FOTO LAJM/ Më në fund roje bregdetare për pushuesit

Kjo foto është bërë sot në Golem,  ku për herë të parë po shërbejnë si roje bregdetare edhe vajza të trajnuara dhe të certifikuara për Lifeguard.

Modeli i Kullave te Vrojtimit tashme i percaktuar nga nje konkurs kombetar po vendosen ne Plazhet e perzgjedhura si projekte pilote. Cdo Plazh do te kete modelin e vet me te cilin edhe do te identifikohet  Krahas ngritjes se Kullave Agjensia Kombetare e Bregdetit ka trajnuar 40 studente te Akademise se Sporteve te Tiranes ne kursin nderkombetare te Federates se Rojeve Bregdetare ne Malin e Zi.

Tashme Shqiperia ka 40 roje te certifikuar nderkombetarisht te cilet po fillojne te punojne pergjate bregdetit shqiptar. 9 roje bregdetare jane vajza dhe 3 prej tyre tashme jane pjese e plazheve ne Golem dhe ne Shkembin e Kavajes.

Agjensia Kombetare e Bregdetit synon qe ne kete sezon te krijoje disa modele te mira administrimit te hapsires publike te cilat do te shtrihen pergjate gjithe vijes bregdetare. Bashkepunimi me biznesin privat po jep frytet e veta dhe kete sezon pushuesit do te jene edhe me te sigurte ne pushimet e tyre.

Prej vitesh plazhet shqiptare janë jashtë çdo standarti sigurie dhe pushues, kryesisht nga Kosova, janë mbytur pa pasur mundësi të ndërhyjë dikush për t’i shpëtuar.

Një nismë e inkurajuar nga autoritet e turizmit bregdetar, duket se po ndryshon këtë situatë.golem4golem3

golem2

lifguard golem

REMOTE_ADDR:[]

24 komente në “FOTO LAJM/ Më në fund roje bregdetare për pushuesit”

 1. gega says:

  Brovo Komuna Golem. Meriton gjithe vleresimin .

  Si gjitmon te paret.

  1. CarlzaisJena says:

   PO BANJOT ORE GOLEMI ?????????SE LAME NAME,,,,DUAM DHE EUROPE NE PA LE.

   1. ay qy says:

    Bravo komuna. Rregulloni ato kanalizimet se ka shku mushkonja ne ushtri.

  2. adi says:

   shume qesharake. Per te shpetuar njerezit nga mbytja duhet nje varke e vogel me motorr, jo pergjigjja shqiptare e Pameles

 2. england says:

  Kush te kujdesej per roje ne bregdet?Baca Sali ka qene roje,por per dhite dhe lopet neper bjeshke!Deri dje perpara 23 qersorit shteti nuk ekzistonte,ekzistonin vetem rrjepesit dhe grabitesit e tij.

 3. Dritan says:

  Urime për arritjen që kanë bërë. Është për tu parë nëse do jenë efektive apo jo, nga ana e burimeve njerëzore pasi lifeguard femra nuk kanë dhënë efiçencë në shpëtimin e jetës në ujë për shkak të mos fuqisë në atë terren. Sa për dijeni komuma Buçimas në rrethin e Pogradecit edhe pse është njësi vendore me fonde të kufizuara ka 2 vjet që ka vënë kulla vrojtimi.

 4. Durresi. i bukur says:

  Shqiperia nuk dshte shtete i madh, por rrumpalla
  eshte shume e nadhe ,kemi besim qe di te vij nje dite qe do
  te krenohemi me shtetin tone .

 5. Lir_kokmodhi says:

  …vazhdojne karderrat qe shesin I cader 10000 lek?

  …apo jan tu gjujt gocat e Baywatch-it…:)

  1. lymi says:

   hahahahahhaha po vazhdojne

 6. titi says:

  Bukur, shume bukur! Po bie ere Evrope!

  1. Lukani says:

   Era fenë femre po vjen o bole

  2. tE Shkarkohet Nishani menjehere. says:

   Vjet aty plasi halja…

 7. ILIRET says:

  Cfare eshte ajo gabine ashtu. Te ishte Berisha do ta kishte bere me te larte. Rama do ti kete mare nja 2000 euro per te.

 8. golemi says:

  bravo Agjensise KOmbetare te Bregdetit. Ideja dhe egzekutimi i tyre. po disiplinojne bregdetin e shkaterruar shqiptar

 9. E verteta says:

  Ere shume e mire shteterore,shteti leshon nje ere qe kreminelet na i kishin mohuare dhe eleminuare duke e zvendesuare me injorance dhe primitivizem shpellaresh.
  Bravo ministria e turizmit,Bravo Edi Rama.

 10. epo ,ke qef te mbytesh ,tani !………

  1. shqiptari says:

   si i behet per te rezervu nje CPR nga java tjeter me ket rrushen?

 11. Kiço says:

  “plazhi MIAMI 2” ……. hahahahaha

 12. Moisi Golemi says:

  Futja kot. Fotoja e dyte s’ka fare lidhje me Golemin. Ku ka kodra te tilla ne Golem?

 13. Majakovski says:

  Shume bukut. Rritja e sigurise do te rrise dhe shtrije turizmin. Jam shume i sigurte qe shume shpejte do te shohim rezultatet.

 14. i revoltuar says:

  WAA SUPER ME NE FUND DO KEMI BANJO PUBLIKE NE PLAZH 😀 http://goo.gl/ciF9Ml

 15. Kritiku says:

  Rrumpalla shqiptare vazhdon, sepse ata qe i bejne punet ne kete menyre edhe koken e tyre rrumpalle e kane.
  Plazhi “Miami 2”!!!!!!!!!!!! Shikoni edhe ate tabelen qe eshte e shkruajtur per lejimin e notit. Eshte vene ne vendin e gabuar si edhe edhe e drejtuar nga ana e gabuar. Kush do ta lexoje kete tabele, ai qe sapo del nga uji apo ai qe deshiron te hyje ne uje, per tu lare?!
  Ne Golem nuk ka asnje cope toke qe te quhet “Miami”. Si mund te vendosesh emrin e plazhit “Miami 2”?!

 16. Tironci says:

  Kesaj i thone me u mbyt me qejf, se vijne ato e te japin fryme buze me buze.Lum ata qe do mbyten tani.
  Or daj atje duhen banjo se te vjen muti si cope sallami 144 direkt ne rruget e frymmarjes e te mbyt. Pastaj besoj se keto nuk vine me te shpetu mo, se kane frike nga sallami.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *