Peshkopi maqedonas: Krijimi i Kishës Ortodokse Shqiptare në Maqedoni, projekt shovinist

kishaIdeja e formimit të Kishës Ortodokse Shqiptare është vlerësuar si një “projekt shovinist politik” nga peshkopi Timotej, nga Kisha Ortodokse Maqedonase.

Në një deklaratë për “Dnevnik”, siç e transmeton Zhurnal.mk, peshkopi thotë se ideja është një projekt politik, nacionalist dhe shovinist, por edhe një aventurë joserioze.

Vlerësimet e ashpra ndaj kësaj ideje janë bërë pasi ajo u njoftua të premten nga profesori universitar Branislav Sinadinovski, ditën kur shënohej 28 Nëntori.

Kisha Ortodokse Maqedonase thotë se nuk e kupton nevojën e formimit të Kishës Shqiptare, duke pasur parasysh, siç thotë, “numrin e papërfillshëm të shqiptarëve ortodoksë, sipas regjistrimit të fundit të popullsisë”.

Madje, Kisha Maqedonase akuzon profesorin Sinadinovski për “rolin e tij asimilues në paraqitjen e maqedonasve ortodoksë të Rekës”, ndërsa shton se nuk e ka të qartë as rolin e krerëve të BDI-së në gjithë këtë projekt.

Profesori Sinadinovski gjatë promovimit të librit të tij kushtuar shqiptarëve ortodoksë, lançoi idenë e themelimit të Kishës Ortodokse Shqiptare.

Ai tha se në Maqedoni jetojnë rreth 70 mijë shqiptarë të besimit ortodoks dhe se Kisha Shqiptare është kërkesë e tyre.

Profesori nuk sheh arsye përse të kontestohet ideja nga Kisha Maqedonase, sepse sipas tij “Kisha Shqiptare mund vetëm të ndihmojë në problemet që ka institucioni ortodoks maqedonas”./b.l

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në “Peshkopi maqedonas: Krijimi i Kishës Ortodokse Shqiptare në Maqedoni, projekt shovinist”

 1. fieraku4u says:

  PO KETO PLHERAT PARTITE SHQIPTARE NE MAQEDONI CFARE PO BEJNE PER TE MBESHTETUR KETE INICIATIVE…PSE NUK DALIN TE MBESHTESIN POLITIKISHT DHE FINANCIARISHT KISHEN ORTODOKSE SHQIPTARE.

  KJO NISEM DO BASHKOJ MBI 70,000 SHQIPTARE, ME PJESEN TJETER TE SHQIPTARISE NE MAQEDONI, DHE TREVAT E TJERA. ESHTE NJE HAPE SHUME POZITIV.

  LE TI KTHEJM KETA SHQIPTARE NE INDETITETIN E TYRE KOMBETAR.

  SA ME SHPEJT TE ZHDUKIM NGA KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE, AGJENTIN E ASFALIS GREKE KORBIN E ZI JANULLATOS.

  1. Toni KS says:

   Jane pak te zene duke vjedhur, si te gjithe politikanet shqiptar. 🙂

   P.S. Megjithate ke te drejte rikthimi i shqiptareve ortodoks ne Maqedoni ne trungun kombetar eshte detyre patriotike e cdo shqiptari .

   1. raimond vlonjati says:

    Bravo Profesor Branislav Sinadinovski per inisiativen e tij iluministe ne dobi
    te popullsise Ortodokse shqitpare ne Maqedoni

    Shteti shqiptar duhet ta ndihmoje profesor Sinadinovskin ne lidhje me punen e tij fisnike

    Urime Profesor Sinadinovski!

    Our hearts & Minds are with you, Professor Sinadinovski !

    1. raimond vlonjati says:

     Interesant eshte menyra se si kisha maqedonse pyet partine BDI_se, duket sikur I kerkon llogari, sikur BDI varet nga kisha sllavo maqedonse

     Duhet qe patjeter partite shqiptare te flasin hapur ne mbrojtje te mendimit te profesor Sandinovskit,
     Por sidomos Tirana zyrtare duhet ta mbeshtesi fort idene e profesor Sandinovskit, aq me teper qe ne pese sllavo maqedonsve te pjerdhur ju kemi dhene cdo te drejte, saqe pranuam ti ndryshojm emrin fshatit ,sic donin ata.

     Ndaj politika jone te kerkoj me force te drejtat e vellezerve tane shqiptare ortodokse ne Maqedoni

   2. me thene te drejten says:

    Fillimisht duhet te vendosim disa koncepte ne emertime :

    1.Ne Rep.Makedonise jetojne : shqiptaro-maqedonas (pasardhes te popullsive te lashta),sllavo-maqedonas (etnikisht bullgare,te ardhur ne shek VI-VII ne Makedoni)…
    2. Makedonia eshte krahine gjeografike (Rep e Makedonise eshte vetem pjesa veriore e krahines se Makedonise).
    3.Makedonia e lashte ishte nje zone e banuar nga fise makedonase,qe ne vetvete jane fise pellazge te aferta me dardanet,epirotet dhe iliret por te ndryshem nga helenet (per helenet e lashte makedonasit ishin barbare)
    4.Makedonia e sotme eshte e ndare ne dy pjese : Rep.Makedonise (veri-Makedonia,kryeqytet Shkupi) dhe Zona e Makedonise (jug-Makedonia,pjese e Greqise,kryeqytet Seleniku)
    5.Makedonia e sotme eshte e banuar nga popullsi te ndryshme.
    a.Makedonia e Veriut : shqiptaro-maqedonas (vendas,pasardhes te popullsive te lashta),sllavo-maqedonas (etnikisht jane bullgare,te ardhur shek VI-VII ne keto ane),vllaho-maqedonas (shqiptare te latinizuar gjate periudhes romake),pakica te tjera…
    b.Makedonia e Jugut : greko-maqedonas (popullsi greqishtfolese,me origjina te ndryshme etnike qe jane asimiluar dhe vetquhen greke,pas pushtimit te Maqedonise jugore ne 1913 nga Greqia e Re),sllavo-maqedonas (entikisht bullgare,te ardhur ne shek VI-VII),pontio-maqedonas ose “prosfijes” (popullsi kristiane te ardhura ne keto ane pas vitin 1925 nga Turqia,me origjina te ndryshme etnike,pjesa me e madhe turqisht-folese,tashme te asimiluara,por qe dallojne nga popullsite e tjera ne Makedoni), shqiptaro-maqedonas (pasardhes te popullsive te lashta),vllaho-makedonas (popullsi shqiptare te latinizuara gjate periudhes romake),pakica te tjera…
    6.MAKEDONIA ESHTE SHQIPTARE,AS GREKE AS BULLGARE 🙂

  2. Shpellari says:

   Edhepse s´kam gje kunder shqiptarve orthodox, ka njerez, si ne Maqedoni, poashtu edhe ne Kosove dhe Mal te Zi, qe mendojne apo s´mund te kuptojne, qe ka shqiptar orthodox, nji pjese nga keta mendojne, se orthodoxia oshte fè e shkijeve apo e sllaveve te lindjes, une prsonalisht distancohem nga keta!

   1. dokumentuesi says:

    Ke te drejte! Kjo eshte puna e myslave dhe turcelinjve,qe vete nuk jane shqiptare! Pervec kesaj hiqen sikur jane shqiptare dhe u mohojne shqiptaritetin shqiptareve te tjere.Muhabet i njohur ky!Ata qe jane shqiptare myslimane,afermendsh qe nuk ja mohojne shqiptaritetin shqiptareve te tjere,pavaresisht fese!
    Sidoqofte nje gje dihet dhe ASKUSH nuk mund ta ndryshoje historine : te gjithe shqiptaret kane qene kristiane unite (pas vitit 1054 u ndane ne katolike e ortodokse).Myslimanet nder shqiptare jane shfaqur vetem pas pushtimit osman,prej shek XVI e ketej(konvertim fetar me shumice pas shek XVII).Fillimisht u konvertuan ne islam perfaqesues te shtresave feudale te pasura,me arsyen e thjeshte qe te ruanin privilegjet (dukuria e njohur e kolaboracionisteve qe bashkepunojne me cdo pushtues,vetem per te ruajtur pronat,interesat dhe privilegjet).Konvertimi i nje pjese te popullsise se thjeshte ndodhi shekuj me vone,natyrisht per arsye te ndryshme ekonomike dhe politike!
    Thjesht : edhe ata qe ishin apo sot jane myslimane,eshte 100% e sigurte se stergjysherit i kishin kristiane.Keshtu qe evidentimi i sa me shume shqiptareve kristiane (te humbur apo fshehur)eshte gjeja me llogjike qe mund te behet 🙂

  3. Baton Gostivari says:

   FIERAK, këta PLEHËRAT SURROSHQIPTARE, nuk dalin ngase JANË HALE, puro HALE, me frymë anadollake…primitivë provincialistë.

 2. muhameti says:

  Mos e pengo zotin te hyje ne vatrat e njerezve,pirtht shovenist!

 3. Akili says:

  Ne fakt Kisha Ortokse Maqedonase qe nuk njihet nga simotrat e saj trembet nga ringjallja e vetdijes se Shqiptareve Ortokse te ketij rajoni e qe u asimiliuan me c’do forme nga pushteti shovinist sllavo-maqedon por qe nuk e humben identitein e ture shqiptar. Politika shqipataro-maqedone duhet ta mbeshtese shqiptaret ortodokse qe te mos frikesohen nda pushteti dhe trysnia e sllavo-maqedoneve.

 4. Dardha says:

  E pune e madhe se nuk do Kisha e Maqedonise. Kush e pyet Kishen e Maqedonise. Por shpresoj qe edhe Kisha Ortodokse Shqiptare qe eshte krijuar atje te kete marre bekimin e Patrikut Ekumenik dhe te jene nen autoritetin e Patriarkanes ose nen autoritetin e Kishes Ortodokse Autoqefale te Shqiperise. Ndryshe nuk quhet kanonike.

  1. Dardanet says:

   Sa me shpejte aq me mire,te formohet kisha ortodokse shqiptare ne Maqedoni dhe te ngritet akuze ndaje kishes shoveniste sllave te Maqedonise qe ka penguar shqiptaret ortodoks te predikojne fene e tyre te shenjte.Kjo eshte e drejte e tyre shekullore.Duhet ndihmuar me te gjitha mjetet dhe menyrat demokratike ne realizimin e kesaj te drejte fetare.

 5. WEB says:

  Timotej !!!mos u be naiv ,ndertoje ,biles sa me shpejt .Larg qofte per ju !sepse nuk i dihet kur vrulli i 300-400 mije shqiptareve jo-te krishtere te marre te perpjeten ,vetem keta orthodhokse mund te ja ulin pak inatin duke i dale perpara ,se sa per ju do jeni te fshehur tek fustanet e grave

 6. kuq e zi says:

  ksaj pakice ortodokse shqiptaret duhet ti kushtojne maksimumin e tyre sepse kjo pakice eshte gati e asimiluar te mos kene frike te tregojne identitetin e tyre sepse per shqiptaret vllau caktohet nga gjaku dhe jo nga besimi
  nqs ksaj pakice do i sillnim krenarine e tyre vetem atehere mund te themi qe roli yne ne ballkan nuk eshte me ai i pari ku kemi qene lende e pare per serb,greke,e malazez
  pra ktu nuk eshte fjala per kishe apo xhami ktu flitet per nje pakice qe ne kishim harruar ose sllavet e maqedonise kishin fshehur shume mire
  duhet te dine se per shqiptaret cdo besim fetar eshte pasuri kombtare por identiti yne eshte ai qe na larteson te bashkejetojne kto besime eshte ai qe na jep te drejten e trashgimise se ballkanit
  mjafton te shohim ket profesor si i eshte asimiluar emri
  sinadin-i-ovski mire ky ka njohurite me thone qe une jam shqiptar ortodoks por sa ka si ky ne maqedoni qe nuk e dine ose kane tup ta pranojne????

  me falni se u zgjata pak por ishte e pamundur te shprehesha me dy rreshta

 7. Xythi prej katundi says:

  Eshte fat ne gjithe kete fatekeqesi se ‘Kisha’ maqedonase nuk eshte kanonike. KOASh jone eshte kanonike, por eshte si eshte, cmoj se nuk eshte ne nivelin dhe frymen fannoliane.

  Zarar te madh ne asimilimin e shqiptareve (orthodoks) ka pase bere edhe KO Serbe gjate 1913-43 edhe pastaj ‘KOM’ pas 1945 kur komunistet jugosllav e krijuan per te krijuar baraspeshe me dominimin serb. Zarar ka bere edhe niveli i ulet i emancipimit kombetare i pjeses tjeter te popullates shqiptare atje.

  Se di a ka hapesire te punohet dicka edhe ne Kosove? Kam pershtypjen se ne Ana-Morave ka dicka hapesire edhe mbi pjesen e vendalive edhe tek nje pjese tjeter qe pas luftes Ruso-Otomane u vrndosen aty nga rrethinat e Korces.

  Te fala nga katundi buze lumit Bustrice, KK Albanik, Qarku Mitrovice.
  Xythi

  1. e di si eshte puna says:

   Me siguri qe ka mundesi reale edhe ne Kosove per krijimin e nje kishe ortodokse shqiptare! Eshte shume e mundur qe popullsi ortodokse edhe ne Kosove te jene me origjine shqiptare,por te mbetur nen hirearkine e kishes sllavone apo serbe,u detyruan te sllavizoheshin.Vete ikonat kishtare ne manastiret e Decanit,ku neper to besimtaret paraqiten te gjithe me plisin (qeleshen)e bardhe,karakteristike vetem shqiptare, ngre shume hamendje per shqiptaritetin e ketyre kishave dhe manastireve dhe per origjinen e popullsive te ketyre zonave.Krijimi i nje kishe shqiptare ortodokse ne Kosove do krijoje gurin fillestar per rivendikimin historik te shqiptaritetit edhe te kishes ortodokse ne keto ane!
   Sa i perket Malit te Zi,atje gjerat jane me te qarta.Malazezet te cilet e vecojne hapur veten nga serbet dhe perbejne 45% te popullsise atje,jane thjesht shqiptare ortodokse kristiane te sllavizuar.

   1. Xythi prej katundi says:

    @e di si eshte puna
    Bac, s’e di a ja vlen te formohet dicka e re dhe jo-kanonike. Them, me mire qe te kerkohet qe KOASH-it t’i jepen ne administrim keto faltore dhe njesi organizativo-territoriale (episopite, achi-episkopite.)

    Fundja, edhe Patriarkana e Pejes i eshte dhene KOS ne eksarki pasi u larguan Otomanet – nuk eshte 100% KOS, prandej patrikut te tyre i duhet te kurorezohet edhe ne Beograd edhe ne Peje.

    Pengesa: Mood aktual i KOASH, Qev. Rep. Kosoves, qe i njef keto si te KOS.

 8. uliks says:

  Edhe ne kosove duhet te krijohet kisha ortodokse shqiptare por ja qe ajo qe duhet ta krijoje autoqefalia e shqiperis eshte ne ndikimin e nje fashisti taleban grek janullatos.

  1. Toni KS says:

   Sikur te ishim te mencur do ta benim kete qemoti.
   I gjithe pretendimi serb mbi Kosoven bazohet ne deluzionet e popave fashizoid ortodoks serb. Kishat bizantine i parqesin si trashigimi te tyren duke harruar se kur u ndertuan keto kisha ata ishin pagane karpatesh.

 9. millosh kopiliqi says:

  Cila eshte me reale?
  Maqedoni me gjuhen shqipe apo Maqedoni me gjuhen sllave dhe qirilice.Maqedonia e ka gjuhene e saje dhe ajo eshte gjuha e kongresite te Manastirit

 10. Sadulla Xhemaili says:

  Maqedonija është Ilire, e pasardhsit jan Shiptaret,prandaj në Maqedoni duhet Gju zyrtare të jet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *