Stefan Miha: Pranvera Hoxha, në vjedhjen e kryqit të florinjtë në Kishën e Labovës

laboveKisha e Labovës , një monument që daton prej vitit 500 për shekuj me rradhë  ruante brenda vetes një thesar. Një kryq, druri i të cilit qe marrë prej kryqit ku vdiq Krishti. Më 1989 ai vidhet dhe prej asaj dite gjurmët e tij zhduken.

 “U shpërthye dera e kishës . Ishin dy djem gjysmakë nga Peshkëpia. Ata i përdori Sigurimi i Shtetit si karem dhe hapën fjalët se gjoja kishin vjedhur ata. Ky ishte organizim fiktiv i Sigurimit të Shtetit. Gjoja ata kishin shpërthyer derën anash kishës dhe u hap llafi se kryqi u vodh nga këta gjysmakë. Po kushe  beson këtë? Ata i arrestuan dhe  i dënuan, nga ana tjetër, në fshat thuhej se  “hajdutët” i kishin rrëfyer Sigurimit të Shtetit kryqin e vjedhur, e kishin çuar tek një argjendpunues në Tiranë. Kur argjendpunuesi u kishte thënë  se kryqi nuk vlente , ata e kishin hedhur në koshin e plehrave. Ja kështu gjoja e zgjidhen çështjen” tregon Stefan Miha banor i zonës.

Sipas tij kryqi u vodh nga mafia shtetërore.

 “Shteti komunist e ka marrë , Nexhmija, Ramizi , e veçanërisht Pranvera Hoxha.”

Ai akuzon këtë të fundit pasi sipas tij, “Ajo ishte shumë e dhënë pas kësaj kishe . Ajo vinte shumë shpesh këtu. Ka ardhur disa herë edhe me Aleksandër Meksin. Ia kishte vënë syrin ajo dhe  Guntram Koch, drejtori i Muzeut  Bizantistik në Minyh. Pas disa vizitave të kësaj natyre , kryqi u zhduk”, tregon ai për “GSH”në, teksa nënvizon se në demokraci e kanë kërkuarë kryqin, por janë kërcënuar se do t’ju hiqet koka nëse vazhdojnë.

Miha tregon se kryqi ishte rreth 450 gramë , i larë në flori, dhe mban fotografi të tij. Ai thekson se pas humbjes së kryqit as  Koch nuk u duk më në fshat./A.XH

REMOTE_ADDR:[]

38 komente në “Stefan Miha: Pranvera Hoxha, në vjedhjen e kryqit të florinjtë në Kishën e Labovës”

 1. VERONIKA says:

  Ca thua ,mor imperialist i dreqit …po pjellat e diktatorit tone te dashtun i ka lene baba me nje shtepi ne sharre ,pa pasuri ,pa katandi
  Ata e ndertuan kte vend ,gjynaf punonin 36 ore ne dite ne koperative ,ja dhe sot andej nga Vjena bredhin mbesa e niper .{kta ishin koperativiste dhe sot lares pjatash jane }
  Dy djem gjysmake ,qe vjedhin kryqin dhe e cojne ne TR te argjendpunuesi
  mire qe ishin gjysmake ,se po te qene te sakte do e dorzonin direkt te Negjmija ..
  Pranvera e mortjes shkonte ne kishe ??/ Uuuuu po si guzzzzonte ajo mbesa e hoxhes steril ???
  Hahhahahaha ,si the ti Stefan ????
  E keni kerkuar tani ne demokraci ???? Kush eshte demon krati ktu ???
  A. Meksi ???? Jo kam pershtypjen se eshte Pranvera ….

  Stefan shiko shendetin dhe koken ,se po te ishte i vertete ai kryqi do u kishte marre haken me kohe ,dhe jo vetem ty !

  1. zefi says:

   E keni gabim te gjithe: KRYQIN E VODHI VETE ENVER HOXHA ME DOREN E VET!!!
   Kam qene prezent une kur me tha se “DO VJEDH KRYQIN,POR TI MOS FOL”!!!
   Dhe une nuk fola deri tani!!!
   A KEMNI ME PER TE THENE PER ENVERIN????
   Kur te mbaroni me ENVERIN,MERRUNI ME BERISHEN!!!
   Deri atehere, do jeni ne prag te vdekjes dhe nuk do ju duhet gje e verteta!!!
   Berisha do kete mbaruar pune:
   -“SHQIPERIA ME VULLNETIN E “LIRE” TE POPULLIT SHQIPTAR DHE ME REFERENDUM DO T’I BASHKOHET SERBISE NJE HERE E PERGJITHMONE!!!
   Nuk do kete me shqiptare,por vetem SERBE!!!

   1. Denisi says:

    Nje pyetje kam une per ju te gjithe ,edhe per ty ne vecanti i nderuar Zef:

    Perse duhet ta merte kryqin vajza e Enverit sigurimi etj ne ato vite nderkohe qe kishte mjaft kohe per ta mare me perpara?!

    Pa patur argumrnta mos flisni kot,nese keni prova drejtohuni ne prokurori,ne qofte se vertet jeni besimtare dhe keni fakte….

  2. Χιμαρα says:

   Kryqin tone e kane vjedhur kush tjeter pervec islamisteve shqipfoles!

   1. Shtegtari says:

    “Χιμαρα”,
    Po ta shkraj emrin duke bere “copy-paste” se kompjuterat tane nuk i kane keto shkronja.
    A mund ta shkruash ate emrin tend me shkronjat e Dhaskal Todhrit dhe ne gjuhen e bukur shqipe te Papa Kristo Negovanit, Petro Nini Luarasit, Fan Nolit etj. etj.?
    Une jam i krishter ortodoks (dhe jam krenar per kete) po mbi te gjitha jam SHQIPTAR dhe “nickname” tend nuk di ta lexoj, do te desha thjesht te di se kush je ti trim qe fshihesh pas shkronjave qe 99% e pjesemarresve te ketij forumi nuk i njohin.
    Edhe fundamentalisti e turpi i ne te krishterve, famekeqi “Tourkofagos” eshte me burre se sa ti.
    Meqe ra fjala kemi kohe qe s’ia kemi degjuar zerin “na ka marre malli” si me thene.

  3. lou says:

   Ti Veronika duket te kesh nje problem serioz me shendetin(qafe e lart)Nuk e di cf’fare je mashkull a femer(ndigjohesh si femer), po shko vizitohu…

 2. Doni ALBO says:

  Ia kane shitur grekeve si cdo gje tjeter.

 3. anticensurë says:

  titulli
  “Pranvera Hoxha, në vjedhjen e kryqit të florinjtë në Kishën e Labovës”
  -“të florinjtë”
  “Një kryq, druri i të cilit qe marrë prej kryqit ku vdiq Krishti.”
  “kryqi ishte rreth 450 gramë , i larë në flori,”
  Stefan Miha banor i zonës.

  mirë saliun e kemi gjeni dhe mbulon tërë kompetencat që mund të të japë shteti,k/m,gjykatës,prokuror,president e deri tek pastrus halesh,por tashti i kemi dhënë kompetenca të plota hetimi dhe gjykimi dhe banorëve të zonës!!
  këtë ka mundësi tia ketë dhënë redaktori i meros,me siguri!!
  nr:i vendimit është titulli i artikullit
  “Stefan Miha: Pranvera Hoxha, në vjedhjen e kryqit të florinjtë në Kishën e Labovës”
  eh mor mero,
  mjafton të sarrish të tërheqësh vëmëndjen për disa klike më shumë dhe si përfundim boton budallallëqe!
  sipas këtyre të dhënave del që kryqi përveç vlerës historike,”druri i të cilit qe marrë prej kryqit ku vdiq Krishti”,nuk ka vlerë materiale duke e vlersuar si “të florinjt”!veshja e tij me “varak floriri”nuk ka pothuajse asnjë vlerë.
  në peshën 450 gramshe floriri nuk zë asnjë lloj përqindje të llogaritshme!!
  ky lloj shkrimi duhet ngritur për vlerën që ai kryq mund të ketë pasur si kujtim i kryqëzimit të krishtit dhe jo si vlerë materiale!!
  ps:nika mesa më kujtohet prenvera është e bija e enverit dhe jo mbesa!!sa për steril,nuk e vë dorën në zjarr!përveç fëmijve të tij dhe lul basha i ngjan shumë!?!?ndoshta është rastësi!?

  1. VERONIKA says:

   Anticensure ,”vdes” per mua …dhe problemi eshte se vdes dhe une per xhaxhi enferrin .hahahahahahahahhahaha
   Po e le ate vleren qe ke llogaritur se me duhet te llogaris se cfare dmth nje cop druri ,qe nuk di cila shpifje e ka nxjerre nga kryqi i Krishtit {vetem shqiptaret mund ti hane kto} ,dhe ti nuk e di cfare shpelarje truri mund te bejne kta te ‘deleguarit” e perendise qe udheheqin delet e perendise .Do na benin si Meken ,per te prekur nje cop kryqi ,qe as veten e vet nuk ruajti dot .
   Mbesa e tij ,ajo pjella qe na i permendte ne cdo liber jeton ne Vjene
   i referohesha gjyshit te Pranveres ,babait te atij pederastit tend .
   Shoku Mero dhe une jam dakort me shokun parafoles .

   Kto artikuj na trazojne shpirtin enverist ,po ti ngaqe je me berishen shkruan kto gjera ,ata kurre nuk kane vjedhur nje kryq ,ata thjesht vodhen Jeten e 47 brezave te nje kombi …te kombit te tyre !

   1. anticensurë says:

    nika ke të drejtë!
    shpresoja të mos e thoshe në publik,por ti se mbajte dot të fshehtë!!si atë timen për ty e atë tënden për enferin!!
    kot si thonë “mund të kesh atë që sdo dhe nuk ke asnjëherë atë që do”!
    të dy jemi në të njëjtën situatë!!
    sa për gyshin e pranverës kërkoj të falur nuk e kuptova!!

    1. VERONIKA says:

     Hahahahahahhhhhhhhhhhhhhahhahaaaaaaaaaaaaaahhahahhahahahahahhahaah je njesh .Uuuuuu sa kam qesh .
     Ah sikur mos te kishim “dashurine” per enferrin ne mes …
     cfare situate …hahahhahahahahahha as i vdekur nuk po na le ….
     Replike me te gjetur ,nuk do lexoj ndonjeher !

 4. xhaferri says:

  ZEFI ka te drejt, e kampa edhe un ENVER HOXHEN ate nat me thes ne dor, me boni pershtypje se rrall njerez vinin ne fshatin ton me kapele rrepublike,kishte nji thes ne dor kur e pyta un se çfar kishte tek thesi,ik er trap me tha nuk e di ti se kush jam un,kush je ti i thash do ta moresh vesh kur te vi koha,kush e thyu deren e kishes i thash,ishin nja dy fshatar me tha por mos ki merak se do lajmeroj operativin,le qe mos e vrit mendjen me tha se neser e mer vesh kte lajm STEFAN MIHA dhe do bej artikull per punen e ksaj kishes dhe ja qe paska qen e vertet.

 5. kryqi i vjedhur says:

  Ka shume mundesi te me kete vjedhur Stefua,qe megjithese me zuri syte e njoha nga dora ku me mbante.Ai me fshinte pluhurin me dashuri per dite dhe i shkonte goja leng.

 6. Shqip says:

  Ja fusni kot dhe ju me këtë kryqin që gjoja na qenka nga kryqi ku u kryqëzua i linduri nga virgjëresha dhe i vetshpalluri mbret i universit 😀 . Po të mblidhen të gjitha copat e drurit që pretendohet se janë nga kryqi “orgjinal” i kryqëzimit bëhen disa hektar pyll. Boll me idiotësi të tilla se lat nam.

  1. voica says:

   Edhe legjenda nganjehere nuk prish pune, eshte e bukur (druri i kryqit)dhe duhet ti kemi e ti themi, pavaresisht ne besojme ne to.
   Problemin e kem me kete Stefanin. Mire, mund t’a kete marre Pranvera kryqin, po kketa fshataret nga e morren vesh qe porosia i kish vajtur kesaj?

   1. Cekuri says:

    Jane shume te thella gjerat voica.
    Ne rastin konkret s’e besoj ta kete vjedhur Pranvera kryqin,por dyshimet e mia me cojne tek ndonje emigrant qe punon ne Greqi i cili e ka shitur ne ndonje kishe fshati sepse ato mblidhnin koleksione te vjedhura!

  2. shqip byrazeri says:

   Selam alekum o shqip ,,,,sado qe fshiheni mbas komenteve

 7. lupen says:

  Ore po ketej qenka bere nami ne vjedhje.Ketej jane vjedhur edhe tekstet e kengeve polifonike nga komunistat…

 8. kryq e terthor says:

  Shejtanke je moj veronike. Te mbaj ment qe femije ne rroskovec ku ishe e internuar. Vishje nallane druri qe te dukeshe e gjate se nje pellembe ishe. Mbaje pantallona dhe fuatan siper te mos dukeshin kembet e shtrembera.
  Floket e djegura nga djelli.
  Shejtanke ke mbetur.

 9. ARUSHA says:

  Une e di qe ka qene Teuta Hoxha , pasi profesioni i saj ka qene arkeologe dhe ka punuar ne Institutin eArkeologjise dhe ja ka ditur rendesine!

 10. eri nga labova says:

  Une jam nga labova e kryqit personi S Miha eshte nje genjestar dhe i cmendur qe ne fshat e njohin te gjithe dhe Pranvera Hoxha nuk ka ardhur asnjehere ne labove dhe nuk ka lidhje me vjedhjen e kryqit. Te gjitha ato qe jane shkruar jane te paverteta dhe genjestra.turp per ju gazetaret qe botoni shkrime te tilla te paverteta.

 11. Skifter Mergimi says:

  VERQNIKA,
  kam vendosur qe sot e tutje te quaj me perkeledhje zonjeza VERRA.
  ps. Me bej nje nder per hir te ortografise, “E” vendosi 2 pika siper.

 12. Kool says:

  Nuk jane legenda, de ti qe emertohesh greqisht, ju i keni vjedhur keto duke perdorur islamiket. Por kjo eshte e vertete, eshte shkruajtur me vite ne internet, borde e forume rreth kesaj makabre. Kjo kishe mbante nje nga kater copat origjinale te kryqit te krishtit. Me duket se te tjerat i ka franca qe si shume gjera i ka vjedhur gjate kryqzatave. Mirepo artikulli sikur po ngatarron dicka. Kryqi origjinal ka kohe qe eshte zhdukur, disa thone qe ne kohen e Pukevilit. Kjo do jete ndonje vjedhje tjeter. Do isha i habitur nese kryqi origjinal eshte vjedhur gjate Komunizmit.

 13. Blloku says:

  Ne kohen qe Teuta ka mare Kryqin te kisha burri i saj Ilir Hoxha kishte postin me te rendesishem ne shqiperi,ishte Drejtor i Drejtoris së Sigurimit te Jashtem,ndryshe quhej DSJ.Zyrat kryesore i kane patur ne Linx diku afer Dajtit vile 3 katshe,kush te dij dicka te komentoj.

  1. ARUSHA says:

   ajo ishte nje ndertese e kuqe dhe quhej grupimi

 14. Gjergji Thanasi says:

  ne kete histori ka nje pasazh te vertete. Guntram Koch,eshte person real dhe relativisht i famshem persa i perket grupit te studiusve te periudhes se antikitetit te vone dhe mesjetes se hershme. Disa nga librat e tij vleresohen si autoritative per kee periudhe. permend:1-Early christian art and architecture,2-Byzantinische Malerei Bildprogramme-iconographic,3-From roman to early christian Thessalonike etj etj. Ky palo arkelog, bizantolog e historian ka bashkepunuar me sojliun Neritan Ceka ne 1988-1990 per te vjedhur objekte me vlera te pallogaritshme arkeologjike te ekspozites arkeologjike shqiptare, qe u hap ne kete kohe ne disa qytete te Gjermanise perendimore. Besoj se deshmiae ketij fshatarit te laboves se Zhapes nuk eshte pa gje. Nga dokumenta e Sigurimit te shtetit eshte provuar vizita e ketij palo shkencetari ne kete zone te Shqiperise,psh.ne fshatin Rrodhe,por edhe ne nje fshat te zones te quajtur labova e Zhapes. shkurt pazari pune hajdutesh sojlinj!

 15. per lesh says:

  Ci veni men veronikes.
  Ajo ka mbi 25 vjet qe ka shku per lesh

 16. Malo labi says:

  Ky Stefan Miha me sa me kujtohet kur punoja ne Gjirokaster eshte nje nga ata bashkepuntoret bastard te Sigurimit. Eshte mesuar me shpifje qe ne ate kohe dhe vazhdon eshe sot. A eshte ne gjendje ky surrat qe te thote te verteten apo hamendeson? Ku i bazon thenjet e tij. Mos i ka mesuar nga ndonje prifte grek qe e ka qendren e raportimit ne Athine?
  Turp, por me turp eshte edhe per ate qe i beson keto marrina. Disa gazetar jane bere si puna e ati qe thoshte q

 17. Malo labi says:

  Ky Stefan Miha me sa me kujtohet kur punoja ne Gjirokaster eshte nje nga ata bashkepuntoret bastard te Sigurimit. Eshte mesuar me shpifje qe ne ate kohe dhe vazhdon eshe sot. A eshte ne gjendje ky surrat qe te thote te verteten apo hamendeson? Ku i bazon thenjet e tij. Mos i ka mesuar nga ndonje prifte grek qe e ka qendren e raportimit ne Athine?
  Turp, por me turp eshte edhe per ate qe i beson keto marrina. Disa gazetar jane bere si puna e ati qe thoshte qe ishte takaur me Zotin, por nuk e pecakktonte dot se ishte takur vertet apo e kishte pare ne ender. Botojne shkrime te tilla pa sence. Po kush ishte ai burr nene qe po te donte te merrte kryqin z. Hoxha do e ndalonte. Eshte mire qe gazetaret te jene pak te sinqert me veten e tyre.

 18. Asdreni says:

  Kujdes Kishen se mos ja u kthejne ne Xhami.

  Lereni kryqin se i nevojitet familjes kriminele te Enver Hoxes te falen per gjithe krimet qe kane bere kunder njerezimi.

 19. analist si Zhei. says:

  Kush e beri gjellen pa kripe-Nusja, kush e dogji buken-nusja,kush e prishi lavatricen nusja,kush pordhi nusja.O hajdar Stefan Mugosha,mire qe e ke te lehte tani te thuash per Pranveren,nuk e perjashtojme as ate pasi lekun e donj me shume se nena e baba,po ai Meksi si te duket,arkeolog q

 20. analist si Zhei. says:

  Kush e beri gjellen pa kripe-Nusja, kush e dogji buken-nusja,kush e prishi lavatricen nusja,kush pordhi nusja.O hajdar Stefan Mugosha,mire qe e ke te lehte tani te thuash per Pranveren,nuk e perjashtojme as ate pasi lekun e donj me shume se nena e baba,po ai Meksi si te duket,arkeolog qe ne kohen e pordhes,para Neritan Hajdutit.Apo pse eshte e bija e Enverit e hajde tja rrasim.Yt dhitsat e mutit.

 21. toni says:

  Sipas artikullit ne gazete kryqi i lare me flori ka qene aty deri ne vitin 1989.pastaj zhduket,te ben te dyshosh nje kryq i lare me flori e te kete qene deri ne vitin 1989 ne nje kishe te harruar,shkurt Stefan Miha genjen,jo vetem qe genjen po po i trajton dhe lexuesit e gazetes Tema si leshko.Deri me sot vetem femijve te E Hoxhes nuk i ka dale gje,si duket z Miha ka marr persiper te bej zbulusin e zullumeve te tyre.Nga 1989 e deri me sot behen afer 25 vjet dhe ky tani po tregon per kryq te vjedhur nga Pranvera Hoxha.Do ishte mire qe te pakten sa gjysma e femijve te E Hoxhes te kishim keta femijet e bllokmeneve te ri,keta po pasurohen qe nga Gerdeci e deri te shitjet mafioze te ekonomise Shqiptare,pikerisht po shesin te mirat materiale qe ndertoi regjimi i babait te Pranvera Hoxhes.

 22. pa kriq says:

  E shikon turkofagos cbejne muzulmanet.
  Na vodhen kriqin dhe verren e pirit.
  Ne te shkohm ti vjedhim kepucet kur ti heqin ne xhamia.
  Allah alla cna gjeti me keta

 23. anastasi says:

  Mos e ka vjedhur Konstandin Zhapa?!

 24. mustafa says:

  sa me pak ortolesh do kete ne tokat shqiptare aq me mire dojete.shyqyr qe jane 4% .e mire turku me keta

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *