Vokrri: Duam të marrim pjesë në Botërorin e Rusisë

vokriPresidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), Fadil Vokrri, ka shprehur shpresën që miqësorja e dytë e Përfaqësueses së Kosovës kundër Turqisë, do të zhvillohet në stadiumin e qytetit në Prishtinë.

Kjo miqësore pritet të luhet më 21 maj, pasi krerët e FFK-së, Vokrri e Salihu, e caktuan atë pas takimit me trajnerin e Turqisë, Fatih Terim, me ndërmjetësimin e ish-presidentit të Fenerbahçes, Ali Shen.

“Turqia është një kundërshtar shumë tërheqës, por për neve çdo ndeshje e përmasave të nivelit të përfaqësueseve është e rëndësisë së veçantë, sepse po prezantohet shteti i Kosovës, edhe pse momentalisht pa simbole. Fatih Terim ishte shumë i afërm në raport me ne gjatë këtij takimi dhe ai menjëherë na bëri me dije se është i gatshëm të luajë me Kosovën. Mirëpo meqenëse me 25 mars Turqia ka ndeshje në Dublin me Irlandën, duhet zgjedhur dy – tri ditë më herët që ata të vijnë në Kosovë. Ai po ashtu na ka ofruar tërë ndihmën e tij me seminare të ndryshme në Kosovë për trajner, gjyqtarë etj”, ka theksuar Vokrri për “RTK”-në.

Më tutje Vokrri ka shprehur dëshirën që kjo miqësore të luhet në kryeqytet. “Një shtet pa një stadium në kryeqytet është i mangët, prandaj është e nevojshme që të investohet edhe në stadiumin e Prishtinës. Gjatë bisedave të fundit që kam pasur me ministrin Memli Krasniqi dhe kryeministrin Thaçi, ata, janë shprehur të gatshëm të investojnë në stadium. Prandaj duhet një takim tjetër me kryetarin e komunës, Shpend Ahmeti, i cili është një dashamir i madh i futbollit. Shpresoj se kjo gjendje të na mobilizojë të gjithëve. Duhet të bëhet çmos që të bëhen dy stadiume që i plotësojnë kriteret për zhvillimin e ndeshjeve ndërkombëtare”, ka shtuar Vokrri.

Ai më tej ka bërë të ditur se të deleguarit e FIFA-s i kanë dhënë notën 8 nga ajo maksimale 10.

Ndërkohë, duke folur për mundësinë që Kosova të jetë pjesë e kualifikimeve për Botërorin 2018, numri një i FFK-së është shprehur: “Ne të gjithë synojmë të jemi në kualifikimet e Botërorit 2018, por është një gjë e cila do të na i vështirësojë këto ambicie. Dihet se ky kampionat do të mbahet në Rusi dhe të gjithë e dimë qasjen e këtij vendi karshi Kosovës, gjë e cila sigurisht se do të jetë një vështirësi plus për neve. Sidoqoftë, ne duhet të vazhdojmë me këtë ritëm me zhvillimin e miqësoreve, pasi po del se edhe miqësoret e kanë rëndësinë shumë të madhe. Paramendoni vetëm në sfidën me Haitin kanë qenë mbi 100 gazetarë dhe kjo është e një rëndësie të veçantë. Besoj se përmes këtyre miqësoreve, edhe FIFA, edhe UEFA do ta vlerësojnë punën tonë dhe në një të ardhme të afërt do t’i thyejmë edhe barrierat e fundit”.

Vokrri po ashtu ka shprehur shpresën se në një të ardhme të afërt komuna e Prishtinës do t’i përgjigjet pozitivisht kërkesës së FFK-së për ndarjen e një lokacioni për ndërtimin e shtëpisë së futbollit, pasi sipas tij tashmë edhe mundësitë për të thithur donacione nga jashtë, derisa nuk e përjashtuar mundësinë që FFK-ja edhe pse nuk është anëtare e familjes së futbollit botëror, të përfitojë nga ndonjë program i FIFA-s.

REMOTE_ADDR:[]

27 komente në “Vokrri: Duam të marrim pjesë në Botërorin e Rusisë”

 1. Tirona says:

  Edhe presidentin e federates e kane minoriter. Ca eshte ky gabel keshtu hahahahaha. Ska shans te pranoheni ne OKB per 2-4 vjet. Ndoshta ne boterorin ne 2030.

  1. Uliks says:

   Tirone . Sipase kesaj llogjike me teper se 90% e shqiptarve ne shqiperi jane minoritar. Ju jeni shum te kompleksuar sa i perket pamjes dhe kjo shifet se sa shum vemendje i kushtoni dukjes se jashtme te politikanve dhe sidomos prezantusve ne Televizione por realiteti esht ndryshe ne shqiperi nga aje qe shofim ne Tv, te e shqiperis dhe ket realitet e ndeshe sapo te beshe nje gjiro ne cilindo qytet te shqiperis.

   Ndersa ne kosove esht e kunderta ne nuk jemi te kompleksuar nga kjo sindrome pasi gjdo qytet i kosove shenderite nga djem e vajze te gjata te bardhe te pastert te kulturuar te sjellshem dhe 100% evropian.

   Ne nuk i kushtojm vemendje pamjes se jashtme te politikanve perzatusve te mediave dhe udheheqsve te ndryshem institucionale pasi ne nuk e kemi kete komplekse qe keni ju pasi ne ne mbi 90% jemi 100% rrace me pamje evropiane te bardhe te gjate etj. Per ne ne kosove ka rendesi vetem njveli intelektuale dhe aftesia menagjuse jo pamja fizike e njerzve qe menagjojn me institucione te rendesishme te shtetit. Ne nuk krijojme opinjone fallxo per veten tone pasi nuk kemi nevoje per nje gje te tille. Ne jemi koke larte pasi gjdo i huaje qe vizitone kosoven e thite hapure kosova paska rinin me te bukure qe kam pare ndonje her.

   1. demokrat says:

    Uliksi, personi siper teje eshte provokator,vjen nga anet tuaja,ne mos qofsh ti.Minoriter, ska shans, i mungon vetem Q, per ta bere me te plote profilin. Nu ke ngelur ti per te bere vleresimin e races shqiptare ketej dhe andej Drinit, e ka bere Jakov Milaj, ne vitet 30 te shekullit te kaluar, atehere kur kryqezimi midis sllaveve dhe shqiptareve ne Kosove nuk kishte nisur ende. Pasoja e ketij kryqezimi je ti dhe nje takem si ju.

 2. Emigranti_UK says:

  Vokrri is fucking Serb.
  Shqiperia ka 1 komb dhe nje kombetare.

 3. leonardi antwerpen says:

  Vokrri eshte legjende e shqiptareve te kOSOVES
  9 shja me e mire e te gjitha koherave ne ish jugosllavi.
  Po ju xhuxh-maxhuxhet matan keni me kend te mburrni???????????????

  1. Blendi says:

   Ne nuk mburremi me Turk dhe me Serb si ju Koqevaret. Ne krenohemi me Demollarin, Panon, Sokol Kushten, Arben Mingen, dhe 100000 te tjere qe nuk krahasohen me keta magjupat Vokkrat tuaj. Ne ish Jugosllavi ju ishit vendi me i prapambetur ne cdo fushe perfshire ketu edhe sportin. Vetem 2 lojtare ka nxjerr kosova. Vokrri(qe eshte me prejardhje turko-arabe dhe Xhevat Prekazi qe e mohon Kosoven dhe thote se Beogradi eshte atdheu im! haha

   1. Uliks says:

    Bleni . Ne mburremi me Januzajn Shaqirin Behramin Xhaken Canen dhe mbi 36 kosovare tjere qe sote luajne ne kampiantin Evropiane dhe perballe te cilve ti je vetem nje morre. Dhe te cilet te garantoje se jane njemiher me shqiptare se ty dhe disa morra tjere qe is shajne.

    1. Blendi says:

     dmth krenoheni me njerz emigrant qe nuk duan tja dine per Kosoven??

    2. Shqiptare nga Drenica ANTI-kosovarllek ( (ish Kosovar ) says:

     Ti je shqiptare apo kosovarllek? Nese je kosovarllek, atehere mund te mburresh me Januzajn, Shaqirin, Berhamin, Xhaken. Canen haroje se ai eshte shqiptare.

     E dijme te gjithe qe Vokrri eshte nje maxhup nga Kosovastani, dhe se shpejti do mbush “kombetaren” e kosovarllekeve me maxhup e serb, ja pafshi hajrin o bac

   2. Uliks says:

    Esht e vertet se Kosova si shtt ne ish-jugosllavi ishte shteti me i varfer jo ne gjdo fushe por ne shum fusha. Mirpo ne ishim ne gjdo fushe shum shum shum me te zhvilluare se Shqiperia mbase drite yje large jushe. Edhe sote kosova perkunder luftes ne gjdo fushe esht shum shum me e zhvilluar se shqiperia.

    Megjithate aje mos zhvillim i kosove ne jugosllavi ne ate kohe sote po jepe rezultate pozitive per kosoven pasi shum njerze gjate asaje kohe e lane kosoven dhe emigruan ne vendet me te zhvilluara te evropes ku kosova sote ka nje nga diasporat me te fuqishme ne evrope e cila jo vetem se e mbajti e finacoje luften e kosoves por edhe sote pe mbane dhe pe zhvillone kosoven dhe sote shumica e vendeve te jugosllavise ja kane zili kosoves per disporen e fuqishme qe ka dhe e cila shum shpejte do ta beje kosoven vendin me te zhvilluar ne ballkane.

    1. Shqiptare nga Drenica ANTI-kosovarllek ( (ish Kosovar ) says:

     Shoku, une jam nga ajo pjese e Shqiperise qe serbet e quajne KOSOVO. Nga afer 500 mije shqiptare te Kosovo-s neper Evrope dolen ca talenta fudboli – jemi mesuar te vrapojme shpejte duke ikur nga serbi. Ne sherbejme si pune krahu dhe femijet tane vetem TUNG dijne te shqiptojne. E di ti qe mbi 5 shekuj arbereshet ne Itali dhe shqip flasin? Arvanitet afer 1000 vjet ne Greqi ende shqip flasin! Bej nje gjiro ne SHBA dhe shiko se si jane te organizuar korcaret e shkodranet psh, pastaj fol per super-diaspore. Mergimtaret nga Shqiperia financimin per femijet e bejne per SHKOLLAT, ata kane nje lloj “obsesioni” qe femijet te mbarojne shkollat me te famshme te vendeve ku jetojne. Ne Greqi nxenesit me te mire shqiptare, ne itali e kudo qe jane kane formuar nje lloj elite te diplomuarish qe gjithkush na ka zili. Hebrenjte i bejne balle botes me INTELEGJENCE e jo me sport, intelegjence e PATRIOTIZEM!

     PS. Mergimi per shqiptaret eshte nje PLAGE e jo dicka pozitive

    2. Al says:

     O uliks u shkaterua shqiperia pa u clirua kosova o dell po ti aq mer vesh,sa per zhvillim mos u mbur hic se kam qene ne kosove dhe e di .

   3. HDD says:

    Ti Zoti JEVG ! Ke harru Fadil Muricin, Luan Prekazin, Vilson Gjonin, Kujtim Shalen, Ramadan Cimilin, Fevzi Ramaen, Agim Canen, Lorik Canen, ….! Motren ta …. ne te pasmen! A more vesh? Mora, thuaj! Cekja i Beratit ketu!

 4. Milo Koka says:

  O Uliks nga cili katund je se po e shruke shqipen fantazi

  1. Uliks says:

   Nga nje nga katunet me te zhvilluara te botes ne evrope dhe Bote.

 5. Uliks says:

  360 kosovare qe sote luajne ne kampionatin evropian

 6. Bashkim says:

  Nje batute e qytetit Vushtrri te Kosoves thote: nese i japim miut nje gote qumesht miu do kerkon edhe nje biskote kjo batute vlen per shqiptaret e Shqiperise

  1. Lido says:

   Ore po si nuk mundeni pa ofendime kundrejt njeri tjetrit? Qenka e pamundur apo si? Si ka mundesi kaq shum urrejtje ndermjet shqiptareve? Kjo eshte e papare dhe pa degjuar ne evropen e 2014…ka dike te ma shpjegoj kete urrejtje kaq te madhe se nuk po arrij ta kuptoj dot….

   1. Tironsi says:

    Eh more Lido , qenkan takuar fundrrinat tona te perzier me agjente serbe e greke dhe po perçajne shqiptaret! Çfare poshtersie!

 7. MERITONI says:

  PER SHIPTARIN NGA DRENICA

  xhorxh orwell e ka shkrue vepren “ferma e kafshve”,ku ket ferm e udheheq nje DERR,eshte interasnt karakteri i DERRIT,adapt per karakterin tend.

  NESE NE TIRAN INSKENOHET KJO VEPER,UNE TE PRFEROJ QE TE MARRESH PJES NE AUDICION,JE I PA KONKURRENC,PER AKTRIMIN E ROLIT TE DERRIT.

  KONKURRENCIN MA TE FORTE E KE NGA BLENDI,EDHE PSE ,EDHE AI KA VESHTIRE TE KONKURROJ TY.

  1. Shqiptare nga Drenica ANTI-kosovarllek ( (ish Kosovar ) says:

   Derri…sa i lezetshem eshte, andaj s’te krahasoj me te, nuk dua qe derri te ndjehet i ofenduar.

   Me kot citon emra autoresh e shkenctaresh, komentet tua tregojne qarte koficientin e intelegjences dhe kultures tende. Ti me siguri ke nje diplome te blere (nese ke), dhe mundohesh te shesesh intelegjence me ca info qe i mer tek-tuk ne Google dhe s’ke idene se per cfare flet. Ne disa komente e permend “Etiologjine” si SHKENCE qe meret me studimin e sjelljes se kafsheve. Une ta spjegova mire qe 1) nuk ushte shkence por dicipline medikale dhe 2) nuk meret me studimin e sjelljeve te kafsheve.
   Me studimin e sjelljes se kafsheve meret ” Etologjia ” qe eshte nje dege zoologjike e biologjise, pra ETIOLOGJIA dhe ETOLOGJIA jane dy gjera te ndryshme ( eshte vetem nje info per te mbushur hapesiren e idiotesise tende )

   Po cfare mund te presim nga nje kosovarllek pa dinjitet, pa nder, pa shtet, pa histori, pa, pa, pa..nga nje i deshperuar qe jeton me endera kuajsh, nje sub-human me obsesionin e mbi-njeriut dhe i gatshem qe te shese mamane e vet per tu treguar i tille. Po fai nuk eshte i yti, faj kane prinderit e tu dhe kleriket qe te kane edukuar. Ndoshta i dhunuar e i perdhunuar nga i ati, nga urrejtja ndaj tij te beri te enderosh ta zevendesosh ate. Nje femijeri e kaluar duke u masturbuar me fantazma ndaj nenes (kompleksi i Edipit ), te beri narsisik dhe fiku burrerine tende. Impotent dhe i pa afte per te patur nje lidhje me gjinine e kundert te coi drejt depresionit, dhe per te shmangur sa do pak realitetin kalon kohen duke vjellur helm neper rrjet.

   Nje gje mund te te shpetoje: VETEVRASJA! Paramendo ne boten tjeter s’ke dhimbje, te gjithe te adhurojne, je intelegjent, i bukur, i pasur, pse jo edhe me nje 72 virgjeresha dhurate per kontributin qe i dhe njerezimit me vetevrasjen tende. Pra tani si e mbarove leximin shikohu ne pasqyre dhe shikoje realitetin ne sy, pyete vetevehten, sa vlej dhe kush jame?

 8. Tifozi says:

  Vetem proserbet-ruset i deshirojne 2 ekipe me shqiptare,
  Ekipi kombetares eshte nje dhe do te jete gjithmone.Ne te do te luajne vetem ata qe ndijen vetin SHQIPETAR, pa Vokrra e Bunjaka etj

 9. bashkim says:

  Tung edhe une jam kunder kesaj urrejtje ne mes shqiptarve,ama nje gjë është e vërtet se shteti Shqiptar e dribloi Kosoven me 1912 pastaj gjate luftes se dyte botërore dhe perfundimin e saj Shqiperia prape e dribloi Kosoven dhe ne fund gjate luftes se Kosoves per fat te keq Shqiperia prape na dribloi dhe si perfundim jane keto disa arsye qe komentuesit nga Shqiperia nuk fare te drejte te behen patriot dy centesh.

 10. Nordiku says:

  Per Uliksin!
  Unë e kam vizituar Kosovën gjatë viteve 1978-1979 në kohen kur po zhvilloheshin shumë mardheniet kulturore-sportive! Mendonim se ndryshe nga Tirana , Prishtina do të ishte nje qytet evropian me kulturë dhe standart oksidental! Vec ekonomise private, edhe ajo e kufizuar në tregetin e vogël , cdo gje tjeter ishte jashtë standartit të Shqiperise! Kur jam kthyer në Shqiperi , mbrese te vecante nga këto vizita ishte vetem pritja e ngrohte dhe shume vellazerore që na u krijua! Asgje tjetër nuk ishte për tu mbajtur mend! Qytetet e Shqiperise ishin shume te gjelberuar në atë kohë, ndersa ato te Kosoves sikur ishe ne shkretëtirë! Papastërtia ishte kaq e madhe në Prishtinë sa që heren e dyte te vizitës nuk kisha ndonje kuriozitet te vecante per të udhetuar atje! Formimi intelektual i njerezve edhe pse dashamirës ishte në nje nivel shume të ulët dhe t¨åe kufizuar me Shqiptaret ketej kufirit! Sigurisht se shtresa e mesme mund te jetonte pak më mirë në Kosovë , por fshataresia ishte ne nje gjendje tejet të prapambetur dhe shume e pazhvilluar! I gjithe fshati kishte nje traktor privat për të cilin të gjithe mburreshin se ishte i tyri dhe jo i huazuar! Edhe pse në izolim , Tirana dukej më perendimore se Prishtina , më moderne dhe oksidentale! Jeta kulturore e Prishtinës ishte shumë më e varfër dhe e pa zhvilluar! Edhe stadiumet e futbollit ishin jo të nivelit te shqiperise si fushat ashtu dhe infrastruktura e tyre! Prandaj ti Uliks krahasimet që ti bën me të kaluarën janë irealiste sepse ti nuk e ke parë Shqiperinë gjatë asaj kohe!

 11. DRINI says:

  OO ju jeni populle qe karatkerizoheni me demagogji, jeni ne top lajm per boten per kronika me makabre qe munde t’bej njeriu,Vrisni femijet tuaj, plackisni turiste,beni inceste ne familje,prostituoni motrat tuaja,beni gjera qe se kap logjika shendoshe.T’flsini ju per moral?NON SENS.Keni parasysh sa jeni shtet o te gjore, qe 100 vjet jeni, c’ka tregoni para vendeve ne rajon se per europe dhe bote mos te flasim.Kur e ndegjoj per regjimin e enverit them me vete se ai dinte cfare race jeni, dhe ndjes paste ne at bote!!!Respekt per racen e paster shqipetare ku do qe jetojne , veqanarishte ne shqiperi qe jan mikeprtites,bujar dhe jo paragjykues!!!

 12. Veriu says:

  Duam parat Tona , duam Parat Tona , tritoli , lazarati, kalandestin, kontraband, e kshu me radh ! Po qa futbolli ne shqipri! Ne Komtare te shqipris nuk ka nga shqiprija ! Lereni KOSOVEN , se organizimi me i mir te gjitha ma te mira , u pa kjo me 5 Mars ! Bravo kosova ! Te gjith shqiptaret Jan me ty! Ju qe zdoni kundershtoni me grekun Serbin e Rusin , por Kosova heroike te gjitha sfidat i fiton ! Rrnoft Fadil Vokrri ! I pa zavendsueshum !

  1. Shqiptare nga Drenica ANTI-kosovarllek ( (ish Kosovar ) says:

   NATO HELP NATO HELP, keshtu pellisnin ata shqipfoles qe sot vetequhen kosovarllek, ata ta hane buken e pastaj ta thejne kupen…nderkohe shqiptaret e krahinave te Shqiperise qe serbet quajne Kosovo, luftonin per te mbrojtur pragun, fisin, nderin e flamurit KUQ E ZI!

   Ti je nga ata kosovarlleket, qe motrat e tyre kane barku plot sperme zezakesh dhe qe mbajne nje flamur pederasash.

   Te gjithe lojtaret e kombetares jane shqiptare nge krahina te Shqiperise, dhe ti kosovarllek mund te mbash Vokrri maxhupin e gjakut tend

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *