Berisha nuk e di mirë historinë e shpalljes së pavarësisë

Në intervistën me Alfred Pezën në Vizion Plus, Berisha tha: “Nuk duhet të harrojmë se pavarësia e Shqipërisë, nuk ishte një pavarësi pa cen; ishte një pavarësi e shpallur në 1/3 e territoreve shqiptare dhe imagjinoni ju se çfarë dhimbjeje, se çfarë drame, krijoi ajo tek ¾ e shqiptarëve që mbetën jashtë territorit të Shqipërisë, veçanërisht në Kosovë, që bëri luftërat e mëdha, të cilat imponuan pavarësinë.” Në fakt, pavarësia u shpall në vitin 1912 nga përfaqësuesit e të katër ish-vilajeteve osmane me popullsi shqiptare – dhe për të katra ato vilajete. Ismail Qemal Vlora ka qenë i vetmi kryeministër që ka kryesuar një qeveri me përfaqësues nga të gjitha trevat ku popullsia shqiptare përbënte shumicën e banorëve të tyre. Ishte vendimi i Konferencës së Londrës një vit më vonë që la 2/3 e territoreve me popullsi shqiptare jashtë kufijve të shtetit shqiptar. Por Berishës ndoshta nuk i pëlqen fakti që Shqipëria e ka patur një kryeministër të zgjedhur nga përfaqësuesit e të gjithë trevave shqiptare. E.Zaloshnja

http://respublica.al/artikuj/2012/1/21/berisha-nuk-e-di-mire-historine-e-shpalljes-se-pavaresise

REMOTE_ADDR:[]

10 komente në “Berisha nuk e di mirë historinë e shpalljes së pavarësisë”

 1. beso says:

  eshte e vertete.Haahhahahahahahaaa!Ndaloni berishen ose mos e pyesni me per gjera te veshtira.Ne 1913 u be traktati i fshehte i Londres.Mua me duket berisha si nje motorr qe ka keputur rripin dhe i kane dale valvolat jashte fase.Jo,ai e di mire historine,s’ka mundesi eshte doktor profesor qerbelaja!

  1. labi says:

   …Saliu eshte bere si nje Veze e prishur…
   po ta improvizoi ne djalog,do me kundermoje,
   ndaj po beje monologun tim,duke shpresuar se Ai do me kuptoje;-
   …-Perse more Sali shkaktuat gjakederdhje?
   Perse e kthyet ate dite zyren e Qeverise
   ne vend komanden e Krimit.
   Thone se ke ndermend te vrrasesh perseri.
   Sot degjuam te tjera Histori.
   C,po ndodh keshtu me Ty.Perse po konfliktohesh me vehten.
   Perse cdo gje e jotja Anarshiste.
   C,kerkon nga ky Popull? Perse e ndjek prej vitesh.
   Perse e vjedh dhe e torturon.Perse e Terrorizon dhe e Tremb vazhdimisht.
   …Ju kini dhene urdhera per te zhvilluar Procese te Hapura,
   perse mandej te gjitha i betonon?- apo te mos dale e verteta kurre.perse.
   Nuk e dija qe ishe kaq koke Derr.
   Dhe tani perse fshihesh? Ku do shkosh.
   nejse,por edhe atje do fshihesh ne nevojtore.
   Kuptome se ju ka humbur rasti.Je kujtuar teper vone.
   Kompetencat i ke tejkaluar pertej cdo logjike,perse?
   Sigurisht,per te ngritur perpjete vlerat e tua.
   Sot eshte biseda e fundit me Ty.
   Ti nuk ke asnje vlere.
   Edhe Mubaraku do te kishte zili.
   Nuk e kam te veshtire ta them;
   Je nje kriminel i lindur.dhe gjithmone ke qene
   pjese e te pandehurit.
   Me vjen keq se e tere familja jote e tille eshte.
   Te tille jane edhe shtabistet e tu.
   E tille eshte e tere Qeveria jote.
   dhe tek te gjithe krijuesi je Ti;
   ndergjegje shperlare,dhe shpirt Katran.
   Po falna o Zot.Se nuk do ta falim kurre kete njeri.

 2. aleksandri i madh says:

  Vucidol Vucidolovici eshte kokeminister i Vilajetit te Vucidolit.

 3. REX says:

  Sa urrejtje gjeneron ky njeri. Eshte rritur ne gjendje gjysem te eger, fatkeqesia jone qe e shohim tash e 20 vjet.

 4. Tironsi says:

  JO, e keni gabim. Ai nuk eshte as vicidoli dhe as budallai. Ai ben misionin dhe detyren per te cilen e paguajne antishqiptaret. AI duhet ta thote keshtu, qe Shqiperia ka shpallur pavaresine vetem te shqiperise se tanishme.Keshtu i intereson Antishqiptareve, kete thote dhe Berisha!!

 5. ismet says:

  ky kriminel i jep shum vedit se na ka gjeyt ne te dobet e tall …. po do vij nje dit qe ne historin e ketij komi ka me ken njeri pa vlera

  1. Annabelle says:

   Nuk eshte die7ka e rastit qe niseashfotet serb zgjodhen te pushkatonin kater intelektuale katolike, ne mes t cileve nje meshtar. Ata e dinin se kishin rrenje te forta atdhetarie, prandaj duheshin zhduke. E njejta gje po ndodh sot me neosmanistet, qe duan te zhgulin nga rrenjet e historise Gjergj Kastriotin, Gjergj Fishten, Nene Terezen Ibrahim (Pjeter) Rugoven.

 6. Tan_Tironci says:

  …..Ky nuk osht vetem “Stupid”, por edhe Karrote. si thote?: “ishte një pavarësi e shpallur në 1/3 e territoreve shqiptare dhe imagjinoni ju se çfarë dhimbjeje, se çfarë drame, krijoi ajo tek ¾ e shqiptarëve që mbetën jashtë territorit të Shqipërisë” Pra 1/3 dhe 3/4, te pakten thuj, 2/3, Toç-Kuklle.

 7. peci luku says:

  sali leri historite lero punen e dorzoju vet gjykates se hages mbanse per moshen qe ke te denojne me 25 vjet.ti ke vrare shume njeres jo vetem ata 4 me 21janar .ne gjykatat tona ska drejtesi po ta dish fund i hidhur do jet per ty e femijet etu te korruptuar .sa i lumtur do ishe po mos kishe hyre kryeminister e te vashdoje nje pune te thjesht e te ndershme .do thuash u pasurova ne varri smerr dot gje se po more te nxorren jasht ete hane qente ketu i katandise njerzit te vjedhin e varret po te varri tend do germojne me teper

 8. drita bashaj says:

  sali EGERSIRA nuk ka nevoje te njohe historine dhe as Shqiperine. Ai e ben historine dhe Shqiperine si t’i doje qejfi. Kush mund ta ndaloje? Eshte prone e trasheguar e malokerise…. Mjere Shqiperia….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *