INTERVISTA/ Një kafe me Mero Bazen: Asgjë nuk i fal Sali Berishës!

Është një ndër gazetarët më të përfolur, që me librat dhe shkrimet e tij ka pasqyruar një realitet të cilin jo të gjithë kanë guximin ta pasqyrojnë. Kontakti im i parë me të qe në telefon, kur, pasi i shpreha dëshirën për t’u takuar, më la një takim të nesërmen, në një bar tek ish-Blloku. Kuptohej se ky ishte një ambient që e frekuentonte shpesh, pasi të gjithë e njihnin dhe ai ndihej shumë rehat aty. Përshtypje më bëri pamja e tij prej gazetari skeptik, që mbante përpara një iPad, të cilit nuk ia ndante sytë as gjatë kësaj bisede…

 

Intervistoi: Rita Rrjolli, Gazeta “Intervista”

 

– Për çfarë të shqetësojnë njerëzit kur ulen ta pinë kafen me ty?

– Shpesh, janë njerëz me probleme të cilët mendojnë se duke gjetur një gazetar për t’u zbrazur, zgjidhin hallet e tyre apo padrejtësitë që u bëhen. Shpesh, njerëzit që kanë probleme, janë shumë irracionalë dhe nuk arrijnë ta ndajnë problemin nga padrejtësia që u bëhet. Duhet të kesh nerva t’i dëgjosh, t’i kuptosh dhe t’i qetësosh. Është një taksë që ia paguaj profesionit dhe pozicionit të zgjedhur si gazetar kritik. Pa impresionet e njerëzve dhe problemet e tyre, nuk mund të shkosh kurrë në zemër të problemit.

 

– Shumë “dru” i jep Berishës apo Familjes, siç e quan ti në shkrimet e tua… Pse?

– Nuk e kam qëllim në vetvete, por fakti që ata shfaqen kudo ku vidhet, ku vritet për të vjedhur, ku ka tendera, ku ka koncesione, ku ka shitje-blerje tokash në bregdet, nuk është përzgjedhja ime, por e tyrja. Shqipëria ka pasur edhe Kryeministra të tjerë, bile edhe të korruptuar, por familja e tyre nuk ka pasur asnjëherë kaq prani në vendimmarrje sa kjo Familje. Për shembull, ne akoma nuk ua dimë emrin fëmijëve të Fatos Nanos, të cilët janë moshatarë me fëmijët e Berishës.

 

– Duket se Berishën, më shumë e kritikon ti sesa Rama, bile krijohet përshtypja se e vetmja opozitë në këtë vend je ti dhe “Fiks Fare”. Nuk ke frikë për veten apo fëmijët e tu?

– Natyrisht që jam i shqetësuar për fëmijët e mi, për mënyrën se si ndikon puna ime në jetën e tyre. Ndjehem keq kur nuk gjej dot pare të paguaj shkollën e djalit të madh, apo kur djali i vogël vjen i mërzitur në shtëpi pasi ka dëgjuar dikë ta kërcënojë për shkak të babait, por njerëzit e bëjnë vetë fatin e tyre dhe shpresoj që kjo t’i bëjë më të fortë.

 

– Ka shumë vetë që thonë se guximi yt është i çmendur. Ti, si thua?

– E çmendur është ajo që bën pushteti ndaj shqiptarëve. Ta kundërshtosh atë, është normalitet. Problemi ynë është që po na kthehet në standard çmenduria e pushtetit dhe duket anormale e çmenduri kundërshtimi i tij.

 

– A merr të paktën ndonjë masë për ruajtjen tënde dhe të familjes?

– Jo. Askush nuk i shpëton dot rrezikut duke u ruajtur. I gënjen mendja edhe ata që mbajnë antiplumb si Berisha, edhe ata që mbajnë super roje, si Rezart Taçi, edhe ata që blindojnë shtëpitë, si Ilir Meta. Askush nuk i ka shpëtuar dot një vendimi për t’u ekzekutuar, nëse e keni fjalën për këtë, ndaj njeriu duhet ta jetojë jetën e tij normalisht dhe me dinjitet. Ajo është kënaqësia e vetme. Vdekja është një kufi përtej të cilit nuk i jep më llogari askujt, ndaj nuk ia vlen të mendosh për të, kur je gjallë.

 

– Pse e bën gjithë këtë luftë kundër korrupsionit? Ç’të shtyn dhe çfarë fitimi ke? Mendon për shitjen e më shumë gazetave, apo…

– Korrupsioni dhe korruptimi i shoqërisë shqiptare ia ka arritur të krijojë një mentalitet të dëmshëm, që edhe lufta kundër korrupsionit, është korrupsion. Në fakt, unë nuk bëj luftë kundër korrupsionit si qëllim në vetvete. Unë përpiqem t’u them shqiptarëve ç’bën qeveria e tyre dhe ku janë problemet e tyre. Problemi është se qeveria bën korrupsion, problemet e shqiptarëve vijnë nga korrupsioni dhe kjo krijon idenë sikur unë kam predispozicion të merrem vetëm me hajdutë. Në fakt, unë merrem me pushtetin, por ai na ka qëlluar hajdut dhe për këtë, po paguaj një çmim të rëndë, një superpersekutim financiar, një shkatërrim të investimeve të mia në gazetë dhe shtyp, një izolim total për reklama në gazetë, edhe pse “Tema” është gazeta më e lexuar në vend. Pra, nëse do të ishte për fitim, në këtë shoqëri të korruptuar, fitohet duke qëndruar me pushtetin e jo kundër tij. Kundër tij, ke vetëm probleme, por derisa kam zgjedhur këtë profesion, do të duhet t’i përballem edhe me problemet.

 

– A bëjmë pak thashetheme politike? Si e parashikon të ardhmen? Do të ketë zgjedhje të parakohshme? Po zgjedhje të lira? Kush do të fitojë?

– Nuk kam ndonjë optimizëm për atë që do të ndodhë së afërmi. Berisha do të zgjedhë Presidentin e vet, opozita do të ndjekë rrugën që ka nisur dhe ballafaqimi do të ndodhë në zgjedhjet e vitit 2013. Ajo që më shqetëson është se opozita nuk po prodhon një frymë bashkimi dhe zgjerimi të koalicionit, por po humbet energji me performancën e Partisë Socialiste. Partia Socialiste është partia e parë në vend dhe do të jetë e tillë për shumë kohë, por Rama dhe Berisha kanë prodhuar një sistem ku pushtetin e merr koalicioni i parë dhe jo partia e parë. Ndaj Edi Rama ka nevojë të veshë kostumin e liderit të koalicionit dhe jo të kryetarit të Partisë Socialiste që ndan tesera në çdo fshat. Ajo parti ka tesera që nga 1941 dhe as e shton e as e pakëson dot Edi Rama. Ai duhet të shtojë aleatët e saj të vegjël, bile edhe ata të vegjlit fare, me 200 vota, pasi me atë sistem që ka bërë, fitorja vjen edhe prej atyre. Berisha është në pushtet falë 16 vagonave që i vuri pas trenit të PD-së në vitin 2009 se, po të ishte për PD-në, ajo doli parti e dytë dhe do të ishte në opozitë. Në Partinë Socialiste ka një frymë të keqe ndaj faktorëve të tjerë opozitarë, ka shumë teori konspiracioni dhe shumë dyshime ndaj njerëzve apo grupimeve që janë krah tyre. Kjo vjen ngaqë shumë prej tyre janë aty të emëruar dhe jo si njerëz që e kanë çarë vetë karrierën politike dhe gjithkush tjetër i ngjashëm, u duket rrezik. Ata duhet të çlirohen dhe të kuptojnë se rreziku është Berisha e jo ata që janë krah tyre, kundër Berishës.

 

– Po të ardhmen politike të Berishës, si e sheh? Do gjykohet për këto që ka bërë, apo do të ketë një dalje të butë në pension?

– Me këtë sistem drejtësie që kemi, kam fare pak shpresa se një ditë ai do të gjykohet, por vetë Berisha është më i pasigurt se unë për këtë. Ai po merr masat të marrë në kontroll drejtësinë përmes Presidentit, KLD-së, Prokurorit të Përgjithshëm etj. Ai është një Kryeministër që ka vrarë 30 vetë në pesë vjet, vetëm për të mbajtur pushtetin me para të pista dhe mënyra të pista. Do të ishte më mirë për të ta pastronte këtë histori vrasjesh me drejtësinë, pasi nëse e lë ta zgjidhë privatisht, do të marrë më qafë pasardhësit e tij. Unë vetë nuk i fal asgjë nga gjithë investimi i tij personal për të më shkatërruar biznesin, pronën dhe pasuri të familjes, në mënyrë arbitrare. Nëse pengon drejtësinë të më kthejë atë që ka shkatërruar, unë do ta gjej mënyrën që ta vendos drejtësinë në vend.

 

– Nuk të duket sikur sa vjen e po zvogëlohet numri i opozitarëve? Shumica e mediave e kanë mbyllur gojën përballë Berishës…

– Berisha ka një strategji për t’i mbyllur gojën medies. Ai ka dhënë shembuj të fortë të ndëshkimit për ata që kritikojnë e shembuj shpërblimi për ata që i shkojnë pas dhe kjo ka bërë që shtypi të ndjekë shembujt e shpërblimit. Kjo na ka kthyer në minoritet, por jo në njerëz të parëndësishëm. “Tema” online klikohet më shumë se gjithë gazetat, Top Channel klikohet dhe shikohet më shumë se të gjitha televizionet. Ndonjëherë mjafton një vështrim ndryshe, për të përballuar gjithë propagandën dhe baltën kundër teje. Mjafton një laptop dhe internet, për të hedhur në erë gjithë ndërtesën e gënjeshtërt të medias së Berishës.

 

– Je autor i disa librave politikë të suksesshëm. Çfarë të tërheq më shumë, të shkruash libra apo të bësh gazetë?

– Në Shqipëri ka një problem të madh me publicistikën politike. Këtu shkruhen shumë pak libra politikë. Thuajse vetëm unë dhe Preç Zogaj kemi libra që dokumentojnë tranzicionin. Në çdo vend të botës, mund të gjesh qindra libra publicistikë për një periudhë 20 vjeçare. Libri është një gjë e rëndë që ka shumë vlera kur shkruhet në kohën që ndodh. Ai është një referencë e shkëlqyer për të ardhmen dhe gazetarët e mirë, duhet doemos të shkruajnë libra për atë që raportojnë përditë. Libri është diçka më e gjerë, më komplekse dhe më e vërtetë. Kur ulesh të shkruash një libër, ke një detyrim më të madh ndaj të vërtetës sesa kur bën një artikull, ndaj edhe vlen më shumë. Ndryshe, do të na ndodhë si me Enver Hoxhën për të cilin, për 20 vjet liri, janë shkruar vetëm dy-tri libra dhe ato, me zhurmë të madhe. Për Ali Pashë Tepelenën ka një mijë libra nga gjithë bota, kurse për njeriun që na diktoi pesëdhjetë vjet, s`gjen as pesë libra. Ky është defekti i shoqërive pa kujtesë kolektive, të cilat rrezikohen gjithmonë nga përsëritja e sëmundjeve të totalitarizmit, siç po ndodh në të vërtetë.

 

– Kur sheh se ti shkruan, përpiqesh, lufton, por pak efekt kanë shkrimet e denoncimet e tua, a ka momente kur thua: “Kot sa merrem me këto!”?

– Nuk kam rënë ende në atë grackë dëshpërimi! E di që, po ta kthej kokën pas, dëshpërohem. E di që, kur shikoj se ata që unë sulmoj si të korruptuar gradohen për shkak të shkrimeve të mia, mund të mërzitem, por ia kam mbushur mendjen vetes se unë duhet të bëj punën time dhe pushteti i korruptuar, punën e vet. Unë mbaj përgjegjësi për betejat e mia, jo për moralin e pushtetit. Për atë, duhet të mbajë përgjegjësi shoqëria!

 

– Nga shkrimet e tua duket se ke shumë informacion për shfaqje korruptive, aq sa duket sikur ke lidhje me SHIK-un, prokurorinë apo policinë. Kështu është? Si e gjen informacionin për shkrimet?

– Nuk ka nevojë të kesh lidhje të tilla, bile, lidhje të tilla të pengojnë të punosh si njeri i lirë. Në Shqipëri, mjafton kurajoja për të denoncuar, pasi faktet t’i bien vetë njerëzit nëse besojnë se ti i përfaqëson ata. Shikoni se si shumë njerëz shkojnë dhe denoncojnë problemet e tyre tek Erion Braçja dhe jo te Damian Gjiknuri, për shembull! Shiko se si njerëzit shkojnë te “Fiks Fare” dhe jo te Fevziu, për shembull, për të denoncuar diçka të rëndë. Po ashtu, vijnë edhe te “Tema”. Ata besojnë se ne i përfaqësojmë dhe nuk ua shesim kauzën, nuk ngatërrojmë avokatin me viktimën.

 

– Ndër botimet e tua, cili shkrim të ka lënë më shumë mbresa dhe e veçon nga të tjerët?

– Unë shkruaj përditë prej 20 vjetësh. E kam të vështirë të veçoj diçka, por mund të them me krenari se kam qenë i pari që e kam denoncuar pazarin e djalit të Sali Berishës në Gërdec, gjashtë muaj para se Gërdeci të shpërthente. Se kam bërë të njohur për shqiptarët sekserin e familjes, Damir Fazlliç, se kam nxjerrë në dritë lidhjet e së bijës së Kryeministrit me investitorë të huaj që kërkojnë koncesione në Shqipëri apo histori të tjera të ngjashme.

 

– Pse nuk i bëjnë edhe gazetarët e tjerë këto lloj shkrimesh investigative? Mungon kurajoja, profesionalizmi?

– Ka një ngatërresë mes punonjësve të shtypit dhe gazetarëve. Punonjës shtypi ka shumë, gazetarë ka pak, por dhe pak, mjaftojnë për të bërë beteja. Në stilin e tyre, ka plot kolegë që janë dinjitozë në luftën e tyre.

 


REMOTE_ADDR:[]

116 komente në “INTERVISTA/ Një kafe me Mero Bazen: Asgjë nuk i fal Sali Berishës!”

 1. homeri says:

  Gazetar trim dhe kurajoz , kristal ne mendime . Ju kriikoni Edi Ramen se nuk eshte ne gjendje te krijoi kualicion te gjere per rotacionin e pushtetit, por me ke me LSI. , ateher nuk do te denoheshin vrasesit dhe ata qe te kane prishur bisnesin tuaj Ne kete dilem ndodhet RAMA , ne se mendoni nje kualicion me AKZ ,kete te fundit do e votonte elektorati i majte se i djathti nuk do votonte per nje kualicion me Ramen, e vetmja mundesi do te ishte nje kualicion me partin e TOPIT i cili do te kete nje elektorat te djathte te moderuar qe e shikon kualicionin me te majten per nje periudhe tranzicioni per shporrjen e ketij regjimi

  1. Toni.I. says:

   I saktè komenti por regjimi i shpellarit s b do vazhdojè vjedhjen e votave per zjedhjet e ardhshme çfardo kualicion partish nè opozitè.

   1. Fred.Dibrani.Hamburg says:

    RESPEKT Gazetarit Mero Baze dhe gjithashtu
    MIRNJOHJE shqiptarit Mero Baze.
    Fjala e mencur dhe shprehja e saj pa frik, eshte pasuria me e madhe e atij qe i thot vetes BURRE.
    Mero Baze eshte sinonimi i asaj treve shqiptare qe njihet per TRIMERI dhe ATDHEDASHURI.
    Faleminderit Mero.
    Fjala jote eshte per ne,pishtari i luftes kunder padrejtsive.

    1. labi says:

     …E verteta eshte si Krishti,ku
     edhe nese arrine ta vrasesh.
     ajo ngjallet perseri.
     Keshtu ndodh vetem kur ajo
     konfirmohet nga njerez si Ju
     o z.Mero…

     1. dua says:

      ca krahasimi, kush tha qe krishti esht ringjallur…..’

    2. armand says:

     Ne Shqiperine e 2012 vazhdon te behet pyetja:
     “A keni marre ndonje mase per ruajtjen tuaj dhe te familjes?”
     Eshte tregues i nivelit te lirise se fjales ne kete diktaturen post komuniste dhurate e familjes Berisha.
     Respekte z.Baze.

  2. Kuksiani says:

   Qysh bre Mero kurgja nuk i fal?! Po aj asht si smundje e but!Si luan i ngordhur! Si komunisti i fundit ne pushtet! Si kancer i shqiptarizmes!
   Pena top Mero Baze!
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/04/welcom-turist-we-spik-berisha.html

  3. NETI VJOSA says:

   Ne Bote ka gazetare qe kane bere epoke.
   I tille eshte gazetari francez qe pas 10 ditesh qe Shba-ja sulmoi. Irakun, deklaroi:
   AMERIKA U MUND NE IRAK!….
   Per Meron me pelqyen shume vleresime, por me i godituri per mua eshte ai i Komentueses LORA :
   Lufta e Saliut me Meron ngjan si Lufta e Davidit me Goliathin!
   Zoti Baze eshte per mua gazetari me i mire shqiptar i brezit te sotem te gazetareve!
   Interesant ate e ben njohja nga afer e kampit te Berishes por dhe aftesia e tij per te analizuar dhe konkluduar!
   MERO BAZE E KA MUNDUR BERISHEN.
   E KA MUNDUR NE SYTE E GJYKATES POPULLIT SOVRAN.
   Pasioni i keti gazetari te talentuar dhe trim eshte per tu admiruar dhe sepse me kujton fjalet e te Mençurit:
   “ME JEPNI NJE GAZETE TE RREZOJE CARIN !”….
   ——————————————-
   Ps.Merua per mendimin tim duhet te vleresoj edhe ndihmen e Ambasades amerikane, qe i eshte gjetur prane ne momente deçizive….ndryshe Saliu do ta kishte rregjistruar me kohe ne viktimat e tij ….

  4. Maja says:

   Z. Baze nuk e ka vetem me Berishen, por me korrupsionin dhe krimin ne pergjithsi.
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/04/li-me-ta-relax-2012.html

   1. Albana Mustafaraj says:

    Ilir meta ja hodhi burgut, do bjere tjeter kush ne vend te tij ne “burg”!

  5. deda njujork says:

   Nuk asht vetem kunder familjes Berisha, por kunder te tan kriminelve te kombit shqyptar.
   Bravo Mero Baze, hero i ditve tona!
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/04/li-me-ta-relax-2012.html

  6. Feride P. says:

   Nese berisha rrezohet nga pushteti, nje nga faktoret me te rendesishem jeni ju z. Baze!
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/04/banda-berisha-co.html

  7. Agron Mele says:

   Shume medie,kane reshtur luften ndaj korrupsionit se pse metastazat e kancerit berishian i kane zaptuar edhe ato 🙁
   TemA dhe z. Mero Baze, vazhdon si gjithmone luften e paepur kunder korrupsionit qeveritar.
   Faleminderit dhe suksese!

 2. Shkodrani.London says:

  E verte Z Mero,Dikush te lufton,por shumica e vlerson penden dhe kontributin tand.A nuk luftoi edhe Noli me publicistiken e tije,kunder nje regjimi identik si ky i sotmi??? Intelektuali i ndershem,ka detyren te ndricoje mendjen e popullit te vet.Kjo diktature fashiste do bjere dhe do paguaj per krimet e saje.Sado ta mbrojne gjykatat e kapura,populli do mblidhet para dyerve te tyre duke pritur denimin e familjes se diktatorit.Puna jote nuk do harrohet.Shumicen dermuese te popullit pa komplekse e ke me vehte.

 3. LORA says:

  NJE SHPRESE QE NA MBAN GJALLE , NJE DRITE NE TUNEL.INTELIGJENCE DHE ZEMER.
  PERSONALITET I PAHARRUAR

 4. b says:

  Vdekja është një kufi përtej të cilit nuk i jep më llogari askujt, ndaj nuk ia vlen të mendosh për të, kur je gjallë…Bravo Mero !!!!

  1. Bekimi says:

   Saktë fare!
   Vlerësim dhe kurajo për cilësitë e trimit Mero Baze!

 5. Vlora says:

  te vleresojme per kurajon,, guximin,, dhe zgjuarsine tende o Mero Baze….

  ti je opozita e vertete ne shqiperi

  dhe fale teje arijme ti shofim perdite vjedhjet,,grabitjet dhe tradhetite qe i behen shqiperise.

  te urojme suksese ne rrugen tende.

 6. tani says:

  Gazetare kritik si Mero Baze jane shume te nevojshem per
  nje demokraci te shendetshme..Me pelqeu shume ne pergjigjen
  filosofige qe ka dhene Mero siper per shoqerine qe jetojme.

  “- Korrupsioni dhe korruptimi i shoqërisë shqiptare ia ka arritur të krijojë një mentalitet të dëmshëm, që edhe lufta kundër korrupsionit, është korrupsion.”

 7. LORA says:

  Duke e njohur zotin Baze permes Temes,me duket se intervistimi i mesiperm ,me keto pyetje ordinere, me jep shijen e nje pune te padobishme per mua si lexuese e rregullt e tij.E pershendes zotin Baze me nderim per kontributin e tij historik ne lemin e opozicionit luftarak ne Shqiperi.Per mua,sot z.Baze ngjan me Davidin kunder Goliathit.

 8. timo says:

  Mero të përshëndes. Të uroj të gjitha të mirat ty dhe familjes. Pena tu bëftë top. T’a kam zili trimërinë tënde.

 9. edi says:

  Heme te lumte kjo qeveri eshte qeveri mafiozas mire bene qe shkruan te lumte je vertet trim…..

 10. Tomorri says:

  Bravi Mero Baze,je shqiptari vertete,je frymarrja e ketij populli,te mjeruare nga politika,je shpresa ,je e ardhja e kombit tone edhe pse me duket mua se je vetem,jepi Mero populli eshte me ty dhe bashke me ty te gjithe kunder kreminelit Berishe deri ne zhdukjen perfundimtare,paburrenia e tij nuk ka jetegjatesi kete e ka treguare historia jone edhe e mbare botes.Rruga jote Mero me duket vertete rruga e nje njeriu qe do te jetoje i lire bashke me kombin e vete te lire .

 11. Robert Leskaj says:

  RESPEKT……

 12. perlat spahiu says:

  SIKUR NUK SHKON,MOJ GAGJETARE TE BOTOSH INTERVISTEN NE GAZETEN QE BAZIA-I-MEROS SHKRUANE E DREJTON,NE GAGJETA ESHTE MIRE TE SHKRUHET,PER PROBLEMET E POPULIT,E PER SHTETIN ME TE KORRUPTUARE NE EUROPE,DUKE PARAQITUR FAKTE,TE CILAT BEJNE MMUUUU MMUUUHHHH,SPITALET E QELBURA E PA SHERBIM,RRUGET E ZOKOPISURA,TROTUARET TE CILAT ZIHEN NGA SHITESIT E DOMATEVE,QYTETET NESE I QUAJME QITETE QE PO CIMENTOHEN PA NJE PLAN URBANISTIKE,MOS PERMENDIM SHKOLLAT E PROBLEMET TE TJERA TE SHQIP-TARVE TE CILAT NUK ZGJIDHEN KURRE.

 13. anila says:

  BRAVO ……. NJE PROFESIONIST I VERTET ,NJEREZ QE VERTET JANE PAK SOT TE FLASIN REALITETIN E SOTEM NE SHQIPERI.TE VLERESOJ SI SHKRIMTAR ,GAZETAR ,INTELIGJENT POR MBI TE GJITHA SI PROFESIONIST E ME DINJITET.JU UROJ FAT E MBARESI FAMILJES TUAJ,E SUKSESE NE PUNEN TUAJ .

 14. Xhelil Cibaku says:

  Nje interviste me pergjigje dinjitoze per nje gazetar me kurojo shume te madhe. Besoj se shume lexues te Temes jane me mendimin tim. Ne shkrimet e Mero Bezes eshte dhe mendimi i shumices se qytetareve Shqiptare. Suksese; Shpresoj se pas nje kohe me te gjate (pas ngjarjeve politike qe priten, si zgjedhja e presidentit, etj, zgjedhjet e 2013 etj)shkrimet e Mero Bazes dhe te rivleresohen edhe me shume. Megjithate te shpresojme qe kjo kohe te jete sa me e shkurter.

 15. Leonard says:

  FALENDEROJ ZOTIN MERO BAZE , SEPSE PO TREGON NJE TRIMERI TE JASHTEZAKONSHME, PER SA I PERKET BALLAFAQIMIT TE TIJ ME BALOZIN E ZI QE KA ZAPTUAR QE TE GJITHE EKONOMINE SHQIPTARE. ASHTU VAZHDO ZOTI BAZE SE KE ME VETE QE TE GJITHE POPULLIN E NDERSHEM SHQIPTARE….

 16. Hasan says:

  E vleresoje kurajon e Meros,sepse saliu eshte nje renegat i papare.Ato porblemi qe i ka sjelle vendit ky njeri jane me pasoja shume te renda jo vetem per Shqiperine por per gjithe trojet tona ne Ballkan.Marrveshja e detit me Greqine,lidhaj me mafiozet serb,gjer tek dekonspirimi i dokumentave sekrete te NATO-s duke ja dhene ato qeverise serbe e kjo e fundit Rusise ,tregon se ky njeri dhe familja e tij per interesat e tyre mund ta djegin serish Shqiperine.Ky njeri ja kaloi edhe hajvanit e tradhetarit Zogoll.Shqipetare ne vitin 2013 duhet ta qerojme nga pushteti.Atij duhet t’i ndalet dora per te zgjedhur anetarin e Gjykates Kushtetuese,presidentin dhe prokurorin e pergjithshem.Ky renegat e tradhetar i percarjes se politikes shqipetare ne Ballkan,kerkon te sabotoje bashkimin kombetar me veprimet e tij prej kolaboracionisti.

 17. S.B & S.B says:

  Aq sa gjej te ngjashem ngjitjen dhe rrenimin e Berlusconit me Berishen po aq me ngjason pena e Travaglios me Bazen dhe lufta pa kompromis e te dyve ndaj kastes se korruptuar qe po rrenon te dy vendet.
  Te dy keta gazetare, respektivisht ne vendet e tyre, jane shqetesimi kryesor i familjeve dhe enturazhit mafioz.
  Eshte nje kenaqesi e vertete t’i lexosh per kthjelltesine dhe thjeshtesine e opinionit.
  Nje kepuce qe plaset ne surratin e S.B&S.B çdo mengjes kur lexojne “horoskopin” e dites …….

 18. Analisti says:

  Andrea Stefani dhe Mero Baze meritojne bustin e gazetarit perparimtar kunder demokracise calamane dhe mekatare te Shqiperise regresive.

  1. Rilind says:

   Mero, Andrea Stefani e Bledi Mane s’do benin keq te formonin edhe nje parti te gazetareve kurajoze kunder sistemit qeverises te korruptuar deri ne palce. Kur terheq njerezit nje K.Spahiu me ca teza kombetare, imagjino se c’mund te bejne keta te tre. Namin…e kam seriozisht, organizohuni. Me mire se Meta do dilni, per te mos thene me shume…

 19. Rilind says:

  Mero, me qartesine e kurajon qe po demaskon Berishen, ke fituar shume simpati tek njerezit. Sikur te formoje edhe nja parti anti-korrupsion, nuk beje keq, do ndihmoje me shume Shqiperine. Do fitosh aq vota sa per te hyre ne parlament.

 20. Nexhip says:

  Mero je shumë kurajos. Ne i ndjejmë rreziqet dhe vështirësitë e tua dhe të familjes tënde, por ti nuk je tërhequr, ndaj dhe shumica e popullit të admiron. Këtë admirim e ndjej edhe tek ata që jetojnë jashtë Shqipërisë. Të siguroj se shumica e tyre klikojnë të parën gazetën Tema dhe fsre pak, sa për të parë ç’mbroçkulla shkruajnë, gazetat që i lëpihen Berishës.

 21. fush-miloti says:

  ZOTI MERO JENI I PA ZEVENDESUSHEM,POR KAM NJE KESHILE
  KUR TE PYESIN SHQIPTARET SE KUSH ESHTE BABAI I MUSHKUT,
  DUHET TU THONI SE BABAI I MUSHKUT ESHTE RAM BERISHA
  {BABAI I SALI BERISHES).

 22. shqipetar 100% says:

  bravo zoti MERO JE NJI GAZETAR TRIM

 23. burreli says:

  Mero eshte e vertete qe ti e ke jeten ne rrezik , eshte e vertete qe ti nuk ke frike ,po ashtu eshte e vertete qe qeveria berisha te godet çdo dite financiarisht.Pooooooor eshte e vertete qe dhe sala nuk te azgjeson dot fizikisht sepse e din shum mire peshen tende ne popull e din shum mire qe dhe nje pjese e bashkepunetoreve te tije ne heshtje te mbeshtesin din gjithashtu mbeshtetjen e te jashtemeve qe kan per ju zoti Mere.Por kujdesi nga kafsha e eger duhet gjithnje.Te uroj gjith te mirat.

 24. taku says:

  Mero nuk eshte vetem nje gazetar por edhe nje patriot
  dhe atdhetar, sepse me shkrimet e tij, mbron demokracine
  qe eshte si nje foshnje e porsa lindur ne shqiperi..

  urime zoti Mero Baze

 25. Edor says:

  SOS
  ju lutem me ndihmoni per te gjetur kete diçiturë…

  http://www.gazetatema.net/web/2012/04/21/renia-e-shtetit

  🙂

  1. N.VJOSA says:

   Edor,
   Miqte e mi me kane vene ne dukje se gjej diçitura te goditura.
   Ne kete rast , fotoja q e del pranon kete diçiture:
   HAIL HITLERSALI !….
   Te pelqen?….

 26. Dike Mullai thote- says:

  T’u lumte dora Mero TRIMI! Je KryeOpozitari. Cdo mbremje pres me padurim shkrimet e Tua. Kenaqem, qe keto shoqerohen me komente, ne dallim me shkrimet e tjera, sepse ke vene gishtin ne plagen KANCEROZE qe vuan shoqeria shqiptare! Prej dis vitesh i ke dale perballe VAMPIRIT Berisha e familjes se tij, te SuperKorruptuar. “Kulishat” ne oborrin rreth tij, nje dite do t’ia mbathin si “Lepuj”, te kerkojne “vrime” ku te fshihen, por AH-u i ketij populli do t’i denoje! Ke bere dhe vazhdon te bejsh kritika per Opoziten, e cila prej TRAGJEDISE se Gerdecit e ne vazhdim ka rrene ne Lojen e Berishes. Shpresoj t’i Therrasin Mendjes, sa nuk eshte VONE!

 27. mali says:

  per ju vetem respekt, konsideraten me te larte per sherbimin qe po i beni vendit tuaj ne nje kohe kur te gjithe bejne vetem hesapet per xhepin ….ah sikur vendi juaj te kishte me shume si ju zoti ju ndihmofte

 28. Robi says:

  Mero vellai,si shqiptar i thjeshte,as une nuk i fal asgje Sali qenit.
  Nuk e di si do ja marr hakun per te keqiat qe i ka sjelle njerezve dhe vendit tim.Tingellon pak si primitive apo utopike kjo qe thashe,por nuk e dija deri tani, se urrejtja qe te vjen ndaj nje varrmihesi te Shqiperise eshte me e forte se gjithcka.Mos u tut vella se nuk je vetem! Te pershendes!

 29. ELA says:

  I nderuar Mero! jeni dhe do te mbeteni perjetsishte Krenaria e Kombit Shqiptare. Jeni dhe do te mbeteni pafundesishte ushqimi i mendjes dhe shprtit te shqiptareve te ndershem kudo ne bote. Ndjek cdo dite gzeten Tema online. Sinqerishte ju admirojme dhe ju urojme shendet dhe pune te palodhur. Perkushtim ndaj detures dhe popullit tuaj. Shqiptaret jane me ty. Zoti ju bekofte, ju dhe familjen tuaj te nderuar.

 30. martin says:

  Zoti Maro Baze mbi te gjitha te uroj shendet dhe jete Juve dhe familjes tende.Kurajo dhe mos te te lekundet kurre besimi se Shqiperia do te behet dhe efekti Mero do te vleresohet. Suksese.

 31. sindikalisti says:

  Ti Mero meriton te pakten nje MIRENJOHJE TE MADHE

 32. racionali says:

  Si gjithmone te lumte mendja ,goja dhe dora qe i shkruan Mero Baze. POPULLI QE TE DON DHE TE RESPEKTON , ESHTE ANTIPLUMBI ME I MIRE PER TY.E dime se Sala nuk te kursen ,sic nuk ka kursyer shume vete te tjere te vrare nga dora e tij gjakatare dhe makabre.Nje gje aman e din mire ky kriminel se , nese do ti afrohet familjes tende do ti vere flaken shtepise se vet.Nuk e mbron dot me as Arvizuja ,sashenka ,toma ,apo sic thota vete ligji , ligji ,dhe vetem ligji .Hak pa marre dhe gjak pa lare nuk ka per te mbetur.Ti therrasi pak kujteses se c`eshte bere keto 100 vjet me “burrat e shtetit”,asnje nuk mund te kete perjashtim.PENA-PUSHKE, e PUSHKA TOP tu befte Mero .Jemi aty me ty gjithe kohen .

 33. Une says:

  Ti na jep shprese Mero, shprese se jo cdo gje ka vdekur ne ate vend.
  Te lexojme me deshire cdo dite, dhe cdo dite ti na ofron fakte dhe
  Denoncime te reja per Familjen dhe korrupsionin.ti je zeri I
  Ndergjegjes se shendetshme te shoqerise shqiptare.
  Je numri 1 I gazeytarise shqip te 20 vjeteve te fundit.
  Te tjeret shkruajne, por nuk thone asgje. Ti qellon me plumb kur shkruan!

 34. Nadia Shabani says:

  Cdo nate para se te fle kontrolloj editorialet e Mero bazes. Eshte nje gazetar qe ja vlen te rrish pa gjume dhe te lexosh shkrimet e tij, eshte trim, shkruan drejt dhe pa dorashka. Eshte e vertete se ai po e ben opoziten ne Shqiperi se Edi Rama e ka marre me ngadale dhe kur te kujtohet ai treni ka arritur ne Paris. Mero Baze e ka vene Saliun me shpatulla per muri panvaresisht se mafiozet nuk mbahen, te gjithe shqiptaret i njohin femijet e Sali Berishes se jane te korruptuar dhe e drejtojne shtetin si bisnesin e tyre privat se bashku si familje. E pate veglen Ridvan Bode si foli ne parlament per firmen gjermane nuk na ka njoftuar tha, genjeu pa pike turpi dhe kete e vertetoj amabsadorja gjermane, servili mbrojti Berishen per te lare m……….me sh……Turp te kete, nuk ka nje vendosmeri burri dhe dinjitet po ngelen duke i lepire kepucet e Saliut.Problemi eshte se ka edhe gazetare te tjere por nuk luftojne aq sa Mero Baze duke e marre rrezikun para syve dhe pa pyetur asgje kurse Mero humbi bisnesin nga kriminelet dhe mafiozet shteti duhet t’ja ktheje nje me nje te gjitha demet e shkaktuara, se shteti ishte ai qe ka vene dore mbi to.Shyqyr qe e kemi gazeten tema dhe stafin e saj. Urime Mero bazes dhe suksese te metejshme ne punen e tij.

 35. MIKEL says:

  MERO, ESHTE NJE ZE, QE INJORANCA DHE PERKATESIA POLITIKE E NJE PJESE TE BASHKEATDHETARVE TANE, KERKON TA ZVOGELOJE.
  MERO, KA SHUME SHQIPTARE ( ME SHUME SE MENDON TI) QE JANE ME TY.
  ATA QE TE AKUZOJNE TY PER TRADHETARE TE BERISHES, APO BROCKULLA SI KETO LE TI AKUZOJME SE BASHKU, PER ANTISHQIPTARE, QE SHESIN VELLANE, KOMSHIUN, MIKUN PER “KOSKEN” QE JU HEDH NE PJATE POLITIKANI I RRADHES.

 36. Rrapi i celos says:

  Rralle bashkohen inteligjenca me trimerine dhe me gjakftohesine si ne rastin e MEROS !

 37. murati says:

  kot i bini daulles
  kush degjon ,ja din mendjen keti populli
  te gjith jan sal te gjith jan meta
  mero je kurajoz mos vella me llumin
  respekte

 38. o mero o trim mbi trimat.Na e ke bere qejfin aq sa na duket sikur salo mavria nuk do jete neser!Me siguri qeSali efendiu do ta lexoje shkrimin tend dhe me siguri na jep doreheqje andej nga java tjeter, si thua ti o mero?.Edhe nje here te lumte dora……me gjithe gishtat….

 39. Rilind says:

  Mero Baze me penen e tij te arte dhe shume te guximshme ka bere per vete mijeran jerez kudo ne bote. Ai duhet ta dije se ka aq shume mbeshtetes sa nuk e imagjinon dot, prandaj dhe Sala dhe vasalet e tij duhet te bejne llogarine me vdekjen neqoftese e prekin ate dhe familjen e tij.

 40. Lefteri says:

  Z Mero per nje moment mendo se ke jetuar tek Noli dhe Ahmet Zogu jeton tek saliu sa keq do te ndiheshe qe armiku yte do te fitonte pike me sakrificen tende.I dashur Mero kjo ndodh vetem ne Shqiperi Z Mero me shqipetaret nuk do pune tu shpjegosh te keqen se ata e njohin ata do shume pune ti kthesh ne njerez te mire per mendimin tim ne nuk po kerkojm ndonje rruge. Te fala. Nga “EXSODI “

 41. linda says:

  Bravo Mero.Je njeriu me i dashur per popullin tend.Po ben detyren si atdhetar trim.Te ruajte zoti nga kafsha qe po mban ne roberi nje popull te tere. Tu befte pena top.Ju admiroj per punen qe po beni.

 42. GENTI VLORE says:

  PA GAZETEN TEMA NUK KA INFORMACION TE SAKTE TE DREJTE TE PA ANSHEM ““““““`MERO BAZE JE BURRE VAZHDO KESHTU ZOTI TE RUAJTE ““““`

 43. Drenica e Kuqe says:

  Te lumte z. Mero! Sali Berishes nuk i fal askush asgje, asnje shqiptar qe i thote vehtes shqiptar. Shihet per drite dielli se Sali Berishen e admirojne dhe e duan vetem tradhtaret e popullit dhe te shtetit shqiptar si ai dhe krejt kuislingiteti i organizuar “shqiptar” qe ka shtrirje te gjere ne Atdheun e shqiptareve dhe ne bote, sidomos kuislinget “shqiptare” te Tites te cileve u prin LDK-ja me emrin e I. Rugoves!!

  Drenica e Kuqe

 44. vladimiri shkoder says:

  VETEM DY BURRA JA KANE THYER HUNDEN SALI SERBIT BAMIR TOPI E MERO BAZE

 45. Mentari says:

  “Kur sheh se ti shkruan, përpiqesh, lufton, por pak efekt kanë shkrimet e denoncimet e tua, a ka momente kur thua: “Kot sa merrem me këto!”?

  Kjo eshte nje pyetje qe po e han nga mbrenda zotin Mero Baze dhe kjo eshte nje ballafaqim me faktet reale kunder Berishes qe shum here i mungojne shkrimeve te te Bazes.Eshte nje pyetje ne adrese te zotit Baze qe duhet analizuar me gjakftohtesi nga ana e tij.

 46. detar sima says:

  Urime z.Mero por mendon vertet se Edi Rama nuk eshte thjesht nje kopje e keqe e Berishes, mendon se PD eshte gangrenizuar plotesisht dhe nuk ka asnje shprese te ndryshoje, me shqeteson vertet fakti qe i ke mbeshtetur shpresat vetem te Edi.

 47. N.VJOSA says:

  Edor,
  Miqte e mi me kane vene ne dukje se gjej diçitura te goditura.
  Ne kete rast , fotoja që del pranon kete diçiture:
  HAIL HITLERSALI !….
  Te pelqen?….

 48. vlora 1 says:

  Mero je klas i larte,nuk te mungon vetem zgjuaresia por edhe trimeria.
  Te mungon ajo qe per fatin tone te keq koleget e tu e kane me shumice…nenshtrimi ndaj se keqes se madhe,servilizmi i neveritshem deri ne peshtirosje ndaj bandes se Sali Ram Berishes.

 49. M says:

  Nuk jam ne gjendje te komentoj asgje. Nje Filozof Gazetar nuk mund te zgidhte te jetonte nje jete ndryshe.

 50. BARO CORROGJAFI says:

  SALI BERISHA ,NJE KANCER MALINJE NE TRUPIN E SHQIPERISE SE RE DEMOKRATIKE QE METASTAZAT E KETIJ KANCERI JANE PERHAPUR KUDO DHE PO E
  IBREJNE PAK E NGA PAK DERI SA ME NE FUND TE JAPE SHPIRT DHE VETE AI QE E INJEKTOI.SHQIPTARET KANE KURAJO DHE DUROJNE ,POR EDHE SHPRESOJNE SE DITA E FITORES SE DEMOKRACISE SE VERTETE DO TE VIJE.

 51. CIU-CIU-CRRRRRRRRR says:

  HA HA HA GAZETE E PAANSHME KRYEKEPUT GAZETE E RAMES NGA TRI KOMENTET CE I KAM SHKRUAR ASNJE NUK E BOTON VETEM PSE SHKRUHET KUNDER PSIKOPATIT RAMA

 52. Xheku says:

  Z baze, interviste e shkoqur, i ke rene pikes. Po nje pytje kam me kete gjiknurin cke? Une e njoh per njeri te ndershem e qe eshte perballur me kete pushtet? Beoj se nuk ja vlen te njollosim gjithe opoziten se ne kur shohim bracen, tahirin, gjiknuriin, bushatin e ndonje tjeter nga djemte e rinj e te paperlyer kemi shprese..e jo tek ish pushtetaret e PS qe kane qene po aq te korruptuar sa saliu vete

 53. Mero tê gjithê e kanê kuptuar qe lufta jote êshte lufte pêr pushtetê , por per 1 gjê te pergezojê se je me i guximshem se Edushka prandaj ti je favorit per zavendês Kryeminister te Edushkês nêse fiton zgjedhjet e ardhêshme.

  1. eli-Tiv says:

   ..po sikur ta zgjedhim president..!!..
   Respektoj z.Mero…e mbi te gjitha vleresoj guzimin e tij..
   Te behemi..10..20..e meshume e te kemi kete guzim..
   E keqja qendron tek ne…Saliu eshte rrezik pa kufi009jo mjek pa kufij)
   Kemi nje vend me territor te percaktuar ku shumica jane shqiptare…jemi ne Europe…Shqitare e shqiptare te zote jane kudo…Pse te leme fatin tone ne duart e Fallceve..?
   Kur te na dali gjumi dote jete paksa vone..

 54. Qitesi says:

  Te pergezoj Z.Mero!- per gjithshka qe po ben per kete vend te sakatuar nga ky regjim kriminal ty te shkon shume per shtat nje idiom e huaj “The only thing we have to fear is fear itself” Respekte pa limit per kurajon dhe finesen ne cdo analiz qe i ben ketij realiteti te shemtuar qe jetojme.

 55. Landi- Sverige says:

  Mero Baze pershendetje! Jam nje prej atyre qe shkeputjen tuaj prej klanit mafioz berishian e shikoja me skepticizem duke menduar si nje hakmarrje personale dhe jo si dy ideologjira te kunderta. Por shkrim pas shkrimi, analize pas analize, dite pas dite, vertetova se jeni vertete nje gazetar i lire me ide te pastra demokratike, qe qendron opozitar i cdo pushteti, per te luftuar te padrejten, korupsionin, mafien dhe cdo gje tjeter negative te shoqerise dhe te politikes shqiptare. Jeni nga te paktet qe keni guxim te “cmendur” per te luftuar ndaj kesaj diktature talibaneske qe i ka kthyer shqiptaret dhe Shqiperine ne nje komb dhe shtet pa moral, pa personalitet dhe pa shprese ndaj ideve demokratike europiane. Keto jan arsyet qe jam nje lexues i rregullt i shkrimeve tuaja dhe i gazetes suaj. Ju uroj te vazhdoni fuqishem luften tuaj pa kompromis ndaj ketij pushteti plotesisht te koruptuar per nje Shqiperi me te vertete demokratike dhe europiane!

 56. adi says:

  Trim, i thjeshte dhe me ide dhe kurajo profesionale.Jo si buthpambuket gazetare qe rrijne ne Rogner ti pershendesi dhe te pine kafe me ndonje politikan.
  Te lumte pena dhe faleminderit per punen qe ben.
  TUNG

 57. mesulaku says:

  pergezimet e mija me te perzemerta per juve si nje nga te paktet gazetare me te ndershem qe ka sot per sot Shqiperia te paanshem politikishte dhe per kete meritoni rrespektin jo vetem ketyre te komentuesve te mesiperm por edhe te pjeses me te madhe te shoqerise Shqiptare.

 58. Ramazan SULEJMANI says:

  E dashur ,,T E M A”! Te lexoja shpesh dhe jo ,,online” por te blija me kenaqesi te gazetashitesit e trotuareve,kur isha ne Tirane. Kur te lexoj ty, me duket se i kam bere une ata shkrime, me duket sikur lexoj vetveten! Te flas sinqerisht dhe nuk do t’me vinte mire t’mi vleresoje keto qe po te them ,,mungese modestije”. Eshte hera e pare qe po te shkruaj kete ,,leter” dashurie si VELLAI i ikur ne kurbet (i perzene nga lukunia e hajduteve, krimineleve te gjithe llojeve;nga mafiozet e Al Kaponet qe e kane zene Shqiperine per zverku dhe lozin me te si bisha e ngopur se ngreni por e pa ngopur ne ligesi e cinizem)per MOTREN qe mbijeton ne lufte te pabarabarte per mbrojtjen e nenes SHQIPERI! E dashur ,,T E M A”! Ne krye te faqes tende te paster, cdo dite Ti leshon nje THIRRJE per ndihme e kontribute financiare. E ndjej veten keq per gjendjen tende. Une do te bej timen kur te kthehem pergjithmone ne Tiranen tone te dashur. Mos kujto se jam bere i pasur. JO! Por Ti nuk je e vetme. Ti ke shume vellezer e motra kudo neper Shqiperi e jasht saj. Sikur ne te gjithe qe te duam e shkruajme mire per ty duke te lexuar ,,QYL” ne ekranin e ,,lap-top”-it, te ti paguajme ato para,( per punen e madhe qe ben, kurajon e besimin qe ngjall te njerezit e ndershem, halle shume dhe qe e duan vertete Shqiperine), per nje vit nje heresh,do te ishte nje mbeshtetje per ty. Por une do tu beja apel te gjithe biznesmeneve te ndershem dhe besoj se ka te tille, ta flakin ndjenjen e frikes e cingun llikun dhe te kontribuojne qofte dhe modestisht, ne gjendjen tende financiare. Ndihma jone, pra e te gjithe dashamiresve tuj, se paku te mbuloje shpenzimet e daljes tende te perditeshme. Perseri me Biznesmenet e ndershem te niveleve me te larte(ne se ka te tille):Mos kini frike te takoheni me ,,TEMEN”! Bejeni ate b/punetoren tuaj ne BIZNES duke afishuar reklamimet tuaj. Mos kini frike! Ju betohem se egersires i kane rene dhembet. Mos kini frike nga thenia se EGERSIRA BEHET ME E RREZIKSHEME KUR PO JEP SHPIRT!Se fundmi: O njerez qe votoni! Flakeni tej mentalitetin fisnor e primitiv dhe pervetsoni kulturen demokratike. Nuk eshte i mire ai gjarpen pse nuk iu helmon JU kur helmon tere shoqerine. Flakeni tutje nje here e mire SATRAPIN e shek. XXI ne votimet e 2013-tes! Njeheresh duke i dhene nje paralajmerim OPOZITES se, ne se nuk do te qeverisi mire, me keq do ta pesoje nga sovrani i ndergjegjesuar e i stermunduar per 20 vjet me radhe! Te perqafoj me shume malle nga larg. I yti, Ramazan SULEJMANI.

 59. Shqipetari/Oslo says:

  Bashkohem me mendimet e te gjitheve prashkrueseve te mi,pamundesisht per ti lexuar te tere por duke u hedhur nje sy te shpejt,fatmiresisht nuk me zuri syri ndonje komentues qe te mos e aprovonte zMero Baze.E falenderoj zotin Baze,per ndihmen qe na jep ne informimin e sakte te ngjarjeve qe ndodhin ne Shqiperi ose me sakte te korrupsionit shteteror dhe atij familjar,me ne krye familjen Mafioze Berishiane.U beje thirrje te gjithe komentueseve ketu forum dhe gjithe dashamiresve te Gazetes Tema,qe te kontriubojme sadopak financiarisht per kete gazete e cila sinqerisht e meriton nje ndihme nga ana jone.I kerkoj Gazetes Tema se ne cfare nr llogarie,ose se si mund te ndihmojme sadopak financiarisht ne ndihme te gazetes tuaj?

 60. oisi says:

  Pershendes komentin e Fred Dibrani,dhe nuk mund ti shtoj asgje me teper !

 61. shpetimi says:

  Shqiperia ka nevoje per njrez te ndershem dhe me kurajo qytetare.E respektoj Meron per kurajon qe ka por vetem nje vrejtje kam “same larg gjerave personale”.
  Me pelqeu pa mase intervista e Meros dhe uroj qe nje dite edhe tek ne te kete drejtesi per njerzit e thjeshte.
  Shendet dhe guxim vetm kjo na ka ngelur tani.Urojme qe te behet sa mire ne te ardhmen.

 62. bexheti says:

  nje fije e holle e ndan guximin e nje trimi nga guximi i nje te *cmenduri*.
  ne kte situate anormale duket sikur mero baze ka nje guxim te *cmenduri* aq i cmendur saqe gjith ne qe komentojm e mbeshtesim me komentet tona.
  se po mos te kishte nje guxim te *cmenduri* do rrinim te gjith kok ulur sepse na mungon guximi ti themi gjerat hapur.
  megjithate realiteti eshte qe ky gazetar ka vertet guxim trimi.dhe si trembet asgjeje.
  dhe te na vij zor neve dhe gjith atyre gazetareve qe jan servila dhe si thon gjerat si jan sepse u tremben pasojave qe ky gazetar i perballon me trimeri.
  respekte per gazetarin jo vetem qe i thot gjerat sic jan pa u trembur,por dhe per guximin qe u jep te gjithve ktyre qe i lexojn shkrimet.

 63. Treviso says:

  Mero Baze, je gjenerali i shqiptarve te vertete.
  Je Marko Travalio i shqiptarve.Kur Marko Travalio mposhti Berluskonin dhe ju do ta mposhni sali Berishen.Me ju, eshte e gjithe bota e ndershme.
  Gazeta e juaj eshte bere si shtylla vertebrale e shtypit shqitar.
  Shume opinjonista qe kan qene kundra gazetes Tema,jane bere pro saje. Kjo tregon se tek gazeta Tema ato gjejne realitetin. Gjejne luftetarin qe i zhvesh masken kesaj qeverie mafjoze, bashke me vrasesin epopullit dhe tradhtarin e kombit shqiptar.
  Bravo, Bravo, Bravo puçisti i sali Berishes.
  Jam i sigurte, se edhe ne enderr i del Mero Baze sali Berishes.

 64. ramamzan SULEJMANI says:

  E dashur ,,TEMA” Po te shkruaj si vellai kurbetli(i perzene nga lukunia e hajduteve, kriminile gjithellojesh, politikano-bandite te tipit AL KAPONE),motres qe me nje mije e nje sakrifica ehte vene ne balle te luftes per mbrojtjen dhe clirimin e nenes tone SHQIPERI nga duart grabitqare e perdhunuese te nje skote te lige qe e ka zene per zverku dhe vazhdon te lozi me te si nje egersire qe, edhe pse e ngopur se ngreni, nuk eshte e ngopur me ligesi, cinizem e perversitet. Kur isha atje, prane teje, te lexoja per dite dhe jo ,,online” por te blija te gazetashitesit hallexhij te trotuareve. Kur te lexoja, me dukej(me duket) sikur i kisha(kam)bere une ata shkrime. Me dukej sikur lexoja vetveten. Mos mi merr per mungese modestie keto qe te thashe! E dashur ,,TEMA”!Me vjen shume mire per pergezimet qe merr nga mijera e mijera lexues. Por une shpreh keq ardhje e solidaritet ndaj teje per gjendjen tende financiare. Ne faqen tende kryesore dhe te DLIRE, Ti ben nje APEL per ndihme(jo per meshire). Une, sapo te kthehem,shume shpejt e pergjithemone ne Tiranen tone te dashur( qe ka rene edhe ajo ne duart e perdhunuesve), do te perpiqem te bej timen. Mos kujto se jam i kamur. Jo!Nuk jam i tille. Por, te pakten, thirrjen qe ben ti per te bere abonim 1 vjecar dhe te mos te ti japim ato para cdo dite ,,pika, pika” e ca me tutje, duke te lexuar ,,QYL” ne ,,LAP-TOP”,une do te pergjigjem. Por une besoj dhe jam i sigurte se te gjithe lexuesit e dashamiresit tuaj keshtu mendojne e keshtu dote veprojne.Por une do tu beja APEL te gjithe biznesmeneve te mesem e te ndershem, ti kthejne syte nga ti e te kontribuojne ne fuqizimin tend per ta bere e kryer edhe me mire misionin tend patriotik ne mbrojtje te gjithe shtresave e kategorive shoqerore qe e ndjejne veten te pa mbrojtur nga pusht shteti agresiv. Por ky APEL eshte dhe per biznesmenet e ndershem te niveleve te larte. Le te flakin tej friken, ne se vertete egziston tek ata nje ndjenje e tille, dhe te b/punojne me ty duke dhe kontribuar ne permiresimin e gjendjes tende financiare. Le ti publikojne reklamimet e tyre ne faqet tuaja te pastra! Ata duhet te jene te sigurte se egersires i kane rene me shume se gjysma e dhembeve. Te mos kene frike nga thenia se ,,Egersira eshte me e rreziksheme kur po jep shpirt” I gjithe kontributi yne te synoje qe te mbuloje shpenzimet e perditeshme te botimit. Kete duhet ta bejme, duke konkretizuar gjithe dashurine e respektin qe shprehim ne distance per sherbimin qe po i ben, me se pari Shqiperise. Apel do tu beja edhe atyre qe votojne e mendojne se ,,gjarpeni qe nuk helmon vetem ata, eshte i mire” E keni gabim! Gjarpeni qe helmon pjesen me te madhe te shoqerise, dijeni se nuk u kursen as juve qe udhehiqeni verberisht nga mentaliteti fisnor e primitiv me konceptin:,,Asht i joni ky…”! Te gjithe se bashku, ne 2013-ten ta heqim qafe kete vampir te pa fre e te pa ngopur ne paudhesi!Njeheresh te para lajmerojme dhe opoziten se, ne se nuk do te qeverisi ne prmbushje te interesave te mbare shoqerise, me keq do ta pesoje. E dashur ,,TEMA”!Te perqafoj nga larg si vella dhe mir’ u takofshim se shpejti ne Tirane!

 65. moli 0 says:

  bravo mero.formo nje parti dhe do maresh vota me shume se partite satelite te PD e PS te mara se bashku,dhe ta luftosh korupsionin nga tribuna e parlamentit,pikerisht ne strofkullen e tij.

 66. altin says:

  Kjo eshte gazetari invesigative.
  Pa keta lloj gazetaresh kurajoze nuk mund te kete demokraci askund ne bote.
  Respekte Z.Mero.

 67. Illo says:

  Ka 22 vjet , qe Shqiperine e qeverrisin 3 subjekte : Sali Berisha , “Fiks fare” dhe Mero Baze . Kohet e fundit , po kandidon dhe Erjon Brace.
  Ata , qe quhen qeverritare i bejne fresk njeri tjetrit ose regjimit . Qeverrija as nuk di c’behet as nuk ben perpjekje ta dije gjendjen reale , aq me pak te rregulloi ndonje gje .
  Mero Baze shpreh aspiratat e njerzve , qe vuajne , duke u sakrifikuar vete . Perkushtimi ndaj nje kauze te madhe e ka kthyer Meron dhe koleget , ne gjenerator te shpreses . Illo

 68. Mark Gjonaj says:

  Qe te shkrush te verteten, eshte puna me e veshtire, e kete e bene Mero Baze. Nje lajm, informacion, nje konstatim, mund ta botojne shume gazeta, une jam i sigurt, vetem kur lexoj Meron, cfare thote ai per kete problem. Mero eshte i pamshirshem, ndaj cdo fenomeni te korrupsionit, atij vetem kallzoje te verteten, se e gdhend shkrimin, nuk ka zbukurime. Shume here ne komentet e mija, per shkrimet e Meros, kam thene se, prokuroria mund t’i ketheje ne proceskallzime dhe te filloje hetimet, per shume shkrime te gazetarit talentuar Baze. Mua me shqetson dhe pyes gjithnje qe perse nuk pyeten nga prokuroria drejtuesit e demontrates se 21 Janarit, ish kryepolici i Rendit Lulzim Basha,shefin e komendatures se Kryeministrise Sali Berisha, kryetarin e opozites Edi Rama. Edhe tek kjo interviste, Meron e shikon vetem sulmues i se keqes qe shume te tjere, i anashkalojne. Faleminderit per cfare keni punuar e kontribuar derimesot, gjithashtu dhe per gazetaren Rita, qe perzgjedh gazetarin me te talentuar te bisedoje rreth hobit te Z. Baze. Nese habitemi per kete guxim gazetari, ne duhet ta suportojme, sa here kethehemi ne vendlindje. Performancen dhe guximin e ka marre vete persiper dhe nuk mund t’ja japim, ne kemi ne dore te gjithe bashke, ndihmen nga mundesite tona. Diten e mire!

 69. Agim says:

  Respekte Mero.
  Une nje pyetje do te beja:-Ne qofte se Rama kryeminister do te zbonte ashtu sic beri Berisha kryeminister ku do ta gjeje veten?
  Ne qofte se Berisha ka te gjithe kete arsenal “evil” dhe ti Mero “engjelli” bere te mundur qe tua hedhesh ne shpine shqiptarve kete monster kush na garanton neve qe nuk po ben te njejten gje edhe me Ramen?Ajo qe une vlersoj tek ti eshte se ke gjetur nje menyre origjinale per te ushqyer familjen dhe ne kete je konsekuent, do te mbetesh gjithmone ne opozite..

 70. ILIRI nga italia says:

  HALLALL TA BEFTE ZOTI,TI I DUHESH SHQIPERISE,JO NJE KOQE GOMARI SI SALI BERISHA.TI JE ROBERTO SAVIANI I SHQIPERISE.FALEMINDERIT MERO.

 71. skenderi says:

  vlera e zotit baze do te shumfishohej ku nga shkrimet brilante te tije,populli jo te hapte syte te cilat jane zgerdoqur por ti tregonte vendin mubarakut shqipetar,por s’qenka e thene te behen te tera bashke,individi te ne shkelqen kurse shoqeria asnjehere nuk e ka treguar veten

 72. bianka says:

  lexova intervisten dhe komentet,mu mbushen syte me lot,te gjitha i meriton.mero baze eshte bere si pjestar ifamiljeve dhe mendimeve tona.duet te jesh krenar se te duan dhe te vleresojne shume gjithe populli qe kerkon demokrai te vertete.

 73. Antigrek says:

  VINI RE!
  Te gjithe komentues(e)ve te kesaj gazete!
  Gazeta Tema,me drejtuesin e gazetarin,tashme hero, Mero Baze,sic dihet ndodhet nen nje presion te madh jetik.Ne,lexuesit e kesaj gazete unike,sidomos ata qe jetojne jashte,pervec se e kemi per detyre ta inkurajojme e falenderojme per luften e tij kunder regjimit mafioz te Sali qenit(te me falin qente,se jane me te mire),duhet edhe ta ndihmojme qe kjo gazete te mbijetoje.Une,dhe besoj se shume prej nesh,ne mos gje tjeter,mendoj te pakten te kontribuojme financiarisht.Dihen demet qe i ka shkaktuar Sali Berisha e banda e tij ketij njeriu,familjes e prones se tij.Jam i sigurte qe,Saliu me Kulishet e tij vrasin mendjen si ta heqin qafe Meron,por ne kete drejtim ne s’e ndihmojme dot.Keshtu qe , te pakten t’ja bejme me te lehte jeten e tij ne drejtimin financiar ,se po e mbyti edhe zerin e vertete te kesaj gazete e te ketij tribuni,kjo hale qe quhet P.D.& S.B. , atehere nuk ka per te mbetur me asnje shprese per demokraci.
  Pershendetje te gjitheve!

 74. AHA says:

  Mero eshte trim e kjo eshte pak te themi ,ajo qe duhet thene me plot gojen eshte qe ne qe fshihemi mbas anonimitetit nuk jemi fare sepse pune e gazetarit eshte sensibilizimi i popullit ,pune e popullit eshte te krijoje nje situate mbytese ndaj qeverise se korruptuar e te mos ta lejoje me te na shese dokra perdite me ngerdheshjet e tij histerike e te tallet me pastrim territori nderkohe qe ka lejuar tere plehrat e botes te hyjne ne Shqiperi,asgje s’ka me ne dore Mero,zgjidhja ne se ka te tille ,eshte ne duart e popullit !

 75. agbi says:

  ” Punonjes shtypi ka shume , gazetare jane pak ”

  Mero , me dy fjale ke thene nje artikull te tere.

  A e vute re, miq te dashur , ne morin e shkrimeve te mesiperme se si veconin dy komente te dy personave , nuk ka nevoj per emra , e kuptoni besoj se per cilet behet fjale , sa mjeran , sa te perbaltur , sa te varfer shpirterisht , te vjen keq per nivelin qe shfaqin .

 76. Ylberi says:

  REspekte tribunit tone MERO,
  Je shpirti i shqiptareve te pergjumur.
  Je rrezja e shpreses tone te mekur.
  Allahu te brofte bashke me familjen Tuaj.
  Kurajo i dashtun TRIM. Dora e zeze e shqipnise nuk ka fuqi te rrezoje te tille trima.
  Fund te shpejte tiraneve qesharake Berisha e kompani.
  Me shume respekt Ylberi, Finlande

 77. gjergji usa says:

  Mero Baze sidomos pas 21 janarit eshte nga te paktet por “most powerfull”
  gazetar dhe analist ne shtypin e sotem shqiptar.Eshte e dhimbeshme te shikosh shume analiste gazetare qe shesin shpirtin,mendjen dhe penden e tyre per nje rroge,per nje tender,per nje rruge jashte shtetit.Njoh nje nga prototipa si puna e mitro celes qe kane mbushur rradhet e batalioneve te mediave ne sherbim te kryeqelbesires.Kam patur rastin ta degjoj disa here kete mitrushin e permetit te shprehe nje urrejtje dhe percmim maksimal per berishen por qe eshte ne rradhe te pare te atyre qe lepijne me kenaqsi gelbazat e berishes..Kjo eshte fatkeqesia jone kombetare ku pjesa me e madhe e inteligjences jane dorezur pa kushte ne putrat e pergjakura te bajlozit te serbeve berishe.

 78. Frank says:

  Te lumte z.Mero Baze per guximin intelektualizmin,profe sionalizmin per trajtimin e vazhdueshem te problemeve kyce qe na shqetsojne.Shpellari Sali si agjent qe eshte po ben perpjekje ti realizoje deri ne fund urdherat e mara nga UDB e te tjere per te shkateruar Shqiperine kete vend te pasur e te bukur. KEEP GOING. Z.Mero. Nderime dhe respekt Frank. Florida

 79. Tiko says:

  Zoti, Mero nqs te cenobet familja e ter Shqiperia duhet te ngrihet ne kembe. Poshte tradhetaret, lavdi penes se Mero Bazes.

 80. ATDHETARI. USA. says:

  I Dashur Mero Baze se largu te uroj shendet e gjithe te mirat personale dhe familjare. Sikur shqiperia te kishte me shume gazetare si JU, se sa ka punonjes sali satanaja qe e ka zene per gryke shqiperine dhe shqipetaret ose do ish kalbur ne burk, ose do i ish aruar emri keti krimineli. DUKE U BASHKUAR ME TE GJITHE ATA KOMENTUES QE SHPREHIN RESPEKT DHE ADMIRIM PER NJE TRIM TE AFTE DHE KURAJOZ PERBALLE NJE BISHE TE EGER QE SKA LENE GURE E KUSUR PER TU GJUNJEZUAR E FRIKESUAR, ME PRESJONE , SHANTAZHE, DEMTIME EKONOMIKE, PORE JU, AS KINI HEQUR DORE, PERKUNDRAZI CDO DITE ME SHIFRA DHE FAKTE I TREGONI POPULLIT SE KUSHE ESHTE SALI BERISHA, QEVERIA QE AI DREJTON, DEMET QE I KANE SHKAKETUAR LIDHJET MAFJOZE ME TE HUAJT, PERFITIMRET E FAMILJAREVE TE TIJE NGA PASURIA KOMBETARE INSTALIMIN E SHTETIT DIKTATORJAL DHE TE KORUPETUAR, SHKATERIMIN E DEMOKRACISE DHE INSTALIIN E DIKTATURES ETJERA. eDHE PSE JAME I MOSHUAR DHE JETOJE ME ASISTENCE DUA TE KONTRIBOJE SHUME SIMBOLIKISHT ME 50 DOLLARE, VETEM E VETEM QE JU DHE GAZETA SHUME E DASHUR TEMA TE JENE GJITHNJE NE PARAROJE TE LUFTES KUNDER SALI SULLTANIT DHE SAHANE LEPIRESVE TE TIJE. LUTEMI NXIRNI NJE NUMUR LLOGARIE NE ONLLAJNE SE NUKE DIME KU TA ADRESOJME. FALEMINDERIT ZOTI MERO BAZE DHE GAZETES TUAJ QE NA MBAN NE KORENT TE SITUATES NE VENDIN TONE.

 81. gjon says:

  Te lumte z. MERO je shume kurajoze dhe i sakte,denoncimet tuaja per korrupsionin dhe klanin e familjes BERISHA duhet te behen per sot dhe per te ardhmen programi i punes i te gjithe partive Opozitare.Ju dhe familja juaje duhet te keni nje mbrojtje dinjetoze nga opozita sepse e meritoni me te vertete.

 82. beso says:

  z.Mero,mos e lini te vdese gazetaria.Gabimisht disa e quajne gazetarine si furçe qe perdoret per te lustruar.Ne fakt furçe eshte,por t’i fshije pluhurin e harreses ndergjegjes,per te nxjerre ne dukje problemet dhe ti vere ne evidence.Ju falenderojme per rekordet e kesaj gazetarie qe po perpiqeni te mbani gjalle,perkunder gazetarise qe mbush shume faqe e s’thote asgje.Ne fakt,edhe une e kam nje rekord,jam bere lexues i rregullt i TemA,pa blere asnjehere kurre me pare gazeten tuaj.Merita eshte juaja,ndaj ndajme te gjithe respektin per vendosmerine tuaj.

 83. Mark Gjonaj says:

  Propozim, si shtetas i Republikes se Shqiperise, duke pare nje game te madhe dhe te larmishme komentesh, per bresherine e shkrimeve te tij, njeri ma i sakte se tjetri, gjate gjithe vitit, per kete gazetare te talentuar, trim dhe i sakrifices, i drejtohem Presidentit te Republikes se Shqiperise, qe si kryetare shteti, do te ishte ne nderin e Tij dhe te Kombit Shqiptare, qe te perfshihet aktiviteti i gazetarit Baze ne agjenden tuaj dekuruese, si dhe te listohet duke e krahasuar me njerzit e shquar te kultures qe te trajtohet me shtese page, si shume te tjere para disa vjetesh. Njekohesisht, duke pare pozicionin e tij gazetaresk e hetimore, lind e domosdoshme qe struktura e shtetit qe drejtoni, te marre masa per sigurimin fizik te tij dhe familjes. Mbetem me shprese se kjo kerkese nuk eshte vetem e imja personale, por qindramije shqiptarve brenda e jashte teritoreve te banuara me shqiptare. Faleminderit!

 84. usa men says:

  Shpesh here ndjehem i dekurajuar per kete situate pervese ku eshte katandisur shqiperia.Dhe dihet qe shkaktari kryesor eshte nje egomaniak
  agersiv qe fatkeqesisht eshte kthyer tranverstit ne nje operacjon te kryer ne 1991 nga kirurge speciale te CIA-s dhe ish UDB jugosllave.Perversiteti i nje monster kryeminister arrin deri atje te frika apo urrejtja qe ka per vendin dhe shtepine qe ka lindur.Eshte e vetmja shtepi e nje familje kryeministri ne bote qe eshte kthyer stalle bagetie.
  E vetmja gje qe na jep shprese eshte kjo gazete atdhetare me stafin e saj
  kurajoz dhe me fisnikin ser.MERO BAZE qe ka vene jeten e tij ne rrezik
  si nje ULIKS i koheve moderne para qikllopit berishe qe fatkeqesisht ka nje mbeshtetje te cuditeshme nga amerika…

 85. drini says:

  FALEMINDERIT MERO !

 86. jani says:

  Zoti Mero!
  Kam ndjekur dikur shkrimet e gazetes tuaj dhe te them te drejten shpesh thesha:Bravo per guximin qe del kunder qeverise dhe Berishes apo edhe te politikaneve te tjere”,por une mendoj se ne kapitalizem qe po jetojme nuk ka drejtesi per te pasurit,por vetem theatro duke bere drejtesia sikur denon.Me thuaj nje kryetar shteti qe nuk vjeth apo vret per pushtet.Te gjithe.Pra pa ndryshuar sistemin politik nuk do kete shtet.Ti thua se denoncova djalin dhe vjzen e Saliut.Mire.Po pse ata vjedhin?Se keshtu e lejon ligji.Pra eshte e kote Mero te besh lufte me pushtetaret se nuk te degjon njeri.Ti je me i mencem nga mua por shtypi lihet i lire sepse nuk e degjon njeri.U shkruajt per Gerdecin,per femijet e Saliut,per Ilir Meten,etj etj,por u denua njeri?Jo.Edhe ata qe i vune zjarin Gerdecit pa s nje gjykimi mizerje dolen pa lagur.Pse?Se kapitalizmi eshte sistem politik cnjerzor qe nuk lejon te dale e drejta kure.Nejse une e shikoj te ardhem ne bote shume te zymte.Kriza qe ka mberthyer europen i k renjet tek kapitalizmi sepse parate vidhen dhe nuk shkojne atje ku duhet.Kur njerzit e thjeshte jetojne me 350 mije leke rroge apo me pension 150 mije pse Saliu apo Rama marin 20 fish me shume?Marin se keshtu behen ligjet ne kete shoqeri.

 87. ericson says:

  Mero i dashur,tani sa hapa kompjuterin dhe jam komentuesi i 100-te, qe te pershendet nga Shtetet e Bashkuara, me sakt nga New York, per kete paraqitje dinjitoze ,te nje gazetari taman profesionist, dhe me nje impact te padiskutueshem ne mbare median shqiptare e me gjere.
  I ndodhur perballe nje regjimi te “kryesue prej nji maloku te nderkryer, te shkolluem ,me paret e njatij Enverit ,allahile ” , nashti , tepke bre i dashur Mero,… keputja surratit te felliqur te Salahudin Rahmadan Berishes,e sojit e sorollopit te tij politik e biologjik, si deri tani!

  Pavaresisht se shume pushter gazetare si Artur Zheji… e gazetare te mire si te thuash ,i dashur Mero, si psh. Andrea Stefani, Skender Minxhozi (soj gazetaresh si Ymeri) ,Mustafe Nano e ndonje tjeter ,”bejne opozite” ndaj nje gorille (pa dhembe) si Salihi i cilli bre maloke, asht pernjimend, sha Zoten ,taman si nji zog gomarit, e zog kurvet,i ka tana sbashkut mor burr!

  I dashur Mero, shiko o miku im i pervojtur, se Salahudini ,nje cope malokut,gdhe prej nje pshati te humbur te Vicidolit ,na u be medemek me i randsishem se Hoxha,i cilli ishte qytetar se paku, king djale, sado stalinist e kriminel ,qe i vafte shpirti ne xhehnem, e jo nje mangup shemtire si ky Salahudini ,perpos nje i manget nga trute e kokes, nje kriminel sadist, e qe po e kerkon per t’a zhdukur nga faqja e dheut ..

  … Shpirti i munduar i Remzi Hoxhes, trupin e te cilit ,”shikasit” gestapoviste te Salihit e kane groposur ne ndonje baltovine te Vainit te Lezhes.

  Mero, koleg inxhinjer, me i ri nga une ,Ericson, …Anyway ,my friend, you have protection of whole community of Albanian here in New York ,that accused a bandit and killer like Salih Rahmadan Sheqere Berisha, asshole communist, a shit man ,who rigt now ,maybe is a turkish mysybet!

  Te flasim shqip i dashur Mero,….a eshte kaq hajvan populli shqiptar,sa te qase ne krye te vendit ,dy nga personazhet me te urryer e me demprures, …sinonim i fatkteqesise se kombit tone ,ketej e matane kufirit, si kalbesira Fatos Nano e sidomos ish miku yt Salihi,…qe Ti , Bashkim Fino ,Prec Zogaj e nje sere maskarenjsh politike ,i shpetuan koken ,ketij qen e bir qeni, qe mbrohej ne Presidence nga maloke mercenare,nga zemerimi i ligjshem i popullit injorant qe votoi kete surrat qelbur, komunist njezet e kater karat ,por qe nga mjek … u kthye ne nje te kerkuar as nga FBI, as nga CIA ,por nga i biri i Remzi Hoxhes!

  Megjithse jam lutur ne kishen presbiteriane, qe te zhduket ,ky qafir politik

 88. Antoni says:

  Mero Baze,i pa pajtueshem me te kqijat e keq qeverisjes ky meriton te thirret,jo mero Baze ,por “Mbreti i Bardhe” qe udheheq luften kunder tradhtarve te kombit Shqiptar,pa ju ntrembur syni, jeni gazetari me i pelqyer nder shqiptaret e ndershem.

 89. Ivani i madh says:

  nje interviste kuptim plote e nje gazetari dinjitoz e kurajoz per momentin qee nxjer zbuluar e lakuriq qeverine dhe familjen e palloshit per vjedhjen dhe korupsionin galopant

 90. hajriu says:

  Mero arsyen e kalimit tend nga ekstrem pro Berishian ne ekstrem i betuar anti Berishian nuk e ke shpieguar ndonje. Edhe pse vete di diçka per kete ndarje , doja te dija nga ty PSE ky “divorc” deri ne vdekje ? Megjithate te jeshe antiberishian do te thote te duash vendin tend dhe te urresh komunistet sepse per mua Berisha eshte simbol i antishqiptarizmit dhe tipik kkkkuuuuu*ve komuniste . Por perderisa PS (si bije e PPSH ) dhe lideri i saj Rama(edhe pse vete eshte antikomunist ne bindje) nuk kerkojne Mea Culpa per ato qe bene per 50 vjet ndaj Shqiptareve por sidomos ndaj nje pjese te caktuar te shoqerise Shqiptare(e kam fjalen per ish klasen borgjeze te asaj kohe , per nacionalistet e vertete shqiptar , per Çamet ,Kosovaret … etj), atehere edhe Berisha do beje qejf me votat e antikomunisteve . Edhe pse nuk votoj asnjeren prej dy partive me te medhaja(PS dhe PD) , nese do te isha i detyruar te zgjidhja midis tyre do te votoja pa asnje medyshje PD-ne edhe pse ne krye ka nje kelysh komunisti si Berisha. Respekte

 91. senada says:

  Asgje te pa qene. Ju vleresojme per guximin z. Mero

 92. andi says:

  Ju vleresojme per guximin z. Mero.

 93. GJILANASI says:

  Të lumt z Mero Baze… Ju jeni zëri i vetëm dhe më i fuqishmi i të gjithë Shqipëtarëve- edhe në Kosovë të cilët nuk mundë as t,ia durojnë “SURRATIN” këtij “SHPELLARI” të qmendur… rrespekt

  1. Petrit Teferici says:

   Bravo Mero.Je hero i vertete.Nuk shkohet perpara me Saliun dhe Fatos Nanon.E ardhmja e vendit eshte Edi RAMA,ndaj duhet ta mbeshtesim te gjithe njezeri

 94. MARIANA says:

  Te lumte Mero! Per ne te gjithe je me shume se nje hero i vertete

 95. kel ukaj says:

  Eshte kenaqesi te mesosh se paska te tille gazetare ne shqiperi. Te peshendes me gjithe zemer e te lutem mos u perkul me JU jane mijera persona. Ne brezi i 90-tes u ngritem kunder diktatures komuniste dhe akoma endrra jone nuk eshte shuar. U ngritem per çfare! E para u ngritem kunder komunizmit si teori e praktike dhe jo kunder komunisteve. E dyta pluralizem ne çdo fushe te jetes politike, ekonomike, e zgjedhje pluraliste.E treta u çuam kunder krimeve te komunizmit dhe luftes se klasave. E katerta u çuam per nje shtet juridik me institucione te pavarura e te bilancuara. E pesta u çuam per emra institucionesh dhe jo per emra personash e thene ndryshe nuk ka rendesi kush eshte kryeminister dhe ciles parti i perket sepse ai eshte thjeshte nje nenpunes civil ne sherbim te popullit qe i nenshtrohet kontrollit te zgjedhesve te kushtetutes dhe ligjeve.U ngritem per barazine e qytetareve, per respektin e jetes prones te drejtave te çdo individi pa asnje dallim. “Po tash shqipri si je! Si lis i rrezuem perdhe. Shkon siper barbari e me kambe e shklet, e te gjithe ikin prej frikes se vet”.

 96. Genti Tr says:

  Po si keshtu o Mero baze?!! Ne i kemi “falur” komplet Shqiperine e ti thua nuk i fal asgje 🙂
  http://imazheshqip.blogspot.com/2012/05/kjo-asht-toka-jon-prona-jon.html

 97. Fakti qe rreth 200 komente,krah Mero Bazes dhe kunder atij gangrenomaci qe ka uzurpuar udheheqien e vendit tone,flasin per drejtesine e gjykimeve te Mero Bazes,kunder S, Berishes,qe dhe emri kur ia permendim na semur.(kjo ajo besoj e qeteson se te semure e do popullin shqiptar ai),po ta dije qesh mire kush qesh i fundit.Nuk do ta durojme dot ate zgerdhirjen e tij, me fatkeqesite tona,qe ai i paraqit para botes si arritie.
  “Dhe i vetem TRIM ne LUFTE”, nuk shkon per MERO BAZEN, me te jane te shumevuajturit dhe shqiptaret e vertete.
  Pra “Nje per te gjithe dhe te gjithe per nje”.Per Mero Bazen dhe “MERO BAZET” qe e pasojne.
  Guri Naimit D.

 98. tironsirefugjat says:

  E cmund te shtoj un pas gjth ketyre komenteve pas gjith ketij deshperimi njerzish te thjesht e tw ndershem …Z.Mero ! Sot nuk ka me heroj te dal nga luftat dhe revolucione qe shpesh shohim qe ne krye te tyre kan qen agjent te bler , egoista per pushtet,hajduter te pangopur dhe kkriminel ordiner qe shtypen dikur shqiptaret dhe tani po vazhdojn te shtypin kta shqiptar fatkeq e te vuajtur… Je i “vetem trim ne luft” se pena yte ka forc megatoneshe se mbase zgjon ket popull qe shtypja e padrejtesia i “pergjumi” e i beri ata qe shohim….Pyet dikush nese do te paguaj ndonje dit “gjynahet ky diktator modern familjarisht” Nuk e di ! Aq sa paguan edhe paraardhesit e tij qe gjemb nu juk hyri! Ke vendosur te mbash mbi shpatulla “Kryqin e rend ” dhe shum te mundimshem e te rezikshem por u beft drit per opozitaret qofshin te medhej a te vegjel e per cdo shqiptar qe don femijet e te ardhmen e tyre te lir….

Lini një Përgjigje te ericson Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *