‘Njeriu i Vitit’, sipas 4 bashkëautorëve të ResPublica

njeriu4 bashkëautorët e ResPublica, Mustafa Nano, Eduard Zaloshnja, Adrian Thano e Koloreto Cukali, kanë zgjedhur Njeriun e Vitit 2012. Më poshtë janë emrat dhe motivacionet tona. Janë thjesht zgjedhje personale. Ju urojmë 2013-n lexuesve të faqes dhe ju ftojmë, nëse dëshironi, të komentoni poshtë këtij shënimi për njeriun e vitit 2012 sipas jush. Faleminderit që keni qenë me ne këtë vit dhe Gëzuar.

Mustafa Nano:

Për të qenë krejt i sinqertë, unë ndihem i ndërdyshur mes Mero Bazes dhe Ardian Vehbiut. Them Mero Bazen për nervin e gjallë opozitar që ka shfaqur gjatë gjithë 2012-s. Dhe sepse ky vit që kaloi ka patur nevojë si për asgjë tjetër, për opozitë. Pra Mero Bazen sepse ka patur çdo ditë të vitit kokëçarjen prej opozitari.

Dhe Ardian Vehbiun sepse është një punëtor i palodhur i kulturës. Nuk ka ditë që në blogun e tij online të mos ketë një shkrim me interes mbi kulturën, median, politikën, shoqërinë.

Eduard Zaloshnja:

Për mua njeriu i vitit 2012 është Kreshnik Spahiu. Është njeriu që ka tronditur më shumë skenën elektorale shqiptare së paku që prej vitit 2004. Kreshnik Spahiun sepse është gjithashtu njeriu që detyroi dy partitë e mëdha që ta adresojnë më intensivisht temën e afrimit të Shqipërisë me Kosovën.

Koloreto Cukali:

Nëse duhet zgjedhur një emër, unë zgjedh Lirak Bejkon. Në një vend me kaq pak ideale e me kaq pak burrëri, gjesti  i tij i vetëflijimit ishte një shpullë morale jo vetëm për pushtetin, por për të gjithë ata që ankohen kafenerave e podiumeve kundër këtij pushteti. Shqipëria ka nxjerrë atentatorë, në emër të idealit. Por, vetëflijimi, është një akt shumë më madhor se çfarëdo atentati kundër çfarëdo qelbësire të veshur me pushtet. Shqipëria nuk është atdhe vetëflijuesish. Nuk ishte, deri dje. Duke rimarrë një titull të një shkrimi të A.Ndrecës, motivimi im për Lirak Bejkon do ishte: “bota është e atyre që digjen”

Adrian Thano:

Anën, vajzën e Ziverit, protestuesi i ekzekutuar me paramendim poshtë dritares së zyrës së Kryeministrit të vendit. Anën, si apel për të mos harruar që ai plumb dhe ata plumba u lëshuan për secilin prej nesh (dhe nuk do mungojnë të lëshohen sërish – sic edhe na është thënë publikisht). Anën, lotët e së cilës sfidojnë ngërdheshjet hipokrite të të gjithëve, por veçanërisht të kolegëve që pashë nëpër festat qeveritare të këtij fundviti. Anën, si apel për Drejtësi, kurdoqoftë. Anën, vështrimi i së cilës më ka bërë të besoj se mjerimi ynë i vërtetë si shoqëri nuk është skamja e shumicës së topitur, por kamja e pakicës barkngopur e shpirtzbrazur.

(Karikatura nga Medi Belortaja)

http://respublica.al/artikuj/2013/01/01/njeriu-i-vitit-sipas-4-bashkeautoreve-te-respublica

REMOTE_ADDR:[]

100 komente në “‘Njeriu i Vitit’, sipas 4 bashkëautorëve të ResPublica”

 1. Hysen Shoshori says:

  Une votoj per mero baze;
  Si Pishtar i Demokracise, qe Digjet cdo dite.
  http://imazheshqip.blogspot.com/2012/11/lirak-bejko-pishtar-i-demokracise.html

  1. GOL BAMIRO GOL says:

   KRESHNIK SPAHIU dhe mero baze jane dy zera shume te vertet dhe te admirueshem opozitar. madje ata jane unik.

   1. socialistja says:

    Edhe vota ime shkon per Kreshnik Spahiun. Nese ai do ishte ne krye te opozites parlamentare sot Berisha do ishte larguar. Kreshniku dhe Mero jane te vetmit qera te pavarur dhe pa autocensure.

    1. Fred.Dibrani.Hamburg says:

     Viti 2012.
     Te gjitha rruget te çojne ne VLORE.
     Njeriu i vitit per mua eshte Mikpritja e popullit te Vlores.
     Por ketu behet fjale per nje personazh qe duhet te zgjidhet.
     Keshtu qe per mua njeriu i vitit eshte
     SHPETIM GJIKA.
     me Motivacionin.
     Organizimin e shkelqyer te 100 vjetorit te Pavarsise.
     Mos dorzimin perpara presioneve zhantazheve,bllokimit te fondeve nga ana e qeverise kuislinge Berishiste.
     Pse jo Mero Baze.
     sepse Mero Baze te pakten prej shum vitesh i eshte perkushtu mbrojtjes se vlerave te demokracise dhe fjales se lire dhe nuk mund te reduktohet puna e tij vetem ne nje vit.
     Sepse Kreshnik Spahiu megjith mobilizimin e madh dhe zgjimin e frymes patriotike te shqiptarve ka rene ne kurthiun dhe lojen e rrezikshme nacionaliste,kujtojm vetem ndryshimin e emertimit te vendbanimeve.Me keqardhje duhet ta them se Spahiu ben lojen e Berishes.Per sa kohe ai nuk mobilizon shqiptaret kundar kesaj qeverie vrasese dhe hajdute ,por merret me çeshtje qe dihet se ai nuk ka forc qe ti zgjidhi.
     Pse jo Liraku,..sepse ai u vetflijua per nje çeshtje personalale,dhenien e demshperblimit.
     Pse jo Ana e vogel,sepse lotet e saj plot dhimbje nuk i kan prekur akoma shqiptaret qe te ngrihen te bashkuar kunder vrasesit Sali Berisha.Duhet me 21 Janar 2013 qe shqiptaret te bashkohen per te filluar PROTESTAT popullore.Nuk duhet pritar qe te shkohet ne zgjedhjet e 23 Qershorit me nje Kryeminister Hajdut.
     Sali Berisha nuk ka BESE,Ai e ka shkelur me kembe besen e shqiptarve.

     1. nga vlora says:

      po shohe qe te qarkullojne si me te votuar
      dy emra;i Mero Bazes dhe i Kreshnik Spaiut.
      ok.por,duhet thene se aktiviteti tyre nis
      ne kohe te ndryshme dhe per kete se cme shkoi mendja
      ne pershtatje te disa vargje te njohura:
      ……………………………..
      Kur M.Baze leftonte per Drejtesi
      C,beje zotrote Kreshnik efendi?
      Tallje bythen ne karriket e Pushtetit
      Qe sot na thua eshte qeveri e kjametit.
      Keshtu ka qene,sikunder thua zotrote tani;
      atehere ne mbeshtesje,sot i nxjerr Uje te zi.
      por te besh kete,qe po bene Ti
      e bene kushdo qe ka mbeshtetje dhe Leverdi.
      ndaj voten nuk kam si ta jap Ty
      Ajo shkone per Mero Bazen
      Jo vetem se eshte me trim,por edhe me fisnik.

   2. raimondi says:

    Njeriu i vitit nuk mund te zgjidhet per nje akt , apo per nje vetflijim
    njeriu i vitit zgjidhet ai q eka qene …instrumental per gjate gjithe vitit ne lidhje me idene e tij te induktuar ne politke, ekonomi, apo kudo qofte

    Dhe ne kete rast njeriu i vitit i takon te jete Kreshnik Spahiu, sepse ai ,
    u be instrumental ne ndryshimin e orjentimit ne politike dhe ne mentalitetin e njereziut shqiptar ne pergjithesi –si tek politkanet , akoma me shume tek njerezit e thjeshte..

    __Kreshniku vendosi nje trend te ri ne politke berjen duke ju imponuar gjithe politkes shqiptare idete e tij patriotike , ide te cilat ndryshuan edhe politkberjen e qeverise shqiptare…. dhe kjo ishte nje fitore e madhe e Kreshnikut .

    Edhe opozita socialsite qe udhehiqet nga sherbetoret e grekut , u detyrua te galvanizohet reth idese patriotike te Kreshnikut , natyrosht opozita kaure ben gjoja, sepse ata kuptohen qe vuajne tmerresisht shume kur flitet per patriotizmen ..Kreshnikas qe bazhoet ne thelb tek Bashkimi me Kosoven

    Nuk diskutohet qe Opozita e kaureve ne politken e saj eshte pjese e mentaltiteit grek qe shprehet nga Lord Byron 200 vjet me pare : Greek’s life is a struggle against the truth-

    -Ne te njejten kinje ecen e edhe kreu kaur i PS-se, porse duhet thene se Kreshniku i vuri te gjithe ne levizje drejt patriotizmit , dike me hir dhe dike me pahir..

    Ndaj them se _ Zaloshnja eshte treguar plotesisht i sakte kur ka zgjedhur Kreshnikun

    –Ata te tjeret me ato zgjedhje qe kane bere tregojne nje nivel qesharak
    ne perceptimin e njeriut te vitit
    –As qe e kane haberin fare se cdo me thene njeri i vitit

    1. doktori says:

     Po te kerkohej ndonje votim per komentuesit
     sepaku per “rajmondin” do te thosha se
     nuk jam zooveteriner”.

     1. Nadia Shabani says:

      Nuk po na kerkon njeri per te votuar por une do te votoja per Mero Bazen.

     2. raimondi says:

      Doktor :___ Natyrisht ti nuk je zooveteriner, ti ja “pacient” i zooveterinerit,
      sic jane te gjithe keta mbushesat e topit qe shkruajne ketu…..

      Niveli juaj i arsyetimit eshte vite drite prapa ne kohe ….

    2. Argita_B says:

     Ty te ka perdhunuar ndonje prift apo si eshte muhabeti, se ne çdo gje qe shkruan e perzien me kauret!!
     Besimi eshte diçka intime e çdokush ka te drejten te besoje ne ate qe i pelqen apo i rri me mire, ça lidhje kane kauret me ato qe thuhen ketu!!
     Pjesa me e madhe e politikaneve besojne vetem ne para, keshtu qe mos ngaterro fene me palaçolliqet politike.

   3. Fred.Dibrani.Hamburg says:

    Viti 2012.
    Te gjitha rruget te çojne ne VLORE.
    Njeriu i vitit per mua eshte Mikpritja e popullit te Vlores.
    Por ketu behet fjale per nje personazh qe duhet te zgjidhet.
    Keshtu qe per mua njeriu i vitit eshte
    SHPETIM GJIKA.
    me Motivacionin.
    Organizimin e shkelqyer te 100 vjetorit te Pavarsise.
    Mos dorzimin perpara presioneve zhantazheve,bllokimit te fondeve nga ana e qeverise kuislinge Berishiste.
    Pse jo Mero Baze.
    sepse Mero Baze te pakten prej shum vitesh i eshte perkushtu mbrojtjes se vlerave te demokracise dhe fjales se lire dhe nuk mund te reduktohet puna e tij vetem ne nje vit.
    Sepse Kreshnik Spahiu megjith mobilizimin e madh dhe zgjimin e frymes patriotike te shqiptarve ka rene ne kurthiun dhe lojen e rrezikshme nacionaliste,kujtojm vetem ndryshimin e emertimit te vendbanimeve.Me keqardhje duhet ta them se Spahiu ben lojen e Berishes.Per sa kohe ai nuk mobilizon shqiptaret kundar kesaj qeverie vrasese dhe hajdute ,por merret me çeshtje qe dihet se ai nuk ka forc qe ti zgjidhi.
    Pse jo Liraku,..sepse ai u vetflijua per nje çeshtje personalale,dhenien e demshperblimit.
    Pse jo Ana e vogel,sepse lotet e saj plot dhimbje nuk i kan prekur akoma shqiptaret qe te ngrihen te bashkuar kunder vrasesit Sali Berisha.

   4. Ramy says:

    Jo Jo duhet tê jetê Edi Ramushi njeriu i vitit, arsye kryesore êsshte qê ka qen instrumental gjatê gjithê vitit ne facebook dhe twitter duke bêrê oponenc tê furishme

    1. mbreteresha Teute says:

     Ti qeke i forte fare Ramy. Ti mendon se oponenca behet duke ndejte perpara kompjuterit? Haha. Oponenca e vertete behet duke bere manifestime te vazhdueshme perpara institucioneve te ndryshme publike, ne deklarata dhe konferenca etj. Dhe kete gje e ka bere vetem Kreshnik Spahiu. Asnje parti tjeter politike nuk ka qene kaq aktive sa c’eshte AK. Spahiu me shoke nuk rreshte se denoncuari gjerat qe nuk funksionojne ne Shqiperi. Prandaj njeriu i vitit eshte pa dyshim Kreshnik Spahiu qe po i rikthen shqiptareve identitetin e humbur neper interesat personale te PD-PS gjate 20-viteve te fundit.

  2. GOL BAMIRO GOL says:

   Ku u zhdok Bamir fergesa. Humbi si vaji ne lakra. KRESHNIK SPAHIU dhe mero baze jane dy zera shume te vertet dhe te admirueshem opozitar. madje ata jane unik.

   1. te gjithe jemi Kreshnik says:

    Kreshnik Spahiu sigurisht eshte me I preferuari ne te gjithe sondazhet sepse eshte njeri qe po nderton nje filozofi te re dhe ka aftesi te terheq turmat. Te motivosh popullin eshte aftesi e vecante. Mero Baze eshte nje ideator I mrekullueshem, ndersa Kreshnik Spahiu ekzekutor dhe realizues perfekt. Inat e kan disa por ske ci ben.

   2. alban vlora says:

    Pa dyshim qe te gjithe te perzgjedhurit
    jane me standarte te larta te vlerave.
    por une po perqendrohem ne dy prej tyre;
    Mero Baze dhe Kreshnik Spahiun,ku natyrisht
    qe do votoj njerin.
    Kreshnik Spahiu-dallone ne bashkimin e zerave.
    Mero Baze,bashkone revolten e brendeshme te njerezve
    ne “poligonin e tij privat”ku burrerisht shenjestrohet
    Padrejtesia qe i behet ketij kombi.
    Te analizosh faktoret dhe te bashkosh aktoret,
    sigurisht qe e bejne te dy,vecse me nje ndryshim esencial;
    Z.Baze eshte i vetem,Kreshniku i rrethuar nga shume forca,
    te cilet pa asnje iluzjon,”sterviten” edhe ne
    “Poligonin” e Bazes.
    Kjo eshte edhe nje aresye me shume per ti dhene
    voten Mero Bazes.

  3. GABIM says:

   Mero Baze je i paarritshem. Nderkohe vota ime shkon per Aleancen KuqeZi. E meritojne te qeverisemi nga nje force e re pas 23 vitesh.

  4. SPARTAN says:

   Ne menyre te padiskutueshme: Mero Baze

  5. feniks says:

   MERO BAZE eESHTE NJERIU I VITIT!!
   Ai eshte i vetmi ze OPOZITAR,qe me INTELIGJENCE E TRIMERI TE RALLE I KA TRONDITUR THEMELET QEVERISJES KRIMINALE TE SALI BERISHES!!!
   Sa per K.Spahiun ai eshte nje POPULIST I DALE PAS FERRES,se eshte po aq pergjegjes sa Sal;i Berisha per POSHTERIMIN E SHQIPERISE vitet e fundit!!
   Ai se zv.kryetar i KLD-se ka NENSHTRUAR KLD-ne per interesa KRIMINALE TE Sali Berishes!!!

  6. Dyrrahu says:

   Zoti Shoshori, edhe unë do kisha votuar për Mero Bazen, por Mero Baze ka shpresë se koha do ta nxjerr si një njeri i çeliktë kundër fashizoizmit berishjan, kurse Lirak Bejko më nuk ka se si të merr vendin e merituar, të merr pensionin e mbijetesës.
   Katër të propozuarit meritojnë çmimin “Njeriu i Vitit”. Me këtë rast kisha kërkuar që të shqyrtohet mundësia për t’i dekoruar katër përsonat e apostrofuar.

  7. Gjet Gjini says:

   Nuk fitohen votat me ca shashka demokratike dhe me 200 petrita si militante. Iku koha e PK dhe LSI

 2. LORA says:

  Meron e kemi zgjedhur e falnderuar,me merite te vertete,ne cdo dite te oponences se tij brilante pergjate 2012-es.
  Une sikurse A.Thano zgjedh ANEN.

 3. MAXIMUS says:

  Edhe une votoj Mero Baze!
  Opozita e vertete investigative e Pushteteve ne Shqiperi.

  1. ada says:

   Kreshnik Spahiu dhe Mero Baze dy personalitete qe nuk i vin me Shqiperise. Do deshiroja ti shihja ne parlament te dy.

 4. kreshniku kryeminister says:

  Per hire te vertetes Kreshnik Spahiu i imponoje te gjithe politikes rajonale nje sjellje ndryshe. Ka qene nje model qe na ka munguar per disa vite. Ne fakultetin tone Kreshnikun e kane idhull te gjith studentet

  1. Argita_B says:

   Ballkani ka prodhuar vetem Kreshnike, ndaj dhe ka 20 shekuj luftera ndermjet popujve te ballkanit.

 5. kreshniku kryeminister says:

  Votoj Kreshnik Spahiu. Per hire te vertetes Kreshnik Spahiu i imponoje te gjithe politikes rajonale nje sjellje ndryshe. Ka qene nje model qe na ka munguar per disa vite. Ne fakultetin tone Kreshnikun e kane idhull te gjith studentet.

 6. hysni dajaku says:

  Njeriu I Vitit:Bujar Nishani
  Njeriu I Muajit:Flamur Noka
  Njeriu I javes:Ilir Meta
  Njeriu Dites:Sali Berisha
  Nuk ka nevoje per te tjere!!!

  1. mirka says:

   Respekt te jashtezakonshem per Mero Bazen por do te zgjidhja Anen e Ziverit kete here si njeriun e vitit.Duhet qe te gjithe kur kryejme nje veprim te mendojme per femijet .kete duhet ta dije me mire Liri Berisha.Se mbas veprimeve te burit eshte gjithmone gruaja.Saliu ka mbeshtetjen e te shoqes pa eshte ky qe njohim ne.

 7. homeri says:

  —per mua ndermjet atyre qe jane permendur me siper do te zgjidhja protesten e pafuqishme te loteve te vogelushes ANA –ja pse —MERO brenda opozitarizmit te tije ka edhe urrejtjen personale karshi regjimit per gazeten qe i ka bllokuar.—veteflijimi i LIRAKUT ka brenda dhe interesat personale . —KRESHNIKU —ne kete albanistanin tone gjen gjithmon mbeshtetesa per interesa apo thjesht per nje lider qe bertet me forte nga te tjeret——Lotet e ANES jane shume te sinqerte

  1. agim says:

   meroja eshte numuri nje qe mund ta shkaterroje sistemin e ngaterruar berisha por duke u mbeshtetur fuqishem nga opozita dhe aleatet e tjere te kualicionit kunder berish dhe mbas ikjes te berishes nga pushtei duhet ta rrezojne ate ekonomikisht brenda ligjeve qe do vendosin tja sekuestrojne gjith pasurite e vena nga klanetmafioze te pushtetit aktual por me nje mbeshtetje te fuqishme me vendosmeri ,nje kualicion pa ilir muten ,

 8. Dhembeli says:

  Vota ime per MERO BAZEN,trim,i palodhur, i pashtershem.
  ky eshte njeriu i vitit .

 9. raimondi says:

  Bravo Zaloshnja !

  __Njeriu i vitit eshte Z. Kreshnik Spahiu i cili me idene tij te patriotizmit modern,
  patriotizem te cilin e pranoi edhe Sekretarja Amerikane e shtetit znj. Clinton,
  e nxori politken shqiptare nga mocali i NEVERITESHEM i lepirjes se bythes se politkes greke
  dhe e hodhi ne krahet e Patriotizmit shqiptar…..te pakten formalisht

  Per vitin qe shkoi , kjo ishte levizja simbol , sepse krijoi nje ere te re, me te vertete moderne dhe te kohes qe jetojme te politk -berjes,
  ku vihet ne qender te politkes Interesi i Kombit shqiptar , jo interesi i armiqve te Kombit shqiptar , sic eshte bere deri tani

  Kjo levizje qe inicioi Kreshniku i hoqi leckat e turpit politkes shqiptare dhe i veshi robat e personalitetit, dinjitetit dhe krenarise komebtare , duke na vendosur me dinjitet ne mes te kombeve europiane,

  Natyrisht kjo levizje e Kreshnikut qe shpreh deshiren e gjithe shqiptareve
  zgjoi nga gjumi Berishen , i cili ishte nje patriot i pergjumur dhe ju ishte nenshtruar
  scarry -tactics te qelbesirave greke,
  por nuk mund dhe nuk ka se c’ti beje lidershpit socialsit i cili eshte totalsiht i shitur tek politka kriminale greke , _

  -E vetmja gje qe beri ne drejtim te PS-se politika e re e Kreshnikut kunderjt Opozites ,
  eshte se ju hapi syte shqitpareve te shikojne se kjo opozite eshte nje opozite hileqare ,
  nuk eshte opozite per interesat e Shqiptareve, por per interesat e Megal-idhese greke

  Kjo opozite tmerrohet vetem nga ideja e Bashkimit me Kosoven dhe perdor ca argumenta bajate se po kerkuam bashkimin me Kosoven do na merzitet politka amerikane …!!!???? _
  _Nje justifikim teper bajat, qe tregon nivelin teper te ulet intelektual te lidershipit kaur ne PS, mungesen e respektit total per intelektin e elektoratit ,
  por ne te njejten kohe tregon edhe nivelin shume te larte te varesise prej skllavi te bindur te kesaj Opozite nga Qarqet me kriminale te politkes greke…

  _-Sic thashe , Bravo Zaloshnja ne zgjedhjen tuaj perfekte !

  Ndersa Mero nuk mund te jete njeriu i vittit 2012, sepse Mero ka gjithe keto vite qe ben opozite agresive kunder pushtetit te Sales, nuk eshte se e filloi ne 2012 opoziten ndaj Sales, ..

  1. Ben Chicago says:

   raimond Enveristi,Spahiu mund ta kritikoje Berishen,por eshte i djathte,,,,nuk ka te majte jo persnazh viti por as dite.I kuq eshte i kuq.Ti ke nje problem,,je edhe Bolshevik,edhe nacionalist!!U R wrong man!

   1. raimondi says:

    Po pse ju te djath-tistet e mbani veten per patriote te thekur, keshtu ???/

    Po ju ne historine tuaj mbaheni mend vetem per tradheti –hahahahahahahahaha

    Dhe ne kete demokraci ju mbaheni, jo vetem per tradheti qe e keni ne gjak
    por edhe per shkaterrime ,

    Ju e djathta per te qendruar ne pushtet jeni gati te shisni gjysmen e Shqiperise –Mos shiko ti 5 kaure ne krye te PS-se qe jane minjte grekut

    Pastaj ca ze ne goje Enverin ? Kete Shqiperi e solli ne kohen moderne mendimi gjenial i Enver Hoxhes, se Shqiperia para se te vinte Enveri dukej si Kandahari ….Keneta e mocale kishte ngado ,semundje infektive malarje, tuberkuloz eth , dhe femra me perce.Industri zero, bujqesi primitive, Pa universitete, pa akademi, pa ushtri,….

    Qe nga koha e Skenderbeut i vetmi udheheqes gjenial e patriot i Shqiptareve , eshte Enver Hoxha
    –edhe Enciklopedia Britanike thote qe :…….Enver Hoxha e mori Shqiperine nga nje vend gjysem vjetersire e feudalizmit otoman dhe e beri nje vend modern industrialo-agrar…_

    Gjithe udheheqesit e tjere kane bere pazar me Shqiperine , dhe nuk kane ndertuar azgje per, Shqiperine , por vetem kane vjedhur dhe kane shitur nga pasurite e Shqiperise

    Ndersa Enveri vetem ndertoi ne Shqiperi, dhe as nuk shiti e as nuk vodhi azgje , por ja la te gjitha popullit shqiptar

    Dhe ato qe la Enveri …i vodhet ju –Bete zanatin tuaj historik , dhe i late gjithe shqiptaret rugeve pa pune e pa asnje mjet jetese…..

    Kreshniku vertet eshte patriot, por ai qe shpetoi detin eshte oficer i Enverit ….

    1. Toni.I. says:

     Koment i saktè Mondo ,por ti mbetesh Gorrrrrrrr,hhhaaaaaaa.

    2. Toni.I. says:

     “NJERIU i VITIT” mendimi im èshtè qè tu jepej atyre indiviteve o
     njerzève qè nuk janè pranè Familjeve dhe jeta ju èshtè marrè nè
     mènyrè barbare,kriminale nga kjo Politikè e fallco e Ditève tè
     sotme vrasin-presin,grabisin dhe poshtrojè njè Popull tè tèrè.
     Sa pèr njerzit qè sot “luftojè” qè nè SHqipèri tè ketè njè
     DEMOCRACI tè pastèr dhe e vèrteta e Politikanve tè lezohet
     nèpèrmjet shtypit mbetet G.Tema dhe ju z.Mero qè ju mbetet
     shumè punè akoma pèr tè bèrè me qèllimin qè SHqipèria tè jetè e
     SHqiptarve dhe jo e Politikanève tè vetè zgjedhur.

  2. nd-ih-ma says:

   Nuk e njoh e mos e njohsha as si fytyr zaloshnjen ,por me duket nga shkrimet e tija si kaqurrels e kreshnik malesh.Fytyra e vertete e Fevziut duke pritur aleancen me pushtetin e sotem,nevoja per para,e pushtet,sharlatan.Mero Baze ka nje jete ne opozite ,me qfaredolloje fytyre pushtetari,pijaneci Nano serbi Sali Opingari Meta , e jam i sigurt se do jete gjithe jeten per te mire te shqipetarise emrit te tije e gazetarise se lire.Po te kishe vend tjeter do votoja dhe per dy tjeret me perjashtim te Kreshnikut te”[ drejtesise, Saliut ,Topit,maleve ,nacionalistit etj.]

 10. lori says:

  Me lejoni te mos bie ne nivelin e dy te pareve,duke zgjedhhur njeriun e vitit akademikun R.Qosen si meshirim i dijes e urtesise shqipetare.Plotesisht dakort edhe me dy gazetaret e fundit Thano e Cukalli.

 11. iliri uk says:

  perpara se te zgjidhni kreshnukun bejini pyetje vetes se kush eshte ai qe sakrifikon jeten per nje te drejte dhe i vetmi nder te tjere eshte Lirak Bejko, te tjeret sado qe te bejne nuk do arrijne kurre te veteflijohen sidomos spahiu ish i punesuari i shtetasit berisha.

 12. tëfci says:

  Njerëzit më të mirë, më të pastër, më të ndershëm dhe më të denjë për përfaqësim të shqiptarëve janë:
  – Aleanca KuqeZi / Kreshnik Spahiu, Myslim Pashaj, Lisen Bashkurti, Pëllumb Xhufi + Aktivistë
  – Lëvizja Vetëvendosje / Albin Kurti, Shpend Ahmeti, Visar Ymeri, Glauk Konjufca + Deputetë dhe Aktivistë
  – Mero Baze
  – Koço Danaj
  – Kim Mehmeti

  2013 do jetë viti i këtyre njerëzve të mëdhenjë!

 13. ardian says:

  Sigurisht Mero Baze.Po temosharrojme DHE ZAMIRA DURDA gruaja e vitit per mendimin tim.Vendosmeria e saj per drejtesi per 26 te vraret nga DJALI I SALIUT duhet pergezuar

 14. sara says:

  njeriu i vitit e meriton mero baze,se sja fare friken berishes.por n.q.f se lejohet ne kete koment;nuk me pelqen fare ofendimi i portokallise per fshataret mbajne ere baxho e.t.j

 15. Treviso says:

  Un mendoj se njeriu qe ka luftuar dhemb me dhemb me mafjen dhe korrupsionin shteteror eshte Mero Baze. Eshte njeriu qe ka luftuar dhe trup me trup me ushtaret personal te kryeministrit gjithmone per interesat e popullit.Eshte personi qe ka mbajtur dhe mban mbi shpatulla te gjitha sulmet e pushtetit anti popullor. Te pushtetit te ardhur me voten e vjedhur. Eshte Mero Baze qe i ka nxjerur syte nga korrupsioni sali Berishes dhe te gjithe qeverise se tije. Eshte Mero Baze ai personi qe nuk e ka lene dhe nuk e lene me flejte kryeministrin dhe qeverine e tije. Eshte MeroBaze qe ka luajtur opoziten dhe e ka mbajtur gjalle. Dhe perzonazhet e tjere jane shume te respektuar per punen qe kan bere. Duke pare luften qe eshte bere kunder qeverise,Mero Bazen do ta quaja gjeneral dhe te tjeret do ti quaja komandante.
  Ju uroj pune te palodhur dhe
  Gezuar vitin 2013!

 16. nyc says:

  Ne kete ankete do te jepja nje renditje te tille:
  1-qyteti i vlores qe organizoi tubimin me te madh kombetar per te gjitha kohrat ne nje menyre perfekte per 100 vjetorin.
  2-Ana vajza e Ziverit qe eshte bere simbol i nje ideali qe te reflektoje shoqeria shqiptare per denimin e gjaksorit te tropojes.
  3-Mero Baze si nje kalores i fjales se lire per demaskimin e satanait berishe

  Per njerzit me negative te vitit do propozoja
  1-Argita mulla sali berisha
  2-Monika kokemadhi
  3-alejandro arvizu
  4-boyfrendi i Odeta Nishanit

  1. Meleku says:

   Me sakte Bashki Vlore, qe harxhon miliona per futbollin se ashtu i teket Gjikes dhe le pas dore qytetin.
   Mero Baze – kalores i fjales se nxire.
   Ana e shkrete, se ciles ja derguan babane drejt martirizimit dhe po e keqperdorin naivitetin e saj, ne emer te çmendurise politike.
   Kreshnik Spahiu – megallomani me i madh i skenes politike primitive shqiptare.

   Ndersa “Njeriu i Vitit 2012” duhet te shpallen ata mijera shqiptare qe shekulli i kaluar i la jashte krijeses qe quhet Shqiperi dhe qe me 28 Nentor 1912 me çdo mjet dhe me çdo menyre e treguan veten se sa rende peshojne, qe e treguan veten se ata kane qene, jane dhe do te jene boshti kurrizor i atdhetarizmit shqiptar.

   1. nyc says:

    Mendoj se komentuesi i vitit ne forumin e gazetes tema eshte Kole Tivari me vargjet e tij brilante qe e ka rrotkarrizuar fare kete melekun nga kelmendi i viqidolit te lugut te zi.Nje debil i lindur qe perdor mbi 20 pseudonime.Falenderoj kete komentuesin meleqi qe i ka shtuar famen dhe lavdine e Mero Bazes dhe e ka diskretituar berishen me nivelin e tij primitiv dhe qe reflekton mangesi intelekti dhe insuficence mentale.

    Neper salla e foltore
    Leh si qen e pjerdh si gore
    Nder ekrane e parlament
    Her leh vet,her ndersen qent

    Edhe ketu ne ket forum
    Asht dikush qe leh hum-hum
    Dhe ketu Sala e ka qenin
    Her Melekun e her Kelmendin

    Ky Kelmendi,nen Vermosh
    Rrot malokut krye bosh
    Sa pak salen me i ngacmu
    Nuk len vend pa shkarrashkru
    Me i fol keq per sal nallanen
    Si me i Q,,,,,baben e nanen

    O Kelmendas mos u ngut
    Rri rahat e mos ha mut
    Ti e Sala mor merhum
    Jeni ba per muzeum
    Prandaj venju veshin shokeve
    Se ka ike koha e malokeve

   2. Vasil Gjika says:

    Idiot,
    Bashkia Vlore harxhon me pak para per futbollin nga bashkite e tjera… E ke pare buxhetin e Bashkise per futbollin, apo vazhdon karamelen e shpifjes se ashtu te teket. Blerje e Flamuartarit vine nga biznesmenet Vlonjat o palaco i Sales.
    Jam i sigurte qe te ka mbetur akoma torte ne frigorifer se ne 28 Nentor ishe ne Tirane per torte dhe jo ne Vlore…

    Vasil Gjika
    New York-Beijing-Vlore

 17. hunter says:

  mero baze pergjithmone

 18. cercizi says:

  Per mua te gjithe te perzgjedhurit e meritojne dhe kane motivre te verteta per tu zgjedhur por z.Mero Baze per mua ka dhe po kulmon me nje pune titanike kunder kreminelit Sali,po ben nje opozite te vertete dhe dora dores po ndergjegjeson shqiptaret per te verteten ku ndodhet shqiperia sote.Pena top tu befte o gazetari i vertete i demokracise.

 19. nastradini says:

  Eshte qesharake dhe TURP qe “Njeriu i Vitit 2012” per shqiptaret te nominohet Kreshnik Spahiu, nenkryetari REZIL dhe i KLD-se pa MORAL dhe ndihmesi i pare i kryetares Shpresa Becajt. Figura pushtetareve besnike te Saliut, qe shkaterruan Drejtesine ne vendin tone pa mbajtur asnje pergjegjesi per demin makaber te kryer. Pa dyshim qe per nastradinin “Njeriu i Vitit 2012” midis shume figurave te tjera eshte Ina Rama. Qe do te mbetet ne kujtesen e shqiptareve jo vetem si nje femer e bukur dhe simpatike, por edhe si nje Prokurore e Pergjitheshme qe meriton respekt per GUXIMIN e saj “burreror”. Duke u perballur pa frike dhe pa servilizem me Bajlozin e Zi Sali Berisha. Por edhe per inteligjencen e saj ne debatet me median diletante shqiptare. Saliu dhe Banda e tij Mafioze e perkuli disa here kete femer te brishte, por nuk mundi ta thyeje dhe ta nenshtroje me forcen e pushteti brutal komunist. Prandaj i gjeti nje zevendesues DORDOLEC si Adriatik Lalla per te fshehur gjurmet e krimit shteteror.

  1. keli says:

   Nastro ,nqs keni nonji lidhje farefisnore me ina ramen eshte puna e juaj por ajo ishte si themi ne shkodranet as mish as peshk.Ajo ka denuar vetem ndonje peshk te vogel.Vetem mbiemri i saj flet vete
   Nuk e kuptoj se i harruet ate kapitenin vogli dhe ndihmesin e tij qe u vra ne irak ne sherbim te kombit dhe natos.Per figuren e llalles nuk keni pse e kritikoni zotni nastro kur nuk keni asnje argument Jepi cizarit ate qi i takon cizarit. Lista ime eshte kjo sic mendoj;
   -kapiten Medi Vogli i ndjere
   -komisari adem tahiri i ndjere
   -komandant ramush haradinaj
   E di qe do me sulmoni por une nuk merrem me ju pasi ju kam shar perpara kush e kruem me mu se boll ju kam durue juve dhe atyne qe ma kane kopjue pseudonimin.

   1. nastradini says:

    PSE SHQIPTARET DUHET TE NOMINOJNE PA HEZITIM FEMRAT GUXIMTARE?

    Sepse FEMRA guximtare eshte nje dukuri e rralle kudo ne Bote. Kur kesaj vecorie i shtohet bukuria femerore natyrore ajo behet pa konkurence ne nominimet historike. Historia moderne njeh pak raste te tilla: Evita ne Argjentine, OllbrajT ne SHBA, Tacer ne Angli dhe Merkel ne Gjermani. Prandaj e ke gabim o Keli-Djali per Ina Ramen or Mik ne TEMA, se nje Prokurore e Pergjitheshme e tille nuk ka per t’u perseritur me. “Shemtira” te pushtetit si Adriatik Llalla kane per t’u shfaqur papushim ne skenen politike, por mileti do ta kujtoje me admirim per nje kohe te gjate “bukuroshen” shqiptare Ina Rama. E ke gabim o Keli-Miku edhe ne vleresimin qe jep per nastradinin, sepse ai nuk sulmon as kundersulmon ASNJE. Kohet e fundit kane dale shume “nastradine” fallco per te turbulluar ujrat dhe per te krijuar GJURULLDI dhe HAMULLI ne media, me qellim mashtrimi. Duke perdorur nje gjuhe agresive halabakesh, fanatike te dy kaheve te politikes. Nuk e di kush e ben dhe kush urdheron per kete gje, por e di qe kush ka inteligjence te mjaftueshme di te beje dallimin dhe te kuptoje te VERTETEN. Qe te dalim tek “Njeriu i Vitit 2012”. KY duhet te jete nje figure qe ka spikatur me shume se te tjeret ne syte e miletit. KY nuk eshte e thene te jete HERO me “flete” apo PATRIOT me “krahe” sepse keta gjenden vetem ne perrallat per kalamaj. KY nuk mund te jete Kreshnik Spahia-PATRIOTI Kuq e Zi, sepse po t’i heqin “PATRIOTIZMIN” dhe “NACIONALIZMIN” fals Kreshnik Spahia del para publikut KARAKACUL pa breke si nje sherbetor i bindur i Sali Berishes ne KLD-ne e tij bashke me Shpresa Becajn, te dy fajtoret kryesore te shkaterrimit te Drejtesise shqiptare dhe qe nuk i kane kerkuar akoma shqiptareve per krimin makaber qe kane kryer vite me radhe. Ina Rama mund te kete qene perkohesisht “Bukuroshja e Fjetur” ne Prokurorine e Pergjitheshme me dosjen e rruges Durres-Kukes, me ate te Gerdecit, me dosjen e Kosta Trebickes, por per vrasjet e 21 janarit tregoi nje TRIMERI dhe GUXIM te rralle dhe te admirueshme nga Bota, si edhe nje pozite mjaft te qarte qytetare. Qe s’e kishte treguar asnje pushtetar ne keto 20 vjet demokraci dhe qe mund te krahasohet me trimereshen BUKUROSHE shqiptare Sabiha Kasimati ne perballjen e saj demaskuese me Enver Hoxhen 66 vjet me pare. Prandaj pozita pa kompromos e Ina Rames ndaj krimit shteteror te Saliut dhe Bashes me 21 janar e ngre kete grua trime ne piedestalin me te larte qe ka pasur deri tani nje Prokuror i Pergjithshem i vendit dhe e vecon per nje GUXIM qe nuk e ka pasur asnje figure publike tjeter deri tani qe nga likidimi i intelektualeve shqiptare ne vitin 1946. Perballja e saj me Komisionin hetimor te DORDOLECIT Halimi dhe dallkaukeve te PD-se vetem e lartesoi Ina Ramen ne syte e popullit megjithe fyerjet banale dhe balten qe i hodhen papushim barbaret e Saliut dhe Jozefines. Nderkohe qe Blendi Fevziu ne OPINION u detyrua te dorrezohet dhe “KAPITULLOI” perpara inteligjences se jashtezakonshme qe fshihte kjo grua. prandaj edhe nastradini e ka zgjedhur si “Njeriu i Vitit 2012” bukuroshen Ina Rama. Per DORDOLECIN servil te Saliut Adriatk Llla eshte e kote te flasim e debatojme se e ka treguar si shef i ILDKP-se se cfare mund te beje. Do Zoti ne Qiell te jape doreheqjen sa me pare kur Saliu te kete rene nga fiku. Per t’i hapur rrugen nje Prokurori te Pergjithshem te ri, jo te shemtuar nga internimi si Adriatik Llalla, por te pashem nga natyra si Ina Rama.

    1. keli says:

     Nuk po e marrim vesh nastrdinin se sulmon dhe zogun,dheismail qemalin dhe qosen dhe kurvin enver dhe me ne fund me shume sulmon prof dr. sali berishe qe rrezoi komunizmin dhe ndertoi me sukses ekonomin e tregut ,na futi naton,na dha vizat,cliroi kosoven.boni rrugen e kombit ecetera ecetera.Nqs se pretendon se ke prona ik e merri me dekumenta nqs je i perndjekur politik shko merr kestin e dyte dhe mos merr ne goje qeverine demokratike.Qi ka gabime kjo qeveri nuk diskutohet por keto jane llogjike per fazen e tranzicjonit.E ke zakon qi po fryhesh shume neper komente tuj dhene mend te tjereve por dukesh qe ke sindromin e te vetpersekutuarit te perjetshem.Ju jeni tipa nga te perndjekurit dhe keni frike te dilni me emrin e vertete se do jesh ndonje karte e djegur e sig. shtetit prandaj ke vite qe shfryn kunder doktorr berishes dhe ben sikur shan kurvin enver dhe keto te zones pare operative te tepelenes mero komunistit.Dil me emrin e vertete po te jesh i sinqerte dhe jo ish spiun burgaxhi qe te besojme.
     Sa per barbin ina rama ju i nderuari nastradin ngaterroni prokurorine me sfilaten e modes dhe sallonet e seksit.Pa respeket Mikel R…Belgium
     SHENIM: Po deshe mos mu pergjigj se nuk kohe me u marr me perkthyesin e sulo gradecit se ndoshta dhe gazeta tema nuk e boton kete kundra comment.

     1. nastradini says:

      O Keli-Mikeli nga Belgjika, qe nuk ke mesuar gje nga LLOGJIKA. Ja pershembell gazteta TEMA i ka publikuar te gjitha komentet famoze te tua me shume gabime drejtshkrimi. Prandaj me deshire nastradini po rendit pergjigjen sipas LLOGJIKES:

      – Nuk ka gjasa qe nastradini te behet avokati Mero Bazes, pasi kjo pune do shkolle dhe dijeni speciale. Por nastradini nuk ka piken e deshires per te hulumtuar DOSJET e gazetareve qe investigojne pushtetin mafioz ne Shqiperi, sepse keto DOSJE nuk jane hapur nga politika per qellime shantazhimi. Kur ne vendin tone do te vendoset perfundimisht DEMOKRACIA atehere mileti do te mesoje te VERTETEN e DOSJEVE dhe Keli-Mikeli nga Belgjika te mesoje nga LLOGJIKA.
      – KURVA Enver qe permend ti o Keli-Mikeli nga Belgjika prej Kosove ka qene NONA ideollogjike e birit te KURVES Sali Berisha nga Tropoja. KURVA Enver-NONA e zdrypi DOBICIN e saj Sali-DJALIN nga Bjeshket e Nemuna, e arsimoi dhe e beri njeri. Me pas e sterviti ne Palestrat e Sigurimit te Shtetit dhe e degoi ne France per specializim. Per ta patur afer si mjek besnik dhe per t’i mbrojtur familjen kur ta lypte nevoja. Prandaj nuk mund te shash KURVEN Enver dhe te lavderosh DOBICIN Sali me hymne dhe elegji prej Belgjike. Sepse te dy jane te nje soji. Te dy jane gatuar nga Partia e Punes.
      – Kestin e dyte nastradini nuk ka per te marre, sepse ka refuzuar edhe kestin e pare. Jo se nuk ka nevoje, por sepse refuzoi pa hezitim qe ne vitet e llahtarshme te burgut OFERTEN e Fecor Shehut per t’u shitur NDERIN dhe bashke me te edhe BYTHEN komunisteve gjakatare te Enver Hoxhes. Fati dhe Zoti ne Qiell e ndihmuan nastradinin qe te mbijetoje ne vitet e veshtira te diktatures dhe aftesite dhe dijenite qe i la familja intelektuale po e ndihmojne ne vitet e pseudo-demokracise postkomuniste. Me kujtohet kur erdhi ne burg nje sigurims apo hetues i derguar nga Fecor Shehu me mbiemer Bajraktari dhe me tha ne gegerishte te trashe: “Do ta ndryshojme jeten por firmos ketu. Pastaj kerko cfare te duash!” Pashe nje liste me emera te panjohur, te gjithe te shpallur ARMIQ te POPULLIT. I thashe: “A me ktheni dot familjen time te likuiduar? A me ktheni dot rinine time te shkaterruar? A me ktheni dot pasurine dhe floririn e grabitur? A me ktheni dot fabrikat e tim eti te shtetezuara? A mund ta ribeni ju historine e nastradinit?” Oficeri Bajraktari nuk me tha asnje fjale por iku. Une mbeta ne burg, por nuk me hoqen nga biblioteka ku punoja si perkthyes. Pas burgut i shkova Dhori Sollakut ne zyre dhe kerkova qe te na kthenin tokat ne Tirane, Shkoder, Gjirokaster dhe Sarande. Me dokumentat origjinale te tapive familjare. Keshilltari juridik i Saliut me tha: “Familja juaj dhe ne vecanti nena juaj ja ka falur pronat vullnetarisht pushtetit popullor, keshtu qe ju nuk jeni aktualisht pronare te tyre dhe nuk keni te drejtn ligjore per te kerkuar rikthimin e tyre ne pronesi.” Me tregoi ne dokument qe nena kishte firmosur kur xhelatet e Enverit i kishin thyer kockat e trupit babait tone. Kjo eshte historia e pronave te nastradinit o Keli Mikeli nga Belgjika. Sot tokat e nastradinit kryesisht ne Tirane i kane zaptuar talebanet e Saliut, ne Sarande i kollofiti mafia e Fatos Nanos vite me pare. Ne Delvine dhe Gjirokaster shumica kane mbetur djere se s’ka kush t’i punoje. Prandaj “urdherat” e tua ne TEMA per nastradinin ngjajne shume me “urdherat” e oficerit te Sigurimit Bajrakatari vite me pare. Kam degjuar qe eshte ne Kanada, por mund te jete edhe ne Belgjiken tende.
      – Ahmet Zogun e nderoj sa me lejon pozita ime qytetare si shtetformuesin e pare te Shqypnise, qe hodhi themelet kushtetuese dhe krijoi institucionet ne vendin tone. Asgje me teper.
      – Isamil Bej Qemalin duhet ta nderojme per shpalljen e pavaresise pa e mitizuar me hiperbola dallkauke duke fshehur te VERTETAT historike lidhur me figuren e tij. Qe ishte mjaft i varfer dhe i keputur ekonomikisht dhe qe me pare kishte qene pershembell ne Varna si Prefekt i ketij qyteti dhe ne baze te shkrimeve turke te asaj kohe del si shperdorues i fondeve te Perandorise Osmane. Shkrimet historike e perflasin dhe vijojne per ryshfete greke pas shpalljes se Pavaresise ne Vlore, qe u bene edhe shkak i largimit te tij para kohe. Dihet qe Enveri nuk i honepsi sa ishte gjalle trashegimtaret e Ismail Beut qe me siguri e ka patur nje arsye llogjike.
      – Per DORDOLECIN komunist te Titos Rxhep Qosja qe i thurr hymne dhe i kendon elegji ANTIKRISHTIT Enver Hoxha me lahuten e Kohes se Qepes eshte e kote te flasim sepse e ulim shume pjacen e diskutimit.
      – Nuk ka gje me prestigjoze, fantastike dhe me inteligjente per nje popull qe te nominoje nje bukuroshe si Ina Rama per “Njeriun e Vitit 2012” ne Shqypnine plot e perplot me shemtira servile te Saliut. Qe ne krahasim me BARBI-Prokuroren e mencur dhe trime Ina Rama duken si familja politike ne pushtet “ADAM’S FAMILY”.

 20. burreli says:

  Ne qofte se dikush e meriton kte titull ai quhet MERO BAZE .Sa per Kreshnik Spahiun do te thonja qe ka meritat e veta derisa ishte si levizje ,por ne momentin qe filloj synimet politike nuk mund te mos mendojm per nje taktike te Berishes per te mbrojtur te pasmet e tije me çdo çmim qofte edhe duke pranuar te berat dhe te pa berat e tije.Besuam salen qe do te shembete komunizmin por se beri.Por nuk do te thote qe Kreshniku do te denoje salen dhe banden e tije
  .

 21. ILIRET says:

  Per mua MERO BAZE duhet te jete njeriu i vitit.
  -ka mbajtur gjalle opozitarizmin, perdite dhe jo me periudha.
  -Mero eshte ndeshur perdite me pushtetin, babain e pushtetit dhe bijte e tij.
  -Edhe pse cdo dite i kercenuar prej gjithe strukturave te pushtetit, asnjehere nuk u terhoq nga denoncimi i vjedhjeve abuzimeve dhe manovrave te pushtetit.
  Te dyten do te vija Anen, per thirrjen qe i bene shoqerise globi i loteve te sa, kur rrokullisen nga syte neper faqe , si per ti kujtuar kesaj shoqerie se
  shkaktari i tragjedive qe hapen plage ne shpirtrat e shqiptareve, eshte i afte te mos terhiqet perballe asnje dhimbje njerezore te shkaktuar prej tij, vetem per te ruajtur pushtetin.
  ANA THERRET: NJEREZ , JENI VIGJILENTE.

 22. PERMETARI says:

  MERO BAZE. esht djal i zgjuar , trim dhe e ka ber salen te flas me vete.

 23. Glauku says:

  Tè habit ndèrdyshimi i M.Nano midis Mero Baze dhe A.Vehbiu ?!? Mustafa Rilasati Vehbiu vetèm interes nuk ka.
  Zaloshnja ! Kreshniku ka shumè tym e pak rrosto…Nuk u kuptua prezenca e tijè nè Morinè kur festa bèhej nè Vlorè, tè kishte zgjedhur Kakavinè pèr tè arritur çamèrinè do tè kish kapur 6-mujorin.
  Cukali je afruar shumè me Lirak Bejkon si njeri i vitit. Nè njè vend tjetèr do ta meritonte menjèherè , por nè Shqipèri ku zhvlerèsimi i jetès èshtè mè i madh se kurrè, kam frikè se do tè shpèrfillet.
  Pèr sa i pèrket Annès mendoj se fotografia e sajè èshtè simbol i tranzicionit shqipètarè, pra me pak lidhje me vitin.
  “The man of the years” Njeriu i Viteve qè sa herè do tè flitet pèr diktaturèn e demokracisè, reflektorèt do tè ndriçojnè “Mero Baze”
  Personaliteti i vitit tè 100 vjetorit pa dyshimin mè tè vogèl i takon zotit “Rexhep Qose”!

  1. kuqezi says:

   nje saktesim per glaukun: kreshnik spahiu dhe aleanca kuqezi ishte ne morine ne mengjes, dhe pasdite shkoi ne vlore…

 24. gregori says:

  Adrian Thano, gjithmone ne toplisten e arsyes.
  Ju lumte Adrian.

 25. Dardan says:

  Po,po, lotët e Anës, janë ku e ku më shprehës sesa zeri i gjithë Tiranës!

  1. Tironsi "ZZ" says:

   Harroni (nuk permendni) nje fakt:
   Fotoreporterja qe ka realizuar ate foto aq shprehese eshte Zonja e te ndjerit Adrian Klosi, frau Jutta Benzenberg

 26. Dardan says:

  Po,po, “Lotët e Anës”, janë ku e ku më shprehës sesa zeri i gjithë Tiranës!

 27. mirel says:

  Mero Baze eshte njeriu I vitit.

 28. alex says:

  Vetem Mero Baze, ishulli yne i opozitarizmit te vertete! Mero te admiroj!

 29. timo says:

  Të katër sëbashku do t’a meritonin këtë emërtim të nderuar por, meqenë se ai quhet Njeriu i Vitit dhe jo Njerzit e Vitit unë do të sgjidhja Mero Bazen.

 30. dhembeli says:

  Do shume kohe te behet i besushem Kreshniku,e njohim rugen e pozicionin e tij ka qene njeriu i ekraneve qe bente shou kur ishte opozita ne pushtet.Ne KLD nuk beri gje per popullin vetem shkateroj,tani qe ra nga fiku u hodh ne opozite.U dogjem me SALEN .

 31. Landi- Sverige says:

  Ne qoftese do te mungonte kjo gazete dhe shkrimet e Mero Bazes ne te, opozita do te ishte me e dobet dhe pa ze, do te qeshnim me pake, lotet e Anes nuk do i shikonim kurre dhe Saliu do te ishte me i qete ne pushtet duke vjedhur familjarisht me ortakun Ilir. 100% Mero Baze!

 32. Ande says:

  njeriu i vitit ka vetem nje emer MERO BAZE ….. Unikal, e admiroj per penen ”pikante”

 33. anton says:

  Mero Baze esht 1 ne Shqiperi.Rroft sa malet.Njerez si ky i duhen vendit.

 34. Horri i Bulevardit says:

  1-Mero Baze

  2-Fiks-Fare

  3-Edi Rama

  4-Erjon Brace

  Keta jane kater personat qe une do ti votoja per vitin 2012.

  Mero Baze-per nje gazetari te shkelqyer, ku me gjithe kostot qe ka marre, seshte zbrasur nga misioni i tij si nje gazetar investigues, qe ka nxjerre ne faqet e gazetes Tema, realitetin Shqiptar.

  Fiks-Fare, nje emision investigues i qarte dhe teper i besueshem, qe na jep cdo dite realitetin shqiptar, jashte kornizave partiake.

  Edi Rama, nje lider largpames, qe jep shprese per nje ndryshim cilesor, deri tani duke u bazuar si ish kryebashkiak, besoj se edhe si kryeminister, do te jete po i njejti, plot ide dhe me largpamesi, per rivendosjen e demokracise reale.

  Erjon Brace, nje opozitar i besueshem, qe me fakte te pakundershtueshme dhe me argumenta, denoncon korrupsionin qeveritar.
  Angazhimi i Braces ne qeverine e ardhshme, ne nje post kyc per ekonomine, do te jape rezultate te mira, ne luften kunder korrupsionit galopant.

  1. Meleku says:

   Rivendosje te demokracise reale?!
   A ka ekzistuar me pare?
   Ndoshta nga 1997- deri 2005!
   Ke harruar Spartak Ngjelen, Skender Gjinushin, Paskal Milon, Taulant Ballen, Erion Veline dhe Tom Doshin.
   Ik beja qejfin vetes.

   1. Horri i Bulevardit says:

    O meleqe, po kush te pyti ty o trap, ik ore pirdhu, merru me sojin tat se je shum larg sojit njeri, merru me shtazet se jeni nji specie.

   2. VERONIKA says:

    Me-Lek,po tè gjej nè çdo artikull,si njeri shum i informuar me faktet,hè hè,mè *pèlqejnè* ata tè informuarit,kam *dobèsi* pèr ata krijuesit e dosjeve.
    Me-Lek,nuk ka ekzistuar asnjèher demokracia reale,se pèr tè pasur njè demokraci duhet tè kesh njerèz tè formuar dhe jo tè riformuar nè palestrat e sigurimit si thoè njè komentues i nderuar ktu te TemA,pra ti Me-Lek duhet tè lash gojèn kur pèrmend S.Ngjelèn.
    Ke harruarr dhe ti tè na shkruash emrin e dèshmimtarit tè H.Shoshorit,apo varkarit tè xhaxhit-zgjidh kè tè kesh qejf–ky èshtè ai qè 22 vjet si komunist i llustroi kèpucèt komunistève dhe 22 vjet si vegèl qorre e po atyre komunistève qè kanè punuar gjithmonè kundèr ktij populli po tè sjell *demon-kracinè*.
    Me-Lek,jam me pushime dhe nuk mund tè zgjatem shumè,por nqs do tè gjej ktu te TemA,pas nja 10-15 ditève do shohesh qè do e kemi muhabetin tè *èmbèl*,tè mirèinformuar.Do ta mbyll me njè thènie tè A.Nelès,qè tè kuptosh ndonjè gjè pèr dinjitetin ,ai vyrtyti qè i bèn njerèzit Personazhe-model shoqèror,dhe mua nuk mè pèlqejnè llustraxhinjtè,ata si ty dhe si idhulli jot.
    NUK DUA ASKEND AFER MEJE ,Tè ME LLUSTROJE KEPUCET,SEPSE ASNJE NJERI NUK DUHET TE ULET AQ POSHTE!!!!!
    Urime pèr 2013 !

    1. Meleku says:

     Do te ishte kenaqesi qe te merreshe me mua Madame Veronique. Mbase jemi rastesisht ne te njejtin vend me pushime dhe i zgjidhim mosmarreveshjet live.

     Te uroj pushime te mbara.

 35. krosi says:

  eshte fatkeqsi ae opozita reale eshte jashte opozites ligjore pra PS.

  Ed Rama ndaji pergjegjsite ne PS futi ne pune deputetet e menderosur qe duan karrike por nuk duan pergjegjesi – duam dite per dite nje deputet te ri (te vjeter) te dale dhe te nxjerre fakte korupsioni e pislliqe te qeverise kudo e kurdo. Nuk la pse te dale dite per dite Brace a Balla e ndonje tjeter por me liste te gjithe te denononcojne pislliqet !!!

 36. saliheqenefi says:

  qeni ne shqiperi leh aty ku ha ,kjo eshte 100% e sigurte

 37. Leone-53 says:

  Mero Baze ka vite e vite qe eshte OPOZITAR, dhe ky personazh i eshte duhur ketyre 22 vjet “demokraci” Shqiperise sepse e tille ka qene kjo tip demokracie tek ne (pa perjashtuar dhe kohen kur ka qene ne pozite dhe PS-ja).
  Ai e ka “zhveshur” lakuriq komunistin e keq Sali Berisha dhe ka sakrifikuar shume per kete. Si ish i persekutuar politik me “qetson” diçka nga vuajtjet prania e Mero Bazes ne ate pozicion ne keto momente te veshtira qe kalon Shqiperia.

 38. Epirioti II says:

  Pa diskutim ky eshte viti i Lirak Bejkos dhe Gjergj Ndreces (mos harrojme qe Ndreca qe nismetari i te gjitha akteve kunder regjimit).

  Meron e kemi vleresuar dhe do kemi rastin ta vleresojme edhe ne te ardhmen.

  Kreshniku eshte nje fllucke (edhe kete cilesim e ka me hater), nuk lindi si fenomen ne 2011 dhe ka proven e konfirmimit ne 2013. Pra nuk ka asgje per tu futur ne kandidatet e 2012.

  1. FERGESA says:

   Votoj Kreshnik Spahiun. I vetmi njeri qe sakrifikoj karieren dhe dha doreheqje per kauzen kombetare. Kreshniku beri ate qe nuk guxoj bamir fergesa ta realizonte. bamiri ndenji deri minuten e fundit ne karrike me shpresen se do behej serish president. Aleanca kuq e zi eshte e vetmja shprese qe i ka mbet shqiperise

  2. FERGESA says:

   Kreshnik Spahiun……..Votoj Kreshnik Spahiun. I vetmi njeri qe sakrifikoj karieren dhe dha doreheqje per kauzen kombetare. Kreshniku beri ate qe nuk guxoj bamir fergesa ta realizonte. bamiri ndenji deri minuten e fundit ne karrike me shpresen se do behej serish president. Aleanca kuq e zi eshte e vetmja shprese qe i ka mbet shqiperise

 39. vlonjati itali says:

  pa dyshim mero e meriton njeriu i vitit.per denoncimin e klikes qe drejton vendin ne menyre mafioze.

 40. sherifi says:

  Mero Baze duhet te jete njeriu i vitit,arsyeja eshte e thjeshte;
  nje person i vetem nen nje trysni qeveritare kacakesh po luan nje rol sa gjithe opozita.

 41. JC says:

  Njeriu i vitit: Jezus Krishti, pa te cilin as do te mund te merrnim fryme.

  Ne fakt, jo vetem i vitit, por edhe i dekades, shekullit, mijevjecarit dhe perjetesise.

 42. JEVI says:

  Idet e qarta te Mero Bazes jane frymezim per ndryshimin qe kerkon shoqeria jone ,prandaj voten time ja jap ATIJ.Populizmi iKreshnikut
  i duhen keto ide.

 43. tradita says:

  Titulli eshte gabim. ai duhet te shkruhet “Njeriu qe shan mw shumw Berishen”

 44. sinan hibro says:

  Pa dashur te bej oportunistin, te kater propozimet jane te goditura. Sipas meje radha eshte : Mero Baze, Lirak Bejko, Ana Veizi dhe Kreshnik Spahiu . Mero Baze eshte perpara Lirak Bejkos sepse prej vitesh eshte, si te thuash, i veteflijuar, perballe nje pushteti te eger qe pasi beri sa mundi kunder tij dhe familjes se tij, tashme eshte i sfiduar dhe frikesuar perballe kurajos se tij ; kurajo qe na jep shprese edhe ne internauteve te shumte … Mbi te gjitha me jep kurajo mua personalisht,qe ne rast se do te vepronte kunder tij, une si qytetar i lire ashtu sic protestova me 21 Janar , perseri do te protestoja fort per ta permbysur nje here e mire kete bande te ndyre pushtetaresh !

 45. Daja says:

  Mero Baze opzitar i vertete dhe me fakte.

 46. tomori i beratit says:

  Eshte e veshtir te nxjeresh nji NJERI te vetem.Ka shume duke filluar nga Myslym Pasha,Kreshnik Spahiu,Zonja Durda,Ina Rama,Taulant Balla,Erjon Braçe,Rexhep Qose,Bledi Mane,Ana e vogel,Filip çakuli por ne veçanti e meriton vetem MERO BAZE qe eshte rrahur,djegur,dhunuar,rethuar,poshteruar,nga regjimi fashist gjakatar e hajdut i berishes e co por ai vazhdon GJIGAND ti demaskoj me fakte keta bandit per çdo jav,dit ore e minut edhe pse ne kushtet e nje terrori te pa shembullt qe i behet nga te gjitha drejtimet.Pra pa diskutuar meritat edhe per personat e mesiperm qe per vlerat dhe punen e tyre jane sot HERONJ Nderi i Kombit i takon TRIMIT MERO BAZE.

 47. era says:

  Nuk e kuptoj si mund te diskutohet, Mero Baze!!!.

  Personazhet e tjere jane pa dyshim me vlera, por ne situaten qe po jetojme Mero eshte si drita ne fund te tynelit qe na jep shprese qe cdo shqiptar i frymezyar nga mencuria dhe guximi i tij do te mund te dalim nga ky qamet ku kemi rene.

 48. Bekimi says:

  Komentet e mësipërme, e tregojnë edhe ato, se emri atij Adrian Vehbiut ishte sygjerim koti. Bile, emri i tij në një fjali me Mero Bazen e Madh, është fyerje për këtë të fundit, që duhet të jetë vetëm i pari, apo më mirë i vetmi emër për vitin 2013.
  Adrian Vehbiu është një antishqip dhe antishqiptar. Surratin e tij do ta fusja në një thes me sojin e tij: Aurel Plasari, Maks Velo, Fatos Lubonja Ben Blushi dhe ndonjë mi tjetër halesh që dhjamosen me jashtqitje shqiptare.

 49. valter says:

  Te tere keta personazhe jane njerez te vitit, por siç thon edhe disa komentues duhet te shtohet lista: fiks fare me ne krye Filipin,Rexhep Qosja, padyshim nga gazetaret Merua, nga politika AKZ e padiskutueshme (opozit.

 50. realiteti says:

  Gjithcka qe thuhet me lart eshte sipas standartit te gazetes Tema.Pulat e oborrit grumbullohen rreth atij qe i ushqen cdo dite me therrime…

 51. valter says:

  Jam dakort me shumicen e komentuesve, ka shume qe duhet te rradhiten si njerez te vitit duke filluar qe nga fiks fare me ne krye Filipin,i MADHI Rexhep QOsja, Meron si gazetari me extremist opozitar e deri tek AKZ me ne krye Kreshnikun si opozita e vetme politike ne vend.Personalisht do te rendisja greven e te perndjekurve prej te cileve pati edhe te vetflijuar (edhe pse do te ishte me mire qe te mos ti kishin ven flaken vetes por atyre maskarenjeve qe i çuan deri ne ate pike)per te na sensibilizuar dhe per te na çdroguar nga keta antishqiptare dhe kriminel qe po na drejtojne ketu e 20 vjet. Shpresoj qe populli te zgjohet, SHPRESOJ!

 52. shpati says:

  Ne rast se flasim per demokraci.une mendoj se demokraci eshte kur cdo njeri shpre mendimin me fjalen e lir. Pa hipokrizi dhe pa u trembur nga kritikat dhe denoncimet qe po i ben kesaj qeverie,per korrupsion dhe vjedhje qe po ben ne kurizin e ketij populli te vuajtur. Pranda une votoj MERO BAZEN.se po ben keto denoncime qe me teper duhet ti bente opozita shqipetare.

 53. Meleku says:

  Mero do para, nuk ka nevoje per tituj pa pagese si ky.
  Kush ka ti jape mos te vonoje, se perndryhse ai do te nderroje pllaken de ja niqi si qemoti qe ti nxjerre te palarat PS dhe Rames.
  Deri me 23 Qershor mbajeni njeri te vitit, se me pas nuk ju duhet me.

 54. malua says:

  melek …

  ne cilin shtet ben pushimet tani se dua te te dergoj nje bukuroshe.

 55. ervin says:

  Jam edhe une per Kreshnik Spahiun…..po sipas sondazheve te bera per zgjedhjet 2013,AK ka marre 15% te zgedhjeve,,,e marrim te mireqene kete gje dhe une personalisht ia uroj me shume perqindje,,,kjo parti ka deklaruar se nuk ben kualicion as me PD as me PS ,ketu ka per tu dukur burreria e Kreshnik Spahiut…dhe nqs e ben kete kjo tregon qe ky vend ka nevoje per te tille politikane,e populli ka per ti mbeshtetur me vote….
  Ky vend ka nevoje per ndryshim ,e kete populli beson tek AK….me shpresen se nuk ka per ti zhgenjyer ia urojme AK-se pune te mbare…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *