Protesta e 22 Nëntorit/Basha: Do i japim Qeverisë mesazhin që të mos rrisë taksat, tarifat për studentët dhe çmimin e energjisë

BashaKryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha i ka drejtuar një apel qytetarëve për t’iu bashkuar protestën që do të zhvillohet më 22 Nëntor në Tiranë, ndërsa akuzoi Qeverinë se po i trajton njerëzit si skllevër duke rritur taksat në kohë krize.

Gjatë një takimi të zhvilluar me të rinjtë, Basha theksoi se kjo protest synon t’i çojë një mesazh qeverisë që të mos rrisë çmimin e energjisë, tarifat për studentët dhe taksat.

Ndërsa u shpreh se vendi është zhytur në mjerin dhe padrejtësi. Basha tha se në protestë do të jetë e gjithë Shqipëria që ka humbur vendet e punës dhe se janë qindra mijëra qytetarë të mashtruar e të braktisur nga premtimet e Ramës dhe Metës.

 “Në protestë e gjithë Shqipëria që ka humbur vendet e punës. Në protestë qindra qytetarë të mashtruar e të braktisur. Qytetarët të braktisur nga premtimet e Ramës dhe Metës. Në protestë fermerët që pritën kot premtimin për subvencione” , theksoi Basha.

Më tej ai u shpreh se opozita nuk e thirri protestën për të shfryrë dufin e qytetarëve, por për t’i thënë ndal veprimeve arbitrare të dyshes Rama-Meta dhe për buxhetin 2015.

“Opozita nuk e ka krijuar këtë protestë, por ne duam të bashkojmë shpirtin e protestës së përditshme të shqiptarëve, thirrje shqiptarëve që protestojnë çdo ditë, sepse besojmë bashkë me ju se bashkimi i fuqishëm i zërit, qeveria të hapë veshët dhe të dëgjojë njerëzit.

T’i themi ndal veprimeve arbitrare, nuk e thirrëm vetëm për të shfryrë dufin e qytetarëve, por edhe për buxhetin 2015”, theksoi ai.

Duke iu drejtuar të rinjve të pranishëm në takim, Basha tha se rinia do të jetë në ballë të protestës dhe do t’i japë tonin asaj.

“Me zërin e bashkuar do flasin nesër gjithë qytetarët shqiptarë për ti dhënë një mesazh qeverisë së pa përgjegjshme.

Protesta është realiteti sot në Shqipëri, është e vërteta e Shqipërisë nga jugu në veri. Njerëzit në qytete, lagje, fshatra sipërmarrje, familje, aty ku mblidhen qajnë hallet prekin shpirtin e protestës flasin me zërin e protestës”, u shpreh Basha.

Më tej ai theksoi se kudo ndihet mjerimi ankesat akuzat për gjendjen e rendë në të cilën po kalojnë shqiptarët.

“Në protestë është e gjithë Shqipëria, janë qindra mijëra qytetarë që kanë humbur vendete tyre të punës dhe nuk kanë asnjë perspektivë për shkak të politikave të gabuara të kësaj qeverie.

Janë qindra, mijëra qytetarë që ndihen dhe janë të mashtruar edhe braktisur nga premtimet elektorale të bujshme të Ramës e Metës. Shpirti i përditshëm i protestës është me të gjithë ata që prekin pabarazinë.

Me gjithë qytetarët që nuk pranojnë që në krye hipin njerëz spekulantë me diploma false që kanë blerë. Shpirti i protestës ndihet tek të gjithë ata që nuk i harrojnë premtimet për 300 mijë vente pune dhe nuk shohin asnjë dritë në fund të tunelit. 

Në protestë janë fermerët që priten më kot premtimin për subvencione. Në protestë të përditshme të shpirtit janë sot të gjithë qytetarët që shohin si qeveria të kërkuarin e lënë të livadhisë në Tiranë dhe të vrasë katër njerëz vetëm se ka mbrojtje politike.

Ligji nuk është i barabartë për të gjithë në Shqipërinë në qeverinë e Edi Ramës dhe Ilir Metës.

Opozita nuk e ka ndezur flakën e kësaj proteste por ne duam ta bashkojmë shpirtin e protestës së përditshme të shqiptarëve, bashkimi i fuqishëm i zërit të protestës i të gjithë atyre që ndjehen të shpërfillur dhe që e nesërmja mund ta falë vetëm me zërin e bashkuar të qytetarëve me dinjitet”, u shpreh Basha. /gj.k/

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Protesta e 22 Nëntorit/Basha: Do i japim Qeverisë mesazhin që të mos rrisë taksat, tarifat për studentët dhe çmimin e energjisë”

 1. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr says:

  ytttttttttttttttttttttt

  1. loni says:

   nuk do ta rrezoni qeverine me kete proteste,se ju demokaret sa here beheni gati per protesta keni si program rrezimin e qeveresi,vetem kur jeni ju ne qeveri nuk ju rrezon kush me protesta se ju te fusnin plumbin ballit,me keq se komunistet,te pakten komunistet ishin me te ndergjegjshem,se thoshin qe protestat nuk lejohen se byroja te vret,kurse ju kur ishit ne pushtet thoshit,protestat jane e drejta e qytetarit per te protestuar por ne si qeveritare hajduta dhe kriminela me ne krye malokun kriminel dhe tradhetar ju vrasim ashtu sic bete fiks me 21 janar 2011,kush bashkohet ne kete proteste me tradhetaret e shqiperise,nuk eshte asgje tjeter pervec se malok tradhetar pith motre,klyshi ketyre qelbesirave qe e cuan kete vend ne humnere,kurve parti,kurre nuk do tju votoje ju si parti tradhetaresh qe nuk keni mbajtur asnjehere pergjegjesi per krimet qe i bete ketij vendit.poshte kriminelet e pd bashke me ata njerez qe ja shkerdhefsha ropt motrat foshnjat ku ti kene qe i bashkohen ketyre tradhetareve te shqiperise.

   1. Rena says:

    Lulke mer fshesen e fshij rruget e tiranes se nuk e ke punen mire, e ke lene tiranen ne pike te hallit. Leri protestat se nuk te beson njerezia me llafe e protesta po me pune reale, rrugen e tiranes jane kthyer ne shpella nga mungesa e ndricimit ate shiko ti leji retorikat politike. Se ju pame dhe ju ne pushtet sec bete ndaj dhe sot shqiperia eshte ne kete situate per fajin tuaj.

 2. loni says:

  nuk do ta rrezoni qeverine me kete proteste,se ju demokaret sa here beheni gati per protesta keni si program rrezimin e qeveresi,vetem kur jeni ju ne qeveri nuk ju rrezon kush me protesta se ju te fusnin plumbin ballit,me keq se komunistet,te pakten komunistet ishin me te ndergjegjshem,se thoshin qe protestat nuk lejohen se byroja te vret,kurse ju kur ishit ne pushtet thoshit,protestat jane e drejta e qytetarit per te protestuar por ne si qeveritare hajduta dhe kriminela me ne krye malokun kriminel dhe tradhetar ju vrasim ashtu sic bete fiks me 21 janar 2011,kush bashkohet ne kete proteste me tradhetaret e shqiperise,nuk eshte asgje tjeter pervec se malok tradhetar pith motre,klyshi ketyre qelbesirave qe e cuan kete vend ne humnere,kurve parti,kurre nuk do tju votoje ju si parti tradhetaresh qe nuk keni mbajtur asnjehere pergjegjesi per krimet qe i bete ketij vendit.poshte kriminelet e pd bashke me ata njerez qe ja shkerdhefsha ropt motrat foshnjat ku ti kene qe i bashkohen ketyre tradhetareve te shqiperise.

  1. Arjani says:

   Sakt.Ka pak banalitet por gjithshka e sakt.

   1. dona says:

    Ju e cuat ne kete gjendje Shqiperine ti dhe ata koleget e tu qe me babazine tuaj e cuat vendin ne kete situate e per me teper akoma nuk keni mare denimin e merituar por dilni dhe protestoni,kush ju kriminelet e hajdutet, a mund te keni kauza ju, nuk di ky realitet kaq medioker politik qe ekziston ne kete vend me habit perdite e me shume.

 3. Toni says:

  ahahaha ore tonglli i serbit sali po ato 60-taksat qe pemtove ti u hoqen apo jo,,po car paske qene per te genjyer o plere sharre se per te vrare+vjedhur ke bo baterdine namin+ujtin e zi i ke nxjerre ketij vendi edhe dosjet i mbylle me procdura tani na del e tall menderen del e hiqesh bujar+zemergjere per popullin 8-vjet ku ishe,yyyyt smerlap hollandez..

 4. Fari says:

  Po do dalim te protestojme se te kane ngel dhe ca pasuri ne Shqiperi pau vjedhur nga ty dhe Saliu dhe qe te vrisne njerezine qe dilte te protestonte ne bulevard. Nuk keni faj ju kriminele te lindur po fajin e ka drejtesia qe nuk ju con atje ku e keni vendin ti bashke me ata te tjeret qe e ropet kete popull. Po kush eshte ai budalla qe te beson ty aman?

 5. Harroje says:

  Nuk e dime ka marre ndonje konfirmim nga Dash Alikua qe do vije ne proteste apo jo. Kete radhe i takon dhe jo si radhen e pare qe ngatrroje buqeten e luleve me buqeten e droges.

 6. Dritan says:

  Protesta protesta se rate ju nga pushteti e ckuptim ka kjo, ju jepni njehere llogari per ate se cfare bete pastaj dilni te protestoni per te tjeret. Po ju jeni nje tufe derrash qe mendoni se do ta merni neperkembe kete popull e do beni cte ju doje qejfi

 7. bana says:

  nuk e kuptoj kaq miop eshte ky popull qe i shkojn nga mbrapa ketyre fashisteve,,,,,,,,,oooooooooooooooooooooo popull hapni syt ,si genjeheni nga nje ,,,hajdut,,,nga nje kriminel,,,qe as jeton fare ne shqiperi,,por qe mban pashaport hollandeze,,,,,,oooooooooooooooooooooo popull,,,a e lexuat intervisten e vellait te ,,HAKLAJVE,,,cfar thoshte,,,per K/KOMUNISTIN SALI;;; DHE PER BASHKEPUNETORET E TIJ,,,,ATA shkerdhatat,,,hajdutet,,,kriminelet,,kerkojn akoma ti pin gjakun ketij populli ,,,eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeejjjjj,,,,,ooooooooooooooooooooooooooooooooo popull i therrisni mendjes njehere ku po shkojm,,,dheke perkrahim……

Lini një Përgjigje te loni Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *