Laguna e Karavastasë/PD: Braçe e Kokoneshi, përfitime qindramilionëshe

MurriziKryetari i Partisë Demokratike të Lushnjës, Myslim Murrizi, ka denoncuar  ato që ai i konsideron si abuzime dhe përfitime qindramilionëshe që bëhen me peshkimin në lagunën e Karavastasë, me një sipërmarrje të paligjshme dhe të paregjistruar, por e mbështetur nga kryetari i Bashkisë Kokoneshi dhe deputeti Braçe.

“Ka afro një vit, qysh nga muaj mars i vitit 2014 që laguna e Karavastasë me një sipërfaqe prej 4300 hektarë administrohet në mënyrë private dhe klandestine pa asnjë lloj dokumenti financiaro–ligjor nga kryebashkiaku i Divjakës Fredi Kokoneshi, me militante të Partisë Socialiste i përkrahur nga deputeti Erion Braçe.

Bazuar kjo në një vendim qeverie Nr.238 dt/23.04.2014, vendim qesharak, abuziv, evaziv dhe haptasi për të vjedhur me ligj dhe pa lënë gjurmë.

Kjo lagunë konform ligjeve në fuqi, ka qënë dhënë në përdorim nga Ministria e Mjedisit, Kompanisë IT SHPK deri në vitin 2017.

Është pezulluar me urdhrin Nr.58 dt/25.02.2014 para se të dalë VKM”, tha Murrizi  në një deklaratë për mediat.

Sipas tij, kjo firmë ka pasur të punësuar me kontrate vjetore 32 punëtorë të përhershëm, dhe të deklaruar në bilancin financiaro-tatimor mbi 700 kuintal peshk të zënë në vit.

“Prodhimtaria e kësaj lagune në historikun 25 vjeçar rezulton mbi 1000 kuintalë për çdo vit ose e shprehur në lekë 500-800 milionë lekë në vit. Problemet civile midis kompanise IT shpk dhe Ministrisë së Bujqësisë janë problem që nuk na interesojnë ne si opozite dhe zgjidhja e tyre bëhet në rrugë gjyqësore konform ligjeve në fuqi”, tha ai.

Murrizi i ka bërë thirrje Prokurorisë së Lushnjës që “të fillojë hetimin për të zbardhur këtë aferë të pastër korruptive me mbi 500 milionë lekë të vjedhura, si abuzim i pastër me mbeshtetje politike, përpara se të arrestojë dhe të lërë në burg qytetarë hallexhinj si i ndjeri Qamil Zela, që kurrë nuk ia provuan fajësinë e deri sa e çuan në vetvrasje për fatura energjie”.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Laguna e Karavastasë/PD: Braçe e Kokoneshi, përfitime qindramilionëshe”

 1. Bledi Gorreja says:

  Ky Myslimi, pse nuk thote kush ishte pas kompnise IT shpk, laguna eshte kthyer atyre qe u takon, popullit rreth. Ky eshte nje fytyre e keqe qe u hidhet njerezve ne kanal produktet kur punonte ne tatimet e Lushnjes, nuk ka me flliqesire se ky njeri si del nje hale i cili vetem makina i kushton mbi 80 mije Euro, me nje cope universitet i bere leket ky ? kete duhet te hetoj prokuroria, te fala cunat e divjakes…..

 2. aldi says:

  Hajde shkojme ne karavasta
  Te ham peshk e ngjala!

 3. arjan says:

  Po ku ishe ti more Myslym perpara, qe e kishe bere Karavastane kuplara. Pis!

 4. Fanatics says:

  Ik ne prokurori o tyryfyl,derisa nuk shkon atje mbeten akuza politike boshe.

 5. amla says:

  E paske ngrene ngjalen edhe ti o Erjon?

 6. Aloo Lushnja.... says:

  Ky robi ne foto do jete kandidati i PD-se ne Lushnje,dhe nqs marrim parasysh Erla Mehillin qe ka thene se duhet te hash m*t qe te besh karriere ne PD,ky robi sapo ka filluar ne ate rruge…

 7. emigranti says:

  Limo katunarit I erdhi dita te ligjeroje te kakaris se mbaruan intelektualet dhe njerezit me taban nga rrethi I Lushnjes.Ky debil ardhur nga fshati Sulzotaj pasi kreu shkollen e lopeve ne Kamez mbas 90 u bashkua me Pd dhe e emeruan tek tatimet ku vjedhjet ishin hapur se ishin vicat qe u dergoheshin Tritan Shehut e larove te tjere.Me pas Limua I gjore per pune te mire ngihet ne detyre ne drejtorine e pergjithshme te doganave.Karriera e ketij katunari arriti kulmin me Universitetin privat ku te gjithe mesonin shume pa vajtur ne shkolle por duke paguar para.Dhe ja sot udheheqesi largpames por I dhjere drejton partine per fitore te reja.Ky zagar pa fshatarin Sali dhe ndoqi vijen e tij.Prokuroroia urgjentisht duhet ti verifikoj te gjitha parate e vjedhura nga ky mi gjirizesh se gjithe fisi I katunareve te limos te punoj gjithe jeten nuk I mbledh dot kaq shume leke.& breza te kaloje Limo katunari nuk behet njeri.

 8. ilir daka says:

  O rop qir o byth qir o pederast o kurv possible ku ke byth ti mo legen te hapesh goj per kokoneshin plasi syt e shiko cfar po I Ben divjakes lule gjith andej rruget po formon qytet me dinjitet jo kasolle lope is e lat ju o legen. …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *