Edi Rama: Me Metën s’jam takuar për të rishkruar të kaluarën, por për të shkruar të ardhmen

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, duke folur në Opinion në TV Klan, tha se ishte takuar me Metën në Gjirin e Lalzit për të diskutuar sy më sy për platformën e presidentin. I ndërprerë disa herë nga moderatori Fevziu për të vendosur inserte me qëndrimet e tij për Metën, Rama tha: “Unë besoj se jo vetëm në ato inserte, por në çdo insert që mund të ekspozoj kur të jem gjysh, të mos ndjehem keq për atë që kam thënë me shqipen time. Shqipja ime nuk shkon asnjëherë në banalitet,” tha Rama.

 

Më 1 maj në mbrëmje keni darkuar me një nga rivalët më të mëdhenj tuaj? Pse do bënit një takim të fshehtë në mesnatë?

Më lejoni t’ju them se do i përgjigjem të gjitha përgjigjeve tuaja se ne kemi bërë publik me kurajo dhe ambicie një vizion për Rilindjen Shqiptare. Unë besoj që rruga për të shkuar drejt Rilindjes Shqiptare kalon edhe përmes ndryshimit të sjelljeve tradicionale kur bëhet fjalë për çështje madhore si ajo e presidentit të Republikës.

 

Por përse duhej të ishte natën dhe të mbahej e fshehtë?

Unë kam bërë një ftesë publike dhe iu jam drejtuar të gjitha forcave politike, nga kryeministri deri tek forca më e re politike në parlament për të eksploruar mundësitë e hapjes së një dialogu.

Pas ftesës sime, kam marrë mbrapsht një ftesë nga kryetari i LSI që ka shprehur dëshirën për tu takuar paraprakisht për të biseduar sy më sy. Nuk kam menduar kurrë se kush është vendi dhe ora, por e kam takuar për t’i thënë në sy gjithçka që unë mendoj se është shumë e rëndësishme ta ndajmë dhe duke besuar se mund të mbillet besimi në një klimë mosbesimi dhe pas një moskomunikimi të gjatë që është i lidhur me një histori jo të pëlqyeshme që na ka vendosur ballë për ballë. Mos harroni për asnjë moment se unë jam takuar me kryetarin e LSI si përfaqësues i forcave që sot qeverisin.

 

Jeni takuar privatisht me Metën. A është ai mik i juaj?

Do doja të fokusoja tek çështja dhe tek arsyet që janë shumë madhore dhe të biem dakord se ky është një moment për të folur për arsyen e këtyre takimeve dhe për pse-në e kësaj hapje.

 

Cili ishte shkaku që u detyroi të bënit 50 km rrugë natën?

Shkaku ishte për të diskutuar, jo në rrugë protokollare, por sy më sy lidhur me atë shqetësim që unë kisha shprehur në ftesën time publike.

 

A është magjistar Nar Koka që ju takoi?

Unë do preferoja t’i referohemi të vërtetës dhe as përrallës që është shpërndarë me shumë folklor brenda dhe as thashethemeve të mëparshme. E vërteta është se edhe me kryeministrin unë jam takua, në presidencë dy herë, edhe kur u kërkua një takim me përfaqësuesit e BE. Nuk kam shprehur asnjëherë refuzim për tu ritakuar në rast se do ishte shfaqur nevoja dhe do ishin krijuar kushtet.

 

Çfarë pati ndonjë gjë konkrete?

Shprehja e atij shqetësimi konkret që unë kam, por që besoj se është shqetësim i ndarë me shumë të tjerë, për të krijuar kushtet që Shqipëria të zgjedhë një president, i cili të përfaqësojë unitetin kombëtar, të mos e harrojmë asnjë çast se bëhet fjalë për një provë që do të përcaktojë në mënyrë të qartë fatin e provimit tonë në vjeshtën e ardhshme. Unë dua të bëj çmos me mish e shpirt që të mos mbetemi në klasë për statusin për herë të tretë.

 

Ka pasur një tentativë për një takim mes jush që në nëntor të vitit të shkuar në Bruksel?

Informacionet tuaja janë përgjithësisht të kontestueshme.

 

Unë kam shumë informacione..

Por burimi kryesor i informacionit është i pabesueshëm.

 

A ka një problem moral në takimin tuaj me zotin Meta? A e amniston Metën ky takim nga akuzat?

Nuk jam takuar për të rishkruar të kaluarën. Qëndrimet e mia në këto momente dhe në momentet e tjera, janë qëndrime të mbajtura në rrethana të qarta dhe pa asnjë dyshim janë pjesë e historisë. Unë vetë nuk ndjej asnjë arsye që të ndjehem keq për gjithçka kam thënë që kur jam në krye të PS. Më lejoni nga ana tjetër të them që është shumë e rëndësishme të kuptohet që procesi në të cilin ne, PS përmes meje dhe të tjerësh, kemi hyrë me vullnetin për të krijuar kushtet që politika shqiptare të japë një shembull politik të munguar prej vitesh. Kjo na imponon krijimin e një klime besimi mes kundërshtarësh. Është e domosdoshme që kur ndërmarrim një nisëm të tillë me këtë qëllim madhor, ne nuk rishkruajmë të shkuarën, por flasim për të ardhmen. Politika është qenie e gjallë.

 

Pa pasur ndjesi për të shkuarën?

Ky nuk është princip, është spekulim. Më lejoni tu kujtoj një fakt. Në debatin e fundit para garës presidenciale në Francë, Sarkozi i tha kundërshtarit që je një shpifarak i vogël. Pak ditë më pas, në homazhet tradicionale, theu një traditë të gjatë duke ftuar presidentin e sapozgjedhur. Atëherë sipas jush, çfarë duhet të mendonin francezët, përveçse sa mirë që në këtë moment, këta dy burra u bënë së bashku dhe dhanë një mesazh. Mos harrojmë se këtu nuk bëhet fjalë për komunikim mes personash dhe njeriu zgjedh se me kë do kalojë kohën e lirë, këtu është çështje njerëzish që përfaqësojnë vullnete të shprehura të të njëjtin popull që ka të njëjtin qëllim dhe aspiratë që sa më parë të ndahemi nga rruga e rrënimit të mëtejshëm.

 

A vazhdoni të mendoni se Meta është i korruptuar dhe vendimi për pafajësinë e tij është i gabuar?

Nuk do i shmangem pyetjes, por do më lejoni që të them disa gjëra. Së pari, unë nuk kam parë në asnjë emision në televizionet prestigjioze që intervistat të bëhen me inserte të kësaj natyre, ky është problemi juaj. Është problemi i kësaj shtëpia mediatike, ku ardhja ime është një hap për t’i parë gjërat me syrin e të ardhmes.

Unë besoj se për njëmijë e një insertet dhe njëmijë e një arsyet që mund të rendisim për të shkuarën, është dita për të kërkuar rrugën e së ardhmes për të ndarë betejat e palëve, për të cilat edhe demokracia duhet të funksionojë për betejat e aspiratat e një popullit të tërë. Edhe Sali Berisha është ai që është. Unë kam bërë ftesë dhe do e takoj dhe atë. Është me rëndësi që të kuptohet se këta njerëz përfaqësojnë pjesë të një populli që nuk është i ndarë.

 

A ka bërë drejtësia gabim me pafajësinë e Ilir Metës? Unë jam dakord që politikanët të takohen, por unë iu referova një takimi në mesnatë.

Unë në konceptimin tim të gjuhës shqipe dhe përdorimit të saj, nuk di të shaj. Ua përsëris, unë fola për një situatë, në të cilën udhëkryqi e imponon një përpjekje për bashkërendim forcash. Nuk fola për një rrugë rozë tash e mbrapa, ku politika do pushojë së bëri politikë dhe palët nuk do mbajnë qëndrime ndaj njëra tjetrës. Ju si gazetar duhet të jeni i saktë se nuk ka pasur udhëtim në mesnatë dhe as makinë të fshehtë. Ka pasur një takim normal jopublik pas një ftese. Paqja bëhet me armiqtë, dialogu bëhet me kundërshtarët. Metën e Berishën nuk i kam armiq, por kundërshtarë. Kjo nuk nënkupton rishkrimin e historisë dhe vendosjen në rendin e ditës të gjykimeve me natyrë morale që nuk kanë lidhje me atë që po diskutojmë. Ka një moral më të lartë se morali i deklaratave reciproke të nxjerra nga konteksti kur ne flasim për një çështje më të madhe.

 

Ishte apo nuk ishte fajtor Ilir Meta?

Ju keni të drejtë në këtë pikë dhe shumë shqiptarë kanë të drejtë që i referohen të shkuarës si një arsye për të qenë cinikë. Ndërkohë që unë ju them dhe përmes jush të gjithëve atyre që na ndjekin se unë besoj se Shqipëria mund të bëhet, se Shqipëria meriton më shumë. Pa asnjë dyshim jemi të gjithë ne që duhet të bëjmë më shumë. Edhe në këtë rast jam gati që të tregoj atë që do bëj nesër si kryetar qeverie. Nëse sot qenka çudi që u takoka kryetari i opozitës me kryeministrin, kur unë të jem kryeministër në rast se shqiptarët do më zgjedhin, një nga gjërat që do jetë prioritet në politikën time të komunikimit do jetë vendosja e kontakteve normale me liderin e opozitës. Kjo nënkupton kontaktet publike dhe jopublike, në funksion të një amaneti, të Shqipërisë evropiane.

 

I kërkuat falje Metës?

Kjo është një pyetje që buron nga cikli sajo, komento dhe më pas pyet atë që ke sajuar. Nuk kam asnjë problem për kulturën dhe edukatën time, por nuk ka qenë rasti. Unë me kryetarin e LSI nuk jam takuar për të rishkruar të kaluarën, por për të shkruar të ardhmen.

 

A keni emra konkretë për presidentin e Republikës?

Ne e kemi bërë të qartë që duhet një proces.

 

Keni një identikit?

Të mos jetë nga radhët e PD.

 

A keni rënë dakord me Metën për këtë? E kam parë në shtyp.

Ne nuk mund të pranojmë si figurë për një proces të dakordësuar asnjë nga figurat e PS sepse nuk kemi më proces të dakordësuar. Sikundër nuk imponojmë një figurë të PD.

Ne nuk e pengojmë dot palën tjetër që të bëjë aventurë.

 

Është aventurë apo zgjidhje kushtetuese?

Ne kemi në vjeshtë provimin për herë të tretë për BE. Nga mënyra se si do biem dakord për presidentin, varet integrimi evropian. Kjo është thënë shprehimisht nga BE dhe SHBA. Ata tonë se nga mënyra se si do zgjidhet presidenti do varet shumë edhe gjykimi i mëtejshëm i procesit…

 

Nëse zgjidhet me 71 vota, çfarë problemi ka?

Do ju lutesha të më dëgjonit. Kur ndryshuam Kushtetutën nuk e bëmë me arsyetimin që kanë shumë mosbesues, që thonë se do fitonim zgjedhjet dhe do e merrnim presidentin. Ajo që kam pasur parasysh kur kam qenë i gatshëm të bëj ndryshimet në Kushtetutë ka qenë shembulli i vendve të tjera, që nuk i referohen 71-shit që gjashtë muaj para, por gjejnë mënyrë për tu dakordësuar. Presidenti duhet të garantojë disa institucione kushtetuese, që ne nuk pranojmë të bien nën kontrollin e kryeministrit përmes një skifteri që vendoset në presidencë. Kancelaria Merkel i kishte votat, por jo vetëm u ul me opozitën, por pranoi një kandidat të opozitës, që ishte një kandidat që në sytë e opinionit e mishëronte unitetin e vendit.

 

Topi u zgjodh me 84 vota…

Por kjo nuk e ndaloi pazarin elektoral. Kjo ishte arsyeja që na nxiti të bazohemi tek dakordësia dhe jo tek kalkulimet e votave, për ta kthyer parlamentin në një treg informal.

 

Ata që i kanë pasur votat e kanë zgjedhur gjithmonë presidentin?

Në fakt në 1992 dhe 1996 kemi pasur një figurë të unitetit kombëtar.

 

Në 2007 patëm një president që votoi për ju?

Ky është një moment i trishtuar kur një frekuencë kombëtare përdoret për spekulime të kësaj natyre. Ju mund ta vendosni me figurë, me zë dhe me të gjitha.

 

Nuk ka pse tu vijë turp që presidenti votoi për ju…

Mos zgjoni tek unë pasionin për batutat se nuk ia dilni. Fakti është i thjeshtë, është hedhur një fletë në kutinë e gabuar, nga e cila pas farsës në KQZ paska pasur vetëm një fletë. E vërteta është se nga ajo kuti janë hequr fletë. E vërteta është se presidenti mund të ketë hedhur fletën e votimit në kutinë e gabuar. Por ju ekspozoni këtu një fletë votimi të mbyllur, që hidhet në kutinë e gabuar dhe pastaj kur mbaron maskarada e Arben Ristanit, ku futej krahu deri në bërryla në kuti, në atë kuti doli një fletë, sepse të tëra fletët janë hequr për të bërë këtë sulm. Kjo nuk është alibi, ky është fakt. Është fakt se zgjedhjet në Tiranë i fituam ne. Pjesë e maskaradës ishte edhe vota e hedhur në kutinë e gabuar nga presidenti.

 

A do i jepni vota Nanos për tu regjistruar për president?

Nuk ka arsye sepse ne po angazhohemi në një proces konsensusi dhe nuk bëjmë si kryeministri që nuk lë hapësirë për të gjetur dakordësi.

 

A keni biseduar me Metën se ai mund të jetë kandidat për president?

Nuk kemi bërë bisedë të natyrës konspirative, por kemi bërë bisedë për të ndarë pikëpamje se ku ka pika referimi të përbashkëta.

 

Ju do i mbyllni universitetet private?

Ne do të vendosim një sistem të pavarur ndërkombëtar me një agjenci akreditimi dhe do kalojmë në sitën…

 

E ka bërë Ministria e Arsimit…

Po, dhe Renzo e mori diplomën.

Ne nuk do ta vendosim ekonominë në funksion të propagandës. Politikën arsimore në funksion të propagandës. Se sot ka 1 milion të papunë.

 

Si të dalin 1 milion të papunë?

Unë i referohem shifrave zyrtare të Bankës së Shqipërisë, që nuk besoj se do më thoni se është e opozitës me guvernatorin Fullani.

 

INSTAT thotë se….

Tani me INSTAT-in do merremi?

 

Unë me INSTAT merrem se nuk dal në rrugë.

INSTAT-i im është më i besueshëm se INSTAT-i i atij fqinji që shiheni si u katandis duke qenë vend anëtar i BE. Ishte INSTAT që thoshte se borxhi ishte brenda normave, deficiti brnda normave. Vetëm hapja e letrave dhe përballja me realitetin e shifrave nxori në shesh se shifrat ishin dyfishi i dyfishit.

Referuar shifrave të Bankës së Shqipërisë kemi 1 milion e ca të papunë.

 

Keni dhënë se 5 përqind e popullsisë kanë pasurinë. Ju keni deputetët më të pasur…

Nëse më tregoni njërin nga këta deputetë, që ka ardhur nga bota e sipërmarrjes dhe është bërë sipërmarrës pasi është bërë deputet. Po si t’ia bëjmë ata që vijnë nga bota e politikës që bëhen sipërmarrës.

 

A është më e varfër Shqipëria sot se shtatë vite më parë?

Pyetja është më e thjeshtë. Sot një infermiere a blen më shumë apo më pak, kjo është pyetja. Nuk matet kështu zhvillimi. Matet me fuqinë që njerëzit kanë në xhep. Një fuqi nga një tjetër dallon në një pikë, sa e ka fuqinë blerëse.

Pyetja më e thjeshtë është kjo: me paratë që keni në xhep a e keni më kollaj të përballoni jetesën.

 

Nuk përgjigjem në emër të tre milion shqiptarëve…

Por jetoni në një rreth të mbyllur. Kryeministri ynë fabrikon shifrën, më pas bën politikën. Do më lejoni të shtoj edhe një element tjetër. Shqiptarët duhet që shërbimet publike, arsim, shëndetësi, t’i marrin sipas nevojës, apo sipas fuqisë që kanë në xhep. Me ne do i marrin sipas nevojës.

 

***

Mbaji këto që them unë se do i bësh inserte kur të vij këtu si kryeministër.

 

Por duhet të fitoni zgjedhjet?

Kur unë të jem kryeminisër do ketë zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe kurrë më nuk do ketë zgjedhje me parimin që topin e kam unë dhe penalltinë e gjuaj vetë.

 

Por i mbani mend zgjedhjet në vitin 2003, kur u kthyen votimet në shumë qendra…

Por zgjedhjet u kthyen nga gjykata.

 

Enver Hoxha e mori pasurinë nga të pasurit dhe ia dha të varfërve…

Nuk kam këtu fotografitë e Barak Obamës. Nuk kam as foton e Bill Klintonit, as të Toni Blerit, as të Fransua Miterandit, as të Sarkozisë, as të Merkelit, se po t’i kisha do thoja kjo grua që është kancelaria e Gjermanisë dhe këta burrat janë të majtë

 

Janë miqtë e doktorit..

Doktor quan miq edhe ata që sheh në korridor… pra janë edhe të majtë, edhe të djathtë, edhe konservatorë, edhe progresistë, por nuk e pranojn principin që kush fiton më pak, paguan më shumë. Unë besoj se patriotizmi thelbësor shprehet tek kontributi për taksat. Unë dua t’u them 99.5 përqind kompanive të biznesit të madh, që paguajnë 10 përqind taksë, që shqetësohen se me ardhjen e socialistëve do na pijë e zeza se do na rritet taksa, se ne do bëjmë program të dakordësuar se si do aplikojmë parimin e progresivitetit. Sot ata paguajnë 10 përqind taksë dhe kjo 10 përqind është de jure kontributi i tyre për shtetin. Por ajo që u them atyre është se llogarinë me ne nuk duhet ta bëni është 10 dhe mund të na bëhet kushedi sesa. Por do e bëni duke u nisur sesa keni në xhep në janar dhe sa u dalin nga xhepi deri në dhjetor për të paguar nën dorë në mënyrë që të merrni frymë në kushtet e një tregu të kontrolluar nga monopolet. Në kushtet e një konkurrence të pandershme. Nuk ka konkurrencë të lirë në Shqipëri. Në kushtet e një paparashikueshmërie të sistemit fiskal. E ka ndërruar 68 herë ligjin në tre vjet. Ne do vendosim parimin e progresivitetit me ju duke ju garantuar se këtë pjesën tjetër do ua heqim qafë.

 

Le të flasim për fshatin…

Aty është në fakt një nga burimet të mundësive për punësim, të mundësive për zhvillim të qëndrueshëm rural dhe të mundësive për të kthyer faqen e një kapitulli të zymtë sa më s’ka, të një fshati që jeton në gjendje natyrale. Ju nuk frekuentoni ndonjë fshat, përveç një fshati turistik.

 

Por në fshat tokat janë të punuara. Njerëzit kanë ndërtuar pa leje, por kanë ndërtuar…

Masakra e ndërtimeve pa leje në fshat ka të bëjë me një histori me pasoja të pallogaritshme. Sot toka bujqësore jo vetëm që është zvogëluar, por edhe ka degraduar. Nuk ka kanalizime, nuk ka ujësjellësa, nuk ka energjinë, nuk ka shoqëri.

 

Të gjithë fermerët më thonë se na vijnë maunet në dorë…

Kush janë këta?

 

Të komunës Xarë.

Po këtë komunë nuk e bëri Saliu, por e gjeti aty. Sot fshatin e kemi në gjendje natyrale. Nuk ka rrugë. Me atë që thotë Saliu ka shtruar me asfalt vajtje- ardhje deri në Stamboll.

 

1226 leje keni dhënë ju si kryebashkiak. 644 janë leje që kanë ndërruar projektin, sepse nuk i keni administruar dot.

Ekzakt. Këtu ka dy probleme, e para është thënë në mënyrën më abuzive se këto pallate i kanë të pahipotekuara se nuk do kryetari i Bashkisë. Çfarë kanë hipotekuar deri më tani?

 

Janë në proces hipotekimi…

A, janë në proces. Por doli kryetari i Bashkisë, firmosi edhe një memorandum.

 

Ka qëlluar i pashëm Lulzim Basha…

Nuk më intereson kjo pjesë. Arsyeja pse Basha ka gënjyer, përveçse e ka gënjeshtrën sëmundje, është sepse nuk e ka pasur haberin se ç’po premtonte. Ndërkohë që ka dy probleme shumë të rëndësishme. Ka një problem ligjor, që është normal që nëse ti merr një leje, duhet të respektosh projektin dhe të marrësh lejen e shfrytëzimit. Nga ana tjetër nuk ka shtet, sepse mekanizmat e kontrollit janë komplet jashtë loje. Nuk është çështja vetëm tek policia bashkiake. Është sistem i ndërtuar së prapmi. E kam kërkuar dy vjet pasi jam bërë kryebashkiak.

 

Ka qenë Sandri negociator për ligjin e decentralizimit të pushteti vendosr…

Mos më fut tek Sandri se ia filloj me të falat. Pra, po të përgjigjem, nuk kontrollohen dot ndërtimet. Nuk ka vend në Europë që kontrollon ndërtimet duke i gjëmuar me policë dhe fadroma. Kjo zgjidhet duke përfshirë kompanitë e sigurimeve. Por këta nuk e njohin këtë.

 

Pse nuk e bëtë atëherë?

Nëse do më kishte dëgjuar mazhoranca e atëhershme mua, Saliu nuk do ishte në pushtet. Pra nuk ka njerëz që firmosin dhe marrin përgjegjësi për rreziqet.

 

A ishte kandidimi i Vishës një problem moral i juaji?

Ma thoni pse?

 

Sepse është avokati i zotit Mediu. Ai thotë se është i pafajshëm…

Ka edhe një mundësi tjetër, që ju ia fusni kot. Ne nuk kemi propozuar për anëtar KLD-jë avokatin e Fatmir Mediut, por një profesionist të sistemit të drejtësisë, prokuror në sistem, i papërfolur, i cili u largua nga sistemi pa dëshirën e tij dhe për të jetuar e mbajtur familjen e tij u fut avokat dhe dy janë profesionet që nuk i pranon diktatura, avokati dhe prifti. Në kohën e Enverit dhe të Saliut nuk rrëfeheshe dot tek prifti. Një avokat nuk mund të kryqëzohet se ka mbrojtur klientin e tij. Ka edhe një gjë të fundit, nëse do kishim çuar atje avokatin e Fatmir Mediut, nuk e kuptoj pse vetë Mediu nuk e votoi. Por Ardian Visha nuk bëhej vegël qorre e Saliut në KLD.

(VIJON)

REMOTE_ADDR:[]

56 komente në “Edi Rama: Me Metën s’jam takuar për të rishkruar të kaluarën, por për të shkruar të ardhmen”

 1. Dauti Skele, Vlore says:

  Besoj se ky eshte gjest politikani, por nuk duhet harruar se kur ndodhi Gerdeci, renia e supeve te Berishes u keqperdor si bashkfajsi! Ndaj dhe ky gjest duhet shikuar me kujdes!!!
  Te mos harrojme qe Ilir Meta eshte SHKAK/FAJTORI No.1 i 21 Janarit!
  http://imazheshqip.blogspot.com/2012/04/li-me-ta-relax-2012.html

  1. Hysa says:

   I pafytyre,I pacipe,hipokrit pervers I nje kategorie me saliun!Jo vetem qe ka treguar se eshte I paafte per te bere opozite,por tani po shpalos dhe anen tjeter te medaljes,ate te nje mashtruesi ordiner,i cili nuk e paska per gje te genjej sy me sy gjith shqiptaret ne lidhje me cdo veprim te tij politik!peshtyn dhe lepin me po te njejten pafytyresi si saliu,dhe e Ben kete per po te njejtat “arsye” si saliu dhe ilir meta, “per integrimin e vendit”!bisedimet zyrtare dhe Jo zyratre,behen ne vende publike ZYRTARE,pasi marredheniet formale nuk mbahen duke ngrene ngjalen,pervecse nese Rama e ka pasur fiksim ngjalen e ilrit!atehere te pakten te tregohet I sinqert dhe ta pranoj se takimi nuk ishte per presidentin por sepse ngordh per pak nga ngjala e likes!

   1. aqifi says:

    Edi Rama po firmos fundin e vet politik. 2013 e ben skenen politike shqiptare si ajo greke. Nacionalistet i kemi, duhet te dale ndonje komunist (tani qe vdiq Milloshi) dhe ndonje naziskin dhe historia fillon…

   2. elinor says:

    Nuk me pelqeu aspak intervista/debati i Rames mbreme ne Opinion! Ashtu si edhe ne editorialet e tij, Rama thjeshte zgjatet pa fund dhe futet ne pika te parendesishme duke e humbur fokusin nga ceshtja ne dore. Gjithashtu, mesazhi i tij ne lidhje me politikat fiskale nuk ishte krejt i qarte!
    Ne lidhje me Meten, ai u vu teper ne siklet dhe kjo ishte e kuptueshme. Sado qe ai mundohej t’i shmangej pyetjeve ne lidhje me takimin e tij sekret me Meten, perseri nuk ia arriti dot thjeshte ngaqe nuk ka justifikim per ate takim. Gjithcka qe ai duhej te thoshte aty qe t’i shmangej me lezet mitralimeve te Fevziut ne ate pike do te ishte dicka si “ai takim u be ne kuader te zgjedhjes se presidentit dhe nuk mund te jap detaje me te hollesishme ne lidhje me te ngaqe eshte nje ceshtje qe nuk ka mbaruar akoma”. Kaq! Nuk ishte nevoja per sterzgjatje ne shpjegimi apo per t’u munduar ta nxirrte nje takim te tille si dicka pozitive se thjeshte nuk ka asgje pozitive nga ai takim. Nje person te cilin e ke peshty ne surrat njehere nuk shkon t’i hidhesh ne qafe me vone, aq me teper kur ky person ishte sebepi i vrasjes se 4 te pafajshmeve dhe plagosjes se shume te tjereve; aq me teper kur ky person i quajti te gjithe protestuesit bashke me te vraret si nje “turme kokepalaresh dhe morracakesh”. Nje njeri i tille nuk mund te amnistohet per cfaredolloj arsyeje.
    Eshte pikerisht kjo pavendosshmeri e Rames ajo qe e ka cuar politiken e opozites ne kete gjendje te mjeruar ku ende nuk shohim ndonje drite ne anen tjeter te tunelit. Njehere me protesta, pastaj pa protesta. Njehere nuk do futemi ne parlament, pastaj le te futemi. Njehere do te dalim nga parlamenti nqs saliu nuk i pergjigjet kerkesave tona dhe pastaj nuk po dalim. Saliu e ka kuptuar kete lekundje te madhe te opozites dhe po e perdor ne menyre shume te suksesshme ne avantazh te tij. Mos harroni qe ishte patundshmeria e opozites ajo qe e detyroi kete plak te poshter te largohet. Natyrisht, ai vendosi ta djege te gjithe vendin si hakmarrje per ate qe po i behej por kjo nuk do te mund te ndodhe perseri ne ditet e sotme. Te gjithe shqiptaret e kane te fresket shijen e hidhur te asaj kohe dhe prandaj askush nuk do te jete me aq i cmendur sa t’i bindet verberisht urdherave te ketij diktatori.
    Saliu eshte nje burracak dhe si i tille mundet vetem me forcen e karakterit dhe te burrerise se kundershtarit, jo duke u bere pelivan si ai. Per maskaralleqe dhe mashtrime nuk mund t’ia kaloje kush atij. Fatkeqsisht, kete gje po mundohet te beje Rama i cili as nuk mund t’i afrohet ndokund saliut ne ate fushe. Pse e ben Rama kete? Nuk jam i sigurte por nje arsye mund te jete qe ai thjeshte nuk ka kellqe ta detyroje saliun te largohet me zor dhe prandaj po ndjek kete rrugen e paqte te ben blusherave. Nuk dua te keqkuptohem ne kete pike, pasi as une nuk jam per revolucione, por per protesta te vazhdueshme dhe te patundshme. Kjo do te ishte e vetmja menyre efektive per ta larguar saliun njehere e mire nga politika pa qene nevoja te arrihet ne kompromise me nje hajdut me license sic eshte Meta, duke e amnistuar ate.
    Pastaj Rama fillon e flet per politika fiskale, taksa progresiste (edhe ate e beri nje lemsh qe nuk po dinte nga ta kapte per ta shtjelluar), per shendetesine e me radhe, ne nje kohe qe ai nuk eshte kryeminister!! Pyetja nr 1 qe shqiptaret sot shtrojne eshte se “si do t’ia arrijsh qellimit per te larguar kete plak kukudh nga pushteti i pakufi qe ai ka?” Te gjithe e dime se me vote kjo gje nuk realizohet. Si atehere? Nuk eshte se behet fjale per nje vend ku zgjedhjet jane normale, te lira dhe demokratike dhe fitorja e opozites eshte e sigurte si pasoje e punes teper te dobet te qeverise. Ne ate rast natyrisht qe mund te flasesh per “namin” qe do te besh mbasi te fitosh zgjedhjet (dhe perseri kjo nuk do te ishte aspak e lehte me kete shkaterrim total qe i eshte bere ekonomise dhe shtetit). 90% e shqiptareve e dine se, nqs dicka, me mire do te behet se me keq nuk ka se ku te shkoje. Por problemi nuk qendron aty. Ceshtja shtrohet se si do te mundesh ti t’i fitosh zgjedhjet ne kushtet ku jane degraduar institucionet dhe politika shqiptare? Pa iu pergjigjur sakte kesaj pyetje, te gjitha te tjerat jane fjale boshe. Me duket shume absurde qe Rama gjithnje eksitohet duke fantazuar per menaxhimin e shtetit dhe mrekullite qe ai do te bente vetem sikur te vinte ne pushtet ne nje kohe qe te gjithe e dime qe ai eshte niveli me i veshtire i lojes dhe pa e kapercyer ate nivel thjeshte nuk mund te kalosh ne tjetrin.
    Si perfundim, kjo eshte nje opozite e pashprese me te cilen saliu do te rrije ne pushtet per sa kohe t’i doje e pasmja. Une vete, te gjitha shpresat (te cilat jane gjithsesi shume te vogla) i kam varur tek ndonje AKZ apo FRD, megjithese si per cudi, kjo e fundit qe nga krijimi i saj nuk eshte ndjere fare. Nuk mund ta pranoj aspak, dhe i ftoj te gjithe te tjeret te mbajne te njejtin qendrim, qe reputacioni i Ilir Metes te rigjenerohet sikur ne te shkuaren e tij te mos kete ndodhur asgje, vetem per hir te rrezimit te berishes. Nuk mund te bejme kompromise me nje delenxhi per te larguar nje delenxhi tjeter. Nuk mund ta pranoj kurre qe gjithe ato pasuri te pafund qe Meta vuri ne kurriz te ketij populli te vuajtur te anashkalohen sikur t’ia kete lene i ati trashegimi. Nuk mund ta pranoj kurre qe gjaku i derdhur me 21 Janar ne proteste ndaj ketij njeriu te felliqur si dhe kumbares se tij te kete shkuar kot, pavaresisht asaj qe pragmatistet e sotem “modern” e cilesojne si nje kompromis politik.
    Per mendimin tim ai nuk mund te jete nje kompromis politik por nje burracakeri, nje nenshtrim ndaj te ligut.

  2. Tani says:

   Kjo qenka me sa duket rilindja shqiptare e rames!rilindje me hajdut te vjeter!per ata idiotet ketu qe mundohen te tregohen pragmatist duke na dhene leksione se si lepirja e rames me ilirin nuk eshte e drejte por justifikohet me qellimin,kam nje pyetje,mos po shihni gje ilirin duke rrezuar qeverin?JO!atehere per cfar behest pazari?per presidentin?!te bashkohesh me hajdutin per presidentin?vetem nje injorant politik e quan kete levizje te zgjuar!per me te teper,me kete tregoni ju dhe ustai juaj se jeni po aq te pamoralshem sa dhe pushteti kriminal qe doni te rrezoni!atehere mos na shisni pordh se po kerkoni rilindje,por thjesht doni riciklim!

 2. alb says:

  Se kuptoj per cfar e beri deri tani gjith ate opozite konstruktive?!!!!!
  Mos valle e kishte fiksim nje dark te gjiri lalzit, dhe ia arriti!!!
  Ec aty Edi Rama!!!

 3. Gilbert says:

  Me nje hajdut ke vetem nje te ardhme per te shkruar: Vjedhjen e perbashket. Mjere ne me keta hajdute e njerez te pangopur qe na kane rene ne pjese! Ketyre as me vota nuk u ben dot gje sepse votat i numerojne si te duan…

  1. Al says:

   Pavaresishte pyetjeve me nje tendence prej jo profesionisti zoti Rama meriton nje BRAVO te madhe sepse nje politikan apo nje kandidat per kryeminister neser, duhet pa tjeter qe te jete konstruktiv dhe bashkebisedues edhe me palet e tjera ne politik kushdo qe te jete ai . N.q se nuk i pelqen ndokujt Meta Saliu apo Mediu thjesht nuk e voton nuk eshte faji i Rames se ata votohen nga vete ne Shqiptaret . Mos harroni se MEdiu u be deputet ne Tirane pas gerdecit apo jo.
   Bravo z.Rama sepse dialogu duhet dhe emancipimi duhet pavaresisht qe jemi te irrituar me politiken apo politikanet tone . Ate duhet ta ndajme me vote dhe jo me lufte , hakmarrje sharje apo kush eshte me trimi qe shen e bertet eshte me i miri. Ka ikur koha e trimave qe bertasin dhe shajne sepse jemi pjese e Evropes jo e Azise .

   1. hapkutite says:

    ec shpjegojua kete atyre kokepalareve qe u vrane dhe u rrahen ne 21 janar. apo ca iku iku. te shohim perpara per te shkruar te ardhmen. problemi eshte qe kjo e ardhme vjen era hale. ed rama te pelqeka te ta fusin gjithmone. edo e dime qe sala eshte i keqi po nuk e dinim qe ti paske qene b.theq.ri.

 4. elinor says:

  Vetem nje cope karrige zv-kryeministri don Meta, jo me shume!!

  1. socialisti says:

   e ke gabim, nje cope karrige kryeministri do Meta!

 5. Agron says:

  Si ka mundesi qe ky Rama nuk i tha ketij legenit Fevzo qe eshte nje sahanlepires i neveritshem qe nuk ka moral ti beje pyetje per Ilir Meten, per sa kohe qe nuk ka guxuar ndonjehere ti kerkoje Saliut ne te njejten studio qe a i ka kerkuar falje MEtes per etiketimet si trafikant femijesh, mafioz, i korruptuar, vrases etj, perpara se ta fuste ne qeveri!!! A e ka ballafaquar ndonjehere Saliun me inserte te neveritshme nga sharjet dhe ofendimet qe ka bere Saliu per Meten!!! Ku e ka gojen ky mor vlla!!!

  1. DHELPRA says:

   Ke te drejt Agron Kuliçi.
   Saliu e ka porosit vet Sandrin si ta menaxhoj situaten per sonte,po Edi su tregu dinak…

  2. iliri uk says:

   po te mos ishe ketu duke komentuar do ishe duke e pare ne klan qe rama ja tha disa here dhe me keq i tha qe fevziut i pelqel lulja bashkise fizikisht ska mbaruar akoma mund ta shikosh

  3. Ndreca says:

   Po fliste ne kuadrin e takimit qe ka bere Edi me Meten, Agron! Mos e ngaterro kekun me byrekun.
   Apo jeni si ajo qe ngjiteni pas kepuces se Rames. Qe nese rama thote Meta eshte i keq, ju i shumzoni me 10 fish. Nese Medta eshte i mire ju prap 10 fish i shumzoni. Prandaj ju Socialistet jeni lango

 6. artur says:

  Filloi Rama te shohe endra me sy hapur dhe te flase si kryeminister. Akoma nuk e ka kuptuar qe po e peshkojne njesoj si tek krokodili.

 7. trust_no1 says:

  Edvin Rama, perfundimisht paske qene nje plehre. me intervisten e sotme na bere te kuptojme shume gjera. Besoj se ke fituar me merite bojkotin e qindra mijra socialisteve qe te kane votuar.

  1. Ben Chicago says:

   Si ka mundesi bre Rama qe i preve social-komunistat ne bese??.Si ka mundes qe e takon naten Meten??.Pse Meta te shiti???.Si ka mundesi qe nuk dhe pergjigje eshte Meta fajtor apo jo???.Kjo eshte rilindja kombetare me hajdutin Meta?!!.Si ka mundesi qe tallet Fevziu me ty???.Mund te behesh ti k/minister,dhe te te besojne shqiptaret shtetin,kur si hajdut ordiner takohesh naten dhe lepin ate qe peshtyve jo me shume se 2-3 muaj para???.Rama ti ke probleme me karakterin,dhe kjo do te te shkaktoje humbje perfundimtare ne zgjedhjet e 2013.Me vjen keq per komunistat qe presin ti futesh ne pune,i zhgenjeve perseri,,,!

   1. aris says:

    Llafe te bukura shume na the. Meqe ka probleme thjesht me “karakterin” ky Rama, atehere per kete shkak ne 2013 do ta fitoje prape Saliu, i cili jo vetem probleme karakteri qe s’ka, po eshte me i miri sot per sot per te qeverisur. Hapini more syte, dini vetem te shani. Nuk e di ti Ben Chicago ku voton, po se besoj se voton ne Shqiperi, sepse zakonisht ata qe nuk votojne ne Shqiperi flasin me teorira boshe. Ne te tjeret qe na ka zene halli te votojme ketu, kemi dy mundesi, o Berishen, o Ramen. Kaq e thjeshte eshte. Ti vete o Ben, po te votoje ketu, do votoje Berishen atehere, meqenese ky ka probleme karakteri apo ajo? Se jo per gje po shqiptaret ne pergjithesi ne keto kohera te veshtira, shquhen shume per rendesine qe i japin karakterit…

 8. V.F.L.P says:

  Froid (edi vockel) po jua mer edhe filozofeve me emer…..!!! haha gomar!

 9. kelmendasi says:

  Rames i jane mbarue 3000 eurot ne banke dhe shkoji e hanger nje darke qyl dhe nxorri kunjin me socialistet e co.
  Pse po cuditeni Rama me ate darke tha;nuk ishte faji i qeverise me 21 janar.nuk eeshte i korruptuar Meta nuk eshte keq qeverisja se Meta ka thene mbrapa se qendron deri me 2013 ne qeveri.
  Mundet qe Rama te jete marre vesh qe pas humbjes me 2013 te antarsohet ne LSI e te koptohet nenkryetar.

 10. demokrati says:

  Lexova Ramen pasi lexova Bazen.Edhe kete radhe produkti i Lalzi nuk do te kete ndryshim nga produkti i Krokodilit, vecse ky i Lalzit eshte me banal. 3 here e pyeti prokurori Fevziu te pandehurin Rama”A eshte i pafajshem Meta” me fjale te tjera” A eshte hajdut Meta” ose thene ndryshe” A jane qorra shqiptaret”. Kesaj pyetje i nderuari Kryetar i opozites nuk ju pergjigj qe s’ju pergjigj.

 11. rezi says:

  Është e drejtë juaja të bëni të tilla komente, por ndonëse me provokime prej rrugaci të Fevziut Edi Rama, tregon njeriun e kulturuar që nuk fyen dhe që vërtetë Shqipëria ka nevojë për të tillë. Edi vërteton atë që cdo politikan perendimor, sidomos i Europës Veriore, ndjek si program në politikën e tij. Nëse s’e kuptojmë do humbasim Shqipërinë.

  1. Ben Chicago says:

   Z Rezi,ti provokim e quan pyetjen sh.te thjeshte dhe te drejte te Fevziut; A eshte fajtor tani Meta???!.E pyet 3 here dhe kryetari i opozites nuk mund ti pergjigjet.Ti e quan kulture te Rames kete???.Une e quaj paaftesi dhe mungese karakteri,,,dhe programi.

   1. Enough is Enough says:

    reZO KESAI I THONE ,QE NESE NUK E POHON ATEHERE E MOHON……DOMETHENE QE POPULLI QENKA CUAR KOT NE 21 JANAR,ATA NJEREZ QE U VRANE QENKAN VRARE KOT?????????RADHES QE KALOI DOLI 10 VOTA PLUS ,ME KETE QE KA BERE KY LUGAT SHALGJAT KESAJ RADHE DO DALI -50MIJE,DUKE FILLUAR ME 7 VOTA NGA FAMILJA IME.

   2. NjeQytetarOptimist says:

    Ore Beni..

    Po pse kush eshte Edi Rama ti pergjigjet nje pyetje te tille…

    Po mire te te bej kete pyetje une ty:

    A do zgjidhi problemin e c’eshtjes “Meta” ne qofte se i pergjigjet pyetjes qe deshiroje ti pergjigjej ??
    Ore c’fare eshte Edi Rama, Gjykatesi i Popullit ??

    Ore c’jeni ca ufo ju ketu…
    Po a nuk e zgjodhi populli kete hajdutin Meta qe Edi Rama tani duhet te bej kompromis POLITIK ??
    Po kush tha qe takimi i Edi Rames me Ilir Floririn e amniston kete te fundit nga ligji ??
    Dhe na del xhaxhai i te ndjerit te 21 janarit dhe na thoka: “Ti japesh doren atij, i lyen duart me gjak”..Jo more!! P’se duhet te sakrifizojme 3 miljon veta per shtet ligjor per nje person QE VET POPULLI E KA ZGJEDHUR qenka nje kompromis ligjor?!?! Hadje mendje hajde…

 12. V says:

  bobo… sa shume nervoz Edi rama rreth z. Visha… e mbyti bledi… e degjoj ne keto momente…

  1. 1444 says:

   ketu ja fute pordhes…nejse,njerezit e frustruar priren qe te besojne ate qe ata duan te besojne dhe degjojne…

 13. Albi says:

  Ca do me ky njeri???? Si mund ta perfaqesoje PS-ne mbas gjithe kesaj??

  Ne PS neser duhet hap gara demokratike per kryetar te ri, kohes se ketij i ka ardh fundi. Nuk mundet Berisha me nje qe eshte pjese e te njejtave allishverishte e pazare.

 14. BERISHA LARGOHU. MBESHTES C'DO FORCE POLITIKE QE HEDH BERISHEN NGA PUSHTETI PARA 2013! says:

  Pyetjet e Fejziut jane shum injorante, kurse Rama u mundua qe ta edokoje kete injorant qe bente pyetje te bazitura.

 15. Skandal says:

  Rama sot ka marre fund. Jau dhjeu 21 janarin ene gerdecin. Lexoni ene Blushin qe po perqafon Lsi-ne dhe ju botte mire muti qe po hani.

 16. nik says:

  i shkreti edi.brenda 1 jave hengri 2 ngjala.nje ja dha meta ne gjirin e lalsit dhe tjetrin ja futi fevziu sonte.

 17. alb says:

  Ec aty Edi Rama, kali trojes brenda PS!!!!

  Ju a them un, jane hipotekat e apartamenteve, pallateve qe jane ndertuar ne Tirane gjate qeverisjes se Rames prapa gjithshkaje?!

 18. ali kinezi says:

  SOT UNE KAM PARE RAMEN KRYEMINISTER… MOS HANI MUT KOT! KJO ESHTE POLITIKA E DUHUR QE SJELL PARTINE SOCIALISTE NE PUSHTET DHE SHPORR NJEHERE E PERGJITHMONE SALIUN.

 19. zuli says:

  EDI TREGOI EDHE NJE HER SE SKA ASPAK KULTURE NJERZORE NJERI PA EDUKATE QE DUHET SA ME SHPEJT LARGUAR NGA PS SE EDHE ATE E SHKATEROI TURPI I SOCIALISTEVE

 20. E.H says:

  Foli si kryeminister :))))))

 21. valter says:

  rama perfundimisht eshte koke e kembe bashkefajtor sa edhe meta ma salin ne 21 janare, mjere ate qe iken pa keta tallen si tu doj trapi me ne, bravo qeni e beni.

 22. Baca says:

  Me ne fund Rama po ben politike dhe te bukur fort,kjo duket edhe nga nervozizmi i shume komentuesve bathorist qe kerkojne te shesin moral nga llumi ku jane zhytur,fejzo tregoj edhe njehere fytyren e tij pervese dhe te peshtire te nje sahanlepirsi te pushtetit bathorist,nje gazetar sigurisht qe kerkon ta bej terheqes programin e tij dhe te bej pyetje te forta por kur elekuenti Rama i thote se nuk ka qejf te bej batuta dhe ti pergjigjet fevzos ashtu si ai kerkon ,gulmimi eshte injorance dhe paaftesi per te bere detyrat e sherbetorit karshi bathoristit sander,me pak fjale pame nje triumf te Rames dhe nje zbythje te klanit te fazllicit,dhe arrijne deri aty sa te bejne thirje per njerzillek kampionet e kafsherise si ky zuli me lart qe edhe vete e din se asht zhul,

 23. llogjika says:

  Hani m,,,,t o popull
  ata tallin k,,,,,n me ne
  per komente jemi te gjith te zgjuar ne
  bravo per mendimet me vler do i shqyrtojn pa merak
  o u engert mortja o popull

 24. wert says:

  Ja pra erdhi edhe dita, qe keta palacot qe komentojne lart e poshte, morren pergjigjen e tyre. Ju thashe, prisni se dardha e ka bishtin nga mbrapa, ju thashe, duroni Berishen edhe nje vit, se ka marre fund…bashke me Ilirin.

  Intervista tregoi se i vetmi politikan i kulturuar dhe modern ne Shqiperi eshte Edi Rama. Keshtu sillet nje politikan e jo si ata te tjeret, hajdute, seksista, xhepista, te pakulturuar.

  Sot vajtja e tij ne Klan, ishte nje shumplake per opoziten, per kaqolin Fevziu, me pak fjale, ua dhjeu, dhe ua morri kalane nga brenda.

  FORCA EDI RAMA

 25. luis says:

  Sa te zgjuar qe jane disa komentues ketu qe vertet them se lum Shqiperia me keto djem se shpejt ka per tu bere europe sepse kane vdekur budallenjte.Ja p.sh Rama takoj Meten,takoj Nanon,do takoje dhe Berishen Mediun e te gjithe kundershtaret e tij dhe si nuk e nxori koburen qe ta vriste ndonjerin,pse ndonjerin te gjithe me radhe dhe ne fund ngase nuk ka me kundershtar pa patur nevoje per zgjedhje te vihej kryeminister.Disa me duken te pa tru disa debila disa me ruajtur lopet sepse u dashka qe Edi Rama ta beje politiken si e thone keta te zgjuarit.Jeni ne vehte o njerez te pamend apo hipokrite se ne kete qelbesire qe eshte mbjellur ne kete vend nuk ka mbetur aspak mundesi per ndershmeri por puna e do qe ti pervishesh mesa fuqi qe ke dredhinave te cdo lloj natyre sepse ne format e tjera gjoja te ndershme PS dhe Edi Rama do mbeteshin ne opozite per te gjithe jeten.Ne cdo pergjigje te tij une pashe pergjigje te terthorta dhe te zgjuara sepse ashtu ia do momenti dhe jo deshira.
  Asnjeri prej atyre takimeve qe i ka zhvilluar me keta palaco te politikes nuk eshte se me pelqejne po se rruge tjeter nuk ka sepse kush i ka dy sy ne balle dhe pak mend ne koke nuk i bihet murit me koke perderisa vetem keta maskarenj e kane zaptuar cdo celize te atij vendi si nga pushteti dhe ekonomia prandaj neqoftese duam ta shohim ne pushtet opoziten e sotme dhe kryeminister Edi Ramen duhet ta mbeshtesim edhe ne keto lloj manovrash jo nga deshira por nga halli sepse po qe se dikush mund te vendose shenjen e barazimit mes Rames dhe Berishe atehere le te gaboni dhe per here te trete dhe mjere ju se ckeni per te vuajtur ne te ardhmen.
  Nuk besoj se do kete njeri me kokforte se Berisha por ama ky erdhi ne pushtet jo kur i kundershtonte te gjithe por ku iu gjunjezua Fatos Nanos dhe kur faktori nderkombetar ia pregaditi terrenin qe ai te vinte ne pushtet.
  Po nuk veproj Edi Rama ne kete forme qe po vepron tani ai kurren e kurres nuk e sheh karriken e kryeministrit sepse si faktori i jashtem qe ka vulen ne keto pune si faktori i brendshem qe ka pushtetin dhe parane ia bejne te mundur qe perseri Berisha te vazhdoje te jete ne pushtet sepse sic e shikoni ai pranon te beje aleance edhe me Enverin po te ishte gjalle dhe militantet e tij kurre nuk e denigrojne por perkundrazi i thone bravo.
  Duam apo nuk duam ne Ilir Meta eshte kyqi i nderrimit te pushteteve sepse qe kur u distancua ky nga PS partia socialiste mbeti ne opozite dhe nuk eshte budalla Berisha qe e pranoj aleancen me te qe deri dje e ofendonte me fjalet me te rendomta.

 26. nastradini says:

  E ARDHMJA nuk shkruhet me rushfetet e Ilir Floririt, as me gjakun e te vrareve me 21 janar. Po per faj te ketij Ilir Florir Debili. Edi Rama nese nuk e heq dot Saliun me ndershmeri dhe lufte parimore politike, kur ka pothuaj gjithe popullin nga pas, me mire le te jape doreheqjen si LIDER i opozites dhe te gjendet nje njeri qe nuk flirton me mafioze droge dhe prostitucioni dhe plot rushfetcinj te tipit Liri Floriri, Sabit Brokaj me shume sigurimsa dhe hafije nga pas. Jo si dallkauku shkrimtar Blush-Djali me soje e sorollope nga pas, qe enderron koalicione edhe me DJALLIN duke lene parimet dhe luften per drejtesi. Ketu gabon Edi Rama duke terrhequr ne gremine me gafat e tij edhe opoziten shqiptare. Qe akoma nuk po zbulon dot identitetin e saj. Dhe nuk e njeh akoma forcen e Sali Berishes si nje DEMON i zgjedhur nga Enver Hoxha. Per te vazhduar kauzen e Partise se Punes me moton: “Perca e sundo!” Mire i tha Aleksander Frangaj Edi Rames. Qe i eshte ngjitur si muti pas kepuces Liri Floririt. Vetem Edi Artisti nuk ka llogaritur qe po ky Liri Floriri ka kepuce te tjera dhe kepucet me mutin e Edit mund t’i hedhi kur t’i doje qefi ne koshin e plehrave albaneze.

 27. Skela says:

  Edi doli shume me mire se c’shpresonte Fevzo, dhe kjo dukej tek fytyra apo me shume te e qeshura e shemtuar e intervistuesit.. Fevzo natyrisht ishte i armatosur rende por Rama personalisht e beri Fevzon te dukej nje njeri i rendomte qofte profesionalisht( kur perdorte shprehje te tipit une nuk jam ekspet(!)) qofte intelektualisht kur kerkonte ti bente ironi me politiken per taksen apo kur shprehjes se Fevzos “Albin Kurti, politikan interesant” Rama iu pergjigj kaq smjafton sepse “edhe L. Xhuveli interesant eshte”. Ishte e turpshme mbyllja kur nje njeri ordiner mbante ne ekran librin per E. Hoxhen nderkohe qe flitej per politiken e dites.. Ky detaji i fundit e tregoi se ku degjenroi arsenali i Fevzos per te sulmuar Ramen.

 28. ledi says:

  Prisni o njerez e mos u nxitoni me konkluzione te te rrembyera.C’faqja e Edi Rames mbreme,sigurisht qe per mua ashtu si dhe per nje pjese te madhe te njerezve te ndershem,ishte deshpereuse.Nuk mund tu besoja syve se si nje njeri qe kam kaq kohe qe e ndjek dhe qe per asnje here te vetme nuk me ka bere te dyshoj per karakterin e tij,anashkalonte pergjigjet e pyetjeve te cilave ne kohe ai vete u eshte pergjigjur ashtu sic eshte dashur.Mbreme megjithese e prisja ,ai nuk i tha me hajdutit hajdut,por kujdes o njerez!Ai nuk i tha as i pafajshem.Mbreme nuk e degjuam qe ai te pranonte se Meta eshte nje mariftci,nje pelivan,nje dallaverexhi a ku di une tjeter ,sic kish akuzuar me te drejte me pare,por ama Rama gjithashtu nuk nxori asnje gjysem fjale te mire per te.
  Pra nga kjo duhet kuptuar qe nje gje e madhe do ndodhe.Fakti qe Rama shkoi ne vilen qindra milioneshe te Metes per te biseduar,gje qe e them me bindje qe ndoshta para nje muaji do te ishte gjeja e fundit qe mund te bente ne kete bote,tregon se rryma te forta kane levizur.Nuk e dime cilet kane negociuar.Jane te brendshem apo te jashtem!Kete do ta mesojme me vone.Sot nuk mundemi.Kam bindjen qe Edi Rama nuk do ta shiste kaq lehte gjithe kete lufte kaq vjecare e te stermundimshme kunder te keqes per nje emer presidenti,por kam bindjen qe Meta eshte i penduari dhe se ai do te filloje te tregoje shoket qe drejtesia neser te jete me e bute me te.
  Prandaj miq durim!

 29. Drini says:

  Z.Krye.ar!Me behet shume qejfi qe me se fundermi po na mbushni medjen se perse jeni takuar me Meten e argumentat qe parashtroni jane me te vertete shume te mençura!Me lejo te te pyes z.Krye.ar:Po morali (per te cilen vuan sot prostitucioni politik shqipetar) ku eshte apo,kerkoni te na thoni qe ne politike gatuhet vetem hallve e kush eshte budalla le ta haje!Ky eshte respekti ndaj elektoratit te majte apo ke marre leksione nga “rruga e elbasanit”?Turp,or krye.arr.

 30. hajriu says:

  z.Fevziu , dje ne emision the pak a shume se do shaheshe nga te djathtet se nuk i bere pyetje ashtu siç duhet dhe njekohesisht nga te majtet do shaheshe se pyetjet jane tendencioze. Une si i djthte te them se dje thjesht bere zhurmuesin dhe nuk ishe vetvetja por thjesht nje anetar i PD-se per mos me thene Berisha vete . Nga nderhyrjet e tua emisioni u be shume i bajtshem saqe shpesh u detyrova te nderroja kanal.

 31. anticensurë says:

  njeriu mund të shkruaj shumë për këtë PISLLËK të radhës së ramës!çkisha për të shkruar e shkruajta te intervista e meros!të paktën ajo ishte për të komentuar!
  unë po shkruaj vetëm dy gjëra:
  -nuk ka më të drejtën morale për të qënë drejtues i popullit opozitar!
  -rama po pregatitet për të zëvëndësuar diktaorin!

 32. nastradini says:

  NJE OPOZITE E DENJE DHE ME MORAL NUK BASHKEBISEDON ME MAFIEN E DROGES, DHE PROSTITUCIONITE. NJE OPOZITE QE KERKON TE VIJE NE PUSHTET NUK MUND T’I NGJITET SI MUTI KEPUCES TE ILIR FLORIRIT DHE ILIR RUSHFETIT, SEPSE VENDI I ILIR METES ESHTE VETEM NE BURG DHE JO NE TAKIMET PER MAREVESHJE NE TERRIN E NATES.
  Edi Rama ka kohe qe vertitet si “miza pa koke”. E filloi me teorine e tollonave te Enver Hoxhes per nje shtet pa taksa dhe tatime dhe tani ka hedhur fare toke edhe MORALIN opozitar. Mira tha aleksander Frangaj, qe i eshte ngjitur si muti pas kepuce Ilir Metes. Qe po ben SHOW me PS-ne. Se ndryshe pse t’i leje ministrite, tenderat, hidrocentralet dhe fushat e naftes, kanalet e droges dhe prostitucionit, qe Saliu ja ka lene te beje si t’i doje zemra prej skrapaliu. Artisti me qemone te ndryshkur Edi Rama i duket sikur ka bere nje TRIMERI te papare, qe shkoi ne studion OPINION te Fevziut. Prandaj nastradini don t’i thote Edi Rames dhe te gjithe opozites shqiptare dhe fanatikeve enveriste: Po pse kaq budalla dhe kaqol ju duket juve Ilir Meta? Qe te lere THASET me leka qe i jep Sali Berisha me ministrira famoze dhe tendera, me hidrocentrale dhe fusha nafte, qe e shpetoi nga prangosja prej kallezimit te Dritan Priftit dhe qe e josh dhe e perkedhel sikur ka bere “vezen e kuqe”? Po shume budalla e mendoni Ilir Floririn ju more dallkauke fanatike te Edi Rames qe t’i flake te gjitha keto BAMIRESIRA qe Saliu ja ka falur me mjaft bujari. Nuk kemi degjuar qe Ilir Kokelopa te jete HOMO si Enver Hoxha. Se ndryshe do te kishim besuar qe po flirton me Edi Ramen per arsye te tjera, i emocionuar nga fotot nudo te tij ne plazhet franceze. Se mesa duket fjala MORAL per simpatizantet e PS-se se Kohes se Qepes te Enver ANTIKRISHTIT eshte nje fjale e panjohur. Dhe e kuptojne politiken vetem si nje loje KURVASH komuniste. Sic po e demonstron me se miri Sali Komunisti, qe e ka mesuar kete tetori qe nga koha kur ishte Sekretar i Partise se Punes.

 33. SADIU says:

  O Bledi Fefziu , tani e tutje si analist qartesohu per ndergjegjen tende. ” Bojkoti” i Partise Socialiste, nuk quhet bojkot. Quhet frenim. Frenim,qe se paku Saliu, te mos perfundonte Hitler, por te ngelet te si shoku Enver.Si perfundim do ta theresh me RAMEN.

 34. Po si spate guxim te pranosh fajesine e Metes more derzi? Ike dhe ti nga lista e njerezve qe mund te benin dicka per kete vend. Turp te te vije o Edi Rama.

 35. ALBAN DEGA says:

  MESAZHI I NJE POLITIKE NDRYSHE TE EDI RAMES …

  – Opozitare… kundershtare… por vellezer… jo bajloza

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  E kam kritikuar dhe do ta kritikoj jo vetem liderin e opozites Edi Rama sa here ta quaj te aresyeshme. Sa here ta ndjej dhe mendoj se nuk eshte ne lartesine e misionit te tij njerezor .
  Ky eshte mendimi i lire i qytetarit te lire kudo ne Bote. Aq me teper ne vendin ku Neni Nr. 1 i Kushtetutes ka shenjteruar lirine e mendimit, lirine e shprehjes, sic eshte SHBA.
  Nuk mund te hesht perballe “risise” qe ai ka sjellur e po fut ne politiken e vjeter konfliktuale shqiptare, leva kryesore dhe e vetme e kryeministrit Sali Berisha. Risi per Shqiperine qe Bota e ka zbuluar e futur ne politike prej shekujsh… Si gjithnje te vonuar politikanet shqiptare qe nga konflikti vijne e ne konflikte shkojne.
  Po a nuk thote sovrani: me mire vone se kurre!? Asnjehere nuk eshte teper vone per pune e risi te mira ne politike ashtu si ne cdo hapesire te jetes.
  Kerkesa e liderit te opozites Edi Rama per dialog, marreveshje, kontakte, konsensus, pra shqip per mirekuptim midis politikaneve shqiptare per ceshtje madhore per shtetin dhe kombin shqiptar meriton jo vetem pershendetje, por edhe vleresim e nderim .
  Kjo nisme u kristalizua ne menyre te shkelqyer nga lideri i opozites Edi Rama ne ” Opinionet ” e Blendi Fevziut, qe i nisi me sulm mendimet e tij qe ishin me shume mendimet, sajimet, spotet, shpifjet tipike te Sali Berishes dhe ” Klanit”te tij, te perfaqesuara ne menyren me te shemtuar nga “Klani” i Frangajt dhe Fevziut.
  A nuk thoshte babai i tyre shpirteror Stalini ” Mbrojtja me e mire eshte sulmi”!?
  Kapterri i “Klanit” te Frangajt , Blendi Fevziu e filloi sulmin frontal te “Klanit” te gjeneralisim Berishes, si gjeneral e doli si ushtar i zene rob ne cdo fjale e ne cdo shpifje te pushtetit klanor kunder liderit te opozites…
  Po te shprehemi shkurt e bukur per debatin e mbremshem “Opinione”
  “Gjenerali u kap rob” bashke me shtabin e tij komandues e financues qeveritar.
  Kjo do te ishte permbledhja e “Opinione”-ve te mbremshme ne baze te skemave klasike te “luftes se bajlozave”, te karaduzeve, te mujshanave te politikes shqiptare… te shqiptareve kunder shqiptareve ” Albanus Adversus Albanus “, qe aq shume humbje i ka sjelle e vazhdon ti sjelle Shqiperise si shtet e shqiptareve si komb deri sot.
  Demi i demeve eshte venia ne pikepyetje e aftesive vetqeverisese e qeverisese te shqiptareve, qe kane predikuar cartanat e shoviznimit dhe racizmit sllav me Beogradin ne skalion te pare .
  Edi Rames po perdor nje gjuhe tjeter. Opinionet e tij dje treguan me fakte e shembuj te shumte, me fakte e te dhena konkrete se ne luften midis vellzerve, ne kacafytjet midis “bajlozave” jo vetem te politikes shqiptare ka vetem te humbur.
  Ka vetem humbje kohe te cmuar!
  Ka vetem harxhim energjish te vyera!
  Ka vetem e vetem disfata… pas disfatash sic e kemi treguar me fakte pa fund tash e mbi peseqint vjet te pakten!
  Ndaj nga fillimi deri ne fund ai shpalosi nje politike ndryshe, nje politike bashkekohore, politiken e se ardhmes, mesazhin e vellazerise midis politikaneve shqiptare. Shembujt e Irlandes se Veriut apo i Frances kur ish- Presidenti Sarkozi dhe Presidenti i zgjedhur Holland hodhen pas nje kacafytje elektorale mjaft te ashper e raskapitese edhe per Francen e jo me per nje vend te vogel si Shqiperia.
  Angazhimi publik, gati betimi solemn i Edi Rames per barazine e votes, per dialog, per marreveshje, per mirekuptim me te gjithe faktoret politike shqiptare brenda e jashte Shqiperise ne dobi e sherbim te interesave madhore te shqiptareve, te shtetit dhe kombit shqiptar ne teresi edhe nese fiton zgjedhjet e behet kryeminister eshte nje risi qe duhet te ishte bere norme e rregull te pakten qysh me vendosjen e demokracise ne Shqiperi…
  Edi Rama e kaloi me shume sukses nje provim te veshtire ne nje “shtepi armike” prej se ciles doli si mik dhe lajmetar i nje politike ndryshe. Ishte pergatitur seriozisht e mjaft mire… Me fakte e shembuj te gjalle, te prekshem e teper bindes per cilindo shqiptar!
  Pse!? Mesazhi qe percolli eshte i prekshem dhe i mirepritur nga te gjithe shqiptaret pa dallim. Cili ishte thelbi i ketij mesazhi !?
  Opozitare… kundershtare politike, por vellezer natyrore dhe te natyrshem ishte thelbi i risise se vonuar te politikes shqiptare qe ringjalli lideri i opozites shqiptare Edi Rama jo dje ne Opinione. Ajo u shpalos dhe po hedh shtat qysh me paraqitjen e “Rilindjes shqiptare”
  Nese mbahet, perkrahet dhe zbatohet kjo nisme e program, atehere te gjithe shqiptaret do te jene te fituar… Bile edhe “Klani” dhe “Opinionet” e tij!
  Vone!? Asnjehere nuk eshte vone per pune te mira! Duke cliruar paraprakisht vetveten nga demonet e konfliktit e kacafytjes ndershqiptare, ne nje fare menyre lideri i opozites Edi Rama cliroi edhe “Klanin” e pushtetit.
  Askush dhe asnjehere nuk mund te jete i lire persa kohe cenon sadopak lirine e tjetrit! Liria ime fillon tek liria e cilitdo jo vetem bashkekombas, por edhe bashkeplanetar …
  Ne castin qe une tentoj e aq me teper shkel lirine, te drejten e tjetrit, atehere une kam humbur edhe lirine edhe te drejten time njerezore e craredolloj natyre qofte ajo elektorale, politike, fetare, ekonomike, shoqerore…

 36. adi_bonn says:

  Hajde,ec aty….qekan revoltu te gjithe maloket ketu ne chat….Kjo do te thote qe Edi e paska zgerdhi Fevzon

 37. BIM KALAJA says:

  KE HUMBUR CDO KREDIBILITET EDI RAMA..DUHET TE LARGOHESH BASHKE ME MALOKUN E vUCIDOLIT..PERPARA SE TE FUSNI sHQIPERINE NE 97

 38. elinor says:

  O luis o fyell! “Berisha iu gjunjezua Nanos” kurse Rama iu gjunjezua Metes. Ne kete rast berisha del me parimor se, sado keq qe qeverisi Nano, te pakten atij nuk i doli ndonje video me bllok ne dore. Te pakten Nano nuk i quajti protestuesit “kokepalare”!! Ku jane parimet dhe principet e Rames ne kete mes?!
  “Ajo eshte e vetmja menyre qe Rama ta shohe karrigen e kryeministrit”?? Po pse, sipas teje nje person i principeve, te gjithe hallin aty e ka, qe te behet kryeminister pa dashur t’ia dije per ate me te cilin bashkepunon?! A e di si quhet nje njeri i tille? Jo?? Ta thom u: sali berishe quhet!! Ai eshte i vetmi i pacipe qe per pushtet shet edhe prapanicen….po cfare them edhe une; doli qe nuk na qenka i vetmi se iu bashkua edhe “dashuria” jote para disa ditesh!!
  Hajde mor luis koketuli se nuk ke ngele ti te fyesh komentuesit e forumit kur vete je nje koshere pa blete!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *