10 gafat më të mëdha historike të shqiptarëve

Nga Bledi Mane

“Prodhon më shumë histori dhe konsumon fare pak”- Kështu shprehej kryeministri legjendar britanik Uinston Churchill për gadishullin e Ballkanit. Profecia e tij ende përmbushet çdo ditë në këtë pjesë toke ku jetojmë dhe ne shqiptarët. Edhe pas ndryshimeve të hartës gjeopolitike të rajonit me luftrat e famshme në ish Jugosllavi, kjo tokë nuk mund të rrijë dot e heshtur, por njerzit e saj si krater i një vullkani që (s’)fle shpërthejnë dhe nuk përmbahen. Rekordin si zakonisht e mban Shqipëria, e cila veçanërisht 21 vitet e fundit ka shkruar më shumë histori se të 12 vendet ballkanike të marra së bashku. Në rubrikën e sotme po botojmë konkluzionet e një vëzhgimi interesant të studentëve të historisë së Universitetit Publik të Tiranës, të cilët të udhëhequr nga specilaistët e kërkimeve shkencore filologjike, Reldar Dedaj dhe Alket Saliasi, paraqesin shkurtimisht 10 stanjacionet historike të cilat frenuan në mënyrë absolute progresin oksidental të vendit tonë.

 

1-Konvertimi masiv në myslimanizëm

 

Mjaft historianë të vjetër e të rinj,këtej dhe andej anëve të kufirit tonë të përbashkët, e justifikojnë konvertimin e shqiptarëve me një lloj pragmatizmi që “karakterizon racën tonë”. Ndryshe nga fqinjët apo vende të tjera të Ballkanit, vetëm sllavët e Bosnjëes dhe shqiptarët bënë një konvertim gradual masiv nga kristianizmi (katolikë dhe ortodoksë) në muslimanizëm (sunitë a bektashinj). Aspak tradicionalë,nacionalistë dhe largpamës paraardhësit tanë kapitulluan pa kushte veçanërisht pas vdekjes së Gjergj Kastriotit dhe deri në fillim të shekullit XIX kur perandoria Osmane po jepte shpirt asnjëherë nuk tentuan një rikthim gradual në kristianizëm pavarësisht se po shihej qartë triumfi i oksidentit dhe qytetërimit të tij. Ndjeshmëria jonë fetare dihet botërisht që ka si mbulesë një lëkurë me qeliza të vdekura të cilën politika apo massmedia e vlerësojnë si tolerancë të mrekullueshme. Të jesh një komb me përqindje të lartë popullsie muslimane nuk është turp as mëkat por ec e mbushu mendjen burokratëve të Brukselit që i kanë dhënë detyrë shtëpie Berishës regjistrimin e popullsisë mbi bazë etnike dhe fetare e ashtu si KQZ-ja e famshme të përmbysë e balancojë rezultatet që do të dalin pas atij censusi për ta nxjerrë Shqipërinë jo më një vend me 75% të popullsisë muslimane. (Mua nuk më duket keq si nismë)

 

 

 

2-Shpallja e nxituar e pavarësisë

 

Si zyrtar i lartë i Perandorisë Osmane vlonjati Ismail Beu,po shikonte degradimin gradual final të Stambollit dhe me nuhatjen e një diplomati oriental plak u nis për të ndihmuar në shkëputjen e trojeve shqiptare nga varësia osmane. Bashkë me atdhedashurinë e ndryshkur kishte në mendjen e tij edhe të vazhduarit e karierës por kësaj here si kryetar shteti e jo më si një zyrtar i rëndomtë i perandorisë gjigande. Përpjekjet e Ismail Qemalit natyrisht ishin kolosale por padurimi i tij bëri që indipendenca e shpallur në Vlorë të pavarësonte një Shqipëri të tkurrur. Katër vilajetet shqiptare të kohës: Janina,Shkodra,Manastiri dhe Shkupi nuk mundën ti bashkoheshin totalisht shtetit të ri të pavarur. Dëshira,nxitimi dhe loja e dyfishtë me francezët që bënte plaku Ismail prodhuan një Shqipëri të sakatuar e cila ende edhe sot ka mbetur e hapërdarë si në vjeshtën e parë të 1912-ës.

 

 

3-Emigrimet e iluministëve

 

“Shqipëri të kam dhjerë,s’më kuptove asnjëherë”!- Kështu thonë gojëdhënat se i këndoi Faik Bej Konica Shqipërisë ditën e largimit për në Amerikë. Iku dhe nuk u kthye kurrë përveçse më 1995 kur e sollën me një arkivol të vogël dhe e varrosën nga kodrat e liqenit në krah të vëllezërve Frashëri. Edhe këta si korifenj të Rilindjes kombëtare shkruanin e botonin larg Shqipërisë. Një tjetër personalitet i mendimit kombëtar Fan S.Noli braktisi vendin dhe nuk u kthye më. Branko Merxhani iluminist i publicistikës dhe avangardës shqiptare pas përpjekjeve dhe sakrificave në evropianizimin e Shqiperisë së viteve ’30 u largua përfundimisht nga vendi ynë e nuk u bë më as i gjallë e as i vdekur. Edhe pas luftës së II Botërore pati një eksod të inteligjencës shqiptare e cila pas lodhjeve të kota vendosi që ti largohet këtij vendi si në kohë kolere.

 

 

4-Lëvizja haxhiqamiliste

 

Sapo pavarësia e sakatuar dhe e brishtë e Shqipërisë kishte filluar të jepte frytet e veta,sapo fuqitë e mëdha dukej se po ujdisnin lindjen e shtëtit të ri, atëherë kur mendohej se do të kapej koha e humbur ia plasi. Dum Babën! çirreshin nëpër kënetat plot malarje të Shqipërisë së mesme. Një ushtri e tërë kopukësh lafshëprerë me në krye monstrën injorante Haxhi Qamili çkurdisën orën e re të Shqipërisë. Lanë pezull kohën që vendi të mos ecte drejt progresit modest por kërkonin të ishim ende vasalë të Stambollit. Kërkonin të ktheheshim edhe njëherë nga kishim dalë pas 500 vjetësh. Lavdi zotit lëvizja haxhiqamiliste zgjati vetëm në vitet 1914-1915 se përndryshe ky stanjacion do të na kishte marrë më qafë si vend e si popull. Më pëlqen tua citoj çfarë Kadare shkruan për haxhiqamilët e kohëve moderne : “Siç shihet, Haxhi Qamilët e sotëm janë të palodhur. Ndryshe nga banditi i dikurshëm analfabet, këta të sotmit, që dinë shkrim e këndim, janë edhe më të rrezikshëm.”

 

 

5-Instalimi i regjimit komunist

 

Tallona për të tërë,bukë për të tërë,burg për të tërë…Besuam ne të gjorët shqipëtarë se bashkë me luftën partizane dhe çlirimin e vendit Partia Komuniste që e kishim dhuratë nga jugosllavët do e kthente këtë vend në një Eden të paqtë ku të gjithë do të punonim e jetonim normalisht. Pavarësisht se lideri Hoxha kishte jetuar vite të tëra në Francë e Belgjikë nuk mundi të zbuste paksa stalinizmin e instaluar me kujdes dhe dhunë në Shqipëri. Gjakatar,anti human,brutal,grotesk regjimi komunist i Tiranës deformoi jo vetëm doktrinat majtiste por edhe një racë dhe komb të tërë. Pasojat ende i vuajmë edhe sot,ne bijtë e atij revolucioni makabër.

 

 

6-Ateizmi i sforcuar nacional

 

E kush e kishte mendjen te Shqipëria e viteve ’60. Kush e kishte zili këtë kështjellë të pamposhtur buzë Adriatikut,kë joshte ky vend që patjetër duhej pushtuar? Në brezin e luftës së ftohtë harta e Shqipërisë nuk pikturohej fare,me një popullsi të vogël dhe aspak fuqi ushtarake apo ekonomike vendi ynë nuk tërhiqte vëmendje. Atëhere çfarë të bënte shoku Enver dhe biroja politike??? I futën një dekret të shpejtë me anë të kuvendit popullor (vk) dhe më 1967 e shpallën vendin e shqiponjave si të parin dhe të vetmin vend atesit të planetit. Ohhhh sa mirë me qen ateist o e,o e!!!

 

 

7-Dyndjet pa kriter të popullsisë së veriut,ndërtimet masive pa leje dhe shkatërrimi i bregdetit (ende edhe sot)

 

Gjatë mbretërimit të Zogut kur monarkia kishte vërtetë rregulla dhe ligje strikte patëm dyndjen e dibranëve drejt Tiranës por duke respektuar çdo lëvizje demografike të kontrolluar u bë sistemimi urban i tyre në mënyrë koherente dhe ligjore. Krahasojeni zhvendosjen e dibranëve të viteve 1912-1935 me dyndjen e malësorëve 1993-2009, njëkohësisht hiqni një paralele me ndërtimet në bregdetin që nga Velipoja deri në Ksamil 1997-2011. A nuk duket Shqipëria si getot periferike në Lagos të Nigerisë dhe Rio de Janeiro të Brazilit ???

 

 

8-Skemat piramidale dhe praglufta civile e 1997-ës

 

Më jep 100 dollarë të të jap 150 dollarë. Je pensionist? Më jep 100 dollarë të të jap 180 dollarë. -Paske interes të ulët ti Vehbi,po iki nga Sudja. Hajdeni më mirë nga Populli ose nga Xhaferri… Na ka marrë malli për gallatat me fajde,me miliona,me bollëkun,me kallashët,me plaçkitjet,me maskat,me kaosin…E mbani mend çfarë marrëzie kolektive kaploi këtë vend e këtë popull? Por më e çuditshmja vazhdon, të njëjtët njerëz që e gatuan qeverisin ende edhe sot por ndryshe nga 1997-a tani na vjedhin e grabisin më me edukatë me faturat e energjisë,ujit,telefonit,internetit. Na e kanë marrë lirinë e nuk na i japin as përqindje…(:-(()

 

 

9-Ndryshimet e shpeshta dhe sharlatanizmi i Kushtetutës

 

Deri më 1998 nuk kishim kushtetutë fare. Atë komunisten e nxorrëm jashtëligjit. Partia Socialiste e ardhur në pushtet më 1997 na premtoi që do të na bënte me kushtetutë dhe e mbajti fjalën. Aktori Arben Imami dhe politikani me gjimnaz ish partizani Sabri Godo pa pikë lidhje me konstitucionalizmin  dhe me ndihmën e ndërkombëtarëve na prodhuan këtë kushtetutë që kemi sot e cila sa herë nuk u pëlqen Berishës dhe Ramës pëson ndryshime. Nga inati Ilir Meta rri pa ngrënë dhe si hakmarrje koalicionon qeveritë për të përfituar nga pushteti. Priten ndryshime të tjera në kushtetutë sepse nuk dënojmë dot Arben Ristanin për vjedhje. Mirësevini në Sudan,Burundi,Mali,Kongo dhe Shqipëri natyrisht.

 

 

10-Vjedhja publike e votave dhe degjenerimi i sitemit të drejtësisë

 

E pamë bardhë e zi dhe me ngjyra, e ndoqëm me zë dhe figurë. Nga Konispoli në Ëashington,nga Dukagjini në Bruksel,nga Dropulli në Beograd,nga Bajram Curri në Athinë, nga Kisha e Laçit në Mekë,nga ura e Tabakëve në Vatikan kudo ku kap valë televizori,radioja,celulari dhe interneti u pa nën dritën e diellit rrumpalla më e madhe hsitorike post elektorale. Pas zgjedhjeve me kokrra misri qe bëri Enver Hoxha më 1945 këto të sivjetshmet treguan edhe njëherë se deri ku kemi progresuar si hajdutë duke ia ngritur siparin shoë-t të radhës, degjenerimit të sistemit të drejyësisë. Sikur të çelësh sot një muzeum për sharlatanizmin e zgjedhjeve dhe kalbjen e sistemit të drejtësisë as krushku i Berishës historiani Luan Malltezi nuk mund të përballonte dot rolin e ciceronit prej ngarkesës së madhe të vizitorëve të huaj dhe shqiptarë që mund të ketë ky lloj muzeumi.

 

 

 

REMOTE_ADDR:[]

133 komente në “10 gafat më të mëdha historike të shqiptarëve”

 1. xhorxhi says:

  Perfekt …nuk e luan asnji top .Kjo eshte stampuar ne Historine e vertet Shqiptare ne menyre me te patjetersushme .Shkelqyshem pershendetje autorit .

  1. ilo says:

   gafa me emadhe historike eshte ardhja dhe lenia e sali berishes ne pushtet

   1. EDIRUCI says:

    PER JU KOMUNISTET, GAFA ME E MADHE KA QENE RREZIMI I DULLES. MEQE DULLA KA VDEKUR, DONI LAKURIQIN.
    TE FALA NGA GRISELDA.

    1. kujtimi says:

     edhe kur vdiq dulla saleqi ishte ne pushtet.

    2. bobka says:

     Griselda jote ? Beji te fala mire edhe nga mua. Idiot.

   2. kujtimi says:

    sa nga keto jane bere kur sala ka qene ne fuqi ?
    gafa me e madhe e shqiptareve eshte se kane zgjedhur nje malok qe ti qeverise.Ketij te fundit i jati i la dy dhi dhe duke vrare dhe vjedhut u be milioner.

    1. genti uk says:

     O zoti kujtim,se nuk e meriton me te thirrur zoti,po hajt,po te bej nje cik qejfin.ti dukesh se je nga ato tipa qe ste pelqejn malsoret,ose (maloket)sic i quan ti.ty me ofenduar,nuk kam pse ta bej une,sepse me ato qe thua,kuptohet se kush je.

  2. Fred.Dibrani.Hamburg says:

   Zoti Mane dua tju kundershtoj qysh ne zgjedhje e titullit te shkrimit tuaj.Do ishte mire ta quanit 10 gabimet ose 10 fatkeqesit,fjala GAFA eshte teper vulgare dhe primitive.Por kjo ka pak rendesi.Deri tani ishim kenaqur me shkrimet tuaja te cilat kishin humorin me thumba dhe ate camarrokun gazetar qe nuk turperrohej te fliste hapur dhe pa ndrojtje.Ndersa sot SINQERISHT E KENI TEPRUAR, se keni kaluar ne rolin e nje POLI-AKADEMIKU,qe nuk ju shkon….Kostumi qe kerkoni te vishni eshte shum nr i madh per ju,si dhe borsalino qe kerkoni ti vini kokes tuaj eshte aq e madhe sa ju mbulon fytyren dhe nuk mund te shikoni asgje.Te gjykosh historine e nje populli te lashte nuk mjafton numri i kames 47 ose i pantallonave nr 20.Me kete shkrim per mendimin tim ju tregoni se te BERIT GAZETARI eshte per ju me e rendesishme se RESPEKTI per shqiptaret dhe Shqiperine.Historia nuk c’behet me,nga historia mesohet,qe te mos perseriten gabimet qe kane ndodhur.Shqiperia qe vazhdon te kulloj gjak nuk e meriton te fyet.Lerini HISTORIANET e vertete ta gjykojne te kaluaren tone,si nje nga kombet me te vjeter ne BALLKAN.

   1. Agim says:

    ha ha ha ha ..kam qesh me lot.
    Doja edhe une te replikoja me dibranin per ta pyetur larg-e-larg se ku te ka ngel hatri. Kam qesh me lot me ty Cakalli7 qe i ke thon cope:
    “po thuaj a derezi tek pika 1 te ka ngel qejfi”

    Cakkalli7 edhe njehere te lumte per humorin ..theres.

    1. zana19 says:

     Pse beheni karagjoza o njerez? Nqs keni gje tamam per te thene thuajeni por mos flisni brockulla. Une e mbeshtes plotesisht Fred.Dibrani.Hamburg-un. Historia eshte histori dhe jo gafa dhe ne histori behen gabime. E vetmja gafe e kombit tone eshte, kur ne nje shtet demokratik mbajme ne kurriz sale qenin qe na kafshon si i do qefi e ne nuk nxjerrim ze. Bertasim se komunizmi nuk na linte te hapnin gojen dhe s;lejonte zgjedhje te lira, he pra po tashti c’po bejme? Kjo eshte gafa jone, qe ne shekullin 21, kur jemi te ndergjegjshem si popull se per cfare po ndodh, kur informacioni eshte nen driten e diellit, rrime e bejme gam gam ketu, dhe strukemi neper shtepia kur duhet ti dalim ne krah minatoreve te bulqizes apo te mbrojme voten tone.. E me lezecmja eshte qe ca burra ketu ngelen duke thene ku eshte Avni Rustemi, e enderrojne qe dikush( jo ata) te behet burre e nje dite ta zhduke salen nga siperfaqja e dheut. Keto jane gafa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! qylash!

   2. odisu says:

    Z. Fredi Me falni, por une nuk shikoj fyerje per ne shqiptaret nga nje shqiptar, thjesht konstatoj me hidherim dhe me nje fare turpi te vertetat e hidhura per historine e vendit dhe kombit tim. Troc prodhojme histori te hidhur dhe mashtrojme veten se po pijme kafe me sheqer. Po nuk pranove thellesisht gabimin kurre nuk permerisohesh, do e perserish perseri e perseri te njetin gabim, si puna e mashkullit qe kur e kapin ne tradheti betohet e stebetohet qe e kishte per here te pare….Turp dhe vetem turp duhet te ndjejme pikerisht per turpin me te fresket qe po jetojme…..Guzhinieret e gatimit te masakres se 97 qe po na servirin perseri nga guzhina e politikes shqiptare djathtas e majtas, pikerisht vetem corbe te shpifur sepse ne nuk ditem te coheshim nga tavolina dhe tja flaknim ne surrat kete corbe guzhinierve qysh ne 97, por ja flakem vetes….E verteta qendron, por edhe pse helmon per momentin sheron me kohen… perndryshe po s’u paranua vazhdon te helmoje.Historianet?!! Hem nuk i shikon si jane katandisur?!!! Menderlepires te guzhunierve te gjithe kraheve, ku te lepijne nga nje kocke.Shpresoj brezi i ri te bej punen per te cilen diplomohet nje historian…

   3. Shefqet Cela says:

    Zoteri keni te drejte. Tema eshte teper serioze,e nuk mund ta shqyrtoje vetem nje person, sado i mireinformuar qe te jete. Duhet nje grup i tere studjuesish serioze, per te dhene sadopak kontribut ne kete teme. Sidoqofte gabimet duhet ti shikojme nder sy, qe te mos na perseriten dhe zoti Mane ka te drejten te thote te tijen.
    Po te nisemi me keto nocione mund te konkludojme se edhe lufta e Skenderbeut,historikisht, ka qene ne disfavorin tone. Po te mos qe kjo qendrese heroike, qe ndali hordhite turke ne kohen me vitale te tyre, Evropa do te ishte nen sundim otoman dhe ne do te ishim me evropiane. Po keshtu nje rrast tjeter, ate te Lidhjes se Prizrenit. Puna e Abdul Frasherit ishte sa heroike po aq dhe e zgjuar, por futja ne kete lidhje e Boshnjakeve qe veprim i gabuar diplomatik, sepse na futi ne konflikt me superfuqine e kohes,Austrohungarine, qe i pretendonte keto teritore.
    Te gjithe mund te flasim mbare e prape, pa thene asgje me themel.

   4. Shqiperia per shqipetaret says:

    Fred Dibrani e Zana19, perderisa keto “gafa” jane historia jone, dhe pikerisht atehere kur ne te kemi konsistuar gafat tona ne histori, atehere ne duhet te mesojme ne gabimet tona dhe ti ndreqim ato, ne duhet te kemi kurajon qe keto gafa apo fatkeqesi apo gabime ti tregojme e ti ndreqim. Ardhja e Sales ne pushtet dhe kjo eshte gafe (e vertete), dhe kjo pas 20 vjetesh do te jete histori, dhe sipas jush (sipas llogjikes se Zanes) ne nuk duhet ta quajme si gafe pas 20 vjetesh sepse e kap historia. Te gjitha keto cfare ka numeruar Bledi jane gafa, histori apo fatkeqesi nuk ka rendesi si i quan, por qe i kane sjelle popullit tone shume mjerim.
    Nuk e di cfare nuk ju pelqen ju nga keto qe ka numeruar Bledi, por nese i numerojme dhe njehere do te themi:
    1 Ne ishim te krishtere, dhe te vetmit ishim ne qe u kthyem ne nje fe te cilen nuk e kemi tradite. Ne shqipetaret kthehemi nga te na coje era, behemi muslimane, bketashiane, sheite, sunite, ateiste katolike, ortodokse brenda nje nate. Ja ku eshte thelbi cfare do te thoje Bledi.
    2. Pavaresia. Plotesisht dakord me Bledin. Ne librat e historise na kane mesuar qe nese nu kdo te vinte Ismail Qemali, Shqiperien do ta ndanin. Ndoshta do te ishte edhe keshtu, por nese I. Qemali do te ndiqte nej politike me te forte e me dinake jo per interesat e tij por te popullit ne ndoshta sot do te kishim dhe Gucine, dhe Kosoven dhe Camerine dhe trojet e mbetura brenda Maqedonise. Ne prape se prape na copetuan.
    3. Haxhi Qamilet, e cfare ka qene deri ne ardhjen e Zogut – me mire mos ti komentosh. Historia jone e turpshme do te thoja. Injonca jone e virgjer!
    4. Komunizmi. Komunizmi apo socializmi arrihet atehere kur zhvillimi
    kapitalizmit te kete arritur ne pikun e tij. Ne Shqiperi ne 1944 s’kishte as buke te haje, analfabetizm etej etej. Megjthese ai rregjim beri shume te mira, perseri Shqiperia ashtu si ne gjithe historine e saj ndoqi rrugen e gabuar. Gjithmone ne duhet te shkojme nje hap para, dy mbrapa.
    5. Ateizmi: Ideologji e zbrazte. Besimi ne nje fe nuk eshte ceshtje shteterore apo politike apo madje shoqerore, eshte dicka personale e gjithesecilit. Besimi ne ate qe ne nuk njinim Zotin, ishin pallavrat e byrose, sepse te gjtihe koperativistet betoheshin per Zotin (te pakten keshtu mbaj mend une te degjoja)…KOT!
    6. piramidat: Cte thuash per to. Te gjithe shtetet i kane kaluar njehere te pakten ne jeten e tyre si shtete. Ishte rradha jone. U lumte atyre qe na genjyen. Por nese do te ishim me pak injorante e te njihnim ekonomite boterore me mire do te parandalonim. Fatkeqesisht ne njihnim ne ate kohe vetem ekonomine 0 te Shqiperise.
    7. Kushtetuta: NO COMMENT. E kane bere si leter banjoje (me falni qe shprehem keshtu, por s’kam cte them tjeter)
    8. Zgjedhjet e lira. Ndoshta kemi qene ndonjehere ne Shqipetaret te lire te marrim nje vendim vete?!!! JO!

    1. gazi says:

     -tek pika 1 ti thua”ja ky esht thelbi c’fare dote thoj Bledi”
     por shoqeria shqiptare c’fare do te thoje?
     shoqeria shqiptare do te thoje qe feja esht dicka private dhe ti mund ta ndrosh kur te duash
     dhe kjo e fundit s’ka te bej fare me jeten politike dhe shoqerore te shqiptareve.

     1. Shqiperia per shqipetaret says:

      Ate cfare thoni ju une e kam parashtruar ne piken 5!

    2. Fred.Dibrani.Hamburg says:

     Pershendetje te nderuar Komentues.Ata qe e kane marre komentin tim serizisht i falenderoj dhe ata qe nuk duan ta kuptojne e kam per detyre ti sqaroje.Ka gjera te rendesishme per nje SHQIPTAR te vertet te cilat duhet te jene te shtrenjta ne kete jete, ne rradhe te pare eshte FLAMURI i KUQ me SHQIPONJEN dy KRENARE,eshte Gjergj Kastrioti-Skenderbeu,eshte Ismail Qemali,dhe NANE TEREZA.Une personalisht nuk do ja lejoja vetes ti gjykoja keto tre PRESONALITETE qe mbajne gjalle ATDHEDASHURINE dhe PATRIOTIZMIN tone.Te tre keta kane qene njerez normal por veprat e tyre jane LAVDIA dhe NDERI i kombit.jane IDHUJT e shqiptarizmit.Un nuk jam historian,por sot ne vitin 2011 nje vit para festimit te 100 vjetorit te shpalljes ta quash shpalljen e Panvarsise si nje “GAFE”per mua duhet te jesh ose i drogu ose te marresh 300 eurot e grekut.Ta quash “Gafe”konvertimin me dhune,nga te Krishtere ne Muhamedane, qe ju be shqiptarve nga OSMANET,do te thote te fyesh kete toke arbenore qe kullon gjak.Jo te dashur vellezer kjo eshte TRAGJEDIA jone ma e DHIMBSHME qe kemi perjetuar si KOMB.Shqiptaret ishin popull pagan,romaket i bene te krishtere dhe osmanet i konvertuan ne muhamedane me dhune e me rryshfete,ashtu sic po i konverton sot greku me pensione 300 eurosh.Kjo eshte FATKEQESI dhe jo GAFE.Me ato 300 euro ato mbahen gjalle,ushqejne familjen,jetojne.Pra ne jemi qenie te gjalla qe kemi nevoj te ushqehemi qe te jetojme.Pasi jemi ngopur atehere fillon te punoje truri,ti drejtohet per tu lutur atij qe i jep per te ngrene.Faleminderit o ZOT qe na jep buken e perditshme.Gjithmon jam mburrur para miqve te mij gjerman se per ne shqiptaret ne rradhe te pare eshte dashuria per atdheun,pastaj vjen besimi Fetar.Nje komentues me siper e ka thene se feja eshte dicka private,dhe duhet te mbetet e tille.Respekti dhe toleranca qe ekziston tek ne ndaj besimeve te ndryshme nuk duhet te zevendesohet me talljet dhe percmimin.Un e quaj FATKEQESI qe pas nje Shqiperie Ateiste jemi kthyer ne nje shqiperi islamiste,ortodoksiste.Ajo qe i ka bashkuar shqiptaret nder shekuj nuk ka qene Feja e kujdo besimi qofte,ne na ka bashkuar dashuria per trojet tona,per malet,fushat,lumejte,dashuria per vendlindjen.Pra Bledi Mane duhet te kontriboje qe ne te ecim perpara,te korigjojme gabimet dhe fatkeqesite qe kemi perjetuar si komb,por duhet te jete i kujdesshem,te mos marre persiper rolin e Akademikeve,te cilet fatmirsisht nuk na mungojne.Duhet patur kujdes me humorin qe prek ndjenen kombetare.Un personalisht nuk e quaj Gafe qe pas vitit 1944 Shqiperia hyri ne bllokun komunist.Duke treguar dhimbje per ata qe ky sistem i martirizoi,i burgosi dhe i vrau,sistemi qe ka pasuar e qe quhet DEMOKRATIK eshte shum ma i keq se ai qe ne nuk e donim.Atehere te burgosnin per nje fjale goje,sot te lene pa goje,ske buke me hanger,ske pune,ske atdhe.Ke frik me dal perjashta,po shuhemi si komb duke vrare njeri-tjetrin.Kjo eshte fatkeqsi.Pas vitit 1991 ne nuk ecem me perpara ne jemi kthyer ne vitin 1928,rrugeve te Tiranes kemi femrat te mbuluara me FEREXHE,kemi hoxhen qe te te pa gjume,kemi kembanat e kishave e kullat e xhamijave,qe ndertohen jo per tu sherbyer besimtarve por per te rritur nacionalizmin dhe urrejtjen mes shqiptarve.Jo nuk eshte as pika 1 as 10 qe me ka shqetesuar.Sot eshte koha te ndezim shpresen per ndryshim dhe per prosperitet,dhe jo te fyejm ata qe vune themelet e keti shteti.Gabime jane bere boll ne historin tone,gabime te medha beri Enver Hoxha,por keto qe po ben Sali Berisha jane KRIME qe nuk krahasohen me askend ne historin tone te 600 viteve te fundit,Jemi shtet pa ushtri,pa fuqi mbrojtese,pa ekonomi,pa te ardhme.Hapim syte qe Montenegroja e vogel te na shuaj zjarret ne pyjet tona.Kjo eshte Shqiperia BERISHJANE.Ketu duhet te perqendrohemi.Per te ardhmen e femijeve tane duhet te bashkohemi per te permbysur DIKTATUREN e fundit ne Europen Juglindore.

     1. zana19 says:

      Fjale me vend Fred.Dibrani.. Te lumte ajo goje!

     2. kapedan says:

      E drejte I dashur….hedh nje budalla nje gure në lume e 100 të mencur nuk e nxjerrin dot.Boton nje budallallek ky Mane dhe ju e diskutoni kot…..ketij duhet thene “qellove si kalama o Mane”

   5. Aqifi says:

    Bledi Mane me kete shkrim i ka kaluar permasat e nje gazetari camarrok dhe duket qarte si nje analist qe ben sinteza teper te pjekura. Ne fund te fundit, ky eshte mendimi i tij dhe ai e shpreh shume bukur, edhe me humor, edhe me analize te mirefillte historike. Per mua shkrimi me i mire absolut i Manes. Po te vazhdoje me keto shkrime, Bledi do te behet nje nga analistet me te mire perkundrejt atyre mostrave qe kane okupuar cdo televizion dhe gazete pacavure. Urime Bledit qe shkruan dhe Meros qe i jep hapesire!

  3. historiani qe ke takuar shpesh ne bibloteke says:

   blendi mane, ke harruar me qellim apo pa-qellim periudhen as mish as peshk made in albania te mbretrimit zog me ndihmen e armet e serbise. je mire ne shkrimet e deritanishme, por kujdes kujtesen e disa fakteve qe i di e gjithe bota se kush ishte rregjimi i ahmet zogut, sa pike pozitive ka ne krahasim me mbi 2/3 e pikeve qe i ka totalisht negative, diktatoriale, sepse edhe pasardhesi i tij ne pushtet ne shqiperi enver hoxha shume gjera i beri nen shembullin ahmet zog, ashtu si sot berisha imiton 100% rregjimin anadollak zogist dhe rregjimin komunist enverian, qe te dy te paret e ky i treti erdhen e qendruan ne pushtet me perkrahjen direkte kriminale te serbise.

   1. denkoka says:

    o lum miku…ne kohe te zogut shqiptaret udhtonin pa viza ngjith boten…sala dhe enveri as qe i afrohen nolt madhnise se tij..ndjese paste.ai ka qen tamam lider me vizion…po ce do qe plasi WW2 dhe se mbajti dot dhe nja 20 vjet…e te ishim te q…. zvicren ne tani…

    1. tahiri nga elbasani says:

     po mor po o koqe denkoka (me duket se e ke k..koka), me pasaporten e zogut dhe te berishes pa viza mbahu ti dhe gjithe injorantet me shumice maloko-fshatare e disa qytetare sahanlepires te cdo rregjimi. po varferine alla-malokshe te zogut-enverit dhe tani te bishes-berisha me nanon e meten e kompani pas tyre, qe jane hajdutet e vrastaret me te medhenj te te gjitha koherave deri me tani, si ja ve emrin o derr katunar apo maloku qe mund te jesh. faktet dhe statistikat jashte dhunes qeveritare aktuale, me ndihmen dhe hetimin edhe te do institucioneve me emer europiane nxjerrin se; “”ne shqiperi eshte rritur varferia si pasoje e papunesise mbi 50% te fuqise per pune, por qeveria aktuale atje (kupto o derr provinciali) genjen ne cdo informacion e statistike per te shmangur keq-qeverisjen e saj drej nje rregjimim te pakontrollueshem e kriminal”” (ky paragraf ishte ne website e http://www.observer-eu.net/ para pak javeve, dhe eshte lexuar ne shume drejtime…). beni edhe pak kohe “palle” o maloke, se me keq se gadafi keni per te perfunduar.

 2. lili says:

  disa jane te mendimit se mos te ishim konvertuar mysliman,sot do ishim te asimiluar ose me serbet ose me greket!

  1. fule says:

   Kroatet ose Malazezet (qe jane 1/10 jone me fryme dhe e nisen shtetin me 2 qytete) nuk u konverutan e nuk u asimiluan nga askush. Ti themi mjaft brockullave te tilla lili…

  2. gjergji says:

   Fallmerajeri thote qe vala turke e ndali vrullin shqiptar ne Greqi.
   Pa turqit Shqipot do qene shume me te forte e te medhej.
   Shperthimi i tyre, sidomos pas renies se perandorise serbe qe i papare dhe nje nga enigmat e historise. Shqipot me nje shpejtesi marramendese po u riktheheshin territoreve qe kishin patur para ardhjes sllave.

  3. Aqif Fiku says:

   Edhe kjo nje perralle e islamikeve, perkundrazi qe shume shqiptare u konvetuan ne myslimane ne kemi mbetur te fundit ne cdo gje shiko sot ne Maqedoni dhe Kosove po nuk je myslo te thone qe je serb ose grek pale te jesh bektashi edhe me keq se kaur si thone ata
   Shiko shperthimin e kerkesave turke per historine, mbirjen e mjekrrosheve me trecekshe, mohimin e Gjergj Kastriotit etj.

   Terroristet si vellezerit Duka apo i cmenduri Arid Uka edhe islamiket e ketij forumi asnje nuk e denoi kete akt por nxoren pretekstin se USA ju ka bere deme dhe duhet te paguaje.
   Si shpjegohet dashuria e madhe qe keta individe kane per menyren e jeteses se Arabeve dhe Turqve??
   Ne rast se ne duam te behemi shtet demokratik duhet ti denojme keto gjera edhe me sanksione ligjore si tradheti ndaj atdheut, e jo te behemi kurvat e Erdoganit me shoke per nje 2% bastarde hibride te mbetur ketu nga jashteqitje otomane.

 3. fiorel says:

  Nuk jane gjerat kaq gri sa thuhen ne kete shkrim. Qe del mbi palet, mbi kohen, nuk do te thote se je i afte te gjykosh … eh, po shtohen me shpejtesi historianet tek ne. :))))))

  1. odisu says:

   OK, shkruaje ku genjen ky shkrim?!! Mos u mer me epitetet dhe komentimin e paket qe gazetari ben pas faktit…ajo eshte shija qe mer gjithkush sipas shqisave te veta…

 4. i kastrati ny says:

  ca gafa te kohes pas 90′
  -MOS HAPJA DOSJEVE TE SIGURIMIT
  -FUTJA NE KONFERENCEN ISLAMIKE
  -PRITJA E BEJKERIT SI JEZUSI
  -LENIA E LIRE RAJERSONIT PER FUSHATE ELEKTORALE NE 92′
  -PRISHJA E QEVERISE KOMBETARE STABILITETIT NGA BERISHA & RAJERSONI
  -HESHTJA E TURPESHME KUR PAS VRASJES SE
  PESE DESHMOREVE, ARVIZU DEKOROI BERISHEN ‘burre shteti”
  -FUTJA E EDI RAMES NE VOTIMET E 8 MAJIT SI NJE XHIRAFE
  BUDALLAQE..
  LEJIMI I VARREZAVE TE GREKERVE DHE TANI REGJISTRIMI
  QE DO KRIJOJE HARTEN E VORIO EPIRIT ME TOPOGRAF
  SERBERISHEN ..TUNG…
  zoti mane me shume jeni marre me enverin e vdekur se sa me berishen
  qe shkaterroi dhe cnderoi shtetin shqiptar apo mos te kane hequr ndonje
  dhemb tjeter se qenke zbutur goxha..

  1. zana19 says:

   Te lumte “penda” i kastrati!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. linda says:

   Po keto jane gafa

  3. emiljano says:

   jane shume te verteta ato qe keni shtuar ju kastrati por….. Nga 10 pikat 2 i referohen shokut enver edhe 4 shokut sali.

 5. antonio says:

  Ne se ke marre per detyre te besh rolin e “LOLOS SE OBORRIT”,dakort,qe mund te shkruash cfare te duash!Po historine nuk mund ta ribesh si te doje qejfi ty!!!PKSH-ne e krijuan komunistet shqiptare dhe, ne se kane qene te ftuar apo konsulente,njerez te tjere,kjo nuk verteton shpifjen tuaj!!!Kuptohet,qe ti e ben kete per t’u dukur i pranushem nga qarqet kapitaliste,por historia eshte shkence ekzakte e jo politike!!!Se dyti,ne SOCIALIZEM njerezit punonin te gjithe dhe jetonin NORMALISHT,ndryshe nga sot,qe vetem nje pjese punojne(jo per fajin e tyre),nje pjese PASUROHEN(jo per merita te tyre),ndersa SHUMICA VUAJNE PER BUKEN E GOJES!!!Komunistet e marrin pushtetin me PUSHKE,ndersa(vetem thone)ne KAPITALIZEM:ME VOTE!!!Por kemi 21 vjet,qe VOTAT NE SHQIPERI VETEM VIDHEN DHE NE PUSHTET VJEN HAJDUTI BERISHA(ai eshte hajduti me i forte)e jo ai,qe voton populli!!!A NUK ISHTE KRIM(me shume se GAFE),ajo qe ndodhi me ZGJEDHJET LOKALE NE TIRANE,QE NE SYTE E AMBASADOREVE TE BOTES,SALI BERISHA GRABITI VOTAT DHE PERDHOSI LIGJET E VENDIT,DUKE MOS PERFILLUR ASNJE INSTITUCION????Po SHITJA E DETIT GREQISE NGA BERISHA,A NUK ESHTE KRIM DHE TRADHETI KOMBETARE(me shume se GAFE)????Kujdes Bledi,se keto 21 vjet,ka patur me shume KRIME se GAFA ka patur ne SHEKUJ!!!Mos bej politike,por PUBLICISTIKE!!!

  1. Annaliza says:

   Jam shume dakort me ty antonio,

   1. odisu says:

    Ne kete kendeveshtrim jam dakort me z. Antonio.Keto dy regjime jane me afatgjatet ne historine tone te shtetit shqiptar. Enveri apo komunistet prodhuan Shtet, Saliu apo ish komunistet prodhuan Kaos dhe prodhojne Anarki duke supozuar shtet….Tema eshte shume e thelle per ta permbledhur dhe diskutuar ne nje shkrim kaq te limituar… Gjithsesi gazetari nuk me duket se ka dashur te bej histori….Nuk bej ekspertin por do ta vleresoja shkrimin “Konstatime dhe Reflektime ne baze te disa fakteve historike”… Blendi, si gazetar po ben nje detyre minimale, ate qe na takon te gjitheve nga pak… perderisa Historianet ne kete truallin tone akoma nuk jane diplomuar, se te vjetrit i kemi me diarre nga corba e pushtetit kaotik…

 6. Nje qytetare says:

  Sikur te lexoje mendimet e mia. I ke rene pikes sa me s’behet. Je i papare. S’ka c’te them tjeter.

 7. Ton says:

  Bledi. Shkrimi eshte i faktuar dhe i vertete! Ke harruar nje gafe me te madhe akoma! Rehabilitimi i Sali Berishes pas krimeve te 97 dhe 98!
  Kjo tregoi qe populli ose ne jemi kokrra (Koqe)!

  1. ALDO says:

   Rehabilituam nje plehre qe duhej te hetohej(hetohet)per krime lufte.

 8. gazi says:

  –tek pika e pare dhe e peste e ke gabim–po un s’kam koh tani,raimond po pate kohe tregoja cik vendin Bledit per piken e peste dhe te gjashte.

  1. t says:

   edhe komuntist edhe mysliman, sikur nuk shkojne bashke

   1. gazi says:

    –o t vellai–s’dua tja di as per ate qe ndenji 1 muaj ne mal pa ngrene dhe ja beri peshqesh te tjereve
    dhe as per ate qe esht varur me kurore me gjemba ne koke
    feja ime eshte DIELLI,DHEU,DETI i vendlindjes.

 9. morgu says:

  ,,,pra me pak fjale ne jemi vete MESHIRIMI I GAFES !

  …nuk njohim gje tjeter pervec saj !

  …popull me IQ80% te popullates !

 10. bbb says:

  Pavarsia e nxituar me 1912?! Shume konkluzion i gabuar…

  1. rrapi says:

   shpallja e vonuar ne 12en, do ishte dhe me e drejte,por te flasesh me shpoti per ismail qemalin nuk ben. harrojme shume ne shqiptaret,

   1. bbb says:

    Une them se shpallja e pavarsise jo vetem nuk qe e nxituar dmth e parakohsme sic aludon zoti Mane por perkundarazi qe shume e vonuar…A e dini zoti Mane sesa vite me pare e shpallen pavarsine nga Turqia shtet fqinje si Greqia, Serbia, Mali i Zi???

    1. Shqiperia per shqipetaret says:

     E pra ata (shtetet) e shpallen se ndoqen jo politiken e pritjes si ndoqen rilindasit tane qe punuan e i sherbyen Turqise. Une nuk kam degjuar asnje serb apo grek te jete Panajot Bej apo Milan Bej..vetem shqipetaret u bene Bej te gjtihe ne Turqi. Pavaresia jone duhej te ishte LUFTUAR me pare e te mos pritej fundi i pernadorise Osmane! Atehre ne do te kishim perfituar me shume!

  2. labi i bratit says:

   Plotesisht dakord me bbb. Pavaresia e Shqiperise eshte merite kryekeput personale e Ismai Bej Vlores.Nje vit me vone u rrembye Kosova. Studentet me kete perfundim tregojne sa pak e njohin historine.

 11. genti says:

  shkrim i bukur dhe teme interesante pavarsisht se nuk ka shume baza shkencore.jam dakort me te gjitha pikat hiq ate te ateismit qe me duket se me shume ka bere mire se sa keq se me para kemi qene me shume te ndare.vetem qe ishte i trashe idioti ose ashtu ia donte puna dhe qellimi nuk ishte te na nxirte ne drite po te na fuste ne hijen e tij(enveri)po te gjitha keto tregojn se cfare populli jemi ne.500 vjet nen turqi.para tyre nuk arritem te beheshim njeher bashke.50 vjet komunizem.20 vjet injoranc totale ne kapitalizem.genet na lene te kuptojm qe nuk kemi per tu bere asnjehere por urojm mbase pesojm ndonje mutacion e brezat e rinj ta trashegojne.keta politikanet e sotem nisin te gjith si fan nola po perfundojn haxhi qamila ne fund..

 12. arsen says:

  Teme e kote… Shtjellimi akoma me i kote. Asgje nuk ndodh rastesisht. Historia ka qene gjithmone SHKAK – PASOJE.

  1. mendimi_im says:

   Po, ke te drejte.
   Nderime.

 13. NAIMI says:

  Nuk jane dhjete gafa,por me qimdra. Te gjitha gafat i perkasin 20 viteve tefundit dhe kane per autor Sali ram Berishen.

 14. orli says:

  vetem nje gje ja ke fute kot”plako”(bledi)nuk u dynden vetem veriu!por veriu dhe jugu drejt Tiranes,pastaj mos harro kohen e dulles kur u dynden vetem jugu.Hajde Bledi leri ndarjet krahinore!maja,mesi e fundi jane nje.

 15. Kristjon says:

  …vazhdon..:(

 16. Redi M says:

  E verteta eshte e hidhur.Bled Mane ke te drejt

 17. Daku says:

  Hallalla Bled Mane tall kokrrat me njerezit. Ata konsulentet skane lidhje me historine me sa i njoh une,sidomos ai dyti. Hani o popull bar hani me brrockullat e Bledit. Alket Saliasi.?!! Hahaha je i madh

 18. star says:

  Per Ismail Qemalin nuk je i sakte. Shpallja e pamvarsise nuk ishte veper e Ismail Qemalit, por ishte veper e Austro Hungarise dhe e Klerit Katolik Shqiptar. Ismail Qemali ishte i caktuar vetem sepse ishte i besimit islam ,qe pamvarsia mos te dukej si lufte fetare ne Shqiperi.Jane te dokumentuara faktet e shantazhit qe qeverija e Stambollit i ka bere Ismail Qemalit qe te mos merret me pamvarsine ,dhe dihet se Ismaili eshte terhequr nga ngritja e flamurit, por u desht nderhyrja e vendosur e imzot Nikoll Kacorrit ( zevendes i Ismailit qe ta bente qe ai te kthehej ne misionin e tije) Dhe e dini se si iu drejtua prifti Ismailit: Ktheu more tradhetar, more bashibozuk! Pastaj edhe sikur faktet ti kesh te sakta ,je komplet gabim kur thua se pamvarsia ishte e nxituar. Jo dhe jo ! Ajo ishte shume e vonuar,dhe ne qoftese nuk do de ishte sponsorizuar nga ato dy faktore qe u thane me siper sot Shqiperia do ishte si Kurdistani,nje popull pa atdhe. Mirenjehje deri ne perjetesi atyre qe kontribuan per pamvarsine e Shqiperise.

  1. Ariel says:

   Mund te them per te sigurte qe ne momentin e fundit I.Qemali ka hezituar…dhe ka qene nderhyrja e L.Gurakuqit qe e ka detyruar ta kryente detyren.

   ps: e keqja me e madhe po i ndodh tani shiperis, qe nuk po shkruhet historia e vertet e shqiperis, dhe sa me shum kohe kalon aq me teper zbehen faktet.e 1 popull pa histori, esht 1 popull pa identitet, ose 1 popull me histori jo te vertet eshte 1 popull me baz injorancen.

  2. bbb says:

   PAVARSIA KA QENE JO VETEM VEPER E ISMAIL QEMALIT ME SHOKE POR EDHE VEPER DIPLOMATIKE E STUDIUAR MIRE E AUSTRO-HUNGARISE DHE ITALISE QE NUK DONIN QE TURQIA OSE SERBIA QE KISHIN SHTRIRJE NE ADRIATIK. DUA TE THEM SE EDHE FAKTORI NDERKOMBETAR KA QENE ME SE SHUMTI PRO PAVARSISE SE SHQIPERISE. NUK ESHTE CUDI QE EDHE PSE ISMAIL QEMALI PATI NJE MBESHTETJE TE GJERE NGA PJESA ME E MADHE E EVROPES PERNDIMORE. SA PER NDIKIMINE PRIFTIT KATOLIK, AI KA QENE MINOR DHE SIMBOLIK DHE SJA VLEN TE SHIFET SI TOL ‘PARESOR’ SEPSE SIC THASHE NQS NUK DO TE DESHTE EVROPA AS ISMAIL QEMALI E AS KATOLIKU ME ATDHETAR NUK MUND TE SILLTE PAVARSINE. PER FAT TE KEQ FATI I POPUJVE TE VEGJEL ME SE SHUMTI VARET NGA POLITIKA E SHTETEVE TE MEDHA.

  3. Eduard says:

   I’a ke fut pordhes edhe ti……jo po ishte merite e NATOS!!!!! Mos flisni brrockulla!!
   Lexoni njecike histori, ose minimalisht mos fantazoni me historine……..

 19. Albann says:

  DEGJENERIMI I NJERIUT ne keto njezet vjet “demokraci” eshte gafa me e madhe e shqipetareve.Emri i saj eshte S.Berisha+Fatos Nano…..Te gjitha pikat me lart kane justifikime .konvertimi ne muslimane,shpallja e pavaresise,hyrja ne bllokun komunistetj:..Por kjo e shkaterimit te Shqiperise ne demokraci s ka justifikim tjeter vec” babezise “.Dmth te gjitha lajthitjet e meparshme konverguan dhe shperthyen .Se di pse autori e ka haruar.Me sa duket mendon qe opinioni per ket duhet dhene pas 50 vjetesh.. 🙁

  1. Rani says:

   O Albann po ata studentet jane studente demokracie o burre si çdo gje ne demokraci edhe ata e kane marre me gallate kete pune. Instalimi i komunizmit na qenka nje e keqe e madhe ouuuuuuu, po ata adoleshente studente nuk e dine se dolem nga lufta duke qene ne mesjete apo propaganda Saliniane ka bere te veten gjate ketyre viteve aq sa te verboje njerezit? Jo or jo se ne komunizem ishin edhe vendet e tjera te lindjes po ku jane sot, shume para nesh, ndersa ne udhehiqemi nga kafshe ncncncncncn pika qe s’na bie. E pra kjo eshte thjesht nje çmenduri kolektive e ketij populli budalla qe pranon te qeveriset nga kafshe dhe qe nuk merr mesime nga e kaluara, te tjerat jane broçkulla me te cilat kalojne kohen ata adoleshentet studente.

   1. Albann says:

    Po njeriu perdor pak llogjiken. E di ky gazetari qe pothuaj gjysma e shqipetareve u vrane ose u shperngulen pas vdekjes se Skenderbeut???C te benin shqipetaret.Zgjidhja ishte te konvertoheshin ose te ngjiteshin ne male e rriteshin ne shpella.Eshte faji i shqipetareve se turqit u hakmoren egersisht,si ne asnje vend tjeter te ballkanit?Sot shqipetari e nderon fene per nje pension 200Euro,Sa % e shqipetareve ne Greqi kane nderuar fene….Sa % e femijeve te tyre flasin shqip???Kjo e sotmja eshte gafe jo ajo kur turku te priste koken dhe te merte pasurine ,djalinnizam apo dhe vajzen per haremet e turqise….S po zgjatem me te 10 pikat se te gjitha njesoj jane….Ky thote eshte gafe vjedhja e votes….As eshte gafe hic.Ai qe ka pushtetin do ta mbaje ….Gafa eshte qe pasi ky popull u vodh me piremidat,u shkaterua ne 97 ,pasi e pasi u vodh vota ne 96 ….pasi iu vrane ne gerdec,pasi vodhen 300milion Euro perrrugen e kombit,pasi pa qe tjetri me nje tender merte 700 mije euro te thata ne xhep,pas gjithe ketyre vete dhe i jep VOTEN.Eshte mire te jesh ateist .Se po te jesh besimtar do detyrohesh te mallkosh zotin qe i beri shqipetaret kaq naive….

 20. TEFTA ALIKAJ says:

  zoteri ti i ngaterron ngjarjet dhe shkaqet dhe pasojat

 21. pesimisti says:

  Se pse kam frike se kjo Gaga e 20 viteve te fundit dmth. Sali Berisha, do na kushtoje me teper se gjithe te tjerat. TE presim e te shohim fundin…

 22. Kur Shqiptaret do ta largojne Berishen? says:

  Shqiptareve nuk ja fali kurr kur votuan Berishen ne vitin 2005. Kjo ishte gafa me e madhe historike qe thyen rekord mbas 1997.

 23. mando says:

  keto fakte duhen te shkruhen ne histori qe te gjithe te mesojne prej tyre…por lenja e pushtetit sales nga nano ne 2005 eshte gafa me e madhe ne histori.

  1. Rekordmeni i Dhermiut says:

   Shqiptaret gabuan me Berishen ne 2009 ndersa ne 2005 nje rotacion ishte me se i nevojshem sepse Nano mund te ishte gjithcka( pijanec,kumarxhi,kurvar vagabond)vec kryeminister jo!…Ndersa ne 2009 fajin kryesor qe fitoi Berisha e ka Rama, me ndryshimet qe i beri kodit elektoral dhe kushtetutes ne 2008 duke i dhene shume kompetenca kryeministrit dhe duke penalizuar partite e vogla ne zgjedhje pasi ai mendoi se pas Gerdecit do ta kishte fitore e sigurte do te eleminonte LSI-ne dhe do te qeveriste i vetm,por i beri hesapet pa hanxhine sepse Berisha me ndihmen edhe te injoranteve qe e votuan ja hodhi si gjithmone Rames… Morali….Ne nuk meritojme me shume se kaq,sepse edhe nese berisha ne 2009 i ka nxjerre 2 ose 3 deputete me shume 65 te tjere i kane votuar…..Na moren ne qafe fshataret dhe malecoret…Do te ishte mire qe per nja 3-4 legjislacione te mos votonin fare….Te ma falin miqte e mi fshatare dhe malecore por atyre ua hedhin shume kollaj dhe ky eshte fakt.

 24. J.Korcari says:

  Z.Bledi Mane ke vene vertet doren ne plaget e Shqiperise, pa sheruar keto plage Shqiperia nuk ndryshon, Saliu mashtron kur thote Shqiperia po ndryshon.

 25. Geno says:

  Do thoja fatkeqesija me e madhe e shqiptareve jane Kosovaret…Keta jane mbetja e Otomane qe ngelen ne Ballkan pas renjes se perandorise dhe adoptuan nacionalitetin shqiptar qe te mos ngelnin pa atdhe…

  1. 9TF says:

   Z Blendi Mane,

   Me disa nga pikat tuaja nuk bashkohem, por mbi te gjitha me piken 2.
   Po e marrim jo ne sensin patriotik e nacionalist po thjesht ne llogjiken historike dhe diplomatike.
   Supozjme per nje cast se ju keni te drejte dhe shqiperia e shpalli perpara kohe pavarsine atehere cfare do te ndodhte. Lufta e pare boterore. 90% e trojeve shqiptare do te ishin ne perandorine turke. Perandoria turke u bashkua me frontin qendror gjermano-austriak. Cfare do te kishte ndodhur, ashtu si gjermania, austrohungaria bullgaria apo shtete te tjera qe ju bashkuan atij fronti do ishin mundur.
   A i ke lexuar humbjet territoriale te pesuara nga keto shtete ne luften e pare boterore. Jane katastrofale. Gjermania alsas lorenen, bullgaria hungaria humben mjaft toka nfavor trumanis e serbise (kujtoj shkaku i perdorur per luften e pare boterere ishte vrasja e princit trashgimtar austriak nga nje serb). Turqia humbi gjith ckish ne europe e ne mjaft vende te tjera.
   Me te vertete historia nuk behet me sikur por nese ne do ishim vonuar me 2 vjet ne shpalljen e pavarsise do i ikishim bere nje te mire te fundit turqise duke u bere ne kurbani qe do ndante turqia mes fitimtareve.
   Nuk besoj qe argumentat e mia te jene patriotike apo nacionaliste por te bazuara mbi fakte historike dhe duke krahasuar relativisht cfare ndodhi me vendet e tjera.

 26. Arbeni/Tetove says:

  Keta studente ia paskan fut kot! Nje studim pa asnje shije! Vecanerisht pika e pare. Te kthehemi ne katalicizem. Hahahahahahahaha. Pse? Qe pas 20 vitesh te futemi ne BE! Hahahahahaha! Kush me garanton se pas 100 vitesh perendimi do te jete me mire se lindja! Ndoshta atehere do te jete ne mode te jesh budist! Dhe atehere pasqrdhesit tane (per ineteresa momentale) do te na shajne perseri! Sa te mjere qe jeni!

  1. anticensurë says:

   në një farë mënyre ke të drejtë por në të njëjtën kohë bije në të njëjtin budallalëk të manes!
   shkrimin tënd e trajton në anën fetare!
   e para feja,besimi fetar është diçka private dhe nuk ka të bëjë me shtetin dhe përparimin ekonomiko shoqëror të tij!
   e dyta asnjë shtet fetar nuk ka qënë i drejtë për qytetarët e tij!përparimin dhe të drejtat e njeriut i kanë prurë shtetet laike!ato shtete ku feja është e shkëputur prej tij!ato shtete ku grupet vetare kanë pak influencë në jetën politike!
   shiko greqinë dhe sërbinë ku po i çon influenca fetare në shtet!po e njëjta gjë është dhe për iran e vëndet arabe!
   kështu lali një fe përqafohet nga individi dhe jo nga shoqëria!thënjet idjote të disave se ne duhet të ndërrojmë fe përshkak të BE është po aq idjote sa dhe dhënja e jugut greqisë për shkak të BEsë!
   e treta o beno!
   mirë ju që një pjesë mud të shkoni me lindjen e një pjesë tjetër me perëndimin,se për shqipëtar nuk e vini në diskutim që nuk doni të jeni,po ne ateistet me kë duhet të shkojmë???
   me aljenët e përdhunuar të “gazit”?????
   bota e qytetruar poo shkon gjithnjë e më tepër drejt LAICITETIT! po e mban besimin thjeshtë për tradite,jo se beson verbërisht!

  2. APOKALYPSIS says:

   tetove hm ku bie ky vend oh po ne fyrom nje vend i banuar me shumice te disa qenieve te ashquajtura siptare qe ju bejn shurren sllavomaqedonasit perdite hahahahahaha e vini ankoheni si legena ketu ne tirane pastaj aha o te mjere ngelet ngelet duke u vrare si qen rrugeve nga cdo kush.

   1. Disk says:

    Rri urt ti re Jorgo, xaxiq

 27. shpulla says:

  E verteta eshte se nje pjese e shqiptareve jane te bindur se jane turq te ardhur dhe deshirojne te njihen si te tille duke perfaqesuar shumicen e shqiptareve per kete dhe vetem per kete arsye votuan sali berishen dhe per kete arsye jane gati ti mbajne te gjithe kriminelat ne fuqi sepse jane te vetmit qe mbulojne krimet e tyre ne emer te fese dhe formojne koalicione turpi kunder personaliteteve qe mund te paraqiten nga emrat e tyre si te krishtere.

  1. hajriu says:

   Perveçse budall je dhe shume hipokrit o laraman spula

 28. perikli kola says:

  Tema eshte vertet shume interesante por eshte shkruar me nje delitantizem dhe humor vulgar qe e njeson me peshtirosje.

 29. bazarhesap says:

  Ti blendi scorpionci keto qe shkruan ti jane mendimi jote dhe jo gabimet e nje populli neper shekuj ,dhe po te ishe aq i zgjuar dhe patriot mund te behesh politikan (A’true civil servent)dhe te na drejtosh ne rrugen e duar.
  p.s Mund te kandidosh per udheheqes i opozites se ajo ska nje.Good Luck

 30. Agim says:

  Nuk e dij perse…por gjithmone ne ngjarjet historike ne shqiptaret kemi qene , ne krahasim me popujt e tjere te ballkanit, disa vite mbrapa. Kurse ne krahasim me popujt e tjere te Europes edhe ca vite te tjera …anash.

 31. Incest Vucidoli says:

  gafa me emadhe qe “njeriu yne i Ri “dmth ky qe eshte sot..hajdut,frikacak,dembel,qylaxhi,llafazan.mburravec,kokbosh,xheloz,kriminel…….

 32. nje historian says:

  Autori qe ka shruar kete shkrim dhe ka nxjerre ato “konkluzione shkencore”eshte nje qyqar i kohes.Ky gazetar qe don te fluturoje si breshka ne krahet e shkabes,perpiqet te gjykoje historine dhe luften titanike te nje populli duke e kredhur ate ne nje balte qe nuk shqitet kurre.Shkruesi qe ne fillim gabon kur ngaterron fene me politiken dhe racat.ndjenja fetare eshte nje e drejte njerzore,avaresisht se eshte nje ginjeshter njerzore ,semundje kjo historike,per te cilen nuk gjykon dot askush.Nuk i vjen e keqja shqiperise mor shqiptar i mjere ,nga besimi fetar,kete perpiqen ta servirin keqdashesit e kombit.Besimi fetar per tere kombet ka qene i perkoheshem ,besoj zotrote e din kete po te kesh pak kulure historike.Ti i mjere bie ne ujra te turbulla,kur kerkon te revizionosh edhe perpjekjet e patrioteve shqiptare per shpalljen e pavaresise.Ketu me dukesh pak keqdashes se dsa injorant.Ne se pranon injorancine drejtoju kushteve historike kur u shpall pavaresia e shqiperise nga i madhi Ismail Qemali.Une nuk zgjatem dot me te te kundershtuar ty per shume gjera,por ti me dukesh nje karierist sikur tek ti eshte ne dore fati i shqiperise,pasi kur nuk na jep fjale per optimizem je nje o-me bisht qe s’ke asnje vlere.Une qe po shkruaj nuk jam kushi ,por si shqiptar te kundrshtoj dhe po te ish e mndur te dilnja ne duel ballafaqimi me ty “historian”Lutem te mos hedhim teza te tilla pesimiste,por te jemi krenare per luften titanike te brezave per te arritur ketu ku jemi,dhe duke bere perpjekje te perbashketa si shqiptare ,te ecim me kembet tona drejt Evropes.Te mos presim te na terheqin per dore.

 33. strugani nga says:

  Me kalimin e kohes dikush do te hetoj edhe 10 gabime te tjera,Historia eshte si arti secili e shkruan nga pikeshikimi i tij.Nese lexoni per gjendjen e serbeve ne Kosove nga historianet dhe politikanet serb,do te shihni se serbet kane qene njerezit te viktimizuar ,nga brutaliteti i shqiptareve. ajde dhe beso! Ja keshtu shkruhet historia?Nuk eshte gabim konvertimi i shqiptareve ne musliman, tregimet biblike dhe besimi te Krishti (si figure e fetishizuar) si shpetimtar jane me groteske,se besimet potiteiste. Shiptaret duhet ta tranformojne mentalitetin e tyre,me energji me pozitive ti vizuelizojne gjerat, mos i shohim gjerat njedimenzionalisht> Na duket se Perendimi cdo here ka te drejte,keshtu tha Brukseli ose Vashingtoni.Perendimi ishte produkcioni e gjerave me bizare:logoret e koncentrimit,racizmi, aparhejdi,homoseksualizmin, droga,kolonializimin,eutanazia etj.Pra perendimi cdo aktivitet e ben per shkaqe komerciale,dhe jo nga dashuria o miqt e mi.Jam shkolluar ne perendim dhe 5 dekada atje po jetoj

 34. gazi says:

  –Dhjet gafat e nje UFO ne Shqiperi
  E dergojne nje UFO per te vizituar vendin me popull me te prapambetur ne toke.E mir niset ufoja dhe rruges shikon ne you tube per te marr ca iformacion disa vende te botes,pastaj ja le kompjuterit ta zgjedhi vendin…..kur shikon ky Shqiperia del ne kompiuter,u thot ky po ne Shqiperi cdo gje ishte per mrekulli un sa e pash,flamuri kuq e zi te cante syte,ku te falin keta
  Emir zbret ky dhe maskohet si nje peme,nje fshatar,nje qen,nje femer(sexi),nje qytetar,nje harrixhi,nje trim,nje emigrant,nje kosh plerash, dhe nje politikan.
  RAPORTI
  Kur isha peme me ben shurren dhe me shkulen dhe prene20here.
  Kur isha fshatar me vrane 3 her me mjete rrethanore dhe arme-1 here vellai,1her gjitoni,1qeveria
  Kur isha qen me kan pushkatuar,rrahur me shkop dhe shqelma
  Kur isha femer jam perdhunuar1her,jam rrahur,zhveshur dhe ber gjera qe dhe un si ufo s’jam krenar
  Kur isha qytetar jam vjedhur ne nje menyre qe ketu ne ufoland nuk ka fjale per ate veprim,me vodhi doktori,polici,nenpunesit,drejtori,politikani,femra,vellai,si dhe me vran nje here
  Kur isha harrixhi…..aaah..lere…kurr mos qofsha me
  Kur isha trim vetem flete e shok nuk kisha,jam vrar e tradhetuar 6 here
  Kur isha kosh plerash ja kalova mir se nuk punova fare–qef o qef sic i thoshin shqiptaret
  Kur isha emigrant jam shfrytezuar si skllav,i sakatosur,syrgjynosur, rraskapitur dhe pastaj grabitur ne aeroport
  Dhe un ne fund nga inati qe me kish errur syte u bera Sali Berisha dhe u hakmorra–OH SA U HAKMORRA

  Me respekte nga UFOSALI.

  1. PAL says:

   hahahaha… kenka me e stampu edhe me e ngjit mureve te tiranes ket komentin tat. Po kujdes!!

  2. hajriu says:

   O gaz pafka tani duhet me qesh?

 35. anticensurë says:

  përkufizimin më të mirë ta ka dhënë “antonio thotë: 22 Gusht, 2011 më 9:26 pm “LOLO I OBORRIT”,
  zoti mane në të gjitha 10shet që keni shkruar keni patur humor ja keni futur kot por nuk ka patur asgjë të keqe!me këtë ja keni futur PORDHËS në tërë kuptimin e fjalës!

 36. Eduard says:

  Me shpalljen e Pavaresise ja ke fut kot….Nese nuk do ishte bere ne ate moment, ti sot mund ta kishe emrin Bledaros Manopulos, une do e kisha edoardo, ndersa kryeministri jone Saliovic Berishic….

 37. tani says:

  te le nje shije te cuditshme ky shkrimi pasi e mbaron se lexuari.
  here duket si i fryre here si i vertete. jane 50 me 50 keto te dyja.
  sidoqofte keto 10 pikat jane te shkruara ne histori dhe skishte nevoje te rishkruhej.
  ajo per te cilen duhet shkruar eshte: perse (vazhdojne te) ndodhin keto ngjarje?

 38. bojana says:

  Cfare shkrimi krejt kot dhe qe deshmon mungese kulture te thelle te ketij shkruesit a gazetarit apo cfare eshte….Emigrimi i te iluminuarve mund te pershpejtohet tek lexon te tilla pacavure, qe as gazeten nuk ta shesin dot.

 39. pse? says:

  une mendoj,ti mendon,ai ajo mendojne…..ky bledi jep mendimin e tij por nuk do te thote qe cka shkruan eshte zyrtare. ju nuk paguani taksa pse shkruan bledi mane. as ai as ju nuk keni qene ne shpalljen e pavaresise. te gjithe mendojme ne menyre relative. botoni dhe ju mendimet tuaja,keshtu ecet me mire. po librat e historise se shkollave me sali berishen hero te shkruara nga historiani beqir meta i mbani men ? ato jane skandale jo opinionet sporadike te ciltra te nje gazetari. kujdes me ismail qemalin se jeni pikelluar shume,ai ka vdek eshte ne punen e vet,si do ia bejme me kete xhonturkun e vicidolit o burraaaaaaa?

 40. arber says:

  nuk permdendet dyndja e jugut direkt pas luftes se 2 boterore me vullnet te mehmet shehut dhe e.hoxhes, nuk permdendet inteligjencia a sakatuar dhe e persekutuar e veriut (te shkodres ne vecanti)…fragment humoristik por i njeanshem i blendi manes.

 41. arbeni nga tepelena says:

  2 her autobuzit me shofer te pir nuk i hipet tha aleksander meksi.po ne se kemi problem i hipim sa her duam,ca her na hipin me shofer salon.fatkeqsia me e madhe per pop shqiptar sic thot dhe MAKS VELO eshte se turqit na shkatrruan genin kombetar dhe si te till vete ne shqiptaret e kemi shkatrruar jemi munduar dhe po perpiqemi me te gjitha menyrat qe vec shqiperin ta demtojme sa me shum,kemi fatkeqsi kombetare se nuk kemi qene te zot te zgjedhim kurr nje njeri te bej per shqiperin.a ka me injorance te madhe qe edhe pas videos se ilirit shkojne dhe e votojne140000 shqipetare ate? a ka me injorance,me fatkeqsi per kete popull kur del ish dekani im Shezai rrokaj dhe pergezon per besimin te LSI e te udheheqsi i saj iliri? A NUK ESHTE FATKEQSI KOMBETARE E GJITH BANDA JONE POLITIKE (me ndonje perjashtim te vogel) E PAS 90 .shumica mos te them te gjitha ca thot ky i shkrimit jan pordh me rigon.pse a kan faj njerzit e shkret pse iken nga fshati e shkuan pas qyteteve?jo absolutisht jo ,por kur vidhnin ata te pushtetit mos te benin nje shtepi? nuk eshte faj i popullit qe nuk ka akoma shtet e te thot se ku do ndertohet ,se ata palacotte thon thjesht nuk eshte ber studimi,se nuk ka shtet akoma qe ate qe abuzon ta denoj.emigrimin e brendshem nuk ka forc qe ta ndaloj por ta orientoj e drejtoj me ligj e rregull.por cfar tham kur ska shtet ka xhungel.

 42. salvator says:

  bledi te lumte.te thuash te verytetat ashtu si i mendon eshte jo veteminteligjence po edhe trimeri.ti e ben kete dhe nukke asnje kompleks.
  ky shkrim yti ehste i nevojshemper ndergjergjen tone kolektive ne krahasim me kombet e tjere qe edhe ata disa nga keto ,,gafa,, i kane shfaqur e po i kane rregulluar.nje gje duhet te permendje per mendimin tim; ne nuk kemi bere asnjeher paqe me armiqte tane duke shfaqur nje kokfortesi ekstreme asgjesuese per kombin tone duke qene maksimalist kemi humbur edhe pjeset e te teres dhe skemi fituar asgje historikisht.
  dhe nje tjeter qe duhet te permendje se ne nuk themi ate qe mendojme po ate qe duhej te thoshim per ,, zoterine,, tone… e kjo i ka komplikuar e intriguar shqipetaret.thone se kemi bese e pse duhet ta permendim kush na rrezikon ne se e kemi ate po te tjere nkombe a jane pa bese apo vetemme ndergjegje kolektive.kampat kenaqsi nga shkrimiyt mbasi edhe vet mendoj ashtu.

 43. PARAK says:

  Mbase qe tani, Bledit i vjen zor qe ka ne portofolin e tij te publicistit/gazetarit nje shkrim te tille me nje gjuhe dhe nivel mjeran shume dimensioanal. Spekullimi se ai thjesht po komenton ne menyre emocionale apo komerciale rezultatet e nje studimi te nje grupi studentesh te udhehequr nga 2 profesore , edhe nese vertet qendron, nuk e shfajeson Bledin. Njeherazi, ky fakt, zbardh degradimin dhe perversitetin e nivelit tone universitar, te pakten ne konceptimin dhe realizimin e punes studimore ne teresi dhe asaj albanologjike, ne vecanti. Mjafton ti referohesh faktit qe “studimi” per 10 gafat historike shqiptare ve krah per krah konvertimit religjioz apo shpalljes se pavaresise, banalitete te tilla si vjedhja e votave apo firmat piramidale te Sudes.
  Per te kuptuar dhe gjykuar qendrimet, karakterin dhe natyren e nje popullate/kombi ne rrethana te caktuara historike, qofte kur lidhen me mbijetesen apo nevoja egzistenciale, qofte kur lidhen me zgjedhje, prirje apo preferenca materiale, kulturore apo religjioze, duhet ndjekur parimi qe ne gjeologji dhe astronomi quhet parimi i aktualizmit. Sipas ketij parimi, per te analizuar dhe konkluduar per nje strukture, formacion apo dukuri gjeologjike/astronomike qe ka perfunduar nje faze zhvillimi duhet ti referohesh formacioneve apo objekteve te se njejtes natyre qe jane ne formimin e zhvillimin aktual te po asaj faze. Keshtu, pra, qe te gjykojme per disa nga “gafat” historike shqiptare qe na sjell Bledi , mjafton te shqyrtojme si i qasen tani shqiptaret etnise, ceshtjes se tyre kombetare, religjionit fetar dhe rikthimit apo kthimit ne religjione te tjera, si i zgjedhin miqte e aleatet, sa i adhurojne e u perkushtohen atyre, etj, etj,etj. Meqe kjo teme eshte shume e gjere dhe perfshin pothuaj te gjitha debatet dhe problematikat e sotme ne politike, qeverisje shoqerine civile apo publicistike, une nuk po dua te angazhohem sot, por per te hapur nje dritare ne kete diskutim po sjell nje bisede qe me ndodhi para ca kohe jo ne Shqiperi, rastesisht me nje te panjohur qe nuk ishte shqiptar.
  Pasi shkembyem nja dy batuta gazmore per nje rrethane ku ishim te dy deshmitare ai me tha:
  -Po ta pranoj humorin, por meqe ra fjala, nga jeni?
  -Jam nga Shqiperia,- i thashe,- po ju nuk besoj se e dini se ku bie!
  -Posi jo,- me tha i huaji, nje djalosh bjond simpatik,- une jam ukrainas dhe e di shume mire ku bie Shqiperia. Ka pas qene diku aty, rrotull Rusise dhe tani e ka kaluar Atlantikun e ndodhet diku rrotull Amerikes.
  Pak i nervozuar, une i thashe se i vleresoja njohurite e tij politike por vija bast se kishte mbetur per vjeshte ne gjeografi. Por ai qelloi i pamershishem dhe ma ktheu: “Me lejo te prezantohem, jam profesor gjeografie.”

 44. Kadri fisheku says:

  O popull Me 21 janar Berisha fitoji kunder jush ,(demostruesve )
  Ai vrau .Dekoroj vrasesit,dhe trembi popullin qe te mos beje me Demostrate,kjo eshte Taktika e Komunizmit,qe e ka trembur kete popull gjithmone ,
  Ne Shqiperi Ai qe te vret qendron ne krye te Pushtetit,ndersa ai qe vret ne vende te tjera te Europes e ka Burgun e Hapur,
  Saliu dhe Luli Ju vrau me 21Janar,ju vodhi voten me 8 Maj dhe ju qendron si xhebrail emin ne koke nje Malok qe ka mundesi per pushtet tju shuaj fare .

 45. Illo says:

  Pika 7 nuk eshte gjithperfshirese , Eshte e natyrshme , qe njerzit te levizin. E pa natyrshme eshte , qe demokracine ta bejne tiranet . Illo

 46. davidi says:

  Qellove si kalama o Mane! – Batute nga filmi “Asgje nuk harroet” – Haxhiqamili N. 1 i diteve te sotme: Edvin Rama, ish kryebashkiak dhe se shpejti ish kryetar i PS!

  1. zefi says:

   Qellove si GOMAR,o david!!!HITLERI I GJALLE I DITEVE TE SOTME ESHTE VETEM KRIMINELI SALI RAM BERISHA!!!!Ndersa njerez si ty,o david,jane TRUSHKULURIT e fshatit,qe ju mungon vetem SAMARI!!!

 47. Dino says:

  Te lumte pena o Bledi Mane:Ne pak rreshta pame historine groteske shqiptare,ku te gjithe mendojne se kapin lesh dhe hidhen drejt reve!

 48. kola says:

  .qe kur kam qene nxenes ne klasen e trete dh eskuptoja mire perhere me bente pershtypje si mesuesja pa pikene turpit dh ete ndrojtjes na thoshte se si shqiptaret per te ruajtur ofiqet etj etj nderronin fene…….me vjen mire qe kete fakt e keni rradhitur si gafe. une sdo thoja qe eshte gafe por do thoja qe eshte PAFYTYRESI E POPULLIT TONE !!

  1. linda says:

   nuk ishte per te ruajtur ofiqet sic e ka interpretuar mesuesja, por per te ruajtur pasurine dhe te drejten per te mbajtur arme. Pasi Perandoria osmane u hiqte te drejten e prones dhe armen atyre qe nuk ktheheshin ne myslimane dhe pikerisht kete nuk e duronin shqiptaret te mesuar historikisht me armen qe e kane patur si mjet mbrojtjeje por dhe krenaria. Sa pak e njohim historine dhe sa pak perpiqemi qe ta njohim ate dhe veten tone. Njihni vetveten more zoterinj dhe mos u beni pre e propagandes qellimkeqe antishqiptare.

   1. diana says:

    kjo qe ju me thoni mbase eshte e verteta.une po citoj ate qe mesuesit dh elibrat ehistorise na thonin:pra qe shqipot nderruan fene per te ruajtur ofiqet dhe ne keto ofiqe mbase inkludohej arma dhe prona..pse ofiqi seshte prone o linda se na cudite……aq mire e njoh historine qe cke me te po thuaj qe kam mesuar mire gjene egabuar ose me sakte gjene qe sme kishte llogjike.

 49. linda says:

  Cfare historianesh pergatiten. Mjere ky vend per eliten e tij. Perse nuk i analizoni me realizem keto ngjarje ju te pakten qe pretendoni qe studjoni historine e ketij vendi. O mjerane! Ishte ky pragmatizem i shqiptareve qe i shpetoi ata dhe qe sot vazhdojne te jetojne ne keto troje, ne te kundert do te ishin zhdukur si race, per te cilen kane synuar pushtuesit madje dhe vete Europa. Sado te perpiqeni te fyeni shqiptaret ato do te vazhdojne te mbijetojne si mbinjeriu i Nices, i cili justifikon pikerisht kete tendence per t’u pershtatur, atehere kur ndihesh i rrezikuar per zhdukje.

 50. Shqiptari says:

  Jam Shume Dakord

 51. linda says:

  me vjen keq more zoteri se edhe pseudonimin e ke shqiptar. A e di se cfare do te thote apokalipsi do te thote pikerisht a=asht+po+ka+lip+si, shqip fare nga arvanitet, pra dhe ai vend nga mendon se je eshte shqiptar apo alllvanit sikurse te pelqeka ta thuash. Ai termet do te bjere por do te zhduke nga rrenjet ate faren tende magjype qe erdhe ne trojet shqiptare e qe u ngule thiken pas shpine e tani vazhdon te besh te njejten gje duke synuar te zhdukesh komplet kete rrace nga ky vend i bukur ku e drejtoi dikur zoti ne mesin e dheut e qe ju pjella bastarde e lakmuat aq shume. Haku i shqiptareve qe s’keni lene gje pa ju bere do t’ju zere. Shume shpejt do t’i shikoni se cfare jane shqiptaret e cfare jane ne gjendje te bejne. Pjella bastarde te tille si edhe autori i ketij shkrimi, qe na bejne historine, jane shume larg qenies shqiptar. Shqiptari ka ditur ta shkruaje vete historine e tij deri ne shekullin e 19 kur nje politike e ndyre synoi ta zhdukte si race. Por feniksi qe ngrihet nga hiri i tij sot ka kohen te riperterihet e te sundoje si dikur.

  1. linda says:

   Te ben pershtypje perse nuk ka ilace ne spitale? Po si do te kete kur mjekesine e drejton nje grek sikurse dhe ministrine e puneve sociale e kane marre me tapi greket qe bejne varavinga nga mjekesia tek puna, vetem e vetem qe te kene te bejne me shumicen e ketij vendi e ta varferojne ne maksimum sikurse e kane porosi nga shteti i tyre grek. Sepse vetem keshtu shqiptaret do te degradohen e te shesin edhe kombesine qe te vije ajo dite e bukur per grekun te marre pjesen tjeter qe e ka lakmuar dhe e enderron me kaq zjarr. Perpjekja per t’i fyer shqiptaret si myslimane apo turkoshake nuk eshte gje tjeter vetem pjese e propagandes antishqiptare ortodokse te lindjes qe shqiptaret u jane bere hale ne sy. Nese ka drejtesi hyjnore ne bote ajo do te veproje mbi keta qe sot quhen ortodokse te cilet edhe kete fe e moren nga shqiptaret nga ajo qe quhet perandori Bizantine e ngritur nga Kostandini. Bukeshkele si keta nuk ka. Erdhen ne keto troje e perzune vendasit vetem keta plehra mund ta bejne. Historia me te vertete duhet pare dhe nese kane gabuar ndonjehere shqiptaret ka qene pikerisht se u dhane toke te ardhurve dhe gabimi fatal i Berishes qe pronen e shqiptareve ua dha minoritareve qe bejleret e jugut i moren si argate per te punuar ne tokat e tyre, pasi rinia shqiptare luftonte per perandorine osmane, jo se ishin turkoshake, por se ishin luftetare per te cilen jane shquar gjithnje shqiptaret.

   1. u says:

    jam me shqipetar se ty linda, por duke pasur njerez si puna jote verdall kaq “nacinalista” (nqs mund ju quaj keshtu, se ne fakt nuk jeni) i jep te drejten plerave si apokalipso te flasin. se nga budalliqet qe thua ti ata perfitojne

 52. nga deti kuq e zi says:

  po shpallja e pavaresise gafe ishte ? po sikur ne 1913 te na kishin coptuar fare nuk kishte mundesi ????

  ky me duket nje shkrim thjesht per te shkruar dicka .

 53. erald says:

  Shum i goditur shkrimi, urime autorit luv you 🙂

 54. u says:

  jam me shqipetar se ty linda, por duke pasur njerez si puna jote verdall kaq “nacinalista” (nqs mund ju quaj keshtu, se ne fakt nuk jeni) i jep te drejten plerave si apokalipso te flasin. se nga budalliqet qe thua ti ata perfitojne

 55. Adelina Arapi says:

  Oj Linda ajo nuk eshte asgje, por ta dish ti ç’ behet: Te gjithe Pishtaret e demokracise jane punesuar ne tre a kater vende ne pushtetin qendror e lokal te Berishes dhe firmosin ne tre a kater bordero ç’eshte kjo? Mbaron shkollen e shkon per te kerkuar pune:Ne Arsim duhen deri 5000 Euro ç’eshte kjo?, Ne shendetsi duhen deri 3000 ose 6000 Euro,ç’ehste kjo?, Ne Administrate publike Bashki e Komune diçka me shume se 8000 Euro ç’eshte kjo?. Pastaj te marresh nje Liçence per Noter apo Avokat ( kush te jete me zemer te mos e lexoje ) duhen 80000 Euro e te tjera qe Saliu i di me mire. Kjo eshte “Demokracia” Kete mendoj ta futim te gafa e 8.

 56. sajmir says:

  GAFA ME E MADHE OSE FATKEQESIA E SHQIPTARVE ESHTE//NE VITIN 1990 TE KISHIN IKUR TE GJITHE NGA SHQIPERIA //TE KISHIN BERE NJE KONTRATE ME AMERIKANET TA BOMBARDONIN SHQIPERINE ME BOMBA ATOMIKE TA BENIN RRAFSH//MOS TE MBESTE ASNJE GJE MBI TOKE VETEM RERE//DHE TE KTHEHESHIN SHQIPTARET NGA BOTA MBRAPSHT NE VITIN 2050///ME FALNI SE MOS JU DUKET E FRIKSHME

 57. Ervin says:

  Ky fiksimi me “myslimanizmin” eshte tipik kompleks provincial i nje province sic eshte Shqiperia. Por ky eshte kompleks i se kaluares. Kompleksi qe i perket se ardhmes eshte “Shqiperia drejt Lindjes apo Perendimit?!” Serbet – fjala qe bie – nuk u konvertuan kurre ne “myslimanizem” e kurre nuk u bene “muhamedane”, e prape se prape, te qenit te krishtere te devotshem (ne fakt jane bajagi besimtare) nuk i pengoi te benin cfare bene. Ndaj, fiksimi me religjionet eshte thjesht deshmi papjekurie jo thjesht shoqerore e historike, por mbi te gjitha demokratike.
  Meqe sakaq rrahaja e kesaj pike eshte banale, le ta banalizojme komplet. Psh. provincialet serbe kane bezdi te madhe qe “islamiket” (tjeter term denigrues ky) kane fiksim te heqin kepucet kur hyjne ne shtepi. Ndersa te krishteret provinciale greke kane bezdi faktin qe “arabet” (ja dhe nje term tjeter joperfaqesues) e lajne b…. me dore dhe nuk perdorin thjesht leter. Ndersa heqja e kepuceve kur hyn ne shtepi eshte dukuri qe ha debat, por nuk paraqitet argument i mjaftueshem per te shpallur kryqezate, puna e larjes vs letres, kualifikohet per xhihad kulturor (tani hyme te termat skandaloze ndaj ndihuni te lire te skandalizoheni). Madje do te ishte detyre e cdo “islamiku” me apo pa mjeker, cdo krishteri te mire, cdo ateisti apo agnostiku (keta te fundit quhen ndryshe “ateiste pa k…e”) qe te perfshihej ne kete xhihad per hir te higjenes dhe qyteterimit universal.
  Duke qene se qellimi i ketij komenti eshte haptazi, ofendimi selektiv (pra diskriminues) dhe nxitja e pakenaqesise, le ta perpunojme edhe me tej idene e “rrezikut islamik”. Ish amabasadori italain ne Tirane Torkuato Kardilo deklaroi ca vjet me pare se myslimanet mund ta realizonin shume thjesht ekspansionin duke kapur vajzat perendimore (cka po e bejne me sukses). Ne fakt, edhe synetlleku, apo rrethprerja eshte nje simbolike agresive qe “islamiket” e perdorin per te intimiduar seksualisht perondimoret ariane. Imagjinoni sikur vajza bjonde vetem 18-vjecare “barelly legal” e nje hollandezi te ndershem te kapej nga nje mauritan 2 metra dhe brenda nje dekade te krijohej nje fshat afrikan. E gjora bjondine, e bere shoshe nga matrapiku mauritan. Keto gjera po ndodhin. Europa plus Ballkan po pjellin me pak ndersa krejt Afrika po shtohet. Ata jane thuajse te gjithe te erret, te eger, te dheen pas “myslimanizmit” dhe mbi te gjitha jane synetllinj. Po vijne vellezer e motra, po vijne dhe syte i kane nga vajzat, motrat, madje dhe dashnoret tona. Po vijne…

 58. korça says:

  Pershendetje te gjitheve:Kjo tem me ka pelqyer shume.Tani dhe une po le nje coment:
  Ne fillim ne shqipetaret nuk jemi atedhetare fare,ne kethehemi si te vij era.
  Turku mbajti 400 vjet te pushtuar Greqini dhe Greket e qelbur nuk e kethuen fene as emrat nuk nderruan:
  !!!!!!! Ndersa Shqipetaret 20 vjet ne Greqi u beren te gjeithe Greker: Vijen shqipetaret ne shqiperi iu flasin femijeve greqisht:hahahhhah:Ne faket eshte pet te qare jo per te qeshur: kejo pasqyre jemi ne shqipetaret:Per mua sisitemi politik me i keq i Shqiperise i te gjithe koherave ka qene keto 21 vitet e fundit:E u rrej komunizmin, Po e verteta eshte se pas lufte skishin buke te hanin. Po the populli nuk kishte njohuri,ishin te pa shkolluar ashtu ishte koha:Enveri e mori nga zeroja:.Jo se ai beri mire qe ndoqi komunizmin.Dhe siç e dime te gjithe beri shume per Shqiperine:Magjinojeni tani vitin 1945 me 1990 ku kishte harritur zhvillimi i popullit pas 45 vjeteve.Kemi 21 vjet ne Demokraci dhe Shqiperia eshte per te ardhur keq:Thuhet qe ka demokraci dhe liri,po ku jane ? kush i ka pare?Prandaj njerez te dashur ne nuk jemi ne gjendje te kontrollojme tani se ku ndodhemi. Pa te flasim per Luftetaret:Historianet e pare ishin si ishin po ishin burra:Po tani jemi kethuar ne buja e jo burra:Se ne çdo shtet ngrihen populli ne kembe.
  po ne bejme te gjithe gam gam dhe nuk dalim nga kotecet dhe ben berisha edi iliri e te gjithe me radhe.( i kam shkrojutur emrat e atyre me te vegjel se nuk e meritojne ti shkruash me germa te medha)Siç e pate dhe vete nje zezak vrau policia ne Londer dhe u be nami ne Angli:Po neve çe beme kur berisha vrau tre ??????????Jemi me 2011 te vuaj populli per uje e per drita,shqipeira i eshte kethuar gjende 1945 :Prandaj mund ta quajme fatekeqesi e jo gaf: Zoterinj une po e mbyll ketu komentin tim,se vetem per 20 vitet e fundit nuk mbarohen historite.Pa le ta zesh nga e para:

 59. alqi karriqi says:

  a e din se kush asht gafa ma e madhe? pyeti nje shkodran i ra prej dukagjinit
  “oh sa mir me ken shqyptar”! u pergjegj nje shkodran denbabaden qytets…

 60. Andreas says:

  Kush e njeh mire kete surrogat rracash, e di shume mire qe 10 gafat me te medha te shqiptareve, jane ato qe akoma nuk kane bere.

  1. Grigor says:

   Ke te drejte. APsi nuk mund te gjesh me surrogato nga ty qe flet shqip, ke ngrene buken e ketij vendi dhe vjell vrer ndaj vendit qe e rriti. Ne asnje vend te botes nuk mund te gjesh surrogato te tille apo me te madhe se ty. Nqs nuk te pelqen ky vend, mos lexo median e ketij vendi, mos fol shqip, mos jeto ne kete vend dhe ne fund por jo me pak e rendesishme;- Mos na caj shume t… Ajde gamisu stin Eladha.

  2. franko says:

   Ketu cuditemi ne midis nesh me specien qe ka emrin: shqiptar.
   Si mos te cuditen te huajt?

 61. Grigor says:

  Hera e pare qe degjoj dike te thote qe shpallja e pavaresise ishte gafe. Pavaresia u shpall pasi ushtrite ballkanike shpartalluan ushtrite turke dhe po nxitonin te zinin gjithe hapesiren e banuar nga shqiptaret. Po te kishte pritur edhe pak, flamurin i binte ta ngrinte ne det Ismail Qemali! Ai beri sa mund te behej dhe shpetoi aq sa mund te shpetonte. Po mos ishte bere ngritja e flamurit sot nuk do ishim shtet. Ne rastin me te mire do ishim si kurdet. Popull qe u nda ne disa shtete dhe ka ngelur pa shtet te vetin. Ne rastin me te keq do kishim nje Shqiperi tekolonizuar me serbe, greke dhe malazez. Ndersa shqiptaret te perzene e te shperndare si cifutet neper bote. Mos mendoni se Ismail Qemali i kishte te gjitha opsionet ne dore dhe zgjidhi me te keqin? E keqja per mua qendron tek lidhja e forte e shqiptareve me Turqine. Ndersa te gjithe nxituan te dilnin nga kjo ndertese e kalbur qe filluan ti kercisnin traret, ne qendruam deri ne momentin qe u shemb. Ky moment qe fatal pazi na zuri ndertesa me emrin Perandoria Otomane brenda. Pasojat dihen. Aq e vertete eshte kjo sa dhe pas shpalljes se pavaresise kishte syleshe-injoranto-anadollake te tipit Haxhi Qamil qe donin babe sulltanin serisht. Trashegimia qamiliste vazhdon dhe sot me dallkauko-dylberet qe flasim gjithe budallallek te zjarrte per miken e madhe Turqi. Apo debatues qe gjate debatit me te fundit te hapur nga ministri i jashtem turk Davutoglu per “heqjen e fyerjeve ne adrese te kombit turk” nxituan ti benin amin grande fratelos turk. Ne mes tyre shquante anadollako-arabo-antishqiptari kryetari i komunitrtit islam te Kosoves Naim Ternava, pasuar nga tekahyket e tjere te vegjel deri ketu ne forum nga tipa si mendimi_im. Respekte Ismail Qemalit pasi ishte nje burre shteti qe kuptoi qe duhej shkeputur nga Turqia pasi i mbyturi te mbyt. Kete ide pas nje shekulli ka shqiptarfoles qe qkoma nuk e kane kuptuar apo nuk duan ta kuptojne. Niveli i tyre i abstragimit logjik nuk eshte as ne ate te vitit 1913! Sa turp!

 62. RONI says:

  nuk e njofke historine more djalk i kuq si stalini me xh . enver me shkruake kur thote se I Qemali .SHPALLI PAVARSINE SHPEJT SIMBAS KETIJ BURRI DUHET TA PERCANIN FUQIT E MEDHA DHE PASTAJ TA SHPALLTE PAVARSINE BRAVO O ENVER DJALI

 63. Lurjani says:

  Fred Dibrani te lumte! Jalet qe shkruaje ne komentin tuaj ishin mese te goditura. Shqipetaret i ndajne aq shume gjera sa ska ku te shkoj. Feja eshte njera, perkatesia partiake, origjina, pozita shoqerore, niveli arsimore…..Ne duhet te kerkojme te te bertasim fort per gjerat qe na bashkojne, mjaft jemi ndare e coptuar gjithmone. Te bashkohemi per nje Atedhe qe kemi, per nje Flamur qe kemi, per nje Gjuh qe flasim per nje emer qe mbajme Shqipetare. Te flasim per te mirat dhe ato qe na bashkojne jo per te keqiat kur sot jemi ne pik te hallit.

 64. kritiku says:

  Keto 10 gafat qe na i paraqit Blendi Trafikanti si studim te Univrsitetit Publik te Tiranes jane 10 “konkluzionet” e njerzeve injorante perfshi edhe Blendin qe me nje te rene te lapsit te tyre me maje te thyer, nxjerrin per nje etape kohore mbi 500 vjecare, per te cilen nuk kane njohurite minimale te zhvillimeve e levizjeve historike, nuk njohin kushtet konkrete historike te koheve te ndryshme te ecurise historike te kombit shqiptar, nuk kane botekuptimin e duhur e te sakte per ti pare problemet ne nje kendeveshtrim realist,jane te prirur per ti pelqyer botes per ato qe shkruajne per te perfituar sado pak prej tyre. Shembuj ka sa te duash si per mohimin e jetes e vepres se Skenderbeut, vetite e virtutet e popullit shqiptar , mohimin e kontributit te popullit shqiptar ne Luften e 2-te Boterore, mohimin e vete Luftes Antifashiste Nac. Cl. duke e quajtur lufte civile per ti bere qefin Ballit Kombetar e kolaboricionisteve me fashizmin e nazizmin, duke mohuar rrolin e PKSH ne kete Lufte, duke mohuar periudhen me te ndritshme ne te gjithe historine e kombit shqiptar ate te sistemit te vertete Socialist qe per 45 vjet e shnderrroi vendin nga nje mocalishte , prodhese e mushkonjave e malarjes me nje popullsi prej 800 mije banoresh ne nje vend me popullsi prej 3,.5 milione me shendet te siguruar tere jeten, nga popull analfabet ne popull me asnje analfabet me unuversite e akademira institucione – kerkimore shkencore, me nje shkolle ku merrje dije ,te cilat nuk blihen me leke, si blihen sot. Skolla e sotme prodhon kunguj, njerez mendjelehte, te cilet mund te njohin cdo lloj modelistesh e kengetaresh injorante qe cirren deri ne kupe te qiellit, mund te njohin prostituta e homoseksuale qe sot jane ne mode e tj, por atyre u mungon llogjika reale u mungon arsyetimi i sakte e i drejte i realitetit objektiv qe i rrethon e me te cilin ndeshen cdo dite .Keshtu , budallenj, sic jane sot, i do ky sistem njerzit.

 65. mali says:

  Autorit qe ka shkruar kete artikull, qe per mua me duket si nje femi 10 vjeqar ,po si vihet faj se me nje shqiperi 3 miljon banor bashke me ato qe jane jashte , dhe ma me shum se 50 parti dhe me gjithe keto gazeta e tv , bla bla bla , skan qa me shkrujt , qe te mos humbas kohe me kete autore do i bej nje pyetje , sipas tije konvertimi ne islam kenka gafe shkruje kete artikull ne BBC , te shohim nje here se qa te behet , qe mbas 9/11 sa mijera amerikan po kthehen ne mysliman si ti quajm mor idjot jan kthy , po kthehen , do kthehen , gafa ti quajm , leri punet e fese se nuk keni kapacitet me i shpjegu , se sju len profesjoni , shkruani nej gja tjeter ma mire

 66. Canada says:

  Do te shtoja thelbesoren per historine e sotme : Mos kthimi i pronave pronareve legjitime eshte alfa e kapitalizmit.

 67. Canada says:

  Linda jam plotesisht dakort me ate qe thua per tradhtine do quaja ndaj interesave kombetare nga Berisha se bashku me tere klasen politike per ligjin 7501.

 68. hasta la vista says:

  po sjane vetem keto gafat ka dhe te tjera han e sa do bejme ne se kete mendje kemi mire tna e bejne perderisa nuk na dhemb le ta mbajme.

 69. arian says:

  sa per ateizmin e dhunshem,bie paksa ne kundershti me piken e pare ,ku paraqitet populli yne si jo i perkushtuar.Pra terreni ish i gatshem,aq me teper duket sot,kur nje pjese e mire jona deklarohemi qartas dhe veprojme si ateiste…

 70. adriatik says:

  Gabimet ne fakt jane 2.
  Nuk jane 10.
  Nga keto 2 gabime burojne te gjitha te keqijat tona.

  I pari eshte konvertimi ne islam. Nuk kam deshire te ofendoj shqiptaret e kesaj feje po eshte nje fe qe shkakton prapambetje. Feja ne vetvete eshte injorance po te pakten krishterimi eshte me fleksibel dhe ka krijuar shoqeri me te zhvilluara.

  Gabimi i dyte fatal ka qene komunizmi. Nuk ke cfare te shtosh.

 71. Labi vlore says:

  Me vjen per te qeshur kur lexoj se nje nga gafat qenka edhe shpallja e nxituar e pavaresise.per mendimin tim ishte shume e vonuar.pershendes fred dibranin zanen dhe komentues te tjere qe bejne komente te sinqerta.

 72. linda says:

  mos u habit u se do te mesosh gjera me te medha se fjala apokalips. Nuk ka mbetur qe te percaktosh ti se cfare jam une, po shiko veten, ajo qe te ka bere me shume pershtypje mesiguri eshte patriotizmi im e sigurisht nuk e pelqen sepse nuk ishit mesuar qe shqiptaret te flasin per veten e tyre, deri tani ju kemi degjuar ju pakicave qe na keni care koken.

 73. Illo says:

  Ketij artikulli i khehem shpesh , sepse eshte vertet interesant . Per 6 te parat jam dakort. 4 te fundit nuk do te kishin ndodhur , po qe se nuk do te ishte futur ne politike Sali Berisha . Mjafton te thuash se zgjedhja e Sali Berishes , nga Ramizi , ishte fatkeqesi dhe i ke thene automatikisht 4 te fundit . Simbas ketij konceptimi , mbeten 7 fatkeqesi kombetare . E Shtata eshte me renda ose sa te te tera bashke . Illo

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *