Panariti: Negociata për marrëveshje të re me Greqinë për kufirin detar

Në daljen e parë për media pas kthimit nga Athina zyrtare, Ministri i Jashtëm, Edmond Panariti, ka deklaruar se ka marrë garanci nga homologu grek Dimitris Avramopulos se marrëveshja detare do të zgjidhet në frymë të Kushtetutës dhe sipas asaj çfarë përcaktojnë konventat ndërkombëtare. Këtë optimizëm Ministri e ka lidhur dhe me faktin se shteti grek nuk ka avancuar me marrëveshjen e vjetër detare, duke shtruar nevojën kështu për hapje të negociatave për një riformulim të ri të saj.

“Për ne nuk ekziston një marrëveshje për detin, duhet të punojmë së bashku për të nisur negociatat për një marrëveshje të re. Pozicioni i Shqipërisë, ky problem duhet të adresohet vetëm në frymën e Kushtetutës së vendit dhe ligjeve ndërkombëtare. Duhet të jetë një marrëveshje e qëndrueshme”, tha Panariti.

Ndërsa ka shmangur komentet lidhur me incidentin me flamurin, Panariti tha se gjatë vizitës në Athinë diskutoi me homologun grek të gjitha problemet që mbart dosja shqiptaro- greke ndër vite, siç është çështja e Çamërisë dhe kthimit të pronave te tyre.

Ndërkaq, në diskutimet e tyre nuk kanë munguar dhe çështje të aktualitetit, ku Ministri numëroi disa zhvillime pozitive sa i përket njohjes së certifikatave, nënshkrimi i marrëveshjes për lehtësimin e transportit urban.

Gjatë kësaj vizite Panariti i ka shprehur shqetësimin Avramopulos dhe për shpalljen “non grata” nga shteti grek të gazetarit Marin Mema, si dhe ndalesat e herëpashershme të gjyqtarëve në kufi, çështje për të cilat ka marrë garanci nga diplomati grek se do të shqyrtohen me vëmendje.

Ligjin e luftës, Panariti e cilësoi një absurd në kohët e sotme, për të cilin ai tha se edhe Greqia është e vetëdijshme dhe do të ketë vullnet për ta abroguar.

REMOTE_ADDR:[]

24 komente në “Panariti: Negociata për marrëveshje të re me Greqinë për kufirin detar”

 1. ajdin says:

  BRAVO MINISTRI I ILIR KOKE LOPES ja arrite qellimit me koke poshte e kembet larte.

 2. demi_terbuar says:

  O Mondo,ti je komedian per at ftyr qe ke.
  Un ty ste fajsoj per asgje,se ti rolin tat bo,ushtar i Saliut,merr rrogen tate edhe je n’rregull,fmit i ke neper kolegje t’huj…
  Me t’fut plumin ty osht gjynaf,se ske bo gjo t’keqe,ke zbatu urdhrin me shit detin.
  Ai qe i ka dhomet si burgaxhit e Guantanamos qe i fut duret Lizave qe e ka sa goca,e do 1 karikator n’kok.

 3. mira says:

  Te gjitha jane broçkulla dhe rena se sikur te isahin te verteta do i binin burijeve dhe do kish dale me vrap ne konference shtypi ky doktori i gomereve.
  E tha shefi i vet ” e vetmja fitore e kesaj vizite ishte se greket qe kur nuk kerkojne falje per qelbsinlliqet qe bejne kesaj radhe kerkuan tre here falje – tre here ore e di ça do me thene !!!??

 4. Mallakastrioti says:

  ..I Nderuar z.Panariti, Dje patem “Fatin” e madhe, qe te shohim ne Interviste Ilir Meten “Shefin” tuaj, qe te na Informoj me plote gezim per Arritjet dhe “Sukseset” tuaja ne Bisedimet me Zyrtaret Greke.
  ilir Meta, si nje fytyre e Kompromentuar Rende nga Korrupsjoni, dhe qe ne Kurrizin e tije rendojne edhe 4-ter vrasjet e janarit, nuk priti qe te delnit ju i Pari per te na dhene “Sihariqin” e Arritjeve tuaja ne Greqi..por doli ai vete si Kryetar i Lis-it…per tu thene Shqipetareve:
  1-Se eshte Ai dhe Partia e LIS-it, qe hapi Problemin e Cameve, dhe Pasurive te tyre ne greqi.Pra thjeshte po kerkon, qe ti japi fytyres se tije te Dhjamur nga Hajdutelleqet, nje nje ngjyre tjeter, asaj te zgjedhjes se problemeve dhe Inicjativave ..
  2-Ju Z.Panariti, po na thoni dhe numeroni se C´fare kerkuat ne Athine nga Zyrtaret greke…por “Harruat” te na tregonit se c´fare kerkuan Greket nga ju..ose me mire nga Pale Shqipetare qe ju Perfaqesonit..(Ne te vertet ne s´kemi me c´te japim , se Banda Berisha-Meta i ka dhene te gjitha)
  C´fare Kerkuan Greket nga Shqiperia z.Minister???
  z.panariti, as ju ,..(pa keqkuptime, mbase keni ide te mira)..as Ilir Meta..sali berisha..apo Jo-Topalli, nuk keni Personalitetin , ose me mire “Pjekurine” e Duhur Politike, per tu Ulur ne Tavolina Bisedimesh me Zyrtare Greke, akoma edhe ne range Bashkie..dhe jo ministrash..
  e Para Greket e dine mire se me ke kane te Bejne..dhe Injorimi dhe Poshterimi i radhes ishte Venja e Flamurit me koke Poshte…Pra per tju treguar se ju jeni te Deshtuar, se keni shtete te deshtuar..POLITIKANE TE DESHTUAR; Dhe si e tille Vizita juan ne Athine eshte e DESHTUAR…Greqia dhe Politika greke , si dhe politikanet greke te c´faredo Krahu politik qofshin, nuk ndyshojne Politiken e tyre ndaj Shqiperise dhe Shqipetareve,doni apo beni sikur nuk e kuptoni
  Ju perpara Grekeve jeni dhe do te Mbeteni Inferjore, se te tille Shteti ka Ndertuar Sali berisha..Gjendrri i Serbes Milica..si dhe Kryetari juaj Ilir Meta, qe me vizitat e tije ne Beograde , e nxorri Shqiperine me Borxh , kundrejt serbise prej 1948-tes, Shkolla serbe ne Libofshe te fierit..ect..
  Shkurt z.Panariti ju ne Bisedimet me Ministrin E Jashtem Greke ishit si “Miu i Mberthyer ne thonjte e Maces” qe Mendohej se kure do tju “Shqyente”..dhe akoma si Mi ju shikonte te Dobet, dhe nuk kishte Oreks tju Hante……lol

  1. XHANI says:

   Per mallakastriotin: te lumte, te lumte, te lumte. prsh. te perzemerta.

  2. Shefqet Cela says:

   I ke thene te tera ti bir i vertete i mallakastres!
   Shtoj faktin qe ky pjelle gjirizi e Skraparit patriot, GENJEN SI DERR!
   Te verteta jane vetem ato qe u thane ne konferencen famekeqe te shtypit ne prezence te dy ministrave, zy nder sy:
   1. “Camet ti drejtohen drejtesise greke”, tha ministri zjarr per zjarr, sapo belbezoi palo ministri yne.
   Idrizi u ngazellua me luge bosh. Me sa di une ka çame qe i jane drejtuar gjyqeve greke per pronat. Pergjigja ka qene se ka nje ligj, qe kesaj çeshtje i eshte vene kapak.
   2. Ky per ligjin e luftes na thote llomotitijet e veta. Greku se zuri ne goje fare.
   Nuk po zgjatem se nuk ka bere vaki ne bote qe te flase ne publik nje minister prane flamurit te shtetit te vet me koke poshte. Kjo i thote te tera si: servilizmin, injorancen, hutimin (nese se vuri re flamurin), mender personalitetin e vet, e keshtu me radhe…

 5. faku says:

  poshte anti shqiptaret serbe te pd-se dhe greket e lsi. Vetem AK per ceshtjen kombetare. Uroj qe panaritidhisi me shoke te shkojne ne burg per shitje dhe tradheti te interesave kombetare pas zgjedhjeve te 2013 ku lsi e lirit te monit do ta haje sa krahu. Jam kurioz ta di sesi do te shkermoqet e ashtuajtura lsi dhe bishti i saj lri me ca ordinere qe i shkojne prapa krimineleve dhe hajuteve te qeverise.

 6. kameniku says:

  ore te q…. derri teme
  kush ta var ty mor injorant i ndyr
  per ca lufte na flet ,kur shqiperia aderon ne nato
  sa per ceshtjen came nuk e ke zene as ne goj
  sa per kufirin detar i ke dhene llafin se do beni dicka
  po ke deshir te behesh tregetar te greku
  shit sojin e sorrollopin jot

 7. saqe says:

  nuk e dini qe te gjitha jane lojra per te mos u futur shqiperia ne evrope perse duhej hapur nje ceshtje e tille nga azgjekundi kur te gjithe e dinin se ku jane kufijte do behet e njejta gje si me maqedonine me emrin saliu nga dikush udhezohet une nuk besoj se i ben vete do thone te gjitha kushtet u plotesuan por sna le greku me kufijte dhe keshtu qe mbetet prape sala ne pushtet dhe te gjithe ata qe jane pas sales kush i vuan populli

 8. landi says:

  zoti panariti na trego cfare ju ka premtuar greqia juve dhe berishes, per faljen e terrioreve shqipetar. cfare lidhje ka kushtetuta shqipetare dhe konventat nderkombetare ne pazarin e felliqur qe po beni me megadhilene greke, dhe perse insistoni ta beni sa me shpejt kete marreveshje. toka,ajri,deti nuk jane as te tuat e te berishes por te shqipetareve, pyesni ato ne jane dakort me pazare te tilla.cfare bisedove me greket per ceshtjen came dhe kush ishin rezultatet…….dihet qarte qe shteti yt tashme eshte me koke poshte por te pakten mos lejo qe kjo te ndodhte me flamurin e shqipetareve.

 9. Stef Staku says:

  ANALIZE : Ky njeri duhet burgosur !!! Nuk eshte e thene qe nje njeri me kravate nuk duhet te hyje ne burg !!! Tashme nuk mund te beje as rolin e viktimes pasi eshte ne rolin e Min. Jashtem !!!
  Nese keto i ben sepse e shtyn dhe e detyron dikush ne udhetimin e pare jashte shteti mund te kerkoje strehim politik !!!
  Keto tradhetina i ben se eshte vete i pabese dhe si i tille duhet te perfundoje ne burg !!!!
  FRD nuk po degjohet per kete rast pasi z. Topi ka njoburi personale me Panaritasin !!!
  Me Panariyasin jam diplomuar ne te njejtin vit ndersa Bamiri ka qene 3 vite para nesh !!!
  Panaritasi fryhej dhe ishte rrencak i madh !!! Ishte rrethi i tij qe e frynte pasi ne fakt nuk ishte asgje!!! Qe se eshte bere minister i jashtem vetem gafa e traplliqe rrin tuj ba sikur te mos kete funksionin minimal te trurit !!! E ka leshuar pa duar krejt !!!

 10. Illo says:

  Deri sa flamuri ishte me koke poshte , negocjatat jane te pa vlefshme . Nuk mund ta quaj pakujdesi ceshtjen e flamurit. Ata e dinin se c’do te bisedohej dhe c’do kerkohej . Kur kyj Panariti , qenka kaq i zoti , pse del Meta dhe Idrizi dhe bejne konferenca , per te sqaruar shqiptaret , se c’djale kane Minister . Takimet e ministrave te jashtem nuk sollen asgje , ne mardhenjet midis popujve, ndersa ceshtjen Came e hodhen ne kosh , sepse quhet problem i ezauruar , por i pa negociur . Pese me hic , kyj ishte rezultati i vizites se Ministrit . Goditjen me te madhe e mori ceshtja came . Illo

 11. NISTJO says:

  PER CFARE ARRITJE THOTE KY DERI DJE THOSHTE SE ESHTE MBYLLUR KJO CESHTJE NGA GJYK KUSHTE SOT THOTE DISKUTUAM POR PER PROBLEMIN CAME NUK THOTE NE JA THAME,POR CPERGJIGJE MORET NUKFLET KJO ESHTE SA ME LA BUZET I THE ITHASH NUK E SHEH GJITHE AI FLAMUR KOKE POSHTE KETA JANE INTELEKTUALET QE NA PERFAQESOJNE NEBOTEN E HUAJ.

 12. klajdi says:

  e ti o paryit po e shite detin vrit veten para se te te vrasim.shit bythen por jo detin

 13. tourkofagos says:

  ligji i luftes nga Greqia,nuk do te hiqet per deri sa ne Shqiperi,te existojne extremiste gyzele dhe came te pabese……….

 14. Fieraku says:

  O fytyr e keqe dhe far e keqe. Po ti do varur ne litar pas Sali gomarit dhe moter …… Ilirit.po ju keni fatkeqsia me e madhe e SHQIPERIS, sepse jeni gjysmat Serb e gjysmat grek. Zoti ju denofte dhe lendofte atje ku dhemb me shume.

 15. turkofagos says:

  greke te qelbur qe thone jane shqiptare

 16. dymi says:

  Po c’kini me greket o shqiptare!
  Atyre ju duhet ajo pjese deti me qellim qe te behen pjestar i trete per shfrytezimin e naftes ne Jonin Verior, se bashku me Shqiperine dhe italine.Drejtuesit(me vjen turp t’i quaj udheheqes) tane jane gati t’ua japin.
  Po me serbet c’kini!
  Atyre ju duhej nafte per tanket kur luftonin ne Kroaci dhe Bosnje,per makinat dhe tanket qe dergonin paramilitare per te nenshtruar,vrare,djegur e sakatuar Kosoven. Keta tanet ja dhane dhe justifikimin e kishin gati:ju dhame nafte qe te ngrohej e te kishte energji Kosova.
  Prape po ju pyes:Po c’kini more te uruar me greket dhe me serbet?Ata jane ne pune te tyre.Ata vetem kerkese kane bere naften ua japim ne.
  Nuk thoshte kot Faik Konica se armiqte me te medhenj e me te keqij te shqiptareve jane vete shqiptaret.
  E moret vesh tani o te uruar se kush na e ka fajin? Ashtu bravo! Futjani gjumit tani!

 17. krosi says:

  z. panariti,

  e menderose – cfaredo qofte vendi i punes duhet te te suiguroje dinjitete e personalitet – ti i humbe keto qe kur u ktheve nuk te lane te lane te dilje ne konference me gazetaret – te mesuan se cfare te thuash dhe ta mbyllesh. Turp nuk ke – ju te LSI i keni humbur te gjitha qe kur i thoni kryetarit tuaj te dhjere: je i paster dhe i ndershem si ne vidion e Priftit. Panariti – Dhjeraman i shpifur.

 18. myvela dervisha says:

  Ofendim per Shqiperine me flamurin tone. Anje shtet nuk e ka ber kete te vendose flamurin e nji kombi tjeter kokeposht.
  Ministri jone duhet te reagonte ne moment ,duke e hequr flamurin tone nga shkopi grek,dhe me flamurin te ishte mbeshtjell i teri.
  Hapni syte mire o qeveritare ,perfaqesoni Shqiperine.

 19. HAKMARRESI says:

  SI MUND TE REAGOJE DREJTORI I INSPEKTORIATIT TE PUNES DEGA TIRANE SPIUNI I ATHINES POLIKRON MAZE ME PSEODONIMIN HASANI

 20. pe Korce says:

  Ore legena politikane. Mos na prekni territorin. Na i lini sinoret atje ku jane.

 21. pashai says:

  nuk mund ta kuptoj kete ceshtjen e kufirit care duhet te diskutohet kur ka nje marrveshje sipas ligeve nderkompetare kush ua jep kete te drejte ketyre qe nuk kane mendje te ngrene poturet e tyre jo me per te caktuar kufijt qe i dha sala per ti njojtur zgjedjet grku keta mendojne se ka budallej akoma akoma se kane marre vesh se budallenjt i shtypi treni i enverit qe i beri njerezit me shkolle

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *