Urdhri i Nishanit: Hiqni nga puna punonjësit e aktivizuar në fushatën e 2005-ës

shkresa nishaniDeputeti i PS-së, Taulant Balla, publikoi dje në parlament disa shkresa, të cilat tregojnë se si i pushonin punonjësit e administratës publike nga puna në vitin 2005, kur PD sapo kishte ardhur në pushtet.

Shumica prej dokumenteve të treguara janë të firmosura nga ish-deputeti, Bujar Nishani, në atë kohë sekretar i PD-së, dega Tiranë.

“Është hera e fundit që po nxjerrim disa dokumente nga arkiva e paudhësive të qeverisë së kaluar. Po i nxjerrim sot përsëri për t’i kujtuar publikut sesi janë sjellë këta ish-ministra me administratën publike, që sot derdhin lot krokodili. U ndërrofshin mazhorancat zgjedhje pas zgjedhjesh, por kurrë mos ndodhtë ashtu siç ka ndodhur me administratën publike 8 vitet e shkuara. Kam një letër tjetër këtu, akoma më e rëndë se personi që e dërgon është sot Presidenti i Republikës në fakt”, u shpreh Balla.

Në një shkresë të firmosur nga Bujar Nishani, drejtuar ministrit të Financave, Ridvan Bode, kërkohet shkarkimi i 9 punonjësve të Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave, duke i akuzuar se janë aktivizuar gjatë fushatës elektorale të vitit 2005.

Ndërsa në një shkresë tjetër, të firmosur po nga Presidenti Bujar Nishani, në atë kohë Sekretar i Degës së PD-së, kërkon shkarkimin nga puna të tre punonjësve të Tatimeve.

Sipas letrës së dërguar nga kreu i shtetit, punonjësit ishin pjesëmarrës aktivë në fushatën elektorale në mbështetje të kandidatit socialist, Anastas Angjeli, në vitin 2005.

Kreu i Shtetit i ka quajtur të pavërteta akuzat e bëra dje nga foltorja e Parlamentit të Shqipërisë lidhur me shkarkimet nga detyra të punonjësve të administratës publike.

Pas deklaratës, por dhe fakteve shkresore të deputetit socialit Taulant Balla, Nishani deklaron se akuzat janë sulme politike. “Presidenti i Republikës shpreh keqardhje të thellë ndaj sulmit politik që shumica qeverisëse adresoi sot kundër tij në aulën e lartë të Parlamentit duke e përdhosur atë”, thuhet ndër të tjera në njoftimin zyrtar të Presidencës.

REMOTE_ADDR:[]

25 komente në “Urdhri i Nishanit: Hiqni nga puna punonjësit e aktivizuar në fushatën e 2005-ës”

  1. Gezim Malaj says:

   Kur kemi nje presidente invalide,eshte invalide edhe ne mentalitet.jane te drejta,dhe po ju dalin turpet nga sirtaret,me eren e keqe qe mbante kjo administrate,dhe keta deputet.

 1. Idriz Gjembi says:

  Nuk mund te krijosh nje shtet te forte me nje President sakat…

 2. kinezi says:

  O Bujar, po te djeg karrikja. Je presidenti me kot qe kemi patur ndonjehere!!!

  1. shqiptari says:

   Une refuzoj ta quaj president, ate sharlatan pa pike autoriteti.

 3. miri says:

  per mua nuk eshte presiodent por njeriu me i ndyre dhe me katil qe me kane pare syte. Shkarkimet qe ka bere ky kur ka qene Minister Drejtesie jane skandaloze.Hapni letrat ne Ministrine e Drejtesise dhe do te shikoni skandale.Ka surrat dhe flet Nishani , sa njerez te ndershem ka hedhur ne rruge , punonjes ministrie sekretare gjykate ,kancelar, gjyqtare vetem me nje firmen tende pa asnje lloj aresye dhe vetem me nje firme tenden pa snje procedure ligjore lere pastaj konkurrim ( ishte fjale e panjohur per Partine Demokratike) ke emeruar militante , kushurinj dhe kushurira te politikaneve te Partise Demokratike. U shofshin te tille demokrate dhe i lumsha Edit qe po u vjen hakut . E MERITONI NE MOS EDHE ME KEQ.

 4. fredi says:

  ne qofte se do te kishe pak dimjitet e te nderoje ato mustaqe qe ke nen hunde pas ketyre shkresash duhet te jepje dore heqjen !!! por ti ske dinjitet te pakten priti mustaqet se ato ne shqiperi jane nje shenje burrerrije dhe ti sje nje i tille !

 5. edhalimi says:

  Pse cfare prisje ti Miri te mbanin akoma ne pune emerimet socialiste,Por ne nuk punonim dot me ta se ata ishin njerez te ndershem dhe ne ne pushtet kishim ardhur per te vjedhur dhe jo per te punuar.Prandaj te fundit emerime socialiste qe la Nishnai ne Ministrine e Drejtesise i perfundova une duke vene ne pune njerezit tane te cilet genjenin dhe vidhnin me shkolle se vetem ate shkolle kishin bere ata. Kot behet zhurme per ligjin e nenpunesit civil , ta them une do te ikin vetem militanet tane nga administrata sepse sic te thashe nuk punojne dot, nuk dine te punojne ,dine vetem te vjedhin.Rama do pune ,ne donin genjeshtra.

 6. Kritiku says:

  Kjo leter e tipit “leter anonime” te koherave te shkruara tregon edhe nje here per nivelin shume te ulet te zhvillimit mendor te Nishanit. Kjo leter nuk ka asnje vlere, pavaresisht se ajo eshte marre parasaysh nga Bode ne ate kohe. Ne fund te letres Nishani ve vulen si deputet, por ky gomar nuk e ka idene qe nje deputet nuk mund te shkruajne letra te tilla me rekomandime dhe me keq akoma e shoqeruar me nje urdher ndaj nje instuticioni. Kjo leter tregon edhe nje here metodat rrumpalle qe perdoreshin nga njerez rrumpalle dhe po ashtu u instalua edhe nje menyre rrumpalle e te berit shtet.
  Prandaj duhet nje heqje ne mase e te gjithe shpellareve qe zune vendet e specialisteve.

 7. tanino says:

  si more akuzoni ate fare presidenti.??????????

 8. Andrea says:

  Perse duhet te qendroje akoma Bujar N. President? Per cfare arsyesh apo virtyte duhet te qendroje ne ate detyre?
  – Ai eshte nje pengese e forte per te ngadalsuar largimin e berishizmit nga cdo qelize e shoqerise shqiptare. Nuk mund te vazhdohet me toleranca te tilla. Ato vetem demtojne.

 9. sn0m says:

  Kemi per president Borat Nishanin, u gradua per pello, ngeli pello.
  Mjere shqiptaret.

 10. Dhis iz e mirakell fo fridoms says:

  Raxh Kapuri ishte nen urdherat e formoles 2B nje kapter i lyer me yndyre mishi deri ne mustaqet e tije me pesticide

 11. XHAXHI BEHARI me CIZME DHE QELLOTA says:

  SHKARKOJENI KETE DORDOLEC TE SALIUT MENJEHERE SE DHE KY I LIDHUR ME KRIME DHE VJEDHJE AQ ME KEQ ME MBULIMIN E KRIMINELEVE DHE HAJDUTEVE TE SHQIPETAREVE ,,,, ZHDUKINI NGA SCENA POLITICE KETA NJEREZ PRIMITIVE SE NUK KA PER TU BERE SHTET KURRE ME NEVOJTORET E SALIUT ,,, PER TE PASUR NJE PRESIDENT MEGJITHMEND TE PAVARUR DHE TE PUNOJE PER POPULLIN DHE JO TE MINOJE INTERESAT E SHQIPETAREVE ,,,DHE DREJTESISE NE VEND ,,,, KY I DI MIRE KRIMET E SALI BERISHES ME COM. DHE KURRE NUK ESHTE I INTERESUAR TE SHKOJNE KRIMINELET E BANDES SE TIJE PARA DREJTESISE ,,, KESHTU QE NUK I DUHET POPULLIT DHE DREJTESISE NE SHQIPERI PERFAQESUES KRIMINELESH ,, DHE HAJDUTESH ,,,,SE FAKTET FLASIN VETE ,,,,,HARROJENI GJENDJEN SHENDETESORE ,,,

 12. arjanita says:

  Vetem Jari e ka ba ket pune?!
  Edhe Lulja qe qan sot me lot krokodili nuk ka ken
  mbas tij.
  Masakra qe eshte bere jo vetem mbi administraten
  publike nga Banda e PD nuk mund te pershkruhet.
  Sa i takon Jarit ai mund te beje vetem nje akt
  burrerie.Te dorehiqet.Po qe burre.

 13. genci. says:

  uloku edhe kete here mohon gjithcka!? keshtu beri edhe per shqup -in.i poshter,prandaj e ka lene perendia cung.shume te liga i kane bere ketij populli,por shyqyr qe u shporren otomanet.

 14. tenente Gurabardhi says:

  Hëëë, na u dhjeve Nishalli efendi ! Tani vari vetes nje nuskë qe te te mare perëndia me te mire !
  Dordoleci plakut Mere

 15. lusi says:

  Hahahhahhaha po na u përdhoska paterica e saliut,kapterri çyryk,kur këto i ka bërë dhe më parë vetë.Ka fut gjithë tarafin e vet të PD dhe kushërinjte e vet dhe të gruas në presidenc e ka surrat për të folur për të tjerët.Nëse bëhet një inspektim i hollësishëm i pemës gjenetike të çiftit dalin kushërinjtë deri në brezin e shtatë të çiftit presidencial.

 16. kacaku says:

  PRESIDENT HANDIKAPAT

 17. Ky mender presidenti , thote ,se nuk jane te verteta shkresat qe dokumentojne nji urdher te dhene prej tij ne ate kohe ! Por kur do te jene te verteta more Hijene e mbetur e PD se ? DOKUMENTI SHTETEROR NUK QENKA I VERTETE ,QENKA FALLCO !?????? Bythen nuk e perdreth dot me ,,,mbaroj koha e Hienave qe nuk gjeje dot asnji te drejte ,,,tani ka kryeminister qe quhet Edvin Rama !Pordhet po ju ikin litar nga prapesite dhe krimet e shumta qe keni kryer ! Ketu do lahen te gjitha !

 18. gjon says:

  KUJDES ME PRESIDENTIN SE MUSTAQET E TIJE NUK DUROJNE DOTE TE TILLA MENDEROSJE.

 19. ne vend qe te akuzoje te tjeret kur ka fakte te pa mohushme ky gjytyrymi qe fatkeqesisht kemi deputet,duhej minimalisht te jepte doreheqjen,por ky nuk merr vesht se eshte nje kokerr injoranti,byth.iri,prandaj ne rruge kushtetuese duhet te merren veprime institucionale per shkarkimin e tij,bile sa me shpejt.

 20. me falni fjala deputet eshte president.

 21. punetori says:

  A mund te dale z.Nishani jashte gardhit te shpellarit kur ai e ka paguar me flori jeten e tij?Mos prisni nje gje t e tille.Nishani eshte dhe duhet te jete sherbetor i bindur i tij.Po ka rruge ligjore shkarkoheni,ndryshe lereni te vegjrtoj si vemje deri sa te mbaroj mandatin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *