Mbretëresha Teuta, edhe njëherë për fitoren e fundit. Romani i Mira Meksit, ndez kuriozitetin e lexuesit shqiptar

10410339_10152917620892044_873458990511660663_nAty, është një gjarpër që rrëfen. Ka jetuar në trupin e Teutës duke ndjerë me të çdo frymëmarrje, fitore e humbje. Ngjarjet zhvillohen në Risani, sot në Mal të Zi.

Personazhi 2300 vjeçar i mbretëreshës Teuta ka ngjallur interes të madh në Panairin e Librit. Romani i ri i Mira Meksit, “Mallkimi i priftëreshave të Ilirisë” ka shitur 3000 kopje në vetëm dy ditët e para të festës së librit.

Bota ilire e shekullit III para Krishtit na shpërfaqet pothuaj e gjallë. Përshkrimet janë tabllo, ku detajet janë të qarta në çdo qoshe. Mbretëresha dhe gjenerali, lufta e mbijetesa, Iliria në kohë të lavdishme vijnë në romanin më të ri të shkrimtares Mira Meksi “Mallkimi i priftëreshave të Ilirisë”.

Të gjitha janë ringritur pas hulumtimesh që kanë zgjatur vite, nga autorët e lashtë tek zbulimet e sotme. “Për të shpalosur në gjerësinë e kozmosit, por njëkohësisht në detaje të holla jetën, ngjarjet, lavdinë e Ilirisë dhe të Teutës në vetëm tri vitet e sundimit të saj (230-228 p.K), por për të pikturuar edhe dashurinë pasionante, keqkuptimin tragjik, tradhtinë, robërinë, dhe në fund, vdekjen, duhej në të vërtetë një rrëfim përtej të zakonshmes, një rrëfim mitik. Dhe rrëfimi mitik bëhet nga kujtesa e hyjnishme e gjarprit të skalitur si tatuazh në trupin e Teutës”, ka thënë Meksi për romanin.

E dyzuar mes dashurisë e Luftës, për Mira Meksin, Shpirti i Teutës është për Ilirinë, ndërsa zemra e saj i është përkushtuar një burri të vdekshëm. Mbretëresha e Ilirisë ishte e dashuruar dhe kjo ndjenjë është një prej linjave më të thella të romanit “Mallkimi i priftëreshave të Ilirisë”, aq sa mund të thuhet pagabueshëm se ky roman është një roman për dashurinë.

“Faltaret e Ilirisë, rojtaret e misionit hyjnor të Teutës i druhen shumë dobësisë së zemrës njerëzore të Teutës, e cila mund të dëmtojë misionin e saj. Dhe marrin masa. Për t’iu përgjigjur pyetjes suaj: po, mbretëresha ilire sakrifikoi jetën në emër të dashurisë, për të mbrojtur Ilirinë”, është shprehur autorja./j.h

REMOTE_ADDR:[]

37 komente në “Mbretëresha Teuta, edhe njëherë për fitoren e fundit. Romani i Mira Meksit, ndez kuriozitetin e lexuesit shqiptar”

 1. robert th. says:

  Eh, por sipas ligjit romak ajo nuk ishte ne rregull, ndaj dhe perfundoi se fundi e lidhur. Po nejse, historia i ka keto.

  1. Pelasgian says:

   Po Romaket ishin Pushtues o robi !

 2. Budallepsja e atij populli po njef nji vrull te ri nen ,
  epoken e shkerdhatokratise blue .
  Teuta i kalorson gjarprit me origjine greke dhe saga arrin nga lashtesia deri ne kohet moderrne ,ku teuta na behet deputete PD-se dashuruar me gjapri gjenerali grek Janullatos.

  Na Afrik nji shkrimtare /shamane kishte shkrujat nji liber mbi prejardhjen e fisit ,ne kohen kur ata jetonin ne kanibalizem dhe libri kishte nji interes te papare brenda fisit .Pritet te perkthehet ne shqip kto dite ,ne nji x shtepi botimi .Lexim te kandshem.

  1. Dean says:

   Eshte ROMAN,o Kafshe,NUK o Shkence.
   1 Roman eshte kryekeput Subjektiv/trillim.si puna e Harry Potter.
   Qysh Kur ,Qenka e ndalur te shkrush ne Shqip mer plep?!

   1. Guri says:

    Dean ,qeke baxhell fare nga goja bre .
    Nqs dikush ktu jep mendimin e tij per temen ne fjale lart ,
    ty s’te jep njeri te drejten te ofendosh te tjeret ktu .
    Kush je ti ,qe shan e ofendon ktu komentusit ,qe nuk kane mendimin tend ?
    Je normal ti, apo vuan nga dicka .Nji njeri normal nuk acarohet pa arsye e sulmoj tjetrin ,sepse ai ka nji mendim ndryshe mbi nji teme te ketille romanesh feminore. Kujdes pak edhe nqs je moderator ktu ke mero baze dhe si poston ,duke censuruar komentet tona . Ne cilen epok jetoni ju aty akoma ,sepse ktu duket dicka nuk shkon.

    1. Dean says:

     Edhe ti,Guri,nuk qenke keq nga goja.Tip baxhelle dukesh edhe TI.Megjithate duket se nuk e ke idene se cfare me shtyu te pergjigjem ne ate menyre dhe s’e paske kuptuar HELMIN e komentit te mesiperm.Une nuk jam shume instiktiv.Ne shumicen e rasteve jam racional dhe cdo gje qe them,apo bej,i bej me dashje.Dhe pergjigja e mesiperme eshte e tille.Une doja t’a ofendoja,komentuesin e mesiperm,pasi edhe Ai ben po te njejten gje me mua dhe jo Vetem me mua.Dhe e bera.Po si me “ofendon” ai?! Kjo eshte Ceshtja,pasi LESHKO si puna jote dhe e Lahutes,me poshte,nuk kuptojne.
     Une jam Shqiptar,me te gjitha vetite e mira dhe te keqija qe mund te mbarti ne vetvete Identiteti Shqiptar dhe reagoj kur dikush me Ofendon,Perbuz,Poshteron…etj.Komentuesi i mesiperm,ne menyre te “Letrare”,hedh ne “treg” idene se Shqiptaret,nuk duhet t’i Rreferohen periudhes ILIRE,pasi eshte Mekat,eshte Qesharake,Absurditet…etj.Paragrafi i pare i komentit te tij eshte 1 Perzierje e neveritshme e Cinizmit,Sarkazmes dhe Ironise,e megjithate Komentuesi Deshton te percjell i 1 mendim te qarte Ke lexuesi.Eshte thjesht 1 RREMUJE,qe vetem ai Deshtak mund t’a kuptoje.Ndersa ke Paragrafi i 2-te,Deshtaku e kristalizon me teper LIGESINE e Tij duke hequr 1 paralele midis “fisit kanibal Afrikan” dhe reagimit te pritshem te lexuesit Shqiptare.Pikerisht,Ketu u ndjeva i ofenduar dhe reagova ne ate menyre dhe nuk behet fjale per “kritiku kopetent”,sikur shprehet Deshtaku tjeter,Lahuta,apo per “mendim tjeter”,Sikur shprehesh Ti i nderuar Profesor.
     Kapish,baxhell?
     Une jam i bindur,se DESHTAK si puna jote,e Lahutes dhe e Deshtakut te mesiperm,nuk do te ngurronit te quani Kulture dhe Civilizim te Lashte ndonje Liber apo Perralle per “kuaj qe fluturojne” dhe “gjarperinje qe kendojne”,e megjithate Alarmoheni kur 1 shkrimtar/e Shqiptar merr mundimin t’i rreferohet periudhes ILIRE,per te shkruajtur 1 novel/roman qe ne fund te fundit eshte kryekeput Subjektiv dhe Trillim.
     p.s.,Komenti I’m Vlen edhe per kete Deshtakun tjeter me nickname “u aaaaaaaa”

     1. Tironci Lugano says:

      Dean
      Iken vjen, iken perseri, spo te mor vesh mer cun..
      pershnetje

      1. Dean says:

       O bo KEQ per Pare plako,hahahaaaa…..prandaj.
       Pershendetje edhe Ty,TL.
       Edhe “plakun” po t’a Zuni syri boj te fala.
       Gjith t’mirat.

       1. Tironci Lugano says:

        Dean
        Perse Lale kur paska qen noj here mire per ato te shkretat? hahahah

        1. Wendy-B says:

         @Dean
         Me ngeli hatri mua qe s’ me ke pershendet, se me Tl takohemi ndonjehere 😛

         1. Dean says:

          Hahahaaaaaa…
          Ty te shikoj perdit ne Ender,Wendy-B,prandaj nuk te pershendeta.
          Problemi eshte se Une kujtoja se edhe TI me shifshe,por Duket se kam gabuar.Pastaj,ti nuk je ne 1 nivel me “plakun”.Ti ke status te VECANT……..lol
          Pershendetje dhe Gjith te mirat per vajzen e mire Shqiptare,Wendy-B.

        2. Dean says:

         Ne kohen e Firmave,mer lal.Harrove ti?!
         Hajshim e pi im per 7 pal qejfe e s’na u dridhte syri fare.Pret tona hajshim,por te pakten nuk kishim frike,NDERSA Tani,qe jena djeg,ene paret tona kemi frike me i konsumu…..hahahaaaaaa

   2. O dean shko gjej nivelin tat e bisedo cfar te haj ty .
    Nuk e kupton se cfar kaqoli je ,duhet qe ta veme ne dukje ne .
    Ngeli letersia ta diskutojn idiote interrneti si ty .
    Nuk eshte cudi qe testet e psikologeve europiane kane vene shqiptaret ne vendin e pare , te njerezve idiote ne komunikim , njerezit qe urrjen pa arsye bashkatdhetarin , qe kundershtojn paditur perse (?) duhet ta bejne nji gje te tille (!) , qe jane hipokrite ,tinzar,e qe s’afrojn asnji llogjike e kultur te pranushme per shoqerine europiane ,
    njerez te frustruar shpirterisht te cilet shperthejn ne agresion te tjerve paarsye ,njerez qe urrejn paditur perse (?), njerez me menyra te ndyra qendrimi njerezor kundrejt tjetrit ,njerez qe i mungon qetsia mendore por histerik,njerez qe hyjne ne cdo debat pa patur me te voglin njohuri mbi Temen ne diskutim ,por qe i lejojn vetes gjithcka si IDIOT,njerez qe nuk njohin asnji princip njerezor e rrespekt ne komunikim , pra kjo eshte shqiptari internetit ,qe ti e portretizon me se miri . Mesoni te jeni njerez dhe vini ne funksion llogjiken njerezore ,mesoni te kuptoni se kjo bote pa principe njerezore nuk eshte e mundur dhe kufizoni halucinacionet ,ne te mir tuajen .

     1. Pelasgian says:

      O Lal …ai eshte shkavelli ( serBARBARI ) i forumit . Shiko se eshte i njejti person me shume nick-e . Sa here qe flitet per sport apo per histori te Shqiptarve del nga strofkulla e shkavellave edhe fut percarje . Mos kerko diskutime me Barbarin , q……iiiiiiii ” sestren ” pa asnji meshire !

      ( U aaaaaaa )

      ( U aaaaaa ha ha )

      ( Tuk tuk tugano )

      ( guri )

      ( halucinacionet e sestres Slavica kurvi….cccca )

      ( kritika vs trurit lajthit ne shpell )

      (krtiku i hapur )

      ( fitore islam )

      ( shqip )

      ( xhaferri )

      ( vallahi bilhai ) <— shikoji me vemendje dhe do kuptosh se eshte i njejti person me probleme te medha psiqike !

      PSYCHO BARBAR QE VUN NGA KOMPLEKSE INFERIORITETI!!!

      Mendoj se ja vlen me e lexu ( sidomos atyre qe u pelqen shume historia dhe ti je 1 nga ata 🙂 Prsh Dean djali !

      1. Dhe ti je putatina e e interrnetit NOoooooooooooooo 😉
       Hi – Hi

      2. Dean says:

       Pershendetje,edhe ty,Pelasgian.
       Ndersa,per ate mesiper,as nuk e mora mundimin me komuniku.

 3. u aaaaaaaaaa says:

  Harry Potter ne versionin skipetar!
  haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa-haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  k
  Kta paskan dal komplet si popell jasht shinave
  Kur ka dal prej spitali e ka shkrujt kjo ket Roman hahahahaha
  Te shkretet qekan ne fazat e fundit

  1. komunalja says:

   Qenke debiloviçiotis!

   1. komunalja , dole nga puseta ti ,apo e kan vjedh kapakun femijt e tu dhe cu me shit ,me fitu noj pare me ble dicka .
    Tani kuptoj perse jeni kaq ordiner ne shprehje ju .

    1. komunalja says:

     Hi palla! Thjesht më konfirmove!

     1. Hahah, cfar mi punonjse komunaleje ?!
      Mos bo sikur me pare se kishe dit ,se cila je 😉
      Leni kto mos bo debilen se sbo . Hajt pra kalohe me noj gote ashtu leht .
      I ka jeta kto . Per aq vle ti .S’duhet me pretendu aq shume . Hajt pra shnet e booth tforta.

      1. komunalja says:

       Epo motra, po më shave skipetarët ke punë me mua! Hajt tung!

       1. Waaw ,ke fillu me gjuhen e hales tani eee !
        Ok pra me qe ju kerma interneti kte gjuhe kuptoni merre pergjigjen ;

        O m’hongsh KARIN ti mua ,kur bon edhe skiptarin ti ktu .
        Ju jeni nji grup shkerdhatash interneti ,qe eshte injorim tju quash shqiptare ,se pervecse turperoni me prezencen tuaj figuren e Shqiptarit ,nuk sillni asgje tjeter ktu per shqiptaret ,vetem ate kulture halldupesh qe per kte bote i takon shoqerive qe jetojn ne WC.

        TI komunalja,
        dhe kto kompagna e halese tende ,
        Dean ,
        Tiranci Lugano,
        Pellasgian,
        etj sharlatan interneti .
        Hajt shko e futu atje ku dhe te takon e mos mu drejto me mua funderina te ksaj Bote.

 4. Lahuta says:

  Po e le romanin e Mires qe ta gjykoj kur ta lexoj se me terhoqi vemendjen mendimi i Gurit qe vazhdon ti heq veshin Deas. Nje liber mund te mos te te pelqeje. S’te detyron njeri te mundohesh duke e cuar deri ne fund. Po te drejten per te lehur ne FB, ku e gjen? Pra mendoj se Guri ka te drejte t’i kthehet ha…ha…hase qe na ben kritikun kopetent.

  1. Guri says:

   Tingelloke po aq pirmitiv sa dhe tingulli lahutes o i mjer .
   Nuk e di se per cfar lehjesh te dalin ty nga ajo kafk ku qarkullojn vetem tinguj lahute ,por nqs do ti referohemi lehjes ,ajo i ngjan ksaj tendes dhe atij/asaj “deas” qe tregon qart ,se cfar eshte ne menyren si shprehet . Nga eksperienca ime personale me njerezit un di se, diskutohet ndermjet njerezish nuk shperthen ne histeri ,si i dale nga nji x spital .

   Nqs jeni te afte per te diskutuar ,mos bllokoni pergjigjet ,si e keni ne mode ,sepse kjo le te kuptoj ,inferioritetin tuaj e jo evtem .
   Se un jam kompetent ,kte nuk mundesh ta veshe ne dyshim jo ti ,qe qeke pak i cunguar ne llogjiken e kulturen tende ne komunikim ,por asnji qe nuk ja ka iden se me ke flet . Prandaj nji keshille per ju : Kontrolloni mendimet me pare se ti leshoni ato te dalin jashte kafkes tuaj ,nqs keni mendime .Flisni gjuhen e llogjikes nqs nuk i trembeni asaj njerzore.

  2. Meso te flasesh o lahut ,tru i lashte ,
   shkruhet KOM_PE_TENT, ko kopetent o tru i cunguar .
   Guxoni dhe te hyni ne diskutim ju qe jeni kaq primitiv si njerez .
   Kjo eshte fatkeqsia e kultures shpelles ,se besojn ,meqe zbriten qyteteve ,mundet ti lejojn vetes gjithcka .Kjo eshte narracion lahute .
   Kufizoni demin qe i beni ksaj shoqerie o te mjer .

 5. Ne shqiperin e sali berishes shoqeria shqiptare njohi cdo form perversiteti
  dhe kjo nuk mundet mos te rreflektoj sot ne cdo fushe te jetes ,ne cdo aspakt te shoqerise shqiptare.
  Nuk e di se cfar sensi ben kjo menyre te bombarduari rinine shqiptare me
  shkrime perverse ,si kjo qe nuk i afrojn asgje rinise ne ate vend .
  autorja duket sikur ka jetuar ne shpellen e gjarprinjve dhe eshte frymezuar nga gjarprinjt ,ose ne koken e ksaj femre kane strofkullen gjarprinjt ,perndryshe per cfar gjarpri halucinon kjo ? Mos shikon video pervers ku femrat fusin gjarprinjt brenda ,dhe kjo duhet te perbej nji roman sot ? Sa te cmendur duhet te jen njerez te tille qe guxojn te tilla idiotizma .Per kto gharprinj e endrra me gjarprinj ka nevoje ajo shoqeri sot ? Un do thoshja jo .Aspak .
  Nuk e di si funxionon ne ate vend letersia ,kujt bote i referohet dhe se kush kontrollon ate cfar i afrohet publikut dhe cfar efektesh kane shkrime te tilla ,qe i cojn te rinjt ne nji bote halucinacioni ,te nji realiteti te cmendurish ,por mesa duket ktu s’ekziston asnji mekanizem ,i cili do te sherbente si nji rregullator i asaj qe i afrohet lexusit shqiptare .
  Mbas filmave horror, porno,x1.x2.x3.x4 etj filma pervers qe televizioni top-chanell i beri dhe vazhdon ti beje brain washing ,atij publiku i lire e i pakufizuar ne cmendurine e tematikave te filmave ,iqellimisht i orientuar nga x projekt ,duke degjenuar e shthurur rinine shqiptare (rezultatet jane te dukeshme ne kte rini) ,kjo cmenduri nuk njeh kufi edhe ne gjasme shkrime ala hari poter . Demokracia te dashur krijues nuk mundet te jet abuzim i qellimshem perfitimi ,me cdo kusht e menyre ,duke shkelur mbi gjithcka ,mbi cdo rregull ,cdo princip ,cdo moral ,cdo kulture njerezore . Per cilen Bote pregatitet kjo rini ? Per cfar bote ,ate tiluzionare ? Ate bote e cila ekziston ne kokat e te cmendurve ,qe i shiten publikut shqiptare si krijues ? Nji krijues ,nji Televizion ktu ne perendim , eshte i kontrolluar nga kritika e shtetit e cila lejon ti afrohet publikut ajo e cila ka nji sens per publikun e aspak narracione te truve te pakontrolluar . Ne nji vend ,ku nuk ekziston kritika ,e kjo jo vetem mbi letersine ,lulezon gjithcka pseudointelektuale ,gjithcka qe i shkon ndermend dikujt ,gjithcka i lejon vetes nji person i papegjegjshem . Natyrishte nqs do shikojm censuren qe aplikohet akoma sot ne kte shekull ,ne faqet e kontrolluara nga klane te ndryshme ,e se nuk ka asnji faqe interneti ku te diskutohet mbi artin ,letersine ,krijimin,televizionet ,kulturen ,etj ,ndejn vetem keqradhje . Te krijohet idea se shqiptaret sjane akoma te lire ,por diktaturen komuniste e kan coptuar ne diktatura te vogla klanesh ,qe i sherbejn perfitimeve te veta e aspk popullit . Turp.

 6. qytetari shqiptar says:

  Si mundet te diskutohet me idiote si ju mbi kulturen apo gjithcka tjeter ,
  kur ju moderatore nuk postoni pergjigjet ,pra nuk lejoni debat ,qe per nji bote njerezish normale ,eshte dicka normale .
  Kaq te semur sduhet te jeni ,ju lutemi . Jeni ju njerez normal ,apo me aftesi te kufizuara mendore ,qe verponi si njerez me te meta ,si histerik agresiv.
  Nji shoqeri normale ,qe si trembet mendimit e diskutimit ,nuk mbyllet ne “shpell” sepse nji veprim i tille ,e vetperjashton nga njerezimi ,e pse jo e depreson . Doni ju te vuani nga depresioni ? Sigurishte qe nji njeri normal do pergjigjej jo . Se ku ju ,beni pjes tani ,ne cfar kategorie njerezish te ksaj bote ,do ta tregoj qendrimi juaj ktu ne vazhhdim . Mua sdo me shqetesonte asnji lloj reagimi juaj . Qetesihuni njiher ,ctensionohuni ,lerini nervat te dalin nga koka jasht ,merrni frym thell dhe mendoni pastaj si njeri . Kjo eshte nji terapi e thjshte , qe duhet ta aplikoni ,sepse ju vjen ne ndihme .

 7. shqip says:

  Si mundet te pretendojm shkrime ndryshe atje ,kur shikon se cfar shoqerie eshte ajo ne shqiperi ,e cila 24-vjet duartrokiti nji te cmendur qe i shkaterroj jeten shqiptareve ,i shperfytyroj si njerez ,duke i bere te tallet bota me ta !
  Kjo shkrimtare eshte pjes e ksaj shoqerie eshte nji produkt i ksaj shoqerie ,pra cdo pretendim per nivel ne shkrime ,deshton perball atij realiteti halucinant, ku nuk funxionon asnji lloj llogjike ,por vetem llogjika e cthurjes totale ,e lajthitjes se grupimeve e klaneve ,te cilet gjithcka bejn e kane ne funxion te perfitimeve personale ,e aspak asaj qe do kishte te bente me letersin ,publicistiken,artin,kulturen e vertete .
  Sigurishte qe koha do zbardh gjithcka .

 8. Elvira says:

  Nuk kam lexuar ndonjeher liber te till. Mos u merni me idiotesi, por lexoni librin dhe shijoheni. Qenka nominuar per cmimin e princit te Asturias thote daily news

  1. Fitore islam says:

   Po shume e vertet elvira kam nigjue se edhe ne bangladesh eshte nominuar .
   Kjo eshte duke ja kalu asaj nares tjeter lleshnjaku ua-ha-hahahahahahaha

 9. Agron says:

  Kjo “shkrimtare”nuk na spjegon pse I thonin anglisht Ilyret Papait Prift nga PRIEST, shkence nga sience, picit nga pusy, bytha nga both-room d.m.th dhoma e bythes, liqenit nga lake, semure nga sick, v-dekje nga deth, varos nga bary etj etj etj.

 10. skenderi says:

  cfare debati i nxehur midis kujt ?? komentuesve me pseudonime,

 11. xhaferri says:

  Pune shkerdhatash interneti amon .Njera me bushter se tjetra .

 12. vallahi - bilahi o cmen mileti says:

  Kjo i ngjan nji shperthimi orgazme lope ne tru, loooooooooooooooooooool !
  Merrni masat sa me par ,shifni si po na hikin per lesh ,
  analistet e kombit ,njoni pas tjetrit ,
  dje o shtru n’urgjenc muqi nano pi skrapari .
  Te pakten na kurseni femrat intelektuhale sepse kushedi ndonjiher na hyjn ne pune 😉

 13. hunjati gjak iliri says:

  Nje pjese e komentuasve komentojne paditurin dhe armiqsine e tyre qe kane kundrejt realitetit historik shqiptare.teuta e tradhetuar nga gjarperi DHImitri i pabes ashtu siç e kane tradite grekerit.Ai ne bashkpunim me romaket i dha mundesin atyre te zbarkonin ne ishullin e korfukit,icili ky ishull ishte besuar DHimitrit nga ana e Teutes. Ketu nisi goditja e pare ne dem te Ilirise.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *