Holanda, mesazh Bashës: Bojkoti, jo në interes të Shqipërisë. Paralelizmi me Ukrainën, i pavend

Ambasadori holandezQeveria e Mbretërisë së Holandës, nëpërmjet ambasadorit në Tiranë Martin De La Beij, i dërgoi një mesazh të qartë opozitës Shqiptare se opsioni i bojkotit të parlamentit nuk e ndihmon në aspiratën e shqiptare për t’iu afruar familjes europiane.

“Një bojkot i plotë apo i pjesshëm i parlamentit, përdorimi i gjuhës së ashpër, përfshi polarizimin ekstrem, nuk ndihmon aspak dhe nuk e ka sjellë Shqipërinë afër BE-së. Mirëfunksionimi i parlamentit, institucioneve publike, sistemit të drejtësisë e ka ndihmuar Holandën për t’u forcuar drejt BE-s. Gjithashtu do ta ndihmonte Shqipërinë në rritjen ekonomike dhe sociale”.

Duke folur në forumin e politikës së jashtme 2014 organizuar prej Institutit Shqiptar për Studime Ndërkombëtare, ambasadori Martin De La Beij i quajti pavend paralelizmin mes protestave në Ukrainë dhe atyre në Shqipëri organizuar prej opozitës.

“Të tilla komente për mua janë jashtë çdo linje. Kjo nuk mund të merret si krahasim. Jemi absolutisht në dy situata të ndryshme për t’i krahasuar me njëra- tjetrën. Le të vijojmë të punojmë së bashku ngushtësisht mes Shqipërisë dhe BE-së siç kemi bërë vitet e fundit”.

Kjo ishte këshilla e ambasadorit për Qeverinë dhe opozitën në lidhje me debatet e nxehta lidhur me emërimet në administratën publike.

“Së bashku Qeveria dhe opozita duhet të punojnë në bazë të ligjit kur vjen puna për të marrë apo hequr personelin e administratës kjo do të ndihmonte në forcimin e institucioneve dhe mbi të gjitha funksionimin në bazë të meritës”.

Në fund të fjalës ambasadori Martin De La Beij shprehu atë çfarë mendon qeveria e Holandës për statusin e Shqipërisë.

“Pozicioni i qeverisë së Holandës është ky. Shqipëria mundet potencialisht ta marrë statusin e vendit kandidat në Qershor 2014, por duhet të ndodhin shumë gjëra përpara çeljes së negociatave në BE-në”,

Top Channel ka mësuar se këto deklarime të ambasadorit të Holandës vinë vetëm pak orë përpara një dreke pune të parashikuar mes kryediplomatit holandez dhe kreut të opozitës, Lulzim Basha./TCH

REMOTE_ADDR:[]

31 komente në “Holanda, mesazh Bashës: Bojkoti, jo në interes të Shqipërisë. Paralelizmi me Ukrainën, i pavend”

 1. levizje e zgjuar e klases politike ne shqiperi. i thote meta me ramen berishes dil shaj fylen sikur po na e pengon statusin dhe fyle nga inati ben cmos qe ta merrni. made in albania

  1. Sale palla dhe kllufat e malit says:

   Sa i mencem qeke mer tallash..Universiteti i Vicidolit hahahahaha

   1. raqi says:

    hahaha Basha besoj si filoholandez qe eshte duhet te jete i qarte ne veprimet e tij. me nje status kaq prane nuk eshte momenti per lajthitje berishiane te cilat ofendojne FYLEN. Ti zoti vicidols duhet te kesh te qarte qe Berisha nuk ka aleat, berisha mendon vetem interesin e familjes se tij dhe nje Shqiperi ne BE do te thote shume ndeshkime per giten, zenin etj etj etj..

  2. ron says:

   O 1 miljon qelbesie, ke vertete shume te drejte. Po rendesi ka qe ta marrim; si thua ti?

   1. po, sjam kunder. vetem me kopili alla shiptarce merret statusi se me zotesi dhe reforma aha pas nja 20 vitesh merret.

    1. shpellar says:

     Babin ku ta kesh….^_^

  3. Zagu says:

   Dukesh qe je nje njeri i mocem. Te lutem na jep akoma nga keto mendimet e tua se po na ndricon…
   Po ik ore injorant lexo dy libra e bej shkolle, se te ka rene niveli i intelektit nen zero.

  4. LORA says:

   Ky qenka lajm.
   Qelbesira eksponenciale,ne fuqi nje milion,po na ben me dije se dr.dhjeramani qenka pajtuar,si medites,ne politiken e rama-metes,,,,,,per te “miren” e Shqiperise.Brekedhjeri-medites,,,,

  5. infermieri says:

   Hahahahaha sa desha te shkruaja ore koke ZDRUKTHI I salushit, po e paska mare epitetin “tallash” pak me pare hahahaa sa i sakte je ne prezantim o qelbesire…e kuptojne direkt njerezit qe kane te bejne me nje nyje dru tallash zdrukth hahahahahaaaaaa !

   1. plako un skam idhuj dhe gjykoj ne menyre te pamvarur. psh mendoj qe kur i foli meta berishes ne parlament para se te dite berisha me bashen te protestuesit e armeve kimike i ka thene ne vesh. o berishe amon dil te protesta ti se po te pane ty aty nuk vine me dhe largohen dhe ata qe jane e ti marrim ato arme se po na kerkojne borgjlinjte leket qe na i dhane per te blere votat. amon o berishe dil se te le me fol sa te dush ne foltore.

  6. 1 milion shkelma bytheve says:

   Ja pra qe ambasadori i Hollandes e beri te ditur qe Shqiperia nuk futet ne BE jo ne 2014 po as me 2224. Shqiperia as qe duhet te mendoje qe do te futet ne klubin europian. Eshte nje klub i paster i krishtere; plus Shqiperia nuk e meriton sepse eshte nje vend i shkaterruar totalisht. Berisha e kompani e shkaterruan Shqiperine perfundimisht. Vendi eshte nje kaos i vertete dhe pa identitet kombetar. Hoxhallaret arabe jane ulur kembekryq ne mes te Tiranes dhe ulerasin me altoparlante sikur te jesh ne nje vend arab. Kjo nuk ndodh ne asnje vend te Europes. Europa i lejon xhamite por jo altoparlantet. Duhet te kete respekt per ata qe nuk duan te degjojne arabisht ne mes te Tiranes. Te duket vetja sikur je ne Afganistan dhe jo ne Europe. Turp i madh per Shqiperine qe vazhdon me idiotesi te lejoje fene e pushtuesit turk te zhvillohet e te lulezoje dhe te na paraqisi si talebane ne mes te Europes. Shqiperia nuk do te hyje ne Europe, dhe ne fakt nuk e meriton sepse vizioni i Shqiperise (politikaneve shqiptare) eshte arabia. Berishovici e futi Shqiperine ne Konferencen Islamike dhe kjo levizje e miremenduar beri qe Shqiperia te varrosej ne islamizmin anadollak. Gezonin anadollizmin shqipetare dhe harrojeni Europen. Ne nuk e meritojme ate klub te nderuar. Ne duhet te bashkohemi me shtete e ‘stanit’ (Taxhkistan, Afganistan, Turkmenistan, Kazakistan e keshtu me radhe …). Po ashtu filozofia e politikanit shqiptar eshte qe ‘po nuk isha une ne pushtet nuk duhet te jete asnje tjeter’. Me mire flake e tym i gjithe vendi se sa ti te me drejtosh mua. Shikoni se cbehet – asnje lloj kompromisi apo mirekuptimi midis politikaneve per te miren e vendit. Politikanet tane jane politikane rruge. Ne nuk kemi politikane profesioniste. Te gjithe politikanet jane te ardhur nga arti, mjekesia, gazetaria, e cdo profesion por vetem jo politikane. Politika eshte art si te gjitha shkencat e tjera dhe te drejtosh vendin duhet ta njohesh kete art. Fjala politike do te thote ‘per’ ‘nga’ ose i lidhur me qytetarin dhe sigurisht qe ti sherbesh qytetarit. A jane politikanet tane per qytetarin, nga qytetari, te lidhur me qytetarin dhe per ti sherbyer qytetarit? Asnje! Ja pse Shqiperia nuk e meriton te futet ne Europe. Ju lutem futeni Shqiperine ne nje shpelle – sepse atje e kane katandisur te vetequajturit politikane. Mos harroni te vini qen te hyrja qe te mos e lini te dale. Merrini ‘politikanet’ shqiptare dhe hidhini ne nje pus qe te harrohen se kane ekzistuar. Kaq per sot.

 2. Ariu rus says:

  Me fjalë të tjera, ky na tha se statusin e kandidatit mund ta marrin brënga 14-ës, po për anëtarësim…në shekullin tjetër…

 3. jusufi says:

  Shqiperia nuk eshte top ping-pongu mbi tavolinen blu te brukselit ,
  ku mashtrusat e cdo perfaqsie e nacioni te sallonit,
  te gjenjn kenaqsine e tyre duke e u zbavitur me ate.

  Nuk duam BE kur nuk e meritojme ate .
  Duam te hyjme ne BE , Dinjitoze e jo per meshiren tuaj ,
  apo per kenaqsine tuaj personale , si nji qenie exzotike qe jua ben qejfin juve .

  Shqiperia duhet me pare te ndertoj shetin ligjire , institucionet dhe
  policine e duhur ne parametrat europiane ,perpara se te pretendoje BE-ne.
  Te coje para bankos se akuzes mafiozet e poltikes shqiptare te cilet fshehin miljardat ne Bankat e Zviceres etj ,ku fshehin pasurite e vjedhura nga popujt e tyre Diktatoret e vendeve te Lindjes sidhe kta ish drejtues se qeverrise Shqiptare .
  Eshte interesante qe kta anbasadore nuk kane asgje per te thene kunder ,opozites se tritolit ,qe ka shperthyer ne terror dhe neser kryeterroristi sali berisha ,pritet ne sallat me cimento blu te Parrlamentit Europian . Cfar Ironie zoterinj ambasadore !!!
  Kaq ordiner un se kisha perfytyruar mafien nderkombetare .Paska rreshqit prej brekesh fare .

 4. Yyyyyyyyyyyyyyy-t-t-t-t-tt-tyt surrat nazisti ndyre drogaxhi.
  Kujtoni se po talleni me Shqiptaret kurvat e njerezimit ptuuu

 5. foka says:

  Kur brenda 14 ne qershor apo ne dhjetor? Cfare do te thote kjo se Holanda prape do ta bllokoje Shqiperine ne qershor??????

 6. tourkofagos says:

  sakt,me 31-12-’14!
  me nje kusht qe,me 30-12-’14 Shqiperia te dale nga OBI……..!!!
  E degjove mo Zikeeeeeeeeeeeeeeeeeee……….te gjatin do te marresh!

  1. titi says:

   e cove cunini ke prifti ti apo jo.

 7. Tingellon e pazakonte nji shprehje e tille ;

  “Diakogu politik” Celsi suxsesit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ne Princip , ne ligjet e ksaj Bote te civilizuar ku padyshim edhe
  Hollanda vendi i ambasadorit dialogus ,
  me Kriminelet nuk Dialogojne Partit ne Pushtet ,
  poooor i vetmi qe hyn ne “Dialog ” me kriminelet e terroristet
  eshte Ligji .Prokuroria e Gjykata e Larte e Shtetit .

  Nqs zoteria e tij ambasadori Hollandes kerkon te na afroje ne Shqiptareve nji Standart te panjohur per kte Bote Europiane e me gjere , qe kriminelet dhe terroristet ne nji vend ,duhet te tolerohen dhe mos perballen me ligjin , ateher nuk do isha i sigurt se per ne Cilen BE dhe Status eshte duke fol e menduar te na coje ky Ambasador ?!!!!!

  Per cfar Statusi flisni ju zoteri ambasador ? Statusin e nji vendi nen terror nga kriminelet e vrasesit ? Kjo eshte e papare se ci lejon vehtes kta palo ambasadore ne kte vend eshte skandaloze nji retorike e tille e nji ambasadori te nji vendi europian . Shpresoj qe ambasadori simpatik ,te mos ket qen nen efektin e Joint-it (duke tymos kanabis_sativa) kur ka bere kte deklarate qesharake e aspak serioze per nji perfaqsues te shtetit europian . Cfar Kllounerie e pashembullt .

 8. Malo says:

  Ore si nuk po kuptojne keta politikanet tane.. marrja e statusit nuk garanton asgje, po te keni bythe bejeni Shqiperine tamam e shikojeni pastaj kur tju lutet BE aman hajde hyni..

  Pra duhet pune pune, duhet te ndryshoje Shqiperia, e jo lutjuni BE se do ju mbaje me buke..

  1. Gjergji says:

   E din atë historine : kur u ndane aq te rane?

   Historia e njerezimit eshte keshtu:

   Mbasi zoti i krijoi gjithësinë, krijoi njerezimin dhe mendoi qe ti vinte edhe trurin ne koke. Keshtu njerezit do te mund te gjykonin per veprimet e tyre.

   I vendosi ne radhe, dhe nga kazani me tru qe kishte pergatitur, me nje garuzhde filoi te mbushe kokat e njerezve. Mbasi mbushi shume koka me tru, vuri re se njerëzit ne rradhe ishin shume ndersa truri kishte shkuar ne gjysmen e kazanit.

   Mori mish tule, e griu, e perzjeu me tru dhe kur kazani u mbush plot, filloi perseri tu mbushe kokat e njerezve. Pas pak vuri re qe masa e perzjere “tru-mish” kishte shkuar tek mesi i kazanit.

   Perseri beri pak pushim, griu mishin tul qe kishte mbetur dhe pak koska, e përzjeu masën e gritë me tru, dhe filloi perseri te mbushte kokat e njerezve me masen “tru/mish te perzjere me mish/koske”.

   Por radha e njerezve ishte shume e madhe, kazani pothuajse mbaroi.

   Perseri pushim. Morri gjithe zorret, koskat, plencat dhe i griu.

   Mbase e perzjeu me masen e “tru/mish te perzjere me mish/koske” qe kishte mbetur, filloi te mbushe kokat e njerezve te mbetur.

   Nuk e di ne se do ta kuptoni se kujt kategorie te njerezimit i perkisni!?!?

  2. Gjergji says:

   Komentin tim e kisha per “myzeqarin” jo per ju ” malo”.

 9. Kuluf me kollare says:

  … shtoi se pas integrimit të Kroacisë në BE, nuk pritet zgjerimi i mëtejshëm për një kohë të gjatë i komunitetit.

  Prit gomar, te mbije bar! Besoj se gjuhe me te qarte nuk ka. Duket se evropa kesaj here ka perdorur metoden me te kuptueshme, apostafat per kulufat me kollare qe nuk hane pyka.

 10. myzeqari says:

  Mire e ke ti o Martin po ca do besh ja kete mut opozite kemi ne keta kane mbetur aty Lulka, Paloqja, Strazo kokrjepri, Pumc muti, Arben Imuti, Haleja(imi), Zhoz leshi dhe ca rrebegjyla te tjere me te dhjerin NISHAN qe e kemi mender president.

  Po ketij te fundit ja ka marre hakun perendia qe e ka lene ulok qe do shtate vete per ta cuar per te dhjere.

 11. Populli says:

  Perse e mnipuluat titullin e ksaj teme ju Moderatort e Temes ?!
  Cdo te thote kjo ?

  Titulli kur ne filluam diskutimet ishte sipas thenjes se ambasadorit Hollandes ;

  Dialogu eshte Celsi suksesit per shqiperine e cila mendohet sipat ktij ambasadori te perfitoj statusin e BE-s brenda vitit 2014 !

  Qe ta heqesh kte Teme qe kishte ne fillim pasi komentuam ne dhe vendosesh tani nji Teme komplet tjeter qe flet gjasme per bojkotin e bashes ktij krimineli qe fsheh miljonat e vjedhura ne Hollande ,per te cilen ky shtet duhet mbaje pergjegjesi si shtetas te vet ,kjo eshte skandaloze .

  Ktu dicka nuk shkon : Media ka filluar te monitorohet e manipulohet nga moderator aspak serioz dhe c’eshte kryesorja ,qe si duan te miren Shqiptareve . Kush e drejton kte Media ???!!!

  1. @populli says:

   Bashkohem plotesisht me sugjerimin tend. Nuk eshte aspak serioze qe dikush nga redaktoret e temes te beje tjetersimin e titullit dhe tekstit te nje artikulli te meparshem, dhe kjo pasi te kene filluar diskutimet rreth kesaj teme.

   Nese do te ishte bere ndonje gabim nga ana e tyre, atehere artikulli i ri te pakten duhej te shoqerohej edhe me nje sqarim te shkurter per lexuesit. Kryeredaktori duhet t’i hedhe here pas here nje sy dhe komenteve, dhe nese konstaton manipulime te tilla te nderhyje e te marre masa parandaluese, qe keto ne te ardhmen te mos perseriten.

 12. gringo says:

  Bravo z.ambasador!Nuk mund te mbahen si qen shtepie qente e rruges. Shqiptaret e kane luftuar kohen e E.Hoxhes,e vetmja kohe qe shqiptaret krijuan nje shoqeri te arsimuar e te kulturuar. Demokracia ne Shqiperi deri tani ka funksionuar si nje sistem destabilizimi e shkaterimi te cdo gjeje historike,kulturore,njerezore me protagonist opoziten e sotme e cila e ka plotesuar figuren e krimit e eshte per tu varur ne litar nga populli shqiptar.

 13. Kendveshtrim tjeter says:

  Ky thote vazhdoni hani kokat,paguani per lobime,po qe se deshironi te hyni ne BE.
  Shembull kemi Greqine fqinje mund te themi dhe Italine,ne nuk do jemi me mire se to brenda BE.
  Kot ju lutemi,kushedi se cdo bejne per ne.Na duan veten per hyzmeqare te bindur.

 14. Denonco says:

  keshtu thua ti, por cmendon doktor rrumpalla? Mendon se jemi njesoj si Ukraina, i degjeneruari qe ka 23 vjet qe spo na ndahet me ligesite e tij e do te kalonte me siguri ne orgazme nese edhe te ne plasnin rremujat…

 15. cingia says:

  Rrofsh ambasador per fjalet e mira. Dmth andej nga dhjetori shihemi e shohim e bejme. Deri atehere ka dale nacionalizmi. Se edhe kete e kemi mangut. Nacionalizmin tek serbet, kroatet e maqedonet s’keni sy ta shihni. Tek shqiptaret ju shqeteson. Se helbete si mund te jene shqiptaret nacionaliste.

 16. mark says:

  Rendesi ka te behet pune nga qeveria dhe tw minimozojne krimin e korrupsionin, te tjerat jane dytesore…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *