Vargjet satanike” tani në librari. Si do reagojnë muslimanet shqiptarë ndaj autorit të dënuar me vdekje?

vargjet

Kemi dy javë që pas vizitës së Papës që i mburremi gjithë botës si nje vend me tolerancë të skajshme ku katolikët, muslimanëët, ortodoksët, bektashijtë dhe ateistët jetojnë në paqe me njëri tjetrin. Dhe kemi mundesi ta riprovojmë sërish. Po a do të ndodhë vërtet kështu tani pas botimit për herë të parë në shqip, të “Vargjeve satanike” të Salman Rushdisë.

 

Libri për autorin e të cilit është kërkuar dënim me vdekje,  dhe për të cilin ai flet gjatë në një libër tjetër autobiografik, “Joseph Anton” ka mbërritur edhe në shqip.

 

Edhe pse përkthimi i veprës “Vargjet satanike” ishte paralajmëruar qysh para dy vitesh, botuesi u tërhoq përkohësisht pas reagimeve që shpërthyen në Shqipëri. Por tashmë ai ka mbërritur në Tiranë dhe në Prishtinë njëkohësisht.

 

Ata që e kanë nxjerrë librin në libraritë e tyre presin reagime, duke pasur parasysh se ato shpërthyen më 2012, kur shtëpia botuese “Dudaj” vetëm paralajmëroi publikimin e kësaj vepre

 

të përkthyer nga Alina Karaulli/lapsi.al/

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “Vargjet satanike” tani në librari. Si do reagojnë muslimanet shqiptarë ndaj autorit të dënuar me vdekje?”

 1. tourkofagos says:

  Nuk ka myslimone shqiptare,ok!
  Ka vetem myslimane shqipfoles,te ashtuquajturit sunite………..

  1. Roku says:

   Na botoni edhe Biblen Satanike mor Dudaj se osht i liber papar fare. Psikologjia e vertet e njezimit.

   1. PIRRUA I EPIRIT says:

    Kjo eshte “Toleranca” e Islamikeve. Denim me Vdekje.

 2. Evropa says:

  Me ne fund “Vargjet satanike ” do t’i kemi edhe ne shqip. Pergezoj shtepine botuese “Dudaj” per publikimin e kesaj vepre. Edhe pse kete veper e kam lexuar ne fillim te viteve te nentedhjeta, me deshire do ta lexoj edhe ne shqip.

 3. Opinionisti says:

  Inshallah eshte ndonje shqipërim per se mbari se jemi duke vuajtur!

 4. Fufi j says:

  Shqipetaret nuk kan qen dhe nuk do jen muslimana per ce ca jevvgjeve nga kavaja

 5. lexuesi i irrituar says:

  Nuk arrij ta kuptoj perse autori i shkrimit krijon nje provokacion te paqene .Lajmi eshte per botimin e librit dhe jo per ti bere thirrje muslimaneve te protestojne.Apo deshiron te shtoje komentet ?!

 6. Landi says:

  Fjala e lire ska te beje me tekat e muslimaneve,,,,ne jemi ketu ne Shqipri dhe jo ne rep.islamike te iranit ku eshte kerkuar denimi me vdekje i autorit.
  Muslimanet te marrin ta lexojne dhe te gjykojne qfare eshte realiteti dhe fiksioni

 7. ajo nuk duhet te ekzekutohet por tijepet nji denim minimo 5 vjet sepse ajo po mbrohet dhe skrijon asnji rezikshmeri

 8. A says:

  Nuk ka asgje te keqe pse eshte botuar ne gjuhen shqipe libri me titull “Vargje Satanike” te Selman Rushdiut. Kush deshiron me e lexuar ta lexoje, kush nuk do mos ta lexoje.
  Pak kane thene keto halldupet islamik debila shqiptar per te krishterin Heroin e Madh te Popullit dhe Kombit Shqiptar GJERGJ KASTRIOTIN, per NENE TEREZEN, per NENEN e JEZU KRISHTIT MARIEN dhe per KRISHTIN vete.
  Por harrojne nje gje kur filloj te perhape fene muhamedane, muslimane, islamike ne vendet arabe MUHAMEDI, popujt e ketyre vendeve arabe qe ishin te gjithe pagan, i vune dajakun dhe deshen me e vra MUHAMEDIN dhe ky MUHAMED u mshef tek Mbreti i Krishtere i shtetit te Etiopise ne Afrike me vite. Kur u qetesuan gjakrat, atehere MUHAMEDI shkoi perseri ne ARABI per te realizuat qellimin e tij. Tung.

 9. Selman says:

  Shkrimtari u denua me vdekje nga Ruhollah Khomeyni, ndersa perkthyesin italian Ettore Capriolo, e goditen me thike ne shtepi (Milano) 1991, ate japonez e vrane ne Tokyo ne 1991 dhe editorin norvegjez William Nygaard e plagosen me plumba ne 1993.

  Kur ne keto vende islami nuk eshte aq i forte sa ketu… si mund te reagojme ne… bravo nese nuk reagojme!!

 10. s3si says:

  Po pse ja fusni kot,myslimanet shqiptare jane tanime me pervoje.Satana Enveri ju doli hapur perballe e ata ngelen si muti ne shi se bashku me koleget katolike e ortodokse e nuk munden te shpetojne dot as me hudhra,patkonj e nuska.Kur qenkan bere kaq trima keta te “butet”,malakat per mutofagosin,qe kur jane bere kritike letrare,moderatore apo redaktore te shoqerise keta kapelooturake myslimane,cilindraket ortodokse apo si do t’i pelqente mutofagosit,kapelomunopanote katolike?

 11. adriana says:

  ky shkrim eshte thjesht reklame per shtepine botuese, ne shenje miqesie

 12. Reds says:

  Ku merren shqiptaret me libra.

  1. kaurr 100% says:

   Amen. Fjale me vend.

 13. asgar says:

  e kani dhe perkrenaren e skeneri beu me shenje djalli ,
  https://www.youtube.com/watch?v=dcM4ywtwlcs

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *