Schmitt provokon sërish: Shqiptarët e pranuan Perandorinë Osmane, ishin fetarë dhe s’kanë lidhje me ilirët

schmitt

Historiani austriak, Oliver Jens Schmitt, ka publikuar në 100 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë librin e tij “Shqiptarët- një histori mes Lindjes e Perëndimit”, që ka bërë jehonë në botën gjermanishtfolëse.

Profesori i Historisë së Europës Juglindore në Universitetin e Vjenës, rrëzon tezat që njihen e pranohen prej kohësh ndër shqiptarë.

Kështu, ai shkruan se nuk ka pasur një kryengritje të vazhdueshme ndaj Perandorisë Osmane, por thotë se më shumë ka qenë një pranim i sunduesit të huaj. Ai shkon më tej kur thotë se shqiptarët e boshnjakët ishin si shtylla kurrizore e Perandorisë Osmane, raporton “Der Standard”.

Ai thotë se vërtet kundërshtohej ndonjëherë Perandoria Osmane, por për taksat ose për shërbimin ushtarak, por jo për ide nacionaliste. Ai thotë se Skënderbeu luftoi bashkë me vllehët, sllavët dhe grekët.

Një tezë provokuese e tij është se nuk është e vërtetë se shqiptarët nuk kanë qenë fetarë, madje kanë qenë po aq fetarë sa vendet e tjera ballkanike.

Schmitt thotë se nuk ka një vazhdimësi iliro- shqiptare, siç pretendojnë shqiptarët, duke theksuar se nuk ka gjetur asnjë element të tillë. Por Schmitt thotë se në të vërtetë kosovarët nuk janë vendosur vonë në tokën e tyre, siç pretendojnë serbët.

REMOTE_ADDR:[]

231 komente në “Schmitt provokon sërish: Shqiptarët e pranuan Perandorinë Osmane, ishin fetarë dhe s’kanë lidhje me ilirët”

 1. Horri i Bulevardit says:

  Kete plehre homoseksual duhet me e kap ndonjehere dhe tja cojme ne ate vrime ku ka dale, per kete se doja te ndjerin A. Klosin se na solli kete bajge ne letersine shqipe dhe ky tani spo ndalet.

  1. Horri i Bulevardit says:

   Shko futi nji caj rusi se sje per kte pune ti qife.

   1. r.d. says:

    Shko ti ne Bulevard dhe futja nje teke dhe mos u merr me keto pune se si duket nuk qenka pune per ty.

    1. raimondi says:

     Ky historian duket qe eshte i paguar nga Serbet per keto qe thote

     Vetem familjen e Bushatllinjve te Shkodres te maresh ne analize shikon se ajo familje ka qene ne lufte kudner Sulltanit per 300 vjet rresht

     Bushatllinjte per 300 vjet benin kryengritje kunder Turqise , le pastaj luftrat pa mbarim kunder Turqise ne Veri, Kosove, dhe ne Jug te Shqiperise

     Ky historian qesharak haron se Kristianet e Ballkanit ishin kollaboratore te sundimit sulltanor , sepse patriarku i Kishes ortodokse ne Stamboll ishte Njeriu Numer 2 i kabinetit qeveritar te Sulltanit

     Patriarku ortodoks i Stambollit ishte ne nje rank me Vezirin e madh , thote Lord Kinross , dhe ne gjithe Ballkanin populliste ortodokse ju lejohej te mesonin ne shkollat e tyre etnike, ndersa shqiptaret nuk i pejonte Turqia te mesonin ne shkollat shqipe

     Une cuditem me Akademine tone se si e lejon kete palacon e Austrise te vije te genjeje kunder kombit tone ne Shqiperi

     Ky historian austriak duket qe ben politike antishqiptare me historite e tij te sajuara

     1. Argita_B says:

      Nuk ka pse te shqetesohet njeri, ky eshte thjesht nje historian, po kjo nuk i jep monopolin e te vertetes! Edhe gazeta RD psh, eshte gazete, po te gjithe e dîme se cilen pjese se te vertetes shkruan.

     2. fl says:

      Ketij i jap te drejte 100%. Jo me kot te fundit ne Evrope per gjithcka sot jane Shqiperia dhe Boshnja – ish shtyllat e Perandorise Osmane ne ballkan. Gjithcka eshte llogjike ndaj ta pranojme qetesisht.

   2. Jorgji says:

    lol hec mo qife hesapi ndoshta eshte ndoshta nuk eshte lol qife per qef

    1. raimondi says:

     Eshte keshtu sic thote ky historiani KARAGJOZ Austriak se Kosova na paska qene e banuar me serbe para se te vinte Turqia dhe kur erdhi Sulltan Mehmet Pushtuesi
     qe e kishte Gjyshen serbe… e mbushi Kosoven me shqiptare per kunj te gjyshes se tij serbe ..loooooooooooooooooooooooooooool

     Apo Sulltan Murati qe kishte nenen serbe ,para Sulltan Mehmet Pushtuesit
     edhe ai te njetjen gje beri si Sulltan Mehmeti lol

  2. Pelasgian says:

   shumica ka qene serbe por jo qe s’ka pasur shqiptar ne Kosove ne at kohe – 1 EXAMPLE – LEK DUKAGJINI – bashkluftetar i Kastriotit ka lind ne Dardani , madje ka lind ne Dardanine lindore , ajo qe gjithmon ka qene larg Shqiperise .

  3. Mbreti Gent says:

   Aqif Kapertoni,vete Jugosllavia i quante shqiptaret Ilire,dhe me te hershem se greket e lashte,ik futi nje pjate pace qe te freskoje idete,dhe heres tjeter azhorno komentin me doktrinen Serbe,se je shume mbrapa…;)

  4. dumdum says:

   Te lumte tastiera aqif!

  5. arrixhiu says:

   qifke po ti paske humb kot per historian.

  6. Roberta says:

   Z. Aqif (edhe pse keshtu nuk quheni), me kenaqet me kete koment kaq paqesor dhe te qete. Jam e te njejtit mendim me ju. Qofshi mire!

   1. Horri i Bulevardit says:

    Shko futi edhe ti nje gojore dhe prisni rradhen ke schmidi

    1. tironci - usa says:

     O “Horri i Bulevardit”, me fal se po futem si pilaf por cer do me thon “Shko futi edhe ti nje gojore dhe prisni rradhen ke schmidi”? A ka munsi me na e shpjegu se jom i cik konfuz. Cer do me thon “gojore” se per ner u bona vite qe kom hik prej Tirones e jon shtu shum fjale, shprehje, zhargone, etj. E imagjinoni dot se cer osht bo me gjuhen tone qysh prej pellazgevet e deri sot ne kohet moderne? Po pres me shprese dhe durim i ul ke bytha fikut per xhevapin tat…Qofshi mir e mos i veni men atij “Rozes” prej Vjene..

     1. Horri i Bulevardit says:

      Gojore tironco qe tka ra llotaria me nejt SHBA dhe mbohet qejfi, do me thon simas gjuhes se re shqipe, me e mor ne goj, por ne si popuul i kalturu qi jina, e thojna pak si per onash qe mos ta kuptoj komshiu dhe na thot masnej ca goje te flliqt qe paske.
      Pranej kjo o gjuh evropjance.

      1. tironci - usa says:

       Horri i Bulevardit, falemnerit per sqarimin. Ne knej ka Amerika e qujm “blow job” qe po ta perkthejsh fjal per fjal ne gjuhen ton te omel do me thon : fryji/thithe ate….. Cer na ka gjet ne t’shkretvet me kto llafet e reja moderne. Ku i msum kto gjone mer jahu? Si e kom bulevardin e Tirones se per ner kur isha i ri i kom pas ra 7 her xhiro per not tu u turr mas gocave qe s/na e varshin fare. Fukarej ishim ne t’shkretet, me i pal kpuc me gom traktori, i pardesy t’gjat gri me rryp ne mes si ato t’gestapos…e ku t’nalote goca huj..i shtishim tmerrin. masnej ajo e hecmja na bote mir ka i on se na zete gjumi rehat..ka ona tjeter na hypte i oreks i modh sa qe e boshatisnim tenxheren e groshes ke rafti i telit ke aneksi. lene mo se m’ka mor molli per ato koh e per ate bulevard te Tirones..Qofsh mir e tmajt shnetja..

       1. Horri i Bulevardit says:

        Bulevardi o mush plot me si ky qe na ka repliku posht, majmuni hirko, kaiher duken si cecen me flok te ly me xhel, kaiher kur nrehen nmjes dhe skan la surratin, duken si ky majmuni hirko se na ka dhon ne emrin qe ta njofim.
        Bulevardi mir, kur kalo Sala, bllokohet cdo gje, qe as kur kalojte Enveri su bllokojte rruga si sot kur kalo Sala me zhozin, e bojn shtetrrethim, me kollaj mund te hyjshe ke vila Enverit, se me kalu ke rruga Sales. e ka zon fryka mutin se mos i del ndonji Avni Rustem perpara dhe me shku ndonji nga kta trapat e tij qe jan ktu ke Tema dhe na knojn si bylbyla me dash me i dhon ndonji tuf lule per qejf, i hudhen nja treqind bodigarda me qafa sa te bullit dhe me tfut ata ndor, sun del mo gjall ose del sakat per gjith jeten dhe duhet me u regjistru ke shoqata e sakatve masnej, prandaj shijoje Ameriken dhe mos boj gabim me ardh se snigjo mo gjuh nga shqiprija mesme jo vec o tej sasht mar tej, kafsha nanen, jena bo metropol. hajt shnet ene ti.

        1. tironci - usa says:

         Horro, me knoq me ato qe shkru. I lexoj me kujdes. Ruhu e me kujdes. Un nuk kthehem gjall iher jo! Po i nisim i “drone” me telekomand knej ka Amerika ene e bojm ate qe kishte merak Qazim Mulleti me hurmin e harabis. Jo bodyguard me pas po ene bunkerat e Dulles nuk e rujn dot at kafshe qe na varfnoi familjet e te dashurit tane. Po ja nisim si aeroplan i vogel medemek prej letre direkt ke oda gjumit qe mos tket koh as me thon: jena gardhu keqas. Mi mer i her er atyne pishave ke bulevardi se me knoqshin kur vite Qershori me ate eren e mir e me ato bocet qe i kom pas vjedh me cunat e lagjes kur shkojshim si zagare te vegjel ke liqeni…Ah te keqen e bordures bulevardit…hiken ato kohe kur hudhshim zarat per i 10 leksh e per cinare ke busti i Stalinit. Rrofte Tirona! Shnet o plako…

        2. tirana says:

         Horri i Bulevardit dhe tironsi-usa rrofshi me komentet tuaja se me keni shtu jeten t’u qesh me lot. Dhe me te vertet Tirana eshte bere sic thote Horri i Bulevardit dhe ishte aq e dukshme kete vere kur erdha per pushime sa m’u duk edhe ne vendlindje vetja emigrante!!!

         1. tironci - usa says:

          Falemnerit “tirana”, cer te bojm, shkrujm ato kujtime me te cilat u rritem e u bom burra. Qofsh mir e te pergezoj per komplimentat. tironci

     2. majmuni ' hirko' says:

      hik er derr katnari e na u hiq si tiranc i vjeter..

      1. tironci - usa says:

       Ka na dule ti mer kadosh….i lave leveret e palame mer floklepim? ka ke zbrit ti mer ka mali apo ka fusha? Un s’kom lon kalldrom te Tirones pa shkel mer qafir e ti po mthu mu se hiqem si tironc i vjeter…Po te shkulsh rronjet e shpis teme jon mbi 250 vjet mer kollovar…hajt veni men punes tate e mos na prish qefin se ste ka hije..

    2. Roberta says:

     O zoti ”qorr i bulevardit”, ja e bem edhe ate qe na sygjeroni apo propozoni juve, po pastaj c’fare do behet? Ti do te lumturohesh? Shqiperia do behet me e mire dhe me me pak budallenj dhe injoranter qe shajne vetem e vetem qe te hapin kamaren ne form goje qe kane mbi surrat? etj etj…

     Friendy, gezuar 2013!

     1. tironci - usa says:

      Roberta! Po ke je mi motra! Gezuar e per shum vjet. Un jom ne pune tani e po lexoj TemA se nuk me rrihet pa lexu e komentu. Qofsh mir e pac gezim. tironci

      1. Roberta says:

       Friendy sh mire ketej nga ne.
       Gezuar edhe juve te gjitheve! Shendet, harmoni dhe lumturi!
       ketu tek une (Lebanon keta muajt e pare te vitit) eshte darke. Tave kosi me mish pule fshati kam bere. Cmendemi per taven e kosit ose Elbasanit, sic I thon ne disa zona.

       Pune te mbare friendy

       1. tironci - usa says:

        A c’po me shlo goja long prej taves se kosit. Sa te kthehet gruja nga Tirona ket jav do i them me me bo i tav kosi sic e bojn tironcit, me i cik ynyr. C’do mer ti ne Lebanon? Tjeret po hikin nga ai region kurse ne shkojm! Ruhu e qofsh mir. tironci

        1. maja says:

         ik o kandudar tufine puno se te jane bere pjatat kapic. o harova e ke zene veten tani pile tufine

         1. tironci - usa says:

          U “maja”, na dul ene i bukurosh qeter…cer moje je ti mer kellire se ma paske vu pseudonimin shum provokus…mos je noi moj….s’po e them se jena me kultur ne katnart e Tirones…Hik e futi i pershesh me qumesht te nroft e me i gjys pako tlyn se ke nevoj per protein…a mure vesh apo jo…apo shko futi i fet buke 40 me sheqer e me voj ullini si kom pas honger kur isha kalamo…u knoqsha sidomos kur kullote voji ke gishtat s’kishte lezet mo tmodh…KUKSI jon ka bo nryshime…ka cu trenin n’rrug makine

        2. Roberta says:

         Friendy, jo Libia por Liban, Beirut. Puna na sjell ketu cdo fillim viti, deri ne Maj. Nuk ka rrezik per ne. Rrezikun po e kerkove e gjen.

         Tava e kosit flori doli, im shoq e ka te preferuaren nder gjellet shqipetare.

         Perqafime friendy dhe tu kthefte bashkeshortja mire nga memedheu.

         1. tironci - usa says:

          Berta, mirdita aty ne Lebanon (aty thashe tek komenti paraardhes e jo ne Libi). Po lexoj komentet e ketij artikulli dhe me cudit fakti se jane mbi 210 te tilla…hajde material hajde. Nejse…gruaja eshtet ne rruge e siper per ne Amerike dhe e pres sonte si ai hurmi i pjek kur bie nga pema..nukk do ta lej me ra ne toke…haaaaa…ate gru kom’ skom tjeter ketu ne dhe te huj (patjeter qe dy cunat jon drita e syve te mi dhe ato ma hoqen merzitjen gjate mungeses se gruas). Duhet gruja ne shpi qe t’i japi drite shpise! Qofshi mir e ruhuni andej. tironci.

        3. therandasi says:

         ky eshte njefare historiani po vertet shihet qarte se nuk ka lexu shkrime te mjaftueshme po qifti i tij me mire eshte te mos mirret me shkrime te ndryshme e per te huaj po nese do ky duhet me dite me shum per vendin e tij jo mu marre me ne.
         e mira dhe respekti ne kete jete u takon vetem atyre njerezve qe punojn drejt

     2. Horri i Bulevardit says:

      Nigjo moj zonja a zonjusha Roberta, ti shif njeher se si filloi muahabeti dhe pastaj jem gjykimin tend, kur une ju pergjigja nje plehre qe kerkon me na tregu historine me serbe e greker ne token tone, dhe ma ven emrin qife apo ti qe e mbeshtet, cfre gjuhe duhet me fole me ju, tju themi falemnderit qe po na beni arrixhinj qe kemi ardhur nga Azia.
      Prandaj kur te biesh dakort me nje surrogato qe na shan ne si shqiptare, mos prit te sjellim lule. Syte akoma sme kan lon dhe e shof turren nji kilometer larg, boj tfala qifes Roberta.

      1. Roberta says:

       Zotri ose qorri bulevardit, une nuk e kish fare po fare me ju.
       Po te lexoni komentim tim me mendje dhe jo me sy, do shihni qe une komplimentoj Aqifin per qetesine dhe paqen qe ka bere komentin.
       Historianet ate pune kane, po ajo qe shoh une dhe me le shije te keqe, eshte se shqipetaret menjehere bien pre e provokimeve dhe llafe qe thot njeri apo tjetri. Ai do thot se ate pune ka po ne perse haemi me njeri tjeterin dhe ofendohemi dege me dege per pordhet qe keput nje historian apo fshesaxhi apo ku e di une c’fare.
       Ne pse hame kokat e njeri tjetrit per mustaqet e Celos?
       kjo me le te shtangur.
       Jo per gje mor Zoteri por s’ka historian apo politikan te hedh balte mbi ne. Cdo popull ka historine e tij qe trashegohet nga brezi ne brez dhe ne, ky brezi I komentusave me shqprehjet tona, tregojme nga e kemi prejardhjen. S’ka nevoj te dali X apo Y nga Firifistuni te na hapi syte. Ne jemi ata qe tregojme kush jemi me sjelljen dhe gjuhen tone. Ne tregojme kush jemi duke ndertuar dhe jo shkaterruar, duke respektuar dhe jo ofenduar etj etj.

       1. Horri i Bulevardit says:

        Pardon.

        1. tourkofagos says:

         perfundimisht e kuptove qe je,vetem nje kkkkkkkkk e gjys….!!???
         po nuk e kuptove,Roberta mund te ta perserise rrepliken e masandaj me qaf pac veten……mer qafir prej Linze!

         1. Roberta says:

          Tourkofagos, flm por nuk kam nevoj per avokat mbrojtes dhe sidomos per nje fjalor rrugacesh. Koka e falur nuk pritet ndaj nqs komenton ne komente ku bej pjese dhe une, te lutem mos degjenero shqipen me fjale te ndyra dhe rrugace.
          Qofsh mire djali

         2. tourkofagos says:

          Roberta, une thjesht iu pergjigja korrakut me gjuhen qe meriton dhe me kupton.Ne komentet e mia mundohem tu pergjigjem korrakeve me te njejten monedhe.Nqs ti Roberta,konsideron ”koka te falura” koken e zikes,hajriut,morrit te bulevardit,plakut cam[ky arap flet me nje kulture per tu ”admiruar”!!!!] gabohesh rende,keta skupidia jane plaga e shoqerise shqiptare,morracake e bishtin perpjete…..!!!!
          Nqs do te bindesh per keto” koka te falura”,shiko sa here rreplikojne ndaj nje femre[psh eleftheriskepsi]……ose me sakt ne komentet ne ‘life style”
          Ade tung e mos je kaq e ”bute”.

         3. Roberta says:

          Mirememgjesi Tourkofagos,
          Nuk jam e bute por vehtja ime ne komente. Kerkoj te shkruaj per te pasqyruar idete dhe mendimet e mia neper to.
          Nuk jam ketu te ofendoj njeri si me dhe pa arsye.
          Une jetoj e lumtur dhe e qete, nuk jam e acaruar qe te shaj topa me topa ke ne komente ka ide te kunderta nga une. I degjoj dhe lexoj te gjithe. Mbrojtjen e temes ne Uni per marrjen e diplomes, e kam bere mbi hulumtimet e shprehjeve njerezor ne forume dhe web site te ndryshme. Konkluzioni qe kam nxjerr nga ndjekja e forumeve shqipetare eshte: njerzit kane sh mllef, sh uri per te share dhe ofenduar sho shoqin, sh agresivitet, sh deshperim etj etj. Me keto premise I dashur bashke komentues, veshtire te behet Shqiperia e madhe si shume shqipetar deshirojne. Po hengrem kokat e njeri tjetrit, kush do e bej Shqiperine e madhe? Trakua dhe Memua? Kerko dhe ti te mbrosh idete e tua pa shar dhe ofenduar, jo per gje por bie ne batakun e tyre.
          Qofsh mire djali

      2. aqifi says:

       O hajvan i perendise! Mendohu njehere para se te komentosh dhe jo vetem pasi komenton…

    3. VASILI says:

     VETE FJALORI QE PERDOR TREGON ORIGJINEN TENDE.NE CFARDO MENYRE QE TE SHASH NE TE TJEREVE NUK NA VJEN KEQ SEPSE E SHOHIM NGA CILA GOJE DEL FJALA.
     MBAS VDEKJES SE SKENDERBEUT ESHTE FAKT QE SHUME ARBERORE (E THEKSOJ:SHUME ARBERORE) U LARGUAN PER NE MORE DHE KALABRI.GJAKU BLU I ARBERIT UZHDUK.VENDIN BOSH TE TYRE E ZUNE KOLONET E ARDHUR NGA TURQIA DHE NGA VENDET E TJERA TE PERANDORISE OSMANE.KETA KOLONE U VENDOSEN KRYESISHT NE SHQIPERINE E MESME.PERJASHTO ATA ARBER QE NDRUAN FENE ,PJESA ORTODOKSE ESHTE, ME SIGURI MATEMATIKORE,PASARDHESE E ARBERVE.KUSH NGA JU QE SHANI DHE VILLNI VRER MUND TE SHPJEGOJE TRANSFORMIMIN E EMRIT ILIRI-ARBERI -SHQIPERI?
     E DINI SE DHE ANDEJ NGA AZERBAXHIANI KA PASUR NJE VEND MUSLIMAN ME EMRIN SHQIPERI?

   2. Doni ALBO says:

    Qenkeni shumuar ju k… anti-shqiptare ne kete gazete me duket….vetem mos thuaj qe je shqiptare, se komentin e paske fiks serb.

   3. david says:

    @Roberta,
    zonjushe e nderuar pse nuk del me llagapin tend te vertete:Elpidhja?!! O fara e keqe, po pse nuk shkoni te komentoni andej nga ju vijne pensionet qe ju kane dhjere fisin e fare e sojin e sorrollopin e ndyre filogrek?! Moj MEQKE e ndershme, ti duhet te jesh MEQKA me e lezecme e sojit tend…..xaxaxaxaaxaxaaa

    1. Roberta says:

     @ david
     ”zoteri i nderuar”, saper filogrek juve jeni nje i tille. Nje shqipetar i vertet, me gjak shqipetar ne vena dhe dashuri per shqipetaret dhe shqipetaret, nuk do ti drejtohej me nje gjuhe te tille nje bashkekombesi te tij. Si ju, jane dhe sh komentues te tjere. Per te thene nje mendim, gjuha jone e bukur shqipe(qe s’ka nevojen e Smitt-ve te Europes apo Amerikes per te konfirmuar prejardhjen dhe autoktonitetin e saj) ka fjale plot dhe sh kuptimdhense, pa qene absolutisht e nevojshme te kalohet ne fyerje dhe ofendime. Zoteri, jo se me preken ofendimet tuaja por kam frike se mos jemi te dy nga e njejta race…

     MOS DEGJENERONI SHQIPEN ME FJALORIN TUAJ TE RRUGEVE DHE BANAL DHE KJO ESHTE NJE SHENJE DASHURIE NDAJ SHQIPERISE!!!

     1. sandri says:

      Bravo Roberta, 8×2 ua bere ketyre lapanxhozeve te paedukate qe kane rastin te ndodhen perpara nje kompjuteri dhe perdorin fjalor te pahijshem ndaj nje femre, per me teper bashkekombese. Solidarizohem me idete tuaja. Shendete Sandri

      1. Horri i Bulevardit says:

       E mor sander mafishja, lapangjoze e karagjoze gjen tek ata qe hedhin balte atje ku kane lindur, mos kujto se ma mblodhi Roberta, as ma beri 8-2 o karagjoz, por ne qofte se i thash Pardon, i thashe se une te pakten isha keqkuptuar me ate dhe jo se beri te forten as Roberta e as une, dhe perseri i thm cdokujt qe kerkon ti jape mbeshtetje atij qifeje dhe ketij turkofagos pederast, perseri i them shko bej gojore dhe pasta hajde dhe na ofendo ne vendin tone me antishqiptarizma serbesh e grekesh qofte dhe proserbe neper Europe si ky schmidt.

      2. Roberta says:

       Sandri, flm per solidarizimin.
       une nuk jam ketu te edukoj ata qe e kane te nevojshem edukimin.
       Nuk jemi ketu te grihemi se kjo grirje na ka lene kaq mbrapa, kjo grirje mes shqipetareve.Para se te lehim forumeve kunder Schmitt te rradhes le ti veme gishtin kokes. Po t’i zgjasim doren njeri tjetrit, kudo qe te jemi, qofte edhe ketu ne menyre virtuale, ska Historian te lehi kunder nesh sepse e dime Brenda vehtes kush jemi, jemi te SIGURT per vehten tone…
       po ne e kemi te keqen Brenda. Ne na vjen percarja nga Brenda. Sharjet, vrasjet, ofendimet, perballimi i bisedave me arrogance dhe fodullek, te gjitha keto jane tregues qe shoqeria jone ka ”brume” sh te dobet dhe kushdo qe vjen dhe kalon e ben kete brumin si i do qejfi. E zgjata Sandro.
       Perqafime dhe mbar cdo gje

  7. Epirioti II says:

   Horri B., me pelqejne shume komentet e tua dhe jane nje nga motivet pse e lexoj shpesh Temen, por kesaj radhe e ke gabim.

   Nuk mund ta gjykosh tjetrin nga nje titull gazete. Mund te te gjej une faqe te tera te Edith Durham per Shqiptaret, qe turperohesh kur i lexon. Argumentet historike kuptohen vetem kur lexohen te plota. Historianet kete pune kane japin fakte, hipoteza e analiza nga me te ndryshmet. Tezat dhe faktet me bindese jane ato qe zejne vend dhe mbeten, te tjerat i merr lumi.

   Schmitt thote traplleqe plot, por ne librat e tij ka edhe gjera me shume vlere per Shqiperine. Nese shkenctaret tane (njelloj si gazetaret) e ushtojne profesionin duke rrufitur kafe dhe thashetheme gjithe diten, dikush tjeter do vije ta mbushi boshllekun, na pelqen apo jo neve. Une kam lexuar ne nje liber te nje italiani qe thoshte qe: “…eshte bere pak per te provuar preardhjen Shqiptare nga Iliret, …kjo mbetet si hipoteza me e mundshme por eshte akoma per tu vertetuar.

   Nuk eshte e rastesishme qe ne top-20 kontribuesit e Albanologjise, vetem 3-4 jane shqiptare.

   1. gjergji says:

    epiriot II respekt kur nuk je i zoti vetes te ta ben tjeteri historine edhe me e keqja eshte se keta nuk rebelohen apo te diskutojne eshte nje zoti stillo ketu ne gjermani ka bere pune te madhe per etrusket edhe shqiptaret epirot por keta te tonet nuk ja varin fare me pelqeu kur ju tha te huajeve ne zinpozium me jepni fakte qe keta jane italian apo greker edhe une e pranoj -ah klm

  8. gjergji says:

   ore une nuk arrij te kuptoj komente te tilla se ka arkiva historike shkencore qe njihen nga te gjitha shtet me plus apo minus fakte gjoja sekret per interesat e fuqive te medha -edhe ne baze te tyre krijohet nje bisede tryeze apo diskutim por jo se i teket njerit apo tjeterit e nzjerrin teza leshi -qe te thuash qe kosova ishte e banuar me serbe pa arrdhur osmanet eshte krim historik apo manipulim falsifikim jo se na pelqen ne shqiptare por se nuk eshte e vertete-tjeteri kur pushton nje territor apo ka vjedhur apo ka adoptuar nje femije gjeja e pare qe do bejne do fallsifikoj gjurmet -certifikaten e lindjes apo origjines -qe ne ke rast eshte historia e kosoves ndryshe ska kuptim edhe fqinjet ne ballkan nuk eshte se kane nje teze per shqiptaret por 100ndra teza po te ishte e sakte do kishin nje teze prandaj kujdes mos besoni gjera pa baze se i teket njerit qe rrezik as emrin e familjes nuk ja di preardhjen ,por historine e kombeve e ditka ..

  9. pushti says:

   Pushti me lart me emrin aqif eshte I ndyri turkofagos.
   Ne nuk vuajme nga pederastat schimid qe marin nje tufe lekesh nga serbi.
   Ne vuajm nga njerezit e shitur si kryeministri, lubonja fevziu, nastradini e shume te tjere

  10. Epirioti says:

   Oooorrr Ti Qife, Nga e di ti mor Burr se Shqiptaret(Kosovaret.Dardanet) erdhen ne Kosove gjate Pushtimit Osman, apo e nxier si konkluzin ngaqe Sot Ti dhe pjesa Derrmuse e Kosovareve jane Musliman? Por Jo mor Qife Jo jane te Thella keto pune. Kishat Ortodokse ne Kosove Flasin Shqip. Afresket dhe Ikonostaset flasin Shqip edhe pse ti apo shume Kosovar si Ty sot skane Sy ti Shohin ti Studiojne ti Lexojne. Shkau qe ti e quan Serb ne te vertete eshte 1 Shqiptar qe nuk nderroi Fe por mbajti ate Ortodoksen dhe me Vone u Sllavillizua. Lexo, Interesou per periudhen e SHkiamizmit rreth vite 1000….1400 dhe do ta kuptosh. Po eshte e Vertete se edhe VLLEHET kane qene 1 Shtylle Kryesore e Ushtrise se Skenderbeut, per kete flasin edhe Faktet Historike ne Vatikan.

   1. david says:

    @Epirioti,
    ai qe thua ti eshte filogrek orthodhjaks…nuk eshte shqiptar,keta zagare te Janullatosit ,keta gjakdhjere filogreke dhihen nga ideja e bashkimit,sepse e dine qe edhe kishen nuk do ta mbajne dot kur te ndodhe bashkimi,prandaj vjellin keta zagare janullatiste,kjo fare e keqe e neveritshme.

  11. upthearse says:

   bravo aqif <ti thua te verteten qe nuk jeni ilire por ju solli turku ne trojet e ilireve dhe epiroteve.
   sa per kosovastanin nje mut jeni si serbet si juve ata jane subhuman sllave dhe juve turko-mongole.te vetmit autoktone ne shqiperi jane kristianet ne epir ne jug,mirdita dhe duka gjin te tjeret jeni nga taboret e sulltan mehmetit:) jo keq per disa te pakten mesuan gjuhen shqipe qe fliste gjergj kastrioti,por islamin nuk e heqin kjo eshte lidhja e gjakut me turko-mongolet.

   1. Turk Elhamdulilah says:

    Ore i mjere Kristianet jane te gjith Greke ne Mirdite dhe ne tere Veriun e Shqipris…Ju Greket e Veriut te Shqiperis me shum e duani Greqin se Kosoven sepse jeni greke te flliqur…Na krenohemi qe jemi SHQIPTAROTURQ per kete gje na krenohemi mirpo na vjen keq qe na identifikojn si vllezer me juve Kristianve kah Veriu i Shqiperis andej sepsej ju te gjith jeni Greke…Kurr Islamin nuk do ta heqim KURREN E KURRES edhe nese ti qmendesh…

  12. Nuk e ndreq dot says:

   Po nuk jane Shqiptare keta legenat e Kosoves, se do ju a benim Hallall po te ishin te tille. Shko ne Kososve apo Prizren dhe do te degjosh qe me shume flitet turqisht se Shqip!

   Jane komb i bastarduar midis Turqve dhe Sllaveve!! Kjo eshte e verteta.

  13. Doni ALBO says:

   Ehh ketij edhe ti q..sh nanen qenka pak, ky qenka nje palaqo me nje diplome te historise i pagur ose nga turku ose nga vete sllavo-greket, ngase foli disa fjale trilluese por edhe shume ofenduese ndaj nje populli autoktone ne ballkan.

   Po si guxon te thote kesi lloj propagandash qe as vete historianet sllav ose grek nuk kane thene, por per kete palaco do tregoj koha se eshte vetem nje dick marty 2 dhe asgje tjeter po ky palaqo e devijon komplet nje histori te nje kombi qe jane me te vjeter se edhe vete greket e sotem qe besoj gjermanet i nohin shume me mire se ne dhe tjeret ngase vete keta ia krijuan dhe trilluan nje histori qe nuk kishte lidhje me kete rrace mikse jevgjite nga azia kurse tash na del nje gjermano-austriak qe trillon historine ne dem te kombit shqiptar dhe na bene edhe si ardhacak.

   Sic duket europa plak sulmet ndaj shqiptareve kurre nuk do t’i harroj, na i morren te gjitha tash deshirojne te na e marrin edhe krenarin per historine tone por per kete kurre nuk do ia arrijne.

   1. DUMBABEN says:

    HAHAHAHA doni [email protected] greket dhe serbet kane 150 vjet qe e thone ,me nje ndryshim .Kur shmid thote per skenderbeun qe ishte “serb” shumica e hamdurulaheve te kosoves brohorasin ,kur thote qe shqiptaret e tanishem nuk jane autoktone e shajne

    1. Doni ALBO says:

     Thojne ekstremistet fetar e jo shqiptaret o dumbaben….Per skenderbeun te gjithe thojme me krenari qe ka qene shqiptare po ne qoftese hyn dhe shikon komentet e ekstremisteve fetare ata nuk i marr seriozisht se jane jashte realitetit, thjeshte te shk…rdhuer ne koke pak a shume si ti.

  14. Doni ALBO says:

   @aqif, Kush je ti qe i bene me serbet autoktone ne kosove….e shqiptaret cfare kane qene sipas teje…ardhacak a?!!! paske lexuar shume propagande sllave me duket.

  15. (anti osman anti turk anti islam) says:

   SCHMIDT DU BIST EINE ARSCHLOO DU BIST EINE HOMO DU BIST EINE LÜGNER,,,,WAS DU GESAGT HAST: ALBANIA IST ILIRIA UND ALBANIA WAR UND BLEIBT FÜR IMMER CHRISTEN-LAND. FUCK SCHMIDT WO HAST DU DIESE GEDANKEN IN DER TURKAY GEKOCHT FUCK SHCMIDT FUCK DU PENA !!!!! ALBANIA KA QENE DHE DO TE MBETET ILIRIA MOR QELBESIRE DHE TURQIT OSMANE E ZAPTUAN ME FORCEN USHTARAKE SEPSE ISHIN ME TE SHUMTE NE NUMER SHQIPERINE KURSE TI MOR PEDERAST NA E SHTREMBEROVE HISTORINE SHQIPETARET KURRE SKANE PASUR MIQESI ME TURKUN QE NE ATE KOHE….POR SOT KELLIRA ISLAMIKE ME EMRIN TURK SALI BERISHA NA I ULI TURQIT NE SOFER DHE NA I BERI VELLEZER PREJ GJAKU PTUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU !!!!!!!!! FARE E KEQE BYTHGRISUR MALOK I TROPOJES : KURSE KETA PEDERASTET SI KY SCHMIDT NA FLET GJEPURA: KY NUK KA FAJE MORE NJEREZ SE KETA KOSOVARET SHQIPFOLES POR QE JANE ME BESIM NJE POPULL TURK E QELBEN EMRIN E SHQIPERISE NE PERENDIM SEPSE KUDO QE FLASIN THONE JEMI MUSLIMANE JEMI TURQ JEMI ISLAME ETJ ETJ ETJ….dhe ky mut schmidt nuk ka faj se ky ndigjon dhe shikon islamiket e kosoves ne zvicer e ne gjermani qe shkojne e falen ne xhami me turq e arabe.

  16. david says:

   @aqifi,
   ti patjeter qe je gjakdhjere janullatist,sepse vetem keta jashteqitje shqiptare,vjellin plehra te tilla nga goja. Te gjitha dokumentet e thata,regjistrat osmane tregojne se popullsia ne Kosove ,ne kohet e para te pushtimit Osman ishte pothuaj e tera SHQIPTARE.
   Schmitt,ka te drejte kur flet keshtu sepse bazohet vetem ne dokumente, sic eshte edhe rasti i KOSOVES.
   Kurse per prejardhjen nga Iliret nuk ka dokumente qe te mund ta vertetojne kete,megjithese te gjitha gjasat jane qe te jemi pasardhes te Ilireve.
   Por ti gjakdhjere e gjakprishur janullatist,ngaqe ti e tere soji e sorrollopi jot jeni rrenjedale ,paatdhe,pa fis e fare,por thjeshte GJAKDHJERE E GJAKPRISHUR ,JASHTEQITJE E KOMBIT SHQIPTAR,aq di e aq ta rrok ajo mendja e thare prej gjakdhjeri te Janullatosit.
   Ju gjakdhjereve e gjakprishurve te Janullatosit,ju plehra e jashteqitje filogreke,keni filluar te terrorizoheni nga bashkimi me Kosoven,por s’kemi c’tju bejme: DO JUA HYPIM MIRE E MIRE…XAXAXAXAAXAXA

  17. analist says:

   Schmitt nuk eshte austriak, por zviceran!!!!!
   Kete duhet ta dije se pari redaktori i gazetes Tema, se kur flet budalleqe zedhenesja e PD (qe tha qe Karlovi Vari gjendet ne Kube!) eshte gati ta perqeshe.

  18. Shqiptari says:

   Qife mos ja fut kot burr se nuk paske lidhje, ku e di ti se cfare kishte ne Kosove kur erdhen Turqit. Fundja nuk kishte as shqiptare e as serb ne formen e kombeve te sotit por me shume njerez qe e ndjenin veten te krishter ortodoks e qe flisnin shqip dmth ishin shqiptare! Megjithate kjo nuk ka kurrfare rendesie sepse eshte me rendesi vetem fakti se kush jeton sot ne nje territor dhe a eshte i zoti ta mbaj ate. Nese nuk ke vetedije kombetare dhe forca te armatosura vjen gjithkush dhe te shporr nga vendi e e shpall territor te tij… keshtu e ka kjo pune…nganjehere vjen edhe si clirimtare me i madh dhe nuk te shporr por vetm te mjel, nganjehere sikur serbet qe duan te na shfarosin fizikisht e te dalin ne Durres, ne “bregdetin serb” si thone ata… keshtu

  19. Taulant says:

   Hedh nje budalla nje gur ne lume(Schmidt) dhe 100 te mencur nuk e nxjerrin dot.
   Shprehje gjigante qe vec shqipja mund ta kishte.

  20. Tingujt e Kosoves says:

   Goxha mire e prune…hallall!

   Vazhdojm me klipin ne vijim…

  21. leonardi antwerpen says:

   Pershendetje aqif
   Keto fakte se kosova ishte toke serbe i keni ju ortodokset .Nuk ka rendesi eshte ortodokes shqiptar serb apo grek me nje fjale boshti i se keqes ne ballkan.

  22. Dardan says:

   Ca meri me ket lepurushe mor njerze shikoja fytyren keti lepuri, aqifi ike ore ti se je komplet faulle shqiptare kishte deri te Nishi mor djale dhe ke qindra mijra shqiptare qe kane tapi qindra vjeqare te pronave te tyre se shtriheshin deri ne Nishe, Pastaje Vilajeti i Kosoves ishte vilajeti me i madhe Shqiptare ne Perandorin Osmane si nga numri i banorve ashtu edhe nga Teritori,

  23. Prizeenasi says:

   Aqif mos fol pa lidhje dhe sikur do qe te na mbushesh mendjen qe te heqim dore nga te vertetat historike. Se a ka pas serb para ardhjes se osmaneve ne Kosove ,edhe ka patur. Ata aty ishin gjithemone pak. Une po te sjell nje deshmi te pakundershtueshme qe para 80 e deri 100 vjetesh,fshatra te tera qe nga Nishi (njëshi) Leskoci,Kurshumlia etj.etj kane qene te banuarae shqiptar qe pastaj u deportuan me dhune e vrasje drejt Kosoves. Ti mund te hiqesh indiferent e se kjo nuk te intereson(kjo eshte puna jot),por qe tu imponosh dhe tu thuash edhe te tjereve se kjo gje nuk na interson shume ather po te them se e ke gabim. Ne jemi interesuar dhe do te intersohemi per historine,gjuhen(qe eshte nga me te veçantat ne evrope) dhe trditat tona
   ,qe tu leme brezave nje kombe te respektuar per lashtesine e tij,edhe pse historia dhe fati nuk na ka perkedhel.

  24. Ferdane Alidemi Bajrami says:

   Me falni ne shprehje po edhe vet A.Klosi ka qen po i njejti bajge si ky h per ate ka sjell ne letersin ton,…ah sikur ta kishit njohur ju si ka qen ne München edhe varrin dotja p……..,me falni per ket shprehje vetem mbi 3000 Shqiptar si i ka maltretu e me teper ja le te tjerve te tregojn se sja vlen mu marr me te.

  25. dulla says:

   kurr ska qen kosova e banuar me serb por me okupator ne iiri nuk kishte serb

 2. loni says:

  po mire o historian,,,kur turqit erdhen dhe pushtuan shqiperine para 500 vjetesh e kusur,,cfare populli gjeten aty anglez francez apo ndonje popull norvegjez?????????se po paten qene shqiptare origjina e atyre shqiptareve nga ka ardhur o historian,,,mos i lere gjerat ne pikepyetje coje deri ne fund muhabetin,,po qysh je trap fare o austriani qe do te behesh historian me historine e shqiperise kur ti nuk di historine e australise,,atehere nga kemi ardhur po nuk qenkemi ilire apo pellaze,,cfare jemi sipas mendimit tend??

  1. Alter says:

   Eshte austriak dhe jo australian o idiot…

   1. Edhe ti e dhjeve Alter says:

    O Alter, eshte zviceran por punon ne Vjene…cfare mish mashi

 3. Albania1 says:

  E para eshte e drejt qe Skenderbeu ka luftuar bashke me Vllehet Greket dhe sllavet kundra perantorise otomane. Kete e thote dhe Historia e ndaluar ne Shqiperi sepse del sekreti i math te shqiptaret 😉

  -Gjithmone kemi luftuar per Sllavin dhe Grekun 😉

  1. gjergji says:

   ne vende qe te thuash me lufte bashke me fise shqiptare thua edhe jepe te prere greke -sllave edhe nqs se tjeteri vetedeklarohet nuk njihet nga historia, po mendon per arvaitet greker edhe per fiset ne mal te zi apo dalmaci apo tribaldet per sllave por bota i njehe per ilire-shqiptare bile ata arrijne qe edhe thraket jane te nje grupi me iliret qe i bie edhe bullgaria fqinjet tane kane bere nje pune te madhe me propogande fallse nqs nje princ shqiptare martohet me nje grua nga fise shqiptare qofte ky nga nishi- tribaldet- raguze ne dalmaci apo arte nuk eshte as serbe- maqedone -kroate apo greke por eshte nje albanian -mos beso cfare shkruan hajduti per nje gje apo vende te pushtuar te asimiluar ,ai do beje ceshte e mundur te manipuloje gjuremet faktet ndyshe duhet ta ktheje tek i zoti edhe te veje ne burge …te ishte per ne cdo gje ne harrese por arkivat e huaja albanologet qe kane ruajtur cdo gje -zoti schmidt ka gjetur se ne tirane ska me albanologe por analiste nje djalosh qe gjen dokumenta edhe i perkthen sipas qefit teori por jo shkence per studime historike -i lumte kur gjen sheshe -ne kemi luftuar per grekun se greqia ishte si atdheu i shume shqiptareve -per sllave sdi te kemi luftuar ne fushe kosove po por ajo ishte lufte ne aleance –

 4. Durrsi 4 says:

  Eshte ne te mire te lexuesve qe ky pseudointelektual te mos i kushtohet vemendje.Per te kuptuar origjinen shqiptare qe vjen nga ILIRET mjaftoni tu fusni ne faqen e studimeve te DNA te popujve Europian e quajtur Eupedia ku nga studimi del se DNA haplogroup E1b1b eshte me qender ne TROJET ETNIKE SHQIPTARE dhe daton qe ka ardhur ne BALLKAN 25000 Vjet me pare, ky PALLE Prefesor lidhjet ti beje vete.
  SHQIPETARET MBI TE GJITHE.
  TUNG.

 5. dritani says:

  Asgje e re.
  Perandoria otomane nga pikepamja administrative u ndertua mbi ate Bizantine keshtu qe e pranuan te gjithe kombet e tjera.
  Konvertimi ndodhi per shkak te konfliktit katoliko-ortodoks (dhe arsye te tjera sigurisht).
  E famshmja “vija e Theodhosit”…

 6. hajriu says:

  Ky eshte ushqim qe Merua here pas here jua servir ketyre dyfytyrshave qe marrin pensionin ne athine d.m.th gojoret&CO . Hani çorben qu ju ka gatuar merua dhe ky froçi me siper o 300.

  1. DUMBABEN says:

   E gjete andartin grek mor bir ,,,,,

 7. 1444 says:

  i djeg austriakut pasi hartat e zbuluar se fundi e nxjerrin Ilirine deri ne Austri…

  Schmitt po provon te hedhe tezen e tij,ku gjuha shqipe eshte Proto-shqipe,dhe shqiptaret jetonin ne mes te ilireve dhe thrakeve por qe ishin komb me vete,absurditet i paster…,duke pare qe nuk ka asnje dokument te tille,thjesht hamendje!!

  Nuk ka asnje te dhene per nje Proto-shqipe,dhe as per keto qe shkruan per Skenderbeun,ai i luftoi sllavet,kete e shkruan Marin Barleti qe para 500 vjetesh,ashtu sic jane dhe 1000 libra te tjere,ky qurrash qe nuk ka mbushur te 40-tat dhe me arrogance do ti hedhe poshte vetem me nje liber….

 8. alban4eva says:

  hahahahahhaha, duket sa serioze jane deklaratat e ketij, mjaft te shofesh si qesh aty ne foto… si klloun..

  paska boll material per turkofagosin, elevtheriskepsin, enean, dhe kerma te tjera greke..

  1. eleΥΘeriskepsi says:

   alban4eva ,
   zihuni me qetesin tuaj!

 9. lexuesi... says:

  Po cilen Shqiperi pushtuan o te mjere? Ku kishte Shqiperia atehere? Nuk gjykohet nje kohe e shkuar mbi parametrat e sotem, nderkohe qe shoqeria ekzistonte mbi te tjera parametra. Domethene, ti o Shmid, o do shkruash ate qe na pelqen neve te jete ashtu, packa se mund te jete dhe e genjeshtert, o ndryshe ne nuk te pranojme, e ti je serb, grek, antishqiptar, homseksual, i poshter, etj, etj! Ja, ky eshte mentaliteti shqiptaromadh, i nxitur e i ushqyer nga nje ideologji e bazuar mbi genjshtren e vetemashtrimin, sic ishte Rilindja Kombetare (por e perligjur deri diku), e me pas Komunizmi.

  1. Arberor says:

   lexuesi, Arbereshet ose Shqiptaret edhe ne perandorine Bizante kishin nje status special ku njiheshin me emertimin e tyre, sundonin pronat e tyre, nuk paguanin taksa, dhe e vetmja gje qe u kerkohej nga perandoria Biznatine ishte te paraqiteshin per lufte. Ndersa popujt e tjere nen ate perandori njiheshin me emrin Ramioi(pra ish qytetar te Romes, qe kishin qene pushtuar nga Roma). Arberia quhej e tille deri poshte ne Peloponez. Ne kohen e Skenderbeut te vetmit qe benin kryengritje ne zonen e greqise se sotme, ishin vetem Arvanitet. Kaunt Akuzino, vellai i perandorit Bizantin qe priste te merrte fronin si pasardhes, u sulmua nga Paleologet te cilet bashkepunuan me Otomanet per te shtypur kryengritjen Arvanite te asaj kohe qe mbeshteten Kaunt Akuzino, dhe eshte bere masaker e madhe, ku jane vrare mbi 10 mije Arvanit, dhe me kokat e tyre pashai beri nje mur te madh. Pra asnje grek nuk tregon qe ka luftuar, por tregon vetem shqiptaret. Skenderbeu kerkoi ndihme nga princi serb dhe ai nuk e ndihmoi, dhe pervec kesaj e vonuan edhe te shkonte ne ndihme te Janosh Hundait(qe pesoi disfate ne kete beteje nga osmanet), dhe per kete qe i bene serbet, Skenderbeu qe mos te ikte duarbosh, nga ajo qe i bene, u hyri dhe i shpartalloi serbet. Dhe sa per vazhdimesine me Iliret qe ky idioti, thote se nuk ka asnje vazhdimesi, jane pikerisht autore te shumte qe ne kete periudhe te Bizantit dhe mesjetes, shikojne vetem tek shqiptaret karakteristikat, simbolet, qe nga mbajtja e flokeve te cilat ngjasonin me ritet e lashta. A e di qe ne librin Skenderbeu, ky e ben Mamicen vajzen e tij, kur ajo ishte motra. Skenderbeu vetem nje djale beri me Doniken, dhe shume e shume budallalliqe te tjera qe ky ka shkruar ne librat e tij.

 10. Tani says:

  Ky flet pallavra dhe kjo ska diskutim, sepse Skenderbeu frenoi avancimin turko-musliman drejt Romes ne periudhen kur perandoria osmane ishte ne kulmin e saj ushtarak, dhe kur perendimi ishte shume i dobet per ti bere balle. Po te mos te kishte qene Skenderbeu edhe ky Scmitti do quhej Shemsi e do ishte synetlli.
  Megjithate detyra e madhe eshte qe shqiptaret te perzene dhe te perbuzin nje here e pergjithmone islamin, fene e qelbur orientale qe na injektoi armiku yne shekullor. Vetem keshtu do te dalin me dinjitet nga historite ne te cilat na kane perfshire ca plehra, qe na vene ne dyshim edhe origjinen.

  1. albani says:

   Po te mos te kishte qene Skenderbeu edhe ky Scmitti do quhej Shemsi e do ishte synetlli. Bravo Tani per komentin

 11. plaku says:

  Une nuk jam historian por di se, Turqit mbeten ne Ballkan per 500 vjet dhe vetem pas 500vitesh filluan popujt e ndryshem te marin pamvaresine nga Turqia. Pra nuk ishte vetem Shqiperia qe mbeti 500 vjet nen Turqine.
  Une di gjithashtu se, ka me dhjetra historiane te ndryshem qe, botojne studime nga me te ndryshmet per historine e vendeve te ndryshme dhe pothuaj gjithmone konkluzionet e ktyre studimeve nuk jane njelloj.
  Nuk kuptoj se, pse Tema duhet te jape keto konkluzione. Une mendoj se ne kemi patur dhe kemi studjuesit tane dhe nuk duhet te mbivleresojme konkluzionet e studjuesve te huaj per me teper te stdudjuesve kaq te rinj si puna e ketij djalit ne fotografi.
  Jo cdo gje qe thone studjuesit e huaj eshte e drejte VETEM SE keto i thote nje studjues i huaj. Edhe te huajt jane njerez si neve dhe nuk kane brire. Kam frike se, ne kemei nje mentalitet prej skllavi dhe mbivleresojme cdo gje qe thone te huajt mbi neve. Neve kemi historianet tane dhe duhet te vleresojme dhe respektojme edhe ate qe ata thone.

  1. tourkofagos says:

   turko,nuk besoj se pas kesaj deklarate,e quan akoma veten tende shqiptar……..do te ishte absurde!!!
   mgjs nuk u bene shume pershtypje,pune korrakesh…..

   1. eleΥΘeriskepsi says:

    Toyrkofago,
    jo me kot shprehja .
    “””Ο κόσμος το ΄χει τούμπανο … κι εμείς κρυφό καμάρι?!!!

    1. e mor loqe... says:

     Ju te dy me keto masturbohuni,ju djeg fakti qe shqipot jane me te vjeter nga rraca juaj etiopiane….
     me qe ra fjala jo me kot shprehja,” Beware of greeks bearing gifts” ,te pabese qe ne gjeneze…;)

      1. e mor kaqol... says:

       e pashe,te mjeret ju,ju griu uria dhe zia,ju ka ngelur vetem te thyeni pjatat bosh…

       Por me ler te them cdo te thote te jesh shqiptar…

       http://www.biography.com/imported/images/Biography/Images/Profiles/T/Mother-Teresa-9504160-1-402.jpg

       …cdo gje qe shkruash dhe te krahasohesh me kete foto,eshte m*t e perzjere me sh*rre…ashtu sic ti tourkofagos,ne cdo koment te (jo njerezor)paraqet veten…

       1. tourkofagos says:

        arapo,ky eshte shqipfolesi[edhe ti]
        http://www.youtube.com/watch?v=PEBu06kPKE8&feature=share

        ato te tjerat qe thua ti,jane pordhe me rigon……

       2. A . Z . Cajupi says:

        ore kaqol ,Gonxhe Bojaxji ishte e bija e Vllahut Nikolla Bojaxhi.

        1. e mor GAMOR... says:

         A . Z . Cajupi; “Gonxhe Bojaxji ishte e bija e Vllahut Nikolla Bojaxhi.”

         hahahahahahaha,sapo citove pa vetedije,nje nga shume brockullat qe jane shkruar ne Enciklopedine Maqedonase…pordha pa ere…

        2. Mbreti Gent says:

         Per A . Z . Cajupi,

         Nene Tereza,ne marrjen e cmimit Nobel…

         “By BLOOD, I am ALBANIAN. By citizenship, an Indian. By faith, I am a Catholic nun. As to my calling, I belong to the world.”

       3. VASILI says:

        A S’ME THUA ME KE RIMON FJALA SHQIPTAR?

        1. anticensurë says:

         për shqiptar nuk kam kohë,por për
         -grek
         po e filloj me
         -brek
         ps:gjithnjë të rëna

      2. tironci - usa says:

       Yasu ere file!! Po si je mer se u bo koh e gjat pa fol. Per ner kot lodhemi me njoni – tjetrin jo po je grek, jo po je arvanitas. M’kujtohet i her kur po shkojsha me traget nga Volos ne ishullin Skiathos per pun me la pjatat ke i restorant/hotel i vogel. Isha ul ke taraca tragetit, i vesh me patallona te bardha, kmish te bardhe, gjyslyke dilli tamom turist veni! Perballe stolit ishte ul i cift grek. Tu bo muhabet (e flitsha shum mir greqishten) me pyt i shoqi i grus; prej nga je? Un, me thon te drejten nuk ju pergjigja tak fak por i pyta: nga ja u pret menja jam une? Thote gruja: Italjon? Jo i them. Francez? Jo i them. Anglez? Jo i them. Mo ne fun e pash qe s’po i bishin n’te dhe i them: Jom nga i ven ne veri te Greqise. Me fjal t’jera po i jepsha i cik “hint” se ka jom. U menun, u menun por kurr nuk thon qe jam shqiptar. Nuk mu duru ene i thash: Jom prej Tirone. Hapen syt te habit se s’e kishin nigju shtet me emrin Tiron. Mo ne fun jep e mer, jep e mer i thosh se Tirona osht kryeqyteti i Shqipnis. Sa i thosh kshu, gjith ai muhabet i omel shkoi per lesh. U cun te dy si me i pat fut njeri zgjemin e u zhvendosen ke kati i par i tragetit. U merzita shum me thon te drejten se nuk i pata bo nonji gjo te tet keqe. Thjesht muhabet po bojshim deri sa e moren vesh qe isha shqiptar. Morali ishte se osht djeg i njomi me te thatin bashke e duhet me fillu me dash njoni-tjetrin se cer faji ka poplli shkret.
       Qofh mir torkofagos…Yasu file mu..

       1. tourkofagos says:

        Geia sou file mou [tironci-usa]
        Eshte e drejte ajo qe thua ti se; u dogj edhe i njomi me te thatin,shume plehra shqipfolese na turperuan e na moren me qafe,duke na treguar megisht e duke humbur respektin e vendalinjeve.Ne nje interviste te xrisavgitit arvanito/greku Papas,i pergjigjet gazetarit se;-pse keni kaq urrejtie per shqiptaret???
        …….shqiptaret erdhen dhe na pushtuan,urrejne cdo gje qe eshte greke,vrane,grabiten e kafshuan doren qe u shtri per tu dhene nje cope buke e servirur nje pjate gjelle.E kane ne gen,te jene hajdute e bukeshkale.
        Une u bej nje pyetje cilit do ;A ka te drejte anetari i XA,arvanitogreku Papas,a kane vrare,grabitur,perdhunuar,plackitur shqipfolesit refugjate[kryesisht myslimane] ne shtetin grek…????
        Imagjino file mou,sikur te na vinin greke ne Shqiperi e te benin shume te zeza nga keto qe thashe me siper……se cmund te beninshqiptaret!!!!!
        5 kosovare te qelbur erdhen ne kohen e luftes nga Kosova e pasi i shpetuan plumbit te serbit e mbushen barkun me buke[strehuar ne familjet shqiptare ne shqiperi] filluan te kerkonin edhe mouni te grave ne familjet te cilat i strehuan……!!!!!
        Kalofsh mire file.

        1. tironci - usa says:

         Geia sou file mou tourgofagos! Faleminderit per komentin. me thene te drejten kur jetova ne Volos pata shoke e miq greke per koke. beja cdo lloj pune si p.sh. peshkim, ngarkim-shkarkim, punim ullishteje, pjatalares, krasitje pemesh, vizatime, qeramike etj e kenaqesha ne darke me nje gote frape tek paralia. me donin dhe i doja pa mase saqe me besonin celsin e studios ku dhe punoja me qeramike. Me mbronin nga asfalia kur u bente ndonje grumbullim per ta na cuar ne kufi, me ftonin ne shtepite e tyre per darke e te kaloja mbremje familjare se isha vetem e pa njeri. Per mua, ato familje dhe miq greke ngelen ne zemren time per jete. Njeriu si te sillet ashtu do i sillen kudo qe te jete. Mos shkofsha kete vit ne Greqi me pushime por pa i kerkuar dhe t’i gjej ato miq te mire nuk rri jo. Kali nihta file mou.

         1. tourkofagos says:

          Cme sjell ndermend me keto qe tregon,te njejten gje kam kaluar edhe une,shume miq greke,dashamires,zemer gjere,na futen ne shtepi,na ndihmuan,u beme njerez,ndryshuam psikologjine e ngushte shqiptare ne lidhje me te huajt,njeriu ndjehet i lumtur aty ku jeton mire,aty ku vlersohet,aty ku gjen vetveten.Edhe pse kane kaluar mbi 17vjt,sot kur shkoj ne Karisto,i takoj me malle,kujtome vitet e qyfyret kur nuk kuptoja greqisht ,darkat e pareat ne oret e mbremjeve…….!A mund te urrehen keta njerez te mire???Gjithmone kam ndejtur i vetem,pa parea me shqiptare,kjo per arsye se nuk duroja dot ”patriotet shqipfoles” qe hanin e pinin te qerasur nga greketdhe nga ana tjeter i shanin me ofezen universale alla shqipfolese; greku i mutit!!
          Jam zene disa here,me gyzele te marre ne pune nga une,jam telendisur ne syte e grekeve per poshtersite e pabesite e bere nga keta njerez qe flisnin gjuhen time dheune der dje i konsideroja ”patriote”….!!!!Kam studiuar shume histori,sidomos ate arvanite dhe kam kuptuar ne thelb se ,pse ata urrejne me shume shqipfolesit!!!!!Kane shume te drejte,kete e them me plote bindjen.Thjesht duke njohur te dy palet ate shqipfolese dhe ate greke,ndjehem i ofenduar qe kjo fare e keqe azere na nxorri bojen jo vetem ne Greqi por ne mbare Evropen e me gjere.
          Mirupafshim file mou USA!

          1. tironci - usa says:

           Tourkofagos, faleminderit o njeri i Perendise. ne thellesi e shoh se ke zemer te mire dhe bujare. Zoti te bekofte e te me fale mua per mekatet e mia. mirupafshim e ruhu nga i ligu. tironci

  2. shqiperia says:

   Hallo Plaku ! Ke te drejt kur thua qe ne kemi mentalitet SKLLAVI.
   Edhe kete mentalitet si shume te tjera e kemi dhurate nga Turqia.
   Ne kete rast me duket se nuk po tregohemi kaq INFERIOR OSE SKLAV SI E QUANI JU.

   Mach’s gut

  3. beso says:

   plaku,pershendetje.Shqiptaret nuk kane ngjashmeri gjuhesore me fqinjet,as me serbet,as me kroatet,as me greket,as me turqit.Ruajtja e gjuhes se folur eshte motivi me i forte qe verteton se nuk jemi te ardhur ne kohet turke,pavaresisht se ne njefare menyre”te ardhur”jane te gjithe.Ky Shmidtt mund te jete studjues shume i mire,por ka te ngjare qe pas nja 10 vjetesh te nderroje mendje.Ika,ia kalofsh mire!

 12. Onufri says:

  Keto jane te vjetra,i hedh Tema here pas here me copa per te rritur komentet…
  Bile edhe Schmitt,gjate promovimit te librit,tha se libri eshte botuar per te zgjuar historianet dhe debatin…bravo Tema,per percarje je e para…

  1. Doni ALBO says:

   Kjo eshte “puna e shkelqyer” e meros qe thote here pas here turkofagu, besoj e dini pse thote keshtu 😉

 13. dumdum says:

  Pse nuk ka gjetur Schmitti fakte nuk do te thote se nuk ka. Problemi me i madh eshte se ka shume pak studiues te historise Shqipe dhe prandaj i vetmi qe publikon dicka terheq shume vemendjen.

  Ne kohen e Skenderbeut nuk ekzistonte nocioni i shtetit komb pasi ky nocion ka lindur ne 1600 e ca. Por ne kohen e Skenderbeut ekzistonte nocioni i popullit qe ka nje gjuhe e nje tradite. Punet ne ate kohe ishin te orgnizuara ne mbreteri e principata dhe jo ne shtete. Secila principate sigurisht mundohej te mbijetonte dhe here ishin miq e here armiq me njera tjetren. Aleancat ne ate kohe ndodhnin sipas situatave dhe ndryshonin. Pse Skenderbeu mund te kete luftuar krah Serbeve e Grekeve kunder turqve nuk do te thote se ai nuk ka luftuar kunder serbeve e grekeve me para e me pas sulmeve te para osmane.

  Kurse per asimilimin qe i eshte bere Shqiptareve, varet se per cilat zona behet fjale. Durresi psh, meqe ka qene port si gjithmone ka qene me i perzier se Puka psh.

  Nejse te gjitha keto jane histori dhe pune per historianet, mua me intereson me shume se ç’ndodh sot me Shqiptaret.

  Shqiptaret ekzistojne, gjuha Shqipe ekziston dhe eshte e ndryshme nga gjuhet e tjera sido qe te kete qene historia e saj. Dhe keto jane fakte qe nuk ndryshohen edhe sikur te behen bashke toka me qiellin. Nuk e vras mendjen se çfare thone as Agimet e arta as çetniket. Me intereson sa demokratike eshte Shqiperia sot, si jetojne Shqiptaret sot?

  Nuk me intereson nese jemi kusherinj me Iliret a pellazget, nuk me intereson te di se ça zoti kane besu para 500 a 600 vjetesh, me intereson sa shoqeri e zhvilluar jemi sot. Me intereson sa korrupsion ka sot, pse ka Shqiptare qe vdesin se ftohti e ne miniera sot?!

 14. Neri says:

  Duhet INJORUAR totalisht nga Media.
  Te dashur, njerëz te Medies, ky njeri duhet injoruar totalisht, dhe jo te përkthehet (siç u be me librin e tij mbi Skënderbeun apo vepra te tjera te përkthyera nga Karaiskaj dhe Klosi).
  Napoleon Bonoparti ka bere 1000 te zeza gjate karrierës se tij politike dhe ushtarake, por kurrë Franca nuk i ka bere jehone kësaj ane te erret te tij. Po ashtu edhe shume shtete te tjera ballkanike kane ngritur mite mbi beteja te humbura (rasti i betejës se Fushe Kosovës) për përfitim territorial edhe ekonomik ne kurriz te shteteve ballkanike, ruajnë me fanatizëm manastire edhe monumente kulture, duke i restauruar dhe ne shume raste duke i shpërfytyruar, vetëm e vetëm për te bere pak histori dhe për justifikuar ekzistencën e tyre si Komb (rasti i Maqedonisë dhe restaurimet super te shëmtuara te bëra ne Ohër).
  Ne kemi shume figura kombëtare, tashme te mitizuar (Skënderbeu për qëndresën anti osmane, Onufri për artin, I. Qemali për pavarësinë, Isa Buletini, Fan Noli për letrat, etj etj). Këto duhet te ruhen me fanatizëm, dhe jo ti jepet rendësi Shmit i cili është një historian i paguar.
  Ai ka arritur qe për një kohe shume te shkurtër (është datëlindja 1973, pra 42 vjeç) dhe ka nxjerre deri tani tre libra (Arbëria Venedikase qe duket qe është një kopje e A. Dysellie), Skënderbeun, dh ketë te fundit.
  Skënderbeun e ka bere Krsito Frasheri dhe vlerësohet nga te gjithë historianet serioze si një nga veprat me te arrira deri me sot për te.
  Pëllumb Xhufi ka bere deri me sot diku tek 3 vëllime dhe ka pjekurinë e duhur shkencore për te bere ketë (kurse ky pacaurre deri ne ketë moshe na paska bere tre vëllime duke mos njohur as arkeologjinë shqiptare as zhvillimet historike te vendit)
  kaq kisha
  thjesht duhet INJORUAR, dhe jo proklamuar idiotësirat e tij,
  Historia krijon mite, do apo nuk do Shmit,
  Duket qe është i paguar nga qarqe shoviniste (serbe dhe greke),

  1. tefta says:

   ky njeri eshte non grata ne shqiperi se paguhet nga qarqet serbe dhe greke dhe qarqet fashiste te europes

 15. shqiptar says:

  po ky shcmitpse merret vetem me origjinen e shqiptareve?????????
  pse nuk merret me serbet boshnjaketkroatet grekrit bullgaret rumunet
  po sikur te thoshte homeri nuk fliste greiqsht jam i sigurte qe ne greqi i ndlaohej hyrja per rrezik ndaj greqis.
  po mire nqs se nukjemi ilire mund te na toje ky nga e kemi prejardhjen
  ik ne austri merru me prejardhjen tende personale si shkerdheheni me njeri tjetrin edhe su dihet kush eshte nena e kush baba.
  ky ben sikur eshte ainjshtani a thua i gjeti se nga vijne shqipatert kush je ore zoteri pervecse nje pederast austri qe dukesh qe nga qeshja q u bere aq ekspert per rracat e ballkanit.
  po austraiket nga vijne?????keshtu eshte kur le njerez te paguar nga grekue e serbi te bejne historine shqiptare.ik pirdhu edhe rot edhe atyre shqiptareve qe te futen ty mut ne shqiperi.

 16. askushi says:

  Poky mund te jete ndonje rrot k..i qe ia fut kot dhe ju e publikoni.

 17. Al says:

  Ky Schmitt i ben te gjitha punet me b…., kshu qe nuk eshte per te ja vene re, por duhet te shikohet cfare impakti ka ne rrethet intelektuale europiane dhe sa perthithet nga lexuesi i thjeshte. Problemi yne eshte qe ne jemi ne krize jo vetem ekonomike por me teper ekzistenciale. Duhet te behen simpoziume me te shpeshta ku te te kete nje perfshirje jo vetem shqiptare por dhe nderkombetare. Shqiperise do ti duhet kohe qe t’i pastrohet historia dhe duhet ta pranojme qe shume historiane tane sado qe mundohet te jene profesional jane te mbrujtur me ide te para viteve 90. Sa per schmitt ai eshte kokrra e trapit

 18. Liburni says:

  Te lumte TANI….shqiptaret po nuk shporren islamin,do jene gjithmone te humbur,nuk do te dalin kurre ne drite,dhe nuk do behen kurre komb europian.

 19. kuq e zi says:

  pordhi kali ky zotria ka lexuar per shqipetaret por jo studiuar kemi me shume se nje shekull qe e degjojme nga sllavet qe nuk jemi ilir por kur vjen puna te na thone kush jemi dhe nga vijme pertypen … gjuhtaret thone qe shqipja ka influence te greqishtes se lashte (jo kjo e sotmja) dmth pra jemi ketu te pakten 2400 vjet perpara pra kush don te gjej rrenjet e shqiptareve duhet te zbuloje nga rrjedh gjuha jone ose me mire kush rrjedh nga gjuha jone

 20. Artor says:

  Ky eshte nje qelbanik i pashoq. Vereni se si luan me llafe, kendej thote nuk ka vazhdimesi, kendej thote Kosovaret kane qene atje. Pra shkurt ky do me na heq qafe trashgmine Ilire. Ky me ca te tjere po shpikin teza nga me te cuditshmet.

 21. hanibale says:

  ..Shmid apo Shmut..,eshte me siguri Anti-Shqiptar.i paguar nga qarqe Shoviniste Serbe Greko Rumune…!

 22. llazar says:

  ky do te bej para duke shitur libra,dhe kaq.te tjerat i dime dhe sesht nevoja te na i thote shmid dhe tope te tjere si shmidi…

 23. Do ta pranonim tezen e ketij neqoftese do paraqiste prova e argumente mirepo ky mjaftohet me (nuk kam gjetur)……bo vaki stergjysherit tane kane ardhur me traget ose me aeroplane (dhe jane hedhur me parashute) ne tokat e ilirise……Per mendimin tim nje zbulim origjinal i hershem i te shkrimit shqip do te ishte prova qe do i vinte kapak cdo pretendimi…jam gjithmone me tezen e folura dhe shkrimi bashkjetojne gjithmone..

  1. shqiperia says:

   KY ESHTE NJE SCHWUL HISTORIAN I CILI NUK DIN AKOMA PREJARDHJEN
   E VETE AUSTRISE . QE JANE POPULL PA GJUHE . GJUHA ESHTE IDENTITETI I KOMBIT.
   JETOJ GATI 20 VJET NE AUSTRI DHE ASNJE AUSTRIAK NUK DINE SE NGA KANE ARDHUR.
   AUSTRIA NJIHET SI SHTET 1017 VJECAR .
   CUDITEM ME KETE SCHWUL SE NGA I KA MARRE KETO INFORMACIONE ,SEPSE
   KAM PASUR RASTIN TE VIZITOJ NJE BURG ( KALA QE E PERDORIN SI MUZE TE LASHTESISE )
   NE ATE KALA NDODHESHIN SHUME PUNIME TE ILIRVE QE AUSTRIAKET I THONE ( ylyret )
   HISTORIANI QE NDODHEJ NE KETE MUZE ME SPJEGOJ ME HOLLESI HITORINE E ILIREVE.
   MEQENSE UNE ISHA SHQIPETARE. ME KETE DOJA TE THOJA QE JO TE GJITHE HISTORIANET
   AUSTRIAK FLASIN SI KY SCHWULA.

 24. banija01 says:

  Pervec shkrimit te Plakut –
  te gjithe sa keni shkruar deri te -shqiptar- e shohe qe as shkollen e mesme nuk keni mbaruar dhe u bet kopetent ne fushen e Historise.

  Beni komente,shani nxirni dufin se nuk ju pelqejne, po mendime per historine mos jipni se notoni ne ujra te thela dhe mbyteni.

  Kete pune e zgjidhin historianet,mire beri TEMA qe e hapi dhe te dalin ta kundershtojne dhe te shkruajne ata qe meren me histori.

  Me “kopetenti” eshte 1444-ra qe nxjer nje teori me vete me Proto-Shqipe.
  Nga cili sirtare e nxori, i ve nje fjale greqisht oerpara -proto- qe do te thote i pare ose para dhe i ve ne mes te ilireve dhe trakeve.

  1. 1444 says:

   Karkalec,nqs ke ndonje problem me kete teori,ik thuaja Oliver Schmittit,eshte e tija,keshtu shkruan ne librin e fundit qe promovi ne Tirane!
   Sa per ate “kopetentin”,po e injoroj kete here meqe buzet duket qe i ke akoma me qumesht!

  2. Pelasgian says:

   ca thu mer lal , pse na ke majt kanilin neve qe thu – s’paskemi maru as shkollen e mesme !

 25. ARTUR says:

  LERINI HISTORIANET PROFESIONISTE
  DHE ARKIVAT TE MEREN ME KETO FAKTE .NUK NGELEN SHQIPETARET QE TE MESOJNE HISTORINE E TYRE NGA ATA QE NUK DINE HISTORINE E VET.

 26. ATILA says:

  Po ngeli hilumtimi i prejardhjes se shqiptareve te ky buzqumeshti atehere me siguri do dalim nga afganistani. Pastaj eshte dhe kontradiktor pasi thote qe kosovaret jane autokton ashtu sic edhe jane ne te vertete.Edhe ne si nje komb me kosovaret jemi autoktone e si rrjedhim meqenese dikur ketu shtriheshin iliret ne jemi ilire.Pra konkluzioni eshte i thjeshte qe Schmitt ja fut katundit.Perkunder gjithe albanologeve qe mbeshtesin tezen Ilire te prejardhjes sone, kjo mbeshtetur ne shume te dhena pervec asaj shkrimore pasi iliret kane perdorur greqishten e vjeter ose latinishten per te shkruar, se di ku mbeshtetet ky pseudo historian per te vertetuar te kunderten.Fakti qe edhe adn e Shqiptareve dhe Grekeve rezulton e njejte tregon qe ne jemi po aq te lashte sa edhe greket ktu ne brigjet e adriatikut e me thelle.
  Edhe teza tjter se shqiptaret nuk kane luftuar kunder pushtuesve Osmane bie poshte nga vete ai se thote vete qe ka luftuar Skenderbeu ,po me cilet luftoi? A lufoi me shqiptaret e vet ? Pastej shqiptaret kane luftuar vazhdimisht ne krahe te grekeve,ruseve dhe bashke me ballkanasit e tjere kunder Osmaneve pa perfshire luftrat e Skenderbeutdhe dhe kryengritjet e tjera antiosmane deri ne pavaresi.Fakti qe nje pjese e Shqiptareve u konvertua ne fene e pushtuesit nuk eshte domethenes se kjo ka ndodhur edhe me popuj te tjere ashtu si me ameriken latine ku vendasit u kthyen ne katolike edhe me arabet qe u kthyen ne muslimane.Rendesi ka qe shqiptaret mbeten po ata me gjuhe dhe tradita si edhe me gjak shqiptari-arberor.

 27. historia e shqiptareve says:

  DY GANGRENAT.
  turko-fage lerini pordhet dhe rikethehuni ne besimin fetar te stergjysheve boll tradhetuat Krishterimin qe na percate unitetin tone si popull dhe po na kushton gjithe jeten, derisa ta kuptoni si e kuptoi i madhi Ibrahim Rugova qe u pagezua.
  Dy gangrena duhet te sherojme ne shqiptaret:gangrenen e tyrqizimit dhe te komunistizimit,ndryshe zvaranike do ngelemi gjithe jeten.

 28. BERISHA LARGOHU. VOTONI KUNDER BERISHES, POR EDHE MBRONI VOTEN DUKE PERDOR EDHE FORCEN POPULLORE. says:

  Jemi popull Ilir, por jeni edhe mbeturina osmane sepse tregon feja islamike. Shqiptaret nuk jane edhe popull trim sepse nga frika mbajten Enverin dhe vazhdojne nga frika te mbajne Berishen ne pushtet. Shqiptaret jan trima vetem kur grabisin e kur nxjerrin vajzat shqiptare per prostitucion ne Europe, pra edhe vete filmi Taken tregon trimerine e shqiptareve.

  1. 1 says:

   ….hahhahahahha,mos vdeksh kurre,per mendjen qe ke,mund te jesh i vetmi ne bote…

   1. BERISHA LARGOHU. VOTONI KUNDER BERISHES, POR EDHE MBRONI VOTEN DUKE PERDOR EDHE FORCEN POPULLORE. says:

    1, ashtu jeni frkacak e mbeturina osmane. Eshte me se e vertete per c’far tha Schmitt, gazeta tema mund ta cuaj provokim dhe si te doje, por jemi mbeturina osmane e frikacak. Edhe mua me vjen keq kur shkruaj keshtu sepse jam shqiptar. Te pakten pasqyroj te verteten.

 29. Landi- Sverige says:

  Provokim??!! Me keto qe shkruan TemA, pa njohuri te tjera mbi librin e autorit, nuk do ta quaja te tille. Ne radhe te pare, autori eshte nje historian me origjine jo-ballkanike dhe akoma me teper nga nje vend tradicionalisht perkrahes i te drejtave te shqiptareve ne Ballkan. Ne radhe te dyte, eshte profesor dhe studjues i specializuar per Historine e Europes Juglindore ne Universitetin e Vjenes dhe jo ndonje sharlatan i rendomte.
  Sipas gazetes TemA, autori shkruan “se nuk ka patur ndonje kryengritje te vazhdueshme ndaj Perandorise Otomane”. Besoj se eshte me se e vertete, duke shtuar se edhe pavaresia nuk u fitua me ndonje kryengritje.
  “Shqiptaret ishin shtylla kurrizore e Perandorise se bashku me boshnjaket”. Edhe kjo qendron sepse ishin ata qe ndihmuan kete Perandori me shume se kushdo me ushtare te thjeshte e deri ne pashallare e sulltaner, te cilet luftonin per forcimin e Perandorise Otomane dhe per futjen e kultures, besimit, gjuhen dhe traditat e tyre.
  “Skenderbeu luftoj bashke me vllehet, sllavet dhe greket”. Cfar ka per te dyshuar ketu kur dhe i jati i tij ishte nje nga gjashte princat shqiptare se bashku me sllave, vllehe dhe greke, qe luftuan ne Fushe-Kosove kundra otomaneve. Nga ky bashkepunim dhe miqesi me ta, mbas vdekjes se Gjergj Kastriotit, mijra arvanitas u larguan per ne tokat greke. Por, megjithese edhe ato toka ishin te pushtuara nga otomanet, prape se prape, ata e ndjenin veten me te sigurte atje per rruajtjen e traditave te tyre se sa ne trojet shqiptare qe e pranuan pushtimin e huaj duke ndryshuar gjithshka qe ka te beje me percaktimin e nje kombi.
  “Shqiptaret kan qene fetare, po aq fetare sa vendet e tjera ballkanike”. Me se e llogjikshme. Po te mos ishin fetare nuk do te largohej nje pjese e madhe e popullsise nga trojet e tyre dhe gjithashtu nuk do te perqafonin besimin mysliman te tjeret qe e ndryshuan ate. Mos i shikoni gjerat me syrin e sotem kur pjesa dermuese e shqiptareve jetoj nje periudhe te gjate jashte ndikimit fetar dhe mbi te gjitha me nje propagande te forte kundra besimeve fetare nga pushteti i pas-luftes.
  Historia nuk shkruhet me hamendje, apo se ashtu i pelqen dikujt te shkruaj per vetveten apo per te tjeret, por me kerkime, studime dhe analiza te sakta shkencore ne shekuj. Pervec Gjergj Kastriotit, nuk i kemi dhene ndonje gje te madhe historise boterore qe te tregojme mitin e kombit shqiptare.

  1. shqiperia says:

   Do doja ti thoja ketij historiani ,qe mos krenohen shume se osmanet
   mos te kishin ardhur forcat polonise Turqia e kishte pushtuar austrine .
   do te rrinin dhe keta kembekryq dhe bismilah .
   FEJA NUK PERBEN KOMBIN .NE JEMI GJAK ILIRESH NE KEMI GJUHEN TONE
   NE NUK JEMI SI AUSTRIAKET QE NUK DIHET CFARE GJAKU JANE

   AUSTRIA QUHET AUSTRI POR POPULLI NUK ASPAK AUSTRIAK
   . GJAK I PERZIER NGA GJITHE EUROPA .

  2. Guximtar says:

   Tallava e paskeni bë këtë histori.

  3. 1 says:

   Arvanitasit kane emigruar ne Greqi qe ne shek.e(XII)…

  4. Arberor says:

   Landi, po pse thua e ka shkruar Tema? Tema e thote qarte se nga e citon lajmin apo intervisten, dhe po deshe ta vendos ketu origjinal ne gjermanisht. Juve siduket nuk merrni kohe te lexoni sic duhet shkrimet qe postohen!

   http://derstandard.at/1356427725090/Ein-Albaner-Buch-gegen-nationale-Geschichtsschreibung

  5. dmx says:

   Landi nuk eshte aspak e vertete qe arvanitesit u larguan per ne Greqi pas vdekjes se Skenderbeut sepse mund ti zhvillonin traditat e tyre shqiptare me mire se ne token shqiptare ato u larguan per arsye te raprezaljeve te ushtrise turke kundrejt shqiptareve sepse Shqiperia ishte toka ku ju be rezistenca me e madhe e asaj kohe Turqise prandaj ato e llogaritnin me nje ndeshkim te Turqise ishte e kunderta me Greqin ajo as qe nuk pipetinte fare ne ate kohe prandaj ishte me e qete ne kete drejtim kjo eshte e verteta dhe jo kto pacavure qe shkruan ti ketu “per te zhvilluar dhe mbrojtur me mire traditat e tyre ” akoma rreni vetveten ju “greket” e Shqiperise

 30. hahaha says:

  pash nje ender sikur austriaket ishin ilir?!

 31. era says:

  Mendoj njesoj si 1444, harta e Ilirise shkon deri ne kufijte e Austrise nje cike me andej se shtepia e ketij lehesi buzequmesht te paguar austriak.

 32. onufri says:

  Eshte vertetuar tani se fundi nga historiani dhe arkeologu i prevezes cam Niko Stilos, se shqipja eshte folur dhe eshte shkruajtur qe ne antikitet. Ai ka zbuluar disa mbishkrime te vjetra antike ne greqi dhe itali dhe i ka perkthyer ato duke u bazuar ne gjyhen shqipe, sepse ato ishin enigme dhe as vete greket e italianet nuk i perkthenin dot.Behet fjale per disa pllaka mermeri ne greqi qe datojne para 1000 vjeteve se gjuha greke te ish e shkruajtur. Gjithashtu ai ka perkthyer ne shqip disa vazo antike me mbishkrime etruske qe edhe sot per arkeologjine moderne jane mister si popull, ai verteton ne to gjuhen tone qe eshte me vjeter nga sa mendohet nga studiuesit bashkekohore. Pra ai verteton se jo vetem iliret jane paraardhesit e shqiptareve por shkon dhe me tej duke thene se etrusket kane perdorur dhe kane folur gjuhen tone te tanishme. onufri el

 33. nastradoni says:

  Populli yne nuk ka vuajtur prej shmidave qe shiten e blihen dhe e shtremberojne por nga vetja.
  Ata qe po hedhin balte mbi shqiperine bashke me sllavet dhe greket jane te shiturit si
  Sali berisha
  Fatos lubonja
  Blendi fevziu
  Tv klan
  Klosi qe vdiq.
  Dhe shume komentues ketu qe me nivelin e tyre te ulet intelektual bien viktime e ketyre me siper.
  Edi rama nuk eshte mesia. Ka plot mekate. Por nuk e ka shitur shqiperine si saliu.
  Eshte atdhetar.
  Une pervete e dua shume atdheun dhe kurre nuk do te veproja si asnje pushtetar.
  Kur flasim per enverin te gjithe e dime qe ishte I ashper. Vrau te fajshem po dhe te pafajshrm. Po me vrasjet e tij shpetoi shqiperine. Enveri e donte pushtetinpo me shume donte shqiperine.
  Viktimat e tij une do ti quaja sot deshmore te atdheut dhe jo viktima te enverit. Se ata duke dhene jeten shpetuanqatdheun.
  Edhe pse e kam share Veroniken me vjen keq per historine e dhimbshme te familjes se saj.gjyshi dhe I ati adaj jane deshmore qe shpetuan shqiperine.
  Po cfare beri zogu per shqiperine. Luftoi? E grabiti? Le ti ktheheshin eshtrat. Po per buste e emra bulevardesh ishte tejkalim. Shqiperia ka shume armiq e shume te shitur.po dhe shume mendjelehte. Keta ishin kategoria e viktimave te enverit.
  Enveri e ngriti shqiperine deri ne ate maje ku te gjithe ne besonim qe ne ishim rraca me supetiore.
  Dhe ketu po na godet bota me ane te shmidve, salive, fevzive, lobonjat r shitur dhe perkrahesit mendjelehte.
  Ne vend qe ky shmuti te shpallet nongrata ne me ane te klosrve ja bejme rrugen me te lehte, I perkthejme librat

  veroniken, me vjen kew per historine e familjes se saj. Per

 34. oni says:

  ky eshte nga i njejti vend si edhe Hitleri.

  keto qe fliten nuk jane vecse brockulla.

 35. Fllad says:

  Pederastet europiane nuk e pranojne dot faktin qe nje popull fukara i shqyer e i shker…nga horrat e politikes europiane dhe vendase (por edhe per faj te vet)te jete populli me i vjeter i kontinentit.

  Ky surrat fshatari( jo per ta share po ashtu duket vertet sikur sapo ka stivuar mullaret e kashtes)do donte te kishte fatin te ishte pasardhes i ilireve, dhe po plas qe kete fat e kane shqiptaret e varfer.Kjo s’durohet!!!!

  Te rinjte shqiptare te shkolluar dhe te kultivuar duhet ti tregojne ketij miushi kufirin tek thana. Duhet te injorojne shkrimet e tij qe po mbushin universitete tona te historise duke coroditur mendjet e studenteve ( te ndihmuar dhe nga prostitutat e politikes, karieristeve te paguara nga saliserbi-Valentina Dukajt me shoqe).

  Dielli nuk mbulohet me shoshe.

  1. Gjirokastriti says:

   Lere nuk I ze gjumi ne Austri e evrope nga zilia qe ne jemi kombi me I vjeter ne kontinent
   Thiri mendjes e mos komento kodra pas bregut
   Ty lexon Saliu dhe thote se jemi Te dytet pas gjermanise……..

 36. malsori says:

  Duhen marre me rezerva te medha thenjet e ketije profesorei,pa anashkaluar aspak diturine e tije.
  Te heqim dore nga nje gje shume e rende nder ne shqiptaret,po cfar rendesie ka kjo qe shkruan zoteria.po ne vetem cfar na thone e shkruajn te huajt per ne do te besojme.po ne vete skemi histroiane,shkenctare,etj,vetem zoteria mund te lexoje fakte historike dhe te na thote se atije i rrezulton keshtu ose ashtu.
  Ta harrojne te gjithe ata qe nuk u rezulton se ne sqenkermi shqipetare,…..
  Kush paguan me shume ai e ben historine……

 37. enea says:

  Habitem me ca ketu qe komentojne. Kur del ndonje historian qe thote se Shqiptaret kane qene atje, me te vjetrit, pasardhes te ilireve etj etj ngazellohen dhe thone kjo eshte e verteta. Kur dalin te tjere thone qe jane pallavra.

  Nejse, asgje qe thote historiani i ketij artikullit nuk eshte e re. Keto gjera dihen. Shqiptaret e konvertuar ishin shtylla e perandorise osmane. Skenderbeu lufroi perkrah grekerve dhe sllaveve kunder perandorise osmane. Per fat te keq nuk u mbeshtet nga fiset e tjera qe u shiten tek pushtuesi.

 38. mira says:

  e mor kaqol.. mos komento me per sot. I ke bere piket.
  Jevgu grek mburret se dredh bythen nje kaqol ne mes te rruges. Cfare do kishin bere ata te kishin Nene Terezen apo shume e shume te tjere?

 39. onufri el says:

  pse sma botuat komentin

 40. Zigur Qarri says:

  Historia natyrisht qe mund te rishkruhet,por pa provokime per sensacion dhe perfitim.Per prejardhjen e shqiptareve ka dy hipoteza,Ilire dhe trakase,por shume historiane te vjeter thone qe Iliret,Epirotet,Thrakasit,Maqedonasit merreshin vesh ne nje gjuh.Oliver Jens Schmitt nuk din shqip,prandaj nuk mund te flasi per temen e prejardhjes.Karl Rainhold(Karl Heinrich Theodor Reinhold) ne “Netet Pellazgjike” tregon qe ka njohur shqipen(dialektin arvanit)me mire se vete shqiptaret,prandaj eshte edhe i besueshem.William Jones ideatotori i teorise se gjuheve Idoeuropjane qe dinte 28 gjuh ishte i bindshem edhe per faktin se mesoi edhe Sanskrit.Oliver Jens Schmitt ashtu si brezi artisteve te sotem provokon.

 41. napoleon says:

  Po sikur na thotë ndonjë gjë të re! Ajo dihet të tillë janë mbeturinat e turqve çlidhje kanë me Gjergj Kastriotin! Ditë e natë përpjetë të hidheni o turq të këtij vëndi të mbaruar ta dini që nuk kini asgjë që të vërtetoni se jeni pasardhës të ilirëve e të Gjergjit por kini shumë për të vërtetuar që jeni veçse mbetje selxhukës të egër e pa kulturë! Mbajeni e t’iu djegë ditë e natë! Injorantë të mjerë që keni dhe opinion për gjithçka kur vetëm të hani e të dhisni dini!Kafshë!

 42. Crossed Eagle. says:

  Del ky Austriaku dhe na shet mend e tregon historine e Ballkanit ne Shqiptareve!! Ky peder mashkull, nuk e kupton qe po te mos ishte qendresa ARBERORE e krishtere, me Gjergj Kastriotin e Krujes, ky rrembythje Austriak sot do te fliste Turqisht!

  Ky karagjoz, te pakten te tregohet mirenjohes Shqiptareve dhe qendreses se tyre ne shekuj, te cilet e shpetuan kete dhe kombin e tij, nga kthetrat e peradorise Osmane, duke filluar qe nga Vjena dhe duke perfunduar te Austria sot. Arbereshet kete e bene, duke sakrifikuar veten e tyre.

  Qepe b…thqir burre Austriak!!!

 43. Crossed Eagle. says:

  Del ky Austriaku dhe na shet mend e tregon historine e Ballkanit ne Shqiptareve!! Ky peder mashkull, nuk e kupton qe po te mos ishte qendresa ARBERORE e krishtere, me Gjergj Kastriotin e Krujes, ky rrembythje Austriak sot do te fliste Turqisht!

  Ky karagjoz, te pakten te tregohet mirenjohes Shqiptareve dhe qendreses se tyre ne shekuj, te cilet e shpetuan kete dhe kombin e tij, nga kthetrat e peradorise Osmane, duke filluar qe nga Vjena dhe duke perfunduar te Austria sot. Arbereshet kete e bene, duke sakrifikuar veten e tyre.

 44. nardone says:

  ky spurdhiaku vendosi nje dite te behet milioner dhe per ti’ja arritur qellimit vendosi ti kthehet historise se stergjysheve te tij Shqiptar. ne menyre qe libri te shitet ai trilloi ne historine e heroit tone kombetar,problemi nuk qendron te idiotismi i tij por ke ai pis qe perkthen librin e tij.

 45. Ai says:

  O Veri se qenke tamam ne moshe per te mbajtur nje barre te madhe, te ketij diskutimi. Dukesh qe e mban edhe kete tjetrin si teze. Mos vono, por thjesht beje se do ngelesh i kenaqur te premtoj per surratin qe ke.

 46. ILIR- - says:

  Duhet me na spiegu Historiani Austriak, Oliver Jens Schmitt, qe shtyn ate te merret me historin e Shqiperise! ne te njejten koh hedh vner mbi kombin shqiptar,te ciln vet historjan e lasht dhe Austro-Gjerman dhe boteror e cilcojn si kombin me te vjeter te europes per kete eshte edhe vete gjuha Shqipe ner me te vjetrat ne Europ dhe ne bot,dhe i them keti argjenti serbo-rus se qedhimi juaj eshte jo te bazohesh ne fonte historike te sakta mbi shqiptaret,por te krejosh nje histori fallso mbi shqiptaret per qedhime geo-politike ne favor te Serbis dhe Rusis,se personave si puna juaj dhe Dik Martin e Karla Del Ponte,qe e mroni serbin me qdo menyr pre friges qe keni ju dhe ata qe jukan fute juve te beni fushaten anti shqiptare eshte dhjesht friga e shqiperis etnike te bashkuarne ne trojet e veta mija vjeqare:per kete e gjith aktiviteti i jot si historjan filo serb ne bashkpunim me historjan dhe me akademin Sebe, jeni te deshtuar per nje histori te sakt dhe te besushme per kete librat tuaj me kalimin e kohes do te jen dhjesht histori pro-Serbe.Per sa i perket historis te kombit shqiptar eshte nje hitori e ndritqme.Duke fillon me origjinen e Shqiptarve si Pellas,dhe pastaj me imperin ilir qe ishte i shtrime ne kufijt e Austris deri ne preves me Greçin.dhe 26 imperator roman me origjin iliro-shqiptare si kostantini i madhe qe ishte dardan.dhe shum e shum te tjer:muntsishte te ja bajme me dite keti pseo historjan qe popujt Sllav hyne ne ballkan ne shekullin e VIII dhe shkelen mbi trojet e popullit Shqiptar dhe Serbet vendin e tyne e kishin ne Stepat e Ruraleve te Kaukasit,per sa i perket historis se Skenderbeut ai ishte Shqiptar i madhe ne mes te Shqiperis ne Kruj, dhe luftoj me Shqiptaret kunder okupusve te vendit; per kete kemi deshmi historike dhe deshmi faktesh: ala te gjadha siq jan Arberesht e Italis qe ishin bashke luftar te Skenderbeut dhe ala sot ruajn gjuhen e te parve, gjuhen Shqipe,dhe jo ate te Sllave apo Greke,kjo eshte nje deshmi aktuale per ne Shqiptart,ndersa per ju pseo historja Austro-Serb e anti Shqiptar, eshte deshmi qe difton semiri rrenat apo genjeshtrat e juaja mbi histori e Shqiperis,qedhimi i juaj eshte ti perqani Shqiptaret ne qe se eshte e mundur ne problemin e fejs,por kushe eshte Shqiptar e din mir se kemi 3 fe te ndryshme por e din mir qe kemi nje kombe te vjeter etnik te perbashk shqiptar,qe vjen mbi keta tri fe,Shqiptari i vertet e don fen Myslimane Katolke dhe Ortodokse Shqiptare dhe te drejtuar nga vet ata, dhe jo prej te huajv te cilve ja kena pa hejrin dhe shkatrimin e vendit ton,per kete per ne Shqiptaret duhet te jen Kombi mi te gjitha,per kete qdo i huaj qe fyn Kombin Shqiptar,te jen i krishten o Mysliman pergjigjja ti jepet e njejt si anti-shqiptar.

 47. Don says:

  Sllavet kan ardhur ne shekullin e 7-te.
  Kosova (vetem emrin ka serb)po ka qene e populluar me shqiptare.
  Jo me por edhe serbia e sotme qendrore ka folur vetem shqip.
  Serbia e sotme (dhe territoret me larte saj) jan pastruar gjate fundit te shekullit te 18 dhe gjithe shekullit te 19te.
  Per shembull ne qofte se Greqia do vazhdoje me kete ritem i bije qe komentuesit ne nje gazete te tille pas qind vjetesh te thone se çameria nuk ka pasur kurre shqiptare po ka qene greke.
  Por ne jemi te vetedijshem qe u be pastrimi etnik para 70 vjeteve.
  Rendesi ka historia s,e po nuk dite nga vjen e ke te veshtire te shkosh perpara. Kush kontrollon te shkuaren kontrollon te ardhmen.
  Kroacia beri te pamunduren te nxirte origjinen ilire. Sllavet e Maqedonise po bejne te njejten gje per te nxjerre orgjinen e tyre prej Alexandrit te madh. Pse?
  Njeriu mund te hedh shume teza, varet se sa mund ti mbroje me argumente.

  1. Doni ALBO says:

   Kosova ka emrin historike Dardania qe eshte emer shqiptar.

 48. alban4eva says:

  eleΥΘeriskepsi, e di qe te djeg, por per ju gerqet, keto jane tema te preferuara, sepse nuk lini rast te komentoni qe ne shqiptaret na sollen ne Ballkan turqit, dhe te mburrni “historine” tuaj te “lavdishme”..

  fakt eshte se shqiptaaret ishin te vetmit ne Ballkan qe benin kryengritje me te shpeshta kuner turqve, e perseris, “me te shpeshta”, jo se popujt e tjere nuk benin, por shqiptaret nuk kalonte 10 vjecar qe mos te benin kryengritje, qofte edhe ato lokale dhe te vogla..

  kete e kane thene edhe autore te huaj, “shqiptaret nuk bejne thjesht kryengritje, shqiptaret jane kryengritur prej natyre”..

  tani, se ca mu..in thote ky Shmitti, apo ndonje “i zgjuar” tjeter ketu ne forum, hec e merre vesh… davà pseudohistorianesh..

 49. Alter says:

  Skenderbeu ka luftuar vertete perkrah grekeve dhe serbeve, per kete shikoni dhe krahasoni flamurin e tij te shqiponjes me dy koka me ate te vendeve te tjera sllave. Ai nuk ka se si te kete luftuar per kombin ne nje kohe kur koncepti komb nuk ekzistonte. Arsyet mund te kene qene te tjera e qe lidhen me pikepamjet e tij fetare apo edhe thjesht interesave te feudit te tij. U permend ketu se ai ka luftuar edhe kunder serbeve, mbase, por eshte shume e vertete se ai ka luftuar edhe ndaj shqitareve te tjere, kujtojme ketu konfliktet qe ai kishte me Leke Dukagjinin. Shteti i pare serbe u krijua ne Kosove apo Metohia sic quhej dhe ky eshte fakt bashke me tjetren se deri pas pushtimit osman ishin popullsi mbizoteruese ne ato zona; po pse te na shqetesoje kjo gje se edhe amerikanet jane te ardhur ne ate kontinent dhe a mund t’i linde e drejta indianeve t’i debojne ata? Gjuha shqipe mendohet qe te kete origjine trako-dake dhe me pak ilire, nga kjo lindin edhe dyshimet mbi prejardhje e hershme te shqipetareve (cit. E.Cabej). Por gjithsesi popullsite nuk jane te ngurta, ato levizin dhe kulturat perzihen, besoj askush nga ju nuk do te vinte doren ne zjarr dhe te garantonte mbi prejardhjen e sakte te stergjysherve te tij. Mitizimi i madh qe po i behet historise se shqiperise vetem sa po na qon ne nje rruge te gabuar duke induktuar nacionalizem dhe urrejtje ndermjet popujve fqinje (ketej dhe matane kufirit).

 50. B_2 says:

  Fakte:
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=376867249027717&l=4f7317278f

  Per me shume:
  https://www.facebook.com/notes/besir-bajrami/all-in-one/249209335121598

  P.S.: Kur japin konkluza te tilla, me intereson se cila eshte anti-teza?!
  Nese jo me iliret, me ke tjeter ?
  Nese jo autokton, prej ku kemi ardhur ?
  Na tregoni historine antike te atij territorit prej ku kemi ardhur ?
  Nese nuk kemi histori antike dhe jemi kombinim i popujve ne mesjete, perse per kete nuk shkruan askush dhe nuk eshte vere re nga asnje shkrimtar i kohes, edhe pse te gjitha komponentat kulturore, si gjuha, veshja, kenga, simbolet, pastaj antropologjia fizike dhe gjenetike, nuk e pranojne as si version, as si mundesi se jemi perzierje e popujve te mevonshem!

  – Identiteti shqiptar eshte mbijetesa e kultures (ne sens me te gjere te kesa fjale) antike te ketij rajoni, ku perfshihen iliret, thraket, helenet dhe te gjithe fiset e tyre. Jemi perzierja me e vjeter e ketij rajoni, dhe kush flet shqip, dmth i ka qendruar besnik identitetit te vjeter… perndryshe, shqiptaret asnjehere nuk kane asimiluar kombe tjera ne gjirin e vet, prandaj, ne ngelemi te paster ne vjetersi, por te perzier qe ne antikitet me fise te ndryshme te se njejtes kulture gjenerale, asaj pellazgjike. Heterogjeniteti i madhe ne subdialekte dhe ne te gjitha komponentat e kultures sone, e shpjegon kete.

 51. cami i vertete says:

  Sa problem kane shqiptaret kur dikush thote te verteten

  1. 1 says:

   hahhaha,po kush je ti qe pecakton kush eshte e vertete dhe kush jo…!

   Nuk rrezohet dot historia e kombit me te vjeter te europes nga nje qurrash buzequmesht,te krahasosh kete speramtozoid te cuar dem,me te madhin LAJBNIC,Eqerem Cabenj etj,eshte njelloj sikur veza ti jape mend pules…

  2. 1444 says:

   ik mor LEGEN,ik mor pusht…

  3. hajriu says:

   E moj buçore athine i nderrove breçkat ……………. fjala kkkkuuurve tek ju greket merr komplet sinjifikativin e duhur te fjales. Ik q*u dhe mos bej kalin e trojes ketu or palaço …. ku te jesh e ku ti kesh or jevgjit athine ….me te bukuren.

 52. MatrixFact says:

  Ne jemi populli me i vjeter i races se Bardhe, edhe vet perandoria Faraone ishte pellazge- qe fjala faraone do te thote fara jone ose fisi jone ose soji i jone, dhe populli me i vjeter i europes se sotme, biles edhe Shteti Amerikan eshte Krijuar nga nje gjysem Shqiptari i madhi George Washington Nena e te cilit ishte nga Kosova, se shpejti pritet te del edhe libri qe ka te bej me preardhjen e George Washingtonit.

  Para mijera viteve Evropa fliste gjuhen e cila ishte e perafert me gjuhen te cilen ne sot e flasim, por humbjet e medha natyrore -do te thote nga murtaja i kushtuan iliris shume humbje ne njerez, njeher 200 milion, heren tjeter 100 dhe heren e trete 150 milion u shfarosen, duke pare kete dobesim te ilireve Sllavet sulmuan Ilirin per ta perulur qe ajo me kurr nuk mundi te ngritet, e me kete edhe gjuha Ilire u Zhduke, lind pyetja pse vetem Shqiperia etnike flet gjuhen Shqipe e cila direkt eshte pasardhse e Ilirishtes, e cila dikur flitej ne tere Evropen? Fale maleve te thepisura dhe te Larta qe ateher kishte jugu i Iliris ne arrtitem qe ti bejme ball ketij sulmi Sllav te ndihmuar nga masonet tempollare te asaj kohe, dhe se jemi te vetmit qe flasim gjuhen e cila eshte pasardhse e Ilirishtes, mos te harrojm Ilirishtja flitej ne tere territorin e Evropes, si Angli Skoci Irland Spanj Veri i Italis,Slloveni Austria, Gjermani .Kroacia ,Bosnja e Hercegovina, Serbia e Sotshme, Franca Holanda, hungaria etj, qe do thote se Tere Evropa ishte Ilire, si dhe shtetet e lindjes se mesme e nje pjese e gadishullit Arabik.

  Schmitt kerkon fakte ne erresire e nuk i gjen dot ato, ai duhet te kerkoj ne kishat satanike faktet rreth Pellzgeve dhe ilirve, por ai kete nuk do ta arrij sepse nese ato fakte arrine ti hedhe ne drite, ateher do te hidhet ne drite edhe plan-programi i masonerise satanike e cila fshiu histori e ideologji te tera, i pervetesoj dhe i shtremberoj ato dhe textet origjinale eshte duke i mbajtur fsheht, njejt u veprua edhe me zbulimet e dijetarve Islam, qe me vone te deklaronin si te arritur te tyre. Po te germohet detalisht e imtesisht ateher zbulohet edhe plani i tyre per copetimin e Iliris, me nje dhe te vetmin qellim “krijimin e shteteve te vogla qe te kontrollohen me leht ato”, sic edhe ndodhi, dhe po ndodhe tashi ne lindje e ne jug te botes.. Kete praktike do ta aplikojne edhe ndaj SHBA-se pasi ta ken shfrytezu mire e mire armaten e saj.

  1. Tani says:

   Koqe kanari nena e george washington quhej Mary Ball dhe ishte nga virginia me origjine irlandeze. Mos ja fusni pordhes kot.

   1. MatrixFact says:

    Prit, do del libri dhe do te bindesh, lere Wikipedian ti, vetem aty ke lexu pa marr mundin me logjiku se ne wikipedia njerzit postojne “nganjeher” materjal te pabazuar. Sipas te gjitha pistav kerkimore, banoret e USA-se kan prejardhje te tjera, prej se u kolonizua ai vend nga Europianet me 1607, si pasoje u masakruan miliona indogjen e miliona te tjere u debuan. Do te thot se ata jan vetem komb i formuar e jo popull autokton.

   2. tefta says:

    gjuha ielandeze e scozeze dhe wellsit kane ngjashmeri me shqipen dhe ne angli per perpunimin e kallajit jane marre ne kohen e romes se lashte shume ilire dhe jane derguar ne keto vende dhe anglia eshte quajtur ALBAN DHE ALBION DHE KA QYTETIN SANT ALBAN QE JA KANE DHENE ME VONE EMRIN ALBANY KRYEQYTETIT TE SHTETIT TE NEW YORKUT

   3. mirel says:

    Well, Tani nuk e dime ende, se per nenen e Washington nuk ka shume te dhena.
    Me shume japin informacion per te jatin dhe per jeten e Washington, ndersa per familjen e nenes nuk flitet shume.
    Mund te jete dhe e vertete ajo qe thua ti, por mese e vertete eshte qe historia e te jemes nuk analizohet fare nga shtypi apo dokumentet historike.
    Diku ka dale nje botim qe ajo ka ardhur me anije nga Dubrovnik dhe ishte familje kosovare, sa e vertete eshte kjo..(!?)
    }dhe fakt tjeter eshte qe eshte konsideruar si grua shuem e ashper dhe konservatore..gje qe te le te kuptosh dicka nga origjina e saj..

  2. palluesi says:

   Na ere “lali” jo me kaq yxhym tina ,si paske pi qetesusit sonte apo paska qene e forte “petarda” qe ke thith “lali” me kojdes se tek pesa nuk ka vende bosh .

 53. B_2 says:

  Komenti me siper ishte ne lidhje me identitetin dhe prejardhjen.
  Kurse per pranimin e P.Osmane, eshte shume e qarte, por historianet si puna e ketij, nuk i permbahen as skemes baze te analizimit te fakteve, qe eshte perqendrimi te shkaqet, e jo vetem te pasojat!
  Bashkepunimi me P.Osmane, pas pushtimit te te gjithe Ballkanit, ishte pasoj, kurse shkaku se perse shqiptaret pranuan Islamin, por edhe P.Osmane si te tille, eshte thjeshte interesi dhe lehtesimi i dyanshem. P.Osmane ishte e prirur ti favorizoj ata qe ktheheshin ne Islam dhe luftonin per ta, poashtu per shqiptaret ishte i favorshem qe pushtimi te kthehet ne bashkepunim, administrim dhe per ta shfrytezuar omberellen dhe rendin e kesaj perandorie, per mbrojte nga rreziku territorial qe u kanosej kryesisht nga sllavet.
  Ne anen tjeter, edhe perskaj ketij interesi gjeosgtrategjik, diplomatik, por edhe thjesht interesi njerezore dhe instiktiv per mbijetese, perseri shqiptaret me kryenecesine e tyre, benin me shume kryengritje se sa popujt tjere ne rajon. Natyrisht me shume ishin shqiptaret e krishter si me te pakenaqur, por sot krishteret shqiptar te jugut merren per grek, kurse ata te veriut per sllav, sidoqofte, mrekullia qendron se madje edhe shqiptar musliman, qe gezonin privilegje, u kundervun kunder kesaj Perandorie, qe eshte nje tregues i qarte nacionalizmi dhe vetedije kombetare qe ne ate kohe!

  1. MatrixFact says:

   P.Osmane gjykoj me dispozitat e Krijuesit, Allahut te madherishem, asesi nuk mund te konsiderohet si pushtuese pasi qe i gjith njerezimi ka vetem nje Krijues, me kete spo dua ti bej te mire otomantet si otoman por ligjin me te cilin operuan ata gjat asaj periudhe ishte tolerant dhe paqesore sepse vjen nga paqe dhenesi, ata kan mund te jen edhe Kinez apo Australian, prapseprap ligji udhezues e keshillues per jeten ne toke i zbritur nga Krijuesi do ngelte po ai me te cilin gjykuan Otomanet. Otomanet nuk e sollen Islamin ne ballkanin perendimore, P.Osmane gjeti Islamin ketu e cila vazhdoj sundimin me ato dispozita. Vitin e kaluar u gjeten mbetjet e simboleve Islame ne Europ qe datojne 2 shekuj para shtrirjes se P.Osmane. Mardhenjet tregtare qe kishte europa me lindjen e mesme thuhet se jan arsye e perhapjes se Islamit paqesor. Ideologjia hyri ne zemra vullnetarisht, gjithcka mundesh me marr me dhune apo me ane te shpates, por t’i japesh dikujt dicka me ane te dhunes, asesi!
   – Pellazget-Iliret-Arbreshet-Shqiptaret ishin pagan, thjesht te paudhezuar, deri gradualisht u vodhi zemren Islami i devotshem, asnjiher nuk kan qen te ashtuquajtur te “krishter”, nderlidhem ne ate qe ti thua se te “krishteret” nuk paskan qen te knaqur, te gjith e dime si u krijua kjo Fe njerezore dhe kush fshihet pas saj pasi qe Isau/Jezusi nuk e krijoj krishterimin e as nuk shkroj Biblen, as qe urdheroj dike qe te krijohet krishterim e te shkruhet nje bibel. Ai predikoj Ingjil i cili nuk egziston më, ai ishte fjale e Allahut derguar ne toke permjet Engjllit Xhibril (Gabriel) tek Profeti Jezus alejhi selam. Bibla eshte leter e shkruar nga njerezit drejtuar njerzve te tjere, histori rreth jetes se nje pejgamberi asgje me shume.

 54. B_2 says:

  A sa per shqiptaret e Kosoves, kemi kadastrad dhe tefteret Osman qe tregojne se shqiptaret ishin shumice, madje deri ne Nish e Sanxhak, ne kufi me Bosnjen (qe tregon qarte se si gradualisht jane tkurr fiset ilire drejte maleve edhe pse nje pjese e tyre u asimilua ne sllav). Kemi hartat e vjetra por edhe deshmi te shpernguljes se shqiptareve nga ato troje drejte Turqise… me heret kemi deshmine e dydjeve sllave dhe luftrave me shqiptaret… Cfar tjeter i duhet nje historiani ?!

 55. banija01 says:

  Pervec Plakut dhe Landi-Sveriges.

  Dua te pyes te gjithe komentuesit kur perdoret shprehja :” si kodra pas bregut.”

  I lexova te gjitha komentet ,dhe mu mbush mendja me perjashtim te dyve qe kam vene ne krye te tjeret vuajne nga qafq e larte.

 56. nastradini says:

  Dhe tani nastradini eshte I qete dhe I zbriti zemerimi. Keshtu qe nga
  Tajvani do tu tregoj ngjarje hajvani.

  Tani nastradini I vertete do tu tregoje per nje beteje heroike qe zhvilluan forcat e naltmadhnise se tij mretit zog kundra fashizmit.
  Ne ate beteje te lavdishme ku ka marre pjese vete nastradini bashke me dy miqte e tij trima blendi fevziun dhe fatos lubonjen.
  kjo beteje e lavdishme e trupave te legalitetit te udhheq nga vey naltmadhnia nukasht tregue kurre nga kamunistat per mos me e nxjerr zogun antifashist te terbume.
  Kur do vijshin trupat italiane ne shqypni, mreti pregatiti brigaden e fundit qe ta priste me lufte. Une me lubonjen dhe fevziun banim pjese ne rreshtin e fundit te toges fundit ne kompanine e fundit te bataljonit fundit te brigades fundit.
  Vete blendi ishte dhe ushtari I fundit I ktij rreshtit fundit.
  Me tardhe italhont, e ka fillue nje lufte e nje perleshje e tmerrshme. Blendi luftote nkome si trim I rralle. Fatos lubonja kur merrte shenje nuk e shkelte synin fare se e kishte tshkel. Une deri tani kisha vra naiqint italjone.
  Ne kte kohe nje gjyle e modhe bie mu midis nesh dhe na hudh si kaqola arre. Kujtova se marume. Ne kete kohe nigjoj nje za qe mpyte
  _ nastradin. Care ere ka gjaku.
  Smuna dot me u pergjigj se isha mulue me dhe. Nigjoj prap zonin e fevziut te mpyse
  _ nastradin. Cfare ere ka gjaku?
  I zemrume I them.
  _ era mut vjen, era mut.
  Dmthane une qenkam plagos mthote fevziu.
  Edhe une qenkam plagos thote fatos lubonja.
  Shuqyr qe shpetume gjalle.
  Pas betejes qe I shpartallume te gjithe italjonet, gjenerali I brigades arben imami dhe naltmadhnia na rreshtune para pallatit kultures nshesh me na falenderue.
  Fillune me nda medalje.
  Thirren dhe emrin e fevziut dhe lubonjes, po une I thashe qe kane vajt me u la sr jane plagos keq.
  Natkohe bie zilja e ores dhe dona me u cue me shkue te tajvani me pi kafe me do shoke si fevziu dhe lubonja.
  U bona pak vone me thone te drejten se dhe carcafet mishin lag.

 57. kelmendasi says:

  Ky Shmid ishte shok me Ardian KLosin dhe bashkautore
  Mos e sulmoni se kete Ardian Klosi e mbeshtetete ne idete e tija se Skenderbeu nuk eshte shqiptar.Ndersa se nuk jane disa shqiptare dihet nder ta eshte Kreshnik Spahija,Mero BAze dhe EDi Rama

  1. ATILA says:

   O kelmendasi fakti qe ke nje mbiemer qe justifikonte ne ate kohe poziten ose profesionin ose graden ushtarake s’do te thote se nuk je shqiptar pasi c’do te thoshim per ata qe kane mbiemrat sipas gradave ose titujve te kohes se Bizantit ose Venedikut si p.sh Duka,Ikonomi,Protopapa,Papa qe jane Italiane apo Greke ? Toponimet ose emrat dhe mbiemrat mund te ndryshojne por gjaku yne mbetet ai qe ka rrjedhur gjithmone ne dejet e stergjysherve tane gjaku Pellazg-Ilir-Arberor-Shqiptar.Ne zihemi jo se s’jemi shqiptar por sic e kemi zakon ne Shqiptaret kush e kush eshte me Shqiptar se tjetri.Por ne jemi Shqipetar dhe vetem kaq.

  2. Eden says:

   Shqiptare te dashur ne gjithe postimet qe lexova ndaj plotsisht mendim me z.Tani, dhe me te gjith ata qe mendojn se e keqja na vjen nga feja e poshter e bythperpjetve.
   Shembull: Ata qe sot i thone vetes helene ne te vertet jane mongole te greqizuar, e vetem se besojne ne Krisht kane pasaporte prendimore e shpatulla te ngrofta.
   Pra ZHDUKNI MJEKRROSHET TALIBANE QE TE SHPTOJME NGA E KEQJA E MADHE. Bojkotoni islamin dhe perqafoni kulturen kristiane jepini fund te keqes qe na gjemon prej 600 vjetesh.
   Mbylljani halen schmittit

 58. gjon says:

  Eshte detyre e historianve SHQIPTARE me argumenta shkencore te hedhin poshte tezat e ketije pseudo historiani e te shpallet si nje ANTI SHQIPETARE I FELLIQUR I KOHRAVE MODERNE.

 59. dhembeli says:

  Eshte e dhimshme te mohosh origjinen ,kjo vjen nga horizonti i ceket ,i mosnjohjes te prejardhjes tende.Eshte tjeter per ata qe u kthyen ,ju perulen turkut deri ne ndryshim gjaku e tashti kthehen kunder njeri tjetrit.

 60. Eden says:

  Shqiptare te dashur ne gjithe postimet qe lexova ndaj plotsisht mendim me z.Tani, dhe me te gjith ata qe mendojn se e keqja na vjen nga feja e poshter e bythperpjetve.
  Shembull: Ata qe sot i thone vetes helene ne te vertet jane mongole te greqizuar, e vetem se besojne ne Krisht kane pasaporte prendimore e shpatulla te ngrofta.
  Pra ZHDUKNI MJEKRROSHET TALIBANE QE TE SHPTOJME NGA E KEQJA E MADHE. Bojkotoni islamin dhe perqafoni kulturen kristiane jepini fund te keqes qe na gjemon prej 600 vjetesh.
  Mbylljani halen schmittit

 61. Onufri says:

  Illyrian origin

  The theory that Albanians were related to the Illyrians was proposed for the first time by the Swedish historian Johann Erich Thunmann in 1774. The scholars who advocate an Illyrian origin are numerous. There are two variants of the theory: one is that the Albanians are the descendants of indigenous Illyrian tribes dwelling in what is now Albania. The other is that the Albanians are the descendants of Illyrian tribes located north of the Jireček Line and probably north or northeast of Albania

  Robert D’ Angelo-“Enigma” vol 7-

  “Albanians are the oldest people not only in Balkan but of all Europe

  Albanian element material existence and supremacy of the spirit of the Albanian language, which ruled from Kostandinopoli in Kerson, from Athens to the coasts of France, from Albania to Egypt, from the Danube in Rome and to Sicily, and the pillars of Hercules to the Caucasus

  Albanians today with the right view as the typical Aryan people and the people of Ancient Europe by the name its etymologic Albanian-born, white or native-born from the white race

  Then continues this nation that is small today but in his time was the largest of Europe and the source of almost all peoples of our continent.”

  Eqerem Cabej:

  “Shqiptarët banojnë sot në një pjesë të trojeve, ku në periudhën antike kanë banuar popullsi ilire; nga ana tjetër, në burimet historike nuk njihet ndonjë emigrim i shqiptarëve nga vise të tjera në trojet e sotme; një pjesë e elementeve gjuhësore: emra vendesh, fisesh, emra njerëzish, glosa, etj., që janë njohur si ilire, gjejnë shpjegim me anë të gjuhës shqipe. Format e toponimeve të lashta të trojeve ilire shqiptare, të krahasuara me format përgjegjëse të sotme, provojnë se ato janë zhvilluar sipas rregullave të fonetikës historike të shqipes, d.m.th. kanë kaluar pa ndërprerje nëpër gojën e një popullsie shqipfolëse; marrëdhëniet e shqipes me greqishten e vjetër dhe me latinishten, tregojnë se shqipja është formuar dhe është zhvilluar në fqinjësi me këto dy gjuhë këtu në brigjet e Adriatikut dhe të Jonit; të dhënat arkeologjike dhe ato të kulturës materiale e shpirtërore, dëshmojnë se ka vijimësi kulturore nga ilirët antikë te shqiptarët e sotëm.”

  Ballkani në vitet 582 – 612 para dyndjeve sllave.
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/04/Historical_map_of_the_Balkans_around_582-612_AD.jpg

  Gotfried Leibniz-

  Letrat shqiptare:

  “Janë të njohura tri letra, si duket letërkërkesa të Lajbnicit dërguar një bibliotekisti në Berlin. Në letrën e parë të datës 24 janar të vitit 1705, Lajbnici shprehte mendimin se shqipja duhej të ishte një gjuhë sllave, kurse gjuha e ilirëve të lashtë mund të ekzistonte diku në Epir.

  Letrën e dytë ai e shkroi pothuajse pesë vjetë më vonë, më 10 dhjetor 1709, pasi kishte shtënë në dorë një libër dhe një fjalor të gjuhës shqipe, që ishte identifikuar (nga Erik Hemp), përkatësisht Fjalorin latinisht-shqip të frang Bardhit (Dictioarium latinoepiroticum, Romë 1635 ) dhe veprën e Pjetër Budit.

  Duke hedhur poshtë mendimin e shprehur në letrën e parë se “gjuha e ilirëve të lashtë ishte një gjuhë krejt e ndryshme nga shqipja”, në këtë letër të dytë ai arriti në përfundim se: “… kjo ishte gjuha e ilirëve të lashtë”. ”

  Genetic Ancestry-ADN

  In a University of California, Davis study in July 2012 regarding the geography of recent genetic ancestry across Europe the genomic data of 2,257 Europeans (including 9 samples from Albania and 15 from Kosovo),were analysed.The results of the study suggest that a “reasonable proportion of the ancestors of modern-day Albanian speakers are drawn from a relatively small, cohesive population that has persisted for at least the last 1,500 years”, as the samples of the Albanian speakers exhibited the highest levels of IBD sharing. The levels of common ancestry with neighbouring groups suggest the existence of a small group rather than an isolated one. Also the “Greek samples (and to a lesser degree, the Macedonian ones) share much higher numbers of common ancestors with Albanian speakers than with other neighbors, possibly due to smaller effects of the Slavic expansion in these populations” and that the “Italians share more common ancestors with Albanian speakers than with other populations”. However, the common ancestry between Albanian- and Italian speakers may reflect more recent migrations as common ancestors of the groups are found in the last 1600 years. As for the origin of the Albanian population the results of the study are consistent with the view that the Albanians “descend in large part from the Illyrians (Wilkes, 1996) who populated the eastern side of the Adriatic sea and part of modern-day Salento (Italy) during Roman times”

  PS:

  te pershendes eleΥΘeriskepsi…

  Mana Mou Hellas
  http://www.youtube.com/watch?v=hq7fSxjQPiE

  …te fala 😉

  1. mirel says:

   Ik ore sourdhjak.
   Si greket si maqedonasit kane ngjyre te erret te te ardhurve endacake nga arabet,
   ndersa ne jemi shumica geshtenje dhe pak kuqashe,,ne jemi berthame e perendimit, na del tani nje Schmid dhe nje Davis dhe thone te kunderten, dhe kjo eshte e verteta.
   Po sa ambasadore amerikane qe kane shkelur per here te pare ne Shqiperi ne vitet 1900 kane thene se Hamleti eshte nje drame e shqiptareve.
   Verioret hollake, te gjate dhe me shiritat e zinje te hakmarrjes…
   U bete ju bythezinjte te merrni flake nga nje plere e peshtire.
   Pederast ai, e pederaste ju

 62. nastradini says:

  NE SHQYPTARET JENA FILL PAS MAJMUNIT DUKE KERKUE AKOMA BANANEN.

  Kjo eshte nje e VERTETE ashiqare dhe nuk ka pse te na provokoje Schmitt-i austriaku apo ndonje tjeter per te na hequr krenarine PATRIOTIKE si populli me i vjeter ne Bote. Sepse evolucioni i Darvnit ne Shqypnine tone ka mbetur ne vend numero qe nga Koha e Qepes, kur majmuneve te fiseve perreth filloi t’i zhdukej BISHTI nderkohe qe shqyptareve u mbeti origjinal sic ja kishte falur Zoti. “Si more keshtu?” “Po more ashtu!” thote nastradini, jo nastradini fallco, sigurimsi i gallatave dhe barcoletave enveriste ne TEMA, por nastradini tuaj, dora vete:

  nastradin-majmuni me BISHTE
  more shqyptare NACIONALISTE,

  qe krenoheni ne TEMA, se jeni te gjithe nga FISI famoz, fill pas majmunit, qe hidhet nga dega ne dege dhe po kerkon akoma bythejashte BANANEN e mbijeteses. TUNG! dhe kujdes kur te zgjidhni GORILLEN tuaj per kryetar FISI.

 63. Din Kruja says:

  Per kete njeri ka mund te jap opinionin tim ne dy opcione:

  1- Eshte nje kalama, mitoman, i cmendur, nje injorant, tip genjeshtari, mashtrues. Duke e pare ne foto te jep pershtypjen e nje deliranti,e nje personi jo serioz ose me sakte te nje idioti te lindur.

  2- Punon dhe pasurohet me para te ardhura nga institucione antishqiptare serbe dhe greke. Eshte shume e mundur qe edhe materialet i vijne te gateshme.

  Pseudointelektualet dhe antiatdhetaret qe i kane dhene suport ne Shqiperi i njoh si persona te cilet nuk njihen per te mete menderisht. Ka mundesi qe edhe keta te kene perfituar para nga institucionet e huaja qe kane financuar kete monster.
  Ketu problemi me i madh per mua rezulton te jete se institucionet akademike, universitare dhe shkencore ne Shqiperi deri me tani nuk jane ndjere ndaj punimeve te ketij antishqiptari. Akoma me ulerites del problemi qe ky fare “shkencetari” botohet nga shtepi tona botuese. Agjensite qe kane objekt sigurine kombetare duhet te investigojne per menyrat se si i kane realizuar maredheniet financiare botuesit shqiptare me Schhmitt-in.
  Do te ishte ne nderin e Ministrise se Jashtme qe ta shpallte “person non grata” dhe ti refuzoje dhenie vize per hyrje ne Shqiperi per sa te jete gjalle.

 64. Tingujt e Kosoves says:

  Se di mor vlla se perse na kan inat te gjithe per historine tone te lavdishme iliro-dardane?! Te gjithe e duan ILIRINE apo te jene ilir, ne fakt… ne disa aspekte ky e ka mire: E para, ne nuk jemi vazhdimesi e ilireve, sepse— kultura na eshte transformuar krejtesisht “pothuajse”. e Dyta: quhemi Shqiptar te gjithe banoret e Ilirise e jo edhe jashte saj— GABIM. PSE: shqiptar eshte fis Ilir, shqiptar-Alban ne perkthim shyp i bie shqiptar… alban=shqiptar. Pra, Dardan fis ilir, pra dardan-kosovar. Pra, Dardan-kosovar, Alban-shqiptar, Taulant, Enkelejt, Dalmat jane ILIR…PRA ILIR eshte KOMBI, e jo Shqiptar.

  Dalmatet jane KROATET E SOTEM. Dalmatia, apo Dalmacia. Dalmatet ishin FIS shume i madh ILIR-kombit ilir, pra, kroatet jane ILIR, dhe nuk jane Shqiptar e as kosovar-dardan. Sllovenet jane ILIR, se di se cilit fis i takojn…ama Sllovenet jane Slloven sepse termi gjeografik eshte Sllovenia. Sikurse Kosova-kosovar apo Dardania-Dardan, apo ALbania-Alban…krejt jemi ILIR e jo SHQIPTAR.

  Une jam kosovar, NUK jam Shqiptar…jam Kosovar-dardan i Lashte…kam kombin Ilir e vllezerit e mij ne kombin ilir jane: Albanet-shqiptaret, Dalmatet-kroatet, nje pjese e boshnjakeve te vjeter, sllovenet, pra te gjithe ata qe kane GJAK ILIR. KUPTONI o POPULL, lerni historit e shqiptarizmit…Historia eshte histori.

  Sa per skenderbeun: Ku i dihet…ndoshta ka bere ndryshe se qmendojm.

  Sa per ate qe thote se miti serb gabon per kosovaret: e vertete… serbet thon se dardanet humben shume ne luften kunder Romakeve, u shfarosen teresit, dhe ne zum trojet e tyre…se ata ishin pakice… ndekrohe qe FORTESA ME E MADHE e ILIRISE ishte DARDANIA apo Kosova Martire.

  Mendoj se: Kroatet jane pasues AUTOKTON te ILIREVE, ngase atje nuk u perzie fara e turkut sikurse e ne kosovareve dhe shqiptareve…kulturen e perendimit dhe iliris e ke ne Dalmati dhe Slloveni… dhe vet fakti i ndertesave pa plan ne Kosove e Shqiperi, tregon Mutin qe ka len Turku ktu.

 65. kelmendasi says:

  Atila
  Nuk e ke kuptue ironine ne komentin tim.Kjo gazete dhe komentuesit e bene hero dhe viktime Ardian KLosin i cilli thonte se Skenderbeu ishte sllav.Une jam 100 karat shqiptar se nuk kane ndrrue kurre asgja te paret e mij as fene as kulturen as territorin.Nuk paragjykoj njerezit me fe tjera qe jane shqiptare si une por e permenda si fakt

 66. tefta says:

  shqipetaret jane te lidhur me fene e gjuhes se tyre dhe te gjith fete kane ardhur ne europe per ti marre paren europes ,se nuk i perkasin europes keto fe ne nje kohe qe europa thekson qe ka kulturen e e heleneve te lshte cilet kishin ZEUSIN zotin etyre dhe dymbedhjete perendite e tjera qe nuk kane lidhje me biblen

 67. Tingujt e Kosoves says:

  …Se di mor vlla se perse na kan inat te gjithe per historine tone te lavdishme iliro-dardane?! Te gjithe e duan ILIRINE apo te jene ilir, ne fakt… ne disa aspekte ky e ka mire: E para, ne nuk jemi vazhdimesi e ilireve, sepse— kultura na eshte transformuar krejtesisht “pothuajse”. e Dyta: quhemi Shqiptar te gjithe banoret e Ilirise e jo edhe jashte saj— GABIM. PSE: shqiptar eshte fis Ilir, shqiptar-Alban ne perkthim shyp i bie shqiptar… alban=shqiptar. Pra, Dardan fis ilir, pra dardan-kosovar. Pra, Dardan-kosovar, Alban-shqiptar, Taulant, Enkelejt, Dalmat jane ILIR…PRA ILIR eshte KOMBI, e jo Shqiptar.

  Dalmatet jane KROATET E SOTEM. Dalmatia, apo Dalmacia. Dalmatet ishin FIS shume i madh ILIR-kombit ilir, pra, kroatet jane ILIR, dhe nuk jane Shqiptar e as kosovar-dardan. Sllovenet jane ILIR, se di se cilit fis i takojn…ama Sllovenet jane Slloven sepse termi gjeografik eshte Sllovenia. Sikurse Kosova-kosovar apo Dardania-Dardan, apo ALbania-Alban…krejt jemi ILIR e jo SHQIPTAR.

  Une jam kosovar, NUK jam Shqiptar…jam Kosovar-dardan i Lashte…kam kombin Ilir e vllezerit e mij ne kombin ilir jane: Albanet-shqiptaret, Dalmatet-kroatet, nje pjese e boshnjakeve te vjeter, sllovenet, pra te gjithe ata qe kane GJAK ILIR. KUPTONI o POPULL, lerni historit e shqiptarizmit…Historia eshte histori.

  Sa per skenderbeun: Ku i dihet…ndoshta ka bere ndryshe se qmendojm.

  Sa per ate qe thote se miti serb gabon per kosovaret: e vertete… serbet thon se dardanet humben shume ne luften kunder Romakeve, u shfarosen teresit, dhe ne zum trojet e tyre…se ata ishin pakice… ndekrohe qe FORTESA ME E MADHE e ILIRISE ishte DARDANIA apo Kosova Martire.

  Mendoj se: Kroatet jane pasues AUTOKTON te ILIREVE, ngase atje nuk u perzie fara e turkut sikurse e ne kosovareve dhe shqiptareve…kulturen e perendimit dhe iliris e ke ne Dalmati dhe Slloveni… dhe vet fakti i ndertesave pa plan ne Kosove e Shqiperi, tregon Mutin qe ka len Turku ktu.

  1. B_2 says:

   Keshtu eshte kjo pune kur cdo i rrept e i shkept flet per shkence!
   I paske ngatru mendimet e i paske bo çull
   Lexo, meso, kush ishin te paret tane, cfar do te thote prejardhje e DREJPERDREJTE, cfar do te thote asimilim dhe kulture!
   Kombi eshte kulture dhe gjuha eshte shtylla e identitetit kulturore te cdo kombi. Nese pjese te fiseve ilire qe nuk arriten te terhiqen ne male, u asimiluan ne sllav, kjo nuk dmth se ato mund te thirren si ilir, por si sllav! Ne te kundrten, po te kishin ruajtur gjuhen dhe kulturen e mocme, do t’u quheshin sot shqiptar.

   Lexo, meso… https://www.facebook.com/media/set/?set=a.139407142773730.23767.100001133356751&type=3

 68. Onufri says:

  TE HUAJ QE FLASIN PER ORIGJINEN E SHQIPTAREVE….

  Encyclopedia Britannica
  Page 483

  The Albanians are apparently the most ancient race in southeastern Europe. History and legend afford no record of their arrival in the Balkan Peninsula.

  They are probably the descendants of the earliest Aryan, immigrants, who were represented in historical times by the kindred Ilryrians, Macedonians and Epirots;

  the Macedonians and Epirots are believed by Hahn to have formed the core of the pro-Hellenic Tyrrheno-Pelasgian population which inhabited the southern portion of the peninsula and extended its limits to Thrace and Italy.

  The Illyrians were also ” Pelasgian,” but in a wider sense. Of these cognate races, which are described by the Greek writers as barbarous or non-Hellenic, the Illyrians and Epirots, he thinks, were respectively the progenitors of the CÍegt, or northern, and the Tasks, or southern, Albanians.

  The Via Egnatia, which Strain)(vii. fragment 3) describes as forming the boundary between the Illyrians and Epirots, practically corresponds with the course of the Shkumb, which now separates the Ghegs and the Tosks.

  The same geographer (v. 2.221) states that the Epirots were also called Pelasgians; the Pelasgian Zeus was worshipped at Dodona (Homer, II. xvi. 234), and the neighbourhood of the sanctuary was called Pelasgia (Herodotus ii. 56).

  The meaning of the term ” Pelasgian ” is, however, too obscure to furnish, a basis for ethnographical speculation; in the time of Herodotus it may have already come to denote a period rather than a race. The name Tost is possibly identical with ‘1’im.tts, Elruscus, while the form Tyrrkenus perhaps survives in Tirana.

  ———————————-

  Culture worlds
  By Richard Joël Russell, Fred Bowerman Kniffen
  Science – 1951 – 620 pages

  Page 202

  Thraco-Illyrian was one of the earliest Indo- European languages in Europe. It
  survives only in Albanian.

  ——————–

  One Europe, many nations: a historical dictionary of European national groups
  By James Minahan

  History – 2000 – 781 pages
  Page 29

  The Albanian language forms the only surviving dialect of the Thraco-Illyrian branch of the Indo-European languages.

  Seems to validate the Albanian claim to be the Balkan peninsula’s original inhabitants.

  ———————–

  World history

  By Hutton Webster

  Page 530

  No other part of Europe of equal extent contains so many different peoples as the Balkan Peninsula.

  The original inhabitants are represented to-day by the Albanians

  ———————

  Embassy of the Czech Republic in Tirana

  The Albanian Language A more concrete evidence of the Illyrian-Pelasgian origin of the Albanians is supplied by the study of the Albanian language.

  Notwithstanding certain points of resemblance in structure and phonetics, the Albanian language is entirely distinct from the tongues spoken by the neighboring natonalities.

  This language is particularly interesting as the only surviving representative of the so-called Thraco-Illyrian group of languages, which formed the primitive speech of the inha

  A more concrete evidence of the Illyrian-Pelasgian origin of the Albanians is supplied by the study of the Albanian language. Notwithstanding certain points of resemblance in structure and phonetics, the Albanian language is entirely distinct from the tongues spoken by the neighboring natonalities.

  This language is particularly interesting as the only surviving representative of the so-called Thraco-Illyrian group of languages, which formed the primitive speech of the inhabitants of the Balkan Peninsula.

  ————————–

  WHO WERE THE ILLYRIANS

  Albanian is the only Indo European language that has preserved the archaic structure of proto Aryan language. Albanian adjectives and ordinals come after the stressed nouns.

  The law formulated in 1892 by J. Wackernagel, according to which unstressed parts of the sentence tend to occupy a position after the first stressed word normally situated at the beginning of a sentence qualifies Albanian as the oldest living Indo European language.

  http://web.archive.org/web/20071106105423/www.geocities.com/protoillyrian/

  —————————

  The Journal of race development, Volume 2
  By Clark University
  (Worcester, Mass.) History – 1912

  Page 56

  The formation of the skull and other distinct racial characteristics indicate an approximately pure ancestry and certainly one of great antiquity.

  The concensus of scholarly opinion is that the Albanians were derived from the ancient Pelasgan race, the oldest race of Europe.

  Thus the Albanians can justly claim to be one of the oldest and purest races in Europe; and this is further attested by the fact that they are a most virile people.

  ———————————

  Albania, the foundling state of Europe‎

  Wadham Peacock – History – 1914 – 256 pages

  Page 197

  The Shqipetars have not only preserved their mountain homes but also their language and their laws. Albanian, to give it the modern name, is a very ancient Aryan tongue which was spoken by the Balkan tribes before the time of Alexander the Great.

  Page 182

  The more than a thousand years’ struggle of the Shqipetars against the Slav and the Turk has always been passed over as an incident of no importance.

  Page 205

  The Albanian comes of the oldest race in Europe, he is the descendant of the original owners of the soil, and to him the Slav, just as much as the Turk, is an intruder and a supplanter

  —————————-

  Metta Spencer – Political Science – 2000 – 378 pages

  The Albanian language, though indo-European, is entirely distinct from the tongues spoken elsewhere in the region,

  and is the only surviving representative of the so-called Thraco-Illyrian group of languages, which was spoken by the inhabitants of the Balkan Peninsula before the Roman period

  ———————————

  Hutton Webster – History – 1921 – 755 pages

  No other part of Europe of equal extent contains so many different peoples as the Balkan Peninsula. The original inhabitants are represented to-day by the Albanians

  ————————————

  The wars of the Balkan Peninsula: their medieval origins

  By Alexandru Madgearu, Martin Gordon

  Page 171

  Croatian Historian Dr. ALEKSANDER STIPCEVIC

  Remarks that:

  In fact, the theory of Albanian autochthony has never been disputed with such determination and savagery as today, precisely when so much scientific proof has been produced in its support.

  Nevertheless, the number of researchers still today refusing to take into consideration the many arguments supplied by different academic disciplines has shrunk, or, more accurately, absolutely the only researchers who deny the theory of Albanian autochthony are Serbian.

  Serbian archaeologists and historians began long ago to dispute the autochthony theory, but this opposition increased especially after the great Albanian revolt in Kosova in 1981. It was therefore a consequence of a political event rather than of new scientific data.

  ——————————-

  Harvard Classics, Volume 28

  By Charles W. Eliot – 2008 – 504 pages

  Page 285

  They are a true and living nation, a nation whose importance to the matter in hand is quite out of its proportion to its extent in mere numbers.

  In near neighborhood to the Greeks still live another race of equal antiquity, the Shqipetar or Albanians.

  These, as I believe is no longer doubted, represent the ancient Illyrians.

  —————————————-

  Leavening the Levant
  By Joseph K. Greene Religion – 1916 – 353 pages

  Page 25-27
  THE ALBANIANS

  The Albanians are an Aryan race, first known as Pelasgians, but called Illyrians by the Romans.

  With 25,000 Albanian soldiers Alexander the Great conquered Asia. Their country lies along the shore of the Adriatic Sea, with Montenegro on the north, Greece on the south and Macedonia on the east.

  It is a very mountainous country, divided in the center by the river Shkumbi, which empties into the Adriatic. The people north of this river are known as Ghegs though they call themselves Shqipetar and those south of the river are known as Tosks.

  From the earliest times they have been divided into clans, each loyal to its chief. They resent any injury done to any member of the clan, and blood feuds (vendetta) are common.

  Like the Highlanders of Scotland they wear a kilt and an embroidered jacket. They arc a handsome race, independent and brave, and the men always go armed.

  They greatly love their mountains and are intensely patriotic. Their women do much outdoor work, but are treated with respect. With some variety of dialect, their language is one, and their customs are one.

  After the Balkan war (1912-13) nearly half of Albania was occupied by the Greeks, the Servians and the Montenegrins, and had it not been for the intervention of the European Powers, all their lands would have been seized by the hostile states surrounding them.

  As an independent Aryan people, neither Slav nor Greek, the Great Powers determined to recognize the Albanians as an independent state.

  They appointed a commission to organize the government and recognized Prince William of Wied as their ruler.

  ———————–

  HISTORIA E AUSTRISE;
  THE HISTORY OF AUSTRIA

  Illyrians, people of Indo-European stock who are considered ancestors of modern Albanians, settled on the northern and eastern coasts of the Adriatic Sea.

  Included among them were the Dalmatians and the Pannonians. Eventually, the ancient region of Illyria would include the western part of the Balkan Peninsula from the Danube River to Epirus.

  ——————————————

  The Albanians: an ethnic history from prehistoric times to the present

  By Edwin E. Jacques

  Page XIV

  People ask more specifically, where did Albanians originate? So first we shall examine archaeological findings, then the highly sophisticated detective work of linguistic experts, and finally the popular traditions preserved in the earliest chronicles of ancient scholars.

  Here we discover trace of Albanian‘s otherwise incomprehensible pre-historic culture. This ancient Pelasgian people antedated the developing civilizations of Greece and Rome .

  Their determination to preserve their ethnic identity, their passion of their own land, language and liberty were threatened by both the eastern and western empires of Christendom, and later by the ottoman Turks.

  Page xiii

  Serious scholars claim Albanian ethnicity for the poet Homer, the philosopher Aristotle, and Hippocrates, the father of Medicine. Jerome, who translated the Latin vulgate bible, was of Illyrian, or Albanian, descent, as was Pope clement XI.

  So was Ecumenical Patriarch Athenagoras I, who in 1964 met Pope Paul VI to release one another from the anathemas of 1054, which split the eastern Catholic church from the West.

  An astonishing number of Albanian were promoted to the highest governmental offices of the Ottoman empire the Italian Francesco Crispi declared himself of Albanian blood.

  So was Mohammed Ali Pasha. Who in 1805 established the beneficent century-long regime in Egypt . And so was Mustapha Kemal, founder of modern turkey, and called “Ata-Turk”

  ——————————

  Archeology is the historical science
  Page 2

  http://books.google.com/books

  Page 34

  The British philologist Joseph Swire. In his book Albania: the rise of a kingdom, published in 1929 was based on his five years of serious research in Albania and elsewhere.

  Swire concluded that the Albanian race is descended from the earliest Aryan immigrants and was represented in historical times by the Thraco-Illyrians and Epirotes or Pelasgians who originally inhabited the whole of the Balkan Peninsula between the Danube and the Aegean.

  He pointed out that the earliest Greek writers described the Epirotes as non-Hellenic and that the inhabitants of Macedonia, Illyria and Epirotes spoke the same language and had similar customs (Swire 1929, 4)

  ———————————–

  The Albanians: an ethnic history from prehistoric times to the present By Edwin E. Jacques

  Page XIV

  People ask more specifically, where did Albanians originate?

  So first we shall examine archaeological findings, then the highly sophisticated detective work of linguistic experts, and finally the popular traditions preserved in the earliest chronicles of ancient scholars.

  Here we discover trace of Albanian‘s otherwise incomprehensible pre-historic culture.

  This ancient Pelasgian people antedated the developing civilizations of Greece and Rome .
  Their determination to preserve their ethnic identity,

  their passion of their own land, language and liberty were threatened by both the eastern and western empires of Christendom, and later by the ottoman Turks.

  —————————–

  The Encyclopedia Americana: a library of universal knowledge, Volume 3

  Reference – 1918

  Page 85

  The Albanians of Illyrian stock are the most ancient historic races of the Balkans.

  The Slavs are latecomers by migration and conquest.

  ——————————-

  Albania, the foundling state of Europe
  Wadham Peacock – History – 1914 – 256 pages

  Page 197

  The Shqipetars have not only preserved their mountain homes but also their language and their laws. Albanian, to give it the modern name, is a very ancient Aryan tongue which was spoken by the Balkan tribes before the time of Alexander the Great.

  Page 182
  The more than a thousand years’ struggle of the Shqipetars against the Slav and the Turk has always been passed over as an incident of no importance.

  Page 205

  The Albanian comes of the oldest race in Europe, he is the descendant of the original owners of the soil, and to him the Slav, just as much as the Turk, is an intruder and a supplanter

  —————————-

  The Balkans: a laboratory of history

  William Milligan Sloane – History – 1914 – 322 pages
  Page 40

  Albania at first sight it seems very curious that the national costume of modern Greece was adopted or adapted from that of a stock not Greek at all,

  a little folk the most remarkable of the European continent, namely, the Albanians, a people, as far as we know, absolutely without any close, or at least calculable, affinity with any other, whether of race, speech, or institutions;

  still using the oldest known European language;

  retaining, without unity of religion, habitat or manners, a unity of nature, appearance, and character which sets them absolutely apart from the surrounding populations, with whom they mingle freely but do not coalesce.

  The explanation is that in a high sense they are the makers of modern Greece.
  ————————————-

  Greece and the Greeks, tr.[from Lifvet i gamla verden] by M. Howitt

  by Fredrika Bremer 1863

  Page 294

  Nearly the whole population of Eleusis is Albanian, and speaks the Albanian tongue—a language altogether different from Greek, and which is asserted by many to be a descendant of the most ancient Pelasgian tongue.

  It is still the popular language of Albania (Epirus), the country in which the Pelasgian Zeus was worshipped.

  ———————————

  Studi critici, Volume 2
  Critical Studies, Volume 2

  By Graziadio Isaia Ascoli – Comparative linguistics – 1877
  Page 63

  della lingua, come quelle della storia, delle tradizioni e dei costumi, provano che gli Albanesi sieno i diretti discendenti degli Illirio-Macedoni e degli Epiroti dell’antichità, rendendo perciò ancora assai probabile l’opinione di chi fa degli Albanesi i continuatori dei Pelasgi, i Neo-Pelasgi, cosi come NeoElleni si direbbero i Greci moderni

  Translate in English

  Language, such as history, traditions and morals, show that the Albanians are the owners direct descendants of the Illyrians, Macedonians and Epirote antiquity,

  The Albanians are the continuity of the ancient pelasgians, the Neo-Pelasgians, as NeoHellenic as well you would say the modern Greeks

  ————————–

  Christian union, Volume 107
  By Alfred Emanuel Smith

  Language Arts & Disciplines – 1914
  Page 679

  Modern Greece, says the author, ” owes much to the Albanians, who, during the years of their [the Greeks’] revolt against Turkey, came frequently, though spasmodically, to assist in their struggle for liberty.

  So grateful were the Greeks that they adopted as their national costume the picturesque garb of their allies.”

  ———————————

  KA DHE DISA QINDRA TE TJERE…,PER SOT E LEME ME KAQ… 😉

  1. hajriu says:

   Zoti ta befte hallall per keto artikuj te perkryer e realist qe na ke servirur. Plasini syte or 300 e grekut edhe ju sllave te ndyre .
   RROFTE RRACA ARJANE SHQIPTARE!

   1. enea says:

    Ti hajrio mos u gezo kot, ti qe nga emri dukesh qe je aziatik :). Muah

  2. enea says:

   Po e nis nga fundi.
   Me thuaj, pse keta Shqiptare u rreshtuan me greket ne luftera??? SI ka mundesi qe nuk e bene kete gje per Shqiperine?

   Ah, Shqiperia “moderne” i detyrohet shume Greqise, se kjo e fundit mban atje 800000 shqiptare.

   Per sot po e le me kaq, jo per gje por nuk do te me pergjigjesh dot.

   Te keshilloj te lexoj nje artikull me titullin “Vezet e qyqes” 🙂

 69. Edion says:

  Per mua ka 100% te drejt zoti Schmitt. Cdo person shqiptar qe eshte i ndergjegjshem ndaj vetvetes dhe neqoft se e ndjen prejardhjen e tij Ilire nuk mund te jet mysliman. Myslimanizmin e solli sunduesi me dhun, me manipulim dhe me force, dhe nuke e zgjodhi vet populli me deshiren e tij. Ata qe e zgjodhen me deshire, e zgjodhen per interesat e tyre dhe keta nuk mund te quhen Shqipetar por TRADHETAR. Per mua kush e ndjen veten e tij mysliman nuk eshte Shqipetar por Shqipfoles dhe eshte pa ndjenj kombi. Tani duke thene qe feja e Shqipetarit eshte Shqiptaria, kjo nuk eshte nje zgjidhje por nje shmangie e zgjidhjes. Une si person kur shikoj myslimanet (me falni) me bythperpjet ne mes te Tiranes duke u falur ARABISHT, dhe duke pare pran statujes se GJERGJ KASTRIOTIT nje zhami ofendohen si person qe ka ndjenj kombi. Dhe Gjergj Kastrioti u be ne nje far menyre Turk dhe mund te kishte shume interesa personale, Osmanet i dhane atij emrin e Aleksandrit te madh, por ai nuk e tradhetoj ne radhe te pare veten e tij pastaj kombin e tij. Per mua shteti Shqiptar eshte pa karakter.

  1. Onufri says:

   Koment rracist dhe i ulet,cdo njeri ka te drejte te besoje ne ate qe ai mendon se eshte me e drejte .
   Liria jote mbaron aty ku fillon liria e tjetrit!!

   1. hajriu says:

    Pse çprisje te thoshte nje kiurve greke si puna e Edionit ti mo onufri????? Edioni vetem ne kete artikull mund ti kete nderruar nja dhjete dymbedhjete here breçkat sa qe edhe prostituta me e mire e athines do ta kishte zili…….dava jevgjitesh athine …dava grekesh…ptuuuuuuuuuuuuuuuuuu………..grek , ju jeni sinjifikativi i ligesise ,kurverise , trillimit dhe pabesise .

 70. juliusx (ose gjakdhjere i janulles) says:

  Epiri eshte grek.Pike.Sa per te tjerat as nuk dua t’ia di…pune shqiptaresh…

 71. juliusx (ose gjakdhjere i janulles) says:

  Epiri eshte grek.Pike.Sa per te tjerat as nuk dua t’ia di…pune shqiptaresh… Rrofte kisha e Shen Kozmait,rrofte Janulla yne i bute e mjekerbardhe,rroft orthodoksia helene qe shkon ne 600 mije orthodokse helene ne Epir.

  1. hajriu says:

   Nuk po kuptoje nese po ironizon apo e ke me tere ment , megjithate di te theme se nje pjese e epirit i takon edhe grekeve se e kane furnizuar Epirin me konkubina greqie dhe meshkujt epiriot kane shplare logjet . Prandaj edhe them se haremet duhet me ja lene konkubinave greke ti popullojne , ashtu si dikur. Me te bukuren jevgjiteve te greqise dhe derrave sllav…

 72. Krenari says:

  Sa lexova emrin Shmid,mu ndez menjehere gjaku.Jam SHQIPTAR dhe jam krenar per kete.Ne shqiptaret kemi vuajtur historikisht dhe perseri edhe sot vazhdojme te mos jemi atje ku duhet,atje ku krenaria jone me te vertete e kerkon,atje ku kjo krenari te perputhet me vet identitetin tone,me historine tone,prejardhjen tone.Nuk dua ti bej koment askujt sa me poshte,por di te them qe edhe ne jemi pjese e historise,ashtu me aq sa themi e komentojme.Ne te gjithe rrugetimin tone si momb, gjate gjithe historise se egzistences sone,ndaj politikave asimiluse te cdo invazioni dyndjeje apo pushtimi,vetem nje gje kemi arritur te ruajme,ta mbajme te gjalle; Ajo eshte gjuha jone,kaq e embel e kaq e bukur!E pra mos e merrni lehte(nje keshille miqesore kjo),ne jemi akoma perfatkeq ne planet e vjetra te asimilimit.Vetem format kane ndryshuar,por ne princip jane po ato ide,ku ajo qe i meshohet me shume,eshte urrejtja ,percarja mes vedit.Dhe gjithmone jane gjetur mes nesh te tille jagosh qe skane fe e atedhe,qe ta bejne me se miri kete gje.Dhe arma e tyre me e mire eshte shpifja,dizinformimi,intriga,genjeshtra,puthadoret e pushteteve autoritare e keqeqeverisese.Keta ne momentet kur forcojne pozitat e tyre te paturpesise,dalin dhe me hapur,behen me arrogante e te pacipe,duke u bere dhe “garantet”e cdo lloj informacioni antishqiptar,sepse ata vetem dine “te shesin e te blejne”.Keto do te vazhdojne te ekzistojne e te jene akoma ne krye te sofres sone,te bisedes tone,te vet jetes tone.Ne duhet te ndergjegjezohemi vellezer,duke kuptuar mire dhe thelle,se dinjiteti i familjes,qe ne e mbrojme aq shume,eshte tek morali i saj,se pa te familja do te shthurej e shkaterrohej plotesisht.E pra SHQIPERIA eshte FAMILJA JONE dhe ate nuk duhet tja leme cave si ky ‘kolopuci’Shmid,qe do te perpiqen te gjejne shtigje per te na hedhe hi e tymnaje per te na percare,duke u sherbyer x-it e y-it,per pese para.Sot mund te perfitojne,se mendojne se jemi te dobet,por kurre smund ta shkaterrojne familjen e madhe SHQIPERI,se ne shpirtin e vertete te anetarit te saj,fshihen burime te pashtershme energjije pozitive,si pjese e karakterit dhe fizionomise se saj ,virtyte te tradites sone te lashte;JEMI POPULL PAQESOR!

 73. tourkofagos says:

  besoj se jam i fundit per te mbyllur kete teme per diskutim.
  edhe njehere del qarte se,gyzelet shqipfoles nuk jane shqiptare,pasardhes te ilireve,por mujahedine te ardhur nga Kawkazi.
  mos u lodhni duke u justifikuar e sjelle fakte cmendurie per te vertetuar shqiptarizmin tuaj,sepse nuk mbulohet muti me shurre…..
  zike,hajri cami,plaku cami,rrahimond arapi,tirronc lugati etj mblidhni mendjen e pranoni rrealitetin,nuk eshte turp te jesh korra,fundja kete zgjidhje ua dha Zoti dhe me Te nuk behet shaka……ade gezuar ramazonin.

  1. Onufri says:

   Gjithmone dhe gjithekush do te kete pergjigjen e shqiptareve,edhe ne rastin e nje njeriu(nqs je i tille) te vogel,nje trolli sic je ti…!
   Qesh mire kush qesh i fundit 😉

  2. juliusx (ose gjakdhjere i janulles) says:

   Amen,Amen!! Rrofte janulla e tere janaqet e dhimitraqet i fotaqet e langaraqet..ooppss..orthodhjakse!

  3. anticensurë says:

   turkunësumë,
   si ja kalove me krishtlindjet e tua(pas të vjelit)?besoj se mirë!?
   të mjaftuan paret e pensionit??ta kanë uliur pak,por me punën tënde të natës e rrumbullakon sumën,shumën,desha të thosha!
   ne ndoshat jemi pri kavkazi si thu ti por kemi lëvizur drejt perëndimit,kurse ti moj zemër,po lëviz drejt lindjes!drej prejardhjes së gërkut të sotëm!dhe disa vite të duhen që të përfundosh në etiopi!apo ke ndërmënd të zëbresësh më popshtë!në kenia p.sh.,bëj ca pare dhe zër ndonjë kazanovë keniane!!
   vetëm ki kujdes se gjermanet të presin pensionin,fillo e bëhu si gjermane!thjesht bëj zakonin ndrysho “kombësinë”sipas leverdisë ekonomike,dhe seksuale!

 74. Azeri says:

  Ky historiani do ti thote te vertetat dalngadale por jo pernjehere se iu bie si bombe,ai thote qe shumica e banoreve te shqiperise se sotme jane fise avare te ardhura nga dagestani dhe si njerez barbare qe ishin i shfarosen dhe i asimiluan banoret ilire prandaj dhe nuk ka asnje lidhje historike apo kulturore me iliret antik,avaret dhe bullgaret u ngulen ne ballkan pothuajse ne te njejten perjudhe, me pas erdhen sllavet e tjere,por avaret ishin shume tribale ,sllavet megjithese erdhen disa shekuj mbas tyre,gjuhen e shkruajten disa shekuj para fiseve avare prandaj thone qe shqiptaret nuk kane aftesi shtetformuese jane me shekuj mbas racave te tjera per zhvillim shoqeror afersisht afrikanet e europes.

  1. Onufri says:

   hehehe,vertet i beson keto,apo te ndihmonje te masturbohesh,jo per gje por dhe Akademia e Shkencave te Beogradit do te kishte zili…,mos u merzit,ka dhe me keq nga ty, 😉 !

 75. Marin says:

  Shashka e rradhes… thjesht sensacion per t’iu shitur libri.
  Librat dhe esete e tij kane nivel shume te ulet profesional, qe vetem kontradiktat ne publik i kane bere marketing.

 76. BABA says:

  shkrimi shume i sakte.

 77. SKENDER BEU I VJETER says:

  VJEN NJE BUDALLA HEDH NJE GUR NE LUME ,MBLIDHEN GJITHE TE MENCURIT DHE SE NXJERIN DOT.FOLI AUSTRIAKU DHE TE GJITHE PO BESONI SIKUR K THENE TE VERTETEN.AI GENJEN,PO JU CPATET QE ZIHENI?PALE PALE VASILI ORTODOKS QE JAU BERI GJAKUN SHQIPTARVE BLU.GJAKU O MAJMUN GREK DYKEMBESH KUDO NE DYKEMBSHAT ESHTE I KUQ DHE JO BLU.APO DO FUTIM POLITIKEN DHE NE GJAKUN DHE NE ORIGJINE.MIRE QE NUK THA QE SHQIPTARET ME GJAKUN BLU KUR LINDIN MBAJNE DY GISHTAT LART DHE BERTASIN LIRI(SLLOBODANKA)-DEMOKRACI RUFJANKA.

 78. B_2 says:

  @ Tingujt e Kosoves

  Keshtu eshte kjo pune kur cdo i rrept e i shkept flet per shkence!
  I paske ngatru mendimet e i paske bo çull
  Lexo, meso, kush ishin te paret tane, cfar do te thote prejardhje e DREJPERDREJTE, cfar do te thote asimilim dhe kulture!
  Kombi eshte kulture dhe gjuha eshte shtylla e identitetit kulturore te cdo kombi. Nese pjese te fiseve ilire qe nuk arriten te terhiqen ne male, u asimiluan ne sllav, kjo nuk dmth se ato mund te thirren si ilir, por si sllav! Ne te kundrten, po te kishin ruajtur gjuhen dhe kulturen e mocme, do t’u quheshin sot shqiptar.

  Lexo, meso… https://www.facebook.com/media/set/?set=a.139407142773730.23767.100001133356751&type=3

 79. tayson says:

  Shmid kurva sa per info. nuk eshte asnji gram Austriak ,
  por punon ne Austri .
  Ai eshte Zviceian qe do te thote superkurv antishqiptare .
  Shmidi ,kovaci zvicerian bashke me shume sociologe e historiane te BE-se ,
  punojn ethshem ne zhdukjen e historise shqiperise .
  Qellimi eshte zhdukja si komb ,si nji popullsi e pavlefeshme e pacivilizuar
  dhe e papranushme per kontinentin e vjeter .
  Per te gjithe ata qe i kap ndonji sinjal radari , shmidi nuk punon sipas nji iniciative te tij private me deformimin e historise shqiptare ,por i ngarkuar nga BE-ja ,Vendosja e sali berishes dhe mbeshtetja e BE-se te rregjimit kriminal ne kte vend , brockullat mbi historine dhe fig.historike shqiptare qe saliu kurves vicidolit i ka filluar qysh kur e vune president ,nuk ishin nje lajthitje prej shpellari ,por ai sinkronizim i qellimshem me faktorin e huaj ,si shmodi me Co . per aq kohe sa shqiptaret sdo jen te zote te pastrojn shtepine e tyre ,te huajt do vazhdojne lojen e tyre antishqiptare .shmidi e gjithe grupi ku ai ben pjes jane nji grup sharlatanesh qe gjenje hapsira ne nji vend si ky joni ,ku me pare na kane imponuar nji shkerdhate ne pushtet e tani kerkojn te ndryshojn identitetin ktij kombi ,pasi na kane ndryshuar vullnetin dhe drejtimin qe enderuam dikur .

 80. adriatik says:

  Oliver mosi thuaj islamikeve qe ishin bashkepuntore me turqit per 500 vjet se merziten dhe te presin koken pastaj.

 81. Qufarti says:

  turkofagos me kenaqe me vidjon me zorben, nuk di ku ka ndodhur, por besoj se eshte ne shba, kanada, ose belgjike?po pyes me c’kenge do te ngrinin shqipot boten e tere? me bij cobanesh kemi qene apo bashkohu o shok? po zagar qorri pse eshte bere kaq i bute? dje ai leshoi bomben kur tha se keta 100 vitet e fundit shqipot ozurpuan te gjitha teritoret perreth, dhe se ata pillnin shume? cjane keto zagarro?, ty te mbanim si me te zgjuarrin e shqipove, nuk e ke marre rrogen kete muaj nga talebanet apo baba dovleti? germo zagaro se mos gjen ndonje te re per scmidin(besoj se edhe ky do te jete antishqiptar). pershendetje karramahmut pashes.

 82. ASTROLOGU BIZANTIN says:

  O SCHMITT, O MUT AUSTRIE U QIFSH N’BYTH TI ME GJITHE
  ATO KURVAT E ZHOZIT. O KAR, O IDIOT SE KUPTON QE SIA VLEN
  BARRA TE MERRESH ME NJE POPULL MUTI SI KY SHQIPTAR.
  IK O IDIOT E MOS HUMB KOHEN ME KETO KARA. SHKO E
  STUDIO NDONJE POPULL ME KULTURE O TRAP.
  O SHQIPERI MUTI TE QIFSHA N’BYTH TY DHE ATE QE TE KRIJOJI!!!!!!!!!!

  1. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

   Amen,Amen!! Pse merren me keta shqipot bre?!

  2. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

   Amen,Amen!! Pse merren me keta shqipot bre?!Me duket se nuk kane pune tjeter…

 83. ONUFRIS says:

  Onufri shruante vetem greqisht. Skenderbeu(Γεωργιος Καστιώτης)Mbreti i EPIRIT komunikonte greqisht dhe turqisht(djali i edukuar ne oborrin e Sulltanit),u martua me ceremoni ne kishen greke dhe Orthodhokse te Beratit. Te gjitha qytetet e lashta ne Shqiperi jane te themeluara dhe te ndertuara nga greket, me zhvillim, kulture dhe mbishkrime greke. Gjuha shqiptare u formua shume me vone dhe ka per baze greqishten, turqishten, frengjishten, dhe shume huazime te tjera austriake dhe serbe. Prandaj dhe nuk ka dhe nuk mund te egzistojne shkrime shqipe te vjetra. Krijimi i abetares shqipe erdhi si pasoje e nevojes se komunikimit te popullsive me preardhje turke, greke dhe rrenjosjes te arsimit dhe kultures qe sollen sundimtaret te tjere si dhe nga sistemin zyrtar qe detyruan dhe vendosen okupatoret te ndryshem franceze, astrohungareze dhe serbosllave. Akoma dhe shume vone ne vitet 50-60, ne shume vise te Shqiperise qendrore dhe veriore komunikonin akoma dhe turqisht. Prandaj akoma dhe sot shume nga keta nuk kane mesuar gjuhen e aprovuar shqipe. Keta jane me siguri 100% turqit e mbetur islame. Nuk ka asnje deshmi qe shqiptaret e sotem kane lidhje me iliret. Te gjitha mbishkrime ilire jane greke. Feja qe mizoteronte akoma dhe ne periudhen otomane ishte greke orthodhokse dhe liturjia behej ne greqisht.
  Ne Shqiperi shqiptaret e mirefillte kane prejardhje greke.

  1. mirel says:

   jop or bajge jo.
   Tere greket e vertete jane me origjine shqiptare.

 84. mirel says:

  Ky Schmid eshte fajtor per vdekjen e Ardian Klosit.

 85. nikolin says:

  ky legen austriak,duhet te flas me pare,per demet qe na beri ne luften e pare botrore austrohungaria!!!!!!poketyre do u q,,,, nena te na thone baba!!!!!

 86. Fadil Bytyci says:

  Jemi apo sjemi me prejardhje ilire? Dua ti sygjeroj Oliverit:Permbaju parimeve shkencore te interpretimit te historise te cilat i proklamon me aq shume zhurme! Pergjigjeju shkencerisht pyetjeve:Me cilen gjuhe e deshifron emrat: SCARDUS,DRILON, DYRRAHIUM, EPIDAURI,NAISUS,THERANDA!Provo me griqishte! Ste del,Me Latinishte! Ste del,Me sllvishte!hahah spo duket gjekundi.Me thrakishte! Ste del.me vjen keq per parimet tuaja :shkencore” Kjo te del vetem me shqipen.provo,provo! Gjeje naj bisht! hahah te jan keputur ketu vegzat.
  E ke konsulltu kulturen e Komanit? Jooooo.Spaske degju per te.Ajo eshte nje kultre qe ka nje tregus ooo zotri! Kontinuitetin Iliro/shqiptar.
  Po me thuaj, ka mundesi nje historian te jet specialist i te gjith periudhave historike dhe me nje te sjellur te “rrezoj” tezat e Specialisteve gjerman te fushes se ballkanlogjise qe spo ti permendi se jeni shkenctar dhe mbase eshte dashur te konsultohen nga qe paskeshit speciifik te veqant dhe i vetmi ne bote qe eshte i specialziuar per te gjitha periudhat historike!!!je fut llugave per te promovu nje shtjellim te verdhe prej mercenari te qeshtjes se shqiptareve ne pergjithesi! E sa per Skenderbeun te preferoj ta qetsosh koneken tuaj te zhuritur nga mellefe me Operen e “Scanderbec” te cilen se kemi shkruar ne shqiptaret te motivuar njeanshmerisht.Ka nje muzike te jashtzakonshme edhe pse nje ppjese e saj ka humbur.Ka edhe shume qka qe ta palosi per toke ate krijes monstrume historiografike qe e ke ve ne sherbim te pseudoshkences te motivuar nga pargjykimet qe mendoj te kan semure.

 87. KY FAR PROFESORI I HISTORIS QE PO E QUJKA VETEN KAQ TE MEQEM DHE TE ZGJUT QE PASKA LECUE SHUM DHE PO E DIKA MIR HISTORIN E BALLKANI DHE PASKA SHKRUE MIR PER NE SHQIPTARET DHE NA PASKA NGRIT NE KULM SI KOMB DHE SI PAS ARDHES TE ILIRVE PO DUKA ME E SHPERBLY ME NI DHURAT TE FORT QE AJ MET VERTET MOS MI HARRUE KURR SHQIPTARET DHE MET VERTET ME FILLUE ME KRUE PER TA SHUM MA MIR QE ASHT KA SHKRUN PER SHKIJE DHE PER GREK POR AJ DUHET MENA KERKUE NEVE GJAKOVARVE SE NA JEMI SPECIJALISTA PER KET GRUP NJERZISH SE KY E PASKA SMUJEN E MORTHIT(KUR TE KRUHET BIRA E BITHES SIKUR ZHUGA)DHE I THEM KETI HISTORJANI QE TE LAJMROHET NE SHTAB NE GJAKOVË ATY KA SATE DON SUGJUK TE GJDO FORMATI QE JA SHNOSHIN SMUJEN E MORTHIT DHE E RAHATOJIN QE NUK NA SHAN MA POR RRIN TUNA LAVDU.

 88. Onufri says:

  @Onufris,
  Mos u bazo ne histori dhe harta invazionesh, por duhet te mesohesh t’i japesh perparesi autoktonise!

  “The Greek colonies were never much more than trading centre along the coast… there is no evivence that the interior was ever settled by rural Greek population”:
  * https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/264463_196372893743821_2642033_n.jpg

  Source:
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=196372893743821&set=a.196367803744330.45871.100001133356751&type=3&src=https%3A%2F%2Ffbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net%2Fhphotos-ak-snc6%2F264463_196372893743821_2642033_n.jpg&size=409%2C485

  This is the Skipitar, Epirot, Arnaut, or Albanian:
  * http://oi47.tinypic.com/wa1x5h.jpg

  Source:
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=372627486118360&set=a.279253038789139.60644.100001133356751&type=3&src=https%3A%2F%2Ffbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net%2Fhphotos-ak-ash4%2F398904_372627486118360_1634457905_n.jpg&size=791%2C504

  P.S.:
  Mjaft i ke dy nenvizime, se me shume te humb durimi per te lexuar, sepse njerez qe flasin keshtu si ju, zakonisht jane njerez qe nuk lexojne. Nese je i interesuar, kam ruajtur me mijera pjese librash nga njerez kompetent, kryesisht te kombeve dhe periudhave te ndryshme, qe nuk kane asnje ndjenje nacionalizmi per shqiptaret, por vetem per shkencen.

 89. AGIM DEDEJ says:

  MENDOJ SE ILIRET QE NE HERSHMERI TE FORMIMIT TE TYRE SI POPULL JANE BANOR TE MBRETERIVE TE FARAONEVE, TE CILET KANE QENE NE TE NJEJTEN KOHE KUNDERAHTARE TE TYRE, TE CILET LARGOHESHIN PER NE VENDBANIMIN KU JETOJME SOT DOKE RREMBYER ME VETE AR [ARBERI] PER TE QENE TE LIR [ILIR,]TE CILET NE GJUHEN E TYRE TE SHKRUAR TE TRANSMETUAR DERI TEK NE DALLOHEN NGJASHMERI NE VAZHDIMESI NE LETRAT E ARSHIVAVE TE BOTES DHE TE SHQIPERIS[SHQIPONJES QE I KA KARAKTERIZU TE PARET TANE DHE NE NE EMERTIMET TONA].NDERASA GREKET LE TE SHOHIN NGJASHERINE E GJUHES SE TYRE TE SHKRUAR TEK SLLAVET.

 90. Naser Palushi says:

  ARKEOLOGIJA DHE AUTOKTONITETI I ILYRO-SHQIPTARVET
  Gjurmimet arkeologjike në Shqipni gjinden ende në fillim. Okupacjonet e hueja pak a shum shkaktojshin nji pengim të ktyne gjurmimeve të dobishme për zhvillimin kulturuer të vendit t’onë, ku kanë lulzue qytetnime të ndryshme. Sot dy misjone arkeologjike, njani i kryesuem prej z. Leon Rey edhe tjetri prej z. L. M. Ugolini gjer më sot kanë bâm zbulime me rândësi të madhe t’epokave greke e romane. Mjerisht fushata e veprimevet të tyne âsht kufizue në Butrinto e n’Apolloni, dy vende klasike, kur se kërkimet në Shqipni të Veriut qi âsht tokë prehistorike e protohistorike, kanë mbetun djerr.

  Nga shkencat arkeologjike, dega prehistorike-protohistorike, në kta vitët e fundit kanë marrë nji zhvillim të math. Rândësija mâ e madhe i âsht dhânë në Gjermani, ku janë tue u krijue kathedra njana pas tjetrës nëpër universitetet e ndryshme.

  Kjo degë ka mâ shum rândësi për Shqipnín se sa për vende të tjera, sepse epoka prehistorike-protohistorike âsht arkeologji ilyrike e duhet të konsiderohet si nji shkencë kombtare dhe e domosdoshme për me ndriçue të kaluemit t’onë.

  Asht e dijtun se kjo shkon krah për krah me kulturën klasike, mbasi në Shqipní përputhen të dy qytetnimet edhe në vorret e Ilyrvet gjindet importi grek direkt ase imitacioni i formavet.

  Zbulime paleolithike mungojnë, po gjurma kulturore dalin piksëpari në fazën e fundshme neolithike.

  Konstatohen katër klasë të gjuetunash, ndër të cilat âsht edhe nji thikë obsidiani qi u’gjet në Butrinto e me qênë se ky farë guri në Shqipní nuk gjindet po në ishullin e Melos, duken kjartas relacjonet qi kanë pasun banorët e këtushëm me vendet e largta të Mesdheut, qysh në kohët mâ të para (2500 p. Kr.). Në pikpamje ethnologjike kemi të bâjmë ktu me nji popullsi paraindoeuropiane, si duket me Pelasgët.

  Në ktêkohë fillon invazjoni i indogjerman qi ishte nji popull i math, i ndamun në shum fise e djalekte. Mâ të përmendun nga kto fise ishin Grekët, Thrako-Ilyrët e Italikët.

  Të parët qi u-shpërngulën nga Europa Qëndrore në Balkan ishin Grekët e mbas ktyne Italikët të cilët kapërcyen Adriatikun e u-hodhen n’Itali. Vendin e ktyne e zunë pastaj Thrakët e kta të shtrënguemun prej fisit mâ t’afërm të tyne, Ilyrvet, u shtýn prej Shqipnís së Mesme në pjesën lindore të Balkanit.

  Me gjíth që Thrakët edhe Ilyrët ishin fqinjë me vendet ku dominonte qytetnimi mediterran linduer, nuk hýn në ket qytetnim përpara pushtimit roman.

  Nga ky shkak, jeta kulturore e viseve dinarike, Bosnje, Herzegovinë, Mal i Zi e Shqipni ndahet në dy periudha të ndryshme: Kultura parahistorike (koha e hekurit me disa parafaza) edhe pjesmarrja në jetën provinciale, të perandoris romane.
  Materiali i broncit i dalun deri sot nga nëntoka shqiptare, përmban: supata, supata dubel, supata me çekiç, etj., edhe koha që janë përdorun kto zgjatet nga 2200-1200 p. Kr. Arkeologu rumun Radu Vulpe në nji konferencë që mbajti në kongres të arkeologvet për prehistorín në London më 1932, pretendoi se supatat e gjetuna në Shqipní, po nuk qenë t’importueme, së pakti janë t’influencueme prej formave të supatavet që janë gjetun në Palestinë. Mirpo diferencat qi kanë kto me ato të Shqipnís janë shum të mdhaja, kurse afërsija ndërmjet tyne âsht aq e vogël saqi hypotheza e Vulpes konsiderohet si nji produkt fantazije.

  Mbas ksaj faze hýjmë në Kohën e Hekurit. Mjerisht reliktet arkeologjike të daluna deri tash në dritë janë tepër të pakta, kurse ato duhesh t’ishin shum mâ të mdhaja se gërmimet që janë bâmun p.sh. mbrenda në nji gjymës shekulli në Bosne, ku zbulimet e vorrevet të vjetra t’Ilyrvet kanë pasun përfundime kolosale.

  Historija na mëson se në viset e brekdetit linduer t’Adriatikut juguer ka qânë kulmi kulturuer ilyrik, e passi shteti i parë ilyrik u-themelue ktu, triumfin mâ të math kanë me e pasun ata brenda njij kohe shum mâ të shkurtën ktu.

  Në Kohën e Hekurit, shkaktohet gjatë eksistencës së saj dasija kulturore e Shqipnís. Kurse në Shqipnin e Veriut zhvillohen të dy epokat e Kohës së Hekurit (Hallstatt e La Tene), merr Shqipnija e Mesme, ajo e Jugut e Maqedhonija krejt nji zhvillim tjetër (me përjashtimin e enklavave greke: Lissos, Epidamnos, Orikum, Chimara, Panormus, Aulon, Onchesmus, Buthroton, Phoenica, Amantia, Byllis, Apollonia).

  Ndër këto vise konstatohet nji përiudhë e parë e Kohës së Hekurit me karakter nordik edhe nji kohë e vonshme, ku dominon influenca e madhe greke. Nekropolet e pasuna të Trebenishtës afër Strugës janë shëmblla mâ e mira.

  Me kolonizacjonin grek në fundin e shekullit VII fillon epoka protohistorike e Shqipnís, ajo epokë e cila dëften se Ilyrët bashkë me kta edhe Thrakët, Gjermanët etj. gjinden akoma pak a shum n’epokën prehistorike, mirpo situata e ktyne kulturore âsht ndriçue prej nji populli fqi mâ të përparuem në pikpamje literare, mbasi kta, në kontakt me qytetnimin e naltë t’Orientit, kishin pasun nji zhvillim të posaçëm e shum mâ të shpejtë. Inventari i formave mâ të shumta t’epokës së broncit hýn n’epokën hallstattiene.

  Mâ fort konservative âsht typologija e objekteve që përdoreshin për zbukurim, si spiralet, pllakat, rrethet, ornamentika, gjylpanat dubel, qeramika edhe typi i vorreve tumulus ose vorre rrafsh.

  E gjithë kjo zgjatje e ktyne formave prej kohës së broncit deri n’atâ të hekurit i rrëxon pretendimet e bâmuna prej arkeologut inglis Stanley Casson në librin e vet “Macedonia Thrace and Illyria – Oxford 1926” i cili e lên të ngjajë imigracionin e Ilyrvet në shek. VII e VIII. Kongruenca e sipërpërmendun nuk lejon ndonji ndrrim popullsije në ket kohë. Vendet ku janë zbulue deri sot vjetërsinat e Kohës së Hekurit në Shqipni janë: Laçi, Ungrej, Dushmani, Maladzi. Ungrej ka nji synkronologji me Trebenishtën d.m.th. fundin e shek. VI p. Kr.
  Nekropolet mâ të fundshme t’Ilyrvet të kohës parakrishtênë – jo klasike konstatohen në kufinin e Shqipnís në Medun të Malit-Zi. Në kto vorre të shek. III p. Kr. shifet kjartas fillimi i penetracjonit të kulturës romane. Prej Meduni humbin zbulimet, dhe deri në Koman 600 mbas Kr. konstatohet në pikpamje arkeologjike nji vacuum.

  Rráll ka eksistue ndonji problemë mysterioze qi t’i két okupue arkeologët kaq shum sa ajo e Komanit. Zgidhja e saj aq e vështirë shkaktoi nji polemikë të rrepët ndërmjet qëndrave kulturore të Kontinentit Paris, Berlin, Ëien, Romë.

  Dy pyetje kryesore pritshin përgjigjen. Kush janë ata të vorruemit e kúr janë vorruem. Randësija qi ka Komani shifet prej bibliografís përkatse të posht-shënueme: A. Degrand. “Souvenirs de la Haute-Albanie,” Paris; Th. Ippen: “Ëissenschaftliche Mitteilungen aus Bosnien und Herzegovina” vol VIII e IX ; Baron Nopsca “Ëiss. Mitt. Bos. Herzeg.” vol. XI e XII; S. Reinach: “L’ Anthropologie,” Paris 1901; P. Traeger; “Zeitschrift fur Ethnologie” vol. XXXXII, XXXIII, XXXIV Berlin; L. Ugolini “Albania Antica” vol. I. Roma 1927; L. Ugolini L”Antica Albania” Roma 1929; L. Rey “Albania Nr. 3.” Paris 1928.

  Prej materialit të Komanit, nji pjesë e vogël gjindet në museum kombëtar në Tiranë, nji pjesë tjetër në kolekcjonin e Etënve Jezuitë e Franciskanë në Shkodër, kurse pjesa tjetër gjindet në Paris, Berlin e Ëien mâ tepër në kolekcione private.

  Në buzën e majtë të Drinit, në Veri-prendim të Pukës bie katundi Koman me nekropolin Kalaja e Dalmacjes.

  Emni kala ktu nuk justifikohet aspak, mbassi nuk ka as gjurma as shënja muresh. Nenprefektura e Pukës hýn në zonën e koncesjonit të misjonit arkeologjik francez. Vorret janë si arka guri të formueme prej rrasash e gjinden në to nji ase mâ shum të vorruem. Deri sot nekropole të tjera, përveç atij të Komanit, nuk janë gjetë.

  Janë zbulue disa vorre afër Krujës e disa të gjetuna sporadike janë bâmë prej Shkodre deri në Durrës. Mbassi të gjitha kto të gjetuna kanë afërsí me nekropolin e math të Komanit atëherë formon ky nji qark kulturuer. Qarku kulturuer i Komanit ka zgjatun prej 600-800 mbas Krishtit d.m. th dy shekuj me rradhë âsht përdorun nekropoli i Komanit prej shum breznivet.

  Nji sipërparmje e bâme në materialin e zbuluem mjafton të na bâjë të kuptojmë se Komani ka afërsí të madhe me dy nekropole të tjera: Keszthely t’Ungarís e Kettlach t’Austrís. Të dy kto nekropole lozin nji rrol të math në kulturën e kohës së trazimeve të popujvet. Të vorruemit në Keszthely janë Avarët, kurse ata në Kettlach janë Slavët.

  Kulmi kulturuer i a mrrinë Keszthely përpara, kurse Kettlach vjen mbas Komanit. Afrimi i Komanit me Kettlach po i shtynë disa arkeologë slavë të reklamojnë Komanin për vehte. Për arsyena qi po kallzojmë mâ poshtë, theksimi i slavitetit âsht pa vend dhe ilyriciteti formon karakterin e vorreve të Komanit. Analyzimi i materialit na ep ket përfundim:

  1) Pjesa ilyrike para-romane 2) pjesa romane provinçiale 3) influenca e madhe avare 4) influenca byzantine.

  Nëpër vorret e Slavëvet, material pararoman deri sot nuk âsht gjetun. Përveç ksaj, Slavët kur u dërdhen nëpër Ballkan në fillim të shekullit VI mbas Kr. e kishin zakon që i digjshnin të vdekunit e vet e për ktê arsye nekropole slave kaq të hershme si ai i Komanit nuk eksistojnë. Vorret e para të Slavëve fillojnë në shekullin IX.

  Elementi mâ karakteristik i pjesës romane provinciale âsht fibula me kâmbën e shpërdredhun.

  Forma mâ e afërme e ksaj fibule si në pikpamje typologjike ashtu edhe kronologjike u-gjet në Debelo Brdo të Sarajevës (400 mbas Kr.)
  Pjesën mâ të konsiderueshme t’inventarit të nekropolit të Komanit e influencojnë Avarët. Qëndrimi ase influenca e ktyne në Shqipni kuptohet mâ mirë prej thesarit që u’gjet në katundin Vrap të Peqinit, pjesa mâ e madhe e të cilit u-zhduk e vetëm nji pjesë e vogël u-ba objekt i nji botimi nga ana e profesorit Josef Strzygourski të Ëien-ës me titullin “Altai, Iran und Volkericanderungszeit” Ëien 1917.

  PREJ AVARVET U HUAJTEN SI PROVINCIALËT ASHTU EDHE SLAVËT.
  Elementet mâ karakteristike t’influencës avare janë vathët e veshit e të tamlavet të krés të quejtun ashtu, mbasi u-gjetën në vendin e tamlavet të të vdekunvet lidhun me nji lidhje rreth krés. Kto lloj vathësh gjinden me shumicë si në Koman ashtu edhe në nekropole të tjera të Balkanit. Me gjith influencat e pushtimevet të hueja ky popull konservativ mujti me i bâ báll rrezikut të çkombsimit që i vinte nga ana romane e slave.

  Ruejtja e traditavet âsht aq e madhe, sa që Baron Nopsca konstaton pothue identitet në format e kostumevet të gravet t’epokës kulturore të Mykenës me kostumet e sotshme të Malsís së Shkodrës. Rezultati i hetimevet arkeologjike rrëzon hypothezën e bâmun prej shkencëtarit rumun Parvan, i cili i lên Shqiptarët të shpërngulen prej Rumanije e t’imigrohen në fillim të Kohës së Mesme në Shqipni si nji popull barijsh të romanizuem.

  Albanologu i Ëien’ës Norbert Jokl në hetimet linguistike që bân, i afrohet rezultatit të hetimevet historike bâmun prej profesorit Constandin Jirccek. Ky e lên popullin e Ilyrvet të shpërngulet prej malevet ndërmjet Dalmacis e Tunës në kohën e trazimevet të popujvet e të shtýhet në viset jugore.

  Kjo, në nji anë do t’ishte e mundshme mbasi në Debelo Brdo u-gjet forma mâ e afërt e fibul-ës së Komanit, po m’anë tjetër faktet anthropologjike kundërshtojnë nji shpërngulje kaq të madhe, mbasi komponenti ilyrik në popullsin slave të sotshme të viseve dinarike shkon mâ tepër se 50Ç.

  Përveç ksaj mbas hetimeve të bâmuna prej Milan Sufflay Ilyrët e romanizuem nëpër qytetet konstatohen deri më 1000 mbas Kr. e me ktê bâhet i mundshem edhe kontinuiteti i popullsís që banon larg qytetevet. Elementet ilyrike para-romane të Komanit dalin në dritë së pari në fund të epokës hallstattiene e në fillim t’epokës La Tene d. m. th. rreth shek. VI para Krishtit.

  Format e ktyne epokave janë kongruente me atê të broncit e kështu pra ky përfundim i kontinuitetit të formavet prej 2000 p. Kr. ka për konsekuencë autoktonitetin e popullit shqiptar gjatë 3000 vjetve mbasi pas invazionit slav popuj të tjerë nuk janë imigrue në Shqipni mâ e në të vorruemit e Komanit kemi Shqiptarët e hershëm.

  Nji rezultat definitiv mund të marri zgjidhja e problemës s’autoktonitetit të Shqiptarvet në qoftë se fillohen gërmimet në Shqipni të Veriut ku deri sot nuk âsht bâmun asnji gërmim systematik.

  Ktu do t’ishte mirë që nji nga misjonet e naltpërmenduna arkeologjike të fillonte sa mâ parë gërmime, nga të cilat do të derdhesh dritë mbi epokën protohistorike-ilyrike që na intereson né Shqiptarët mâ tepër se sa për kohën klasike.
  (Dr. SHYQRI DEMIRI)

 91. por perandoria osmane nuk ka lidhje me ne se kush ishin paraardhsite tane kjo dihet bshume mire se ne kemi prejardhje prej ilireve para 200000 viteve pellazget ishin populli me i njohur ne ballkan por ata ishin fise pellazgo-arberore te cilat na kishin bere kete pasuri pasurin ilire e fituan iliret , duke mbjellur shume bime ,,,,, kurse une3 desha te them se edhe perandoria bezantine ka qen e njohur por perandoria osmane kishte lutjet, besimin, dhe gjithqka si ne shqiptaret dhe prandaj shqiptaret duheta ta pranojne fisin e tyre iliro arberore shume mire kane bere shqiptaret qe kan pranuar perandorin osmane

 92. besnik ukaj says:

  po sikur te kishin qen gjith shqiptaret te organizuar pro osmaneve da ta kishim shkelur gjith evropen ,por te fati asht se shqiptren kan qen gjithmon te ndar mes vete si ne paqe eashtu edhe ne luftera

 93. epirotsja says:

  epirotsja ju qe punoni tek gazeta ,,tema,, po ju them me vetedije te plote mos ta perkrahni ate funderrinen antishqiptare dhe te tjere monstra si ai .nje dite me diell ati dhe shokeve te tij do tju jepet pergja e merituar.nuk eshte ne nderin tuaj si gazete shqiptare te stimuloni armiqte e kombit tuaj si ipercudnuari shnajder e kompani. e ka thene vete i nderuri naim ;dhe ca nga fletet e tua me te huaja perzjere …prandaj ata shqiptare qe nuk dine historine etyre dhe te pareve te tyere le te mundohen qe ta stujojne te krenohen tjua mesojne brezave sepse cdo germe ehistorise sone esht me germa gjaku jemipopulli me i vjetet ieurpes dhe i bote mbare me origjinen tone race fine e paste ariane me gjuhen tone me te vjeter dhe baze e te gjitha gjuheve traditat dhe kultura jone autotone si baze eshume kulturave te tjera bile deri ne kalendari e indianevene usa flitet per ne .po ju bej thirrje gjitheatyre qe replikojne mire eshte vellazerimi mbare kombetar pa dallime feje e ideje ne jemi bijte e shqiperise te tjeret europa vete kerkon tere jeten asimilimin tone kini kujdes ju kosovur thoni jini kombtjeterdhejo shqiptar,nje dite kur te iki kfori dhe krahet tuaj te zbuluar pa mbrojtje ku do mbeshtesni koken kur ju mohon nenen shqiperi … per mua shendet te mira shqiperi e bashkuar…

 94. dardani says:

  Shmitti po done me shkru historin nga Forumi Albasouli
  qka thote antaret Kreksi,Brari,LLpi etj.

 95. duhet te keni kujdes ne fjalorin qe e shkruani ne historin arberore

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *