Krijohet një tjetër parti e re, ajo e vllehëve

Komuniteti arumuno-vlleh në Shqipëri shpall krijimin e partisë së re, “Aleanca për barazi dhe drejtësi evropiane”. Themeluesit e saj, duke prezantuar platformën politike thonë se do te jete një parti e qendrës dhe ne koalicion me çdo subjekt që fiton zgjedhjet parlamentare. Një ndër shqetësimet kryesore që mbeten ende pa zgjidhur për arumunët, sipas kësaj force politike, është çështja e arsimimit. Në Shqipëri ka vetëm një shkolle për këtë komunitet dhe ajo nuk është financuar nga shteti.

REMOTE_ADDR:[]

67 komente në “Krijohet një tjetër parti e re, ajo e vllehëve”

 1. tourkofagos says:

  tani i ngelet te krijohet nje parti extreme turke,qe pritet te kete kyetar Zike farfallen dhe sekretar Hajri pisogledin,por pa harruar dhe udheheqesin shpirteror Net myftiun……

  1. Grekosirianongrenesi says:

   Jo mor qirje prej Sirie, keta te identifikohen me ate qe i identifikojme dhe ne Shqiptaret, si vlleh, dhe si patriote te medhenj te vendit tone ku kane gjetur rrespekt maksimal. Ti sigurisht do ta perdoresh kete gje per te futur xixat, pasi qirje Janullatosit dhe Gerqise ju dogjen letrat ne dore per ti paraqitur si “Grek”. Keta nuk jane Grek, dhe kane me shekuj qe jetojne paqesisht me Shqiptaret.

   1. Argita_B says:

    Nuk e kuptoj perse sqaron dike qe ne fjalorin e tij ka vetem 8 fjale, duhet te tregojme tolerance per fshatarin himariot, pasi kujton se duke shar shqiptaret do ti risin pensionin ne Greqi…Mjerimi financiar po sidomos ai shpriteror shkakton shume pasoja..

    1. Kalorsi i zi says:

     Bonsoir Argita_B, pkoi tu ne ma pas repondu ? Tu es francaise ou pas?

     Argita_B , Mendimit tuaj pragmatique nuk i shkon nje pergjigjie ironike, pergjigjia me e mire do te ishte l’oubli ou laisse tomber.

     1. gallata says:

      T i je nje QIRJE tjeter si ai me siper!-Jasou QIRJE !

      1. Kalorsi i zi says:

       Moj gallate, dukesh qe ke lozur me shpata druri kur ke qene i vogel mgjse 1m50 je, mund te lozesh akoma. Po a kuptove dicka qe me sulmove apo gjaku i Hamza … nuk e duron dot tradhetine ..

     2. Argita_B says:

      Kalorsi zi,

      Pak rendesi ka nga jam une, pasi nuk jam une subjekti i diskutimit..I dobeti ndjen nevojen te afirmohet, keshtu qe per momentin jua le atyre qe e ndjejne kete nevoje te afirmohen, aktualisht Greqia eshte ne pozicionin e te dobetit..

      Problemi i ketij fshatarit te Himares eshte se urren çdo gje qe eshte shqiptare, çdo gje qe behet ne Shqiperi, pra eshte antishqiptar i afirmuar.
      Te gjithe jemi fshatari i dikujt tjeter, problemi i tij eshte se shkoj te ky dikushi tjeter dhe harron se ngelet po fshatari i tij.

      1. Kalorsi i zi says:

       Argita_B,

       Qellimi i pyetjes time per vendodhjen gjeografike ishte vetem per tju kujtuar se po te jetoje ne France do ta kesh kuptuar cdo te thote Communautirisem (komunotariezem). Kjo ideologji saxone ka per qellim cperberjen e shteteve Laike, duke i dhene perberjeve etnike nje vertikalitet qe tejkalon ligjet e shtetit ku jetojne gjeografikisht. Dmth shumica etnike ne shqiperi ajo Turkofone te drejtohet nga ligjet Turqise ose Mbreterise otomane nqse realizohet qellimi tyre. Franca me Sarkozyne e filluan kete nisme dhe e ndaluan duke hedhur poshte kete nisme te rreziksheme per shtetin francez. A e kupton Argita _B perse tu drejtova personalisht. Te jesh inteligjente si ju nuk ju lejohet te bieni dakort, por te ngrini zerin tuaj kundra kesaj nisme qe shkaterron shtetin shqiptar dhe popullin shqiptar si zot i atij vendi.
       Pershendetje

    2. taulant-frankfurt says:

     ; problemi nuk qendron tek partia por tek fallsifikimi i fakteve historike -parti te kene te gjithe por jo tradhti partish -se si cdo kombe edhe neve jemi nje race me shume fise -liburne-dalmate -makedono-thrake epiriot edhe vllehet -por problemi qendron se jo te gjithe por te shiturit thone partia epirote por me gjuhe greke -sanxhaku me gjuhe boshnjake .-maqedoni me gjuhen e mazedoneve qe jane sllave e vllehet me gjuhen rumune qe nuk kane asnje lidhje per hir te vertetes se gjithe jane albane edhe skenderbeu me flamurin kuqe e zi i unifikoj ne shqiptare -arnaut -arbnor -apo sipas legjendes bijte e shqipes – une jetoj jashte edhe ka shume fakte te pakundershtushme -por problemi eshte politika se psh gjermani nuk don te prishet me greqine per hire te cameve pa interese -eshte ne doren tone cte beji i huaji kur ne vete thomi qe jam greke -per te shiturit -ke ne sicili qe jane nga morena peloponezi 500vjete edhe flet arvanisht edhe nuk e pranon greke a ne shqiperi si puna bollanes jam greke thote kurveleshi-ky eshte problemi qe duhet demaskuar se sa per histori e patriotizem cdo shqiptare qe lezon faktet historike i dine mire kush ka dhene jeten nga dalmacia deri ne arta nejse tjeteri eshte fukara por kjo nuk do te thote te sheses nene e babe per para e mireqenie ,ju pershendes te gjitheve kerkoj ndjese per komentin e gjate ..

    3. skenderi says:

     Ne Shqiperi sot per arsye te trazirave kan dal ne siperfaqe shum plehra se po ta trazosh ujin ne siperfaqe dalin mbeturinat si puna e qe urren cdo gje qe nuk bie dakort me mendimet e tij te semura por heret a von uji do te kthjellohet dhe plehrat ose do hidhen ose do shkojen ne fund,ka pasur dhe ka Shqipria zot o i degjeneruar….

   2. Vlora1912 says:

    Bravo!!!!

    Shum mire që bëni partin tuaj, bile ini te vonuar. Duhe te identifikoheni dhe jo ta fshihni idenitetin tuaj, gjithashtu do ti vini fre JanullatosiT, ketij Patrioti te madh… Grek.

    Por…..Mos harroni qe jeni veç nje minoritet kulturor…. me duhet t’ja u kujtojme kete vazhdimisht ne Shqiptaret, pa dashur t’ju ofendojme apo t’ju mohojme kontributin tuaj…

    Fakti qu ju keni marr tokat e shqiptarve nepermjet Ligjit 7501, nuk ju ben minoritet etnik..dhe kete dua ta ilustroje me Vllehet/çobanet e Bunavise dhe te Mekatit ne Vlore…. nga te cilet doli dhe i Madhi ushtar Kriso Gervenji… ai pra qe se pati problem ta shiste detin te Greket

    1. olsi says:

     Si fillim i dashur zoteri, Mos i ngatrro vllehet e Shqiperise me ata njerez faqezinj qe pretendojne se na perfaqesojne duke krijuar parti dhe shoqata dhe duke na shitur tek greket apo tek rumunet. Nga ato qe ke shkruar me siper, kuptoj se ti per vllehet nuk ke informacion, por thjesht ke kryer nje pozicionim tendin si viktime e shtypit te sotem partiak.
     “Por…..Mos harroni qe jeni veç nje minoritet kulturor…. me duhet t’ja u kujtojme kete vazhdimisht ne Shqiptaret”
     Me duhet t’ju informoj ju qe na diferenconi nga Shqiptaret se ka plot fakte që vërtetojnë se vllehet janë vendosur herët në fshatrat dhe qytezat e Shqipërisë mesjetare.
     Sa per ligjin 7501, zoteri qenke jashte teme komplet. Ligji 7501 i jep titullin e pronesise fshatareve qe kane zoteruar tokat perpara rregjimit komunist, dhe origjina e vlleheve eshte shume me e hershme se kaq.
     Por meqense nuk e di, po te informoj se vllehet jane bere pjese e elites qytetare qe heret si nga pasuria dhe nga fama.
     Permende cobenjt e Bunavise dhe te Mekatit, per kete duhet te kesh nje nivel kulturor, perpara se ti permendesh.Aq me teper kur permend Z.Kristaq Gerveni te te vije turp! Ai person nuk eshte vetem nderi i Mekatit, por eshte nderi i Shqiperise. Kaq te virtytshem dhe te moralshem sa ai te ishin te gjithe politikanet shqiptare.Me vjen keq qe je edhe nga Vlora, se per Kristaq Gervenin te vret nje Vlore e tere. Te jap nje keshille personale: Realiteti Politik Shqiptar nuk njeh kufij ne lidhje me degjenerimin e figurave patriotike, mjafton qe ato figura t’i perdorin per qellimet e tyre mediatike.Nese ju nuk do ishit viktime e shtypit, do kuptonit se K.Gerveni eshte thirrur ne nivelin e nje specialisti per ate ceshtje, dhe ne ate fushe me te mire nuk gjen ne Shqiperi. Njerezit manipulohen nga media per qellime politike.Nuk dua ta zgjas kete ceshtje se eshte e kote tju mbush mendjen juve apo lexuesve te tjere. Une personalisht jam i zhgenjyer nga shoqeria shqiptare, e cila ne 20 vite ka patur te beje me politikanet me mashtrues te te gjitha koherave, dhe i beson voten serish. Krijimin e partise se re vllehe e shoh thjesht si nje instrument politk per te mbledhur ca vota me shume nen petkun etnik, nderkohe qe per vllehet nuk eshte bere asnje gje ne keto 20 vjet.

     1. vllehu says:

      me vjen shume keq zoterinj qe shani dhe perbuzni komunitetin arremen (vlleh) dhe jam shume dakord me zotin olsi me siper. Vllehet jane elite e shoqerise dhe madje nga ta vine figura teper te shquara si Gonxhe Bojaxhiu apo Aleksandri i Madh. Vllehet kane qene dhe jane me te zote se shqipetaret dhe me te pasur ne doni pranojeni ne doni jo. Pasi permenden magazinat e Korces, ullishtat nga Skrofotina, Mekati, Bunavia, Bestrova e deri ne Trevellazer e Beshisht ne Vlore, kane qene pronare e bij pronaresh. Ndersa ca nga ju nuk i njohin, ca i shajne por edhe nuk i njohin, ndersa ca thone qe jane greke apo shqiptare me vjen shume keq pasi vllehet jane etni tjeter dhe nje etni me origjine latine… ti tuts aceli ci na ar inate sna beu qeshate she sna meke kekate…………….

  2. Zigur Qarri says:

   Hahahahaha…me siguri qe partia jote duhet te quhet:Partia e bythlepirseve.
   Dhjakset grek si puna jote besoj se do te jene kundra kesaj partije,sepse reduktohet numri i grekeve,hahahahahahahaha.

   1. haha says:

    Urime komunitetit vlleh
    Ishte nevoje pse jo edhe me herete populli thot me mire vone se kurre.Natyrisht do krijohen edhe parti te komuniteteve tjera qe i kemi me bolleke.Nuk jemi te gjithe shqipetar ska asgje per tu cuditur ketu.Kjo eshte e verteta mos u friksoni nga realiteti.
    Perberja e keti populli eshte identike me lekurene e leopardit

  3. hajriu says:

   Po ti dher vajzat e tjera 300 kur do ta krijoni partine e leka kulove?

   1. Po cfare prisni bre burazere, Zigo dhe hajriu po ju o te vrare kur do e formoni partine e trapave hahahahha
    Mereni dhe kete burazerin qe han evgjitet ketu poshte.

    1. hajriu says:

     ………….peleshi apo pe by…. po zhuls do ngelesh o harixhi greqie. Ik futi nje kerrnacke dhe nje bardhak dhalle

     1. Zigur Qarri says:

      Nuk eshte Pandi Peleshi,as Pandi Pepambuku,
      por Taqke kopuku.

      1. Historia e burazereve dhe gurit te zi.

       Taqkua kishte nje gur te zi te madh sa nje buall, kjo ishte pasuria Taqkes sepse te gjithe Kapedanet e perdornin per te mprehur jataganet qe demtoheshin nga leshte e burazereve kokpalare. Po nje dite dy burazer erdhen te guri Taqkes dhe njeri ferkonte ”fernellen”ndersa burazeri tjeter po flinte mbi gurin e zi. Taqkua pyet, burazer cfar ben se nuk eshte bordello guri Taqkes ? Burazeri nuk dinte shqip po fliste ne nje gjuhe tjeter dhe filloj te kruhej akoma me shume. ndersa burazeri tjeter flinte pa e prishur terezine.
       Taqkua i mori ne fshat dhe u qethi leshte u mesoi shqipen dhe u vuri emrat Zigur fernella ”farfalla” dhe HajRIkot ”dembel stambolli”. Kjo eshte historia e burazereve ndersa ajo e gurit te zi perfundoi keq sepse qe nga ajo dite nje ere ”trandafil” largoi te gjithe fshataret aq e keqe ishte era saqe dushmanet e dogjen tre here per te hequr eren e keqe. ahahhahahha
       E qeshura e Taqkes eshte aq e forte saqe burazerat tremben dhe kane frike se mos Gjergj Kastrijoti jeton akoma. ahhahahaha

       1. Abschaum says:

        haa haaa o taqo mos vdeksh kurre sa kam qeshur

  4. tirona ime says:

   e kape veten turkobema,,,te gjithe te kthejne pergjigje,more turkobyclepires,,,,,,,,,,,por kurre une grekofshiirasbythasururas

 2. Grekosirianongrenesi says:

  Urime te sinqerta partise. Nje shembull i metejshem qe ne Shqiperi pamvaresisht paaftesise politike per te qeverisur, ekziston liria maksimale per tu identifikuar si komunitet. Te gjithe flasin per te drejta te barabarta, por askund nuk aplikohen. Ky eshte zhvillim shume pozitiv, dhe kjo parti duhet te diferencohet nga Rumunet sa me pare, pasi nuk kane asgje te perbashket me ta. Sipas Faverialit dhe shkrimeve te ndryshme, vllehet i perkasin stokut Tyrsenas dhe Thrako-Ilir, prej nga ku emigruan gjithandej deri ne Etruski.
  Prej nga Shqiperia, ky komunitet duhet te ringjalli sa me pare 2 vatrat kryesore ku i eshte bere pabesia me e madhe, pseudoshteti Maqedonas qe i ka vjedhur cdo gje, perfshi dhe kulturen dhe afinitetin e tyre historik me Maqedonasit e vjeter dhe i ka asimiluar me dhune, si dhe ai Grek, qe i ka asimiluar dhe mohuar identitetin. Nje ceshtje tjeter mbetet dhe vjedhja qe i ka bere Rumania vatres primare, Vallakise. Nga Shqiperia kjo parti duhet te luftoj dhe te projektoj te drejtat e nje komuniteti shume te lashte ne gjithe ballkanin, dhe mos behet loje e interesave meskine Rumune apo Greke.

 3. Patrioti says:

  Po perse e percat keshtu qyteterimin o qorra???? Apo jane udhezimet e Berishes keto…

  1. Alban says:

   Meqenese PDNJ eshte me opoziten, Berisha po i heq komunitetin vlleh qe shpesh identifikohej si grek.Kjo eshte e mire se s rritet artificialisht numuri i grekerve,dhe eshte keq se keta pa u krijuar jane vota qe i vidhen opozites dhe qe i shtohen mazhorances.Berisha levizi…dhe goditi ne shenje…..Me vjen keq ta pranoj po eshte politikani me i zhdervjellet ne Shqiperi:Gjithmone e gjen nje zgjidhje…Ja ku u kompensua patria e Topit dhe Aleanca Kuq e Zi….
   -Politika Sali Berisha:PERCA E SUNDO

 4. Horri i bulevardit says:

  Po Tosin e Nanos a e keni fut, se dhe ai esht vllah, mund ta boni dhe krietar.

 5. antonio says:

  Ja kjo eshte DEMOKRACI:Tani kane ngelur pa parti:PEDERASTET,LESBIKET,TROPOJANET,TE NGUJUARIT PREJ GJAKMARRJES ,ISH PRONARET,ISH TE PERNDJEKURIT,KULAKET E SOTEM,PRA ISH USHTARAKET,FAMULJET E POLICEVE TE VRARE NE DETYRE,POR QE NUK KANE MARRE ASGJE NGA SHTETI,FSHATARET E GERDECIT,PROSTITUTAT DHE TE DROGUARIT,TE BURGOSURIT DHE TE SEMURET PSIQIKE QE NUK SHTROHEN NE SPITALE PA VRARE NENEN,BABAIN DHE 2-3 KOMSHINJ!!!

 6. Romi says:

  Edhe ne gabelet do shpallim se shpejti partine tone “Bashkesia e arapeve” ne krah te tyre.

 7. I arsyshmi says:

  me falni po tani mbeten dhe krijimi i dy partive me baze te gjere e evgjitve dhe kurbetve [arixhinjve ose romeve]

 8. BERISHA DHE RAMA LARGOHU. says:

  Une mendoj qe ti vejme flaken partise dhe komunitetit. Sot Shqiperia ka nji demokraci te tepruar me qindra parti e shoqat, e levizje te tepruar.

 9. BERISHA DHE RAMA LARGOHU. says:

  Mos thuani qe nuk ka demokraci ne Shqiperi me keto parti te zhytura per pushtet.

 10. toni says:

  Me sa di une ligji shqiptar e ndalon krijimin e partive ne baza etnike dhe fetare,Mbas partise te V Dules qe u krijua ne menyre antiligjore tani do presim dhe te tjera parti me nga pese antare.flm

  1. sorge says:

   Pse habitesh,o toni per krijimin e shume partive ne Shqiperi???Ky eshte objektivi,qe i kane vene serbet Sali Berishes:KRIJONI SA ME SHUME PARTI,QE SHQIPTARET TE JENE SA ME SHUME TE PERCARE!!!Nuk e kerkojme qeverisjen e drejte tek shteti,por tek PATIA E TYRE PRIVATE!!!Prandaj partite tek ne emertohen privatisht:E BERISHES,E GJINUSHIT,E MILOS,E NDOKES ,E XHUVELIT!!!Haaaa!!!Kujtonim se do shkonim ne Europe,por na cuan tek BAJRAKTARI FEUDAL!!!Doemos,Berisha do te vertetoje teorine serbe,se “SHQIPTARET NUK DINE TE BEJNE SHTET”!!!E beri shtetin Enver Hoxha,bile,aq modern,sa habitej bota,ndersa tani kemi PRINCIPATEN FEUDALE “SHPELLARET E TROPOJES”!!!

 11. mirditori says:

  Cdo pakice duhet ti ofrohen mundesite per shkollim e zhvillim i traditave kulturore.Ne si shqiptar mos te harrojme sa lufte e perjekje jan desh atdhetarve tane per te hapur shkollen e pare shqipe.Por mos te bejme tolerime te teperta sic po bejne qevrite me pakicen gereke

 12. Bezat Llulla says:

  Partine e malokeve e kemi, te skrapallinjve e kemi, te cameve e kemi, te arrixhinjve e kemi, te gaygrekeve e kemi,te cobaneve e beme,tani jemi gati per Europe!!!

 13. nela78 says:

  Urime te perzemerta per partine e re! Kundershtime do kete shume, por e rendesishme eshte qe kjo parti te eci perpara duke theksuar per ata qe nuk arrijne ta kuptojne: Ideja e kesaj partie eshte bashkepunimi dhe jo percarja! Arumunet ose vllehet kane jetuar gjithmone ne harmoni me shqiptaret dhe do te vazhdojne ta bejne kete gje! Per ata qe nuk jane te informuar per rrjedhen e historise le te lexojne ndonje liber per kete ceshtje perpara se te bejne krahasime vulgare! Ne aromunet jemi krenare per keto qe jemi dhe per origjinen tone! Por gjithashtu, ajo qe eshte me e rendesishme: Ne jemi shqiptare!

  1. Aleksander says:

   Ne shqiptaret jemi te lumtur qe ju kemi vellezer te nje toke dhe besnike si askush tjeter.Suksese partise se re dhe udhe te mbare ne rrugetimin tone te perbashket.

  2. Edi Detroit says:

   Mire me Nela se komentet time per TF nuk mi botojn,por ti Nela nuk me njeh mua E.P, kam qene dikushi, dhe i dua shume cobanet e Korces,,,Nela jam sh. i lumtur qe keni Partine tuaj, une si Edi, tere jeten mire kam para nga ju,jeni te dashura te mira, nuk keni nevoje, per shume shqip, kuptoni gjuhen nderkombetare,,,.I love YOU, Vllah,,—

 14. erjoni says:

  Jam i bindur që këtë parti do ta kryesoje Papa Taqi(prifti)nga Korca,se ai ja u ka marre anen rumuneve.E moli sa mundi Partine Demokratike si militant i thekur i saj,dhe tashi qe po shikon qe po i bien patkonjte kalit qe kishte hipur si militan i P.D.-se,po krijon parti te re qe te mjele rumunet me anen e fondeve te saj.Po paske qene i forte o Gjino!

 15. Shkupi says:

  Po serbet cka presin,Nada(Shpresa) Topi te behet Kryetare.

 16. A.Pema says:

  hahahaha parti cobanesh…

 17. shpatar says:

  Nuk eshte ndonje cudie madhe.Me mire keshtu te shkoje cdo kush tek fara e tije.Keta jane real sic jane Vorio-Epirjotet, (jo Camet),arumunet,turqit shqipfoles,boshnjaket,shulet,romet,malazezeshqipfoles.Ne se politika shqiptare i hyne kesaj site do te kuptojme se kush duhet te na komandoje.Sic e kam shprehur dhe para 4 muajsh para Censusit Shqiperia shkon drejt modelit Zvicerjan si shtet(jo ekonomikisht).Te marrim vesh se kush jane burrat e shqiperise qe do mbajne timon shume politis!!!!!!.Kjo ka qene strategjia e te huajve duke perfituar nga injoranca e Saliut dhe e Thacit pa perjashtuar cibanet ne politiken shqiptare.Merrni nje shami dhe fshini lotet e Skenderbeut,Ali.Pashes,I.Qemalit,Cerciz .Topullit.I.Buletinit,Fanolit,B.Currit,Gj.Fishtes,A.Zogut,E.Hoxhes dhe pse jo S.Berishes,Thacit,Nanos ,Rames,I.Metes qe keta te fundit na dhuruan kete buqet miks alla shqiptarshe.

 18. dorand says:

  po edi ramen duhet ta kishin kryetar se ai llacifac rumun eshte.

 19. hapyyface says:

  Eshte nje e drejte Kushtetuese qe i buron cdo individi te krijoj parti, per me teper lexoni nenin 20 te Kushtetutes ( ne mos gaboj ).Pastaj persa i perket inateve mos u acaroni kaq shume, nese e mendoni veten te afte per te arritur dicka REALIZOJENI o njerez se inati na ka lene kaq mbrapa ne Shqiptareve. Nuk mund te themi ne fillim fjalen e mire por gjithmon duam qe te shajme te ofendojme mundesish edhe individe qe kane iniciative te deklarojne per ate qe jane.Edhe arumune jane shqiptar, jo jashtoksor…

 20. Treviso says:

  PARTI E QENDRES.
  Jemi aleat me ç’do parti qe fiton zgjedhjet.
  Kjo do jete parti serjoze?,,,,,,,,
  Sipas platformes qe shtron kjo parti,per mendimin tim me mire te mos rregjistrohet.Parti qe te konsumojne taksat e popullit te varfer.Parti qe ta terheqi vrasesi sali prej hundesh.

 21. Dilema says:

  Kam nje paqartesi, qe ma shtuan nja dy komente arumunesh qe lexova:
  Deklarojne se jane arumune, falen tek ambasada rumune, bejne nje parti per ti perfaqesuar si minoritet qe jane…dhe pastaj thone…po ne jemi shqiptare…
  Ka kush ma shpjegon kete katrahure??? E bene cope te prapmen duke ndenjur ne 100 karrige!!!

 22. "Nje Shqiperi-Per Shqiptaret" says:

  Nje parti alienesh mungon akoma me shum politikan se sa popull,eshte per te ardhur keq se si esht kadantisur shqiperia me vertet per te ardhur keq!!

 23. emigranti athine says:

  Eshte vertete per tu pershendetur kjo nisme.Biles besoj se jane te vonuar.Duhet te kemi parasysh se vlleherit kane qene dhe jane nje faktor i rendesishem ne cdo aspekt ne ballkan.Te mos harrojme gjithashtu se ne Shqiperi vlleherit kane luajtur nje rrol te madh ne ceshtjen tone kombetare,dhe ne nje fare menyre shqiptaret iu a kane borxh vlleherve te shqiperise dicka te tille.Per mendimin tim nuk eshte gje e keqe qe ata te kene shkollat e tyre,te kultivojne kulturen e tyre,si dhe te perfaqesohen edhe politikisht.Sepse ne fund te fundit kete luks nuk mund ta kete vetem nje minoritet.Me duket se ka ardhur koha qe vlleherit te zgjohen.Dhe kur them te zgjohen,kam parasysh se ata duhet te zgjohen kudo qe jetojne.Dhe duhet te marrin fund,karshi tyre,politikat e qeverive te ndryshme te ballkanit,qe u mohojne atyre perkatesine etnike.Ne Greqi jetojne me shume se 2 milion vllehe.E imagjinoni se si do te ndjehen ata kur te mesojne se cfare te drejtash kane bashkekombasit e tyre ne Shqiperi?Gjithshtu vllehe jetojne edhe ne Maqedoni,edhe ne Serbi.Besoj se pas kesaj,ballkani do ti nenshtrohet nje tronditje te madhe,qe do te ndryshoje politika dhe koncepte.Gje qe besoj se do te vendose rregulla te tjera te reja e te pakonceptueshme deri tani ne politikat e mardhenieve me jashte te qeverive te ndryshme.Vlleherit ne ballkan jane nje rrealitet.Dhe ne nuk mundet te bejme sikur nuk e shohim kete gje.

 24. Nabukodonosor says:

  Po te votojne me gjithe dele marrin 2% te votave,po nuk jua vodhi edhe votat e deleve Sala.

 25. Amerikani says:

  Më vjen keq sepse kuptohet që vllehtë e kanë humbur davanë me emrin që i kanë vënë partisë: “Aleanca për barazi dhe drejtësi evropiane.” Përse nuk ia vunë “Aleanca për barazi dhe drejtësi amerikane?!”

  1. LUANIZBUTUR says:

   Edhe nese e krijojne partine cobanet nuk ka asnje gje te keqe edhe pse duhet te kete vetem dy parti tek e fudnit fare PS apo PD edhe tufa te ndahet ne dy pjese, Shqiperia pervec shqipetareve qe perbejne mbi 90% te popullsise eshte edhe nje pjese minoritetesh jane vllehe gorane ka egjyptiane rome qe trajtohen si minoritete kulturore edhe minoriteti grek gjithashtu qe trajtohet si minoritet etnik. Per mendimin tim le te krijohen shume partite te ketij lloji sic eshte partia PDIU qe perfaqeson te drejtat e minoritetit cam edhe pastaj le ta masin menderen mire Saliu bashke me Edin te cilet pretendojne mazhorancen absolute ne parlament.Dua te citoj nenin 45 paragrafi 1 te kushtetutes qe flet per lirite dhe te drejtat politike: Cdo shtetas qe ka mbushur 18 vjec qofte edhe diten e zgjedhjeve ka te drejten te zgjedhe edhe te zgjidhet.E nenvizoj qofte edhe diten e zgjedhjeve. Prandaj o shteatas shqiptare cam cifute greke cobane skraparllinje tropojane e cfaredolloj krahine i perkisni ka ardhur koha te mendoni njehere se cilit grupim i perkisni edhe ata qe ju perfaqesojne politikisht a i mbrojne interesat tuaja nese po mbajeni nese jo hiqeni sa me shpejt edhe zgjidhni me te mirin prej jush mjaft me me deputetet e pazevendesueshem se nuk jane gje tjeter vec se gjakpires duhet ndryshuar mentaliteti mjaft shikuat televizor mjaft degjuam perralla me mbret, duhet urgjentisht te ndryshoje situata perndryshe rrezikojme te katandisemi si vendet arabe, ku presidenti rri 40 vjet ne pushtet……

 26. SKENDER BEU I VJETER says:

  KETA DUHET TE SQAROJNE NJEHERE CFARE JANE ,RUMUNE,ROMAKE APO GREKE AFGANE APO MONGOLE PASTAJ TE KERKOJNE TE MARIN PJESE NE TORTEN E POLITIKES SE DHJERE SHQIPTARE.

 27. Labi says:

  sot po te pyesesh cdo shqiptar ai i perket nje pakice kombetare ,vetem shqiptar nuk thote se jam..mjaf te perfitoje ndonje euro te ndyre

 28. Me mire te mesojme kush eshte coban se sa mos e dijme dhe te hiqen nga fryn era.
  Fakti eshte se keta cobenrit punen e mercenarit e kane zanat,dhe tani deklarojne:Kush parti mer fuqine ne Tirane me ate do behen.
  Cobenrit hapen rrugen per aq parti,sa jane edhe pakicat kombetare,neser krijohet partia e romeve,pas 7 vjet romet zaptojne gjithe trojet e shqiptareve puro.
  Po Partia e shqiptareve puro,(ne shqipot ala s’dime kush quhet shqiptar puro,pse mbahet sekret ky koncept?) apo shqiptaret e vertete,jo te konvertuarit kur do krojojne partine e tyre?

 29. Grigor says:

  Aman more vllehe mos na beni kete dert mor aman. Po ju Greqia ju ka dhene leje qendrimi te perhershme dhe pension mor qafire. Si i hodhet poshte keto? Apo pritet sa i rane breket ne fund te kembeve Greqise dhe u sulet me vrap t’ja ngulni ne pjesen qe i doli zbuluar? Po tani si do ja beje Greqia te nxjerre pakice greke ne Korce? Doi ngelet vetem Taqi Cironka grek ne Korce. Po gjithe ai investim qe eshte bere nga Greqia per ju more bukeshkale si ja cuat dem? Ajo hyri dhe ne borxh vetem te paguante pensione per ju, te blinte njerez, te hapte shkollen e Boboshtices qe do sherbente si fidanishtja e pare e ferrave te Greqise ne Shqiperi, te nxirrte eshtra te vdekurish, te ndertonte permendore sa sa e sa mufka e pufka te tjera. Po vllehet e Pindit qe jane me shume se 1 milion? Po te kerkojne edhe ata te dalin menjane si vllehe si ju si i behet halli Greqise? Me 1 milion vllehe, 4 milion arvanitas, 1 milion shqiptare pas 90, me camet ortodokse, me maqedonet,bullgaret dhe turqit ne veri na i nxorret greket minorance. I bie ata qe jane jane ardhacaket nga Azia e Vogel dhe Ponti qe erdhen pas luftes greko-turke pas 1922. Na rrezoni imazhin e shtetit 100% grek pas asnje minorance etnike per be. Ore jeni ne terezi ju apo jo? Hajde vetedeklarohuni si greke dhe mos na bemi me dhimbje koke. Tani qe Greqia eshte duke marre kestin e rradhes dhe po planifikon si ti genjeje evropianet per vitet ne vazhdim qe mos ja heqin kazanin e supes ju i hapni avaze te tjera. Nuk ka nge te merret dhe me ju. Ajo po merret tani edhe me jevgjit e Shqiperise duke i deklaruar si greke duke menduar se me ju i mbylli punet, ju e beni me dhimbje koke. Turp t’ju vije.

 30. zani tirane says:

  Kjo pjelle e re eshte nje tregues i rendesishem se buca Sllave-Helene ,punon intesivisht per percarjen e kombit tone e per ti treguar Europe Kurves se Shqiperia eshte nje shtet Multi etnik.Kjo pune filloi ne 90-ten e do vazhdoje deri sa te ndahet lagja nga lagja e popullsia e pallatit nga pallati.Edhe shoqatat patriotike krahinore jane thjeshte loje e ketyre sherbimeve sekrete.Jemi qorra,jo ne populli i thjeshte por politikanet tane prostituta qe kane shitur sumen tek te huajt,.

 31. atila says:

  Vllahet e Shqiperise edhe historikisht jane me prejardhje te njejte me shqiptaret pra jane dhe ndjehen shqiptare. Perfaqesimi i tyre me parti me vete eshte i panevojshem pasi ata perfaqesohen denjesisht ne partite kryesore ku duhet te japin kontributin e tyre per kete komunitet.

 32. vullkani says:

  Urime partis se RE

 33. xhaferri says:

  PSE MOS KRIJOJN TE GJITHA KRAHINAT NGA NJI PARTI, SE ME SA SHOF NE SHQIPNI KESHTU PO SHKOJN PUNET,ne fillim u krijua partia çamve,kjo parti u kriju me rregullu me pun njoni tjetrin, te gjith çamet e shqipnis,u kriju partia greke e minoritetit, tani po krijoet partia rrumunve dhe e arixhive,ktu pa parti ngelen vetem shqiptaret autokton,o shtet legen,leini te gjitha krahinat te bojn nga nji parti,tek e fundit nuk jan me te mir kto lloj rracash qe kon perfitu mot e jet ne shqipni, tani kan ndrruar fytyr dhe kerkojn parti,per te pas privilegje me anen e politikes dhe me nda ofiqe midis njoni tjetrit,shkerdhatat politikan e degjenerun dhe po e shperfytyrojn kte komb pa piken e meshires.

 34. Pro Xhaferit says:

  PRO XHAFERIT.
  Xhaferi ka me shume se te drejte,mekati buron se te dy palopartite PS-PD realisht jane nje,PKSH.
  Si e tille kjo parti vetem pasuron komunistet,shikoni pasurite e tyre te bindeni,kete e di edhe budallai i fshatrave.
  Ndaj do krijohen aq parti sa seicili shqipo,te gjeje mbrojtjen nga partia e tij.
  PD-PS u provua nuk perfaqesojne gjithe intresat e shqiptareve.Saliu krijoi partine e malokeve,qe pushtuan tiranen,neser dynden kosovaret zaptojne truajt e pa pushtuar deri me tani dhe allbanistanit i vini nje flamur me gjysme hene prej shqiptartevete konvertuar ne turq.Rama do pasuroje komunstet pleq,realisht te gjithe komunistet u ngopshin me mut,se me pushtet u provua qe s’ngopen.

 35. vullkani says:

  une jam nje qytetar nga shqiperia ,por keta zoterinjte nuk kan asnje te drejte te perfasojne komunitetin vllah te shqiperis pa na qartesuar njeher indetiten e tyre se mec di une keta jane lidhur me rrumunet dhe vllehet nuk e kane pranur te jen as rrumun as greker e es dreqer por vetem velleh ,prandaj eshte e mira ti lini te qet vllehet ne punen e tyre ,per fatin e vlleheve do flasin VLLEHET vet,dhe jo sahanlepires dhe servila te interesave te erta qe ata e din , vllehet kan eliten e tyre te paster si bora e malit per ti perfaqesur ne partit politike po qe nevoja..

  1. Jetmir Kodra says:

   I nderuar vullkan,

   Keta zoterinjte per te cilet ti flet un i njoh shume mire. Me thuaj te lutem kush ka te drejten te perfaqesoje Vllahet ne qofte se jo vete ata. U merzitur duke na perfaqesuar te tjeret, si ne institucionet publike ashtu dhe para opinionit publik. Ke te drejte kur thua qe Vllehet nuk jane Greker, nuk kane qene dhe nuk do te jene ndonjehere, keto jane lojra te rezikshme dhe keqdashese per mbrojtjen e idese se Vorioepirit, persa i perket te qenit Rumune as kete nuk e thote asnjeri as vete Rumania, por ne qofte se ke pak kohe dhe jo vetem fjale, interesou me mire se cfar jane Arumunet, Meglenorumunet, Istrorumunet dhe Dakorumunet (Rumunet ne veri te Danubit)

 36. Leo Gjata says:

  *** Ju ofendoni gjysherit e mij qe dhane jeten per idene the flamurin e Vlleheve se ay flamur me zhgabe nuk reprezanton vllehet.Krijoni nje organizate te votoje per interesat shoqerore te asaj comuniteti po jo Parti ne Vllehet nuk kemi(as patur ndonjehere)as parti dhe as shtet (mund te them dhe as kufi)..Leo Gjata

 37. aleks says:

  Me mire vone se kure thote populli,vllehet kane numrin me te madh si minoritet ne shqiperi.Ata kane mare pjese aktive ne themelimin e shtetit,Per nga lashtesia jane shume te lashte ne ballkan.Nuk eshte e vertet qe ata jane te ardhur nga rumania.Por jane popullsi autoktone.

 38. vullkani says:

  zoti Jetmir Kodra!! Nuk te kuptova se ku do te dallesh
  por po ta perseris (per fatin e vlleheve do flasin VLLEHET vet,dhe jo sahanlepirsa dhe servila te interesave te erta qe ata e din , vllehet kan eliten e tyre te paster si bora e malit per ti perfaqesur ne partit politike po qe nevoja )persa i perket istoris se cfar jane Arumunet, Meglenorumunet, Istrorumunet dhe Dakorumunet .ATEHERE PO TE THEM je shume i nxitur per te nxierr konkluzione .veta ata quhen (A)RRemenj dhe jo keto emertime qe permendet ju pak me larte .dhe kam nje informim te plote per ,kulturen ,dhe tradita e ketij komuniteti zoti Jetmir.dhe her tiete kur flet me te panjufur do tu drejtohesh me JU dhe jo me ti.midis te tirash ju thoni (U merzitur duke na perfaqesuar te tjeret, si ne institucionet publike ashtu dhe para opinionit publik )jeni piestar i ketij komuniteti . besoi se me kuptuat jam me se i qart. respekt

 39. ana says:

  Nuk e di programin e kesaj partie te re me baze vllehe, por do te interesohem. Duke qene se per vehte jam nje vllehe e paster (edhe nga nena edhe nga babai), do te me pelqente te angazhohesha ne sensibilizimin e te gjithe vlleheve te Shqiperise per tu identifikuar si te tille, pavaresisht bindjeve politike. Jemi komuniteti me i madhi mbas komunitetit shqipetar ne Shqiperi, si dhe historikisht kemi qene komuniteti me i kulturuar dhe progresist.

 40. desha te komunikoja me ju,dhe jam shume e interesuar tek kjo parti qe dhe une te jem anetare.pres pergji.falem .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *