Greqia “hakmerret” me fqinjët, fshin zgjerimin nga prioritetet e presidencës së BE-së

greqiaZgjerimi i BE, nuk përbën prioritet për Greqinë, vend që merr presidencën e rradhës së Unionit në Janar të vitit që vjen. Ky fakt vjen në kundërshtim me angazhimin paraprak të këtij vendi për të promovuar zgjerimin e Bllokut në Ballkanin Perëndimor.

Është një artikull i “Euroactiv” që nënvizon se në faqen e internetit të Ministrisë greke të Punëve të Jashtme janë publikuar së fundmi prioritetet e Presidencës greke, të ndarë në katër kapituj dhe asnjëri prej tyre nuk ka të bëjë me zgjerimin:

Ulja e papunësisë dhe qëndrueshmëria në këtë aspekt.

Integrimi i mëtejshëm i BE dhe eurozonë.

Emigracioni dhe çështja e kufijve.

Politikat detare.

Këto janë katër prioritetet e Greqisë.

Zgjerimi mungon në këtë listë përkundër një angazhimi nga ana e Athinës në kuadrin e programit të përbashkët të të ashtuquajturës “Trio e Kryesive” – që përbëhet nga Irlanda, Lituania dhe Greqia -, e cila kishte përcaktuar zgjerimin si një “aspekt me rëndësi strategjike” – thekson “Euroactiv”, raporton “Ora News”.

I pyetur nga “Euroactiv” për këtë fakt, Dimitris Kourkoulas, zëvendës ministri i Jashtëm i Greqisë, ka thënë se zgjerimi gjithmonë ka qënë dhe do të vazhdojë të jetë një prioritet i lartë për vendin e tij.

Por ai tregoi se në vend të ngjarjeve të mëdha apo takimeve, Greqia kërkon që secili vend të bëjë përpjekjet e tij dhe ky proçes të bazohet në merita.

Më tej “Euroactiv” analizon marrdhëniet e trazuara të Athinës me shtetet fqinje, duke u ndalur kryesisht te Turqia për shkak të Qipros veriore dhe te Maqedonia për shkak të emrit. Ndërkohë që me Shqipërinë marrdhëniet kanë njohur ulje-ngritjet e tyre. Së fundi, çështja e toponimeve apo ajo e Kishës së Përmetit i kanë tensionuar këto marrdhënie, për ëe mos harruar kufirin detar, që ende mbetet një çështje e pambyllur.

Përtej konstatimit të”Euroactiv”, analistët në shtetin helen theksojnë se fakti që zgjerimi nuk është prioritet, përbën edhe një mesazh të fortë e të qartë për vendet fqinje, Turqinë, Shqipërinë e Maqedoninë. Kjo politikë që do të ndiqet nga Greqia në krye të BE-së, gjithnjë sipas analistëve do t’i detyrojë shtetet fqinje të jenë më “tolerante” ndaj Athinës, e cila përmes këtij pozicioni do të përpiqet të mbyllë çështjet e mbetura pezull.

REMOTE_ADDR:[]

71 komente në “Greqia “hakmerret” me fqinjët, fshin zgjerimin nga prioritetet e presidencës së BE-së”

 1. Horri i Bulevardit says:

  Mos u beni merak, se Greqia vete eshte me nje kembe jashte Unionit Europian, vitin tjeter nuk merr kestin e dyte se seshte ne gjendje te plotesoje kerkesat e BE-se dhe automatikisht shkon ne lufte civile, cdo gje do shkoje ne vendin e vet.

  1. toni says:

   o horr greku ka more fund si kaptina e skizofrenit filoserbit sali,rrezik greku del vete nga BE-ja ne ato kushte ku eshte mjerosur tani do haje greku-grekun..

   1. raimondi says:

    Greqia I jep EU fytyre …..mejsetare

    1. toni says:

     o rajmonda kujt i thua fytyre mesjetare ti ore barke thate,ti je i mbaruar more kerme berishjane,bej edhe keto dite pompa dhe gojore neper blogje pas shtatorit pastaj shko e ruaji rexin filoserbit sali ,mesjetare je ti dhe soji e sorollopi yt …

     1. DONI says:

      Sala dhe Greket jane miq ne prapaskena.
      Pak rendesi ka jane mesjetar ose barbar.
      Rendesi ka qe kane marre rrugen finale,
      Per ne kazanin e plehrave te Ballkanit.

  2. Lom Leka says:

   Kusuret e Shpellarit nuk kane te sosur!
   Ne koke te Gites dhe bastardeve o shpellar!
   http://is.gd/z62Gzt

 2. Dean says:

  1 nga prioritetet e greqis:Ulja e papunsise…..lolGallate nga greqia.
  Vendi me papunsi me te madhe ne Evrope,ka plane te ”qarta” si te ule papunsin ne Evrope.

 3. Tironci says:

  na plasi cari, keq per te hyre ne nje cope kooperative qe quhet BE..

  1. Wendy-B says:

   Hmmmm @ Tironci. Ashtu thane dhe Serbet , nuk ja vlen te hyme anyway ne BE, sepse eshte varke e fundosur…

 4. tourkofagos says:

  perse i duhet Evropa Skiperise,kur 75% jane mbeshtetes te Morsi,Erdoganit apo te rrebeleve islamike siriane!!!!???

  1. Tironci says:

   ata hengershin kokat me njeri-tjetrin. nuk e kisha ne ate kontekst.
   po ta marresh ashtu si thua ti europa ia ka kaluar albanistanit..mos ja qaj hallin per ate pune.

   1. MOS SHPIF O GREK says:

    Ti grek turkofagaqis po shpif.

    Nuk ka asgjekundi asnje statistik ose %
    me “konkluzionet” e tua, me genjeshtrat e tua.

  2. dashi says:

   po ti ca p… nones perfajson

   1. Tironci says:

    Spo flet njeri per p… none, as per perfaqesim. Nese nuk kupton cfare shkruhet e thuhet, problemi yt.

    1. Tifozi says:

     Po ti ca p…none ke qe pergjigjesh!!!

   2. o Dashi.... says:

    A e din cil perfaqeson ai shoku,pidhin e robeve si puna juaj,me pake fjale grave e femrave qe mbajne njerez si ty mer bytheqire

    1. EDUKATE says:

     Me me edukate zoti shpella

    2. Hunlesh says:

     Ndersa ti perfaqeson pidhin e robve te tu

  3. homeri says:

   —ja fut kote o tuorkofogos , ne na duhet europa se me qe do nxjerrin greqin do futemi ne dhe kur te marrim drejtimin e europes te ndihmojme greqin qe kur te plotesoj kushtet te futet ne europe

  4. Doni ALBO says:

   Ku je o rrobezi me mjekerr te palare e ke gjetur stambollin, hyp permbi k…in e shqiptarve qe ta shohesh stambollin tend…..Hajt tash mbledhi mbetjet e gjermanit se ti marrin zorrethatet tjere hellenas.lool

  5. EDUKATE says:

   Nje pyetje njerezore per ty turkofagos por pertej fese sepse nuk i jam nenshtruar ndonjehere cdo lloj rryme fetare:
   TI PERSONALISHT NUK TE VJEN QOFTE EDHE PAKSA MESHIRE PER GATI 1000 VETE TE VRARE NE EGJIPT NE 3 DITE TE VETME, PAVARESISHT SE NGA KUSH JANE VRARE APO SE SI JANE VRARE?

  6. shqiptar says:

   si ky turkofagos shqipfoles qe na nxjerr keto statistika imagjinare qe vetem ne enderr kundra njerezve dhe kombit te tij i shikon, sepse nuk ekzistojne edhe ne mendjen me te semure edhe te vete nje egjiptiani qe eshte pro mursit dhe jo me te nje shqiptari qe nuk ka te beje dhe nuk do t’ja dije realisht se cfare behet ne egjipt apo turqi,por keta shqipfoles tradhtare nga me spektakolaret qe deri nga viti 90 e mbrapa qe kur kapercyen kufijte e kane shkuar ne greqi na jane bere me greke se sa vete grekerit, biles edhe vete qytetaret greke habiten me keta per menyren se si mund te shesesh ne nje menyre kaq brutale njerezit e gjakut tend pra njerezit e kombit tend, kryesisht keta shqipfoles qe jetojne ne greqi po na e nxjerrin imazhin kaq zi sic e ka nxjerr ky turkofagos ka 10 te tjere si ky qe po na nxjerrin ne sy te botes me keto statistika qe thote ky trapi, biles shkojne deri aty sa perdorin edhe internetin vetem e vetem qe te ndyjne emrin e shqiperise, qe tek e fundit eshte vendi nga ata kane mesuar te marrin fryme. fali o zot sepse keta edhe te falin nuk dine dhe jo me te kete meshire qofte edhe njerezore se cpo ndodh me njerezit.

  7. Gano says:

   Fillove ti buce prape te shkruash nepr forume!?

  8. MOS SHPIF O GREK says:

   Ti grek turkofagaqis po shpif.

   Nuk ka asgjekundi asnje statistik ose %
   me “konkluzionet” e tua, me genjeshtrat e tua.

  9. kaurri says:

   epo mire ke inat??? ha m….t pra deri sa te ngopesh

 5. xhaja nga kavaja says:

  hahahahahaaa, po grekun e krimbur do ta vene sa per te mbajtur fronin ngrohte per radhen. po fishkelliu gjermania fillon gerqia nga pompat

  1. Horri i Bulevardit says:

   xhaja nga kavaja, ke thene nje fjale brilante, Po fishkelleu Gjermania, Greqia fillon nga pompat.

 6. raimondi says:

  Greqia vendos prioritete …looooooooool

  1. skela says:

   Ne qoftese qeveria eshte vertet shqiptare mjafton te nxjerre jashte shqiperise disa nga qindra bizneset greke qe operojne ne shqiperi. Greku nuk e kupton qe eshte i kapur nga bolet ne shqiperi. Qeveritaret tane nese nuk reagojne me te njejten monedhe do te tregohen kafshe te pashpirt dhe borxhli perjete ketij populli. Na hiqet greku sikur ka zbritur nga qielli dhe ne duhet ti falemi. Bojkotimi i mallrave greke ne shqiperi do ta falimentonte ekonomine e kancerosur te greqise.
   Qeveritare mbroni interesat e shqiperise po keni 1 fije seder dhe atdhedashuri. Mbroni atdheun dhe popullin nga deskriminimi grek.Keta greket e konsiderojne te tyren kishen ne shqiperi. Tregojani kufirin tek thana. Diplomate te qeverise se re beni detyren konform kushtetutes. Shqiperia eshte vend sovran dhe ska pse te degjoje pordhet e kafsheve ne greqi
   Beni nje prove edhe ju me biznesin grek qe bie mallra ne shqiperimos e lejoni ne kufi dhe do ta shikoni si do ta uli bishtin greku.

 7. Ladi says:

  Ku i gjen keto te dhena ti mor kurvofagos?

 8. sazan says:

  Po mbeti Shqiperia ne dore te Gerqis per ne BE vaj halli. 60% e meshkujve e duan nga mbrapa.Grek o Grek o krye horr, ndjen veten superior? Mos harroni historin, Vangjel Zhapen dhe Aline…..

 9. gentian says:

  ladi ai kurvafogos
  te dhennat i gjen tek libri spiunave!

 10. Dojce Vele says:

  Per mendimin tim, Greqia ti vere prioritet vetes rritjes se prodhimtarise dhe eksportit te kosit Grek (Greek Yogurt – me vanilje dhe luleshtrydhe), ti beje marketing xaxiqit me kripe te zeze, dhe te filloje te propagandoje opinionin nderkombetar se fjala zorbe nuk eshte fjale denigruese, por eshte nje prej kercimeve popullore kombetare greke te trasheguar qysh prej sundimit dhe mbreterimit te Zorbes se Pare

 11. Luani says:

  Kujt ju rojt se nuk paska prioritet greqia per vendet e ballkanit pend- per antar-evrop .greku po shkon me pgth te kurves per vete .ka mendje per te tjeret.mir thot nje para komentus .keq per tu bashkuar ne nje koperativ qe po shkermoqet.

 12. Vasili says:

  KAM JETUAR SHUME KOHE NE FRANCE DHE GJERMANI DHE KAM PARE VAZHIMISHT QE I TRAJTOJNE VENDE SI GREQIA SI NJE PESHE PARAZITE NE PLANET DHE PERGJEGJESITE MBI EUROPEN. GREQIA NUK KA ASNJE INFLUENCE NE VENDIMET QE MERREN, PERVECSE FORMALE. ESHTE KREJT E PAPERFILLSHME DHE INFERIORE. DHE ATO PAK RASTE QE KAM PATUR MUNDESINE TE SHOH NDONJE PROGRAM ME PERSONALITETE GREKE TE FTUAR NE KETO VENDE, KAM VEREJTUR NJE GJUHE TE DRUNJTE DEMAGOGJIKE BALLKANASE QE PAK KA TE BEJE ME KULTUREN EUROPIANE.
  PO E MBYLL ME NJE SHPREHJE TE BUKUR QE THONE ANGLEZET :”KUR GREKET SHOHIN VETEN NE PASQYRE SHOHIN O ALEKSANDRIN, O KOLOSIN, O ARISTOTELIN POR ASNJEHERE “IDIOTET” QE SHOHIN GJITHE TE TJERET”

 13. roni says:

  O popull bole..a e kupton se Shqiperise i duhet patjeter nje Greqi e zhvilluar dhe e stabilizuar.Nuk kemi asnje interes te vuajne Greket as politik as ekonomik .Same mire te jene ata aq me mire per ne.

  1. Shqiperi e Madhe me gjith Arberesh, Arbanit e Arnaut says:

   Te te them 1 shprehje qe e kam mesuar prej nje filozofi francez (de Montaigne): One man’s gain is another man’s harm. – Gezimi i njerit eshte hidherimi i tjetrit.

   Kur dy cuna duan nje femer, njeri do fitoj ndersa tjeri do humbi. Nuk ka “win-win situation”ne realitet asnjehere. Ose do humbesh ose do fitosh.

   Nese vendet fqinje te Shqiperise kane pare disi prosperitet deri tani (fut ketu edhe Maqedonine, turp me thene) e kane bere se kane fituar ne kurriz te shteteve te tjera, ne kete rast ne kurriz te Shqipersie.

   Shiko gjithe perdanroite ose superfuqite e botes, kane regjeneruar pushtet dhe kapital ne kurriz te shteteve te tjera. Pushteti eshte si puna e energjise qe nuk formohet, por transformohet.Greqia e ka tranformuar pushtetin e saj nga evropa me ane te fondeve dhe eprparesive, por e ka transformua edhe nga Shqiperia me ane te preisoneve dhe politikave dashakeqe.

   Keshtuqe sa me poshte te bie Greqia aq me mire per Shqiperine, nese Shqiperia di ta shfrytezoje kete avantazh. Le ta transferojme drejt vetes ate pushtet qe po i iken prej dore Greqise, kuptohet pa abuzuar me te.

  2. Shen Kozmai says:

   Ja thua mo Roni po kujt ja thua …………..Shqiptareve u flet goja para mendjes………….a e dine keta idiotet qe 1 ne cdo 4 shqiptar te afte per pune e nxjerr buken e gojes duke punuar ne greqi? Rrini e i beni gojore gjermanise nga mengjesi ne darke por a e dini qe gjermanet as e kan rrujt e as e rruajne per shqiptaret as na kane ne liste fare,as per investime,as punesim,as per emigracion as per asgje.
   TI urosh greqise rrenim ekonomik do te thote te presesh degen e pemes ku je ulur vete.

   1. Emigrant says:

    Greqia eshte rrenuar per pergjegjesite e saj dhe absolutisht jo nga shqiptaret, ajo i do shqiptaret vetem si kafsh pune.
    Greqia i ka debuar me gjenocid shqiptaret autokton myslyman, i ka asimiluar me djallezi shqiptaret autokton kristian, i ka homogjenizuar nen presionin racist mijera emigrant puro shqiptar.

 14. Lexues Shqiptar says:

  Shteti grek ka qene dhe eshte nje shtet me dy fytyra.

  Si tha sot Konsulli i Pergjithshem i Greqise ne Gjirokaster:
  “Greqia është i vetmi shtet që ka përkrahur Shqipërinë në procesin e integrimit europian”
  HIPOKRIZI!

 15. Stef Staku says:

  ANALIZE : Ne Bibel eshte nje shprehje shume bukur :
  ” Rruget e Zotit jane te pafund “.

 16. Fredi says:

  Ta marrim ne presidencen e KE sipas juve. Greqia ka nje status qe ne asnjehere s’kemi per ta arritur. Na thoni nje aspekt ku ne jemi me larte se greket? Ma merr mendja vetem ….ne te qenit te zgjebosur e bishteperpjete…..

  1. Shqiperi e Madhe me gjith Arberesh, Arbanit e Arnaut says:

   Shqiperia njeh minorietet te cileve u ka hapur edhe shkolla, cfare ka bere Greqia per Arbanitet, Vllehet, Sllavet?

   Shqiperia eshte shtet qe i ka te ndertuara themelet ne gjak, gen, gjuhe, dhe rrace. GHreqia eshte shtet i ngritur ne nje ideologji Semite (qe nuk eshte aspak Pellazge) te quajtur Ortodoksi.

   Shqiperia e fitoi vete pavaresine nga Perandoria Osmane, Grekerve ja dhane Arbanitet dhe Fuqite e Medha.

   Shqiptaret qene te paret qe formuan qeverine e tyre ne shtetin e pare modern Shqiptar, Grekeve ja u formoi qeverine familja mbreterore Bavareze.

  2. BALLKAN says:

   Statusi i Greqise – Statusi i Mashtruesit ne EUROPE:

   Greqia ka mashtruar ne lidhje me llogarite ekonomiko financiare,
   ne menyre qe te pranohej vend anetar ne EUROZONE.

   Greqia ka mashtruar ne lidhje me zbatimin e te drejtave te njeriut,
   ne menyre qe te pranohej vend anetar ne EUROPEAN UNION.

  3. LIRI FETARE says:

   Ne Shqiperi ka liri fetare, ka tolerance fetare te vleresuar.
   Ne Shqiperi jane ndertuar dhe ndertohen objekte dhe institucione fetare te religjioneve te ndryshme.
   Ne keto aspekte Shqiperia eshte nje vend DEMOKRATIK.

   Ne Greqi mungon liria fetare, mungon toleranca fetare.
   Ne Greqi edhe sot nuk lejohet praktikisht ndertimi i objekteve dhe institucioneve fetare jo te krishtera.
   Ne keto aspekte Greqia eshte nje vend DIKTATORIAL.

  4. emigrant shqiptar, athina says:

   -Shqiperia eshte shembull i lirise, tolerances, harmonise fetare, ndersa Greqia Jo.
   -Shqiperia ka afro 100 vjet qe ka njohur zyrtarisht minoritetet etnike, ndersa Greqia Jo.
   -Shqiperia ka garantuar shkolla ne gjuhen greke dhe jashte zones se minoritetit, ndersa Greqia Jo.
   -Shqiperia ka lejuar dhe garantuar me kohe parti politike dhe deputet te minoritetit, ndersa ne Greqi ende nuk behet fjale.
   -Shqiperia nuk ben dallime ne te drejtat e qytetareve sipas origjines, ndersa Greqia ka bere dhe ben ndarje raciste homogjen dhe johomogjen.

 17. Kendveshtrim tjeter says:

  Greqise fajin nuk ja kane fqinjet.
  Monedha greke,dhramia,u shkembye 340 dhrami me nje euro!
  marka gjermane, 2 marka me 1 euro.
  Gjermanet e barazuan shume shpejt,marken me euron,duke ngritur çmimet industriale qe prodhojne, 2 here.
  Greqia prodhon kryesisht prodhime bujqesore,ku çmimet kane qene te subvencionuara,nuk mund ti ofrohej zhvletesimit te monedhes vendese,dhramise.
  Ne futjen e euros ne eurozone,perfitonin vendet industriale,vendet bujqesore,jane te destinuara te humbasin.
  Pra Greqia humbi dy here,e para nga kursi i kembimit dhe e dyta nga mundesia e prodhimit.
  Eshte e pamundur qe me agrume ,Greqia te behet vend i zhvilluar.

  1. Greqia VK shtet i prodhuar nga gjermanet says:

   Bravo nuk kundershtoj asnjeren nga te gjitha keto qe ke thene qe se bashku me 3 komentuesit e mesiperm perbejne nje kolazh prej nje shteti artificial te greqise, te shohim nese kane ndonje gje kundra shqiptaret e greqizuar me ane te pensioneve 300 euroshe.

 18. BERISHA DHE BASHA LARGOHU BECAUSE I WANT ALBANIA FREE.  says:

  Perkrah grekun dhe turkofagosin.

 19. Mallakastrioti says:

  @@@@Greqia???…Po kushe eshte Greqia sot??Dhe po ta shofim ne Rolin e saj ne Europe Greqia eshte nje Zero…Vetem qe ben Blla blla me ne Shqipetaret..
  1-Nese Greqia e Falimetuar e ka ne Programe Zgjerimin apo jo..kjo aq na Bene..sepse nuk eshte me ne Doren e Greqise nese nje Vende Hyne apo nuk Hyne ne Europe…(protokolli i Lisbones)..pra edhe nese Greqia nuk do qe Shqiperia te jete Pjese e EU-SE::POR DUAN 26-te Antaret e Tjere..Athere Greqia mbetet me Hyne ne B…the…sikurese thote Populli.
  2-Po te Shikojme Historikun e Hyrjes se Greqise ne EU, del se Greqia nuk i ka Plotesuar Kriteret apo Standartet, por me teper e kane Futur, sepse Greqia i eshte Lutur Fuqive te Medha Europjane, nga Frika e Turqise…Pra thjesh dhe Shkurte Greqia Perfitoj nga nje Politikane Kostas Karamanlis(I vdekur) qe ishte nje Politikane i mire dhe kishte Marrdhenje te mira me Politikane te kohes se tije Europjane..Si dhe Europjanet Nuk donin me KOnflikt nepermjet Turqis-Greqise, dhe si per siguri Futen Greqine ne Eu..
  3-Greqia si Shtet Klerikal, nuk eshte Shtet Demokratik, dhe Parate qe merr nga Europa nuk i merr se ju Dhimbeset Europjaneve..por jane pikerishte EU-ja qe nuk do Destabilizimin e Greqise..(Flitej per nje Puc-Ushtarak)
  4-Mire bene Greqia qe me ne Funde e paska Kuptuar ,qe nuk e fute ne Prioritetet e saj Zgjerimin…sepse per c´fare Zgjerimi do te behet fjale???KUR GREQIA ESHTE VETE NE PRAG TE FALIMENTIMIT::DHE PER 2014-ten pret nje Hua tjeter prej Miljardash..ku vetem Gjermania do te Paguaj 9-te Miljarde..
  Athere me te Drejte Pyesim:Eshte ne Gjendje Greqia qe te na “Shesi Mendje per zgjerim” Kur vete eshte ne Prage te Daljes nga EU???
  5-Shqipetaret duhet ti Lidhin Aleancat jo me Shtetet qe kane Pretendime Territoriale..por me Shtetet qe e kane Krijuar Shqiperine si Shtete…pra Shkurt z.Edi Rama e ka Filluar nje “Bisede” me Toni Blerin e Anglise..athere i Urojme Suksese dhe Le te Hane edhe nje “Darke” po deshen…dhe z.Rama mos harroj edhe Gjermanin..se “Mjelli i Gjemanit “Mbetet i Klassit te Pare…
  @@@Greqia le te Merret me Shallvaret e Turqeve…lol

 20. Arber says:

  O shqiptare te zgjuar, qe keni kohe dhe nerva te teperta me e rrujt per greqin, kur greqia as qe e rruan per ne. Tju bej nje pyetje: kush e ka shpikur fjalen Europe? Ne jemi aq mbrapa nga greqia saqe kur greku bente filozofi ne dhe gjithe pjesa tjeter e botes vareshim si majmun neper peme.

  1. Liri Berisha says:

   Arbri ti mo more bananet e Sales mua?

 21. G. shelgu says:

  saliu e dinte kete, ndaj “pasi bomben” ne kishen e Permetit.

 22. tol francezi it says:

  korofillaket te rine rehat se po u merzit GJERMANIA ngelen pa buke,dhe do fryjne syte si koqe qeni.

 23. shqiperia says:

  per ty fredi shiko bemat e grekerve dhe kush i beri shtet video eshte me titra shqip e jep kanali grek skai shiko sa bukur flasin historianet e vertet grek dhe te ndershem dhe kjo video do censurohet ne greqi sepse shokoi opinionin publik grek.

  http://www.youtube.com/watch?v=DKSS4-sQAkM

  sa per presidencen se pjerdh njeri grreqine jo me te drejtoje be edhe idioti e kupton qe greqia mbaroi dhe merr urdhra nga gjermani.

 24. Shqip says:

  Lum si fredi qe e di se c’eshte!

 25. TIRONCI says:

  ju o turq duhet te levizni ne anadoll se ju ka ardhur koha, popull i pa lare, i pa ngrene, i pa nxene, e qorr qe s’guzon me pa vehten ne pasqyre.

  1. RRONI says:

   TIRONCI @ Ti trim sa per komentin tend qe thua se dikush te shkoje per anadoll se mund vetem kepucet te fshijsh si magjyp qe je,dhe mblidh kanace se fiton ndoj birre.Sa per informate ti injorant shihe ne you tube se cfar parasheh nje parashikuese qorre e njohur boterisht si BABA VANGA,shihe pak dhe car thote se cdo behet 2043 ne EU.Dhe reago pastaj keshtu si reagon.Edhe nje gje kontrollo DNK-ne se turqit kane qene shum te pelqyer nga gjyshet e sojit tend,bile kenge u kane kushtuar.Keta bullgaromaqedonasit kane ansamble qe kendojne kenge te melosit turk, ku vdesin nga dashuria per bejleret e agate e bukur.Edhe ti do dalesh me turk se turku.Tere ato qe thua e ke nga kompleksi i te qenit laraman.Muslimanet paguanin tatime e soji yt gjithashtu por ne natyre,e si pasoje dole ti,po nejse vellezer i ke andaj edhe i shan qe mos te meret vesh kjo gje.

 26. TIRONCI says:

  o Vasil po it Anglez je LOL….kurve e kelysh kurve qe shet motren sic e keni ju “ANGLEZET” a Albanistanit zakon.

 27. Joglobalist says:

  Po lexonte nje vajze e vogel qe banon ketu tek palllati im nje liber me emrin “greek myths”..
  Ishte me babane indonezian (qe un e njoh) kurse un po rrija para pallatit.

  I thash me te qeshur “i thuaj vajzes qe ato jan legjenda shqiptare po te vjedhura nga greku”…ai po qeshte me te madhe se si duket kish degjuar dicka.
  Nje dit pyes vajzen : e lexove librin? Po! Tha ajo.
  …dhe pastaj me pyeti: Ku esht Shqiperia? Mu be qefi qe babai i kishte thene po me erdhi edhe keq se tek femijet Shqiptar ketu gjen me pak interesim.
  Ata jan me sh te interesuar se kush jane zezaket dhe nga vine kinezet. Njerez inferior pa identitet! As Shqiptar as Amerikan!
  Shoqerohen te gjithe me te zinj,meksikan,indian e kinez…Brezat e pare po bejne nje pune sh,sh te dobet ne lidhje me identitetin e femijeve SHQIPETARE!

 28. -Ne jemi shume me lart se greku dhe koha do ta vertetoje.
  Demokracia e vonuar ka sjelle realitete te tjetersuara.
  Greku jeton mbi nje piedestal rere dhe e kujton veten ne hene,kurse ne shqiptaret e dime qe jetojme ne llumin politik, por nuk e ngaterojme me henen.

 29. Haxhi Qamili says:

  Dhelpra, rrushtë që s’i arrin, i shan. Mbetëm duke u qarë hallin kolorësve, se u varen këmbët. Ngado rezatojmë urrejtje e ligësi, prandaj nuk na do asnjeri. Thirrini mëndjes (n.q.se keni), mor të mjerë!

  1. BALLKAN says:

   Urrejtje dhe Ligesi rrezaton ti qe ne emrin qe ke zgjedhur.

   Dhelperi, Dinakeri, Djallezi ka treguar dhe tregon Greqia.

   Greqise ka kohe qe nuk i varen kembet, por i varen Qurret.

 30. katoliku says:

  Ah moj Greqi ti je me keq se pona jone.

 31. MadMax says:

  hellasstan,eshte nje shtet me nje perzierje me lloj lloj rracash dhe nuk jane me te mire se rraca e paster shqiptare.
  greqia eshte nje shtet ne rrenim dhe nuk e le njeri te beje politiken e jashtme te BEse.
  gjoja greket qe nuk jane as 5% e popullsise atje jetojne me borxhet e EU,nuk prodhojne dhe jane shoqeri parazite.shqiptaret punuan shume ne greqi dhe nen racizem dhe kushte te renda por e rregulluan pak ate shtet qe eshte turp te quhet shtet i BEse.
  shqiperia te beje mire detyrat e saj dhe evgjitet e hellastanit as i pyet njeri ne ceshtjet e zgjerimit.kur je i zhytur ne borxhe saqe edhe putini keshillon mos te investohet ne greqi se eshte situate e paqarte,mos prit qe gjermania dhe forcat lokomativa qe heqin karron e BEse te lejojne vagonin e fundit me 30%pa punesi dhe broxhe 160% te GDPse te ju beje politiken.greqia na hiqet ne shqiptareve dhe maqedonise sikur na ka fatin ne dore po nuk i han njeri me keshillat rraciste nga hellastani i piste.
  per juve shqiptare qe komentoni pro greqise ne gjuhen shqipe a keni turp mor te shitur qe na mbroni ata qe na vrasin kan 22vjet.grek i mire eshte vetem ai qe do na punoje arrat dhe do mbetet hysmeqari jone si i kishim deri me 1913.

 32. Shqip says:

  Edhe une perkar grekun turkofagosin dhe tironcin

 33. Ferdiu says:

  deutschland uber alles

  1. SHKUPI says:

   FERDIU @ Albanien ueber alles! keshtu ta kuptova metaforen.Junanistani eshte nje ngelavec ne klase por duhet te bej detyren e kujdestarit te javes,ta fshin derrasen,te tregoje se kush mungon,edhe pse ka nota te dobeta dhe mund te ngele.Sa per levdatat se e pska pasur babane shum te madh,jane perralla femijesh.Askush ste pyet kush ishe por kush je sot.

 34. kapo says:

  “Përtej konstatimit të”Euroactiv”, analistët në shtetin helen theksojnë se fakti që zgjerimi nuk është prioritet, përbën edhe një mesazh të fortë e të qartë për vendet fqinje, Turqinë, Shqipërinë e Maqedoninë. Kjo politikë që do të ndiqet nga Greqia në krye të BE-së, gjithnjë sipas analistëve do t’i detyrojë shtetet fqinje të jenë më “tolerante” ndaj Athinës, e cila përmes këtij pozicioni do të përpiqet të mbyllë çështjet e mbetura pezull.”
  u pika po 6 muaj kalojne menjehere o greke te dhjere , ca do beni ju mo do terhiqni per hunde turkun mo , u pika pika.

 35. alb_man says:

  qeni qe leh te ha m.t.n

 36. luani says:

  Duhet te bejme me greqine e maqedonine reciprocitetin dhe shikojini si doti bien pendet menjehere sic i rane para n je jave ne kakavije e kapshtice.ne qoftese dote bllokojne integrimin bisneset greke dhe bankat greke duhet te kthehen andej nga kane ardhe dhe te bojkotohen te gjitha prodhimet greke ne Shqiperi,kjo te jete masa e pare,pastaj te pasajne te tjera bojkote…..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *