Kryeministri shqiptar akuzohet për lidhje me tregtarët serbë të energjisë

Deputetët socialistë akuzojnë Berishën se ka lidhje me tregtarët serbë të energjisë, interesat e të cilëve bien në kontradiktë me ato të Shqipërisë

 

Nga Besar Likmeta, BIRN

 

Një deputet socialist, Erion Braçe, akuzoi kryeministrin Sali Berisha se po vendos në rrezik sigurinë kombëtare në Shqipëri përmes lidhjeve të dyshuara me tregtarët serbë të energjisë.

Braçe pretendon se rreth 95 përqind e energjisë së importuar nga Korporata Elektroenergjetike Shqiptare, KESH, vjen nga tre kompani, të gjitha nga Serbia.

“Është e çuditshme që kryeministri ynë patriot nuk është i shqetësuar që ne jemi bërë kaq të varur nga këto kompani,” shton ai.

Akuzat vijnë pasi në fillim të kësaj jave u zbulua se qeveria kishte bllokuar ndërtimin e një lidhje interkonjeksioni kyçe me Kosovën, mes dyshimeve për ndikime të dyshimta nga tregtarët serbë të energjisë.

Linja e transmisionit 400 kV, mes Tiranës dhe Prishtinës, konsiderohet një projekt kyç për energjinë për Shqipërinë dhe Kosovën, që janë importuese neto të energjisë dhe paguajnë qindra miliona euro për importimin e energjisë së kushtueshme çdo vit.

Deputeti socialist, Arben Ahmetaj, thotë se Shqipëria humbet 90 milion euro çdo vit për shkak të mungesës së kapaciteteve të interkonjeksionit, që e detyrojnë të importojë energji me çmime të kushtueshme.

“Tenderi dhe dyshimet duhet të hetohen nga aparati i sigurisë kombëtare,” tha Ahmetaj.

Përplasja vjen pas publikimit në të përditshmen e Prishtinës, Zëri, të akuzave se biri i kryeministrit shqiptar, Shkëlzen Berisha, ka takuar përfaqësues të kompanive serbe të energjisë në Vjenë për të bllokuar projektin. Ai i ka quajtur këto raportime si shpifje.

Duke reaguar për këto akuza, kryeministri Sali Berisha e quajti shkrimin e gazetës Zëri si krejtësisht të pavërtetë.

REMOTE_ADDR:[]

31 komente në “Kryeministri shqiptar akuzohet për lidhje me tregtarët serbë të energjisë”

 1. Shkodrani.London says:

  Ky po qe mbulohet me gjethe fikut,e kur thahet gjethi i dalin jasht koqet e thame prej plaku impotent.Ka marr aq guxim,sa i ban krimet krejt hapun.
  Kush asht ai bir kurvet nderkombtar qe e mbeshtet e i jep zemer???
  Cka asht ky populli yne i dhjeme qe nuk cohet me i ba gropen??? Cka jan ata kosovar idiota qe betohen per te??? Sa per kosovaret qe e duan,nuk habitem.Ata kan 100 vjet qe i puthin koqet Serbit qe ju qin nanen,si Sali Serbi yne kryemutnister.

  1. peja says:

   Shkodrani London

   Kosovaret i puthin koqet serbit??
   E ke pas mendjen ke shkodranet qe po martohen me serb a po si eshte puna.

   1. raimondi says:

    Mir i thua atij trapit shkodran , porse ama Salen e votojne shume edhe ne juge te Shqiperise
    se Saliu eshte karizmatik , dhe plot llafe –Tip amshtruesi

    Elektorati i PS-se do qe te justifikoje deshtimin e [PS-se dhe thote qe gjasme Sala i mer votat duke perdorur kosovaret

    Por nuk eshte e vertete –Sala votohet shume kudo ne Shqiperi , si ne veri edhe ne jug

   2. armand says:

    Peja, ne shqiptaret kemi nje Berishe qe per puthje koqesh serbi nuk ja kalon njeri.
    Jam i sigurt qe shkodrani e ka fjalen vetem per ata kosovare qe vazhdojne ta simpatizojne kete plehren qe na ka zene deren.Nuk eshte koha te mberthehemi me njeri tjetrin se bejme vetem lojen e hasmit.

  2. shamizezat says:

   O zot i madh cfare po degjojme, nje here njeri nje here tjetri, nuk po na lene nje dite pa degjuar skandale pafund, krime monstruoze. Mallkuar qofshin.
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/04/li-me-ta-relax-2012.html

  3. Edi Ramovici says:

   o Shkodran pêr qe jeni bê me Serb se Serbêt ju Shkodranêt nuk te kanê faijê Kosovarêt ore koqe kandari. Saliu nuk êshte i adhuruar veq nga kosovarêt por janê 60% te shqiptareve qe votojên atê, te pleqen apo nuk te pêlqen ky eshte realiteti

  4. Labi Vl says:

   Qe mafja do tja fusi sa krahu ketij, nuk diskutohet, po kuuur!
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/04/welcom-turist-we-spik-berisha.html

 2. raimondi says:

  Depudeti Ahmetaj flet shume bukur –Ashtu duhet folur

 3. Sem Luma says:

  O Shkodran, PD-ne dhe Saliun nuk i zgjodhi Kosova por Shkodra dhe Shqiperia. Ne në Kosovë e kemi nje PD(K) tonen. Ajo mjaft boll po na del. Nuk na duhet edhe PD-ja e Sali Hajvanit.
  Nuk jane kosovaret ata qe e zgjedhin, duan apo paguajne Sali Berishen dhe qeverine e tij. Ate qeveri dhe shefin e saj idiot e paguan Shkodra se bashku me gjithe Shqiperine.
  Sa i perket asaj fjalise lidhur me Serbine, ajo tregon se ti fare nuk din per Kosoven dhe historine e saj qe nga 1912-ta. Pra, per gjera qe nuk ke njohuri eshte mire te mos flasesh fare. Ndersa te pergjithesosh kosovaret si teresi qe po duakan Serbine apo Sali Berishen, kjo eshte idiotizem ne katror. E ky idiotizem nuk i falet askujt, aq me pak nje shqiptari…

 4. Drini says:

  more po na dolli i forte ky baca koqefishkur. Edhe biznesmen i forte na dolli. Po vertit gjithe ballkanin ne gishta.

 5. e verteta says:

  O zoti Sem Luma,shkruake shume sakte shqip,jo si kosovar,cka le te kuptohet qarte identiteti yt.Ke te drejte qe nuk jane 100% e kosovareve ashtu sic i percakton Shkodrani,por ata jane te keqinformuar dhe shume naive.I hane rrenat qe u behenm nga Kryeministri yne e i tyre,per me shume tani qe eshte ngritur dhe filjali i Gebelsit klan -Kosova ku militojne mashtruesit me te medhenj te mendias vizive e te shkruar nga Shqiperia.Duhet zgjuar ai milet se per te keqen e tyre e kane .

 6. Shkodrani.London says:

  Z SEM LUMA,Lexoje me kujdes komentin tim.Un kam thane:Ata kosovar qe e duan Sali Berishen.Rrjedhimisht,nuk kam perfshire te gjithe Kosovaret.
  Asht e vertet se Sala nuk asht peshqesh i kosovarve,por une dhe shum si une,qe e dijm c’far ka ba familja Berisha kunder nesh e ne dem te Kosoves,me acaron.Ai e ka nda Shqiperine ne Jug e Veri,prandaj DISA kosovar i thurin lavde.Pse aq e madhe asht Shqipnia,sa me e nda dysh??? Pse a s’na ka nda mjaft armiku???.Mjafton ndihma me nafte kontrabande per makinen vrasese te Miloshevicit,dhe vrasja e mijra kosovarve,kontribut maskarad e Sali Berishes duhej mjaftu me e shpall NON-GRATA

  1. Sem Luma says:

   Te gjitha pikat e numeruara ne kete komentin tend (te dyte) jane me vend. Ashtu eshte! Sali Berisha nuk i ka ndihmuar fare Kosoves, perkundrazi ai e ka demtuar ate. Te njejten gje ka bere dhe ben edhe me Shqiperine.
   Qe ka ne Kosove idiote e injorante qe mbrojne Sali tradhetarin kjo dihet. Por numri i tyre eshte irrelevant. Dita dites ky numer po zvogelohet edhe me tej. Duhet te kemi parasysh edhe faktin qe shpesh injorantet kane gurmaz e bejne zhurme me te madhe se qytetaret e zakonshem.

   Te shpresojme qe populli dhe opozita (te shtojme ketu edhe partine e re AKZ) ne Shqiperi do te gjejne sa me shpejt nje “ilac” per ta sheruar dhe shpetuar Shqiperine nga kjo murtaje sali-berishiste.
   Dhe te me besosh, se per nje vdekje politike (pse jo edhe fizike) te ketij lapangjozi nuk do te derdhe kush lot ne Kosove… pervec disa idioteve shqipfoles si dhe partnereve te tij serb e grek…

 7. emigranti says:

  jam dakort me ju o z.shkodrani,london,por per mua nje faj kryesor,kan te gjithe ata shqipetar,qe lepihen pas saliut,per 5 lek ,me nder japin dhe by…… dhe me keta laro mbahet sala.mbase kete vjeshte do te kete vetetima te forta,qe te godase kalin e sales.

 8. Mallakastrioti says:

  ..O Sali Kurvovic..vicidollovici….po je Dhenderr i Milices…o Spiun..je Spiun dhe Bastard, qe te gjeten Fshataret e tropojes duke te sjelle Prroi, te dhane Buke dhe Emer Shqipetare…po ti nuk je Shqipetar..o Kurve…matuf i Shitur te te gjithe..Nuk ta Harrojme keto te “Mira” qe po u bene Shqipetareve…Edhe ne Litar nuk ngopemi te te shohim..ora po te Afron Tradhtare i ndyre….

 9. shqipetar says:

  “Kryeministri shqiptar akuzohet për lidhje me tregtarët serbë të energjisë”
  Wow dhe kush na akuzoka Erjon Brace Mero Baze …..Ne nje gazete serioze nuk mund te shkruhen gjera te pa vertetuara por me sa duket ju kani kaq shume prova sa dhe shkruani c’do dite per nje afer korruptive dhe nuk botoni as dhe me te voglen prove !!! Berisha keshtu Berisha ashtu ……Sepse tha Erjoni apo Edi apo Shoku Mero !Lind pyetja llogjike pse duhet te ju besojme ju ?

  1. arjani says:

   Ti mund te besosh ke te duash e te thuash cfare te duash bile mund te besosh edhe se protestuesit e 21 janarit u vrane pas shpine me stilolapsa pistolete dhe cadra murtaje.

  2. E.Vlora says:

   Nuk eshte fakt qe ne e shesim 10 euro megavatin dhe blejm nga serbet me 100 euro.Po ti mund te jesh gjithzçka po jo shqiptar.

 10. Taulant says:

  Problemi nuk eshte “dashuria” e kosovareve per Berishen ,se edhe sikur te jene te verteta(gje qe une nuk e besoj),qe erdhen 2000 kosovare dhe votuan,prape pushteti nuk mbetet tek 2000 vota.Diferencen e bene 80 000 e Ilir Lopes.
  Problem eshte menyra se si Berisha josh votuesit ne shqiperi permes posteve ne administrate,genjeshtrave etj,etj.Berishen e votuam ne dhe ne jug ka goxha perfaqesues lokale.
  Ne fshat ka goxha votues,dhe per shkak te nivelit te ulet,por ne fshat nuk shkuan kosovaret se atje e njohin mire njeri-tjetrin.
  Problemi eshte te mbyllim percarjen krahinore (perfshi dhe kosoven) qe Berisha ka futur ne Shqiperi.Berisha per para,shet cdo gje dhe lidhet jo me serbin dhe grekun,por dhe me dreqin.
  “Patriotizmi” i Berishes eshte demagogji dhe Berisha eshte demagog i rralle.
  Eshte manipulues i shkelqyer dhe mashtrues i klasit te pare!
  Pra i bini gomarit dhe jo samarit!

  1. arjani says:

   Ne fshat nuk behen zgjedhje por vjedhje. Vete nje hajdut dhe voton per sali bishen per veten, fisin dhe gjysmen e fshatit.

 11. ben says:

  Kryeminister qesharak ,super hajdut dhe spiun.Te gjithe eurot,dhe jane shuma te medha,per energjine na i merr Serbia.Si ky njeri qe pellet gjithe diten me pallavrat e tij,jo jemi si Kanadaja,si Amerika,do behemi super fuqi energjitike,ku ne vetem blejme energji me cmimet me te larta qe ekzistojne ne treg,nga Serbia sigurisht,dhe nuk plotesojme nevojat e vendit me energji.Me kete hajdut dhe kete popull qe nenshtrimin e ka ne gjak,ky sport do vazhdoje gjate,dhe shqiptaret do te rrenohen me teper se c’jane rrenuar.

 12. artan says:

  neqoftese iu merr malli per estrade hajde te gazeta tema dhe lexoni artikujt e tipave si (shkodrani prej dukagjini )apo (semlluma)qe japin skece humoristike me demek shkodra me pejen….amon o burra se skemi fuqi as me qesh me idiotizmat tuja

  1. res publica says:

   Këto fjalë plot cinizëm dhe inat janë shenjë e shpirtngushtësisë dhe arrogancës tënde o Artano, e jo e komentuesve tjerë në këtë faqe. Këso klithma fyese mund të vjelli vetem një “kyon i zgjuar” me “kynismos-in” e tij.

   “Kyon” – Qen
   “Kynismos” – Qenëri

   ERGO, AVE CANIS!!!

 13. Ju lutem mos ushqeni iluzione të kota! Sali shpellari nuk rrëzohet kurrë me rezoluta dhe komente gazetareske! Sali Berisha nuk rrëzohet kurrë në kuvend, pasi ai ka vendosur diktaturën parlamentare! Sali Berishën e rrezon vetëm revolta popullore në mbarë Shqipërinë!

 14. te ishte Saliu me Lirine, dhe keto vitet e fundit bashke dhe me arditen e Fazllicit dhe Shkelzenin e Ilir Meten, e te bente keto qe ben,

 15. te ishte Saliu me Lirine, dhe keto vitet e fundit bashke dhe me arditen e Fazllicit dhe Shkelzenin e Ilir Meten, e te bente keto qe ben, pasi bombardoi dhe Vloren dhe erdhi ne pushtet prape, do ta varnin ne mes te sheshit Skenderbej dhe do ta linin varuar 6 muja sa lane Malazeset Mehmet Bushatin kur e vrane, por ne jemi popull raja qe rrime kokeulur edhe kur na hipen ne krye nje monster si saliu me Lirine qejflie qe e njeh tere Tirana se c’momnstra jane 1
  Opozita nuk duhet te cirret kot por te rrezoj sa me shpejt kete satrap-injorant se eshte turp i botes te na drejtoj akoma saliu injorant. A ka burra ky vend apo jo, a ka njerez me dinjitet ndonje nga keta te politikes qe lene Saliun me Ilir-Moniken te tallen me nje popull te tere ??????????!!!!!!!!!!!!!!!

 16. ajdin says:

  Te dashur lexues:SALIU ne kohen e IBRAHIM RRUGOVES nuk pate guximin te shkonte ne kosove,ju e mbani mende mire qe e kthyne ne doganen e MORINIT ju kujtohet qe nuk mundi te kaloj.SE NUK E LANE KOSOVARET,kete qe e beri sala kur erdhi krym.HASHIM THACI,pra jane te dy antishqiptar ju po shikoni te dy me te korroptuaritHAJDUTA. PRANDAJ KOSOVARET JANE NE GJENDJE QE TE KUPTOJN TE DY MASKAREJTE…

 17. SHKODER LOCJA says:

  O raimonde avash se na bere me qesh.po cili sale votohet ne shqiperi,ai ivjedhe votat ,kete e di mire edhe ti.Shiko çfare ben ne parlament,votimet qe duhen bere me votim te fshehte i ben haptazi se ka frige nga vota e kolegeve te tij se e di mire se ka rrjedhje.Kete do ta shohim kur te zgjidhet presidenti.Akuzat per lillje me tregtaret serbe te energjise nuk eshte ndonje habi e madhe,sepse ai ne funde te fundit po ndihmon vllezerit e tij serbe,sepse ai eshte vete serbe,siç i ndihmoi me nafte per te shtypur popullin kosovare (i cili e mbeshtet salen dhe betohen per te) madje vijne dhe votojne te organizuar ne shqiperi,per zgjedhje lokale dhe parlamentare.Turpe per ato kosovare qe e mbeshtesin kte serbe,eshte ne te miren e popullit si shqiptar si kosovar qe ky pleh te ikin nga shqiperia nje ore e me pare,dhe jo te drejtoje shtetin .Jam me gjinin e portokallise kur thote

 18. Taulant says:

  Shkoder Locja!Me fal qe po nderhyj ne debatin tend me Raimondin.
  Dua te sqaroj se:
  Per dijeni nuk ka popull kosovar,por popull shqiptar ne Kosove.Dhe mendoj qe kur thuhet qe Saliu votohet dhe ne Jug,kjo nuk eshte genjeshter.Edhe vjedh ca,por edhe votohet ca.Se nuk mund te vjedhi 100% te votave .Pastaj ka shume njerez te pafytyre qe votojne per interesa te tyre.Dhe sikur te vijne ca veta nga Kosova,ata nuk mund te bejne ndryshimin(pse nuk i ka dhene Top -Channeli ata?).
  Pse eshte me i votuar ne fshat se ne qytet?Sepse fshati ka nivel me te ulet intelektual!Por po te ishte se do ndikonte vota nga Kosova,atehere keta njerez do votonin ne qytet,se ne fshat e njohin njeri-tjetrin dhe si rrjedhim ne qytet do kishte me shume vota per PD.Gje qe nuk ndodh;sepse nuk eshte vota nga Kosova vendimtare.Por paaftesine e ps e hedhin tek vota nga Kosova (e pavertetuar) ,ne vend qe te punojne me njerezit qe te njohin mire fytyren e Saliut.Dhe eshte hapur nje thashethemnaje e madhe per” votuesit” nga Kosova qe askush nuk i ka pare!Turp per ne qe merremi me te tilla gjera!

 19. avokati says:

  problemi eshte se ne kemi ren ne gjume letargjik,dhe zhkelzen berisha me te jatin e tije po ben si i do qejfi me pronat e ketij vendi…
  ne vlore ne 21 janar ne mitingun e aleances kuqe ezi ,u dha shkendijat e para duke share sali berishen,,,po ju them se vlora po zgjohet!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *