AK- Nishanit: Hiqi ‘Urdhrin e Skënderbeut’ Janullatosit, dekoro themeluesit e Kishës Autoqefale Shqiptare (LETRA)

Aleanca Kuq e Zi ka dorëzuar sot para zyrës së Presidentit një kërkesë zyrtare t’i heqë dekoratën kryepeshkopit Anastas Janullatos.

Sipas AK-së, presidenti Nishani duhet t`i heqë “Urdhrin e Skënderbeut” Janullatos pasi kryepeshkopi ka kryer veprime antikushtetuese pasi ka lejuar nazistët e Agimit të Artë të hyjnë në kishat shqiptare.

“Fryma e Anastas Janullatos është kundër sovranitetit territorial shqiptar. Sipas Kushtetutës, kisha është e ndarë nga shteti dhe politika. Kryepeshkopit Anastas Janullatos duhet t’i hiqet “Urdhri i Skënderbeut”. Të dekorohen themeluesit e kishës shqiptare, jo uzurpuesit antishqiptarë”, theksuan përfaqësuesit e AK-së

Gjithashtu, Aleanca Kuq e Zi ka kërkuar nga presidenti Nishani të dekorojë tre themeluesit e Kishës Autoqefale Shqiptare Negovanin, Nolin, Xhuvanin dhe Kisin.

Letra e AK për Nishanin

100 Vjetori i Pavarësisë shënoi pa asnjë mëdyshje një nga ditët më të bekuara në historinë e popullit shqiptarë. I madh e i vogël në Shqipëri, në të gjitha trojet ku jetojnë shqiptarë si dhe shqiptarët e diasporës tonë kudo në botë, kremtuan të gëzuar e të mallëngjyer përvjetorin e lavdishëm të pavarësisë së Shqipërisë.

Në këtë 100 vjetor, do të ishte shumë e udhës të ishin dekoruar figura të shquara patriotike të cilat dhanë kontribut të jashtëzakonshëm për lirinë dhe pavarësinë e Shqipërisë, duke ndalur përkohësisht vlerësimet e njerëzve nga fusha të tjera si ato të shkencës, sportit, artit e kulturës. Konstatojmë me keqardhje se janë mënjanuar dhe sigurisht harruar jo pa qëllim, klerikë të lartë të besimit ortodoks, veprimtarë të palodhur të Kishës Autoqefale Shqiptare.

U harruan ata që u përleshën me hierarkët më të lartë të Kishës greke, vetëm për të mbajtur të gjallë e të pavarur Kishën Autoqefale Shqiptare. Askush nuk u kujtua nga administrata e lartë, nga institucionet e kulturës në Shqipëri, aq më pak nga Kisha aktuale pseudo-autoqefale të nderojë ata që themeluan Kishën Ortodokse Shqiptare.

Nuk u kujtua njeri në këtë 100 vjetor për Fan Nolin, Visarion Xhuvanin, Papakristo Negovanin, Kristofor Kisin e sa, e sa të tjerë që ishin jo vetëm klerikë të shquar të besimit ortodoks në Shqipëri, por patriotë e luftëtarë të çështjes kombëtare shqiptare.

Duke parë e krahasuar se çfarë kanë bërë drejtuesit aktuale të Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë e sidomos këto vitet e fundit, na vijnë nder mend ngjarjet e turpshme të ndodhura në Këlcyrë, Bularat, Himarë, Boboshticë, Kosinë e të tjerë. Në të gjitha këto ngjarje për fat të keq, ka qenë e dukshme edhe dora e drejtuesve grekë të Kishës aktuale Autoqefale të Shqipërisë. Me politikën që kanë ndjekur liderët e saj, lehtësisht bie në sy, mbështetja që ato i kanë dhënë politikës së shtetit grek si dhe pretendimeve të tij territoriale ndaj Shqipërisë.

Natyrisht, rolin kryesor në këtë aktivitet antishqiptar e ka luajtur Anastas Janullatosi, lideri uzurpator i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë. Për dy dekada me radhë, ai punoi për interesat e Greqisë, duke vazhduar me besnikëri rrugën e Kozma Etolianit, i cili më shumë se 100 vjet më parë i kushtoi jetën e vet helenizimit të Epirit, hapjes së shkollave dhe kishave greke në territore të mbushura historikisht me shqiptarë.

Si për ironi të fatit ardhja e këtij njeriu në krye të Kishës sonë u bë në kundërshtim të hapur me interesat e Shqipërisë e të besimtarëve ortodokse shqiptare. U veprua haptas në kundërshtim me statuset e hartuara në Kongresin e Beratit të vitit 1922 si dhe në Kongresin e Korçës të vitit 1929. Si për çudi u harrua vendimi i Patriarkanës së Stambollit i marrë në vitin 1936, ku shprehimisht thuhet se “Çdo komb ka të drejtë të ketë kishën e tij të pavarur dhe Kryepeshkopin e racës së vet”.

Të gjitha këto na çojnë në konkluzionin se ka ardhur koha t’i themi besimtarëve ortodoksë të Shqipërisë brenda dhe jashtë territorit ku jetojnë të zgjedhin në krye të Kishës sonë ortodokse, një prift shqiptar, një patriot që ta dojë me shpirt popullin dhe vendin e vet.

Ka ardhur koha që t’i themi Anastas Janullatosit “largohu nga Shqipëria me paqe”. Mbylli vitet e fundit të jetës tënde sa më larg këtij vendi e këtij populli, i cili për hatër të së vërtetës duhet thënë që të ka parë qysh ditën e parë që erdhe në Shqipëri si një çiban të rrezikshëm, i cili në emër të fesë e të ortodoksisë shqiptare punoi për interesat e shtetit e të Kishës greke.

Të bindur se aktiviteti i Janullatosit nuk i ka shërbyer interesave të Shqipërisë e të shqiptarëve kërkojmë nga ju, i nderuari President i Republikës, z.Bujar Nishani, t’i hiqet atij dekorata “Urdhri i lartë Gjergj Kastrioti Skënderbeu”, që i është dhënë tre vite më parë.

Për këto arsye iu adresojmë zyrtarisht kërkesën për dekorimin e tre themeluesve të kishës autoqefale shqiptare Fan Noli, Visarion Xhuvanin, Papakristo Negovanin, Kristofor Kisin dhe njëkohësisht kërkojmë heqjen e “Urdhrit të lartë Gjergj Kastriot Skënderbeu” për kryepeshkopin Anastas Janullatos për shkak të veprimtarive të tij antikushtetuese në një shtet laik si Shqipëria ku feja është e ndarë nga shteti”

Aleanca Kuq e Zi shpreh besimin se në funksionin e Presidentit të Republikës së Shqipërisë ju do të ushtroni kompetencën në mbështetje dhe zbatim të Kushtetutës për të ruajtur vlerat dhe parimet laike të shtetit juridik në Shqipëri. 

REMOTE_ADDR:[]

183 komente në “AK- Nishanit: Hiqi ‘Urdhrin e Skënderbeut’ Janullatosit, dekoro themeluesit e Kishës Autoqefale Shqiptare (LETRA)”

 1. Ortodoksi says:

  Shume mire, por kerkoja te njejten gje edhe atyre te fese musulmane.

  1. DaDy says:

   njef noi hoxhe me urdhrin e skenderbeut,ti greku?????

   1. armand says:

    Po te shohesh listen me emrat e personave qe e kane marre kete “urdher” e kupton qe s’ja vlen te komentosh.Disa e kane marre per arsye politike,disa thjesht per servilizem shteteror,disa per veprimtari antishqiptare dhe kjo ja ul vleren e vertete ketij “urdheri”.AKZ do bente me mire te kerkonte ndryshimin e emrit te “urdherit”,te pakten mos te njolloset emri i heroit kombetar.

  2. der kommentator says:

   ata te fese myslimane nuk kane erdhur nga arabia sic ka erdhur ky felliqesira antishqiptar nga greqia.

   1. Nje pyetje; says:

    Si nuk kane ardhur nga Azia… Po ti i ke te tere me gjak te perzier… Duke nisur nga ai me emer sllav (Kreshnik) dhe mbiemer turk (Spahiu)… i cili e ka origjine e familjes osmane, te vendosur ne Prizren shekujt e fundit bashke me pushtuesit (shih deklaraten e PD-se per kete…).

    1. Zigur Qarri says:

     Nje pyetje,mbiemri dhe emri nuk jan tregues te gjakut te perzier,por konfesionit fetar,profesional apo hierarkik(imponuar nga kulturat pushtuese ne periudha te ndryshme).
     Emrat arab,turk ne Boten myslimane dhe emrat hebraik,grek ne Boten kristiane e tregojn qarte kete.

     1. anti-grek says:

      A ka ndonje ortodoks te na thote: A do pranonit nje krye myfti nga Irani per komunitetin Mysliman? Po nje Italian per krun e kishes katolike?
      Qepeni gojen o njerez dhe tu vi turp qe mbroni Anastas Janullatus. Ka te drejte Aleanca KuqeZi qe thote se ai nuk mund te mbaje titullin e Skenderbeut qe kur lejoj nazistet e Agimit Te Arte ne kishat e jugut te shqiperise qe propagandonin politike per pavaresine e vorioepirit

      1. epiroti says:

       Jo nuk do te pranonim nga Irani se hoxhallaret shqipetare e flasin me mire arabishten ne xhami nga Iranianet. Janullatos bene liturgjine ne Shqipe ,kerkoja kete gje dhe hoxhallareve “qe kaqe shume ndihmuan ne pavaresine e Shqiperise nga turkomongolet islamik”.

      2. WEB says:

       Anti greku ,mos u be naiv i nderuar se shume hoxhallare ne shqiperi e kosove kane origjine turke ,ata drejtojne teqe ,myftini ,xhamia ,qendra baremiresie biles bejne pjese edhe ne bashkine islame te kosoves ,e sa e sa te tjere qe hiqen si shqipetare por nuk jane ,janullatosi eshte me i lehte per tu goditur nga turmat se dihet qarte qe nuk eshte shqiptar

      3. Agim Tare says:

       anti-grek perse lodhesh me spiunet dhe tradhetaret!?…,Une themse se: keta ti varem tipa si (salen me shoke ashtu dhe Jonullaton me shokne NE per rruget e Tiranis, o sot o kurr…

      4. Alban says:

       Sigurisht qe ka! Pse nuk ngriheni për të kundërshtuar me të njëjtën mënyrë edhe kreun e kishës katolike, i cili është italian dhe e ka selinë në Shkodër. Ju mendoni se Imzot Rrok Mirëdita është kreu i kishës katolike, por e keni gabim. Dy vjet është ai dhe dy të tjera një Italian, i cili mbretëron në fronin më të madh të katolikëve, në Shkodër. Po komuniteti mysliman nuk të bën përshtypje, që edhe pse ka një shqiptar sa për figurë në krye të tij, të gjitha politikat fetare i drejtojnë “donatorët” turq e arabë. Kalo të lutem nga xhamia e rrugës së Kavajës dhe eja e shkruaj më pas.

    2. Diola says:

     gabim,kreshnik eshte emer shqiptar.Nje pyetje per ju z.Nje pyetje,tere deklaratat e PD-se i merrni si te mireqena???

    3. nje pergjigje says:

     qe kur citon deklaraten e PD, e humbet tere besueshmerine…

   2. gani says:

    Isha skeptik per AK ne fillimet e saj por me kalimin e kohes po ve re se eshte kthyer ne nje faktor politik, megjithese gazeta gjoja te pavarura si Panorama, Shekulli etj nuk i japin pothuajse asnje hapesire. Permendja nga amabsadoret e vendeve perendimore tregon se ka krijuar idene dhe shqetesimin se do te ndryshoje balancat politike ne vend gje qe personalisht e konsideroj si nje revolucion te dyte ne mocalin qe ka mbytur politiken qe nga viti 1990. Kam pershtypjen se me kete levizje AK ka goditur fort Bomirin pasi ai ka qene president kur i eshte dhene antishqiptarit Janulatos ky urdher kaq i larte.

   3. lavdi te drejtes says:

    DERR KOMENTUS ; JU te gjithe te ardhur jeni nga shkretetirat e Anadollit .Ne kohen e Gjergj Kastriotit Arberia ishte e KRISHTERE ORTODOKSE .Vendi juaj eshte pertej Dardaneleve .Thyeni qafen ,na lini ne evropianet ketu ku kemi qene gjithmone .

    1. Bertoja says:

     Ore “Lavdi të drejtës” për dijeni tënden dhe atij që nuk e di,Shqiptarët(qofshin muslimanë,ortodoksë apo katolikë)e kanë zanafillën kombëtare nga Pellazgët dhe Ilirët.
     Me këto që thua ti,i bie që muslimanët e Shqipërisë qenkan turq sepse kanë një besim me ta,apo jo?!
     Sipas kësaj logjike,i bie që edhe zotrote të jesh grek muti,meqë ke të njëjtin besim me grekët,apo jo?!
     Nëse je Shqiptar,e ke besimin e Nolit,Negovanit,Xhuvanit e Kisit,atëherë të kërkoj ndjesë e të them:Mos nxit përçarje mes Shqiptarësh.
     ..Feja e Shqiptarit është Shqiptaria..
     ..Gegë e Toskë nji asht Shqipnia..

     1. Lavdi te drejtes says:

      @ Bertoja ; Mutin ta hash dhe te befte keq qe mos kerkosh tjeter here . Ortodokset jane autoktone dhe e treguan qe jane me bese e fe qe per 500 vjet turku nuk ua nderroi dot as gjuhen ,as fene dhe as mentalitetin evropian .Normalisht ti duhej te regjistroheshe shtetesia = shqipetare dhe kombesia =muslimane si ne Bosnje .

      1. Bertoja says:

       Ore agori,nëse e ke lexu mirë komentin tim,unë të thashë se sipas logjikës tënde të arsyetimit i bie që,meqë ke besim të njëjtë me grekët të jesh dhe ti grek mutit.Më poshtë të thashë në je Shqiptar si Shqiptarët e Ndritur Ortodoksë si Fan Noli e të tjerë të kërkoj ndjesë.Mesa shoh,për fat të keq nuk je si këta të fundit.
       Përsa i përket kulturës,të dhjefsha kulturën tënde europiane mor grek mutit.
       Gegë e Toskë nji asht Shqipnia.

    2. 'kodoshi' says:

     ti je evropian me keto ment qe ke??….
     xheelaaaahuuuuuuuuut!!!!!…estajfillahhhhh…

     1. Bertoja says:

      Jo ore do na çojë në Europë kjo Shqipja jote..
      Gegë e Toskë nji asht Shqipnia.

    3. Gjergj says:

     Lavdi se drejtes, shqiptaret shpirterisht historikisht kane qene me perendimin, pra katolike. Skenderbeu kur erdhi ne vete, pra ne moshen qe rezononte vete pa presionet e tjera ishte Katolik Arben krenar. Ortodoksia dhe Islami jane armiq te medhenje te kombit tone historikisht (flasim per doktrinat e tyre politike me teper s e feta
     re). Keshtuqe bejne mire edhe islamiket teroriste turko-mongolo-arabe edhe ortodokset monstra greko-sllave qe ngadale te largohen nga Shqiperia e ti lene shqiptaret rehat. Duket se kane pasur te drejte nje pjese e madhe e rilindesve shqiptare(qofshin ortodokse ose myslimane) qe kane thene se katolicizmi i mbron shqiptaret nga hijenat ballkanike turko-greko-sllave.

  3. FATI i KEQ says:

   Kurse une them qe ne, si shqiptare qe jemi, t’ja heqim breket Jarit e tja veme ne koke!
   Gjate tere historise tone, eunuket na kane marre ne qafe. Keta behen vegla te diktatoreve dhe vjedhin, grabisin, vrasin, mashtojne.
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/07/the-independent-president-of-albania.html

  4. gjergj says:

   se kuptoje perse ka kete urdher ky mor -Noli duhet me dekoru qe beri KISHEN TONE Autoqefale por ky per cfare qe mban mesha greqisht, greqisht jo zotni oh ne gjuhen antare shqipe ose ate te krishtit apo bizantine por kurre greqisht ska lidhje te gjitha meshat e feve duhen ne shqipe -po ruset ne greqisht e mbajne meshen -sa turpe tjeteri derdh gjake per liri e autoqefali e keta shkelin mbi te —jam i besimit katolik ate dite qe mundem me u fale shqipe e le fene -edhe besoj tek zoti si dua une ska njeri ne bote te ma mohoje se ska lidhje me shtet e kushtetute .

  5. Vasili qija says:

   Rroft Shqiperia Posht greqia

  6. Losar Vjerdha says:

   Keto te aleances Kuq e Zi flasin pa logjike. Janullatos eshte truri i Kishes Ortodokse Shqiptare. Lulezimi i Kishes Ortodokse atij i perket. Pa prezencen e tij nuk do te ishin arritjet e sotme. Autoqefalizmi i kishes ortodokse eshte si autoqefalizmi qe pushteti komunist i impononte Kishes Katolike ne Shqiperi tuj i diktue edhe nje statut ne te cilin Ajo nuk duhej te njihte Papen dhe Vatikanin.
   Ne shqiptaret nuk do te ishim te zot te ti ngrenim dhe mbanim ne kembe institucionet fetare.
   Ate dekorate, s’ka burre t’ia heq.

   1. Gjergj says:

    Janullatos është nje Grek dhe duhet jo vetem t’i hiqet titulli
    por ate duhet hjekur te tërin nga Shqiperia,nese ende ai koktrashë Grek gjendet ne krye te Kishes ortodokse Shqipetare.

 2. Bujar Nishani says:

  Ehe ehe, po po ju kuptoj…! Po une jam vecse dora e majte e Saliut, shkoni e kerkojani atij me mire.

 3. kapo says:

  Kerkesa duket pak e tepruar dhe shume nacionaliste per politiken aktuale sot ne bote , por ama ka aq te vertete brenda sa eshte mekat mos te merret parasysh. Ky qen greku qe perdor emrin e zotit per te bere politiken e athines duhet perzene me shkelma nga SHQIPERIA jo te ma lene te rrije rehat ne mes te tiranes.

 4. Shoku im burgaxhi says:

  Po ish keshilltari i sigurise se Bamir Topit, Lisander Saraci, cfare mendon per kete ceshtje?
  Kam lexuar verdalle qe ky i quan ortodoksit shqiptare gjakprishur.
  Jam shume kurioz te di mendimin e tij sepse eshte mendim qe i paraprin votes se ortodoksve per kete parti.
  Pse e lidh me temen e AK-se?
  Sepse keshtu do jete dhe aleanca ne horizont : AK + FRD = pushtet. Keshtu thone keta verdalle neper forume e takime.

  Kush dreqin i stimulon keta sharlatane te bejne politike?

  1. dritani says:

   I dashur “Shoku im Burgaxhi”,

   Tironsit autoktone pa ortodokset do te ishin tashme ushqim per krimbat.
   Kur ushtrite serbe arriten ne kodrat e Tiranes me 1913 urdhri ishte i qarte: Vrisni cdo musliman qe te gjeni!
   Perfaqesia e aurumuneve (llacifaceve qe i thojne tironsit) e kryesuar nga nje peshkop negocioi me komanden serbe dhe i binden te largoheshin.
   Tironsit trima u shperndane neper katune dhe shtepite ia u lane ne ruajtje ortodokseve.
   Kur u kthyen nuk pane te kishte luajtur as qimja nga vendi.

  2. Osmani says:

   Po ca e ke gjith ket maraz per ket me emer Lisander o shoku. Ti je simpatik me shkrujt por na i kujton shpesh ket anonimin per mu.

   Na difto nonj gjo ca osht ky or burr, nuk e njofim fare ca osht.

 5. Nje pyetje: says:

  E nxri koken turku i Prizrenit. Po nejse, per ate e paguajne, qe ta beje prape shqiperine Osmane….

  1. Ky “Turku i Prizrenit” po vjen me nje platforme per bashkimin e te gjitha trojeve shqiptare ne nje Shtet te vetem Shqiptar.

   Dhe kete mision hyjnor per kombin shiqptar nuk e ndryshon dot dhe as nuk e perbalt dot asnje lloj akuze e agjenteve greke te Megali Idheas, per gjoja rrezikun e osmanizimit te shqiperise.

   Nuk ka më asnje lloj rreziku te osmanizimit te Shqiperise dhe aq me pak, asnje lloj rreziku i coptimit teritorial te Shqiperise, ne favor te Shtetit Turk. Kushdo, sado naiv qe te jete, e di mirefilli kete realitet.

   Por, ka nje rrezik dhe nje komplot te madh, imediat dhe te mireorganizuar per helenizimin e Shqiperise se Jugut dhe shkeputjes se saj ne dobi te Greqise.

   Per kete komplot punojne pa reshtur segmente te politikes, administrates, ushtrise dhe Asfalise greke dhe agjenteve te tyre greko-shqiptare brenda vendit.

   Kisha greke ka qene historikisht dhe eshte aktalisht, ne rradhet e para te ketij agresioni dhe komploti antishqiptar.

   Si zemra e shovinizmit grek dhe agjentja e specializuar e ketij shovinizmi per asimilimin dhe tjetersimin helen te popullatave ortodokse jo greke, Kisha Ortodokse Greke nepermjet kryeagjentit te saj Janullatos ne Shqiperi, nuk po le gure e dru pa permbysur, nuk po le varr e ikone pa stisur, nuk po le minoritar dhe tradhetar shqiptar pa blere dhe pa bitisur, qe ti identifikoje ortodokset shqiptare si greke dhe ti caktoje kufinjte e Epirit grek ne lumin Shkumbin.

   Pjese e kesaj lufte dhe e kesaj ushtrie mercenare greko-shqiptare, jane edhe keta “komentuesit” e blere apo vullnetare te forumeve dhe blogjeve shqiptare qe nuk lene rast dhe artikull tu shpetoje,per te derdhur vrer e helm helen, mëri dhe percarje, konfuzion dhe shpifje, kercenime dhe perbaltje, mbi kedo qe sjell ne vemendje te kombit shqiptar rrezikun grek, mbi kedo qe mobilizon dhe lufton per perballuar kete agresion te ndyre qe zhvillohet diten per diell, ne mes te Europes, nga nje antar i Bashkimit Europian kunder fqinjit te vet shekullor.

   Dhe ti, “Nje pytje”, se bashku me Turkofagus dhe te tjere plehra si ai, jeni pjese e ketij agresioni dhe poshtersie, e paguar apo vullnetare, jeni nje kalbesire e penetruar ne komunitetin ortodoks shqiptar qe synoni çorientimin e tehuajzimin e ketij komuniteti ne dobi te planeve tuaja antishqiptare.

   Sigurisht, ju do te deshtoni ne keto plane.

   Ortodoksit e vertete shqipar kane qene historikisht te paret qe u jane kundervene ketyre planeve; qe kane perhapur gjuhen e shkruar shqipe dhe ligjerimin shqip ne kishat e tyre,per te mbrritur tek akti i madherishem i Hiresise se tij, Imzot Fan Noli, qe themeloi dhe kryesoi Kishen Auto Qefale Shqiptare, sot te uzurpuar nga agjenti i Asfalise greke Janullatos.

   Shume shpejt, koha po vjen, qe ky agjent do te qërrohet nga Kisha Autoqefale Shqiptare dhe do te flaket jashte Shqiperise, me medaljet e turpit ne faqen e nxire te tij.

   Sepse, gjithmone e me shume, shqiptaret po behen ne nje mendje, ne nje zemer dhe ne nje zë: Janullatos, je i urryer dhe i padeshiruar tek ne!
   Janullatos, shporru nga Shqiperia sa me pare!
   Janullatos, komiteve tane po jo dhembin kockat dhe armet ne
   varret e tyre te bekuara.

   Dhe per ta mbyllur.

   Nuk ka dhe nuk do te kete rrezik te osmanizimit te Shqiperise.

   Kjo nuk do te thote qe mbase ndonje dite, te mos na duhet qe te bashkojme armet me Turqine, per ti dhene ca mesime ndonje fqinji shovinist qe akoma sheh endra per teritoret shqiptare edhe pse mban ne plëncin e tij toka te banuara denbabaden nga shqiptarë.

   Ardhte per te mbare ajo dite!

   1. tourkofagos says:

    eshte teper normale qe nje turkoshqipfoles,te te jap kete pergjigje,madje me nje carcaf arab…….pune korrakesh!

    1. Tani says:

     Qe ketej e tutje turkofagosin thirreni junan pra qe ne turqisht do te thote bytheqire. Sllavet dhe greket kane qene gjithmone armiqte tone keshtu qe dhe Janullatosi i asfalise greke eshte. Ortodokset shqiptare jane shume te respektuar por jo mbeturinat greke si turgofagosi qe eshte biologjikisht evlat vlore. skandalet e prifterinjve greke me pedofili dhe vjedhje parash te dhena per lemoshe jane publike. Nese e mbani mend skandalin e fiks fare me priftin junan qe donte te bente seks eme dy djemte shqiptare, junanit si ben pershtypke fare se eshte normale kjo gje.
     per mendimin tim janos nuk ka pse i hiqet dekorata por edhe pse rri ne shiperi nuk ka. kemi shqiptare plot por jo si junani qe edhe mami ia ka perdorur bythen mire. Junan rrofsh se po na bashkon ne shqiptareve. bej sa me shume nga keto komente se na nxit ndjenjen shqiptare. Sic po e sheh dhe greket dhe serbet po na rruajne trapin. Sa per ju junanet kemi turqine aleeat qe jua ka qire motrat per 400 vjet dhe po e provuat jua ben prape. Mos harro Junanistani 10 milion vetem Stambolli 18 milion. Nuk e di a ke moter se mami ta mbaroi veprimtarine.

    2. shqiponja says:

     Mos harxhoni kohen me kete turkofagosin. Ndonjehere me duket sikur kemi te bjme me nje robot sepse perserit gjithmone te njejtat fjale e ofendime qe nuk kane te bejne me temen ne diskutim.

     Injoroni komentet e tij. Nuk behet debat me nje truteneqe!

   2. Ervini says:

    Te lumte pena, “Nje pergjigje”! Rrofte AKZ, e mbeshtes kerkesen e saj per largimin e armikut Janullatos.

   3. 'kodoshi' says:

    shum koment cilesor dhe realist…’nje pergjigje’ je i nderuar,vari k.qet turkofagos me landin bashke…

 6. kig says:

  Po pse ja kerkojn Nishanit te ja kerkojn Bamir Topit se ai i ka dekuruar prokurorat kriminela dhe kyt antishqiptarin Janullatos/sa ishte ne presidenc vehtem dekurata ndante

 7. Dilema says:

  Ky eshte nje turp i pashembullt. Nje parti qe merr persiper te diskriminoje dhe te sulmoje nje pjese te popullsise qe pretendon se perfaqeson.
  Me kete hapet rruga e Luftes dhe Percarjes Fetare. Aferim cun i Babe dovletit…po i justifikon mire parate qe te dergojne nga Bosfori!

  Shqiperin’ e mori turku,
  i vu zjarr!

  Shqipetar, mos rri, po duku,
  shqipetar!

  1. tourkofagos says:

   sakt,kjo duket edhe ne komentet e arapeve shqipfoles ketu ne site
   mgjt st’arxidia mas,sepse keta arape keshtu kane lindur e keshtu do te vdesin,ne vuajtie……..pune korrakesh!

 8. Ortodoksi Paraktikant says:

  Turp, genjeshtrra, urrjetje dhe dasi. Cfare duan te bejne keta te shitur tek Orienti, te nisin Luften Fetare mes Vellezerve. FASHISTE TE BAB DOVLETIT!
  Por kur pranojne te kene ne krye nje “shqiptar” me origjine turke…kutohet se ku duan te na cojne…

 9. BERISHA LARGOHU, KURSE VOTA PRO BERISHES ESHTE ANTI SHQIPTARE DHE KRIM. says:

  Kerkesa e AK-se eshte e nxituar dhe e dhunshme ndaj fese.

 10. dc says:

  ske kokerr truni,,,,na je peshtiros fare, more vemje e ndyre

 11. dyshimja says:

  he more shoke e shoqe a ju kam thene qe ky plhere eshte me saliun tone.Ky pseudopatriot sben gje tjeter vecse percan popullin,shume dakord me dilemen.Cfare ka bere deri tani,kerkesa anarkike,pa prgram,ashtu cfare ti vije ndermend.Njeri pa karakter,turk i paster.Po mire nuk e esheh ai qe xhamite jnae ndertuar me shumice,vajzat me perce po shtohen.Njeri patetik,thjesht dora e sales dhe asnjeme teper.Patriotizem=muslimanizem.

 12. Beso says:

  Se per cfar e ben AK kete , hajde merre vesh. Po i dha votat ky popull , le te ngordhi per buke. AK po ben ekzakt lojen e meta kokemadhit. Mos e harroni hajdutin me bllok!! kur therriste sali gerdeci, pastaj u shkerdhye ne prehrin e saliut.

 13. Latif Dreqi says:

  Dekoraten e paska dhene Topi.Sigurisht, eshte dhene keshtu ne tym, pa asnje motivacion, si shume e shume dekorata..aq sa i humbin vleren simbolike.Psh.Nishani para ca ditesh na kishte dekoruar me titullin “Nderi i Kombit” keshilltarin e vet Amik Kasoruho..se di per cfare?!Tani une di qe “Nder i Kombit’ e ka Vace Zela, psh ose Tinka Kurti,apo Reshat Arbana.Tani hajde krahasojme Vace Zelen, me Amik Kasoruhon!!
  Sa me shume ti fryjne zjarrit me keq eshte.Kur te vije dita qe Janulla do largohet en ate bote, ortokset shqiptare le te zgjedhin prijesin e tyre shpirteror..Sa per Kastriotin, ka luftuar 25 vjet kunder osmaneve, por nuk di te kete bere ndonje beteje krah grekeve, apo te kete bashkepunim me ta.Sigurisht Bizanti ishte ne erresire atekohe..

  1. shqip says:

   Janullatosi me nivel shkencor besoj se do t’u ketë afruar tek e vërteta se sa është raporti midis asaj që përvetësuat nga kultura pellazgo-ilire, nga ajo që lulëzuat në shekujt V-IV para Krishtit. Për kujtesë, nga përvetësimet e kulturës bizantine bie në sy më shumë shqiponja e Zeut, e Pirros së Epirit, e Skënderbeut dhe e shqiptarëve të sotëm, e cila pasi u bë simbol i Bizantit, u përvetësua dhe u bë krenari për rusët, serbët, greke. Ketu nuk flitet per nacionalizmi tipik ballkanas.

   Zoti Janullatos,se jugu i shqiperise eshte greke. Sa pjesë e Greqisë së sotme është shqiptare? Pse u penguan zbulimet arkeologjike në Dodonën pellazgjike, pse u pengua nxjerrja e barkave të lashtësisë, mbytur në detrat e Greqisë së sotme? Në stilin e tyre të ndërtimit, mos vjen gjë era Iliri?

   Le të vijmë në ditët e sotme. I falemi popullit grek që, mirë a keq, priti në tokën greke qindra mijëra të dëshpëruar e të papunë të Shqipërisë. Ndryshimi midis ekonomisë familjare vetiake ndërmjet dy vendeve ishte aq i madh, sa njerëzit tanë u pataksën (fjalë turke) nga bollëku grek i pamerituar deri në atë shkallë sa u krijua idea… …eh si i ziejnë makaronat grekët! U shfry valvula e presionit të mjerimit shqiptar, u pastruan ferrat dhe plehrat e Greqisë, por na del se mirëqenia qenka ngritur mbi borxhe duke futur duart tek xhepat e taksapaguesit evropian. Dhe sot do shisni ishuj. A e dinin qeveritarët hajdutë, po kisha, mos ishte në lesh të palarë?

   Pakica dropullite jetonte tre- katër herë më mirë se popullata shqiptare. Nuk ka pasur as në socializëm, as në demokraci asnjë djalë dropullit të sakrifikohej nga popullata shqiptare. Por dua t’ju kujtoj se këto ditë në Greqi “u festua” vrasja e emigrantit shqiptar të 161 –të. A ka mbajtur ndonjë meshë për shpirtrat e tyre Janullatosi, apo vazhdoni politikën e Bismarkut e të Theçerit ndaj shqiptarëve? A janë vrarë nga grekët që të shkonin sa më shpejt në gjirin e Perëndisë, siç u vranë edhe ushtarakët e Peshkëpisë të Gjirokastrës? Ju personalisht jo, por politika greke s’ka përcaktuar ende kufirin tokësor midis dy vendeve dhe ëndërron si në vitin 1913 të vjedhë ç’përfshihen në jug të vijës imagjinare Konicë-Këlcyrë-Kalivaç (Tepelenë). Po kjo politikë nën bekimin tuaj zgjat duart e pista në kufirin detar për të vjedhur miliardat nga rezervat tona të naftës dhe të gazit.Nuk mund të kaloj në heshtje paktin anti-Krisht, antifetar të politikës greke vjedhjen e eshtrave të fëmijëve dhe grave në Korçë dhe në Përmet për t’i paraqitur si eshtrat e ushtarëve grekë.

 14. dritani says:

  Fajin per mosvleresimin e Fan Nolit, Visarion Xhuvanit, Papakristo Negovanit dhe Kristofor Kisit nuk e ka Janullatos por e ka Sali efendia in persona.

  Keta i bejne hije Saliut (hije te madhe ama)keshtu qe ai preferoi mos t’i rendiste nder Baballaret e kombit ne kete 100 vjetor. Mos permendim faktin se jane ortodokse…
  Ngado ta rrotullojne historine (rishkrimin si thone tani) fakt mbetet se po te mos ishin shqiptaret e Bukureshtit dhe te “Vatres” ne SHBA si veshtire te kishte Shqiperi.

  Nuk fitohen zgjedhjet duke prodhuar lajme te tilla per me teper avash o Kreshnik se nuk matesh dot me Janullatos.
  Shihe foton se si i rri Saliu, ish-pronari yt!

 15. Ortodoksi Praktikant says:

  Kete te Shen Kozmait me siguri e ka vene Pellumb Xhufi, se e ka fiksim…. Shiko kur Ak te propozoje qe te nxirret jashte ligjit emri “Kozma”… apo qe te “Shqiperohen” emrat e ortodokseve….. Po si do beje Kreshniku, se i iken dhe emri dhe mbiemri…

 16. VELLAI i skenderbeut sherbeu si prift ne malin e shenjte ATOS dhe atje vdiq..kujt i perkiste ky vend i shenjte??? shqiptareve apo grekerve??SKENDERBEU ishte mbret i epirit.

  1. ar says:

   Kur themi Epir nenkuptojme Shqiperi! Natyrisht qe Gj.Kastrioti ishte mbret i Epirit!Fjalori i pare shqip-latinisht shek XIV quhet “Latinium-Epirotium dicsonarium”.
   Mali Athos gjendet ne krahinen e Makedonise,ne jug te saj ne kemben e trete te gadishullit Halkidiki,nuk ka lidhje fare me greket dhe Greqine!Makedonia eshte pellazge(shqiptare),u pushtua nga Perandoria Romake,popullsite sllave(bullgare) u vendosen atje ne shek VI-VII,pastaj u pushtua nga Perandoria Osmane ne shek XIII-XIV.Ne shek XX Makedonia u pushtua dhe u nda nga Serbia(veri-Makedonia e Shkupit) dhe Greqia(jug-Makedonia e Selenikut)!Popullsia e krahines se Makedonise ka shekuj qe ka qene gjithmone e perzier(shqiptare,sllave,vllahe,turq,greke,ebrej,rome,etj).Greket kane qene gjithmone nje komunitet shume i vogel ne te gjithe zonat e Makedonise dhe kryesisht i vendosur ne zxonat bregdetare! Pas pushtimit te Makedonise jugore nga Greqia ne 1913,shteti grek ndoqi politiken e pastrimit etnik (kunder shqiptareve,sllaveve,turqve}, te asimilimit te popullsive dhe te vendosjes se koloneve kristiane nga Turqia (pondeve,kapadokijve,karamanlijve),rreth 800.000 banore te ardhur.E gjithe kjo per te ndryshuar perberjen etnike te krahines,me parrullen “Makedonia eshte greke”! Makedonia nuk ka lidhje me greket,por gjysma e saj eshte e pushtuar nga shteti neo-grek!
   (Zona e malit Athos eshte e mbushur me manastire kristiane te te gjithe popujve kristiane ortodokse te rajonit(rumun,bullgar,shqiptar,grek,serb,moldav…).Manastiri i madh i Shen Lavres eshte manastir shqiptar,prifti i fundit shqiptar sherbeu aty deri ne 1969)

 17. SOPIQOTI says:

  KRYEPESHKOPI JANULLATOS ESHTE DRITA QIELLORE QE U DERGUA PER TE NGRITUR KISHEN ORTODOKSE ATY KU ESHTE SSOT.JO VETEM QE ESHTE I FRYMEZUAR THELLESISHT ME NDJENJA NJEREZORE POR GJENDEN RRALLE NJEREZ SI AI QE I DEDUKOHEN ME SHPIRT E ZEMER PER TE SHPENE TEK NJERZIT FJALEN E PERENDISE.PER PUNEN E TIJ TE PALODHUR JO VETEM Q

 18. rinia says:

  bravo ak shume e gjetur kjo ceshtje..

 19. SOPIQOTI says:

  KRYEPESHKOPI JANULLATOS ESHTE DRITA QIELLORE QE U DERGUA PER TE NGRITUR KISHEN ORTODOKSE ATY KU ESHTE SSOT.JO VETEM QE ESHTE I FRYMEZUAR THELLESISHT ME NDJENJA NJEREZORE POR GJENDEN RRALLE NJEREZ SI AI QE I DEDUKOHEN ME SHPIRT E ZEMER PER TE SHPENE TEK NJERZIT FJALEN E PERENDISE.PER PUNEN E TIJ TE PALODHUR JO VETEM QE E MERITON DEKORIMIN POR DHE NUK DUHET TE VONOJE DHENIA E NENSHTETESISE SHQIPTARE.

 20. che gomara says:

  po edhe nje kerkese per spahih jenicerin turk te aleances faqe zi sipas xhaxhi saliut me nje gjak me turqit.kerkesa eshte:
  te ndalohet pellitja arabe me autoparlante ne nje gjuhe aspak shqiptare se po na terrorizon femijet :))

  1. Doni ALBO says:

   Ju qe pellitni si gjaja s’bashku me nazistet greke neper tubime per zhdukjen e kombit shqiptar nuk eshte problem sipas teje, ky eshte terrorizim e jo thirrja e azanit qe nuk lendon as nuk kerkon zhdukjen e ndonje kombi ose feje tjeter po ne qofse nuk te pelqen shko ne greqi aty je i qete si shkerdhate filogrek qe je.

 21. Landi- Sverige says:

  Ai eshte Urdheri Gjergj Kastrioti. Titull Iskender le te mbajne turqit, arabet, perset e kushdo tjeter anti-kristian. Heroj Kombetar luftoj per kombin, per flamurin, per besimin kristian dhe traditat e arbrit. Pikerisht kete beri dhe ky plak i urte dhe i dashur, riformoj dhe ngriti ne kembe besimin ortodoks te shqiptareve te shkaterruar nga diktatura hoxhiste. Ai rindertoj jo vetem kishat dhe monastiret e shkaterruara, por edhe shkolla, kopshte e spitale qe te studjojne e kurohen shqiptaret e te gjitha moshave dhe besimeve. Ai me fjalen e tij te embel uron te gjitheve per paqe, dashuri e mirqenie. Kjo ju shqeteson more Spahi? Arqipeshkopi as jep urdher as nuk ndalon askend per tu futur ne kishen ortodokse shqiptare. Ai nuk eshte doganier kufiri, nuk eshte polic, nuk eshte minister i brendshem, nuk eshte kryeminister, nuk eshte kryetar shteti qe te ndaloj apo te japi urdher per dike te pa-pelqyeshem nga ana jote more Spahi!
  Prandaj more fashist i ndyrre, more turkoshak, ne keto dite festash te kristianizmit, mos na u ngjit si ferra neper kembe dhe sa me larg duart dhe gjuhen tende helmuese nga ortodoksia shqiptare dhe popullsia e atij besimi!

  1. Obergruppenfuhrer says:

   O land idioti dhe pa kulture evropiane FARE! Po c’idhje ka ketu turku, islami arabi?????? Une kam e thene shume here ne komentet e mia qe islami e ka vendin ne Arabi JO ne Europe, po ju more pederaste etiopie e perdorin kudo vend e pa vend.
   Po kritikohet nje pederast jevg qe do te percaje kombin shqiptar, c’lidhje ka ketu feja???? Une jam i krishtere por ne rradhe te pare jam shqiptar dhe do te punoj gjithmone per ceshtjen shqiptare PAMVARESISHT FESE. A e more vesh, o trap refugjat gerk ne suedi!!!

   1. arbeni says:

    po ty cte dogji?clidhje ke ti me turqit,arabet qe idhesh perpjet

  2. plaku says:

   Landi Sverige,
   Ku i gjeti Janua leket per te ngritur gjithe keto kisha dhe manastire ?
   A paguan gje taksa ne Shqiperi Janua sepe, kisha orthodokse greke ne Greqi ka paturpesine te mos paguaje taksa.
   Landi – Sverige a mendon me te vertete se, kush ishin qellimet e Janos per censusin ? Kujtoj ketu se, Greqia vete nuk e di se sa eshte numuri i myslimaneve dhe feve te tjera.
   Per kete ja ku ke edhe materjalin e meposhtem :

   linku : Wikipedia. de Griechenland
   I konsideron te gjithe qytetaret greke si greke…….

   gjermanisht
   Da der griechische Staat alle Staatsbürger als Griechen betrachtet, werden keine Informationen zu sprachlichen Minderheiten erhoben, stammen die folgenden Zahlen aus Angaben des griechischen Staates gegenüber den europäischen Institutionen oder deren eigenen Schätzungen. Schätzungen verschiedener Minderheitsorganisationen sind oft weit höher; wie aktiv die jeweilige Sprache noch gesprochen wird, ist nur unzureichend erforscht.[12]
   Neben der orthodoxen, griechischsprachigen Mehrheitsbevölkerung existieren einige religiöse und sprachliche Minderheiten sowie Zuwanderergruppen. Da Griechenland solche Bevölkerungsgruppen aktuell statistisch nicht erfasst, beruhen alle Angaben zur Anzahl ihrer Mitglieder auf Schätzungen und können je nach politischem Standpunkt stark variieren.

   shqip

   M.q.se shteti grek i shef te gjithe qytetaret e Greqise si greke, nuk jepen informacjone ne lidhje me pakicat sipas gjuheve qe ato flasin.
   Vleresimet e numurit te tyre. te dhena nga organizatat e pakicave kombertare, jane shume me te larta dhe kjo gje nuk eshte studjuar si duhet.
   Pervec ortodokseve, eksistojne disa pakica fetare dhe folese. M.q.s. Greqia keto grupe te popullsise aktualisht nuk i ka regjistruar, te gjitha te dhenat ne lidhje me numurin e tyre bazohet vetem ne vleresime te peraferta dhe ndryshojne sipas pikpamjeve politike.

   Kesaj i thone bej si them une dhe mos bej si bej une.

   Pervec kesaj, ne linkun poshte shifet se, ne kishe brenda ( ne territor shqiptar ) kishte vetem nje flamur dhe ky ishte flamuri grek. E para kisha eshte e ndare nga shteti dhe politika. Cfare desh flamuri grek ne kishe brenda.Ne se kjo eshte normale pse, nuk ishte edhe flamuri shqiptar se, ti i bie trumpetave duke folur per orthodokset shqiptare dhe bla bla bla.
   Landi Sverige syte besojne me shume se veshet. Eshte fakt se, ne kishe brenda ishte flamuri grek dhe ky tregon se, kush jeni juve dhe se cfare doni te arrini ne Shqiperi.
   Fatmiresisht shqiptaret jane gjalle, jane te varfer por jane krenare dhe kete e kemi treguar ne histori. E dyta, duket sheshit se, Janoshi di pak fare shqip dhe pretendon te jete shefi i orthodokseve shqiptare.
   E treta, ne kete link shef edhe se, sa e duan orthodokset shqiptare Janoshin tend.Ja linku :

   http://www.youtube.com/watch?v=c-155gEfJrE

   1. Landi- Sverige says:

    Clidhje ka more Plaku se paguajne apo jo taksa kisha greke ne vendin e saj ne kete artikull. Per punen e taksave vendosin ligjet e shtetit te atij vendi. Ne Shqiperi kisha ortodokse eshte konform ligjeve te shtetit dhe ketu nuk flitet aspak per mos pagim taksash, por per mos respektimin e personalitetit me te larte te saj, bile edhe me keq duke e cilesuar ate armik. Dhe kush e thot kete gje, nje kryetar partie qe pretendon te jete kryeminister i te gjithe shqiptareve, ne nje moment kur sic shkruan dhe ti ne komentin tend, kisha me politiken jan te ndara!! Ne vitin 1992 kur shqiptaret jetonin me ndihmat e Europes, kur shteti ishte plotesisht i pafuqishem, Anastasios me vullnetin dhe durimin e tij beri nje pune te paimagjinueshme, jo vetem per ti rrikthyher vendin qe i takonte kishes ortodokse, por shume me teper se aq. Parate more Plaku, as u vodhen dhe as shteti fukara i Shqiperise nuk i dha. Ishin perpjekjet personale te tij, ishte ndihmat e kishes ortodokse ne te gjithe boten, ishin ndihmat e besimtareve ortodoks ne te gjithe boten, ishte BE-ja dhe SHBA-ja qe ndihmuan financiarisht kete program kolosal. Duhet te kini parasysh se, ashtu si ortodoksia nuk ngaterohet ne problemet e besimeve te tjera, ashtu dhe besimet e tjera nuk duhet te nderhyjne ne problemet e ortodoksise. Megjithate, ti dhe te tjereve si ti, ne qoftese nuk ju pelqen egzistenca e kishes ortodokse ne Shqiperi, ne qoftese nuk ju pelqen bashkegzistenca midis besimeve fetare, kini te drejten te ankoheni per ligjin sic po vepron edhe qytetari mysliman Spahiu.
    Ai link pacavure qe e poston ne cdo koment tendin eshte sa qesharak aq edhe i pabaze. Te jam pergjigjur ne komente te meparshme. Megjithate po te bej une nje pyetje. Perse nuk pyet ndonje nga personat qe ti i klasifikon si minoritet ne Greqi, psh. nje cam ose nje arvanitas, qe i ke dhe patriot, dhe te ta japin ata pergjigjen? Kur ben dialog me mua leri ndarrjet “ju” dhe “ne” sepse, ne radhe te pare, nuk je ti ai qe do percaktosh se kush jemi “ne” dhe kush “ju” dhe ne radhe te dyte, meqenese ben ndarrje, sa i kemi dhene ne ketij vendi ne shekuj per liri e pavaresi, per clirim e ndertimin e tij dhe ne cdo aspekt te jetes, nuk mund te krahasoheni ju pjesa e cameve te deportuar ne Shqiperi.
    Ai qe eshte krenar, punon per te ecur perpara dhe jo te kthehet ne mesjete, punon qe te jete si te tjeret, si me te zhvilluarit, me dinjitet dhe i respektueshem dhe jo me problematiku. Kete pikerisht ka treguar historia dhe realiteti se ku jemi sot.

    1. plaku says:

     Landi Sverige,
     Per cilin link pacavure e ke fjalen.Per linkun ku duket kjarte se, orthodokset shqiptare nuk duan per shef Janon i cili, nuk di shqip, per linkun ku ne kishen orthodokse shqiptare ishte vetem flamuri grek apo per linkun ku tregohet se, Greqia vete nuk ka te dhena se sa pakica kombetare ka, ku cdo person me pasaporte greke nuk lejohet te kete kombesi tjeter pervec asaj greke.

     Ti thua : ” punon qe te jete si te tjeret, si me te zhvilluarit, me dinjitet dhe i respektueshem dhe jo me problematiku.”

     Me vjen keq por une mendoj se Greqia duhet te mesoje nga Shqiperia per sa i perket fese. Ne Wikipedia ( qe ti e quan paçavure ) thuhet ne gjermanisht :

     Griechenland ist so der einzige Staat der Welt, der diese
     Konfession des Christentums zur Staatsreligion erklärt hat.
     So untersteht die orthodoxe Kirche auch teilweise dem Staat, zum Beispiel müssen alle Bischöfe vom Parlament bestätigt bzw. neu gewählte Regierungen vom orthodoxen Erzbischof vereidigt werden.

     Perkthimi ne gjuhen shqipe eshte :
     Greqia eshte keshtu i vetemi vend ne bote i cili deklaron se feja orhtodokse eshte feja shteterore.
     Feja orhtodokse varet pjeserisht nga shteti, per shembull duhet qe, te gjithe bishofet patjeter te konfirmohen nga parlamenti dhe qeverite e reja te zgjedhura duhet te bekohen nga Erzbishofi orthodoks.

     Ti e di se, sa lufte dhe dhimbje i eshte dashur njerezimit te ndaje fene nga shteti dhe fene nga politika. Ti je ai qe, kerkon qe te kthehesh ne mesjete dhe jo une, duke na trumbetuar ketu ne forum fene greke e cila, eshte per fat te keq edhe fe shteterore gje qe, nuk flet per nje Greqi moderne.

     Me qe ra fjale te duket ty normal qe, Janoshi lejon te futen ne kishen orthodokse shqiptare militantet e Agimit te Arte.
     Per sa i perket Janoshit ti e di se, vendimi i Patriarkanës së Stambollit i marrë në vitin 1936, ku shprehimisht thuhet se “Çdo komb ka të drejtë të ketë kishën e tij të pavarur dhe Kryepeshkopin e racës së vet” nuk po respektohet.

     Per sa i perket ndihmave ne leke qe ju dhane Janoshit edhe ti vete e di se po genjen pa pike turpi.Nje pyetje, a ishte Napoleon Zerva nje orthodoks grek apo jo ?

     1. Landi- Sverige says:

      Qe te kryhesh cfar do lloj profesioni duhet te kesh pergatitjen profesionale dhe shkollen perkatese. Qe te jesh inxhinier, mjek, pilot, jurist, ekonomist, arkitekt, biolog, kimist, etj, etj, sigurisht qe duhet edhe studimi perkates per secilin profesion. Te njejten gje kerkohet edhe per nje klerik, jo me per personalitetin me te larte te nje besimi fetar. Cili shqiptare mbas vitesh e vitesh te shkeputur nga ideologjia fetare i kishte keto cilesi? Gjithashtu ligjet fetare nuk jane si ligjet ne jeten civile dhe Arqipeshkopi mund te hiqet dhe viret sipas deshires se njerit e tjetrit.
      Cfar shembulli duhet te mari Greqia nga Shqiperia per problemin e fese?! Mos duhet te prishi edhe ajo kishat dhe xhamite?! Apo duhet te beje kete qe po bene Spahiu ndaj besimit te 25% te shqiptareve?! Minoriteti mysliman i Thraqit ka liri te plote ne besimin e tij, ka deputete ne parlamentin greke qe betohen ne Kuran, ka te drejten e shkollimit ne gjuhen amtare, etj, etj. Politika turke ishte ajo qe si ne vitet 1950 ashtu dhe ne vitet 1960 beri pastrime etnike nga Zmirni e Konstandinupoli te gjithe banoreve me kombesi greke qe nuk donin te hiqnin kombesine greke duke u marre edhe gjithe pasurine e tyre. Sot eshte ligj ne Turqi qe vetem qytetaret greke, armene e bullgare nuk kane te drejte te blejne pasuri te patundshme atje!!! Cfar shembulli tjeter duhet te marri Greqia nga Shqiperia? Te jete vend diktatorial, te mos kete zgjedhje te lira, te kete pensione 100 dollare, te mos jete ne BE, te mos kete drita dhe uji, te mos kete turizem, te mos kete ekonomi, te mos kete bujqesi, te mos kete flote detare, te mos kete Parthenonen, etj, etj, etj???!!! Plaku, ku jeton??!! Zgjohu!

      1. Landi- Sverige says:

       Nje korigjim , “Arqipeshkopi mund” duhet “Arqipeshkopi nuk mund”.

       1. plaku says:

        Landi-Sverige,
        M.q.s mbron me kaq zjarr Greqine, me thuaj te lutem, a je qytetar grek apo qytetar shqiptar. Une kam shpresuar se, do jesh qytetar shqiptar por sic duket e paskam patur gabim.
        Ne se je qytetar shqiptar si, spjegon faktin qe, ul vendin tend dhe ngre ne pjedestal nje vend qe, aktualisht quhet LYPESI I EUROPES.
        Nuk e di ne se, ke degjuar proverben shqiptar : Qeni leh aty ku ha.

      2. plaku says:

       Landi-Sverige,
       E drodhe perseri. Nuk ju pergjigje pyetjes se, si ka mundesi qe brenda godines se kishes shqiptare orthodokse ishte vetem flamuri grek ? A nuk eshte ky fakt nje TURP ?
       Nuk ju pergjigje pyetjes se, pse Janoshi lejoi te futen ne godinen e kishes orghodokse shqiptare militante te Agimi i Arte te ardhur nga Greqia.
       Greqia duhet te mesoje nga Shqiperia dhe vendet demokratike boterore qe, kisha duhet te jete e ndare nga shteti dhe te mos merret me politike. Kjo eshte arritur me shume lufte dhe dhumbje nga popujt europjane.
       Greqia duhet te mesoje nga Shqiperia qe edhe kisha orthodokse greke duhet te paguaje taksa se ky eshte nje trup i madh. Ne te gjitha vendet europojane demokratike kisha paguan taksa.
       Nuk mu pergjigje edhe pyetjes ne se xhelati i popullit cam Napoleon Zerva eshte orthodoks grek apo jo?
       Per sa i perket problemeve ekonomike desha te te kujtoj se, borxhi publik grek eshte reth 190 % te GDP dhe ne Shqiperi vetem 61 %.
       Me kundershto me fakte, te lutem ne se, nuk eshte e vertete se, Greqia eshte kthyer ne LYPSEN e Europes dhe jeton vetem me lemoshat qe i jep Gjermania.
       Une jetoj ne Zvicer dhe kerkoj te te zgjoj ty nga gjumi dhe endra se, Greqia eshte mesi i botes. Greqia eshte kthyer ne lypsin e BE.
       A u zgjove tani dhe pe se, Greqia jo vetem qe, nuk eshte mesi i botes por brima e zeze ku BE po detyrohet ta mbylli me miljarda Euro qe, jane djersa dhe puna e taksapaguesve te vendeve te eurozones dhe kam mendimin se Greqise duhet ti vije turp per kete fakt.

    2. ar says:

     Landi e kuptoj qe e ke lene Greqine dhe ke vajtur ne Sverige!Une jam nga familje ortodokse,andaj kam te drejte te pyes:
     1.Pse duhet te jete nje grek ne krye te kishes sone,aq me teper kur e ndalon statuti?
     2.Nese nuk kishte klerik shqiptar te formuar, ne Shqiperine e pas ’90,kishte klerik shqiptar ne Amerike qe mund te behej Kryepeshkop,pse nuk u vendos nga ata?
     3.Nese per cdo arsye nuk u realizua nga shqiptaro-amerikanet,nuk kishte prift jo-grek (rumun,bullgar,moldav,sirian,rus,po deshe edhe serb) qe mund te behej kryepeshkop i kishes sone?
     Lando ti nuk e kupton dot se perse nuk duhet qe nje grek te jete ne krye te kishes sone,sepse me siguri nuk e di historine e kishes greke dhe krimeve qe ka bere(dhe vazhdon te beje) ajo ndaj kishave ortodokse te gjithe fqinjeve te Greqise(jo vetem kunder kishes sone), per arsye pushteti!Injoranca nuk eshte justifikim,por duket qe ke ngrene shume suxhukaqi ne Greqi dhe te eshte trashur truri! 🙁

 22. Pikturoj vetem KuqeZi says:

  ky titull jepet per ato personalitete qe japin kontribut per shtetin shqiptar.nuk me duket se z.Janullatos ka dhene ndo1 kontribut pro, por vetem kunder.

  1. Ortodoksi Praktikant says:

   O Zot, po nuk mjaftojne ata mijera vete qe ka mbajtur me pune per 20 vjet, dhjetera milion investime qe ka sjelle, 10 milion euro per restaurimin e monumenteve, 12 milion dollaret per refugjatet kosovare (qe nuk i thane kurre faleminderit, sic e kemi zakon kur hedhim lumin)…. Berjen te njohur te Kishes se Shqiperise ne organizma ku as ne ender nuk kishte qene pjesemarrese, faktin se Kryepiskopi i Shqiperise eshte President i Keshillit Boteror te Kishave dhe “Fete per Paqen”, organizata me e madhe nderfetare ne bote…etj.etj.etj.
   POr ketu eshte problemi. Ju edonit Ortodoksine shqiptare te mbaruar, te asimiluar..sic deshmoi edhe regjistrimi fallco, ku ne mijera raste u shmangen familjet ortodokse…

   1. enea says:

    te kuptoj shume mire, por kush te degjon thuaj, keta filoturket? Keta qe kane gjakun turk ne venat e tyre?

 23. Diol says:

  Nuk ka te beje me shqiperimet e emrave apo me fene orthodokse,por me meriten e ketij urdhri kaq te larte.per mendimin tim, Z. Janullatos nuk e meriton.ju lumte AK

 24. Viola says:

  Ndoshta eshte koha te vleresojme me shume veten tone,sesa te tjeret.

 25. Stef Staku says:

  ANALIZE : AK nje xhest me vlere, pasi i hiqet maska … Janulles !

 26. lavdi te drejtes says:

  Qeverria ka nxjerre nje ligj qe kush investon 200.000 $ ne Shqiperi te mund te marre shtetesine shqiptare .Hiresia e Tij Imzot Anastasi ka investuar disa here me shume , sidonos shpirterisht .Ti kerkojme qeverrise qe ne Kisha dhe Xhamia te ndaloje perdorimin e gjuheve te huaja si kinezce,angleze,gjermane apo arape etj,.Te vihet nje ligj qe cilido qe nga maja e kanbanores kendon gerrqisht ose nga maja e minarese arabisht te denohet aforfe 10 vite heqje lirie .Burgun ta beje ne nje vend me tolerance fetare U S A .

 27. linda says:

  Sa per sqarim. Ketu nuk flitet per komunitetin shume te
  nderuar ortodoks, por flitet per individin Janullatos.

  “Janullatosi mban të fshehur nën velandon gradën e kolonelit të Asfalisë greke”. Asfalia e Athinës ka pasur, ka e do të ketë oficerë strategë, shembull e model për kombin e tyre eshte Janullatosi.

  Kurse, përsa i përket popullsisë ortodokse shqiptare, fisnike dhe atdhetare, ajo ka kontribuar shekull pas shekulli për lirinë, drejtësinë, demokracinë dhe pavarësinë e kombit shqiptar.

  Mund te themi me plot goje dhe duhet te ndjehemi krenare
  per shqiptaret ortodoks qe ne historine e shqiperise jan
  dhe kanqene me patriot se sa ndonje komunitet fetar tjeter
  ne shqiperi.

  Por duhet theksuar qe ky komunitet, keqperdoret nga nje
  minoritet i vogel me origjine greke.

  1. tourkofagos says:

   per ty qe linde…por nuk u rrite.
   Madheria e Tij,Anastasios,eshte nje nga kleriket me te nderuar te botes helene,madje ka nje” pakenaqesi” ne Greqi qe,perse ky njeri i zgjuar e i mire,te mos jete Arxipeskopos i Greqise,por kete fat ta kene shqiptaret[normalisht nuk eshte fjala per ju korraket myslimane,por per vellezerit tane kristiane]!
   Kuptohet qarte,pse turkoshqipfolesi Spahiu,kerkon qe me rikujtimin e baballareve te kombit shqiptar si Noli,Negovani,Xhuvani etj,te fitoi simpatine e asaj pjese shqiptare orthodhoxe,perpara zgjedhjeve te 2013.A mund te me thote kush,se sa jane kristianet ordhodhox,kristianet e Nolit ne udheheqjen e AK-se?????

   1. Spirro (ose gjakdhjere-orthodoks) says:

    @tourkofagos,
    ne nuk duhet te perzihemi ne punet e shqiptareve.Gjergj Kastrioti eshte i tyre bre.Keta te tjeret qe permend ti jane vllehe pra me afer rraces sone te bekuar orthodokse e helene

   2. Zigur Qarri says:

    turko merre Janullaposin ne Heliqistan,ta kemi falur,apo e perdoren afrikanet sa deshen pastaj na e sollet ne.
    Kam degjuar qe hiresia e tij vesh tanga,esht e vertete?-se ti je pergjegjes i pjeseve te nderrimit.

   3. IZI says:

    Junan
    Aman na e hiq qafe bythqirin se nuk e duam fare. Ti mire qe ke mesuar shqip por do te te mesojme dhe turqisht qe kur te qihesh ne bythe sic e ke zakon te ulerasesh turqisht. mami ta di turqishten. Pyete per vlonjatin pyete mamin se e di ajo.

   4. dymi says:

    O Tourkofagos po me cudit me tere mend me kete budallallek qe ke shkruar ketu:”….ka nje” pakenaqesi” ne Greqi qe,perse ky njeri i zgjuar e i mire,te mos jete Arxipeskopos i Greqise…” Aman ore,kur do te vije ajo dite qe ta merrni ne Greqine tuaj te dashur Janullatosin,me qe jeni merzitur shume dhe e keni kaq te nevojtorshem.Por, nuk ka njeri me dy pare mend qe nuk e kupton se ty nuk te plas shume bytha per ate. Ti si shpirt shitur qe je tek greku,per nje kothere buke,te njejten gje do te thoje per cilindo grek te zgjebosur po te vihej padrejtesisht ne krye te ortodoksise shqiptare.Justifikoheni se gjoja ai u vu ne krye te kishes autoqefale shqiptare,sepse ne ate kohe nuk kishte prifterinj shqiptare te shkolluar. Po mire,po tani qe ka disa te tille,pse nuk e thyen qafen nga Shqiperia? Po te jap nje shembull sa per konkretizim:At Joan Pelushi, i shkolluar e shqiptar 400 karat.
    Ne qe shkruajme kunder Janullatosit tend,dije mire nuk jemi kunder ortodoksise shqiptare dhe as asaj ne pergjithesi,por jemi kunder asaj gjoja ortodoksie qe po perdoret,njesoj si dikur, kunder kombit shqiptar, per interesa te megaliidhese.Kunder kesaj gjoja ortodoksie,e cila ishte ne aleance djallezore me Turqine,kane luftuar me mendje te paster vete ortodoksit shqiptare ne rradhe te pare. Dhe kane dhene jeten per shqiptarizmen.Pjella te asaj ortdoksie te zeze,qe synon luften kunder kombit tone,je rreshtuar edhe ti, si ushtar i saj, por kete rradhe pa veladonin e zi.”Mjaft punove per te tjere o fatkeq…”

  2. eleYΘeriskepsi says:

   …sa per sqarim ju zonjushe,jeni came?
   Sigurisht ,jo se intereson dike prejardhja juaj…!!!
   Thjesht ,keshtu kuptoheni me qarte!

   1. Latif Dreqi says:

    po ja edhe qenka came o mendim i lire, ca pastaj?!ajo eshte came, ju jeni dropullite te themi..ajo eshte shqiptare, e ju jeni greke..cfare pastaj?!nuk besoj se jeni me superiore se ajo, sikunder ajo ndaj jush.Ajo nuk me duket ka shkruar ndonje hata e te kete lenduar dikend..Ka nje perceptim, ndofta te gabuar, nuk e di, une nuk jam ne dijeni te puneve te kishes e as qe pretendoj,por ka nje perceptim sikur Janullatos vertet eshte drejtues i Kishes, por me shume ngre zerin e mbron interesin e pjeses orthodokse greke, sesa ortodoksise shqiptare.Dhe tekefundit, nqs myslimanet kane ne krye nje mysliman shqiptar, katoliket nje katolik shqiptar, ka nej hendek se pse ortodokset nuk kane nje shqiptar ne krye..

    1. epiri says:

     o latif aga perse nuk shikon punet e dovletit meresh me gjera qe as si kupton por vetem ngatron shqiperia do behet shtet kur cdo njeri do beje punen e tije dhe te shikoj besimin e tij

   2. ar says:

    Qe kur pellitja e gomarit quhet “mendim i lire”? Apo qe atehere kur gomereve u duket vetja profesore!? Rrace zvarranikesh dhe lepiresish,qe shesin edhe te emen per “argetim”. 🙁
    (Une jam shqiptar nga familje ortodokse,ti mos je turkopont i zbritur ne fshatrat e Epirit te jugut dmth Camerise? )

   3. Mihal Haxhiu says:

    Po ju zonja Toula Kefalaki nga jeni?

   4. mirel says:

    kur flet dhe ti eliqiri si e zgjuar..

  3. Dilema says:

   Pra Linda, ortodokse te mire jane ata qe shajne Kishen dhe Kryepeshkopin..ndryshe jane “greke” dhe duhet t’i debojme nga Shqiperia, pavaresisht se bazat e ndergjegjes kombetare i hodhen ata…
   Tani nuk na duhen me, kemi perseri Baba Erdoganin….
   Por harroni qe intoleranca fetare e dogji ballkanin dhe mbjellja e kwsaj fare ne Shqiperi ka pasoja, sepse haromia fetare eshte si nje lule e brishte, qe do vazhdimish kujdes dhe jo acarin e urrejtjes suaj…

   1. Mihal Haxhiu says:

    @Dylema pse ben rolin e idiotit,Linda ate po te thote qe komuniteti ortodoks eshte patriot dhe ne krye te kishes duhet te jete nje SHQIPTAR.Sipas logjikes tende ne krye te kishes ortodokse o te jete nje grek o ska.
    C’e keni kete baba Erdoganin qe e permendi shpesh,aq keq ju ka lenduar qe ja kendoni cdo sekonde e cdo minute!

    1. haxhi saliu says:

     Po ne krye te xhamise tende o rrembythje, kush eshte?? Ne ne kishat tona te pakten flasim Shqip, kurse deledashet jeshile, pellisni ne arabisht! A nuk te vret veshet kjo gje ty o kerbythje? Apo je i preokupuar qe te merresh me identitetin fetar Europian te Shqiptareve te vertete, duke harruar qe ti je bastardi dhe deledashi ne kete vend!

     Ik ore p…rdhu haxhi sali, se na cave trapin!

   2. Pirro says:

    Ortodokse te mire, z. minorithar, ne radhe te pare jane ata qe nuk vene fene perpara atdheut! Se dyti, jane ata qe nuk e duan Janullacke pedofilen ne krye te Kishes sone!
    Te njejtat kritere vlejne edhe per Katolicizmin dhe Islamin. Kushdo qe ve fene perpara atdheut si dhe njeriun e fese(aq me teper anti-shqiptar)perpara te qenit shqiptar, gjithçka eshte veç shqiptar!
    Njerezit e fese ne truallin shqiptar, DUHET:
    1) TE KENE GJAK SHQIPTAR
    2) TA DEKLAROJNE HAPUR DHE PUBLIKISHT SE NE RADHE TE PARE JANE SHQIPTARE, PASTAJ ORTODOKSE, KATOLIKE APO MYSLIMANE
    3) TE MOS PREDIKOJNE KURRE ASGJE QE I NDAN BESIMTARIN NGA NJE BESIMTAR I NJE TJETER SEKTI, SE TE QENIT SHQIPTAR ESHTE SHUME ME E RENDESISHME SE FEJA VETE

    1. haxhi saliu says:

     Ik ore mbushu ti bythec!! Kur Ortodokset shqiptare po sulmohen dhe denigrohen nga disa rrembythje myslimane te shitur dhe pa vlera ketu, cfare pret ti tju themi ne, faleminderit?? Po kujt i plasi per ca rrembythje pa din e iman, qe shesin edhe veten e tyre, ashtu si ju shiten turkut e cdo lloj pushtuesi ketu ne Shqiperi per 1000-vjet me radhe??

     Mos e krruani me Ortodokset e krishtere shqiptare, sepse pa ne nuk ka Shqiperi dhe po vazhduat me teorite islamiko-turko-arabe, ju do te jeni te paret qe do te shkoni per dhjam qeni neser, po plasi ne Ballkan!!

     Me mend ne koke dhe me kemb ne toke, sepse neser, ju do te jeni te paret qe do te qani per meshire!

     1. Zigur Qarri says:

      …………..rrembythje pa din e iman, ……..haxhi saliu

      Perse,edhe ne Kish turqisht flasin?

     2. wys says:

      cfare thua o i Kozmait? Sa para ke marre nga Athina te nxisesh urrejtje dhe anarshi?
      Kujdes se i pari ne liste je ti……….;)

      1. Tani says:

       Ojjjjjj do na heqin janullatosin??? Pune bytheqiresh me mire ta lene se duhet per konfiguracion/

      2. haxhi saliu says:

       Gjithmone pas teje, o kerbythje Turko-Myslimane! Per dhjam qeni ti, dhe jete e pasuri une, sepse e meritoj si i krishtere Shqiptar.

       1. Pirro says:

        Une mbaj emer e mbiemer te qarte ortodoks shqiptar o kerme e Janullaqckes, po ti moj k*rve Asfalie, si quhesh?
        Bile s’e kam fare problem te shkruaj identitetin tim te plote, shko ne Vlore edhe verifikoje se kujt komunitet fetar i perkas!
        Tani shkruaj po ta mbajti emer e mbiemer te vertete se i bejme shpejt e shpejt verifikimet mbni perkatesine tende etnike!
        Pirro Sina – Vlore

     3. Tani says:

      Kush do qaje per meshire? Po ju jeni rrace muti se asnje pushke se keni shkrehur se jeni rrace greku. Katokilet jane shqiptare por ju greket vetem jeni qire ne bythe. Ju ka pushtuar turku ju ka qire motrat dhe grate ju ka kthyer ne fene e vet per 400 vjet. prape do ju pushtoje dhe nuk i ha njeriu palla per ju o rrace grku bytheqirash. Shiko si po ju le Europa si muti se nuk ju do njeri. mendoje qe ne gjermani deri vone shkruhej ne lokale ” ndalohet hyrja per qente dhe greket”. Ku keni bythe per lufte ju. Ju bythen e keni vetem per ta shitur. YYYYYYYYYYY rrace muti se e ndyte ate toke qe eshte shqiptare.

    2. haxhi saliu says:

     Mos e ofendo emrin Pirro (eshte emer kaurri) ti o kerbythje burre. Para se te komentosh dhe te na shesesh pordhe e dije ketu, duhet qe ta dish se Shqiptaret ishin Ortodokse te krishtere para se ta shisnin bythen te pushtuesi Turk dhe te ktheheshin ne Myslimane! Se kush eshte gjak Shqiptari, si gomar i zgjuar qe ti je beje vete bilancin…….. E bere??? Hajt pirdhu tani legen.

     1. Spirro ( ose gjakdhjere-orthodoks) says:

      @haxhi saliu,
      ke te drejte vella, por cne kete emer kaurresh??
      Eshte mekat.Urgjent ta nderrosh se zemerohet Shen Kozmai yne pastaj e si dihet se c’fare hukubetesh na sjell qe nga lart.Pa ne s’ben kush vella,se jemi gjakpaster ne…

 28. mahmuti says:

  Ky Janullatosi nuk eshte prift por nje batakci dhe antishqiptar i betuar dhe nje agjent ortodoks i fshehur dhe maskuar nen lekuren e qingjit ten poprsalindur,dhe po ben propogande armiqesore per te arritur qellimin e tij e mbrapshte greqizimit te shqiperise se jugut me ndihmen e Barkes,Kseres,dhe Dules e Bollanos si dhe forcave ekstremiste ne Greqi si Agimi i Arte etj,prandaj duhet bllokuar veprimtaria e tij armiqesore ne dem te kombit Shqiptar.

 29. Koz Dynjaja says:

  e more cuna – shqiptaret muslimane ,te thone si te doje dikush ne forum por keshtu do jene – edhe muslimane ,edhe pijne raki , edhe muslimane edhe grate pa shami ne koke, ,,do kishte deshire ndokush qe te jene me mjekra e callma ,por jo ,edhe emrat i kane Agron, Genc ,Teuta , Bujar, Ilir, ne shumice te tyre , edhe muslimane edhe nuk shkojne ne xhami,,si e keni punen tani ..cfare kerkoni?

 30. historia e njerezimit says:

  Mjer ai qe me tradheton mua, tha Jezuesi.

  1. mirel says:

   Mjere ai qe me tradheton mua, tha Zeusi.

  2. Doni ALBO says:

   Kjo duhet ti referohet te krishtereve qe jane ndare ne 3 grupe dhe ne disa nengrupe qe asnjeri per hire te faktit nuk e zbaton fene sipas mesimit te Jezusit, por kete e ke per myslimane besoj po zoteri myslimanet nuk e kane obligim t’i binden ligjeve te krishtera se eshte fe qe bazohet ne Kur’an e jo ne bibel dhe ne fjale te jezusit.

 31. spirojanaqi says:

  shume keq aleanca kuq e zi.

 32. spirojanaqi says:

  dicka nuk shkon mire me kreshnik spahiun.person i dyshimte me keto qe ben.

 33. Atdhe says:

  Popull pa KOQE. Babi vret te birin pse shkoi ne darsem, po s’u gjet nje shqiptar t’i fusi nje plumb ketij perbindshi grek(monstra, si i thoni ju atje ne Shqiperi) qe po konsumon cdo dite e me shume “trupin” e Shqiperise. Haram e keni ate shtet qe nuk ia dini vleren.

  1. Nje pyetje" says:

   Nga ç’vrime kedale t’i pjelle e zeze, qe turperon emrin e Atdheut dhe do qe ti vesh flaken Shqiperise tone me urrejtjen tende aziatike…????

  2. condor says:

   po ik o pile andej nga je.. cke qe k…..

 34. alban says:

  janudhatosi nuk eshte shqiptar dhe as nuk punon per ne, perkundrazi qellimi i tij eshte helenizimi ortodoks pseudo-grek i shqiptareve si ndodhi ne 1800-en me vedhezerit tane arjanit. ne kemi kishen dhe herojt tane ortodoks perse duhet ti leme ne harrese dhe ti zevendesojme me ata qe i vrane dhe i helmuan! janudhatosit jo vetem ti hiqet titulli po edhe te largohet sa me spejt nga shqiperia perpara se te behet kancer i pasheruar.integralistet ortodokse pseudo-greke = talebanet afganistanit!

 35. Orthodhoksia Shqiptare says:

  Perendia ju ndricofte mendjen dhe zemren Kreshnik Spahiu sepse me sa shoh jeni akoma ne erresire te thelle. Shen Kozmai u perpoq per perhapjen e krishterimit dhe jo te nacionalizmit grek.
  Por nuk ju takon ju te mbroni interesat e orthodhoksise shqiptare. Nuk e di prejardhjen tuaj por, nese jeni shqiptar mysliman e keni humbur te drejten te nderhyni ne ceshtjet e orthodhoksise shqiptare qekurse te paret tuaj nderruan fe e gjuhe per interesa personale. Nese jeni pasardhes i osmaneve kete te drejte nuk e keni patur fare.
  Sa ka bere Kryepiskopi per Shqiperine nuk kane bere shume shqiptare qe kishin mundesi te benin. Dhe nuk i ka bere me parate e grekeve. Kur nuk jeni te informuar me mire mos flisni.
  Sa per faktin se kush mund te hyje ne kishe e kush jo, kisha eshte e hapur per te gjithe qe duan te luten. Nuk qendron njeri te dera me lista, kush te hyje e kush jo.
  Nuk keni te drejte ju t’u tregoni e t’u kerkoni besimtareve orthodhokse shqiptare ke te zgjedhin ne krye te kishes Nuk eshte harruar se c’thuhet ne vendimin e Patriarkanes. Ajo fjali qe keni cituar nuk bie ne kundershtim me drejtimin aktual te KOASH. Thjesht flet per nje te drejte. Ne kushtet ne te cilat ishim ne vitet ’90 nuk mund te zgjidhej nje primat shqiptar. E sa per me vone, kisha ka kanonet e saj te cilat nuk mund te shkelen sipas interesave te qarqeve jo te krishtera.
  Nuk keni asnje argument kunder kryepiskopi pervecse gjuhes se urrejtjes dhe cmires te cilat ju kane verbuar syte juve dhe shume te tjereve.
  Mos i luftoni me njerezit e Perendise ne Shqiperi. Boll i luftuat gjate komunizmit.

  1. tourkofagos says:

   Sakt,thjesht,bukur…..Gezuar Krishtlindjet!!

  2. orthodoksi says:

   Te lumte Goja..Gezuar Krishtlindjen!

 36. tironci says:

  O Kreshniko?!
  Pse nuk thu mer lal kush jo ko dhone medaljen e Skenderbeut ktej prifitt grek. THuje mer lal qe jo ko dhone Bomir Topi para tre vjetsh!
  Nuk osht e nershme me bo me demek se je nacionolist kur je aleat me Bomir Topin!!!!!

 37. Amsterdam says:

  A nuk ishte ky në nën-kryetar i KLD-së në kohën kur sistemi i drejtësisë u bë edhe më i korruptuar? Besoj nuk ka gojë të flasë për asgjë tjetër. Të japë llogari për veprat antikombëtare duke shkatërruar sistemin e drejtësisë që e mban një shtet në këmb dhe i rregullon edhe çështje si kjo e dekoratave.

 38. Niku says:

  T’i hiqet. Janullatos s’ka thene gjysme fjale ne 20 vjet, per 100-ra mije shqipetare-arberesh te besimit ortodoks qe rrojne ne Italin e jugut qe nga koha e Skenderbeut. Perkundrazi nakatoset me punet e Politikes e te censusit. Madje une propozoj t’i qethin mjekrren, t’ja shohim surratin!

  1. Ortodoksi Praktikant says:

   O Niku, po ç’pune ka Kisha Ortodokse me Unitet katolike te italise???? Perkundrazi, Unitet i kane perdorur gjithmone si kale troje kunder ortodokseve. Kujto kohen e Luftes, me ndihmesin e Jakomonit, arbereshin Petrota…. Apo, duhet share dhe themi cna vjen neper mend…

  2. dritani says:

   Ia ke fut kot plako!
   Arbereshet praktikojne ritet sipas Kishes se Lindjes por jane ne varesi te Vatikanit.
   Ortodokse kokeforte! As ne Itali nuk u asimiluan.
   Pune karakteri…

 39. agim says:

  po ku je o ENVER djali hahahahahahahahahaahah ate oni ju mor derra hahaahahhahahahahhah

 40. Ziko says:

  Janullatosi duhet te debohet si nje zagar grek nga Shqiperia.
  Eshte nje spiun grek qe punon per interesa te Greqise dhe henelizimit te orthodoksve shqiptare. Eshte ky moster greke me kryq ne bythe qe fshiu nga Kisha Orthodokse Shqiptare themeluesin e saj, te nderuarin dhe patriotin Fan Noli. Jashte nga Shqiperia spiunet e grekut dhe simpatizanet e Agimit te Art Evgjit.

  1. Nje pyetje says:

   Po ti Ziko, cfare zagari je qe leh ne kete fare feje…???

   1. mirel says:

    Ai lloj zagari qe duhet tju kafshoj juve ne fytyre, dhe te mos na ngjiteni me si muti pas kepuces.
    Ketu eshte Shqiperi dhe nese duhet te kete praktika dhe hierarki fetare duhet te jene shqiptaret.
    Nuk duam pushtim institucional fetar.

 41. ERDHI DHE CUDIA E RADHES NGA SPAHI-JENICER-DOVLET-HAMAM-ASQER-BIRINXHI-HANEM-KURBAN-OROGLLU-HAVA-DYLBER-i.E KA ZENE MERAKU ME HIRESINE E TIJ ,SHIKO BRE LALI IMAM BAJALLDITE QE ULERIJNE ARABISHT NGA MAJA E MINARESE QE NE PIKE TE MENGJESIT DHE NUK LENE AS QENTE TE FLENE REHAT.SA PER HIRESINE NA E LER NEVE ORTODOKSVE TE MENDOJME PER TE.A S’ME THUA BRE KRESHO DJALI :FYTYREN TE MBULUAR E KE?PO PRAPANICEN SA HERE NE DITE E NGRE PERPJETE?KETO SHIKO KRESHO MAVRIJA ,PA HIRESISE NUK I HYN GJEMB NE KEMBE NGA TEPEGERAT QE LESHON TI NGA GOJA.SELAM TE KEQEN.

  1. orthodoksi says:

   hahhaahahhhahahahahahahahahahahhahaa..selam te keqen…hahaha

 42. orthodoksi says:

  po ik o Kreshnik palla kerko baben andej nga Turqia… e bete shqiperine bum-bum kabum me gjithe kta pallat siper qe flasim kodra mbas bregut..nuk shikojme cbehet ne shqieperi korrupsioni i gjalle ku vete pall Spahiur merte 100.000 euro per te emeruar gjykatesit po u kujtua tani me ndihemen e palleve turq..Anastasi ka 20 vjet kontribut dhe i perket fese e jo dollmave ..shikoni kokemadhin meten e ata pallat e tjere qe dalin ne tv e scan bythen njeri …

  Anastasi e meriton ate titull aq sac e meriton the Skenderbeu ate fame(Atlet i Krishterimit), se te dy per te njejten gje luftuan..
  Anastasi nje gje te vogel te kishte do e kishit qeruar sa hap e mbyll syte se ka 20 vjet atje e ashtu vazhdofte..Ckini o turq qe fusni hundet en punet e orthodokseve …shikoni baben andej nga turqia..

  tani u kujtuat per patriotizem..hahahaha.hipokrizi e gjalle..lexoni mo gazet shikni cbehet …

 43. Kepesh Voda says:

  Ky njeri i shenjte eshte busulla e te gjithe ortodoksve shqiptar,99% e ortodokseve pavarsisht besojne apo jo e mbeshtesin kete shenjtor te tyre,sepse ishte Ai qe e ringriti nga themelet kishen dhe besimin ortodoks shqiptar,keshtu qe turku spahi e ka te kote kete lufte,partia e tij seshte gje tjeter vecse aleanca e muxhahedineve shqiptar me origjne turke te cilet provokojne lufte fetare qe do ishte fundi i shqiperise.Prandaj shqiptaret nuk duhet te bien pre e nje pinjolli turk, qe nuk e ka per gje ,qe shqiptaret te vriten apo te shahen mes tyre.

 44. Koz Dynjaja says:

  ..kur disa vllezer banojne ne nje cati ,nuk thuhet se e dij une se cfare bej ne dhomen time. Sepse duke lene ne dhome te rrjedhe uje edhe pse dhoma yte do kalben treret dhe do na zeje te gjithve brenda catija . AKZ eshte ne te drejten e vellezrve te shtepise . …..

 45. jani says:

  Drejt e ke o kreshnik djali vetem se ti harrom dicka : ky urdher nuk hiqet se nuk eshte si urdhrat qe jepje ti neper gjykata per ceshtje qe duhej te perfundonin sipas oreksit tend . Shume gjyqtare te ndikuar nga ty jepnin vendime sipas interesave dhe sasise se lekeve qe merrje. Shume vendime merreshin ne zyrat e TIA dhe ju dergohej dhe I argumentuar gjyqtareve neper rrethe . E sa zullume ke bere ti mor djale , ndersa tashti ngaqe disa legena te puthin dhe doren neper takime ka filluar te duket vetja dhe udheheqes apo shpetimtar I kombit. Sa per fortlumturine e tij Kryepiskopn Janullatos nuk ke surrat ti ta permendesh pasi te ligat e tua nuk I lan as lumi e as perroi .

 46. Bardhi TolabI says:

  Turkofagos!
  Nuk po e zgjas,e ke thene shume mire:
  Janullatos,”…eshte nje nga kleriket me te mire te botes helene…”
  Nuk kam kundershtim,le te veje ne boten helene dhe jo te rije ne token Arberore.Sepse ortodoksizmi,eshte edhe ne vende ku nuk eshte Helladha jote.Ortodokse,ka ne Shqiperi,po ka dhe ne Siri,ortodokse jane dhe sllavet me kishen e tyre.Qendra e saj Patriarkana eshte jashte Helladhes,eshte ne Turqi,por nuk eshte Helladhe.Po te veje ne Greqi ky Janullatusi “i nderuar”,jane te kenaqur edhe Grket,te cilet e dashkan shume dhe qenkan te merzitur qe nuk u “sherben”atyre,por te kenaqur do te jene dhe otodokset Shqiptare,te cilet e duan Kishen e tyre Shqiptare te Pamvarur,ashtu si e bene me sakrifica ortodokset e shquar me Fan Nolin ne krye.
  Per te te mos mbetur merrak,nuk jam besimtar,por jam Shqiptar dhe gjak Shqiptari me nene dhe babe,jam patriot dhe nuk dua t’ja di per kisha e xhami,por vetem per Shqiperi dhe Shqiptari.Jam per lirine e besimit,por pa cenuar interesat e kombit.Jam per lirine fetare,por kunder percarjes.Jam per lirine fetare dhe ushtrimin e saj ne gjuhen e bukur Shqipe.Kush nuk di arabisht,nuk ka se si te mesoje nga predikimi i fese ne gjuhen arabe,kush nuk di greqisht,nuk ka se si te mesoje nga predikimi i Kryedhespotit ne gjuhen Greke.Dua qe Shqiperine ne cdo qelize te shtetit dhe te besimit,t’a udheheqin vetem Shqiptare dhe vetem te tillet.

 47. Si guxoni ju mer ArKadashet e ngjyrave te flamurit Shqiptar,
  me bo te tilla kerkesa !
  A kuptoni ju cdo me thon ajo qi kerkoni ju nishanit ?
  Do te thot mi nxer jarakun e grekut nga suma e serbit berisha .
  Eshte nji kerkes idiote kjo e cila bie ndesh me intersat nderkombetare .

 48. Ortodoks_Shqiptar says:

  O Niku i Spahijve

  Mos guxo te prekesh ne seder ortodoksine, as Kryepeshkopin e nderuar, as shenjtoret qe i njeh gjithe bota Ortodokse (si Shen Kozma i Etolise) se kesaj rradhe nuk ta fal kush! Ne jemi gati ta mbrojme Kishen deri ne gjak. Poshte nacionalizmi i verber. Rrofte Shqiperia! Rrofte KOASH!

 49. templari46 says:

  Une nuk do flas se kush eshte Hiresia e Tij, formimi i Tij, roli i Tij ne boten kristiane, vlerat e Tij intelektuale, teologjike, shkencore, shoqerore, figuren e tij si simbol te paqes dhe bashkeekzistences, te respektit dhe miresise, te bashkepunimit dhe te ardhmes.
  Une nuk do flas per Hiresine e Tij Janullatos, si arkitekt i ringritjes se vlerave historike, kulturore, morale e shoqerore te shqiptareve puritane, te shqiptareve qe bene histori, te shqiptareve qe Kishen, kristianizmin dhe filozofine kristiane e perdoren ne art, kulture, edukim, formim, shoqeri dhe zhvillim, duke identifikuar vendin dhe veten dhe duke i dhene njerezimit figura te shquara, qe ndryshuan biles dhe historine e njerezimit.
  A nuk eshte valle iliriani Konstandini i Madh nje i tille, ky Perandor dhe Shenjt i Madh? Dhe sa te tjere?
  Une nuk do te flas per Hiresine e Tij, per kontributin e Tij kryeveper ne restaurimin dhe ringritjen e Kishave me vlera universale, monumente te kultures dhe pasaporta origjinale te kristianitetit europian, ku kane dhene kontribute te paperseritshme artiste te kalibrit boteror, si Onufri, Selenica, Shpataraku etj, dhe qe shpesh behen objekte sulmi nga nizamet pseudoshqiptare selefe jo kuq, por zi Arabie.
  Une nuk do flas per rolin e Tij, si i Urte, ne nje vend ku dyndja dhe presioni mamluk, anadollak, sumist fillon nga gjuha arabe e mengjesit, nga ngritja e sumes 5 here ne dite dhe perfundon me sjelljen dhe veprimin e Vezirit Mullah Berisha vella i turqve nga nena dhe baba.
  Une nuk do flas per kontributin e Tij dhe per islamiket shqiptare ose jo, per kontributin e Tij praktik gjate luftes se Kosoves, duke tejkaluar dhe Komunitetin Islamik shqiptar te Selimit, si dhe rolin e Tij paqedashes ne gjithe kete katrahure.
  Une nuk do permend rolin e Tij, ne zhvillimin dhe riperterritjen e KOASH, edukimin dhe shkollimin e saj, plotesimin e saj me elemente te zgjedhur teresisht shqiptare, respektimin dhe zbatimin e rregullave kanonike, si dhe pastrimin e KOASH-se nga batakçinj, synetlinj dhe kuqezinj turkoarabe.
  Une nuk do flas per kontributin e Tij gjigand ne mbrojtje te te drejtave te emigranteve shqiptare, dhe ne forcimin e marredhenieve me shtetin dhe popullin e respektuar grek.
  Mirenjohje dhe nderim HIresi, shume shendet dhe mbaresi ne punen dhe vepren Tuaj, per vazhdimin e vepres se Zotit, per forcimin e kristianizmit dhe mbaresine e besimtareve kristianeortodokse shqiptare.
  Ju e meritoni me shume se kush tjeter dekoraten Gjergj Kastrioti, e ketij atleti te Krishterimit, sepse edhe Ju si Ai jeni nje atlet i Krishterimit, nje teoricien dhe luftetar i Tij.
  Kush me shume se Ju e meriton ate? Ju jeni njelloj si vullnetaret gjermane, apo si kristiane te tjere qe mbronin muret e Krujes, nga Sulltan Murati apo Mehmeti, sulltane te cilet sot jane shenjta per kuqezinjte me çarçafe ne koke, ketej e matane kufirit.
  Une sot do flas per nje plehre me emrin Dashamir Uruçi.
  Eshte nje plehre Shkodre, qe dikur si kriptoislamike i lepinte bythen Enver Hoxhes familjarisht, biles u be dhe anetar partie athere kur Partia e Ramizit po jepte shqirt.
  Ky, Dashamir ky open mind, kjo kurve shoqerore dhe morale, ky kriptoturkoshak i djeshem dhe megaturkoshak i sotshem, ne vend qe te ishte shembull i uljes se tensionit nderfetar, i solidaritetit dhe respektit nderfetar, kthehet ne nje nizam i asqerit mendjezi pseudoshqiptar dhe behet zedhenes i nje lajthitjeje shoqerore, fetare dhe politike.
  Dashamir Uruçi, o i degjeneruar, qe s’le force politike pa shetitur dhe perfituar, o bajge islamike, o kerme morale e Shkodres, a te ka rene ndonjehere ndermend me kritiku, vetem me kritiku Hoxhen Sulejman te Shkodres?
  O islamik i degjeneruar, o plehre sumiste, kjo eshte detyra e nje intelektuali, me mbjelle perçarje dhe urretje?
  O shkerrdhate, po kontributi i Janullatosit eshte ku e ku me i madh se kontributi i selefeve te llojit tend, se kontributi zdral i zdrales tende familjare.
  O plehre, po ti po te ishe persembari do ulje koken dhe meditoje pas asaj qe te gjeti, apo ju islamiket se keni per gje???
  O Dash shkerrdhata e kam parasysh llojin tend te degjeneruar dhe pervuajtur deri ne poshterim, kur binte fjala per jetese.
  Plehre ke qene dhe athere, superplehre dhe tani. Si i tille,si maskara e gjete veten o sume islamike tek vellai jot turkoshak mendjezi tek Spahiu.
  Ajo eshte streha e turkoshakeve, e dylberave si puna jote.
  Dikur mendoja se shkodranet me shprehjen lapidar, turk te mire dhe bajge te mire nuk gjen kishin 100% te drejte, ndersa tani mendoj se kane te drejte 200%.
  Ti je shembulli me ideal i kesaj shpreheje. Je turk muti.

  1. Spirro (ose gjakdhjere-orthodoks) says:

   @templari46,
   Amen vella! Po leri keta shqipot c’fare merresh me keta.Ne jemi me Janullatosin vella le te plasin shqipot.Nuk na duan verioret e kosovaret ne se jemi me gjak helen.Ne sikter maloko-kosovaro-muslimet, ne sikter!

  2. hajriu says:

   templari46
   “Une nuk do flas se kush eshte Hiresia e Tij, formimi i Tij, roli i Tij ne boten kristiane, vlerat e Tij intelektuale, teologjike, shkencore, shoqerore……..”
   ====================================================================
   Janullaqis eshte nje kokrra e kkkkuuuuu… ashtu siç jeni te gjithe ju jevgjitet e athines ….. tani ikni e shqyejeni janullen qe te beni
   ndonje kacidhe dhe mos na çani janullatosin o kkkkkkuuu…vat e greqise.

  3. XYZ says:

   @Templar, te vjen keq per bushtren tende te Elladhes qe po jep shpirt?! Nuk e shpeton dot as ti dhe as ndonji homo-lesbos gaylada mongrel Ruso-Mesjetaro-Genocidjal.
   Janullatusi eshte kancerogjen i ndyte qe nuk vlen per asnji lloj komenti. Janullatusi eshte nji Donkishot-Palaco anti-kushtetus, anti-European, anti-Katolik, anti-Musliman, anti-Globalist dhe mbi te gjitha anti-NJERZOR. Kriminel i veshur me veladonin e priftit per ndasi jo vetem etnike por edhe fetare.
   Plehrat si Janullatusi mund te gjene hapsir ne Greqi, Bulgari, Rusi dhe Armeni ku Kisha Ortodokse ben ligjin dhe manipulon popullaten per interesa kriminale dhe dominuse duke u mohuar te drejtat legjitime pjeses tjeter te popullates.

  4. mbreteresha Teute says:

   Per templari46: Sic e shikon or faqezi antishqiptar asnje nga komentuesit nuk eshte marre me fyerjet tuaja. Vetem une po te kushtoj disa rradhe per te te treguar se cfare bajge je. Nder keto dhjetera e dhjetera njerez qe kishin perkrahur deklaraten e Aleances Kuq e Zi per Anastas Janullatosin mbajtur nga Zoti Dashamir Uruçi me beri pershtypje shume te keqe shkrimi jot dhe vecanerisht kurajo per te fyer nje prej njerezve me qytetare, me patriote e me te kulturuar te Shkodres i cili rrjedhe nga nje familje me kontribute kulturore e atdhetare te mirenjohura. Ai ska qene kurre ne Partine Komuniste ore shpifarak i ndyre! Si guxon ti te perlyesh ate dhe familjen e tij te nderuar duke komentuar fatkeqesine e tij ore grek i keq? Ishalla te vdes ty e gjithe familja e i gjithe farefisi! Mos guxo te merresh me njerez qytetare o bythelepires greku!

   Deklarata qe ai ka mbajtur perpara Presidences per priftin Janullatos eshte shume e drejte. Ndryshe nga cdo te lesh te kuptosh ti o grek i keq, ajo nuk synon percarjen e shqiptareve, por bashkimin e tyre me heqjen e Janullatosit dhe vendosjen e nje shqiptari ne krye te Kishes. Shqiptaret jane percare qe ne 92-shin kur ai erdhi ne krye te Kishes Shqiptare se ai me ate mision erdhi, po ti o injorant se kupton!

   I padrejte eshte qendrimi yt o njeri i shitur dhe sherbetor i kishes greke. Dashamir Uruci tere jeten e tij eshte marre vetem me pune te mira. Dhe tani more shpifarak, mor legen llamarine, po te shpjegoj sa per ta ditur, qe Dashamir Uruçi ka qene kryetar i Shoqates Atdhetare Kulturore Kosova nga viti 1991 deri diten qe Kosova u shpall e pavarur. Ndersa tani eshte sekretar per ekonomine ne AK, ne nje force politike qe e do me shume se asnje tjeter ceshtjen kombetare te shqiptareve.

   Ja pra kush eshte Dashamir Uruci, ky njeri i fisem dhe nje nga intelektualet me te shquar shqiptare. Kush je ti dhe cfare ke bere TI per Shqiperine dhe shqiptaret? Sa merr mundimin te lesh kesi komentesh shpifese per nje intelektual te klasit te pare pse nuk ben dicka konkrete per Shqiperine? Po ta them une perse: Sepse ti je nje i felliqur, sahanlepires, bajge, shkerbythje greku i ndyre, njeri qe sia do te miren Shqiperise dhe qe, shpresoj qe nje dite te ta tregoje mire qejfin nje shqiptar ose nje tjeter e te te zhdukin nga faqja e dheut!

   Dhe mos u merr me kesi komentesh o injorant me medalje ari!

  5. mbreteresha Teute says:

   Per templari46: Sic e shikon or faqezi antishqiptar asnje nga komentuesit nuk eshte marre me fyerjet tuaja. Vetem une po te kushtoj disa rradhe per te te treguar se cfare bajge je. Nder keto dhjetera e dhjetera njerez qe kishin perkrahur deklaraten e Aleances Kuq e Zi per Anastas Janullatosin mbajtur nga Zoti Dashamir Uruçi me beri pershtypje shume te keqe shkrimi jot dhe vecanerisht kurajo per te fyer nje prej njerezve me qytetare, me patriote e me te kulturuar te Shkodres i cili rrjedhe nga nje familje me kontribute kulturore e atdhetare te mirenjohura. Ai ska qene kurre ne Partine Komuniste ore shpifarak i ndyre! Si guxon ti te perlyesh ate dhe familjen e tij te nderuar duke komentuar fatkeqesine e tij ore grek i keq? Ishalla te vdes ty e gjithe familja e i gjithe farefisi! Mos guxo te merresh me njerez qytetare o bythelepires greku!
   Deklarata qe ai ka mbajtur perpara Presidences per priftin Janullatos eshte shume e drejte. Ndryshe nga cdo te lesh te kuptosh ti o grek i keq, ajo nuk synon percarjen e shqiptareve, por bashkimin e tyre me heqjen e Janullatosit dhe vendosjen e nje shqiptari ne krye te Kishes. Shqiptaret jane percare qe ne 92-shin kur ai erdhi ne krye te Kishes Shqiptare se ai me ate mision erdhi, po ti o injorant se kupton!
   I padrejte eshte qendrimi yt o njeri i shitur dhe sherbetor i kishes greke. Dashamir Uruci tere jeten e tij eshte marre vetem me pune te mira. Dhe tani more shpifarak, mor legen llamarine, po te shpjegoj sa per ta ditur, qe Dashamir Uruçi ka qene kryetar i Shoqates Atdhetare Kulturore Kosova nga viti 1991 deri diten qe Kosova u shpall e pavarur. Ndersa tani eshte sekretar per ekonomine ne AK, ne nje force politike qe e do me shume se asnje tjeter ceshtjen kombetare te shqiptareve.
   Ja pra kush eshte Dashamir Uruci, ky njeri i fisem dhe nje nga intelektualet me te shquar shqiptare. Kush je ti dhe cfare ke bere TI per Shqiperine dhe shqiptaret? Sa merr mundimin te lesh kesi komentesh shpifese per nje intelektual te klasit te pare pse nuk ben dicka konkrete per Shqiperine? Po ta them une perse: Sepse ti je nje i felliqur, sahanlepires, bajge, shkerbythje greku i ndyre, njeri qe sia do te miren Shqiperise dhe qe, shpresoj qe nje dite te ta tregoje mire qejfin nje shqiptar ose nje tjeter e te te zhdukin nga faqja e dheut!
   Dhe mos u merr me kesi komentesh o injorant me medalje ari!

  6. margarita 666 says:

   Lexova me neveri komentin e templarit 46 per Zotin Dashamir Uruçi. Qe ne emer duket qarte misioni i tij i paguar nga greket. Ky rrugac qe fyen e shpif pa teklif nje personalitet te Aleances Kuqezi dhe nje intelektual te mirenjohur shqiptar eshte thjeshte nje zagar i kishes dhe i asfalise greke. E mjera Shqiperi se cfare malli mban ne gjirin e vet.

 50. zum zum says:

  zoti janullatos eshte njeriu me cmuar qe pa ndonjehere ku vend ne te ghithe historine e saj ,ketu na komentojne dhe shajne njerez te pa kulturuar dhe talebaner islamista kosovare dhe camer ,mendoni sikur qe te dy keto racat te mos ekzistonin nuk do te ishte me mire ,po do te kishim nje shqiperi evropiane .fierin e prishen camer dhe kosovare , vloren ,bregdetin e vlores ,kume ,cole ,uji ftohte , shen saranden po ashtu ,shikoni more veten tuaj si jetoni si afganer ,rofte orthodoksia qe nga saranda dhe der ne shkoder ,ti spahi po luan karten e berishes ,kete ghe po kuptojme te ghithe ,maskara

  1. hajriu says:

   O sum sum , te jeni kaq palaço dhe te pafytyre ju bythelepirsit e grekut? Nuk u ngopet duke lepire bythen e turkut per mbi 420 vjet , prape bythelepiresin doni te beni????? Nejse , nga nje gen i basarduar nuk pritet tjeter gje, nuk behet stan me lepuj or laraman .
   Rrofte ortodoksia Shqiptare , Rrofshin pasardhesit e Nolit. Me te bukuren e oborrit ortodoksve greke e filo greke . Ik punohu e mos na ça janullatosin oj 300.

 51. dymi says:

  O Aleanca Kuqezi.Pse e lodh kot frymen? Ku ka sot President Shqiperia?
  Duhet te dini nje gje:Ka nje ndryshim te madh midis dy periudhave qe ka qeverisur PD, por ka dhe nje fenomen unik.NDRYSHIMI:1- Ne periudhen e pare,1992-1997 Shqiperia kishte vetem President,por nuk kishte as kryeminister,as ministra,as Kryetar parlamenti dhe as ndonje funksionar tjeter shtetror. 2-Ne periudhen e dyte 2005 e ne vazhdim Shqiperia ka vetem nje Kryeminister,por nuk ka as President,as Kryetar parlamenti,as ministra dhe asnje funksionar tjeter shtetror.
  E PERBASHKETA E TE DY PERIUDHAVE:Sundon vetem nje njeri,FOSILI i komunizmit SA-LEHI.
  Dhe ju guxoni e i prishni qetesine ministrit prane presidences,njeriut me raport mjeksor Bujarit.Po nuk i tha shefi ai nuk pi as ilacet e as shkon dot ne hale.

 52. spinalonga says:

  vendi ka nevoje per me shume se vendosja e nje dekorate te qelbur…..
  e kujt i intereson ajo dekorate ketij apo atij… populli po vuan per buken e gojes… e ju merreni me dekoratat….

 53. i krishter jo praktikant says:

  Te nderuar dialogues te Tema on line !

  Eshte turp per nje shqiptar te merret me peçarje fetare.
  Se pakut qe nga pavaresia e ketej ne Shqiperi pergjithesisht ka patur mirkuptim dhe respekt nderfetar. Mjafton te kujtojme se ne Tirane kur ishte Pashka ne kishe kishte sa te krishtere po aq dhe mysliman dhe nuk ndodhte asgje. fanatizmi ishte çeshytje e nje qendrimi privat dhe nuk i lihej hapesire publike. Nuk kemi degjuar te krishtere qe te ankohen per perdorimin e arabishtes nga hoxhallaret sepse e quajme pune te brendshme te tyren, as dhe nuk kam degjuar ndonje ortodoks te thote qe kisha katolike shqiptare verret nga Roma (Vatikani) dhe se ketu ka ipeshkv prifterrinj dhe murgjer katolik jo shqiptar.
  Nuk po flasim pastajper kontributin e ortodokseve shqiptar ne ruajtjen e gjuhes ne shkrimin e saj. ne mos neshtrimin dhe ne Rilindjen Kombetare.
  Keto sigurisht jane pune te historianeve.
  Dasia dhe perçarja fetare nga ane e politikes nuk behet per interesa kombetare, por per interesa politike prej individesh prapanik dhe interesa te te treteve.
  Ne se Kreshniku dhe ata qe frymezojne nuk duan te jene tolerante le te mos rine me kaure por te shetisin ne rrugen e Kavaje. Atyre mos tu genjej mendja se e prishin Shqiperine per hesap te te huajve dhe se do te mund te marrin vota kristjanesh.
  islamiku Sali dhe Bujar Mehmeti duhet tju tregojne vendin per keto nderhyrje te demshme per unitetin kombetar.

 54. Guardium says:

  @ Spirro gjakdhjerrin.
  E para , meso gramatiken, meso te shkruash shqip.
  Ti je i sinqerte, gjakdhjere je. Gjakdhjere ne Shqiperi,nuk jane kristianet, por lloji jot fytyrebythe, bastard, kopil.
  Llojit tend, llojit tend qe sot vetquhet zikuq, nuk ke çfare i ben gjithe jeten, dhe nuk ka çfare duhet. Eshte i degjeneruar, gjakdhjerre si thua ti Muhamut zikuqi.
  Eshte shume e lehte ta dallosh llojin tend o gjakdhjere gjate gjithe jetes, sepse gjithmone do ta kete fytyren njelloj si suma.

  1. Spirro ( ose gjakdhjere-orthodoks) says:

   @Guardium,
   me keni keqkuptuar o njeri,me keni keqkuptuar! Edhe une them se nuk jane te gjithe te krishteret gjakdhjere, por… vetem ne orthodokset e Janulles jemi te tille.Do te doja shume qe te mos ishim gjakdhjere as une e as ti e as shume te tjere, por ja qe jemi ….

 55. Per dijeni: Aleances Kuq e Zi.

  Kongresi nuk eshte veper e 3-4 emrave qe ishin nepunes fetare, por eshte veper e 46 burrave, delegateve qe moren pjese ne Kongres, qe perpiluan aktet normative te Kishes dhe qe i miratuan ato. Qe i percollen ato ne boten ortodokse shqiptare brenda dhe jashte Shqiperise.
  Mos beni dallime mes nepunesve te paguar dhe delegateve shpirtlire.
  Ishin keta te fundit te gjithe krere te aristokracise tregtare shqiptare te cilet moren pjese me trup e me mendje te ndritura, dhe qe derdhen florinj nga qeset e tyre vetiake per Kongresin,per ngritjen e kishave, per pajisjet e kishave, per pikturat etj., vepra te artit ikonografik kishtar, etj. Jane te gjitha te dokumentuara. Kuptuat ju te Aleances? Jeni serioze qe edhe ne te i’u perkrahim seriozisht. Nacionalizem me percarje nuk ka.

  Kongresi i Dytë Panortodoks.

  Më 19 qershor të vitit 1929 të 46 delegatët përfaqësues të klerit dhe të popullit të Shqipërisë u mblodhën në Korçë për punimet e Kongresit të Dytë Panortodoks. Kongresi historik i Korçës miratoi njëzëri dokumentet bazë të Kishës, dhe mjaft vendime të tjera, duke e vendosur Kishën Shqiptare krahas kishave të tjera ortodokse ballkanike, evropiane e botërore. Kongresi vazhdoi punimet 15 ditë. Në fund, mbasi miratoi statutin në parim, vendosi të krijojë një komision të posaçëm të përbërë nga: Mitrofor Vasil Marko, Vasil Avrami, Dhimitër Kacimbra, Taq Buda, Vasil Bakalli, Athanas Shundi, Llazar Bozo, Nikolla Haxhinasta, Kristaq Ikonomi, Thoma Papapano, Mihal Cane, Milto Maksakuli dhe Dr. Zoi Xoxa, të cilët do t’i jepnin statutit formën përfundimtare. Mbas 15 ditë diskutimesh, në orën 7.30 të datës 29 qershor të vitit 1929, të gjithë delegatët firmosën dokumentet për t’u miratuar në statut përfundimtar (definitiv). Ky Statut e vuri në themele të qëndrueshme Kishën Ortodokse Autoqefale Shqiptare. Atë Vasil Marko në letrën që i ka dërguar ministrit të Brendshëm më 27-09-1922, ka shkruar: “Ne ju bëjmë të njohur se çështja kishtare vete shumë mirë. Ne këtu jemi në themele të çelikta thjesht kombëtare, nuk tundemi, por vetëm një gjë na pengon, ajo është financa”. (AQSh. Koleksion fondesh. D. 1519. viti 1922) Ky amanet i Kongresit Kishtar të Beratit u përmbush më së miri në Kongresin e dytë kishtar gjithortodoks të Korçës më 29 qershor të vitit 1929.
  Rregullorja e administrimit të përgjithshëm të Kishës (1929)
  Organizimi i brendshëm i Kishës dhe administrimi i pasurive të manastireve, të
  kishave dhe të komuniteteve fetare, si dhe të çdo lloj dhurate ose ndihme që
  bëhen sipas dispozitave të kësaj Rregulloreje.
  Delegat i Durrësit Kristaq Zaguridhi d.v.
  Delegat i Durrësit Vasil Bakalli d.v.
  Delegat i Durrësit Moisi Popa d.v.
  Art. 56 – Kjo Rregullore i paraqitet Ministrisë së Drejtësisë për aprovim. Korçë, 20 korrik 1929.
  Kryetari i Këshillit për hartimin e kësaj Rregulloreje
  Kryepeshkopi Visarion
  Anëtarët :
  Agathangjel
  Ambrozi
  Ik. M. Mitr. V. Marko
  Av. Ilia Kota
  Vasil Avrami
  Thoma Papapano
  Dr. Mihal Cane
  Kristaq Zaguridhi
  Vasil Bakalli
  Dr. Zoi Xoxa
  Vërtetohet njësia me origjinalin
  Durrës, 6 shtator 1929

  1. dritani says:

   Bravo!
   Se spahinjte, shehet dhe hoxhallaret po na tregojne historine e ortodoksise shqiptare.
   Une nuk kam dyshime se jam nip i nje ish-Vatrani.

 56. Pirro says:

  Maskaria mjekerbardhe anti-shqiptar NUK duhej pranuar ne 1994!
  Ue be ky gabim i qellimshem(tradhetì do te ishte fjala me me vend), tani duhet zhbere me çdo kusht! Termet te bjere ne Greqi pas ketij vendimi, NUK duhet te na behet vone, Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqiperise eshte SHQIPTARE, jo greke! Nese Athina do te protestoje dhunshem, kjo do te demtonte me shume ate(sesa ne), qe do ta nxirrte koken ne mesin e BE-se si vend esktremist ortodoks e aspak civil. Shtetet me civile te Botes jane laike, d.m.th. fene e kane me kufirin tek thana. Greqia do t’i bente nje reklame shume te keqe vetvetes, se prej kohesh shtiret si vend laik, por Europes i ka mbajtur e vazhdon t’i mbaje te fshehur, mbajtjen me para te klerit dhe te objekteve te tij te kultit deri ne piken qe e ka bere klerin me te pasur se shteti; diskriminimin e çdo lloj sekti tjeter fetar, si ne lirine e te besuarit si dhe ne mosdhenien e lejes per ndertimet e objekteve te kultit.
  Per mua te gjitha fete nje turi kane, por per respekt te prinderve te mi(ortodokse shqiptare)si dhe te tjereve te çdo lloj besimi qofshin, trajtimi duhet te jete i barabarte! Ose asgje per te gjithe, ose diçka per te gjithe.
  Me pak fjale, TE RIKTHEHET KISHA ORTODOKSE AUTOQEFALE SHQIPTARE NE DUAR SHQIPTARE, ATHINA ME LANULLAQET E VETA KRIMINELE TE MBAHET LARG NGA SHQIPERIA!

 57. xxxx says:

  10 grekofile te ndyre b…lepires cirren si kurvat ne ket forum dhe na hiqen si “ortodokse te ndershem shqiptare” ha ha ha ha ha mjaft ore zagare te janulles ju jeni flliqsira gjak i qelbet sorrogate ju nuk ju lidhe asgje me ortodokset shqiptare ju jeni percares sahanlepires mohus te vetvetes jeni shitur per dy aspra katunare Himare e Vurgu qe nuk ju ka pa kemba kurre asfalt por vetem balte po na hiqeni sot si ortodokse te denje te ktij kombi por me e poshtra eshte kur shkruane neper tekset e juaja “Rrofte Shqiperia” mjaft o njerez te poshter te familjeve te degjeneruara e bastarde

 58. Bazarxhevap says:

  Faleminderit zoti Anastas, per kontributin dhe investimin tuaj ne rimekembjen e Kishes Ortodokse Shqiptare! Nje falenderim te madh nga te gjithe Ortodokset Shqiptare, per kontributin tuaj personal, ne kete perpjekje tuajen personale,dhe sakrifice per identitetin e humbur te ketij kombi te hallakatur dhe te asimiluar!!

  FALEMINDERIT HIRESIA JUAJ ANASTAS. UNE SI SHQIPTAR I KRISHERE ORTODOKS, TE JAM MIRNJOHES PER ATE QE KE BERE PER VENDIN TIM DHE PER KISHEN TONE.

  GOD BLESS YOU MY FRIEND.

 59. Koz Dynjaja says:

  ..edhe sikur te pranohet se ne 20 vjet kleri ortodoks nuk arriti te kete klerike shqiptare ????!!!qe te krijojne Sinodin e Shenjte perse duhet Grek . Te jete Rumun ,qe nuk ka aspirata ne Shqiperi.- dhe dicka per ju perkrahesit e Janullatosit- Si e spjegoni qe kur vijne ne vizita zyrtare nga Greqia edhe Ministri i Jashtem Grek takohen me Janullatosin – a keni pare ndonje takim te tille te Kryemyftise ose te Arqipeshkvit katolik me politikane te vendeve muslimane ose Katolike ne vizita shteterore !!???…

 60. SS says:

  MERRY CHRISTMAS ZOTI ANASTAS. KETA B…QIRAT MYSLIMANE TA GEZOJNE KURBAN-BAJRAMIN, POR MOS TE FUSIN HUNDET NE FESTAT TONA TE KRISHTERA. PO NUK JU PELQEN NE TE SEMES TE SHKOJNE, SEPSE ATY ESHTE SIRIA DHE ARABIA! TE ZHDUKEN NJE ORE E ME PARE NGA KONTINENTI I KRISHTERE EUROPIAN!!

  ME E MIRA ESHTE SE DO JEMI ME MIRE PA KETA PLEHRA, DHE NE QETESI TOTALE!! AMMMMIIIIIN O ZOT ZHDUKI MORRAT NGA KJO TOKE FISNIKE, DHE PO NUK IKEN, FILLO NJE LUFTE QE TE SHKOJNE NE TE SULLTANIT DHE TE MEXHITES!!

  1. dymi says:

   Me kete gjuhe qe perdor ti “ES_ES” dukesh se sa je i interesuar per ceshtjet fetare.Nje njeri qe ka ne shpirt zotin dhe fene nuk mund te jete kaq goje hale.Te jesh sherbyes i fese eshte nje ceshtje e ndershme vetijake por ti dukesh qe ja ke shitur pa mend shpirtin politikaneve.Race e poshter!

  2. Doni ALBO says:

   Shume fjale humane ke thene si i krishter i devotshem qe qenke.

 61. JC says:

  Besoj se duhen ndare disa gjera ne kete ceshtje se u be corap kjo pune.

  1. Nqs Kisha Ortodokse si organizate fetare e pavarur do qe ne krye te saj te zgjedhi Satanin apo Belzebubin, kjo eshte pune e saj. Nuk ka pune nje organizim politik t’i tregoje atyre c’duhet te bejne.

  2. Urdheri i Gjergj Kastriotit i eshte dhe Janullatosit per rimekembjen e kishes ortodokse apo per kontributin ndaj Shqiperise? Ai dekorim nuk eshte fetar.

  3. Janullatosi ka ndihmuar Shqiptaret ne ato gjera qe disa komentues permendnin ketu, por nga ana tjeter ka bere edhe politike anti-shqiptare, kjo nuk mund te mohohet.

  Prandaj une propozoj:

  1. Besimtaret ortodokse te bejne c’te duan me kishen e tyre, kjo eshte pjese e ndergjegjes se gjithsecilit.
  2. Janullatosit t’i njihen kontributet materiale ndaj popullit Shqiptar.
  3. Janullatosit t’i hiqet urdheri i Skenderbeut sepse ka bere politike anti shqiptare.
  4. Janullatosi t’i dergohet prokurorise per thyerje te ligjeve te nje shteti laik ku feja eshte e ndare nga shteti.
  5. Kreshnik Spahiu te shikohet me dyshim nga te gjithe Shqiptaret si figure e rrezikshme e ngjashme me retoriken nacionaliste te Hitlerit para L2B.
  6. Shqiptaret t’i kthehen besimit tek Bibla sic predikoi apostulli Pal ne Iliri duke kuptuar qe shpetimi vjen nga Jezus Krishti, jo nga feja ortodokse, katolike, apo ndonje fe tjeter.

 62. Pirro says:

  Bravo Linda, ASNJE shqiptar i vertete NUK e ka me ortodoksine shqiptare; pasi dihet fare mire se ortodokset shqiptare historikisht i kane bere varrin Megali idese dhe shovinizmit grek, duke dhene prova patriotizmi te pakontestueshme! Kur hordhite greke ne fillimin e shekullit shkuar, mesynin tokat dhe detin shqiptar ne Jug, ishin bregdetasit dhe trimat e Kurveleshit me ne krye shqiptaret ortodokse, qe u thyenin brinjet e i hidhnin ne det.
  Keshtu qe ketu rreziku nuk vjen nga shqiptaret ortodokse te Jugut, por nga shpfolesit tradhtare, qofshin keta arumune te shitur tek greku, qofshin minorithare bukeshkeles. Edhe ketu si njerez inteligjente, duhet te bejme dallime se ka vllehe e minoritare qe lene koken per Shqiperine! Duhet te dime te ndajme shapin nga sheqeri dhe kur ta kemi bere kete, te parin ta hedhim ne kosh pleherash dhe te dytin ta mbajme si pjese perberese te shqiptarise!
  Me pak fjale, Janullaqka duhet perzene apo deportuar me ceremoni per ne shtetin meme; te njejtin fat duhet te pesojne ata pasues te tij qe do t’i kunderviheshin nje vendimi te tille, pa shume kushte e pa na u trembur syri! Ketu jemi ne Republiken Sovrane te Shqiperise, kushdo qe ben propagande anti-shqiptare duhet te marre valixhet e te deportohet drejt shtetit qe e shtyn ne keto veprime armiqesore! Bile perpara duhet te marre si dhurate edhe ca shkelma ne bythe si shperblim per demin e shkaktuar!
  Perzenia e anti-shqiptarit Janullatos nga Shqiperia eshte urgjente, se demi qe ky ka bere e po i vazhdon t’i beje vellazerise mes shqiptareve po shkon drejt te pariparueshmes!
  KURRE ME NJE PRIFT JO SHQIPTAR NE TOKE SHQIPTARE! I NJEJTI KRITER DUHET APLIKUAR EDHE PER DY KOMUNITETET E TJERA FETARE SHQIPTARE, ATE
  KATOLIK DHE ATE MYSLIMAN!
  TE VOTOJME MASIVISHT ALEANCEN KUQ E ZI – TE VEMEN SHPRESE PER NJE SHQIPERI TE BASHKUAR, SOVRANE E TE BEGATE!

 63. toni says:

  Me sa kuptova nga shkrimi ketu behet fjale per Janullatosin dhe jo per ortodokse Shqiptare.Personalisht kame qene atje te kisha kur u be zgjedhja e tij,mund te them me bindje se kishte prifterinj te ardhur nga Greqia te armatosur,dhe nje pejse e popullit qe protestonte.Kush do te di te verteten e gjen kollaj,ne mes te atyre qe protestonin kishte dhe shume ortodokse.Me sa di une,ndoshta dhe gabohem po fryma e fese nuk perhapet me revole ne brez,eshte shume keq kur kjo revole fshihet nen rroben e zeze te njeriut te fese.Nga kundershtimi qe i bejne Lindes duket qe nuk kemi te bejme me ortodokse,po minoritare ose myslymane te Greqizuar.Keta njerez qe sorollaten rrugeve te Athines mund te perdoren lehtesisht nga kushdo per pak euro me shume,aq me teper kur detyra eshte e thjeshte,komente per te perhapur panik dhe genjeshtra nder Shqiptare.

 64. korcari says:

  Larg duart nga ortodokset muxhahedin spahi,sepse kur t’ngrihen ortodokset e di cte pret.Mos i hidh benzine zjarit se do digjesh,ju kemi duruar sa ska ku te shkoje me.Pse nuk flet per [selimin tend mucen]nje ish komunist,qe na u be hoxhe.Xhon turqit e rinj kane filluar te levizin,ate qe nuk bene ne 1923 dun te bejne sot.E gjithe bota pas nje jave do festoje krishtlindjet,edhe kjo gje qe po beni sot eshte nje ofendim per te gjithe shqiptaret,edhe per ortodokset ne vecanti,qe kemi pasur e do kemi nje mardhenie te shkelqyer nder fetare sot e mot,mos provoko tolerancen tone qe kemi treguar keto vite 67-90.E ke mare shume perpjete por kujdes,sepse do thyesh hunden.Ishit ju spahinjte qe prishet kishat 600 vjecare me ne krye djallin enver ne 67,nuk do tju lejojme te beni perseri,pseudo nacionaliste,larg duart nga ortodokset.

  1. Pirro says:

   Kur te ngihesh ti o arumun i shitur qe na hiqesh korçar(po pate te pasme per t’u ngritur), do te verifikojme perkatesine etnike dhe po s’na dole shqiptar 100%, kemi per te deportuar ne Rumani apo Greqi, ne rregull?
   Te fitoje Aleanca zgjedhjet e ardhshme se pastaj ju sistemojme dalngadale te gjitheve!

 65. Guardium says:

  Hajri çu dive, çi vate ? U te qellofte pushka e Zotos ore.
  U shtuat si krimbat ju faqebythet e Voles.
  Sado te shtoheni, sado te hiqeni sikur jeni shqiptare, jeni thjesht kopila faqebythe te turkut.
  Edhe ketu o Hajri, fatin Temes keni per te gjetur.
  Ah moj Hajrie moj Hajrie, e di une se çfare do tie. Do ta rizgjoj prape Zoton, qe te ta fuse bajoneten ne sume dhe frymen ta mbashe jo ne Vole me, por ne Anadoll.
  Pyeti ata te familjes Hajro, sesa sakrifice kane bere, kur erdhen dhe pas kohes se Temes. Pyeti Hajro pyeti.
  Shkerrdhate ka qene lloji juaj gjate gjithe jetes, me shkerrdhate eshte tani.
  Hajriu, jeshili me i mire i Filatit, duhet varur ne shesh te Flamurit.

 66. Geno says:

  Shum mire beni AK qe i beni publike keto pislliqe te ketij prifti qe eshte i trajnuar nga greku per qillimet e tyre te errta.Mezi po pres 2013 qe do jete nje nga heret e para ne keto 22 vjet qe do e jap voten me besim te plote bashke me familje dhe me fis dhe ju siguroj qe nuk jane pak.Rrespekte Aleanca Kuq e Zi

 67. Nori says:

  Ueeeee dhe fjala grek dhe junan do te thote pederast. per kete aresye greket i quajne veten me emer femre helene. Degjojeni turkofagosin- junanin se nuk ha mut kot ai.

 68. haxhi saliu says:

  KENI KELLQE JU LEGENA MYSLIMANE PER LUFTE? HAJT LE TA NDEZIM, DHE DO TA SHIKOJME SE KUSH DO TE FITOJE KUR TE ZHDUKET TYMI!! BY…QIRA BURRA!!

  1. Miri says:

   E keni provuar luften se jua qime motrat per 400 vjet. Do ju SHKERDHEJME prape por do behemi fis pastaj. Provojeni po ju mbajti bytha

  2. Doni ALBO says:

   Haxhi sali, askush nuk deshiron te ndeze lufte dhe vellavrasje mes veti ngase myslimanet shqiptare nuk e dojne kete ne asnje menyre te mundshme po besoj as shqiptaret e vertet ortodokse, po te ishte nevoja do i mbrojme edhe nga greku sic po bejme tash per te miren e tyre se po te ishim jo tolerant do ishte tjeter situate e kurse ju k…. grekofil qe paraqiteni si shqiptar nuk e rruajme shume se jeni plakur e kemi respekt per pleq sado te lige keni qene me ne.

  3. SS says:

   Me kater bythe*irat e Greqise dhe kater bythe*irat e Rumanise, qe tani na shtiren korcare, sarandiote, gjirokastrite tej. nuk ka lufte edhe te duam ne, se ju pederraskat e Janulle byth*derrit jeni si ato k*rvat qe vetem lehin dhe ne do t’ju marrim e do t’ju hedhim ne det brenda 24 oreve!!!
   Do t’ju verifikojme entine ne fillim, pastaj do te hani drurin e premtuar. Edhe pak se po ofron ora juaj!!!

 69. Dhembeli says:

  jam dakort me spahiun qe ne kete 100 pervjetor nuk u haruan po u be qellimisht urejtje ndaj ortodoksise ,figurat e medha si Noli e te tjere.. n je kontribut me vlera te larta.Por populli shqiptar nuk do tja fale sales.
  Anastasi eshte nje figure e nderuar , ka dhene nje kontribut te madh ne ringritjen e fese e te kishave qe dihet historikisht qe ne cdo cep e fshat ka patur shume kisha ne fshatin tim ishin 5 .Pas 50 vjteve nuk kishte njeres te preatitur per fene. ne qofte se nuk do ishte ai feja ortodokse nuk do arinte ketu ku ka aritur,sidomos nga ana financiare. Kush financoi per ato xhami qe jane ngritur ne cdo cep dhe atje ku nuk kishte. Kjo dihet .Ortodokset kane nje kulture Europiane eshte kultura e botes se perparuar, jo e botes se prapambetur, eshte shume tolerante nuk ka ngritur ndonjehere pse pellet arabisht qe ne 4 te mengjezit e na le femijet pa gjume pa le kur jemi semure, nuk kane folur per gjithe ate bres te ri qe studjoi ne Iran e i shikon te veshur si Cjoftot, Vajzave e grave u ka dhene zoti bukurine i mbuluan ua nxine jeten. Shkoni ne kishen ortodokse kudo ne shqiperi ditet e krishtlindjeve e te festave shihni pjesemarjen vete i gjithe populli se jemi nje dihet qe origjina eshte Ortodoksia ata qe ishin te beses nuk i ktheu dot turku.
  I respektojme ate bres qe eshte tamam myslyman por ky bres qe u edukua jashte po na percan, Dhe me e keqja keta qe jane kundra fese ortodokse nuk jane gjak shqiptari .

 70. enea says:

  Gjeja e pare qe duhet bere eshte shporrja jashte Shqiperise e Kreshnik Spahiut, si nje muxhahedin i pashoq, nje ekstremist, nje i deshtuar, nje i aafte, nje njeri i ndyre (KLD PER 10 VJET)

  Rrofte Kryepeshkopi jone Janullatos.

 71. pretorian says:

  Nena e kokeçarçafave turkoshqiptare eshte gjithmone shtatzane dhe pjell dobiça te llojeve te ndryshme.
  Psh ky gjakdhjeri ketu siper, ky gjakdhjeri i shkoqitur, me nene e babe mysliman, dhe ka emer kauri.
  Dobiçi lindur dhe i deklaruar.
  Nje tjeter me emrin Tani, ky po qe eshte denbabaden turk safi, biles nga ata qe i eshte shkerrdhyer libri i shtepise nga kauret, dhe per kete eshte gati, te marre pushken dhe tu ruaj bolet te gjithe kaurve.
  Nje gje eshte e sigurte, qe çarçafin e vdekjes ky Tani apo timi, e ka gati dhe shpenzimet e varrimit i ka me kosto te ulet.
  Ky Haxhi Mihali dhe pak me tej nje Zigur Karri , jane prototipi i down-it. Duket qarte qe kane nje kromezom me teper, dhe ai eshte turk safi.
  Ngjajne nga dajat.
  Pastaj ka edhe mbeturina relike te Haxhi Qamilit dhe shume talebane, hamas, hezbollah, azape, jeniçere, halldupe, çeçene, te cilet nen drejtimin e nje turku nga Prizreni me shtetesi shqiptare, kane nisur jihadin islamik kunder kaureve.
  E kane filluar me ilahi, me tritol ne breke, ne sume dhe ne stomak tani.
  Shume nga keta, si psh Hajriu apo nje lloj i veçante me liber islamik shtepie, eshte duke bere operacion plastik, duke nderruar gjini dhe duke perdorur gjoksin si vendin me te sigurte per tritol.
  Prapeseprape vendi me i sigurte per dinamitin, per llojin talebanoçeçen eshte suma.
  Eh çti besh ky eshte vendi i shqipeve, ku lloji i dymit, hajriut, pleqeve dhe te rinjve zikuq ja fusin nenes se tyre.
  Hejvallah hejvallah. Aferim, aferim aleanca zikuq.

 72. pretorian says:

  @ plako.
  Plako ke rrjedhur fare nga trute me duket?
  Ku i gjeti Janoja parate thua ti?
  Ta them u. Ja u ka marre çameve turq, nenes dhe babait te hajrijve zikuq qe hane mut ketu ne forum si bytheperpjete, qe jane dhe nuk shikojne fene e tyre te Muhamutit.
  Ti thua se Janoja di pak shqip?
  Ja ke fut kot o plako, ke kaptuar fare. Di aq sa te meshoj shqip.
  Po hoxha jot dhe i Spahiut, ai qe na ben zgjimin ne 4 te mengjesit, ai te duket se flet shqip?
  A te duket shqip ajo arabishtja e çallmave, ajo kuje arabe plako?
  A u ka thene gje kush ju bythperpjeteve per kete ndotje ambienti dhe per gjuhen e Bin Ladenit?
  A ju ka thene kush gje juve, per gjithe ata klerike çallmaxhinj, deri dhe nga Sudani, disa prej tyre terroriste te kerkuar, qe kane ardhur ne Shqiperi me urdhrin e Allahut dhe vendosmerine e Muhamutit, per te sakrifikuar dhe jeten ne kalifatin shqiptaroislamik?
  A ju ka thene gje kush ju plehrave halldupe, qe u dhate shtetesi dhe terroristeve te kerkuar nga Interpoli, terroriste trima te Allahut, qe u vrane te fshehur brenda ne lavatriçe?
  A ju ka thene juve kush gje, ju kermave anadollake, qe kerkoni ngritjen e sumes ne vende publike, qe kerkoni mesimin e Kurhanit ne shkolla, qe kerkoni ferexhene ne vende publike, qe kerkoni vrasjen me gure etj?
  A ju ka thene gje kush ju turkasheve, osmaneve dhe dylberave te Anadollit, qe vendin e keni mbush me statuja pashallaresh dhe me minare me emra sulltanesh?
  A doni me dekoru ndonje sulltan me dekoraten Gjergj kastrioti?
  Se e beni ju dhe kete. Shkerrdhata keni qene dhe jeni, gjakshurrdhjere jeni, njelloj si Esati, Zogolli, Veroja, Ramizi, Salihi etj.
  Cuba dhe pisa jeni, apo jo plako.
  Historia me jep te drejte.
  Ja dhe ky kurrizdali, ky gungaçi i ri i Prizrenit, ky Spahiu, ish avokati i doktorit, qe njelloj si doktori dikur me shurren e udheheqjes dhe ky me bajgat e doktorit ne dore thoshte qe jane ushqim per popullin.
  Po pse ky gjak turku do u kerkoj autoktoneve shqiptare kristiane se ke te vene dhe ke te heqin?
  Me vullnetin e kujt? Me vullnetin e salepit, me vullnetin e hallves apo me vullnetin e familjes se tij?
  E plako, dhe ne kohen me te mire te salepit, nuk ka ndodh kjo qe po ndodh me zikuqte spahinj.
  U be gungaçi me drejtu trupin? Dhe kush nje zgjebs i rendomte musliman turk ne gen dhe ne llagap.
  Dhe me e bukura eshte se ka ndeze jihadin ne shume fronte: ne ate gjenetik, historik, kulturor, shkencor, demografik, ne çdo aspekt te jetes.
  Dhe sfidon lebroza islamike, s’ja ben syri terr, njelloj si Saliut klient kur i thoshte Azemit me 11 shtator 1998 spiun, dhe me 12 shtator 1998 e quante hero.
  Ju se keni per gje me perdor dhe te vdekurit per te lare hesapet apo jo? E bete me Azemin.
  Po çkeni ore me Kishen Ortodokse? Ortodoksit ju kane shkerrdhyer robt juve, apo turqit?
  Su bete njerez akoma ju turq muti. Kalojne vitet dhe ju me turq beheni.
  Shiko ore se kjo qe ju beni kjo eshte ndarje, kjo eshte premise e hidhur per me shume, kjo eshte copetim.
  Po si mbetet zorra e trashe e islamizmit ne Ballkan dhe me gjere?
  Turp, shume turp per ju faqebythet kriptoturq.
  Me keq se çeçenet jeni.

  1. hajriu says:

   Paske vene dhe emrin pretorian moj buçore????????? Ti vetem pretorian nuk je, ti je veçse nje i tredhur qe ke bere haremxheshen e pretorianeve ne shekuj,pastaj bere haremxheshen e turqeve dhe ne fund te ngeli ne gjak dhe nuk dine te beshe gje tjeter perveçse kiurvellikut . Laramanin dhe kiurven ke bere tere jeten dhe ate ke per te bere gjithmone or pushtaqis me3 gjak te basarduar turk . Tani ik bej puten fanareve te athines e mos na ça janullatosin .
   P.S. Ne ju kemi shkerdhyer ropt te gjithe ju kiurvave ortodokse greke e progreke , te gjitheve atyre qe duan janullatosat dhe jevgjitet e greqise . Respekte te gjithe ortodokesve qe jane pasardhes te te Madhit F.S.Noli , Respekte ortodoksve dhe katolikeve Shqiptare.

 73. gezim says:

  me vjen shum keq per ofendimet qe i beni njeri tjetrit ju shqiptar.un jam katolik por ne asne menyr nuk do deshiroja qe te dekurohet janullatos me urrdherin e gjergj kastriotit’asi grek nuk e meriton kete nderim se esht i vetmikomb qe ka punue kunder popullit ton.sa per muslimanet e shqiperis nuk duhet ti efendojm se jan vellezirit ton.pavarsisht fes kan luftuar shum per kete komb.nuk na perqan kush katoliket e shqiperis me muslimanet .se ju ordodokset jeni te till se hedhni gurin e fshehni doren .ju njef historia per njerz te pa bes

  1. gjovalin says:

   shum i drejt mendimi juai me pelqen,simfono,me nje priashtim,nuk jemi vetem ortodoks por te krishtere,kristiani,se keto gjana e kane lane shqiperin mbrapa, bizantine.

 74. luli says:

  Ne zgjedhjet e ardhshme e keni mundesine te beni ndryshime ne skenen politike ne Shqiperi. Shfrytezojeni dhe beni ndryshime per te miren e kombit dhe hiqni nga pushteti keta kriminela dhe anti SHqiptare. Sjelleni ne pushtet AK-ne dhe ky ndryshim do te sillte me vete edhe ndryshimet qe ne si SHqipetar kerkojme me shekuj . Ne token ame duhet te fillojne ndryshimet,duhet te jemi konkret, bejeni kete per hir te kombit. Mbas kesaj mund te themi SHqiperi e lir nga okupacioni I fraksioneve keq dashese Serbo-Grek .Bashkimi nuk duhet pare si frik per rajonin por si lulezimi i fitores shekullore.

 75. PrapambetjetOsmane says:

  Cok gyzel-et e ballkanit, stersternipat e mahmut sulltanit !!!!

 76. Fatijon says:

  Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIZMI.Fatkeqsisht te shtypur nder shekuj feja e shqiptarit ka marre plagosje te renda qe po kurohet me shum veshtiresi.Çdo fe qe ekziston sot ne Shqiperi dhe nuk flet shqip eshte e kuptueshme qe nuk eshte shqiptare.Une kam mendimin tim qe shqiperia duhet te perqafoj fene e saj,ne gjuhen e saj duke njohur e respektuar fete e popujve te tjere,por qe s’duhet te kene vend ne shqiperi!Politika dhe intiligjenca jone duhet te punojne ne kete drejtim pa lejuar qe ne token tone te vazhdoj te rritet e shtohet e huaja,antishqiptare.

 77. Crossed Eagle. says:

  Zoti e bekofte hiresine e tij Anastas Janullatosin, per sakrificen, kontributin, vetemohimin dhe durimin ne te miren e kishes Ortodokse Shqiptare, dhe Shqiptareve ne pergjithesi, edhe atyre me prejardhje myslimane, pas diktatures Hoxhiste! Ky njeri i shenjte, meriton falemderimin e te gjithe Shqiptareve te krishtere, por edhe atyre myslimane, per sakrificen e tij 20-vjecare, ne kete vend te shtypur dhe te hallakatur.

  Falemenderit hiresia juaj Anastas, dhe zoti ju bekofte per ato te mira qe i keni bere ketij vendi te mallkuar!

 78. Natasha says:

  Me vjen keq qe mesova me vonese per deklaraten e bere nga sekretari i Aleances Kuqezi Zoti Dashamir Uruci kunder Anastas Janullatosit. Shija e mire qe me la deklarata e tij nuk eshte hequr ende nga shpirti im. Njerez te tille trima e te kulturuar i bejne nder ceshtjes kombetare dhe Aleances Kuqezi. Me bashkepunetore te tille Kreshnik Spahiu me siguri do te arrije fitore ne 2013-en.

 79. pirro says:

  ME lejoni te pergezoje AK dhe te gjithe ata shqipetare qe se pari kane gjakun e shqiperine dhe jo kishen e xhamine .Kur flitet per fene shqipetaret si ner milenium jane me bageti se bagetite vete e me te djallezuare se djalli ,te krishteren na qane bythen me teorine qe ne jemi shqipetaret e vertete arber dhe kemi fene e te pareve e bla bla bla? sa per kaurret e jugut qe (hy edhe vete por un jam me te Fan S Nolit} ju ine te paret qe e shitet shqiperine dhe se ju te krishteret sjeni me shqipetare se pjesa tjeter muslimanet.POR NJE HERE E MIRE DU TE THEKSOJE QE FEJA E SHQIPETAREVE KA QENE FEJA E LLOGJIKES E ZHVILLIMIT -_________PAGANIZMI-___________dhe e dime shume mire se si kabalet CIFUTET dhe popujt barbare te lindjes e sollen Krishterimin ne tokat e pellazgeve ilireve SHQIPETAREVE ME THIKA E SOPATA DHE ME DUARE TE LYRA ME GJAK TE KRISHTERET paqesore e hapen fene e te vuajturve e pacedashes , po ashtu te dashure vellezer na erdhi dhe islami ne mes sopates se

 80. pirro says:

  ME lejoni te pergezoje AK dhe te gjithe ata shqipetare qe se pari kane gjakun e shqiperine dhe jo kishen e xhamine .Kur flitet per fene shqipetaret si ner milenium jane me bageti se bagetite vete e me te djallezuare se djalli ,te krishteren na qane bythen me teorine qe ne jemi shqipetaret e vertete arber dhe kemi fene e te pareve e bla bla bla? sa per kaurret e jugut qe (hy edhe vete por un jam me te Fan S Nolit} ju ine te paret qe e shitet shqiperine dhe se ju te krishteret sjeni me shqipetare se pjesa tjeter muslimanet.POR NJE HERE E MIRE DU TE THEKSOJE QE FEJA E SHQIPETAREVE KA QENE FEJA E LLOGJIKES E ZHVILLIMIT -_________PAGANIZMI-___________dhe e dime shume mire se si kabalet CIFUTET dhe popujt barbare te lindjes e sollen Krishterimin ne tokat e pellazgeve ilireve SHQIPETAREVE ME THIKA E SOPATA DHE ME DUARE TE LYRA ME GJAK TE KRISHTERET paqesore e hapen fene e te vuajturve e pacedashes ????, po ashtu te dashure vellezer na erdhi dhe islami ne mes sopates se mongoleve te azise, TE CILET ME NDIHMEN E VELEZERVE ORTHODOKSE DHE NGA DESHIRA E URREJTEJES NGA KISHA E PERENDIMIT U LEJU VRASJA BARBARE E POPULLSIVE ILIRE SHQIPETARE PRA TEKRISHTERET DHE MUSLIMANET JANE TE SHPETUARE NGA_____ NDESHKIMI HYJNORE _______*PASI VETE HYJNI*(ZOTI NE TE CILIN KETA BESOJNE??) JA LEJON SIPAS TYRE HAPJEN E FJALES SE TIJA NEPERMJET FLAKEVE TE ZJARRIT,pra kjo eshte e verteta dun apo sduane shqipetaret keto fe JANE PJELLE E LINDJES QE PRURI ERRESIREN ME TE MADHE QE NJOHU RRACA PELLAZGO ILIRE PRA ALABANE. PRA LETI HEQIM KETA SHERBETORE TE DJALLIT te katoliket jo vetem me i madhi i kishes te jete shqipetare por dhe pastruesi i saje te jete vetem nje kombi e gjaku ate te shqipetarit .po ashtu per orthodokset e po ashtu e per muslimanet e sidomos keto 2 te fundit , lavdi atyre qe se shiten kurr vendin e tyre ,

 81. pirro says:

  O SHQIPETARE ua thashe the nje here perderisa ti kemi syte nga lindja e te perfaqesohemi me ideologjite e lindjes kurren e kurres nuk do te behemi te denje sic nje here e nje kohe ilirasit,dardanasit epiriotasit e gjithe fiset pellazgo albane ishin kur ato kishin perendte e tyre me faltoret e ndertuara me llogjike e maheshti e me rrespekt te tera kishin meme tomorrin e shejte te zeusit te madh .cfare adhuroi leka i madh , pirrua i epirit , kostandini i madhe qe krijoi perandorine me barbare qe koha njohi per ne ?/ leka i madh kastrioti care ka ne simbolet e veta ,rilindasit faqe bardhe . o dite zinje behuni te diture mereni diturine qe tu sjelle drite ne syt e verbuare ,jete ne trute e vdekure dhe gjak ne zemren e kalbure na smira e eliga qe kini per njeri tjetrin, feja e shqiptarit eshte e do mbetet shqiptaria , kemi gjak nga hyu vete ote mallkuare, jemi e mbetemi me gjak qiellore ,por te zgjohemi e te punojme qe te heqim mallkimin qe na dha mema dhe,i kemi bere shum te padrejta zgjohuni o te harruare???

 82. MOS THENI DHEMBET SE FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA. EDHE KESAJ RRDHE DO TE NGADHNJEJE SHQIPTARIA KUNDREJT DREERVE FETAR TE TE GJUTHA NGJYRAVE, NGASE SECILI ESHTE ME I LIGE SE NJEI TJETRI. ZOTI FLET SHQIP.
  MOS HARRONI

  RRROF ALEANCA KUQ E ZI… ROFT SHQIPTERIA E FORTE E PASUR DHE E BASHKUAR.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *