Haxhinasto: Traget në linjën Pogradec-Ohër gjatë sezonit turistik

Lin-PogradecMinistri i Transporteve Edmond Haxhinasto  ku inspektoi  punimet në rrugën e Linit dhe në aksin rrugor Lin-Pogradec, i cili prej rezulton të jetë në gjendje tejet të degraduar.

Sipas Haxhinastos, punimet në këtë aks rrugor janë duke ecur me ritme të mira, nëse kihen parasysh ndryshimet në projektin fillestar të  rrugës, kjo për shkak të borxheve të pashlyera ndaj firmave kontraktore, që shkaktuan vonesa të tejzgjatura në përfundimin e punimeve.

Haxhinasto shtoi se rruga e re Lin-Pogradec do të jetë me standarde të larta, duke iu përshtatur  kërkesave të turizmit.

Ai tha se , në rrugën e Linit do të ketë edhe shëtitore, në harmoni të plotë me bukurinë që fal liqeni i Ohrid , më i thelli në Ballkan.

“Pogradeci është një nga zonat me potencialin më të madh turistik që ka vendi edhe ky segment i rëndësishëm midis Linit dhe Pogradecit duhet të ketë një standart më të lartë për sa i takon jo vetëm veçorive teknike që ka rruga por edhe kapacitet e saj për të ofruar edhe shërbime turistike”, tha ai.

Gjithashtu ministri Haxhinasto premtoi vendosjen e një trageti në linjën Pogradec –Oher përgjatë sezonit turistik. Ky premtim u bë nga ministri i Transporteve gjatë inspektimit të punimeve portuale tek moli i liqenit ne Pogradec. Sipas marreveshjes midis ministrive përkatese të të dy vendeve, ky traget që do tu shërbejë turistëve do të funksionojë nga 15 Qershori deri në 15 Shtator.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Haxhinasto: Traget në linjën Pogradec-Ohër gjatë sezonit turistik”

 1. ILIR says:

  POGRADECI radhitet ne nji nga vendete e bukura te ballkanit .

 2. V says:

  Magjypi mbetet magjyp!
  Po Strugen ku e le o jevg?

  1. Xhema nga Tirana says:

   Struga nga Ohri !!!!! Si me shkue nga Tirana në Kombinat. O (V.): hyp në autobuzin urban Ohër-Strugë dhe ja ku u zgjidh shqetësimi yt.

 3. Trageti eshte nji mbrekulli ne ate liqen !
  Po liqeni eshte nga me te thellet ne Ballkan !
  Asnji njeri te mos guxoje te hip ne tragete ,po qe se Sala me Lulit jane akoma pa byzylyk !!!…..
  Do tiu hane koranet…..

 4. Gezimi says:

  O sa here e kemi degjuar kete premtim! Le te mbetemi serish me shprese se do te realizohet!

 5. Ballisti says:

  A ka pula ky liqeni i pogradecit o çuna? Po të ketë më thoni e te shkoj të zhytem në të megjithëse nuk di not !?

 6. tani ortodoksi says:

  mjaft o injoranter me keto budallalleqe qe flisni , nuk ka potencial shqiperia te perballoje traget linje qe hypin dy veta ne dite nga 3 euro,

 7. vili says:

  Te bejne njehere rrugen nga Qafethana ne Pogradec, pastaj tragetin …

Lini një Përgjigje te tani ortodoksi Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *