Shefi i Zyrës së Serbisë në Prishtinë, ndihet i fyer kur përmendet genocidi serb

dejanZyrtari ndërlidhës me Prishtinën i Serbisë, Dejan Paviçeviç, është ndjerë i provokuar nga një deklaratë e kryenegociatores së Kosovës në dialogun e me Serbinë, Edita Tahiri.

Paviçeviç ka qenë duke u larguar nga tryeza e organizuar me rastin e publikimit të raportit “Monotonia e qytetëruar”, që ka të bëjë me mbikëqyrjen e implementimit të Marrëveshjes Kosovë-Serbi, i realizuar nga BIRN Kosova, Qendra për Transparencë, Hulumtime dhe Llogaridhënie (CRTA) nga Serbia dhe Internetës Kosova, pasi Tahiri ka përmendur historinë negative në mes të Kosovës dhe Serbisë, duke thënë se në Kosovë asnjehërë nuk do të harrohet genocidi i shkaktuar nga Serbia, raporton Koha Ditore.

Por, natyrisht ne si shtet dhe si popull këtë histori asnjëherë nuk mund ta harrojmë, sepse ka të bëjë me një histori të genocidit, të cilën Serbia e ka bërë në Kosovë, dhe përkundër faktit që opinioni publik nuk ishte pro këtij dialogu, ne si udhëheqje dhe të gjitha institucionet u përcaktuam pro, sepse me këtë rast kishim parasysh se mund të përmirësohej jeta e qytetarëve dhe që shteti i Kosovës dhe i Serbisë të afrohen me Bashkimin Evropian”, tha Tahiri.

Pas kësaj deklarate Paviçeviç ka thënë se nëse debati vazhdon me këtë temë, atëherë ai do të largohej.

U përmend çështja e genocidit dhe me të vërtetë nuk mund të lejoj që të akuzohet Republika e Serbisë në këtë mënyrë, pa ndonjë nevojë ose arsye.

Shpresoj që nuk do të flasim për këtë, ose në të kundërtën do të më duhet të dal nga kjo konference, sepse nuk mund të lejoj që Republika e Serbisë të akuzohet në çfardo mënyrë”, ka thënë Paviçeviç.

Mirëpo ai ka vazhduar të qëndrojë vetëm pasi organizatorët e kanë lutur të rrijë dhe të vazhdojë debatin për raportin e publikuar./b.l

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Shefi i Zyrës së Serbisë në Prishtinë, ndihet i fyer kur përmendet genocidi serb”

 1. Perse dijn te fyen kriminelet ?
  Futini nji hu bythes qe tju kuptoje pastaj .

 2. VL says:

  U fye perfaqesuesi i vendit qe ka bere genocidin dhe jo viktimat qe e kane vuajtur ate,e pike e zeze…

  1. MERITONI says:

   paramendone se deri ku shkon poshtersia?!
   ndjehemi te fyer?
   per çka ndjeheni te fyer?

   -per ate se,keni vra femije?
   -per ate se,keni dhunu gra?
   -per ate se,ende 1500 kosovare nuk dihet se ku ia kane varret?
   -per ate se,300 mije kosovare ne vitin 1991,i keni perzen nga puna,vetem me nje dekret?
   -per ate se,eshte bere plaqkitja shekullore,fabrikat jane zbraze nga makineria shume moderne,te gjitha i keni qu ne serbi?
   -per ate se,keni marre kredi ne vler prej 1.5 miliarde DM.ne emer te kombinatit trepça,si garantues,edhe sote ky kombinat nuk munde te privatizohet,sepse firma greke MITILIONIS,pretendon mbi pronsin e ketij kombinati,kjo kontrat eshte nenshkru ne vitin 1994,nga sllobodan millosheviqi!

   race e poshter,race gabele,zoti ju vrafte!
   keni vra 300 mije njerez ne ish jugosllavi,dhe ende ndiheni te fyer,phu!

 3. dani says:

  Tipik karakter sllav!!

 4. mal shova says:

  8ooo te vrare ne strebenice ,dhe 250000 ne bosnje ,e kosove e kroaci dhe u ndjeka i fyer kur ja kujtojne !
  epo keta qenkan traper fare
  Kerkoni o popull kriminelash nje falje nje falje per ato qindra mijra shpirtrash ,qe u prete jeten me cmendurine tuaje nacionaliste.

 5. net says:

  RRACE SLLAVI RRACE MUTI!

 6. njera says:

  Gjunah, sa rende paskerkishit qene juve si popull, e ne, nuk ju paskerkishim ditur!?
  aman ore qirje heqim Andreas, na jep nje diagnoze te sakte per popullin fqinj serb, nga c’dreq disbalance kimike vuajne, mbush nje recete me ilace, t’jua blejme ne e t’i fillojne nje ore e me pare, se me keta nuk qenka pune.
  Te gjithe vuajne per para’, keta te shkrete vuajne per mend.

 7. -x- says:

  Apo se ka surratin si pordha qe i doli nga zori Vucicit ,
  nga frika e Rames hahahahahah .
  Cojani kte surrat karikaturistit B.K ,
  se i mungonte nji surratpordhe si ky hahahahhaaa

 8. Blue Jasmine says:

  Uuuuuu sa keq po na vika qe u ofenduat ju.
  Genocid edhe nga me te pa imagjinueshmit keni bere.
  Nuk behet ujku dele.

 9. bashkimi says:

  Serbet gjithemon notojne mbi gjakun e krimeve te gjenocidit.Ky me ket deklarat po e verteton kete se nuk eshte ngop gjake njeriu. Poshtersia nuk ka fund.

 10. Bollano karafla says:

  ashtu si te pabeset serbe duhet te pranojne genocidin mbi popullaten e pambrojtur etnike ne Kosove, ashtu dhe te pabeset greke duhet te pranojne genocidin mbi popullaten etnike çame ne Çameri

 11. komunalja says:

  Qelbësirë ruso-serbe! Vdekje kriminelëve!

 12. Nallbani says:

  Kur e kapa nji gjeparosh serb qe futi doren ne gjepin tim, ai kerkoj falje dhe tha: “zotri, me fale se mendova qe ishte gjepi im”, c´te bejshe, keshtu eshte mentaliteti i tyre!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *