12 SHQIPTARËT MË INSPIRUES TË VITIT 2012

FOTO KRYESORETemA e nxehtë e fundvitit

Nga Bledi Mane- Public Enemy

 

Heronjtë e vitit nuk mundnim t’i harronim edhe për këtë vit. Traditën që e nisëm vjet nuk mund ta braktisnim kaq shpejt. Mes një amullie dhe kaosi të këtij vendi ku mund të shpallesh armik a idhull brenda 24 orësh, është e vështirë të selektosh më produktivët dhe më nxitësit. Na u desh rreth një muaj kohë debatesh dhe vëzhgimesh të vendosnim se cilët do të shpallnim për vitin që po ikën.

Jo thjesht vetëm për modesti dhe altruizëm këtë vit nuk kemi shpallur një prej blogjeve dhe zërave opozitarë më të lexuar, më të komentuar, më të adhuruar.

www.gazetatema.net vazhdon të mbetet në top listën e faqeve më të klikuara kudo ku ka shqipfolës. Blogu, i cili revolucionarizoi kalimin e gazetave nga letra klasike në web duke dyfishuar lexueshmërinë dhe varietetin e moshave është dhe mbetet gazeta e përditshme TemA.

campusALBANIA u prezanton sot klasifikimin e fundit të këtij vit dhe unë si moderator i kësaj rubrike u falënderoj të gjithëve ju të nderuar lexues kudo që jeni. Koha, sugjerimet, kritikat, opinionet tuaja mirëpriten dhe pavarësisht fyerjeve dhe kërcënime që mbeten në miniaturë ne do të vazhdojmë t’i bëjmë opozitarizëm edhe vetes kur të jetë e nevojshme.

Renditja e sotme ka emrat e 12 shqiptarëve apo produkteve shqiptare të cilët inspirojnë këdo nga ne me punën e tyre. Përfitoj nga rasti që në emrin e klubit social dhe anëtarëve Alket Saliasi, Arta Alipostivani, Reldar Dedja, Gëzim Neziri, Ola&Eda Xama, Arbër Dajçi, Jurgen Spiro, Anri Bala t’ju urojmë Gëzuar Vitin e Ri dhe lexim të këndshëm. Gëzuar!

 

1-Arbën Xhaferri

Ndoshta nga të paktët politikanë mendjehapur dhe me një racionalitet të admirueshëm e i pashok në hapësirat mbarë shqiptare. Filozof i një politike të urtë dhe aspak agresive, iku nga kjo botë duke lenë bosh një vend i cili të paktën këtë dekadë nuk ka për tu zëvendësuar. Gazetarja Rudina Xhunga që e ka njohur nga afër shkruan: “Nëse shqiptarëve u duhet një mentor, ai është Arbën Xhaferi. Nuk ke për të njohur dikë të ngjashëm, aq racional dhe optimist, aq besimtar në tezën se Shqipëria bëhet dhe ti mund të japësh një dorë. Po ikën koha e polarizimit dhe sharjeve, do të vijë koha e ndërtimit. Shumë shpejt. E atëherë ti nuk mund t’u referohesh debateve pa bukë e argumente të politikës aktuale shqiptare, ku askush nuk prodhon asgjë. Kjo kohë është shterpë dhe po vdes si e tillë. Arbën Xhaferi kishte ide, kishte vizion, kishte ç’të ndante me ty, me mua me ne të gjithë”.

 

2-Ardian Klosi

Publicisti dhe intelektuali i mirëfilltë Ardian Klosi i iku atdheut të tij me vetëdije të plotë në kohën kur atdheu po lëngon. Mbylli sytë përgjithmonë se nuk u bëri dot rezistencë vuajtjeve të një atdheu të rraskapitur. Mundohej me mish e shpirt të iluminonte me mënyrën e tij fine këtë vend e ndërkohë la betejën përgjysmë dhe iku. Iku dhe u dha një arsye më shumë batakçinjve të rrjepin këtë vend. Iku dhe gëzoi pa masë bashibozukët dhe arkitektët anadollakë të orientit ta kurvërojnë me xixa dhe varaqe Shqipërinë e mbuluar me burkën e krimit dhe injorancës. Iku dhe i dha elitës jargavece servile të Tiranës një arsye më shumë të ndjehen të lehtësuar pas vdekjes së tij.

 

3-Lirak Bejko

Simboli i qëndresës antikomuniste dhe kundërshtar i regjimit më të ri diktatorial të kontinentit.

I vuri zjarrin vetes me guximin e një heroi të vërtetë të cilët koha na i kishte fshirë nga kujtesa dhe pamja vizive. I dha fund jetës në mënyrë koshiente, iku nga kjo botë i poshtëruar duke kafshuar i vetëm dhimbjen dhe turpin e mosmirënjohjes.

Liraku e sakrifikoi jetën të zbukuruar me një altruizëm në dukje nxitës, shpresëdhënës, iniciues, vazhdues, historik ndërsa ne të mbijetuarit këtej matanë vazhdojmë të mbetemi tepër të izoluar e të ngërdheshur mes mpirjes totale kolektive, ndërgjegjes së brejtur dhe reagimit impotent qytetar.

 

4-Programi televiziv “Fiks Fare”

“Fiks Fare” është një emision i pashitshëm nga Top Channel, i pangjashëm dhe i padurueshëm në çdo televizion tjetër sot për sot. Gjatë dhjetë viteve ai ka shkaktuar dorëheqje ministrash, çka nuk i kanë shkaktuar dot as revolta popullore. Ai ka çuar në prokurori qindra persona nën akuzë për korrupsion, shumë herë më tepër se sa ka çuar qeveria apo vetë prokuroria. Dhe sulmet ndaj tyre përveç etiketimeve perverse të Berishës, apo ndonjë gjobe tinëzare si ajo e gjykatësit Agim Bendo, nuk kanë qenë të mëdha. Pikërisht ky është dhe thelbi i suksesit të Top Channel-it që merr profilin e lartë televiziv, e mbron emisionin e vet dhe i mban larg kundërshtarët nga lufta me të. Berisha tentoi gjatë që përmes etiketimeve të tij të ndante Top Channel-in nga Fiksi, sidomos pas video-skandalit të Ilir Metës, duke sulmuar Filip Çakulin personalisht me etiketimet “çakall”, “gjobëvënës” etj, dhe duke shprehur konsideratë për Top-in, por dështoi. Top-i pati fuqinë të mbronte produktin e vet.

 

5-Rita Ora

Fama e saj është me të vërtetë fama e merituar e një superstari. Pa shumë bujë, zhurmë dhe reklama të skaduara, pa blerë as mediat dhe as kritikët e muzikës, shqiptarja e Kosovës tashmë shtetase britanike tregoi më së miri se talenti dhe puna të ngjisin atje ku ke ëndërruar. Ndryshe nga patriotet e saj në Prishtinë dhe Tiranë që nuk lanë këngë arabe dhe azerbajxhanase pa tjetërsuar, zonjusha Ora diti të shfaqë edhe njëherë atë tharmin që mbruhet brenda shpirtit të çdo shqiptari. Muzika dhe performancat e saj përforcojnë më shumë identitetin tonë evropian. Faleminderit e vogla Rita E MADHE!

 

6-Aleanca Kuqezi & FRD

Skepticizmit të fillimit të shumë prej nesh, mallkimeve dhe rënkimeve të doktorit lëvizja nacionaliste e moderuar AK po i përgjigjet çdo ditë me atë agresivitetitn plot fakte kokëforta dhe të domosdoshmëm. Ndezi nacionalizmin e harruar prej dekadash, bëri që fqinjët të mos na konsiderojnë më dorë të dytë, gjeneratat e reja i detyroi të duan më shumë atdheun dhe mes gjithë këtyre impakteve detyroi kryeministrin në ikje të luajë me kartën e fundit, nacionalizmin e tij paçavure, në zgjedhjet e ardhshme. Tashmë, faktorizimi i AK po detyron partitë e mëdha tradicionale të mendojnë më seriozisht jo vetëm për koalicionet e motshme, por edhe të kujdesen më tepër për këtë vend të lodhur nga vjedhja.

Edhe partia simpatike e të djathtëve me taban FRD, po lëvron në ballkan pazarin politik të Tiranës urtësinë dhe racionalitetin e munguar prej dekadash. Të urtë dhe këmbëngulës në kauzën e tyre Topi, Oketa, Biberaj, Gumeni po sfidojnë me kurajo kokallën “e djathtë” që ende qeveris jo për faj të tij, por për fajin tonë natyrisht.

 

7-Xherdan Shaqiri

Ylli shqiptar i futbollit zviceran, njeriu që pse i shënoi një gol Shqipërisë u shenjua dhe u anatemua si askurrkush më parë. Një ndër futbollistët e shumtë ekstra komunitarë i natyralizuar si shtetas zvicerian, u shpall armik e u kërcënua me jetë pse luan futboll dhe argëton miliona njerëz. Fushata kundër tij ishte një nga më të poshtrat që kanë parë mediat apo rrjetet sociale në web. Dhe ta mendosh sa fëlliqur që luajtëm “ne të bijtë e shekullit të ri që na u dhimbs kombëtarja e futbollit”?  Ndrea Prendi vrau katër të pafajshëm (jo duke shënuar gola te porta e kryeminsitrisë), Arben Ristani vodhi votat e shenjta të vullnetit dhe nuk pipëtiu askush kurrkund… Goli i Shaqirit ishte autogol i respektit tonë ndaj vetes dhe ndaj argëtimit të paqtë që ende na mungon.

 

8-Varieteja “Portokalli”

E mbani mend kur vdiq shoku Enver? Iku dhe Shqipëria, mendonte mileti i frustruar. Pyesni një militant blu si e mendon PD-në pas kapitullimit politik dhe fizik të doktorit? Shkërmoqje totale, mendojnë gjindja. Po kur iku Agron Llakaj nga Kabareja e humorit “Portokalli” u kujtohet si thoshin skeptikët? Vdiq humori!

Dhe humori nuk vdiq, puna vazhdoi, talentet nuk reshtën, ndërsa regjisori Altin Basha bashkë me artistët e tjerë fantastikë vazhduan atë çka kishin themeluar. Pas gati 9 vitesh, akademia e humorit të portokalltë mbetet e pakonkurrueshme dhe tregoi më së miri që puna në ekip dhe menaxhimi i talenteve mbetet dobiprurës, argëtues, dëshirë organike për këtë vend të trishtuar i cili mezi pret të djelën në mbrëmje të qeshë pakëz sepse të hënën fillojnë krimet,vjedhjet. Nga e hëna deri të shtunë shfaq kokën Berisha në çdo ekran. Është bërë qesharak por askush nuk qesh dot më me të. Të gjithë duan Portokallinë!

 

9-Bashkia Vlorë

Pa salltanete, pa përurime bombastike, pa fonde nga qeveria, pa pordhën dhe pa tortën e madhe si të Tiranës kryeqendra e indipendencës organizoi 100 vjetorin më simpatik dhe më të denjë për një vend si i yni. Bashkia e qytetit bregdetar suprizoi shqiptarinë anembanë duke pritur e përcjellë qindra mijëra festues dhe nuk lejoi që askush t’ia vidhte festën. Vlora u lezetos kuqezi atë nëntor si zonjë e rëndë, e bukur e freskët që nuk plaket kollaj duke xhelozuar kështu qytete të tjera të përgjumura.

 

10-Taulant Balla, Saimir Tahiri&Erjon Braçe

Le ta mbyllim rubrikën e shqiptarëve më inspirues të vitit 2012 me emrat e respektuar të opozitarizmit koherent dhe këmbëngulës të politikanëve të rinj Balla, Tahiri dhe Braçe.

Më pëlqeu ky pasazh i shkëputur nga një prej editorialeve të botuesit Mero Baze të cilin po ua risjell përsëri në respekt të tre musketierëve opozitarë.

“Në këtë opozitë duket sikur janë “emëruar” disa deputetë të jenë radikalë dhe kritikë dhe të tjerët sehirxhinj në betejën kundër pushtetit dhe Familjes. Taulant Balla, Saimir Tahiri, Erion Braçe merren sa herë munden dhe me aq sa mundin me problemet e korrupsionit dhe betejën kundër Familjes. Berisha, i cili e ka kapur këtë fenomen, duket se i ka lëshuar në shpinë Familjen dhe ushtarët e tij në drejtësi për t’i gjobitur dhe denigruar këta deputetë dhe për t’i bërë dele e zezë e tufës opozitare, çka nënkupton një lloj respekti për pjesën tjetër që nuk flet, biles ndonjëherë tallet nëpër kafene me këta që denoncojnë.”

 

facebook.com/bledi.mane

twitter.com/blediMANE

 

REMOTE_ADDR:[]

47 komente në “12 SHQIPTARËT MË INSPIRUES TË VITIT 2012”

 1. Bono says:

  Bledi jam nje admirues i shkrimeve tuaja por kete rradhe me kete kronologji emrash ja ke futur kot fare. Perjashto dy emrat e pare Arbenin dhe Ardianin te tjerat me duket se i ke thene instiktivisht. Te lutem shume mos u mundo te lepish dhe ti ndonje kocke nga pushteti qe do vije se pastaj do zhdukesh ne miniature

  1. mergim tari says:

   Plotesisht dakord me FRED DIBRANIN.

   Me mire te shtohet lista sesa te mbeten jashte
   SHPETIM GJIKA,
   GAZETA TEMA
   MERO BAZE
   REXHEP QOSE
   e shume te tjere

   Tani une nuk them qe Rita Ora dhe Xhedan Shaqiri nuk jane te mire, por te mos vesh figura te tilla si keto qe ka permendur FRED DIBRANI nuk eshte mire. Le te shkruajme te gjithe ata qe mendojme. Tani eshte vone 23.15 dhe keshtu ti shkruajme neser…..

  2. Luku says:

   Mero ky ketu ka thene fjalen me te bukur:-Gazeta Tema na beri te ndihemi ne shtepi si nje familje e madhe shqiptare. Bravo!

   Eshte me se e vertete qe TEMA na mblodhi si nje familje per te mos humbur shpresen dhe dinjitetin. Gezuar Mero dhe suksese per vitin e Ri. Te faleminderit qe na mban shpresen gjalle.

  3. Horri i Bulevardit says:

   Edhe mua kjo renditje me duket e duhura.

  4. illyricum says:

   qe kur e do fiksin ti mer Bledar? Ti sikur e urreje e i beje cope neper facebook. Ik mor i pafytyre…

  5. illyricum says:

   Qe kur e do fiksin ti mer Bledar? Ti sikur e urreje e i beje cope neper facebook. Ik mor i pafytyre…
   E di mire se cfare po them apo joooo!!!

 2. Teknokrati says:

  Po gazeta “Tema” ne cilen renditje figuron …
  Kush me teper se kjo gazete po mban ndezur shpresen per ndryshim ….

  1. fl says:

   I bie knoflikt interesi pastaj. Dihet se Tema eshte e para

   1. Vlora says:

    gazeta TEMA vertet eshte e para edhe pse nuk renditet.

 3. luis says:

  Personazhet inspiruese!nuk di se si ta shpreh sepse Arben Xhaferri per shembull per mua ishte nje politikan nga shqiptaret e Macedonise qe te them te drejten nuk di shume per te dhe nuk di ekzaktesisht ndonje kontribut me vlere qe te kete dhen qe te quhet inspirues.
  Pogrami i portokallise per mua jo vetem ai por ne pergjithesi cdo program artistik si te humorit si te muzikes jane ne nivelin me te ulet qe kur e kemi ndjekur nga ekrani,me nje humor banal te tipit te rruges pa asnje lloj shijet artistike.
  Muzika me prejashtime te rralla mbetet fusha me e corientuar dhe larg asaj qe ishte kultivuar ne dekada dhe qe ka qene krenarija e jone por qe sot eshte kthyer ne nje corbe e cdo lloj muzike por jo shqiptare.
  Fix Fare po eshte vertet nje emision i perkryer sepse ka nje regjizor te perkryer sic eshte Filip Cakuli.
  Nga fusha e politikes jam dakord me personazhet qe jane vene por gjithsesi dua te vecoj treshen e partise socialiste Balla,Tahiri dhe Brace sepse vertet keta si tre musketeret i kane bere zbor Berishes qe le te kuptosh se perderisa ia thone troc me fakte dhe pa iu dridhur syri tregon se kemi te bejme vertet jo vetem me politikane te guximshem por edhe te paperlyer dhe te pakorruptuar.
  Nga fusha e gazetarise per mendimin tim duhet ti atribohet jo vetem personazhi me inspirues por te qendronte ne krye te listes zoti MERO BAZE si zeri me fisnik dhe me i guximshem qe ka fituar me mijera e ndoshta mund te kaloje mbi nje milion zemra qe e kane pelqyer dhe lexuar dhe u ka dhene zemer dhe te mos bien ne gjumin e harreses duke luftuar me nje guxim te pashoq ndaj ketij pushteti anadollak dhe te peshtire.
  Opozita e sotshme qe neser do jete ne pushtet duhet ti perulet me respekt ketij personazhi qe i ka dhene ndihmesen me te shkelqyer ne te berit opozite.
  E them me bindje te plote se po te mos ishte gazeta TEMA dhe gazetari i nderuar zoti MERO BAZE ne qe deshirojme ndryshimin dhe jo kete pacavure do kishim vuajtur per informacionin e nevojshem dhe do kishim rene ne plogeshtine e fatit qe i eshte servirur ketij populli.
  Nuk prejashtoheni edhe ju zoti MANE nga inspiruesit e vitit per mua me editorialet e tua te fuqishme.

  1. homeri says:

   —–koment origjinal , vleresim i shkelqyer . –gjerat qe te inspirojne duhet te jene te fuqisheme , si tre opozitaret kurajoz, gazetar dhe analiste si MERO dhe BLENDI —-dhe un nuk arrij te beje 10 prej atyre qe inspirojme –sa pake …..ndoshta me mungon formimi dhe kultura per ti kuptuar

 4. Edi says:

  Harrove dhe ilir meten qe te futi ngjalen

 5. DENIS says:

  Lorik Cana
  Marin Mema
  Rexhep Qose
  Arben Xhaferri
  Lirak Bejko
  AK
  Skuadra e skenderbeut te Korces
  Shpetim Gjika
  Erjon Brace

  etj etj

 6. Tirona says:

  12 Shqipetaret me te urryer te vitit 2012. 1) Sali Berisha.2) Liri Berisha. 3)Argita Berisha. 4) Shkelzen Berisha. 5) Gazeta 55. 6)Flamur Noka. 7)Blendi Fevziu. 8)Arben Ristani. 9)Mersila Palma, 10) tv klan. 11) tvsh. 12)Rajmonda Bulku

  1. preshevali says:

   Tironë, këtu osht ka bohet fjalë për shqiptarë,
   prandaj ju lutem që Lirin ta hiqni nga radha,
   mbasi që xhysa oshtë e jona; Sllobodanka.

   1. Shtegtari says:

    Kam qeshur me gjithe shpirt si budalla para ekranit me propozimin tend, ta befte zoti hallall o fisniku i Presheves (te quaj keshtu me qe e quan vehten “preshevali”)

  2. e ka kush e ka says:

   Jam dakort me Tironen per komentin e bere mbi njerezit me te uryer..

  3. kashi says:

   bravo tirona duhet te behet dhe nje liste e tille

 7. Kely J. Andress says:

  Bledi jam komplet dakord me ty. Por ne dhjeteshe une do te fusja pa frike dhe gazeten “Tema”. Por jam I sigurte qe dhe Mane e kishte dhe e ka ne mend kete, por nuk e ka renditur dhe gazeten “Tema” ne dhjeteshe se do ta quanin njerezit servile meqe ai boton shpesh tek kjo gazete. Jam dakord me “teknokratin”. Respekte per te gjithe komentuesit, megjithese me ndonjerin prej tyre nuk jam fare dakord.

 8. Haku. says:

  Jam i nje mendimi me komentuesin Fred Dibrani Hamburg .

 9. joana says:

  Eshte shume e vertete qe eshte harruar tema dhe Mero Baze. Tingellon e pabesueshme ,por gjate gjithe vitit 2012 kam patur kete gazete si te vetmin burim informacioni. Mero , lexues dhe komentues te gazetes tema, ju uroj nje vit te mbare e te begate, shendet dhe gezim ne familjet tuaja. Uroj per te gjithe ne ,nje vit ndryshe, sepse besoj qe e kemi te nevojshme sherimin e shpritrave te trazuar nga ky realitet dhe kjo katrahure politike qe “zgjat e mos keput”. Le te shpresojme te ky vit qe mund te shohim ndonje rreze , sepse babezia , antivlerat jane futur ne cdo qelize te kesaj shoqerie dhe ajo qe ne aspirojme eshte shume e larget. Faleminderit Tema per cka na dhe per 2012!!!

 10. Dardan says:

  Degjo or kusho, turp të kesh që nuk më nxorre dhe mua të dalluar. Nuk mund ta vayhdoj shakanë.
  Dua te shpreh respektin më të thellë për guximin e lartë qytetar te artikullshkruesit. Eshte e natyrshme që një njeri i vetëm aq më tepër larg vendit të vet nuk mund të jetë i aftë për të gjykuar se cilët janë 12 personalitetet më frzmëzues (për vepra të mira, pa tjetër)por si gjithkush, përfitoj nga rasti qe të shprehem e të them se ka personalitete me diapazon të gjere por janë shumë të rrallë ata që janë edhe guximtarë në situatat e shëmtuara të Shqipërise. Nuk doja të vecoja ndonjërin qoftë Bazen, qoftë Manen, apo edhe Nanon, qofshin keta dhe shumë të tjere. E them këte sepse, nëqoftë se na mungoi një Avni Rustem në këtë shekull të ri, të paktën guximtarët që përmenda (sa shumë e respektoj edhe atë Myslim Pashanë se me mencuri luftoi e fitoi edhe ai), të paktën veprat e guximit moral na japin shprese te madhe se do të largohet perdja e ndyrë prej mençurisë së njerzve si Mane e disa dhjetra të tjere. Urime dhe suksese në punën tuaj fisnike dhe shpresedhënëse, gjithë stafit të gazetës Tema

 11. Devolliu says:

  MERO BAZE qëndron në krye të kësaj liste.

 12. Luku says:

  Eshte e rendesishme te evidentojme edhe njerezit me te urryer te vitit qe po leme.Dikush me larte e hapi kete rubrike dhe eshte e rendesishme pjesmarja. Ju lutem jepni mendimin tuaj qetesisht sepse nuk ja vlen te konsumojme nerva me keta legena.Sigurisht qe ti japim hakun, listen e personave me te urryer e kryeson kryeministri.Le te jete kjo aktivitet argetimi per Vitin e Ri. Argetohuni.

  Sali Serberisha

  Ka kaluar definicionin e te cmendurit eshte perbindesh.Ky ka lyer duard deri ne brryl me gjakun e popullit te pafajshem. Ky dhe ferrin e ka pak.

  Ilir meta

  Ky hajdute po na ben neve te kemi turp nga vetja. Na ka ngecur ne politike dhe do te bjere nga fiku kur te piqen fiqte e pare.

  Jozefina Topalli

  Same shume e shemton fjalorin e saj me sjellje te ndyra aq me shume po e shemton figuren e saj. Per pasoje helmi i shpirtit i ka shemtuar fytyren qe i eshte bere si shtrige perrallash. I hoqi vehtes gjithshka femerore.Kjo bie me orgazem vetem kur sheh saliun ose kur nderzehet ndonje gomar.

  Argita berisha

  Vjedhjet i jane dokumentuar me fakte. Milionat e Eurove nuk i hyne ne pune. Kesaj shemtire nuk ka ci duhen parate se nuk dine ti perdorin. Telashet nuk do ti ndahen tere jeten.I vetmi akt “qytetar” i Argites eshte nderzimi me bodigardet e babit. E perkthyer me fene islame paraja e vjedhur eshte haram dhe nuk gezohet dot se te del nga hundet. Harami eshte haram dhe pike.

  Shkelzen berisha

  Une nuk e njoh personalisht por di qe edhe ky do te pergjigjet nje dite. Parate e gjakun e ketij populli nuk e kaperdin dot kush. Kur babai eshte i cmendur femijet jane debila. Ky ka shenja te dukshme te sidromit daun.Sidoqofte sja vlen te merresh me te por haka do i lahet kur te vije dita.

  Lulzim basha

  Ky malok i tredhur nga saliu edhe pse pa europen e beri shkolle nuk u be njeri i sakte. Instikti i pushtetit dhe i parase e futi ne listen e vrasesve qe nuk do ti shpetoje gjykimit te popullit apo dhe te familjeve qe ka vrare dhe masakruar.

  Fahri balliu

  Ky ka ngrene shume pace te prishur. Shpirtin e ka me te shemtuar nga fytyra. Per personalitet as qe behet fjale. Ka veti magnetike dhe terhiqet shume nga skrapi dhe hekurishtet. Nuk la veper te ndertuar nga populli pa e renuar per skrap. Dikur shkruante per to me shpirt revolucionar ne gazetat e komunizmit.

  Flamur noka
  Ky eshte kot fare. Po ja le ndonje tjetri te shkruaj ndonje rresht per te.

  Slobodanka berisha

  Kjo serbe po ben kerdine duke vjedhur parate e bizneseve nen pushtetin e burrit. I duket vetja kaluar zonjes se pare. Kur sheh ndonje foto te saj ne gazete te kujtohet Mao Ceduni para se te vdiste. Edhe kjo futet ne kategorine e shpagimit per Haram pasuri.

  Genci ruli

  Ky person me shpirt te shemtuar aq sa fytyra e tij e salduar ka nje cilesi te rrale servilizmi dhe pushtizmi. Vetem pena e Cehovit mund ta pershkruante kete karakter mizor dhe te deformuar. Ta shohesh nga afer duket si viktime e cunami.Eshte i pakapshem si mi kanalesh.Cunamet nuk e zene se futet menjehere ne pusete.

  Fatos nano

  Ky eshte i papercaktuar. Cdo shqiptar ka nje pyetje ne koke; si mund te bashkohej me Berishen ky debil kur ai e futi ne burg per 4 vjet dhe i shkaterroi familjen? E shumta ketij mund ti permendet aftesia e bixhozxhiut. Ky eshte qesharak kur hiqet si intelektual.Eshte me pak se nje ordiner. Saliu i shkaterroi jeten ky i shtrengon doren.

  Edi paloka
  Thjesht Palluqe i pavlere. Gjysem rreshti e ka shume.

  Aldo bumci
  Thjesht Palluqe i pavlere. Gjysem rreshti e ka shume

  Sokol olldashi

  Hiqet si tip nevriku por te ha bajgat. Palluqe e pavlere.Ben ndonje vjedhje por nuk di as ta fsheje

  Rajmonda bulku

  Shemtire qe svlen as per lavire. Nga mendja eshte kungull.

  Kastriot islami

  Mixgun qe nuk e ze plumbi se eshte i shkurter. Kalon si plesht nga nje llogore ne tjetren. Vitin qe vjen fiqte e pare do ti haje ne Mallakaster.

  Petrit vasili

  Ky zuri dashnore kur u be minister. Njeri koti. Shemtire.

  Mesila doda palma

  Ne Vlore ka shume palma.Eja ne Vlore se jane te trasha dhe te gjata dhe varja behet mire.Shemtire model. Femer e peshtire. Na ndot palmat. Edhe te burgosurve me 25 vjet nuk do tu behej me ty.

  Majlinda bregu

  Kali i Aredinit eshte me i pashem nga kjo.Nga mendja nuk krahasohet as me Mesilen. Vdes per pak palme. Eja ne Vlore.

 13. vlora 1 says:

  Mero Baze ,Gazeta Tema dhe te gjithe komentuesit e Gazetes (me disa perjashtime) GEZUAR VITIN E RI 2013

 14. petrit gjoni says:

  listes i shtoj,MERON,GJIKEN,TIRANEN 2013

 15. sinan hibro says:

  Bravo, sakte !

 16. racionali says:

  Per mua ka shume emra,shume e me shume,por nje eshte i paarritshem dhe historia do te shkruaje per te MERO BAZE me editorialet shpresedhenese dhe me editorialin tashme UNIK,LEGJENDE DHE PRETENCE per kasten familjare te ndyre QETSOHU–QETSOHU–QETSOHU–QETSOHU,qe te shikojsh me vuajtje fundin tend o Sali krimineli.Prandaj mos profetizo pa ditur fundin tend.I madhi president Bill Klinton ka thene :Se bota duket se eshte e madhe ,por ne fakt eshte shume e vogel dhe kudo qe te fshiheni do te gjendeni para mallkimit te zotit dhe njerzve.Ky fat u pret juve vrases te familjes.Historia eshte e dhimbshme dhe e bukur ,si vete jeta.Per ironine te fatit Gedafi qendroje ne pushtet per 40 vjet dhe kishte nje pasuri prej 40 miliarde dollare.Nuk e ndihmuan dot as te qenurit ne pushtet dhe as 40 miliardet dollare.Fat i parashkruar–Fate paralele.Faleminderit Mero Baze qe na dhe mundesine te bashkohemi kunder se keqes.Zoti ta befte diten nje mije Mero.Tani ti i perket nje familje te madhe qe quhet Shqiperi.

 17. era says:

  Bledi , ke harruar zonjen Durda gerdeceran qe s u lodh duke kerkuar te drejten e saj e te te tjereve

 18. trekendeshi says:

  U merzit aq shume Edi Rama qe nuk e keni llogaritur fare, sa e deklaroi hapur qe do ja dorzoj fitoren ne tavoline Sali Berishes. Ne fakt ka te drejte, ai po e çon opoziten drejt nje fitore te sigurte ne zgjedhjet e ardhshme ju nuk e vini fare ne liste. Mekat i madh.

 19. Etika says:

  12 shqiptaret “inspirues” apo frymzues,thuhet ne shqip ? Ndersa per nga “vertetsija” i keni ra ne te,plotseshisht sipas pelqimeve tuaja,sidomos me ata te pikes 10…Ja sa bukur dhe me paanesi i kan rrumbullakosin fred dibrani apo Luku.Ka shqiptare ti vej ne dyshim opinjonet e tyre?hahahaha….!

 20. king says:

  Po jam dakort me te gjitha po keni harruar ham humat komentuesa te gazetes Tema lefin si zagar,edhe keto duhet te ken nje cmim se jan njesha ,zen vendin e par per te ofenduar dhe vjellur vrer.

 21. king says:

  Per mu esht bere nje klasifikim perfekt ,por deshta te shtoj edhe ham humat komentuesa te gazetes Tema jan njesha ,dhe per kete duhen vlersuar se losin mir rolin e zagarit

 22. toska says:

  Rita minuta,kur kan filluar kurvat te marin cmim?Kemi renme gjith mend kaq posht?Saliu mund ta dij me mir se ai e ngjiti ne sken me shume e4mocione sikur do bente ate pune me Riten

 23. Beni says:

  1. Mero Baze + Gazeta Tema
  2.Top Channel+ Fiks Fare
  3.Lirak Bejko
  4.Erion Brace
  5.Znj. Durda
  6.Ardian Klosi

  Njerez qe na bejne te mos ta ndjejme veten plehra, njerez qe rrisin dinjitetin tone.

  Gezuar Vitin e Ri dhe shpresa te reja per 2013!

  1. Ramy says:

   Kêta janê njerzit qê te bêjên te ndihesh pler

   1. Beni says:

    Ty po o Ramy, se si i dale nga shpella qe je, nuk e suporton dot nje nivel dinjiteti mbi normalen, kurse ne kemi standarte te tjera. Po mos u merzit se pas nja 50 vjetesh do ta kapesh veten dhe ti…

 24. saliheqenefi says:

  kemi 8 vjet qe ham mutin tone dhe keni guximin te shpallni njerez inspirues ,kjo eshte me tall bythen me njerezit, turp ti vije atyre qe botojne emra qe vetem kane prodhuar jashteqitje si gjithe te tjeret, ndryshe ky vend do te kishte shenja? permiresimi ne kto 20 vjet , kjo eshte nje lloj luku qe i beni miserabilitetit per te justifikuar absurditetin dhe pa mundesin per te jetuar si njerez te lire

 25. Treviso says:

  Bledi Mane,si gjithmone dhe kete radhe ke shkrire talentin gazetaresk.
  Me pak fjale ke pershkruar historikun nje vjeçar te shqiptareve. Ke percaktuar ne menyren me prefekte 12 personazhet e vitit 2012. Jane 12 perzonazhet te padiskutueshme te vitit. Jane 12 personazhet qe e mbajten gjalle popullin shqiptar ne mes ketyre vuajtijeve qe i ka krijuar qeveria fashiste dhe kryekrimineli sali Berisha. Jane keto 12 personazhe qe nuk e lane popullin ne agoni. Qofshin te perjetshem keto 12personazhe.
  Zoti Bledi, te uroj
  Gezuar vitin e ri 2013 dhe te gjithe shqiptareve anembane globit!

 26. demokrat i vertete says:

  jam 100% dakord me LUKUN ka bere krahasime te shkelqyera une do ta kahasoja me BLEDI MANEN ne mos qofte ai vete

 27. Lleshi says:

  “Taulant Balla, Saimir Tahiri&Erjon Braçe”-tre injorant qe bejne nga mengjesi na darke altoporlantin.
  Ik ore pseudo gazetar se po na fyen inteligjencen!
  bye

 28. H.B says:

  Cfare jane more keto budallalleqe o Bledar trimi? Ata qe vete flijohen shoqeria i quan kriminel jo heroj xhaxhi, se lane nje kauz ne mes ne nje kohe qe mundeshin te benin dicka per kete shoqeri. Rita Ora cfar ka bere per Shqiperin o Bledar vec fotos me Saliun? Ne thame emra te pervecem qe kane kontribuar per kete vend ne momente kritike qe i duheshin ketij vendi dhe nuk tham qe te beheni karnaval dhe te futni banalitete si portokalli qe eshte nje show pa pike kripe e niveli artistik thjesht turpi i artit te sotem te humorit! Plus brigade emrash qe nuk meret vesh kush esshte vertete ai qe duhet te jete ne kete liste…! Behuni serioz Bledi, mos ja futni pordhes ne mbledhje partie se eshte me pasoja. Ne jemi opinion dhe duam te shohim njerezit qe KANE KONTRIBUAR per kete shkretetire vend….

 29. nje ish-mike says:

  1-emisioni FIKS FARE, por jo FILIP CAKULI
  2-gazeta TEMA, por jo MERO BAZE
  3-ILVA TARE, por jo ORA NEWS
  4-SOKOL BALLA por jo TOP CHANEL
  5-ARTAN MULLAJ por jo gazeta SHQIP
  6-AGRON LLAKAJ por jo ALBPAZAR
  7-PORTOKALLIA por jo PREZANTESIT
  8-TAULANT BALLA por jo PARTIA SOCIALISTE
  9-keshilltaret e majte, por jo ALDRIN DALIPI
  10-OPOZITA por jo EDI RAMA
  flm TEMA

 30. kelcyrioti says:

  o Blendo nga i more keta mo nga Gili ai ti shkruajti ne nje cope leter dhe ti po na i nxjerr si heronj, po ik o blendo be no nje shurre andje buze vjoses mos u perpiq te shkruash per gjera te medha………..

 31. shabon hunderri says:

  10 Figurat me te fuqishme per mu jane:

  1-Skenderbeu i Dyte baca

  2-Bac Saliu

  3-Sali Ram Berisha

  4-Sali Berisha

  5-Saliu prej Vucidoli

  6-shurrtari Enverit

  7-Enver Hoxha

  8-Enver Baca gju me gju me popullin

  9-Enver Stalin Berisha

  10-Saliu gju me gju me komandantin prane oxhakut

 32. skenderi says:

  njerez inspirues, apo flirtues, te gjithe kta 10 ti themi njerez me nje moral te ulet, pa integritet qe perfaqesojne interesa te caktuara, dhe te provuar tashme ne realitetin tone qe nuk kane sjelle asnje produkt ketij populli, edhe vete autori nuk njihet per vlera ne dobi t e shoqerise ,por ktij populli cfardo gatimi ti vesh perpara e pertyp pa u menduar dy here

 33. analist says:

  O Mane,kur do ti je shume profesionist,kur kujton si je profesionist ja fut pordhes kot si mete dhjeteshen e trurit tend,veçanerisht me ate heroii Xherdan Shakiri qe qenka hero se disa media e paskan ofenduar…..
  Me mend ne koke vitin qe vjen o z.Mane…

Lini një Përgjigje te saliheqenefi Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *