Emrat e 52 luftëtarëve kosovarë që u stërvitën në Shqipëri

heronjet-ert15_900855

Nga kjo listë, asnjëri prej tyre nuk është sot personalitet publik, e as nuk mban ndonjë funksion të lartë shtetëror. 

Stërvitja e grupeve të para ushtarake të Kosovës të stërvitura në Shqipëri, ende vazhdon të ketë një vello mosnjohje. Në fakt dëshmitarë dhe organizator të kohës e kanë sqaruar jo pak atë proces ushtrimesh, sipas një marrëveshje Kosovë-Shqipëri. Por, pavarësisht këtyre sqarimeve një pjesë e opinionit i mbërthyer nga propaganda e të majtës, përkatësisht LPK-së, vazhdon të sfidohet e vërteta shtetërore, duke nxjerrë si superheronj, emra dhe njerëz, që kinse janë të parët që krijuan organizimet luftarake në Kosovë, dhe se lufta në Kosovë e ka këtë histori, sipas shpjegimit të tyre, pavarësisht këputjeve apo ndërprerjes së vazhdimësisë.

Por, pavarësisht spekulimeve që vijnë  edhe në mungesë të një kundërvënie të vazhdueshme nga bartës të institucioneve të republikës së Kosovës, të asaj kohe, e vërteta ka mbetur paksa e mjegulluar, por që janë dy heronjë të jashtëzakonshëm kombëtar, Sali Çekaj dhe Adem Jashari, që ishin pjesë e stërvitjeve dhe përgatitjeve për luftë. I pari do të shquhet me fitoren në betejën e Koshares së bashku më Agim Ramadanin, ndërsa Adem Jashari, si sakrifikues unik mbase në tërë historinë njerëzore, duke flijuar thuaja gjithë familjen në rezistencën kundër pushtuesit serb.

Janë këta dy që do të bëhen bartës të zhvillimeve të jashtëzakonshme historike të luftës.

Pavarësisht tregimeve të shumëfishta, LPK-ja nuk ka mundur ta shmang Adem Jasharin, të cilin e konsideron si njëlloj heroi eponim të UÇK-së, duke e quajtur madje edhe baba edhe themelues, e edhe komandant legjendar të saj.

Por, e vërteta është më ndryshe. Ishin institucionet e Kosovës, të cilat nxorën grupet e para apo i formuan, ndërsa si udhëheqës i tyre ishte Sali Çekaj, i cili ishte prijës edhe i grupit të parë të stërvitur në Shqipëri, ndërsa Adem Jashari pjesë e grupit të dytë, andaj nisur nga kjo dëshmitarët pohojnë se Adem Jashari e kishte për prijës Sali Çekajn.

Pjesë e këtyre grupimeve ishin edhe shumë persona të shquar e heronj lufte, si Zahir Pajaziti që ishte pjesë e grupit të parë të stërvitjeve, Ahmet Hoxha, Zymer Lulaj etj./Shqiptari.eu

Lista zyrtare e emrave:

Grupi parë:

 1. Sali Çekaj
 2. Zahir Pajaziti
 3. Ahmet Hoxha
 4. Bashkim Leci
 5. Zymer Lulaj
 6. Kadri Gubetini
 7. Ismet Çerkini
 8. Artan Gjini
 9. Arsen Hamiti
 10. Fatmir Racaj
 11. Ibush Metushi
 12. Agron Tushi
 13. Fatmir Fejzullahu
 14. Hysni Mehmeti
 15. Afrim Zena
 16. Hysen Agushi
 17. Vehbi Zeqiri
 18. Besim Shehu
 19. Ramiz Ramadani
 20. Halil Halili
 21. Rustem Teneqja
 22. Ahmet Zeqiri
 23. Rexhep Luma
 24. Minush Luma
 25. Sedat Osmani
 26. Ramadan Pajaziti
 27. Shemsi Krasniqi
 28. Remzi Mehmeti
 29. Selami Hasani
 30. Agim Demnika
 31. Ekrem Matoshi
 32. Sami Hasani
 33. Sami Vishi
 34. Azbi Veliu
 35. Ali Guri
 36. Musa Shabani
 37. Ajet Shala
 38. Sejdi Sula
 39. Milazim Myftari
 40. Shaip Haziri
 41. Fadil Begu
 42. Mefail Vishi
 43. Shemsedin Sulejmani
 44. Milaim Gerbeshi
 45. Rexhep Ilazi
 46. Islam Visoka
 47. Ilmi Topalli
 48. Ylber Topalli
 49. Xhevat Qerimi
 50. Bashkim Thaçi
 51. Bajram Kadriu
 52. Shefqet Brajshori
REMOTE_ADDR:[]

30 komente në “Emrat e 52 luftëtarëve kosovarë që u stërvitën në Shqipëri”

 1. Rrapo says:

  Respekt dhe nderim te perhershem per heronjte qe çliruan Kosoven.

  1. G.G. = GRANIT GASHI says:

   RESPEKT PER VEPREN E NDRUITUR TE PRESIDENTIT!
   RESPEKT!
   http://goo.gl/npcEh8

 2. Preval says:

  Heronjtë e vërtetë mbeten përherë të heshtur …

 3. popull servil dhe frigacak dhe spiun says:

  as edhe nje kaurr ne liste?

  1. Pelasgian says:

   ka pas edhe ” Kaurra ” por duhet te kesh parasysh faktin qe Kosova nuk eshte si Shqiperia me % te larta ” Kaurresh ” . Atje ka shume pak katolik ne krahasim me pjesen derrmuese te popullsise qe eshte Myslimane .

   1. Ben Chicago says:

    sipas historianeve turq myslot e shqiperise dhe kosoves jane turq te ardhur ketu pas vdekjes te gjergj kastriotit

  2. spam anticensurë says:

   4.Bashkim Leci
   8.Artan Gjini
   12.Agron Tushi
   ça po të duken këta mbiemra o”popull servil dhe frigacak dhe spiun — 15 Dhjetor, 2013 në 7:58 pm”??
   bile dhe emrat i kanë të pastër shqiptarë!!

  3. Genci says:

   me 2% Katolik do gjesh kaura ti, ky Artan Gjini???

  4. edi says:

   Nuk dine te luftojne kaurret. Ju muslimat jeni per keto pune.Shiko ne siri c po bejne muslimot.

 4. Zigur Qarri says:

  Genjeshtra esht grepi profesional i politikanit dhe tregtarit.
  Rrevolucionin e bejn idealistet,perfitojn qafiret.
  Politikanet nuk jan idealiste por vetem aktor,thjesht perfitojn ne emer te idealisteve.Shumica idealisteve qe kan arritur ne maj te politikes, kan perfunduar tragjikisht.

 5. Ilir Hoti says:

  Lavdi e nderim per jete atyre qe nuk vune asgje,jeten e tyre e te familjes tyre,per ceshtjen kombetare.Heronjte e rene dhe te gjalle do ti nderoj kombi ,sic ben bota e qyteteruar,

 6. iliri says:

  Le te pretendojn si te duan se organizatore e rezistences Luftarake te quajtur UCK apo si te doni ka qene Levizja Popullore e Kosoves,dhe LDK-ja e involvuar po ne ate grup ka patue qellim sabotimin e Luftes dhe mbetjen e Popullit te kKosoves nen sundimin pacifist dhe deshtak ne krye me I.Rugoves.

 7. MMS says:

  Keta djelmosha nuk kane ushtruar per te zere pozita dhe benefite siç vepruan me vone keta te LPK,dhe disa “komandante” te veteshpallur te UCK-se,te cilet sot gjenden ne PDK dhe AAK,me poste dhe pasuri perrallore(milionere) dhe 90% te shqiptarve te varfer!Se eshte ky fakt,tregojne shqiptaret qe braktisen Kosoven e Lire dhe per banesa zgjodhen urat e Europes si me te mira ne krahasim me mjerimin,politik dhe material te ofruar nga lideret politik aktual te Kosoves.LPK dhe disa komandante te UCK-se ne Shqiperi paten”fatin” te mesojne nga PPSH-PS,strategjine staliniste-enveriste si shembull per t’ua siguruar me vone postet shtetrore duke i likuiduar rivalet e vet,te cilet nuk kane menduar si keta.Ne kete strategji,per fat te keq te shqiptarve,ndihmuan shume edhe organet e shtetit te Shqiperise(Shqiperise MEME)andaj edhe mu ne Tirane patem vrasjen e MB.Kol.Ahmet Krasniqit,per te vazhduar vrasjet me gjeneral dhe kol.T.Zemes,i cili ishte i vetmi komandant ne Loxhe,qe doli faqebardh perball forcave serbe,shume me te pergatitura, me arsenal ushtarak dhe me numer ushtaresh.Keta rreshta po i shkruaj,per t’i treguar botes shqiptare se,ata qe vrajne bashkekombasit e vete,vetem pse,integriteti i tyre eshte me i shquar,nuk kane dije as ide ta udheheqin popullin ne te ardhmen!Kosova sot gjendet atje ku Shqipëria ishte ne 1912,e sulmuar ne kufinj nga Serbia,Maqedonia dhe Mali i Zi,per te perfituar ndonje pjese te saj,kuptohet ne kohen kur karrieristet dhe milioneret e udheheqin shtetin e Kosoves dhe jo patriotet.

 8. zike qiri says:

  Kosoven e cliroi amerika.
  Kosovaret shikonin luften ne tv.

  1. dinamoviti says:

   Po mire o shkerdhate, po Adem jashari me shoke, per qejf jane vrare,o debil!

 9. SADIU says:

  Shkak per te hedhur kete pjese u be ajo cfare sqarohet nen foto, pra e thene shkurte kush luftoj e kush mori parate.
  SHQIPTARE JEMI SI NE KOSOVE DHE SHQIPERI, PRA DHE NJE MENDJE E MENTALITET KEMI NDAJ PUNTORIT, PATROTIT APO DHE LUFTETARIT (duhet te drejtoje ilegali)
  Partizani i kerkoi Mehmet Shehut nje detyre me qe kishte luftuar. Ai i tha te shkonte ne ministri dhe te zgjidhte nje zyre. Shkoi partizani zyre me zyre dhe gjente njerez me gravata dhe syze qe i tundnin koken dhe vazhdonin punen.
  = Me luften keni qene ? – i pyeste partizani.
  = Me luften ! – i thoshnin te gjithe.
  = Po ne c’batalion keni qene ? – i pyeste partizani.
  = Kemi qene ne ilegalitet ! – i thoshnin ata – nuk na keni njohur.
  Dhe ai u kthye i merzitur tek Mehmet Shehu.
  = Me more me qafe shoku Mehmet – i tha.
  = Te me kishe thene te isha bere ilegal, se dola kote hapur si partizan, tani nuk gjeje dote pune !
  Si duket i shkreti e dinte se nuk kishte me lufte dhe e mblodhi mendjen dhe pa hallin e tij.
  Po per keta ilegalet e demokracise, dine gje ka mbaruar “lufta”. Si duket keta kane nje parrulle, qe po qe per flamur Ne nuk e meritojme, por po qe per te tjera duhet te jemi ne plane te pare.
  POR KOMBIN E KA MBAJTUR DHE E MBANE FLAMURI. KOMB PA FLAMUR NUK KA.
  Por dhe parti pa flamur nuk ka.

 10. Pelasgian says:

  heronjte e Kosoves dhane jeten ndersa ata qe perfituan jan plehra qe me shkijet kan bo tregti ne kurriz te mijera viktimave . Ju zant gjaku i tyne .

 11. beni shkoder says:

  aj shoku qe flet aty per “kaurra” a ka pas katolik po ata gjith katolik jan zoteri jo me shum se dy breza jan katolik kshtu qe kot i ka mbet bythes muslimanizmi shqipetarve! vetem per sherr na mbeti ne troje tona muslimanizmi. se jemi rrac e bardh mos harroni muslimant jan te zi rrac aziatike.. nejse pushovshin ne paqe te gjithe,,,

 12. Gramos says:

  Ju moderatoret e gazetes tema nuk duhet te lejoni te jepen keto informacine sekrete,per te tilla veprimtari,nqs jane te verteta .Ky eshte material i mire qe te shfrytezohet nga armiqte tane.Behuni me te pergjegjshem ju lutem.

  1. kuriozi says:

   O Gramos, shiko si jane hapur bythesh 300 Euroshat e Grekut. Po ja u dyfishove pensionin te vijne se pari ta thithin dhe pastaj te vrasin ne gjume.

 13. ladi gjilan says:

  Ldk e Rugove slind ma ne Shqiptari!

 14. Lexuesi says:

  Gazeta TEMA,jeni ne shrebim te popullit dhe jo ne sherbim te kriminelve politik dhe ekonomik ne Shqiperine Natyrale.Kriminelve,te krekosureve si dhe pseudopatriotve, duhet çjerre masken.

 15. nardone says:

  shume mire ben Tema qe na jep keto emra sepse keta jane heronjte e vertete kosovare te cilet meritojne respekt e lavdi dhe jo si ata te sotmin qe mendojne jo vetem per te vjedhur por edhe per te shitur,shume nga keta lane edhe perendimin dhe rrembyen armet,kur shume pisa te tjere i dridheshin duart per te dhene 3 perqindeshin.

 16. Rahman Deliu says:

  Respekt per te gjallet,lavdi per te renet ne altarin e lirise. Kjo list tregeon shume cka, per ata qe done me e dijte realitetin e sotem, Nje verejtje, nen numrin rendor 9 (nente) te listes duhet te jete: ARSIM HAMITI E JO ARSEN. Te nejtein e njoha ne foton tuaj dhe eshte i dyti, prane ozhakut, ai djali me musteqe.
  PS.Njohtojme se ai vdiq ne Minhen te Gjermanise dhe u varros ne vendlindje ne komunen e Podujeves.
  Lavdi dhe i qoft i lehte dheu i Kosoves.

 17. Rahman Deliu says:

  Respekt per te gjallet,lavdi per te renet ne altarin e lirise. Kjo list tregeon shume cka, per ata qe done me e dijte realitetin e sotem, Nje verejtje, nen numrin rendor 9 (nente) te listes duhet te jete: ARSIM HAMITI E JO ARSEN. Te nejtein e njoha ne foton tuaj dhe eshte i dyti, prane ozhakut, ai djali me musteqe.
  PS.Njohtojme se ai vdiq ne Minhen te Gjermanise dhe u varros ne vendlindje ne komunen e Podujeves,para tri ditesh.
  Lavdi dhe i qoft i lehte dheu i Kosoves.

 18. katoliku says:

  o pelasgian ato qe i thua ti kaurr jane katolike si ke qene dhe ti e je kthyer musliman per nje thes miell ti dhe gjithe muslimanet ta keni per nder qe keni katolike ne shqiperi kosove ne gjithe trojet tona sepse keni mesuar e jeni zhvilluar prej katolikeve ju skeni ditur ceshte e diela skeni ditur ceshte viti ri skeni festuar skeni ditur ceshte plazhi nje xhuma keni ditur tani pini gjakun e krishtit veren keto i keni mesuar nga katoliket e shume te tjera pyetini nenat e baballaret ose gjyshet a jane te verteta keto qe ju thashe e flasim prap po deshe te tregoj shume gjera tjera qe keni mesuar nga katoliket prandaj fol me respekt per ato qe ju kane zhvilluar se keni qene injorante e te humbur katoliku

  1. Pelasgian says:

   drejtohu atij qe shkruan ” as edhe nje kaurr ne liste ” jo mua o palloshh …. edhe fjalen kaurr prandaj e vura ne thonjeza .

   Un vij nga nje familje Katolike por vet jam agnostik ….nejse sa per Katoliket e Shqiperise ta kesh parasysh nga un qe jan me te prapambet dhe me me pak kulture se ” Muslimanet dhe Ortodokset Shqiptare ” . Mjafton te shkosh ne zonat me Katolike te vendit si Mirdita apo Dukagjini dhe do veresh se ngjajne me shume me Muslimanet sesa me Katoliket e Evropes . FANATIK PERTEJ KULMIT .

   Jo flm …un s’pij gjakun e Krishtit se sjam vampir por pij Vere qe behet nga rrushi .

 19. Taulant/Tirane says:

  Respekt dhe faleminderit per ate qe bête per kombin!

 20. Vula says:

  Valle, deri kur me genjeshtra! O nuk ka guxuar bire nene te flase per ushtri te Kosoves e jo te ushtroi, pervec Vellazerve Jashari dhe shume pak miqeve te tyre. Bile as politikajte ne Shqipri nuk kane guxuar te flasine per keto pune, pervec PRSh, pikrisht kryetarit te RRSh dhe nenkryetarit Zef Bushatit dhe Skender Cales, e disa republikaneve tjere! Fjale te kota muid te beni sa te doni, por kot e keni! ,,,Rrnofte Vehbi Maloku i Vushtrrise me shoket e tij qe paten filluar heret qe te na lejohen ushtrimet ne Shqipri! E ju Zoteri te artikullit shkruane vitin, daten, epastaj flasim per detaje… E lus popullin Shqiptar qe mos te egzaltohet shume per trimerit qe i kemi bere, se pervec Familjes Jashari dhe deshmoreve e herojeve te Kombit, ne tjeret pak kemi be. Bile, te gjithe popujt tjere jane treguar me trima e me te menqur se ne! Rrofshin familja Jashari me atdhetaret e vertete! Bile, kurre nuk flitet per ata qe u trajnuan, por per ata qe luftuan e fituan! Shtrohet pyetja, po ne Kosovaret cfare fituam!…

 21. popull servil dhe frigacak dhe spiun says:

  o katoliku edhe sumen me e fshi me gjethe dhe gishta e kemi mesuar prej jush…..

Lini një Përgjigje te Rahman Deliu Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *