Theofan Kalivioti dhe Pirro Dhima në aktivitetin për aneksimin e jugut të Shqipërisë, të mbajtur sot në Athinë

FOTO, THEOFAN KALIVIOTI, 13Përfaqësues të ministrisë së Spiro Kserës dhe shtetas të Shqipërisë përkujtojnë aneksimin e jugut, ndërsa institucionet tona heshtin

Nga Arben Llalla

Ashtu siç patën paralajmëruar shoqatat e Vorio Epirit që veprojnë në Greqi, më 17 shkurt ora 11:00 u tubuan në sheshin Karitsi Athinë për të përkujtuar 99- vjetorin e shpalljes së autonomisë së Vorio Epirit. Aktiviteti vazhdoi me një lutje në këtë kishë, Agjio Gjeorgjio Karitsi dhe më tej me vendosjen e kurorave tek Ushtari i Panjohur.

Si gjithnjë në 17 shkurt, organizatat ekstremiste greke, që luftojnë për aneksimin e jugut të Shqipërisë, përkujtuan 99- vjetorin e shpalljes së autonomisë së Vorio Epirit. Aktivitetin qendror e organizon Babis Krathanos, kryetar i shoqatës së Vorio Epirit në bashkëpunim me Rininë Vorio Epiriotase. Të pranishëm këtë herë ishin deputeti i PASOK, Pirro Dhima, deputeti i Agimit të Artë, Kristo Papa, nga partia MEGA e minoritetit në Shqipëri, Perikli Naçi, Thoma Jani nga Partia e të Drejtave të Njeriut të Vangjel Dules, Avram Gunari, përfaqësues i qeverisë, deputeti Vasilis Kapernaros, etj.

Ajo që ra në sy ishte mungesa e fjalimit të mbajtur gjithnjë nga kryetari i Rinisë së Vorio Epirit, Theofanis Kaliviotis, punonjës në Ministrinë e Punës, i cili këtë herë fjalën e tij ia kishte besuar ta mbante nënkryetarja e shoqatës, Eleni Dhomu. Vetë Kalivitoti pas publikimit të dokumentave si punonjës i qeverisë së Shqipërisë kohëve të fundit, ka qenë vetëm spektator i aktiviteteve të ndryshme duke mos mbajtur fjalimet ekstremiste.

Përfaqësues të ministrisë së Spiro Kserës dhe shtetas të Shqipërisë përkujtojnë aneksimin e jugut, ndërsa institucionet tona heshtin

Për çdo vit shoqatat vorio epiriote dhe Rinia Vorio Epiriote organizojnë tubime dhe festime për autonominë e Vorio Epirit duke shfaqur haptas qëllimet e tyre për aneksimin e Jugut të Shqipërisë. Organizatorët kryesor të këtij aktiviteti ishin Babis Karathanos dhe Theofan Kalivioti.

Babis Karathanos ka lindur në Athinë, por prindërit e tij janë grekë nga Shqipëria, të arratisur para shumë vitesh. Karathanos ka qenë dikur kandidat për deputet i partisë Demokracia e Re dhe shpeshherë ka qenë anëtarë në disa parti duke mos e gjetur vetveten.

Theofan Kalivioti ka lindur në Livadhja të Sarandës. Është kryetar i Rinisë Vorio Epiriote dhe nënkryetar i Rinisë Evropiane të Epiriotëve. Ai sipas disa dokumenteve të botuar kohëve të fundit figuron këshilltar në Ministrinë e Punës, pra paguhet prej disa vitesh nga Shqipëria.

Ironike është fakti se në të njëjtën ditë, më 17 shkurt, shqiptarët festojnë Pavarësinë e Kosovës dhe mbajtjen e ligjëratave të para të Universitetit të Tetovës, ndërsa një grup grekësh ekstremistë përkujtojnë një ëndërr që nuk mund të realizohet asnjëherë, atë të aneksimit të jugut të Shqipërisë.

REMOTE_ADDR:[]

68 komente në “Theofan Kalivioti dhe Pirro Dhima në aktivitetin për aneksimin e jugut të Shqipërisë, të mbajtur sot në Athinë”

 1. Nentori i dyte says:

  Si ky Kalaveshi i pshurrur ashtu edhe ai Pirrua i dhire ua rrofshin shpaten dhe dy topat (nen breke) shqiptareve te Jugut dhe gjithe Shqiperise.

  1. Babalja says:

   Dhe ne se do ta dish, hap pas hap pas Kosovo vjen epiri deri ne shkumbin……..ndoshta 2014.

   1. Doni ALBO says:

    arapi mou 0.87% mos te duket shume per te aneksuar jugun mos po ju mbet ne fyt e plasni perfundimisht AHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHHAHAH……..me mire shko te kazanet e plehrave ku e keni vend.

   2. Filipi says:

    Dhe neqoftese edhe tine duhet ta dish:Pas Kosoves dhe Maqedonise,vjen edhe Clirimi i CAMERISE(Epirit te Jugut),te jesh i sigurte per ketegje qe po te themi….!

  2. pilo lala says:

   Ketyre kujtoji Erdoganin, dhe shkojne futen ne breket e grave.
   Por sot kakarisin se kane mbeshtetjen e Janullatosit dhe Berishes.
   Edi Rama do i tregoje mire ku e kane kufirin keta pisa Greke.

  3. lini says:

   Ja kshu njerzish si pirro dhima ska nevoj shqiperia emper njerez si saliu qe imbajn me buk kto perseri nuk ka nevoj saliu.

 2. bossi says:

  Piro dhima e do nje plumb ne balle nese hyn ne shqiperi.Per mendimin tim partia e Vangjel Dules dhe shoqata Omonia duhet ti ndalohet aktiviteti me ligj si organizata antikushtetuese,neser do jete shume vone per ta bere kete gje nese nuk behet tani shpejt!

  1. Spikes says:

   Nuk Eshte shume e veshtire te te gjej pirua nga kush kompiuter ju hedhni vrere madje e denoni me plumb, por me siguri kultura juaj, dhe kercenimi per kampionin olimpik boteror, tregon se cfar mocali ritet shoqeria shqiptare. Bastard le te merren autoritetet e sigurise per kente rast.

   1. mirel says:

    O na hengsh b,then.
    Ne ate mocal qe u rrit Pirro Dhima, qe iku duke u ankuar se nuk e kishte ngopur barkun zorrethari i qelbur.
    Harroi kush e beri kampion.

   2. Niku says:

    Ti “Spikes” qe u indinjove, ka ikur koha qe greku te beje trimin me shqiptaret. Ketu po provokojne grekerit duke luajtur me zjarrin. Kufijte e Shqiperise jane te paprekeshme dhe ju nuk jeni gje tjeter vetem ca sorra te zeza qe jeni per t’u meshiruar. Mbajeni bythen drejt dhe mos e levizni majtas apo djathtas, vetem keshtu mund te qendroni afer me shqiptaret.

   3. arrixhiu says:

    Spike, u garantojme, jemi me mire se ju qe nxirrni te semuret nga krevati se nuk kane dokumenta se jane grek evgjit.

   4. gregory says:

    Te qifsha robt me gjithe ate mocalin tend.Kujt i plasi trapi per pirron se eshte kampion olimpik dhe se sa mundesi ka ta gjeje emrin nga kompjuteri.Ai nuk esshte gje tjeter vecse nje pleher qe nderron fe dhe kombesi dhe qe eshte gati te shkerdhehet ne mendere per interesa personale.Por me duket se si pirrua je edhe ti ropshkerdhyer.Historia nuk behet nga deshira pleherash por nga fakte.Dhe vorioepiri eshte vetem nje enderr se une qe jetoj ne shkumbin sjam aspak grek se kam qene ketu denbabaden me shekuj dhe skam te bej aspak me kombesine greke apo me te shitur si ti.

 3. genta says:

  Kosova ta gezoje pamvaresine!!!

  sa per kete tjetren, nuk eshte per t’u merzitur ne fakt, se nga e keqja e kane keta qe nuk dine ende se c’jane, greke, shqiptare, hibride… Deshtake qe nuk kane asnje fuqi per te zgjidhur hallet e problemet reale, merren me nje pervjetor fals e inekzistent.
  po nejse te gjithe keta me ne krye pirro dhjerin,kete gezim pacin,le te pallohen me veten.
  po ky teofani ato parate qe merr nga taksat tona, kur do t’i ktheje??/ apo do t;ja marrimn kseres se nga ai e kemi peshqesh

 4. PROFESORI says:

  Theoooooooooofaaaaaaan hajde beji perkujtimet ne Livadhja nqs ke kellqe e jo rrugicave te Athines. A nuk e kuptoni mor gjakprishur se llaci qe mbante te lidhura tullat e shtetit grek ka qene me cimento te skaduar dhe ato mure jane te destinuara te prishen?! Nuk ecet para me histori te vjedhur o Fane vurgari.

 5. Horri i Bulevardit says:

  Po hajde o Pirro Dhima ta shofim njehere bythen se kush je kujtuam si cun i rruges elbasonit do kesh pak tru, por qenke nji cop plehre qe ska ku te veje, njehere ta knun shqiptaret ne Athine te bene per spital, por po u re edhe njeher ne dore, pyet popin me mjeker se si do te cojme ne ate bote.

 6. kali kuq e ka nji huq says:

  hahahahahahahaa…aneksimin e Shqiperise se Jugut…cfar gallate
  obobobooo spirro o spirro…..mana mou mana mou..!!!
  po te ishte per ta anexuar do e kishit bere me kohe…
  Qipron,Smyren,Kostantinoupolin…

  1. Zigur Qarri says:

   Mos doje te thoje spirra……?
   Edhe thone pastaj,perse Shqiperia behet aleate me Turqine!-me çfar te behemi…me spirren?Spirrat na detyruan.
   Kurr rr rrrrrrrrrrrrrrrrrrr me greket e pabese.

   1. Doni ALBO says:

    Aleanca me Turqine eshte e pa shmangshme per shqiptaret, shikoni jemi te rrethuar nga shtetet armiqsore dhe te egra ortodokse keshtu qe aleanca me Turqine do ti zbus shume keta cakaj te uritur.

 7. Vete AK ju vjen ne hak ketyre plerave!!sa per qeverin vari lesht..

 8. ILIRET says:

  Ku jane shqiptaret e Athines, qe ne menyre spektakolare arratisen nga burgjet greke.
  Le tja tregojne vendin ne ndonje kanal apo breg deti Fanit dhe Piros, qe ta marin vesh te gjithe ata qe tradhetojne ket vend.
  Por ketu tradhetari me i madh asht kryeministri shqiptar. Ai qe i fal detin Greqise, i jep toke per ndertim varrezash greke, dhe 800 vende te tjera per germim e kerkim eshtrash te ushtareve greke.
  Shiqoni, mbaka me page mujore anetaret e Agimit te Arte.
  Ky do plumbin ballit i pari.

 9. alban4eva says:

  Horri, per mendimin tim, Pirro pordha eshte bere per te ardhur keq, po e perdorin si lecke, mbaje mend kur ta flakin nje dite si lecke pluhrash.. dhe do kerkoje te kthehet tek atdheu pastaj, por askush nuk do ta pranoje me.. ose me sakte, askush nuk i hedh me qurret Pirro fendes prej kohesh, cdo gje qe te beje ai tani..

 10. Reflection says:

  @Arben LLalla: Kritikon te tjeret per mos atedhetari por, nderkohe, te pakten 10 here ke perdorur emerimin ‘Vorio Epir’ (e asnjehere shqip!)duke reklamuar ne gjuhen e fqinjeve emrin e nje krahine shqipetare…Kjo krahine quhet Veriu i Epir (apo Eper), pra shkruaje shqip se s’behet nami…edhe ajo (vorio epir) djalekt shqip eshte ne baze, por meqe na e kane bere historine vorbull te tjeret te kerkojme mos t’ia bejme edhe ne vetes….. Pshn!

 11. Zigur Qarri says:

  Qenit ti japesh doren(sidomos qeneve te pabes te ashtuquajtur grek),
  te merr krahun.Prandaj dhe jan degdisur ne mbetje 0.87%.
  Haram buka more bythshitur,qe vetem se tregoni se çfar halabakesh jeni,lihni sa te ngjireni,se Shqiperise i hani mutin.
  Ysht rrace jevgjite bastarde,rrace pedofilesh e pederstesh.

  1. NUKI says:

   Eshte kenaqesi te lexosh komentet e tua vella!

   rrofsh!

   1. Zigur Qarri says:

    Fisin Rremollari vellai im i madh i ka miq,jan nga B.por kan zbritur posht tani,kam qen shpesh per vizite,jan teper mikprites.Pa rendesi nese nuk i njeh,fjala ne krahinen tuaj ka vlere dhe peshon akoma si dikur.
    Te uroj gjith te mirat.

 12. BERISHA LARGOHU. SHQIPERIA KA NJI FATKEQESI SEPSE KA NJI POPULL FRIKACAK QE NUK E DUAN DEMOKRACINE E VERTETE, POR I NENSHTROHEN BERISHIZMIT ISLAMIK. says:

  Pune mllefash.

 13. fjala e lire says:

  Perseri ballkani fuci baroti?

  1. PrapambetjetOsmane says:

   cok gyzel-et e ballkanit, stersternipat e mahmut sulltanit !

   1. Janullatos says:

    Jo biri im ne kemi qene sternipat e sulltan mahmutit, atehere e kemi pas shume mire si dhe jetonim neper hareme here si k…rva e here si sherbetore por te respektuar po keta allvanoset e qonin shume koken kunder baballaret tane, po sidoqofte biri im me origjina per ne nuk ka rendesi tashme eshte vetem feja le te flasin allvanoset per race sa te dojne tek ne ajo nuk vlen.

 14. kel ukaj says:

  Perralla me mbret e xhuxha. Por se do te ishte e vertete del Sala jone, se vetem Ai duhet te dale pasi Ai eshte pronari i Shqiperise, e lufton vetem me greket. E sigurisht Sala me ndihmen e Allahut e Pejgamberit vetem e fiton luften, na ja fusim gjumit te qete.

 15. Jo vetem Vorioepirin do te marrin greket por dhe Mitrovicen !Pra ; asnjeri te mos merzitet ,sepse jugosllavia u shua por ,do te krijohet nji tjeter Federate !Komplet Kosova , gjysma e Maqedonise, Shqiperia ,Dhe Greqia deri ne Detin Mesdhe !Kjo do te jete federata Shqiperia e Madhe dhe Kryeqytet do te jete Selaniku ku do te fliten dhe do te shkruhen dy gjuhe zyrtare ;shqip dhe greqisht !Cizmja amerikane Shkel plotesisht ne kete truall dhe nuk do te kete as krize greke dhe as vorioipire dhe as vorioipapire !

 16. Besniku says:

  Shqiptarët duhet te kenë kujdes dhe të punojnë e angazhohen per nje siguri sa më te madhe kombëtare, se si del nga historia fqinjët kan perdorur shqiptar inferior që identifikohen me kombe te tjera, të cilet i realizojnë projektet shkatërrimtare te armiqeve te kombit. Shembull i kemi shqiptarët ne hierarkine osmane që ishin me turq se turqit dhe silleshin si te terbuar ndaj kombit te vet,vetem e vetem qe t’ia nenshtronin islmit e turqizimit. E njejta gje ka ndodhur edhe me shqiptarët qofshin nga Shqipëria apo arberesh te Greqisë që tuj qenë apo tuj mos qenë të vetëdijshem i kan berë dëme te jashtezakonshme kombit te vet, pasi jane perdorur e perdoren per projektet e huaja antishqiptare. Në ketë vazhde nuk bënë përjashtim as sulioti Kristo Papa(s),as Pirro Dhima apo ai tjetri…
  Kujdes,oj Shqipet e Malit se kur nuk e doni Atdheun tuaj apo kur e doni per vete e ne menyre te marre si sali berisha, atëhere të tjerët e duan ashtu si duan ata,token tone si pjese e nje vendi te huaj…
  Politika shqiptare do te duhej te jete me këmbengulese per te drejtat e popullsise së Camerisë si dhe per të drejtat e mohuara te mbi 3 milione arvanitasve qe jetojne ne vendin e vet ne Greqi, por pa permendur pretendime idioteske territoriale, por duke u bazuar vetem ne te drejtat qe burojne nga konventat perkatese per lirite e te drejtat njerëzore.
  Besniku,Dyseldorf

 17. duhanxhiu says:

  Sic e dini Greku e ka zakon tradhetin ,prandaj i largoni horrat nga shiperia……

 18. Albann says:

  Shqipetaret u hapen deren i strehuan kur greku i mari para si dhente,kurse keta jo vetem qe s dine respekt ndaj mikpritesit per deren e hapur por kerkojne ti marin shtepine….race me te qelbur s egziston ne planet.

 19. tefta says:

  meqenese e dini gjuhen shqipe poshkruaj kete thenie ” TRADHETARET MBASI SHTRYDHEN VRITEN ;SE NUK I DUHEN ASKUJT ” ky do jete perfundimi i juaj ore buke shkale

 20. manarko says:

  o pirro do behesh gjergj kastrioti greqis ti e kodosh ku…t bane prove bane shqipet ta shkyjn at muskulin qe ke ber ne shqiperi

 21. Aurel Begaj says:

  mire qe bejne tubime, semos kane gjera te tjera te rendesishme per te bere keta ta omonia apo ku ta di une, jane hallexhinj e bejne cdo gje per nonje rroge apo nonje pension.

  mire qe bejne tubime se te tjerat i kane ne rregull 😀

 22. Pirro Molosi (Jo i dhieri i sotem Pirro) says:

  Janë profka grekësh teveqelë me disa të dhjerë(Dhima)qe kakarisin si pulat për Vorio-Epirin!Po u kujtoj shekullin e II para K.kur mbreti Agron zbriti gjer në Prevezë dhe i shkatërrojë Etolët!Duhet te lexojne Francisco Villar këta greke se nga cfare u themi ne nuk binden!Te lexojë i dhjeri Dhimo(Piro)edhe shkencetarin pro grek Hammond,(e kane dekoruar per sherbimet historike)ku qarte thote:”Iliret jane prezentë në Epir qe ne shekullin e VIII para K.”Megjithate Sali katrani u dha krahe me detin e falur!…Duhen keputur disa koka greke nga keta pisa te dhjere dhe arvanitasit jane betuar për dhjete cope ndersa cameria per ti perzënë me force si te shpartalluar nga kriza qe janë!Mbreti Agron u ka dhene mesim qe duhet perseritur me gjithe të ardhurit e vonë ne Pellazgji!Akili me zemerimin e tij kunder grekëve eshte nje tjeter shembull historik…Agamemnonni,ky mbret frikacak dhe i turperuar,mbetet greku i sotem!…Gjithmone kanë mbetur të peshtire!.

 23. Moçalor + Terùn + Redneck = jugor says:

  Theofan Kalivioti dhe Pirro Dhima merreni moçaloret e jugut se vetem sherrin ja kena pa. te ndertojme nje mur atje poshte nga kokqyteti e te gjitha moçalet e kenetat te jueja jane.

  1. Shpellor+Polentone+Hillbillies=verior says:

   Mos harro te shkosh tek Serbska, se atje e ke vendin e qenit.

 24. tourkofagos says:

  Pirroja ka gjak alvanosi nuk mund te perfaqsoje grekerit

  1. Pelasgian says:

   me se e sakte , UN TA MBESHTES….. NGA LACI DERI NE POLENE !
   HAHAHAHAHAHAAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHA ! 😉
   FLM PER MIREKUPTIMIN !

  2. Doni ALBO says:

   Po ti fagu cfare gjaku ke se kurre nuk e morrem vesh.

 25. kosova says:

  tash kur vera vjen ne qoft se greku sna le rehat na shqiptart mjafton te hedhim nga nji cigare ne malet greke dhe kta kan pun me vetveten le te digjet greqia

 26. adriatik says:

  Autonomia e epirit ishte nje domosdoshmeri sepse nuk mund te mireqeveriset nje vend me islamike dhe anadollake.

  Autonomia deshtoi dhe rezultatet e 100 vjet qeverisje islamike shikohen shume qarte.

 27. Din Kruja says:

  Edhe ne kete lajm terheq vemendjen fakti se klasa politike eshte ne unitet persa i perket ceshtjeve se tyre nacionaliste. I gjithe spektri politik ne Greqi eshte i angazhuar ne nje veprimtari te pandeprere kunder kombit shqiptar. Politikanet shqiptare sikur te ishin te pakten patriote sa nje e dhjeta e atyre greke, kauza e shqiptarizmes do te kishte ecur shume perpara.

 28. AHA says:

  nuk e kuptoj perse merreni me Pirron valle as pushtet nuk ka e as force politike,ai e ka zgjedhur rrugen e tij te pakten dy dekada me pare ,nuk u ka prishur ai pune shqipetareve jo,te keqen shqipetaret e kane ne krye te vendit ,eshte vete kryeministri qe fal territore ,lejon varre ,lejon shkollimin e femijeve shqipetare ne gjuhen greke e ju me thoni Pirro Dhima,hahahaha.Ne fund te fundit nga nje shtangist pa perspektive ne Shqiperi u be kampion olimpik ,jetoi mire e me te ardhura te larta e duhet ne nje fare menyre te jete mirenjohes per kete ,puna e tij ,edhe ne se nuk jam dakort nuk mund ta urrej sic po shoh qe behet ketu!Pirro Dhima ne se mund te quhet dicka une do ta quaja nje emigrant konformist qe kuptoi qe kjo ishte rruga per te bere sukses ,kaq !Shikoni ate qe qarkullon me antiplumb e vret njeres me doren e tij si me 21 janar e u jep nafte serbeve gjate luftes kur gjithe bota u kish mbyllur dyert !BOLL me kete gjuhe urrejtjeje!

 29. edi says:

  Pirro shtangisti po e krun sumen shume po do hash te satome ndonje dite

 30. Stef Staku says:

  ANALIZE : Nacionalizmi i Sali Berishes ku eshte ???
  Shqiptare a e kuptoni se krim Berisha s’ka me me se mbulohet. I iku edhe patriotizmi.
  Ndersa per ato 10 apo 11 persona qe grupohen te paguar e orkestruar nga polici i asfalies Janulla s’ja vlen te merren seriozisht.
  Keto informacione kane rendesi te madhe per deskrititimin e krim Berishes.
  Janulla dhe Berisha jane si dy persona qe flejne ne te njejtin krevat duke u mbuluar me te njejtin jorgan. Kur njeri prej tyre e terheq jorganin me shume del zbuluar tjetri e anasjelltas.
  Janulla i ka nxjerre keto per te mbuluar veten por ka zbuluar krim Berishen.
  Te shohim ne se do bertase Berisha se i kane terhequr jorganin duke e zbuluar ne mes te fushates se tij te ndritur.

 31. jo me skllav says:

  Une mendoj se boll me urrejtje cuna, s’na i ka fajin as greku apo sserbi i thjeshte.Duam apo s’duam ne, apo duan apo s’duan te tjeret, shqiptaret, greket apo serbet ketu do jene, ne Ballkan. Do gjetur gjuha me ta, sepse kemi me shume probleme te brendeshme, prandaj dhe greket apo serbet krekosen. Le te fuqizohemi, kulturohemi qe edhe po qe puna per ti mundur, ti mundimin me force ekonomike, inteligjence dhe shkence…sidomos ajo historike. Me llafe dhe te shara s’kemi gje ne vije. P.sh. me duket se jugut ne greqisht i thone “Notia”(te me falin ata qe e dine, se une se kam idene fare).Thone qe qysh nga kohet e lashta ne jug te Epirit kane qene pellazget aty, dhe meqe ne themi se vime nga pellazget, le te fillojme te kerkojme te drejten e NotiaEpir-it.Mirpo kjo do byth te behet jo llafe….
  keshtu ata le te bejme gam-gam per Vorion ne fillojme me prapavijen Notia-an

 32. Albana says:

  Pirro Dhima duhet te jete person i padesherueshem ne Shqiperi kurse partia e Vangjel Dules duhet te jete parti e paligjshme ne Shqiperi sepse gjersa marrin pjese ne keto aktivitete anti shqipetare qeveria shqipetare nuk duhet te heshte, por te veproje ne menyre urgjente per te parandaluar keto persona ose organizata keqdashese per Shqiperine te kene access ne territoret tona te cfare lloji qofshin kulturor fetar etj etj.

 33. plaku says:

  Une kisha disa pyetje per dike qe merr vesh nga kushtetuta .
  – Partia e te drejtave te njeriut eshte nje parti e perfaqesuar ne parlamentin shqiptar. A lejohet, me kushtetute, qe kjo parti te dergoje perfaqesues ne Athine ne nje manifestim per “Vorio Epirin”, i cili nuk njifet nga parlamenti shqiptar dhe bile nga parlamenti grek.
  -Ne se eshte e verete, qe Theofan Kalivioti eshtë kryetar i Rinisë Vorio Epiriote dhe nënkryetar i Rinisë Evropiane të Epiriotëve atehere une bej dy pyetje :
  a.- Si lejohet ky njeri, qe te jete punonjes i ministrise se punes se Shqiperise.
  b.-Si lejohet, qe ky ultranacjonalist te paguhet nga leket e taksa paguesve shqiptare.

  Une personalisht nuk kam problem ne se ultranacjonalistet greke ( kane vetem 7% ne perlamentin grek ) bejne manifestime ne Athine. Ne se i lejon qeveria greke, ata mund te bejne ne Athine cfare te duan.
  Rendesi ka, se cfare ben dhe thote qeveria greke dhe jo idiotet jo visionare greke.
  Eshte fati yne, qe keta injorantet ultranacjonaliste greke nuk i japin rendesi faktit qe amerikanet, BE dhe sidomos ministri i jashtem aktual rus thone, se nuk do kete ne asnje menyre ndryshim kufijsh ne Ballkan.
  Pra shkurt muhabeti, rendesi ka cfare thote qeveria greke. Ju kujtoj, se bota nuk u ndie per deklaratat e AK-se,por reagoi menjehere per deklaratat e Berishes, kjo per faktin, se Berisha perfaqeson qeverine shqiptare.
  Nuk e di, se pse mu kujtua nje dhenje e Enverit kur tha, se ulqerit ultranacjonaliste greke mund te çirren kot ne driten e henes, karvani shqiptar hecen gjithmone perpara.
  BE, Amerika dhe sic duket Rusia duan statukuo ne Ballkan. Le ti leme per nje moment interesat e Turqise ne Ballkan. Pra faktori i jashtem eshte totalisht ne favor te Shqiperise dhe kete fakt gomeret ultranacjonalisste greke nuk e shofin ose bejne sikur nuk e shofin.
  Miq, koha punon per Shqiperine. Pamvaresia e Kosoves eshte bere nje faktor i fuqishem ne peshoren e Ballkanit. Mos harroni, se kete peshore e don Amerika, BE, Rusia ( deklarata e ministrit te jashtem ) dhe fûqia e madhe e ardheshme boterore Turqia.
  Persa i perket Pirro Dhimes nuk ja var njeri teneqen, ka shkuar ne kete manifestim si njeri privat dhe kuptohet, se kjo eshte e drejta e tij.
  Pershendetje.

 34. Ku je Amerike? says:

  Administrata amerikane vetem pse Sali Berisha dekleroi nje te vertete historike,pa pretendime teritoriale per fqinjte tane hegjemoniste dhe okupatore te tokave shqiptare,sllave dhe greke,ngriti zerin dhe e qortoje plotesisht pa vend dhe arsye ndersa,ne Greqi populli dhe zyrtare, bejne aktivitete per gllabrimin e Jugut te Shqiperise dhe Veriun e Kosoves nga ana e Serbise.Cka eshte edhe me e keqe,shqiptaret ne Shqiperi me minoritete jane angleze ndersa,marredheniet ndershqiptare te hasmeruara deri ne vrasje,te cilat per fat te keq te shqiptareve po ndodhin per dite ne vendbanimet shqiptare,pa ditur se neser armiku i jone do te dij t’i shfrytezoje me menquri.Kesaj te keqejeje kur ia shtojme se lideret tane politike,i kane shpalle lufte njeri tjetrit per fotele dhe benefite,kuptohet vetevetiu se antishqiptaret greke ne Shqiperi dhe Greqi,lirisht bejne plane per aneksimin e jugut te Shqiperise tok me Paposin,Dulen,Dhimen,Kaliviotin por edhe me kleriket greke ne krye me agjentin grek,A.Janullatosi,i cili tanime po i sheh rezultatat e veta por jo shqiptaret ne te cilin kishin besim se,ky klerik ogurzi,nuk do ta lose rolin e djallit ne Shqiperi.Ndertimi,rindertimi i tempujve fetare,ngritja e kryqave ne ara ne lartesi deri ne 6 metra dhe komplekse varresh te grekeve okupatore si dhe hapja e shkollave greke pa kerkuar reciprocitet ndershtetror eshte nje tragjedi kombetare shqiptare e lejuar nga vete shqiptaret.Vellazer shqiptare,perse nuk shikoni çfare bejne fqinjte tane sllave dhe greke.Nikoliqi-Daçiçi serbe,ua hoqen permendoren e luftetareve shqiptare per lirine e tyre ne nje komune ku mbi 95% jane shqiptare.Greket bene gjenocid ne Cameri dhe sot as pronen nuk ua paguajne çameve ndersa,ne teritore shqiptare brenda kufijve tane te rrudhur, greket dhe serbet ndertojne lapidare,memoriale,varreza masive,kisha greke edhe ku nuk ka greke ndersa rrenojne trashegimine tone kulturore dhe rrejne boterisht se kete e ka shkaktur natyra ose keqebersit,te cilet nuk po mund t’i gjejme.Ose ose,si serbet (keto dite pK e zuri serbin kah i thene ikonat ne kishen serbe,per t’i akuzuar shqiptaret)keta greke demtojne kishat e lashta shqiptare si ate ne Elbasan,qe ka freskat e Onufrit shqiptar,per te thene se çfare bejne shqiptaret ndersa ne anen tjeter,e demtojne nje tempull fetar shqiptar qe per keta paraqet identitetin shqiptar dhe jo grek.Kerkoj nga shqiptaret dhe organet e shtetit shqiptar qe t’i denoje dhe ti largoje nga Shqiperia te gjithe ata qe punojne per interesa te armiqeve tane dhe ne dem te Shqiperise.

 35. Nuk shikoni qe po ju mbyshin problemet qe nga Frigoriferi i shtepise qe e keni boshhhhh .Qe nga uji qe ju vjen me laheni me orar Dhe me bepozitat neper taraca 2013 dhe shqipria po mbytet nga syrat, Pa korent me korent me cez pa cez . qe pa e kaloni diten me Expres Kafe …Po mereni me ata Piron Me Aleksin qe jetojne ne VilLa trekateshe aaahhhh sa te lodhur qe jeni,100 vjete e festuat pavaresine por keni akoma 400 ne kuriz. shikoni hapni syte mbase nga 2050 shikoni nji drite jeshille ne horizont.trimeria nuk tregohet duke share ne koment ,por duke lexuar pak historine,
  Doktori beri mire qe dha Detin se atje poshte ka nafte shume shume nafte miliona tone nafte ,qe te dallin greket nga kriza ,mbase leshojne ndonji korce te hani dhe ju gati per te ngordhur jeni.
  Doktori tani do ti jape greqise dhe Borio Hpiron ,qe te kete per te lapur ai Faqe Ziu ,se mendon per xhepin e tij dhe ai sa ta mbush mire .Doktori ka per ti mare prape votat 23 Q.sa te jete ne kembe dhe te kete fuqi ai do komandoj ,se trimat jane vetem per komente te lodhura.
  tani qe u bastardua vorio hpiros eshte kote per ta mare ska me vlera
  ku ka vajte shqiptari ska me bar.

 36. ALBAN DARDANI says:

  –Nga larg perjetojme 2 pamje:
  -Nga njera ane, perkujtohet 5 vjetori pavarsis Kosoves, nje perkujtim i vaket, disi i shtirur , jo ne nivelin e vleren qe i takon te festohet pavarsia e nje populli historikisht i shtypur e pergjakur per liri dhe pavarsi.
  -Nga ana tjeter,mesojm lajmin, se nga shteti fqinje i jugut te Shqiperis perkujtohet 99 vjetori i shpalljes se pavarsis se “vorio epirit” qe ka ekzistuar vetem si term gjeografik, por historikisht gjithnje treve Shqiptare.

  –Nga ana tjeter, nje shtet shqiptar, qe per pamjen e pare pothuaj hesht , mbjell frymen e ndasis e te percarjes jo vetem nder vedi por dhe si komb. –Ndersa , per pamjen e dyte, po ky shtet totalish te falimentuar, neneshtruar, indirekt i pushtuar nga “kuajt e trojes” te nje shteti fqinj. Te nje shteti qe ne fakt perkujton :
  –99 vjerotin e pushtimi te jugut shqiperis,nga Andaret Grek
  –99 vjetorin e masakrave me te pergjakshme te kryera historikisht ndonje here ne Jugun e Shqiperis , kundrejt nje popullsije te pa armatosur, te pa organizuar mire , totalisht e pa mrojtur , fill 2 vjet pasi kish shpallur pavarsine prej roberis 500 vjecre.
  — Perkujton 99 vjetorin e diegies, grabitjes, masakrimit dhe perzenies masive te popullates se pa fajshme te krahines ku une jam lindur e rritur Deshnica e rrethit Permetit prej Andareve Grek .
  –Perkujton 99 vjetorin e diegies shtepive te fisit tim, te shkaterrimit dhe perzenies tyre nga Andaret Grek. –Sa posht kemi ren!!!.

  –Tallen, Tallen Monarkot dhe Neofashistet e sotem Grek , Dhe perse te mos tallen, –Ata, de fakto kane pushtuar Jo vetem Jugun e Shqieris:
  1–Politikisht, Shqiperija te le pershtypjen e nje shteti vasal te Greqizuar me politikane e shtetare, te hapur apo te fshehte, nete gjitha strukturat nga piramida ne baze.

  2–Ekonomikisht Shqiperin ekane ne dore bankat,firmat, persona e lobet Greke ne bashkpunim me segmente te caktuara nderkumbtare. Kane mbi 20 vjet qe me politikat e ndjekura kane detyruar e shfrytezuar shtetasit shqiptare te punojne interes te shttit grek, duke shpopulluar masivisht krahinat e jugut te shqiperis, ikane detyruar te nderrojne emret, besimet fetare, shtetesine e kombsine,

  3– Ushturakisht, duke bashkepunuar e bashkevepruar nga brenda e jasht shqiperis me individe ,segmente e lobe te caktuara kane arritur shpartallimin dhe asgjeslmin total te ushtris ,fuqine mbrojtese e sigurine kombtare.

  4– Ne pikpamjen gjegrafiko- teritorjale kane avancuar ne menyre te dukshme si ne drejtim te kufijve detare e ne vecanti te atyre toksore.
  – Kane vendos dominim e shfrytzim te hapsires se afert e te larget detare ,
  -Kane vedosur defakto piketat e kufijve toksore (te ashtu quajturin vorio-epir),me perspektive per ti kthyer ne piramida te pa tundeshme Ceshtjen Himara, varrezat e te vdekurve ne luften e pare e te dyte botrore shumica te ardhur si pushtues dhe kriminele lufte, ngritjen e objekteve te kultit edhe atje ku ska besimtare etj…etj….

  5- Ne pikpamjen fetare, duke shfrytzuar njerez naive , hallexhinj apo dhe anti shqiptare , perpunojne popullaten e zonave jugore te deklarohen ne besimin e shtetesine greke , fusin frymenne percarjes fetare , krahinore per te realizuar lehtesisht pushtimin teritorjal,

  6–Shteti grek , ne menyre te hapur e te kamufluar mban te ngritur jo vetem frumen e urrejties e te nacional-shovinizmit kunder shqipris , por parti e struktura te gateshme , per ti riorganizuar e perdorur ne kohe te shkurter kunder shqiperi. Po riaktivizon e gjalleron elementin anti shqiptar brenda e jasht vendit, po e perpunon e pergatit qe ta shfrytezoje per te justifikuar e perligjur de jure e defakto veprimet e saj anti shqiptare ne opinionin nderkombetar.

  –KETO DHE DISA FAKTORE TE TJERE , ME PAMJE E MBESHTETJE SI TE PA DUKSHEME NDERKOMBETARE, FLASIN QARTE PER NJE PLATFORME TE MIR ORGANIZUAR, ME PIK SYNIM PUSHTIMIN E SHQIPERIS jUGURE, KRIJIMIN E TRAZIRAVE BALLKANIKE, MBAJTIEN E SHQIPERIS ,KOSOVES DHE NJE PJESE TE BALLKANIT PERENDIMOR SI VENDE PROBLEMATIKE E PA STABILITET

  –KA ARDHUR KUHA PER RIZGJIM E RINGRITJE TE FRYMES NACIONALISTE E KOMBETARE, PAVARSISHT KOSTOS,–NESER DO JET SHUM VON.

  Do uroja vemendje, vigjelence dhe mikuptim mbarekombtar..!!!
  Pershendetje ALBAN DARDANI

 37. shiaksi says:

  hajdeni e mereni epirin,por kockat keni per te len,agjentet e infiltruar ne qeverin e berishes ,duhet te largohen menjiherPOSHT JEVGJIT E BALLKANIT.

 38. Dukati says:

  More Piro himarjoti! I hëmgësh mutin Himarës Shqipëtare bashkë me disa çakej greqisht folës të importuara nga martesat e disa putanave jasht ligjoure me arixhijtë e Evropës. O piro Mavria! sikur dhe 1 miljon jetë të keshë të ngresh 1 milljon herë në kub, 1 metër katror tok nga Epiri i Jugur shqipëtar nuk merr dot. Piro! Ruaj nënën gruan motrën dhe veten se ka kush mendon për shqipërin, ferment buterik.
  Piro pyet tët atë ose tët ëme se si i përzun si lopët mbi 1000 “trima” elenë të armatosur deri në dhëmbë, të mbështetur nga avjoni 3o ushtar Shqipëtarë të kufirit sa ngeli turp në histori. Mos mendo se disa vrasje të pa besë që bënë grekët me disa kriminelë himarjotë në kufi ishite trimëri. Ajo është tradhëtia e Sali Berishës që do paguaj bashkë me ty Piro tradhëtari së afërmi. Ptu farë e ndyrë aziatke.

 39. gjirokastriti says:

  O greket e m…. nese ekziston sparta dhe troja aq ekzoston dhe epiri. po me pare se te mendoni per ankesimin e epirit atehere mendoni se duhet te kaloni ne Kurvelesh.

 40. Borsh says:

  Problemi eshte qe ky Kalivjoti mer leke nga ministria Shqiptare per aktivitetet e tij, edhe i ati i tij merr projekte dhe para nga shteti Shqiptar pasi ka firme ndertimi. I ati i ketij pleres ka qene kandidat ne Livadhja te Sarandes me partine greke MEGA.

 41. birce abili says:

  greko maskaras, hehehehe, ta kelleva tetem ne qafen e llogorase!

 42. Atila says:

  Nje qeveri patriote duhej ti bente note protste qeverise greke per lejimin e organizatve dhe partive qe cenojne mardheniet mes dy vendve.Megjithse edhe ata qe jane pjese e ketyre organizatave jane ne shumice me origjine shqiptare,por te perpunar nga nje propoande ultranacionaliste panhelenike qe i ka kaluar koha.Edhe shkecerisht eshte vertetuar qe dy popujt tane kane te njejten ADN pasi natyrisht kane edhe paraardhes te perbashket Pellazget.Pra te zihemi per Epirin eshte e pallogjikshme.Greket e sotem kane nje frike te shpjegueshme qe mundohen te ngrene kufinj me shqiptaret se kur te bien kufijte politike pas bashkimit evropian atehere do shohin dhe zbulojne ate qe dyshojne e nuk “duan” ta besojne se jane as me teper e as me pak por i njejti gjak me shqiptaret.

 43. tourkofagos says:

  Pirroja ka gjak Heléne mou korake, une mbeshtes ate dhe e dua shume.

 44. tourkofagos says:

  Jo nuk e dua pirron mo sepse na lane pa pensione

 45. tomorri says:

  Degjoni ketu o shqiptare:
  Spiro Ksera dhe te gjithe ata qe vine pes tije edhe ai Piro Vrima duane litarin o shqiptar.Mjafte me me keto se u lindem dhe u rritem dhe tani u plakem po me te njejtat gjera ,si avazi i mukes.
  Shqiptaret qe jane ne greqi qijuani nenen ketyre ekstremistve grek me ne krye kseren dhe dhimen,se ata shqiptare nuk jane.
  Poshte qeveria Berisha qe ben sikur nuk di gje,turpi i mbulofte dhe faqe e zeze per ata qe kane perfaqesim dhe nuk flasin TURPO TURP TURP dhe ky turp ju mbifte ne dere atyre plehrave.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *