INTERVISTA/ Vangjel Dule: Autorët e censusit, manipulatorë të realitetit. Rezoluta çame? historia nuk ribëhet

Kryetari i Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut Vangjel Dule duket si më i prekuri nga censusi i fundit, i cili u kritikua shumë nga aktorë të ndryshëm. Por, ai e shton edhe më shumë thartësinë e gjuhës së tij, kur shprehet se “Sidoqoftë, pasi e kam ndjekur nga afër për më shumë se një dekadë  çështjen, do doja të theksoja se frymëzuesit dhe realizuesit e Census-it, siç ai u mbajt në tetor 2011, janë manipulatorë por edhe provokatorë të realiteteve etnike dhe fetare në vendin tonë”. Një pyetje të “Java” për Rezolutën Çame dhe kauzën e tyre, i është dashur t’i shmanget direkt, por gjithsesi duke goditur: “Për çfarë kauze e kini fjalën? Historia nuk ribëhet, nuk negociohet, nuk parashkruhet. Status quo-ja në Evropën e sotme është produkt i vendimeve të forcave të mëdha fituese të Luftës së Dytë Botërore ku fatet e secilit shtet, popull, individ u vendosën me kriter qëndrimin e mbajtur në ato momente nga më kritiket për fatet e njerëzimit”.

Nga Ben Andoni, JAVA

Duket se pritmëria e Censusit nuk e ka tejkaluar atë që keni parashtruar ju në intervistat e shkuara, që Censusi do të kishte shumë probleme. Si i shikoni tashmë përfundimet e tij?

“Për të gjithë mesa e kemi ndjekur nga afër, si përgatitjen ashtu edhe realizimin në terren të Censusit 2011, nuk kishte asnjë dyshim se ishte një dështim i paralajmëruar. Amendimet e ligjit për Census-in në korrik 2011 e nxorën atë nga shtrati i një instrumenti bashkëkohor që përdoret nga shteti i së drejtës dhe shoqëria e organizuar, mbi produktin e të cilit mbështet rregullimin e marrëdhënieve midis të gjithë përbërësve të konfiguracionit etnik, fetar, social etj., të saj dhe e shndërroi atë në një burim potencial problemesh të reja dhe pengesash serioze në përpjekjen e ngritjes së një shoqërie koherente multietnike dhe multireligjioze të parametrave evropiane.

Ajo që kërkohej në thelb nga Censusi 2011 ishte garantimi i se drejtës asnjëherë të respektuar që nga themelimi i shtetit shqiptar dhe deri më sot, i asaj të vetëdeklarimit të qytetarëve të tij në lidhje me përkatësinë e tyre etnike, bindjet fetare dhe gjuhën amtare. Mosplotësimi i këtij standardi e shndërroi Census-in në të paqenë, në një kostum bosh”.

 

Ka një pakësim të madh të numrit të anëtarëve të minoriteteve grekë dhe maqedonë, në favor të shtimit të popullsisë shqiptare. A mendoni se kjo i përgjigjet realitetit real të përbërjes së popullsisë tonë?

“Rezultatet e shpallura në vetvete na lenë krejtësisht indiferentë. Organizatat përfaqësuese të minoriteteve kryesore u bënë thirrje pjesëtarëve të tyre për mospjesëmarrje në Census-in parodi dhe e kanë deklaruar a priori se nuk e njohin atë. Kjo thirrje u respektua në një shkallë pothuajse absolute nga pjesëtarët e minoriteteve. Vëzhgimi sistematik në terren i Census-it tregon se vetëm 5-7% të pjesëtarëve të Minoritetit Etnik Grek nuk iu bindën për arsye të ndryshme, kryesisht presionit shtetëror, thirrjes se OMONIA-s dhe u regjistruan.

Nga ana tjetër, me përpunimin e deklarimeve të regjistrimit, në proces, të pjesëtarëve të Minoritetit Etnik Grek të organizuar nga OMONIA, do të kemi muajt e parë të vitit 2013 një pasqyrë të plotë dhe të besueshme të numrit te tyre.

Sidoqoftë, pasi e kam ndjekur nga afër për më shumë se një dekadë  çështjen, do doja të theksoja se frymëzuesit dhe realizuesit e Census-it, siç ai u mbajt në tetor 2011, janë manipulatorë por edhe provokatorë të realiteteve etnike dhe fetare në vendin tonë”.

 

Rritja e termave nacionalistë të z.Berisha pa dashje po i përkon edhe fundi i Censusit. A mendoni se ka një lidhje mes këtyre fenomeneve

“Ajo që mund të thotë kushdo me siguri është se amendimet e Ligjit për Census-in as nuk u propozuan dhe as nuk u miratuan pa pëlqimin e Kryeministrit. Sikurse edhe realizimi i Census-it farso-komedi prej ISTAT-it nuk do të mund të ishte i tillë pa pëlqimin e eprorit të tij. Gjërat që vetëkuptohen nuk është nevoja të theksohen,- thoshin Grekët që në Lashtësi.

Paroksizmat nacionaliste, si të Kryeministrit, ashtu edhe të aktorëve të tjerë të politikës i kanë shkaktuar një dëm jo të vogël vendit në aspekt imazhi dhe pozitash. Kambanat në Bruksel dhe Washington nuk ranë thjesht ngaqë frynte erë”.

 

Komuniteti ortodoks ka një ulje të ndjeshme në favor të komuniteteve të tjera. A mendoni se kjo është krejt larg realitetit, nga të dhënat që keni ju…

“E dinë të gjithë se besimtarët orthodhoksë janë shumëfish i asaj që deklaron INSTAT-i. E dëshmojnë më së miri librat e pagëzimeve dhe martesave që me rigorozitet të madh ruhen nëpër kisha ndër shekuj. Filozofia e manipulimit të gjetjeve të Census-it në aspektin fetar dallohet shumë qartë së largu, por nuk mund të trajtohet në kontekstin e një interviste”.

 

Si e shikoni rezolutën e fundit të Partisë PDIU dhe përçarjen e këtij komuniteti për sa i përket përfaqësimit politik. A duket se ka një shfrytëzim të kauzës së tyre për interesa elektoralë…

“Nuk na ka preokupuar kurrë se sa të bashkuar apo të ndarë janë në parti të tjera. Tregu i ideve dhe platformave politike është i lirë dhe në gjykim ekskluziv të qytetarëve.

E keqja lidhet në faktin se gjithmonë edhe më tepër dëgjohen zëra politikanësh dhe forcash politike të orientuara drejt së shkuarës që i hakërrohen të ardhmes dhe frymës së saj. Dhe, për më keq, në një kohë që të gjithë së bashku duhet të bëhemi barrierë kundër tyre, me këto zëra periferike flirtojnë, për një grusht votash, edhe forca të mëdha politike.

Për çfarë kauze e kini fjalën? Historia nuk ribëhet, nuk negociohet, nuk parashkruhet. Status quo-ja në Evropën e sotme është produkt i vendimeve të forcave të mëdha fituese të Luftës së Dytë Botërore ku fatet e secilit shtet, popull, individ u vendosën me kriter qëndrimin e mbajtur në ato momente nga më kritiket për fatet e njerëzimit”.

 

A nuk duket se veprimet e fundit që po bëjnë institucionet e ndryshme tregojnë se z.Berisha ka akses të tepruar në të gjithë jetën institucionale të vendit?  A po e dëmton imazhin e vendit kjo sipas jush?

“Berisha nuk ka mundur asnjëherë ta fshehë dëshirën për të kontrolluar këdo dhe gjithçka. Nëse sot jemi në situatat që ka një influencë përtej normales në kushte demokracie në shumë institucione, kjo është rrjedhojë e kësaj ambicieje të tij të njohur nga njëra anë dhe e realitetit të një cikli betejash politike të padhëna ose të dhëna përgjysmë nga ana e PS. Përse mendoni se jemi ende jashtë vatrës evropiane? Thjesht dhe vetëm se nuk votuam tre akte legjislative?”

REMOTE_ADDR:[]

41 komente në “INTERVISTA/ Vangjel Dule: Autorët e censusit, manipulatorë të realitetit. Rezoluta çame? historia nuk ribëhet”

 1. Tani says:

  Edhe Dule greku duhet ta dije qe historine se bejne vete ata por edhe ne.

  1. bajram Doka says:

   Asgje nuk mund ti mbuloje krimet qe ju bene popullsise se pafajeshme Came.
   Asgje nuk mund ti mbyse klithmat e grave te perdhunuara e me pas te prera gjoksin (S.Bollati) e te vrara nga bajonetat, as klithmat e femijeve te vegjel e pleqve dhe plakave qe i theren pa asnje arsye nuk mund te fshihen, as pas mijera vjetesh. Zeri i tyre ndjek nga pas brezat, nje pas nje, ato kerkojne drejtesi. Eshte ne te mire te paqes dhe ne favot te drejtesise qe kjo qeshtje te shqyrtohet qetesisht nga politikanet e te dyja vendeve per ta zgjidhur kete ceshtje me te drejten e kthimit te Cmeve ne trojet e te pareve te tyre.
   Drejtesia duhet te vihet ne vend duan apo s’duan politikanet e secilit vend.
   Organizmat dhe gjykatat boterore do te thone fjalen e tyre nje dite te bukur me “Diell”.

   1. Qelo Mezani says:

    thua me te vertete i kane perdhunuar grate came,se shume nga keta ngjajne si greke!!

    1. raimondi says:

     Ky minoritari me mbimerin Dule, eshte turk.

     Dule eshte mmbiemer tipik Turk -myslyman

  2. elio says:

   E drejte Dule, Historia nuk ribehet se ndryshe nuk do quhej Histori po Plasteline, por te demtuarit kompensohen dhe u rijepen te drejtat e mohura..nejse Dropulit je ti, c’pret..

   1. Dashnori i turkofagos! says:

    Roli i pseudo-grekut Dule ne politiken shqiptare eshte thjesht mercenarizmi ne sherbim te Greqise dhe politikes se saj shoviniste te Megalo-Idese . Morrali qe perpiqet te na shesi ketu i pamorralshmi Dule greku, eshte si morrali i telenoveleva greke ku kurrven e perdale te Janines, Frosinin e shpallen perendeshe te virgjerise. Ky eshte morrali i prostitutave greke ne politiken shqiptare. Mbasi shkerdhehen nate e dite me Greqine, vine ne Shqiperi dhe na mbain leksione per virgjerin e tyre.

    Historia shqiptare o mercenari i Greqise te duket si histori fantazmash qe duhet haruar dhe hedhur tutje, por per shqiptaret kjo eshte historia e tyre e dhimbeshme. Greket masakruan ne menyren me brrutale nje popull te tere dhe sot viktimat e ketij genocidi te dhimbshem kerkoin drejtesi dhe shpagim. Jane pikerishte fantazmat e ketyre viktimave te dhunes greke qe ju prishin gjumin juve grekeve dhe sherbetorve te tyre. Ndoshta do te vije koha qe ato masakra qe u bene mbi popullsine Chame do te bien mbi kokat dhe familjet tuaja. Atehere une do te shullohem ne karike dhe do te shofe se si perdhunohet motra tende o Dule. Do te shofe si i cahet barku gruas sate me barre dhe i nxiret femija jashte. Do te shofe kur te varin nenen tende plake kokeposhte ne pemen e oborit. Do te ngazellehem kur te shofe se si te vrasin babain para syve, si te djegin te gjalle gjyshin, si vdese nga urria dhe te ftohtet femija jote i vogel. Do te shofe rrefugjate te pergjakur dhe te leckosur qe ju kan vjedhe gjithcka qe marin rrugen drejt Greqise dhe ne funde do te theme mire ja u bejne se e meritoin,ishin spiun te greqise. Si te duket ky vegim o Dule afia? Sigurisht qe mendon se une jame nje i cmendur qe shkruaj keshtu. Ne fakt ky (une) je ti o Dule greku qe dikur me doren tende vrave, perdhunove, dogje dhe shkretove nje krahine te tere dhe sot si pa gje te keqe i mohon keto krime makabre dhe mere ne mbrojtie vrasesit dhe perdhunuesit e ketyre viktimave. Ptu… fare e keqe dhe e peshtyre.

  3. gjergj says:

   orrrrrrrrrrrrr dule ose ben ose je …..asnjeri nuk kerkon te bej histori -POR DREJTESI SIPAS LIGJEVE NDERKOMBETARE – as sipas shqipove e as sipas grekut

  4. ilir says:

   sa i zi qenke more dule!!!

  5. majmuni ' hirko' says:

   gazetari qe ia beri pyetjet dules ishte grek apo shqiptar??..

  6. Dardan says:

   Edhe ky Armeno Kurdi po folen baaaa? Ike ore Rrace ka,,ri

  7. Daut Skela, Vlore says:

   Po ca greku a derezi, ky eshte nje cope bq lulishtesh. As greku nuk e qas ne dere po e shtrydhi gjer ne fund.
   Nje diktator u erdhi hakut ketyre, ky tjetri po e imiton, po nuk ka tope:
   https://www.youtube.com/watch?v=wiMchQ-YJRo

 2. Butrinti says:

  Dule gojorja si shume po na elodhe kete k—n.Po ste pelqen ik te vendi i sateme

 3. arrixhiu says:

  Nuk e kuptoj, pse i japin kaq rendesi ketij Dules.

  1. Zigur Qarri says:

   Jo mor Cone jo,nuk i japin rendesi por e arkivojn jevgjitin.

  2. Zigur Qarri says:

   Jo mor Cone jo,nuk i japin rendesi,por e arkivojn jevgjitin.
   Soji i tij te genjen sy per sy,e jo me pas dhjete apo njezet vjetesh.

 4. kuq e zi says:

  nuk kuptoj perse sa here qe pjerdh ky hic duhet me i kushtuar nje faqe gazete???????

 5. Beso says:

  O Dule mavria!! mire e ka Butriniti, na lodhe manallin. Ik te greku a mavri me boje, megjithse greku shkoi ne ver te semes.

 6. eli-tiv says:

  …camet ne parlament pranuan per ndertimin e varreve te ushtareve grek…pse?? varre te paqena..Ceshtja came reduktohet ne toka e pasuri te nje grupi njerezve…edhe ne nuk kemi marre tokat tona…na rrofshin dokumentat qe kemi..po tokat si do ti marrim??? Camet jane ne parlament jane shume aq sa mund te detyrojne saliun per cdo vendim…asnjehere nuk s’dote jane kaq sa jane sot..perse duan te shfrytezojne patriotzmin tone ????

 7. Tepelenas says:

  Historia e kaluar nuk ndryshon por e ardhmja mund te behet ndryshe.
  Nje gje eshte e sigurte qe Dulja s mund te kete asnje rol,pervec llomotitjes dhe lehjes mbytese.
  Koha e Dules ka perfunduar dhe ai me shume se “Dulet” e tjere eshte i vetedijshem, por porosia e grekut do cuar deri ne fund sipas atij.

 8. qytetar says:

  Zoti Dule thotëse “Autorët e Censusit, manipulatorë të realitetit”.
  E ç’ të intereson ty se ç’bëjnë Shqiptarët.
  E kuptojme pse mbushët mbushet varret e “herojve tuaj” me kocka Shqiptaresh.
  Po kockat e të gjallëve nuk mund ti merrni.
  Dhe për Rezoluta çame ju thoni “historia nuk ribëhet”,
  po nuk ribëhet.
  Por dhe gjaku nuk harrohet dhe në veçanti kur është gjak Shqiptari.

 9. i pavarur says:

  Te gjithe ju qe komentoni me lart ini te tere pabuksa qe vetem shani dhe nuk dini gje tjeter Vangjeli ka shume vjete ne politike dhe se ka akuzuar askush per korrupsion apo afera ne nuk duhet te na vije keq kur thote nje te vertete per censusin e sali spahiut . Per ceshtjen came nuk jam dakort me Dulen ajo eshte nje ceshtje qe duhet zgjidhur .

  1. elio says:

   Ke te drejte bre i “varur”, Vangjua nuk eshte perzier ne afera, po ministrat e tij, Solis e Barka e te tjere duke mos perjashtuar bizneset greke qe japin gjobe tek PBDNJ, jane te perlyer ne korrupsion…keshtu si po flet Vangjua po lyen duart tek gjaku i cameve…

 10. Artur Duka says:

  Dhe keni gjetur rastin or qen qe te pastroni etnikisht nje popullsi te tere per 250 vete qe u bashkuan me forcat naziste ne te gjithe Camerine?
  Pse huk hap gojen per Agimin e Arte qe shikon me admirim Rajhun e trete?
  Po te nisemi nga logjika e tyre, ju takon te qeroheni nga tokat came, jo me te negociojme me ju. Por ajo c’ka kerkojme eshte negocimi, njohja e nje te drejte te dhunuar, jo konflikti.
  Surrat palaco !!!

 11. dritani says:

  “Ajo që kërkohej në thelb nga Censusi 2011 ishte garantimi i se drejtës asnjëherë të respektuar që nga themelimi i shtetit shqiptar dhe deri më sot, i asaj të vetëdeklarimit të qytetarëve të tij në lidhje me përkatësinë e tyre etnike, bindjet fetare dhe gjuhën amtare”.

  Je ca kurve ti Dule!
  Po standarti grek si eshte?

  Vetdeklarimin Dule shqiptaret ta bejne jo me breke neper kembe si jane tani por kur te jene pjese e EU.
  Atehere te shohim perqindjet…

 12. soni says:

  Dulja ka te drejte,Historia nuk ribëhet, nuk negociohet, nuk parashkruhet. Status quo-ja në Evropën e sotme është produkt i vendimeve të forcave të mëdha fituese të Luftës së Dytë Botërore ku fatet e secilit shtet, popull, individ u vendosën me kriter qëndrimin e mbajtur në ato momente nga më kritiket për fatet e njerëzimit”.Camet faktikisht jane te pa bese.Ne cdo cep te shqiperise po te pyesesh ,se cfare mund te thone per nje cam,te gjithe thone qe jane njerez te keqinj dhe te pabese.

 13. Esen says:

  Dule si drejtues i Partise per te Drejtat e Njeriut nuk mund ta minoje plotesisht karriken ku eshte ulur. Eshte dule per te drejat e njeriut, cilido qofte ai, apo vetem i njeriut grek dhe per interesa te Greqise? Ceshtja came ekziston, sepse ekzistojne njerzit qe jane debuar nga Greqia me dhune nepermjet spastrimit etnik. Ne Shqiperi jetojne nje komunitet i madh te debuarish si dhe pasardhesit e tij, ne numer shume here me i madh se minoriteti grek ne Shqiperi.

  Dule thote se censusi ka qene i manipuluar, por tre ministrat me prejardhje greke ne qeverine e Berishes nuk kane kete mendim, ndryshe kishin dhene doreheqjen.

  Camet duhet te ndertgjegjesohen se te drejtat e tyre nuk sigurohen duke bere pazarlleqe politike me sundimtaret jolegjetim te Shqiperise. Te drejat e tyre ne radhe te pare duhet te kerkohen ne Greqi ne trojet e tyre, prej nga jane debuar dhunshem./ Ne qofte se ne Greqi kane emigruar gati 800 mije shqiptare gjate ketyre 20 vjeteve, pse camet nuk e shfrytezuan kete mundesi per tu vendosur ne Greqi dhe sot te ishte nje ze i fuqishem nga brenda Greqise qe kerkon te drejtat e tyre. Dersi sa shqiptaret nuk kane kellqe te ndezin zjarrin e luftes per te drejtat e tyre brenda Greqise, te drejtat e tyre nuk kane per tu realizuar nga te korruptuarit e politikes shqiptare ne Tirane. Nuk fitohen te drejtat duke bere gem-gem ne Tirane, por duke ua kerkuar grekeve atje, sic ka kurajon dhe zerin e forte Dulja i grekeve te Shqiperise. Greqia nuk eshte aq e fuqishme sa te shtyp camet, po qe se ata organizohen nga djem qe duan vertete kthimin e pasurive, lirive dhe te drejtave te popullit te vet,me sakrifica, pu iu tutur syri, sot ne mes te Evropes. Nuk eshte 45 kur lajmi donte dite e jave per te kapur gazetat. Sot,ngjarjet percillen sapo ndodhin kudo ne bote. Greket nuk kane bythe tu shtypin me force. Por ju duhet te jeni ata qe ua rrembeni te drejtat jo i kerkoni lemoshe nga larg!

 14. dulja ka te drejte says:

  vanghel ec para ,te duam te ghithe, une jam vlonjat dhe them se je nje politikan patriot greko shqiptare ,nuk je ajdut si idriz cami ,interesohesh per emigrantet bravo ,ghithmone me ju ,e meritoni voten edhe tonen

  1. xxxx says:

   “dulja ka te drejte” ore ti vlonjat mire qe i jep voten Dules po pyete nje here se mos ka me qefe motren apo gruan tende do te beje me teper ndere se gjaku i piset puqet me gjakun e piset

 15. O Dule macria. Ku jetonti ne Greqi qe aresyet e qendrimit jashte Europes jane mos nenshkrimi i tre akteve te legjislativit? Ti e di shume mire arsyen, qe eshte mos zbatimi i ligjeve, uzurpimi i te gjitha institucioneve, korrupsioni i larte, kriminaliteti, shkelja e te drejtave te njeriut, si dhe neperkembja e mediave e kryesisht atyre opozitare, por nuk te vjen mire sepse je pjese e ketyre shkelesve si pjese e koalicionit qeveritar. Pranoje realitetin ashtu si eshte. GJYSHO DOMINOJA.

 16. duan destabilizim te ballkanit says:

  zoti dule ,te ghithe keta qe flasin keq jane camer dhe kosovare ,qe nxjerin vrer nga goja ,mos ja u vi veshin ,tallu dhe ti me keta destabilizus turkie .

 17. preshevali says:

  Kshyr çfarë face,
  hec e mos u dhy n’ta.

 18. dulja ka te drejte says:

  nje njeri pa emer si tu xxxx,qe shkruan dhe shan ketu o kafshe kosove ,nuk ke faj ti jo .si tu jane shume fatkeqesisht .

 19. xxxx says:

  “dulja ka te drejte”dhe si ty fatmirsisht jane pak o plere

 20. dulja ka te drejte says:

  mos komento me or talebane kosove se na hape barkun ,islamist i babzitur

 21. franko says:

  Eh, sa keq vajti puna.
  Vangjel Dule po mbron dhe nderin e shqiptareve ortodoks.

  1. hajriu says:

   O frankaqis po dulja nuk ruajti dot nderin e familjes se tij mor laraman . Jeni shume hipokrita ju jevgjitet e greqise , ju edhe pse keni bere,beni dhe do te beni beni puten prape te virgjer ngeleni. Piete nje here avdulin , pse e ka lekuren e zeze mor frankaqis???

 22. Arber says:

  Rishkruhet e verteta fort i panderuari Dule. Thelbesisht me gene fshatari, ka shume vjet ne rolin e armikut “trendy” te shqiptareve duke u impostuar jo rralle ne rolin e intelektualit qe ska lidhje me fshatin nga u poll e u gjarperizua, por si antishqiptar i pashoq, qe me gjasme perdor koncepte dhe fyme europianiste. A ka Grek qe te konsideron ty Grek more rrace humbur? je thjeshte nje sherbetor qe i duhesh. Fajin e kemi ne qe ste mbyllim ne ndonje pusete kanalesh te zeza qe te te dale shpirti ashtu sic e meriton lloji jot. Qeveri qe ka ligjeruar dhe faktorizuar me shume armiqte e popullit te saje se kjo (keto) jona nukka ne planet.
  Poshte kjo rrace e felliqur andartesh. Rrofte shqiperia natyrale ashtu sic e ka bere PERENDIA

 23. kodra says:

  Jo nderin e shqiptareve ortodokse por “nderin” e disa sorrogateve si puna jote o Franko qe i keni ulur breket me kohe ndaji gjerat mos i perzi me njera tjetren qe ti kuptosh me mire o klysh i janulles

 24. cami says:

  He te lumte more Dule, lum minoriteti qe te ka.
  Nje politikan i shkelyer si ty qe perzien fene me politiken,
  qe kerkon te drejtat e njeriut duke valevitur konventen
  evropiane,heee bravo te qofte, por ne te njeten kohe nuk
  pranon te njihet e drejta e popullsise came, eeeeh sa i
  zgjuar je more mavri, lum minoriteti qe te ka.

  Po edhe pak ezmer je zoti Dule, mos ke gje lidhje gjaku
  me Erdoganin???

 25. toni says:

  Po per kthimin e atyre pronave ne minoritet te pronaret kur do flasesh o Dhule hyzmeqari,ti si politikan e di mire se kthimi prones te i zoti eshte ligj themeltar ne europe,epo dhe ata kane bashkepunuar me gjermanin si camet.Kesaj i thone ha buken e Shqiperise dhe mba davane e Grekut.Fati Shqiperise qe keni Vloren siper kokes se te ishit andej nga Tropoja a kuksi do ishin bere te gjithe Grek.

 26. hajriu says:

  Historia nuk ribehet thote jevgjiti dule(laraman avduli)…..hahahahaaaaaa……keshtu thate edhe per Kosoven ju bythshqyerit sllavo-grek ,por ja qe Kosova e mori pavaresine dhe se shpejti do ti bashkohet trungut Meme. Me Zotin ne qiell dhe me Ameriken ne toke çdo realitet Shqiptar do te realizohet . Koha punon per Shqiptaret … tik tak…tik tak…. tik tak … hiqini breçkat jevgjiter te athines …NE HELL DHE HELLIN OR HELLAQAS

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *