Përse LSI është e kënaqur me Kodin?

Nga Mero Baze

 

Lëvizja Socialiste për Integrim është e vetmja parti, përveç Partisë Demokratike dhe asaj Socialiste, që ka përshëndetur kozmetikën e Kodit Zgjedhor. Bëhet fjalë për partinë që katër vjet më parë ishte kundërshtarja më e egër e këtij Kodi dhe që udhëhoqi një grevë urie në parlament kundër tij.

Disa kolegë të mi bëjnë sikur pyesin të çuditur pse LSI do të qëndrojë nën hijen e Berishës, kurse të tjerë vazhdojnë të ushqejnë iluzione se ajo do të dalë në opozitë. I gjithë ky është një arsyetim naiv. Lëvizja Socialiste për Integrim ka arsye të forta të jetë e gëzuar me Kodin, jo për shkak të Kodit, por për shkak të qëndrimit të saj politik. Kjo parti ka vendosur të qëndrojë në koalicion me Partinë Demokratike, dhe brenda atij koalicioni, formula e llogaritjes së mandateve i jep asaj një përparësi absolute duke ia rritur rëndësinë reale që ajo ka në elektorat. Brenda koalicionit LSI mund të dyfishojë numrin aktual të deputetëve, duke rritur shumë fuqinë e saj politike dhe faktorizimin si një aktor i rëndësishëm politik në Shqipëri.

Nëse shikon reagimet e partive të djathta pas miratimit të Kodit, shihet qartë se Mediu dhe partia e Idrizit, që janë dy favorite për të qenë me elektorat thuajse të barabartë, janë të shqetësuara, pasi ato shikojnë se LSI do të qëndrojë brenda koalicionit dhe do të marrë votat e tyre. Kërcënimet e tyre për dalje nga koalicioni janë thirrje të zbehta, të cilat Berisha u përpoq t’i qetësonte dje duke theksuar se do të ndërtojë një koalicion të fortë. Por përtej formulës favorizuese të Kodit Elektoral brenda koalicionit me Partinë Demokratike, LSI ka dhe një marrëdhënie politike me Partinë Demokratike. Lideri i kësaj partie, Ilir Meta, dhe pretendenti në hije i Familjes Berisha për kreun e kësaj partie, Lulëzim Basha, kanë një aleancë të fortë politike që e demonstruan dhe në zgjedhjen e presidentit të Republikës. Ilir Meta u përdor si kamikaz, deri në kërcënim të qeverisë duke rritur pazarin tek opozita, vetëm që Berisha të tërhiqej nga kandidatura e Jozefina Topallit, e cila shihet gjerësisht si një kundërshtare e përbetuar e Bashës brenda partisë. Ilir Meta nuk pati asnjë skrupull dhe asnjë argument kur në vend të zonjës Topalli ne pamë që shkoi në presidencë një gjysmë njeriu, shumë më eunuk se Topalli në raport me Berishën dhe një zyrtar i lartë i PD-së. Ilir Meta as u skuq dhe as u zverdh nga kjo zgjedhje. Shihej qartë se ai hyri në atë betejë vetëm për interes të Lulëzim Bashës, me të cilin e lidh një marrëdhënie specifike politike që ka të bëjë me mandatin e Bashës në Tiranë si bashkiak, kontrollin e Këshillit Bashkiak dhe shpresën që përsëritja e mandatit të vijë pikërisht nga një koalicion me LSI. Pra, LSI, ndryshe nga republikanët apo çamët, legalistët e ballistët, ka hyrë në një marrëdhënie politike me PD, është bërë pjesë e luftërave të brendshme të saj dhe si rrjedhim ka një strategji afatgjate për të mbetur në politikë si një parazit në trungun e PD.

Është kjo arsyeja që Ilir Meta nuk ka ndërmend të ikë dhe as ka pasur ndërmend të ikë nga qeveria e Berishës, por thjesht të mbajë pazarin lart dhe të diktojë një rritje të numrit të deputetëve në zgjedhjet e ardhshme.

Edhe pse Berisha premton të qetësojë Mediun, Idrizin, Spahiun apo Rroshin, ai në fakt ka shumë pak rrugëzgjidhje për ta. Ai mund tu premtojë aty vende në qeverinë e ardhshme, ose të aplikojë “Dushkun” e fshehur duke bërë thirrje në qarqe të veçanta të votohet për ta, por kjo s’ka shumë garanci. Ndryshe nga këto parti, Ilir Meta është në aksion të përbashkët politik me një pjesë të rëndësishme të PD-së jo tradicionale, sidomos atyre që kanë hyrë në këtë parti pasi ajo erdhi në pushtet, dhe nuk kanë shijen e hidhur të Ilir Metës si kryeministër socialist që u arrestoi dhe poshtëroi Berishën, apo që i rrihte në komisariate pas mitingjeve të përditshme në shesh.

Aleanca e Ilir Metës me këtë pjesë të PD-së është identiteti i ri politik i tij dhe arsyeja përse ai është i pazbueshëm dhe i pafrenueshëm në objektivin për t’i dyfishuar deputetët në kurriz të PD dhe koalicionit të saj. E vetmja vështirësi objektive e Metës në fushatë bashkë me PD, do të jetë agresiviteti i pjesës tjetër të PD-së, mbështetës të frymës së Topallit dhe ish- drejtuesve të vjetër të PD-së, të cilët e shikojnë atë si një njeri që u ka rrëmbyer pushtetin dhe paratë nga duart.

Pyetja naive përse Ilir Meta do rrijë ende në hije të Berishës nuk ka vend nëse përgjigja është se do të dyfishojë deputetët dhe fuqinë e tij politike. Ai është i qartë se çfarë fiton duke qëndruar me Berishën. Çdo aventurë e tij për të dalë një pol me vete do ta linte thuajse jashtë parlamentit, ndërkohë që është e qartë se Partia Socialiste do ta pranonte atë vetëm nëse rrëzon Berishën si kryeministër dhe shkojmë në zgjedhje me një kryeministër të ri.

Në këto kushte përshëndetja nga LSI e kozmetikës së Kodit është logjike dhe e sinqertë. Për ata tashmë është Kodi më i mirë, i cili u jep atyre shansin të triumfojnë si parti e dytë brenda koalicionit. Formula i favorizon që votat e partive të tjera të vogla të PD-së të ndihmojnë mandatet e tyre, të cilat ata pastaj dinë vetë si i përdorin. Sidomos nëse PD humbet!

REMOTE_ADDR:[]

43 komente në “Përse LSI është e kënaqur me Kodin?”

 1. Ana says:

  Integrim hesapi.
  Lilua e ka dyst tani, por me vone si do i veje puna?
  http://imazheshqip.blogspot.com/2012/07/ilir-meta-lsi-ja.html

  1. Vetem Revolucion says:

   Vetem revolucioni mund ti ndryshoje gjerat ne kete vend dhe asgje tjeter.Harroje kodin,leshin apo preshin.Ketu shkelet kushtetuta me te dyja kembet cdo dite.Ta zeme rastin me te mire se Sali talebani nuk do ti vjedhe prape zgjedhjet e ardhshme(gje qe me duket e pamundur),dhe se opozita merr pushtetin.Ju kujtoni se Sala do te fleje gjume?Perseri do te bllokoje cdo reforme dhe do te ankohet se fajin e ka PS me shoke.Do te krijoje aq shume konfuzion sa qe tu djege prapanica te gjitheve.Saliu dhe zvarraniket e tij kane hedhur rrenje.Ketu perfshihen dhe nje pjese e madhe zvarranike te majte.Edhe po iku Saliu nga qeveria,cdo te ndodhe me minjte e tij anembane Shqiperise?Kryetare partish (ne rrethe) te korruptuar dhe implikuar ne krime,drejtore,profesore,doktore,polica dhe nenpunes te thjeshte qe jane bere bandite e shkuar banditeve,doganierer e tatimore,gjykates te korruptuar koke e kembe dhe te implikuar me krimin e organizuar,biznesmene qe kane krijuar biznese te pista te fuqishme si rrjedhoje e lidhjeve me pushtetin,etj etj.Ketu eshte infektuar e gjithe shoqeria.Duke pare veprimet e opozites se sotme,nuk besoj se ajo do te jete e afte te ndyshoje kete katrahure dhe te denoje pergjegjesit e ketyre krimeve kundra ketij vendi. Vetem revolucion dhe asgje tjeter.

   1. Turi says:

    Mero na fal por e ke shum gabim kur thua se ilir koketuli nuk do kaloj ne opozite! Nuk po flas ketu per epshet idiote qe kane disa kolege tuaj se ilir meta do BEHET opozitar per hedhur saliun. Ketu po flasim per nje kalim ne opozite vetem pak muaj para zgjedhjeve, me pretekstin se do hedhim saliun por ne fakt kjo levizje do behet vetem per te marr sa me shume nga votat e majta te opozites dhe per ti ven ato pas zgjedhjeve ne sherbim te sales dhe ilir floririt. nuk I duhet saliut nje ilir qe merr votat e pd, por e kunderta.

    1. raimondi says:

     Ilir Meta nuk vjen me PS-ne, se PS-ja nuk premton se do fitoje zgjedhjet
     –Iliri do shkoje me ate qe eshte me i forti –dhe me i forti eshte Sala ,
     sepse Sala do vjedhe votat-

     -Aq me teper pastaj shtypi i majte e shan e kerdis Ilirin dhe e kercenon me burg per vjedhjet –Keshtu qe nuk ka rugedalje per Ilirin ketej nga opozita


     Tani gjithe zotesia e opozites eshte te ndaloje vjedhjen e votes ,
     _-Demorkacia eshte nje Mareveshje Morale midis pushtetit dhe opozites
     Saliu nuk do ta zbatoje kete mareveshje morale –ndaj Opozita ka dy ruge per te ndaluar vjedhjen

     1_ vjedhja ndalohet me KoalIcione sa me te gjera ,me te gjitha partite
     qe kundershtojne Salen .

     Dhe e dyta ,vjedhja e votes ndalohet nqs do behej votimi elektronik
     –Ketu duhej te kembengulte PS-ja…..Votimi elektronik e nxirte vjedhjen e votes jashte loje ….

     Por kunder votimit elektronik e ndihmoi Salen edhe ai i OSBE=se ndersa Edi nuk kundershtoi fare tek EU .

     Keta te OSBE-se keshtu jane , mbeshtesin gjithmone pushtetin
     Edhe ne kohe te Nanos ,
     i vidhte Nano votat hapur fare me policet –Ankoheshin dmeokratet tek OSBE-ja ,
     ata te OSBE-se nuk e ruanin fare….

     ___Tani ate loje qe bente Nano atehere , e ben Sala …..dhe Demokracia
     ngelet vetem nje ….Metafore

    2. altufi says:

     Pergjigje perfekte Turi.Asgje per te hequr dhe asgje per te shtuar.Ilir Meta,Kreshnik Spahiu,Bamir Topi,Fatmir Mediu etj etj jane te gjithe ata qe do mbledhin votat e te paknaqurve dhe te penduarve per ti hedhur ne koshin e Saliut per arsye mbijetese.

   2. labi nga vlora says:

    Z.Mero!
    Ne konteksin e tere analizes suaj,
    brenda tolerances se lejuar,une kuptoj
    se Trupi i Saliut eshte mbushur plote
    me Tatu,qe ne veshtrim te tyre,
    shpreh ndjenja te thella ne lidhje me
    konsideratat qe Ai realisht i pretendon
    per sejcilin anetar te koalicionit te tij…
    Po shoh,ne gjoks,siamezet Basha-Meta,qe tregon
    se ata nuk do te shkermoqen kurre.
    (aresyeja fare e thjeshte,te dy kane nje kolone
    ate me vertebra apo unaza te korupsionit per te vjedhur
    sa me shume!)
    Ne fund te barkut fare prane “veglave”,
    shoh Mediun,Idrizin,Spahiun,Roshin dhe bash ne
    qender te veglave,Noken!
    Ne prapanice;-Jozefina Topallin.
    dhe ne te dy shpatullat;-Shkelzenin me Argiten…
    Kurse ne Ball ;-
    Serbia,Turqia dhe Saudia…
    Ne te dy muskujt e kraheve;-Damir Fazlliqi!!!
    ………………………………………
    ky eshte pra edhe vleresimi real i ketij
    plakushi me Tatuazh…
    ps.besoj z.Mero,kjo do te ishte edhe pamja
    fotografike e analizes suaj.
    ju faleminderit

  2. an says:

   sepse

   LSI = Levizja e Saliut dhe Ilirkokm…

 2. I-liri says:

  Deri ketu mire. Po ne se SRB-i, humbet, cili do te jete fati i Metes. Pasi per LSI, s’behet fjale qe te ekzistoje me pas. E sigurte do te jete se deputetet e tij do ta braktisin dhe do ti bashkohen PS per te perfituar nga pushteti…., ose per te shpetuar nga zullumet qe kane bere.
  Edhe kjo analize ja vlen te behet z. Baze !

 3. Mentari says:

  Ilir Meta dhe berisha e te tjere politikane qe vijne nga grupi (mysliman-Katolik)i shumices shqiptare e kane shum te qarte se qendrojne ne pushtet shum gjate per te mos thene pergjithmone sesa grupi socialist-Ortodok i Edvin Rames,Pandeli Majkos,Ben Blushit,Paskal Milos,Spartak Ngjeles shum dallkaukeve antishqiptar te tjere.Ata qe e quajne veten shqiptar patriote duhet me cdo kusht te votojne per PD dhe koalicionin e tij qe perfaqeson shumicen e ketij Kombi.Fare e thjeshte zoti Baze,cfar ka ketu per ju qe keni shum veshtiresi per te kuptuar pse LLSI qendron me Berishen dhe fundja e fundit nje dit LSI mund te ket kryeministrin e tyre ne aleance me PD se drejt asaj po shkohet dhe eshte pozitive per shqiperine.Mendoni nje qeveri Ortodokse ne krye te shqiperise me thesin e problemeve qe ka kombi shqiptar matane kufinjve te shqiperise dhe 90% e atij eshte Mysliman (shqiptar Autoktone)

  1. Huntington says:

   Bukur e ke thene ,qe te marin vesh mire edhe ajo pjese e vogel e ortodoksve qe mbeshtet talibanet ne pushtet se si mendojne ujguromongolet per ta,Mentar pavarsisht se je nje mulla qe vjen era perc te pakten je i sinqerte dhe ne kete rast ke te drejte .

   1. Olti says:

    Mentari eshte Serb dhe nuk ka banuar ndonjehere ne Shqiperi qe te dije se Ortodokset e Korces, Tiranes e Durresit gabimisht dhe me verberi votojne PeDe-n! Mentari eshte edhe analfabet sepse po te lexoj perqindjet e votimit dhe perberjet fetare e etnike te zonave e kupton se sa injorant dhe antishqiptar eshte!
    Po o Mentar e Beni Chicago, do shperndajme opoziten dhe do krijojme 3 parti, Nje Musulmane, Nje Ortodokse dhe Nje Katolike!
    Ore ju Serbet Ne vije e keni e jeni ul kembekryq Ne Shqiperi!

    1. Ben Chicago says:

     Olti,une nuk mendoj se PD,eshte parti e “myslymaneve’,apo ka lidhje me fene.PD eshte partia me e madhe ne vend,partia e pare antikomuniste qe rrezoje komunizmin ne vend,eshte Parti e djathte europiane,qe ka ne perberje te saj ajken e vendit,intelektualet,dhe pjesen me te perparuar te shoqerise.Qe nga votimet e para pluraliste ne ’91,per PD votojne qyteti,rinia,intelektualet,njerezit qe kerkojne ndryshim,ndaj qe nga ai vit,ajo fiton vazhdimisht ne qytetet,si Tirana,Durresi,Elbasani,Shkodra,pra ne pjesen me qytetare dhe te zhvilluar te vendit,dhe humbet vazhdimisht ne zonat rurale,ne fshat,dhe ne qytetet administrativo-ushtarak si ; Permeti,Erseka,Gramshi,Tepelena ,Maliqi,Librazhdi,e “qytete-fshatra te ketij kalibri,te cileve ju ka ngelur ora ne ’85.

     1. aldo says:

      San trap qe je mer jahu, kur thua qe qytetaret dhe intelektualet votojne PD’ne! PD’ja votohet vetem nga te vdekurit, emigrantet dhe fshataret qe edhe pse kane nje televizor me teper nuk kane energji me cfare te shikojn. Po ik o koqe, se ti me gjithe mentalin dukeni keni qene policet e asaj kohe.

    2. Olti says:

     @Beni Chicago, Ju kuptova, jeni larguar nga Shqiperia andej nga 1992, kur PD perbehej nga intelektual( ka qene e famshme fjala e Ramiz Alise kur sulmonte Byrone Politike si injorante dhe qe nuk njihnin as gjuhet e huaja ndryshe nga intelektualet qe kishin vershuar ne rathet e opozites)! Berisha ata intelektual i perjashtoi me pas ose i injoroi!
     PD nuk u be kurre parti e djathte aq me pak Europiane, ligji 7501 e dam kosi si parti bolshevike dhe rekuperimi i figures se mbretit Zog I jep thjesht Nje nuance te djathte PeDe perballe rrymave te forta autoritare qe ka si mbytja e ekonomise se tregut nga monopolet prane partise, rritja e rrogave te administrates dhe punesimit Ne te duke e kthyer shtetin Ne punedhenes e konkurues te Kapitalit!
     Ti bie shkurt PeDe nuk ka asgje te perbashket me PD e 1992!
     Ke vite qe nuk je Ne Shqiperi sepse bastionet e votave te PeDe nuk Jane qytetet me si dikur por fshatrat ku votat vidhen me kollaj! Kur morri PS edhe Kavajen vetem Shkodra i ka mbetur si qytet!
     Cte te them me, nese je i djathte duhet te ndjehesh shume keq….. Ne se je administrata kot qe diskutojme se Ti e di nga cila ane eshte ngjyer buka me gjalpe!
     Personalisht besoj Ne ndryshim Jo Nje here Ne 8 vjet por cdo 2-3 vjet se Ne ate vend zullumi nuk ka te sosur!

  2. reformer says:

   Mentar, je i vetmi besimtar ne nje vend totalisht ateist!
   Nuk jam i sigurte nese edhe ti ke besim tek vetja jote.

  3. Po mentari nga vjen ,ç’shekull eshte qe mendon per ndarje fetare,harron qe Pashko Vasa para 200vjetesh ish me i orjentuar se ky.

 4. Olti says:

  Bravo zoti Mero, kesaj rradhe qartesisht e keni lene ne hije Zotin Zaloshnjen ne analizen e tij Mbi qendrimin e LSI!

  Formula eshte e qarte:
  LSI, Partia e Parase, do bashkohet me Salen sepse ne zgjedhjet e ardhshme ndersa Sala ve Kapitalin politik Lsi kontribuon me Kapitalin ekonomik!
  Birishi ka bere llogarite dhe eshte ekzaltuar per fitoren e rradhes Ne 2013 fale llogarise se thjeshte: shteti e policia Berishiste + financiat e Lsi sjellin fitore pa PR, legalista e Cam!

  Ne te kunderten Nje fitore e PS si koalicion i anti- Berishistave me 50.01, nese ndodh riformulon gjithe peisazhin politik pas-zgjedhor:
  LSI falimenton sepse parate qe shpenzon per te vjedhur zgjedhjet nuk do te rikthehen per aresyen e thjeshte qe Sdo kene ofiqe Ne pushtet Kurse PeDe-ja do te kthehet Ne kufijte e saj real, 20% e elektoratit ku militantet do te largohen si te pa-afte nga ekzekutivi!
  Por duhet qe Edvini te fitoje fale Shqiptareve minimalisht!

  Per sa i perket analizes se do kete 4 sa sot APo 7-8 deputete Lsi eshte e pavlere Ne se Sala humb zgjedhjet! Likja Po investon para per te fituar me Berishen 50 + 1; Po humbi ata 4 APo 8 deputete si Duhen as qenit. PS ka 60 e kusur Deputet e Sben dot asgje!
  Se fundi, sa do e pakenaqur te jete Josephina me kripto komunistAt e LSI APo PeDe-s, Ne rast fitoreje do ja mbyllin gojen me ndonje shperblim dyresor! Nuk i kundervihet Jozi Lulit sa te jete Birishi gjalle!
  Do zoti Shqiptaret i ven gishtin kokes dhe votojne per ndryshim!
  REspect!

 5. Jovan Bregu says:

  LSi ka ne perberjen e saj shume te djathte qe kane aderuar ne kete parti,ashtu siç ka dhe nanoist.
  LSi eshte nje parti e kapur,veprimi i saj eshte racional,ne sherbim te interesave te Ilir Metes.Nuk ka me sllogan per te mashtruar,kerkon te gllaberoi kete rredhe djathtas.
  Shume shpejt do duket si tallubace e shpuar.

 6. Votren says:

  Ore Mentan,nga cili gjiriz flet o burri i dheut?Askush ne kete vend per vec zogollit nuk na i ka ulur kembekryq serbet ne kete vend sa kjo qeveri.Ti reciton permendesh ato qe ti thane.Dicka qe sta mbush mendej as vetes mos e thuaj se qesharak behesh.

 7. arjan says:

  degjo ktu ti mo plaku mere,,te kemi pa shpesh ne televizor duke i shpall lufte SALI BERISHES,,a te vjen turp ?? ti je ai qe i ke lare corapet SALI BERISHES,te mori KLYSH,SI TY SI topin,,ju rriti ju beri qen,dhe tani po mundoheni ta kafshoni,,ti je nje sahan lepires,,te flaku sala menjane,i hyre ne bythe edvinit tani,,sa te prishet interesi dhe me ramen,,do gjesh ndonje tjeter, nuk shtyhet jeta keshtu hu me hu,,se do te te hyje ne bythe ndonje dite.

  1. 21janari says:

   Huri per te cilin ti ben fjale te paska hyre thelle ne tru. Ka nje mjet per te shpetuar prej tij : lexo Temen tre here ne dite.

  2. "BUJARI JU DEGJON" says:

   Arjan,lepij ato kocka qe te ka hedhur Berisha dhe mos na ha…desha te thoshja “mos na caj trapin”…
   Meqe po te pelqen huri i Berishes thuaji te ta fute edhe me thelle ,vec dije mire se KUR TE TA FUSIM NE,OPOZITARET “VELLEZER” atehere do ta ndjesh vertet lezetin…
   Dita po te afrohet dhe kjo qe sapo te thashe ESHTE E SIGURTE 100 per qind!!!!

 8. Labi Vlore says:

  Z.Mero.Po shkruaj ne kete gazete per nje thirrje juve dhe gjithe Shqiptareve.Sugjeroj qe te shkruani vetem per nje teme.A do te ekzistoje shteti Shqiptar apo jo,mbas vjedhjes se re te zgjedhjeve qe do te beje Sali Berisha???????????????????? ???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. anticensurë says:

   labusho çka ndodhur që paske humbur besimin tek idhulli tënd???
   ndoshta nuk ja del më të blesh votues me projektet e tua?
   apo idhulli tënd asqë pjerdh për ish entuziazmin tënd??

 9. volluna says:

  votuesit duhet ta fshine nga harta kete parti hajdute…

 10. Roni says:

  Mero,ne analizen tende duhet te kishe shkuar me thelle.PD ka shum probleme.Ajo po nxirret jashte funksionit nga aleanca Basha-Meta.Natyrisht ky eshte nje plan qe ka filluar qe nga zgjedhiet lokale dhe do nxjerri koke mire pas zgjedhieve te 2013.Kjo do kuptohet tek kandidaturat qe do vej LSI per parlamentin e ardhshem te cilat do jene nje perzgjedhie midis Basha-Meta dhe cilet te gjithe do hyjne ne parlament.Asetet,besniket,dhe gjithshka ne PD qe i perket klanit trashegimtar i perzgjedhur nga Berisha, po transferohet tek LSI e cila ne nje te ardhme te afert do ket edhe nje emert te ri te gjetur ne mirkuptim midis Bashes e Metes.Urrejtjen popullore per Berishen dhe bemat e tij,por mbi te gjitha ato veprime antidemokratike teper te renada qe ai do beje pas hyrjes se presidentit te ri ne zyre,do ia lene si trashegimi Jozit bashke me nje PD qe do i ngjaje nje hangari kashte.Gjithshka skandaloze,Berisha do ia faturoje me mjeshteri deputeteve memec dhe pa identitet personal qe ai i ka me shumice ne PD duke i vene letrat e shkruara nga ai perpara dhe njekohesisht duke i prezantuar ne opinion si fajtore per gjthshka do ndodhe.Keta do jen po ashtu nje trashegimi tjeter per Jozin.Licensen per tu distancuar,ne dukje,prej Berishes e ka vetem Basha,nderkoh kur ne opinion Jozi po prezantohet si nje besnike fanatike e Berishes.Kjo loje ben te mendosh per te gjitha ato qe thash me larte.Sekret ngelet menyra dhe koha per fundin qe i eshte rezervuar Berishes,sekret te cilin e di vetem Basha,Petrela e pjeserisht dhe Meta.

 11. bledi says:

  KOHA DO E TREGOJE QE DO HAHEN SI QENTE.POR META BON LOJEN E SALES DHE NORMAL QE META FAVORIZON BASHEN QE E KA SHOK ARGITA DHE KA QENE SALA QE JA NDERSULI METEN TOPALLIT PER TI THENE ASAJ QE NUK TE BEJ DOT TY SE NUK DO META POR NE FAKT ISHTE ARGITA.PRA META ZAGAR I SALES DHE SALA DEL I LARE NE PD .REZULTATI RAMA I PAAFTE DHE 1 ZOT E DI KUSH MUND TA HEQI SALEN.A KA NDONJI EMER?MENDOJ SE PO .VDEKJA.PO JO VDEKJE NGA POPULLI LEGEN POR NGA NATYRA SE POPULLI YNE S KA VRARE KURRE NDONJE PRIJES SI POPUJT E TJERE.USA ANGLIA FRANCA ITALIA FUT DHE LIBINE PO DESHE;

 12. Koz says:

  Une mendoj se Meta eshte sot rreziku me I madh I Bishes dhe Kokëmadhi nga skrapari ne rastin e pare qe do ti krijohet do ta lere ne balte kete kaqol. Duke pasur edhe nje anëtar ne KQZ, LSI Ben qe KQZ te jete ne shumicen vendimmarrese kunder Berishes. Koha do ta tregoje, por per Meten I vetmi shpetim eshte te hedhurit ne det perpara se Anija e Berishes te filloje te fundoset.
  Padyshim ky maskara nuk do ta bej kete levizje (apo do te prese deri sa…) nese opozita nuk e vendos Berishes perpara presionit dhe luftes se hapur politike.
  Pra meta do te prese deri ne nje moment oportun per ti bere shurren Berishes por me shume gjasa Tamam kur KQZ me nje anëtar te LSI-se te jete zgjedhur dhe te jeteunksionale. E imagjinoni anëtar in eLSI-se ne KQZ.. P.sh Manjanin!!!!
  Meta padyshim qe ka mjaft frike nga Falangat e Berishes por po ashtu frigohet se çmund ti ndodhe neser kur opozita/Rama te jete ne pushtet. Dhe mes te dyja rreziqeve do te zgjedhe ate qe do ti interesoj per momentin.
  Gabimi I Rames eshte qe nuk ja ka bere te qarte dhe pa ekuivoke Metes se cdo te ndodhe me te (Kokëmadhin dhe interesat e tij) ne te ardhmen nese ne Darken e ngjalave nuk ka bere zgjedhjen e duhur

 13. gjergji usa says:

  Eshte e vertete qe ILIAS METAS ( sic e quanin gazetat greke kur ky koktul vizitoi Athinen si k/m rreth vitit 2000) eshte i gezuar relativisht nga kozmetika e kodit zgjedhor.
  Me e cuditeshmja eshte se tre governoro-ambasadoret kaluan ne orgazem me kete arritje “historike” sikur te ishte nje nga fitoret me te medha qe pas shpalljes se pamvaresise duke treguar edhe njehere hipokrizine e tyre .
  Nuk kane kaluar shume dite qe keto HOMO-AMBASDORE hodhen me dite te tera fishekzare kur u zgjodh nje gjysmagjel president sikur te kishin cuar shqiptaret APOLLON ne hene.Kur opozita dhe keshillat e ketyre aleateve me zgjedhjen e presidentit u injoruan hapur perse duhet exsitimi i tyre qe vjen era porno-dipllomaci ?
  Kodi i ri eshte nje kenaqsi e vogel per LSI qe mund ta masim ne menyre figurative me disa kilogram sepse gjate ketij viti ILIAS METAS ka patur
  kenaqsi te tjera qe peshojne me tonelata si p.sh:
  1-shpartallimi dhe lincimi i kolegut te tij megamafjoz Dritan Prifti
  ne hakmarrje te publikimit te videove shokuese
  2-takimi privat me berishen ne janar ne gjirizin e lalzit ku MATA HARI i gazedides mademoiselle monika i sherbeu nje vere te kuqe me te shijshme se gjaku i 4 protestuesve te janarit makbethit te vicidolit.
  3-Takimi berisha-basha-meta ne ROGNER pra gjyqit gijotine te I.R.M
  qe me teper ngjante si nje dalje kryqzoresh dhe aeroplanmbajtesesh per te trembur juristet e shkrete.
  4- Fitimi i pafajesise nga I.R.M ne gjyq duke u kthyer nga nje i akuzuar ne akuzues si komunisti bullgar dimitrov andej rrotull Bundestag-ut te legenit volfarth.
  5-Vizita e ketij legeni volfarth ne familjen e I.R.M ku ju servir nje
  “lakror me kockulla” per sakrificat e tij dhe te samurajit te rruga e elbasanit qe e shpetuan dimitrovIn tone nga prangat.
  6-Pasarela e Metes ne washington ku habiti jo vetem shqiptaret por dhe shume dipllomate serioze amerikane me takimin e tij me bossen e anti droges amerikane.Vetem topat munguan ne keto ceremoni te pritjes se Metes qe eshte miku dhe bashkpuntori me i ngushte i Altin Rrapos(te me falin lexuesit nese ky mund te jete ndonje tip si pal melyshi).
  7-Nuk ka ndodhur ndonje here ne Zerin e Amerikes qe nje person qe jep interviste te kundershtohet dhe te akuzohet nga 100% e komentuesve te cilet kritikonin hapur edhe VOA-n dhe DASH-in per perkrahjen e ketij mobsteri.Pyesni po te doni dhe serbisht-folsin e VOA-s Elez Piperin.
  8-Per here te pare dhe te fundit ne historine e njerzimit ka ndodhur qe nje femer-whore te festoje 38 vjetorin duke organizuar orgji me 300 veta .Vetem vlera e varses qe ja vune me lezet ne qafe qafirat e biznesit shkonte te 250 mije dollaret.Biles ne kete dasem merrnin pjese dhe te huaj si puna e asaj hollandezes qe eshte dhe ato qe ropen shqiptaret me VEFA-n dhe qe hamshori legal i saj i palosi 4 veta ne buleverd nen shoqerine e berishes dhe te kurajos se arvizuse.
  9-Pambarimisht i pabese u tregua ne kurthin qe i ngriti Edi Rames me viziten qe i ofroi atij duke e provokuar per nje rrezim te berishes me rastin e presidentit.Nuk e diskutoj qe kjo ishte nje radioloje e arvizuse ku si gjithnje Edi Rama eshte i detyruar ta “ndegjoje” kete ambasador te cuditshem.
  10- Viti 2012 do te quhet viti i triumfit te I.R.M ne politiken shqiptare prandaj dhe gezimi per kete kod gjasme te ri eshte i paperfillshmem.
  11-Ne shkurt 1991 ca shqiptare “trima leshi” te ndihmuar me lezet dhe nga sigurimi i shtetit hodhen nje bust bronxi te E.H.H qe ishte goxha i rende,disa ton.Por vlera e e gjithe valutave dhe floririt qe posedon ky supermafjoz e kalon vleren e bustit te E.H.H sikur te ishte prej floriri.Le ta gezojme megabustin e I.R.M prej floriri.
  12-Besoj se cobani i cepanit nuk punon me koke te vet.Ndoshta ky eshte roje i ketij busti floriri dhe do te kete te veten vetem hallatet e bustit.Sipas “trajektores” qe ka ndjekur keto 21 vjet duket qe ky eshte si puna e atyre aeroplaneve qe drejtohen “me robot” si dhe berisha,nano,basha,nishanidhe tani se fundi dhe edi rama pas 21 janarit.Dhe keto ndryshime kode votimesh jane thjesht si rregullore futbolli kurse partite shqiptare jane skuadra futbolli qe per 22 vjet ndeshjet e tyre i ka fituar ekipi i “Red Star Belgrade” me kapiten skuadre shal berishovic.Dihet qe trajneri i pare ka qene rajersoni i federuar si trajner ne beograd dhe ka qene gjithmone albiter i ndeshjeve.Tani trajner eshte arvizuja pamvaresisht se u vrane 4 tifoze
  kokpalare ne 21 janar.
  Edhe ndeshja qe do luhet ne 2013 eshte e shitur qe tani ne favor te berishes pamvaresisht nga ndryshimi i rregullores.
  Prandaj zoti mero mos u lodh me I.R.M por me ato qe shesin ndeshjen nen tavoline ku nuk mungon as ai fyelli 2 metrosh qe merret me krokodile,delfine,ngjala deri te karkalece deti te cilet dhe kur i eshte dhene mundesia te gjuaje penalltine ne porten pa portjer
  e gjuan topin nga ambasdoret..

  1. Shefqet Cela says:

   Me impresionon llogjika dhe memorja juaj, per te gjitha makinacionet e mafjes qeveritare; pjese e se ciles ka qene gjithmone dhe eshte Ilir Meta.
   Do te deshiroja qe edhe fundi i komentit te ishte i tille. Duket sikur qe hartuar per ta derdhur,ate kove me qumesht te shendetshem, si lopa qemoti.
   SE pari pesimizmi çarmatoses per zgjedhjet e 2013.
   Se dyti venia ne nje plan e mafjozeve qeveritare dhe kreut te opozites, Edi Rames jashte çdo llogjike. Kjo eshte parrulla çarmatosese, qe ka hedhur ne qarkullim, jo pa sukses, Saliu.

   1. gjergji usa says:

    Tu rrite ndera zoti shefqet qe i ke kushtuar disa rrjeshta komentit tim dhe brenda rregullave te miresjelljes po te pergjigjem.
    -Fillimisht i kam ndenjur korrekt problemit konkret qe ngre iluminsti fisnik Mero Pasha Tepelena . Berisha dhe Rama nuk jane protagoniste ne keto rrjeshta por vetem cobani i cepanit.
    -Berisha eshte njeriu me pervers qe kam pare dhe lexuar per te gjitha kohrat ne te gjithe planetin por ai nuk eshte fajtor sepse gabimi apo krimi qendron tek ata qe e moren nga zagar te ramiz alise dhe e “klonuan” qe ne vitin 1991 dhe e mbrojten 20 vjet me vone nga fati i causheskut qe e priste ate dite dhe pak do ta kishte.
    -Pothuajse te njejtat ide i kam parashtruar Edi Rames fill pas 21 janarit qe te mos futej ne votimet e 8 Majit ne ato kushte
    si ne 2009 se me humbjen e tij do te jepte pafajesine dy vrasesve DR EVILIT BERISHE & SON dhe egzaktesisht ashtu ndodhi.
    -Gjendja ne te cilen ndodhet Shqiperia sot eshte pak te quhet katastrofe pamvaresisht nga “sazet” e berishes dhe kori i analisteve te tij qe kane uzurpuar pothuajse te gjithe mediat dhe televizionet.Ky maskim i kesaj menxyre ndihmohet dhe nga tre tenoret e ambasadave qe ne vend te intrepretojne makbethin merren
    me skecin “act now” apo me Heroin FAHRI BALLIU qe trajtohet si kreshniku i maleve te SLABINJES qe mundi i vetem dhe rrezoi bajlozin Enver Hoxha qe ne fakti ishte jashqitje e tij dhe e ramizit deri ne 1992.
    Zoti Shefqet
    Populli shqiptar ndjehet i poshtruar dhe i lodhur me klasen politike pa asnje perjashtim duke bere dhe dallimin qe berisha eshte vrases dhe tradhetar kurse miku jone i perbashket i civilizuari Edi Rama eshte i pafuqishem te marre apo te mbaje pushtetin dhe kete e ka vertetuar vete ai
    Nqs do isha sot ne vendin e Edi Rames do veproja keshtu:
    -Fuqimisht do te kontribuoja qe te shpallja deshtimin total te shtetit dhe falimentimin e turpshem te demokracise ne Shqiperi.
    -Do te fajesoja pa dorashka rolin e dyshimte te tre ambasadorve dhe do t’i kerkoja ndihme kongresit amerikan (jam i sigurte qe kjo ndihme do te jepet nqs je atdhetar i ndershem)per shpalljen e KOLERES POLITIKE ne shqiperi dhe dizinfektimin total te saj
    duke propozuar keto masa:
    -DOREHEQJA E BERISHES “RIGHT NOW”
    -KRIJIMI I NJE QEVERIA MBARE KOMBETARE APOLITIKE PER FESTIMIN E 100 VJETORIT TE PAMVARESISE DHE PER MONITORIMIN E ZGJEDHJEVE TE RRADHES.
    Te pretendosh sot i nderuar CETI te hysh ne zgjedhje me nje k/m vrases,pambarimisht te felliqur qe ka ne dore cdo centimer katror te ketij vendi qe kontrollon 100% admistraten nga vermoshi ne konispol qe dirigjon shumicen absolute te mediave,me nje eksperience brilante per te gllaberuar cdo lloj votimi qe behet ne shqiperi eshte HARAKIRI.
    Pra i nderuar ceti sot behet fjale per me kryesoren:
    A KEMI NE SHQIPTARET AFTESI VET-QEVERISESE DHE SHTETFORMUESE APO JEMI POPULL NOMAD QE RASTESISHT NDODHEMI NE EUROPE ?
    KETE DUHET TE ZGJIDHE SOT EDI RAMA .AI DUHET TE DALE JASHTE LLOGOREVE TE PARTISE SOCIALISTE QE SE BASHKU ME PD DHE LSI JANE BERE SI SHOQERI AKSIONERE.
    RAMES ME REPUTACJONIN QE KA I KA NGELUR NJE RRUGE:
    -TE BRAKTISE RUCAT,DOKLET,XHELILGJONAT LYMPEZAT E SULBUSHATAT DHE CA LEPUJ SI BRACE DHE BALLA DHE TI DALE ZOT KOMBIT QE TE NGELE NE HISTORI SI GJERGJ KASTRIOTI JO SI HAMZAI..
    FALEMINDERIT PER MIREKUPTIMIN.

    1. Shefqet Cela says:

     Ndryshojme, jo pak, per rrugen apo taktiken, per te shporrur kryedjallin nga politika jone.
     Ju supozoni nje front total, kunder gjithe kuadrove te opozites, tre ambasadoreve kryesore e pastaj se keqes qe na ka zene per fyti.
     Gaboni zoteri! Ne mezi marrim fryme nga djalli qe na ka hipur ne zverk. Hapesirat demokratrike jane minimale.
     Me sa kuptoj, troç, ju supozoni nje revolucion (apo gaboj?). Ky eshte aventurizem, asgje me shume, ne kushtet e ketij mijevjeçari. Te paret qe kane tradhetuar kete ide, jane ata qe shiten si komuniste. I pe Milloshistet ne zgjedhjet ne Tirane? Langoj ne sherbim te Saliut. Ata e sollen faktikisht ne fuqi Lulushin, me ato vota “per ti prere buzeqeshjen Rames”, q
     Eshte e kote te zgjatem ne kete teme.
     Mos pjeesemarrja ne votime eshte deshira me e flakte e Saliut me gjithe stanin e vet.
     Taktika e dites, me e rrezikeshmja, e kesaj bande eshte: “te gjithhe njesoj jane, kot qe te levizim”. Apatija”. Me vjen keq teshprehem qarte, por ne keto ujra notoni edhe ju, duke ju turrur “Rucerve………..”.
     Pajtohem me ju per bojkotin ndaj ambasadoreve jo ne bllok, por vetem tashme te urryerin Wolfarth e kapon e tije Gollsruh. Kjo per nje arsye teper te forte: I pa fytyri deklaroi se “çeshtja e 21 Janarit eshte mbyllur”. Me kete e mbushi kupen e poshtersive qe ka bere ne vleresimet e zgjedehjeve “me te mira se me poare”. Tu turresh, ne front, edhe dy ambasadoreve te tjere, eshte absurditet. Mos harroni, ata zbatojne direktivat e eproreve.
     I gjithe thelbi i replikes sime ishte: BASHKIM, ALEANCE TE GJERE, QOFTE EDHE ME DJAJTE, (bf Meta) KUNDER KRYEDJALLIT.
     Kjo do te rriste hapesirat demokratike, per ti dhene fund ketij traziciioni rraskapites.
     Une kam besim!
     Rrespekt!

     1. dashamir says:

      Eshte kenaqsi te ndjekesh debatet midis komentuesve te kesaj gazete qe ne nje fare menyre plotesojne idene e ketij editoriali.
      Dueli midis gjergjit dhe shefqetit me terhoqi vemendjen.Me then te drejten komentuesi i pare eshte pak i ekzagjeruar por gjeret i thote sakte dhe me force qe justifikohet per kete situate qe po kalojme.Kurse i dyti Shefqeti ne komentin e fundit ka humbur shume pike duke aluduar se po kerkohet revolucjon???
      A quhet revolucjon ti kerkosh ndihme kongresit amerikan sic sugjeron komentuesi gjergj??
      A e ke me tere mend qe per te rrezuar nje kryedjall te bashkohet me djajte e tjere ???
      Na vjen keq zoti shefqet qe pamvaresisht qe dukesh komentues i moderuar me kete koment te fundit dukesh sikur ke vjedhur ndonje citat te Mao Ce Dunit.
      Vizita e sotme e tre Ambasdoreve te Rama per heqjen e imunitetit tregon se ky vend eshte invaduar nga keto tre ambasadore dhe berishen e kane si “hundelesh” per ti bere zap shqiptaret kurse Ramen po e perdorin si
      nje cope kompesate ku eshte shkruar:Edhe ne shqiperi ka opozite,pamvaresisht se i eshte ndaluar e drejta per proteste qe ne 21 janar 2011 ku u vrane 4 terrorista nga “navy seal team” me arvizune
      drejtues operacjoni.

 14. Bledi says:

  Shume respekt per te gjithe komentin dhe permbledhje qe bere me siper Gjergji USA me gjithese nuk jane te vetmet per keta antishqiptare te cilet Shqiptaret i votojne nje here ne 4 vjet me deshiren me te madhe.
  Do te replikoja pak per piken 9 me ju.
  Une ne gjykimin tim nuk e quaj tradheti takimin por gabim fatal i Rames.
  Ed Rama duhet te kete nje aksion politik te jashtezakonshem dhe te prere per te luftuar nje nga grupet kriminale me te frikshem ne te gjithe ballkanin si dhe nese kerkon te hyje ne historine e ketij vendi dhe une mendoj se ai i ka te gjitha shanset historike per te hyre ne histori dhe per ti treguar Shqiptareve se ky vend mund te prodhoje burra dhe udheheqes poitik.
  Cfare kuptoj me aksion politik per ti kerkuar ne mase Shqiptareve voten?
  Jo te beje takime preverse por tja beje te ditur publikisht si dhe nepermjet emisareve qe i dergojne nje here ne jave ketyre qenieve te pangopura dhe antishqiptare deri ne qelizen elementare te ADN se tyre se kur te vije ne pushtet qofte edhe ne 2040 ju do te futeni ne burg per krimet qe po i beni ketij vendi te mjere dhe nuk do te kete shtet qe do te mund tju japi azil politik pa ikthyer leket deri ne qindarken e fundit ketij populli.
  Pas ketij aksioni ka dy rruge?
  Nese vjen ne pushtet dhe i fut ne burg hyn ne histori.
  Nese nuk vjen ne pushtet atehere duhet te rishikojme seriozisht vendimin tone per te qendruar apo jo ne kete vend se perkthimi qe bej une eshte qe Shqiptaret keta duan dhe kaq.
  Nuk mund te vjedhin 200 apo 300 mije vota pasi nuk jemi ne 1996.
  Une jam dyshues se do te ndodhi e dyta pikerisht nga pika 9 e jotja tek ai takim ne lalez qe me tregon se Rama po kerkon te ndaje pushtet me te pangopurin Ilir.
  Atehere cfare ndryshimi presim?????
  Rrespekte dhe nje here per nje permbledhje qe i bere atyre fakteve.

 15. *_Realist_* says:

  Thuajse te gjithe komentuesit ne Blog,jane katerciperisht jashte loje,duke perfshire dhe Gazeten Tema e cila nuk kerkon te tregoje shume gjera per Salen pasi e njeh mire sepse preket dhe Ps.cka do te thote qe Shqiptareve po u behet lavazh truri neper B(L)oqe,dhe askush ne ate vend te quajtur Albania ose Shqiperia,nuk ka me burra por jane bere BUrA.
  Zgjidhjet per Shqiptaret nuk jane B(L)oqe-t,por jane grupet e Intelektu(H)aleve Shqiptare qe Fatekesisht kane VDEKUR,pra Shqiperia pervec te VDEKURVE pa Kallur,nuk ofron asgje dhe nuk ka shprese per asgje,derisa eshte nen HYQMIN e Injoranteve Shqiptare dhe zorre thareve te Politikes,te cilet keta te fundit jane nen SHERBIMIN e te Huajve.
  Pra mos u shani kot mes vedit,por mundohuni te kuptoni qe Shqiperia eshte nje Placke ne AKAND te cilen do ta shtrydhin deri sa te kete leng Limoni.kjo dhe me ndihmen e MEDIAVE dhe Blogeve te pa varura,qe do vazhdojne lavazhin e Trurit(programi Mc Ultra),dhe kur limoni te thahet e te mos kete me leng,atehere te gjitheve te Vdekurve pa Kallur ne shqiperi do tu behet DHURATE nje ARKIVOL falas.
  Hajt Tung…….

 16. Integrim Shishtufina says:

  I NDERUARI GAZETAR(pa thonjeza)MUNDOHU TA NXJERESH GAZETARINE JASHTE KUFIJVE TE BATHORES E ‘SALLONEVE’ TE ANTISHQIPTARIZMIT GAZETARESK(FEVZI)
  Mbas 22 vjetesh shqipetaret kerkojne informacion per tju ringjallur shpresa,shqipetarizmi ,impulsi,dinamizmi e vlerat etiko morale me pike synim VEPRIMIN NDAJ SE KEQES.
  PO U VAZHDUA ME HISTORITE 22 VJEçARE TE SALI BABAIT E DYZET ILIRJANE JO VETEM DO TI FUSIM SHQIPETARET SI DERI ME SOT NE FABULEN”Dhelpra qe ndiqte tere jeten pas koqeve te dashit”por koqet e ilirjaneve jo vetem nuk keputen duke i ndjekur por ato fryhen e behen nje ‘koqe e koke bashke’.Kush eshte e ardhmja e si mund te arrihet ‘kaperximi’ i epokes ilirjane te viteve ’30.

 17. Shahin Kolonja says:

  gjergj usa-koment politik me plot kuptimin e fjales edhe pse pa alternativa si mund te delet nga ‘gropa e gjirizit’.
  Evetemja ‘verejtje’ si per shume te tjere e ketu e kam fjalen per komentues intelektuale e jo ‘tifoza’ partish ngelet trajtimi i figures se EDI RAMES.Disa e kerkojne te perdore dhunen,disa,bashkepunetor te saliut disa e duan te jete si saliu per salisjanet,disa qe harroi 21 Jnarin,disa qe degjon ambasadoret,disa qe te keqen nuk e ka qe humb na kundershtari politik por nga brenda(kjo besoj se eshte me me themel)etj etj deri pse hengri ngjale me nje ‘KOKE PAÇE’.
  Une mendoj se roli i EDI RAMES pas 22 vjet katraure jo demokratike por shperberje e çdo gjeje por mbi te gjitha vlerat etiko morale behet shume i veshtire po qe se kerkojme ‘ringjallje ne rruge demokratike e istitucionale.Ti kerkosh rames te veproje si deri me sot me te njejtat metoda si individ pa perfillur rregulla e istitucione brenda e jashte partise qe drejton e qe nuk perben tere opoziten,do te thote qe ta katandisesh ATE ne nje magazine plot ME VAZO KINEZE SI TE VETMEN ‘QELQE KRISTALI’ QE DO THYHET PAS I ORE E DO E KETE HUMBUR BETEJEN PA E FILLUAR ATE.PERSONALISHT NUK E NJOH E NUK E KAM VOTUAR NDONJEHERE POR NUK MUND TE MOHOJ STATISTIKAT QE SOT PER SOT ESHTE NJERIU ME I VOTUAR NGA POPULLI SHQIPETAR DIREKT SI PERSON E AJO QE ESHTE PER TU EVIDENTUAR QE NJIHET NE PUNE.sHQIPETARET SOT SI NE GJITHE BOTEN SKANENEVOJE PER POLITIKANE POR PER PUNTORE,E NJERES ME VLERA TE LARTA ETIKO MORALE.respekt gjergj usa.

 18. Xhemil Seferi says:

  Labi Vlora! Kam lexuar po thua gjith komentet e tua dhe në kënd shikimin tim i quaj në një lartësi të admirushëme. Nuk të njof, por duhesh të jesh i ri, në moshën e fëmijëve të mi. Suksese për të arthëmen e sigurt të Shqipëris, sepse figura të tilla do jenë shumica e Shqipëtarëve. Mendoj se nuk duhet të biem në panik nga tradhëtia e lartë e përkohëshme. Shqipëria për fatkeqësin tonë, prej shekuj është drejtuar nga banda tradhëtare, të cilët shitjen e popullit të tyre dhe nderin personal e kanë pasur në vëndin e skutinës. Ju pyesni: ” Në se pas vjedhjes së votës nga Sali Berisha më 2013 a do ekzistojë më shteti Shqipëtar apo jo…?
  -E kuptoj sarkazmën tuaj dhe revoltimin reciziv. Ju shprehni revoltën karshi opozitës së tredhur, e cila nuk realizon, ose mbron fitore, por krijon preçedencë që të vidhen përsëro votat. Kini të drejtë, por unë mendoj pak ndryshe ndofta gabim sepse jam një popull i thjeshtë dhe jo politikan. Sidoqoftë unë mendoj se votat në Shqipër nuk vidhen nga individi Shqiptar sepse sipas mua asnjë shqipëtar nuk është zgjedhur nga populli, por dikush që komandon botën na i emron si pantera. I vendos kur do, i heq kur do, i zvëndëson kur do, jep urdhër të vritemi si dikur indigjenët kur do, ose për argëtim, krijon shtresën e hajdutëve kriminelë milionerë me gjakun tonë, i uminizon duke i shpallur të pa dënushëm si dikur perëndit e pa vdekëshme të Olimpit. Pra i dashur Vlora mendoj se Shqipëria do ekzistojë, dhe me një popull vital si ne, duke përjashtuar bandën e madhe tradhëtare, e cila përballë e mbi 90% të komkbit puritan atdhetar do themelojë dhe forcojë shtetin e së drejtës. Kjo është bindja ime e bazuar në shkencën e dialektikës së zhvillimit, e cila na tregon se historia hecën gjithmonë para, pamvarësish zik zaket e tradhëtarëve, të cilët do i përbuzi historia si Hamza Kastriotin Esat Pashën dhe gjithë gjirixi kundër Shqiptar.flm.

 19. luis says:

  Mentari zoterinj eshte nje turkoshak shkodran si shume te tjere ne ate qytet qe jane te denje ti dergosh ne stepat e anadollit ose ti zhdukesh nga faqja e dheut kaq pjelle e qelbur qe jane.
  Une jam vete nga Shkodra dhe i njoh mire shqipfolesit turq te Shkodres qe ne njeren ane te japin ate buzeqeshjen e shtirur sikur i ke miq per zemer dhe pas shpinet mbajne gjithnje thiken per te te vrare ne pabesi.
  Neqoftese doni te gjeni myslimane me te qelbur edhe se vete turqit kete mund ta gjeni fare thjeshte ne Shkoder.
  Keta nuk e deshen partine demokratike se ishin demokrate por sepse ne krye te tyre kishin anadollakun e zemrave te tyre.Fatkeqesisht nuk jane pak katolike ne ate qytet qe e duan qorrazi Saliun athua se ai eshte ai qe ua solli demokracine ngaqe vertet ne sistemin komuniste ishin te prsekutuar.Ata ishin atehere edhe jane dhe sot por jane te verbuar ngaqe u mungon djallezia e shqipfoleseve turq te Shkodres.
  Dikur ne kohen sulltan Enverit ne komitetin e partise se Shkodres nuk kishte as edhe nje te krishtere katolik edhe se pse keta perbenin gjysmen e popullsise.
  Katoliket e vertete te Shkodres qe jane te zgjuar e kane kuptuar me se miri kurthin e ngritur te bashkeqytetareve turq por nuk jane ne gjendje te dalin hapur sepse jo pak budallenj nga krahu i tyre me Jozefinen ne krye nje idiote tipike per ta derguar edhe kete ne stepat e anadollit u bejne fresk djallezive te pales tjeter.
  Kam respekt te vecant per te gjithe pjesen tjeter te myslimaneve te jugut qe jane vertet perparimtar dhe me edukate europiane dhe jo si keta felliqesirat e qytetit te Shkodres qe edhe ate kulture qe e gezon ai qytet e kane nga elita katolike qe jo dhe me kot edhe Enveri i solli ne Tirane per ti dhene vlera kombetare artit dhe muzikesh qe e kishin ne gjak dhe jo si keta te paskrupullt qe preferojne gazelin turk.

 20. enea says:

  Mero vazhdon te shkruj per opsionet e LSI ne zgjedhje sikur te ishte fallxhori me i madh ne bote.Pastaj iso i mbajne ca Ramista qe nuk kane lidhje me PSne dhe historikun e saj.I dashur Mero,LSI eshte nje force politike qe ka identitetin e saj dhe rri ne politike fale kontributeve te njerezve te saj ne gjithe Shqiperine.Dhe si e tille do te luaje si cdo parti per iteresat e mbeshtetesve te saj.Ky eshte treg dhe kush ka mendere do te ekzistoje.Kush humbet duhet te shikoje gabimet e veta dhe jo te te tjereve.Koalicionet cdo parti i ben ne interes te vetes dhe jo sipas deshires se te tjereve.Paaftesine e Rames,Mero nuk e analizon asnjehere dhe ka gjetur LSI si pretekst per te shkarkuar mllefin e Ramisteve.Mero mire eshte ti japi pergjigje nje pyetje fare te thjeshte.Si ka mundesi qe PS eshte partia me e madhe ne vend dhe rri ne opozite?Besoje qe

 21. astritbanushaj says:

  Mero trimi ti ke hallet e tua qe te kane mbytur prandaj merru me shmume me veten se me te tjeret dhe ne gazeten tende mos lejo te shkelen normat me elementare te etikes se ule vlerat e gazetes tende.sE E KA iLIRI koken me tul apo me tru eshte pune e tij ai per mendimin time ka dale ne tregun politik me trut e tij e mesa shohe eshte nga ata lloje qe ska nevoje te marri borxhe.Kur dikush te kritikon e te ve te metat ne dukje te gjith jemi ne gjendje te bejme nje analize te vogel e te shikojme qellimin e njerzit kur lexojne shpifje apo sharje edhe ne se problemi qendron te kthehet ne bumerang dhe ju e dini shume mire kur te gjith armiqt e E Ilirit shpresuan se me sulmin qe ndernori i cmenduri Prifti ai u shkaterua doli me i forte.

 22. a.shehi ny says:

  per assbanushin(enean)
  nuk e marr vesh kete patriOtizmin tuaj te LSI.
  Nuk ke pse ben rolin e “profesorit” me gazetarin Mero qe eshte nga te paktet qenie njerzore qe kane ngelur ne mediat dhe intelektualet e shqiperise.
  Per te vene ne dukje se sa te shperfyteruar jeni bere ju te partise se skraparllinjeve po ju kujtoj vetem njerin prej tyre qe eshte
  monstra SPARTAK BRAHO.
  Para pak vitesh ky monstruoz akuzoi berishen me dokumenta si agjnet te beogradit ne balle te parlamentit shqiptar.
  Nuk ka fjale ne gjuhen shqipe qe te pershkruaj dashurine perverse e brahos me berish “agjentin”…
  PJESE NGA DEKLARATA E SPURDHJAK BRAHOS NE PARLAMENT 7 KORRIK 2008
  Shtetasi shqiptar Sali Berisha, politikan prej 20 vjetësh dhe aktualisht me detyrë kryeministër i Shqipërisë, dhëndër në Serbi, martuar me Sllobodanka Ramën, vajzën e një koloneli (oficeri aktiv) të shërbimeve sekrete agjenturore Jugosllave, nuk do ketë mundësinë t’i shpëtojë damkës së zezë, hijes së krimeve dhe faktit të turpshëm, që ka qenë spiun i sigurimit të shtetit, me aktivitet intensiv konkret dhe maksimal, me pasojë burgosjen dhe internimin e shumë familjeve të intelektualëve e njerëzve të thjeshtë, kundërshtarë të regjimit diktatorial komunist…(VIJON)

 23. genti says:

  Zoti Baze;shpresoj qe ta lexosh komentin tim;jam Tepelenas,dhe per fat te keq jam socialist-e dini cili esht keshilltari i Edvin Rames per policine ne PS?Ahmet Prenci,ish drejtori i pergjith. i pol.shtetit,ai qe liroi mbi 2000 ofic.polic. ne 2007en,dhe qe pretendon me ndihmen e Pjerin Ndreut te kandidohet per deputet i PSse ne Diber!!politik e bukur e Edvinit eshte kjo!?Edvini eshte KANSERI i PSse,dhe nuk do fitoj ne 2013en.Edhe un qe jam PSist i flakt,nuk ja jap voten time e te familjes sime Edvinit,do ja jap me mir Saliut.Prandaj kemi kaq vite qe sakrifikojme,qe ky far Edvini te na beje deputete ata qe thyen ne mes Socialistet?!qe kan pas nje urrejtje geni per PSistet?!KURR mos fitofte PSja me Edvin Ramen ne krye,me mir Saliu.Humbja e PSse eshte e sigurt mij % me Edvinin,ketu do jemi.Do marr ca vota ne Diber,e do ler mijra neper rrethe e Tirane.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *