10 gazetarët më premtues të dekadës

TemA e nxehtë e së shtunës

Nga Bledi Mane

 

Parmbrëmë duke u shkëmbyer e mërkura me të enjten, në kulmin e natës së ftohtë kur shiu shkrinte borën e këtij fillimshkurti zgjohem i lebetitur prej thirrjeve shokuese të një gruaje. Komshinjve të mi 2 kate më sipër u kishte rënë zjarri në banesë dhe e zonja e shtëpisë pa burrin për momentin, e mbetur me vajzën e vogël 4 vjeçare kërkonte ndihmë. Zjarrfikësja dhe policia ia behën me të shpejtë por prania e tyre nuk po ndihmonte për asgjë. Makina rrangallë çekosllovake e viteve ’70, zjarrëfikësit e patrajnuar pa shkallë,kokore,kostume dhe maska, thjesht i drejtuan tubin me ujë banesës që përvëlohej dhe kaq. Flaka dhe tymi i zi i ndihmuar prej erës po përpinin edhe apartamentet e tjera dhe kaosi e paniku i banorëve vetëm sa degradonin situatën. Jo zjarrëfikësit por banorët nxorrën prej shtëpisë gruan dhe vajzën që kërkonin ndihmë, ndërsa irritimi i gjindjes së zgjuar llahtarshëm nga gjumi përplasej mbi amatorizmin dhe dembelizmin e luftëtarëve të zjarrit.

Të gjithë kundronim të pafuqishëm tek zhurritej banesa e Bardhi Muços, ndërsa klithma e një gruaje mes nesh më shokoi krejt:

-Merrni në telefon atë gazetarin e Top Channel-it të vijë të filmojë këta lloj zjarrfikësish që shikojnë pa pikë turpi sesi i digjet njeriut shpirti dhe shtëpia…

***

Edhe kur punët a jeta është pisk, edhe kur duam të ndajmë gëzim a hidhërim, edhe kur vidhet e vritet, edhe kur abozohet dhe keqtrajtohet,tashmë instikti ynë kolektiv funksionon normalisht. Mendja shkon direkt paralelisht te polici dhe gazetari, te ambulanca dhe gazetari,te prokurori dhe gazetari,te avokati i popullit dhe gazetari. Konturimi përfundimtar i kësaj mbrojtjeje ngushëlluese pse jo dhe shpresuese mbetet Top Channel. Ekrani dhe gazetarët e tij të cilët qysh në janarin e 2004 ka marrë tashmë patentën e Avokatit mbarëpopullor ku çdo kush pa droje flet dhe qan hallin.

-Alo, po mbytemi. Na ndihmoni!- vinin brengat dëshpëruese prej kanalit të Otrantos në valët e ekranit dhe një komb mbante frymën.

Fatmirësisht, ekrani dhe gazetarët e Top-it së bashku me disa emra të tjerë të përveçëm të industrisë mediatike kanë mbetur të pangjyer në çorbën që regjimi dhe mafia lokale po gatuajnë këtë dekadë. Gazetaria është bër pis në këtë vend, liria e shtypit ka kohë që e shtypur po pluskon e hallakatur mes lindjes dhe perëndimit, media kundërshtare po falimenton dhe profesioni i lajmësit po kriminalizohet duke i shërbyer halabakërisht oborrit.

Liria e medias në këtë vend ka zbritur llahtarshëm deri poshtë në vendin e 96 dhe indeksi i lirisë së vitit 2011 e tregoi më së miri muajin e shkuar.

Sot campusALBANIA rubrikën e fundjavës po ia kushton një race të re gazetarësh të cilët jo vetëm nga mosha por edhe nga mentaliteti,kurajoja,arsimimi,profesionalizmi po mbajnë gjallë një Shqipëri me shpresë të zbehtë por të pa mortosur, një Shqipëri që nga momenti në moment mund të bëhet shoqe me Bjellorusinë, Ukrainën, Turkmenistanin, Ugandën, Xhibutin dhe falë punës vetëmohuese të këtyre kolegëve gazetarë vendi ynë ka për të rimarë veten shumë shpejt.

 1.Anila Basha

-Je e pushuar nga puna si drejtoreshë e gazetës “sonë” se vjen me vonesë në punë!

Vetëm kaq iu komunikua zonjushës Basha nga pronarët e rinj të Gazetës Shqiptare dhe pa marrë parasysh kontributin dhe rizgjimin që i bëri gazetës u hodh në rrugë si shishet njëpërdorimshme të birrës Korça. Jam i sigurtë se edhe vetë pronarët e kanë menduar se ringritja e Anila Bashës nuk do të vononte. Pavarësisht acarimeve që Berishës dhe qeverisë së tij i sjell herë pas here kjo gazetare, nuk mundën as kësaj here ta mundnin përfundimisht. Kurajoze, e drejtpërdrejtë dhe menaxhere e shkëlqyer gazete, Anila Basha u rifut në tregun e çrregulluar të medias së Tiranës me titullin e ri Shqiptarja.com. Me botuese Alba Malltezin duket se drejtoresha e re e vjetër Basha ia di kleçkat tregut dhe shijeve të lexuesve. Një nga titujt e paktë opozitarë, gazeta e saj ka nisur mbarë rrugëtimin dhe pavarësisht rregullave të poshtra të vendosura nga Berlusconët lezhianë duket se u gozhduan frikshëm në shijet e lexuesve.

2.Muhamed Veliu

Shkolla britanike e gazetarisë që Sokol Balla solli në Shqipëri nuk mund të konturohet plotësisht pa profilin dhe kontributin e emrit të Muhamed Veliut. I kthyer nga Londra pas 12 vitesh, zoti Veliu mbetet një nga trendet e gazetarisë investigative të shkruar por dhe produktet e tij në televizion kanë vendosur tashmë standarte profesionale që katedrat e gazetarisë në mbarë vendin i kanë marrë si leksione të domsodoshme. Vullneti dhe korrektësia profesionale e ngërthyer me pasionin organik të Veliut e kanë bërë një nga gazetarët më të pakonkurueshëm për momentin. I vetmi gazetar shqiptar që ka më shumë kooproduksione gazetareske me kolegë të huaj për gazeta,revista,radio dhe televizione prestigjoze. Mbetet një nga pikat e rëndësishme referuese të medias ndërkombëtare për Shqipërinë e veçanërisht shtypi anglosakson prej Australie deri në Dublin e kanë pikën e tyre të dobët!

3.Arta Tozaj

De facto Republika e Shqipërisë ka dublim të postit ministror të integrimit. Rastësisht e fatkeqësisht në atë karrige janë ulur dy femra. Njëra e zgjedhur prej Doktorit ndërsa tjetra prej opinionit publik.Të dyja në fakt kanë lidhje me gazetrinë. E para kur ishte thatime dhe aspak fotozhenike lexonte lajmet e Vjollca Vokshit për TVSH-në e reckosur të para ’97. E dyta e nisi karrierën me Telenorbën,Top channel,Klan e sërish me Top-in. Me plot gojë po e quaj korespondenten më të kompletuar dhe më profesioniste që ka pasur ndonjëherë Kosova a Shqipëria në Bruksel. Emër dhe fytyrë e dashur për të gjithë komisionerët dhe zyrat e tyre të shqtypit, Arta Tozaj pa shumë ekuivoke i ka shërbyer informimit dhe integrimit në të mirë të vendit më shumë se Majlinda apo Kastriot pa parti i Sali Berishës. Norman John Powell, anatomisti i studimeve të opinionit publik do e kishte zili impaktin që zonja Tozaj çliron në mënyrë permanente mes nesh.

 4.Artan Hoxha

Gazetari ndryshe. Gazetari aspak bajate dhe e pështirë. Gazetari e guximshme, pa ngjyra pushtetesh, produksione televizive mjaft simpatike dhe tërheqëse e ndërthurur kjo me aventura të rrezikshme profesionale në Lazarat, Tropojë,Bulevardi “Dëshmorët e Kombit”…

Vërtetë inspirues gazetari i vjetër i ri Artan Hoxha (jo ai Ruli i Gencit). Profesionalizmi i miksuar me guxim nuk ka pas tij diploma universitetesh gazetarie por pasioni, kreativiteti dhe puna e pa precedent të intrigojnë ta shohësh e ta ndjekësh sa herë shfaqet ekraneve historibërësi Artan Hoxha.

5.Ornela Islami

Fytyra ëngjëllore dhe feminiteti ekstra delikat i saj duket sikur shkojnë përshtashëm me profesionin që ka zgjedhur. E rikthyer nga Italia e kompletuar dyfish me pasion dhe ide për profesionin, Ornela Islami zbuti profesionalisht ekranin e gjigandit Top Channel me programet e saj të ëmbla “Shqipëria ime” dhe “Kinemaja ime”. Ndërthurja e turizmit vendas dhe magjia e artit të shtatë sollën për një audiencë të zgjedhur finesën dhe definicionin e lartë që produksine të tilla janë menduar për. Klima e egër dhe politika me futjen e hundëve që bën në politikat redaksionale nuk gjetën vend në mikrofonin dhe minutazhin e zonjushës Islami e cila i solli për herë të parë publikut personalitete si Giuseppe Tornatore,David Coverdale,Manu Chao. Me Ornela Islamin nuk kemi një kopje të shëmtuar të televizionit italian me gogla telebingoje por një gazetari relaksuese dhe të brishtë që na nevoitet.

6.Fatos Mahmutaj

I është dërguar një letër Ndreas që gardisti gardën në janarin e vjetshëm..Po u risjlell disa pasazhe:

“O Ndre Prendi, unë quhem Fatos Mahmutaj, dhe aktualisht jetoj në Bruksel. Po e marr mundimin të të shkruaj nga këtej, se mendoj që unë dhe ti, kemi një të përbashkët të madhe dhe disa më të vogla nga ai 21 janari i mallkuar, i vjetëm.

Që të mos hallaktemi or Ndre, po hyj në temë duke të sqaruar, se ajo e përbashkëta e madhe për neve, është fakti se të dy jemi viktima të 21 janarit. Mua ma futën me plumb duke qenë në krye të detyrës si gazetar e duke raportuar për publikun live, ty të gjuajtën me grushta e shkelma; unë përfundova me dorë të copëtuar, ti me sy të nxirë. Për dreq ata që na masakruan, ishin të së njëjtës skuadër. Gjithësesi or Ndre, se harrova të të them më sipër, ne kemi edhe disa të kundërta. Unë ende vazhdoj dhe gjithmonë do të mbetem i dashuruar me profesionin e gazetarit, me fjalën e lire. Ndërsa ti tani i çburrëruar pa armë e spaleta mbi supe pret të burgosesh si një vrasës. Unë i shafqem publikut në çdo ekran e gazetë, ti fshihesh e do të qëndrosh i fshehur gjithë jetën prej frikës së hakmarrjes.

7.Besard Likmeta

I diplomuar për filozofi në Amerikë, 28 vjeçari Likmeta qysh prej pesë vitesh është redaktor përgjegjës i gazetës on line www.balkaninsight.com. Një medium relativisht i ri por me tepër influencë në rajon i financuar kryesisht nga Bashkimi Evropian dhe alternativa të tjera legale. Me kontribute informative nga çdo kryeqytet i peninsulës, Balkan Insight mbetet një nga zërat më të besueshëm dhe më të balancuar në mishmashin e titujve ballkanikë. Besart Likmeta pavarësisht se në vendin e tij është një profesionist i mirëfilltë gjysëm anonim, me komentet dhe analizat nga Shqipëria ka kohë që është kthyer në burim informimi tepër i besueshëm jo vetëm për Brukselin, Washingtonin,Romën apo Athinën por edhe i zyrave politikëbërëse të Tiranës.

8. Beti Njuma

E instutucionalizoi librin në Shqipëri. Industrinë e botimeve e rifuti në hartën e biznesit dhe të argëtimit. I rezervoi të dielës qoshkën e nevojshme të të lexuarit me miq autorë vendas e të huaj. Bëri që njerëzia të racionojnë tashmë veç parave për ushqime, veshje, argëtime edhe kuotën e detyruar të blerjes së mikut të shtrenjtë e të vjetër. Letargjinë 2 dekadëshe të zbehjes së kulturës së leximit e ktheu në radhën e parë të platesë dhe pavarësisht se “Vitrina e librave të zonjës Njuma” nuk ka një sponsor zyrtar mbetet programi televiziv që do të rezistojë më shumë se opinionet e zonave të lira apo zonat e lira të klaneve.

9.Marin Mema

Shqipëria tjetër e Marinit nuk është lyer e llangosur me ngjyra të tepërta. Atje gjen vendin dhe njerzit tek lëngojnë mes skamjes dhe mizerjes por zbulon edhe detaje interesante të historisë dhe trashëgimisë sonë të përbashkët. Veç kësaj zoti Mema shfaqet herë-herë me kronika televizive politike “të rrezikshme e të athëta” të cilat jo pak raste e kanë ekspozuar ndaj dhunës. I lindur dhe i ritur në një familje ku gazetaria është organikisht e detyruar të trashëgohet, formimi i tij akademik e ndihmon të etiketohet tashmë profesionist i vërtetë.

10.Esmeralda Mulaj

Thonë se një nga yjet e gazetarisë që shkëlqente korridoreve të TVSH-së së Tit Becit iu rëmbye në mënyrë të pdrejtë nga Bashkia e Tiranës.

Arsyeja? Përmirësim i imazhit dhe punës së zyrës së shtypit pranë këtij instutucioni.

Tani nuk ia vlen më të paguani taksën mujore të TVSH-së. Thyeni ekranet e televizorëve tuaj dhe vajtoni në vetvete këtë largim!

(c)campusALBANIA&TemA/2012

REMOTE_ADDR:[]

101 komente në “10 gazetarët më premtues të dekadës”

 1. Andrea_Sahani says:

  Kta jane gazetare qe shumica vetem sa marrin rrogen dhe me shume vleresohen per pamjen sesa per profesionin,perjashto Artan Hoxhen qe ben emisione te guxishme.Na duhen me shume gazetare investigative dhe me pak mankikine.Na duhet nje Marco Travaglio,nje Montanelli.Nje qe te na thot faktet dhe jo gjysem te vertetat.Se faktet nuk jane as te majta dhe as te djathta,jane vetem fakte.

  1. S.B & S.B says:

   M.q.s ke përmendur Travaglion dhe Montanellin po citoj një perifrazim te këtij të fundit per të parin:
   ” Eshte nje Inkuizitor i Madhë i cili do te zbehte dhe Vishinskin, dora e verber e spastrimeve Staliniane. Nuk vret asnjë, me thikë.Përdor nje armë akoma me te sofistikuar qe nuk ndiqet penalisht:arkivin.Imagjinoni nje dosier qe një nuhatës i tillë mund të ngreje mbi Berlusconin, i cili ne darkë ka harruar çdo gje nga ato qe ka thëne në mëngjes”
   Po te kthehemi ne realitetin e zymtë te intelektualeve shqiptare dhe ne veçanti atë te gazetarise shembujt jane te paktë si ne cilesi ashtu dhe në sasi.
   Nese dikush eshte bere shkollë dhe model gazetarie ne Shqipëri ky është Mero Baze. E kotë te zgjatem ne atributet e këtij gazetari profesionist i cili duket se posedon “serverin” dhe “kodin” e kastës kryeministrore. Do ta kishin zili dhe mjeshtrat e FBI-se(me falni te New York Times)….

   1. allana says:

    sakte, ashtu eshte

  2. arrori says:

   me esmeralden ia ke fut kot,plako.ajo sa here shkonte luli jashte shtetit,e merrte me vehte.tani e mori me vehte ne bashki,se i duhet gjithe diten ta kete afer.keshtu eshte puna ne pd:ca jane by….lepirase,ca jane p….te lepira.ia kane marre mire doren,s’ke c’i thua.ky zanati lepirjes eshte me fitimpruresi me sa duket.

   1. kosova says:

    Ti hani qat k.. Luli se nuk e nanshtroni dot duke I shpikur gjasme dashbore. Ai eshte familjare shum ma o mire dhe ka gru e 2 vajza shum te mira. Po pasi edvini ska famiolje dono me ia shkaterru edhe atij. Perpara Lul Basha kosova tetova shqiperia e tan shqiptart po te dojn. Per esmeralden bravo. Vetem kronikat reportazhet dhe intervisyat qe ka ba ne kohe te veshtira ne kosove jane te mrekullueshme le pastaj si spikere qe ka qene ma emira. Ti rroje dhe vajze si engjell e ju o shqiptarr tju vije zor qe jeni kaq pa shtyll kurrizore

    1. ar says:

     o motra nga KOSOVA ti i ke mbajt pishtarin lulezzes .po ne 21 Janar aty me te ishe .lul PeDeja ishte poshte tavolines se sali serbit ti duhet te kesh qene me Fazllicin.

  3. ai Burri says:

   Muhamed Veliu i Dyti?!!! Pse, se e ke shok ti o Manke? Edhe shan te tjeret per favorizime, v.l.
   Gazetaret qe kane bere per Shqiperine jane shume pak, perfshire dhe Meron qe ka qene ne ushtrine e Pushtetit, por me mire vone se kurre.
   Do lija Anilen tek kjo liste, Tan Hoxhen, Betin e Marinin, por te tjeret per cfare njihen? Ky Fatosi ishte me “fat” te keq qe e kapi plumbi se kush do e njihte per gazetar sot?
   Per mua, gazetari numer Nje eshte Filip Cakuli, ai qe po i meson brezave kush eshte gazetaria investigative, ai qe e le qeverine pa gjume dhe nuk ka frike as zotin, qe ka xhiruar Nanon, Meten e Salen sa here jane ne pushtet.
   PS: Pershendes gazetaret pa-bythe te Klanit qe jane mjeshtra te freskut.

  4. Kuksi vjeter says:

   Or ti shoc, po ku ke pa ti bre gazetar ma te afte e pergatitun se sa frroki.
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/04/zeri-i-pyllit-frrok-qupi.html

 2. artan says:

  Marin Mema eshte me i miri nga te gjithe keta. Te jemi realiste eshte i vetmi qe ben gazetari te vertete !!!!!

  1. emir says:

   Marini, Artani, Anila, Arta , Sokol Balla, Andi Bushati jane vertete nga gazetaret me te mire sot per sot ne tregun shqiptar . Te vetmit qe dine c flasim me ate qe shkruajne e publikojne.

 3. Alba says:

  Padyshim zoti Mema , Shqiperia Tjeter eshte kthyer ne pike referimi sot qe nxjerr zbuluar realitetin shqiptar !!!! Marin Mema dhe Artan Hoxha jane dy gazetaret me te mire ne Shqiperi !!!!

 4. Reli says:

  Artan Hoxha – Marin Mema – Anila Basha askush tjeter !!!!!

 5. Enosr says:

  Muhamed Veliu eshte gazetari me perendimor qe ka Shqiperia….i sakte ne cdo informacion qe jep dhe ne intervistat e tij tregon nje sjellje absolutisht prej nje gazetari elitar perendimor….Per mua me i miri ne Shqiperi….:D

  1. Jonida says:

   Muhamed Veliu eshte gazetari me i mire ne Shqiperi. Ka zerin me perfekt qe mund te kete nje gazetar ne Shqiperi. Eshte i sakte, i vertete dhe thote hapur ate qe mendon. Eshte i kulturuar dhe kjo vjen nga arsimimi i tij ne shkollat me te mira te Britanise se Madhe. Ai ka sjelle ne Shqiperi shkollen britanike te gazetarise. Per Top Channel eshte nje vlere shume e madhe qe ka Muhamed Veliun ne gjirin e tij, uroj qe drejtuesit e ketij televizioni te nderuar ta vleresojne maksimalisht faktin qe Muhamedi pranoi te punoje per kete media.
   Une jam nje studente e re dhe shpresoj dhe mendoj qe karriera me e mire per nje gazetar eshte ajo qe ka Muhamed Veliu. I sakte. Serioz. I vertete. Ai eshte nje njohes shume i mire, i parlamentit, politikes, proceseve integruese, bashkimit europian. Kam ngelur e cuditur kur pashe edhe lajme ordinere si bllokimet e gjithe vendit nga debora qe i kishte bere Muhamed Veliu. Une nuk jam dakort fare me Bledi Manen kur rendit ne vend te pare Anila Bashen. Ajo eshte shume e zonja por nuk arrin dot perfeksionin e zotit Veliu. Do deshiroja shume une dhe studentet e tjere qe zoti Veliu te vinte ne fakultetin tone dhe te na jepje disa ore leksione per gazetarine e vertete.

   Me respekt
   Jonida Fakulteti Gazetaresise Tirane

   1. Aldi says:

    hahahhahahahahahahahahah Top channel ta kete per nder qe met veliu pranoi te punoje aty hahahhahahahaha hhahahahha ore po a di ndonjeri qe ky tipi nuk ka bere shkolle fare. erdhi emigrant ne angli dhe punoi si kamarier pa bere fare shkoll. c na shisni denga aman se na hapet barkun.

   2. miri says:

    ti zogu mos e ke gje shok kete muhamedin, apo thjesht aspiron ta kesh? ose kete koment e ka bere muhamedi me nje adrese koti me emrin jonida gazetari. kjo e dyta mund te jete e verteta ne fakt. hiq marin memen, e deri diku artan hoxhen, po vetem deri diku ama, te tjeret jane kot!

 6. Mark says:

  Shqiperine Tjeter te Marin Memes e shohim edhe ne jashte athdheut vetem aty gjejme te vertetat qe na kane bere te largohemi. bravo i qofte ketij gazetari per guximin qe ka.

  1. aldis says:

   xhunglen, shqiperine tjeter, fiks fare te treja meritojne respekt.

 7. FERDEROVA says:

  NJE SHIFER E GABUAR-ATA ,ATO JANE NJE MILION-POR SKA LIRI SHTYPI KU KA TIRANI!
  NUK E BESONI?BLOG. KONTROLLONI!

  1. FEDE says:

   NE GARE PER KETE MESAZH……..
   HAJRIE RONDO SEMURE RENDE…SOOOOOS MJERIMIT TE VLERAVE…
   SA KEQ ,SA KEQ KJO AKTORE ESHTE NJI VLERE KOMBETARE,ME ROLE TE SKALITURA PERGJITHNJI,ME NJI PERSONALITET NJEREYOR DHE PERBALLJE FISNIKE!E KAM NJOHUR KUR ISHIM STUDENTE ,E KAM MIKE…
   JU LUTEMI NDIHMONI PA HEYITIM,BEHUNI PAKES HUMAN NE KETE FATKEQESI…\
   LM. BASHKISE POR I BEJME THIRRJE>MINISTRISE FINANCAVE,SHENDETESISE,KULTURES TE OBLIGOHEN SI ISTITUCION DHE ADMINISTRAT SA ME PARE..!LE TE KRIJOHET NJI FOND /NDIHME PER FATKEQESI PER VLERAT E TALENTET TONA!
   PERSONALISHT I DERJTOHEM MINISTRIT ERJON VELIAJ QE MBULON DHE CESHTJET SOCIALE E TE EMIGRACIONIT…SOOOS INDIFERENCES ,SOOOS VARFESISE SE TALENTEVE DHE VLERAVE TONA!
   PO KESHTU GJITHE DEP[UTETEVE TE AFROJNE NJI PAGE MUJRORE SI BERI KZ MINISTER ME PARE PER TE NDIHMU ARKEN E SHTETIT TE LENE THATE!

 8. ISLI says:

  Bledo ke emra te mire ne liste por jo te gjithe . disa jane fare anonime apo teper modeste mer vlla. sigurisht Mema, Hoxha, Basha, Tozaj jane figura te tjeret jane ca te lodhur pa lidhje

 9. alb says:

  Terren ne shqiperi bejne vetem marin Mema e Artan Hoxha – Shqiperia Tjeter dhe Xhungel jane dy piketa te forta per demokracine Shqiptare.

 10. emiliano says:

  Meti u be i njohur pasi e puthi Meta hahahhahahahah

 11. VLADIMIR MEZINI says:

  Z.MANE KE HARRUAR TEVESH EDHE FEVZIUN SE ESHTE I VETMI GAZETAR QE PYETJET QE TE BEN I MERR NGA TE TJERET KTO LLOJ GAZETARESH NA DUHEN E JO ATO QE THUA TI KA EDHE SHUME TE TJERE SI PSH ARJAN CANI PEKA E TE TJERE PRANDAJ TE LUTEM VERI EDHE KETA NE LISTEN TENDE PERSHENDETJE NGA EMIGRANTI

 12. tirona says:

  po mire o bledo po ku e kane premtimin ca veta ne kete liste se na habite ??? kjo beti vetem shfleton libra e s ben gazetari fare, kjo tipja tjeter e kultures tek topi s merret vesh ca punon po pse ore emisione jane ato sa bukur eshte shqiperia …. gazetari eshte ajo, ky fatos mahmutaj deri para se ti ndodhte 21 janari nuk egzistonte fare perkundrazi punonte tek nje ekran qeveritar si ABC a klani, ket likmeten se kam degju naiher,tan hoxha po, basha, mema, bejne gazetari reale. Keta tre e kane tregu se e njohin tamom ket pune. mpos bejme tarafe dhe n klasifikime o burre se na habitet. keni fut ca emra qe na kallet daten. esmeralda mulaj eshte sorogato e pushtetit mer burre. amon mo bledo beje ket klasifikim tamom se na hoqet trunin fare po na shkalloni ka ment e kokes.

 13. flori says:

  o Bled,

  Ti shkruan shume bukur, ke edhe nje deshire per te gjetur gjera te veçanta, po te pakten hape televizorin dhe meso se cilet jane gazetaret e vertete. Hiq ate Arta Tozaj dhe Marin Memen, te gjithe te tjeret jane delenxhinj qe shiten per nje pjate supe. Ornela Islami? O vellai po ajo ngaterron Drerin me Sorkadhen, eshte drame! Apo Meti qe kerkon akoma tunelin te shkolla ne Laprake.

 14. mialeksi says:

  Vajza dhe djem te mire, por jane raportues, jo gazetare ne kuptimin qe ka vertet kjo fjale, ndoshta me dy tre perjashtime nga lista. Gjithsesi, mire, urime te gjitheve.

  P.S. verejtje per autorin: hiq dore nga keto permendjet e emrave te shkurtuar, si “tit beci” e traplliqe te tilla. Nje familjaritet qe personalisht me bezdis kur lexoj dicka publike

 15. idriz mane says:

  ja ke fut kot plako, keta 10 emrat jane silueta dhe asgje tjeter or ti mik, gazetarine e benin para 1990, jo sot. sot pine ili cafe cigare dhe llafe, cd te gateshme dhe kolona zanore ibret faqe. kaq.

 16. john says:

  ky eshte humor anglez hahaha

 17. endira says:

  Marini eshte nje nga gazetaret me te mire qe kemi. As mund te krahasot me asnjerin prej ketyre. Anilen e vleresoj per integritetin por nga ana profesionale as nuk degjohet fare. Pale ajo esmeralda o zot… Mund te jete simpatike por per profesionalizem… te gjithe e dine pse ka shkuar ne Bashki dhe cfare meritash ka.

 18. Tropojani says:

  Nder tere keta gazetare qe permend Bledi, sipas mendimit tim vetem tre meritojne te vleresohen: Artan Hoxha, (jo Artani – avokat i pasionuar i Berishes), Muhamet Veliu dhe, sidomos, Marin Mema. Ky i fundit duhet te dekorohet nga ana e Presidentit te Republikes, natyrisht me sugjerim te ndonje prej sindikatave te gazetareve.
  Gazetaret e tjere qe permenden perfshihen te gazetaret e rendomte te vendit tone. Sa per Anila Bashen, se ciles i thuren tere ato lavdata, nuk e kuptoj se ku i qendrojne meritat. Veç nje guximi civil qe manifeston, guxim per t’u admiruar alla Jozefina Topalli, nuk ka asgje tjeter. Lexojani shkrimet dhe nuk mund t’i diktoni pike talenti. Sidoqofte, le ta marrim si mendim personal te Bledit.

 19. alda says:

  eshte shpejt te kerkoni gazetaret e ardhshem jane disa artikuj te artan hoxhes dhe te fiks fare qe te bejne te mendosh se ka pak shprese po vetem pak per te mos thene aspak Media eshte e shitur se kujt, e din ajo por me gjith shpirt duam te mos blehen dhe ato gazetare qe kane premisa Media eshte pushtet ne vete dhe si cdo qeveri ajo ka pergjegjesi perpara popullit te vet per deshtimet dhe diktaturen ndaj ajo eshte pergjegjese per keto vite te veshtira qe po kalojme per keto politikane qe na servirur deri tani eshte fajtore per indiferencen dhe lodhjen e ketij populli Gazetaria ne ka vjellur shpresen qeverite na kane vjellur lirine mirqenien KJO ESHTE VETEM NJE PJESE E SE VERTETES dhe nese ju vjen keq nuk eshte faji im por i te gjitheve I YNI

 20. tepelenasi says:

  Me mire se ata qe bashkepunojne sebashku,nuk mund t’i njohim ne lexuesit e tyre.Pra,vleresimi i bere nga Blendi Mane per koleget e tij me duket i drejte,i sakte e i vertete.Por une desha qe,nese nje tjeter do te bente kete renditje,une do te renditja pamedyshje e pa hezitim nder te paret Blendi Manen.Nje nder gazetaret e drejt per drejt,me nje gjuhe sa profesionale po aq edhe e kuptueshme per lexuesin me te rendomte.Megjithate,kjo liste s’ndalet me kaq.Ka plote te tjere.Eshte,Muçi(Nano),Mero, pa diskutim,Lorenci,e sa e sa te tjere.Jane te gjithe keta gazetare e analiste qe na bejne ta shohim leximin e gazetes,qysh ne mengjes permes internetit, ne qe jemi larg Shqiperise,si momentin e pare, pas ngrenies se mengjesit,te aktivitetit te çdo dite.Flas per ne qe nuk punojme per shkak moshe.Te dhjete te permendurit nga Blendi i pershendesim.

 21. Ajo says:

  hahahahahahahahahaha………………….. per te gjithe ju komentues!
  jo te gjitha shkrimet behen per tu komentuar nga gojet e liga.Ju qe jepni mend, po te ishit vertet te mencur, do ishit edhe me te hapur te pranoni nje shkrim pa koment e te pranoni qe dikush eshte me i/e zgjuar ose me e bukur se ju,po helbete si shqiptare qe jemi, do peshtyjme pak tek supa e tjetrit.
  Ju te dhjeteve bravo ju qofte e vazhdoni keshtu sepse Shqiperise sone vertet i duhen njerez te zgjuar, te bukur e intelektuale!
  Edhe njehere URIME!

 22. emi says:

  Marini eshte shume i mire per mua.
  E pastaj me rradhe Muhamed ,etj.
  Me ka rene ne sydhe nje gazetar Jul Kasapi,tek AS ish alsat,qe ben speciale te guximshme. Eshte i ri me sa duket,por duhet inkurajuar

 23. pse? says:

  natyrisht ky eshte mendimi personal i bledi manes dhe nuk ka asgje te keqe. pse nuk e permend o bledi investigimin qe ke bere me muhamed veliun kur prodhuat pasaporta fallco britanike per ministrat angleze dhe bete te flasin me vete qeverite e tiranes dhe londres? e rendesishme eshte qe ka ende vajza dhe djem te gumximshem shqiperia. o njerez, esmeralda ne fund te listes eshte si xhoana kur u listua per presidente. eshte ironi e bledit. esmeralda dihet pse shkon ne bashki. esmeralda eshte si forma e sheshit skenderbej,nje lines mbi vrimen e hapur te qeverise qe rrjedh sekrecione krimi dhe korupsioni. hahah bledo je i madh!

 24. Mane says:

  Bledo na sqaro pak kush jane keta te “Campus Albania” aman? Ku mblidheni kur i beni keto ratinge?

  Per lexuesit: Bledi i jep nga mendja e tij keto ore, mos u beni pjese e protagonizmit fshtaresk te Manes, i duket sikur shkruan perla.Ska asnje rating nga ndonje grup studentesh te gazetarise. Manja ja fut me menjen e tij dhe merr emrat e tyre (me tocat e departamentit) me justifiku keto pacavuret

  Keta tipat qe ky thote se jane te “Campus Albania” i njoh mire une.

  PO qellon si kalama o Maneee

  Tema: Nxirreni kete komentin dhe mos u tallni me me lexuesit tuaj te nderuar

  1. Jurgeni&reldari says:

   campus albania eshte nje grup ish studentesh te gazetarise se UT. miq e shoke te bledi manes jemi. reldar dedaj,alket saliasi,jurgen spiro,ola xama,klejda hoxha,nada cenko. flasim e debatojme per gjera te tilla ketu e qysh ne 2007. ne tashme jemi ndare dhe punojme ne vende te ndryshme por sa per dijeni takohemi e komunikojme per rankime te tilla. nese ke deshire te behesh pjese e campus albania prezantohu me emer dhe je i mirepritur mos reago si skuth. rrezik ti je ndonje nga studentet inferiore qe te kemi pasur ne fakultet e nuk ta varte njeri.

   1. pa.m says:

    Me vjen keq qe edhe ju ish studente te gazetarise te mos jeni te zote te reagoni me force fjale, por ofendim. Shkrimi i mesiperm eshte absolutisht jo i sakte dhe i bazuar ne pelqime personale. Gazetaria nuk ka filluar ne 2007 kur mund te keni mbaruar JU, por shume e shume kohe me pare. Personalisht kam qene brezi i dyte i diplomuar pasi eshte hapur Fakulteti i Gazetarise 94-98. Nuk lexova asnje emer nga “te vjetrit”, nga ata qe kane sakrifikuar shesheve te mitingjeve, te ngjarjeve te 97-98, vrasjes se A.Hajdarit, te luftes ne Kosove kur na vershellenin plumbat ne kufi dhe ndiqeshim me snajper nga malet perreth e plot evente te tjera ne ate periudhe, qe 80% e te nominuarve te mesiperm edhe juve bashke, shume shume u gezoheshit mbylljes se shkolles. Une nuk do te citoj emra te vecante kush e meriton apo jo, por do tju thosha se percaktimi i dhjeteshes se gazetareve me te mire, nuk ju takon juve, por atyre qe kane bere dhe vazhdojne te bejne histori ne gazetaribe shqiptare, ata gazetare te paster, te paperlyer, te guximshem, fjalepake, te pakompromentueshem, ata qe kane vene jeten ne rrezik pa patur asnje perfitim personal por vetem pasionin dhe detyrimin moral te informimit te publikut!

   2. Mane says:

    Pse per te qene superior duhet me vesh kemisha te ngushta me nxjerr leshin e gjoksit si puna jote o pinguin? P.S: ka msu shqip ai Jorgoja ? Boll ore se lat nam,ku i beni mbledhjet ju ne Permet? Shkoni gje cdo jave tek Manja? He me kthe pergjigje,si mblidheni? Po e them kete se na hapet barkun dhe per kete skane faj ato gocat por megaloman si ty dhe Manja qe skeni bo asnje min kronike apo rresht raportim por vetem llogje si ky. Po te thash une emrin ti duhet me u rujt pastaj o toc. Respekte gocave dhe mos lejoni tju perdorin emrin kta horrat

   3. Vila says:

    Per ato lajme investigative si kjo puna e pasaportes fallco ka vlera te medha gazetari i kronikes se atehershme Ferdinand Dervishi, gjithmone ka qene 1 nga me te miret e investigacionit ne kronike, tani … per shume arsye po merret me ato gjera qe ky popull duhet ti njohe e te ndjehet KRENAR!

 25. Ajo says:

  Mesa kam degjuar per Marin Memen, jam e sigurt qe eshte ai vete qe po komenton per veten e tij, po beje nje cike me me lezet se po te shikosh oren i ke te tera komentet njeri mbas tjetrit,

  1. Elda says:

   Sa malinj qe jeni… Mua me pelqen marini se duket qe e ka pasion punen dhe ben dicka me teme shoqerore

   1. arsi says:

    Nuk duket si malinjitet por xhelozi te paaftish. bravo marinit

 26. Era says:

  Mendoj se dy nga 10 kokrat jane te sakte, por tete te tjere mos i permend me si e ardhmja e gazetarish shqiptare.
  Tek Muhamed Veliu kam pasur shprese, por qush ku fillo tek Top-Channel ne Tirane, eshte kthyer si gazeta “Zeri i Popullit”.
  Fatos Mahmutaj, fatmiresisht e njoh me mire se Bledi, kemi punuar bashke, por nuk ka asnje kontribut ne gazetari. E nisi “karrieren” si korrespodent i gazetes “Republika” per Elbasani. Te them te drejten gjate asaj periudhe me mire shkruante lapsi se sa ai (Fatosi).
  Marin Mema, ben vetem hartime. Vet shkruan, lexon, mendon dhe komenton. Gazetaria eshte burim o Bledo. Gjithmone ne fushata ku djalosh vrapon nga vendngjarja, per t’i shpetuar dajakut, pasi agresoret iu a sjelle ne maje te hundesh.
  Artan Hoxha, vetem ai nuk mund te quhet gazetar, por punonjes i Sherbimit Infromativ Shteteror.
  Besard Likmeta, po kam respekt. Eshte gazetar qe gjithmone flet me burime, jo kuturi si Muhamedi, Fatosi apo Marini.
  Hajde pra Bledo, mos u mund te besh edhe t’i gazetari, sepse bemat e tuaja jane te shkruajtur ne gazete.
  Era

  1. eri says:

   per cilen nga bemat e ke fjalen moj era anonime? bledi trafikanti flet hapur e pa droje kur shkruan ne veten e pare si fillim. mos te ka mbet mendja dhe ty si fahri balliu te 20 cm i bled manes???? po ti kush je , fol mi mesila, me fal era

  2. Aba says:

   Sa e zgjuar qenke moj Era hajvane koke e kembe dukesh, hajde pate hajde pupupupu ce ka gjetur kete komb me keta njerez. Era ti ne liste nuk je meqe sic thua paske punuar ne media, keshtu qe mbylle dhe shikoje te tjeret sic te takon. hajde vajze e mbare hec, rri urto e mos komento kot kur ske asgje per te thene

 27. K. F says:

  Kam mendimin se Muhamed Veliu eshte vertet nje gazetar i shkelqyer dhe perfaqesuesi i vetem i shkolles anglo-saksone te gazetarise ne Shqiperi ndersa Sokol Balla eshte nje person medioker e aspak inteligjent, por qendron ne TCH se i ka besuar nje mision Edi Rama….

  1. aldi says:

   Per cilen shkolle e ke fjalen ??? ate te rruges ??? se Redi Veliu se keshtu quhet ne te vertete jo muhamed s ka bere shkolle , me vjen keq. pastaj ne ne angli e njohim mire per shkak te spiunlliqeve qe bente ndaj shqipetareve. pyeteni ku pononte ne angli t ju tregoje te verteten sesi spiunonte shqiptaret qe mos merrnin dokumentat

 28. Natyrisht gazetare te qendres....... says:

  Kam punuar si korespendent i Korces oer shume vite. Kujtoj se shefat tane e vleresonin shume gazetarine qe vite nga rrethet. Ne shume raste kete e benin ne rreth te mbyllur, ne mbledhje dhe ne shume raste na referonin gazetarin nga Mirdita z. Aleksander Ndoja…..Ne fakt ishte shume i guximshen dhe ne shume raste hapte titullin e gazetes, tituj qe shpesh shkaktonin termet te vertete ne opinion, e shoqeri…..Edhe sot here pas here del po aq guximshem……Si ai ishin edhe Besimi ne Elbasan, Vali ne Durres, apo Rudina dhe Anila Dushi ne Shkoder. Po per keta emra dhe te tjere si keta, kush do te kujtohet…….Kane punuar ne kushte te veshtira, ne rreth te vogla dhe pa ndonje mbrojtje te veqante…

 29. Epirioti II says:

  Eshte veshtire te krahasosh gazetare qe punojne ne fusha te ndryshme. Si te thuash kush eshte me i madh Maldini apo Roberto Baggio. Per mua ne sektorin e tyre super gazetaret jane :

  1. Mero Baze – per analizen politike
  1. Artan Hoxha – per gazetarine investigative ne fushen e kriminalistikes
  1. Marin Mema – per kronikat e realitetit shqiptar
  1. Filip Cakuli – per gazetarine investiguese dhe humoristike

  Te gjithe te tjeret qe permend Blendi jane #2 dhe #3.
  Meqenese rrojme ne epoken e kriminalitetit shteteror dhe joshteteror ylli i momentit eshte ARTAN HOXHA. Ai ndikoi shume ne transformimin e nje momenti historik sic ishte 21 Janari nga revansh te se keqes mbi demokracine ne revansh te demokracise mbi te keqen.

  1. ai Burri says:

   Epiriotis, je me shqiptar se Bled-ari.

 30. tomori i beratit says:

  O BLED TRIMI.Je gjithmon ti qe me shkrimet e tua NE LE PA NGRENE,po bertasin ketej nga kuzhina-Lere TEMEN se u ftoh gjella-.Edhe nje here o BLED je i pa aritshem. Me fal se harova je edhe modest qe muk ke vene te parin e te pareve Meron.Urime

 31. andis says:

  Bled liste e mire deri diku por ca s jane as gazetare fare por kufoma qe ecin; Respektoj vullnetin e Mero Bazes, artan hoxhes, marin memes, anila bashes e arta tozajt te tjeret jane ne nje rang kush me pak e kush me shume

 32. Sadushi nga Corrushi says:

  Marin Mema eshte per tu admiruar. I ri dhe i guximshem.
  Kronika qe te gozhdojne.E drejte Bledi, dardha nen dardhe.

  Sadushi na Corrushi

 33. Drini says:

  Esmeralda MUlaj??!!! He mo mos ja QR ?! Qo dashnorja Lul-it ore, qe rrafi per flokesh ate te Kryeministrise. Sa dru je o Mane ziu, ngele duke bere qoka lart e poshte por spo ta var njeri

  1. vlonjati says:

   Nuk merret pushteti zoti rama duke shpifur dhe ofenduar nje femer me emra te rrem vetem per te sulmuar kundershtarin tuaj. Natyrisht une nuk mund te diskutoj me ty per moral pasi as ti dhe as mbeshtetsit e tu nuk e kane por esht e rende te fusesh njerez te baltosin nje femer per inat te dikujt tjeter. Ajo vajz ka punuar 12 vjet ne tv e gazetaret punojn me te gjith njerezit dhe yte gjitha partit se ato sjan antare partie. Dy here ka bere fushatat tuiaja zotit rama po cto themi se ka qene dashnorja juaj. Ky esht turpi dhe morali juaj. Me vjen keq per ju shkrues qe bini viktima. Neser dikush te njejten gje mund ta bej me grat dhe motrat tuaja. Ju lute$ mos e vini shpifjen ne standart se do perfundoni keq pastaj. Me respekt per personat e tjere femijet dhe familjet e tyre. Po ju garantoj se nuk jeni aq anonim sa ju kan thene

   1. Frankodipendent says:

    Kur e merrnin Frankon e eger ne tel dhe I thonin qe po ta shkep grun Luli, ky I shkreti pinte nga cigaret e mija … Kishte dhe dite kur me mbarote paqeten se I kishim zyrat afer 🙂

 34. beso says:

  fillimi ishte i bukur.Po digjej nje shtepi dhe erdhen zjarrfikesat me tubo,por pa uje.Pastaj gruan e shpetuan komshinjte,dhe nje grua kerkoi qe te vinte TV,kushdo tv,topch.apo tv e Haxhi Isufit,pak rendesi ka.Kjo renditja eshte per tavoline te gjate apo te rrumbullaket,se po qe e para vetem nr 1 shpallet fitues.Meqe flitet per mosha te reja,uroj suksese dhe ta mbajne koken ulur,se ky profesion(le ta quajme edhe pasion)te nxjerr ne pension vetem diten e amanetit.Natyrisht si profesion eshte vertet i veshtire,se nuk do njeri ti kritikosh,dhe buka eshte shtrenjtuar shume,pyesni Fevziun.Sinqerisht mendoja se Bledi do kish zgjedhur dhjete femra,duke qene se fletoren e elozheve do ta kete plot me sms,apo le ta marrim si qerasje.E meta kryesore e gazetave,per mua si lexues,eshte se mbi gjysmen e faqeve e mbushin me gallate politike,çerekun me thashetheme mbi Big Brother dhe ate qe mbetet me ndonje reportazh&kronike,qe jo shpesh sjellin nota realiste.Mendoj se mund te behej me shume qe keto raporte te shkembeheshin.Suksese kampit shqiptar te renditjeve!

  1. Claus says:

   beso,

   ne tere kete te ftohte qe po kalojme, nje e qeshur te ben mire, dore te “hidhur” paske, dhe e qeshura akoma nuk po me shqitet.
   Nga nje e premte plot replika me plakun, ne nje te shtune plot humor. A ka fundjave me aq variacione?

   Ke stil,o lum miku, gje tjeter nuk mund te them…

   Stili im i te shkruarit, sic thote dhe plaku, eshte i mprehte dhe direkt dhe po e sjell edhe sot ashtu origjinal ne stilin tim, por jo se dua te te replikoj,se nuk kam arsye, perkundrazi.

   Te them te drejten kur dua te “holloj” pak gjakun hedh nje sy nga lajmet e Top-it, Klanit, “24” ose te nderteses afer “Qemal Stafes” se me shkaktojne direkt dhimbje koke dhe me kete rast marr nje 500 mg ASS ose acid acetilsalicilik ne forme tablete ( mos u tremb, nuk eshte gje tjeter vec aspirine) dhe me kete rast dhe me kete rast duke i shkaktuar vetes dhimbje koke, qe me sjellin disa te “listes”, duke luftuar dhimbjen holloj keshtu dhe gjakun per ti bere nje furnizim me te mire trupit.

   Po sjell nje shembull te nje gazetari gjerman me emer Thomas Kausch qe transmetonte direkt nga Hotel “Tirana” ne vitin e mbrapshte `97 ne ate nate marsi ku plumbat i vershellenin ndoshta ne vesh.
   Moderatori Wolf von Lojevsky gjate transmetimit te lajmeve kryesore “Heute Journal” i thote atij:
   ” I dashur Thomas, lere transmetimin, po qellohet afer teje, te lutem futu diku”

   A ka ndonje gazetar qe ka rrezikuar nga keta te listes?
   Rastet e Mahmutaj dhe Hoxhes jane specifike ata nuk njihen si gazetare te mirefillte.

   Per Mero Bazen qe nuk eshte ne liste ndryshon pak puna…

   Ne pergjithesi duhte thene: rrofte interneti. Lajmet dhe leximin e tyre i bejme direkt, pa levizur as nga vendi, per te tjera nuk kemi nevoje.

   Pershendetje

   1. beso says:

    Claus,flm per konsideraten.Mos pi aspirina,po bej nje xhiro nga kodrat e liqenit,se eshte e tipit tend paqja e natyres.Natyrisht eshte e sikletshme te jesh kritik,se do te thone:-po ti,çfare ke bere?çfare titujsh ke,apo sa!”turq”ke vrare?Sinqerisht une jam dashamires,si dhe ti;komentues te mire jane dashamiresit.Nuk zgjatem dot,se e vlersoj punen e gjithkujt,dhe veshtiresite qe hasen.Natyrisht jane mosha te reja.Po,psh Giorgio Bocca,qe vdiq keto kohe 90 vjeçar kur bente reportazhe ishte milimetrik,jepte numrin e banoreve te fshatit,stallave,lopeve,etj.Hynte lexuesi thelle ne realitetin e nje fshati dhe halleve te tij.Te pershendes sinqerisht!

 35. ornela says:

  Jane koleget e tu dhe i vlereson sipas menyres qe d.urime te gjitheve,por meqe ka komente shtoj dhe une se ti sikur ke dashur ti vendosesh te gjithe nga Top ch.,nuk le emer pa marr andej se dhe vet aty gjete strehe,ky televizion eshte mbi te gjihe pa dyshim. Por me cudit qe ke gjetur “madheshti” te Esmeralda. Cudi !!Po, TV te ben publik dhe kaq.Secili ka vleresimin e tij dhe te gjitheve urime

 36. V.F.L.P says:

  Eshte z-Mero Baze ……njeqind vende bosh………. dhe pastaj vijn te tjeret

 37. Aldo says:

  Anila Basha, di te luaje bukur me titujt dhe shet gazeten, menaxhere e mire jo gazetare.
  Muhamed Veliu, di te shese me bukur kronikat qe realizon, por serish ka te njejtat lajme qe kane edhe koleget e tjere. Bashke me turmen!
  Arta Tozaj, aq ta hapur sa jane per te folur zyrtaret e huaj do te ishte e humbje per te nese nuk do e kishte shfrytezar kete mundesi. Do ti thoja raportuese e mire.
  Artan Hoxha, i heq kapelen per ato qe ka bere dhe ben! Meriton te jete i pari edhe pse serish nuk mund ti sheptoje gazetarise se qokave ne Shqiperi.
  Ornela Islami, tek TCH eshte futur per bukuroshe edhe ashtu vazhdon te mbetet, po jo gazetare.
  Fatos Mahmuatj, ne vendin e gabuar ne momentin e gabuar, por i solli fame. Mund te kete burime, por jo kontribut ne gazetarine shqiptare.
  Besard Likmeta, meriton te jete pas Artan Hoxhes.
  Beti Njumen e ka bere te njohur ekrani ku ajo shfaqet, do preferoja te shikoja me mire gazetaren e vjeter Violeta Gjoka tek Planet TV :)!
  Marin Mema, gazetari qe u ul ne gjunje ne permbytjen e Shkodres per te treguar se kishte hyre ne uje deri ne gjoks. Shqiperia tjeter eshte me te vertete mjaft e ndjekur, por sic thote Era eshte me shume konstatim dhe mendim i Memes, gazetaria shkon pak me tej.
  Esmeralsa Mulaj, duhet te jete komode te jesh gazetare personale e kryeministrit, te bredhesh ne gjithe boten e kur te kthehesh te besh kronika nga 7 minuta ku 5 minuta flet kryeministri. Eshte gazetari kjo?

 38. Rajmonda says:

  Po qe me mungon shprehja Muhamed Veliu Top-Channel Londer…. i kishte me lezet kur ishte ne londer se sa gazetar me politiken ne Tirane.
  Megjithate mbetet nje nga gazetaret e mi te preferuar dhe nje vlere e shtuar per median ku punon.

 39. gazetar says:

  jam gazetar dhe e lexoj me kujdes listimin qe ben bledi mane te tema te shtunen. mesa po nuhat sot shumica e komenteve duket sikur jane bere nga gazetare te tjere per shkak te xhelozise qe keto 9 emrat e pare shperndajne. sot gjithe diten kam degjuar biseda te ndryshme dhe me shqeteson fakti qe ne gazetaret qenkemi shume cinike per njeri tjetrin.
  bledi mane vazhdo keshtu dhe mos u tremb nga komentet e vakta kunder teje. well done dear permetar!

 40. Armandi says:

  Muhamed leri komentet e njerezve qe flasin kodra pas bregut. mbetesh gazetari me profesionist i informacionit pasi nuk raporton ne menyre siperfaqesore apo ti mbushes lajmet me komente sic bejne gazetaret e tjere. Dukesh qe je nje tjeter prerje ne gazetari dhe kjo ben diferencen mes teje dhe atyre qe jane xheloz per ate qe ke arritur.
  Komplimenta per emisionin e fundit qe kishe per 21 Janarin. Rrenqethes.
  Shqiperise i duhen gazetare si ti. Bravo.

 41. studenti says:

  Bledo jam dakort me ty por deri diku dhe me perjashtime te vecanta…Sepse ka edhe shume gazetare te tjere dhe shume me profesional se ata qe ke permendur,m.gj.ate ai eshte mendimi yt…Nuk duhet te harosh qe gazetare shume te mire ka edhe jashte Tiranes,neper rrethe,qe me guxim dhe profesionalizem ushtrojne profesionin e tyre.Ka plot te tille ne Shkoder,Korce ,Fier, Gjirokaster etj.P.sh ne Vlore ku une jetoj ka shume gazetare te mire por une do te vecoja Genc Demiraj qe ploteson mese mire ate liste…Komentet dhe shenimet e perjaveshme qe ai ben ne mediat e qytetit jane vertet te rralla dhe te guximshme…tung

 42. ali says:

  Per te gjithe ju injorantet qe flisni pa marre vesh nga asgje.
  Para se te flasesh duhet te pakten te kesh lexuar ndonje artikull nga Gazetaret e mesiperm ose te pakten te marresh vesh nga gazetaria.
  Besar Likmeta shkruan vetem ne anglisht dhe prandaj eshte i panjohur per publikun shqiptar, por kjo sdo te thote qe ska vlere si gazetar.
  Dhe mesa di une ka fitur 2 cmime nderkombetare per gazetarine investigative.

 43. ali says:

  Besar Likmeta is the editor for the Balkan Investigative Reporting E
  Network, BIRN, in Albania.Since 2003 he has worked as a journalist for various print publications, electronic media and television.

  He started his career reporting for the Florida Times Union in Jacksonville, Florida. He moved to Albania in 2005 where he has been a features editor for the Tirana Times, a world news editor for the 24 hour news channel, TV Ora News, and since 2007 as BIRN Albania editor. He has also contributed stories to various publications such as The Christian Science Monitor, Global Post, Transitions Online and World Politics Review. In 2009 Likmeta received the CEI/SEEMO Award for Outstanding Merits in Investigative Journalism and in 2010 was runner up to the Global Shining Light Award, presented at the Global Investigative Journalism Conference in Geneva.

 44. ali says:

  Gjithashtu dhe arttan hoxha ka fituar cmim nderkombetar. Dhe ai gjithashtu eshte nder gazetaret me te mire ne llojin e tij.

 45. iliri says:

  Ajo qe me bezdis me shume eshte kur ky B. Mane ka qef thuajse gjithmone te citoje, permende apo te identifikohet me Monatalelin e madh. Turp i madh kur te gjithe e dine qe Montaneli ishte gazetari me i paanshem qe ka njohur Italia. Ndersa Manja megjithse tek-tuk ka te drejte, perseri vetem shan te djathtet dhe levdon te majtet ne kulm. Megjithse z Baze eshte i pozicionuar majtas per mua mbetet talent i vertete dhe artikuluesi me i mire i gazetarise shqiptare. Ka edhe te tjere po gjithsesi ky eshte argument qe ndiqet kur njeriu per nga pervoja dhe mosha eshte ne seren dhe versen e D. Agollit. Shume heret te “pushkatoi” deliri i madheshtise o Mane djali. Te duket vetja se je aq i mencur e i zoti sa te besh profilin profesional te gazetareve? pffffff! Shkodranet thone: te hyfte vetja ne qef! Po ti 3 muaj ke qe shkruan o evlat… kur n’a u bere te vesh “nota” dhe te besh njanshmerish “top ten-in” e gazetareve? Edhe dicka tjeter. Duke u perpjekur te biesh ne sy si gjetes magjik i frazave terheqese ben gabime trashanike te tipit: “… Të gjithë kundronim të pafuqishëm tek zhurritej banesa e Bardhi Muços…” Gjuha shqipe eshte delikate o djale dhe kundrimi apo te kundruarit, nje fjale po aq delikate dhe me shume poetike. Tani ose zotrote je piroman (dhe te kerkoj ndjese ne qofte keshtu) ose ne te kundert ky eshte gabim trashanik o Mane djali. Keshtu pra o idvid ne perpjekje e siper per tu bere dikush… ! ne fakt te gjithe keshtu jemi gjithe jeten. Ne castin kur kujtojme se e gjetem dhe bertasim : Eureka!… thone se fillon edhe renia jone! Po cti besh kur fillon e rrezohesh qe ne hapat e para…

  1. piromani says:

   liro, po ca ke me bled mane trafikantin mor burre i dheut. ky mania si cdokush tjeter gezon te drejten per te shkruar dhe komentuar dhe votuar dhe klasifikuar dhe ironizuar dhe kritikuar dhe lavderuar sepse e ka te garantuar me kushtetute dhe nderkombetarisht. mania eshte si ne, si ty, si mua ndaj mos u merr me manen nqs nuk te pelqen por fillo shkruaj dhe ti mor burre ne qofte se je burre. problemi nuk eshte me manen ,problemi eshte me publicistiken e manes qe po le pa gjume qeveri e medioker si puna jote. keni 20 vjet gazetare e nuk u njeh njeri, bled mane trafikanti me 5 muaj u ga bere te flisni me vete.hahahahah sa kam qesh sa kam qesh. o mane djali me mesilen e ke tejkaluar cdo limit gazetarie. e kam komshie te kodra e diellit dhe thone qe ti ia ke ulur hunden ne mut…hahahah sa kamqesh

 46. Deputeti says:

  Z.veliu eshte nje gazetar qe me te vertete e njeh profesionin kurse te tjeret jane te kamufluar sipas tarafit. Deputeti

  1. DEPUTETJA says:

   E thene nga ty kuptohet sa jashte tarafeve qeka veliu hahahhahaha

 47. Ai says:

  Une them qe ky Manja ka bo shume gabim qe sta paska vone emrin dhe ty .., po te vertetin ama, se e meriton!!

  1. Horri i bulevardit says:

   Me mu e ke or tej.

 48. guri says:

  Nuk e kuptoj si i merrni te mireqena komentet e nje drogaxhiu apo trafikanti (si ke qejf te thone o Bled ) …aman keni ik per lesh

 49. ervini says:

  Me eshte dashur te bej nje kerkim per emisionet me te klikura ne web per kanalet televizionet ne Shqiperi per efekt te nje studimi.
  Emisioni Kinemaja Ime dhe Shqiperia ime jane nder 5 me te klikuarat ne faqen web te Topchannel ne Youtube. Te dy keto emisione kane per gazetare Ornela Islamin.
  Edhe pa I pare keto klikime per kete gazetare kam fituar nje simpati per delikatesen, kujdesin dhe menyren e trajtimit plot ritem ne puntat e Shqiperia ime.
  E shikoj si plotesisht te merituar qe ajo te jete ne kete dhjeteshe pikante.
  Faleminderit Bledi.

  1. endri says:

   hahahhahaha sa qesharak po pse youtube nuk na hapet ne ??? hahhahahahahah ore po pse me tipe qe kane punuar kamariere ne italisi kjo Ornela do na rendisni a ju vjen turp ndopak apo jo ????? te pakten thoni elsa demo e shekullit e jo ca idiote cdolloj, ish dashnore t fortesh.

 50. BIANCA says:

  URIME!JENI TE MREKULLUESHEM!ARTA TOZAJ ME E MIRA NGA TE GJITHE TE LUMTE ARTA ! E MERITON PER GJITHE ATE PUNE QE KE BER TI E QE NUK ARRITEN E NUK ARRIJNE TA BEJ ‘ZONJA’ BREGU VAZHDO KESHTU………!

 51. naqja says:

  Bledo ke permend emra gazetaresh investigativ si Artan Hoxha, apo gazetaresh kulture si Beti i topit po ke harruar gazetarine sportive or mik. Te siguroj se edhe aty eshte lufte dhe se ata gazetare merren gjithnje e me shume me kriminele dhe langaraqe, ashtu sikunder jane bere me shumice ne politike dhe institucion. Aty ka gazetar si Jetmir Halili, Jorgis Mema, Altin Latifi, Dash Frasheri, Ylli Aga, Leonard Karaj, Andi Kapxhiu, Ervis Rexha etj, qe luftojne cdo dite per te verteten. Jane me pak te njohur se jo te gjithe punojne ne televizione, por jane shume me burra se shumica e atyre qe ke permendur ti aty.

 52. ergys says:

  Ti hani m… Esmeraldes. Ajo eshte nje gazetare dhe vajze e shkelqyer dhe mbi te gjitha ka nje familje te mrekullueshme. Po ju qe ju q… Ed rama para mbrapa keni moralin e tij. Po patet buth identifikohuni tama po nuk ua q.. Robt ju e atij bq qe iu thot ti shkruani.

  1. Anja says:

   Ergys, shumica nga keta qe shkruajne ketu e njohin te gjithe Esmeralden. Po ta vesh re asnje nuk tha ndonje gje me shume per te pervec se eshte Dashnorja e “famshme” e Lul Bashes dhe qe nuk eshte gazetare. Familjen te mire e ka, nuk ja shau njeri….vajze e shkelqyer duhet te jete me te afermit (se mos i mungon ndonje gje) Pastaj ti shoku nuk duhet te shprehesh me kete gjuhe se po tregon nivel shume te ulet te mbeshtetesve te saj, duhet ta kuptosh qe vetem ti qe je perkrah saj po flet si halabak. Keta te tjeret ketu po shahen me me elegance si ty, besoj eshte e qarte qe e gjen veten tek Zonja Esmeralda…ej po dhe Bledi i madh eshte qe e permend hahhahahhaha
   Gjynah ai Franko shkrete, eshte alamet burri dhe ky Bledi nuk e permend fare :p si gazetar 🙂

   1. Drini says:

    Shume e idhet je Anja, aman me bej pak friend ne Fb qe shkuakemi bashke 😀 😀
    Pse thashe ndonje gje gabim une per Dashnoren e Lul-it? Pastaj ky Gysi permendi familjen, nuk e shava andej mo vlla, keta “demokratet” jane bere me keq se komunistet, filluan me luften e klasave tani.
    E dyta, qo ka njeri qe e mohon sherrin qe kjo ka bere me ate vajzen e zyres se shtypit te Berishes per nje kasete?? He mo Gysi, shpifa une ketu?

  2. berti says:

   bravo ergys indetifikohuni o plera kur shani po jeni kurva jo burra

 53. arlind says:

  “Shkolla britanike e gazetarisë që Sokol Balla solli në Shqipëri nuk mund të konturohet plotësisht pa profilin dhe kontributin e emrit të Muhamed Veliut”. Ne nje fraze tre gafa : afrohet emri i Balles me ate te Veliut; konsiderohet Muhamed Veliu gazetar, madje gazetar i shkolles britanike. Ai s’e ka bere dot as naten ate shkolle se ka qene ne pune si roje ne Londer. Po edhe tani pak a shume ate pune ben…. Shkrim qesharak

 54. Anonymous says:

  Anila Hoxhen,Spartak Koken,Jul Kasapin e aq me pak Flamur Vezaj nuk mund te lihen jashte.Keta jane ata qe punojne ne te vertete por me sa duket kronika e zeze do mbetet gjithmone e “zeze” gjithmone ne hijen e lajmeve politike ku me sa duket konferencat e shtypit do mbizoterojne si ne cilesi ashtu dhe ne rrogat e gazetareve.Mos te leme pa permendur te gjithe sektorin e kronikes se zeze ata e dine vete se cfare heqin.

 55. Met Veliu eshte gazetar i mire por shpresoj mos te perzihet me lllumin e politikes shqiptare. Arta Tozaj njeshi i gazetareve shqiptare ne bruksel POr mungon nje emr qe duhet te ishte i 11 Jul Kasapi me emisionin Target ne ALsat na kenaq cdo fundjave. REspkete Bledo

 56. deni says:

  Po te kishte gazetari dhe gazetare te paanshem,shumica e politikaneve qe qeverisen, dhe vazhdojne te qeverisin kete vend, nuk do te ishin as ne parlament, dhe as ne qeveri. Nuk e di. se perse, listes se ketyre gazetareve, nuk i eshte shtuar korrespondenti i TCH ne Beograd, Idro Seferi, qe me aq sa ma lejon kultura dhe niveli qe kam, them qe eshte gazetari me i mire, i cili ka nje profesionalizem mjaft te larte, dhe nuk e lodh shume shikuesin duke mos i zgjatur kronikat e tij, pra eshte shume konciz dhe i sakte ne ate qe i transmeton shikuesit.

 57. Horri i bulevardit says:

  Gazetaret sot kane tjeter problem, por gazetaret e kohes se komunizmit, si Shaban Murati, Shaban Sinani, Hamit Borici, Teodor Keko, Gezim Sinemati dhe ne fund i madhi Filip Cakulli, do te mbeten pararoja e gazetarise shqiptare.
  Ne pergjithesi gazetaret e gazetes Drita dhe Bashkim, kane treguar nje opozite te heshtur, gje qe u pa dhe ne fillimet e pluhralizmit politik, ku te gjithe keta gazetre te ketyre dy gazetave, dolen dhe u bene hapur lider te opozites.

 58. Albion says:

  A e mbani mend Met Veliun kur gjemoi kriminelin me uniforme Florenc Hoxha (sot kryepolic i bashkise) deri ne halene e qendres se votimit ne Laprake ku ishte fshehur me votoat e vjedhura… skene e paharrueshme.

 59. manoli says:

  bledi vur mero bazen te parin ler 40 vende bosh pastaj vur te tjeret

 60. tani says:

  Sigurisht qe YLLI i gazetarise shqiptare eshte MERO BAZE. Te tjeret jane te zakonshem,nuk e teproj te them – shume larg Mero Bazes-!!

 61. lori says:

  Miremengjes kolege, dhe lexues. Nje liste emrash le te sherbeje si njohje dhe kontakte se mbase arrihet ndonje sindikate e rregullt per gazetarine, se jo te gjithe jane Mero! Gazetaria sot pak po le vend per individualitet, aq me shume ku tv dhe gazetat jane ne nje nivel informimi apo investigimi. Me vjen keq qe perflisni Esmeralden, cfaredo motivi qe te keni dua t ju kujtoj se ka mbijetuar brenda paaftesise me shumice ne rtsh duke e nisur si gazetare sportive, simpatike dhe e lakmuar per hiret fizike. Dhe me pas ne informacion mbijetoi duke u pershtatur sic i ka rregullat tvsh! Ju flisi per realitetet tuaja si e keni nisur gazetarine, sa shefa keni patur investues apo perfitues te punes suaj, apo si ju duket te keni shefe pa shkolle kryeredaktore qe shfaqen me syzet mbi koke ne intervista apo me thonjte me manykyr ne kanale te tjera tani. Keni folur ndonjehere per sistemin e pagesave? Per mungesen e sigurimeve shoqerore? Me vjen keq kolege qe perfitoni nga koleget “tuaja” kur jane ne shkelqim dhe mjerim! desha t ju pyes se jam serish ne province tani: A ka status gazetari? A nuk perfitojne punedhenesit nga pasiguria dhe mungesa e sindikates se gazetareve?

 62. PER MENDIMIN TIM KETA QE KA PERMENDUR Z.BLENDI MANE JAN PALO GAZETAR SIDOMOS ANILA BASHA AJO MUND TE JET GJITHSHKA PO VETEM GAZETARE SKA FTYRE PER GAZETARE …PER MUA QENDRON NE KRYE TE GAZETAREVE BLENDI FREZIU ( kacurelsi ) vjen pastaj BABARAMO ,,vjen z.gjoka ..vjen masanaj denis dyrnjaja,,,adrian paci ..kaq jan per mua te tjeret jan pem pa kokra ..tung adrian hajdinaj

  1. Anna says:

   kjo liste nuk me pelqen eshte e mbushur me tarafe dhe miqesira. une di te them nga ana ime se Marin Mema dhe Artan Hoxha ndiqen dhe ndiqen shume fare . Ja vlen realisht.

 63. Pashai says:

  Esmeralda eshte NUMBER 1. E them kete me bindje te plot sepse kam punuar me te dhe keta te tjeret jan kot fare….mediton esmeralda vendin e pare ne liste ca vende bosh e pastaj te tjeret……

 64. anila says:

  Po lexoj kwtu gjith fare komentesh. Njera qe del me emra te ndryshem dhe fyen ne menyre shqiptare zonjen mulaj. Vertet me vjen keq se duket qe e paska shume inat. Une e kam njohur ne kosove ne 2003 kur u fut mes plumbash ne kosove. E kam pare si gaxetaren e pare sportive ne stadium. E kam bdjekur te moderoje per 11 vjet edicionin qendrore te lajmeve me mire se cdo tjeter deri me sot.vertet me vjen keq per nivelin yuaj. Por me keq per ata qe lejojne fyrje te tilla nga inatcore. Esmeralda vazhdo perpara e mos e vrit mendjen per kurva si E.K qe te shan gjithandej.

 65. ela says:

  Si gazetare e kam njohur permes ekranit dhe e kam a dhurat gjithmone per korrik resin ne transmetimin e lajmit. Si vajza e njoha pak dite me pare kur kisha nje hall te madh. E takova ne bashki pa e njohur dhe ajo menjehre me gjwti zgjidhje. Zoti te bekofte esmera ty dhe familjen tende Nuk kam takuar deri me sot nje njeri qe t let patur nje hall dhe nuk ia zgjidhur. Nuk kam degjuar qofte dhe nje njeri re flase keq per te e aq me pak per moral pervoje anonimeve qe duket se shpifin. Zoti i madh te ndihmofte esmeralda qe ben kaq shume per cdo kend qe ka nje hadh. Zoti i ndeshkofte aty ku u dhemb me shume ata qe mashtrohen per te perdorur njerezit. Kur shajne dhe ramen si pede nuk te kan per gje ty. Mirnjohje per jete esmeralda qe I mungon kaq shume ekranit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *