Kreu i të majtës radikale greke, Aleksis Tsipras, më 18 dhjetor viziton Shqipërinë

aleksShefi i opozitës greke, Aleksis Tsipras, i cili kuotohet nga sondazhet si lideri i partisë që aktualisht ka shumicën e mbështetjes popullore do të vizitojë më 18 dhjetor Tiranën, në një përpjekje për të shkrirë akujt mes dy vendeve.

Burime diplomatike thanë për ResPublica se kreu i të Majtës Radikale (Syriza) do të zhvillojë në Tiranë takime të nivelit të lartë, ku do të diskutohen marrëdhëniet shqiptaro-greke, por edhe situata në rajon.

Dy vizitat e fundit të presidentit Papulias dhe ministrit të Jashtëm, Evangelos Venizelos duket se nuk i kanë zbutur qëndrimet e palës shqiptare lidhur me çështjen e kufirit detar, temë që po mban peng marërdhëniet mes dy vendeve.

Kësaj vizite do t’i paraprijë ardhja në Tiranë e  ministrit grek të Arsimit, Çështjeve Fetare, Kulturës dhe Sportit, Andreas Loverdos më 19 nëntor, i cili do të diskutojë me ministren Nikolla çështjen e teksteve shkollore të historisë dhe gjeografisë.

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “Kreu i të majtës radikale greke, Aleksis Tsipras, më 18 dhjetor viziton Shqipërinë”

 1. pinxho kapellja says:

  C’kerkon ky qauri i derrit ne shqiperi?! kollo helines.

  1. Aleksander says:

   Degjo o Pinxho kapella se keto pune jane te thella !.Ky kaurri do te takoje keta kaurret ne Shqiperi per te diskutuar punen e kufirit qe ua kane vene te thana.Meqe myslymanet sali e lulezim nuk u pelqejne greqerve kaurre, se u duken si turq,le te merren me Edi Ramen ,Peleshin e Nikollen se kane gjetur USTA .Nuk e di keta tfg-t e andreas-et etj etj me ke do te preferonin te bisedonin greqerit e tyre te preferuar !?

   1. Pilo Lala says:

    Punet jane pak me te thella.
    Greku vjen ne Shqiperi qe ti kerkoje ndihme Edi Rames per zgjedhjet ne Greqi.
    150,000 vota te Shqiptareve ne Greqi mund ta sjellin ne pushtet ate.
    Kam besim qe Edi di te manovroje tani.

  2. arsen says:

   Ore pinxho!
   Me qaurr e me shkie…gishtin ne bythe do e mbash!
   Nuk e more vesh akoma politiken e Botes?
   Ngelen Europa e Amerika duke lavderuar Ramen dhe Vuçiçin….
   Ti thua qe ne te ardhmen te na trajtojne edhe ne si Maqedonine???
   Apo ca me keq si Kosoven???
   Iku lidhja dhe urrejtja ndaj te krishtereve! Sot flitet anglisht dhe besohet vetem ne nje Zot…EKONOMIA!
   Pinxho katrani! Lexo me shume sesa shkruan budalleqe!

  3. bregdetari says:

   Je vertet penxho. Hala me shekullin e kaluar ti. Gjaur i thoshte turku dhe ti turqi duket se ke mbetur

  4. hahaha pinxho kapellja,
   do ti ket nis me Fax fotot e Rames , Vucici .
   O politik kurvash kjo .
   Thuj c’e gjeti Ramen tani .
   Plasi histeria ke komshia. Si e qunin kte grekun mo ;
   Kurvias Rradikalias Elenikos !

  5. Gregor says:

   Sa te shkon vete-emerimi PINXHO, apo nuk e di kujt i thone pinxho.
   Nje pinxho nuk mund te kete me shume mend se kaq sa ke ti.

  6. Julian says:

   po pra tamam perse mutin vjen ketu ky?
   se mos na ben ndonje deklarate bombastike

   http://bit.do/Greku-vjen-ne-Shqiperi-per-te-dhene-deklarata-historike

 2. net says:

  Ky dhe shume si ky mund te vijne ne vendin tone vetem po te thone shehadetin, La ila ilalla Muhamed resul allah dhe te konvertohen ne fene e allahut xhelele xhelalu, ne fene e vetme te vertete.Ahere mire se te vijne, ne te kunderten te kuputin qafen .

  1. arsen says:

   O [email protected]
   Xhelele e xhelalu…te doli bosh! Ke 2 vjet qe te rre menia se Greqia do falimentoje e se Turqia do ta hypi ty etj etj urrejtje per njerzit si ty!
   Gabove rende o Xhelele e resul allah!
   Greqia dhe Shqiperia kane qen dhe jane vende te krishtera! Po te pelqeu! Nese jo?!!
   Mer benevreket e ik e pirdhu aty ku njerzve ju ka zene bytha merimanga nga uria!

  2. hak fjele! says:

   …bile bile allahile, ne kufi te nxjerre edhe ate mikun, po nuk qe bere synet, te keputi qafen andej nga erdhi. pisanik nuk duam ne ketu, jo po ta dini…
   LOL

 3. Ilia says:

  Per kete thone qe rrjedh nga familja arvanitase cipas …ky e meriton nga te paktet shtetes te atij shteti qe meriton respekte.vetem duhet ta thote qarte qe gr Nuk eshte kunderEU

 4. kuq e zi says:

  kujdes z.rama
  po kerkojne pak skene rajonale qe nuk e meritojne
  me kater shtete kufitar tre kane probleme dhe po luajne karten e opozites duke e ditur qe qeveria greke loboi per berishen
  gjer sot kane pasur loje te lehte me ne sepse me serbet ishim ne lidhje zero
  prandaj injoroi gjersa te lidhim mardhenie normale me serbise keshtu kuptojne qe superioriteti qe mendojne qe kane ndaj nesh nuk i con gjekundi
  me greket do ishim vertet vellezer nqs ceshtja came do zgjidhej por greket vellezerit i zgjedhin nga feja dhe jo nga gjaku prandaj boll me politike fallse me pare te shtrohen problemet me mire per te gjithe

 5. bregdetari says:

  Je vertet penxho. Hala me shekullin e kaluar ti. Gjaur i thoshte turku dhe ti turqi duket se ke mbetur

 6. kuq e zi says:

  z. net
  ti qenke me islamin si jane greket me otodoksine pra njelloj
  une mendoj se jemi superiore ndaj tyre sepse arrijme te arsyetojme mbi fete prandaj nqs e the si batute qesha dhe une
  por po qe se ka kuptimin e mire te fjales je pakice e vogel ne shqiperi

 7. illyrians says:

  Aleksander,
  mos u bej i paditur dhe mos bjer ne gracke, Pinxho Kapellja eshte Turkofagosi, qe si gjithmone kerkon te fuse spica fetare..!!! Ai greku mire se te vije ne Shqiperi, nuk i prish pune njeriut, as myslimaneve dhe as katolikeve..

 8. Vk says:

  Ve bast qe per here te pare Greqia do beje leshime historike ndaj nesh…

 9. ARIAN says:

  PO LE TE VIJE KY I MAJTE ESHTE , NE VOTIMET PER PARLAMENTIN EVROPIAN AI PERFAQESOJE KOMUNISTET E EUROPES KRIJOJ KUALICION ME PARTIN E MAJTA EKOLLOGJIKE ITALIANE ME PRESIDENTIN E RAJONIT TE PUGLIA NICHI VENDOLA , ME MIRE KY SE ATO RRACISTET E TJERE

 10. Moisi Golemi says:

  Aleks Cipra eshte lider i ri, modern dhe i respektuar. Partia e tij, SYRIZA, nuk eshte ekstreme e majte, por diku mes te majtes dhe ekstremit te majte. Jane miqte me te afert te shqiptareve dhe armiqte me te eger te Agimit te Arte. Ardhja e Aleks Cipres na nderon. Ai nuk ka mentalitetin shovinist te qeverive te djathta e te majta greke. Mire se te vije.

 11. Trapi says:

  I mirepritur,eshte goxha djale,mbeshtet te drejtat e emigranteve,dhe eshte i pa korruptuar deri tani….Miresevjen…

 12. WEB says:

  Mire se vjen zoti tsipras ,europeist ,njeri i formuar dhe i hapur ,lufton per nje europe sociale ,njeri i ngritur dhe i intelektit ,ky njeri i duhet greqise sot ,dhe shpresojme qe rama te ndjeke rrugen e tij

 13. Zigur Qarri says:

  Entuziazmi ne fund.
  Programi i SYRIZ-es eshte nje program sa social aq edhe miqesore me fqinjet.Por a e merr dot pushtetin SYRIZA deri ne ate mase sa te zbatoje programin e saj?Qendrimi i te majtes greke ka qene pozitiv ndaj Shqiperise ne kohen e luftes,por kohet kan ndryshuar dhe e majta greke nuk eshte me ajo e dikurshmja.Grekeve te sotem u jan shplare trute nga Kisha dhe nga politikat konservatore,dhe kjo e ben te veshtire nje realitet te ri ne marredhenie me fqinjet e tyre “armiqesore”.Shpresojm qe SYRIZA te fitoje ne menyre absolute,si prova e fundit e qendrimit te politikes greke ndaj Shqiperise.Nese problemet mbesin pezull edhe me ardhjen e SYRIZ-es ne pushtet,atehere do te varroset pergjithmone çdo shprese per marredhenie te mira me Greqine.

  Në shkurt 2013 SYRIZA shkarkoi perfaqesuesin e saj ne komisionin per te drejtat e njeriut ne Parlamentin grek,Nassos THeodoidis.Shkaku,sepse kishte thene hapur qe ishujt IMIA i takojn Turqise dhe jo Greqise duke i permendur edhe me emrin turk,KARDAK.Nassos THeodoidis deklaroi se,Greqia duhet te rrespektonte distancen 12 milje detare me Turqin,si edhe sovraniteti i Greqise eshte nje shpikje(nje karrem) per te mashtruar masat e shtypura.SYRIZA u distancua nga deklaratat e tij,prandaj edhe e shkarkoi.

 14. Mallakastrioti says:

  @@@ zigur Qarri! Pershendes, tama ashtu eshte,dhe Greket paten fate qe jane ne NATO, se ne Gushtin e 1996-tes,kur edhe ndodhi Incidenti i ishullit “Imja”, ku nje Komando Specjale Greke Humbi Per Lesh,se ja futen Turqit Helikopterit ushtarak greke, me raket…
  pikerisht ate Kohe Presidenti Amerikan Klinton Deklaron:Nuk eshte vone per te vene ne Vende Gabimet e Historise, duke ju referuar Kosoves..
  1-Alexis Cipras,nuk i Fitoj zgjedhjet ne Greqi, sepse kerkoj qe te mos Njohe Borxhin e Jashtem qe ka Greqia pre 300-miljardesh, nese vjen ne Pushtet..Prandaj Gjermania beri c´eshte emundur qe te mos Fitonte ai,si dhe ai ka ne Programe Kthimin e “Dhrahmise” Greke, duket se kete te fundit e “Diskuton”..
  2-Sa i perket zhvillimeve te Marrdhenjeve me Shqiperine ky Aleks i Moderuari,nuk heq dore nga Deti dhe Vorio-Epiri…shkurt te gjithe Derrat greke nje Turi Kane..nese eshte i nje Miqesie te Mire me shqipetaret ather te Njohe Gjenocidin e Grekeve kunder Cameve -Shqipetare,te heqe Gjendjen e Luftes, dhe te mbylle Sillogjet e Vorio-Epirit….ather themi se Aleksis Cipras eshte Miku i shqipetareve…
  @@ Cipra..tingellon ..Cipa…Cipura…Cupra…nje Fjale me Kuptime sa nga Gjuha Shqipe ..Greke dhe Turke….hajde gjeje dhe merru vesh me “Cipen”…koha do te tregoj se sa “Cipe” ka ne Marrdhenje me ne Shqipetarwet….lol

  1. Zigur Qarri says:

   Mallakastrioti,te shohim se ç’te re do te sjelle nese vjen ne pushtet,nese vjen.Megjithate,shpresa vdes e fundit,le te shpresojm.

   Disa pika nga programi i SYRIZ-es:

   1)Rinegocimi per stokun e borxhit per uljen e perqidjeve te interesit dhe ndaljen e kthimit te borxhit derisa te riperterihet ekonomia greke dhe rikthimi i vendeve te humbura te punes.
   2)Rritjen e taksave per biznesin e madh ne mesataren Europiane.
   3)Futja e nje takse per transaksionet financiare dhe nje takse te veçante per mallra luksoze.
   4)Ndalimin per spekulimet e derivateve financiare.
   5)Masat per te luftuar sekretin bankar dhe largimin e kapitalit jasht vendit.
   6)Reduktime drastike ne shpenzimet ushtarake.
   7)Rritja e tatimfitimit mbi te ardhurat me 75%,kjo per te gjith te ardhurat mbi 500 000 Euro.
   8)Duhet te garantohet ndarja e Kishes nga Shteti.
   9)Te hiqen privelegjet financiare per Kishen dhe industrine e ndertimit te anijeve.
   10)Godinat qeveritare,te Bankave dhe kishat mund te perdoren per te pastrehet.
   11)Duhet te negociohet me Turqine per merredhenie te qendrueshme.

 15. Arben says:

  NE QERSHOR MOT, KY BEHET KRYEMINISTER, DHE ESHTE I VETMI QE NGRITI ZERIN ME TE MADHE KUR GREKET HAPIN E PININ SI DUCJA ME PARA TE MARRA KREDI.

  TE KISHIN DEGJUAR NDOPAK FJALEN E KETIJ, TANI NUK DO ISHIN DUKE I RENE KOKES ME GRUSHTA.

 16. Jam plotesishte dakord ,me komentin e Zigurit.
  Cipura,eshte nji lider shume popullore ne Greqi. Ai ,ka ne partine e tij shqeto shqiptare qe kane kandiduar per bashkite.Aleksi ,eshte nji djal dhe politikan ,qe po moren pushtetin (ka shume mundesi te fitojne) do te koordinoj shume natyrshem me te madhin Rama !
  Dhe ai eshte kunder europianeve ,por mesa duket e ben vetem per pik politike .
  Europa do ti kerkoj Aleksit disa gjera te vjetra per shqiptaret dhe do ta ndihmoje ekonomikisht.
  Keshtu ,besoj se me greket do te kemi nji epope tjeter vetem po fitoj ky . Qe ne gallopet qe behen ,ai eshte shume perpara.

 17. Adi says:

  Kjo eshte e vetmja parti qe eshte perplasur shpesh me Xrisoevgjitet raciste per te mbrojtur te drejtat e shqiptareve dhe te huajve te tjere ne Greqi. BE i ka vene damken radika se ky eshte i majte dhe ka kerkuar largimin e Greqise nga eurozona

 18. Misri says:

  Ata qe shajne ja kan futur pordhes kot. Partia e ktij ka mbeshtetjen me te madhe te popullit grek sot. Nuk mund ta themi si te majte radikale por thjeshte te majte. Posicionet e ksaj partie per emigrantet shqiptare e te tjere jan pozitive e nqs ngrihet ne pushtet do perpiqet ti permbush te drjetat e tyre. Greqia nuk eshte vend racist per mua sic mendojne ne Shqiperi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *