Rexhep Qosja kundërshton arrestimet për terrorizëm në Kosovë: Deklaratat e tyre, njësoj si të Maks Velos

rexhepAkademiku Rexhep Qosja ka komentuar arrestimet e fundit në Kosovë për terrorizëm.

Ai ka thënë se është kundër thirrjeve për të shkuar në luftë në Siri.

Megjithatë, ai thotë se arrestimet janë të paargumentuara.

Qosja merr edhe një shembull nga Shqipëria.

Sipas tij, me të njëjtat akuza mund të arrestohej edhe Maks Velo për deklaratat ndaj myslimanëve dhe veriorëve.

Unë, si intelektual me bindje demokratike, që mbroj me shkrim prej shumë kohësh, i arsyetoj burgosjet e gjithë atyre që në çfarëdo mënyre financojnë dërgimin e shqiptarëve në luftën e ISIS-it në Siri e në Irak apo kudo tjetër, por nuk i arsyetoj burgosjet për shkak të të ashtuquajturit indoktrinim fetar.

 Shpjegimet e para me të cilat u arsyetua burgosja e imamëve dhe e një numri nga ata 42 shqiptarët e burgosur para tyre bazoheshin në indoktrinimin: kanë nxitur, u tha, mosdurimin fetar e kombëtar; janë marrë me ekstremizëm fetar; disa janë marrë edhe me terrorizëm. Jemi mësuar të na burgosin Rankoviçi dhe Millosheviçi, me Ali Shukrinë, Kolë Shirokën dhe Sinan Hasanin për indoktrinim nacionalist dhe irredentist, por nuk kam pritur se shqiptarët edhe në demokraci do të burgosen për indoktrinim: tani për indoktrinim fetar!

E dëgjova akuzën për burgosjen e kryetarit të LISBA-s, Fuad Ramiqit, të cilin nuk e njoh sepse nuk e kam takuar kurrë, me ç’rast u tha se ai po burgosej për shkak se po ftonte për rezistencë! Kaq. Nuk u tha për çfarë rezistence dhe kundër kujt rezistencë. Jemi mësuar që në Jugosllavinë komuniste të na burgosin Rankoviçi, Millosheviçi, Ali Shukria, Kolë Shiroka dhe Sinan Hasani për protesta, demonstrata, greva, që i quanin rezistencë kundër Jugosllavisë.

Adem Demaçi, unë e disa veprimtarë të tjerë politikë, pas rënies së komunizmit kemi kërkuar rezistencë aktive, madje luftë kundër pushtimit serb, po Millosheviçi nuk na ka burgosur. Thirrjet tona për rezistencë, luftë quheshin delikt verbal, që s’trajtohej vepër penale pas shpërbërjes së Jugosllavisë. Por nuk kam pritur që në Kosovën e quajtur demokratike do të burgoset ndonjë shqiptar a qytetar tjetër për thirrje gojore për rezistencë. Ku jetojmë ne? Në Kosovën demokratike, qoftë edhe rurale demokratike, apo në Kosovën komuniste?

Arkitekti a piktori a skulptori, Maks Velo, më shumë herë deri tani, ka shprehur mosdurimin e tij, në të vërtetë urrejtjen e tij të tejskajshme ndaj shqiptarëve të besimit mysliman dhe shqiptarëve të Veriut! Por, asnjë zyrtari, në Shqipëri, nuk i ka shkruar dhe nuk i shkon mendja të kërkojë burgosjen e tij për atë delikt foljor. Natyrisht, mos e thëntë Zoti, të më shkojë as mua mendja për burgosjen e tij”, ka thënë ai për “GSH”.

REMOTE_ADDR:[]

76 komente në “Rexhep Qosja kundërshton arrestimet për terrorizëm në Kosovë: Deklaratat e tyre, njësoj si të Maks Velos”

 1. Claus says:

  Eshte e kote te diskutohet. Ka kaluar ne senilitet te plote.

  1. Vlora1912 says:

   Te krahasosh Lajthitjet e Velos me indoktrinimin fetar deri ne Ekstremizen Islamik te nje populli te ter si Kosova, eshte pak te quhet gafe………edhe kur behet nga nje qytetar i zakonshem e jo me nga Akademik Qosja !!!!

   Qosja dhe te tjer ne Kosove duhet ta kuptojne se rreshqitja e Kosoves ne Udhën e Imamve te Paudhë te Xhamive Arabe eshte fuuuuundi…..

   Shembujt jane aty, i plasni syte….Ku perfundoi Afganistani, Iraku, Siria, Libani, Irani…., vende qe ne vitet 60′ mund te quheshin moderne

   Nje Kosove e Islamizuar mund ta terheq lehtesisht Shqiperine ne Ekstremizem fetar….

   Per fat te keq ne Kosove, Islamizimi i Institucioneve, ka filluar si Iniciative shteterore….Shenja me e dukshme e saj eshte Futja ne Organikat e FSK(Ushtria ose Forcat e Sigurise se Kosoves) te Imameve apo Hoxheve….

   Pra jemi nje Komb me dy Ushtri Cilesisht te Ndryshme……e le te shpresojme qe ne një të ardhme nuk do na duhet te Luftojme Njeri-Tjetrin.

   Kambanat e Alarmit per Rrezikun e Ekstrimizmit Fetar po Bien Fort….Cudi qe nje Mendjendritur si Rexhep Qosja nuk po i ndien dot.

    1. adriatik says:

     Ka vite qe dihet qe ti o Rexhep je nje islamik 24 karatsh dhe perfaqesues i tribuve te shkretetires ne kosoven islamike.

     1. aqif says:

      Ketu duhet fagosi me shprehjen e famshme “paliosunit”…

     2. aliu says:

      Vetem nje rrugach mund ta quaje te nderuarin Rexhep Qose, islamik. Rexhep Qosja eshte nder te pakt intelektual me karakter kombetar e me gjere, eshte nje pasuri e kombit tone qe duhet te dim ta respektojme, bile do ishte mire qe gazeta tema opinionet e ketyre rrugaceve te mos i botoje kur kemi te bejme me figura te tilla me karakter kombetar. Njerz qe dalin kerkojne pune te ushtari panjohur nuk mund te japin konsiderata per Rexhep Qosen.

     3. easy says:

      Pas largimit te Serbise nga Kosova,filloj anektimi i ri i Kosoves nga Turqia e shtetet Islamike.Kete here jo me lufte por me intriga. Armiqet 500 vjeqar nderruan qimen , thone se u bene vellezerit tone.Ju kthejne buke per iftar, ju sjellin libra fetare vellezerve te ri Kosovare ne fund i qojne per te luftu per vellezerit Xjihadist. Ju shkatrrohet jeta e mijera familjeve shqipetare, grave e femijeve vetem per te bere para Hogjallare e njerez te shitur.Ne vend qe Akademiku yne te percaktohet qarte kundet dhunes Islamike, te percaktohet per nje shkollim te perparuar ne baza te shkences moderne. Ai futet ne deklarata te pa definuara qe qojne uji ne mullirin e armiqve tone.
      Por ka nje lloj ligji i natyres qe secilit ja ep vendin e merituar..me siguri edhe akademiku yne do shkon ne vendin qe e meriton…

   1. frroku. says:

    vlora 1912-kete krahasim bene Velo stalinisti e qose komunisti-ju jeni popull i pjerdhur nga stalini.kokepalare.si munde te zgjidhni kryeministrin te birin e nje vrasesi si rama.ter jeten kristaqi beri buste stalini Enver,mao ceduni dhe ju jetonit si lop.po ruqin e doklen pse mbani-e di pse se o e keni baba o e keni daj a vella.te gjith ju ju kane bere 6 a 7 komuniste.paramendoje gjermania te zgjidhte bijet e hitlerit,gebelsit APO dikuj tjeter.ju qwe nuk guxonit te leviznit as tek komshiu po zgjidhni gjiris APO qelbesira si Velo e qosja.qosjes ne kosove as nuk ja vene fare-as familja nuk e votoi kur kishte partin e tije.mori 0,01 perqin votash-pra votoi vet dhe gruaja.qelbesirat e rames po bejne qefin e ngjales.

    1. Open your mind says:

     Ti frrok psh je i indoktrinuar nga banda fashiste PD- e Sali Palle Berishes,qe deri ne moshen 50 vjeç ishte komunist 24 karatesh,agjent i sigurimit te shtetit,qe vraponte ne Paris ti bente analizat e shurres diktatorit sa here qe ai kishte dhimbje koke,dhe nje dite te bukur ne vitin ’91 na u zgjua demokrat dhe antikomunist 24 karat.Edhe nje femije ne kopesht nuk u beson perallave te tij,por fatkeqesisht ne hapsiren Shqiptare ka shqiptare te rritur qe inteligjenca e tyre eshte shume here me e vogel se e nje femije ne kopesht,prandaj dhe Sulltan Berisha sundoi 23 vite duke e kthyer Shqiperine ne nje katrahure te vertete urbane,sociale,krimi e korrupsioni.Nje nga keto raste je dhe ti,qe e quan popullin shqiptar te pjerdhur dhe kokepalare qe zgjodhi kryeminister te birin e nje vrasesi.Se ku i paska bere vrasjet nje artist skulptor si Kristaq Rama.kete vetem druvaret si puna jote e dine.Edhe majmunit me trap ne Afrike,do ti vinte turp tu quante ju,si pasardhes te tij.

   2. easy says:

    Deklerata e Akademikut Kosovare, turp dhe mjerim per shtetin ne te cilin jeton e trajtohet si Akademik. Deklarate qe as Bujku serb po ti japish miliona se thote per popullin e vete. E pa percaktuar e ne dem te popullit vet i cili ne keto kohra perjeton sulme me te egra nga fundamentalistet e islamistet.Sulme shume me te renda se nga Serbia, vetem kete here fshehurazi e indirekt, por qe shkaterrojne thelbin e qeshtjes kombetare shqipetare. Qe kombin tone do e fusin ne nje udhe pa krye, lufte civile vllavrasese e largojne nga vendet e zhvilluara demokratike e dergojne ne veteshkatrrim te pashmangshem.

   3. A.Seferi says:

    eshte e veshtire pere mua ta komentoj akademikun por sipas mendimit tim,edhe une kame te drejte te shprehe pikpamjet e mia pere kete teme akademiku shume me mire se ne i njef gjerat pore per kete teme nuk e ndaje mendimin me sa une e kuptoje disa me ane te ketyre temave deshirojne te arrin diqka politike por duhet pasur kujdese profesor ne perqarjen e popullit shqiptar ashtu te vogel. arrestimet pere mendimin time jane bere me te drejte te imameve te rrejshem. pershendetje

  2. WEB says:

   Ama !!!goxha i paska djegur batuta e maks velos ketyre ,perfshi ketu edhe akademike te islamizuar si qosja

  3. Kryqi says:

   Akademik !! Demokracia nuk ka te beje me obskurantizmin fetar te importuar nga Arabia ne trojet tona. Ata qe predikojne,si dhe ata qe i mbrojne,duhen burgosur perpara se te godasin demokracine.

   Lexojeni mire M.Velon,qe sidoqofte nuk kerkoj hakmarrje sic kerkojne
   disa imame trushpelar

 2. prishtina says:

  Rexhep qosiq tungjatjeta, ky eshte rexhepi qe ju mbroni ne Shqiperi kurse ne Kosove ky eshte nje hiq dhe askushi.
  Egoist i semure….

  1. Argita_B says:

   Nuk eshte koha per te pare nje pjese te popullsise qe i perket besimit musliman si esktremiste. Pjesa derrmuese e muslimaneve shqiptare punojne, çojne femijet ne shkolla, nuk rrahin grate, nuk i veshin me ferexhe, pra kontribojne njesoj si pjesa qe i perkasin besimit ortodoks, katolik apo pjeses qe jane ate.
   Komuniteti i shendosh musliman qe beson me te vertete ne kete fe duhet te ngrihet e te distancohet, te protestoje kundra manipulimit qe i behet nje pjese te vogel te tij nga ekstremistet e ISIS, te cilet po mundohen te ngrejne popujt kundra njeri tjetrit ne emer te fese.
   Demostrata te tilla po ndodhin ne Angli, France, Belgjike ku komuniteti dhe perfaqesuesit me te larte te fese muslimane ne keto vende po ngrihen per ti thene botes mbare se jane kundra ISIS dhe ISIS nuk jane perfaqsues te fese muslimane, po thejsht ekstremise, terroriste qe kerkojne te mjellin terror, te ndajne popujt sipas feve.
   Boll me kete amalgame te ndyre se Shqiperia nuk eshte themeluar ne baze te feve, fete jane sjelle nga pushtuesit e ndryshem dhe nuk perbejne themelin e kombit shqiptar.
   Te gjithe shqiptaret kane te drejten te besojne dhe te praktikojne fene qe deshirojne, po kjo nuk i diferencon ata perpara kushtetutes.

 3. babec says:

  Kokra e sunitit taleb senil…

  1. Prishtina68 says:

   Keti matufi dhe egoisti primitiv vuthjone,s’ja ndien per vrasjen e te manipuluarve dhe skamboreve shqiptare ne Siri,por si te mbush kuleten me lek si ne kohen e Titos.Ky ishte me i privilegjuari nga UDB-a.Merrte te ardhura nga disa drejtime,merrte cmime(Shperblimin e dhjetorit etj) pa merite,dhe tani mbrone diktaturen enveriste,xhihadistet dhe shkuarjen e te rinjeve ne lufterat e Sirise dhe Irakut,nderesa ne anen tjeter shane dhe fyen te madhin Kadare,dr.Berishen,dr.Rugoven dhe bene percarje te vazhdueshe kometare ne te dy anet e kufirit.Te gjitha keto i bene nen urdherat e ish udbashve dhe sigurimit te Klosit.Ky ardhacak na e celbosi kombin e stervuajtur shqiptar.Ky duhet te ndjeket penalish per sharje,shpifje dhe perkrahje te vehabitve antishqiptar.Ky nuk mund te jetoje pa sharje dhe shpifje,kete e ka ushqimin e dites ne keto ditet e fundit te jetes se tij.

 4. polisi says:

  po kush poja var ati maks velos atit i esht thar truri prej vllahu bre

 5. lir says:

  I nderuar! A ndjen ndopak pergjegjesi si perfaqesues i elites intelektuale kosovare, qe gjaku i te rinjte kosovare derdhet reres se Sirise. Kosova po tregon qe i perket Evropes, pikerisht me qendrimin qe mban ndaj ketyre te pafeve. Poshte ekstremizmi fetar, Rrofte Shqiptaria.

 6. Rexhep efendi,
  Morali I I nje shoqerie instiktivisht bën ate qe eshte e drejte, pavaresisht se cfare te eshte thënë ty ne mejtepe,…
  Sindromi i fesë se preferuar tende imponon ate qe te eshte mesuar me mejtepe pavaresisht se cfare eshte e drejte.

 7. Vjosa says:

  Ketij ja pergatisin dhe ja paguajne ate cfare duhet te thote ! T’u shplash trurin me dokrra fetare djemeve kosovare e t’i organizosh per ne Siri nuk qenka krim. Eshte vetem krim verbal….. Pika akademikut !

 8. Rexhep Qosja ksaj rradhe ka mbetur pa pune si Tourkofagos, me duket. Vaaari kkkkkk… E ka zen pleqeria edhf kete !!

 9. vllahu says:

  E keni gabim, kosovaret jane europiane. Ne duhet te shohim veten tone, pasi ne mund te rreshqasim ne talibanizem nga varferia ekonomike dhe shpirterore. Kjo eshte lufte ku pakicat e krishtere ne Shqiperi, te cilet nuk kane preardhje shqiptare, kane marre pushtetin dhe po perpiqen te diskriminojne dhe zhdukin shqiptaret e vertete.Kete u perpoq te beje komunizmi ortodoks rus, jugor shqiptar. Kam besim se vetem Amerika mund ta ndaloje kete.

 10. Christ says:

  REXHEP EFENDI
  SIGURISHT
  DO VESH NE REXHEP,
  NE ORIGJINEN TENDE ARABE

 11. shkupi-alb says:

  brilance e rexhep qoses. allahu e ruaj e e e forcofe.

  https://www.youtube.com/watch?v=wf3uQrvWQC4

  1. kosova_pr says:

   O ty more enes goga krejt bota at familje ta qkerdhjvteeee , shume shpejte do t vije edhe ty fundi se kjo toke e kosoves nuk duron turq e serb sepse eshte e lare me gjak shqiptari.

  2. Tirana says:

   Hoxhe I nderuar, juve keni shume te drejte,se veprat e ketyre qe hiqen si Shqiptare te forte tani, eshte se te paret e tyre edhe ata vete i kane sherbu dhe i Sherbejn GREKUT apo Serbit. Por kur Shqiperia u fut ne NATO po vrapojne me thene se jane AGJENT Anglo Amerikane per te miren e demokracise dhe te Shqiptareve. Me cdo menyre duan te lajne pislliqet e tepareve te tyre dhe te vetat. Por ata po mbyten me llumin etyre…….Mashtrimeve Globale dhe Rajonale po u del kallaji.

 12. ANDREA says:

  JU KAM THENE O LABER,,,NDAHUNI NGA CAMET DHE KOSOVARET, PO JU FUSIN NENJE THES, CAMET PO MBYSIN VLOREN, JANENEQEVERI DHE JU KANE LENE PA PUNE DHE KATANDIKUDO NEGJITHE SHQIPERINE,,, NDERSAKOSOVARET JANE ISLAMIKE…O VLONJATE KTHENI SYTE NGA EPIRI BASHKOHUNI ME RACEN TUAJ KAONE EPIRIOTE, LERINI ISLAMISTET CAME DHE KOSOVARE SE SIC E THOTE KENGA JANE TE PABESE..

  1. Argita_B says:

   Nuk fut njeri leberit ne te njetin thes, ah, perveç injoranteve si puna jote qe ngaterojne nje pakice me pjesen e shendoshe te popullsise.
   Nese i besojme teorise qe ti predikon, i bije qe te gjithe grekerit jane dembele, te pa bese, po qe te besosh kete, duhet te kesh trute e tua.
   Ti perben pakicen, ate pakice qe perben dhe ISIS ne sojin e vet. fatkeqesisht ajo ka egzistuar dhe do te egzistoje.

  2. shqiptar antife says:

   Andrea vorioepirioti apo andre verre pirdhijoti
   Po po e ke mamin e mir apo grun motren do ta shqyrtojm nji aleanc me ju ish argatet dhe cobenjt
   ah po do ndonje vegel per prapanicen ate ja te sugjerojm hidhi syt nga vellezrit e tu oriental turq ose pakistanez
   shko mer shurraq do aleanca ti era bajg
   kosovarve dhe camve ke koka e vegles nuk i vini ju vemje

  3. ceni says:

   Kjo eshte nje thirrje nga Janullatosi per te percare shqiptaret.
   Propaganda e janullatos nuk pi uje ne Shqiperi. Leber, Came, kosovare dhe te gjithe shqiptarete Muslimane Ortodokse dhe katolike jane vellezer, dhe jane mjaft te zgjuar ta kuprojne se kjo propagande i sherben vetem Grekut.

   Rrofte Shqiperia dhe shqiptaret!
   Poshte Janullatosi dhe ceta e mercenareve te tij mjerane!

 13. peja says:

  Erdhi para ca ditesh ne kosove rudina xhunga e i thurte vargje dhe lexhenda ketij funderrine xhihadisti por ne e njohim shume mire se kush eshte ky i semure mendore.

  1. peja says:

   Dhe po te jete puna per te zgjedhur, midis ketij xhihadisti mysliman qe gjoja punon per shqiptaret dhe serbeve te Arkanit dhe Milloshevicit, une vete, por edhe shume kosovare te tjere qe njoh une, do zgjidhnim serbet.

   Te pakten me serbet do shkojme ne Europe, kurse me Qosen do te mbetemi me Shqiperine dhe me Turqine, dmth me prapambetjen.

 14. asdreni says:

  Maksi Velo,mor QOSE,me mjeker,as nuk vret dhe as predikon te vrase ata te besimit tjeter,perkundrazi eshte kunder atyre myslymaneve dhe verioreve qe jane kriminela dhe shperndan kulture dhe paqe me vuajtjet e tij dhe formimin e tij,midis njerezve te vertete,kurse ti qose je ideologu i antishqiptarizmes dhe antihumanizmit,duke mbrojtur,per tere kohen, erresiren e uzurpimit turk dhe ne vazhdimesi kriminelet e xhihadit te sotem.
  Rexhep Qosja eshte nje mallkimi i madh ne keto troje eurpiane.

  1. ceni says:

   As janullatosi nuk vret me arme por helmon me propagande antishqiptare si edhe ti e Maks Velo qe paguheni prej tij.

 15. tomsojeri says:

  Z. Qosja kam lexuar vazhdimisht shkrimet e tua dhe nuk mohoj respektin e simpatin ne figuren tende sidomos ato koh kur flitej per bemat e saliut dhe objektiviteti yt ma shtoi e perforcoi kte ndjenj !Sot dua te flas per dicka qe nuk di si do behet lidhja per rastin aktual por nje fjal e raimond vlonjatit me coi te bej kte shkrim !Para reth 3 javesh isha me dy miq kosovar intelektual e po pinim kafe (kam nje miqesi shum vjecare dhe nje dashuri te vecant per Kosoven ,ndonse jam jugor) Nuk di si u hap llafi per ate cka po ndodh ne Shqiperi e sidomos per faktorin drejtesi !
  Shpreha mendimin tim per ate dem qe Saliu i ka ber shqiperis gjat kohes qe drejtoi dhe si ka zen per gryke cdo “burim”qe mun te pastroj Shqiperin nga gjendja ku ndodhet ! U befasova nga qendimi,indokrinimi,e dritshkurtesia e tyre per kte tem !Erdhi nje moment qe zerat tan u ngriten aq shum sa e kuptova dhe mblodha veten te mos behem qesharak ! Nuk hanin pyk ! As naften , as 21 Janarin ,as Remzi Hoxhen,as Trebicken ,e as 97ten nuk ja faturonin te paudhit ! Per ta ish heroi i madh dhe kot te lodheshe ! “lereni e mos u merni me te” qe keshill e tyre ,pa cka se ai meret me ne !Nuk dua te shpreh fjalet e “tifozeris “se verber te tyre se nuk dua ti bej qefin ndonje te indokrinuari tjeter ! Heshta dhe po duhet me keqardhje te pranoj se mu permbys bota ! Kam nje miqsi shumvjecare e sic them me lart nje dashuri te vecant per ate popull vlla sepse net te gjata kam ndegjuar histori rrenqethese per ckan hequr historikisht por vecanerisht ne ate cka ju beri krimineli Miloshevic !Ne ju hapem dyert ,ju hapem shtepit e i pritem si vllezer ne caste te veshtira e i besuam cka ne than ! E un u bera i pabesushem ,,i nxituar e i padrejt ne gjykimin tim per ate cka un jetoj ne vendin tim !”tifozeri” deri ne marezi,pa respekt per 1 milion shqiptaret qe duan ndryshimin !Nuk u besoja vesheve dhe syve ! Per her te par ndjeva nje shgenjim e nje zbraztir e per her te par mu lekund besimi e bindja e bashkimit ! Dua te besoj se rash ne nje rast ku nuk jan te azhornuar me cka ndodh ne Shqipri e nuk dua te pergjithsoj ter ate popull ku tradhtia esht ngren me buk e ulur kembkryq ne cdo qeliz te jetes administrative prej vitesh e vitesh e keshtu Saliu esht “hero” per ta !
  I nderuar Rexhep Qosja ,me kte shkrim le per te deshiruar sepse ky gjak shqiptaresh qe po derdhet ne nje luft pa kok e trup qe e ndezen interesat e “hienave”e ka burimin e indokrinimit fetar, qe ne Kosov po mer permasa !

  1. dikushi says:

   Jo, nuk re ne nje rast te vecante.
   Biseda te tilla kam bere dhe une me kosovare dhe ngaqe e di qendrimin e tyre ndaj Sali Berishes i pyesja pse e doni aq shume dhe masivisht ju kosovaret.
   Gjeja e pare te permendin se Sali Berisha eshte nje nga ata, eshte nga Nahija e Gjakoves.
   Jane te bindur se ai beri me shume se kushdo per pavaresine e Kosoves dhe as qe duan te degjojne se kur u be lufta ne Kosove tjeterkush ishte kryeminister i Shqiperise.
   Te thone beri rrugen e kombit. Ndaj replikes sime se ishte Majko nismetar edhe per kete rruge, te thone Majko nje llaf tha, Berisha hodhi parate per tu bere ajo rruge.
   97-en ia faturojne jugut dhe grekut.
   Dhe me e forta kur i pyeta, po mire e doni, po 90% ithtare te Berishes nuk ju duket e cuditshme? Dhe pergjigja ishte se kur kemi perpara probleme te pazgjidhura nacionale ne duhet te jemi te bashkuar (dhe kuptohet se nyjen e bashkimit e shohin te Berisha).

 16. korabi says:

  Fryma e indoktrinimit te ne ne Shqiperi,nuk eshte ajo e islamikut ekstrem,por e indoktrinimit,sërb,grek pra e ortodokseve.Ne jemi gati te shesim cdo njerin nga ne,vetem se te dukemi modern para Europes.A nuk i meshon kesaj Ismail Kadareja apo te tjeret?Ekstremistet kosovare qe marrin pjese nuk jane me te pakte se ato te vendeve perendimore.Ekzekutimet e gazetareve qe ne kemi para deri tani,pervec nje rasti qe eshte bere nga nje kosovare,ndersa te tjerat nga europiane perendimore.Por sa u fol per kosovarin,sa tani te gjithe kosovaret duam ti quajme kriminele.Turp!Eshte vete perendimi qe i ka pergatitur luftetare e isisit,eshte po perendimi qe i subvencionon ato,dhe nga ana tjeter gjoja i lufton.Thirrja e gazetarit te pare te ekzekutuar,qe faji eshte i perendimit qe financon industrine e prodhimit te armeve,nuk duhe te harrohet.

 17. Tiranasi says:

  Z. Akademik nuk po mbron luften ne Siri e as ne vende tj. Lexojeni mire artikullin ! Ai denon arrestimin e imameve te Kosoves dhe ben nje paralele qe ne te kaluaren denoheshin per fjale dhe sot…

  Tani, komentet e mesiperme jane te tepruar , jane fyese dhe provokative te hapura.

  Nuk rregullohen punet me sharje e me shpifje. Don apo sdon dikush apo shumekush Shqiperia eshte 70 % myslimane, Kosova mendoj rreth 90 %. Nuk ndryshohet ky raport me deshira e pagesa. Eshte detyrim patriotik bashkejetesa fetare ashtu sic na e kan lene te paret kete pasuri te madhe tone kombetare.

  1. Claus says:

   Qe Qosja ka marre ne mbrojtje islamin radikal, kjo eshte nje ceshtje e ditur dhe me pare, por te besh krahasime me kohet kur Lufta e Ftohte ishte ne kulmet e saj, pjese e se ciles ishte edhe Jugosllavia, kjo me ben te dyshoj qe ky akademik qenka disorientuar ne hapesire dhe ne kohe.

   Shtetet ne ato kohera kane patur nje kushtetute, nje kod penal, nje ideologji qe ishte primare dhe me shkeljet me te vogla ndaj tyre nuk ta zgjasnin shume, por te hidhnin prangat.

   Keto ishin ne te dyja kampet. Mos do te lejohej atehere shkeputja e Skocise apo e Katalonjes me referendume si sot?
   Mos do ta lejonte BS tere ate zberthim total te tij?

   Askujt nuk i shkonte ndermend, sic nuk mund ta lejonte kete dhe qeveria jugosllave dhe krahinore ne ate kohe, ku merrnin pjese edhe shqiptare si puna e ish-ministrit te brendshem ose babait te Shkelzen Maliqit, sot keshilltar i Rames, dhe ndoshta kjo eshte arsyeja qe Qosja nuk e ka zene ne goje.

   Pra punet ne ato kohera kane qene disi me te “komplikuara” dhe nuk mudnd te futesh ne nje thes arrestimet e asaj kohe me masat represive qe kane filluar tashme ne tere Europen kunder imameve dhe vullnetareve te IS-it.
   Krahasimi eshte komplet “jashte teme”.

   Kudo jane nen vezhgime te rrepta nga sherbimet sekrete dhe arsyet jane te mjaftueshme per keto.

   Ke genocid fetar, ke vrasje dhe ekzekutime makabre, ke instalime regjimesh kriminale qe bota nuk i ka njohur me pare.
   Dhe ne keto “ujera” notojne dhe kosovare, djem te rinj, te manipuluar nga imame ku vetem tonin tu degjosh nuk ke te besh aspak me predikime per paqe dhe harmoni.

   Po te them vetem nje shprehje te nje debati ne TV zhvilluar para disa kohesh midis nje imami dhe nje politikani te larte gjerman:

   Politikani gjerman tha: “Ne kerkojme, gjurmojme, vezhgojme ne 365 dite, ne 24 ore, ne xhamiat tona ata imame qe nxisin me predikimet e tyre urrejtjen fetare dhe per nder nuk kemi gjetur asnje, asnje!!!
   Por si ka mundesi qe aradha vullnetaresh nga vendet perendimore perfundojne ne Siri dhe Irak dhe bashkohen me IS-in?”

   E pra, vete predikimi eshte formula e “larjes se trurit”, vete interpretimi i Kuranit eshte ai qe i ben mish per top keta njerez ne ato vende.

   Ja pra qe Qosja ka hyre ne nje qorrsokak te tille qe zor se del me. Dhe ai vete eshte bere ne nje fare mase ideologu i tyre, ashtu sic na e dha dikush ne ate video me lart shume qarte.

   Kam patur respekt per ate njeri. Tashme ka shkuar ne piken ZERO.
   Te mos ndikosh ne nje fare mase me fjalen tende per te ndaluar kete ravan te islamizmit ne Kosove dhe Shqiperi nuk ka te beje me me paaftesi per te kuptuar proceset, por ka te beje me nje botekuptim tashme mesjetar dhe johuman.
   Ai qofte.
   Ne kete rast figura e Kadarese tone para atij njeriu qe mban “flamurin me ngjyre te zeze” ka permasa kolosale.

   Dhe nje gje per kujtese: UCK dhe organazitat politike te saj ne ate kohe e kishin fjalen e Kadarase ne goje kudo ku shkonin. Pyet njehere dhe gazetarin e “Dites” islame, Bedri Isalmin, si ideolog i atij krahu politik. Po sot?

   E shikon pra sa keq jane “ngaterruar” punet dhe kjo per nje kohe fare te shkurter, ne disatnce 10-15 vjecare. Dhe vete akademiket jane qorrollepsur, kur dikur u thithnim cdo fjale qe nxirrnin nga goja.
   Pershendetje

   1. Drini Bardh e Zi says:

    Qirio Claus,

    Bukur po i bike asaj buzuqes tende!

    Tani, degjoje dhe llahuten time.

    Kete rradhe e paske akorduar mjaullimen tende greko-ortodokse edhe per nje tufe injorantesh dhe te indoktrinuarish shqiptare qe ndjekin trendin “antimysliman” dhe “antiterrorist” te perandorise globale dhe te gjeopolitikes se atyre qarqeve dhe fuqive qe jane autoret dhe pergjegjesit, deri ne detaje, per cfardo ka ndodhur dhe per cfardo po ndodh, ne lindjen e mesme dhe, me gjere, ne te gjithe ate rajon te naftes dhe gazit qe ka levizur boten ne 2 shekujt e fundit.

    Por, nuk dua te hyj ne histori, as ne konsiderata te pergjithshme gjeopolitike, qe do kerkonin kohe dhe vend tjeter.

    Mjafton te kujtohet se, kur Perendimi ishte gati te fillonte nje lufte ne Siri per te hequr qafe Asadin, jo pse ai ishte nje diktatotor e kriminel, sic eshte ne fakt, por sepse nuk kishte qelluar te ishte miku dhe aleati i tyre, ky Perendim nuk la gur pa levizur dhe as ekstremiste pa thirrur ne terren, pa trajnuar, financuar, armatosur dhe pa hedhur ne beteje kunder Asadit, hordhite xhihadiste te te gjitha ngjyrave,.

    Dhe, po ky Perendim, bente nje sy qorr dhe nje vesh shurdh, kur keto hordhi me mendesi mesjetare, benin krime makabre mbi civilet dhe roberit e luftes, duke perfshire edhe kokeprerjet, si ritin e tyre te preferuar horror, sigurisht, ne mungese kohe dhe trajnimi per tortura me te sofistikuara, si waterbording-u famekeq pershembull.

    Me kete kohe daton fillimi i fushates se shplarjes se truve dhe ajo e rekrutimit edhe te xhihadisteve tane ne Shqiperi dhe ne Kosove, per te shkuar dhe bere luftrat e shenjta ne Siri.

    Tani qe, sic ndodh shume shpesh me te ashtuquajturat “proxy wars”, (luftat e ndyta te paleve te treta, per ineteres dhe te nxitura e financuara nga dy pale/grupime te fuqishme ne prapavijat e tyre), kur ne nje stad te caktuar te luftes, me ndryshimin e rrethanave, ish aleatet dalin nga binaret dhe behen armiq, tani pra, realizohet se ata jane ekstremiste, jane terroriste, madje edhe me te rrezikshem per qyteterimin se sa ish armiku, Asadi per shmbull.

    Dhe vjen koha e pales tjeter, e xhihadisteve antimyslimane, jo vetem ne altaret e larte ku mbahem meshat e gjeopolitikes, por edhe ne shtetet vasale qe nxitojne te rreshtohen ne krahun e kundert te betejes dhe, pse jo, vjen koha e artte edhe per falangat xhihadiste te mediave dhe bllogjeve.

    Dhe ja, na vjen koha e xhihadistit terrorist ortodoks Claus, qe lufton “soft”, ne internet dhe ne bllogje dhe ben sofizma qe eksitojne injorantet, trushplaret dhe ata qe, me nje vetedije te pjerdhur se po luftojne terrorizmin dhe ekstremizmin, ne fakt, behen thjesht percjelles te nje terrorizmi tjeter, te nje xhihadazmi tjeter, me thirrje te hapura per lincime dhe cfarosje te krahut tjeter dhe, madje, edhe kunder mendjeve te ndritura, si Qosja, qe kane vetedijen, por edhe kurajon, te dalin e te vene ne dukje se, demokracia dhe rregullat e saj, duhet te zbatohen ne cdo rast dhe per kedo, se persekutimi, arrestimi dhe lincimet e motivuara politikisht, me fushata dhe per te qene ne perputhje me trendin boteror e te aleateve, nese jane vetem per idete dhe diskursin politik e ideologjik, jane kthime prapa dhe nuk jane simptoma te zhvillimeve demokratike dhe, neser, mund te cojne ne asfiksimin e plote te lirise dhe ne lincimin edhe te atyre mendjeve te pjerdhura qe sot, pas berihait, behen aleat me Clausin e Janulles, kunder Qoses se Shqiperise.

    Dhe cfare sofizmash na sjell xhihadisti soft ortodoks Claus kunder llogjikes se Qoses?

    Eshte vertet per te qeshur dhe per ti qare hallin “filozofit” Claus.

    Sipas tij, athere, ne kulmin e luftes se ftohte, te dyja kampet (pra, edhe Lindja, edhe Perendimi), kishin ideologjite e tyre, kishin ligjet e tyre, kishin kushtetutat e tyre dhe nuk ta zgjasnin fare, per nje shkelje te vogel te tyre, nuk ta zgjasnin, te hidhnin prangat.

    Kurse sot, mund te nenkuptohet sipas Clausit, te gjitha keto, (ligjet kushtetutat, ideologjite), me sa duket, jane zhdukur dhe pershembull, Perendimi,mund te lejoje referendumet separatiste te Skocise dhe Baskeve.

    Por ama, sot eshte kohe tjeter ore, na ben me dije filozofi Claus, behet fjale per xhihad, (me sa duket, per te, nje ideologji edhe me e rrezikshme dhe ekstremiste se komunizmi), behet fjale per prerje kokash dhe, tamam tamam, nese doni ta dini, trukon qirio Claus, vetem predikimi fetar ne xhami, thjesht interpretimi i Kuranit, edhe pa per dorur nxitje direkte per xhihad, eshte krim, eshte nxitje per lufte dhe per terrorizem.

    Ky eshte koment i paster xhihadist qe, ne thelb, ben thirrje per ndalimin e veprimtarise se xhamive dhe shpalljen jashte ligjit te islamit.

    Dhe prap, njeriu i gjore, nuk arrin te kap arsyetimin sofist te xhihadistit orthodoks Claus.

    E para, asnje nga kushtetutat perendimore,(pa folur qe Britania nuk ka fare kushtetute) nuk kane ndryshuar ne thelbin e interpretimit ligjor te drejtave te njeriut, te drejtes per shprehjen e lire dhe per organizmin e lire te organizatave sociale dhe religjioze.

    E dyta, sot ekstremizmi fetar dhe fobia ndaj islamit, ka zevendesuar armikun ideologjik dhe etatist komunist.

    E treta, sipas Clausit, athere te dyja kampet te fusnin brenda po ta dridhje dhe, sot, po sipas Clausit, rreziku fetar eshte aq i madh, sa te gjitha vendet po marrin masa she bejne ligje, per ta denuar, “rrasur brenda”, ate qe e predikon ate.

    Pra, sipas Clausit, situatat duken njelloj, “te rrasin brenda”, nese e dredh dhe shkel kodet apo ligjet edhe athere, edhe tani.

    Athere, pse na paskesh qene athere “pak me e komplikuar” se sa sot?

    Dhe athere, per cfare po i kundervihesh Qoses, o sofisti xhihadist ortodoks Claus, kur ti po pranon se situata sot i ngjiska te djeshmes, dmth qe per shkak te rendit ne fuqi, te rrasin brenda, nese je kunder.

    Dhe kush na del jashte kohes, jashte temes dhe jashte kontrollit: Qosja apo Clausi.

    Ndryshimi ndermjet cllounit Claus dhe mendjendriturit Qose eshte se, Qosja, duke denuar terrorizmin dhe ekstremizmin, flet hapur, me kurajo dhe drejtperdrejte ne mbrojtje te demokracise dhe, c’eshte me e rendesishme per trushplaret shqiptare qe bashkohen me lincuesit e Qoses, Qosja flet me shpirt, me kulture dhe me konseguence, ne sherbim te Shqiperise dhe interesave jetike te kombit shqiptar.

    Ndersa xhihadisti ortodoks Claus, flet gjithmone ne dem te Shqiperise, ekzaltohet dhe sjell ne bllogje cdo burim qe denigron shqiptaret dhe historine e tyre dhe eshte ne sherbim te Janulles per te coptuar Shqiperine.

    Edhe pse ne moshe te shtyre, o palacoja xhihadiste ortodokse Claus, Qosja ka mbetur mendjendritur, sikurse edhe historiani Kristo Frasheri, ndofta edhe sepse, i mban te kthjellet dhe te paepur misioni i tyre, ne sherbim te Shqiperise dhe Kombit Shqiptar.

    Te pjerdhur nga trute dhe nga llogjika, jane ca vemje ortodokse filogreke, si Clausi, qe e kane filluar “senility-ne” e tyre qe tani, sepse e kane te mbushur shpirtin dhe mendjen me misionin e djallit Janulla.

    1. EleΥΘeriskeΨi says:

     Ku arrin te kuptoj mendja juaj e mbushur me krunde intelektin e Claus;!

    2. Claus says:

     E paske c`akorduar dhe ate tel te lahutes tende o kosovar, qe paskeni patur aq liri, sipas Qoses, ne kohen e Milloshit, se per fjale nuk ju ka futur ne burg, ndersa aq papritur paska harruar genocidin serb kunder popullit te tij.
     Apo nuk paska qene genocid tanime?

     Apo ndoshta kujton me nostalgji vitet kur ka studiuar ne Beograd gjate kohes se Titos duke lene ne harrese ato vite kur me tanke ju hoq dhe pavaresia Kosoves?
     Duket qe eshte torrollepsur, por qe te kishte shkuar ne ate grade nuk ma kihste marre mendja.

     Sa per vete, une nuk jam as ortodoks dhe as xhihadist, por nejse c`te merrem me ju soj islamikesh qe vazhdoni te jetoni nen vilajete turke.
     Tani per te mos e zgjatur me sojin tuaj, po e vazhdoj dialogun e imamit se si ka shkuar me tej. Kete po e bej jo per ty, se truri juaj tashme vetem germat arabe perpunon, por per tere lexuesit e sotem qe kane perjetuar kete zhgenjim te ketij akademiku ndoshta dement.

     Moderatori i emisionit nxori nje grafik te nje ankete ku ishin pyetur me mijera vete ne nje vend perendimor.
     Anketa kishte keto pyetje nese me kujtohen:

     Mbi dhunen ose respektin ndaj grave.
     Mbi tolerancen islamike.
     Mbi rrezikun islamik
     Dhe a eshte islami nje besim demokratik?
     Ne te gjitha kete anketim vlerat ishin tejet negative, por kjo nuk ishte shume “mbreselenese”, me mbreselenese ishte se si ky imam i hodhi poshte tere ato rezultate te asaj ankete.

     Interesante ishte se ky imam tashme nuk i drejtohej me realitetit, por tashme sureve te Kuranit. Ne kete sure thote kurani keshtu, ne kete verse thote ashtu. U be pak qesharak, por fytyra as i skuqej dhe as i nxihej.

     Kur arriti tek vleresimi i pyetjes se fundit te anketimit, nese eshte islami demokratik apo jo, aty hipokrizia sa nuk po i shpethente nga hundet, duke na thene qe islami eshte feja me demokratike qe na sundoka sot ne bote!!!!!

     Dhe me kete estrade islamike, po e mbyll komentin tim, duke te bere dhe ty pak per te qeshur.

     Le qe dhe qeshjen e keni te ndaluar. Ah po harrova, qeshjen e kane te ndaluar grate, burrat jo.

     Kujdes se mos merr ndonje kenge me lahute dhe papritur harron dimensioni kohor dhe i kendon Druzhe Titos, atij burri katolik kroat qe shkolloi Qosen ne Qytetin e Bardhe (Beograd).

     1. Drini Bardh e Zi says:

      Qirio Claus,

      Cfare po ndodh me ty? Te ka lene llogjika ose je zene shume ngushte?

      Je kthyer ne nje analfabet funksional, qe nuk kupton tekstin qe lexon.

      Ti qirio Claus, sjell argumenta dhe anketa qe nuk kane te bejne fare me temen qe po diskutojme, dmth me temen e nderhyrjes se Qoses per nevojen e zbatimit te demokracise per cilindo qe ka dhe shpreh nje ide, opinion a religjion, perfshire dhe xhihadizmin tend ortodoks.

      Dhe qellimi yt me anketen qe sjell dhe komentet rreth saj, eshte pikerisht ne kuadrin e xhihadizmit tend ortodoks, eshte denigrimi i fese islame dhe ndalimi i saj dhe jo denoncimi i ekstremisteve dhe fondamentalisteve te saj.

      Por, edhe persa i perket anketes qe sjell ti, ankete nga e cila ti ngazellehesh dhe eksitohesh, mund te diskutojme, nese ke deshire.

      Anketa ne fjale, na qenka zhvilluar ne nje vend perendimor, na thua ti.
      Dhe cfare prisje ti, qirio Claus, keta te anketuar ne nje vend perendimor, qe jane nen stuhine mediatike anti islame qe ka perfshire mediat boterore te korporatave te cilat i kane duart deri tek brrylat ne mutllikun dhe masakrat e Lindjes se Mesme, pra keta te anketuar, do te mund te ishin objktive, te drejte dhe konstruktive ne pergjigjet e tyre?

      Po sikur, te hamendesojme, do te zhvillohej nje ankete me te njejtat pyetje, ne nje nga vendet e botes myslimane, qe perfshijne afro 2 miliard njerez, cfare perfundimesh do te kishim?

      Cfare do te mendonin ata valle, per poziten e grave ne perendim, per divorcet, per prostitucionin dhe dhunen e diskriminimin ndaj grave, per degjenerimin e rinise dhe shkaterrimin e familjes?

      Cfare opinioni do te kishin ata per civilizimin, demokracine dhe te respektin per lirine nga vendet demokratike, kur shohin prej dhjetra vitesh keto vende te fusin hundet, duart, tanket dhe raketat ne vendet e tokat e tyre.

      Dhe, meqe mbahesh si i kenduar, more qirio Claus, cili eshte kuptimi i ptyetjes se a eshte islami nje fe demokratike?

      Dhe pse gajasesh kur nje klerik mysliman tenton qe ti pergjigjet kesaj pyetje me kure te kuranit? Me cfare do ti sugjeroje ti qe ti pergjigjej, kur e pyet per natyren e nje religjioni? Apo do ti sugjeroje qe ti referohej historise, qe te mos dukej hipokrit!

      Le ti referohemi pra historise! Domethene praktikave te religjioneve.

      Do to filloj nga feja islame?
      Po te sjell vetem nje shembull. Ju, ortodokset greke, egzistoni si ortodokse vetem ne saj te tolerances fetare te Perandorise Osmane. Pike.

      Do ta vazhdoj me fene ortodokse?
      Ju, dhjaket greke ertodokse, me fjale, me thike, me helm, me bajoneta, me dhune, me masakra, me genocid, spastruat Greqine e Veriut, nga popullatat shqiptare myslimane dhe tjetersuat ne kombesi greke ortodokset shqiptare.

      Hap kronikat dhe gazetat e kohes dhe do te shohesh se krimet dhe genocidet e ortodoksve greke ndaj shqiptareve, njelloj si te serbeve ndaj tyre ne veri, jane shume te tmerrshme se krimet e ISIS-t te sotem. Pike.

      Do ta vazhdoj me katoliket? Mjafton te kujtosh kryqezatat dhe luftrat e “shenjta” te tyre, mjafton te kujtosh progromet e tyre dhe te ortodoksve te lindjes, kunder cifuteve ne shekuj, qe te te duken lodra kalamajsh krimet e sotme te ekstremisteve islamike.

      Dhe keto po i them, pikerisht per ty, qirio Claus, sepse cdo lexues normal dhe me kulture elementare, i di dhe i njeh prej kohe keto fakte.

      Dhe keto ti solla jo per ti dale zot Islamit qe, sikurse cdo fe tjeter, ne shekuj, pervec vlerave dhe kontributeve qe ka sjelle per popujt e vet, eshte i mbushur gjithashtu me dhune dhe me krime, neper bote dhe ne Shqiperi.

      Por, qirio Claus, je jo vetem fallco dhe ne mashtrim te hapur me cdo kronike dhe histori, por vazhdon te jesh jashte teme per diskursin tone, dmth per proukupimin e Qoses per praktika jo demokratike te autoriteteve te sotme ndaj klerikeve islame edhe kur nuk ka fakte te perfshirjes se tyre ne veprimtari kriminale antiligjore, por se vetem ushtrojne te drejtat e tyre te predikimit fetar dhe te fjales se lire.

      Ne nje antifushate, te nje natyre tjeter ne rrethana te tjera lokale dhe globale, anti ortodokse psh, me te njejtat praktika dhe mentalitete si ato qe kritikon Qosja, ti qirio Claus dhe e gjithe hordhia mediatike greke e Janulles ne bllogjet shqiptare, do ta shihnit veten ne burg, te akuzuar per percarje, nxitje te ekstremizmit dhe te terrorizmit.

      Pa hyre tek akuzat per tradheti dhe cenim te sigurise dhe itegritetit territorial te vendit.

      Pra, Qosja, ne parim, po mbron dhe zgjyren tuaj.

      Dhe mas na trego perralla me Beograd dhe Miloshevic per Qosen dhe as mos merr poza pro Kadarese, kur do te lyesh me boje mutlliqet ordise greke te Janulles ne bllogjet shqiptare dhe jo vetem aty, por edhe ne terren.

      Dukshem, ne keto bllogje, ordise greke te Janulles, i jane shtuar detashmentet e djallit Irinej dhe te UDB-se serbe.

      Por te gjithe ju bashke, sado te villni dhe te shpifni, nuk e perlyeni dot mendjendriturin dhe patriotin me vule Rexhep Qosja.

      Ai eshte ne mendjet dhe ne zemrat e te gjithe shqiptareve me veprat, me idete dhe me luften e tij per kombin shqiptar.

      Qosja, eshte sinonimi i figures shqiptare qe emblematikisht evokon thenja lapidare e Pashko Vasos: Feja e shqyptarit eshte shqiptaria!

      Dhe se fundi, Claus.

      Llahuta ime nuk kendon per para.

      Do te deshiroja qe as mandolla jote te mos mjaullinte si e shitur.

      Une kam ne mendje dhe ne zemer atdhedashurine per Shqiperine dhe respektin per te verteten.

      Nuk mund te te nencmoj nese edhe ti lufton dhe i kendon nenes tende Elladha.

      Por do te te cmoja me shume nese opinioni yt nuk do manipulonte te vertetat dhe dhe nuk do te peshtynte ne mikpritjen shqiptare per minoritaret duke luftuar per te coptuar vendin e tyre.

    3. EleΥΘeriskeΨi says:

     … Eshte humbje kohe ti pergjigjesh nje sofisti ekspansionimisti othomanisti, ASPAK i frustuar !
     Hulumtues nga SHBA gjeten zgjedhjen se për të qenë altruistë apo jo nuk është një zgjedhje e ndërgjegjshme … por se njerëzit lindin te tille.
     Pra altruist lind, -nuk behesh!

     Shkenca duhet t ju marri ne konsiderat edhe juve, te vertej se othomanist lind ,- nuk behesh.

   2. Evropa says:

    Mund te debatojme gjate per z. Qose, ta lavderojme apo shajme. Por e verteta eshte se ai eshte nje dyzim komunisto-islamik.

 18. leeee says:

  sa sme pelqen ky zotria, nuk e di pse nuk kam simpati per kte…

 19. Tirana says:

  Qosja flet qarte ,qe te arrestosh njerzit duhen fakte dhe jo dengla.

 20. pa emer.. says:

  posja per lek dhe euro ja lepine edhe bydhen dikujte

  .po te gjithe e dijme se rexhep qosja paguhet nga milioneret e mafis se bik bashkesis islame te kosoves per te dale me kto deklarata mashtruese per opinionin

  .po vetem terroristi shqifqet krasniqi ka 6 million euro te deponuara ne banka te serbis e turqis ,para te financuara nga organizatat islamike te katarit,turqis e arabis saudite + plus kerkon para nga diaspora shqiptare ne europe

  .pse ja dhune pasaportet e leternjoftimin e shtetit serbe serbija shefqet kransniqit ne 2005 ten
  .edhe kryetaurku milioner naim ternava ka dokumentacion te shtetit serbe si shtetas e serbis.
  .naim ternava tani eshte njeriu me i pasur ne ballkan nga donacionet qindra milonshe qe 15 vite nga organizatat e osganizimit te islamit terrorist
  .vetem per xhami te madhe katari ju ka dhen 150 million,a krejte xhamia kushton afro 5-8 million e tjerat para ne xhepe te mafis naim ternava.

 21. Zonja Lulushe says:

  Zoti Qosja nga akademik qenka kthyer ne Islamik! E pertej kesaj nuk ke me ca me komentu rreth tij. Ka apo s’ka prova, ate e vendos drejtesia, jo ky zoteria ne moshe te thyer. I uroj pleqeri te mbare e shendet se mendja duket qe e paska lene 😛

 22. Teuta says:

  Per c’myslimana te devotshem behet fjale ne Kosove e Maqedoni, per ata qe paguhen 100 euro me mbajt mjekrren dhe 200 Euro me mbajt pantallonat qesharake 3-cerekeshe??!!! Apo per ata truthare qe hedhin poshte heroin tone kombetar Skenderbeun se u ka vrare vellezrit e tyre te qelbur turq, apo edhe nene Terezen meqe ishte e krishtere??? Kete lloj myslimanizmi merr ne mbrojtje ky i vdekur i pakallur ne dhe??? Pak madje kane arrestuar, me shume te arrestojne prej atyre krimbave injorante qe mbushin xhepat me pare qe nga Serbia e deri ne Pakistan dhe po felliqin identitetin kombetar te Kosovareve.

  https://www.facebook.com/laura.peka.14/posts/376944552462507?notif_t=like

 23. Fiku says:

  Akoma spaskska vdekur Rexhep marksisiti.I ka dale boja ne Kosove dhe flet per Shqiptaret.Duhen prova thote matufi.Vetem kur te plasin bombat ne dere jane prova per ty.

 24. goni says:

  rezhep qosja vet akademik nuk eshte ai.

 25. goni says:

  rezhep qosja vet akademik nuk eshte ai.ai eshte nje komunist islamik

 26. GG says:

  Tomsojero, thuji Hakelberrifintes te te vendose e-te ne fund te fjaleve

 27. shpetimi says:

  Ore R.QOSJA,

  Ketu ne Shqiperi, sidomos ajo pjese e Shqiptarve qe nuk e pranojne Berishen, te kane respektuar dhe vleresuar per vlerat qe ke treguar.Edhe une jam njeri prej tyre.

  Por me keto qendrime qe ti mban, demek prej naivi ose duke bere te paditurin per perhapjen e nje islamizmi radikal se pari ne Kosove, por jo pak edhe ne Shqiperi, une si shume shqiptare te tjere mbetem i zhgenjyer.

  Do ju sugjeroja te mos merreni me me kete pune(duke dashur te ruaj ende respektin per Ju).

  Nqse Ju do vazhdoni te shpalosni keto pikpamje sikunder deri me sot per kete ceshtje madhore, atehere te jeni i sigurte qe ketu ne Shqiperi do humbisni te gjitha konsideratat qe keni patur deri me sot.

 28. ramy nga kalaja dodes says:

  Kafshet me bisht Ijapin mend profesorit madh shqiptar.
  Si e shpjegon ndonjeri?

 29. Arber says:

  Teuta mos ofendo shum nga shqiptaret e maqedonis ka shum patriot qe ne shqiperi i gjen shum rrall nuk ngasin njeri kot edhe nuk qeshin me fatkeqsit e tjetrit jan te gjith te mir nperjashtim 1%

 30. …sidoqofte ne shkollen time une bej palle.

 31. Ne qofte se ju qe kritikoni Rexhep Qosen jeni Marksista , atehere edhe une bashkohem me ju ! a E SHIKONI MOR NJEREZ SE SA TE DREJT KISHTE SHKENCETARI ME I MADH I TE GJITHA KOHRAVE ; KUR THOSHTE : “feja eshte opium per popullin”. Ja shikoni keto opinjone per fene islame sot , perhapesen e terrorizmit islamist , dhe bindeni se edhe masat e marra nga shteti komunist ne vitin 1967 per ndalimin e cdo veprimtarie fetare ishte shume mase e drejt . Biles dhe kjo harminia fetare qe shifet si nje gje pozitive per Shqiperine , zanafillen e ka tek puna propagandistike qe ishte bere ne ato vite kundra dogmave fetare si te genjeshtra e te pa verteta . Po krejt te demeshme jane per shqiotarin si islamizmi , ortodoksizmi dhe katoliqizmi Ne kohra te ndryshme njesoj kane percare popujt , kane ndaluar perparimet ne shkence dhe teknologji ; kujtoni djegjet ne turren e dreuve te dijetarve te medhenje qe vetem pse me zbulimet e tyre arriten te vertetonin te kunderten e atyre qe thonte BIBLA APO KURANI . Shembulli i ekzekutimit te GJORDANI BRUNOS , GALILEO GALILEUT , I NIKOLLA KOPERNIKUT E SA E SA TE TJEREVE . Kete gjErA kishte kuptuar para me shume se 100 vitesh edhe kleriku SHQIPTAR Shkodeani Pashko Vaso . Por me nje ndryshim shume te madh me keta te sotmit , SE AI ISHTE PATRIOT SHUME I MADHE DHE PER SHQIPERINE MENDONTE DHE REKOMANDONTE ME TE MIREN : ” MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA SE FEJA E SHQIPTARVE ESHTE SHQIPTARIA ” = = SHKOPI I KAQAMAKUT ME I KEQ PER KETO BARBARIZMA ESHTE VETE BORGJEZIA RREAKSIONARE , E CILA SI GJITHEmone , PO AJO VAZHDON TE LUAJ ME FATET E POPUJVE TE THJESHTE E TE PA DITUR , QOFTE AJO ISLAMISTE EDHE AJO KRISTJANE . Rexhep Qosja , I MADH ESHTE , por ketu tek problemet e fese sikur e komprementon krejt ne menyre te pa nevojshme vetetvehten , ndoshte dhe tek ky njeri i madh PARAJA edhe tek ky me ndikimin qe ushtro , po ja zvoglon vlerat e tij si patriot ….ndaj ne kete drejtim po e shofim te kercej pak si keq , pamvarsishte argumente qe mbeshtetet .

 32. edhe une mendoj si Maks Velo kur flet per myslymanet dhe me kujtohen vitet qe shurosnim tek xhamia e qytetit ngaqe edhe sot kur kalon vine era e keqe , ndashta nga çorapet e pa lara o poturet e verdha.Sa here shikoj Shpetim Idrizin me kujtohet kjo histori.

 33. lepuri says:

  qosja ka shume te drejte, ai flet per lirine e fjales qe duhet te jete e lire dhe e pa cenuar, edhe kur nuk na pelqen apo kur jemi ne kundershtim me te. por shqipetaret te rritur ne diktatori dhe kafsheri, nuk arrijne ta kuptojne dhe lejojne lirine e fjales per ata qe skan te njejtin mendim. jane gati ti vrasin, fyejn, dhe degradojne me fjalorin e tyre te rendomte, qe pasqyron edukimin “qytetar” dhe tolerancen “evropiane.” menjefjale, pune shpiqpetaresh

  1. Arben says:

   Po ca flet mor burre po si krahasohet nje plak me matuf me hoxhallare me njerez te fese

 34. ceni says:

  Rexhep Qosja eshte njeriu me i nderuar ne trojet shqiptare sot per sot.
  Per mendimin tim, arsyet e sulmeve kunder tij ketu ne Tema jane nxitur
  1.nga zelli i teperuar per ta denigruar ate nga nje pjese e xhihadisteve te Janullatosit (Claus, Andrea, Teuta, Asdreni, etj.) dhe
  2.Nga moskuptimi i thelbit te komenteve te akademikut.
  Une personalisht jam ateist dhe te gjitha fete, pa paerjashtim, i konsideroj ashtu sic jane, atavizma dhe anakronizma qe do t’i zene edhe per ca kohe kembet njerezimit ne marrshimin drejt te ardhmes.
  Nga sa lexova ketu ne Tema Akademiku rexhep Qosja nuk perkrah aspak dergimin e shqiptareve si xhihadiste ne Siri apo kudo tjeter.
  Ne qofte se une di te lexoj dhe te kuptoj shqip, ai flet per ate qe po luftohet sot edhe ne Shqiperi dhe ne Kosove: per vendosjen e shtetit ligjor ne nje vend qe pretendon te jete demokratik, ku shteti nuk ka te drejte te arestoje ne kundershtim me ligjet dhe kushtetuten ekzistuese ne Kosove. Lirija e ndergjegjes eshte kusht themelor i nje sistemi demokratik. Po humbi ate liri cdo shtet automatikisht kthehet ne diktature, dhe ne nuk duam te kthehemi atje (prandaj nuk duam as te denohen ligjerisht shpifjet e ndyra antishqiptare te Maks velos dhe kompanise xhihadiste te janullatosit, qe vjellin kaq shume helm antishqiptar ketu ne Tema).
  Te thuash se ne ato qe lexojme ketu ka me shume se kerkesa e profesor Qoses per vendosjen e shtetit ligjor, eshte shpifje e ndyre dhe djallezore ne rastet e perfshira ne piken (1) dhe kerkon nje lexim me te kujdeshsem nga ata qe perfshihen ne piken (2)
  Jete te gjate akademikut te madh Rexhep Qosja per te miren dhe bashkimin e kombit shqiptar.

 35. akili says:

  Qosja ben nje analogji pa vend kur krahason Velon me Imamet e Kosoves. Velo flet ne emrin e tij ndersa Imamet flasin ne emer te Allahut dhe Kuranit perpara nje turme besimtaresh duke ua bere mendjen pleh e duke i nxitur per dhune,intolerance dhe terrorizem. Max Velo ka shprehur pikpamjet e tij te cilat jane keqkuptuar ndersa predikimet e Imameve jane tjeter gje dhe paraqesin rrezik per sigurine kombetare jo vetem te Kosoves. Une me gjithe respektin per Qosjen besoj se ka nje qendrim te shprehur islamik gje qe ma ka perforcuar edhe ne debatin e tij me Kadarene.

 36. Gjergji says:

  Per arrestimet e imamve e terroristeve i duket epadrejte Qoses,dhe ben mire qe flet,ben mire qe flet dhe per Maks Velon,por perse “harron” te flase per masakrat e terroristeve kosovare ne Siri dhe Irak?Perse nuk i ben pershtypje dhe te reagoj per aktin primitiv te bashkeatedhetarit te tije qe del me kok njeriu ne dore?Perse nuk ka folur per kamikazin kosovare qe vrau njerez te pafajshem ne Irak?. Zoti Qose ! te gjithe keta terrorista u “edukuan”ne xhamijat ku drejtojne keta hoxhallare qe mbroni ju. Prandaj ose fol vazhdimisht kur kryhen padrejtesi,ose heshte me mire ,kur heshtja vlen me shume se ato çfare thua.

 37. Kabashi says:

  Vatanit atdhe ne gjuhen shqipe i thuhet o hoxhe, kush eshte fajtor qe djemte shqiptare ne moshen me te mire po vdesin ne Siri, kush ua hapi rrugen atyre, kush i frymezoi?

 38. Fiku says:

  Je i modh Labi nga vlora.Fytyre me bajate se Idrizi nuk ka.Matrapaz i peshtire.Turp per Camet ti perfaqesoje nje palaco si ai.

 39. Kristi Muhameti says:

  Ne Shqiperi dhe ne Kosove, pamvaresisht se jemi nje gjak, por ambienti ku jemi ritur dhe edukuar ka qene krejt i ndryshem. Kosova ka qene nen dominimin e nje shumice Sllave dhe te Krishtere. Domosdo, per te mbijetuar ata duhet te ishin te bashkuar ne fene, zakonet dhe doket e tyre te lashta. Kjo beri qe ata te ishin edhe praktikante muslimane, megjithate jo radikale. Ndryshe ne Shqiperi, shumica dermuese e popullates u edukua me respektin e bindjeve fetare te tjetrit. Ketu me shume jane respektuar “vakefet” dmth vende qe besohej se ishin te shenjta pamvaresisht te c’fare feje ishin. Me kete rast mund ti pergjigjem me perbuzje atij qe ka shkruar se eshte “permjere” ne xhami apo ne kishe. Dhe Komunistet i prishen kishat e xhamite, i kethyen ne magazina apo vatra kulture, por nga popullata nuk u perdhosen kure, pamvaresisht se destinacioni i tyre nuk ishte me fetar. Keshtu qe vellezerit Kosovare duhet te kuptojne vecorite e secilit vend dhe te mos ngaterohen ne punet e Shqiperise. Shqiptaret e Shqiperise jane edukuar me frymen e tolerances fetare prej shekujsh dhe jo nga Enver Hoxha. Per prof. Rexhep Qosen kam respekt por per kete rast nuk e aprovoj qendrimin e tij. Duke desheruar qe ai te mbetet nje figure e shquar e letrave Shqipe, do ti rekomandonja me perulesi qe te gjykoje me me thellesi per pasojat e ekstremizmave fetare,ne keto troje ku varferija e skajshme dhe jo bindjet i ben nje pjese te rinjsh te rjeshtohen ne krah te rrymave tejet te rezikeshme per rendin boteror.

 40. Taku halabaku says:

  @ Drini i bardhe e zi!Ke shkruar nje carcaf,e ja ke futur qorres kot fare,Ta morrem vesh diturine dhe kulturen se gjer ku te arin dhe po aq shpejt edhe shpirtin!-Qosja shkruan;”edhe milloshevici nuk na burgosi kur beme thirrje per lufte,etj.” Ty yrnek te paskan dale nga shtrati te dy lumenjte,e te paskan permbytur me gjithsej,paske marre fund !

  1. Drini Bardh e Zi says:

   @Taku halabaku,

   Flm per vemendjen dhe durimin per ta lexuar komentin tim vertet te zgjatur.

   Po a e ke kuptuar valle?

   Jo cdokush e kupton tekstin qe lexon dhe, ne shumicen e rasteve, atyre qe u ndodh keshtu, dashamiresisht, u vihet etiketa: analfabet funksional!

   Per tu korigjuar dhe riaftesuar, zakonisht, ketyre u jepen tekste te shkurtra, me detyren per ti lexuar dhe rilexuar 2-3 here dhe pastaj per te thene kuptimin e tyre. Nese kane sukses, pas 2-3 muajsh, ju jepen tekste me te gjata me disa sqarime per cdo paragraf dhe nxiten te bashkojne kuptimet e paragrafeve ne nje perfundim te vetem.

   Dhe keshtu vazhdohet me faza 2-3 mujore, me tekste me te gjata dhe progresivisht me te nderlikuara.

   Ky riaftesim vazdon per rreth 2 vite shkollore dhe shoqerohet me leksione elementare mbi llogjiken formale, me nje histori te thjeshtuar te botes, te religjioneve dhe te progresit njerezor nga primitivja tek me e persosura.

   Pra, nuk jeni fare pa shprese.

 41. dandaramanda says:

  Ky eshte “akademiku” rexhep qosja,qe mbron talebanet kosovare.Perfundimisht me kto TALEBANE nuk ka dialog,ketyre vetem serbi jua”kane nanen”.Perjashto nje pjese te popullit kosovare.

 42. Mrroklla says:

  Ja nxori bojen Kadareja kti pisi sllav. Po vertetohet ato qe jane thene me vite ne shtyp e forume sidomos, qe islamiket e Kosoves dhe gjithe elita ne thonjza e BIK-ut jane ne borderone e UDBse. Po kush ti kapi ai qe e ka emrin VISHOOOOOO

 43. Arben says:

  KETA ARRESTOJNE NJEREZ, VETEM QE TE SHIKOHET SI NJE LEPIRJE BYTHE NDAJ AMERIKES, NUK KANE RENDESI FARE LIGJET DHE KUSHTETUTA, PO QE SE E KERKON AMERIKA, ATEHERE ESHTE E DREJTE.

  KESHTU ESHTE KJO PUNE.

Lini një Përgjigje te shkupi-alb Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *