Lulëzim Basha ka qenë zyrtarisht përkthyes për hetuesin e eshtrave

Tefik Gashi, një ish-anëtar i ekipit të ekspertëve për skenat e krimeve të luftës në Kosovë, të drejtuar nga antropologu ligjor i OKB-së, Jose Pablo Baraybar, deklaroi dje në një prononcim për mediat se ministri Brendshëm aktual, Lulzim Basha ka qenë përkthyes i Baraybar në procesin që u hap ndaj tij në gjykatën e Prishtinës. “Po, Basha ka qenë përkthyes në disa seanca, por vetëm në këtë rol. Nuk e di kush e kishte zgjedhur, por ka qenë për ne në cilësinë e përkthyesit nga anglishtja në shqip dhe anasjelltas. Ne kur flisnim ai mundohej të na shpërqendronte, por ne i thamë se ti je vetëm përkthyes dhe nuk ke kompetenca”, – deklaron Gashi. Gashi ishte një nga mjekët ligjorë që u shkarkua nga detyra pasi denoncoi vjedhjen e kockave nga Baraybar. Ai thotë se antropologu ka shkelur etikën e punës duke marrë pa lejen e familjarëve kockat e viktimave të luftës “Ka ardhur edhe një tjetër mjeke nga Franca, nga Strasburgu, e cila ka mbajtur disa ligjërata dhe në bisedë e sipër është interesuar për disa eshtra. Në vendin ku kemi çuar eshtrat, zoti Baraybar ka bërë doktoraturën. Kështu, jemi informuar prej disa burimeve”, – tregon Gashi. Ndaj Baraybar është ngritur një padi penale, me të cilën po merret avokati Tomë Gashi, i cili thotë se Baraybar është larguar nga Kosova nga frika e përballjes me drejtësinë.
BARAYBAR
Eksperti i OKB-së, antropologu ligjor Jose Pablo Baraybar, me origjinë peruane që ka punuar në shumicën e skenave të krimeve të luftës në Bosnje, Kroaci dhe Kosovë ka mundur të hyje dy herë në Shqipëri, duke u prezantuar si turist apo inxhinier rrugësh në shkurt të vitit 2004, për të vizituar “shtëpinë e verdhë”, në veri të vendit, e përmendur edhe në raportin e Dick Marty, për trafik organesh. Në një intervistë për gazetën “Le Temp”, një nga më të rëndësishmet në Zvicër, ai rrëfen si mundi të vijë në Shqipëri dhe se kush ishte përkthyesi që e shoqëroi. “Përkthyesi im quhej, Lulëzim Basha. Ai punonte për Gjykatën Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë. Me pas u bë ministër i Punëve Publike në Shqipëri dhe e kam dëgjuar vitin e kaluar të thotë se kjo histori e organeve ishte broçkulla. Ndërkohë që unë e di që ai e di. Ai ishte me mua. Ai kishte dosjen”, – ka deklaruar Baraybar. Baraybar tregon për një dosje që i kishte rënë në dorë kur kish mbërritur në Kosovë, në vitin 2002 dhe një burim, siç thotë ai, i kishte dhënë një dokument shumë të saktë të “shtëpisë së verdhë”. Pas publikimit të kësaj interviste, në një deklaratë për mediat, ministri i Brendshëm, Lulzim Basha mohoi fort të ketë qenë përkthyes i mjekut Baraybar, sepse gjatë vitit 2004 ka punuar për UNMIK-un në Kosovë. “Deklarata është një gënjeshtër e trashë, s’kam qenë kurrë në asnjë ‘shtëpi të verdhë’, – tha ai. Për ministrin Basha, raporti i Dick Marty nuk është gjë tjetër veçse një ricklim i akuzave të ishkryeprokurores së Hagës, Carla Del Ponte.

REMOTE_ADDR:[]

24 komente në “Lulëzim Basha ka qenë zyrtarisht përkthyes për hetuesin e eshtrave”

 1. ermal komini says:

  sali deri ne moshen 30 vjet i hante ullinjte me gjith berthame ka thene kastriot myftaraj ne nje emision zone e lire te canit

  1. mentari says:

   o ermal komini i ke pire ilacet .po flasim per lulin, jo per saliun

   1. TR online says:

    luli i vockel eshte pjellle e Saliut….duhet gjetur orgjina e kurvave

 2. Shpresa says:

  Z.Mentar nuk eshte gabim personifikimi qe i bene Ermali Lulit me Salen.I vetmi ndryshim ndermjet te dyve eshte vetem vitet e karieres ne sherbimin ku aderojene .Nese Sala ka nje stazh prej 28 vjetesh,Luli kete vit mbush 8 vjet.

 3. Luan.M says:

  Une nuk ekuptoj me disa komente!? Si Lulia e Salia jane te kurdisur me nje (bateri-UDB) “qeveri e emeruar dhe gazetaret e caktuar jane autoporlantet e Beugradit e te Athines (pike)”

 4. Bajoneta antike says:

  Kurse përgjigjen për deklarimin e z. Basha “Unë nuk kam punuar për Tribunalin”, e jep vetë… z. Basha në kurrikulin e tij në faqen zyrtare të Ministrisë së Brendshme. Në foto, keni një pamje të faqes zyrtare të Ministrisë së Brendshme ku vetë Basha thotë për veten e tij: “Pjesëtar i skuadrës së hetimit të krimeve të luftës… Tribunali Ndërkombëtar për Krimet e Luftës në ish-Jugosllavi”.

 5. enovl says:

  Po ky zoteria doli dhe e pergenjeshtroi??? si ka mundesi , ? dickaje ja ka friken ky kodoshi, ka menduar se sala qenka gjenerali……. ja viktima e radhes , qe ka hedhur ne projekt palku matuf me emrin sali, e hengre luli vocer ….

 6. Hameti S says:

  PERS UMBISNI KOHEN ME NJE Luli-pederas, KESHTU ESHTE KUR KE qevritar dhe deputet pederas..

  1. tekniku says:

   hello edilluci or teenager

 7. Epirioti says:

  Cdo pune e ndershme eshte e respektueshme per te gjithe. Po ky toc pse ka frike nga puna e tij e dikurshme. Pse e mohon, pse haperdane mjegull mes vitesh. Dicka ka bere malukati se nuk do i digjte kaq shume b…, sa kercen nga vendi sa i kujtojne Kosoven. Enderrat e keqija qe nuk te lene te flesh gjume rehat nuk kane per tu ndare, por prit te dalin fakte te reja dhe do bindesh se ato endrra do behen shume shpejt realitet. Nuk ta fale Kosova tradhetine qe i bere o Lul (i vogel i bie sipas Migjenit), dhe dihet cmimi qe do paguash per tradheti kombetare, jo ne Shqiperi e me bodigard por edhe ne hollande nuk te shpeton njeri.

 8. Ericson says:

  Mero i dashur,me kot rrekesh te tregosh se ky ne foto eshte bash Lulezimi,Baraybar-i peruan me mandatin e OKB-se dhe nje person perpendikular me rrafshin ku mbeshteten te tre .
  Ka gjase,qe Lulezimi t’a beje hasha,kete foto e te thote se nuk jam une ketu,se keto jane montazhe e shpifje kripto-komuniste,se nuk e njoh hic kete person.Ky birbo,sidoqofte,nuk ja mban te ballafaqohet me doktor Tefik Gashi,shqiptar prej Kosove,me siguri soj i kengetares se famshme lirike Shpresa Gashi,nder i kombit shqiptar.
  Do t’i lutesha te zotit te gazetes “TemA” qe kete foto,sebashku me dy foto “sui generis” ,njera ku paraqitet Liri Berisha,Fortlumturia e tij z.Janullatos dhe kryeministri Salih Berisha dhe tjetra ku nje femer e ngarkuar me nje deng te stermadh me kashte,ndjek mashkullin e saj,te zene nje qoshe te posacme,te pakten per ndonje muaj,ku te komentoje kush te doje.

  1. tekniku says:

   ok zoti di..ck head.Le te perdoprim te njejtin zhargon like yours.

  2. TR online says:

   mos ke lindur dhe ti nga ajo “Sperma” qe Saliu conte per analize ne spitalet e Frances atehere ne kohen e xhaxhit tend…..o kurve besnike

 9. SKENDER BEU says:

  EDIRUC PO TY ME KE TE ZURI JOTEME APO ME SALINE QE E MBRON ME SHUME SE TE TATE QE MORI PLUMBAT LUFTES DHE RRUGEVE TE KURBETIT.SHUME CINIK JE MOR DERDIMEN SEPSE NUK FLITET PER NJE NJERI KUR ESHTE ME FAMILJE TE RE,JO ME PER TE PAVERTETAT QE PO I VERTETOJNE GJYKATAT NJE NGA NJE ME KALIMIN E KOHES ,POR EDHE SIKUR TE ISHIN TE VERTETA.KAQ PER SHARJET E TUA PER EDIN ,POR TI E BEN SEPSE NUK KE KU TE SHKRUASH PER BASHEN QE ESHTE I NDYRE DHE I NDYER DERI NE FYT.CFARE PRISNIT QE AI TE PRANONTE TE VERTETEN.?NUK ESHTE NGA AI SOJ DHE E KA SHITUR VEHTEN E TIJ TEK SERBET AQ KEQ SA CFARDO TE THOTE I DEL E PALARA.AKUZAT NUK JANE QESHARAKE SIC PRETENDON SHEFI I TIJ GRUPIT TE UDBISTAVE SALI BERISHA DHE NUK BESOJ QE ATA TE JENE KAQ TE LARE ,OSE ESHTE TJETRA DHE MBASE KJO QENDRON ME SHUME QE I KA GATUAR VEHTE KETO AKUZA LULI JO I VOCER DHE SALA MORI URDHER TA NGREJE NE PERGJEGJESI NGA BEOGRADI PER ZELLIN E TEPERT DHE AI KUDO E PERKRAH LULIN,MIKUN E ARGITES.SA PER MERON ,KA BERE CKA BERE ,TANI PO BEN TE TJERA,RENDESI KA QE ME MENDIMIN E TIJ DEMOKRATIK PERPIQET TE NDIHMOJE NE REZIMIN E TIRANIT.SHPERBLIMI ESHTE I DORES SE FUNDIT KUR VJEN PUNA TEK INTERESAT KOMBETARE.NJERZIT GJYKOJINI SI JANE JO SI KANE QENE.

 10. tekniku says:

  O edilluci
  Nuk te imponon njeri te jesh konformist me te tjeret,but how comes that you want to f..ck with everybody or evil.

 11. enverhoxha says:

  o ediruci,,po saliu me conte shurren ne france,,per analiza,,,ti e shan xhaxhin enver,,po ku ishit ju trimat e saliut,,kur isha une gjalle,,,si ka mundesi qe para 8 vjetesh nga perkthyes u be minister i brendshem,,,,ky agjent serb,,,ka bere dosjet per fatmir limaj e ramush hajredinaj hashim thaci,,kujdes o luli se kosovaret nuk jane si ne ato te heqin qafe,,lavdi komandanteve legjendare,,enver hoxha,,adem jashari

 12. TR online says:

  Saliu ishte kryetari i organizates se partise, sherbyes i besnik i bllokut, mik i familjes se diktatorit, doktorr i zellshem dhe spiun i rrezikshem,…….Sot Kryeminister i Shqiperise. Keshtu qe nuk eshte aspak cudi qe te njejten rruge te ndjeke dhe nje spiun i ri ne karriere, si Basha.

 13. vebiu says:

  Te komentosh per grupin pucist te demokracise ne vendin tone eshte e kote.Jane te shumta faktet qe ariu i vicidolit eshte nje kelysh i U.D.B.se dhe kjo vertetohet me mire nga futja e zagareve te tipit LULI e kompani ne qeveri.Kanditatura e Lulit per k/bashkie per Tiranen eshte koske per Edi Ramen,duke djegur perfundimisht LULI kollovarin i cili duhet te jape doreheqie nga posti qe ka.Kjo loje politike i zgjat jeten plakut MERE dhe opozita vazhdon te mjaullije per votat e vjedhura.Cohuni o popull mjaf i late keta derdimene tju zgerlaqin.

  1. TR online says:

   Bravo, pershkrim i qarte i klanit mafioz Berisha ne PD

 14. Zeqa-Drenicë says:

  Në kohën kur ishte Azem Bejta, ka pasë hafije. Varësisht sipas peshës dhe karakterit të hafijes Azemi ua caktonte dhe denimet. Kush ishte hafje që me një dajak e ndërpente hafillëkun, Azemi pa përtesë e autorizonte njërin nga shokët e tij dhe “dhurata nuk mungonte”; kush nuk merrte vesh me dajak, ia jepte edhe dajakun por edhe ia prente një vesh (që sa të jetë gjallë, populli me e identifikue si një ish-bashkëpunëtor i pushtetit okupoes të mbretërisë Serbo-Kroato-Sllovene), ndërsa kush nuk merrte vesh dhe nuk bindej në hafillëkun e tij dhe masat që mund të merreshin, Azem bejta ia dhuronte vetëm një plumb të pagabueshëm. Në Drenicë, deri në vitet ’70-ta ka qenë gjallë njëfarë ish-hafije. Ka pasë edhe masa tjera të ndërmjetme, nga këto që i përmenda, por edhe ma ekstreme nga kjo që thash më lartë. Se çfare e meritojnë këta që po flisni e shkruani-të lartëshenuarit- mbete të gjykoni vet.
  Paqi shëndetin dhe mendtë në kokë o shqiptarë që mendoni e punoni shqiptarisht. Përkrahen time e keni çdo herë dhe në çdo kohë. Mbi të gjitha Kombi dhe Shqipëria e bashkuar.

 15. Rexhep Mitrovica says:

  Basha i UDB-se shefi dhe zv-shefi Fazllici-Sala…

 16. Ndoc Sukaj says:

  Qe Zoti Basha te kete punuar si perkethyes per Gjykaten Penale Nderkombetare nuk eshte nje gje qe nuk shkon.Problemi qendron kur zyrtaret e larte te qeverise mashtrojne publikisht me deklaratat e tyre para publikut dhe bejne manovra te turpeshme per te penguar drejtesine ne punen e saje per te zbuluar dhe denuar veprimtarine kriminale te disa prej ,,Zyrtareve Hajdute,,qe po kontribuojneper per shkatrrimin e se ardhmes se Shqiperise.

 17. Hasan Hyseni says:

  Lulja u ngrit nga stoli i perkthyesit ne karrigen e ministrit vetem se u sherbeu me zell te huajve (madje serbeve) duke penilizuar shqiptaret. Historia perseritet: kujtoni si u ngjiten ne kariere politike servilet e sllavo-ortodokseve mbas luftes se dyte; me tej rikujtoni se si i moren frenat e “demokracise” komunistet ekstremiste. Pra perse diskutoni me tej? Duhej qe ky cope perkthyes te ngjitej ne maja jo vetem se e kishte xhan e bija e mbretit, por me kryesorja eshte se u ka sherbyer me zell sllavo-ortodokesve. Dhe ky pinjoll blloku (shikojini portretin) do eci shume perpara deri sa te behet sekretar i pare si frymezuesi i tije…

 18. Hasan Hyseni says:

  Lulja u ngrit nga stoli i perkthyesit ne karrigen e ministrit vetem se u sherbeu me zell te huajve (madje serbeve) duke penalizuar shqiptaret. Historia perseritet: kujtoni si u ngjiten ne kariere politike servilet e sllavo-ortodokseve mbas luftes se dyte; me tej rikujtoni se si i moren frenat e “demokracise” komunistet ekstremiste. Pra perse diskutoni me tej? Duhej qe ky cope perkthyes te ngjitej ne maja jo vetem se e kishte xhan e bija e mbretit, por me kryesorja eshte se u ka sherbyer me zell sllavo-ortodokesve. Dhe ky pinjoll blloku (shikojini portretin) do eci shume perpara deri sa te behet sekretar i pare si frymezuesi i tije…

Comments are closed.