Rrëshqet në akull, vdes heroi më i famshëm i luftës së Irakut

tyler4474 ushtarë amerikanë humbën jetën në luftën e Irakut. Më shumë se 30 mijë u plagosën.

Njëri prej tyre u bë simbol i dhunës së kësaj lufte.

Marinsi Tyler Ziegel, 30 vjeç, u plagos gjatë Krishtlindjes nga një shpërthim bombe. Ngjarja e rëndë ndodhi në vitin 2004.

Fytyra dhe krahu i majtë iu copëtuan. Por për mrekulli mbijetoi.

Pas 40 operacionesh, në vitin 2006 ai u martua me të dashurën e gjimnazit. Fotoja e tyre e martesës u bë simbol pasi u pa nga miliona njerëz.

Në vitin 2008 ai u nda nga gruaja.

Por thuajse tetë vjet pas plagosjes së rëndë, në qytetin e lindjes Metamora, ai ka humbur jetën ngaqë i rrëshqiti këmba në akull.

Përplasja ishte tragjike për një hero që ka hyrë në histori.

REMOTE_ADDR:[]

37 komente në “Rrëshqet në akull, vdes heroi më i famshëm i luftës së Irakut”

 1. Argita_B says:

  Eshte fatkeqsisht nje i manipuluar, viktime e politikes se Bushit me shoke. Lufta ne Irak e dime te gjithe perse u be, u kushtoi jeten me mijera te pafajshemve… bota sot eshte me ne rrezik se para luftes se Irakut pasi terrorizmi lulezon kudo, mjafton te shohesh çpo ndodh ne vendet arabe.

  1. raimondi says:

   Mos fol per gjera qe nuk ua ke haberin aspak o debil i Temes.

   C’jeni ju more qelbesira qe derdhni vrer per cdo gje ketu ?

   Artikulli flet per dike qe ka nderuar jete, dhe njeriu qe eshte njeri ben ngushelliemt e tij , pavaresisht se kush eshte ai,
   –Ndersa ne kete rast te ushtarit amerikan e ke per detyre te thuash nje fjale te mire, se ushtria amerikane u fut ne lufte me gjithe Europen per te ndihmuar shqiptaret e Kosoves, ndersa ju na beni moral per drejtesine e atyre qelbesirave myslymane qe jane nje race e ndyre dhe e betuar Antishqitpare

   Ne duhet ta heqim fare fene myslymane, se eshte nje fe e piste , dhe qe eshte ne lufte per jete a vdekje me civilizimin modern perendimor

   Ne s’kemi azgje te perbashket me fene msylmae te atyre reptileve bythezinj te Saharase , dhe aq me teper qe ata jane shume antishqitpare , dhe aleate me armiqte tane shekullor

   —Ndaj nuk ka asnje lloj kuptimi qe nje fe , qe nuk ka aspak lidhje shpirterore me njeriun shqiptar ne ta mbajme akoma

   Duhet bere referendum kunder kesaj feje te felliqur e kriminale qe mbjell cdo moment Krim dhe primitivizem

   Ngushellimet me te sinqerta familjes se ushtarit amerikan !
   R.I.P.

   1. agim says:

    ik ore lafshok laj gojen kur te zesh ne goje fene tone ,legen.

   2. elena says:

    Per here te pare jam dakor me ty Rajmond.

    1. raimondi says:

     Me ate emer qe ke ti nuk duhet te jesh dakort edhe kesaj radhe

   3. leon says:

    qfar nderime jan per nje njeri qe nuk ka fe te paster dhe qe allahut i ben shok paqja qofte mbi muslimanet se mjaf i torturuan vllezrit muslimant ne siri dhe mjaft padretsi me vite te tera sikur ne vitet 317 kur i permbysen muslimanet ne qabe dhe ivjedhen qka ka ne te femijen 4 muajshe e torturuan deri sa vdiq dhe sa hagjiler i pren dhe i torturun por mjaf me keto mjaf allahu i meshiroft muslimanet dhe i sherbleft me fitore..

  2. eagle says:

   raimond ke plotesisht te drejte keta njeres jane mosmirenjohes mos te ishte amerika dhe shqiptaret do te flisnin serbisht fe e lindur nga terrorizmi

  3. Tironsi "ZZ" says:

   Detyren karshi atdheut te vet ka bere.
   Te pakten nuk i ka paguar ryshfet Gjunkshit per te shkuar ne Irak 😉
   http://fashionguests.blogspot.com/2013/01/apple-store-fifth-avenue-nyc-usa.html

 2. malua says:

  Kam nje pyetje . C’pune kishte ky tipi qe luftonte ne IRAK ? Mos irakenet i kishin vrare ketij familjaret dhe ky shkoi atje per te marre hak ,apo shkoi per te vendosur DEMOKRACINE . CUDI E MADHE .

  1. WEB says:

   Shkoi atje sepse eshte detyra etij o malua,ai eshte ushtar ,zgjodhi profesionin ,apo punen e ushtarit , eshte detyre qe nuk mund te diskutosh ku te cojne dhe per cfare te cojne ,ushtria nuk eshte kamp veror qe mund te zgjedhesh ushqimin qe do .ka bere betimin qe do ti sherbeje vendit te tij ,ne te mire apo keq ,ne politike te gabuar apo te drejte ,ne lufte te gabuar apo lufte per interes.sot nuk do kishte ushtri n.q.s cdo ushtar diskuton politiken e vendit te tij

   1. shpati says:

    Cila detyre e thirri,o Web??
    Doemos,SHB-te e mbajne veten per XHANDARET E BOTES,ndaj sulmuan Irakun etj!!!
    PSE NUK SULMOJNE SIRINE SHBA-te ,PER DERI SA ASADI PO VRET ME QINDRA VETE NE DITE???
    Doemos,nuk kane interesa!!!
    LESH-LESH PA ZENE DIELLI!!!

    1. WEB says:

     Politika e amerikes nuk bene pjese ne detyren e tij o shpati,ai e kishte zgjedhur rrugen e tij ,vendimet i marrin te tjeret jo ai ,ai merrte rrogen e marinsit si gjithe te tjeret.,ta shpjegova me siper me duket kush eshte detyra e tij ,pakenaqesite e tua ne poliken amerikane ti si person mund ti shprehesh hapur apo te gjykosh, ate qe te duket apo nuk te duket e drejte ,ndersa ai kete lluks nuk e kishte ,sepse detyra e tij ishte tjeter ,te luftoje dhe jo te gjykoje

   2. SS says:

    Me dy fjale po thua se nje ushtar eshte nje idiot kokebosh nen sherbimin e disa krimineleve qe e komandojne. Ne rregull atehere, ia mbushen koken me plumb dhe e sakatuan, pasi rreshkiti nga mendte shkiti edhe ne akull edhe i ktheu patkonjte.
    Ku e gjete lavdine e ketij dobiçit ketu? Apo tek femijet e vrare irakene?
    Ptu fare muti, po ishte ky hero, Adolf Hitleri ishte Krishti i kesaj Bote!

    1. WEB says:

     [email protected] un po flas per detyren e ushtarit ,ajo qe nuk ju hyn ne koke ju te tjereve, eshte se doni ti shikoni gjerat ashtu sic ju pershtaten idete e juaja ,nuk eshte ashtu .

    2. LIQUID says:

     Une nuk i kuptoj keta njerez ,historikisht amerika ka shpetuar shqiperine dy here ,normalisht njerezit mirenjohes nuk duhet te ndjehen fare se sot ekzistojne ne rruzullin tokesor .Ndersa ketu po i qahet halli irakeneve kur ne shqiperi vdesin pak a shume me te njejtin ritem per motive te dobeta pa u bere lufte fare

 3. krishtlindjet sa fat e mbaresi sjellin... says:

  pas 11,9 ky u be i forte se u inspirua nga Fox News oer te ikur ne lufte dhe per te vrare cdo musliman qe i del para dhe cberi, u fut ne marine dhe iku ne irak…

  per krishtlindje, diten e fatit… ra ne bombe, pastaj u be karakter humori per shum filma dhe edhe nga shoqeria, e dashura pastaj gruaja e la ne 2008, pastaj po per krishtlindje vdiq ne akull…

  ja, denimi i perendise eshte andej nga sta pret menja…
  dhe vdekja eshte vetem se fillimi.

  1. Ton says:

   Po Baromi sa fat qe sjell sidomos kur vellezerit islamike te te njejtes fe ne vend te fishkezjarreve plasin vete duke marre nja treqind vellezer te tjere me vete!
   Une habitem, mire ne Irak por ne Kosove cfare donin keta Amerikanet? Mos valle ndonje serb u kishte vrare vellane? Gabimi eshte qe nga lufta e Kosoves dhe pastaj Irakut. Keshtu mor islamik i mbaruar kur te permendesh Itakun filloje me kosove, ti, bashke me Argita Bythen!

 4. Bekimi says:

  Por mos harroni se varrin në Arlington Cemetary e ka të siguruar vrasësi.

 5. glemi says:

  gjyna per moshen. me sa duket ky njeri ka ecur mbi akull me pasqyr ne dore dhe eshte. trembur nga vetia

  1. tini says:

   ahaha ku e gjete o dreq. i madhe

 6. Ajet Delaj says:

  O shqipfoles se nuk mendoj se jeni shqiptare. Se pari ngushllime familjes se kur vdes nje njeri eshte shprehja e pare qe te shkon nder mend e kur ne kete rast eshte nje ushtar i lirise athere ngushllimet duhet te shkojne per tere ata qe e duan dhe luftojne per liri.
  Po ne Kosove perse luftoje Amerika e perendimi pervec idealeve te lirise pasi po te ishte ndryshe Kosova akoma do ishte nen Serbi.
  Te tere diktatoret te njejtin fat do kene sa te jete Amerika mbi toke qe nga Hitleri, Sadami, Slloboja juaj o shqipfoles e deri tek i fundit qe po ngarkon plackat Bashari .
  Ajet Delaj

 7. valter says:

  …ndonjeher duhet edhe te sakrifikosh per demokracin e njerzeve ne te gjithe boten, dhe ky ushtar ate beri ne irak. Puna eshte se sakrificat e njerezve te ndershem i perdorin maskarenjte politikane per interesa te tyre personale si ne shqiperi.

 8. Dardan says:

  Nuk me vjen keq aq shume per kete njeri te depersonalizuar menderisht dhe fizikisht sa me vjen keq per Temen qe ka botura nje dicka, te cilen ajo duket (ashiqare)se Tema e konsideron te vertete. Lejfent kurre nuk jane prodhuar vetem ne Kine. Ky gjysem Lej Fen dhe gjysem Frankenshtajn eshte figura me simbolike e manipulimit mbare boteror nga kapitali i eger qe vertet cdo dollar i tij kulloka gjak. Fashizmi po vjen sot jo nepermjet Marrshimeve mbi Rome dhe djegjes se Rajshtageve, as me tam tame dhe as me trompa. Sot i vjen ngadale nepermjet “demokracive” dhe “te drejtave te njeriut” si mbulesa te sheqerosura te veprimtarise manipulative nderkombetare.

  1. Ton says:

   Obobobo! Doli ky Zeitgeist tjeter!
   Jam plotesisht dakord me ty!
   Gabim fatal qe keta te rinj manipulohen dhe vene e luftojne per popuj te mbaruar dhe qe e meritojne diktaturen!
   Lene jeten ne Amerike dhe shkojne e luftojne ne vende te tjera!
   Mire, Irakun apo Afganistanin se u kane shkaktuar probleme si puna e 9/11 dhe Sadami i kercenonte per dite si idiot ne TV por ne Kosove cfare kerkuan?
   Millua nuk ishte ndonje kercenim per Ameriken!

 9. anonim says:

  Po shqiptarve ne Bosnje,Irak apo Afganistan ju ka vrare njeri motren ?
  Po ne Kosove qe vajten ju vrau njeri motren ? Po ne luften N-C pse dolen ju vrau njeri motren ? Po ne 1997 ju vrau njeri motren ? Po atyre qe u vrane ne 21 janar ju kishte vrare njeri motren ? Po ata qe vrane ne 21 janar ju kishte vrare njeri motren ? Po ata qe nuk kane moter si tja bejne ?????

  1. bardhi says:

   per ata mendo ti , do kesh ndonje moter ma merr mendja. Rasti i kosoves nuk eshte si rasti i irakut apo afganistanit, eshte i vetmi rast qe amerika nuk kishte asnje interes, te drejteperdrejt dhe te menjehershem, por ne kete rast isht nje emergjenc ku nje popull po depertohej e masakrohej, gje qe nuk ka ndodhur ne asnje nga vendet e tjera . Ironia e fatit eshte se ne keto luftra amerika nuk u ndihmua nga vendet perndimore po nga nje alenc me 30 republika bananesh , shum nga te cilet ishin diktator….

 10. Leone-53 says:

  Eshte nje nga 4474 viktimat amerikane te Irakut e asgje me teper.
  Do ti thosha hero çdo njeriu e bie per atdhe dhe jo duke luftuar mish per “lesh” ne cdo cep te botes.
  Sikur neser ne mengjes Iraku “te zgjohet” shteti me demokratik i botes, per mua nuk do “te vlente” kjo demokraci e ardhur me ate “lume gjaku” te irakenve te thjeshte.
  Shkaku quhet Amerike e cila sa me demokratike mund te jete brenda kufijve te saj aq agresive eshte jashte.
  Nuk mund te “eksportohet” demokracia me arme.
  Pastaj kush ishte shkaku i luftes se kot ne Irak?!..
  Pyetje si kjo mund ti behen me dhjetra e dhjetra AMERIKES te pakten qysh pas 1944-es (Vietnam, Koreja, Libia etj. etjera)!.
  Prandoj ky miku lart te bej “qejf” atje ku ka vajtur e te jete MESIM per te tjere te “çmendur” si ky qe fatkeqsisht nuk jane pak ne kete bote.

  1. gjergj says:

   Falenderoj zotin Leone nuk i heq as nje presje komentit te tij

 11. ben says:

  Ne ajroport ishja per te shkuar ne Shqiperi,
  Ajroporti ishte i qet gjithkush priste fluturimin e tij,
  Dikush flinte dikush lexonte e dikush tjeter enderronte,
  Disa femij lozenin me njeri tjetrin me ciltersi.

  Nje ushtar u cfaq me cante ne shpine,
  Vemendjen e femijve terhoqi dhe lojen lane,
  Duartrokitjen filluan keta engjej vleresus,
  Te gjithe u ngritem ne kemb dhe duartrokitem lirin.

  Ushtar ti ke nen ti ke bab,
  Ushtar ti ke moter ti ke vella,
  Ushtar ti ke grua ti ke femij,
  Ushtar e gjithe bota te respekton per vetmohimin.

  Ushtar ku do shkove ti solle lirin,
  Ne Franc Itali Belgjik e Gjermani,
  Shikoni Koret dhe te madhin ndryshim,
  Pa ty o ushtar bota do ishte ne anarki.

  Ne Vjetnam luftove me shum guxim,
  Ku ishte lufta e lindjes me perendim,

  Ti nuk u theve heroi se harron Japonin
  Por ti tolerove vec per njerzin

  Ushtar atje ku shkon femit lozin me ty,
  Nenat kur te shikojn ne sy kane dashuri,
  Ti e ndien vlersimin vetem me sy,
  Je i vecant o ushtari i shtetit tim

  Ne luften e gjirit o ushtar u lartesove,
  Kur ishte koha e lutjes ti nderpreve luftim,
  Fen e kundershtarit ti e respektove,
  Prandaj ku do shkon ti ke suportim

  Ne Irak kur shkove,
  Me shume shpejtesi perparove,
  Ata qe kerkuan duel,
  Nga vrima i nxorre

  Ne zemren e atdheut jeni shkruar me shkronja te arta,
  Vitalitetin Unitet State shpalosni ne c’do luftim,
  Disiplina e hekurt ju karakterizon,
  Syri juaj eshte sy shqiponje ne fluturim.

 12. tirons says:

  mir ti bohen amerikonve kur bombardun beogradin, ti kish lon serbet ti perdhunonin ato bucet e kosoves.

 13. albgentius says:

  Jane shtuar shume komunistat e Obames.

 14. tini says:

  vonon po nuk haron. kollaj kur vrisni njerezit neper bote e qeshnit. ja dhe fundi i tmershem.

 15. bato says:

  Shqipetaret e shqiperise kane qene dhe do jene aleate te amerikes dhe i duam gjithmone,por disa kosovare edhe pse amerika i cliroi nga serbi ato prap nuk e duan ameriken dhe amerikanet por duan vellezerit e tyre islamist neper irak e neper arabi,sjeni shqipetar por shqipfoles.

  1. tini says:

   o kungull. e para fol per vete se nuk na perfaqeson ti se dhe un shqiptar shqiperie jam.e dyta ne nuk urejme ameriken o i trash por politikat pushtuse qe nxiten vetem nga nje lob i vogel ne amerike. nqs bene nje veper per mire qe duket qarte i miri dhe i keqi atehere bravo te qofte kur ndihmon te voglin te dobtin nga fukaralleku dhe i keqi hallall mor rob zoti. por kur te eren syte dhe marshon para vetem se ke muskuj dhe kundershtaret e tu jane te nje feje tjeter dhe sipas mendimit te disave nuk kane te drejte te rojne atehere e peson si ky ne foto. per disa do keshilloja te shikonin filmin njeriu me top. pjesen kur halle esmaja i jep kafen agushit. vlejne ato fjale edhe sote.

 16. fshatari says:

  Ketu kemi te bejme me nje jete njeriu!Pastaj neqoftese ai u be hero ne nuk dime a ka vrare njeri apo jo!Asnjeriu nuk do ja deshiroja kete gje qe i ka ndodhur atij!cuditem se si njerezit flasin dhe kenaqen me fatkeqesine e nje ushtari ose njeriu.Amerika ndihmoj Kosoven dhe per ne shqiptaret kjo eshte gje pozitive.Neqoftese Nuk do ishte ndihmuar Kosova nga USA kush do e ndihmonte?apo ne ketu me komentet tona.Neqoftese nuk do te kete nje fuqi ne rolin e policit boteror nuk do te kete qetesi ose do te kete me teper trazira se tani,dhe trazirat kane ekzistuar dhe do ekzistojne.Edhe ne Bosnje ishte USA qe e ndaloj luften.Pranadj te mos shikojme vetem anen negative te nje shteti se kete e ka gjithkush por ti shohim edhe anet pozitive.Fundja e fundit cdo shtet shikon bythen e popullit te tij.Kollaj mund te thoshte USA qe cme duhet mua Kosova?por ajo e ndihmoj dhe per kete e falenderojme si shqiptare.

 17. Gangnam Style says:

  Eshte ceshjte stilesh. po te mos ishte stili normandik i zbarkimit amerikan ne luften e dyte boterore rendi boteror nazist ose rendi boteror stalinist do mbizoteronin. nuk besoj se ketu ka fansa te njerit apo tjetrit rend. Amerika dhe perendimi drejt se cilit aspirojme te shkojme luftojne te mbrojne dhe promovojne vlerat e stilit demokratik te jeteses ku zeri i gjithsecilit degjohet, ku gjithsecili ka te drejte te shprehet etjetj vlera qe ju i dini se tashme shume prej ketyre vlerave perendimore po i shijoni dhe shfrytezoni. deri me sot nuk dime ndonje stil tjeter jetese me te mire sesa stili demokratik i jeteses. Ka liri fjale, liri shprehje, liri zgjedheje, liri veprimi, liri mendimi etj etj. Sot luftohet per vlerat themelore njerezore, te drejten e njeriut per te jetuar si njeri. Edhe demokracia si stil ka difektet e veta, nuk eshte perfekt por deri me sot nuk kemi shpikur apo nuk ekziston asnje stil tjeter qe ta konkurroje per nga liria qe i jep njeriut te jetoje jeten e tij si njeri i lire e jo si skllav apo bujkrob i nje sheiku, mullai, apo diktatori te rradhes. Mos kujtoni se dhe amerika ben ca i do qejfi e i bie njerit apo tjetrit sipas humorit te presidentit te rradhes. Per cdo veprim qe duhet te nderrmari ka nje sere hallkash te brendshme qe nuk kalohen aq kollaj, e te jashtme qe jane akoma me te veshtira per tu kaluar. Per Irakun dhe Afganistanin ne nje forme apo ne nje tjeter eshte marre ok i Rusise apo Kines dhe aktoreve te tjere ne rajon. Perse nuk po nderhyn Amerika ne siri apo iran? Sepse Rusia ka bazat e saj ne siri dhe nuk eshte mire qe ndonje rakete amerikane te perfundoje pa dashje ne ndonje baze ruse. Te kthehemi tek ushtari, ushtari amerikan francez italian etj lufton ne rradhe te pare per te siguruar stilin demokratik te tij te jeteses por me doktrinen qe ekziston sot kjo mbrojtje konsiston zhvendosjen e fushebetejes ne zonen e kundershtarit dhe jo ta presesh kundershtarin tek portat e tua. Me irakun te gjithe jemi dakord qe sadami e kishte kaluar limitin duke vrare e prere popullin, edhe me afganistanin po ashtu talebanet e kishin kaluar limitin duke vrare grate qe nuk zbatonin ligjin e tyre neper stadiume plus mbrojtja qe i beri terroristeve. nqs ju mendoni se populli iraken ishte me mire perpara lufte sesa pas lufte me kete une kuptoj qe i vetmi sistem qe mund ti mbaje myslimanet ne hyqem jane diktaturat dhe sheiklliqet perndryshe po i le te lire vrasin njeri tjetrin. kjo dhe mund te jete e vertete por kjo sdo te thote qe te mos perpiqesh tju japesh popujve te ketyre vendeve nje shans per te ndertuar nje sistem vlerash demokratike. nqs nuk arrijne qe ta ndertojne kete sistem ath kjo do te thote qe evoluimi i tyre nuk ka arritur piken e duhur dhe ju duhet akoma me shume kohe. Por botes se perparuar i lind gjithmone detyra per ndihmuar drejt lirise dhe demokracise ato vende te cilat aspirojne per keto vlera qofte dhe duke sakrifikuar jetet e ushtareve te tyre pasi perhapja e demokracise ne sa me shume vende eshte nje garanci me shume per vete perendimin dhe mbrojtje e stilit te tij te jeteses. Kjo i ben heronj keta ushtare per vendin e tyre dhe per vlerat demokratike qe ata mbrojne. Gjerat duhen pare me makro e jo vetem mikro. mos kerkojme gjilperen ne kashte pasi nuk ka sistem apo njeri pa gabime. e rendesishme eshte qe rezultantja e ktyre veprimeve te jete me kahje pozitive per boten.

 18. viktor hoti says:

  Nje fare raimondi po n z meson se paska fe te piset e fe te paster.Po qe puna pee fe te piset i them se katolicizmi ka nje idhtar te hershem ,Injac Lojola nder themuesit e Inkuizicinit me rreth nje milion viktima ,te vrare , te torturuar a te djegur te gjalle .

  Fete jane besime dhe ne vetvehte nuk jane te pista.Nuk jane feja e fetaret te piset por fedaizmi, shtremberimi i parimeve fetare . Pislleku u ngjitet feve nga idhtare te vecante qe besimin fetar e cfrytezojne per interesa te tyre dhe njemije e nje maskaralleqe i veshin me auerolen e mbrojtjes se fese . Keshtu ka qene nata e shen bartolomeut, kryqezatat, bemat e bin ladeneve etj e tej .Nese nuk i dini keto gjera mos lehni kot.Ne i dini bravo u qofte. Viktor hoti

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *