Serbia, notë proteste Shqipërisë për foton e “Shqipërisë së Madhe”

flamuriSerbia i ka dërguar një notë proteste Shqipërisë, për një foto të postuar nga kryeministri Edi Rama në Facebook.

Bëhet fjalë për një foto nga urimet për festat e fundvitit, në të cilën shfaqej flamuri me Ismail Bej Vlorën dhe Isa Boletinin, i njëjti flamur që u shfaq në stadiumin e Beogradit.

Nota e protestës u konfirmua nga ana e ministrit të Jashtëm Serb, Ivica Daçiç.

Nuk kemi bërë dhe as nuk do të bëjmë ndonjë lëvizje që do të rrezikojë marrëdhëniet tona në rajon, madje as me Shqipërinë.

Nuk ishte flamuri i Serbisë së Madhe në rezidencën e kryeministrit të Serbisë, por flamuri i Shqipërisë së Madhe në rezidencën e kryeministrit të Shqipërisë dhe ne do të reagojmë gjithmonë për të tilla veprime”, u shpreh Dacic.

Flamurit të Shqipërisë së Madhe në rezidencën e kryeministrit ne i përgjigjemi me një notë proteste dhe vazhdojnë të bashkëpunojmë me të, nuk e ndërpresim atë, as nuk e vëmë në pikëpyetje.

Ishte diçka e ngjashme me deklaratat e politikanëve kroatë, të diktuar nga zgjedhjet e tyre. Ne përgjigjemi në mënyrë të civilizuar dhe vazhdojmë përpara,” tha Daçiç më tej./b.l

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “Serbia, notë proteste Shqipërisë për foton e “Shqipërisë së Madhe””

 1. hiue says:

  Po cte gjeti Z.Rama, si ka mundesi e poston ate foto ne FB tend, mos u bej dhe ti si Sali Serbi qe e vendos pas kurrizit! Ju e keni thene vete, streha e fundit e maskarenjeve eshte nacionalizmi?! Po tani cdo thoni?

  1. Alda says:

   O sa bukur I lumte kush e ka nxjerre ne murin e kryeministrise kete foto kaq te bukur.

  2. Eda says:

   ke sa bukur qe po duket I lumte dor kush e ka nxjerre

   1. atedhetari says:

    eda me emrin e bukur qe keni shqipen qe shkruan ju lutem shkruani ne nje gramatike te drejte qe te te kuptojne te gjithe se cfare po shkruani

    D-e madhe e shtypit
    d-e vogel e shtupit

    THIU….hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha

  3. tfgs says:

   fatkeqsisht ”GJATOSHI” i ndodhur mes gyzeleve eshte katandisur nje karagjoz,por une i kujtoi atij se nje bashkim [Zoti na rujt]] trojesh shqipfolese ku muslimon brodhers kap shifren 99% nuk e shikon me driten e diellit si politikan e jo me kryeminister…………..

   1. arbereshi says:

    IDJOTI QE ESHTE IDJOT ESHTE IDJOT DHE SKA NEVOJE TE KETE BRIRE.SE CDO TE THOTE ME KETE QE KA SHKRUJT VETEM JANULLA E DI.NJE FRIKE E JASHTEZAKONSHME SE PER CFAR PROVINCA DHE JANULLA E DI.

  4. Mallakastrioti says:

   @@respekt per kete Foto dhe kete Flamur…
   Mos u dashka te pyesim serbet se c´fare do te bejme ne Sferen Private??
   Pse jo edhe Edi Rame eshte nje Njeri, dhe ne F-B-nje njeri i thjeshte,qe ka simpatite e tije…kush ka Inat le te Pije uthull..sa per Serbet le te Lehin…Shqiperia dhe Kosova jane te Bashkuar faktikisht, jane pa Kufi ndares…prandaj dhe Serbeve u “Dhembe Suma”..dhe le ta “Mbajene te Gatin”…koha e salush Berishovicit ka vdekur….lol

 2. krokodili says:

  Ne ate toke jemi autoktone, jane trevat shqipfolese, nje realitet i pamohueshem.
  Nuk e kuptoj per cfare protestojne keta!!??

 3. ismeti says:

  ndoshta do kishte efekt te sala ,por aj qe e njef ket flamur , fack ju serbia

 4. Remark says:

  Ishte vecse nje shenje simbolike per nje ngjarje ne fund te vitit qe shkoi.

 5. Llapi i epërm says:

  kunderpergjigjja e Edi Rames duhet te jet!

  vucici dacici e shteti serb duhet te heqin njeher e pergjithemon shtetin e

  Kosoves nga harta e serbise se madhe,

  harta e cila u shfaq ne stadionin e APJ ne beograd nga droni i ballistit,

  paraqet harten etnike te vendeve ku jetojne Shqiptaret!

 6. Balkanmind says:

  Albanian PM is also an artist…someone should tell to serbian officials to take it easy…

 7. NO PASION says:

  DUHET TE JEMI REALIST KY ESHTE KRYEMINISTRI ME PRAKTIK DHE ME MODERNI I GJITHE HISTORISE SE KOMBIT TONE…SHUMA E GJERAVE POZITIVE TEK KY KRYEMINISTER ESHTE SHUME ME E MADHE SE SHUMA E GABIMEVE QE JANE NORMALE NE NJE QEVERISJE…KJO NUK NA PENGON NE QE TE MOS VOTOJME PARTINE DEMOKRATIKE NE TE ARDHMEN….NQS DEL NJE LIDER I BARABARTE OSE TE PAKTEN TI AFROHET 70 % EDI RAMES SE PER TI’A KALUAR DO TE DUHET SHUME KOHE …MBASE BREZIT TE SOTEM TE SHKOLLUAR NE EVROPE…

 8. veis gjoka says:

  Lojëra për largim nga
  Orgjinaliteti
  Nga fakti

 9. Filip Gjergji says:

  Kur te vjen fundi ne politike, behesh nacionalist i cmendur, keshtu i ka ndodhur paraardhesve te Rames, keshtu po i ndodh dhe Rames vete… por ne ndryshim nga te tjeret ky i fundit u konsumua shume shpejt.

 10. genti says:

  JAM I PAR SE JAM SHQIPTAR,BERA GJUHEN,PERENDINE,E PERENDIA BERI NJERINE.Sllavet e Greket dolen nga vrimat e historise me rrena e shpata,e tash na thon edhe mbyllni gojen,e kujt PELLAZGEVE HYJNORE

 11. Darius says:

  dhe ne plasi K se cfare thote Serbi……

 12. Pertef Kushineta says:

  Me demek u ka ngel qejfi atyre ??
  Pune e madhe…
  Ne Autokton jemi!
  S’po genjejme…
  Cfare ti besh Historise???
  Historia thote qe sllavet erdhen ne shek.7 – 8 pas Krishtit
  Dmth ne ketu kemi 5000vjet e kusur para Krishtit
  Cte bejme ne tani??
  Hajde mos u merzisni

 13. Emigranti says:

  Pse duhet tju shqetsoje ky flamur ju Kosoven e humbet nuk e kini me mos u shqetsoni per te tjerat Kur shqiperia te jete e bashkuar me kosoven atehere do te jete e bashkuar gjithe Europa te pakten.

 14. gjakovari says:

  Jo kjo harte nuk eshte e Shqipnise se Madhe, eshte thjeshte harte e vendeve ku ne shumice jetojne shqiptaret. Te mos e respektosh kete harte eshte gjenocid me paramendim. Rrupsus Daçiq!

 15. z/kallami says:

  Z.Pertef Kushineta!
  Hitleri,Shkjau Serb dhe ISIS jane e njejta medalje!
  Jo kemi 5000 vjet.Por simbas akademikut dhe albanologut Aeberesh Gjyzepe Katapano i cili deklaronte:Gjuha Shqipe asht aq e vjeter sa dhe Raca e bardhe.Me shume se 10 mije vjecare.
  Shteti Shqiptare duhet ti bejne nji note proteste ne momentin qe ato serbaket deklarojne qe Kosova asht djepi i serbis dhe kufinin shtetrore serb e paraqesin me Kosove te gllaberueme pra Kufi Serbi Shqiperi.Ne sic dolem me te zgjuar se kolonialistet Serb me dronin duhet te jemi ne cdo moment superior mbi intelektin e shkjaut te pabese,merhum dhe kriminel.

  1. Pertef Kushineta says:

   z. Kallami
   E drejte por po tu themi Serbeve 10000 vjet pesojne infarkt
   Dhe te “keqen” komshinjve sja duam
   Politika e ka bazen e Historise jo vetem nga Albanologet gjerman e italian por edhe nga faktet historike qe kemi prezente.
   Por ska kush Lobon per ne dhe e vetmja gje qe s’ndryshoi kurre eshte Gjuha Shqipe

 16. Sali Bollati says:

  NUK KA RENDESI TE MADHE PUBLIKIMI I HARTES. REALITETI I PUBLIKIMIT DO JETE MADHESHTOR NE SE VEPRIMTARIA DIPLLOMATIKE E QEVERISE DO TE BEHET NE DREJTIMIN E SHQIPERISE SE VERTETE DUKE FILLUAR NGA ÇAMERIA SHQIPTARE

 17. Apollon says:

  Zoti Genti.
  Ata qe luftuan per Pellazget Hyjnore ishin refugjate ne jug te italise te quajtur Arbereshe dhe arvanitasit qe luftuan per Greqine dhe dhane gjakun dhe jeten per te.
  Kurse te tjeret qe jo vetem mbajten sa me gjate Osmanet por e kishin per krenari qe ishin jo vetem shtetas turq por edhe identitetin e kishin Turk.
  Ne qofte se nje Kinez pushtohet nga Turqia dhe emrin e ka Sulejman nuk beson tek Buda si te paret e tij por tek Muhamuti,feston festat Musllumane atehere a ka ky ndonje lidhje me Historine dhe Identitetin e tij?
  tani dikush i “mencur’do thote qe e ka gjakun te njejte te kuq.
  Por edhte Delja me Ujkun te kuq e kane?
  Zoti dhe identiteti eshte ai qe mendon dhe lufton jo cdo gjenerate behesh nga Ilyrios,ne Vasil per 1500 vjet Krishterim,Ismail per 500 vjet,Vullnetar,Clirim,Sovjet,Perparim dhe pas nje “ndihme nga ata qe kane vetem interesa te tyre dhe jo tonat Madlien,Klinton etj.
  Edhe Brazili ka emra te bukur por bukuria eshte tek respekti dhe jo tek Hipokrizia.

  1. Pelasgian says:

   Nese ” Sulejmanet ” jan Turq e “Musllumane” ti me emrin DhiMUTer je CIFUT , pra ske ASNJE LIDHJE ME PELLAZGET dhe je KUSHURI I PARE PER MOS ME THENE VLLA ME “MUSLLUMANET” . Beduin Shkretirash me pak fjale …marrsh per ne Azi !!!

 18. z-amir says:

  Zoti Rama ,ty dhe gluha skype me bejne te ndihem krenar.

 19. CANI says:

  Armiqet e popllit shqiptare vetem harten me bashkim kombtare kure ta shofin friksohen ,pore shume shpejt ka me u ba realitet edhe poplli shqiptare ka me qene sundus ne ballkane se jemi shumic.RROFTE BASHKIMI KOMBTARE LE TE COFE SERRBIA .

 20. Kico says:

  Mbylleni halen mor -cica [email protected]!!!!! Aty te rrini e ta mbyllni sqepin se ua ngritem prape flamurin si ne tetor 2014!!!! Byt [email protected]!!!!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *