Teksti i plote i Marrëveshjes ndermjet Ahmet Zogut dhe kryeministrit serb, Nikolla Pashiç

Teksti i plote i Marrëveshjes ndermjet Ahmet Zogut dhe Kryeministrit Serb Nikolla Pashiç (marreveshje e nenshkruar ne vitin 1924 ne kembim te ndihmes qe serbet i dhane Zogut per tu rikthyer ne Shqiperi duke luftuar qeverine e F. Nolit).

“1. Shqipëria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.

2. Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njohë dinastinë Karagjorgjeviq.

3. Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njohë Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me një herë një kontribut vjetor të shtetit.

4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anulohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.

5. Shqipëria do të mbajë një xhandarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e shfarosur çdo lëvizje të ngritur kundër Ahmet Zogut dhe kundër regjimit të vendosur prej tij.

6. Në këtë xhandarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficerë rusë të ish ushtrisë të Gjeneralit Vrangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë xhandarmëri me mjete financiare dhe armë.

7. Në xhandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerë jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranojë në interes të dy vendeve.

8. Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganor në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpërmes kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.

9. Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllavë do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit.

10. Qeveria shqiptare duhet të deklarojë pranë Konferencës të Ambasadorëve në Paris që tërheq pretendimin e saj për sovranitetin mbi Manastirin e Shën Naumit dhe Lokalitetet e Vermoshit e Kelmendit që mbeten në zotërimin e Jugosllavisë.

11. Kisha Ortodokse Shqiptare do të tërhiqet nga Patriarku i Kostandinopojes dhe do t’i bashkohet Hierarkisë Ortodokse të Beogradit, kështu dhe Myftinia Myslimane Shqiptare, do të varet nga ajo Jugosllave.

12. Qeveria shqiptare do të heqë dorë nga një politikë ngushtësisht kombëtare dhe nuk do të interesohet për elementin shqiptar jashtë kufijve të veta. Ajo impenjohet veç kësaj që të mos pranojë në tokën e saj kosovarët dhe elemente të ditur dhe të dyshimtë dhe segmentet e tyre kundërshtare të politikës jugosllave.

13. Për çdo koncesion që Shqipëria do të bëjë vendeve të tjera, ajo është e detyruar të marrë pëlqimin nga Jugosllavia.

14. Në qoftë se Jugosllavia është në luftë me Bullgarinë dhe Greqinë, Qeveria Jugosllave, do të ketë të drejtën të rekrutojë në Shqipëri një ushtri prej 25 mijë vullnetarësh me qëllim për t´i përdorur në frontin bullgaro-grek. Në rast gjendje lufte midis Italisë dhe të Greqisë kundrejt Shqipërisë, ushtria, jugosllave do të ketë të drejtë të okupojë gjithë tokën shqiptare për t’i siguruar kështu Shqipërisë gjithë tokën e saj nga invadimi eventual italian ose grek.

15. Qeveria Shqiptare nuk mund t´i deklarojë luftë asnjë shteti pa pëlqimin preventiv të Jugosllavisë.

16. Ky traktat është sekret dhe nuk mund të zbulohet e të shtypet pa pëlqimin e dy palëve”.)

Marrëveshja Nikolla Pashiç – Ahmet Zogu e gushtit të vitit 1924 …Arkivi Qendror i Shtetit, fondi 251, dosja 105, viti 1924, Citohet sipas Faton Mehmetaj, Veprimtaria kriminale e “Dorës së Zezë” serbe në trojet shqiptare, Prishtinë, 2004,f.207.

REMOTE_ADDR:[]

241 komente në “Teksti i plote i Marrëveshjes ndermjet Ahmet Zogut dhe kryeministrit serb, Nikolla Pashiç”

 1. sali says:

  Nuk e di vellezrit tane injorante kosovare cfare do thone tani per te parin e fisit te tyre qe ata vdesin per te pamvaresisht se ai e ka shitur kosoven e larteson ata qe shiten kosoven .Keta te dashur 500000 vellezer kosovare do te vine ne 2013 te paguar nga i pari i fisit qe te vijne e votojne pro tij ne zgjedhjet e qershorit

  1. axhimi says:

   More , sali Zogu se ka shitë
   Kosovën po Shqipërine

   1. mandi says:

    o axhim, sa i trashe je mor burre i dheut, po kujt do i bashkohej shqiperia, kosoves apo yugosllaveve ( serbeve ) dhe mercenareve ruse te bardhe, sikur te kishim nevoje te na permirsonin rracen o gje e trashe. hapi syte o cope mishi…

    1. Naim says:

     Nuk mendoj se keto jan te verteta sepse nuk ka baz nga esht marr, ku esht shkrimi origjinal postoje origjinalin edhe perkthimin pastaj komentojm, tash eshte pa baze.

     1. Ismet Balaj says:

      E bija e nje oficeri rus ishte mesuese e rusishtes ne shkollen pedagogjike Ndrece Ndue Gjoka Tirane ne vitin 1954 dhe vec te tjerave patem vene ne skene nen drejtimin e asaj pedagogeje poemen e Tvardovskit ” Vdekja e Vasil Tjorkin-it”. Kjo eshte e vertete plotesisht. Ushtare rus nen komanden e oficereve rus, te ikur nga Rusia pas revolucionit te tetorit paten ardhe ne Shqiperi ne ndihme te kthimit te Zogut ne Shqiperi. Ata u stabilizuan ne Tirane dhe u punesuan e jetuan ketu…Per te thene se sa eshte e vertete mund te kerkohet ne AQSH Tirane, e cila ruan dokumente te kohes …Kontrollojeni ne AQSH. Dokumenti eshte i vertete dhe ruhet,por edhe jepet per t`u lexuar.

    2. Ismet Balaj says:

     E bija e nje oficeri rus ishte mesuese e rusishtes ne shkollen pedagogjike Ndrece Ndue Gjoka Tirane ne vitin 1954 dhe vec te tjerave patem vene ne skene nen drejtimin e asaj pedagogeje poemen e Tvardovskit ” Vdekja e Vasil Tjorkin-it”. Kjo eshte e vertete plotesisht. Ushtare rus nen komanden e oficereve rus, te ikur nga Rusia pas revolucionit te tetorit paten ardhe ne Shqiperi ne ndihme te kthimit te Zogut ne Shqiperi. Ata u stabilizuan ne Tirane dhe u punesuan e jetuan ketu…Per te thene se sa eshte e vertete mund te kerkohet ne AQSH Tirane, e cila ruan dokumente te kohes …Mos u cuditni.

   2. ami says:

    zogu e ka shit gjith shqiptarin,jo vetem kosoven apo shqiprin,por ai edhe ka luftu bashk me shki per me i mbyt shqiptart e tash turp te shkojn kta njerz ne rivarimin e ktij vrasesi por bile ishte desht per mos ta pranuar ne token shqiptare

    1. aziz dauti says:

     Zogut eshtrat ja solli Sali Demokrati Se ENVER HOXHA ATE e kishte varos per se gjalli po sot shitesit te Kombit Shqitar u ben patriot kurse ato qe luftuen per clirimin e SHQIPERIS nga fashistet i ben trathtar su ngjall nji AVNI RYSTEMI Komunizmi ndoshta i la prapa po i la Shtet SHQIPTAREVEdhe ne krye me Legjendarin e Popullit SHQIPTAR ENVER HOXHA LAVDI

   3. Valter says:

    Sa bukur e the. Se ka shitur Kosovën por shqiperin? A mos valle Kosova eshte Shqipëri dmth gjithsesi i shitur ke qene ose nëse se ndjen qe je shqiptar ateher je pjell serbe.

  2. Gano Xhango says:

   Pas titullit te shkrimit, syri me shkoi te fotografia:

   Nuk duket gjakundi Ahmet Zogu ne te!

   Pastaj, pasi lexon tekstin, dyshon edhe me shume tek fotoja: mos eshte shoku Enver Me Titon ne te?!

   Se, pikat e marreveshjes jane mot-a-mo me ato te 1946-es!

   Por Titoja s’ka mbajtur mjeker, as shoku Enver takije te Shqypnise se mesme…

   Aha, thashe, do e kene inatin me Fevzon: se Zogu iku nga Greqi kur iku, jo nga veriu!

   1. nardi says:

    O idiot,por sa te trashe qe jeni mor?Ore ju kopuket e saliut te gjithe pa shkolle jeni?Aty ne fotografi jane kryeministri i Jugosllavise Pashiq dhe Esat Pasha,ky i fundit ne ato kohe ka ndihmuar Jugosllavine,dhe punonte per interesat Jugosllave jo Shqiptare.E dyta,Zogu kaloi nga Greku,sepse tradhtoi marrveshjen me Jugosllavine duke marre floririn e shtetit shqiptar dhe duke e lene vendin ne meshire te fatit dhe te italianeve.
    Ore a keni shkuar ne shkolle,mor idioter se keto gjera mesohen qe ne fillore.

    1. robert robi says:

     po keta jane gomere me kete meresh

     1. Shqiptar shkkau says:

      Konsumi ilaçe italiane se të ndalin pallitjen…

    2. Sherif Osaj says:

     Enver Hoxha(muti)i serbeve,qe erdhi ne pushtet fal Mugoshes,Milladinit,titos e stalinit,e fali qamerin grekerve.Kosoven,sangjakun e nishit dhe te pazarit te ri ja dhuroje serbeve.Iliriden bugareve.Ulqinin,plaven e gucine ja dhuroj prape serbeve(shkive).Shkja dmth,shqiptaret e konvertuar ne ortodoks ,ma vone pervetsuan edhe gjuhen serbo sllave.

     1. historia says:

      Ti qenke injorant fare,mos debate kur nuk ke njohuri per temen,Enveri isolines Shqiptaret por nuk shiti vendin,perkundrazi kercenoi egersisht o trap

    3. nazmi says:

     me qetesi merre o i shkolluar, keto qe shkruhen ketu jane anti -stres, nuk mundet nje njeri qe ka degjuar ndonje histori te gjykoje historine e kaluar dhe te sotme…,Mbreteria shqipetare mbetet nje histori e lavdishme duke patur parasysh ne cfare gjendje ishte Ballkani, Europa, dhe vete ne…

   2. nardi says:

    O palle,kjo video tregon se kush ishte Enver Hoxha,diktator por Shqiperine nuk ja shiste askujt,dhe kishte dhe guximin ti kunder-pergjigjej armiqeve te Shqiperise.
    Se Enveri nuk ishte si Sali Kurva qe i shiti detin Greqise,me vendime anti-kushtetuese,dhe sot jo vetem qe nuk duhet te jete kryeministri i Shqiperise,por duhet te denohet per akt tradhetie ndaj kombit.
    Shife videon palle!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=dSozU9uXq7c

    1. Perralla me Mbret says:

     O nardo me palle sy ty sma do mendja te jete ndonjeri ketu!Do me na mbush mendjen se Enveri ishte patriot e!!! Ik o pirdhu Enver Hoxha e sali Bungu jan si buka prej nje brumi.

     1. nardi says:

      O pallosh,shikoje mir se çfare kam shkruar!!Kur shkruaj diktator,me kete fjale e pershkruaj ne menyren me te sakte Enver Hoxhen,pra e vesh me te gjitha te keqijat e mundshme,por Enveri nuk e ka shit asnjehere Shqiperine,siç po e shet ky ndyresira qe ne kemi tani per kryeminister.

      1. Perralla me Mbret says:

       Diktator nuk do te thote tradhetar! Enveri perpos diktatit ne gjak kishte edhe tradhetine.Vese keto qe i trashegoi edhe nxenesi tij sala pallo!

     2. xhoni says:

      Enver Hoxha eshte NJERIU ME I NDRITUR,QE KA LINDUR NENA SHQIPTARE!!!
      Ata,qe e akuzojne ate,jane o INJORANTE,o TE CMENDUR,o ANTI SHQIPTARE!!!
      Ato,qe ka bere ENVER HOXHA per SHQIPTARET nuk i kane bere shqiptaret e tjere per qindra SHEKUJ!!!
      Ne se do te kisha qene keshilltar i Enver Hoxhes,nuk do te burgosja dhe internoja kundershtaret e SOCIALIZMIT,por do t’i VARJA NE LITAR!!!
      JU JENI KERMA QE KENI QELBUR SHQIPERINE!!!

    2. Enver Hoxha says:

     Po enver hoxha jo qe kerkone me ja dhire varrin,por duhet faren e tij me ja masakrue pa piken e merzise.
     Po çfare muti ka bere enveri,kur dijne edhe foshnjet ne djep qe ka masakrue qeni i serbise sa ka mundur shqiptar.

    3. Rrebeshi says:

     Po, ky nuk e shiti Shqiperine,por e shiti Kosoven,dhe pak po u duket???…Cfar rezoni enveristo-punist!

   3. Selim Rroshi says:

    Ste rrihet pa folur ty plehra saliut Sali Brari?
    Ik keput qafen e mos te shoh me ketu

   4. o gano tango fol realitet he bure mos u ben buracak si salo kalo ,se ENVERI e ndriti shqiperin nga nje vend i prapambetur dhe analfabet ne nje shtet moren evropijan ,ne cdo pikpamje shuajti pergjithemon apetitet greko sllave per durresin dhe vori epirin te cilat sot sala i yte me vullnet e deshire i dhuroi damirit dhe greqise ,bile pa fije turpi sjell fjal te medha e pun te imta.

   5. m m says:

    GaNO ! PERJASHTO PIKEN KU NJEHESOHENN SHERBIMET DOGANORE,MARVESHJA E tITOS ME eNVERIN NUK KA ASNJE PIKE TE POERBASHKET ,ME KETE TE MESIPERMEN…Zogu dhe Saliu ngjajne si dy pika uji ne tradhetine e tyre ,ndaj shqiperise dhe kosoves.

   6. astro says:

    o gano ne fund te fotos e ke te shkruar kush esht a derezi

  3. raimondi says:

   Tani po ta krahasosh me politkanet e zotem , Zogu del i justifikuar, se[se Zogu atehere kur ka bere kete mareveshje ishte ne pozite te veshtire,
   dhe kur erdhi ne pushtet nuk e zbatoi kete mareveshje , me perjashtim te shitjes se atyre pjeseve qe permenden ne mareveshje

   Ndersa keta sot jane bere sherbetore te grekut duke qene ne pozita shume me te mira

   Psh Nano u be i deklaruar sherbetor i politkes greke
   Sala po ashtu e filloi me patriotizem dhe po e mbaron me turp si sherbetor i grekeve

   Edi nga ana tjeter u ngjir ne mes te Tiranes :..Agapimeno Papandreu !!-La nam duke i bere letren Papndreut i cili perfaqson nje shtet armik te ligjeruar

   Pra kur e shef sot , qe te gjithe keta politkane qe na hiqen si njerez moderne, si Sala , edhe opozita jane ca sherbetore ( te mos permendim fjalen spiune)
   te rendomte te politkes greke, nderkaq qe jane ne pozita shume here me te mira
   se sa ishte Zogu dje, del qe kjo mareveshje nuk ka rendesi, megjithse eshte nje tradheti,
   eshte ne leter dhe Zogu nuk ja vari fare kesaj mareveshje–Nuk e zbatoi kete mareveshje….

   Porse Zogu duhet denuar per vrasjet politke , per vjedhjet , per ikjen si hajdut kur vendi u sulmua nga Italia fashiste

   Ndersa nqs e denojme Zogun per kete mareveshje, atehere duhen denuar edhe Sala , qe juve ua ka enda , por edhe Nano , _-Dhe natyrisht edhe EDI ,
   se Edi kaloi ne orgazem duke uleritur –Agapimeno Papandreu

   Dhe pikerisht, per shkak te kesaj “Dashnie me agapi te forte ” qe ka kreu i PS-se ,
   edhe vuani ne opozite ju o socialista….Se elektorati nuk eshte budall fare,
   I ka syte ne balle dhe veshet i ka normal sa te degjoje klithmat tuaja per Agapimenot…..

   Ndaj more socialista sa te keni ne Krye te PS-se, por edhe ne Hije te PS-se ,…..Agapimenot ,ju do e cimentoni ne pushtet Salen

   Ju s’e kuptoni se Agapimenot e PS-se , bejne pa dashje politken e Sales
   Ata jane garancia e Sales ne pushtet, dhe Zogu nuk meriton gjithe keto ndere qe ben Sala , por nje var ne Shqiperi e meriton se eshte shqiptar

   Aty ne foto po shof Esat Pashen , i cili ne konferencen e Paqes ne Paris ne 1919 , ishte njeriu te cilin amerikanet e simpatizonin me shume se kedo tjeter ne ate konference , se thoshin qe Esat Pasha dhe mbreti i Belgjikes ishin dy burrat me te pashem dhe me te fuqishem te Konference
   Dhe asthu qenka vertet Esat pasha __Po te ishte patriot Esati do i ksihte bere shume pune te mire Shqiperise, se ishte edhe shume i mprehte nga goja Esati

   Estai ne Paris i tha perfaqsuesit amerikan Bonsal qe : “..I thoni Presidentit Willson se ne shqiptaret nuk e kemi problem fene myslymane,
   mund te nderojme nqs presidenti e shikon fene tone si pengese….
   Pastaj shtoi :…Ne e morem fene myslymane ne emnyre qe te ruanim civlizimin tone, mos t abenim si malazezet q embajten fene e tyre dhe jetonin te fshehur maleve …..— Kjo ishte e forte se ai Koloneli amerikan Bonsal e degjonte me admirim Esat Pashen

   Ne fakt do ishte mire qe delegacioni jone te gjente gjuhen e bashkepunimit me Esatin , duke pare se Esati ishte shume i afert me Kolonelin Bonsal, qe sherbente si perkethyes ne delegacionin amerikan
   Ka bere dhe nje liber me kujtime koloneli Bonsal , ku flet per Esatin me admirim …

   Nejse nga sa kam lexuar une per ate kohe, Esat pasha ishte me inteligjenti nga gjithe te tjeret , por ishte karierist dhe e donte pushtetin vetem per vete _-Pe rpushtet shiste dhe babane
   Tipik sic jemi ne shqiptaret

   1. Tayson says:

    Dole perseri nga breket ti mer muskuli fishkur i trurit idiot !!!

   2. sorge says:

    Paske qene kelysh i poshter i serbeve,o raimond qeni!!!
    Ti meritom vetem PLUMBIN NE GOJE,O I SHITUR!!!
    Zhduku qe ketej,o zogist i ndyre,se satrapi MALOK Zogolli e beri mareveshjen me PASHICIN si MIRENJOHJE per ndihmen qe i dhane serbet per GRABITJEN E PUSHTETIT!!!
    Ai e zbatoi mareveshjen pike per pike!!!
    SHEN NAUMIN DHE VERMOSHIN IA FALI SERBISE!!!
    Ne ushtri drejtonin serbet dhe ruset!!!
    Kosoven as qe e zuri ndonjehere me goje,por me vone ,si TRADHETAR,qe ishte,i vu nen sherbimin e FASHISTEVE TE DUCES dhe SHITI SHQIPERINE!!!

    VRAU TE GJITHE DEMOKRATET E MEDHENJ TE KOHES!!!
    MIGJENI DHE FAN NOLI I KANE BERE RADIOSKOPINE E SAKTE SUNDIMIT TE TIJ GJAKATAR DHE ANADOLLAK,njelloj si sot,qe MERO BAZE PO I BEN SUNDIMIT TE SATRAPIT SALI BERISHA!!!

   3. skandro says:

    Si është e mundur,o Raimond,që e konsideron gjë të vogël faljen e shën Naumit apo Kelmendit nga Zogolli?Të kujt e kishte?

    1. raimondi says:

     Nuk e konsideroj gje te vogel, por nisur nga fakti qe Zogu ishte ne pozite te veshtire , dhe qe ato teritore ishin akoma ne diskutim,
     edhe justifkohet pakez

     Por keta sot qe kane ne mbeshtetje superfuqine me te madhe te botes dhe jane kthyer toalisht ne sherbetore te politkes greke e serbe , kur serbi dhe greku sot jane shtete rembythje

     Sala i ben nenshtrohe t grekut per cdo gje, po ashtu Sala i neneshtrohet edhe serbit

     Edhe Edi per ti treguar serbeve se nuk esht ndonje politkan qe prish pune, hariti dhe i dha nje dekorate nje kengetari serb qe e njef vetem lagja e tij,
     APo ulerinte per Papndreun me dashni te forte

     Keshtu qe keta politkane qe kemi sot si Sala, Edi, Nano e compani ,
     po te ishin ne kushtet e veshtira te Zogut keta do e shisnin komplet Shqiperine, ndaj Zogu nuk duhet denuar per kete mareveshje ,
     sepse Zogu nuk e zbatoi kete mareveshje

     Porse Zogu duhet denuar per ate qe ju turr Shqiperise me nje ushtri te huaj, serbe dhe ruse ,
     si dhe duhet denuar per Ikjen e turpeshme qe beri kur na pushtoi Italia
     Iku si hajdut –Na turperoi

     Ndersa sa per mareveshjet me fqinjet, Mareveshjen me te keqe me fqinjet e ka bere Ismail Qemali , i cili i fali Camerine dhe jugun e Shqiperise kryeminstrit grek ne 1907, –Kjo mareveshje e demtoi Shqiperine, dhe jo mareveshja e Zogut

     Une ketu shkruajta dicka ne lidhje me keto mareveshjet qe kane bere politkanet tane me Fqinjet, por keta te gazetes Tema e fshine ate koment qe nuk kishte asnje fyerje

     Tani mendo , sikur keta te Teemes te jene neser ne pushtet ????hahahahahahahahaha

     Keta nuk kan azgje ne dore , dhe kane nje mugnese kaq te theksuar drejtesie ,
     saqe me regull treshi , neser keta po te vijne ne pushtet jane 1000 here me intrasigjente se Sala, pa lere ca kekrojne keta tani , jo u vodhen votat etj si keto –Keta kur ishin ne pushtet i vidhnin votat me makina police , me kriminerla , me ryshfete –Te gjitha i benin

     Ndaj eshte mire Saliu ne pushtet ….

     Kjo opozite ecen me parimin e priftit :..Beni si them une, dhe mos beni si bej une …
     Kete parim keta e perdorin tani ne opozite, ndersa po erdhi ne pushtet do jene zot na ruaj….

     Megjithse Saliu ja ka matur koken me pe kesaj opozite dhe nuk ju lejon kurre te vini ne pushtet

     Kjo eshte opozita e vetem q eka frike nga fjala e vertete, atehere kjo eshte opozite e dyshimte –Dhe duket nga sjellja e vete shtypit te opozites ….

    2. vjeshta sefaja says:

     Ja ka dhan shen naumin nji siperfaqe prej qindra metrash klatror ne kembim per 120 hektar kullosa,per blektor te rrethines,o te mjer ne lexim-dijeni esht pasurija e njerzimit.

   4. edi says:

    o cop mishi e shikoj qe greqishten e dike per bukuri por historin si duket e paske lexu mrapsh , ose ske pas drita siduket, shqiptar si puna jote ne vend qe ti japin nje dore per tu ngritur ketij populli shqiptar , ben te kunderten duke shtremberuar historin e vertet, si puna jote jan shum por nje dit do tju vije radha dhe juve. malaka

   5. Enver Hoxha says:

    Raimondi;kam lexue para shume viteve ne nje gazete franqeze La montanje,per vrasjen e Esat Pashes.Me kujtohet se ne kete gazete shkruante se Esat Pashen e vrau nje oficer i policise se parisit,sepse gruaja e ketij oficierit ishte dashurue ne Esatin dhe nga meria ja pergadit vrasjen dhe revolen ja jep Avni rrustemit qe ta merr vepren per vete duke i premtue shume te madhe frangash.Dhe e pergadisin kinse e vrau nje tradhetar ky i internes komuniste te rusise.Une kam lexue se pepos kolopnelit Bonsal ka bisedue edhe me presidentin amerikan,qe mos te lejojne ndarjen e trojeve shqiptare.Pra Esat Pasha nuk ka te beje fare me tradhetine e trojeve tona.Enver Hoxha eshte ai qe zi e terr na beri e lej fajet Esatit e Zogut.Perkrahesit kane propaganden e serbeve,duke na mashtrue se enver tradhetari na shkolloi popullin,elekrtifikoj tere shqiperine,ndertoi hekurudha,uzina me dhire derrat, blegtorin e zhvilloi,,ndertoi bunkera me dhi puntoret qe benin orgji komunistat neper to……Fare e poshter jane keta enveristat.Nese vazhdojne keshtu shume shpejte kane me ja arritur qellimeve ogurezinjesh qe mos te egzistoj qenja shqiptare.

  4. Cakalli7 says:

   e ata byrazeret e tu kosovare duan qe i pari i shqiperise te jete “myslyman” edhe gege pa te tjerat rregullohen

  5. dardani says:

   Qka jeni ju grekt e rAMES, qFare rrenash JENI TU THAN nukjan tverteta ju duheTMe luftu EDi lakurioqin pamoral se asht tuja shit detin grEQIs e bERRISHA ASHT BURR SHTeti posht koministat e kuq rroft salberISHA

   1. gladiatore says:

    o dardan trim kosovARI I NANES!!!! tI PO PATE BYTHE HAJDE SE NE PO TE PRESIM! Une te them qe berishes i ka ardhur fundi!!!!!

  6. Sali Birishi patrioti me i madh shqiptar says:

   hahahaha po pse ti kujton se kosovaret jane shqiptare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kosovaret dikur dikur kane qene shqiptare por sot jane nje perzjerje turko-serbe qe flasin nje gjuhe te ngjashme me shqipen. kosovaret e fundit shqiptare u shuan pas 1924 prej zogut, vellait te sali birishit nga viqidoli. e degjove “presidenten” jahjaga (cfare mbiemri o ZOT) si fliste per zogun? keta jane kosovaret…thjesht nje popullsi llumi qe historikishte ka perkrahur tradhetine kunder shqiptareve.

   1. Perralla me Mbret says:

    O byth greku kan per ta zhdep bythen Kosovaret mos u bej merak,se bastardet si puna jote bejne kto dallime.

   2. SHQIPTARI says:

    A KE TURP KUR SHKRUAN TE TILLA GJERA OR TI ME PAMJE NJERIU?!
    JAM I SIGURTE ME NJEMIJE PERQIND QE E KE NJE NERI NGA FISI I JOT QE TE JETE MARTUAR ME NJE KOSOVAR QE TI I ZGJAT DOREN DHE E TAKON. …………..CFARE HIPOKRIZIE…………
    ……..CFARE PAFYTYRESIE………

   3. Agroni says:

    Paskan mbetur ne Shqiperi ende kinez me duken ose njerez qe e trashegojne gjakun e asaj kohe. Po kush je ti more zoteri qe e quan popullin tend turk e serb? Nuk ke faj ti se me 1912 tu lirua bytha ty dhe ishe i lire aq i lire sa te vrisje popullin tend. E ate kohe mbetem ne kosovaret atje ku na la historia edhe bashkemendimtaret e tu. 500 vite more njeri pa emer nuk kane qene te lehta per kosovaret, e kto 100 tjerat ishin edhe me te veshtira. Gjej nje shqipetare te Kosoves ti qe nderroj emrin keto 100 vitet e fundit e ja pershtati emrin pushtuesit.

   4. kosovari says:

    Krejt KOSOVA ta shkerdhevt nenen

   5. fatjon says:

    tung shoku evertet qe mbiemer pa shije edhe shum te bajatshem por shife hyni mare nje her asaj shqipris tane se qfar mbiemrash ki serbo serbi milloshimajko etj etje nuk ka emer e mbiemer qe segziston mos ta permeni qe skeni lan sen pa ba ne elada edini ju emrin nderru mbiemrin te kujna jeni besa edhe gjinin ekeni ndrrune sethaloniqi lamia larisa athena idea amfisa iraklio rodos etjetje junjohe me mir se qe njifni veten por shuni hani nje cop buke efutnjani gjume mos undini . kshtu shoku pa pa

    1. Llaqo says:

     Nuk doja te shkruaja por nuk mund te jem indiferent. Kur rinia kosovare vinte nga amerika per te luftuar ne kosove shumica e shqiptareve argetoheshin duke degjuar koncerte derisa edhe kengetarja e ndaloj kengen dhe ju tha ,skeni turp qe rini ketu dhe nuk shkoni te luftoni ne kosove,

  7. Vlora says:

   te njejten gje do te beja edhe une ……

   ku jane KOSOVARET patriotet e flakte qe vdesin per tradhetaret zogu-berisha.

   le te komentojne tani malokeria.

   1. Tredimensionali says:

    Pershendetje nga Kosova,

    Ne nuk vdesim per Berishen e as per Zogun. Ne Zogun nuk e njohim per mbret, e as qe duam te dijme per ate. Per ne ai ishte tradhetor dhe i tille mbetet. Ne e tham qendrimin tone dje ne Kuvendin e Kosoves rreth Zogut. S’ja kena pa hajrin dhe pIKE!

    Po pse Zogulidhi aleance me Jugosllavet qe ta rrezonte nje qeveri te atille 100% Shqiptare te FANNOLIT?! FAN NOLI ishte atdhetar, e cili tani eshte tradhetari?! Ai qe e rrexoi me jugosllavet apo ky qe u rrezua nga jugosllavet-zogu?!

    Ndaj ketu sdo mend per t’u kuptuar se per ne Zogu ishte dhe i tille mbetet si TRADHETOR.

    Sa per berishen, kemi simpati per punen qe beri prej 2005, maroi udhen, e rriti GDP nga Turizmi KO-SO-VAR, citoj-Kosovar, nderkohe qe ju PS me pare, vidhnit leket e populli dhe blinit helikoptera…dhe NANO thoshte: Kosova s’naintereson, ajo eshte ceshtje serbe!

    \Shnet/

    1. Vlora says:

     kosova pershendetje.

     qofte nanon qofte berishen i nxori ne krye ramis alia,,,dhe ne nuk njifnim asnjerin dhe as tjetrin deri ne momentin qe i provuam te dy ne kuriz.

     ke shum te drejte kur thua per nanon por duhet ta pranoni edhe per berishen, sepse e tregoi veten edhe me kosoven qe me thyerjen e embargos me serbine.kaq duhej tu mjaftonte per ta njojtur qe eshte kunder shqiptareve si ne shqiperi ashtu edhe ne kosove.

     berisha eshte tradhetar, dhe eshte njesoj si zogu.
     ate qe beri zogu me shen naunin e beri edhe berisha me 250 km det duke ja falur grekut.

     kur ata mendojne vetem per perfitimet e tyre ne perse duhet ti mbeshtesim???????????

     1. Kur ta ktheva Kosove shpinen e lash bore e gjeta dimer says:

      Ne jemi brezi i fundit qe kemi te drejte te akuzojme ndoshta te tjeret per fatin tone. Se qfare beri Nano, qfare beri Berisha, tjetri apo ai tjetri let mbeten dhe ti takojne arkivave dhe historise. Me duket qe ketu ende dikush mendon per kosovaret qe jane serb e turk si ne kohen e komunizmit. Si duket dikujt po i ecen ora mbrapa ose nuk paska takuar ndonjehere shqiptare te kosoves ky. Me duhet t`iu kujtoj se shqipetaret e Kosoves ne kohen e komunizmit nuk u priten mire ne shqiperi dhe kjo i ben qe ata tani kane nje simpati per Sali Berishen. Kush e shtyri Enverin ti trajtonte keq pos vetja e tij dhe ruset, kinezet apo serbet askush tjeter. Pse nuk qet emer dhe mbiemer ai qe komenton ne kete forme per shqipetaret e Kosoves. Gjithe Kosova luftoi ate kohe deri ne Nishe qe Shqiperia te behej e pavarur e qe nga atehere nuk dini ju se qfare eshte okupimi. Ato qe kane ndodhur gjate lufterave ne Shqiperi kane ndodhur sepse Shqiperia ka qene dhe mbetet ende e vogel per ta perballu qfardo lufte me fqinjet. Dhe ti more llum qe na quan serb e turq kur do te ngushtohet bytha ne vijme prap ne lufte per ty sepse e ndjejme veten te nji gjaku.

     2. Tredimensionali says:

      PO. Na doli nga qefi ky Berisha prej se e KUPTUAM MIRE se kush na qenka ky dhe klika-familja e tij, nje familje prej asaj Don Korleone.

      MILIONAT i humbim duke mos patur lidhje me interkonjeksionin shqiptar por me ate serb. Na “sosen” ne kurriz motroo…keta serbet me cmim ma-rra-men-des per kw/h. Berisha e BLLOKOI interkoneksionin, berisha i dha detin, berisha na beka te zeza. SHUME E KAM DASHT, dhe jam gzue shume kur fitoi dy palt zgjedhje, por tani mendoj se ka ardhur KOHA PER NDRYSHIM, e ndryshimi duhet te jete PD pa berishen apo PS.

      Edhe ne Kosove duhet te vije nje “pranvere kosovare”, mafia e ka marrur ne dor. Por, kane ra dinasti e dinasti, dhe sot nuk permenden fare…keshtu qe, hajdutat kur te bien, do te peshtyhen… si ne Kosove, si ne Shqiperi.

      E keqja eshte se: nuk dijm se ke ta vemi ne pushtet, ke ta nxjerrim qe te na beje histori te lavdishme. Ke te nxjerrim qe ben politika KOMBETARE e jo ditore???

      Meritat e veta i ka edhe Berisha edhe Thaci, por aman bre, aman, toka e shqiptarise nuk eshte e tyre, por e shqiptarise..ndaj nuk jepet.

      Edhe, kush eshte Nishani dhe Berisha qe t;i japin nderin zogut me urdherin e FLAMURIT Kombetar?! Se Flamuri kombetar cenka veq i Shipnis apo veq i Berishes dhe Klikes se tij?!

      Te pakten duhet pyetur kosovaret, shqiptaret e makedonise, e edhe ata te shqiperise, se nje titull “urdher i flamurit” nuk i ipet cdokujt, e aq me pak, tradhetorit zogu. Duhet vene para drejtesise qe i dha vetes kete lluks berisha e nishani. Flamuri kombetar eshte para te cilin jemi gjunjezu, jemi fliju, e me kete rast, na eshte perdhos.

      Aq me keq, kjo trullavica jon Jahajaga, qe qihet mar e mrapsht, sdi as qa thot, me ato meritat, se veq ja shkrujn e sdin as qa osht tuj lexu qura…

      Jemi tuj qeverisun nga njerez tejet te kqij per KOMBIN.

      ZOTI e BEKOFT KOSOVEN, SHQIPERIN, ILIRIDEN. AMIN!

    2. gladiatore says:

     Pershendetje i nderuar Tridimensional!!! Une e besoje i nderuar zoteri nga Kosova qe je pjese e shqiptareve nga Kosova e kane kuptuar me kohe kush eshte Sali Berisha dhe çfare ka bere ai per Shqiperine dhe per pjesen tjeter te territoreve shqiptare jashte kufirit. Ne nuk ofendojme shqiptaret e Kosoves ne asnje menyre ne kete forum… vetem e vetem nje pjese e asaj injorance te shqiptarve te Kosoves qe jane pa tru dhe nuk e di se kane pire gjakun e serbit apo te ndonje shkrajli tjeter!! Kosova eshte toke shqiptare e une krenohem per kete dhe per trimat e lindur te Kosoves duke filluar nga i madhi legjendar Isa Boletini e per te rikujtuar gruan e madhe sypatremburene Shote Galicen, Shpend Dragobine apo Hasan Prishtinen, apo te kaloje tek plaku Bajram Curri.. per te mos i numeruar te gjithe trimat e Kosoves.. Nuk ka shqiptare nga vriu e jugu, lindja perendimi i Shqiperise te mos nderoje keta trima e kete ta siguroje… sepse Shqiperia ka nxjerre trima edhe nga Veriu edhe nga Jugu, Lindja e Perendimi. Ata trima shqiptare nga krahina e Kosoves jane krenaria ime ashtu siç jane te gjithe ata trimat nga Veriu apo Jugu i Vendit tim te dashur..!!! Problemi lind sa e njohin realitetin e Shqiperise keta 20 vitet e fundit dhe sa e kane njohur ne kohen e komunizmit shqiptaret e Kosoves!!!! Shikon pra zoteri qe ju nuk e njihni realitetin e Shqiperise!!! Lind pyetja e ti cili je e nga e dini qe JU qe Une nuk njoh realitetin e Shqiperise!!! Shikohet ne fraset e shkruara nga Ju zoteri!!! Simpati se beri udhen!!! Domethene keni simpati te gjithe JU shqiptaret e Kosoves se sipas mendimit tend ai ndertoi rrugen zoteri apo me mire te themi autostraden Shqiperi–Kosove me fondet e Bankes Boterore, te Bankes se Evropes per Rindertim dhe zhvillim, te fiancuara me fondet e Bashkimit Evropian!!!! Kjo ishte e madhja rruge me fondet e vjedhura gjysem per gjysem!! Qe sa u hap udha e Tuneli duhej riparuar perseri!!!! Nga e keni degjuar ju qe PS paska vjedhur leket e popullit per te blere Helikoptera!!!! Te te beje nje pyetje!!! Pse Ju nga Kosova qe u dukeni kaq trima nuk jeni te zotet te merrni te gjithe Mitrovicen tani po e keni te ndare!!! Une kam te drejte t’ju pyese!!! Sepse jam Shqiptare!!! Pse disa prej jush ose nje pjese e mire e juaja nuk e duan dhe nuk e pranojne partine per Vetevendosje!! Do te me pelqente qe ju te me informoni me mendimin tuaj… sepse une jam i informuar… Nje pjese nga Drenica apo personat qe une kam kontaktuar nuk e pelqejne ate levizje edhe pse mua ajo levizje ne Kosove me pelqen jashte mase per menyren se si i mbrojne trojet e Shqiperise!! Po une nuk mund te gjykoje mendimin e atyre por e respektoje!! Nano ishte diplomat ok!! sepse nga nje ane duhej te shprehej ne ate menyre edhe pse nuk eshte aspak e vertete!! Sepse ne syte e botes nuk ishte territori i Shqiperise.. edhe pse trimat e Kosoves i lejoi te sterviteshin ne territorin Shqiptare dhe e mikpritem popullin shqiptar te Kosoves dhe kjo ishte gjeja me e paket qe beme sepse e kishim detyrim sepse jane shqiptare e padiskutueshtme… po qe thua ti une me qellim ta bera pyetjen me siper per Mitrovicen.. dhe fjalet e Nanos jane keqinterpretuar nga kush ka dhene informazionnin e ketu nuk dua te mbroje Nanon sepse nuk shume simpati per arsye te tjera!! Dhe ju asnjeri mbi kete bote nuk ju ka informuar qe Berisha theu embargon e naftes edhe ia shiste Sllovodanit!! Por ju keni te drejten tuaj per te mos e besuare.. sepse nuk doni ta besoni qe nje shqiptare ju ka thyer ne bese!!! PO ju jeni te informuar qe zoti Berisha po na shkaterrone duke na futur edhe ne kurthin e feve thuajse ne lufte civile per te na perçare midis jugut apo veriut, midis muslimaneve, krishterve e ortodokseve!!! Prandaj o njerez te mire mos gjykoni sipas interesit personal… po gjykoni ne te verteten dhe ne te ardhmen e interesit Kombetare. Kjo nuk eshte vetem per JU por per te Gjithe….

   2. Agroni, Kosove says:

    Eshte e vertete ne jemi malokare po niveli i komunikimit dhe i interpretimit ketu eshte teper i ulet per kosovaret. Kesaj radhe po e vendos veten ne poziten tende duke ju kerkuar falje gjithe shqipetareve tjere nga Shqiperia. Ti je Zogu, ti je Enveri, Hesati, Koci Xoxe e shume tjere qe pati populli shqipetar nder breza po qe shumices u pa vetem sherrin. Ti nuk e din cka jane kosovaret dhe nuk din qfare jane ne gjendje te bejne per ate qe e konsiderojne te veten. Shqipetaret e Kosoves per here te pare e ndjene pushtetin e Sali Berishes si ndihmes, ai ndoshta nuk ka qene i tille dhe nuk dua ta komentojse qfare pushteti eshte se as se kam votu as si kerkoj llogari, por te gjithe tjeret para tij takonin jugosllavet e serbet por kurre shqipetaret e Kosoves.
    Mos komento keshtu sepse vetem na ben te qeshim me ate se sa i mencur je.

  8. ilir says:

   …pavaresisht te gjithave, kjo marrevshje asnjehere nuk u zbatua ne fakt…keshtu qe skemi perse te jemi qejfprishur per kete pune…

   1. Epirioti II says:

    O Ilir, seriozisht e ke ?!

    Pikat 2,3,4,5,6, 10, 11, 16 u zbatuan.
    Pikat e tjera nuk u zbatuan sepse ne loje hyne Italianet qe ishin nje fuqi ekonomike-ushtarake shume me e madhe se Jugosllavia. Zogu e drodhi dhe ju lepi me te fortit. Kete nuk e beri per memedheun se per ate nuk e rruhej bytha fare, e beri per pasurite e tija.

   2. Prizreni says:

    O Ilir, si nuk u zbatua kjo marrveshje? Shen Naumin, Kushe e ka sot? Po ushtri që nuk beri kurr Zogu, nuk ishte zbatim? Po kur te gjithë Luftetaret dhe atdhetaret që luftuan për liri dhe bashkim kombëtare, i vrau Zogu, nuk ishte zbatim kjo? Heroina Shote Galica, ka vdekur ne kushte me të tmerrshme,e plagosur dhe dhjetra femije te luftetareve trima që ishine vrare ne Kosovë e Zogu i kishte izoluar ne Fushe Kruje që të vdisnin urie, nuk ishte ky zbatim i marrveshjes?

  9. Taulant says:

   Pashe ndeshjen Itali-France dhe per humbjen e Italise e kane fajin Kosovaret!

  10. preshevali says:

   A ki ti haber nga historia apo jo.
   Shqiperia me kufit e tashëm nuk ashtë far tërsie që ka ekzistu gjtihmonë.
   Ajo ashtë diçka e mbetur prej 4 ( katër) vilajeteve shqiptare.
   1. Shqiperia veriore: vilajeti i Shkodrës, vilajeti i Kosovës dhe një pjesë e vogël vilajet i Manastirit.
   2. Elbasani dhe Korça një pjesë e vilajetit të Manastirit.
   3. Shqipëria e jugut gadi gjysma e vilajetit të Janinës.

   Prandej ku i she ti këtu vllezërit apo kusherit, ktu bëhet për një të ndarë po me gjith atë që rritet bashkë sepse i takon të përbashkëtës.

   Dhe në këtë bashkësi ke edhe : plehëra dhe ate në secilën pjesë të saj, e plehërat janë plehëra pa marrë parasysh se ku jan.

   E ata që mendojnë se plehërave të rrethit të tyre u vjen më pak era, ata janë edhe më plehëra.

  11. Paranoiku says:

   Me sa duket per disa te kuqrremt,gjithcka qe eshte mbi TR qenka Kosove?!

  12. durim says:

   Ne qofte se ekziston ky dokument, Gazeta “Tema” do te duhej qe te i referohej se paku nje dokumenti te skenuar qe ta shohin edhe lexuesit, pasiqe tani permbajten vetem po e dime.

  13. rexha uck says:

   Me ke shti me qesh nje ore o sali burri edhe emrin e paske te bukur taman po te shkon me komentin! me trego inderuar qfar faj kan kosovaret per mbretin e juaj “ZOG” apo sorr. Njedite nje shok i imi me tha : ju kosovaret jeni shkurt pamasa pse e doni Sali Berishen ti na fyen pse e deshem mbretin zog disa te tjer na shajn pse u burgosem per Xhaxhin e u rrahem nga shteti jugosllav vetem pse i shkruam dy iniciale E.H. O zoti sali po ne nuk jav prum nga Kosova asnjerin as tjetrin e as nuk jav bem ne keta pushtetar por ju i mbajtet me decenje ju i vendoset e dhe zogun edhe Enverin po ne fund edhe ate qe u ropi e jav hoq lkuren dhe ende se kuptoni se qka ju beri Sali Berisha.Ne Kosovaret ju duam ne dota nderoim at prijes qe ju e vendosni ne front. por nuk edij sa ja vlen me dasht dhe me perqafu “iriqin”

  14. Bashkimi says:

   O Sali nuk jemi të gjithë injorantë. Sali Berihsa është i juaji e jo i yni. Ju e zgjidhni qe 20 vjet atë mostër. E sa për 500.000 kjo është gënjeshtër e kulluar. Kosovarët nuk dalin për vete të votojnë aq shumë dhe nuk janë aq shumë kosovarë që posedojnë shtetësi shqiptare sa për të votuar. Po mos gënje kot se nuk shkon.

  15. Kosovë Shqiptari says:

   Ka mundesi qe te ketë përkrahes të Zogut në Kosovë sikur që në Shqipëri ka shumë më shumë se në Kosovë. Por që ti mendon se këtu ka injorantë dhe nuk I dinë të këqijat e tij je shumë gabim zotëri. E dyta kryeministri I juaj ne 100 vjetorin e Shtetit Shqiptar I barazoi me dekorata ata që kishin vërë tradhti dhe ata që kishin shkri pasurin e tyre për Shqipëri. A ka krim më te madh se sa te dekorohen me te njëjtat dekorata familja e Hasan Prishtinës dhe e Ahmet zogut. si dhe në fund po ta rikujtoi se shteti shqiptar lejoi kthimin e familjes “mbreterore” në Shqipëri, I dhatë madje edhe oborrin mbreterore qe e mban edhe sot madje shteti I paguan me para të taksapaguesve shqiptarë rojat e oborrit mbreterore. kur dihet mirë që Amet Zogu kur është larguar nga Shqipëria e ka grabitur edhe arin e shtetit, kështu që te rekomandoj që herave të tjera mos ja fut kot me I quajt njerëzit injorantë….

  16. Beni says:

   Unë nuk jam Musliman por i respektoj të gjitha feet pa perjashtim,nuk e dij ku e ka marre kjo gazeta #tema# kët shkrim ,dhe sa serioze është vetë kjo gazetë ,
   por le ta marrim se është e vertetë?
   Lexova me shume kujdes piken.( 11)
   Ju zoteri të gazetes ju jepeni informacione që isherbeni, që vetem ju e dini ,se kujt i sherbeni! Pa tju bej një pyetje,
   Kur është ngritur Myftija pare Muslimane në serbi (ose më sakte ne ish-jugosllavi) , në ç”vit ? e para ! E dyta – në ç’vit eshte ndertuar Xhamija e parë për Muslimanet në serbi ?
   Idiot të shekullit së kohës digitale ofrojeni lexuesit gjera konkrete dhe të sak’ta ,jo plehra.

  17. Shyqiri says:

   Sa shpejt I besuat perallat e komunisteve. Veprimtaria e A Zogut qe nga 24 deri ne pushtimin fashist verteton te kunderten e kesaj qe citon Mero Gelbaza. Dokumenti ne fjale i eshte servirur komunisteve shqiptar nga eproret e tyre jugosllave per ta perdorur deri ne eleminimin fizike te gjithe patrioteve te vertete.

  18. Anti mashtrimi says:

   Nqs ky artikull èsht i vèrtet del se ti je spiun dhe pèrçarès i serbisè. Nqs gjèndet nè arshivè, don tè thot se jan sajuar nga tè kuqt pèr tè bo manipulime dhe pèrçarje Zogu ka marr me vehte dokumenta qè tregojn tè kundèrtèn dhe vazhdimisht po i publikon, si kundèrvènje tè çdo lloj artikulli me akuza tè ngjashme Ik more spiun e pèrçarès. I kuq qènke dhe i zi nè shpirt, Mos mbill pèrçarje o tu thaft goja

  19. Cun anti mashtrues says:

   Nqs ky artikull èsht i vèrtet del se ti je spiun dhe pèrçarès i serbisè. Nqs gjèndet nè arshivè, don tè thot se jan sajuar nga tè kuqt pèr tè bo manipulime dhe pèrçarje Zogu ka marr me vehte dokumenta qè tregojn tè kundèrtèn dhe vazhdimisht po i publikon, si kundèrvènje tè çdo lloj artikulli me akuza tè ngjashme Ik more spiun e pèrçarès. I kuq qènke dhe i zi nè shpirt, Mos mbill pèrçarje o tu thaft goja

  20. Cun anti mashtrues says:

   Nqs ky artikull èsht i vèrtet del se ti je spiun dhe pèrçarès i serbisè. Nqs gjèndet nè arshivè, don tè thot se jan sajuar nga tè kuqt pèr tè bo manipulime dhe pèrçarje Zogu ka marr me vehte dokumenta qè tregojn tè kundèrtèn dhe vazhdimisht po i publikon, si kundèrvènje tè çdo lloj artikulli me akuza tè ngjashme Ik more spiun e pèrçarès. I kuq qènke dhe i zi nè shpirt, Mos mbill pèrçarje o tu thaft goja

   Po pse o mashtrus dhe manipulues nuk shohim emrin e autorit tè ktij postimi dhe qè tè komentojm na kèrkoni tè dhèna si emèr , mbiemèr dhe adrsè email ?
   Na jep dhe ti emrin tènd o ujti nèn rrogoz.
   Nqs nuk ta mban me kthy pèrgjigje ktu, duhet tè mè sqarojsh nè email-in qè tè dhash se ma inponon ti o qafir.
   Na trego mundsisht dhe foton origjinale ose1fotokopje, ndryshe stè beson asnjeri e njerzia ka me tè bo lanet

  21. plisi says:

   Ore Sali Taraku;Nuk e paske marr vesh mire kete publikim! Zogu jo vetem qe e paska shit Kosoven apo si po thua “vllezerit kosovar”,por ju paska shitur edhe juve per nje ulse te fronit,shkurt vetem per bethen e vete.E te votohet per nje trathtar te pist siq paska qene ai far zogkali,sma merr mendja ,pos ndonje qe ka shit e shet gjithqka per prapanicen e tije,ose ndonje njeri-magar qe ska kontrollin e mendjes….

 2. Dean says:

  S’ka munsi bre burra.Ksi lloj dakumentash i nxjerrin do Kamunista prej Jugut qy jan greka,ene turka dhe qy nuk e dojn Shqypnin e vertet qy fillon prej Shkumbinit e siper.Rrnoft gegnia…..alalalaalaalalalaa
  Viva Gegnia.

  1. axhimi says:

   Edhe gomari kish pas kujtue që ështe në andërr, mirepo , mrerimi qëndron në këte ,. Ndërsa realite duhet të shiqohet në fytyrë ashtu siq është. Megjithëse njerëzit e dijnë realitetin.

  2. enea says:

   Ik ore palaco, mos te te shikoj te shkelesh ne token tone.

  3. e verteta says:

   Dean, koqja e kandarit.
   Lexoje mire ne rast se ke dy fije tru.
   Ta lexoje edhe presidentja juaj policja Jahjaga, turp ti vije per ate servilizem qe tregoi dje.
   Ahmet zogu ka qene kokra e malokut, dhe cdo gje e ka bere si jesmen i te tjereve.
   Dokument qe e nxjerr pa breke dhe shume te lig, vetem per te ardhur ne pushtet.
   Plehra.

   1. Horri i Bulevardit says:

    Kaq idjota jeni, a sjeni ne gjendje te shikoni ironi e thelle dhe te hapur te Dean dhe kur mendoni se shkruani me lloj lloj seriozitetesh dhe nuk jeni ne gjendje te kapni nje ironi qe shkruhet nga dikush per te shprehur mllefin e tij.
    Nderhyra se pashe edhe disa palla me poshte qe i sulen Dean, dhe duan te tregojne se sa te zgjuar jane.
    Lexoni sa me shume se aty do te dini te dalloni ironine, sarkazmen, aty do te shihni se sa idjota jeni.

    1. Dean says:

     Jan te eksitum,plako,mos u’a ver veshin.S’i ke pa Arabet ti se si eksitohen ne grup kur degjojne dicka qe nuk duan ta degjojne?Keshtu eshte dhe puna e ketyre.Cdo Komb ka talebanet e vet…..lol

     1. gladiatore says:

      e ti je nje talibane!!! sepse ti fjalen talebane lol nuk e kupton edhe pse te duket vetvetja se po injorizon! po ke rrofte gegeria sepse te duket vetvetja injorante tableria con il vivo della tua do te thuash rrofte toskeria sepse te jesh i sigurte qe nga Tirana e Durresi eshte Toskeria po duhet te jetoje e te rroje edhe Gegeria!!!
      Qe ajo qe ke shkruare sipas Horrit te Bulevardit i duket ironia nuk eshte gje tjeter veç se nje pacia e ndare dhe e thare nga Dean Gegeria sepse i duket vetvetja shkajle Serbia e paramendon e enderron se Gegeria ashte e tija!! Po une i them ndal Shkajle serbia sepse Gegeria ashte Shqiperia e ti Shkajle i poshter barbare do ti mprehesh eshtrat ne nje vend tjater te botes sepse do te ngrihna te gjithe Ne shqiptaret e Kosoves e do te shtrythim per se gjalli ne bjeshket e Kosoves.

    2. Perralla me Mbret says:

     Injorantet e horrat nuk mund te ironizojne!

  4. bani says:

   c’fare ke shkrojtur?

  5. kacaku says:

   ik e meso shqip me pare ti mo rrum palla e pastaj hajde e bej koment ,, se me duket se u paska ardhur more qe serbi u kishte ne vete upaska pelqyer me duket ,,,kokrra e injorances

  6. Avni Rustemi says:

   dino,, o i trashë ,o rrumpallë ,po ça thua or i mjere, mbylle halenë .

  7. Nemo says:

   o palle po malsoret e mirditoret te udheheq nga Noli i madh dhe Luigj Gurakuqi sulmuan te paret zogjin e nanes

  8. Ramy says:

   Dean ne e dime qê ti je perzirje sperme filoo Gr… pra sarkazma jotê êshte e kotê

  9. Doni ALBO says:

   Doli ti i paafti te ironizosh me verioret dhe te besh ndasi te panevojshme, zhduku dhe mos u shfaq me ore teprice i kesaj toke.

 3. hajduti says:

  Sa gje e bukur…shume mire e paskan shkruar…ai palla Zogu ka qen mendje lehte te blihej me para dhe domosdo u detyrua te shese cdo gje…historia vazhdon..

  1. Shkembi says:

   Sala nuk duhet te ket dijeni per kete marrveshje,se si patriot qe eshte,do ja conte eshtrat Ahmet Zogut ne Beograd, qe te preheshin per jet me eshtrat e padronit Pashic. Ne te kundert,po e pati ditur,populli Shqipetar do ta varros dhe Salen ne Beograd.

  2. ismaili says:

   O Din e iman
   Po shikoni mos gjeni dhe ndonje me te fresket qe tq kete nenshkrue brace rugovaci me sllobon.
   jo per gje , po ka dhe emrin ruga ne tirane

  3. ilir says:

   besoj se kuptohet qarte perfundimi i kombit shqiptar me maloket ne krye!!(shto se fundmi dhe islamiket qe jane qershia mbi torte)

 4. Ari Ari says:

  Ok Ok, po a di te me thoje njeri, kush nga keto pika eshte zbatuar ne praktike vec pikes 10?

  1. nardi says:

   O debil,normale qe nuk u zbatuan pikat,se Zogu ishte bir kurve,diten ja shiste Shqiperine Serbve,naten ja shiste grekeve,e te nesermen ja shiste italianeve.Si ka mundesi qe jeni kaq rroçka???
   Zogu mori floririn dhe Shqiperine ja shiti Italise.
   Rrace e felliqshme!!!!!!!!!!!

  2. Epirioti II says:

   Pikat 2,3,4,5,6, 10, 11, 16 u zbatuan.
   Pikat e tjera nuk u zbatuan sepse ne loje hyne Italianet qe ishin nje fuqi ekonomike-ushtarake shume me e madhe se Jugosllavia. Zogu e drodhi dhe ju lepi me te fortit. Kete nuk e beri per memedheun se per ate nuk i rruhej bytha fare, e beri per pasurite e tija.

 5. peci luku says:

  PO SA ARMIK PASKA QENE AHMET ZOGU KUNDER SHQIPERISE PO CE SOLLEN KETU KERMEN E VJETER SE HITHNIN ME NDO NJE GREMINE ME GJITH ARKIVOL MUSTAQE MUTIN PISI PO KETO I BEN VRASESI SALI QE ME DUKET PO I VJEN RROTULL NGORDHIA VARJE NE SHESH TE TIRANES QE TI DALI GJUA SI LOPATE E VJETER

 6. beso........ says:

  oree si e botoni kete kur edhe ju vete nuk e besoni.Jugosllavija kishte 5 vjet qe ishte krijuar dhe nuk kishte fuqi per vendime te tilla. Zogu kaloj nga Jugosllavija me leje te Anglo – Francezeve . Po lexoni ato pika . Cilat jane realizuar . ???!As nuk eshte pyetur Jugosllavija per asnje veprim politik ,as nuk eshte pyetur as Greqia .Lexoni me vemendje dhe kujtoni historine ! Mos na beni qe mos te diskutojme me per asgje.tung

 7. Labi Vlore says:

  Mos filloni prape me sharje krahinore.

 8. G.Ylli says:

  zoteria Sali thuaju popullit shqiptar dy fjale per kete tekst qe ka pranuar ahmet zogolli,mos u bej burrac.
  Edhe per ismail bej qemalin ka dokumenta qe shiti jugun si eshte kjo pune?

 9. m.m says:

  ore kete e lexuam sepse e ka hedhur ne treg vet serbi…po marveshja mes ketij plehren e sotme dhe milloshevicit,s dime se c permban

 10. leoni says:

  mos folni ne emer te gjith kosovarve se nuk e do krejt kosova salen nuk asht e vertet ajo qe thoni.vet kryeministri thaqi ne parlementin e kosoves tha qe kosova nuk ja ka pa hajrin zogut prandaj mos u ngutni me lloj lloj komente per kosovar

 11. Delli USA says:

  Me vjen keq per do vellezer kosovar qe kan aqe shume zjarm patriotizmi, dhe dashurie per gomarin Sali qe i dha dekoraten me te lart te kombit”Urdherin e Flamurit”nje zagari te Pashicit si Ahmet Zogolli.Vellezer kosovar, keni luftuar 100 vjet me Pashicin dhe pasardhesit e tij,ju kan vrare dhe trajtuar si skllever, por ju me ne fund fituat dhe tash jeni te lire.A mundet qe nje bashibozuk si Saliu, i cili dekoroj nje njeri qe ju shiti tek Pashici ta respektoni dhe nderoni aqe shume?!Ju qofshi per kete mide qe keni,un gjithmone kam menduar se ju dini ti jepni seicilit hisen qe meriton.

 12. Ca.USA says:

  Dhe e besoni kete genjeshter te padegjuar?Asgje s’eshte e vertete nga ajo qe shkruhet me lart.Asnje oficer rus apo jugosllav nuk ka pas ne ushtrine apo xhendarmerine jugosllave.Me ata mundesi qe kishte ushtrija shqiptare udhehiqej vetem nga oficere shqiptare dhe ca instruktore hollandeze.Asnje vartesi nga jugosllavija nuk ka pasur ky vend.Shqiprija ka pas ambasadat e saj,lidhjet e saj me boten e gjithcka si nje vend plotsisht i pamvarur.Pse jugosllavija,sic thote dokumenti mashtrues i E.oxhes,nuk nderhyri kur Italija e pushtoi Shqiperine? C’eshte ajo pike ku thuhet se Shqiperija do ti bashkohet Jugosllavise?Kur ka ndodhur kjo?Madje dhe perpilimi i kesaj marrveshtje eshte bere nga njerez profan dhe te zellshem per te genjyer gjer ne ate mase sa shkon ne budallllek.Ku eshte marrveshtja per Sh.Naumin qe keni trumbetuar gjith kohen?Me keto genjeshtra kerkoni ta mbushni e ta nxini historine e Shqiperise?

 13. Struga says:

  Serbi Berisha e ka nxjerre me kohe koken jashte, si agjent dhe sherbetor i Beogradit dhe Athines, por shume idiote shqiptare, sidomos gege, ende nuk e kane kuptuar se ka ardhur momenti per kryengritje me prerje kokash ne mes te sheshit! Ky eshte problemi i shqiptareve, ne Maqedoni, Kosove e Shqiperi, po fleme gjume nderkohe qe faktori anti-shqiptar po na derrmon dite e nate pa pushim.

 14. y says:

  Falnderoj me gjith zemer redaksine e gazetes Tema per botimin e plot te marreveshjes se zogut me kryeministrin serbe ne gushtin e vitit 1924ters.Sherbimi juaje eshte ipa cmuare perte hapur syt ,me ke kemi te bejme ,kuit ibehen keto nderime dhe kush fshihet mbrapa shpines saliut qe e financon dhe einkurajoin perte ndermarre keto veprime banditeske ne 100vjetorn e shtetit shqiptar. Ne permjet ketyre te dhenave freskuse tani del qarte qe qeverja shqiptare eshte tradhetare.Me qeveri tradhetare nuk munde te organizohen zgjdhje ne shqiperi .Duhet te rrezohet qeveria tradhetare ,te vendoset qeveri teknike pastaj te behen zgjedhjet.Atehere fillon demokracija ne shqiperi.

 15. Djaloshi Kosovar says:

  Keni te drejt te flisni por personalisht un e konsideroj Zogun tradhtar ju kisha lut lexoni me shume histori. Edhe e verteta eshte qe Shqiperia e ka shitur Kosoves me vie keq per kto ndodhi qe kan ndodhur mese vellezerve shqiptare por nuk me habit fakti qe kan ndodhe ksi gjera, mundeni me shiqu edhe kohen e tashme me Sali Berisha edhe Hashim Thaci kto dy te fundit jan ne gjendje te bejn cmos per pushtet edhe forcen e prdorin besa Berisha ja jep grekut nje cop toke ne dete vetem me mbet ne pushtet kurse Hashimi e jep nje cop tok serbies veriun vetem me mbet ne pushtet nese kjo ndodhe kta dy te fundin ne te ardhem historia nuk do ti gjykon apo do ti shpall heroj sikur Zogun tashti qe e shpallen hero te kombit hehehhehe marri marri. Nuk po muj me besu qe nuk po flitet aq shum per Ismail Qemali kur dihet mire qe Ismail Qemali eshte baba i Shqiptarve po flitet per Zogun me sa po e kuptoj Dikujna po i konvenon me ngerit Zogun por nje dihet qe meritat i ka Ismail Qemali

  1. dritani says:

   “Djaloshi kosovar” me logjike pazari:
   qe te shesesh dicka (shqiperia ka shit Kosoven sipas teje dhe shume te tjereve) duhet ta kesh.
   A mund te me thush se kur e ka pas Shqiperia Kosoven ndonjehere ligjerisht?

 16. Djaloshi Kosovar says:

  Ditën që eshtrat e ish-mbretit të Shqipërisë, Ahmet Zogu, mburritën në Tiranë, për t’u rivarrosur në Mauzoleumin e Familjes Mbretërore në kryeqytetin shqiptar, kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë një debati parlamentar në Kuvendin e Kosovës, komentoi të bëmat e disa figurave, midis të cilave, edhe atë të Ahmet Zogut.
  Nga kjo paraqitje e tij u la të kuptohet se kryeministri Thaçi, jo që nuk ka të njëjta vlerësime si homologu i tij shqiptar, Sali Berisha, për Ahmet Zogun, por shumë larg edhe me ato të presidentes së vendit, Atifete Jahjaga, e cila kthimin në atdhe të eshtrave të mbretit Zogu I e konsideroi si moment tejet të veçantë për shqiptarët, pasi e përfshinë në mesin e burrave dhe grave që kontribuuan për lirinë dhe pavarësinë e Shqipërisë.
  Kryeministri Thaçi, duke përmendur dje një listë figurash të së shkuarës historike, midis të cilëve edhe atë të ish-mbreti Zogu, ka thënë se të gjitha ata janë emra, të cilëve nuk ua kanë parë hajrin shqiptarët.
  Këtu u përmenden edhe personalitete të ndryshme historike prej Pashiqit, Esat Pashës, Zogut, Kara Gjorgjerviqit, Titos … Asnjërit prej këtyre shqiptarët nuk ua kanë parë hajrin. Prandaj unë ju ftoj që të koncentrohemi në vlerat tona kombëtare. T’i ruajmë ato vlera t’i realizojmë qëllimet tona dhe vizionin tonë. Se kush është Zogist, Qemalist kjo punë i takon historisë edhe në kuptimin ideologjik edhe të përpjekjeve. Me këtë logjikë nuk e di se di do të vlerësonim Ismajl Qemajl Beu me 1912, por sot krenohemi të gjithë se në vitin 1912 u shpall pavarësia e Shqipërisë aktuale zyrtare, por jo e shqiptarëve”, ka deklaruar ai.
  Në të njëjtën linjë me kryeministrin Thaçi, gjatë orëve, të mbrëmjes, deputeti i Partisë Socialiste në Shqipëri, Taulant Balla, i dërgoi një letër të hapur Presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, të cilës i kërkonte që para se të arrinte në Tiranë për të nderuar ngritjen e mauzoleut të Ahmet Zogut, të bënte edhe disa ndalesa, siç thoshte ai në letër “për të marrë leje nga Hasan Prishtina, Bajram Curri apo Avni Rrustemi”.
  Kjo ndarje e këtillë u reflektuar edhe gjatë ceremonisë së sotme të rivarrimit të eshtrave të Zogut I në Mauzoleumin e Familjes Mbretërore, ku morën pjesë presidentët Bujar Nishani e kryeministri shqiptar, Sali Berisha, por jo edhe figura të së majtës shqiptare.
  Historia nuk shpërfillet
  Pas të gjitha riteve dhe nderimeve, pasi u dëgjuan edhe të shtënat e topit eshtrat e mbretit të parë të shqiptarëve Ahmet Zogu u rivarrosën në Mauzoleumin e Familjes Mbretërore. Sot për rreth dy orë, figura e tij u nderua në një ceremoni homazhesh në Pallatin e Brigadave, nga personalitete të larta shtetërore. Munguan në homazhe figurat e së majtës.
  Gjatë fjalës së tij në ceremoninë e rivarrimit të eshtrave të mbretit Zog I, Presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani deklaroi se sot shqiptarët vendosën të mos e shpërfillin historinë dhe të vlerësojnë rolin dhe veprën e mbretit të parë dhe të vetëm të shqiptarëve.
  Shqipëria në kujtesën e saj shënon edhe një figurë të rëndësishme atë të Ahmet Zogut.
  Me historinë mund të sillesh në shumë mënyra, mund ta harrosh, por kujton që harresa kish qenë një aventurë, mund edhe të provosh ta manipulosh, shtrembërosh, që edhe kjo është gjithmonë afatshkurtër në përpjekjen e atij që e bën.
  Sepse mund të mos e përfillësh t’i historinë, por nuk të lë historia ty, të ndëshkon për gabimet dhe të shpërblen për meritat. Sot nderojmë të parin dhe të vetmin mbret të shqiptarëve Ahmet Zogun. Mbreti ynë shtetin e bëri vetë”, ka thënë Nishani. Ndërsa presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka deklaruar se kontributi i Mbretit Zog I është tejet i veçantë për shqiptarët e Shqipërinë, prandaj edhe është vendosur në vend një amanet.
  Prehja në vendin tonë e të gjithë atyre burrave dhe grave që kontribuan për lirinë dhe pavarësinë është një amanet i mbetur peng dhe ne duhet ta kryejmë me krenari. Kthimi i eshtrave të mbretit Zog I simbolizon drejtësinë hyjnore, paqen politike dhe bashkimin kombëtar”, ka thënë Jahjaga.
  Sipas saj Ahmet Zogu ka një rol të rëndësishëm në krijimin e shtetit shqiptar, caktimin e kufijve të shtetit, në vendosjen e marrëdhënieve bilaterale në nivel shtetesh si dhe në anëtarësimin e Shqipërisë në Lidhjen e Kombeve.

  1. dritani says:

   “Djaloshi kosovar” duke ie referuar thenies se Thacit:
   “…por sot krenohemi të gjithë se në vitin 1912 u shpall pavarësia e Shqipërisë aktuale zyrtare, por jo e shqiptarëve”

   me vjen keq t’ju them se Kryeministri juaj nuk ia paska idene fare historise dhe vecanerisht aktit te Shpalljes se Pavaresise.

   Nese ke kontakt dergoji kete link:
   http://sq.wikipedia.org/wiki/Deklarata_e_Pavarësisë_së_Shqipërisë

   te shohe listen e delegateve per cdo TERRITOR TE BANUAR NGA SHQIPTARE me shprese qe te kuptoje se nuk flitej per pavaresine e Shqiperise aktuale zyrtare, sic ia ka futur pordhes ai, por per pavaresine e trojeve shqiptare. Sigurisht koha tregoi se kjo nuk varej vetem nga shqiptaret.

   Druaj se Thacin e ka zene sindromi i Saliut. Do t’i beje vetes nje vend sa me te madh ne histori.

 17. Horri i Bulevardit says:

  Kete marreveshje kane patur parasysh Berisha dhe presidenti vulhumbur, kur i dhane medaljen e flamurit, Ahmet Zogollit.

 18. Nabukodonosor says:

  Zogu dihej qe qe plehre edhe tradhetar,kosovaret po kane sy le ta lexojne bashke me Marifete Jahleshin.

  1. Kur ta ktheva Kosove shpinen e lash bore e gjeta dimer says:

   Kush i solli eshtrat Shqiperia apo Kosova?

 19. e ardhmja says:

  Jemi kombi me politikanet me te felliqur ne galaktike,shesin popullin,kombin,fene e atdhene pa ju bere syri terrt fare,pasi me pare kane shitur dhe prapanicen familjarisht.Pthu i shfarofte zoti se ky popull eshte legen nuk ka per te kuptuar kurre

 20. Albogentivlora says:

  O jemi bere gazi i botes. Pse nuk bie nje kolere e ti haje te gjithe.

 21. Albana says:

  Si eshte e mundur? Sa posht mund te shkoj dikush per interesat e ngushta te tij? Sa rende per dheun qe e mban? A eshte tradheti te repektosh kete monster? Pse atehere????

  1. Nadia Shabani says:

   Turp te kene qe nderuan, nje spiun, hajdut, tradhetar dhe shites te trojeve shqiptare, kriminel qe vrau patriotet shqiptare. Per te shtuar numrin e votave dhe per te rehabilituar veten e tij Sali Berisha e rehabilitoj kete monster te vjedhjes se floririt. E ka shitur edhe Shqiperine edhe Kosoven me kohe e me vakt, te njejten gje po bene edhe Berisha i sotem e ka shitur Shqiperine tek Serbi me kohe.

 22. Cakalli7 says:

  o peder tirane po sikur ta shkruajta une ca dite me pare perse nuk e publikove

 23. vlora 1 says:

  Ja cfare eshte Zogu i Saliut…nje mut muti

 24. Konica says:

  Edhe nese kjo eshte e vertete, dihet tashme qe Zogu shume shpejt mbasi erdhi ne fuqi, u lidh me Italine ne te gjitha drejtimet. Eshte interesant fakti qe shume pika te marrveshjes se mesiperme u realizuan pike per pike nga Enver Hoxha ne vitet 1940-1949. Nuk e kuptoj kete zell te tepruar te Temes per te hedhur balte mbi Zogun!!!

 25. VL.HAS says:

  Per Dean qe shkruan me dialekt sikur te qe kosovar ,por qe nga mendesite e tije qe pasqyron ne kete koment ka mundesi te jete ndonje filogrek ose puro serb . Qe ta dish ti or zotni, TROJET SHQIPTARE SHTRIHEN DERI NE PREVEZE APO JANINE DHE JO SIQ DON TI TU SHERBESH GREKEVE ME ATE BUDALLALLEKUN TEND KU E QUAN SHQIPERI DERI NE SHKUMBIN .Po keshtu edhe komentuesi i pare qe e ka vene emrin Sali ,te njeten gje bene edhe ky kur i perfshine te gjithe kosovaret qe i quan si mbeshtetes te injorantit SALI NE PUSHTET .Ehe ti or zoteri Interesohu pak dhe informohu se per cfar ka shkruajtur dhe si e ka pershkruar REXHEP QOSJA regjimin aktual ne shqiperi dhe aty do kuptosh se cfar kerkojne kosovaret dhe per ke do te donin ata te votonin.Sa per historite dhe trodhetite e mbretit Zog i kemi ditur dhe naj kane thene pike per pike edhe pleqte tane kur ZOGU me ushtaret serb ka rrexuar qeverine demokratike te KRYESUAR NGA FAN NOLI .Ishte mbreti Zog ai qe vrau patriotet shqiptar si BAJRAM CURRIN ,HASAN PRISHTINEN ,LUIGJ GURAKUQIN E SA e sa TE TJERE. SHTROJME PYETJEN SE A DO KETE FYTYRE SALI BERISHA TE SHKOJE NE TROPOJE KUR VRASESIT TE PATRIOTIT MADHE TE KETYRE ANVE SIQ THAM ME SIPER QE AHMET ZOGU TI ORGANIZOJ KAQ SHUME NDERE ,KUR DHE FORMA E REGJIMIT AKTUAL NE SHQIPERI ESHTE KREJTE E KUNDERT ME ATE QE PAT APLIKUAR MBRETI TRADHETAR I LIDHUR KEMBE E KOKE ME PASHIQET SERB.

 26. tedi says:

  Sa turp per presidenten e Kosoves qe mori pjese dje ne ceremonine e varrimit te eshtrave te tradhetarit Zog dhe i thuri elozhe. Ne vende normale, do te kerkohej doreheqja e menjehershme e presidentes sepse kjo nuk eshte nje lapsus por nje gafe e rende ne dem te Kosoves. Turp.

 27. ncuku says:

  Kjo marrveshje me duket tamam si marrveshje Berisha Thaci per zgjedhjet e 2013. ( Per zgjedhjet e 2013 kosova duhet te siguroje 50 votues kosovare qe te leshojne vote per Sali Berishen.Per kete Flamur Noka e Ristan Poni jane te obliguem me i paise me karta identiteti .)

 28. gallata says:

  Dhe bujar mehmeti i akordon edhe Urdherin e Flamurit !!!? Me keq se kaq Shqiperia NUK MUND TE QEVERISET.

 29. arjani says:

  Ka ndonje gje per te thene Jahjaga???????!!!!!!!!!!!!!

 30. toni says:

  Perfundimisht asnje pike e marreveshjes nuk u arrit,eshte si marreveshja e detit qe beri Saliu me Greket para votimit per naton dhe vizat.Ahmet zogu krijoi ushtrine,megjithse ne marreveshje nuk duhet ta kishte,hapi konsullate deri ne Amerike,ne fund per koncesionet per Italine nuk i morri leje Jugosllavise.flm

 31. Mbijetesa says:

  Le te sherbeje KY ( dhe kjo marreveshja e detyruar si zgjidhje) i vdekur por i vlefshem per tu kujtuar, qe po te bejme sherre te kota me njeri tjetrin per ego apo te nxitur, ATY I KEMI GJITHMONE GATI DERI NE MOMENTIN QE EKZISTOJNE per interesat e tyre sigurisht, te na bejne gropen e kerkuar me kaq naivitet primitiv. Le te vazhdojme ndryshe.

 32. shqiptari says:

  Eshte e padeshirueshme por e vertete qe serbet edhe sot pas 88 vjetesh se mareveshjes se pare arriten ta kthejne Zogun ne Shqiperi si mbret.E drejta e cdo shqiptari per tu varrosur ne vendin e vet eshte legjitime qe ne momentin qe lind shqiptar.E keqja e kesaj historie eshte se ai vjen si mbret pavaresisht se ka tradhetuar e shitur vendin e tij.Kujtesa e kombit eshte shume e madhe qe te mbulohet nga tradhetare te rinj apo politika te vjetra.Shumekush e mendon lehte se pse erdhi tani dhe kush e shoqeroi.Kulmi i kesaj historie eshte Jahjaga dhe nuk e di se sa ndihen krenare kosovaret qe merr pjese presidentja e tyre ne varrosjen e nje proserbi.Turp i botes ,por jo per ne per ata qe u sherbejne kujt i sherbejne

  1. Perralla me Mbret says:

   Cfare keni ju me Kosovaret o trap,sikur mund ta ndalonin Kosovaret pjesemarrjen e saj! Po rivarrimi u be ne Shqiperi,ne mes te Tiranes ku ishe ti qe lejove kte gje o cop mishi me dy sy!?

 33. safeti says:

  Ky paska qen tamam dipllomat dhe europianist. Ne kohen e luftrave ballkanike paska ber marveshje te tilla inegruese. Jo si ky Spahi kokdhija jon idiot qe do vetem te shaj fqinjet tane.

 34. bamka says:

  do te isha kurioz te dija çkane firmosur me cian amerikane saliu,edi,fatosi,basha,e disa te tjere.ndofta do te kemi mundesine ti lexojme dikur.

 35. Hesapi says:

  Lexojani tek varri kete marreveshje,qelbesires qe shteti shqiptare ngeli ne kete gjendje edhe me keq don ta fundosi ky skizofreni tjeter.Mbi keto rrenoja me e ndritur ka qene periudha e Enver Hoxhes,kur mund te themi se me te vertete kishte shtet,jo qelbesirelliqe si sot.

 36. Malsori says:

  Bravo Zogu! Ky qenka patriot. Ky vetem bythen nuk i paska dhene serbit se gjithe te tjerat ja paska dhene. E po kete marrka per shembull dhe ky shpellari nga vucidoli, prandaj po mundohet ta reabilitoj.

  ZOG = BERISHA = Tradhtar te intersave kombetare + Hajdut ordiner + Vrases te kundershtareve politik dhe ekonomik + Diktator + ….

 37. shigjeta says:

  po qerveria shqiptare m\nuk i di keto gjera atehere ne i paskeme bere homazhe nje tradhetari.po pse nuk botohen me perpara keto dokumenta turp

 38. Labi në Kuzbaba says:

  Zëmërimi i Avni Rustemit

  Kur do vij që t’ju bije,
  Tju godos e t’ju bëj hi,
  S’jeni burra Shqipërie,
  Jeni kërma pa liri…

  Kur do vij që t’ju bie,
  T’ju sharroj me kryt përdhe,
  S’jeni burra Shqiperie,
  Jeni plehra,përmbi dhe!

  Unë Esadin e kam vrarë
  Dhe do vras,nuk trembem hic,
  S’lëmë Saliun,ketë të marrë,
  T’na mbajë lidhur me Pasic!

  Më vjen keq,për ju,shqiptarë,
  Trimërinê ua mor zagari,
  Por,po vij,po dal i gjallë,
  Jam Avniu,ngritur nga varri!…

  Dhe,në Vlorë,do tundet dheu,
  Do të zgjohet Shqipëria,
  Më ndjek pas Mëmëdheu,
  Do ringrihet lartë,LIRIA!

  1. Nadia Shabani says:

   Bravo shume e bukur vjersha, ku ta gjeja te dilte edhe nje Avni Rustem i ri per Shqiperine!!!!!

   1. gladiatore says:

    Avni Rustemin duhet ta presim kur te kalojne 100 vjet e dashur Nadia. Nje Avni Rustemi lind njehere ne 100vjet thenie popullore!!! Problemi eshte familja e ketij Avni Rustemi dhe siguria e saj mbas!!! Prit sepse nuk i dihet me ate çfare ka bere Saliu.. nje Avni Rustemi i ri mundet edhe te kete lindur dhe eshte ne udhetim e siper e shume shpejte mund te gjendet perballe bishes se eger dhe bajlordit me te zi qe ka pare historia shqiptare…

 39. leo says:

  KETO MARVESHJE PO BEN EDHE SALI MUTI NE KETE KOHE

 40. ALBAN DEGA says:

  MBRETI LAKURIQ DHE EUNUKET E TIJ ANTISHQIPTARE!

  – Te gjithe derrat nje fecke kane !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Fytyra e vertete e nje mbreti lakuriq…

  E verteta vonon por nuk harron…. Dokumente te CIA-s amerikane deshmojne qarte se ashtu sic bashkepunoi me kryebanditin e kryeterrostin antishqiptar Aleksander Pashic, per te riardhur ne fron me bajonetat serbo – rusobardha ne dhjetorin 1924, ish- Mbreti i vetshpallur i Shqiperise Ahmet Zogu nuk nguroi te bashkepunoje ne vitet 50-te edhe me kryekomunistet e kryeterroristet e Beogradit Tito- Rankovich per tu rikthyer me cdo cmim e me cdo menyre ne fron me armet, dinaret dhe mercenaret e Beogradit.
  Shihni shqiptare se kush ishte Mbreti Lakuriq i shqiptareve Ahmet Zogu.
  Shihni e thirrni ndergjegjes suaj atdhetare, shqiptarizmit e asnje ideologjie ne gjykimin tuaj.
  Daja i kryetradhetarit Esat Pashe Toptani, Ahmet Zogu ishte edhe me tradhetar e kriminel se i nipi.
  A nuk flet per kete vrasja e atdhetarit Avni Ruustemi per te marre hak per nje kryetradhetar si Toptani, daja e tij !?

  Afria e gjakut dhe superafria e tradhetise antishqiptare
  Por me shume se cdo lidhje gjaku Ahmet Zogun e Esat Pashe Toptanin i lidhte tradhetia e atdheshitja, roli i mercenarit dhe sherbetorit te Beogradit.
  Aka deshmi me te forte se ashtu si daja kryetradhetar Esat Pashe Toptani nenshkruajti me Pashicin “Traktatin e Aleances Serbo- Shqiptare” me 17 shtator 1914, edhe nipi Ahmet Zogu nenshkruan dhjet vjet me vone “Traktatin Serbo- Shqiptar” prej 12 pikash me te njejtin kryeterrorist, qe e kthente Shqiperine ne nje koloni te Serbise
  A ka deshmi me te forte per kete se vrasja e te gjithe atdhetareve e demokrateve me te shquar te Shqiperise e Kosoves si Avni Rrustemi, Bajram Curri, Luigj Gurakuqi, Azem Galica- Bejta…!?
  A ka prove me te forte per kete se shitja e Shen Naumit, me pak se nje e dhjeta e Otrantos qe Sali Berisha dhe ceta e tij atdheshitesve kembengulin e bejne pazarlleqe te fshehta t’ua dhurojne grekeve duke shkelur e dhunuar Kushtetuten
  e Republikes se Shqiperise!?
  A ka prova e deshmi me rrenuese per kete atdheshites se ardhja e tij ne fuqi me bajontetat e mercenaret e Beogradit dhe Ruseve te Bardhe ( Bjelloruseve ) armiqve me te eger historike te shqiptareve dhe kombit shqiptar, kuptohet pas kryemercenarit te tyre Ahmet Zogu!?

  Me dreqin e te birin… Vetem per fron !
  A ka prova me te qarte se marreveshja 12 pikeshe e Ahmet Zogut me Pashicin qe e kthente Shqiperine ne nje koloni te Beogradit dhe e kishte kthyer Kosoven ne nje “toke te djegur” te genocidit dhe terrorit shteteror te Beogradit, ne kohen e gazepit e terrorit me te madh serb kunder shqiptareve ne Kosove ne vitet 1912- 1939!?
  A ka prove e deshmi me rrenuese per kete kryetradhetar shqiptar e kryemercenar te Beogradit me emrin Ahmet Zogu se keto dokumente e raporte te CIA-s syshqiponje amerikane per komplotet e Ahmet Zogun me Marshallin komunist et Beogradit Josif Broz Tito nepermjet kryeterroristit serb Aleksander Rankovic e UDB-es ne kohet me te renda te terrorit masiv shteteror serb ne Kosove!?
  A ka deshmi e prove me te qarte ligjore se “antikomunisti” Ahmet Zogu nuk e kishte per gje te lepinte prapanicen e kryekomunisteve e te kryeterroristeve te Boegradit Tito Rankovich , sic kishte bere me “antikomunistin” Pashic , me fashistet e Musolinit… pra te dreqit e te birit vetem e vetem per tu rikthyer e qendruar ne fron e per te kthyer Shqiperine ne nje koloni te tyre sic beri hapur, ashiqare gjate mbreterimit te tij!?
  Jo vetem kryekusar por edhe kryetradhetar

  A ka prova e deshmi me te qarta se Ahmet Zogu ishte dhe mbetet kryetradhetari edhe kryemercenari i Beogradit!?
  A ka prova e deshmi me te qarta se si pasurite pa ane te tij ne nje vend ku populli shqiptar ecte dhe ecen zbathuar mbi nje truall floriri Ahmet Zogu i ka krijuar e grumbulluar me te njejtat rruge tradhetie e sherbime antishqiptare, me politiken e atdheshitjes.
  I ka krijuar ato pasuri me hanxharet , bajonetat e sherbimet ndaj Sulltaneve, Pashicit, Duces…. te cdo dreqi e sterdreqi antishqiptare jo ne rruge te ligjshme.
  Sic vodhi edhe arin shqiptar dhe mori arratine sapo u sulmua nga Musolini!
  Ne cdo shtet demokratik te Botes ato duheshin konfiksuar e kthyer pronarit te vertete te te ligjshem te tij, popullit te grabitur, neperkembur, tradhetuar e skallveruar prej tij e jo ti riktheheshin atij sic vepruan eunuket neokomuniste Sali Berisha e Fatos Nano me cetat e tyre kusare e mercenare!?
  Edhe frikacak edhe hajn !

  Edhe kusar edhe kryetradhetar!

  A ka ku te shkoje me larg tradhetia se ti kerkoj kryexhelateve te Kosoves Pashic, Rankovic mbi 8 000 mercenare shqiptare nga Kosova e zhuritur e roberuar kunder shtetit dhe popullit shqiptar, qe sapo kishte dale nga kthetrat e komploteve te Beogradit per ta skllaveruar Shqiperine njesoj edhe me keq se Kosoven e trevat e tjera shqiptare ne ish- Jugosllavi .
  Po aq ne mos edhe me tradhetar se ai eshte Sali Berisha. Pikerisht ne ditet qe botoheshin dokumentet e CIA-s amerikane per tradhetite pa fund te ketij mercenari te Bogradit, pikerisht diten qe nisej per te marre pjese ne njeqintvjetorin e themelimit te “Vatres” noliste me paturpesi te pashoqe ai deklaron se do te perpiqej te kthente ne Shqiperi eshtrat e kjetij mercenari te Beogradit, te ketij bashibozuki te Pashicit, Titos dhe Rankovicit .

  Te gjithe derrat nje fecke kane !

  A nuk deshmon kjo politike e tyre se ashtu sikurse te gjithe derrat nje fecke kane edhe te gjithe antishqiptaret e mercenaret atdheshites te Beogradit, te Athines apo kujtdo qofte nje politike e nje antimoral kane…
  Politiken e mercenarit, te atdheshitesit dhe antishqiptarit!!! Mjere Shqiperia ne duart e kujt ka rene dhe vazhdon te jete tash njeqint vjet!
  Zot ndihmoje e shpetoje Shqiperine nga Mbreterit Lakuriqe dhe Eunuket e tyre antishqiptare e mercenare qofshin antikomuniste komuniste apo komuniste antikomuniste!!!
  E Sali Berisha eshte kryeenuku i mercenarit te Beogradit Ahmet Zogu. Ata i bashkojne fijet e tyre te komandimit ne Beograd, Athine. Te gjithe derrat nje fecke kane. Te gjithe spiunet e tradhetaret e Boegradit, Athines nje fytyre kane.
  Nese keni dyshim shihni Otranton e Berishes qe ia kalon me dhjetfshish Shen Naumit te Ahmet Zogut.
  Askush nuk e nderon tradhetine e atdhshitjen si tradhetaret e atdheshitesit si Berisha.

  1. Meleku says:

   Cfare te lidh me Sadik Degen?

  2. Enver Hoxha says:

   More idiot,po a erdhi ne pushtet Enver hoxha(i biri i zogut),fale Titos,Mugoshes,Tempos e Milladinit?Po se çfare aftesie posedoni bre zoti qafen ua thefte,juve enveristave.Tradhetoni dhe fajet ja mveshni tjereve.

 41. razo says:

  Jahaga o presidente fundurrine! E kuptosh se kujt i bene nderime dje?
  Mjere Kosova qe ju mban ne krye te vendit.

  1. Agroni says:

   O Vella mos pyet se cna ka gjet ne me te. Te bej be qe ajo ka mendu qe po shkon me ndonje dasem ne Shqiperi. Po si nuk i bindi njerezit tjere te shkojne, nuk i erdhi askush tjeter perpos disa qe kane qejf shetitjet dhe drekat e darkat.

 42. Xhavit,Prishtinë says:

  Sot, në 100-vjetorin e ekzistimit të shtetit Shqiptar, Shqipëria dhe shqiptarët kudo në trojet e tyre, në Kosovë, Maqedoni, Mali të Zi, Çamëri e Luginë të Preshevës, janë në po të njëjtën gjendje sikurse në vitin e largët 1912! Liderët shqiptarë janë të përçarë, kundër njëri-tjetrit, dhe pothuajse të gjithë synojnë të qëndrojnë apo ta marrin pushtetin, jo për të punuar për të mirën e kombit shqiptar, po kundër Shqiptarisë. Kështu kanë dashur atëherë, dhe kështu duan edhe duan fqinjët tanë, mirëpo fatkeqësisht të tillë janë edhe shumica e liderëve shqipfolës, të cilët me çdo kusht duan të rrinë apo ta marrin pushtetin, qoftë edhe kur ata e dinë, apo nuk e dinë se me aktivitetin e tyre politik punojnë kundër interesave të kombit Shqiptar! Historia dëshmon se Shqipërinë e ruajti vetëm fati dhe Zoti i Madh, po jo edhe liderët e atëhershëm dhe të sotëm antikombëtarë!!!

 43. Shpendi says:

  Kjo marrëveshje është e saktë. Zogut si pushtetar dhe vetmbretëror ka vendin në histori, por të ngrësh një maozeleum me përmasa gjigande e ta vendosësh eshtrat e tij brenda saj me tam tame,borije, rrahje gjylesh, jargavitje qurrash e përlotjesh ndër pantallonash me ato fjalime idjotike ishte një teatër rrugash, paljaçosh. Të shifje përçudnimin e presidentes të Kosovës Jahjagagagagaga, të mustaqemiut Nishani e të karagjozit të Viçidolit të vinte me vjell. Një akt marrëveshje fund e krye antishqiptare e të mos vlersohet aspak me një reagim nga shërbtorët, servilët, frikacakët me sjellje fund e krye antishqiptare. T’i ngresh lavdi një tradhtari si njeri dhe si nga njerzit e dajës tij Toptani pasqyron fytyrën dhe moralin e Sali Berishës. Jam i sigurt si dita me diell se asnjë shqiptar edhe pranë sali Rahm e Sheqere berishës nuk e pranon këtë hymnizim të një personi të lavirosur nga gjenocidet ndaj Patriotve Shqiptar kryesisht të Veriut dhe të shitjes të tokave shqiptare serbve nuk e pranojnë. Por ky kryeministër që guxoi të degjeneroi 100 vjetorin do ta marri ndëshkimin e merituar nga ndonjë Avni Rustemi i shekullit të XXI. Frika e njerzve pranë sali berishës të heqjes prej punës është shkaku kryesor që i servilosen me aq turpësi ndaj një vagabondi e rrugaçi si sali rahmë e sheqere berisha. turp!Turp e Turp i 100 vjetorit!
  A ishte sali berisha që e dëboi nga Shqipëria padrejtsisht Leka Zogun kur fitoi Zgjedhjet sëbashku me Partinë Socialiste në pushtet? A thua se i harrojmë?
  Arsyeja tjetër e ksaj maozeluimizmi i një terroristët fondamental si Ahmet zogun ishte një shprehje e urrejtjes të sali berishës ndaj kundërshtarve politikë si themeluesit I.Qemali, L.Gurakuqi. Don Nikoll Kaçorri, I.Boletini,….si dhe armikut numër një të Ahmet Zogu ishte Perandoria Austro-Hungareze. A.Zogu e dëboi Ismail Qemalin sikurse edhe Enver Hoxha dhe Sali Berisha po dëbon familjen e Ismail Qemalit. Tradhtia nuk ka bishta, por kjo sjellje e tija personale të sali berishës është fund e krye ANTISHQIPTARIZËM, ANTI-PAVARSI!

 44. frank says:

  qent dhe pushtat,kodoshat dhe tradhetaret jane gjithmone anadollaket e shitur .qeni serb saleh qen derrisha po ecen nen urdherat e ahmet zogit te riut.keta jane zogistet dhe qente e tyre serbe.pastaj thone qe formoi shtetin shqiptar.a kane turp keta mbeturina te kombit te kerkojne edhe dhe shqiptar per varr.dinamitin dhe pak e ka qeni serb ahmet dhe qeni serb saleh.sa per koqevaret juve rrini se jeni viktima ne ket mes dhe mos merrni anen e shpellarit saleh qen serb derrishes.sovrani shqiptar ahmet qe vari priftin katolik dhe vrau gjithe trimat shqiptar eshte njesoj me qenin sali serbi qe te dy jane tradhetare te kombit tone.

 45. h says:

  Tobestrafkullah do te kete qene i dehur naltmadhnia ate dite se nuk ka mundesi nje gje e tille
  Pa na jepni pak marreveshjen e Sales me serbin ta shofim ka ndo pak ndryshim

 46. Hajri says:

  “Po vendoset drejtesia hyjnore”-tha lopa presidente e Kosoves.Jo vetem kaq…por na zbuloi edhe “princin e Kosoves”-fashistin Kryeziu. Cfare provokimi i ndyre … A thua do ta kete lexuar kjo krijese e trashe marreveshjen mes Pashicit dhe hajdutit Ahmet Zogu?

 47. frasherlliu says:

  Kjo mareveshje sot eshte e detajuar ne programin politik te qeverise shqiptare ndersa i ka shtuar piken 17 ku kryeministri mer atributet e mbretit ndersa kryetari i shtetit duhet te rrije ne karrike tere diten.Duhet te shtohet dhe nje ministri e re ajo e mbledhjes se eshtrave dhe e uturakut sepse kryetarin e kemi me siklet shendetesor dhe uturaku duhet ti rrije afer.

  1. Tredimensionali says:

   Epo, e shef ti, kryeministrat dhe mbreterit na i paskan zgjedhur te huajt. Ose me sakt- ne emer te popullit “padrejtesisht”, jane thirrur dhe kan bere aleanca prej tradhetoresh si puna e Zogut, dhe pa asni vot nga sovrani veteshpallet mbret, dhe nga kush- nga Jugosllavia!

   KOSOVA Martire, me shume kishte pas vujt nga tradhetoret e Shqiperise sesa nga Jugosllavia.

   ich bin kosovaren…

 48. SELAM MUSAJ says:

  KY DOKUMENT DUHET ME U NDERU ME URDHERIN E FLAMURIT.mE URDHERIN E FLAMURIT EDHE PASHIQ EDHE DAJ ESAT PASHA.Ne fund te fundit vulen e presidences se RREPUBLIKES e ka ne dore nipçja i ZOGOLLIT.
  NE VLOREN HEROIKE KUSH DO TA NGREJE FLAMURIN?KETA QE FSHIJNE B…ME TE?

 49. viktor says:

  Si ka mundesi qe serbiberisha po don te ngre aq lart mbretin qe si mbret e ka njohur serbia e para dhe e ka vendosur serbia mos valle ky ka bere te njeitat marveshje me serbin e sigurt ama pyesim pra keta jane dy njerzit e serbit nxirni edhe disit e tjera te te dyve te kuptoi populi se kure dikush digjej e vritei per shqiperi keta firmosin merveshje te fshehte secili ne kohen e ti.Ama tani ne sna lejohet ta leme kete pleh te vazhdoi me

 50. era says:

  Ndroni disa emra dhe jemi ne vitin 2012.
  Zogut kthejani emrin ne sali, dhe keshtu me rradhe mareveshjet midis serbise dhe Shqiperise.

 51. Idriz Tafa says:

  O Dean, dokumentin e kane botuar kosovaret ne vitin 2004. Me sa duket, ju mbeturinave te shkjaut, ju djeg demaskimi.

 52. Arbeni Stuttgart says:

  Kombi shqiptar ishte me fat si rrallë herë në historinë e tij që me rastin e 100 vjetorit të pavarsisë, në krye të shtetit ishte Dr. Sali Berisha dhe e djathta atdhetare. Prandaj, populli sot përjeton edhe aktin patriotik dhe kombëtar që eshtrat e Lartmadnisë ZOGI i Parë, të prehen në dheun e vet. A nuk është edhe turpi ynë (gati i gjysmës sonë) që bijt e baballarve vrastarë, Komunistat e mebtur në trojet tona ikën si minjtë dhe nuk morën pjesë në ceremoninë e rivarrimit të Ahmet Zogut!? Sigurisht që PO, është edhe turpi i atyrë që me votën e tyre mbajnë gjallë frymën e keqe të kaluarës vrastare të Enver Hoxhës, që edhe sot punojnë dhe veprojnë kundër interesave kombëtare. Uroj që kjo vepër e tyre antik-komb të ketë zgjuar ndjenjat e atyre që i kanë votuar dhe ta kuptojnë se kjo rrënjë e keqe duhet shkullur nga toka jonë.

  1. Albogentivlora says:

   Sa larg qe shkon injoranca!

 53. kuq e zi says:

  e meriton urdhrin e flamurit qenka goxha marrveshje ja pse hasan prishtina ishte kunder zogut gjersa ky i fundit nuk prishi mardheniet… gjersa shqiptaret te kene kanun mbreti eshte njelloj me nje bari pra mbret leshi

 54. Aleksandër Matrënga says:

  Nxirreni çdo ditë në shtypin tuaj këtë akt tradhëtie të zogut,që ta marrin vesh mirë këta injorantët,nxirrni edhe dosjen e të tjerëve për bashkëpunimin me UDB,që ta kuptojnë se kush janë,zogu dhe mëllënja.Ata nuk do i pranojnë faktet por nuk ka gjë ju nxirrini vazhdimisht që ky popull të hap sytë dhe të zgjohet pak.
  Ky është rishikimi i tradhëtisë në kënvështrimin e ri të historisë,sipas disa sahanlëpirësve të sotëm pran qeverisë.Historia e shqipërisë është shkruar nga njerëz të ndritur dhe për zogun ,ajo ja ka vënë damkën tradhëtar.ai e la popullin në mëshirën e fashizmit,vodhi floririn e popullit dhe shiti Shën naunin,kelmendin dhe vermoshin jugosllavëve,nuk përmëndi fare kosovën në marrveshjen e tij me Pashiçin pra e quante të mirqënë pushtimin e kosovës nga jugosllavët.por shitja e shën naunit që është MEka e shqiptarëve është 100 herë kriminale.sot meka jon nuk egziston më.ky ishte zogji I.historin nuk mund ta shkruajnë këta kalemxhinjt e sotëm.Tung

 55. Curri says:

  Populli që ka shumë heronjë është popull i mjerë ! Nëse Zogu është hero dhe meritor (unë mendoj jo ) atëherë a janë heronjë edhe Noli edhe Curri edhe Prishtina dhe shumë kundërshtar të Mbretit Zog?.Kjo pyetje kerkonë përgjigje nga historianët tanë që na shkruan historinë sipas atyre që ishin në pushtet.Mbreti Ahmet Zogu njihet si ndërtues i shtetit modern shqiptar dhe kjo është merita e vetme e tij.

 56. landa zheku says:

  turp qe si vjen qe e si vjen politikaneve tane qe nuk kane bere shtet me baza te forta por jane terheq prej hudesh qysh prj kohesh

 57. ilir says:

  edhe ky esati shqiptar paska qene!!!Nuk e di pse vazhdojme te mbajme akoma shtetesine shqiptare!!

 58. nje nder ta hyn eshe sali,sipas babait tim ra zogu dhe pashiqi mur vdekjen me ifrakt,pra le te tregohet edhe ana e tjeter e medaljes,kemi nevoj per njohuri tjera se askush nuk esht i perkryer.

 59. bamka says:

  natyrisht edhe firmat e Saliut,Edit,bashes,koklopes,kapos se AK se.etj ne dosiet e CIA s amerikane do te ishte me interes per shqiptaret ti lexonin.mbasi jane bere te njohur me firmat e E Hoxhes dhe djalit te tij me intreligjent servis.

 60. jugori says:

  ate p9ken 12 te marrveshjes cojani me mesazh per krishtlindje asaj jahjages se kosovs!!

 61. zogoll karolli says:

  shif kur ta kopjoji edhe sala kte marrveshje dhe ta nenshkruj ne beograd!

 62. malo mavriu says:

  kjo asht genjeshter.
  na malokt jem trima er taj.patriota..
  nuk tradhtojm na or taj,.
  sala osht malokar or taj,osht i beses …
  edhe koqevart jan me salen dhe zogin or taj se ata jan patriota..

 63. kandori says:

  kjo marrveshje i duhet asaj kosovares jahjage per me shku ne beograd dhe me e rinenshkru edhe njiher ne emen te kosovs!!

 64. Tropoja says:

  E pamundur! Ay mori edhe Urdhrin e Flamurit! 🙂

 65. ilir says:

  O popull hapi syt….Sali zogji po e shet Shqiperin.Vetem pushka e heq nga froni kete plere.

 66. shkodrani1 says:

  per z.DEAN,e shof vazhdimisht qe mundohesh nepermjet komenteve tuaja te krijosh perçarje GEGE -TOSKE,ndrysho stilin e te shkrumunit dhe mos i fute te gjith ne nji these,..kjo asht nji keshille ma teper shoqnore.Mund te thush se as nuk jemi shoke edhe as nuk njihemi por zotrote gjeja ti ndonji epitet.Nuk kam mendu kurre me ofendu kurre maloket e skraparit per hater te ILIR HAJDUTIT,as Gjinokastritet per ENVER DIKTATORIN edhe LALUCAT per FATOS MUTIN as TROPOJANET per SALI KRIMINELIN,un jam thjesht nji simpatizant i PS ashtu siç je edhe ti.Pershendetje

  1. Dean says:

   E pranoj keshillen dhe nderhyrjen tate,por ti je minoritet ne veri me kete menyre te te menduari.Shumica e verioreve e URREJNE JUGUN dhe une s’ka arsye pse te ule koken apo te fshihem pas gishtit tim dhe te pretendoj se nuk kuptoj.Cfare do mbjellesh,do korresh.Dhe geget kane mbjelle vetem Urrejtje. Gjerat ndryshojne vetem kur zerat si puna jote te jene SHUMICE.Deri atehere keshtu do ecet,do apo s’do ti dhe une.Mbi dashurine dhe urrejtjen,respektin dhe percmimin….etj.,eshte ndertuar sjellja njerezore dhe shoqerore.Ne te njejten kohe,me duhet te te them,se une nuk jam simpatizant i PS-se dhe as1 here nuk kam qene i tille.Por perball BARBARIT te Vicidolit do votoja PS-ne. Gjithe te mirat edhe ty personalisht dhe JO qytetit/krahines prej nga vjen.E hidhur retorika ime,por e sinqerte.

   1. Perralla me Mbret says:

    Dhe me kte gjuhe te urrejtjes ti pretendon te ndryshosh menyren e te menduarit tek veriotet? Ti je per keqardhje miko!

   2. shkodrani1 says:

    Ju keni mendimin tuaj,mbajeni….kurse un nuk mund ta urrej jugun per ato argumenta qe te thash me lart,na ne Shkoder i thona per hater te Pleshtit me djeg Jorganin,nuk me lidh asgja me Vucidolin dhe me SALI KRIMINELIN,as me ILIR HJDUTIN dhe FATOS MUTIN.pershendetje Zotri dhe klm

 67. Murat says:

  Vazhoni te fabrikoni dok.sekrete,por duhet te dini qe dok. sek.mbeten ne hije dhe kungujt tuaj te hijeve nuk piqen kurre,ato vec mbjellin percarje.Mbretin Zog e ka njohur OKB,si mbret te shqiptareve dhe jo si pjese e kampit socialist,por asnjehere nuk do te gjesh dy shqiptare me nje mendje.Ironia e fatit.

 68. Argita_B says:

  Po mire tani ai tallashi Ekrem Spahia qe eshte kryetar i Partise se Ballit kombetar dhe si idhull ka Ahmet Zogun çfare do dali te na thote!
  E ka pas mire Enver Hoxha qe e konsideronte si tradhetar Zogun, kurse Sali Berisha do ta riktheje ne historine e Shqiperise si patriot te flakte!
  Nipi i tradhetarit Zog, sot eshte keshilltar ne Ministrine e Jashtme rte Shqiperise…
  Rrofte Sali Berisha qe i ri integroi keta hajdute e tradhetare ne Shqiperi.

  1. elton says:

   Se shume veta nuk kuptojne fjalen tradhti ndaj kombit….shikojeni..

 69. Nje fjale e urte popullore thote,mos e bjer ujkun ne torisht,se te ben kerdi,ndoshta ky do paguaj ndonjeher,por demet i ka bere dhe pote pushkatohej 500 mi her ky njeri sdo ti lante damet qe i shkaketoi shqipetareve,se keto pasoja do ti paguajn dhe gjeneratat e ardheshme.pasojat jan afategjate,dhe me kujtohet diku kah vitet 1993-94 kur flisje kunder sali berishes,u ngirteshin dhe i thurreshin lavde mbi ismail qemailin ismajli i 2 kur njeriu i menqur dhe njeriu qe gjykon ne menyr te drejte kur shifja sali berishen duke qjerr per ate kushtetut te vitit 1994 se ishte kushteute me demokratike ne bote,dhe pota lexoje ate kushtetut ajo do e ngrite nje popull te tere dhe ti thonte konferences se londres ke te drejte qe na keni coptuar,dhe ne menyr demokratike do votojme ket kushtetut,dhe doti njohej lexhimitetit kesaj konference,por deshti fati dhe nuk ja arritit qellimit,vetum nje pershkrim e dhash per tju treguar disave se jo te tere kosovaret kan qen pro berish,te ju kujtoj rexhep qosjen.Me ndrrime shqipetari nga kosova

 70. kuksjani says:

  Po te pysin Kosovaret;Me Shqirerine apo me Serbin,70% e ketyre jane me Serbin.Pse lodheni kote?

  1. Kur ta ktheva Kosove shpinen e lash bore e gjeta dimer says:

   Kunder kujt luftuan kosovaret o mut muti?

 71. Dardan says:

  E gjihte historia 22 vjecare tashme flet me gojen plot se shqiptaret jane te tradhetuar pas vdkejes se Enver Hoxhes!

 72. GJINOJA says:

  Tema, mos e teproni! Ju duhet ta dini se ajo që po botoni si tekstin e një marrëveshjeje është thjesht një shkrim i një gazete të kohës dhe jo një dokument autentik. Në luftën e drejtë që bëni kundër Sali Berishës, mos kaloni në mashtrime të panevojshme dhe mos çorientoni lexuesin. Falsitetin e “dokumentit” e provon më së miri moszbatimi i asnjë pike të saj nga ana shqiptare.
  Po të kishte një marrëveshje të tillë, do ta kishte zbuluar me siguri zbuluesi i madh i dokumenteve, Paskal Milo.

 73. alban4eva says:

  o raimondovic, vetem per Edin, PS-ne dhe “dashurine” e ketij per papandreun ke folur..
  shiko se Shqiperine nuk ta ka shitur Edi, detin nuk ta ka shitur Edi, gjysmen e jugut te Shqiperise nuk ti ka kthyer Edi ne varreza greke, etj etj etj..
  Edi eshte e “keqja” e fundit ne kete vend te shkaterruar.. sikur i kemi te gjitha ne terezi ne, dhe hajt, po na prish pune “dashuria” e Edit me Papandreun..
  o raimondovic, pse ke kaq qejf te shohesh gjurmet dhe jo ujkun.. shikoje cfare po ndodhe sot ne Shqiperi.. Saliu e ka kthyer kete vend ne cifligun e tij, ka falur detin te greket, ka kthyer gjysmen e jugut te Shqiperise ne varreza “ushtaresh” greke, ka rrenuar cdo gje ne kete vend, po kthen ne heronj te gjithe tradhetaret historik te Shqiperise ne heronj, ska lene me pasuri kombetare po shitur te serbet, po vret njerez ne mes te bulevardit, per te mos folur per Gerdecra dhe ’97-en… e sa e sa te tjera, nuk mbarojne krimet e Salehut ndaj ketij vendi..

  kurse ti thua Edi ketu, Edi atje.. ku e ke hallin o raimondos, ku do te dalesh me keto qe thua.. apo merr edhe ti kocken ne darke pas “pune”…!!???

 74. bashkim finland says:

  Kjo kryetarja KUKULL e Kosovës nuk përfaqson shumicën e shqiptarve të Kosovës,por përfaqson interesat e klikës serbe me në krye berishen.

 75. Stef Staku says:

  ANALIZE : Me beri shume pershtypje neni nr. 12. Nuk e dija qe persekucioni ndaj intelektualeve Shqiptare ta kishte zanafillen te Ahmet Zogu. Gjithmone ja kishim lene fajin komunisteve !!
  Sidoqofte une jam i bindur senje nder hartuesit e listave te intelektualeve qe duhen persekutuar dhe eliminuar nga Shteti Shqiptare ka qene prof. Stefanaq Pollo, ylli Popa, Bashkim Gazidede, Rexhep Meidani, Visha, Haxhi Aliko, Aurora Karanxha, Sali Berisha, Marenglen Spiro etj, etj …
  Perkrah urimeve per gazeten Tema ne duhet tu kerkojme listat e intelektualeve armiq te hartuara nga Shteti i Ahmet Zogut, Shteti i Enver Hoxhes dhe Shteti i Sali Berishes !!!
  Eshte e pamundur qe ne keto lista te mos jete emri i prof. Rexhep Qoses, prof. Aleko Xoxes, emri im e shume e shume intelektualeve qe u shpallem armiq nga Akademia e Shkencave te Shqiperise e pastaj edhe te Shtetit Shqiptare !!

  1. Olti says:

   Persekutuesit e intelektualeve Shqiptare Kane qene Koci Xoxe si fillim por me e rendesishmja ka qene Nexhmije Hoxha per 45 vjet. As Enver Hoxha e as Manush Myftiu nuk mbeteshin mbrapa. Po prandaj kishim karrocier e kooperatist ne krye ne se i dashuruam intelektualet.
   Sa per Fotografine e mesiperme te dy Ishin kafshe por Esati shume me i zgjuar. Tradhetine e kemi pasur prane nesh prandaj refuzojme Ta lexojme edhe sot.
   REspect

 76. dritani says:

  Fotoja eshte fantastike!
  Pashiqi ulur dhe Esati ne kembe si legen me nje vetekenaqesi te papare ne fytyre.
  Avniu nuk ia paska futur kot!

 77. Mjshtri says:

  Si nuk keni turp qe genjeni ketu se gjoja Zogu kishte marreveshje me Serbet kur dihet se keto perralla qe ju servisni ketu siper eshte marreveshja e Esat Toptanit me Serbet.Kjo kontrate e Toptanit eshte e denuar qysh ne kohen e Zogut sepse gazetat e atehershme e kane botuar ate me shum se 5 a 6 here.vazhdoni ta akuzoni babain e krijimit te shtet te pare modern shqiptar vazhdoni.

 78. Betimi says:

  Per fat te keq pefaqesimi nga Jahjaga ka qenë nje turp per ne Kosoven dje ne Tiranë dhe sidomos rrehja e sajë shuplaka,ne vend te heshtjes se saj,por ka menduar se eshtë ne ndonje festë. Ne “Kosovaret” siq po na quani ju, ne assesi nuk krenohem me presidenten tonë Zarfë, perkundrazina turperon gjdo ditë per mos aftesinë e saj.
  Poashtu mendojë se duhet ta dini se JO te gjithve ne Kosovë ju pelqenë Sala sepse edhe atij i dulen 100 te zeza deri sotë.
  Prandaj ju lus qe kusehuni nga fyerjet dhe ndarjet Kosovar ose shqiptar sepse e shfaqni nje idiotizem te pa matur

 79. Paul Tedeschini says:

  Serbia ka mbeshtet gjithmone shqiptaret musliman per te hype ne fuqi ne Shqipni si Esat Pashen, Ahmet Zogun dhe Enver Hoxhen.

 80. sadat says:

  desh ta pyes njerit atje lart qe nuk kish as emer se me qfar ushqehet, ndoshta me m………..dhe se ku ka lexuar ai ne qoft se din te lexoj shqip qe kosovaret nuk na qenkan shqiptar ne qoft se kosovaret nuk qenkan shqiptar ather shqiptaret si ai nuk mund te jen gja tjeter pos grek

 81. Zizu says:

  Teksti eshte pak bullshit sepse Jugoslavia nuk ka egzistu ne vitin 1924! Kraljevina SHS po, por jo Jugoslavi…

 82. alban4eva says:

  si gjithmone kurvat dhe pisat gjenden gjithmone bashke, kur e do “nevoja”.. nese do qe te gjesh mbeshtetes te Salehut (lexo, bythlepiresat), mjaft tu hedhesh nje sy komenteve..
  edhe kur jane gjerat e qarta, me fakte, me prova, prapeseprape kurvat e Saleh shpelles nuk e pranojne qe babai i tyre shpirteror eshte njeriu me i ndyre i kombit shqiptar se bashku me Zogthin, qe tradhetoi dhe vodhi vendin e tij… pra, me pak fjale, mblidhen gjithe kurvat bashke.. eshte ligj i natyres..

 83. neli says:

  ….rrofte demokracia; secili mund te shprehe mendimet e veta,sipas menyres se vet; te shaje, te shfryje te peshtyje, te ofendoje, te anatemoje, te gjithe e per gjithçka; behen te gjithe njohes te historise, paçka qe shumica kane pare vetem dokumentet historike me syzet e historianeve komuniste te cilet per fat te keq, perseri kane mendesine e Institutit te Studimeve marksiste leniniste. Kur diskutojne per mbretin Zog, flasin me mllef sa vete shoku Enver( e kam fjalen per ate qe populli shpesh i therret Dulle) do e kishte zili. Degjoni o trima; te rrembehesh nga pasioni i te diturit te te gjitha te vertetave te shnderron ne egoist e fodull. Me mire do te ishte te degjonim ata qe dine me shume dhe i vendosin ngjarjet historike ne kontekstin e viteve kur ato kane ndodhur, se perndryshe pastaj, kane te drejte te te thone: ” po flet si e jema e Zeqos maje thanes. Per historine nuk behen vleresime servile, ne vartesi te autorit qe shkruan apo analizon, por me perdorimin e metodologjise shkencore qe bota e qytetruar ka perdore qindra vjet para nesh….

 84. saliheqenefi says:

  shqiptaret jane njerez te mire fajin e kane lideret qe ata zgjedhin,keshtu ka qene per 100 vjet,po mire po shqiptaret kush i gjykon , i gjykojne komshijte se kane memorie me te mire,po pse na vjen inat nga gjykimi i tyre sepse i kane njohur mire udheheqesit tane,

 85. KASOLLE says:

  Per zogistat qe thon se kjo marveshje nuk qendron ose nuk u zbatua,Shen Naumi ju kujton ndonje gje.E dha babai juaj shpirteror zogu apo dhe kjo eshte genjeshter.Vetem kjo mjafton,ti leme te tjerat ,qe zogu ishte tradhetari me i madhe i ketij Kombi si shites i trojeve Shqipetare per interes te pushtetit te tij personal.

 86. GJINOJA says:

  Moj Kasolle, ku na mblodhe!
  Unë nuk jam fare zogist, por e vërteta duhet thënë ashtu siç është. Ti Kasolle nuk ke faj. Propaganda antizogiste afro tetëdhjetëvjeçare e ka bërë punën e saj. Zogu as nuk e shiti e as nuk e fali Shën Naumin. Ai e shkëmbeu atë me toka të tjera që i ishin dhënë Jugosllavisë. Ai mori shumë më shumë nga ç’dha. Për Jugosllavët ai manastir kishte shumë rëndësi, për ne, fare. Përveç kësaj, në qoftë se Manastirin e Shën Naumit do ta mbanin ne, a di se ç’do të ishte sot? Një gërmadhë që Enveri me rininë në kohën e tij do ta kishin kthyer në depo drithi apo fermë lopësh. Mua më vjen shumë keq që për këto gjëra që duhet të flasin zogistët dhe partia e tyre, flasin të tjerët.

 87. Vlora e Ismail beut says:

  Rritu Gjino dhe kur te piqen fiqte fol,por jo si po flet tani.Marveshja te thote:ja kush eshte Ahmet Zogu.Ti do pa tjeter ta ndryshosh.Se kupton ngercin tend?Kur te rritesh do kuptosh se Ai Manastir i Shen Naunit, eshte historik per kombin shqiptar,pasi aty u mblodh Kongresi i Gjuhes Shqipe dhe u vendosen bazat e kesaj gjuhe qe flet ti,po qe per fat te keq ti se shkruan si duhet.Rritu Gjino,pasi jo me kot i ke vene kete pseudonim vetes,se keshtu duhet te jesh.Ne fakt ketyre letyrave te historise njerez si ty apo ,Konica apo Zizu a ku di une ,u nevojiten Zogolleve ,apo Saleve apo,pasi aty hane.Populli thote: qeni ku ha leh.Prandaj dhe ju lehni per ata qe ju hedhin kocka.

 88. KASOLLE says:

  O gjin, SHen Naumi me mire te ishte stall lopesh dhe tok Shqipetare se sa ti jepej dhurat serbit.Gjin ‘anti’ zogisti qenke kasolle pjerdhur.

 89. saimir koka says:

  Po te beshe nje paralelizem dhe ne vend te Jugosllavise te vendosesh Ameriken e ne vend te satrapit Zog te vendosesh satrapin Sali kjo marveshje eshte faktike qe prej 1991.

 90. Gregori says:

  Me lind e drejta te pyes gjithe shqiptaret, historianet e “shkencetaret” e rishikimit te historise: A KISHTE TE DREJTE ENVER HOXHA DHE PKSH QE MORI ATE VENDIM NE KONGRESIN E PERMETIT PER ZOGUN E FAMILJEN E TIJ, QE IA NDALONIN NJEHERE E PERGJITHMONE KTHIMIN NE SHQIPERI?

  1. Nadia Shabani says:

   Po mendimi im personal eshte se Enver Hoxha kishte shume te drejte qe e ndaloj kthimin e Ahmet Zogut ne Shqiperi, cfardo qe te thote Sali Berisha ne lidhje me kete teme nuk qendron se edhe vet Berisha e ka denuar Zogun kurse tani ai per pushtet edhe per votat e zogisteve qe jane ngjallur e ka nderuar ate. Pra Sali Berisha per pushtet ben marreveshje edhe me djallin.

 91. iliri says:

  me duket se kane ngaterruar date dhe kohe keta te temes.kjo mareveshje duhet te jete ajo e enver hoxhes me titon se veç emrave nuk ndryshon as pike as presje

 92. KOMBI says:

  Mendova te jap edhe une mendimet e mija qe jane po ato qe jane shkruare nga shumica reale dhe me thene te drejten mendova se:
  Nuk ja vlen te flasesh per tradhetare
  Nuk ja vlen te flasesh per hajdut
  Nuk ja vlen mendoshe se cfare ka ber ai per shqiperin dhe kosoven, me gjithe te keqijat qe ka bere ai mos te harrojme se ishin vitet 1924-1939 DHE JO VITET 2012 KU SALI BERISHA ME QEVERIN E TIJ PO I SHKAKTON DEME TE PA RIPARUSHME.

 93. tironci says:

  Ka kush mundesi te coje nje kopje presidentes Jabajga te kosoves se ciditi dynjane me fjalimin e zogut ne Tirane?

 94. odin mondvalsen says:

  Për figurën e Ahmetet Zogut kam mendim vetjak më së shumti negativ. Në gjuhën popullore do të thosha se ka qenë një “mut murit”, ma falni shprehjen, por kjo nuk ndikon në leximin e të vërtetave historike. Sepse historia është histori. Një marrëveshje si ajo që është botuar nuk ekziston, as në Arkivin Qendror të Shtetit dhe askund tjetër. Më sak ajo ekziston diku gjetiu: në raportet e diplomacisë italiane. E tillë, siç është botuar, gjendet për shembull te P. Pastorelli, L’Albania nella politica estera italiana (1914-1920), Napoli Jovene 1970. Ky tekst është një deduksion i diplomacisë italiane, shumë e shqetësuar për marrëdhëniet shqiptaro-jugosllave, duke hamenduar se për çfarë mund të ishte marrë vesh Ahmet Zogu me kryeministrin Pashiç. Pra nuk bëhet fjalë për një marrëveshje të dokumentuar. Kush e lexon Pastorelli-n do të vërë re se ai ka kujdes ta paraqesë këtë marrëveshje si “deduksion”. Në fondin dhe dosjen e cituar nga Mehmetaj (fondi 251, dosja 105, viti 1924 – këtë e ka gabim, sepse është dosje e vitit 1925) ndodhet pikërisht teksti në italisht i diplomatit italian në Tiranë, jo më shumë. Që ndonjë marrëveshje të tillë mes Zogut dhe qeverisë së Beogradit të ketë pasur kjo është jashtë dyshimi. Të dhënat e saj duhet të gjenden në një Elaborat mbi Shqipërinë, hartuar nga një specialist serb i Shqipërisë – ndoshta ish diplomat në Tiranë – dhe që ndodhet në Arkivin Shtetëror të Beogradit. Ketë elaborat deri më sot shqiptarët nuk e kanë futur dot në dorë. Atë e kanë cituar vetëm historianët serbë, maqedonë etj., gjithsesi pa tekstin e plotë të Elaboratit, i cili nuk përmban vetëm marrëveshjen e mundshme, por edhe veprimet operacionale ushtarake kundër Shqipërisë etj. Kaq për hir të historisë. Do të dëshiroja shumë që shoqëria shqiptare ta respektonte historiografinë si shkencë dhe jo si thashetheme kulturore.

 95. odin mondvalsen says:

  Edhe një argument logjik: të kishte pasur një tekst të tillë marrëveshjeje në Arkivin Qendror të Shtetit historiografia zyrtare nuk do ta kishte kursyer: do t’ia kishte përdorur dhe ripërdor Zogut në çdo tekst shkollor sa do të ishte bërë avaz i mësuar përmendsh… Zogu mund të ishte gjithçka, por mbi të gjitha ishte dinak dhe tinzar: as mund të mendohet të linte diçka të tillë ME SHKRIM ! Atyre që pretendojnë se ekziston kërkojuni një gjë të thjeshtë: një facsimile, fotokopje.

 96. kuksjani says:

  Kame gjashte femije(djem)kisha deshire te beja ,,,,,2 miqe nga jugu,2 miqe nga veriu,2 miqe nga Kosova ti puthja ne balle te gjithe duke u thene PER HAJRE MIQeSIA.PSE ZINI?;;;VERI______JUGE_______KOSOVE____CAMRI kombi SHQIPETAR.Te gjithe qe kane qene ne pushtt na rrrrrrrrofshin k…………in.Populli unitet e shendet te kemi.Kush eshte ne poshtet,per vete u them ,,,U VARSHA TENEQEN,e hallatet.Nje shpi qe nuk mban nje budalla,nuk eshte shtepi.Nje shtet qe nuk mbane nje tradhetar,nuk eshte shtet,nje ferre qe nuk mbane nje lepur,duhet te shkulet.Prandaj duhet te bejme durim,te shohim se deri ku do shkojne keta maskarejne.

 97. fillesa says:

  nuk kuptoi perse nuk eshte botuar komenti im te cilin kur une shkrova ishin vetem 3 komentese di kujt i ka ardhur keq per ato qe kisha shkruar,me vjeen shum keq qe su botua se ne qe jetoim ne diaspor shfryejme dufin,kundra ketyre qe vodhen e vrane per kurore e karike, tradhetareve ju dhane vendin e patrioteve,

 98. Gramsh says:

  Deshmori i pare i rrethit te Gramshit eshte HAMIT DOLLANI i lindur ne fshatin Jance ka rene me 7 prill 1939 ne krah te MUJO ULQINAKUT . Gjaku nuk behet uje ndaj i kendojne dhe kan bere histori per jeten dhe sakrificen e ketij deshmori te paharruar per njerzit e atij rrethi . U vran keta njerez per Shqiperine …. kurse Zogu zbatoi urdherat e Serbi .

 99. AGU says:

  Nje tregim i nje kosovari qe ishte pjestare i forcave ushtarake te Shqiperise ne kohen e okupimit nga Italiua Fashiste me 1939

  “…Shume ushtarake dhe ushtare si dhe populli ishin te gaqem per te luftua kunder italianeve.I zume pozicionet.U dha urdher per gjuajtje me topa anijet italiane.Nga te gjithe topat funksionoi vetem nje.Te tjeret ishin te paperdorshem,ishin paaftesuar qellimisht.Mbreti iku.Arin dhe familjen i muarr me veti…
  Çfare i thone kesaj?

 100. Doni ALBO says:

  Zogu e sali berisha dy legena dy felliqesira qe kane tradhtuar sa here kane mundur kombin tone, njëri i vdekur e tjetri fatkeqsisht gjalle ende…………..keta do te mbahen mend pergjithmone si tradhtar.

 101. Gani Kryeziu says:

  Ndoshta mund te jap nje pasqyre profesionale aq sa mundem.Ne kohen e Zogut ne Shqiperi u zhvillua ekonomia si tersi dolen ne botim shume revista apo gazeta,lidhi disa aleanca me Tiranen edhe pse ato nuk u realizuan kurre.Dha ne Koncesion disa teriore vetem per ta zhvilluar shqiperine.E dijme kthimin e tij pas shkatrrimit te revolucionit po ato nuk i ka realizuar kurre.Te dashur miq per te kritikuar nje njeri duhet te ndalemi dhe te bejme nje analize ne kohen se kur ka sunduar apo jetuar.te tilla ka shume edhe tash ne kohen e fundit.lexone intervisten e kristo Frasherit me Miladin Popoviqin ne burg e vitin 1941 se si mund te qfaqen Elozhet.Perfundimisht Zogu eshte nje personalitet i cili ka shume merita ne qeshtjen Kombetare shqiptare.Respekt Ma.prof.Gani Kryeziu

 102. Ermir says:

  O lab o laluc me shkollat me injorante ne bote te enveres do na tregosh historine e shqiperise a ka lab e laluc qe te dije e te shpjegoj historine . Ju as nuk e flisni dhe gjuhen si duhet .se Di nga ju ka ngelur kjo dukuri por futeni si cobej dhe . E cte merrem me ju shoket e shoqet e lepurave.

 103. shqiptari says:

  Per komentuesin ( EDI ) me fale piken 16.
  Po ti fali te gjitha pikat.Por dhe pos ti fala ti i ke te mara te gjitha pikat nga hajri.

 104. kuksjani says:

  O halja nga Kosova;Nuk jemi ne muti- mutit,jeni ju.Jam prej Lume ju njoh mire..Me shume se gjusma jeni Serbe.Hape fjalimet e Fadil Hoxhes,nenkryetar i jugosllavise,zevensi i Titos.O HALJA E HALES,kur e ktheva shpinen,e lashe shi, e gjeta brresher.Ju te hani pas shpine,……Cfare deshi mushka nga Kosova ne Shqipri te Zogu tradhetar?FOL HALJA ne qofte se di histori.

 105. Ermir says:

  Te gjith pederave me emer shqiptare dhe Jo shqiptare spiun ordiner Breke grisur te komukurves prepara se te flisni per Ahmet Zogun qe ju la me prona . Per Zotin bearish .qe eshte me bosi me I pa arritshem me punen qe ka bere dhe po Ben . Me Tregoni pse iken. Shqiptaret nga shqiperia 1990 .pse perfunduan nenat tuaja motrat ((( sherbetore shtepiash sherbetore seksi .Te gjithe nga do qe shkuan pastruse halesh . Kush e degjeneroj ate popull nga pronat. Kush I la pa mesuar gjuhe angleze. Apo tjeter. Nga experienca dihet qe si pederave si mender ai I 50 viteve shqiptaret zdo te shohin ndonjehere .shqiptaret kudo qe Jane . E Kane per nder te mburren me Zotin Berisha. Bossi Trim Vllai jone . Smart . Ka bere shume njerez te ndershem ne partine demokratike .si vetja qe e mbrojne shqiperine ( shqiptaret )me zgjuarsi . Nga kjo bote qe I gjeti shqiptaret . 300 mije vjet mbrapa . Me ” universitetet” e ish asaj kohe dhe injorancen e asaj kohe me fukarallikun e asaj kohe vazhdojn te jene me te injoruar bote. Ne qofte se Zoti . Berisha largohet nga posti .me falni. Qe po ju a them . Shqiperia do fshihet nga harta. Populli shqiptare . Do te perfundoj pa dokumenta ne. Rruget e botes. Dt. 11/15/2012 .new York .

 106. kuksjani says:

  PRESITENTJA e Kosoves PURO SERBE.Une e quaj….mushka Kosoves.Nuk bene femij,e kan prishur serbet.Si vjen kjo te na tregoj historin ne.Ne rroooooooooqke.Per halet e serbeve qe kane lene pas flas.

 107. kuksjani says:

  Fotografia flete vete,per te gjidhe horrat e JAHJAGES.

 108. kuksjani says:

  Zevendes/presidente i Jugosllavis FADIL HOXHA nga Kosova.PSE?Ju lutem komente qe ta kuptojne Kosovaret se kush jane.

 109. Ermir says:

  Me Zotin . Berisha me punen e tij . Me karakter te forte si familjet dhe patriotet Amerikan tregon se dhe ne shqiptaret kemi personaltet jemi dhe krahasohemi me popuj me te zhvilluar ne bote .nuk jemi frikacak si ai legeni qe u mbyll nga frika per 50 vjet e mbyti semundja frikes OSe stresi OSe diabeti qe dihet ai qen e kishte per qelbesirat qe beri . Populli shqiptare . Nuk kishte ate qen vetem kishte . Jugoslavine e degjeneruar qe gjithmone do jene mbasnesh kurre zdo jete me shqipari I pa pregatitur. . Berisha 2013 . Berisha 2018 . Berisha . 2023. Berisha qytetari me I ndershem .albanian . Berisha . Top of the lider. I love you mr prime minister. Harroj kto qe po te shkruajn keq kto do te duan me teper. Je I pa arritshem . Do te doje Zoti te te mbaj dhe 20 vjet te tjera. Thank you gazeta tema. 11/15/2012

 110. kuksjani says:

  JU lutem gazetes mos e hiqni kete fodografi qe ta shohin Kosovaret.

 111. emigranti says:

  Zogu ndenji ne krye te vendit nga 1924-1939, si kryeminister,president dhe mbret.
  A mund te me thoni se cilen pike te kesaj marreveshje zbatoi?

 112. fatjon says:

  o ajeni bre burra. po qfar jan kto gjana oj shqipe. epara ikeq ikeq zogu por me te mir skeni pas o ju shqiperi qe po ja lidhni ku virren qepte ku u bate ju kaq te zote e te menqur qe ska lan sen pa ju ba ai rop q… enveri por nga njera ane nuk ka ba edhe keq u bat ju kaq te zote e te menqur me shkoll e te ditur une jam nje person qe enjohe shqiperin me rraje me mir se ju jam edhe shtetas i shqipris kam qen qysh heret shum heret me vjen per te vjell se ne qfar gjendje keni qen ju para 90 edhe pas qe sen skan lan pleqte italian egrec ne gocat tuaj te rea sidomos ne te atyre qe po permenin maloket po qjeni ju more hupni ne ket errsir te nates mos mendoni se harrohenkto . sa iperket zogut mjer ai se ku asht ardh eju duhet te krenoheni me ta o pipelll i shypenis hehehehe. fatjon vitia norway oslo hi hi

 113. e verteta says:

  Ushqehuni me kape(biberon)rrense,sic eshte edhe ky artikull,ju pioneret e xh. Enverit…

 114. gysi says:

  Pershendetje shqiptar ane e mbane ku jeni!

  Ne jemi popull i mbaruar qe nga komentet duket se kush jemi shajme njeri tjetrin ne baze te zonave e dialekteve. Sa per zogun te gjithe e dine qe ka qene tradhetar edhe saliu si tradhetar qe eshte per kete gje e nderon se jane te njejtit brum tradhetar te kombit. Persa sa i perket mbeshtesve kosovar te saliut dhe ata duhet me i kuptu se kane vujt goxha dhe sja kane haberin se cbehet me saliun i jane verbuar syte nga rruga e vdekjes ku saliu me bashen i vodhen nja 200 milion euro e ku njerezit po vdesin perdit. Edhe nano nuk ka qene me mire dhe ai fare greke por aman cunat dilnin ne kohen e tij ne italia e gjermani e holland per 30 min , e shkuan punuan ushqyen familjet e tyre , kjo ka qene e vetmja e mire e nanos qe i la cunat te punojne asgje me shume. Per saliun mos u merzisni se do ti vije dita dhe atijt bashke me familjen e vet se ska ku te mcifet cdo cep te botes ke shqiptare. Ate e pret burgu asgje me shume.

 115. Ermir says:

  Ju pederat e socialisteve qe flisni sikur Zogu ju paska vjedhur dhe Berisha ka vjedhur . Per 50 vjet cfar u be je ate. Vend dhe pse vazhdojne t ngordhin shqiptaret neper bote pse sarriten te qe qendrojn je ate vend qe e qelben qelbesirat per 50vjet. Pa buke pa drita pa uje te izoluar . U rritem si kafsha te egra dolem si kafsha te varfra te eger injorante me ato universitetet te degjeneruar . (((( beni nje krahasim te Vogel dhe mendoni qe cju la “partia ” per 50 vjet. Emigrantet e . Ahmet Zogut fshatar dhe boss nuk punoj asnje si prostitut si pastrus shtepiash halesh. Se ato nuk Kishinev injorancen e viteve1990 pa English OSe gjuhe te huaj . E ctu shpjegoj ju do ngordhni me kto mendime koke . Por Zoti sju jep me teper se idiotizmi Juaj nuk shikon me larg. New York 11/19/2012

 116. kuq e zi says:

  Figurat historike duhen kategorizuar ne pozitive dhe negative, referuar kontributit qe kane dhene per kombin shqiptar.
  Pra, Bajram Currin, hasan Prishtinen, Luigj Gurakuqin, Avni Rustemin, etj. (te vrare nga Zogu per arsye te pastra politike), nuk mund ti barazosh me Zogun, qe vetem per marreveshjen me Pashicin, koncensionet e dhena Italise fashiste, miqesise me Konti Cianon, mardhenieve te mira me Adolf Hitlerin (kujto Benzin e dhuruar Zogut nga Hitleri si dhurate per dasmen e tij), braktisjen e vendit ne ditetet me te veshtira, rrembimin e arit, etj., eshte futur me te drejte ne listen e figurave negative te kombit shqiptar.

  Sa per Jahjagen, ajo eshte shume larg popullit normal te Kosoves. Kapacitei intelektual i saj le shume per te deshiruar.
  Ne kosove tregojne nje histori per te. Diten qe eshte zgjedhur presidente ka qene ne shtepi duke bere pastrimet dhe hedhur plerat. E merr ne telefon Ambasadori amerikan Dell (i cili ishte dashnori i saj) dhe i thot hajde se te kemi bere presidente.
  Keshtu asaj i fale te thote cdo gje…

 117. fatjon says:

  pershendetje. nuk deshta te flas me por sun po rri dhe arsyeja asht nje person me nikun kuksiani epaske tepru bre shoq edhe shum mos me shtin me fol se kam shum ti lumjan prej lume qe enjohe me mir se tan fisi jote por tu kisha lute mjaft se te boj bajat mos te futesh jo ne ket faqe por as ne net sa te jesh gjall . kshtu shoku nga kuksi apo kuksjan mos umerr me kosove se skeni te gjall pa te por mirru me ata apo kta qe po te thojne malok eshku malokut . apo ki harru daljen tuj ne breg te liqenit per te mbledh kanaqe dhe shishe boshe qe ka nxjerr liqeni nga ish jugosllavija , mos ebone bajat me nuk ban tepershendes shoku . nga norvegjia fatjoni

 118. dragua says:

  pasi thoni qe dokumenti del nga arkivi,eshte mire te ishin edhe nenshkrimet te cilet do na e benin te besueshem

 119. Hilmosi says:

  Si erdhi ne pushtet Sali Berisha
  Si u zgjodh edhe para PIRAMIDAVE te rrenura dhe pase renjes se piramidav ?
  Si fitoj cdoher ne zgjedhje kure ai paska ndjenja antikombtare
  Sa para i ka merre nga piramidistat si FASLIOVIQT e Miloshevit
  Pse p e pyteke SHESHELI nganiher MILLOSHEVIQIN cka eshte bere me ata 8.000.000,00$ qe i kemi ndare pere destabilizimin e Shqipris ?
  Mos e ka pase fjalen se nuk po shperndahen propercionalisht apo ?
  Pse Sala pase 100 vjetesh rehabiliton tradhtaret e kobit e te shtetit ?Pse Sali Berisha e ka shoke te ngusht FAZLIOVIQIN
  Pse Sala bllokon investimet SHQIPRI_KOSOVE ?
  Pse skem rryme te mjaftushe as ne Kosove e as ne Shqipri,kur kemi Tremocentral e Hidrocentrale ?
  Pse njeriu normal e shkatrron e ekonomon kombtare e shretrore pere interesa te ngashta personale e grupore e pere interesa te huaja komtare ?
  N si popull si komb duhet gjeturr alternativa e mos te bijm pre e politikave koruptve te cilla ja gdhendin themelet e shtetit.

 120. Ermir says:

  BERISHA. BOSSI [ QE RRENOJ PEDERAT 50 VJECAR–Dhe qe qendroj perball te gjithe stuhive te poshtra te hajduteve ordiner . Si I degjeneruari. Nanua . Dhe zagari rramua dy plehra qe per BOSSIN BERISHA U Desh qe te punonte . Dite e Nate . Qe mbas 50 viteve te poshtra me te degjeneruar neper kembe . Me I krijuar fukarejve te 50 viteve qe zdo te harrohen kurre me pederen enveres . Me me te degjeneruarin qe ka pare Populli shqiptare. BERISHA do te ndergjesoj njerez ne PD. qe te punojne me ligje. Sic punon e gjith bota e zhvilluar perendimore . Dhe po mesojne injorantet e komubudallejte se si duhet te jetojn me rregullat e njerezimit. Shume qe se dine Jane te zemeruar por BERISHA per gjithe shqiptaret dhe shqiperine . MERITON EMRIN ME TE MADH NE TE gjithe koherat dhe nga te gjithe periudhat qe dihen ne historine e shqiptareve .Legenat. Si jevgjit agolli I degjeneruari kadere Nga Zoti BERISHA po mesojn qe spunohet me spiunizem me servilizem . Dhe kto spiune dje dhe hajdute sot se Kane pasur ne educate dje dhe ne kulture Qe I duket e pa pershtatshme sot. Si qener Kane jetur si qener do ngordhin. BERiSHA tregon dhe I tregon qe dhe ne shqiptaret jemi si gjithe bota dime te bejme jeten si gjithe njerzimi . Jemi te zote ta rregullojm vendin edhe pse e nisim nga poshte humnera . Zoti BERISHA thank you . Per punen qe ke bere per kte popull te pa mbrojtur nga kto plehra qe gjithmone e Kane varferuar me qellim kte popull zdua ti permend por kto te degjeneruar gjithmone Jane kenaqur kur Populli skishte buke te hanin kto qener e sulmonin. Me teper . New York 11/25/2012 thank you tema.

 121. Ermir says:

  BERISHA — dhe shqiptaret qe e paten fatine te kene kte BOSS per lider te shqiptarve . BERISHA . Ndryshon shqiperine per gjithmone . BERISHA .2013 — 2017– BERISHA 2021. Do te doja njerzit mos te vriten. Mos te digjen . Mos te mashtrohen . Mos te kopromentohen. Cdo dite ne Albania . Do te ndihet liri. Dhe kjo do ti afrohet vetem nga Zoti OSe BOSSI BERISHA . BERISHA ne 100vjetorin. E te gjithe shqiptareve jepi. Dhe kkommunustove idhin e tire . Le ta gezojne ne diten e tyre . Por te rrespektojne punen e Zotit BERISHA .thank you tema . Jeni te papare. New York . 11/25/2012. BERISHA . Albania . Jane te pa harruar.

 122. Ermir ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ilacet ,te keqen ,ilacet ! nuk i ke marre sot te them ,,mor djale !!!

 123. tahir basha says:

  Or ju shqipetar ^leri keto kritika, shihni te tashmen e sidomos te ardhmen e te gjith popullit, mos pellitni si gomaret se sikur kjo te ishte mire “Gomaret do te kishin ndwertuar pallate”

 124. margarit nilo says:

  Cdo udheheqes ka te meta, por per anen nacionale gjith te tjeret jan krimba para E. Hoxhes. E mori vendin nga zero, e arsimoj dhe elektrifikoj dhe e la pa asnji borxh te jashtem. Zagaret e kan fut 10 miliard Dollar borxhe, se nuk ngopen me te vjedhur, miliarda dollar futen refugjatet, te gjitha perfundun ne xhepat e hajduteve te sotem qeverritar.

 125. Kushtrim Mehmetaj says:

  Sa kam njohuri historianet shqiptare nuk e kane qartesuar ende profilin dhe figuren e Ahmet Zogut nese ishte atdhetar apo tradhtar i kombit apo latent i tille duke levizur here ne njerin skaj e here ne tjetrin. Cfare mendoj eshte se Ahmet Zogu mbetet figura me e dyshimte e historise se popullit shqiptar. Per me shume, nje marreveshje e tille eshte kryekeput marrevshje qe nenshkruajne ata qe e shesin shpirtin, kombin e vendin e vet per nje cope pushtet. Dikush mund te thote se nje marreveshje e tille nuk eshte e nenshkruar dhe si e tille nuk kishte fuqi juridike e politike mirepo ishte po kjo marreveshje qe e solli me dhune ne pushtet AZ per te likuiduar me vone edhe patriotet me te medhenj shqiptar te asaj kohe. Pastaj i fali Shen Naumin Serbise. MAdje disa thone qe e ndertoj vendin me disa objekte, rruge, shkolla dhe nje polici/garde mbrojtese. Kete te fundit e beri per te mbrojtur veten, ndersa te tjerat besoj nuk krahasohen me demet qe i shkaktoj vendit deri sa erdhi ne pushtet. Tutje dhe turpi me i madh per nje njeri qe e quajti veten mbret eshte se iku me bisht nder shale si thuhet duke e lete tere vendin dhe popullaten e mjere ne duar te italianeve. Iku bashke me arin e mbledhur ndoshta edhe plackitur. Kam lexuar edhe per disa tentime per te rrezuar komunizmin ne Shqiperi. Jane disa burra te forte (matjanet) qe dhane jeten por merita mendoj nuk i takon aspak AZ. Ishte teper vone qe AZ te permirsonte gabimet trashanike dhe skandalet e pafalshme ndaj popullit te vet qe me dhune erdhi ne pushtet dhe si cub iku nga Shqiperia. Per te tille dhe te vetquajtur mbret, shqiptaret kudo jane, nuk kane nevoje.

 126. gimi says:

  Zotni Stavri
  Kesaj genjeshtre prej kohesh i ka dale boja
  dhe s’ka as komunist – enverist as filo-grek
  qe mund ta ngjalle …

 127. Luan Rukaj says:

  TRADHËTIA E RADHËS E DY TRADHËTARËVE MË TË MËDHENJË TË KOMBIT SHQIPTAR SALI BERISHËS DHE EDI RAMËS QË NË MARVESHJE ME NJËRI TJETRIN SI DY ORTAKË ANTISHQIPTARË QË JANË NGRITËN BUSTIN E TRADHËTARIT AHMET ZOGUT.Mendoj se e kërkojnë interesat e përgjithshme që këtë marveshje ANTISHQIPTARE të shkruhet tek busti i tradhëtarit Ahmet Zogu në Tiranë në pllakat ta lexojë populli shqiptarë ku tradhëtarët e dijeshëm mbrohen e lartësohen nga tradhëtarët e sotëm:Tekstin e plotë të marveshjes të ndërmjet Ahmet Zogut dhe kryeministrit serb,Nikolla Pashiç me 16 pika. Këtë marveshje ta lexojë dhe presidenti i sllavo- maqedonas nipi i Koçi Xoxes tradhëtari Pandelis Majkoviç që deklaron në median vizive dhe atë të shkruar :Ahmet Zogu nuk është tradhëtar është Zogizmi im. Veç këtyre të në plakat të shkruhen: Vrasjet e elitës së Kombit,Vjedhjen e Thesarit të Bankës së Kombit,çarmatimin e ushtrisë,Aratisja një ditë para pushtimit…..

  Nëse do të kishin qënë këta liderë të PD & PS që kemi sot në demokraci 25 vjet Sali Berisha dhe Edi Ramën në kohën e,Ahmet Zogut dhe dajos së tijë Esat Pash Toptani e kishin shitur 100 herë e kishte fshirë nga harta njëherë e përgjithmonë Shqipërinë .

  Duke u mbështetut në bazë të fakteve dhe mbështetjen e plotë dhe të fuqishme qi i japin dy liderët e PD & PS tradhëtarit Ahmet Zogu është plotësisht e besueshme që si vazhdues të tyre që këta të sotmit me siguri sa e sa marveshje të fshehta antishqiptare kanë bërë këto 25 vjet demokraci dy liderët e PD & PS njësoj sit ë tradhëtarit Ahmet Zogu duke dëmtuar rrëndë interesat Kombëtare dhe duke favorizuar interesat e grekëve e të serbëve.E kërkojnë interesat e Shqipërisë të bëhen publike të gjitha marveshjet e fshehta antishqiptare që kanë firmosur dy liderët e PD & PS për 25 vjet dalin në dritë tradhëtitë e tyre në seri duke dëmtuar rrëndë interesat e shqipërisë dhe duke favorizuar interesat greko serbe.

  Ne shqiptarët duhet ta marrin vetë në dorë me referendum për të vendosur mbi të drejtat tona! Kjo është e bazuar në Kushtetutë dhe duhet ta zbatojmë, dhe as Berisha as Rama e as Zoti vetë nuk ka të drejtë që ta mohojë këtë të drejtë me Ligj e Kushtetutë! I ftoj të gjithë shqiptarët kudo që janë ta mbeshtesin këtë inciativë :Ahmet Zogu punoi për interesat e Shqipërisë apo për interesat e Serbisë dhe të Greqisë ? Komiosionerë të zgjidhen nga populli në bazë të zonave elektorale dhe nuk kanë punë as partitë e as liderëte pd dhe ps që janë më antishqiptarë se sa Ahmet Zogu dhe dajua i tijë Esat Pash Toptani.
  Liderë të pd dhe ps meqënse dolët kaq hapur antishqiptarë bëjani përmendoren tradhëtarit Ahmet Zogu edhe në Shën Naum që ja fali serbëve që të mos harrohet kurrë tradhëtitë e tijë kundër Shqipërisë dhe tuajat që çoni në kupë të qiellit tradhëtarin Ahmet Zogu që është njësoj si ju bile në bazë të fakteve të shumta ju liderët e PD & PS jeni shumë here më tepër tradhëtarë se sa Ahmet Zogu dhe dajua i tijë Esat Pash Toptani.

  TRADHËTARËT E SHQIPËRISË SALI BERISHA DHE EDI RAMA DUA TU PYES:ÇFARË KRIMI KA PAGUAR TRADHËTARI I POPULLIT SHQIPTAR AHMET ZOGU për tradhëtitë copëtimin e Shqipërisë, firmosjen e shitjeve të trojeve shqiptare, për marveshjet e fshehta antishqiptare ,për vrasjet e patriotëve shqiptarë,për grabitjen e thesarit të shtetit, për aratisjen një ditë para pushtimit fashist, bashkëpunimin me sllavët,me grekët që kishte pushtuar gjysmën e territoreve shqiptare ,për heqjen e shuleve të gjithave armëve që mos të realizohej shkrepja,etj etj? Ahmet Zogu ka vrarë gjithë elitën më të ndritshme të Kombit: Avni Rustemin, Luigj Gurakuqin, Hasan Prishtinën, Bajram Currin, Halim Xhelon, Riza Cerovën, Don Gjon Gazullin, Sali Nivicën, Azem Bejtën dhe shumë të tjerë!

  KUSH MUND TA BESOJË SE VALLË SE JANË TË PANJOHURA këto dhe shumë si këto që nuk ja përplasin në fytyrë ata gazetarë që marin në intervistë kryetradhëtarin kryekriminelin e popullit Shqiptar Sali Berishën dhe Edi Ramën krahun e djathtë të Sali Berishës ortakun antishqiptar?

  TRADHËTARËT E SHQIPËRISË KANË EMRA DHE MBIEMRA SALI BERISHA DHE EDI RAMA JANË PO AQ TRADHËTARË SA AHMET ZOGU DHE DAJUA I TIJË ESAT PASH TOPTANI.

  PA RËZUAR EDI RAMËN KRAHUN E DJATHTË TË SALI BERISHËS ORTAKUN ANTISHQIPTAR NUK DËNOHET KURRË AS SALI BERISHA, AS LULZIM BASHA ,AS PANDELIS MAJKOVIÇ.

 128. Arben says:

  Pa dallim marëveshjeve, nuk besoj se duhet lejuar montime të tilla në foto, fotoja e vërtetë është kjo më poshtë, kurse kjo e juaja është montim.

  https://en.wikipedia.org/wiki/File:NikolaPasic–serbiaherpeopleh00petruoft.png

 129. Cerciz Topulli says:

  LIRI E POPULLIT………..!!
  ………..VDEKJE TRADHETAREVE!!!…

 130. Beni says:

  Unë nuk jam Musliman por i respektoj të gjitha feet pa perjashtim,nuk e dij ku e ka marre kjo gazeta #tema# kët shkrim ,dhe sa serioze është vetë kjo gazetë ,
  por le ta marrim se është e vertetë?
  Lexova me shume kujdes piken.( 11)
  Ju zoteri të gazetes ju jepeni informacione që isherbeni, që vetem ju e dini ,se kujt i sherbeni! Pa tju bej një pyetje,
  Kur është ngritur Myftija pare Muslimane në serbi (ose më sakte ne ish-jugosllavi) , në ç”vit ? e para ! E dyta – në ç’vit eshte ndertuar Xhamija e parë për Muslimanet në serbi ?
  Idiot të shekullit së kohës digitale ofrojeni lexuesit gjera konkrete dhe të sak’ta ,jo plehra.

 131. lilo labja says:

  Doni te njihni karakterin e shqiptareve, lexoni komentet e tyre neper portale. Te ndare ne principata urrejtjeje.

 132. Alexander Kravis says:

  Përshëndetje,

  Aplikoni tani për të marrë oferta reale konkurruese për kredi !. Nuk ka detyrime! Norma e interesit prej 3.% ju mund të merrni financën e dëshiruar që ju nevojitet. Na kontaktoni përmes E-mail:
  [email protected]
   
  Vetëm për huamarrës të rëndë

  Alexander Alexis
  Oferta e kredisë zbatohet tani

 133. tomi says:

  Vafshin ne djall te gjithe tradhetaret,,,,,,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *