Sondazhi i Piepoli: E majta merr 73 mandate, e djathta 66 mandate, FRD 1 mandat

Titolo ProgettoBrenda koalicionit të majtë, LSI merr plot 9 mandate, kurse në koalicionin e djathtë, PDIU merr tre mandate

 

Instituti italian i sondazheve, Piepoli, ka publikuar sondazhin e radhës, të fundit për këto zgjedhje.

Sondazhi është organizuar me 1000 persona të pyetur përmes telefonit.

Fillimisht, ata janë pyetur se si e imagjinojnë Shqipërinë pas 5 vitesh. Shumica e shqiptarëve thonë se vendi do të jetë më mirë, kurse pakica mendojnë se gjërat nuk do ndryshojnë.

Të pyeturit mendojnë se më shumë do përmirësohet mënyra e jetesës, ndërkohë që më pak besojnë se do përmirësohet mundësia për të gjetur punë.

Sa i përket papunësisë, 43 përqind e shqiptarëve mendojnë se ajo do rritet vitin që vjen, ndërkohë që 38 përqind thonë se do ulet.

Ndërsa 41 përqind mendojnë se vitin që vjen do ketë prosperitet ekonomik, kurse 34 përqind thonë se do ketë vështirësi ekonomike.

Shqiptarët besojnë më shumë tek mësuesit, që janë në krye të listës së besueshmërisë me 64 përqind. Më pas vijnë gazetarët me 59 përqind, liderët e komuniteteve fetare me 53 përqind dhe forcat e rendit me 51 përqind.

Në fund të listës janë gjykatat me 28 përqind, politika me 26 përqind dhe sindikatat me 18 përqind.

Të pyetur se cilat kategori personash kanë më shumë pushtet në Shqipëri, 86 përqind thonë politikanët. Më pas të dytët në listë me vetëm 16 përqind janë investitorët. Në vend të tretë me 9 përqind janë avokatët.

Të pyetur se çfarë karakteristikash duhet të ketë një politikan, të pyeturit listojnë si të parën ndershmërinë. Më pas vjen serioziteti, saktësia dhe afrësia me njerëzit. Në fund është pavarësia.

71 përqind e të pyeturve thonë se lideri që kanë zgjedhur të votojnë i përmbush këto cilësi.

Të pyetur për orientimin e votës, 42.5 përqind thonë se do votojnë për koalicionin e djathtë. PD është parti e parë në koalicion me 38 përqind të votave. Më pas vijnë PR e PDIU me nga 1.5 përqind të votave.

Kurse koalicioni i majtë merr 51 përqind të votave. Në krye është PS me 42.5 përqind të votave, më pas vjen LSI me 5.5 përqind të votave.

FRD merr 3.5 përqind të votave dhe AK merr 2.5 përqind të votave.

E përkthyer në mandatë, koalicioni i djathtë merr 66 mandate. PD merr 62 mandate, PR merr 1 mandat, kurse PDIU merr 3 mandate.

Koalicioni i majtë merr 73 mandate. PS merr 66 mandate, LSI merr 9 mandate dhe një mandat shkon për një tjetër parti të opozitës.

FRD merr një mandat kurse AK nuk merr asnjë mandat.

Sa i përket qarkut të Tiranës, koalicioni i djathtë merr 42 përqind të votave, ose 14 mandate. Nga këto, 13 mandate i ka PD, 1 PDIU.

Kurse koalicioni i majtë merr në qarkun e Tiranës 51.5 përqind të votave ose 17 vende në Kuvend. Nga këto, 15 mandate janë për PD-në dhe 2 për LSI-në.

FRD-ja merr një mandat në Tiranë./ep

REMOTE_ADDR:[]

99 komente në “Sondazhi i Piepoli: E majta merr 73 mandate, e djathta 66 mandate, FRD 1 mandat”

 1. Tina says:

  jooooooooo, PS aq i merr vetem padiskutim

  1. bashkimi says:

   kjoe shte partia socialiste fituese dhe tiumfuese cdo dite e me shuem krenar per liderin dhe skuadren e rilindjes po ben nje pune te papare ne cdo qytet, urime

   1. Tatjana says:

    Shqiperia eshte gati te ndahet nga ky diktator pa e lejuar edhe kete qe te behet nje tjeter Enver. Saliu eshte i pashprese perpara deshires se te gjithe popullit te tij qe ai te largohet, pas 22 vjetesh mashtrime ordinere, vjedhje dhe prapambetje.

    1. halimi says:

     Me duket se Piepoli eshte duke treguar se PS do fitoje megjithese une mendoj se dhe te gjithe ata te tjere qe komentojne dhe lexojne rregullisht Temen presin nje avantazh shume me te madh te PS. Mos kini merak per kete. Piepoli nuk llogarit dot njerezit qe refuzojne te pergjigjen dhe qe tipikisht jane opozitare edhe ata. Ndaj fitorja ka per te qene te pakten 77 per PS. Te tjeret nuk i di

     1. gerti says:

      Era e ndryshimit po fryn fort ne Shqiperi dhe po fillon koha e Edi Rames. Ne te gjithe e dime se shifrrat e vertetta jane te gjitha kunder Saliut dhe se ne 23 qershor shqiptaret nuk do te votojne per te zgjedhur njeren parti apo tjetren, po per demokracine dhe shtetndertimin, dicka qe Berisha as qe ka ndermend ta beje. Ndaj fillon RILINDJA!

      1. kastrioti says:

       Ajo qe i duhet ketij vendi po vjen dhe fillimi i ri eshte gjeja e sigurt tashme. Ne 23 qershor ne do te jemi aty, duke mundur friken dhe presionet, per ti treguar vendin Berishes dhe te gjithe maskarenjve qe e shoqerojne ate kudo. Hajdutllekut Berishian i vjen fundi. Epoka e Rames fillon me 23 qershor me nje fitore te thelle!

      2. Hasani says:

       Sondazhet ne Shqiperi behet si mos me keq, nuk merret vesh se kush i ben dhe sesi i ben, kot te diskutojme mbi nje sondazh i cili ka tendence per te ulur nivelin e fitores se PS.

      3. Juri says:

       Sala po mori 60 deputete ne total eshte mese i lumtur, sepse me gjithe perkrahjen qe ka PS ka mundesi qe ta lere vetem me 60 deputete saliun.

      4. flaka says:

       Une dhe te gjith shqiptaret e dime se duhet te tregojme veten si popull kete here. Se nuk mjafton te duam, por duhet te bejme. Duhet ti tregojme vendin nje here e mire Saliut dhe shpures se tij te turpit. Per te lare faqen tone para historise dhe per te patur mundesite qe na jane rrembyer per 22 vjet nga keta! # Rilindje
       # 29

      5. Klaudio says:

       Eshte nje sondazh qe deri diku i afrohet te vertetes. Them deri diku pasi po te analizojme kushtet e sondazheve dhe kushtet ne te cilat ndodhet shoqeria shqiptare, do kemi nje tablo me te paster ne lidhje me te verteten. Ky sondazh e tregon pjeserisht te verteten mbi votimet e 23 qeshorit, gjithsesi nuk duhet harruar fakti qe mbeshtetja ndaj PS po rritet dhe ka mundesi qe ky numer prej 73 deputetesh te shkoje 78 ose edhe 80.

      6. besnik says:

       Fitoren e opozites po e konfirmojne te gjithe. Megjithese keto jane sondazhe arrijme te kuptojme qe mbeshtetja per opoziten po rriten cdo dite e me shume. Te gjithe kerkojne ndryshim.

      7. Lori says:

       Ia kane fut kot, kur i beri LSI 9 deputete, ajo masimumi 4 deputete me hope mund te marri pjesen tjeter e merr PS madje, madje, PS mund te marri edhe me shume. Sipas meje PS arrin te marri mbi 71 deputete si force e vetme, pastaj plus votat nga LSI plus nga aleatet e tjere shkon dikur te 75 deputete vetem PS.

      8. Zamiri says:

       Sondazhet vene e vine po askush nuk e shikon sesi PS po arrin te perparoje cdo dite e me shume duke marre nje maxhorance te pa diskutueshme. Ky sondazh tregon perparimin e PS. Krahasoni sondazhet e fundit qe jane nxjerre, mund te shikoni vetem RRITJE per PS dhe per Edi Ramen.

      9. Denisi says:

       Sondazh qe tregon fitoren e PS keshtu mund ta kene etiketuar shume persona, kete artikull. Por une mendoj se duhet vene re rritja e pikeve, qe PS ka arritur duhet vene re fakti se PS po merr me shume pike ne cdo sondazh qe del dhe praktikisht sa me shume te afrohemi aq me shume vota merr Edi Rama, ky eshte nje fakt qe tregon fitoren e pashmangshme te koalicionit te majte.

      10. OLA says:

       FITORE, FITORE, FITORE DHE VETEM FITORE ME 23 QERSHOR PER KOALICIONIN E MAJTE I CILI DO TE MARRE NJE FITORE TE MADHE ME 23 QERSHOR!

      11. fjorela says:

       Duhet te kemi parasysh qe ne Shqiperi ende nuk e kemi kulturen e sondazheve.
       Njerezit refuzojne te pergjigjen sidomos nga frika qe s’e di se kush eshte ne anen e telefonit, se mos eshte ndonje spiun qe do te marre vesh se per ke do votoje, ndonje nga ata spiunet qe ka punesuar saliu dhe qe pastaj ta heqin nga puna.
       Per kete arsye rezultati do te jete shume me i thelle se kaq ne favor te PS.

      12. Alfredi says:

       Sondazh sa per te kaluar rradhen, eshte bere sa per te shtyre kohen, nuk mund te bazohesh ne nje sondazh ku PS ka merr mazhorancen dhe e nxjerr PS dhe PD me deputete te barabarte, keta tocat e dine sesi funksionon kodi zgjedhore??? Me keto shifra PS duhet te marri me shume deputete se 9 deputete per LSI jane shume, sondazhi eshte bere me tendece qe te nxjerri nje parti dytesore si parti te dores se pare. Nxirrni faktet sic duhen, PS-ja ka per te marre mbi 75 deputete.

      13. ANDREA says:

       Ate qe sondazhi nuk e shtremberoi dot, eshte fitorja e padiskutueshme e se majtes ne zgjedhjet e 23 qershorit dhe qe kryeministri i ardhshem do te jete Edi Rama.
       Rezultati sigurisht do te jete shume me i thelle se kaq, duhet te marrim ne konsiderate qe njerezit refuzojne te pergjigjen e per me teper kane tendencen te thone qe do votojne partine ne pushtet sepse kane frike se mos i heqin nga puna ose i kercenojne.
       Sondazhi s’ka marre parasysh gabimin, faktin sa refuzime ka pasur per tu pergjigjur, sa refuzime ka pasur per te treguar voten etj.
       Sa eshte respektuar rastesia ne metodologji?

      14. Samiu says:

       Vazhdon rritja e PS, vazhdon fuqizimi i RILINDJESH SHQIPTARE, vazhdon te thellohet hendeku midis PS dhe PD, te gjitha keto te cojne vetem ne nje perfundim, RILINDJA SHQIPTARE eshte e ardhmja jone ajo do realizohet ne 23 qeshor.

      15. Erisa says:

       Me ne fund edhe sondazhet po tregojn ate qe po nodhe ne Shqiperi. Eshte nje Vend i tere qe po ben nje kryengritje duke besaur cdo dite e me fort tek nevoja e largimit te Berishes dhe ndeshkimi qe i duhet dhene me vote.

      16. dea says:

       SHQIPTAR SDO JA FALIN TE GJITHE TE KEQIJAT SALI BERISHES QE I KA BERE KETIJ VENDI, SHQIPTARET SDO GUXOJNE TE VOTOJNE ME SALI BERISHEN SEPSE E DINE QE DO I COJ DREJT RRENIMIT TE SIGURT!

      17. Doriani says:

       Edhe sondazhi i fundit qe u be publik doli me fitoren e PS, saliu ka 8 vite qe blen sondazhet por kete vit sk mjaftueshem leke per te thyer te verteten, iagjinoni se ne sondazhet PD fitonte me nje avantazh madhor, nderkohe ne zgjedhje dilnin gati barazim, nderkohe sot PS fiton ndaj PD, po te marrim avantazhin progresiv te PS do dalim ne kokluzion se Edi kur tha qe eshte e mundshme te fitohen edhe 80 mandate, po thoshte te verteten.

      18. Bona says:

       Une besoj shume qe PS-ja me Edi Ramen do te korre nje fitore spektakolare ne te gjithe Shqiperine duke pare dhe netuziazmin ne cdo fushate te Rames ndaj dhe nuk besoj se do te bie poshte 75 mandateve e vetme si parti. Te gjithe kemi nevoje per Rilindje

     2. Geraldi says:

      Eshte e kote te shikosh kete sondazh edhe te mendosh se keshtu do dalin zgjedhjet, a e keni idene sesi vendosen deputetet???? PO te merrni kodin zgjedhor dhe ti jepni deputetet si eshte parashikur me ligj, do te kuptoni se PS si force e vetme merr 73 deputete.

     3. ALMA says:

      Sic tregon edhe ky sondazh Partia Socialiste do te marre nje fitore te madhe me 23 qershor, nje fitore qe do te mbahet mend gjate ne historine e vendit!

     4. vishja plot says:

      ke te drejte Halim.
      po te jete e vertete qe PD-ja merr 66, eshte per te ardhur shume keq. Me keto zullume te PD as 20 nuk i ka hak. duhet te kete shume idiota qe akoma votojne per te????

     5. Elma says:

      Nuk e besoj kurre qe PD-ja mund te mare 66 mandate sepse duke ju referuar 2009 ata moren 69 mandate me vota te vjedhura. Nese zgjedhjet do te zhvillohen normalisht ata do te marin shume me pak nga 2009-ta por dhe mbi te gjitha ne keto 4 vite pakenaqesia e shume njerezve ndaj kesaj qeverie do te coje dhe ne marjen e me pak mandateve nga ana e tyre.

     6. N Shabani says:

      Edhe une Halim kam mendimin se ka me shume vota PS-ja ma merr mendja se e djathta do te marre aty nga 30% se shume njerez nuk pergjigjen se kane frike nga persekutimet se jetojme ne nje shtet pa mbrojtje dhe pa ligj, shume njerezve u kane prishur bisneset, kane gjobitur, i kane hequr nga puna dhe kjo eshte troc diktature e paster. Ne diten e votimeve do te dihet se sa do te jete fitorja por Saliu ka manipuluar listat dhe ka mundesi te fitoje 5 mandate duke vjedhur vota prandaj PS-ja duhet ti hapin syte mire kete radhe se ujku nuk heq dore nga zakoni i vjeter.

     7. LINI says:

      Ky sondazh tregon te verteten, tregon se do te fitoje kualicioni i majte me 23 qershor, kualicione qe do te ndryshoje kete vend, do ti jape vendit tone ate qe meriton!

     8. DINO says:

      KJO FITORE E KUALICIONIT TE MAJTE ME DUKET SHUME E VOGEL SEPSE ME 23 QERSHOR DO TE MARRE NJE FITORE AKOMA ME TE MADHE SEPSE VETEM KY KUALICION MUND TE BEJ DICKA TE MIRE PER VENDIN TONE.

     9. GAZI says:

      Kualicioni i majte do te fitoje bindshem me 23 qershor, do te marre nje fitore te madhe sepse e meriton.

     10. Ilda Tare says:

      KUALICIONI I MAJTE DO TE FITOJE BINDSHEM NE KETO ZGJEDHJE PARLAMENTARE SEPSE KRYESOHET NGA NJE PARTI SIC ESHTE PARTIA SOCIALISTE E CILA KA NJE PROGRAM TE DETAJUAR, NJE PROBLEM NE SHERBIM TE POPULLIT!

     11. Daniela says:

      Fitorja e se majtes Shqiptare me 23 qershor nuk diskutohet sepse e majta e bashkuar do te arrije te marre nje fitore te madhe sepse e meriton se eshte i vetmi kualicion qe ofron dicka te mire per vendin.

    2. stela says:

     Per mua gjeja me e rendesishme, dhe besoj keshtu duhet te jete edhe per te gjithe shqiptaret qe jane te interesuar qe te kete ndryshim ne kete vend, eshte qe PS fiton dhe qe menjehere ne 24 qershor nis Rilindja! Kjo besoj se duhet te mjaftoje, pastaj diferencen nuk e vendos ky sondazh, po ne me voten tone # Rilindje

   2. Severi says:

    Vazhdon vargu i sondazhe ve pro PS, me gjithe keto sondazhe nuk e kuptoj sesi sala mendon qe te fitoje zgjedhjet e 23 qeshorit. PS ka marre qe ne fillim kryesimin e kesaj gare, i takon fitorja dhe gjithashtu do kete mundesine te largojne saliun nga politika.

   3. Feti says:

    Kjo eshte nje tjeter prove qe saliu e ka humbur postin e kryeministrit, nuk ka me cte beje saliu, vetem PS dhe Edi RAMA mund te fitojne keto zgjedhje, PD ti vije anash votes se popullit se nuk ia vlen te manipuloje kur humbja eshte e sigurte.

   4. ira says:

    do te behet revolucion ne 23 qershor .. shqiperia do te beje kthesen e madhe dhe gjigande . kthese qe i eshte mohur e vjedhur heren e kaluar.. po kete here nuk ka per te ndodhur keshtu .. sondazhe qe perhere po na tregojne se kush do te triumfoje dhe pse fitorja do te jete shume me e thelle se kaq .. nuk e vem ne dyshim kete

   5. yana says:

    pergjigjen per te gjitha keto do e marrin e 23 qershor .. sondazhet natyrisht qe dita dites forcojne rezultatin pozitiv qe do kete partia socialiste po qe natyrisht do te jete shume here me i thelle se ky qe eshte paraqitur

   6. gertjan says:

    Rilindja do triumfoje,fitorja e saj do jete super e thelle.Debimi i Saliut tanime tejet i sigurt kete e tregojne edhe keto te dhena te sondazheve.Fitore PS.

  2. Aldrini says:

   SOndazhet tregojne se PS do fitoje po perseri nuk jane te sakta, po te shikoni me kujdes ndikimin qe kane partite neper sondazhe do ta kuptoni se PS fiton gjithmone me shume vota nga ctregohet ne sondazh.

  3. vespa says:

   super , qarte shkurt mmire e bukur pa gabime ne do te fitojme me shuem se kaq dhe do te marrim fryme lirisht ne nje vendt qe do te clirohet nga diktatori, rilindje

  4. eri says:

   TAMAM AQ I MER VETEM PS-JA KETE VIT, SEPSE KA NNJE GRUP TE JASHTEZAKONSHEM NE KRYE PER TE QEVERISUR VENDIN…. RILINDJE DHE NUMRI 29 , JANE FITORE KETE VIT!

  5. fl says:

   Sa jane qe kur kane degjuar se behet fjale per Sondazh kane mbyllur telefonin? Kuptohet se ata qe nuk guxojne ta deklarojne voten jane te gjithe te Opozites.

  6. buffon says:

   Partia Socialiste as qe e diskuton fitoren ne keto zgjedhje,madje kam bindjen se e vetme do siguroje 71 deputete.Populli nga njera ane eshte ekstremisht i pakenaqur nga kjo qeveri dhe nga ana tjeter do votoje per PS sepse aty eshte vota e sigurt opozitare.

  7. gledi says:

   ndershmërinë serioziteti, saktësia dhe afrësia me njerëzit. kjo eshte ajo qe shohin Shqiptaret tek EDI RAMA!
   tashme ne Shqiperi nuk kane me vend deputete qe nuk shkulen nga karrikja e tyre,njerez te pangopur nga pushteti dhe nga zhvatja e popullit!
   Berisha nuk e ben dot me popullin shqiptar per te paditur!

  8. DREJTESIA says:

   Para 2 javesh thate 80 mandate, tashti thoni 73?!

  9. gjyshja says:

   Edhe me e thelle fitorja e opozites.Populli eshte tejet i pakenaqur nga keqqeverisja e Sali Berishes prandaj diten e 23 qershorit do votoje masivisht pro Partise Socialiste.

  10. rendi says:

   Cdo dite shohim prova te humbjes se Berishes dhe qeverisjes se tij!
   Cdo dite e me shume populli sensibilizohet per te ardhmen qe ai kerkon,per te ardhmen qe ai e vendos nepermjet votes se tij!
   Te ardhmen qe kete here ai ja beson Rilindjes!

  11. hena says:

   Ne besojme tek Rilindja!
   Ne besojme tek programi i partise socialiste per nje Shqiperi larg korrupsionit dhe nje jete me te mire per ne shqiptaret!
   Ne duam ndryshim!
   Duam drejtesi!

  12. fino alla fine says:

   Opozita e ka mese te sigurt fitoren.Populli i gjithi ne zgjedhje me qellim hedhjen e votes per 29,sepse 29 eshte vote e sigurt kunder Sali Berishes,cdo vote tjeter mund te keqperdoret,sic edhe eshte keqperdorur.Pra per pjesen derrmuese te popullit i cili kerkon qe te flake tej Saliun duhet dhe do te votoje 29.

  13. lili says:

   Ja sondazhi sakt ps merr 74 mandate lsi 5 mandate ppdnj 2 mandate aleanca popullore came 1 mandat frd merr 2 mandate gjthsej 84 mandate pd merr 55 mandate pdiu merr1 mandat gjithsej 56 fiton bindeshem ps

  14. Klodi says:

   PS merr me shume se 73 nqs saliu nuk vjedh
   po te shkoje vota aty ku do vullneti i popullit po te kemi nje rezultat te sakte
   dhe sezultati i sakte do te thote FITORE E PS DHE E KOALICIONIT TE MAJTE!

  15. TEA says:

   te mandatet e koalicionit te majte ka nje pasaktesi: thuhet qe totali i koalicionit eshte 73 mandate nga keto PS 66+ LSI 9+ tjeter 1, bejene 76 mandate, ke te marrim te mirqene 73 mandate apo perberjen (66+9+1=76 mandte)

 2. Lindi says:

  KY ESHTE PROGRAMI ME I MADH NE VEND, QUHET RILINDJE DHE VIHET NE ZBATIM NGA 23 QERSHORI E MBRAPA! BRAVO EDI RAMA PER KETE PROJEKT GJIGAND PER SHQIPERINE!

  1. arber says:

   Si fitore nuk besoj se mund te vihet ne dyshim. Por mendoj se do kete diference me te madhe. Besoj ne rendin e 75 me 64. Rilindje

  2. sonil says:

   kudo rilindja krenare me edi ramen ne krye fitimtare dhe e pamposhtur nga sgje, saliu te zhduket tanime ai per 9 dite do te jete i papune ne kerim te nje strehe ahaha

  3. XANI says:

   NUK KA SONDAZH REAL QE I JEP PD ME SHUME SE 61 DEPUTET!!!! ESHTE E PAMUNDUR QE TE KETE ME AQ VOTUES PD, AJO I MERR DHE ATO VOTA VETEM PREJ PRESIONIT DHE BLERJEVE POR GJITHESESI NUK JANE TE MJAFTUESHME PER ME TEPER SE 61 62 DEPUTET!

  4. era says:

   Koalicioni i majtë merr 73 mandate. PS merr 66 mandate, LSI merr 9 mandate dhe një mandat shkon për një tjetër parti të opozitës, ne kete rezultat do ta forcojme me shume me 80 mandate veriu eshte surperize

  5. WENDI says:

   po kjo dihej tashme ne nuk na ndajne 9 dite nga fitorja, cdo gje po shkon per mrekulli, gjerat jane vene ne vije dhe mandatet jane te sigurta ne cdo cep

  6. rea says:

   sondazhe qe dita dites tregojne qe e majta do te triumfoje .. era e forte e rilindjes do te kap cdo skaj te shqiperise .. zoti rama ka hartuar nje program elektoarl fantastik deh ajo qe pritet vetem eshte ti japi jete pas 23 qershorit !

  7. Vesa says:

   po ska shpresa te marri sali berisha 66 deputet o ska shance! leqe njehere dhe po i mori 3 i ka me deputet socialist qe do rikthehene me shume mundesi, nard ndoka qe do kthehet e vdekme..edhe camet do bashkohen pas zgjedhjeve..pd ka per te ngelur e vetmuar 😀

 3. sinan hibro says:

  ky eshte sondazh koalicioni i majte merr gjithsej 73 mandate,Ps merr 66 mandate LSI merr 9 dhe nje parti tjeter e se majtes merr 1 mandat
  Po ti mbledhesh japin 76 pra ku dolen tre me teper

  1. mendimi lire says:

   direct kete kapa dhe une, llogaritja gabim

 4. urani says:

  Me duket nje tjeter sondazh ku kane futur duart keta te PD. Kjo sepse ajo qe shikoj cdo dite ne terren, nga te gjithe njerezit normale te ketij vendi tregon per nje fitore shume me te thelle per te majten. Ne fund te fundit Edi Rama eshte e vetmja alternative qe u ka mbetur shqiptareve para furise hajdute te Saliut.

  1. dorjeta says:

   E majta padiskutim fiton keto zgjedhje, madje me nje rezultat me te thelle se kaq, se populli opozitar eshte I revoltuar dhe nuk duron me kete qeveri me kete dictator qe ne kemi.
   Te gjitha votat duhet te shkojne per PS, per numrin 29 qe te mos kete shanse percarje te votive mes te majtes, te krijohet nje qeveri stabile, e drejtuar nga Edi Rama dhe asnje nga partite e koalicionit te mos perbeje kercenim per qeverine e ardhshme!

  2. turi says:

   po ka pasur burre nene ti japi 66 deputet pd-s une pres koken :p fitohet minimalisht me 78 deputet nga e majta dhe 72 i merr PARTIA SOCIALISTE!

  3. lini says:

   hahhahahaahaha, saliu duhet te jete i lumtur qe e nxjerr kaq mire. Ai e di qe do humbi thelle kete here. Si kurre me pare. KEte here mos beni kurre gabim te mos votoni. Eshte nje rast per te marre rrugen e duhur

  4. Esmi says:

   e majta ka per te fituar dhe do te fitoje bindshem keto zgjedhje..do te fitoje shume me shume mandate se jane parashikur , tashme populli eshte i lodhur nag amshtrimet ..kurresesi nuk ka per te votuar te djathtet , te votojne me duart e tyre rrenimin

 5. enia says:

  dita dites po vertetojme qe parita socialiste eshte kryesuese .. keto zgjedhje ka per ti fituar bindshem.. shqipetaret tanime e dine se cila ehste zgjedhja e duhur .. #29

 6. alesia says:

  Sondazhin e vertete saliu do e shohi me 23 qershor kur populli masivisht ta lere vetem ne rrugen e tij te RRENIMIT. Ska asnje dyshim qe saliu eshte i humbur, kete e di vete ai, por thjeshte po lengon

 7. ERI says:

  KETO DO JENE REZULTATET E ZGJEDHJEVE, MADJE DO JENE DHE ME TE THELLA REZULTATET SEPSE ESHTE PROGRAMI ME I MADH I PARE NDONJEHERE NE VEN, PROGRAMI I RILINDJES! FITORE NE 23 QERSHOR, FITORE NUMRI 29!

 8. kevi says:

  E majta do te mare mbi 76 mandate , kjo eshte e sigurt…SHqiptaret jane te vendosur qe te votojne masivisht parine soaicliate, ti hapin rruge programit dinjitoz qe skuadra e Rilindjes ka haruar ne myenyre te detajuar per te Rilindur shqiperin.

 9. Ar xhinda Kryemadhi says:

  istituti piepoli i corrofjepsur si presidenti.

  TE MARRE DAJ META 9 DEPUTETE TREGON SE 6 PERQIND E SHQIPETAREVE JANE IDJOTE E FLASIN ME VETE.

 10. edrin says:

  Nje fitore e paster dhe e padiskutueshme e Rilindjes. Nuk kishte se si te ndodhte ndryshe. Kete radhe as manipulimet nuk mund te shpetojne Sali Berishen nga humbja.

 11. @urani says:

  Nuk ka rendesi nese eshte sondazh ku kane futur duart ata te PD-s apo ajo cfare thote sondazhi eshte e vertete.
  E rendesishme eshte qe Rilindja do bindshem ne pjesen me te madhe te Shqiperise!

 12. Rodrigo says:

  po mori 9 deputete LSI atehere fitore e PS mund te konsideroet si fitore si e Pirros sepse me aq mandate Leshelia do e beje perseri berdello qeverisjen dhe do i vere kushte maksimale PS-se…… 😛

 13. kelmendasi says:

  per saktesi sipas ketij sondazhi te famfeshem Piepoli;
  Ps 66 mandate
  LSI 9 mandate
  Nje partie tjeter e kalicinit majte 1 mandat
  Pd 62 mandate
  Pr 1 mandat
  PDUI 3 mandate
  Frd 1 mandat

  shuma e pergjitheshme 143 mandate
  tani sipas llogaritareve qe me sa duken nuk kane mbaruar as 8 vjecaren
  ku do i hiqni 3 mandate.Nane e zeza kujt i thone po kur duen me mashtruar nuk dine as te mbledhin 7 numra e ju del zbuluar rrena.

 14. Ermali says:

  KY RSHTE PRAP SONDAZH I METES ME 9 MANDATE QE MER NUK MER 4

 15. Teta says:

  Forca koalicioni deri javes tjeter do behen 76 mandate, e sigurte fitorja.Bo bo cdo qenka xhindosur Sala se jo per gje po i kane mbush mendjen se do fitoje me listat e administrates.Nuk e ka marre vesh budallai se adminisitrata se ka per gje ta shese Salen me gjithe PD, pasi kushdo qe voton PD e con dem voten, sepse e pret nje humbje e sigurt.

 16. tani says:

  Ky insituti plepi e beri sy dhe né itali me sondazhet né zgjedhjet e fundit pale né shqiperi Qe Po i bie né kok .ju shplafte mortja juve dhe kush ju paguan juve .

 17. saroni says:

  sondazh i bere tek zyrat e ilir metes ;p

 18. Enveri says:

  Qesh mire kush qesh i fundit. Te paken beni qejf me sondazhet qe beni vete. Por ne fund mos thoni na vodhen se qe Kqz e paplote. Beri mire qe e rriti LSI se per pak u prish koalicioni me SMS. Kush do shaje e kam share me pare.

  1. Kastrioti says:

   Jo mor, nuk të shan njeri. Ti je vetë SHARJA!

 19. Zeni says:

  Nuk duhet te gezohemi nga sondazhet,sepse Saliu do te beje c’mos per te fituar.Prandaj opozita duhet te tregohet vigjilente,sepse Saliu nuk do te pajtohet me humbjen dhe do te perdore te gjitha menyrat per te fituar si edhe ne te kaluaren.Edhe para kater vjeteve ai nuk i fitoi zgjedhjet por vodhi votat.Edhe ne zgjedhjet lokale para dy vjeteve e djathta nuk i fitoi zgjedhjet ,por ai beri c’mos per te nxjerre fitues veglen e tij Lulzim Bashen dhe ia arriti qellimit,sepse ai sot per sot kontrollon gjithcka.Edhe kete kere ai nuk do te rrije me duar kryq.”Uji fle,hasmi s’fle”,thote nje fjale e urte.Megjithate ne duhet te pergatitemi per fitoren e se majtes se bashkuar dhe Saliu te pergatise valixhet dhe te zhduket njehere e pergjithmone nga Shqiperia,ose te dale para drejtesise per te dhene llogari per te gjitha shkaterrimet dhe vrasjet qe ka bere gjate ketyre 22 vjeteve.Vetem kur drejtesia te thote fjalen e saj sic duhet, ne Shqiperi do te triumfoje arsyeja dhe politikanet e ardhshem do te nxjerrin mesime nga gabimet qe jane bere gjate ketyre 22 vjeteve dhe asnjeri nuk eshte ndeshkuar per kete katraure me permasa te medha.

 20. E majta mer 73,nga keta PS 66 LSI 9 dhe 1 nje parti tjeter,po te jet keshtu I bije 76 jo 73.

 21. ALTIN says:

  ORE PS I MORI PO THUAJ E VETME 66 MANDATE NE 2009 PO PSE GJITH KY ENTUZJAZEM NE KRAH TE PS DHE GJITH KY DESHTIM NE KRAH TE PD SKAN LEVIZ FARE MANDATET E PS PO JA FUSNI KOT PS MERR E VETME MBI 73 MANDATE PER MENDIMIN TIM SEPSE TANI PS PERFITON DHE NGA VOTAT E LSI PSE NE 2009 KA HUMBUR ME SHUME SE 3 MANDATE VETEM PER NJI DOR VOTA QE TANI KETO JA OFRON LSI, DUHEN BER MIRE LLOGARIT

 22. demokrat says:

  Nese LSI mer me shume se 5 mandate Ilir Meta behet kryeminister, pavaresisht kush i fiton zgjedhjet. PD fiton 61-64 mandate ne rastin me te keq, nese PS nuk fiton e vetme 72 mandate, PD i ofron Metes kryeministin ne nje qeveri me baze te gjere ku mund te perfshihen edhe Topi qe me largimin e Berishes behet faktori bashkues i se djathtes. Rama mbetet ne opozite dhe i hapet rruga delfineve te Nanos.Ne rast se PD fiton mbi 66 mandate e vetme atehere pa asnje dyshim ajo qe ngjau ne Tirane eshte fakt i kryer, por edhe ne kete rast Berisha do te perpiqet per nje soft exit. Optimizmin e PS per nje fitore referendare e shikoj te pabazuar, me teper shoh nje proces te zgjatur qe do te kthehet ne komedi dhe me probabel eshte nje armepushim i dy te medhenjeve per te lene te qeverise nje pale te trete, per pergatitjen e nje kodi te ri zgjedhor dhe ndryshimin e kushtetutes, Berisha do ti kete hapur krahun Bashes dhe drejton by proxy, Meta me ndihmen e Nanos….. pyesni Priftin deputetin e zgjedhur te Libofshes.

 23. Sara says:

  O te deshperuar,genjejeni veten!Pse mo 1000 veta e perfaqsojne Shqiperine?Po nejse,po e marrim per te mireqene kete…po a nuk keni turp qe e quani fitore diferencen me 7 mandate mes ps dhe pd kur kjo e fundit pas 8 viteve qeverisje edhe Ben Hillin te kishte perpara,llogjika e rotacionit do ta bente Ben Hillin te fitonte me dyfishin e diferences.Por Rama eshte aq deshtak dhe aq qesharak sa Ben Hill do ishte super opozitor para ti.Rama keto zgjedhje do ti humb fuqishem se shqiptaret nuk e duan dhe do ta tregojne,nuk flas qe nuk duan ps por ate si lider nuk e duan.Ju deshtaket e tjere pas tij qe gezoheni me kete diference mizerje prej kaq pak mandatesh do copetoheni komplet nga disfata e rradhes.Atehere po do nisi rilindja juaj,pa Ramen,pa sondazhet e stisura dhe mbi te gjitha duke puthur kembet e Ilir Metes.Nga andej do rilindni dhe nga aq poshte!Shnet

  1. albrecht says:

   Sara,
   Ju e keni halë ne sy Edi Ramen, sepse vetem ai do jua nxjerr qumshtin e nenes nga hundet(e kam fjalen per sistemin e makuterise dhe antivlerave qe keni instaluar tash 8 vjet ne qeverisje). Sistemi juaj te cilin ti perfaqeson duhet te shkerrmoqet nga themelet. Per kete arsye do te mandatohet Rama ne 23 qershor.
   Ju jeni plehrat e Shqiperise qe votoni akoma nje gjakatar qe per pushtet e ka faktue qe djeg Atdheun tone.
   Dhe mos harro nje gje kete dasi te thelle mes nesh e ka frymezuar dhe e mban gjalle Sali Berisha. Sa kam pare e degjuar Rama ne cdo takim ben thirrje per bashkim pa dallim ngjyre partiake. Shqiperia mbi te gjitha.

   1. X man says:

    Ah vlera me Tom Doshin dhe Kokdhimen. Do ja marrim fitoren me hir a pahir. Bast?

   2. Sara says:

    Albrecht,
    modestisht por Rama nuk eshte nje hale aq e rendesishme sa te rri ne syrin tim.Madje eshte fare insinjifakant!Se sa do mandatohet Rama me 23 qershor mund ta shohesh lehtesisht nga diferenca e mandateve qe paraqet ky sondazhi lart.Shto dhe 3% marzhin e gabimit … dhe llogarite beji vete se sa triumfues po hyn Rama ne keto zgjedhje ne te cilat cdo kandidat medioker do hynte me i favorizuar se humbesi Rama,pas 8 vitesh qeverisjeje te djathte.Rama edhe kete here do humbi,kete mund ta perceptosh fare lehte nga acarimi i tij i dukshem keto kohet e fundit dhe e kunderta nga qetesia e Berishes.Sa per sistem makuterie dhe antivlerash duket qe ti nuk ke jetuar ne Tirane,sepse Rama kur abandonoi qytetin e vete dhe e betonizoi ate per interesat e ti te ngushta personale na e mesoi te gjitheve se ca ishin antivlerat e nje sistemi.Sa per ndasite qe flet,me qe shoh qe je nga veriu po te them qe mire ta bejne ty ata prane oborrit te ps dhe komentuesit e kesaj gazete qe te ngrene e te ulin malok 1000 here ne dite.Pyte njehere veten pse jugoret nuk i shajne ketu,ndersa verioret po.Do kesh shume pergjigje dhe do kthjellohesh.Po shume mire jua bejne,deri sa ka nga ata qe u lepihen edhe shkruajne keshtu edhe pas gjithe vrerit qe vjellin mbi ju.Njerez pa personalitet!

 24. Mergimtari USA. says:

  Ashtu si dy sondazhet e para edhe i treti i verteti na mbush me gezim se me 24 Qershor PD me sali sulltanin e marin ate qe meritojnen me mire vone se kur. Kushtu dote mare fund sundimi i sali sulltanit dhe do vihen ne vend padreftesit e bera gjat ketyre tet viteve ku ska mbetur minister e drejtus institusjonesh kresore pa u pasuruar e pa ndertuar vila njeri me te mire nga tjetri, jo me roge, por me korupsjon, ne vendet me te mira turistike.

 25. arbenita says:

  Pas 23 Qershorit me ardhjen e partise socialiste ne pushtetet e ne vazhdim sigurisht qe vendi do te jete me mire, sepse Skuadra e Rilindjes ka nje program te detajuar per ta Rilindur dhe zhvilluar shqiperin…Ndaj me 23 Qershore voto numrin 29.

 26. arsi says:

  Ne keto zgjedhje, Partia Socialiste do te tregoi se eshte partia e cdo shqiptari, edhe pas vjedhjeve te shumta te Berishes me menyra te ndryshme (sic ai di) serisht kjo parti do te mare 75 deputete vetem dhe qe bashke me aleate do te behen 80.Do te kemi nje maxhorance te forte.

 27. alb says:

  Kush e ka bere kete sondazh gazeta shekulli apo ju te TEMA???

 28. reni says:

  Ky eshte sondazh i Zaloshnjes .Me qe Kreshniku i diskretitoi e kane nxjerre pa deputet

 29. adi says:

  Koalicioni i majte 73 mandate4 ku PS 66,LSI 9 nje parti opozitare 1 bejne 76 dhe jo 73

  Koalicioni i djathte 66 dhe 1 e merr FRD bejne 67 plus 76 na doli parlamenti me 143 deputete. Duket qe sondazhi eshte shume i sakte.

 30. orli says:

  ps 66+lsi 9+1,nje parti e opozites=76
  pd 62+pr 1+pdiu 3=66
  frd+1 ne total 143 deputet!!!gabim shtypi apo mashtrim me sondazhet?!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *