Mehmedi, shqiptari i parë që shënon në Botëror. Fiton Zvicra

Mehmedi dhe Xhaka pas golit

Mehmedi dhe Xhaka pas golit

Admir Mehmedi është bërë shqiptari i parë që shënon në një Kampionat Botëror, edhe pse për një përfaqësuese tjetër.

Sulmuesi i Freiburg ka shënuar golin e barazimit momental në ndeshjen Zvicër-Ekuador, e cila përfundoi 2-1 për zvicerianët.

Ekuadori kaloi në avantazh pjesën e parë, por sapo ka filluar pjesa e dytë ka qenë pikërisht Mehmedi i futur nga stoli, që ka shënuar me kokë golin e barazimit.

Ai nga i cili pritej më shumë, Xherdan Shaqiri, ka zhgënjyer.

Dhe, për këtë arsye, Zvicra e ka pasur shumë të vështirë, sa që golin e fitores e ka shënuar vetëm në sekondat e fundit me Seferoviç.

Për Zvicrën janë aktivizuar që nga fillimi, duke luajtur për 90 minuta, shqiptarët Valon Behrami, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri. Ndërkohë, Mehmedi, që rezultoi edhe lojtari më i rëndësishëm, u aktivizua sapo filloi pjesa e dytë.

Me këtë fitore, Zvicra hodhi një hap të rëndësishëm drejt kalimit të grupit.

REMOTE_ADDR:[]

72 komente në “Mehmedi, shqiptari i parë që shënon në Botëror. Fiton Zvicra”

 1. elinor says:

  Bravo Zvicra! Behrami zhgenjeu me shume se Shaqiri por e lau veten me ate beri ne fund duke i dhene shkas golit te fitores.

  1. Epiriiiiiiii says:

   Shqiptare!!!!!!!!!! Me Origjine Shqiptare thuaj, se po te ishin Shqiptar do te luanin per Kuq&Zite. Keta jane Zvicerian me Origjine Shqiptare, asgje me shume

   1. Artani says:

    Duhet qe kombetarja shqiptare te interesohert per talentet qysh ne moshat e reja e jo pasi te fillojn karieren ne perfaqesuese te tjera. Shikojeni kete.
    http://www.youtube.com/watch?v=ptVA5phXNkg

  2. koli says:

   Ik o trap! Behrami ishte lojtari me I mire ne fushe…

   1. elinor says:

    Trapin coja sateme se ndoshta i hyn ne pune.

 2. tomsojeri says:

  nuk kuptoj perse zhgenjeu Shaqiri !! Ai ishte motori i lojes , gjendej kudo, u lodh mjaft e kuptohet gaboj ne disa centrime por kjo nuk uli aspak punen e tij ku po nga pasimi i tij filloi aksioni i golit te dyt !

  1. zqk says:

   Shaqiri luajti mire, eshte e vertete.

 3. andrea says:

  Ju lutemi mos i béni shqipfoles shqiptare me keto mbiemra mehmedi shaqiri behrami keto mbeturina osmane kane ngelur pa identité t dhe thone qe jemi shqiptare. Prandaj nuk e marim statusin se keto ekspozojne islamizmin dhe kane nje fare te drejte. Na felliqin racen shqiptare.

  1. Teli says:

   Andreas. Shqiptare jeni ju me emra e mbiemra grek sllave e llati Sorrtiris Papadhimis Vladimiri Vasilis ike ore q nane edhe ti. Po cfare shqiptare ju qe keni shite kombesin per 300 euro dhe deklarohi greke si rrace e juaj pirro dhimas ike mos na folni ju per kombe e shqiptari rrace jevgu

  2. tourkofagos says:

   gremisu more mounopano

   1. Ja dhe shqiptari ‘dezhurn’ i antishqiptareve , turkobytha !

  3. Raimond Vlonjati says:

   Atje ku flitet shqip , nuk duhen lejuar kauret te flasin me emrat e tyre te pjerdhur
   se na qelbin vendin, pasi ata vijne era si qen i ngordhur

   1. tourkofagos says:

    ik ti ore plehre turkoshake,se qelbe kompiuterin……….

    1. Sallomi Yzberishtit says:

     jot teme ka qelb tan Greqine dhe ne prap po te durojm ty,more mij fekalesh greke.
     Shqiptar nuk te bon vetem emni,por dashuria per token e te parve.
     Shqiptaret qe luajne per Zvicren jan yjet e shqiptarise.
     FORCA ZVICRA

    2. Raimond Vlonjati says:

     Qepe ti kuar i derrit se juve do ju hedhim ne det -se jeni bujq te pabese dhe nuk duheni mbajtur ne Shqiperi

     Ne duhet urgjentisht te bashkohemi me Kosoven dhe pastaj te fillojme
     nje pastrim teritori–dmth nje katharisje nga kauret , duke ju vendos juve nga nje gur ne qafe e t’ju hedhim ne det …..

     Por kur tju hedhim ne det pervec gurit qe do tju vendoosim ne qafe tju varim ne qafe edhe nje traste me mut, Joper gje por qe ti emrni ere ..looooooool

   2. TT says:

    rajmond el baghdadi mire je mo??

   3. Grigor says:

    Kaurri satome. Ju ikni ne Arabi se krishterimi ka rrenje 2000 vjecare i sjelle nga vete apostulli Pal. Pa shqiptaret e krishtere nuk do kishte Shqiperi. Laj gojen e qelbur para se te flasesh per te krishteret. Plehre injorante anadollake.

  4. Dardanet says:

   Andreas,Papadopullo,Irinej mjekerr plehre,ti je nje tritolis dhe kanabis qe abuzon prinderit tu.Mua me vjen te vjelle nese theme se jam shqiptare si puna jote rondokopi dhe shpellari.Per kete une jam gjithnje dardan Kosove qe valviti flamurin e Dardanise ne KB te Brazilit.Po ti or kanabis?Po pergadite tritol per te vrare me pagese.Je duke bere gadi motren per ta shite ke shovenet pleq serb.Ik or shpellare ckerdhate rrotesome.Je injorant sepse ske asnje lojtare ne Brazil!Cte bejshe atje nuk shkojne tupulaket trushperlare.Tani u informova se Seferoviq eshte me prejardhje dardane e jo boshnjake.

  5. bruno says:

   nuk tregon zgjuarsin por idiotesin

  6. patrioti says:

   @andrea,krejt keta emra myslimane qe i thone vetes shqiptare dhe vetem shqiptare dhe jo turq e arabe,ta q…… nanen tande greke ose sllave!

  7. khfjfijgbjhhiufsgurjifr anticensurë says:

   nonën, andreas, a e ke mirë??
   me shëndet a osht mir? a e mbajnë komët??shëndetin e ka mirë??vizitën javore a e ka bo te doktori??
   hajt se të duhet nona,e ke akoma të mirë!mos harro ta çosh tek veni i punës në darkë??

 4. Emiliano says:

  elinor mos ja fut kot prej Behramit erdhi goli fitores.Shaqiri u zgjodh lojtari ndeshjes super kan loz

 5. ISLAMOFAGOS says:

  Jo shqiptari por turku!!! Shqiptar mehmedi nuk ka

  1. Teli says:

   Islamofagos. Jo shqiptare jan Sorrtiris Papadhimis Vladimiri Vasilis ike ore q nane

  2. Motren ty Isamofagos says:

   Mehemti eshte puro shqiptar, se e ka emrin Admir ….

   1. ISLAMOFAGOS says:

    admir esht emer turk or ti dumbabubs nip i haxhi qamilit!!!! Ne shqiperi nuk kam degjuar ndonjeher admir, ne turqi me mijra!!! Hajd motren tende pra!!!

   2. TT says:

    ca dmth admir?? pastaj ky tipi eshte nga gostivari dhe ne gostivar shikon vetem turq.

  3. MERITONI says:

   ISLAMOFAGOS

   ti je karfagos,ose mutfagos.
   ma mire te shkon,KARTHITHES!!

 6. Teli says:

  Valon behrami si raket beri qe zvicrrat te shenoj golin e dyt.

 7. iliria shqiptare says:

  Gjithmone magjypi jep per vendin qe e adapton gol mehmedi gol seferovic (jo per patriotizem por me siguri per ndjenjen e sherbetorit te zellshem e te padinjitet) tamam si magjypi ibrahimovic i adaptuar nga suedia.Perjashtim ben magjypi samaras i eladhes qe megjithese vetem babai i tij ka nje prejardhje nga eladha nuk luajti per australine qe i dha nenen dhe vendin ku u lind e u rrit. Magjypet e eladhes duken qe jane me te beses se keta magjypet e tjere.

 8. tourkofagos says:

  Mohamedi ”shqiptar”…….!!???
  shqipfoles po……..

  1. tourkofagos mounopano says:

   po karadzaferis re mounopano ceshte tyrk apo greku

   1. Taulant/Tirane says:

    Ne tolerancen fetare kemi si identitet.Mos u perpiqni te na e prishni kete.Jane nja dy,lehte te identifikueshem ,qe e bejne qellimisht.

    Por eshte karakteristike e madhe dhe e gjithe kombit shqiptar.
    Nuk e prishni dot ….

  2. skender says:

   mohamedi thone qe ka ckerdhyer femra greke se e kishin gopin ne forme kryqi ortodoks

 9. Raimond Vlonjati says:

  Ju nuk merni vesh nga futbollli –Shaqiri ishte shkelqyer , por ata sulmues medioker te Zvicres e kuptojne me vonese lojen e Shaqirit

  Ndersa Valon Berhami ishte i jashtezakonshem, Ishte Heroi i ndeshjes qe i dha fitoren Zvicres

  Trajneri zvicerian nuk lozi mire, Ai duhej te fuste ne loje Xhemailin, se Xhemaili eshte lojtar atletik dhe fluturon kur ecen me topin , si dhe ka gjuajtje shume te mira ….

 10. Çakalli says:

  Krenar per talent Shqiptar. Nuk ka shume rendesi per ke luan.

 11. - homeri- says:

  – Problemi eshte se cfar do thote tuorkofogos , se greqia e tij humbi thelle…

 12. beni says:

  po PANAJOTI KONE nga eshte….turkogrek

 13. sit . back _and . relaks says:

  me erdhi shume keq per ekuadorin qe u mund nga ekipi i kombeve te bashkuara sic eshte ekipi i zvicres.

 14. Aleko says:

  edhe golin e dyte shqipetare Duhet te jete Seferovici
  Qe e beri.Seferi ka
  Emra e mbiemra plot
  Ne
  Shqiperi.Sic ndodh
  Shpesh
  Shqipetaret kur perzihen
  Me
  Sllave pas
  EMRIT
  Apo
  Mbiemrit te
  Tyre
  I futen
  nje VIC…..

 15. bugazi says:

  qfar kan kta grekrerit qe kokan que peshe a mos po e kerkojn vitin e shejte 1974.

 16. toni says:

  P0 Karaman-lis ca emri eshte,Grek apo Turk.

  1. :) says:

   qaraman-lis eshte turk me bisht(lis)

  2. Kacaki Junior says:

   Karamanlis, Topalis, Samaras, Karatafutis, Tourkopordhos, Arvanitidis,
   Panagiotopalis, Georgioglou, cfar emrash jan keta mor yahoo?

 17. Veriu says:

  O Greka muti ta Po ju zhduken fare ! Komentatori gjerman tha Jan shqiptar , Bravo qunav shqiptar posht Greqia !

 18. ISLAMOFAGOS says:

  Qe te behet shqiperia,
  merrni pushket me besa bes
  qe nga jugu ne veri
  kok turku te mos mbes
  A .Z.çajupi

 19. albania says:

  Turkofagos , mother fucker. Po shajm anglisht
  se shqip nuk na i poston meroja. I le jevgjit e Janulles
  kunder njerzve te Pablo Eskobar. 3 : 0. Edhe Jnulla nuk
  beri asgje. Si shpjehohet. Me duket se i futi nje vije
  te berdhe nga “mielli” i Eskobarit e nuk po merrte vesh
  se kush po ja kridhte….lol . You fucking arse licking
  mother fucker….

 20. leonardi antwerpen says:

  Bravo Zvicra
  Behrami Shaqiri Graniti Mehmedi se cili me i mire se tjeteri.

 21. fatos fatos says:

  por greku qe para 150 vjetesh e zhduku emrat islamik dhe i pershtati ne greqisht dhe formuan identitetin ; kete te bejne shqiptaret qe gjithe emrat islamik te perkthehen ne shqip dhe keshtu formohet identiteti ; me mbiemra mehmeti shaqiri berhami xhemali gjithe bota e di qe keto emra jane turkoosman dhe aspak shqiptare.keto duhen te jene mbeturina osmane dhe skane perse te kene turp qe jene pjelle otomane dhe mus te thone qe jane shqiptare se na turperuan racen e paster shqiptare qe ka 2000 vjet e krishtere.

 22. drejtesia says:

  Andreasit dhe turkofagosit qe jane grek fallco, po me Greqi karemanalia, Haxhikosta, karaxhaferi, simiti, panajotoglu, etj, etj,etj, a nuk jane mbeturina osmane ? apo eshe ata qe kane keto emra jane turqe. Jeni aq injorante sa eshte e panevojshme tju pergjigjesh.

 23. toni says:

  Ti o andrea mos ofendo njerezit apo ty ndoshta te kan qir tetem shqiptaret .ik o rrac kurve grek legen

 24. Ilir says:

  Ky eshte TURK shqipfoles Admir Mehmedi ……..

 25. Emigranti says:

  Mehmed,Ibrahim,Shaqir,ca na bate o Osmane,ku na i late keto mostra qe as ju vete si duronit ma,e na i plaset ne trojet tona.Gjysma e te keqes po te flisnin turqisht si prizrenasit,po keta legena kane mesu edhe shqip.

 26. polici says:

  Epo kur perzihen shqiptart me Slav futen ne WC dhe dalin me nji VIC nga pas.

 27. albgentius says:

  Kur beri gol Mehmedi nuk isha i sigurte nqs ishte shqiptar apo turk se mbiemrin eshte me shume turk se sa shqiptar. Jo per gje po jam shkeputur ca nga futbolli.

 28. Ballisti (KS) says:

  Qenkan terbua disa minoritare te Shqypnise, si qe jane: pseudo-greq, sllavo-maqedon, arvanitas bythe-shitur, turko-pordhodox aziatik, vllaho-rumun, dhe mbeturina tjera te mykta byzantine, le te plasin. Te gjithe, andej dhe kendej, krenohemi me keta shqiptaret kosovar.
  Rrnofte Shqiperia!

 29. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. says:

  Nuk e percolla te gjithe ndeshjen e ZVICRES por i pashe momentet pikante.
  Eshte kenaqesi qe nje vend GJERMANIK ka ne formacionin baze 5 lojtare Shqiptare te cilet edhe sot luajten me gjak dhe ishin percaktues .
  Suksese atyre ,por suksese edhe NINIT apo KONES qe pavaresisht se jane natyralizuar ,nen emra Grek ,parape ngelen Shqiptare .
  Urime edhe JANUZAJT i cili per mua eshte lojtar teper Inteligjent ,nje MESSI ne miniature !
  Mendoj se nuk eshte vendi qe te shfaqim ndjenjat tona karshi religjioneve dhe te fillojme dhe te shajme njeri tjetrin .
  Kishja edhe nje vrejtje (( ne se me lejohet ) ndaj komentuesit me e mrin sinjifikativ “NGRENESI i TURQEVE “:
  Behu njehere te vetme serioz dhe mos provoko gjithmone .
  Te kerkoj falje ne se me keq-kupton ose perndryshe te falenderoj !

  1. Kujtimi says:

   Totila shume komente me vend ke , te pershendes !

 30. Canker says:

  Po mbiemri Bythrrumpall ca eshte ? Ngelet me budallalleqe. Jane shqipetare se nuk jane tjeter. Keto jane shqipetaret: ata qe nuk jane tjeter lloj, prandaj mbylleni gojen se u bete qesharak. Turku nuk i njeh keta per te tijet. Greku po ashtu, mongolia po ashtu…. JU NDIZENI… DMTH JANE SHQIPETAR.

  E njejta gje dhe per italianet, dhe per kinezet.

 31. sheqeri says:

  C’rendesi ka emri bre burra, rendesi ka cfare rrjedh ne deje.
  E ai qe rrjedh ne damaret e Mehmedit, Llaqit, Behramit apo te gjithe neve, eshte gjaku i ilireve. Rrofte Shqiptaria e boll ma me kto cikerrima.

 32. Muhamet Begu says:

  Sikur te mos ishin 5 shqiptaret,nuk do e shifja fare ndeshjen
  Shakiri lojtari nr.1 i zvicrres,hera e pare qe shoh shqiptare ne K.Botrore.

 33. andrea says:

  Por mbiemri tregon origjinen dhe prezantohesh ne bote. Dmth. Me mbiemra osmane je pjelle osmane me mbiemra shqiptare prezantohesh shqiptare.ka shume shqiptare ne perendim qe mbiemrin se ekspozojne se i vjen turp psh ismaili muarremi selmani etj . Turku ka 100 vjet qe ka ikur perse nuk ktheheni ne origjinen 2000 vjecare nga kush keni frike

  1. patrioti says:

   Po ata shqiptare me emra greke,sllave dhe llatin a jane shqiptare sipas injorances tende. F.Konica:”More shqiptar,thuaj se jam:mysliman,ortodoks,katolik,por mos thuaj se jam:turk,grek e as llatin”.Vdekje antishqiptarve greke,myslimane dhe llatine!Rrofshin shqiptaret:myslimane,ortodokse dhe katolike!

  2. Kujtimi says:

   Andrea mbiemrat nuk jan turk se po te ishin turk nuk do kishin mbaresen I ne fund Shaqir(i), Mehmed(i) apo Memet, etj jane mbiemra musliman te shqiptarizuar nuk ka shqiptare ne Maqedoni pa mbaresen I ose Iu, aty dallohemi ne te Maqedonise kush eshte shqiptare dhe kush eshte turk, turq jane shume pak, por prap dallohemi nuk ka martesa te perzirra po dicka te ngjashme shume rralle, sa per fene ajo eshte liri e shprehjes nuk e lidhi une kurre as nuk do doja ta lidhi me shqiptarine apo te na pengoje, sidoqofte pershendes gjithe ortodokset shqiptare te rangut Noli, Gjermeni, Llayar Funda etj, edhe Nini eshte shqiptar edhepse nuk e shpreh, une do gezohesha po ta shihja ne ndeshje me Konen!

 34. Taulant/Tirane says:

  Krenar qe pashe shqiptaret qe lozin ne nje Kampionat boteror ,megjithese me flamuj te tjere

 35. Veriu says:

  A nuk e din psikopatat qe shqiptart kan ti fe. Katholik musliman e ortofoks ! Turp per ata qe Jan kunder ketyre trimat shqiptar krenohemi se Po na perfaqsojn ne kampionatin Botror e Jan shum te talentuar !

 36. tomsojeri says:

  Po si skeni turp ore shqiptar !Ptu rrac e felliqur e infektuar nga fet qe ju moren emer e ju percan qe diten qe u fut turku e 500 vjet sla far “bio” shqiptare ! Po mor zagar sa ish Enveri gjall hynim e dilnim mes nesh bile fshehurazi ata besimtaret qe nuk kishin hequr dor shkembenin vizita !Cjan kto qe shkruan o Raimond qe te dija se ke pak mend e tani nxjer helm te till kunder shqiptaresh !Ku e gjete kte mllef e kte urrejtje ,mos vall me ndonje nga ato xhamit qe i gjen buz rugve tani e kan mbushur vendin ? Kush vall ju nderoi fen shqiptareve me dhun e i kaloi edhe ne hell ? Pa shko andej me lart ku ti je e hypi atyre maleve ku turku skishte byth te shkonte ,shko ne Dukat e do gjesh ne varet e myslimaneve te njejtat mbiemra me ato ne varet e kaureve,e qe jan i njejti fis, ngjitu me lart pastaj te shohesh nese gjen mysliman ! Vall sjan shqiptar ata ?Ata jan safi 24 karat shqiptar se nuk e shiten bythen e ti tani don tju varesh gurin ne qaf !Un mbrem isha tifoz i Zvicres vetem se aty luanin shqiptar !Sju ze gjumi dhe ai 300 € ju ka ven ne siklet te madh !! Edhe Italiani e jep e bile 400 € e nuk jan pak ata qe marin po cfar te besh ,kush ti jep kaq lek ,vall me 150 000 lek te vjetra jeton dot ne Shqipri?Gjithandej lypsa u bom se sdo me dit njeri per ne !Shqiperin e shiten sheiket e politikes qe ne 92 e kendej e as 300 € e as ndonje hallexhi tjeter !Feja esht plag e madhe e shqiptareve dhe Ai i madhi qe hiku pati burnin e kurajon te rafshoj kte gjemb ! Nuk sherohet kjo plag me urejtje ,nuk mund te nderzehesh kunder komshiut ,lagjes e qytetit se na ndan feja ! Jemi shqetesuar e spo dim cfar propagande te hedhim neper shkrime qe te krijojm terren armiqesor kunder Janullatos 85 vjecar a thua se ai esht burimi i te keqes se madhe ne Shqipri ! Pa shkoni shikoni ne Kosov sa “janullatos” dalin neper xhamiat pa fund e kendojn arabisht ,kuadro te pregatitura ne shkollat e tyre ku edhe vajza tona shkuan e “studiuan” atje e na u kthyen me mandila dhe e kan kthyer ate vend athua se je ne meken e islamit !Pa shikoni sa shqiptar shkojn e luftojn ne Siri e tani na mbin edhe ne Irak !Pa informohuni pak sa 300 euroshe futen ashtu fshehurazi qe te ngrihen si atje edhe ne Shqiperi kto xhami !!! NA MUNDE ENVER NA MUNDE I VDEKUR se sa ishe gjall luteshim te vdisje !Shpresoj qe nje dit shqiptaret te kthehen ne identitetin e tyre pa janullatosin e pa erdoganin qe ben endra !

 37. UN says:

  Per cilin SHQIPTAR e ke fjalen o gazetar, se ky koke shpulla maqedonis i lutej allahut kur ne luajtem me zvicren, qe ti jepte nje her te vetme rastin ti bente gol kombetares tende dhe te ter SHQPTARVE,e deklaroj perpara ndeshjes me gojen e tij, LAJ GOJEN KUR QUAN SHQIPTAR CA MOSTRA QE NUK KAN LIDHJE ME SHQIPRIN,se flet ter bota anglisht nuk do te thot se jan te ter ANGLEZ,kta jan vetem sllavomaqedonas te ter, ka dyqind vjet qe si lidh gje me ne edhe zakonet i kan si sllavet me ne nuk kan te ngjar laj gojen e mos na ofendo ne SHQIPTARET me ksi soj jevgjish.

 38. vlora says:

  shume komentues injorante nuk dine as origjinen e mbiemrave qu u thone greke, ne te vertet jane mbiemra puro shqiptar- arvanitas qe greku i perdor se 70% e tyre mbajne origjinen prandaj çliruan greqine nga osmanet dhe disa te tjere me emrin arberesh shkuan ne itali per te vazhduar jeten e paster nga gjaku e kultura, ndersa te perdhunuarit me deshire nga Turku komentojne sot me injorancen e tyre shekullore.

  1. Karatafutis Pashas Bushates says:

   @Vlora, keta arvanitasit beqire jan ma greq se veti greqi, shiten bythen
   per fe dhe iken si lepujt, asgje ma te mire s´jane as keta arbreshet,te njeten gje e bene, po te kishim ikur te gjithe, ku do ishte sot Shqipria, Kosova etj?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *