Opozitë në mision

Edi Rama, leader of the Albania's opposition Socialist Party, walks during a peaceful commemoration protest in Tirana

Nga Prof.As.Dr.Artan Xh. Duka

Çfarë dinë që nuk dimë!

Përballë një mazhorance të qorrsokakut demokratik, shoqëria nuk e ka më luksin e retorikës të përsiatjes opozitare rreth rilindjes teksa vetë garancia ‘maja’ opozitare për rilindjen 2013 nuk davarit hamëndjet kur mendohet kë ka përballë. Një mazhorancë që të ‘mbin në derë’ teksa e ka në gen abuzimin me votën dhe që preferon më mirë të humbi namin se syrin kur vjen puna për të dhe që ka më shumë se kurrë mjete në dorë për arritur atë. Rrjedhimisht, ndonse kërkush nuk vë në dyshim superioritetin e elektoratit të opozitës, askush nuk do të uronte qoftë një 1996 të imponuar, ashtu dhe një serial të ri ‘Hapni kutitë’ apo skenare alternative radikale postzgjedhore përballë një mazhorance të imunizuar deri më tani edhe nga presioni perëndimor.

Nëse përjashtojmë kllapinë opozitare (ajo dhe shoqëria nuk e kanë luksin e naivitetit), mbetet që lidershipi opozitar di diçka që elektorati nuk di(!). Duke përjashtuar një ujdi mes palëve për rotacion ‘in vitro’ (preçedentët ekzistojnë), urojmë të jetë një garanci dhe ultimatum diskret perëndimor (SHBA kryesisht) me heqjen e vijës së kuqe ndaj cënimit të votës së lirë. Gjithsesi, për të gjeneruar entuziazmin për ndryshim, ka rëndësi jo vetëm çfarë lidershipi opozitar di por dhe çfarë elektorati beson ndaj lidershipi opozitar duhet të artikulojë qartazi përse vota nuk do të nëpërkëmbet si rëndom më parë, për më tepër pas sagës së hapjes së kutive, rëndimit të kostos së mbijetesës dhe gjakosjes së 21 janarit.

Kryeministër i tokës së djegur

Opozita shqiptare nuk mundi të impononte zgjedhje të parakohëshme ndaj një mazhorance që rëndon çdo ditë thesin e ‘mëkatit’ demokratik e kombëtar duke cënuar tabu të demokracisë, intimiduar sovranitetin, tjetërsuar dhe shpërfytyruar, deri pakthim, zhvillimin social-ekonomik, pronën, habitatin dhe urbanistikën në vënd, rezultantja e të cilës është asfiksimi i shpresës për ndryshim dhe besimit tek rilindja e trumbetuar. Një shans i humbur që rrit koston e qeverisjes nëse rotacioni ndodh, duke cënuar interesin e votuesit që nuk mund të reduktohet në ambicie individuale kryeministrore, paçka se tokë e djegur. Përtej përgjegjësive opozitare, kjo ndodhi edhe për faktin se ajo pati përballë një mazhorancë të papërgjegjshme (me dorëheqjen të fshirë nga fjalori politik) dhe të paparashikueshme (luan pa rregulla loje) me perëndimin ndërkohë jo efektiv në mbikqyrjen dhe artikulimin e solemnitetit të votës së lirë dhe qeverisjes korrekte.

PS gjestin e parë

Që refreni opozitar të mos mbetet retorikë dhe shpresa e rilindjes utopi, mbetet jetik ngjizja e një fryme dhe një fronti opozitar që eklipson, edhe tek më skeptiku, mendimin se gjërat kanë marrë fund. Një front në emër të vlerave bazë demokratike të mohuara për të gjithë dhe përtej komplekseve ideologjike, tundimit për protagonizëm partiak dhe kryeministër në hije, apo deklaratave alibi ‘të hapur ndaj kujtdo që pranon programin tonë!’ Me topin tek PS që si opozitë me gravitet superior, duhet të bëjë gjestin e parë, atë të të madhit, duke trokitur qysh nesër në dyert e partive që deklarohen për ndryshim duke mos lënë më vënd për interpretime pafund dhe bërë të prekshme shpresën për ndryshim. Kjo frymë e ndryshimit mund të bartet vetëm nga individë që nuk janë pjesë e inercisë së profilit të politikanit të tranzicionit që duam të lëmë pas. Proçes ky që kërkon kohë dhe opozita nuk e ka me bollëk. Vetë lideri socialist arriti zenitin e tij duke u shndërruar në simbol të shpresës, pikërisht sepse ishte vetvetja dhe jo produkt klishe i marrëdhënieve me publikun sikurse është e modës sot. Nëse flitet për rilindje, natyrshëm nevojiten rilindas dhe tik-taku i numërimit mbrapsht, nuk lë vënd për hezitim.

Çtabuzimi i nacionalizmit

E kulmuar me 100 vjetorin e pavarësisë, kauza patriotike, u shpërdorua nga ana e PD të etur për profil iluziv nacionalist pas një serie implikimesh me faturë në sovranitetin dhe dinjitetin kombëtar. Me implikimin, pas reagimit ndërkombëtar, të lançimit sërisht të tezës amorfe se integrimi shqiptar do të ndodhë në Bruksel duke dekurajuar kësisoj hovin që platforma kombëtare po përjeton dhe artikulimin prej AK të disa të vërtetave tabu që mërmëriten prej kohësh por që për shkak të ‘korrektësisë’ politike, u lidhën duart qeverisjeve të tranzicionit. Ndërsa syresh predikojnë se nuk mund të flitet për bashkim kombëtar sa kohë e kemi barkun bosh, të tjerë argumentojnë se është pikërisht bashkimi ai që ofron shanse për zhvillim real në analogji me vetë Rilindjen Kombëtare apo shpalljen e Pavarësisë që u inicuan jo në kushtet e mirëqënies dhe zhvillimit por aspiratës për to.

Kur e ulim pazarin vetë

Çështja kombëtare jo rrallë është ndikuar nga konteksti politik duke filluar nga rikthimi i monarkisë, rreshtimi me aleancën antifashiste, bashkim-vëllazërimi me jugosllavët, harmonia e kampit socialist, internacionalizmi proletar, lufta e ftohtë dhe tashmë prej dy dekadash, aspirimi për në BE dhe fryma e fqinjësisë së mirë(!). Një vetçensurim i çështjes kombëtare, që në tranzicion, përveçse nuk është vlerësuar nga Europa që na ndau më 1913, veçse konfirmoi, ‘stabilitetin’ e rajonit në favor të inercisë së shovinizmit arkaik.

Integrimi shqiptar, në rrugë paqësore dhe legale, nuk është antieuropian sepse përpara se ta bashkohemi me sërbin dhe grekun në Bruksel, duhet të kalojmë testin e integrimit mes nesh. Çështja shqiptare është borxh shekullor europian dhe mohimi i vetvetes nuk e ka sjellë Europën më pranë. Përkundrazi, BE, duke e vënë theksin tek vota e lirë e 2013 (me këtë mazhorancë është bast i humbur) me tepër se sa presion ndaj mazhorancës, duket sikur po përgatit alibinë e rradhës për të ngrirë perpetum kandidaturën e Shqipërisë, të atij vëndi që me Skënderbeun u sakrifikua në mbrojtje të Europës së krishterë dhe prej 1913, ndonse i gjymtuar, mbetet faktor paqeje në rajon (shkëputja prej Traktatit të Varshavës, lufta e Kosovës etj). Nëse ka vënd për ndëshkim prej BE, nuk ka pse të pritet 2013 dhe sigurisht nuk duhet të jetë qytetari shqiptar që duhet t’i refuzohet lëvizja dhe integrimi por lidershipi problematik partiak duke filluar nga refuzimi i lëvizjes, denoncimi i llogarive bankara jashtë shtetit etj.

Opozita duhet të çlirohet nga kompleksi i inferioritetit ndaj Europës për me tepër kur kjo mazhorancë, me qasjen e faktit të kryer – abuzim me votën apo qeverisjen, jo vetëm nuk është marzhinalizuar prej saj por përkundrazi është trajtuar në vijimësi si partner duke shpënë ujë në tezën se gjeopolitika ka epërsi ndaj demokracisë dhe sa kohë funksionon ‘kusia’ me presion (autokracia), pakënaqësitë dhe revoltat e qytetarëve nuk përbëjnë lajm.

Integrimi europian përmes atij shqiptar

Dinjiteti dhe integrimi shqiptar, ku dhe ndryshimi paqësor i kufijve nuk është më tabu, nuk bie ndesh me integrimin europian. Përkundrazi. Ai shfryn valvola tensioni të kahershme të nacionalizmit shovinist me zanafillë 1913, duke hedhur farën e harmonisë perpetum në Ballkan, në vetvete aset për BE dhe filozofinë pro paqe të saj. Kjo sepse fitilin e barutit në Ballkan nuk e ndezi asnjëherë aspirata për Shqipëri etnike por oreksi i fqinjëve i shtuar artificialisht prej 1913. Rrjedhimisht, duke i vënë kapak ‘luftës së ftohtë’ nacionaliste, fokusi politik dhe publik do të orientohet rreth zhvillimit dhe integrimit ndërrajonal duke krijuar një treg panballkanik me interes për vetë BE.

Në planin shqiptar, ai përmbush një amanet rilindasish dhe aspiratën e 1912 sikurse i jep dinjitet rrugëtimit europian, mundëson integrimin e përshpejtuar të Kosovës, rrit valencën e zërit shqiptar në BE dhe krijon një treg solid shqiptar të aftë të joshë dhe absorbojë megainvestime me efekt të ekonomisë së shkallës prej korporatave me zë perëndimore. Integrimi panshqiptar na shndërron në të njëjtën kohë në aleat dhe partner dinjitoz dhe efektiv të SHBA të cilëve iu detyrohemi aq shumë duke përmbushur si duhet interesat reciproke gjeopolitike.

Rilindja demokratike me rilindje kombëtare

Çështja kombëtare nuk është as flamur jashtë mode dhe as e parakohëshme. Si detyrim kushtetues, ajo duhet të përbëjë boshtin e platformës së opozitës së bashkuar teksa koha provoi se vonesa në integrim, më tepër sesa prej qasjeve nacionaliste (rasti i Kroacisë apo Serbisë), i referohen papërgjegjshmërisë së klasës politike të tranzicionit të tunduar nga zelli i abuzimit me pushtetin me rrjedhojë sabotimin e qëllimshëm të shtetit. Duke filluar me rezolutën çame që, pavarësisht se kush e ofron, rëndësi ka çfarë përmban. Ajo është rezolutë për çështjen shqiptare, afirmimin e reciprocitetit me fqinjin jugor, konsolidimin e identitetit dhe promovimin e krenarisë së përkatësisë shqiptare në rajon. Rezoluta çame nuk vlen më pak se qarku i Fierit sikurse votimi i tre ligjeve prointegrim nuk mund të krahasohet me gjymtimin e Kushtetutës dhe ligjit zgjedhor, ndaj është koha që opozita e bashkuar të dëshmojë autoritetin dhe lidershipin e pritshëm duke mundësuar që rilindja demokratike dhe ajo kombëtare të dalin nga qerfulli i llafeve dhe të shndërrohen në lajtmotiv të votës së 2013.

REMOTE_ADDR:[]

33 komente në “Opozitë në mision”

 1. Meleku says:

  “Me topin tek PS që si opozitë me gravitet superior, duhet të bëjë gjestin e parë, atë të të madhit, duke trokitur qysh nesër në dyert e partive që deklarohen për ndryshim duke mos lënë më vënd për interpretime pafund dhe bërë të prekshme shpresën për ndryshim. Kjo frymë e ndryshimit mund të bartet vetëm nga individë që nuk janë pjesë e inercisë së profilit të politikanit të tranzicionit që duam të lëmë pas. Proçes ky që kërkon kohë dhe opozita nuk e ka me bollëk. Vetë lideri socialist arriti zenitin e tij duke u shndërruar në simbol të shpresës, pikërisht sepse ishte vetvetja dhe jo produkt klishe i marrëdhënieve me publikun sikurse është e modës sot. Nëse flitet për rilindje, natyrshëm nevojiten rilindas dhe tik-taku i numërimit mbrapsht, nuk lë vënd për hezitim.” – shkruan autori.

  Rama duhet t’ja nise me pare nga PS, pra duhet t’ja shtrije doren partise se tij, duke hequr dore nga drejtimi autokratik i saj dhe me pas mund te shtrije doren tek Gjinushi dhe Milo.

  Te tjeret do te perfundonin si G99, nese do te pranonin mashtrimin e Rames.

  Rama e ka trupin, por nuk e ka koken qe te beje ato qe ke shkruar, mirepo ai i ka kembet dhe vitin tjeter me siguri do t’ja mbathe nga kreu i dhuruar i PS.

  Ne histori do te mbetet si dikushi qe nuk u be dot lider.

  1. Labi Vlore says:

   @Meleku.Ti shkruan se Rama do te mbetet ne Histori si dikushi qe nuk u be dot lider.Ndoshta.Por me siguri nuk do mbetet ne Histosi si njeriu qe shpertheu me plumba kafkat e bashkombasve te tij faqe botes,si nje barbar i percudnuar nga urrejtja politike.Ashtu sikunder Serbi juaj Berisha.Ajo qe thua ti,eshte akoma per tu vertetuar,nese Rama eshte tashme lider,apo ndoshta nuk do te behet dot kurre??Kurse per sa i perket Serbit tuaj,historia e tij eshte mbyllur.Ai eshte boterisht i vertetuar nga FBI-ja.Kriminel i ndyre dhe i pabese.

   1. A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)prej Sauku says:

    Amon o gazeta tema ma butoni kumentin,qi shkrujata mbrom ne oren 1 te notes,..se jom ngrit me kmish najloni,.. ene lash Zaken 2 ore t’u m’prit ne krevat,ene kur u ktheva un e kishte shkaruj vete kartolinen.
    Pse nuk ma botoni???
    un ju due fort,….shum…hard
    ju dhimset shum ky zotija???.
    Kritikat te boj mir,jan si Viagra,te hyp gjaku gjith andej..
    Mistreca jeni po nuk ma botut.
    Kom me ju rraft me shkopin e Bakllaves

   2. Meleku says:

    O Labi Vlore!

    Ky eshte ai qe vetem lider nuk arriti te behet edhe pse ju ve gjithçka ne dispozicion.

    Lexo se ç’thuhej per te ne vitin 2008:

    Edi Rama – qytetar apo politikan?

    Replikë për dy Edët

    • Ilva Tare

    E lexova me vëmendje shkrimin e zotit Edi Zaloshnja në gazetën “Panorama”, ku ai rrekej të më sqaronte atë që analisti Zaloshnja mendoi se unë nuk e kisha të qartë në lidhje me Edin e opozitës dhe projektin e tij politik. Në fakt, Rama për hir të një kompleksi ndaj asaj që e quan politikë e vjetër, preferon ta emërtojë lëvizje qytetare në përpjekje për të mos u asociuar me gardën e vjetër të politikës, së cilës ai thotë se i ka shpallur luftë.
    E vërteta është se edhe tentativa nga Lushnja e Ramës për të shpjeguar idenë e tij të qytetarit të shqetësuar për hallet e vendit, nuk bindi askënd, me përjashtim të miqve të tij brenda apo jashtë vendit.
    Udhëheqësi i sotëm i opozitës duhet të jetë në dijeni të dimensionit të ndryshëm që ka projekti i shoqërisë civile me projektin politik. Dhe ky dimension, pavarësisht se i drejtohet qytetarit, ka lidhje të drejtpërdrejtë me pushtetin. I vetmi dallim është se qytetari nuk është kontrollues i sistemit, porse këtë rol e kryen opozita, kur ajo është politike dhe aktive si një forcë e tillë dhe jo si rudiment i shoqërisë civile.
    Besoj se edhe zoti Zaloshnja bashkohet me mua, kur them se beteja e fakteve bëhet nga një opozitë që ka peshë politike, ekzaktësisht aty ku Edi Rama nuk është i përfaqësuar sot, në Parlament. Me sa jam në dijeni edhe në SHBA kështu ndodh me kartonët pro dhe kundër.
    Sikur betejat t’i ishin besuar gjithmonë qytetarit, qoftë ky i dëshpëruar dhe i dëshiruar për të mos u dorëzuar, sikundër Rama pretendon se është, atëherë do të ishin prodhuar veçse revolucione. E mandej e vetmja mënyrë për të shprehur pakënaqësinë për qytetarët, do të kishte mbetur rruga dhe asesi institucionet, të cilat janë dhe mekanizmi funksionues i demokracisë.
    Është krejtësisht në dorën e Ramës të zgjedhë se cilën rrugë preferon të ndjekë, atë të revolucionit pa pushtet apo të revolucionit për pushtet. Porse është plotësisht në dorën e shqiptarëve të besojnë se kjo e dyta është e vetmja arsye e Ramës sot në politikë dhe për më tepër është motivi kryesor që e bën kreun e PS-së të konsumojë e stërkonsumojë kartën e populistit.
    Fakti që Artur Finkelstein darkon, drekon apo sondon opinionin i paguar nga Rama, nuk do të thotë automatikisht se mundësia për t’i lejuar vetes një këshilltar amerikan, pas tri mandateve kur je marrë me lejet e ndërtimit të Tiranës, të krijon edhe idenë politike të qartë. Andaj, argumenti se Edi Rama e di se ku po shkon, meqenëse është marrë për dore nga një guru i marrëdhënieve publike edhe në SHBA është krejt i parëndësishëm për Edin e Shqipërisë e përtej saj.
    Me vlerë për shqiptarët, që nuk urdhërohen dhe frymëzohen nga sms-të e Ramës, është dallimi midis shtetarit e politikanit dhe ky është asgjë më shumë e asgjë më pak, sesa vizioni. Shtetari ka vizion politik dhe nuk është i veshur me demagogji apo retorikë si ajo që Rama rëndom konsumon dita-ditës.
    Udhëheqësi i PS-së aktualisht po bën veçse një demagogji transparente, duke kontribuar në rëndimin e hendekut midis pushtetit dhe qytetarit. Të gjithë e dimë se demagogu identifikohet me popullin, tamam ashtu siç po ndodh në takimet mediatike të Ramës nëpër komuna me bujq e blegtorë.
    Është krejt e pamundur të ngatërrosh shtetarin nga politikani, pasi i pari udhëhiqet nga vizionet për historinë politike, ndërsa i dyti ushqehet me epshin për pushtet. Për fund, vetë fakti që qytetari është në fund të fundit një kategori politike, është e mjaftueshme për të argumentuar se zoti Rama nuk ka sesi të zërë vend si qytetar duke e shmangur veten nga politika, qoftë kjo para apo edhe mbrapa provës së 2009-ës.

    Gazeta panorama

    1. antiregjimi says:

     Ti vertet nofken e ke vene “melek”, por me melekun nuk ngjan.
     Kontrollo pak veten se mos te ta zene qymyri per kete Ilva Taren dhe te duket sikur kjo nxjerr gjera te mençura naga goja, sa here qe e hap.
     Rama nga Lushnja nuk foli per te bindur gazetaret e sojit te Ilva Tares, qe i lepihen pushteteve dhe vetem ndonjehere, kur duan te bejne ndonje shantazh te vogel per ndonje favor qe u ka munguar, bejne sikur godasin duke u pispillosur per ti dhene me shume vemendje mimikes seksuale, sesa seriozitetit bindes.
     E gjithe pallavrollogjia qe na ke sjelle ketu nga Tarja, vertetohet si e tille edhe nga fakti qe botohet ne gazeten Panorama, te ilir mu.it ne 2009. Verton gjithashtu qe edhe ti vete nuk je veçse nje “kokepalare” i ilir ka.es, perderisa e ke kaq ne vemendje kete gazete.
     Per mendimin tim, ne periudhen kur Rama fliste per politike te re dhe politike te vjeter, kur i drejtohej qytetarit me shume sesa aleancave te dyshimta me partiçka dhe kllouner qylaxhinjsh, ishte periudha kur ai ishte nje politikan shume me i mire sesa sot, kur meazalla qe po e thote cope e tu mbylle perfundimisht gojen ca nostalgjikeve te nanos e metes ne PS, qe edhe sot kane pafytyresine kriminale te shprehen se PS duhet te beje koalicion me ilir hajdutin. Se ç’jane ca minj qe nxjerrin hunden here pas here, si malajt, blushet, doklet etj.

     1. Meleku says:

      KORRIERI

      Kriza e padrinos dhe krizat e mbetura ne PS

      E Merkure, 12 Tetor 2005

      Nga Fatos Lubonja

      Njerezit pane kete fundjave disa te papritura te cuditshme ne spektaklin politik te Kongresit te Jashtzakonshem te PS.

      Te pergatitur per te pare luften per parimin “nje anetar, nje vote” ose ndryshe e quajtura “paketa Rama” (e konsideruar nga leshuesit e saj si “ilaci i sherimit te partise”, si e vetmja garanci per zgjedhjen e nje kryetari te denje) ata pane njekohesisht edhe hedhjen poshte te kesaj pakete diten e pare, edhe zgjedhjen si kryetar pikerisht te njeriut te cilit i hodhen poshte paketen diten e dyte.

      Paradokset nuk mbarojne ketu: pame te zgjidhet krahas Rames si kryetar, Pandeli Majkon si sekretar te Pergjithshem, bash njeriun qe e akuzoi Ramen, jo me larg se disa dite me pare, si personin qe qendron prapa trusteve te ndertimit. Majkon qe mburri lart ish- Kryetarin Nano i cili, nga ana e tij, e cilesoi kryetarin Rama si njeriun me problematik te PS.

      Pame Meidanin, qe ndersa akuzonte diten e pare rivalin Rama, si njeriun e papershtatshem ne PS per shkak te korrupsionit, te pranoje diten e dyte opsionin e ndarjes me te te posteve te kryetarit dhe nenkryetarit.

      Pame te famshmit kongresmene, qe ndonese naten e pare pesuan pergjate nje ore e gjysem dhune verbale te papare, deri edhe fyerje nga kryetari i tyre i pazgjedhur ende, te votojne si turme ne favor te tij ne diten e dyte.

      Keto paradokse e te tjera disa i shpjegojne me tradhetira te ndersjellta ne naten qe ndau dy ditet: tradheti te Nanos ndaj Meidanit, tradheti te Meidanit ndaj Nanos, tradheti te Rames ndaj Meidanit, te tjere i shpjegojne me meskinitetin e kongresmeneve, te cilet per interesat e tyre paskan preferuar shkaterrimin e parimit sherues te partise “nje anetar, nje vote”, te tjere me blerje gjate nates te ketyre kongresmeneve. Por pertej ketyre, nje gje eshte e sigurt: kriza morale e partise u thellua me kete Kongres, sepse ne thelbin e vet Kongresi percoi mesazhin e pajtimit te gjerave te papajtueshme moralisht, cka ndodh vetem ne nje rast: kur njerezit nuk kane principe dhe moral.

      Nese do te perdorja nje krahasim nga fusha e mjekesise, me sakte kirurgjise, do te thoja se Kongresi ishte nje nga ato raste te deshperuara semundjeje, kur i semuri shkon ne sallen e operacionit, e hapin, dhe pastaj e mbyllin perseri si i pashprese duke thene: le ta shtyje sa ta shtyje. E nderkaq disa shkojne e kerkojne ndonje fallxhore qe te mund te beje mrekulline, te tjere cakej perfitojne sa te mundin nga kjo “shtyrje” per interesat e tyre.

      Pa metafora, mund te thuhet se Partia Socialiste me kete Kongres perjetoi mbylljen e krizes per shkak te pafuqise per ta sheruar ate. Dhe kjo u be ne nje menyre mjaft origjinale: ajo zgjodhi problemin (d.m.th njeriun me problematik sipas Nanos, Majkos, Kocit, gjysem Meidanit dhe shumeve aty) si zgjidhje te tij.

      Kam qene dhe mbetem i mendimit se kriza e Partise Socialiste eshte nje krize e katerfishte:

      1. Krize e identitetit, ne kuptimin se ajo parti nuk eshte parti e majte, nuk ka kulture te majte, nuk ka vizion te majte dhe aspirata te majta, por vetem antiberishizmin si identitet negativ.

      2. Krize e perfaqesimit, sepse edhe per shkak te vizionit te munguar te majte eshte bere jo perfaqesuese e shtresave me te brishta dhe me idealiste ne nje shoqeri, sikunder jane ne pergjithesi partite e majta europiane, po perfaqesuese e interesave te mafies qe ka kapur institucionet e shtetit e vecanerisht te mafjes se ndertimit qe ka qene biznesi me i fuqishem i ketij vendit shpesh e bashkengjitur me ate te biznesit mediatik.

      3. Krize morale, me cka duhet te kuptojme, jo vetem bashkefajesine ne korrupsion, por, lidhur fort me kete, edhe mungesen e idealeve, te koherences, te principshmerise, mungesen e marredhenieve te sinqerta midis anetareve dhe drejtuesve cka e ben ate parti t’i shembelleje me shume nje organizate mafjoze te ndare ne grupe rivale me nje padrino qe tenton t’i kontrolloje te gjithe.

      4. Krize e udheheqjes, sepse humbja tregoi se padrinoja Nano, i goditur nga humbja ne zgjedhjet, nuk eshte me ne gjendje ta menaxhoje organizaten e tij ne kushtet e reja te krijuara, qofte ne kuader te diskreditimit te partise, qofte te diskreditimit te tij individual.

      Nga gjithshka u debatua para Kongresit gjate tij dhe pas tij, bie ne sy dukshem se shumica e socialisteve njohin vetem nje element nder kater qe rreshtova: krizen e padrinos. Pra gjetjen e nje njeriu qe do te mund t’i bashkonte te gjithe kunder armikut: Berishes. Duke harruar se karta e armikut “Berisha” nuk u dha fitoren, por humbjen me 3 korrik e se strategu i asaj strategjie ishte pikerisht ay qe zgjodhen kryetar. Duke harruar gjithashtu se mesazhi i elektoratit ishte per ta pastrimi nga te korruptuarit. Kongresi nuk e tentoi pastrimin per hir te ruajtjes se unitetit ne lufte kunder armikut. Thelbi i papajtueshmerise ishte pikerisht ay, se me nje ane partia kerkoi unitetin, kurse me anen tjeter i kerkohet pastrimi – dy gjera qe perjashtojne njera- tjetren. Misherimi i kesaj kontradikte, si dhe vete viktima e tij, u be Meidani, i cili diten e pare akuzoi kundershtarin e tij si te papershtatshem per kryetar (duke lene te kuptoje se do te jete per pastrimin), kurse ne diten e dyte u pajtua me propozimin qe fituesi te ishte kryetar, kurse tjetri nenkryetar.

      Kesisoj, tek e fundit, si per te vertetuar edhe me krizen, u zgjodh problemi si sherim i tij. Pse them keshtu? Sepse problemi i asaj partie nuk ka qene pija dhe papergjegjshmeria dhe shperdorimi pa kufij i parave dhe pushtetit nga Fatos Nano. Ato ishin thjeshte thele mbi bisht ose pamja e jashtme me groteske e fenomenit. Problemi i asaj partie eshte katarsisi i munguar i Fatos Nanos. Te gjithe e dine se mbeshtetja e madhe qe pati Nano ne kohen e katarsisit ishte treguesi i nevojes se madhe, qysh ne ate kohe, per pastrim te asaj partie. Ky problem erdhi duke u thelluar, sepse edhe atehere i semuri u hap dhe u la kanceri brenda, pasi keshtu i leverdisi Nanos dhe cakejve rreth tij per qellimet e tyre meskine. Kurse Edi Rama edhe atehere si tani ishte kunder katarsisit, sepse modeli i qeverisjes se tij ka qene model i bashkepunimit me krimin dhe ekonomine informale, jo i pastrimit te lidhjeve te politikes e te asaj partie me te. I vetmi ndryshim eshte se ay punonte ose dinte te krijonte iluzionin me mediat e korruptuara prej tij se punonte ca me shume se Nano, por nuk ishte ky thelbi. Edhe Meta punonte (realisht) me shume sesa Nano, por u rrezua pikerisht per shkak te korrupsionit te partise.

      Prandaj them se ne keto kushte me Ramen, partia duket se ka zgjidhur sot per sot vetem nje krize, ate te padrinos, por do te thelloje krizat e tjera. Do te thelloje krizen e identitetit, sepse do te forcoje identitetin negativ te partise antiberishizmin, duke thelluar edhe krizen politike ne vend sepse do te thelloje konfliktualitetin. Lidhur ngushte me krizen e identitetit do te thelloje krizen e perfaqesimit, sepse prapa Rames jane interesat e cakejve te shesheve te ndertimit e me gjere, te cilet, ne thelb, kane qene dhe jane ne kundershtim me interesat e atyre qe kane nevoje per nje te majte te vertete. Per rrjedhoje, do te thelloje edhe krizen morale qe u duk sheshit se u thellua edhe me kete Kongres te turpshem.

      1. Shtegtari says:

       Hallall te qofte o “Meleku” ku e paske gjetur kete shkrim aq te goditur po edhe trishtues e pesimist per te ardhment tone.
       E thene me nje fjale: Nuk lahet M… me Sh…
       “Lum” ne e “lum” Shqiperia jone per te ardmen e saj “te ndritur” europiane, per banditet qe na qeverisin dhe per opoziten “luftarake” e “lagpamese” qe na ushqen me shpresa te kota

      2. xhoni says:

       Meleku:
       Na rrufsh per dimer se per behar rruhemi vete!!!
       Panorama dhe Lubonja jane LETRA HIGJENIKE TE Sali Berishes!!!
       Nga Edi Rama po ju SHPETON SHURRA DHE NUK DINI SE CFARE TE BENI!!!
       Merrni ilacet dhe gjeni VRIME KU TE FUTENI PAS 23 QERSHORIT!!!
       FUNDI JUAJ ESHTE FIRMOSUR E VULOSUR!!!
       Ne se VIDHNI PRAP VOTAT,DO TE PERBALLENI ME TERBIMIN POPULLOR!!!

 2. shpiragu says:

  o meleq ca ben ketu ti,apo dole edhe ti te hedhesh ndonje sy ketej,po ik o melek shko nga ana jote ke plot andej me koha jon,55,mapo,panorama,apo andej ske mundsi te gjesh ndonje komentus te vetem,une e kuptoj se spo ju ze gjumi kohet e fundit dhe po mundoheni te trubulloni ujin,keni filluar te pergjeroheni LSI-se se mbase mbeteni ne pushtet,ilir meta nuk kapet lete eshte me dhelper se saliu mos kujto se e do salen ai do parat pastaj karrjeren,po te jesh i sigurt se mendja e likes shkon shum larg se 2013 dhe 2017,ai vertet nuke do Ramen e do ta djeg por ka hallin se djeg edhe veten njeher e mir dhe pershndet te majten pergjithmone,jo se i behet vone po sedo te behet lider i se majtes gje qe e ben kryeminister,prandaj mendoj se kete her do ta bej mir llogari,megjithate edhe sikur ta vendos te shkoj ne zgjedhje me salen kesaj radhe ska asnje shance te fitoj sala sepse ,1 eshte FRD e topit qe merr vetem votus te djathta,2 AKQZ e spahiut qe merr 80 perqind vota te djatheta,3 LSI-se edhe sikur te mbaj votat e veta i ikin votat e partise Petro kocit qe ne fier i dhane mandatin e deputetit LSI-se dmth ne fier meta nuk ben dot deputet po ashtu ne berat LSI-se i ikin votat e PKSH-se dihet se berati e skrapari ka komunistat me te betuar dhe de besoj se do ti genjej meta per her te dyte dhe keto vota jane te mjaftushme qe meta te humbaase edhe mandatin e beratit,prandaj meleq me duket se ke per te heq keq, prandaj te uroj te shohesh sa me shpejt vellezrit e tu meleker arab.

  1. Meleku says:

   Ja se ç’thoshte parta e Petro Koçit per Ramen:

   PS91:Edi Rama është turpi i socialistëve dhe jo lider i tyre

   Nga L.Progni

   Kur e braktisi Edi Ramën për t’ju bashkuar Petro Koçit në partinë e tij, Ilir Kokona, kryetar i njësisë bashkiake nr. 3, mori me vete edhe riskun e ndëshkimit të mundshëm nga ana e shefit të tij në parti e në bashki, Edi Rama. Kështu shprehet vetë Ilir Kokona, kur thotë se shtëpia e të atit të tij është tentuar të prishet dy ditë më parë nga Policia Bashkiake, për shkak se, sipas sqarimeve që vijnë nga bashkia, shtëpia është pa leje ndërtimi.

   Ndërsa Kokona paraqet para mediave lejen e ndërtimit, përfaqësuesit e bashkisë pretendojnë se dy kate të shtëpisë janë pa leje, dhe pikërisht tani, pak ditë pasi Kokona është larguar nga PS, është konstatuar nga bashkia se në shtëpinë e Kokonës ka shkelje të ligjit.

   Duke marrë shkas nga ky akt, Ilir Kokona doli dje para mediave dhe tha se, kur i kishte komunikuar Ramës vendimin se do të largohej nga PS, ky i fundit e kishte kërcënuar se do të ndëshkohej rëndë, nëse do të merrte një hap të tillë. Kokona pretendon se prishja e shtëpisë nga policia bashkiake me urdhër të Ramës është pikërisht pasojë e braktisjes së Ramës, gjë për të cilën Kokona pretendon të ketë marrë kërcënime serioze nga Rama.

   “Kam ikur nga Partia Socialiste për t’i dhënë një ndihmesë shumë të madhe të majtës shqiptare, ashtu si të gjithë këta miq që jemi këtu. Megjithatë, para se të largohesha nga zoti Rama, kam qenë në zyrën e tij dhe i kam thënë këto arsye që po them ju. Dhe më tha: “Mendoje mirë, se do të kesh shumë probleme me mua”. Kujtova se e kishte me shaka, por absolutisht ishin të vërteta. Përveçse më solli njerëz që Rama i mban me vete si të fortë, për të më kërcënuar, e pa që nuk ia doli dhe atëherë filloi kërcënimet në shtëpinë ku im atë ka ndërtuar. Është një shtëpi me leje, trekatëshe. Sipas vendimit të Ramës, ja ku është dhe leja e shtëpisë”, – tha Kokona.

   Reagimi

   Përfaqësuesi i bashkisë tha dje se shtëpia e Kokonës është e jashtëligjshme, pasi nuk e ka lejen e ndërtimit, dhe kjo është arsyeja e prishjes së kësaj ndërtese. Në reagimin e Policisë Bashkiake hidhet poshtë pretendimi i Kokonës, sipas të cilit akti i prishjes së shtëpisë së tij nga Policia Bashkiake është hakmarrje e Ramës pas largimit nga PS dhe anëtarësimit në PS91. “Unë nuk e kuptoj këtë zotërinë se çfarë kërkon dhe si reagon në këtë mënyrë. Ka bërë një ndërtim trekatësh, të cilin e ka legalizuar në vitin 2002 me një vendim të KRT, dhe pas këtij ndërtimi ka bërë dhe një ndërtim dy kate mbi të, po ashtu të paligjshme, të cilat pretendon se i ka futur në procedurë legalizimi. Është zbatuar ligji. Ky zotëri, dhe si qytetar, dhe si kryetar i zgjedhur që përfaqëson, është i barabartë para ligjit. Duhet të dorëzojë dokumentet pranë Inspektoratit ndërtimor”, – thuhet në reagimin e përfaqësuesit të bashkisë.

   Për të njëjtën çështje, Sekretari i Marrëdhënieve me Publikun në PS91, Gjergj Koja, u shpreh se Edi Rama nuk mund të jetë lideri i socialistëve dhe as kryeministër i tyre.

   “Edi Rama është turp i socialistëve. Ai nuk mund të jetë as socialist, as lider i opozitës e aq më pak një kryeministër. Ky fakt i turpshëm, flagrant, i përdorimit të Policisë Ndërtimore dhe Policisë Bashkiake për t’i bërë presion një socialisti të mirëfilltë si zoti Kokona, është një prirje e qartë se ne kemi fotokopjen e zotit Berisha në Partinë Socialiste dhe në pushtet. Kur sot ai, pra zoti Rama, në opozitë përdor të tilla mekanizma, atëherë imagjinoni se ç’mund të bëhet nesër, nëse zoti Rama, nën cilësinë e kryeministrit, do të vepronte dhe do të reagonte po me këto metoda represive ndaj cilit do qytetari shqiptar”, – tha Koja.

   tema

 3. bledi says:

  ti meleku nga mbive ketu tek tema edhe dicka tjeter ti nga do tja mbash vrapin mbas 23 qershorin bashke me sali kriminelin i keni ber llogarit mir dhe te jesh i sigurt se ne 1 korrik edi eshte kryeminister qe tjua rjepi lekurat personave si puna jote bashk me te gjith vucidolat

  1. Meleku says:

   Alfred Peza per Ramen:

   Denoncimi i Alfred Pezës: Edi Rama, model i dhunuesit të medias

   24 Tetor 2008

   “Edi Rama është modeli i dhunuesit të medias”-kjo dëshmi e pastër dhe akuzë njëkohësisht, është bërë nga gazetari dhe drejtori i televizionit “Ora News”, Alfred Peza. Gjatë një debati televiziv në Top Channel, ku diskutohej për raportet e medias me politikën, Alfred Peza ka drejtuar gishtin publikisht te kryetari i PS-së, njëkohësisht kryetari i Bashkisë së Tiranës, Edi Rama, për dhunë sistematike verbale ndaj medias, duke tentuar të ndërhyjë, nëpërmjet mesazheve apo telefonatave, në punën e mediave të ndryshme. “Zoti Edi Rama është modeli i dhunuesit të medias. Unë e akuzoj publikisht zotin Rama për dhunë verbale ndaj medias, për një dhunësistematike verbale. Kush i di sadopak raportet që ka lideri i PS dhe i opozitës me median, duhet të kuptojë se, duke qenë në opozitë, ai kërkon patjetër dhe me çdo kusht që të diktojë të vërtetat e tij, që ne të ftojmë atë që do ai dhe të mos ftojmë ata që kritikojnë atë, të mos bëjmë emisione pa marrë leje më parë te zoti Rama se kë do të ftojmë dhe kë nuk do të ftojmë”, -ka denoncuar Alfred Peza. Ky pohim ka shkaktuar edhe reagimin e të ftuarve të tjerë në debatin televiziv, si atë të Mero Bazes, që ka thënë se edhe Berisha bën të njëjtën gjë sikurse Edi Rama. Analisti Alfred Peza e ka mbështetur këtë konstatim të kolegut të tij dhe ka vijuar denoncimin e tij për të dy, por ka shtuar se dhuna e kryetarit të PS-së, Edi Rama ndaj mediave është sistematike. Ndërkaq, Peza ka shprehur shqetësimin mbi situatën që mund të krijohet me median nëse Rama vjen nesër në pushtet. “Unë i denoncoj. Por, të ta paktën zoti Berisha nuk të merr në telefon dhe nuk të çon mesazhe, ndërkohë që zoti Rama këtë e bën në mënyrë sistematike, deri te kryeredaktorë të mediave më periferike, sa është bërë objekt batutash e barsoletash. Kështu që unë gjykoj se, kur ky njeri bën kështu kur është në opozitë, imagjino ç’mund ta na bëjë ky ne kur ky do vijë në krye të qeverisë”, tha Peza, duke shprehur shqetësimin e tij edhe për raportin e publikuar pak ditë më parë nga “Reporterët pa kufij”, mbi lirinë e medias, i cili e rendiste Shqipërinë në vendin e fundit në rajon. Dhe kjo, sipas analistit Alfred Peza, është shumë shqetësuese. “Kjo është shumë shqetësuese, për shumë arsye. Disa nga arsyet që ne po diskutonim për raportet e medias me politikën dhe me institucionet, apo me organet e tjera kushtetuese, në një mënyrë ose në një tjetër i parathotë edhe ky raport. Por, nga ana tjetër unë jam shumë i shqetësuar për perspektivën tonë, të medias. Jam i shqetësuar sepse shpresa e medias për të qenë më e lirë dhe transparente është dhe opozita dhe te lideri i opozitës”, tha ai.

   Gazeta Sot

   1. Horri i Bulevardit says:

    Melek, apo Meleqe, ska rendesi, po na thua se paska shkrujt Alfred Peza, e ca pastaj, kush o ky trap qe ehd kur flet ben gagaga, flet pleshti Peza, se kujtoi se u be Edi Rama krybashkiak dhe ja kishte per borxh ti jepte gagacit Peza trull per pallat, se pa i kerku trull me bo pallat, ishte i mire Edi per ket koqe pederasti, kur si dha trull, doli Edi Rama i poshter.
    E njof ket Alfred Pezen o meleqe, qe mastubohesh duke kujtu Saliun nga pese here ne dite, ket Pezen qe thua ti, vete se smu nrejte se ka kisha fut sa here dojash, se nji cop katunari plehr esht, por mos ki merak se shume shpejt ke per ta pa edhe alfredken ashtu do te shofim edhe ty, se keshtu bythash jeni, qe ja jepini kujtdo qe ka pushtet, ashtu do tju shofim edhe ket trapin por dhe ti ke per tu zhvesh nga breket se ka per te shiju.

    1. Meleku says:

     Rreziqet e nje fitoreje

     E Marte, 27 Shkurt 2007

     Nga Fatos Lubonja

     Nje pjese e opinionit, duke patur parasysh demet e pakthyeshme qe ka pesuar Tirana ne kohen e Edi Rames, teksa diskuton per keto zgjedhje dhe rezultatin e tyre, ngre, mes tjerash, edhe pyetjen se si eshte e mundur qe “ky milet”, megjithate, e voton. Dhe jane te shumte ata qe e shpjegojne fitoren e tij te padiskutueshme me “punen e palodheshme” qe ky ka bere me mediat gjate viteve qe ka qene ne pushtet. Sipas ketij versioni qe nuk eshte pa baze, keto media i kane lare e shpelare trute miletit me ide gjigandiste e moderniste per qytetin metropol dhe Ramen e kane paraqitur si kampionin e ketij procesi modernizues te qytetit, nderkohe qe e tera kjo nuk eshte vecse nje manipulim i industrise se ndertimit nepermjet pronareve te televizioneve, ndertues qe presin te ngrene gratacielat e prandaj i kane shmangur kritikat per gjendjen e rende te qytetit (ne bashkepunim edhe me te tjere pronare qe presin te vazhdojne te qete bizneset e tyre te pakontrolluar nga ligji e qe u ndjene te kercenuar nga Berisha.) Ka pra nga ata qe i meshojne shume faktorit televizione ne rezultatin e zgjedhjeve. Roli i “Top Channel” sillet si shembulli me ekstrem ne kete arsyetim. Disa arrijne te thone edhe se fakti qe Rama fitoi ne qytet dhe Berisha ne fshat ka te beje me ate se ne fshatra nuk duken televizionet private. Sipas gjykimit tim, ndonese nuk mund te mohohet se krijimi i nje bote virtuale televizive ndikon ne perjetimin e shikimit te botes reale, qytetaret shqiptare nuk jane aq te verbuar e manipuluar nga televizionet. Jo vetem, por le te mos harrojme se kishte edhe disa televizione qe ishin hapur ne krahun e Berishes e qe nuk munguan te evidentojne nje pjese problemesh te krijuara nga Rama. Prandaj diskutimi mbi rezultatin e ketyre zgjedhjeve nuk me duket se duhet fokusuar tek Shqiperia virtuale, por tek Shqiperia reale, ajo qe njerezit kane pare e prekur perdite pa filtrin e ekranit.

     Sipas gjykimit tim problemi eshte se votuesi shqiptar ka qene e po mbetet i detyruar te zgjedhe midis dy te keqijave dhe, ne kete zgjedhje te fundit, ai ka pasur parasysh se PD-ja nuk ka mundur te ofroje ndonje dicka me te mire nga c’ka bere e ofruar Edi Rama, perkundrazi. Fjalet e Olldashit per plan urbanistik, e cerdhe, e kopshte, e parqe, e lulishte rrotull ndertimeve, qe kryebashkiaku nuk i ka bere, tingellonin shume te pabesueshme per votuesin mu pse, nderkaq, jo vetem e kaluara qeverisese e PD, por edhe shumecka ne punet e se tashmes, nuk ofronin ndonje gje ndryshe e me te mire – kam parasysh masakrat urbane te kryera ne zonat ku nuk qeveris Rama, si Dajti apo Kashari, kam parasysh nje lulezim te ndertimeve pa leje pas shpalljes se afatit te legalizimeve, kam parasysh ndertime abuzive e pa leje edhe ne qender te qytetit. Shtoi kesaj mungesen e kontrollit mbi territorin, qe Berisha nuk ka mundur apo nuk ka dashur ta beje gjate nje viti e gjysme qeverisje me shpresen se do te shperblehej me vote. E per te vertetuar kete vinte edhe vete fushata e Olldashit, e cila nuk qe gje tjeter, vecse perpjekje per te imituar modelin Rama te bazuar ne sponsorizimet e paligjshme dhe jotransparente te bizneseve qe presin pas fushates te shumefishojne shumen e parave te hedhura. Prandaj mendoj se nuk duhet fajesuar votuesi shqiptar pse ne vend te premtimeve te pabesueshme per ndryshim te fytyres se Tiranes preferoi te zgjedhe nje te keqe qe e ka provuar.

     Thene kjo, nga ana tjeter, gjykoj se duhet reflektuar thelle mbi ate se e gjitha kjo histori perzgjedhjeje, ku nuk perjashtohen edhe argumentet mbi rolin e mediave, eshte e barsur me nje rrezik te madh. Rreziku konsiston ne faktin se fitorja e Rames mund ta konsolidoje edhe me tej modelin e tij te qeverisjes e te berjes politike, duke e veshur ate me petkun e modelit te suksesshem, modelit te vetem triumfues e ta beje, kesisoj, edhe me te pakritikueshem.

     Para se te shtjelloj rreziqet me duhet te them se problemi me i madh qe paraqet modeli Rama eshte se ai gjate tete vjeteve u be modeli me i suksesshem politik i kapjes se shtetit nga tere ato interesa te ekonomise se paligjshme si dhe i tere atyre biznesmeneve “milionere” qe mbahen ne kembe nepermjet grabitjes se prones publike. Dhe ky sukses u garantua kryesisht nga dy faktore: nga aftesia me e madhe e Rames per t’i krijuar fasaden kesaj paligjshmerie, duke bere edhe disa pune publike, (per ata qe e kane harruar kujtoj se pastrimi aq i lavderuar i Lanes u krye kryesisht “gratis” nga ndertues, te cilet pastaj moren si shperblim leje ndertimi ne qytet, duke mbjelle kuturu dhe pa plan urbanistik monstra shumekateshe) si dhe nga ngritja e nje makine gjigande propagandistike televizionesh, te gjithe te mbajtur ne thelb nga burime indirekte qe fitohen me ndihmen e politikes si kembim sherbimesh. Edhe “investimet” e shumta jotransparente ne fushata nga biznesmene te ndryshem ishin pjese e ketij modeli.

     Ka disa faktore qe e bejne rrezikun e triumfit te ketij modeli shume te madh pas kesaj fushate.

     Faktori i pare qe ben te rritet rreziku i modelit lidhet me faktin se Berisha dhe te tijte, sikurse e shpjegova edhe me lart, tentuan ta imitojne ne shume aspekte kete model, duke i shmangur akuzat e thella mbi sistemin e duke i perqendruar ato tek personi Rama. Thirrja se qyteti ka nevoje per nje njeri normal nuk mund te kishte sukses, sepse ne fakt anormal eshte qyteti dhe ky anormalitet nuk vjen nga anormaliteti i Rames, por nga nje anormalitet shume me i madh qe ka te beje me sistemin qe ka kapur dhe perdorur edhe Ramen.

     Nje faktor i dyte rreziku ka te beje me vete PS-ne e zhvillimet brenda opozites. Qenia ne pushtet e Rames, e te ndjerit fitues me nje ane dhe synimi per te rrezuar Berishen me ane tjeter, nuk do te lejojne PS-ne te kryeje ate qe ne cdo vend te botes bejne partite kur jane ne opozite: reformimin dhe korrigjimin e tyre. Sikurse thone politologet eshte pikerisht periudha e qenies ne opozite qe lejon shume me teper sesa ajo ne pushtet qe nje parti te reformohet e korrigjohet. Sot brendaperbrenda opozites mbreteron uniteti dhe kjo fitore i ka zvogeluar shume mundesite qe PS-ja te krijoje ate proces pastrimi e reformimi per te cilin ka aq shume nevoje. Me fitoren e Rames duket se PS krijoi tipin e liderit absolut dhe autoritar, i cili nuk kontestohet ne asgje. “Lindja e nje monstre” tashme te paprekshme e ka quajtur Bushati ne nje shkrim te para disa diteve. Por nuk eshte keshtu, sepse, po te ishte keshtu, ndoshta do te shpresonim se Rama do ta ushtronte kete autoritet te paprekshem per ta pastruar partine nga te korruptuarit edhe per te goditur sistemin, pasi ai nuk mund te mos jete i vetedijshem mbi rrezikun qe paraqet edhe per te sistemi qe e ka ngritur ne pushtet. Por, “monstruoziteti” i tij eshte shume i brishte, sepse eshte krejtesisht i ngritur mbi monstruozitetin e ketij sistemi te cilit ai i ka shume borxhe prandaj dhe, duke patur parasysh edhe nevojen per te eliminuar goditjet selektive te Berishes, ai do ta perdore Ramen (dhe jo Rama ate) deri ne fund pa e lene te korrigjoje as veten dhe as partine.

     Se treti, e vetmja shprese zhvillimesh dialektike brenda opozites do te mund te vinte nga LSI, e cila e ka denoncuar dikur kete model me shprehjen tashme te bera te famshme te Metes per Ramen “makiavelist” dhe “nje pallat, nje vote”. Mirepo gjate kesaj fushate LSI e humbi identitetin e nje partie qe qofte edhe vetem ne menyre retorike e kritikonte sistemin. Ajo e reklamoi modelin “Rama” si modelin pozitiv, ne raport me ate qe paraqiste PD-ja. Do te ishte e veshtire te pritej nga LSI ndonje qendrim ndryshe pas kesaj. E vetmja gje qe premtoi Ilir Meta gjate fushates elektorale si dallim te te tijve nga PS-ja ishte transparenca me e madhe, por jo ndonje model e filozofi tjeter qeverisjeje dhe perfaqesimi.

     Se katerti, duhet thene se modeli “Rama” behet edhe me i rrezikshem per shkak se ai nuk kontestohet nga shoqeria civile e kryesisht gazetaret, pasi mediat punojne te tera brenda ketij sistemi dhe interesave te tij. Nuk mbeti pa u vene re se gjate gjithe fushates mediatike elektorale Rama evitoi ballafaqimin dhe debatin me kritiket e modelit te tij, duke preferuar te sherbehet nga nje mori televizionesh dhe gazetaresh qe i krijonin mundesine te thoshte vetem ate qe donte, duke transmetuar me kete arrogancen e nje modeli qe nuk duhet vene ne diskutim e qe mediat i trajton si propagandueset e veta.

     Nese do t’i shtojme ketij modeli edhe paramilitaret e nje ish polici te eger te Berishes, sot i kthyer ne biznesmen e deputet, Paulin Sterkaj, i cili nuk hezitoi te dale edhe ne media te na tregoje se 1600 ish-police te shkarkuar nga Berisha ishin vene ne mbrojtje te votes socialiste e se, per kete, kishte marre pergezimet e vecanta te Kryetarit te Partise, do te duhet te shqetesohemi seriozisht per rrezikun e modelit “Rama”. Askush nuk garanton se keta paramilitare duke u rikthyer neser ne polici, nuk do te jene nje arme me shume ne mbrojtje te pushtetit dhe abuzimeve te Rames.

     Duke patur parasysh triumfin e ketij modeli me nje ane dhe mungesen e nje kundermodeli nga PD, LSI e me radhe, nuk eshte veshtire te arrish ne perfundimin se vendi mbetet fortesisht i rrezikuar nga nje model qe, ne thelb, ka te beje me ate se ai nuk lejon te zhvillohen e forcohen ne vend parti politike qe perfaqesojne shtresa te ndryshme shoqerore e qe i sherbejne vendit, por grupime te pushteteshmish, te fortish e te paligjeshmish qe kapin shtetin ne emer te interesave e perfitimeve te tyre.

 4. TJ says:

  Ju lumte o djema.Njerez injorante si Me[leke] ,i ka ble Sala,i cili i ka ly duart me gjak.Ne mos drejtesia Zoti do ta denoje!

 5. JEVI says:

  Perse ne tetor te 1990 kur u bashkuan Gjermanit nuk tmerua europa qe
  kish pare tmere nga ajo? Pse kjo europe tmerohet nga bashkimi i dy shteteve shqiptare? Nga kush ka frike nga serbia?Shqiptaret duhet t’i lene komplekset e inferioritetit dhe te hedhin hapin drejt te vertetes.

 6. populli eshte viktime says:

  Po po ajo mendje tju mbaj juve se Edi Rama kur te behet kryeminister do merret me saliun …. Edi sa te hipi ne pushtet do filloj te mbushi meter kubet e veta me euro ….ah popull injorant si genjeheni me keto kriminele si te pd si te ps nje mut jane ..derrat nje turi kan !!!! hapni syte se cfare ka thene lenini para 100 vjeteve te cilet jane aktuale sot e kesaj dite qe flasim ..

  ( Njerezit gjithmone do te jene viktima naive te mashtrimit dhe te vetmashtrimit ne politike deri sa te mesohen qe prapa frazave , deklaratave dhe premtimeve te ndryshme ..si fetare., politike , dhe sociale te shohin interesat e ketyra apo atyre klasave )

  Me qarte ska ku te shkoj me … ja ku e kemi provuar vet kemi 22 vjet vetem mashtrime premtime dhe asgje ne drite per popullin por vetem pasurim te klasave politike ne kurriz te popullit ….

  1. fshatari says:

   Mos i ngacmo tifozet e “semure”.Kemi te bejme me te tille qe jane te koncentruar vetem tek skuadra e vet.Vitin tjeter neqoftese do vije PS ne pushtet do degjojme te njejtat gjera.Dhe vitet do kalojne dhe ndryshim per te mire te popullit nuk do kete.Ata qe do vijne ne pushtet do degjojne te njejtat gjera nga keta qe jane sot ne pushtet kurse idjotat do tregojne te njetat histori.Ama per tu denuar nuk do denohet njeri dhe keta qe e presin nje gje te tille do vazhdojne te shajne sikur te ishin te zhgenjyer.Ky popull e meriton kete politike.

 7. malcorhane says:

  opozita akoma nuk ka nje program , eshte ne mision , absurditeti i te ardhmes,presin radhen e gjizes per tu ushqyer vete

 8. Din Kruja says:

  Z. Artan ja ke fut kot plako. Ed Rama ka qe me 22 janar 2011 jo vetem qe nuk afrohet tek 2 kullat binjake por nuk kalon as ne bulevard. Ka bere efekt ajo qe i tha Sala “…provoje edhe nje here, se ty direkt do te te ndeshkoj ne menyre ekzemplare…” . Ndoshta pak para qershorit po beri ndonje miting ne periferi te Tiranes.
  Ed Rama pretendon per rilindje demokratike, se per ate kombetare nuk e con mendjen kurre, pasi truri i tij komandohet nga Athina. Sa per rilindjen demoratike ai thjeshte thurr disa retorika pa kuptim, pasi ne terrenin praktik ai eshte antidemokratik. Shiko si e berei ligjin zgjedhor qe per te demtuar partite e reja dhe te vogla e beri proporcional rajonal, duke krijuar premisa per deformimin e votes nepermjet levizjeve fiktive te popullates si dhe perjashtoi emigrantet nga e drejta e votimit.
  Tek pjesa “PS gjestin e pare”, duket qe je jashte realitetit. Me ke do te beje aleance Edi? Milo, Gjinushi, Ngjela nuk kane parti, thjeshte egzistojne te regjistruar. Persa i perket AK dhe FRD si mundet keto 2 parti te reja per hater te nje fronti opozitar te shkojne te futen ne ombrellen e PS-se, te nje partie qe per 8 vjet vetem ka deshtuar politikisht. Populli yne ka nje shprehje ” i mbyturi te mbyt”. Ne kete drejtim e agravon situaten edhe fakti qe Edi eshte nje politikan brutal, cinik dhe arrogant ne sjellje, pa asnje sens kolegjialiteti. Ai nuk ka cilesite e nevojshme per nje lider partiak dhe per kete arsye ai gjithmone do te deshtoje.

  1. Emigranti says:

   Demokracia e ka zgjidhur kete ngerc. Thjesht nje rotacion dhe gjerat marrin rrjedhen e tyre normale. Nuk mund te qendroje ne pushtet pa fund nje force politike, sidomos kur nuk jep me rrezultate pozitive. Uroj nje rotacion pa probleme.

 9. VERONIKA says:

  Zt.Proff.As.DR…Duka..e hapa artikullin vetèm nga mjerimi i ksaj foto-nuk e lexova me shumè vèmendje-pra komentoj vetèm titullin:Opozita nuk èshtè nè mision-èshtè nè pension–ka kohè qè èshtè nè pension–sepse dhe shumicèn e anètarève e ka pensionistè–ose mè saktè duhet tè ishin nè pension me vite.Kèshilli i tè urtèveeeeeeee na ka *urtèsuar* aq shumèèèèè sa ç’tè them unè mè–nuk po shkruaj as tè ulin pantallonat se ky simpatia rozè mè merr seriozisht ,po dhe zt.Ruqi èshtè parè me fustan…
  BEHUNI GATI PER QERSHORIN SE DO QANI ME SHUME–UROJ VETEM QE MOS TE JENE PRAPE TURMAT DUKE QARE,SHPREOJ QE OPOZITA JUAJ TE DALI NJEHER E PERGJITHMONE NE PENSION DHE TE QERROHENI NGA SYTE TANE!!!!
  PROFF..AS…DR…mè ndihmoni dhe mua ,ju lutem ..ku e shikoni opozitèn?pse dreqin nuk e shoh dhe unè?

 10. tomorri says:

  Ju dhjefsha mu ne komente,te cilat lene ne dilheme vetm popullin fukara,poshtersite qe thuren ne politike nuk kane te sosur dhe ti komentus po bere pjese ne popull dil dhe gjej me te miren per popullin ose mbylle gojen.Po qete vertete trima ruheni edhe nje here voten 100% dhe ne s e zhgenjeheni bejini nje mut te madhe edhe Edit edhe ate qe ka bere Edin,prisni nje here te behet k/minister dhe pos nuk beri sipas deshirave te popullit dhe interesave te kombit nga syte kembet me keq se Sala e psofte.Kushtet ai i di o behu ZGALEM dhe çaj perpara ose rri dhe mbyll gojen ne guacken tende.Programi eshte i thjeshte edhe pse ka male bariere perpara por ZGALEMI i vertete nuk pyet por:
  –Saliu me kuç dhe me maç mbrapa hekurave duke filluare nga pastrusja ne shtepi dhe ne zyre. te gjitha te tjerat qe vijne pas pak me dhimbje por do jene shume te mira dhe populli do fitoje shume.

 11. ILIRET says:

  Viti po mbyllet. Viti qe po hyn duhet te filloje me aksione nga opozita. Qe nga ajo qe thote autori. Takim me dhe terheqje ne beteje te te gjithe atyre, te cilet kerkojne ndryshim te statukuose.
  Dhe nuk ka kohe me. Edhe pese muaj kohe ka mbetur. Nuk duhet te kete pushim.
  Me shume opozita eshte mbledhur nje vit me pare, se sa tani para zgjedhjeve. Te shikoj edhe elektorati se kush kerkon ndryshimin dhe si e kerkon.
  Dhe kryesore, mbetet zgjimi i elektoratit. Beteja po afrohet dhe nuk ka shpirt luftarak. Nuk ka shpirt beteje. Dhe pa moral te larte, beteja rrezikon te humbet.

 12. idjoti i Bathores says:

  ‘PROFESOR’ me kete shkrim te jep pershtypjen e ‘salisjaneve’ me ‘MASTER’ QE NUK E KANE MBARUAR AS TETEVJEÇAREN.Prandaj nuk behemi se nuk dime se ku do veme e si do veme.

 13. e ardhmja says:

  Melek po vjen Buraku.behu gati ti qurravitesh

 14. e ardhmja says:

  Melek po vjen Buraku.behu gati ti qurravitesh merr pozicionin Hap -shal

 15. Meleku says:

  “PS, viktime e industrise se shesheve te ndertimit”

  E Hene, 19 Shtator 2005

  Petro Koci, ish-anetar i Kryesise se Partise Socialiste akuzon Gramoz Rucin, Fatmir Xhafajn dhe Edi Ramen, si hartues te nje projekti qe synon te coje kreun e Bashkise se Tiranes ne drejtimin e Partise Socialiste, pa nxjerre pergjegjesite per humbjen ne zgjedhje

  Deputeti dhe ish-anetari i kryesise se Partise Socialiste, Petro Koci ka deklaruar dje se partia me e madhe ne opozite rrezikon te percahet ne dy kampe te ndryshme, gjate procesit per zgjedhjen e kreut te saj. Madje, sipas tij, futja ne procesin zgjedhor e struktures vendore te partise, krijon rrezikun e kampezimit te te gjithe individeve qe do te garojne ne kete proces zgjedhor. Per me teper, Koci ka deklaruar se PS mund te kthehet ne nje viktime te industrise se shesheve te ndertimit.

  Nje perfundim i tille, vjen vetem nje dite pas mbledhjes se Komitetit te Pergjithshem Drejtues te Partise Socialiste, ku u vendos thirrja e Kongresit ne daten 8 tetor per te nisur edhe procesin e zgjedhjes se kreut te selise roze. “Lidhja e interesave zgjedhore te cdo individi kandidat me proceset e gares ne qender per kryetar partie do te mund te rrezikonte ndarjen e ketij procesi dhe pjesemarresve ne te, ne dy kampe”, nenvizoi dje, deputeti socialist, Koci.

  Nderkaq, Koci ka leshuar akuzat e para edhe per tre nga zyrtaret e larte te selise roze, duke i fajesuar ata per nenshtrim te Kryesise se Partise. Sekretari i Pergjithshem i PS-se, Gramoz Ruci, Kryetari i Bashkise se Tiranes, Edi Rama dhe ish-ministri i Drejtesise, Fatmir Xhafaj, cilesohen si hartues te nje projekti “per te justifikuar qendrimet opozitare dhe paralele brenda partise te kandidatit per kryetar, Edi Rama”. Ish-anetari i kryesise socialiste, deklaroi se PS-ja dhe anetaresia e saj, duhet te tregohen te vemendshme ndaj ketyre fenomeneve, qe Koci i vleresoi si negative.

  “Mendoj se kryesia e partise eshte nenshtruar ne projektin “Rama-Ruci-Xhafaj” per te mbetur me pergjegjesi te papercaktuara ne kete fushate zgjedhore. Pra, per te justifikuar veprimin dhe strukturen paralele te Edi Rames. Une mendoj qe PS, anetaresia e saj, duhet te jete e vemendshme ndaj ketyre fenomeneve negative dhe ajo nuk duhet te kthehet ne nje viktime te industrise se shesheve te ndertimit ne qytetin e Tiranes”, u shpreh Koci. Nje akuze e ish-anetarit te kupoles roze, ndaj kryetarit te Bashkise se Tiranes, Edi Rama, per menyren e trajtimit dhe veprimit me lejet e ndertimit. Ndonese Koci nuk ka shkuar me tej, ai ka lene te kuptohet se nepermjet dhenies se lejeve te ndertimit, kandidati per kreun e PS-se po perpiqet te marre edhe kontrollin e strukturave.

  Dy dite me pare, Petro Koci dha doreheqjen nga Kryesia e Partise Socialiste, pasi Komiteti i Pergjithshem Drejtues nuk pranoi te shqyrtonte nje promemorie, ne te cilen parashikohej edhe nje mocion mosbesimi per drejtuesit me te larte te selise roze. Koci tha se Kryesia mbante pergjegjesi per humbjen ne zgjedhjet parlamentare te 3 korrikut. Zhvillimet ne Partine Socialiste jane tensionuar pas daljes ne opozite, ndersa Fatos Nano dha doreheqjen nga drejtimi i partise me 1 shtator.

  R. Kalemi
  korrieri

 16. Meleku says:

  Nano: Edi Rama, ky paloKryetar

  Një ditë pas zgjedhjes së presidentit të ri, ish lideri i partisë Socialiste Fatos Nano ka sulmuar kreun aktual të kësaj partie Edi Rama duke u shprehur se përfaqëson vetëm një klan uzurpator e pervers humbarakësh e frikacakësh që u ka shkaktuar socialistëve vetëm humbje.

  DEKLARATA E PLOTE E NANOS

  “Të dashur socialistë, u bënë 21 vite që ne jemi bashkë. U bënë 21 vite që ne së bashku përpiqemi me atdhedashuri e përkushtim që ta transformojmë Shqipërinë tonë në një vend të merituar e të denjë europian. Gëzuar së bashku 12 Qershorin, festen e themelimit, festën e të gjithë Socialistëve të mirë e të ndershëm. Asgjë dhe askush nuk ka mundur të na ndajë ne nga njëri-tjetri socialistë të dashur e të shtrenjtë.

  Së bashku kemi bërë beteja të mëdha e kemi fituar beteja të mëdha, së bashku e kemi reformuar dhe transformuar Shqipërinë, duke e kthyer nga një vend diktatorial e i pazhvilluar, në një vend demokratik, me zhvillim në rritje dhe me përqasje gjithnjë e më të madhe me një vend europian. Së bashku kemi fituar disa zgjedhje parlamentare dhe lokale dhe e kemi qeverisur me shumë dashuri, devocion e shpirt transformator Shqipërinë në nivel qendror dhe lokal.

  Ne së bashku ngritëm standarte të reja, ndërtuam modele të reja, ndërtuam vlera e histori të cilat ende dhe sot mbeten të paarritshme dhe të pakonkurueshme nga kundërshtarët tanë politikë.

  Unë ju bëj thirrje të dashur socialistë që ne të vazhdojmë të ecim bashkë, të fitojmë bashkë e ta qeverisim dhe transformojmë Shqipërinë bashkë.

  Unë jam tashmë para jush i gatshëm për tju udhëhequr drejt fitoreve të reja.

  I vetmi që na ndan ne sot është vetëm ai njeri që e quan veten Kryetar të Partisë Socialiste, edhe pse ai që ditën që ka vënë këmbë në krye të partisë sonë, ka shkaktuar veç humbje, humbje, dhe humbje. Edi Rama sot ju ka shkaktuar juve të dashur socialistë humbjen e rradhës.

  Beteja, qëndrimi dhe strategjitë e tij noprane, pamend dhe prej arlekini, i dhuruan Sali Berishës fitoren e rradhës, duke i lënë fushë të lirë Berishes qe ta zgjedhi vetë Presidentin që donte.

  Unë prej muajsh e javësh i ofrova Edi Ramës dorën e bashkëpunimit dhe bashkimit, por Edi Rama e refuzoi me këmbëngulje. I kërkova të kalonim nga zona e mosmarrëveshjeve tek zona e marrëveshjeve për të mirën e socialistëve dhe Shqipërisë, por Edi Rama përsëri refuzoi.

  Unë prej muajsh e javësh u përpoqa ti tregoja e ta këshilloja Edi Ramën se së bashku mund të nisnim një kohë të re të bashkimit të së majtës, duke fituar betejën e parë që kishim në rradhë, por Edi Rama refuzoi e refuzoi.

  Unë kërkova mbështetjen dhe mirëkuptimin e Edi Ramës që së bashku ta fitonim garën Presidenciale për tu dhënë shqiptarëve Presidentin më të mirë.
  Por Edi Rama më refuzoi mua, refuzoi garën, nxori socialistët jashtë fushe dhe bëri një ratifikim hileqar të fitores së njëanshme të Sali Berishës.

  Edi Rama humbi. Por me këtë humbje të rradhës së Edi Ramës humbëm të gjithë ne socialistët.

  Kam ndjekur deklaratat më të fundit të Edi Ramës ku guxon e më drejtohet mua me akuza idiote dhe qesharake. Nuk mundet të mos ndjej zhgënjim të thellë, indinjatë dhe refuzim të plotë ndaj limbos ku vetë Edi Rama ka mbetur. Limboja e Edi Ramës nuk mund të lejojmë të kthehet në limbo të Shqipërisë, të shqiptarëve dhe të socialistëve.

  Ky paloKryetar ka guximin e më akuzon mua se qenkam përdorur si diversion dhe tallje nga Qeveria, në një kohë kur Edi Rama rendi si batakçi nëpër natë me një torbë me ëndrra perverse Kryeministrore drejt Gjirit të Lalzit, ku shiti brenda një nate 4 viktimat e 21 janarit, 26 viktimat e Gërdecit, zgjedhjet e 8 majit, zgjedhjet e 2009, grevën e urisë të dhjetra deputetëve dhe socialistëve, e mijëra e mijëra sakrifica madhore që socialistët e mirë dhe të ndershëm kanë bërë për të.

  Pas darkës së Gjirit të Lalzit, nëse ka patur një njeri që Qeveria e ka përdorur dhe tallur keqazi, ky është Edi Rama. Edi Rama ne darkën e Gjirit të Lalzit, por edhe në tryezat me Sali Berishën ka këmbëngulur vetëm tek një Pazar i ndyrë: Kushdo le të zgjidhet President, vetëm Fatos Nano të mos zgjidhet. Qeveria e përdori Edi Ramën kundër Fatos Nanos, dhe Edi Rama ia plotësoi dëshirën Qeverisë. Sot President është zgjedhur Ministri i Brendshëm i Berishës, ndërsa Fatos Nano dhe socialistët kanë humbur, për shkak të Edi Ramës. Qeveria u tall në Gjirin e Lalzit me Edi Ramën sepse me një pjesë të Qeverisë i ofruan ngjala për darkë dhe i krijuan iluzionin idiotesk se mund të rrëzohej Qeveria e të plotësohej ëndrra perverse e Edi Ramës për tu bërë Kryeministër. E tallën dhe e lanë me gisht në gojë këtë humbarak pervers dhe liganak.

  Unë në thirrjet e mia të dy ditëve të fundit i jam drejtuar për mbështetje vetëm socialistëve të vertete, gjithe Partisë Socialiste e cila është partia e ime e zemrës, e për asnjë moment Edi Ramës.

  Të dashur miq socialistë! U bënë vite tashmë që Edi Rama nuk përfaqëson më socialistët apo interesat e tyre. U bënë vite tashmë që Edi Rama përfaqëson vetëm një klan uzurpator e pervers humbarakësh e frikacakësh që u ka shkaktuar socialistëve vetëm humbje, dhembje e nëpërkëmbje, sikurse e ka zhytur Shqipërinë në kriza të njëpasnjëshme. Edi Rama është mbjellësi i krizave, urrejtjes dhe humbjes. Edi Rama nuk e ka më mundësinë që të jetë Përfaqësuesi, Zëri e aq më pak Lideri i Socialistëve.

  Unë nuk mund të lejoj më që socialistët e mij të dashur, Partia Socialiste e cila është partia e zemrës sime, të vazhdojnë të rropaten, rraskapiten, keqpërdoren, sakrifikohen, torturohen nga duart e papërgjegjshmërisë dhe paaftësisë së Edi Ramës i cili di veç të humbasi.

  Unë tashmë u vetëofrohem të gjithë socialistëve dhe popullit opozitar që së bashku të marrim fatet e Partisë Socialiste dhe të Shqipërisë në duart tona e të mos lejojmë më që humbjet e parreshtura të socialistëve të kthehen në humbje për Shqipërinë, nëpërkëmbja e socialistëve të kthehet në nëpërkëmbje për Shqipërinë, kriza e Edi Ramës të qëndrojë si kërcënim e ndëshkim krizash për Shqipërinë.

  Unë shpreh e ritheksoj edhe njëherë mirëbesimin tim, e i bëj thirrje Partisë Socialiste, Kryetarit të Grupit Kuvendor të PS Gramoz Ruçi, dhe drejtpërdrejtë të gjithë deputetëve të PS që në këto momente kaq të rëndësishme për fatet e Shqipërisë të bëhen dalëzotsa, të rigjejnë dinjitetin, të marrin vendime të drejta në tejkalimin e këtij ngërçi politik të stërzgjatur.

  Mos lejoni që një aventurier humbarak e liganak si Edi Rama tju tërheqë zvarrë e tju nëpërkëmbë dinjitetitin duke ju zhytur juve dhe Partinë Socialiste por edhe Shqipërinë në krizën e padijes, paaftësisë, pamundësisë, dhe perversitetit të tij politik.

  U drejtohem sot drejtpërdrejt gjithe te zgjedhurve te Partisë Socialiste, ne gjithë Shqiperine, gjithe socialisteve dhe perfaqsuesve te popullit opozitar, që të ngrihen përmbi këtë realitet të zymtë, dekurajues, humbës por edhe dëmtues për fatet e Shqipërisë e për integrimin europian, ku e ka katandisur PS-në, Kryetari aktual Edi Rama.

  Edhe pasi kisha vendosur ta mirëbesoja deri ditën e sotme Edi Ramën, zhgënjimi dhe rizhgënjimi im i vazhdueshëm i shprehur ndër vite, ka vetëm një arsye: Edi Rama e ka braktisur popullin opozitar. Zyra e tij është shndërruar në një zyrë të prodhimit të politikave të krizave e konfliktualitetit, urrejtjes dhe përplasjes, mohimit dhe zhbërjes së historisë së Partisë Socialiste dhe të zhvillimeve pozitive transformuese në Shqipëri, duke e dëmtuar rëndë Shqipërinë, shqiptarët dhe vetë socialistët.

  Edi Rama ka broçkollitur papushim këto ditë e javë kinse për konsensus, ka bere sikur ka kërkuar konsensus në një kohë kur e vërteta e hidhur është se ai ka braktisur në mënyrën më skandaloze, më të pashpirtë dhe më të papërgjegjshme viktimat e 21 Janarit.

  Sot pas 1 viti, me 4 shqiptarë të vrarë dhe të tradhëtuar mbi shpinë, Edi Rama kërkon të bëhet Kryeministër, duke i lënë ata në harresë, e duke shmangur garën e Presidentin, e duke mbajtur peng të gjitha zgjidhjet e zgjedhjet e nevojshme që duhet të bëjë Shqipëria për të marë statusin Kandidat.

  Edi Rama nuk e përfaqëson më Partinë Socialiste. Edi Rama përfaqëson njeriun aventurier i cili ka uzurpuar Partinë Socialiste, të cilën e ka keqpërdorur për interesat e tij të ngushta dhe klienteliste, banale, perverse dhe informale.

  Edi Rama e ka drejtuar Partinë Socialiste me sukses të plotë nga humbja në humbje.

  Të nderuar te zgjedhur socialistë, të dashur socialistë, ju bëj thirrje që të mos e lejoni paaftësinë dhe pamundësinë e Edi Ramës për të fituar, që të kthehet në sëmundje e gjendje të përhershme për Partinë Socialiste, por edhe në një pengesë madhore për zhvillimin dhe integrimin e Shqipërisë.

  Së bashku me mua keni fituar gjithmonë dhe e keni mundësinë të vazhdoni të fitoni.
  Nderojeni historinë dhe traditën tonë të përbashkët fituese por edhe transformuese pozitive në mënyrë që së bashku të bëjmë fituese Shqipërinë.
  U shpreh mirënjohjen të gjithë atyre përfaqësuesve të Partisë Socialiste, por edhe të zgjedhurit e saj në Komuna e Bashki, nga çdo cep i Shqipërisë, të cilët këto ditë me kanë shprehur solidaritetin dhe mbështetjen e plotë per Projektin tim fitues.

  Me Fatos Nanon fiton e majta, fitojnë socialistët, fiton edhe Shqipëria.

  Të nderuar deputetë të Partisë Socialiste tejkalojeni, refuzojeni sistemin e vullneteve të ndrydhuna që ka instaluar Edi Rama në Partinë tonë të përbashkët që kur kemi qenë bashkë ka qenë liberale, demokratike dhe fituese.

  Bëhuni dalëzotsa dhe së bashku me Fatos Nanon fitoni për Partinë Socialiste dhe Shqipërinë.

  Ngrihuni përtej limbos së Kryetarit aktual Edi Rama, dhe bëjeni Partinë Socialiste dhe Shqipërinë fituese me Fatos Nanon. Sistemi humbës që ka instaluar Edi Rama duhet shembur dhe ndryshuar. Të bëhemi bashkë që të fitojmë bashkë!
  Gëzuar festën e themelimit!

  1. antiregjimi says:

   Po mjaft o “me lek” se e morem vesh qe pse i je qepur Rames si muti pas kepuce. Te ka hyre frika, se me fitoren e PS, bashke ilir mu.in do shkosh edhe ti per lesh dhe ke frike se iliri do arratiset, kurse ju cubat e ti do dergjeni burgjeve.

 17. tomori i beratit says:

  Ky trapi Me-Lek po shkruan se leket ja dha berisha.Ky mut muti duhet te jet ose fahri balliu ose frok çupi sepse i hapka mire arshivat e sales.Si nuk ju ha mortja o njerez qe akoma mbroni nje vrases,nje hajdut,nje ANTISHQIPTAR te betuar,nje SPIUN SERB,nje QEN E BIR QENI si sali psiqiku,por po i vjen fundi dhe eshte bere si i tret nga mendet e kokes se si i dyte ka lindur ai qelbesir.Shkruaj o Me-Lek se te paguan sala miljonat vetem per keto komente por:Nuk te beson njeri o ME-LEK trapi.

 18. Horri i Bulevardit says:

  O meleqja partise, ke harruar dhe shkrimet e Artan Hoxhes, postoji shpejt se pa e heq Meroja artikullin dhe metesh si i dhi ne brek masnej.

 19. tefta says:

  O NON O NON
  KUR TE SHOH
  SYRI ME LOTON
  ESHPIRTI ME LESHON
  DO LUTEMI DITE E NATE
  QE DREJTESIA TE FITOJE ME SHPATE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *