FOTO LAJM/ Enver Hoxha, tifoz i Brazilit në kampionatin e vitit 1970: Ja letra

Enver Hoxha ka qenë tifoz i Brazilit në kampionatin e vitit 1970. Në një letër drejtuar Zheao Amazonës, ai i ka uruar atij fitoren e Brazilit në këtë kampionat. Letra gjendet në Akrivën e Komitetit Qendror të PPSH.

Zheao Amazona ka qenë kryetar i Partisë Komuniste, M-L, të Brazilit e mbështetur nga Hoxha. Një prej anëatërve të saj më vonë, president i Brazilit, Lula, ka qenë në Shqipëri në Shkollën e Partisë.

A të ketë qenë vërtet me Brazilin, apo e ka shkruar vetëm për politikë?

Letra e Hoxhes per Amazonen

Letra e Hoxhes per Amazonen

REMOTE_ADDR:[]

44 komente në “FOTO LAJM/ Enver Hoxha, tifoz i Brazilit në kampionatin e vitit 1970: Ja letra”

 1. sofra says:

  me githe respektin per gazeten dhe sakrificat e saj ne vite.. kte hapesire dhe energji, kushtojani naj njeriu talent qe kerkon mundesi reklamimi, artist, murator, guzhinier a sportis,
  Kjo eshte si lajmet per ciljeten, sja ndryshojne cilesine e jetes askujt…

  1. luan says:

   Bravo. Koment qe nuk ka nevoje per komente te tjera.

  2. studenti says:

   pa lidhje ku ta marresh vesh se na e paska shkruar enveri pa format letra pa vule…kot

 2. Sallomi Yzberishtit says:

  shkrim Fantastik i nji Burri TRIM dhe mendje ndritun
  Enver Hoxha nuk bon ma Nana edhe 70 vite.
  I pavdekshem qofte kujtimi i tij.
  Enver Hoxha osht PEJKAMERI i shqiptarise

 3. ILIRET says:

  Sapo lexova, krahasova stilin e te shkruajturit te xhaxhit Enver, me ate te shokut Sali. Shikoni statuset ne fb te ketij te fundit. Stil komplet e njejte.
  Po, ta pret mendja. Jo vetem i ka lexuar dhe konspektuar me laps ne dore te gjitha veprat e Enverit, por Sala edhe pushimet verore i bente bashke me familjen e tij.
  Le qe bashke me djemte e Enverit dhe me Nexhmijen i benin pushimet te denuarit politike qe jane ne greve urie, prandaj e duan shume Sali Berishen.

 4. United Kingdom says:

  Po fotot qe Sali Berisha i ka lare SUMEN Enver Hoxhes pse nuk i beni publike ti shikoj i gjithe populli.

 5. agim says:

  eshte fabrikim. Me 1970 nuk ishte Amazonas kryetar i partise komuniste. Ja lajmi zyrtar qe ai u be me 1976 ndaj nuk eshte as letra dhe as shkrimi i Enverit.

  He became the party’s top leader in 1976 after other leaders were killed by the government during the so-called “Lapa Massacre” in Sao Paulo.

 6. tourkofagos says:

  hahahahaha,imagjinoni sikur gyzelet e Erdoganit te kishin fituar kupen e botes!!!
  Hoxha: I dashur vella Erdogan,gjithe nenat tona qe ishin me barre,pollen para kohe ose deshtuan nga gezimi qe na dhate per fitoren e Mundial!!!!
  Ju puthim me mall,populli/vella shqipfoles………….

  1. Artur Caslli says:

   Kurse Motra dhe Nona jote nga gzimi i hapen shalet dhe Bythen per te gjithe Tifozat Brazilian.

 7. Sokrati says:

  Sa mire beni qe i botoni keto “thesare”te Enverit se keto vertetojne llafet qe ne i themi te rinjve e nuk na besojne se ai ishte problem sa tragjik aq e komik.

 8. rajmondi vlonjoti (kokoshi maj pleut) says:

  Ore,po paska qene me nje bare mend burri i botes.Shif-shif,ka dit me zgjedh.Bravo xhaxhi.

 9. dritani says:

  Kane rrjedhur te gjithe.
  Ia ka DERGUAR letren ne Brazil dhe letra u gjet ne arkivin e Komitetit Qendror. (!?)

 10. roberto says:

  LAVDI ENVER HOXHES!

 11. ali says:

  Kjo do te thote qe pelqente futbollin e bukur !

 12. xha Temja says:

  Po pse,shqip ja niste letrat Enver Hoxha dynjase?
  Tjetra,nuk kishte makina shkrimi ne ate kohe,apo ç’e deshe…

 13. Raimond Vlonjati says:

  E ka shkruar per pordhe Dulla kete leter

 14. zqk says:

  Shkolla e Enverit ka nxjerre presidente, kurse shkolla e Zogut ka nxjerre envere.

 15. albana says:

  Pamja e kaligrafise e ben te pabesueshme qe letra te jete shkruar nga Enver Hoxha.
  Ndoshta gazeta duhet ta shqyrtonte para se te na e jepte ta lexonim.

 16. E lexova disa here letren,por ne keto pak rrjeshta Enveri nuk flet per veten e tij si indivit,dhe si tifoz futbolli,por letra e tij me teper ka karakter politik dmth..mjafton qe kampionatin ta fitonte nje vend me ide Marksiste-Leniniste dhe proletariati boteror do te ishte i gezuar,per humbjen e vendeve imperialiste dhe socialimperialiste.

 17. polici says:

  Shif kur ti coj sala letter berluskonit Si bicim dulle.

 18. agostin says:

  Lexo me kujdes, dhe kupto qfare injorantash e kane drejtuar Shqiperine per 50 vjet.Futbolli eshte nje art i bere me kembe ,ku injorantat e lidhin me politiken .

 19. Nje meleon pe-lesher says:

  Cfare idiotizmi!!! Mire qe ia ka fut kot gazetari – ketu s’del qe ka qene tifoz – por me idiot dhe i semure eshte qellimi i servirjes se ketyre “lajmeve”!

 20. merobaze says:

  SHIKONI O MILET CFARE IDIOTI TARALLAK KA DREJTUAR SHQYPNINE.

  Po c’lidhje ka Pele, Gérson, Jairzinho dhe Carlos Alberto me marksizem-leninizmin debil te Enver Sadistit? Ne 1970 triumfoi ne futboll Brazili kunder Italise ne Meksike me rrezultatin 4-1, nderkohe qe ne pushtet ne Brazil ishte qeveria e Juntes Ushtarake antikomuniste qe nga 1964 deri ne 1985 qeveri e cila kreu shume refro,a jetike per vendin, por kufizoi edhe demokracine ne nje mase te madhe. Partia komuniste e Brazilit ne ate kohe ka qene vetem ne imagjinaten e enver Hoxhes per te mashtruar shqyptaret dru me pre qe i kishte transformuar si kafshe pune me dhune dhe detyrim ne vendin e tyre.

 21. Tarras Zhapkoqi says:

  Ajo pyetja e fundit, vertet nje pyetje me kuptim te larte filozofik!

 22. Viktori says:

  Kete e dime ne qe Veri na largoi nga Evropa dhe na gjente lloj lloj xhabe amazonas,fidel kastravece e sa e sa diktatore te tjere qe kane perfunduar pa lavdi duke mbushur vetem xhepat e tyre e duke e lene vendin lakuriq sic e la dhe Veri yne.Po te pakten ne kemi Edramen e Fidelin tone me kulla te larta,kemi Kokdhimin qe nga nje hajdut pronash e beme dhe deputet ne parlament.E sa e sa te tjere niper e bij komunistesh qe e kane bere vendin corap,dhe flasin si Veri vetem per te ardhmen e lumtur e te sigurte.

 23. albania says:

  Turkofagos, do ta kredhi Janulla. Do ta caje lulen e kungullit
  po e mori vesh se do presesh Papen… Lexo me mire letren
  e Enverit se edhe te hapen syte, se xhaxhi Enver ja u dinte se ku ju
  dhemb ju “grekerve” nga shqiperia…

 24. Erion says:

  Na cate trapin me Enverin akoma si bente kaken si prsite thonjte shikoni keta Envertet tani qe ja kan shkerdhyer ropt ketij vendi te qelbur me emrin shqiperi

 25. MALI says:

  Me letrën duket sikur ka fshirë bythën.Para apo pasi ka shkruar?

 26. Kaligrafisti says:

  Ky shkrim i faximiles nuk eshte origjinal, pra s’eshte i Enverit. Mbase, i diktuar prej tij. Se mos e ngaterron njeri Enverin keshtu kotsikoti me Mul Noken, qe eshte fare rrafsh dhe “ka ra” ne qytet 18-20 vjec e ka pyetur per Uren e Zogut ne Milot “Or, shoq, cfare fambrike asht qajo?”

 27. . says:

  me mish e me shpirt i shkruan, gjith hipokrizi…

  E ku ta shihte populli shqiptar kampionatin ne fjale ne vitin 1970?

 28. Profesori says:

  Ky dokument eshte nje mashtrim i rradhes.Pergatitja i ketij dokumenti eshte bere nga diletante te ketyre puneve.Qe ne pamje te pare dallohen 2(dy)gjera qe e bejne te dallueshme menjehere.A mund te dallohen,nese po ai person fiton konkursin qe do te shpallet keto dite nga nje gazete e perditeshme……

 29. anduelinda says:

  mos u prefsh kurre ne paqe me gjithe proletariatin tend qe na le mbrapa dhe na trashegove ramizin e salene.

 30. anduelinda says:

  sa leter e peshtire

 31. fshatari says:

  A te hongsha shkrimin aaaaaaaa

 32. edi says:

  Ca lajmi interesant shoke e paskemi patur brazilian.Te gjithe me brazilin jemi perpara per fitorje te reja.Po shoku zhoao amazona e ka bere tifoz enverin.

 33. NJERI says:

  Edhe une jam me Brazilin

 34. C’nostalgjik qeke o mero per shokunenver shijeholle, hahaha
  se paku i vertetete, duhet me t’ rspektu ne ket pike,
  gjsesi te uroj te arrish te pastrosh trunin e shpirtin nga kalbesira (ja uroj cdo shqiptari per arsyen e thjeshte se jemi shume pak e shtet i dobet perballe shtetesh Hijena te Mdha e Vogla)

 35. hasoni says:

  Po kjo tregon se merhumi paska marr vesh nga sporti dhe nuk u be tifoz i ndonje ekipi tjeter(pa vlere) Po Sala qe nuk dinte c’ishte futbolli.Ne finalen e boterorit 1998 e nisi i tifoz i Brazilit por e perfundoi si tifoz i Frances.

  1. kampaçurreta says:

   Per hasonin: lexojeni shkrimin e Enverit per lindjen e mesme dhe do te vertetoni largpamesine e tije, krahasoni me dallkauket e sotem te te gjitha ngjyrave se si e kane katandisur Shqiperine ne nje kosh te shqyer,dhe popullin ne nje turme te çakardisur ku 100 % flasin me vete,po nuk besove del tek ushtari i pa njohur dhe shiko. Ketu e 35 vite me pare ai pati te gjitha te dhenat se nentoka shqipatre eshte e pasur me lumenje nafte,dhe ta sotmit e quajn si nje zbulimte madh. Sidoqofte te fala nga honoluluja.

 36. Nji njeri i madh ,le prapa vetem madheshti !
  Kujt ti hengri vera ,ai nuk u tregua i pertuar ,ja kruajti ,dhe kush u soll normal ,nuk pesoj asgje.
  Shikoni te burgosurit politik ,me demek,qe kane 24 vjete qe Salua talli tajaret me ata ,
  Edi Rama qe muajt e pare vuri ne levizje sistemin ekonomik per likujdimin e tyre ,ne para ,dhe prape ata kurvat
  hyne ne nji lloj greve ,qe e quajten grev urije ,te telekomanduar prej antishqiptarit Sali.
  Dhe ,mos i jep te drejte te madhit Enver ,po deshe ,per keta kerrma ?……
  Enver Hoxha tungjatjeta !
  E kam bere nji gjynah me kete njeri ,qe e kam telendisur dhe share pa mase pas 90 tes,por i kerkoj falje,Zoti te me fal ,se kujtova se isha demokrat i Saliut ,por me pas shume shpejt u zhgenjeva !!!!

 37. PaulNeti says:

  Nuk ma do mendja se eshte e vertete per faktin e thjeshte qe kaligrafia e letres nuk, jo vetem nuk i ngjason, po nuk as i afrohet atij te Qoftelargut! Eshte nje humor i kendshem ne ngjarjet e Boterorit ’14…

 38. Andon says:

  Ai paska qene “I ftohur” qe ne 1970

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *