Ilir Meta do të shpallet i pafajshëm 4 me 1?!

Të hënën Gjykata e Lartë do të shpallë një prej vendimeve më të rëndësishme deri më tani, atë të dënimit ose të faljes së Ilir Metës.

Nëpër blogje dhe rrjete sociale, shumica e njerëzve janë të bindur se Meta do të shpallet i pafajshëm, pasi nuk kanë besim tek gjykata. Sondazhet po ashtu thonë se Meta do i shpëtojë drejtësisë. Në sondazhin e gazetës Tema, vetëm 30 përqind mendojnë se Meta do dënohet. 62 përqind thonë se ai do i shpëtojë dënimit. Vetëm 8 përqind nuk e dinë se cili mund të jetë vendimi.

Dhe, nëse sheh veprimet e fundit, duket e sigurtë që Meta do të shpallet i pafajshëm. Fillimisht ishte vizita e kryeministrit Berisha në shtëpinë e Metës, një akt i hapur presioni mbi Gjykaten.
Bindja po forcohet nga ideja se gjykatësit janë ndarë gjatë gjithë procesit 4 me 1 në favor të Metës. Dy prej tyre janë nga Tropoja, ndërsa dy gratë, njëra është gruaja e Ardian Fullanit dhe tjetra një gjykatëse nga Durrësi, të cilën Braho pretendon se e ka nën kontroll.

REMOTE_ADDR:[]

27 komente në “Ilir Meta do të shpallet i pafajshëm 4 me 1?!”

 1. TIRONCI I VJETER says:

  O TEMA po kjo u dinte se ILIR META dote shpallet i pafajshme se ne nuk kemi gjygjesor,keta gjykatesit tane duhen farur ne litare se po liroine hajduta dhe kriminela.

  1. Aishja prej Sauku says:

   Ju lutem mos ma prishni gzimin e fund javes.Un nuk due ta besoj se Meta do te shpallet i pa-Fajshem.Nuk e besoj dhe pik.Kjo do te ishte e turpshme.Ai ka gabuar dhe duhet denuar.Gabimet per njerzit jane dhe gjykata eshte kriju,per te denu ata qi vjedhin dhe mashtrrojne.Nuk po e ulin ne Karrige-elektrike.Te HANEN Ilir Meta do te denohet,nuk ka rruge tjeter.Nuk mund te shkatarrohet Shqipnia per nji HAJDUT.

 2. Argita_B says:

  Po mire ku Fevziu nuk e di se Meta eshte i akuzuar per korrupsion, ka nje video, ka fakte, pra eshte personi qe perfaqeson me prova korrupsionin ne nje nga vendet me te korruptuara te botes, dhe Fevziu kaq tru i ka qe te lexoje raportet nderkombetare ndaj e di mire kete, keshtu qe me cilin qellim e fton?
  Ne vend qe te ftoje Priftin ate dite, pasi ça do qe te ndodhi ishte Prifti ai qe theu tabute, qe gjeti kurajon duke marre dhe riskun te luaje me jeten e tij e ta denoncoje, ai fton Meten, ç’fare mund te mesoje publiku nga Meta qe e ka patur per 6-7 vite kryeminister, minister me portofole te ndryshme dhe e ka degjuar me qindra here!!
  Fevziu tregon se eshte nje kokerr legeni, nje njeri pa dinjitet, pa kurajo per te qene gazetar dhe qe nuk i sherben informimit te publikut, por mashtrimit, vjedhjes dhe korruptimit, pra njeri i pacipe e ordiner.

 3. teuta says:

  Per ty Fevziu:Pesofsh fatin e Esatit, jo me teper per plumbin se sa per mallkimet shekullore te shqiptareve per te!

 4. Kapterri says:

  Ja skenari me realist. Meta do te denohet me 2 vjet burg. Sala i ka pergatitur nje suite ne burgun e Tiranes nga ku Meta do te mund te drejtoje LSI-ne dhe aktivitetet e tjera te qeverise. Meqenese do te denohet per korrupsion, burgimi do t´ja legjitimoje kete aktivitet te cilin do ta vazhdoje me me intesitet, pasi nuk mund te denohet dyhere per te njejtin krim. Ne dhjetor 2012, presidenti i ri (Sala ose ndonje zagar ose gore e tij), do te shpallin si zakonisht nje amnisti dhe Meta ne janar 2013, do te rikthehet ne qeveri dhe sebashku me Salen dhe ata qe i kane mbetur nga PD-ja do te krijojne nje koalicion te ri edhe me te forte per te fituar zgjedhjet e 2013. Pjese e deal-it eshte qe Meta te behet kryeminister dhe te approvoje ligje qe nuk i prekin asnje qime Familjes edhe pas vdekjes se Leader Maximo. Kjo ka qene tema e drekave dhe darkave te Sales ne mejhanen e Metes. Te gjitha keto me nje kusht, qe Familja te mos cenohet. Cdo spekullim tjeter nuk eshte real. E kam shkruar edhe ne komente te meparshme. Per sa kohe qe interesat e individeve jane me te rendesishme se ato kolektive, quajini si te doni, te atdheut, memedheut, kombit, historise, rraces, etj. asnje shqiptar nuk ka ndermend te rrezikoje koken per parimet qe permenda me lart. Vetem nje skenar i kohes se Sudes dhe 1996-es mund te preke ndonje nerv te mases amorfe qe quhet popull.

 5. ismet says:

  e then nga blendi se do jet ne emisionin e tij sigurisht nuk denohet/ai esht sekser dhe si i till i din do pune

 6. Landi- Sverige says:

  Shtet qelbesirash. Qeveritar dhe shtetar qe jan si krimba ne mut. Ndjej neveri per keto vemje te ndyra. Nuk e di se sa kohe akoma do e qelbin ate vend dhe populli te mos ndihet. Zgjohuni!

 7. perroi benet says:

  Me sa kuptoj une Ilir Meta patjeter duhet te dale i pafajshem Mendoni cdo te ndodhe me te burgosurit per vjedhje qe jane aty brenda ata me eksperiencen e ilirit do behen hajdute te sofistkuar.Por edhe Lirka dicka do mesoje.Prodhojme keshtu hajdute te grades se larte.Nuk jane dhe ndo nje kiamet 700 000 euro qe permenden ne vidon e Priftit nga o,23 euro per fryme na bien.

 8. Vini Re says:

  Vini odor Miq qe fevzo (legen gellboqesh) e shpall dhe 8 anal- iste aty Nuk marrin fryme, s’u ve faj, vetem ate nofken, se fevzo Koran pasha e hudhi (ne emer te sal-ep sulltanit) kete dorashke, per te TERE !! Surratit! Dhe te TERE ca bojne?! Ngrejne doren dhe….fshijne gelboqen! Kaq b…kemi te presidencë!!! Eh, LIRIA Miq e dime qe kerkon BURRRRRRa (SAKRIFICE, KURAJO, Qytetari ) dhe Jo ‘ he mo buuuuuuuuuuuuur bur , buri …. urra Legena (gelboqesh), Flm ca pakve & MeroBazes!!

 9. S'o puna says:

  Te nderuar Miq, Nuk osht’ puna te sasia e korrupsionit, eshte te Cilesia Statusit te shtetit shqiptar!! Te thote: ju shqiptAre, Si-me bisht -qe jeni, kete Feste MBANi/ j’u veme!!!! ! Ja Pse j’u biem, me ligj …..te BE-se edhe TERE Plehrat, qe t’u qesim fare a …te mbijne, sa ma shpejt, vec percuda (ne ket Dhe Shqiponjash!). !!. Nj ashtu si e meritoni dhe si jau kena bo bene, ooooooooooooooo trima liridashes !!! M’ ket’ HU ( jena Shqipja KuqeZij!!) mbahuni / j’u mbajme (me ane te HYZMEQAReve) ; derisa t’ju ……CBIJME per fare!!!! (o Dele – Kucedra= Gjysa Dele- gjysa Kucedra))!!!!, Eh. un I mjeri!!!!!

 10. Vini re says:

  Te bej nje sqarim per sa mesazhit tim ma lart, e kam fjalen per ate qe 1. fevzo shpalli se do ta kishte te Ftuar meten pas gjyqit /ne mbremje, dhe pra shpalli qe ESHTE (ustai fevzos) mbi Gjykatat. 2. Ka nje fjali te keputur, kjo: kaq b… kemi te bejme, jo me gjyq…..presidence (ndjese per lapsuset e padesheruara qe dalin gjithheret!!)

 11. jeta says:

  kete e kam degjuar ne ambasaden shqiptare te athines….ketu e 5 muaj perpara…..ata theshin…. qe denohet Prifti ne vend te Metes….muk ju besova fjaleve qe diskutonin por dhe hapur fare…..n.q.s. kjo eshte e vertete atehere………mos u lodhni per asgje me !!!!!!!!!!!!

 12. Albann says:

  Do te doja qe ndonje gazetar trim tia thyeje hundet Arvizut kur te dale per te komentuar e share gjyqtaret duke i thene:
  E sheh se ku po na coni?Ketu te con politika juaj.
  Dua ta shoh si do ti meret goja,sepse e di dhe vete qe s ka faj Berisha,por perendimi qe mban Berishen.

 13. inf says:

  TE NDERUAR KOMENTUS TE FAQES TEMA.
  BENI DURIM NUK MBARUN KETU KJO PUNE .
  PRITEN TE DALIN VIDEOT E TJERA NGA I NDERUARI DRITAN PRIFTI.
  VAZHDON KALVARI I HAJDUTERRISE I KRYESUAR NGA MET BERISHA.
  BENI DURIM JAVEN TJETER KEMI PER TE PA VIDEOT DHE HAJDUTLLIQET E TJERA QE MET KUSARIN PLUS SALI SHPELLARIN NUK E SHPETON DOT AS GJYKATA E HAGES.

 14. marashi bruksel says:

  Nuk ka rrug tjeter veq se meta te denohet ose pa tjeter nje dit ata gjyqtar te denohen per falje te hajdutvet per korrupsion ,se nuk del ma i rendesishem korrupsioni i metes se sa i vet gjyqtarvet te gjykates se lart,denimi i metes esht i domosdoshem edhe per tu than nderkomtarvet se neve kemi dreitesi dhe po i gjykoim edhe pushtetaret e lart qe jan te korruptuar,nuk mund te thellohet ma shum degjinderimi i gjykates se lart,me drizdaraj dhe zotri te tjer qe i dhan fund dreitesis shqiptare per hir te Sali Berishes,se keshtu dihet se po marrim fund perfundimisht si institucione.

 15. GENTI VLORE says:

  KY DUHET VARUR NE LITARE MOR QEN I NDYRE SE MONIKES I KA RENE KANCERI PO KTA RRACE KURVE JNE

 16. tomi says:

  GJYQTAR TE MJERE.Mos u beni vegel sot se neser :KU DO TE FUTENI.

 17. LENCI TROPOJE says:

  PO MIRE JA BOJNE KTIJ POPULLI QE NUK NGIRHEN NE REVOLTA POPULLORE TU LANE ILIR METEN ME TE DREJTUAR KY DUHET VARUR MORE NJEREZ . O POPULL ISHALLA VDISNI PER BUKE DHE PASURITE JUA A MERR ILIR META BASHKE ME SALEN .MOS RRINI ME DUKE HAP SYTE PO TE NGRIHEMI DHE TI VRASIM SIC VRANE GADAFIN NE LIBI………..

 18. AQWSE says:

  PSE MOS TE DENOHET KUSH ESHTE KY QEN QE MOS TE DENOHET BILE 2 VJET I KA PAK DUHET DENUAR ME VDEKJE

 19. DRERI says:

  TE DENOHET,E PAMUNDUR TE LIROHET…..

 20. gjon says:

  EDHE KETA GJYGJTARE SI TOMA E SASHENKA DO TE JENE.ILIRI SKA FAJE KUR QEVERIJA E DALE NGA POPULLI MBRON HAJDUTERINE DHE KY POPULL BEN SEHIRE.

 21. hahaha says:

  aishe une te di te zgjut -shqiperia ka vite qe eshte jo shkaterruar por ka mbaruar me institucione, barazi drejtesi, mundesi…

  por nese i. muti nuk denohet sala i var lakun vetes ne fund perfundimisht sepse edhe arvZIU nuk ka si e justifikin me agjentin e vet dhe sa per sy e faqe do i jap nje “denim”.

 22. xhuxhi says:

  Po perse nuk ngriheni dhe ta largoni kete qeveri legenash,
  po beni gallate ne gazeta.Mos hani sufllaqe e qofte po hajde tja q.. rrobte ketij Saliut qe ka 20vjete qe nuk iken.Duhet te ngrihen te gjithe se vetem keshtu iken kjo qeveri.As mos shpresoni se do denohet Ilir koke lopa nga keta gjyqtare barkthare.

 23. hajriu says:

  Te henen gjyqi i Metes shtyhet deri pas 21 janarit , pastaj Meta merr pafajsine……………… keta i bejne llogarite me kalem ne dore.

 24. shqipja says:

  Te hene 16 jena me ju. Ta futim ne burg.

 25. Lirim says:

  Jam i nje mendimi me te gjithe komentuesit, madje mendoj qe ne nje kohe me Meten te denohet edhe Berisha, nuk ka arsye te shtyhet, faktet e fajesise jane te dokumentuar me bollek

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *