Kryetari i komunës së Liqenasit: Duam maqedonas në polici, ndjehemi të rrezikuar

edmond temelko 2Kreu i komunës së Liqenasit, Edmond Themelko, njëherazi kreu i partisë së minoritetit etnik maqedonas “Aleanca e Maqedonisë”, kërkon ndryshimin e emrit të kësaj njësie vendore në Pustec.

“Jam i bindur për këtë dhe kam marrë garanci të plotë nga kryeministri Sali Berisha, lideri i opozitës, Edi Rama dhe kreu i LSI-së, Ilir Meta”, shprehet ai për GSH.

Ndërsa për deputetët Bashkim Fino dhe Pandeli Majko, të cilët kanë deklaruar votën kundër, ai shprehet: “U njoha me qëndrimet e tyre. Mësova nga mediat se z. Majko është shprehur në këtë mbledhje se këtë kërkesë e propozon PD-ja dhe jo banorët e zonës. Ndihem i keqardhur për dy arsye. E para, se z.Majko, si deputet i Qarkut të Korçës, ku përfshihet edhe komuna e Pustecit, nuk ka ardhur ndonjëherë të na vizitojë apo të interesohet për problemet që shqetësojnë minoritetin etnik maqedonas. Nuk më ka takuar as mua, dhe në dijeninë time as ndonjë nga banorët e zonës. Deputetja tjetër e Korçës, Olta Xhaçka, ka ardhur, por Majko jo. As Fino jo e jo. E dyta, nuk është e vërtetë se këtë kërkesë e ka iniciuar PD-ja. Kërkesa është e vetë banorëve të zonës. Kemi zhvilluar një referendum dhe në mënyrë plebishitare është kërkuar rikthimin e emrit  Pustec. I habitur jam ndjerë edhe kur deputetja e PS-së, Vasilika Hysi, abstenoi për projektligjin në mbledhjen e Komisionit parlamentar  të Ligjeve, ndërkohë që kur ishte  kryetare e Komitetit Shqiptar të Helsinkit ajo ka firmosur kërkesën tonë”.

Sipas Themelkos, ata do të jenë në aleancë  me ata që do të mundësojnë: “Respektimin e konventave dhe apeleve të organizmave ndërkombëtarë për mbrojtjen e identitetit tonë etnik, kulturor  dhe fetar. Shkurtimisht, të drejtën për të mësuar gjuhën tonë amtare, përfaqësimin në institucionet shtetërore, minimalisht në ato lokale. Duam që përfaqësues të minoritetit etnik maqedonas  të jenë pjesë e administratës publike, pjesë e sistemit gjyqësor dhe në polici. Të kemi pra të njëjtat të drejta si shqiptarët e  Maqedonisë, të cilët siç e dini përfaqësohen në të gjitha nivelet e qeverisjes e administratës publike”.

Ai shprehet se ndihen të rrezikuar nga qarqet ekstremiste  nacionaliste shqiptare siç është Aleanca Kuq e Zi.

REMOTE_ADDR:[]

31 komente në “Kryetari i komunës së Liqenasit: Duam maqedonas në polici, ndjehemi të rrezikuar”

 1. urim gjata says:

  Po cfare kerkojne me shume Maqedonasit e Liqenasit ne 6 fshatra qe jetojne.Vetem police ne dogane kane 4 me kufirin 5 doganiere ne cdo fshat nga nje ne administrate kane me shume nga te te gjithe qytetaret e tjere te korces apo bilishtit ne qark tani mbetet vetem te behen nga 4 police per fshat dhe doganiere gjithashtu tani mbetet vetem tiu japin gjithe administraten shteterore policine doganen dhe gjithshka qe ka qarku i korces shuleve.

  1. gallata says:

   Le ta mbaje me xhel ky kryetari i shuleve se xheli ta mban bute, me bute se shkuma.Kur te realizohen ne praktike te gjitha te drejtat per shqiptaret ne Maqedoni sipas marveshjes se Ohrit,atehere le te kerkojne edhe keta qiqra ne hell siç po i kerkojne.

  2. Bekimi says:

   Bullgarë, jo maqedonas. Nuk ka maqedonas që të flasin gjuhë sllave. Kjo e fundit nuk ka lidhje me maqedonët. Dhe, me këta të fundit fare ka lidhje vetëm shqipja, shqiptarët, pasardhës të pellazgëve, fis i të cilëve ishin edhe maqedonët…ata që lindën Aleksandrin homo.

 2. arsen says:

  O Enver na mori malli….
  Vetem Ai ju erdhi hakut gollove, grekeve, llacifaceve, jevgjve, turqve, serbeve, boshjakeve dhe kosovare MINORITET.
  Kjo ketu eshte Shqiperi mer qena!
  Ju jeni minoritet dhe do zbatoni Ligjet e Shqiperise. Nuk ju kerkoi njeri te ndroni gjuhen e nenes dhe zakonet!

  1. Mjek Loshi says:

   Ai qe ja ka bere foton qenka i forte shume. Mendoj se para fotografimit duhet ti ka thene keshtu:

   Para se te fotografoj shko hiq rrobat e peshkatarit, hiq galloshet e grisura, beji pak floket me shkume sapuni, vish kostumin, gjej nje kemishe te zeze… po nuk pate ja ku i ke prej meje. Merr dhe ket kollaren e kuqe qe te dukesh si shqiptar kur te vish prape ja hodhe.

   Paska filluar te na beje kerkesa si shume, po nuk na tha njehere se kush eshte qellimi i deshires se tij per te nderuar emrin e fshatit. Cfare fshihet pas kesaj? Me qe pretendon se ka garanci nga liderat partiake pse nuk paraqet dokument me shkrim, po na i leshon fjalet si lopa bajgat. Po nuk i pelqeu le ta kepuse pertej liqenit ke sorollopi i tij.

   1. maqedonasi korce says:

    Ju keni fjetur mbi kercu dhe ju ka mbytur morri dh e tani dilmi si te kulluar ke fituar bursen ne saj te Enverit dhe po vdisni pacien ne vend qe ti mjekoni

    1. Taqi Njatas says:

     Prit dhe nja dy muaj sa te vije i dyti dhe pastaj do tae mesosh mire se si zberthehet fjala:

     Ma q’e do n’as

  2. Niku says:

   Ti Arsen duket qe je injorant qe i fut te gjithe ne nje thes. Sa per “Gollot” ata jane puro shqiptare (lexo librin Historia e Dibres te Kristo Frasherit) dhe Hoxha nuk u vinte hakut atyre se ata ishin me Hoxhen me shume se sa ty. E keqja eshte se shqiptaret kane nivel te ulet dijesh qe con ne lufte me njeri tjetrin. Shiko maqedonasit, qe ne fakt jane mbeturina te pushtimit bullgar, nuk jane me shume se 4 mije veta dhe kerkojne “qiqra ne hell”. Me qe ata kerkojne te ndrojne emrin, perse te mos ndrojne te gjithe emrat sllave ne Shqiperi? dhe keto emra jane shume. Le te ndrohet emri i Liqenasit por per reciprocitet te ndrohen te gjitha emrat sllave ne territorin Shqiptar duke filluar nga Novosele ne Vlore, apo Corovode ne Skrapar etj,etj.

  3. perralla me mbret says:

   o arsen trimi po c’lidhje kan Kosovaret me minoritete o kafsh! Ene na tregohesh Shqiptare ti injorant i cmendur.

 3. Dean says:

  Zoti Themelko?,a ka mundesi t’a besh pak me te qarte natyren e rrezikut qe te ”kanoset” nga AK-ja?????
  D.m.th.,me konkretisht me fakte,sa here te eshte kercenuar jeta ty apo pjestareve te komunitetit sllavo-bullgar(ndryshe maqedonas),pasi kushdo mund te dale dhe t’ja fusi pordhes kot sa here qe i ngrihet.Dhe mos e vere kurre shenjen e barazimit midis te drejtave tuaja dhe te shqiptareve te sllavo-maqedonise.Ata i kan fituar me GJAK dhe akoma vazhdojne te luftojne,ndersa ju bythmutet ketu ne Shqiperi askush nuk u ka vra.
  Po ty te lumte Edmond se nuk keni pa ndo1 here perndjekje sikur u’a bene greket ne greqi,te lumte menderja qe spekullon.
  Kur gjen shesh,pse mos me bo pershesh.

  1. Pelasgian says:

   Bravo per komentin Dean ! Un kam njohur personalisht ” Monkeydonias ” ne Itali , nuk ka njerez me genjeshtar se kta ! E bejne llapen shpate tani se askush nuk i ka perndjekur !

 4. tan ortodoksi says:

  po shqiptaret e maqedonise cfare duhet te kerkojne , republike, njerez te shitur , haram ajo buke qe ju mbajti,

  1. maqedonasi korce says:

   ju vetem ortodoks nuk jeni se ortodokset jane zemergjere tolerante te gjendshem ne te mire e ne rrezik.Nuk i japin lavde as te pabesit as injorantit pa te drejte

   1. Lyps Ari says:

    Ketu ke sume te drejte. Maqedonsit asgje nuk japin me deshire. Duhet t’ja u lypesh pa te ta japin.

 5. urim gjata says:

  Ne gjashte (6) fshatrat e Liqenasit jane 8 tete doganiere.12 police me kufirin, rendin, dhe ne dogane plus nje numur i madh ne administraten shteterore Bilisht dhe Korce.Rrugen ja u cuan autostrate ne cdo fshat,Gjithe kondrabanden e doganes Gorrice ata e bejne.Gjysmen e tregut te konfeksioneve ne korce te Shqiptare- Maqedonase dhe Bullgare zoterojne.Eshte zona qe ka me teper investime jo vetem ne qark por me gjere.Cfare duan me teper.Atje ka bazat partia nacionaliste maqedonase qe eshte ne pushtet,Por fajin e kane deputetet qe ju rrinr lepe peqe sikur po na bejne veze te kuqe,prit kur te kerkojne dhe deputete dhe autonomi,Kur Resnja ka qene komune shqiptare qe varej nga Korca.Dhe tokat e Shuleve qe jetojne ne Liqenas jane te TURTUJVE pronaret nga Korca se po te jete per shulet ata as varret e gjysherve nuk i kane ne Liqenas por larg ne maqedoni.Por nuk kane faj ata kur politika shqiptare ju rri me breke zgidhur dhe i mban si djale te vetem.

  1. Skura M... says:

   Nuk e dime se cila eshte toka juaj por mos u ngatero.Te eshte hapur shume oreksi.Nuk kerkohet me shume se c’ju takon atij populli te vuajtur. Bejleret dhe agallare nuk eshte se e fituan token me djerse por sepse ishin sherbetor te perandorise Otomane.Per sherbimet e tyre ata merrnin ofiqe dhe shperblime tokash por ne leter ama se per te punuar i punonin vete Maqedonasit te cilet u jepnin hracin sherbetoreve te perandorise.Te vetmet fshatra qe arriten te blinin token e vete nga perandorija qene Verniku Boboshtica ,Drenova banuar me Maqedonas.Zgjati 35 vjete gjyqi i Goricareve me “beun” derisa nuk arriten te fitonin me gjyq token e blere u shperngulen ne Maqedoni.Hisoria nuk eshte sic njihet por lexo qe te mesosh.

 6. Latif Dreqi says:

  Ore kush u ka thene ketyre bullgareve qe jane maqedonas?! Une do te isha per ta ripare kete pune..Emrin “maqedoni’ nuk mund ta perdorin lloj lloj sllavesh..ata jane bugari dhe flasin bugarisht..Le ti japim ate qe meritojne!Kur bugaret e themelkos te behen 30% e popullsise ne territorin e RSH-se, atehere sigurisht do kete te drejte.Deri atehere Themelkoa duhet te perpiqet shume..

 7. kordinatori says:

  Po nuk ke faj ti or mut muti,po fajin na e kane keta te verremosurit qe na qeverisin.
  Po kur ka qene na nje here shtet maqedonia,qe na qenkeshe maqedons ti.ptttu pusht i mutit

 8. baca mertur says:

  shko mor kurve!!!

 9. laraska says:

  Ti e kushdo qe te ka ngroh krahet me thene keto fjale doni plumbin ballit!!!! Politika shqiptare (Berisha, Nano, Meta, Rama) po vazhdojne planet e hershme per te zhdukur shqiperine nga harta Europes, Avash Avash, ne merremi me ky i tha hajdut e ky tjetri kriminel, nderkohe njerezit emigrojne (lejne tokat e tyre) dhe nje pjese shitet e shtetet fqinje.

 10. Shulja says:

  Keta moracake jane pasardhesit e argateve qe moren bejleret nga Maqedonija per te punuar tokat e tyre ne Prespe. Duke i ditur cfare pisash jane nuk i linin as te ndertonin shtepi me oxhak. Enver Hoxha ja sheroi sifilizin me te cilin ishte infektuar cereku i popullates. Tani jane bere te forte dhe nuk lejojne asnje Shqiptar te ndertoje qofte dhenje kasolle ne zonen e tyre, megjithese e kane shfrytezuar ne maksimum kontrabanden sevetem are dine te bejne. Po te mos u pelqejne emrat le teshkojne ne Maqedoni dhe e provuan ne vitin 1991 por Maqedonasit i mbyllen ne vathe si bageti dhe i kethyen mbrapsh.

 11. maqedonasi korce says:

  Shkrimi eshte real dhe me te drejte.Sa per dijeni Maqedonasit jane nje popull punetor dhe i zgjuar te cilet me aftesite e tyre kane fituar pune ne cdo fushe dhe ne cdo universitet kemi nga 3-4 pedagoge.Keta petagoge jane te shkencave te natyres qe kane fituar me konkurence se po te jete me miqesi i fitoni ju.Dhe nje nga keshilltaret e kryeministrit eshte nga kjo zone.Jane popull qe pershtaten me mire ne bashkejetese dicka qe juve ju bezdis shume.Maqedonas ka shume ne cdo qytet e ne krahina te pastra Korce,Elbasan,Pogradec,Tirane,Durres,Kavaje,Diber, Golloberd,Kukes,Gore etj.

  1. Pinaqidhe Eleniqes says:

   Maqedoni ?? Maqedonas ???

   C’domethene kjo. Maqedonia eshte nje shtet multi-etnik qe perbehet nga shqiptare, rom, serb, bullgare.

   Po maqedonasit nga jane ????

   1. maqedona says:

    Ke 2 milon Maqedonas ne greqi 1 milion ne bullgari ne shqiperi ke 100% Prespe 100%Vernik ne Golloberd diber, Gore kukes,Korce, Elbasan,Kavaje,Tirane,Durres etj.Greqia te planifikoj qe ti ndroj toponimet qe ka vene pas 1948 Follorine LERIN,Edesas VODEN etj.pse i permend Maqedonasit ne shtetin e tyre te mrekullueshem.

  2. Vari Lesht says:

   Nje krahine veriore e Greqise quhet Makedoni. Njerezit qe jetojne ne FYROM nuk jane komb ne kuptimin e mirefillte te fjales. Jane thjesht nje tufe njerzish me prejardhje te ndryshme qe u eshte mundesuar jetesa brenda nje shteti multietnik.

 12. shqip says:

  Ushqehe qenin te te haje kembet i thone nje shprehje.Po nuk kane faj keta jevgjit e bullgarise dhe ata dobicat e greqise po enveri qe ju shuajte fara qe i ka mbajtur me mire se shqiptaret duke mos vepruar ne te njejten menyre sic vepruan sllavet dhe greket jashte kufirit me shqiptaret dhe me emertimet shqipe.Moment i gabuar te kerkojne ndrime emrash nuk e di se ku do dale kjo pune.

 13. Skura M... says:

  Pse trembeni se nuk u be hataja.Kjo eshte kerkuar ka 22 vite por ka rene ne vesh te shurdh.Ne 1973 eshte bere ndrimi i toponimeve .Si kerkoni ju, akoma te mbajme gojen mbyllur si ne diktatur.Cdo komunitet do te kerkoje te drejtat e veta .Ju kerkoni qe as gojen mos e hapni nderkohe patrioteve tuaj ju jepni te drejte per hicgje.I vodhet dhe pronat e Socializmit grabitet token ndate pasurune e perbashket.Tani ju ka ngelur te grabisni njeri-tjetrin.Sa per jevgjitet i keni lene ne meshire te fatit si gjendja pas luftes se 2 boterore.Pasurohuni ju se per qytetaret e tjere as qe ju shkon ne mendje.

 14. ortodoks fanolist says:

  Po a ta ka dhene fjalen Edi Rama se do te te perkrahe?! Atehere perse i do maqedonasit? Socialistet te mjaftojne…

 15. Si ka mundesi te kerkoj ato te drejta njelloi si shqiptaret e Maqedonise.A e kupton qe shqiptaret ne maqedoni jane mbi 40 % dhe ata jane shtetformues . Ndersa ti kerkon te jeshe njelloi. Kjo eshte e gabuar.
  Te gjith e dijme mire se asnje rrezik nuk te kanoset pervca se ndonje thell qe te sjellin nga jashte per te hejdhur edhe ti keto shashka te pa asnje kuptimte.
  Do ishte mire qe te rrespoektoish te drejtat tuja ne perputhjew edhe ato te drejta qe te garanton kushtetuta.
  Ndersa sa i perket ndrrimit te emrit nga komuna Liqenas ne Postec kjo edhe munde te behet, p[or qe te kerkosh forca maqedonese kjo eshte lajthitje.
  Megjithate ne shqiperi gjithcka munde te ndodhe edhe presidenti i Maqedonise beri vizit pa u takuar fare me autoritete shqiptare.

 16. amir says:

  Po Majkua si ka mundesi???ai vellai i tyre eshte!
  Hajde rrumpalle me levrek hajde!!!!

 17. Koli says:

  Pergjigje muhamedanit(islamikut pellazg) urim gjata dhe asdrenit.
  Ju ne komentet tuaja shume here dhe me urejtje keni perdorur fjalen:shule.
  Me te keqinj se ju nuk ka ne bote, ju nuk keni respekt per jeten,jeni njerezit qe nga njera ane nuk ju ben pershtypje kur ju cojne motrat ne itali, por ne nje sher te vogel,per nje fjale goje apo gervishje makine vriteni. Kjo tregon se ju jeni islamike me preardhje cecene dhe nga afganistani. Per ate qe thoni se tokat nuk qenkan te Prespes ju them se ne Prespe nuk ka banuar dhe nuk do banoj as nje shqiptar(fjala shqiptar simbas fjalorit te enciklopedise).Ate qe pretendoni se Enveri na paska rene ne qafe, gaboheni rende.Enveri e njohu psikollogjine tuaj prandaj ju mbylli ne kafaz, se nuk mbaheni ashtu sic nuk mbaheni sot, ku jo vetem Ballkani por edhe Europa po behet pishman per c’ka bere ndaj jush. Jeni njerezit qe ndroni fene,qe jeni lepire para ofendikojve greke dhe keni shitur…. dhe tani po na tregoni peralla.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *