10 RRAHJET POSHTERUESE të Berishës

TemA e nxehtë e së shtunës

Nga Bledi Mane

Facebook.com/bledi.mane

 

Fluturoja nga gëzimi. Pavarësisht se ishte natë e freskët, pavarësisht se udhëtoja mbi rimorkion e një saurele me thasë të grisur çimentoje, gjumi nuk më kaplonte fare. Isha vërtetë i gëzuar, më kishin zgjedhur një nga dy të rinjtë përmetarë që shkoja në Tiranë atë gusht të vitit 1991. I zgjedhur nga dega lokale e PD-së, misioni ynë për në kryeqytet ishte themelimi i forumit rinor demokrat. U mbështolla mirë me mushamanë e trashë që gjendej në rimorkio dhe pas 6 orë udhëtimi mbërritëm në Tiranë. Zbrita te udhëkryqi i 21 dhjetorit dhe me vrap u nisa drejt qendrës. Si fillim u lava dhe u pispillosa në wc-të e 15 katëshit e pasi pashë orën e sahatit të madh dhe veten time në xhamat vezullues të Muzeut Historik, iu bashkova të rinjve nga gjithë vendi. U futëm në katin e parë nga hyrja veriore e muzeumit ku në sallën e konferencave themeluam të parin forum rinor politik të Shqipërisë postkomuniste. Mbaj mend edhe sot të rinjtë energjikë demokratë Olta Vrioni e Ritvan Peshkëpia, Xheni Tanini e Arben Lika, Bardhyl Ukcama e Edit Harxhi… mbaj mend se për herë të parë në jetën time po shikoja e dëgjoja nga afër njeriun që prej gati 20 vjetësh i ka mbirë si halë në sy këtij vendi. Ngazëllimi ynë nuk shterte dhe teksa dëgjoja oratorinë e zotërisë që kishte pushtuar sallën me prezencën e tij në mendje më mbetën fjalët:

“Ju të rinjtë e sotëm jeni me fat se nuk do njihni më as varfërinë e as poshtërsitë e regjimit komunist. Nuk do të njihni as burgosjen dhe as dhunën e sigurimit të shtetit, do të jetoni të lirë si moshatarët tuaj nëpër botë dhe jeta juaj nuk do të sundohet nga asnjë lloj diktature”

Duartrokitjet dhe histerizmi ynë patetik nuk kishin të sosur. Vizatonim në kokat tona emblemën e parajsës blu për ku ishim nisur dhe të dehur nga mrekullitë që na prisnin e kishim zgjedhur heroin brenda nesh.

“Ju të rinjtë e sotëm nuk do të njihni as burgosjen dhe as dhunën e sigurimit të shtetit…”-shprehej lideri dhe kur ia kujton sot këto fjalë të vjen të qeshësh dhe t’i bërtasësh fort brenda veshëve:

O doktor Rrumpalla, institucioni i sigurimit të shtetit ra, por nuk ra institucioni i dhunës të cilin ti, lideri blu që na flisje dhe flet plot pathos e mban më këmbë ende dhe sot. Dhunë, dhunë, dhunë dhe 11 vite pushtet. Verbale a fizike nuk ka rëndësi, por një gjë dihet botërisht. Ti plakushi që u zgajde, u jargose dhe u paralajmërove të hënën nga fuqia kompensuese e natyrës dhe e Zotit,ti plakushi derdimen i djallëzuar e di mirë se një ditë gjithçka do të shkojë andej nga nisi…

Sot ne anëtarët e klubit social campusALBANIA po inaugurojmë stendën e parë të muzeumit të dhunës që ka ushtruar doktori qysh nga 1993 e në vazhdim. Ndjesë për të lënduarit, kujtesë e vigjilencë për të gjithë.

 

1.Flonja Pashko

Dikur i ati i kësaj zonje i hapi shtëpinë dhe zemrën. E kishte shok dhe mik të afërt dhe bashkë me Gramoz Pashkon, Berisha themeloi partinë e re politike dhe përgatisnin Shqipërinë e re liberale dhe të lirë. Pas fitores historike të marsit 1992, kreu i PD-së pasi likuidoi nga posti kryetarin e parë Azem Hajdarin, filloi luftën brenda llojit me të tjerë konkurrentë a armiq të fantazuar. Gramoz Pashko, pavarësisht se ishte një nga master mind të pushtetit të ri, pavarësisht se kishte bërë gati programin ekonomik qeverisës, nuk u shpërblye me asgjë përveç deputetllëkut. I paaftë për ta mposhtur politikisht dhe intelektualisht, Sali Berisha u hakmor në mënyrën më të ndyrë ndaj të ndjerit Pashko. Me krahun e armatosur të rrugës së Elbasanit, një grupim i rrezikshëm horrash&tropojanësh pranë presidentit të asaj kohe, i dhunojnë në kafshërisht vajzën e profesor Gramozit, Flonja Pashko e cila nga dhuna e paimagjinueshme vuajti për një kohë të gjatë pasojat e luftës së Berishës me të atin e saj.

 

2.Zef Brozi

Pas shumë muajsh orvatjesh, kërcënimesh dhe marrëdhëniesh të ashpërsuara ish kryetari i Gjykatës së Lartë të Republikës së Shqipërisë, ish deputeti i PD-së dhe ish pedagogu i njohur i jurisprudencës Zef Brozi kujton:

“Më 5 nëntor 1995, rreth orës 5 të mëngjesit, policia vjen në shtëpinë time dhe më kërkon të hapja derën. Preteksti: “Kërkonin Pasaportën Diplomatike”. Ishte krejt e lehtë për ta kuptuar se qëllimi i policisë dhe SHIKU-t nuk ishte marrja e Pasaportës sime Diplomatike. Pa e hapur derën, u thashë se këtu e kam dhe i pyeta nëse kishin autorizim me shkrim për ta marrë. Më thanë se jo. Por ata insistonin që t’u hapja derën. I pyeta nëse kishin ndonjë urdhër prokurorie a gjykate, por një zë shikasi përgjigjej: “Jo, po hape derën se duam të bisedojmë diçka.”

U them se çfarë doni të bisedoni, por ata nuk jepnin asnjë shpjegim. U them se para orës 08:00 nuk e hap derën dhe ju si polici duhet të zbatoni ligjin. Atë ditë, në shtëpi kisha edhe nënën që kishte dalë nga spitali dhe ajo u shqetësua shumë, pasi kurrë më parë nuk kishte pasur përvoja të tilla, kurrë më parë nuk i kishte trokitur policia në derë. Nuk ka si meraku i nënës për fëmijët, edhe kur ajo ka bindje se e drejta qëndron në anën e tyre. Atë ditë u ndava me nënën nën rrethimin policor dhe për më se pesë vjet, derisa ajo u sëmur rëndë në dhjetor 2000, unë nuk pata mundësinë ta shihja më. Ajo skenë, mbase nënës sime të moshuar nuk do t’i ndahej nga kujtesa deri ditën që vdiq.

Jashtë, forca policie dhe shikase kishin rrethuar pallatin. Duke pasur përvojën e mëparshme, kur shteti kishte mohuar faktin e rrethimit policor të godinës së Gjykatës së Kasacionit në shtator 1995, me qëllim që të kisha sa më shumë prova, kam njoftuar deputetë, gazetarë, avokatë dhe miq të mi, që të vinin e të shihnin. Mjaft prej tyre erdhën. Të tjerë kishin edhe frikë. Deputetët, Imami, Ulqini e Legisi, si dhe gazetari dhe miku im Frrok Çupi e gazetarë të tjerë, ishin ndër të parët që erdhën në shtëpinë time për të parë situatën. Erdhi edhe përfaqësuesi i Ambasadës Amerikane, i cili i pa vetë dhe i dokumentoi prezencën e forcave të shumta të policisë dhe SHIK-ut. Arben Imami i telefonoi ministrit të Punëve të Jashtme dhe e pyeti nëse ai kishte dhënë urdhër policisë për të marrë Pasaportën Diplomatike të Zef Brozit. Ministri u përgjigj: “Jo, dhe policia nuk ka punë me pasaportën e Brozit.” Pastaj, ministri i sqaroi Imamit se tani rregulli ka ndryshuar dhe Pasaportën Diplomatike Brozi duhet ta dorëzojë jo në Ministrinë e Jashtme, por tek Gjykata e Kasacionit. Arben Imami njihte edhe një ndër shefat e policisë që kishte rrethuar pallatin ku unë kisha apartamentin…

Unë kurrë nuk do ta harroj atë mëngjes të 12 nëntorit 1995 në Aeroportin e Tiranës, ku më shoqëruan disa të afërm e miq të mi. Në kafenenë e aeroportit, kur po prisnim për të shkuar tek avioni, unë e gruaja ime Diana kemi qëndruar me zyrtarin e Ambasadës Amerikane, i cili kishte ardhur posaçërisht për mua, jo si mik i imi, por me detyrën që i ishte caktuar për të qenë prezent deri në nisjen e avionit me të cilin do udhëtoja unë.

Avioni në të cilin isha unë e Diana filloi të lëvizë në pistë, por pas pak ndaloi. Menduam se do të ishte ndonjë defekt teknik. Pas disa minutash avioni u nis përsëri, mori shpejtësinë, derisa u shkëput nga toka dhe filloi fluturimin. Nga dritarja e avionit shihja pamjet e vendit tim që po e lija me dhimbje e zhgënjim.”

 

3.Eduart Selami

I treti kryetar i PD-së pas Hajdarit dhe Berishës, filozofi librazhdiot Selami duket se e mori lehtë politikën. Naiv dhe pasionant ndaj ndryshimeve të shpejta që po ndodhnin në vend kujtonte se rregullat e lojës të vendosura bashkarisht nëpër programe a statute partish do të respektoheshin si s’ka më mirë. Ngulmonte shpesh në fillim të viteve ’90 që posti i kryetarit të partisë të ndahej nga ai i presidentit e pasi u bë ky kompromis de jure Selami nuk mendoi më thellë për rrugën plot të papritura që e priste. Partia që morri për të drejtuar nuk pyeste për kërrkënd dhe forumet partiake drejtoheshin ende nga celula e presidencës. Njeriu që kish premtuar për ndarje dhe respektim pushtetesh po i vinte minat demokracisë së brishtë. Çka kishte lexuar nga filozofët dhe politologët e famshëm oksidentalë tashmë po i rrënoheshim para syve Eduartit, i cili me pragmatizmin kujtonte se do nxirrte jashtë loje të kudogjendurn dhe kryetutorin Berishë. Por një roje trupmadhe nuk e lejoi të hynte në mbledhjen e Partisë së tij, ku do përjashtohej. Selami këmbënguli dhe tropojani veproi. Fatkeqësisht fërkimet under&over ground Berisha-Selami plasën kur edhe kryetari i tretë i PD-së falë lidhjeve të tij me amerikanët u syrgjynos matanë detit pas një seri dhune verbale dhe kërcënimeve që vetëm burrat e vërtetë nuk mund t’i bëjnë.

 

4.Remzi Hoxha

Saga e të ndjerit Hoxha nuk ka mbaruar ende. I ardhur në Shqipëri si biznesmen, i gëzuar dhe i relaksuar se në këtë vend ku drejtonte një malësor prej krahinës heroike gjakovare do të punonte i qetë për çështjen kombëtare, pati një nga fatet më të zeza që mund t’i kurdisë shqiptari-shqiptarit, malësorët-malësorit. Falë fantazisë së një dibrani të sëmurë,falë egërsisë së dhunës që prodhonin entet publike të pushtetit të Berishës së I-rë, Remzi Hoxha u fut nëpër spiralet dhe qelitë e ndyra të ShIK-ut dhe pasi u dështua me të në mënyrë kafshërore spartane e vdiqën dhe ia tretën kockat diku në humbëtirë pa emër.

Familja e Remzi Hoxhës po i jep një leksion të mirë Berishës. Fitorja e tyre e parë ishte fshehja e përkohshme e një prej vrasësve tashmë të plakur me emrin Arben Kumbaro. Radha?…

 

5.Arben Imami

Hahahahahahahaha, qeshni edhe ju. Sot e ka ministër për t’i mbrojtur atdheun, familjen, gërdecët, turpet, mëkatet. 15 vite më parë, kur në mbarë vendin bëhej kërdia e vjedhjes së votave, gjatë atij fundmaji me shi dhe ankth, një nga drutë më shembullore nga besnikët leshpalarë të doktorit e hëngri edhe aktori Imam. E kanë masakruar dhe poshtëruar në publik e në privat. E rasën në një qeli policie ku i thyen hundë e dhëmbë, e çburrëruan aq keq sa u zhduk nga vendi e u fsheh i frikësuar rreth 10 muaj për tu rikthyer gjatë 1997-ës historike&histerike si gjeneral i protestave popullore të jugut të Shqipërisë. Pasi iu hakërryen edhe 8 vite të tjera njëri-tjetrit, në korrik të 2005 Berisha dhe Imami filluan të puthin me llapë njëri-tjetrin. Ende vazhdojnë edhe sot, duhen. Janë fetish të dy. Prodhojnë dashuri nga e e paimagjinueshmja, nga e pamoralshmja…

 

6.Neritan Ceka

Më mirë vritmë sesa të më poshtërosh!

Këtë shprehje fisnike e ka lexuar dhe hasur me mijëra herë nëpër analet e antikitetit arkeologu Neritan Ceka. Helenët, maqedonasit, thrakët, romakët, epiriotët, ilirët, dalmatët, dardanët, shqiptarët e kanë pasur simbol të krenarisë së tyre, Vritmë sepse poshtërimi më dhemb gjithë jetën.

Atje tek kioska e famshme e Fidelit, tek Bar West-i i parkut Rinia një tjetër poshtërim i dhunshëm iu bë edhe flokëbardhit Neritan Ceka. E degjeneruan bukëshkalët e pushtetit më 1996-ën e nuk pyetën as për moshë, as për respekt,as për tituj e grada shkencore, as për kontribute në politikë. E rrahën si në karadak por profesori i historisë si langaraq pa bythë iu orvat pushtetit të Berishës së II-të e tani i jep këshilla. Për çfarë mund ta këshillojë viktima vrasësin???

 

7.Preç Zogaj

Një nga themeluesit e parë të opozitarizmit dhe shtypit të lirë shqiptar. Njeriu që persekutohet më shumë ende dhe sot sa majtas dhe djathtas. Njeriu i letrave që mundohet t’i japë politikës tolerancë dhe shpirt artistik duket se e ka shkruar fatin e tij t’i mbetet opozitar çdo pushteti.

I dhunuar kafshërisht nga regjimi i Berishës më 1996 ende ndjehet i turpëruar sesi i ka shërbyer deri vonë gjakatarit.

 

8-9.Edi Rama&Ndre Legisi

Në librin e tij me kujtime të vitit 1997, publicisti egocentrist Fatos Lubonja përshkruan frikshëm lajmin e rrahjes së dy të rinjve të njohur. I pari një pedagog i arteve dhe kritik në shtyp i presidentit Berisha, ndërsa i dyti një djalosh mirditor anëtar i forumeve të partisë opozitare Socialiste. Lubonja tregon se pasi kishin lenë kafen e njohur West, grupi me miqtë i Edi Ramës ishin larguar për në banesën e tyre me qera në afërsi të parkut të autobusave, aty ku trimat shikas gazidedë të regjimit shik iu dolën në errësirën e natës së ftohtë të 27 janarit e me leva e hunj pas koke  i shtrinë për tokë gjysëm të vdekur.

 

10.Xhevahir Spahiu

A mund të rrihet shpirti i fjalës, mund të preket me dorë arkitekti i vargut, mund të gjakoset mendja e bukur dhe shpirti i dlirë e rebel?

E preku njeri me dorë Homerin a Pushkinin, Robert Burns-in a Rimbaut, Ana Ahmtovën a Migjenin, Dritëro Agollin a Fahri Balliun i ka dhunuar kush në komunizëm a demokraci?

Fatkeqësisht një nga poetët më të mirë ende të gjallë që ka mbarëshqiptaria, zotërinë e nderuar skraparlli Xhevahir Spahiu vetëm se shkroi e botoi një poezi për djemtë trima të Vlorës e rrahu dhe e dhunoi publikisht më 1997 ish bodyguard-i i presidentit të Republikës. Republika dhunon artistin dhe presidenti qesh i ngopur nga urrejtja…

I irrituar po e mbyll edhe unë këtë listim të kësaj të shtune me përgjigjen e akademikut kosovar Rexhep Qose:

-Ata që në pushtet mbahen me dhunë, nga dhuna do të vdesin!

E mbani mend tunelin, rebelët, ngazëllimin, poshtërimin, talljen dhe tak –fak 42 vitet e pushtetit të dhunshëm sesi u fikën nga krisma e një pistolete të vetme?

Ishte Gedafi libian që iku për lesh si një qen…

Rradha?

 

(c) campusALBANIA&TemA/2011

REMOTE_ADDR:[]

76 komente në “10 RRAHJET POSHTERUESE të Berishës”

 1. FERDEROVA says:

  SA KEQ -E VERTET!

  1. jimmi says:

   bledi te uroje shendet .australi .perthe

   1. Vlora says:

    fantastike………….

    1. raimondi says:

     Po pse edhe Xhevair Spahiun e kane goditur ata ???

  2. yllson says:

   ne 96-97 Vlora qyteti i trimave te pafund thoshte qe Sali Berisha nuk do hynte ne vlore e qe doe vrisnin gje qe ska ndodhur akoma mbas 15 vitesh por nuk eshte fai i vlores , ky eshte vetem shembull fai eshte i shqiprise qe ne e mbajme veten si burra te drejte e te ndershem, e trima .
   e dini cfare ?…..
   nuk jemi ka 20 vjet qe sala tall bythen…..
   gezuar vitin e ri dhe te na rroj “doktori”

  3. cendurimmadhi says:

   E pa faleshme.Mane ke harruar masakren deri ne vdekje qe i kane bere gazetarit te ndjere Bardhok Lala.

 2. Joni says:

  Kjo eshte reale, nje realitet i frikshem dhe shume i dhimbshem.

 3. labivl says:

  Bledi nje shkrim fantastik ,me te vertet bravo,je gjeni i shkrimit.Me respekt labivl.

  1. fule says:

   Si harrova, Bledi Mane je personazh i vitit. Je i madh.

   Sali Berisha je monstra shqiptare e shekullit.

 4. Maloku says:

  Tranzicioni shqiptar = demon-kraci.

 5. Denisi says:

  I lexova dhe mu rrenqeth i gjithe trupi.Si nuk doli nje burre qe tja beje bam ketij krimineli,ketij shpellari,ketij mashtruesi.E keqja e madhe qe ka zene kete vend per fyti prej 21 vitesh eshte vetem Sali Berisha dhe te gjitha mostrat qe e ndjekin e qe e mbajne ne kembe.Uroj me gjithe zemer te kete fundin e Gedafit sepse ky moster e meriton te vdese si nje qen per gjithe te keqijat qe i ka bere ketij vendi.

 6. Arberor says:

  Sjellja e dhunshme verbale dhe fizike e shpellarit Sali ka depertuar ne cdo qelize te kesaj shoqerie. Nga nje ane keshtu eshte, kur nuk del nje BURRE apo shume dhe ta vene ne rradhe. Por po shikoj qe ne me te shumtat e rasteve ashtu si ne ate masakren e Cerikut ku ishin ata paramilitaret pa shkolle dhe edukate ishin nga zona e Tropojes, dhe me vjen shume shume keq qe ata jane bere pjese e ketij gaxhgauni dhe i kane dhene emer te keq nje zone qe ka luftuar me perpara per lirine e atdheut duke dhunuar bashkekombasit e tyre ne kete fare feje! Edhe Enveri jo se e beri me mire, por te pakten kur e di qe jetoje ne nje shtet me ligje diktatoriale, ti kishte bere te qarta ato ligje, dhe kur e krahason kete me kete qelbesiren qe hiqet si “demokrat” eshte tragjedi. Mbeshtetesit e tij te sotem jane qorra dhe nuk kuptojne qe Saliu ata i zhduk dhe i perdhunon komplet me ato “levat” e tij dhe si ka gje fare. Por edhe mbase u pelqen edhe perdhunimi, se ndryshe nuk ka si gjithe keto bema ti trumpetosh si arritje kolosale te “liderit historik”!

 7. shperthyesi says:

  ska bythe njeri ti beje gje sales, se ka mbrapa me qindra maloke qe vdesin per te, keshtu qe vetem kur te vdese vete…se per ti bere gje ska byth njeri, kur se bene ne 1997 ska byth njeri tani…

 8. Argita_B says:

  Ne fatkeqesine e madhe ku ka rene populli shqiptar, ka nje fat te madh, Sali Sallomi nuk eshte i pavdekshem….Gjithesesi pasojat e lena ne shoqerine shqiptare jane me te vertete katastrofike..

 9. boni says:

  vetem per prec zogaj mos fol kot ,se eshte nje sahanlepires i pabese i politikes

 10. luani Londer says:

  Shkrim i guximshem por ka dhe me ,mos harroni se Saliun e mbane ne krye grupi injorant i bodigarteve qe i ka shfrytezuar e i hedh tutje kur si lypsen me ku jane ata tani?Turp a duhet te ri ne krye te shqiperise ky hajvan ai duhet te terhiqej nga politika per bemat qe ka bere por le te rije aty drisa ne shqiperi te kemi drejtesi per te gjithe dhe se vetem Rama ka shanse per ta futur brenda kete kafshe bashke me ata qe e mbrojne,ka shume fakte te tjera makabre te kesaj kafhshe me fytyre njeriu!

 11. qytetar says:

  ata jane byfteqet e sales.

  sala e di qe sa me shum ta rrahish byftekun aq me i mire behet.

 12. Tersi Pojanit says:

  O Bled un qe po shkruaj jam nje qytetar qe te njof mire, dhe te them brravo per ato qe shkruan. Po shpreh dicka ne kete shkrim sepse keshtu e mendoj : te gjithe ata qe e rrethojne ate (burrin) qe eshte kryeministri jone dhe i bejne fresk e i thurin lavde, neser kur te ike nga pushteti do thone qe ne nuk kishim cte benim se ai te vret. Turp te kene ata qe do flasin keshtu sepse jane te pa burra. Kjo eshte klasa politike qe na rrethon dhe na udheheq sepse nuk kane guxim qe ta shohin e ta thone te verteten ne sy. Sa turp qe do mbeten gjithmon ushtare… Mendoj qe te mos kthehet historia dhe te kendojme (NA NGORHI KALI….)

 13. Rani says:

  E shikoni se Salahudini ka fituar gjithmone se ata qe ka pasur perballe kane qene pederaste qe edhe pse i ka rrahur sot shumica jane me te, e çfare mund te presin shqiptaret nga keto figura pa gjak, nga keta legene ne kuptimin e plote te fjales, shtazaraku i maleve kupton vetem po ti pergjigjesh me gjuhen e tij, ate te forces, si ne 2000 kur e rrethuan te PD dhe e kercenuan me eliminim fizik. Ja pse ben Salahudini si mbret se si ka hyre ferr ne kembe asnjehere dhe natyrisht kushdo kur e sheh se nuk ndeshkohet ka tendence si perserise poshtersite e tij aq me teper egersira e maleve Salahudin Berisha. Shqiptaret duhet ta kuptojne se keto lloj figurash te rreshtuara ketu nga Mane nuk mund te votohen me se jane shperfytyruar politikisht ne keto 20 vjet dhe nuk mund te kene me privilegjin te drejtojne shtetin kur ata nuk kane asnje cilesi nga ato qe duhet te kene burrat e shtetit neper boten e civilizuar dhe me kryesoren nuk kane dinjitetin personal si njerez, se pranojne qe ti kthejne bythen nje njeriu qe i ka degraduar ata dhe familjet e tyre ne publik vetem per nje post te piste. Ky popull nese nuk mesohet te votoje me tru ne koke keshtu do te vazhdoje pafundesisht, githmone reformat dhe tendencat e reja novatore politike do te mberrijne me vonese te ne ne krahasim me fqinjet tane. Duhet thene se pevaresisht se e kemi inat, vetem koketuli Meta nuk eshte rrahur nga Saliu, dhe kjo per nje arsye te thjeshte se ai i eshte pergjigjur Salahudinit me te njejten monedhe, ate te dhunes dhe natyrisht Salahudini ate gjuhe e njeh shume mire se po te duash te besh politike me kafshen duhet te jesh cub, nuk ka vend per pederastet ne politiken shqiptare ne keto kushte ku jemi se ja ku jane rezultatet, deputete kalamaj te PS qe qurraviten çdo dite me deklarata pa vlere per te cilat Salhudini nuk e fshin fare. E gjitha kjo vjen nga nje dobesi a theksuar ose te themi me mire nga nje frike per te arrestuar Berishen nga socialistet pas 97 dhe per ta denuar per shkaterrimin e shtetit, se nuk eshte pare e degjuar qe nje president te jape urdher te hapen depot ashtu siç dha urdher kafsha ne veri. Nuk e kuptoj se si ka mundesi qe asnje deputet i PS nuk e ka ngritur zerin per te nxjerre konnkluzion se lenia pa hetim dhe pa pergjegjes e 97 ka qene nje nga katastrofat me te medha te ketij pis vendi te banuar nga njerez te çuditshem nga e cila natyrisht ka perfituar Salahudini. Normal qe edhe PS ka qene e pefshire ne 97 po kjo erdhi si pasoje e politikes se eger qe behej nga kafsha me deklarata te çmenduar te stilit “paret e shqiptareve jane me te sigurtat ne bote”, une nuk e di se si ky popull idiot harroi se ky njeri ju tha se paret e tyre ishin me te sigurtat dhe dy muaj me vone nuk kishte me siguri dhe sot e kesaj dite ky njeri te jete prape ne pushtet. Ne vend te tjera ky personazh i zi do te ishte zhdukur me kohe nga skena politike ndersa te ne duke qene nje vend i banuar nga dele e lope ky ka dite te bukura perpara.

 14. Landi- Sverige says:

  Urime Bledi. Lista e ketij realiteti te hidhur eshte e gjat. Shumica prej nesh dhe e familjeve tona ka provuar dhunen, largimet nga puna, izolimin ne dhomat e ftohta te policise, dhimbjen e largimit nga jeta para kohe te te afermeve tane nga presioni i ketij pushteti te ndyre. Nuk kam urryer kurre ne jete, por kjo fytyre si djalli, ky simbol i se keqes, me ato qe ka bere e vazhdon te beje popullit dhe vendit tone, vetem urrejtje do te ket deri ne ngordhjen e tij dhe te zagareve qe i shkojne nga pas.

 15. kunder Saliut says:

  Shume keq per kete popull qe edhe sot e kesaj dite vuan pasojat e komunizmit, mjafton te rrezohet plakushi dhe jeta do lulezoj perseri.

 16. poshte diktatura says:

  Artikull i perkryer perfekt,real.Diktatura vazhdon,ishte e eger por tani eshte me e eger dhe krejt haptazi,ne sy te te gjitheve bile bile edhe ne sy te dipllomateve,vriten dhe poshterohen ,njisoj si ne kohen e monizmit,dhe mos me keq .Urime,dhe faleminderit per shkrimet e tua gjithmone korrekte z..Mane

 17. Beni says:

  Radha?: do te vazhdonte me Genc Pollon, Jemin Gjanen, Blendi Gonxhen, Petro Kocin,Kastriot Islamin,Servet Pellumbin, gazetarin spanjoll etj etj

 18. Mingus says:

  ke harruar ate qe i vuri damken malokut, te ndjerin Namik Hoti

 19. ardi says:

  Gramoz Pashko u tregua nje mut burr,se pasi ja perdhunuan vajzen,shkoi e u lepi prap ke ky palo njeri me emrin Sali qe pat urdheruar ata horrat.Nuk harrohet as -Niveli Zero- i Pashkos,Ceku i Bardhe-qe e shkretoi Shqiperin e atyre viteve,ndaj dhe Zoti mori hak ndaj atij bastardi me emrin Gramoz Pashko.

 20. vjosa says:

  Neritan Ceka eshte nje langaraq burr,qe per nje kafe qyl u lepihej dikur pronareve te lokaleve,ndaj dajakun e ka pasur hak-dhe e ka ende.Po te lexosh emrat e te rrahurve,jan vertet njerez qesharak dhe mir ja u ka ber Saliu qe i ka poshteruar.Kam nje merak-kete Kac Islamin kur do e rrahi?

 21. Verteti says:

  Keni renditur vetem 10.Dhe te kuptohemi jane vetem te paret e listes,te ashtuquajturit me “BOLE”.Kurse te tjeret ANONIMET jane me qindra ne gjithe Shqiperine.Nje gje qe me shqeteson eshte, se cfare shantazhi tjeter i ka detyruar keta “DRU NGRENES” ti lepijne perseri B……Berishes.Cili ka qene cmimi?????Shume i larte nuk ka diskutim.

 22. Detroiti says:

  Bledi mane je I madh po aq sa mero baze .pse nuk ka ne shqiperi me shume trima si ju qe ta shkundin diktatorin me gjithe cka urime

 23. Bravo Bledi si gjithmon ne shkrimet e tua nuk te le boshllek per ta plotesuar,un vetem do te uroja gjith te mirat dhe mos pafshi kurr keq me sy,ndersa mbyllja e shkrimit tend fantastik(e kam fjalen per shprehjen e Rexhep Qoses)

 24. pisi says:

  Ik er pirdhu me kto traplliqe qe shkru

 25. Arbereshi says:

  I falem autorit per historite dritheresuese qe na i kujton.Keto 10 rrahje me sollen ne mend shkrimin harbut e te ndyre te botuar nga “Koha e Jone”ne numrin e djeshem,me titull “Doktori te 10″(lexojeni kete shifer me germa me vehte se eshte fjale “turpi” te dale ne gazete!), shkruar nga Edison Ypi,nje nder puthadoret me me ze te “Doktorit”. Dergojani keto 10 raste rrahjeje politike zotit Ypi,si dhjete raste te tjera kur Doktori te 10 me te vertete po t’i dalesh kundra.
  Here tjeter kur t’iu vije kje era kuderbuese e te 10 -rave,ta dini se vjen nga pacavurja e shitur “Koha e Jone”!

 26. Jul Cezari says:

  po mane-ja te gjitha me te degjuar i ka keto! qellove si kalama o mane!

  1. Tironsi says:

   ..keshtu thote zotnia jote o ‘Jul Cezari’.???!!

   – Ti thua se Bledi Mane i ka kot dhe me te degjuar.
   – Une them se i ka shume plot dhe shume sakte.

   Nga nje ane eshte Bledi Mane qe ka shkrujt, jam dhe une qe jam dakort.
   Nga ana tjeter, je ti qe mendon ndryshe.
   E di si behet ne kesi raste; po ta mbajti bytha argumento te kunderten, dhe mos bej poca perr, perr, peeerr… Krimb!

  2. inf says:

   o Zhul qezari.
   Po dhe ktu ke tema je futur tani o kulishi i met monikes je ti.
   Brodhi neper forume Zhuli Qezari ky zar i Met hajdutit dhe tani paska fut bythen te Faqet e ketij Forumi serjoz .o zhulsi je mesu te Balkan web ti po ktu eshte TemA dhe mos fillo me gri sallat se Ilir Meta i biri i Rexhep Metes eshte dhe do mbetet nji hajdut me DAMKE,ku do kujtohet shume shekuj ,nga brezat si Hajduti NR1.
   O Mane te lumte pena por ka dhe te tjere qe kan hongerr dru nga saliu meta nano dhe te tjere horra qe ka sot QEVERIA E HAJDUTERRVE.

 27. Jul Cezari says:

  mire do kishin bere ta kishte rrahur dhe kte mane-n njeher,spo flet ceka,imami,rama per kte pune,flet ky…ky ka fat qe jeton ne shqiperi,qe nga trafikant mund te behesh “pena e arte”

 28. veri says:

  11- Perdhunimi i Rajmonda Bulkut ne vitin 1991.

 29. erki says:

  i madh je bledi, po ketu duhet te vije dhe Agron Llaken,kur e rrahen pasi imitoi per here te pare berishen nga vitet 94-95…..dhe ajo ka qene e madhe apo jo….

 30. misionari says:

  Sa pak masakra dhe vrasje te Sali Gadafit qe di, Z. Mane!

 31. martin shkreli says:

  Shkrim i mire qe mbyllet me nje budallallek, krahason shkirmtaret e famshem dhe ve ne nje rradhe me to nje bubazhel si Fahri balliu. Mos e prish or djale, Balliu eshte turpi i ketij vendi, turpi i gazetarise, i njerezise, i letrave, i te gjithave. As horr nuk i thua dot, te vjen ndot ti permendesh emerin dhe jo ta vendosesh ne nje rradhe me emra te shquar. Ndreqe kete pune or djale

  1. ivani i madh says:

   edhe une per them me ate felliqesiren balliu e ke dh ….mos e vereme se do na peshtiren keta artikuj te bukur kije parasysh kete sugjerim urime mane

 32. tomori beratit says:

  O BLED TRIMI.Kjo foto qe eshte ne krye te shkrimit tuaj eshte nje foto identike me ate te austriakut Adolf Hitler,qofte nga bemat dhe krimet e tyre ashtu edhe nga ngjashmeria e madhe fizike qe ata kan.Jane te ngjashem si dy pika uji.Komplimente per shkrimin brilant.

 33. gjon says:

  Me vjen keq kur shohe qe intelrktuale si IMAMI e CEKA qe skane lene gje pa thene per monstren BERISHA me te drejte ne ate kohe ,sot i lepijne BY..EN .EDHE PSE KA NDODHUR TRAGJEDIA E GERDECIT APO VRASJET NE BULEVARDE TE NJEREZVE TE PA FAJSHEM, Saliu del cdo nate duke na rrjeshtuar sukseset e qeverise.Linde pyetja A VERTETE NA QUAN BERISHE NE POPULLIN E TIJE KAQ BUDALLEJ ? Gabohesh rende DHUNA QE KE USHTRUAR PREJ 20 VITESH DO TE BIE MBI KOKE. GJAKU I RREMZI HOXHES NUK BEHET UJE .E DREJTA VONON POR NUK HARRON.

 34. BARO CORROGJAFI says:

  KETA TE RRAHUR E TE POSHTERUAR NDOFTA JANE NJE E DHJETA E ATYRE QE E KANE PROVUAR MBI KURRIZIN E TYRE DHUNEN E POSHTERIMIN.E KENI DEGJUAR SHPREHJEN : ” KY ESHTE QEN QE HA TE ZOTIN “.BILE QEN E SHKUAR QENIT. GAZIDEDE ( DANIEL I SHERKOS ,PERSONAZH I LIBRIT TE REXHEP QOSES “VDEKJA ME VJEN PREJ SYVE TE TILLE”,ISHTE QENI QE SURVEJONTE KUNDERSHTARET E BERISHES, DHE KY DANIELI I SHERKOS SHKOI NE ATE BOTE SI LIMON I SHTRYUDHUR I BERISHES.KEMI DEGJUAR QE MALESORET (VERIORET ) JANE TE BESES,PO KY SALI BERISHA ESHTE MALESORI ME I PABESE.TURPIN E PASTE PER VETE !ME TURP DUHET TE KENE PUTHABYTHESIT E BERISHES ARBEN IMAMI,NERITAN CEKA,ILIR META E NDONJE TJETER.

 35. Leone-53 says:

  Ndoshta po flasim per nje nder pjellat me te keqe qe ka “prodhuar” ajo toke aty! Keto fjale dalin edhe nga goja e shume prej ne ish te persekutuarve politike qe jemi “endur” ne Europe pa vullnetin tone! Tere jeten enderronim per DEMOKRACI ne Shqiperine tone por qe ne fakt gjendemi te “internuar” se dyti ne jeten tone! Shkaku: UZURPIMI i demokracise tone nga comunisti me i keq shqiptar Sali Berisha!!.. Milano.

 36. Rilind says:

  Berisha eshte diktator nga natyra, nga temperamenti e formimi tribal i tij. Ky ne demokraci e ben keshtu, imagjinoni sikur te ishte i pari i vendit ne diktature se care te ben? Te pjek te gjalle. Assadi e Gaddaffi qe iku per lesh jane lule para ketij.

 37. Arber says:

  Te lumte o Bledi. Ti je jo vetem i zgjuar por edhe trim. Sa keq qe mediat shqiptare jane blere dhe nuk e bejne detyren historike, ato do t’i krahasoja me Ceken, Imamin apo Frroket, dikur te c’burreruar nga Bersha e tashti i puthin by…
  Shkrime te tilla mbajn gjalle shpresen se nje dit te gjithe qe kane bere krime duhet te paguajne…

  Arber,Canada

 38. Marku says:

  Z.Mane,jane rrahur dhe shume te tjere,po dy emra nuk duhet te kishe harruar pa i parmendur;1-Gazetarin Bardhok Lala,qe pasi e rrahen e kujtuan te vdekur dhe e hodhen diku tek kodrat e liqenit,fatmiresisht shpetoi por e lane sakat per tere jeten dhe 2-Nderin e Kombit,te madhin Kadri Roshi.

 39. VERONIKA says:

  sa i peshtire duket ne foton ne krye te shkrimit

 40. plaku says:

  Jam me se i bindur se keto krime te Sales i dine shume mire edhe amarikanet. Nuk arrij te kuptoj se si nuk kane reaguar ata. Ne se ata donin Sala ishte futur 7 pashe nen toke dhe nuk do kujtohej njeri per kete horr te ndyre. Nuk arrij te kuptoj pse nuk e heqin kete vemje nga skena e politikes shqiptre ?

 41. ani says:

  Ata me lart, jane te rrahurit e Berishes, kurse keta me poshte, jane TE VDEKURIT E BERISHES:

  1. Arben Broci – Viktime ne vrasjet e organizuara te 2 prillit, i pare me frike si nje potencial i madh dhe me mjaft te ardhme ne PD.
  2. Ali Spahia – Pjesemarres ne vrasjet e 2 prillit (vdekur me kancer).
  3. Pjeter Arbnori – Pjesemarres ne vrasjet e 2 prillit dhe shume situate te tjera ne PD, mik dhe njohes i veprimtarise se Remzi Hoxhes, sipas intervistes se fundit te djalit te tij (vdekur me kancer).
  4. Bashkim Gazidede – Bashkepuntor krimesh, takus i Arkanit, njohes i mijera sekreteve te rendesishme (vdekur me kancer).
  5. Safet Zhulali – Bashkepuntor, njohes i mijera sekreteve e situatave, sidomos ne 97, cdekur menjehere me pas (vdekur me kancer, vetem nje vit pas 1997).
  6. Ferit Hoti – Bashkestudent, bashkekoleg, bashkespinue te Sigurimit me Saliun, ish-ambasador ne Malajzi, njohes i sekreteve, dhuratave te perfituara, marreveshje te Saliut me Boten Islame. (vdekur me me kancer).
  7. Ibrahim Rugova – Mjaft mosmarreveshje te tij me te. Rival per vendin ne histori si lider i Kombit Shqiptar (vdekur me me kancer).
  8. Remzi Hoxha – Deshmitar i takimit te tij me Milloshevicin ne Maqedoni ne vitin 1993. I zhdukur nga SHIK-u.
  9. Azem Hajdari – Rivali me i madh politik i Saliut. Vrare barbarisht me bashkepunimin e veglave te Berishes.
  10. Gramoz Pashko – Rival politik, i bashkefutur me Saliun nga Sigurimi qe ne fillimet e Pluralizmit. Vdekur ne aksident absurd me helikopter.
  11. Kosta Trebicka – Deshmitar ne krimin e te birit ne Gerdec. Vrare ne aksident!
  12. Dritan Hoxha – Varrmihes mediatik i Saliut. Vdekur ne aksident makaber!
  13. Skerdilajd Konomi – Pronar i mbi 3000 Ha toke, ne zonen e zaptuar dhe qe i qan syri Familjes se tij, ne Gjrin e Lalezit. I ekzekutuar ne menyre terroriste!
  14. Fiqiri Kupi – Ish-sekretar I Pergjithshem ne MM, ne kohen e Gazmend Oketes. Dorezues ne Prokurori i praktikave shkresore te Ministrise se Mbrojtjes mbi aferen e Gerdecit. Kundershtues i Marreveshjes se Ujerave me Greqine. Vdekur ne aksident misterioz.
  15. Petrit Kalakula – Kundershtar i hershem i Berishes, qe nga viti 1994. Krijues i PDD (Vdekur me Kancer).

  1. ivani i madh says:

   e po me sa shkruan ti ani ne skemi pse qahemi se tek ne drejton nje parti kanceroze qe ishalla se nuk ifektohemi se atehere do ta kene me lehte te grabellojne shqiperine fqinjet grabitqare me tradhetare brenda vendit,befte vend aty ku eshte e marte qe nga kryeri e dalte ne fund sic e ka mare,

  2. oketo says:

   Kujt i kujtohen emrat e dy personave qe u zhduken njeri pas tjetrit si deshmitare te ceshtjes se Remzi Hoxhes dhe shtojini edhe ata ne liste bashke me ate te SHIKut qe beri “vetvrasje” ne Durres dhe me pas coi SMS me celular !!!!!!!!

 42. aziz says:

  A e dini pse i ka rrahur saliu se te gjithe keta e kane share Enverin dhe natyrisht sala i ka ndjek dhe i ka rrah e vrare si Azem Hajdarin.

 43. MAJA says:

  njeriu që prej gati 20 vjetësh i ka mbirë si halë në sy këtij vendi qorr.

 44. sokoli says:

  Ke harruar pa thene:
  – Rrahjen e Servet Pellumbit, Gaqo Apostolit, Ritvan peshkepise, etj me 28 maj 1996;
  – Rrahjen e Skender Gjinushit, nga Paro Laci & co…
  – Rrahjen e Paskal Milos ne Bruksel, nga Sali Lusha & Co…

 45. Andrea says:

  Bledi Mane te lumt per pershkrimin real qe i ke ber ktyre te vertetave te hidhura…..Te pershendes nga Janina vella dhe urime,bej sa me shum shkrime te tilla qe te mesoj populli yn i dashur se cfar ka ber Sali bisha…..

 46. beso says:

  Bledi te rrahur jemi te tere,gjersa barbari i Vuçidolit ka zene me te dy duart gjithe vendin.Nga te rrahurit qe permend ti,me vjen keq sinqerisht vetem per Xhevahir Spahiun,se per vajzen e Pashkos dikush nga komentuesit sqaron nje version tjeter qe jam i prirur ti besoj.Disa si Imami e paskan pasur me hak biles,apo dhe Zef brozi e Selami,qe i paskan shpetuar drurit fale mbrojtjes amerikane.Dmth,qe amerikanet e ditkan kete”dashuri drunore”te sales,dhe kur ua lyp nevoja dergojne shoqerues per Brozin dhe selamin,kurse per gjithe opoziten e rrahur ne 28 maj ne mes te Tiranes qenkan ujera te shkuara.Shume kujtese te shkurter paskan amerikanet,ose ua do interesi qe te mbajne nen terror Shqiperine,nen diktatin e Barbarit te Vuçidolit.Ne fakt besoj se gjithe deputetet dhe zyrtaret e sales jane nen dru dhe ata,se keshtu funksionon saleria.

 47. eramalit says:

  Si gjithmone perla por ke bere nje gabim -pa dashje sigurisht, Si mund te futesh ate qenin e stanit (te me falin qente e stanit) Fari Balliun-ptu-fare e keqe, ne nje rradhe me Bernsin, Ahmatoven apo Pushkinin e Migjenin.

 48. deltari ilir says:

  I rrahuri me i madh …POPULLI SHQIPTAR
  I dhunuar i perdhunuar, i cliruar e i pushtuar, i degjeneruar deri ne rrenje.I blere i shitur,i vjedhur i robtuar. i zhgenjyer e i menderosur lufton per liri si ketu e para 100 vitesh.
  I ndryshuar ne identitet i urryer me vellane i dashur me lekistat.
  i perdhunuar aq thelle sa nuk e shikon te keqen ne sy por flet me vete e largohet.Ngrije koken dhe perballu,me nje grusht te forte bjeri ,derisa gjaku ti mbuloje fytyren,dhe ne qofte se do kete etje te mbytet ne gjakun e tij ZUZARI

 49. Gjykata e Lartë e SHQIPRISE ka shkarkuar disa investigatorë privatë sepse vendosnin përgjues në makina private, me qëllim investigimi. Në bazë të vendimit, fakti se nuk egzistonte asnjë normë përsa i përket privatësisë që rezervon fshehtësinë e bisedave që bëhen në makinë.

  Më shumë kontrolle për celularët që kontrollohen

  Celularët e spiunuar dolën në dukje sepse flitej për përgjime nga operatori telefonik. Që nga ai moment, shumë qytetarë u shndërruan në agjentë dhe vendosën të spiunonin miqtë e tyre, të dashurit, burrat, gratë dhe kolegët.

  Celularët spiunë janë telefona celularë të modifikuar, në të cilët është instaluar një software në gjendje të kontrollojë thirrjet në hyrje dhe dalje, sms-të, pozicionin e të kontrolluarit dhe madje është në gjendje të shndërrojë telefonin e atij që kontrollohet në një mikrofon që aktivizohet me një telefonatë pa zë të atij që kontrollon. Shumë ndërhyrje apo jo?

  Shitja dhe blerja e këtij celulari nuk është e ndaluar, e ndaluar është mënyra sesi përdoren (në këtë rast pasojat janë burgim deri në 4 vjet). Garanti mundohet ta zbusë, duke propozuar vlerësimin e këtyre celularëve spiunë si “armë”, që do të thotë të ligjërohet shitja, duke parashikuar që blerësi duhet të japë të gjitha tdhënat personale, duke parandaluar në këtë mënyrë përdorimin e keq. KY esht

  “dhunim ndaj te drejtave te njeriut ndaj demokracis dhe Kushtetutës”.se SHQIPRIS

  Privatësia e njeriut të zakonshëm

  Çdo ditë njerëzit e zakonshëm pësojnë mijëra dhunime përsa i përket pritësisë apo skandaleve, rishikohen vetëm kur kanë të bëjnë me të fuqishmit.

  Ca muaj më parë vihet re “rikthimi i dialer”: që do të thotë, qindra mijëra njerëz marrin fatura telefonike me detyrime për thirrje drejt numrave të veçantë, që nuk janë bërë ndonjëherë.

  Këtë herë bëhet fjalë për përdorues që nuk kanë as kompjuter, pra nuk kanë mundur të ndeshen gjatë qëndrimit në internet, apo site që të shkarkojnë programe për të ndërruar fjalëkalimin e aksesit. Këta përdorues përjetojnë ngjarje dramatike: humbasin orë për të folur me call center, dëgjojnë t`u thuhet se duhet të paguajnë edhe aq, shumë shpesh marrin ndërprerjen e linjës edhe pse paguajnë pjesë të faturës.

  Nëqoftëse nuk është vjedhje nga ana e operatorit telefonik, atëherë është dikush që ndërhyn në linja dhe në centrale: bëhet fjalë për vjedhje telefonike dhe informatike, gjithnjë e më të sofistikuara.

  Por nuk mjafton me kaq: miliona njerëz marrin dhjetëra telefonata në ditë. Mbledhës fondesh anonimë për shoqata humanitare anonime, abonime dhe revista, e pastaj tarifa, celulare, Adsl. Nuk shërben për asgjë të protestosh se nuk është dhënë kurrë miratimi, është njësoj si të flasësh me murin: pa bërë asgjë e gjen veten të abonuar në një operator tjetër, kaluar nga një operator në tjetrin dhe madje të bësh 2-3 herë në vit këtë kalim, me kontrata që mbajnë një firmë të rreme dhe të dhëna të sakta, që nga Kodi Fiskal dhe deri te datëlindja dhe vendlindja.

  Dhe akoma: garantorë që kërkojnë takime dhe që dinë se sa fëmijë ka bashkëbiseduesi, çfarë shkolle bëjnë, sa pension marrin. Dhe publicitet që pengojnë kasetat, spote televizive që vazhdojnë të ngrenë zërin në maksimum për të tërhequr vëmendjen, e-maile pa vlerë që shtohen çdo ditë e më shumë në adresat e postës elektronike gjithnjë e më të numërta.

  Në SHQIPERI , këto vitet e fundit, nuk është folur kurrë për privatësi dhe dhunimet e saj nuk kanë qenë kurrë kaq të shumta. Ligjet në SHQIPERI godasin lirinë e INDIVIDIT , kur shteti dhe njerzit e SALI BERISHES ndërhyjnë në lirinë e qytetarëve, kemi te bejme me shkelje te ligjit dhe nderyrjen ne jeten PRIVATE te individit , edhe pse të dhënë marrëzisht mbas sistemit te dikurshem komunist ENVERIST DIKTATORJAL.

  Në vendin tone SHQIPRIN klasa politike shqetësohet, skandalizohet, indinjohet dhe kërkon masa egzemplare, vetëm kur ajo që goditet është privatësia e njerëzve të famshëm dhe të fuqishëm. Nëse, për shembull, gjendet një përgjues poshtë tavolinës së punës të Berluskonit, apo shihet llogaria bankare e Prodit, apo kontrollohen për të parë nëse janë të droguar.

  Është një privatësi për të fuqishmit, që janë gjithmonë në televizion duke thënë se çfarë këndojnë, apo markën e çorapeve, që shfaqen në timonin e ndonjë jahti apo në ndonjë festë mondane, që flasin për banjot e tyre dhe për ata që duan të gjejnë aty.

  Për këtë arsye, tema e vërtetë, autentike e demokracisë, të ngritura nga çështje të tmerrshme si ajo e ??????, nuk vihen re, braktisen nga opinioni publik, sepse ngatërrohen me një vullnet padënimi dhe reticence, pak a shumë mafiozë që klasa politike e deputeteve te SHQIPRIS kërkon për vete.

  Edhe kjo është shenjë e rrezikshme e dallimit midis klasës politike dhe qytetarëve.

  Privilegje informative dhe privatësie

  Çështja e strukturës së inteligjencës paralele, që na qenka gritur në këmbë, në brendësi të ALB Telecom , nga pjesa më e lartë e sigurisë ofron shumë pika reflektimi. I pari: edhe pse vëmendja e shtypit dhe politikës është e përqendruar në përgjimet pak a shumë abuzive, duket se një pjesë e rëndësishme e aktiviteteve informative, ka patur lidhje me hyrjen në arkiva dhe në data-base të rezervuara apo madje në disponibilitetin vetëm të forcave të policisë apo të shërbimeve të inteligjencës.

  I dyti: truri i strukturës investigative, do të përbëhej nga personeli i forcave të policisë që, duke abuzuar nga kualifikimi i tyre, na paskan përdorur për qëllime të paligjshme, privilegjin informative të cilin drejtonin.

  I treti: sistemet informative në të cilat kanë patur akses investigatorët privatë, nuk parashikonin sisteme kontrolli të përshtatshme për hyrjen, nuk ishin të drejtuar siç duhej, apo të dyja këto.

  I katërti: ristrukturimi i shpejtë, i gatshëm i drejtuesve të rinj, që eleminoi strukturën e sigurisë së shoqërisë, me shumë mundësi ka vënë operatorin telefonik dhe internetit në SHQIPRI – kështu pra, miliona klientët e tij – në kushtet për të qenë kundërshtari më i mirë, për ata që kishin qëllim të përfitonin nga ky ndryshim.

  I pesti: në kundërshtim me publicitetin e sektorit (që kërkon hakerët, piratët dhe multinacionalët e marketingut direkt në kërkim të të dhënave tona personale), pseudoautorët e informacioneve më lëmsh dhe të keqtrajtuar (teorikisht), të mbrojtura nga ligji, qenkan jo dhe aq teknikë dhe për më tepër i përkasin forcave të policisë dhe shërbimeve informatike, nga të cilat duhet të varet dhe siguria e shtetit.

  Pika e gjashtë e reflektimit është, edhe pse në dukje i padobishëm dhe ka të bëjë me sekustrimet e kompjuterave të gazetarëve. Prej dhjetë vjetësh denoncohet abuzimi i kësaj mënyre hetimi (dënuar dhe nga gjyqi i drejtësisë europianë), por vetëm tani që prekën interesa të fortë, ngrihet zëri për atentat të lirisë së shtypit.

  Kjo na sjell në pikën e shtatë, që është për fat të keq ajo që na godet më shumë në këtë histori: retorika e “na besoni se jemi më të mirët, si për të qenë justifikim i rritjes së pushtetit apo shmangies së procedurave të tjera, nuk na bind më.

  Sigurisht që ideja nuk është, të mos i besohet forcave të policisë në përgjithësi. Po në të njëjtën kohë, kjo çështje nxjerr në pah, nëse përgjegjësitë do të siguroheshin, që problemi i kontrollit të kontrolluesve, është çdo gjë, përveçse akademik. Për më tepër, sepse i vetmi kontrollor i pranishëm në treg, garantori i të dhënave personale, gjithçka që ka mundur të bëjë në tetë vjet aktiviteti të strukturës së inteligjencës paralele, është të nxjerrë një komunikatë.

  Përgjime dhe dosje të paligjshme

  Me shpejtesi të llahtarshme dhe në kompromis me opozitën, qeveria ka nxjerrë një dekret-ligj, mbi përgjimet, për të mbajtur nën fre propagandën e dosjeve të bëra bashkë me një aktivitet ilegal me përmasa të rëndësishme, nga disa ditë në faqe të parë në të gjithë shtypin. ALB Telecomi ne ALBANIAN dhe elementë të forcave të policisë dhe shërbimeve, janë autorët. “Dispozicione urgjente për rregulluar sërish normativën për sa i përket përgjimeve telefonike”, është titulli i masës së marrë, por nuk është revizioni i pritur i disiplinës në fjalë.

  Dekreti, mbi të gjitha, i drejtohet evitimit të rrezikut që nga dosjet të dalë një re e pakontrollueshme me informacione të hidhura. Ka lëvizur edhe Garanti për mbojtjen e të dhënave personale, me një deklaratë që shqetësohet më shumë për përhapjen e lajmeve, sesa për faktet reale. Fakte që hedhin dritë mbi mungesën e efikasitetit në thelb, të mbrojtjes së diskretitimit për vendin tonë.

  “Kujdes nga demokracia” primitive SHQIPTARE , dëgjohet kudo. Dikush ka krahasuar këtë çështje me atë të P2. loggia P2. Por sot nuk duket se ka ndonjë komplot kundër demokracisë. Ndoshta, pika e përbashkët midis dy skandaleve qëndron në praninë e shumë emrave të shquar nëpër këto dosje. Kështu, justifikohen alarmet e politikanëve dhe nxjerrja e bujshme e dekretit që imponon shkatërrimin e informacioneve delikate dhe madje ndalon përdorimin në procese penale (me prirje që do të shkaktojnë jo pak diskutime).

  Një sy i shpejtë i treqind e dyzet e katër faqeve të urdhrit për rishqyrtim gjyqësor (në website-n e Sole 24 Orë) na lë të tronditur. Numri i njerëzve të përfshirë (qoftë si viktima, qoftë si të fajshëm), modalitete e egzekutimit të të ndaluarve, klima e përgjithshme e shkeljes së ligjit që del nga rindërtimi i çështjes, na japin një tablo të paligjshme që tejkalon çdo imagjinatë.

  E kemi shkruar dhe rishkruar, sidomos mbasi atentatet e 21 janarit shtynë qeveritë të merrnin masa të rrepta për të drejtën e privatësisë së qytetarëve të tyre, me arsyen (apo pretekstin) se mbledhja e informacioneve personale është shumë e nevojshme kundër luftës së terrorizmit dhe krimeve.

  Kjo, në linjë principi, është e vërtetë. Por është gjithashtu e vërtetë se egzistenca e shumë rrugëve për gjetjen e informacioneve, mbledhje të cilat për më tepër nuk kanë asnjë garanci, mbart në vete një rrezik shumë të lartë (midis të tjerash, kështu kufizohet liria e qytetarëve, jo e terroristëve).

  Të dhënat mblidhen dhe ruhen, ligjërisht, për të lejuar forcat e policisë dhe të shërbimeve të inteligjencës të mbledhin informacione të nevojshme për të kryer detyrën e tyre. Një masë e madhe normash përshkruan se si duhen mbledhur të dhënat dhe si duhen ruajtur ato, çfarë garancish i duhen dhënë individëve të këtyre të dhënave dhe çfarë masash sigurie duhen marrë pikërisht për të evituar ato humbje të mëdha të dhënash, që sot shkaktojnë kaq shumë alarm.

  Nga ligji 675/96 e këtej, prodhimi normativ përsa i përket mbrojtjes së të dhënave personale ka qenë mbresëlënës, gjithëpërfshirës, i detajuar deri në përtacinë më të madhe. Ligje, dekrete, kode autodisiplinë dhe “sjellje e mirë ” (më parë kjo shprehje bënte për të qeshur), masat e marra nga Garanti, autorizime të përgjithshme dhe të tjera: nëqoftëse ajo zyrtarisht, e përcaktuar si “Kodi për mbrojtjen e të dhënave personale”, është një tekst me përmasa të tepruara, “kodi i privatësisë thelbësore është një tullë me peshë të papërshtatshme.

  E megjithatë, kjo ndërtese normative madhështore nuk ka shërbyer për të evituar aktivitetet ilegale dhe nuk eviton dhunimet e shumta dhe të vogla që hasim çdo ditë.

  Cili është problemi? Problemi madhor është se asnjë normë dhe asnjë kontroll nuk mund të anullojë tërësisht rrezikun më të madh, atë që mund të jenë vetë përgjegjësitë e sigurisë, ato që dhunojnë sigurinë dhe në këtë rast na vjen në ndihmë pyetja e lashtë “Quis custodiet ipos custodes” (Kush i kontrollon vetë kontrolluesit?)

  Ky, në fakt, është një problem mjaft i madh. Sigurisht që nuk hyjnë në punë në këtë rast “masat minimale të sigurisë”, të cilat duken më shumë si formalitete se sa reforma.

  Por mbi të gjitha, ka shumë vrima të hapura në kontrollin e organizmave të sigurisë publike dhe të mbrojtjes së shtetit. Këto organizma kanë praktikisht “fletë të bardhë” në mbledhjen e të dhënave, rreth miliona qytetarëve, duke përfshirë edhe ata më perfektët.

  Kodi i mbrojtjes së të dhënave personale përmban dispozita të caktuara, të cilat ndalojnë në çdo lloj mënyre aksesin e qytetarëve ndaj të dhënave bankare të forcave të rendit apo të organeve të mbrojtjes së shtetit.

  Dihet që përgjimet dhe spiunazhi duhet të bëhen në doza të caktuara dhe në dispozita të caktuara, por kush i vendos këto kufij? Terrori përhapet shpejt, përgjimet parashikojnë dënime të rënda për protagonistët e tyre.

  Të shpëtojë kush të mundet, pasi përgjuesit nuk kanë mëshirën minimale për “viktimat” e tyre, e megjithatë siç thamë, dikush duhet t’i kontrollojë SHQIPTARET por jo POLITIKANET E SHQIPRIS

  .

  Fakte tronditëse, të cilat vërtetojnë se vëzhgimi nga njerzit e policis dhe te SALI BERISHES , është i lehtë dhe i kollajshëm – sigurisht dhe me ndihmën e kompanive private si – AMC … VODAFON ALBANIAN … duke na vëzhguar e pergjuar në mënyrë sistematike për çdo ditë,

  Faktet shqetësuese, të Wikileaks janë publikuar dhe nga revista Italiane L’Espresso, duke përforcuar së tepërmi një frike unike të përhapur në gjithë botën: Se ‘ata’ na vëzhgojnë për çdo ditë, hollësisht, na ndjekin në çdo hap dhe dinë gjithçka për ne, në kundërshtim me pafajësinë tonë, që nuk jemi në dijeni dhe nuk mund të vërtetojnë se Kush na vëzhgon imtësisht!

  Sipas reportazhit të publikuar, me anë të rrjetit të disa kompanive private, kontrollohen dhe arshivohen me miliarda informacione që merren nga telefonat celular, e-mail, sms etj.

  Në dokumentet e bëra publike theksohet se gjithçka vëzhgohet dhe kontrollohet: Fax, Telefona Fiks, Celularë, H/Y, programe të ndryshme siç janë Skype, Facebook etj. Në spiunazh marrin pjesë dhe ofrojnë shërbimet e tyre shumë kompani private, të cilat vihen në dispozicion të “Demokracive” dhe të shumë Diktatorëve.

  . OPINIONISTI : ADRIAN HAJDINAJ

  ——————————————————————————–

  1. LORA says:

   Nuk e njoh,megjithese e ndjek shtypin rregullisht,opinionistin Adrian Hajdinaj.Nga ekspozeja me siper me duket se ky eshte pjese e kesaj loje,cenimit elektronik te privatesise se njerzve,por ne kete rast ai do te beje shantazh mbi njerzit qe te vetcensurohen,sidomos ketu ne tema online,per t’i ruajtur kararin nje qeverisje dhe nje shteti kriminal,si ky i sotmi.E ke te kote Hajdinaj,ne shantazhimin e shpifur qe po ben.Po ate serverin e kulles kryeministrore me 21 janar,naten,ti e paske administruar?????Ah,ju lakejte e cdo tiranie ju paska zene tartakuti nga vullneti real i shqiptareve te gatshem per tu kthyer reston!S’keni faj,i shkon me per mbare,xhepit tuaj, tirania mbi popullin.Ngordhshi njeherazi me shefin tuaj!

  2. LORA says:

   “Opinionisti” Adrian Hajdinaj,vetem i tille nuk je.Per mua je pjese e grupit te terrorit (tashme edhe elektronik) te dr.krimit.Eshte e kote te rreni veten se do suksesoni me shtetin tuaj te serverit te 21 janarit ne kullen e ngujimit kryeministror,qe fshin faktet (jo krejt)e krimit tuaj ne formen e nje genocidi te vertete.Uragani i urrejtjes popullore do ju fshije edhe ju sherbetore te djallit.

 50. 1 LEXUES says:

  LALE NUK DU ME TE BO KRITIKE PO AI CUNI QE FOLI PER FLONJA PASHKON KISHTE TE DREJTE .VETEM SALA DHE TROPOJANET NUK KISHIN GISHT ATY.ISHTE KOHA KUR TE LAGJA BOHESHIN KETO GJERA SE DOLI SI MODE ME STUDENTET DHE ME FLONJEN U PROVUA SE SA I KISHIN DALE PUPLAT GOCES DHE VETEM SE PLASI SHERRI KUSH DO JA HYPTE I PARI U ZUNE DY SHOKE ME NJONI TJETRIN DHE AJO IKU NE RREMUJE E SIPER POR ME VONE I ZOTI SHPISE DHE ATO CUNAT BONE BURG POR PAK VETEM PER TENTATIVE SE GRAMOZI NUK DONTE ARMIQ ME CUNAT E LAGJES.MEGJITHATE NUK JA VLEN ME FUT FLONJEN EDHE PSE ESHTE GOCE E MIRE TE VIKTIMAT E DEMOKRACISE ME MIRE PO FUSIM NDONJI QE E KA VRA OSE E KA RRAFE POLICIA NE PROTESTAT ANTI SALI

 51. feride.marqeshi says:

  Turp dhe mekat qe Sali Berisha udheheq Shiptaret akoma me gjith kto poshtersi qe ka be e po ben cdo dite.Sa pa fat o shqiptare.Por sa te jete Fatos Nanos dhe Ilir Meta Sali Berisha ka 100 vjet jet ne qafe te Shqiptarve.Su hoq qafe ky njeri malesh e shpellave vetem zoty kur ta shporry.Nga Universiteti i South Bank London.

 52. cudi says:

  nje gje me cudit. tere keta te rrahur nuk u ben bashke njehere dhe t’i futen mire malokut?

 53. adriatik says:

  Jeni popull pa shtylle kurrizore. Merreni me greket gjithe diten. Jo kriza e greqise, jo sa mire i bohet.

  Greket e djegin Athinen sa here i teket. Dhe nuk guxon kush te vrasi njeri rrugeve se te tredh populli atje. Dhe kur u vra ai djali ato policet nuk do shohin nje dite.
  Dhe Junten e koloneleve e hodhen me gjak. Po e hodhen.

  Ndersa ne kemi nje sharlatan, nje barbar, nje kriminel dhe nuk guxon njeri ta zhduki. Dhe PS qe eshte nje parti horroash ish komuniste, kur u ngrit populli ne 97 e manipuloi situaten. Pse? Sepse parate e korrupsionit ishin me mire se ikja e Berishes.

  Ky i perdhunoi gocen Pashkos….ai shkoi dhe u be me BErishen.

  Shih ca rrace shqiptaret. Ty te perdhunojne vajze…ti duhet te shkosh dhe ta zhdukesh me rfarefis ate malokun. Pashko ra shume poshte.

 54. Oketo says:

  Z.Mane, po 10 vrasjet kur do te dalin ne drite?

 55. leja says:

  10 vrasjet do dalin kur te japi leje maskarai arvZIU nje nga maskaralliqet e obames ne kurriz te shqiptarve.
  TURP!

 56. bullshit says:

  malokut duhet me i fut plumbin

 57. Hasdreti Dajak says:

  Ore nje koment do te bej dhe une se sben…Te ju them te verteten te gjitha jane te verteta, disa e kane merituar disa jo dajakun…Dhe dua te them se pd dhe ps nuk ju plas fare per popullin. Por vetem e kane hallin per tu pasuruar per vete…Kam nje ide si thoni tu japim te gjitheve dajak pa dallim feje dhe krahine idealeve politike te gjithe politikaneve pa perjashtim dajak per te tere…Dajak per te tere!!!

 58. noim hasa says:

  hajt se shumica e ketyre kan qen dhe do mbeten komunist mire uja kan ba

 59. ABC says:

  A mund të rrihet shpirti i fjalës, arkitekti i vargut, mendja e bukur dhe shpirti i dlirë e rebel? Po, Xhevoja mund të rrihet…

 60. ali says:

  Vetem dy fjale . CESHTJE KARAKTERI,asgje me teper.

 61. ali says:

  Nuk thote kot fjala popullore,bej nenen qe te quaj baba.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *