Misteret e “Dancing with the Stars” III

Nga Ina Hasa

Me afrimin e marsit, pyetjet për të  mësuar gjithçka rreth garës së vetme të kërcimit që  zhvillohet prej tre vitesh në  Shqipëri, nga producentja Holta Dulaku, me patentë origjinale të BBC-së, u bënë gjithnjë  e më  këmbëngulëse. E që  prej 29 marsit çdo pyetje ka nisur të marrë përgjigjet e saj, ndërsa gjithçka që ndodh në sallën ku zhvillohet “Dancing”, transmetohet live në Vizion Plus, e në të gjithë  Evropën, përmes platformës Tring Digital.

Prezantues janë sërish Amarda Toska dhe Ermal Mamaqi. Juria ka një anëtar të  ri, Alfred Kaçinarin, në  vend të Arian Çanit. Nuk ka politikanë , pasi ata janë shumë të ngurtë për t’u çliruar në një garë  të tillë kërcimi, ama ka plot njerëz te njohur të  skenës dhe ekranit.

Gara këtë vit, ndryshe nga dy edicionet e para ka filluar jo me 12, por me 14 personazhe VIP, me qëllim që gara mes tyre të  bëhet edhe më e larmishme.

 

Kush është ende në  garë

 

Bujar Kapexhiu, aktor, konferencier, i dënuar, i riedukuar, i rikthyer në kinostudio si regjisor e skenarist. Ai ka një penë tejet të mprehtë. Sidomos për karikaturat politike. Ka provuar të  bëj  shumë çka gjatë  jetë s së  tij, përveç kërcimit. Që  po e shijon tani në  “Dancing with the stars”.

Artan Imami, rikthimi i të  cilit në Teatrin Kombëtar, pas 10 vjetësh mungesë, shkaktoi jo pak zhurmë. Një aktor kaq karizmatik i duhet me patjetër skenës shqiptare. E që  po sjelle performance shumë  interesante edhe në  “Dancing  with the stars”

Ornela Bregu, si sprovë të parë, ka pasur këngën. Por profilin artistik, e krijoi si prezantuese, e formateve të ndryshme televizive. Gjithnjë në pole position. E kishte prekur disi kërcimin nëpër spektaklet që  ka prezantuar, por kë të  herë  e ka marrë  shumë  seriozisht, sepse synon të  eci gjatë  në  kë të  garë .

Elvana Gjata, vajza e vogël e Etheve që  u transformua sa hap e mbyll sytë në një uragan, që nuk po din të ndalë. Ajo është sot padiskutim këngëtarja me e kërkuar në treg, që  tani po fiton më  shumë  fansa edhe me kërcimin.

Foto Strakosha, portieri dhe kapiteni legjendar i kombëtares shqiptare. Fitues i kupave të mëdha. Disa herë Kampion i Shqipërisë dhe Greqisë. Ku po jeton e punon prej vitesh. Nuk kishte kërcyer kurrë  më  parë , as në  festat familjare. E pranoi “Dancing” si një  shkollë  ku më  në  fund mund të  më sojë  të  kërcejë  jo vetëm vals e tango por edhe jive, passo doble e çdo disiplinë  tjetër.

Inida Gjata ose siç e njohin të  gjithë  Zhaku, që  shkruan, aktron, krijon, këndon, prezanton, bën peticione, proteston…Vajza snobe, që guxon të provojë gjithçka. Deri edhe në çmenduri. Ka provuar të  kërcejë  në  danc teatër.

Vedat Ademi që  me  bandat e tij ka sjellë në Tiranë the best pop & rock. Djali nga Mitrovica, i ka hedhur mirë rrënjët nga këto anë. Ku po pëlqehet çdo ditë e më shumë.

Seldi Qalliu, një personazh simpatik, i dalë nga realiti show . Që diti ta pushtojë shpejt tregun muzikor e atë mediatik. Me këngët dhe bëmat e tij.

Afërdita Dreshaj, si miss e modele e ka përfaqësuar denjësisht Kosovën e Shqipërinë, anekënd botës. Suksesin e radhës ajo po e kërkon, si këngëtare, në skena koncertesh e festivalesh e tashmë  dhe në  kë të  garë  kërcimi.

Niada Saliasi, u fabrikua si një yll i ri në spektaklet televizive, për t’i hyrë pa kthim, rrugës së artit, si aktore. Rolet e para në seriale, filma e teatro i rezultojnë të suksesshme.

Adelina Tahiri, ka kënduar që 14 vjeç. Sot është 19 vjeç. Në pesë vjet, 10 klipe, shumë këngë, koncerte e kontrata. Llogaritë dalin në favor të këngëtares bukuroshe, të Shkupit. Është  konkurrentja më  e vogël në  “Dancing  with the stars” dhe po I  përfaqëson denjësisht shqiptarët e Maqedonisë  në  këtë  garë  kërcimi.

Të  larguarit

 

Në  natën e dytë  të  “Dancing  with the stars” pati dy të  eliminuar. Duke qenë  se gara u zhvillua mes ekipit të  vajzave dhe ekipit të  djemve dy të  larguarit ishin një  vajzë  dhe një  djalë .

Anjeza Maja, e dalë  nga bota e spektakleve të  bukurisë  dhe e njohur si prezantuese e shumë  spektakleve e koncerteve të  më dha.

Dren Abazi ishte i larguari tjetër. Këngëtari cool nga Kosova që  ka fituar famën e tij me muzikën xhaz të  miksuar me muzikën ballkanike. Ndërsa në  sfidën e kërcimit nuk rezultoi i suksesshëm.

Xhani Shqerra ishte i eliminuari i tretë. Humbi dhe shansin e fundit në  danc off me Adelina Tahirin, duke u larguar kështu përfundimisht nga gara, për të  vazhduar rrugën e tij të  muzikës, si këngëtar që  sapo ha hyrë  në  treg.

 

“Dancing”, jo vetëm garë  kërcimi

Krahas garës mes konkurrentëve VIP, çdo edicion i “Dancing with the stars” ka sjellë  në  skenë  dhe momente shumë  interesante spektakli. Ndërsa në  natën e dytë  ishte I ftuar fituesi I edicionit të  kaluar Enver Petrovci, që  kërceu një  nga numrat më  të  bukur të  garë s së  tij të  një  viti më  parë , në  natë n e dytë  u shfaqën pjesë te më  të  bukura të  musicalit të  famshëm “Grease” që  premierat e saj të  parë  i pati në  fillimin e viteve ’70 në  Broadway për të  triumfuar më  pas në  të  gjithë  botën. Dëshirat e rinisë  amerikane të  viteve’50, për të  eksploruar shfrenimet në  rock& rollit, dashuritë , miqësitë , makinat, e çdo lloj pasioni të  çmendur… pushtuan edhe Brodaway-in e vogël shqiptar, skenën e “Dancing with the stars Albania”. E kjo është vetëm shfaqja e parë. Producentja Dulaku, që ka sjellë traditën e musicaleve në Shqipëri, ka menduar që në  kë të  edicion të  tretë  të  “Dancing” të  këtë  më  shumë  shfaqje musical, për realizimin e të cilave do të  ftohen personazhe të njohur të skenës dhe ekranit.

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “Misteret e “Dancing with the Stars” III”

 1. Ne Sarande rrihen Hoxha me Priftin, ne tirane, yjet kercejne, Hajde Demokraci, hajde. http://mdcal.blogspot.com/2012/04/myftiu-i-delvines-ja-perse-e-qellova.html

  1. aqif pallaska says:

   Hahahaaaaaaa Prifti me mbiemer Bajrami hahahahahaaaaaaaaaaaaaaaa e madhe kjo..

 2. Vlora says:

  shum i bukur eshte si program e ndjekim vazhdimisht,,,,por Holta duhet te zgjedhe nje tjeter prezantuese,,,ami le shum per te deshiruar nuk ja thot fare per ate pune,,,nuk eshte aspak terheqse si prezantuse.

  i urojme suksese me te mirit.

  1. Vizion Minus says:

   Ne rastin e prezantueses Holta e ktheu Vizion+, ne Vizion-. E largoi vjet Alketa Vejsiun sepse ishte shtatzane dhe besoi tek Ami. Nuk e kuptoj se c’te keqe ka nese nje prezantueseje mund ti dallohej barku shtatzanise ne serite finale te spektaklit. Perkundrazi eshte edhe me njerezore.
   E detyruan Alketen te shkonte tek Klani, tani le te kenaqemi me Amin, sepse fatkeqesisht tregu yne mediatik ofron kaq pak prezantuese cilesore. Edhe ato me gishta qe jane vijne te gjitha nga koha dhe puna e te ndjerit Dritan Hoxha.

 3. ana says:

  Po po me te vertet Ami nuk ja thot fare per prezantuese, Ami ne ndonje vidioklip te sinan hoxhes edhe ben, se prej andej doli.

 4. mira says:

  Mendoj se personat VIP

 5. mira says:

  Mendoj se personat VIP qe ftohen te jene pjesmarres ne kete aktivitet duhet te jene me integritet, dinjitet dhe jashte perdorimit nga politika. Nuk mendoj se eshte i tille Bujar Kapexhiu emrin e te cilit saliu e perdor sa here qe i duhet ne “listat e intelektualeve” pro qeveritare. Sido qe te performoje nuk do te me jape kenaqesi kur ta shoh.
  Te lutem mos ma fshi komentin

 6. Pleurat says:

  Gjithshka eshte e bukur ne kete skeptakel,te ftuarit, juria, regjia. Prezantuesja ka nje difekt ne te folur dhe kjo ste le shije te mire, ashtu sic prezantuesja e big-brother qe qesh vend e pa vend. Ka prezantuese te mira plot, qe nuk ju hapet dera kurkund. Hapi syte Holta dhe mos e co dem kete format te bukur.
  Lutem postojeni komentin

  1. luana says:

   prezantuesja e big brother nuk qesh vend e pa vend .,.,.,.por qesh sepse eshte ashtu formati qe kerkon embelsi dhe optimizem.,.,,qe ta beje riallti shown me te ndjeku,..,.,.

 7. toku says:

  ami nuk shquhet per shkathtesi nderkohe qe prezantuesja e big brother ka kaq kohe qe flet, eshte elokuente dh enuk gabon.Qesh shume? po sh sh mire pse cte beje te qaje? arbana osmani eshte nje presantuese dinjitoze.toku

 8. rezi says:

  Më vjen keq që s’e shoh, por desha të jap një mendim…portokallia ka fituar shumë me Eneida Tarifën(personazhi që zëvëndësoi Amin)…një person i kompletuar që rritet dita-ditës profesionalisht, bashkë me gjithë trupën. Ata që ikën që andej më shumë humbën se fituan, ata që fituan ishte publiku shqiptar që e sheh PORTOKALLINË me shumë kënaqësi.

 9. nora says:

  Gjithe keto kritika per Amin, (qe, sidoqofte, ne pergjithesi qendrojne), pa mendoni cfare mund te thuhet per Ermalin qe eshte ku e ku me dobet se Ami!!!Deshtim total per ate rol qe i kane caktuar!!! Ja ka ulur shume”pjacen” ketij formati kaq ambicioz. Mendova se do ta kishin kuptuar gabimin ne edicionin e kaluar, pasi besoj se do te kete pase shume kontestime (sikurse mund te kete pasur edhe per A. Canin), por fakti qe e pame serish ne te njejtin pozicion, ishte njefarsoj zhgenjyes. Le te shpresojme qe produksioni te reflektoje, per te miren e punes, ne edicionin e ardhshem… (sepse, Ermali, sa i mire eshte per “Apartamentin 2XL”, aq i papershtatshem eshte per kete rol ne “Dancing”.
  P.S: pervec sa me lart, gjithcka tjeter e spektaklit eshte e mrekullueshme (vecanerisht me hyrjen e Prof.Alfred Kacinarit qe gezon simpati dhe respekt te gjere brenda e jashte kufijve te Shqiperise)dhe i uroj Oltes dhe gjithe stafit sukses dhe pune te mbare per te na kenaqur gjithmone me te tilla spektakle!

 10. elvisi says:

  Te vesh ermalin prezantues eshte si te vesh nje futbollist te kerceje balet klasik…?! S’i lejohet ktij formati te perserise keshtu gabimesh… Po perpiqemi ta shtyjme (me veshtiresi kete pjese) edhe ket vit, por te pakten mos ja prishni lezetin spektaklit vitin e ardhshem.

 11. lorena says:

  dancing with the stars jeni shum te shikuar ne ju ndjekim dhe ami je prezantuese e mrekullueshme vipat i keni shum te mir

 12. binaa says:

  dancing with the stars jeni te mrekullushm asht dhe prezentuesja ami je shum e mir me e preferuar ne dencing esht per mua adelina tahiri

 13. zanfina says:

  pershndetje nga zanfina jeni shum te shikuar ne te gjith ekranet dhe e preferuara ime esht elvana gjata like

Lini një Përgjigje te nora Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *