Dorëheqje në grup nga kryesia e Komunitetit Mysliman

kmsh

Katër anëtarë të kryesisë së Komunitetit Mysliman, dy prej të cilëve nënkryetarë, kanë dhënë dorëheqjen në të njëjtën kohë, në mënyrë krejt të papritur.

Ata janë nënkryetari Gazmend Aga, Drejtori i Marrëdhënieve me publikun Agron Hoxha, Drejtori i Arsimit Altin Shima dhe një nga katër nënkryetarët e rinj të zgjedhur para 5 muajsh, emri i të cilit nuk u bë kurrë publik.

Në faqen zyrtare të Komunitetit Mysliman nuk thuhet asgjë mbi këtë dorëheqje në grup, por lajmi merret vesh nga një shkrim në gazetën online me vokacion islam e-zani.com, të cilët nuk dinë ta shpjegojnë vetë ngjarjen.

Për ta, dorëheqja është misterioze, dhe e vetmja mënyrë, megjithatë, për të kuptuar ndonjë gjë në këtë histori është të lexosh mes rreshtave të këtij shkrimi.

http://www.e-zani.com/2014/05/08/doreheqje-misterioze-ne-kmsh/

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në “Dorëheqje në grup nga kryesia e Komunitetit Mysliman”

 1. mustafai says:

  me turinjte ne dysheme dhe me bythet lart vesh me fiston cunat e ije mahmudijes

  1. albi says:

   ate punene fustanit je tu ngaterru me pedofilat prifterinj po nuk ke faj se ta paska meshtjelle prifti kur ke qene i vogel dhe vetem ai te kujtohet tani o muste

   1. A'''''''' says:

    Dicka e keqe po ndodh ne komunitetin mysliman.Kane hyre rryma ekstremiste qe ne te ardhmen do te na demtojne shume si vend.

  2. Daku says:

   Tema e shoh me interes qe te publikoni edhe kete qe e gjeta rastesisht duke lundruar neper int.

   Mund te jete nje pergjigje ndaj shume personave.

   —-

   Hetimi “Vëllazërisë Muslimane” për ekstremizëm, a preket Shqipëria?

   Kërkesa për hetimin e organizatës u bë nga Kryeministri Britanik David Cameroon

   Derald Prifti Organizata “Vëllazëria Muslimane” po kalon ndoshta periudhën e saj më të vështirë që prej krijimit tetë dekada më parë. Pas rrëzimit nga pushteti të Muhamed Mursit nga ushtria në Egjipt dhe nxjerrjes jashtë ligjit, organizata i kaloi zyrat qendrore në Londër. Por, pikërisht këtu duket se po nis edhe një kalvar tjetër: Ai i hetimit tashmë edhe nga shërbimet sekrete të Britanisë së Madhe MI5 dhe MI6 pasi ka dyshime për shfaqje ekstremizmi dhe lidhje me organizata ekstremiste. Nisja e hetimeve është kërkuar publikisht nga Kryeministrit David Cameroon në një konferencë Live në prani edhe të homologut Italian.

   Kjo ishte një shfaqje e pazakontë për një drejtues britanik. Mësohet se hetimi nuk do të përfshijë vetëm Britaninë e Madhe por edhe transaksionet që janë bërë nga zyrat në këtë shtet. Pas rrëzimit nga pushteti të Muhamed Mursit në Egjipt, Vëllazëria Muslimane i transferoi në Londër zyrat e saj qendrore duke e drejtuar nga andej aktivitetin e organizatës së saj.

   Mediat britanike raportojnë se nga Londra janë kryer të gjitha transfertat dhe aktiviteti i tjetër për vendet ku ushtron aktivitet kjo organizatë, përfshirë edhe Shqipërinë. “Ne duam të sfidojmë shfaqjet ekstremiste, të cilat shfaqen në disa organizata islamike në vendin tonë”, tha Cameroon. Më tej ai shtoi: “Ajo që mendoj unë është e rendësishme që të kuptojmë se çfarë është kjo organizatë, çfarë qëllimesh ka dhe cili është raporti i saj me estremizmin dhe ekstremizmin e dhunshëm, cilat janë lidhjet e saj me grupet e tjera, cila është prezenca e saj këtu në Britani”, – tha ai.

   Por hetimi nuk do të mjaftohet vetëm me verifikimin e transfertave bankare apo lidhjet me organizatat e tjera por do të verifikohen edhe anëtarët apo pjestarët e organizatës duke bashkëpunuar me vendet aleate ku ushtron aktivitet ajo. Mediat raportojnë se pritet të bëhet edhe një filtrim i mirëfilltë i personave që janë angazhuar apo kanë të bëjnë me të.

   Deri më tani, Vëllazëria Muslimane është shpallur jashtë ligjit në Arabinë Saudite dhe Egjipt, ndërsa shihet me dyshim edhe në Emiratet e Bashkuara Arabe apo Katar, vende këto që kanë mbështetur pa rezerva ushtrinë gjatë vrasjeve makabre të të protestuesve në sheshin Tahrir të Kajros në muajt e verës. Levizja e papritur e Cameroon-it është kundërshtuar nga disa parlamentare të majtë në Britaninë e Madhe duke kërkuar shpjegime për këtë veprim. Pavarësisht kësaj, duket se Londra nuk do të jetë më gjatë shtëpia e organizatës, pasi mediat raportojnë që ata do të transferohen në Graz të Austrisë.

   http://www.theguardian.com/world/2014/apr/01/cameron-muslim-brotherhood-orders-inquiry-extremism

 2. kapedani says:

  Keta me sicuri ja,e ryma fradicionale e myslimanizmit shqiptar. Ata qe do i zvendesojne Jane ekstremizmi mysliman qe Kane mbaruar shklllat ne vendet arabe.

  1. Palloshi says:

   Kapedan shko meso te shkruah njehere dhe pastaj fol

 3. Zigur Qarri says:

  Po pedofili Janullapos,do te japi dorheqje,apo e percakton vetem ngordhja e tij?

  1. Χιμαρα says:

   Zigur, pse e quan pedofil Hiesine e Tij??? Ke ndonje fakt dhe nuk e ke cuar ne prokurori akoma, apo eshte denuar me pare per kete? Apo cfare tjeter? Pse kjo urrejtje dhe ky fjalor?

   1. tourkofagos says:

    cfare pergjigje pret nga nje korrak si Zike arapi….!!!
    ne Egypt kandidati per president Al Sisi,deklaroi se nqs do fitonte si kandidat,diten tjeter nuk do te kete org.muslimon brodhers,pasi jane cnjerzore dhe nuk kane vend ne Egypt-in e lasht………

    1. Χιμαρα says:

     Po pres…
     Me mire do te ishte keto fjale tu thoshte atyre mijera patrioteve te tij qe hane buke perdite e atyre mijera qe shkollohen perdite fale Ketij Njeriu Fisnik, Bamires, Agios!!

 4. sinani bektashiani says:

  Turkofagos cna gjeti cna gjeti.
  Muzulmanet ne krize parlamentare. Ngelen pa kryesi.
  Ndihmouni pak ju kaurret. Jepini nja kater kaurre borxh dhe ja u kthejne prap ata. Ja u ktgehne me trecerekse dhe lesh ne faqe. Me interes turkofagos. Jepini kater tu japin pese

 5. ZERVAS says:

  tek keta demokracia eshte sepata dhe litari.keta jane popull turk dhe te mbetur ne keto ane.nuk ka ne ballkan apo ne evrope autoktone islamike.
  gjeten nje hale si albanania dhe bejne,

  1. Saranda says:

   Ke te drejte Hell Ass, ashtu sic ishin dhe mbi 70% e Greqise (Hell Ass-eve) islame para vitit 1800, dhe me vone, sidomos pas revolucionit te famshem filloi dhe konvertimi ne mase ne fene kristiane per te humbur cdo lloje gjurme nga Osmanet.

   Ketu te pakten jemi ne nje mendje ne te dy apo jo arap?

 6. Esat Pashe Fevziu says:

  Mbaruan shperblimet per dergesat ne Siri.

 7. zoro says:

  o zike mavria lere kruepeshkopin dhe meru me jenicaret e tu qe po qelbin vendin . mire thone qe cami bene nje hap para dhe 20 mbas. cam vari trapin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *