Beteja për të deinkurajuar Bojaxhiun

mero

Nga Mero Baze

 

Ka një sulm të menjëhershëm nga të gjitha mediat afër Lulzim Bashës, ndaj lajmit se Gjergj Bojaxhiu do të kandidojë si i pavarur për Bashkinë e Tiranës. Madje, disa prej tyre, duke marrë dhe qëndrim autokritik, po përpiqen të krahasojnë rolin e tij me atë të Hysni Milloshit në zgjedhjet e shkuara në favor të Bashës. Të tjerë shumë afër me Berishën, kanë nisur me një makineri shpifëse për pagesa një milion dollarëshe për kandidimin. E qartë është se ka një frikë nga kandidimi i tij, por kjo frikë çuditërisht po shfaqet më shumë tek shtypi afër selisë së SHQUP-it. Të gjitha sulmet dhe shpifjet duket se synojnë të deinkurajojnë kandidimin e tij.

Sulmi është regresiv, pikë së pari kur bëhet nga PD-ja, pasi në vend që të korrigjojë politikat e saj, që kanë çuar në zbuarjen nga PD-ja të elementëve më popullorë të saj, zhytet në politika shantazhi të gjuhës së vjetër të Berishëve për armiq e tradhtarë. Gjergj Bojaxhiu është një nga menaxherët e rinj të suksessshëm të kohës së Partisë Demokratike në pushtet, i cili u la jashtë radhëve të PD-së thjesht se mbështeti Olldashin në përballjen e tij me Bashën. Dhe një njeri që ka ndërtuar një karrierë politike bazuar në vlerat e tij, nuk ka sesi të pranojë ndëshkimin që i vjen nga kurthet e vogla politike në një parti, që vetëm emëron manekinë.

Sulmi bëhet edhe më regresiv po të kesh parasysh se nga sondazhet e deritanishme, Bojaxhi nuk merr vetëm vota të PD-së, por dhe votues që kanë votuar Partinë Socialiste më 23 Qershor. Sondazhet dëshmojnë se ai ka besueshmërinë e votuesve të zhgënjyer nga politika tradicionale, më shumë se votuesit e zhgënjyer nga zgjedhjet e reja brenda PD-së. Ato vota që merr Bojaxhiu, PD-ja i ka humbur me kohë dhe nuk mund t’i rikuperojë me surratin e Ennos me dy n, apo Ed Halimit. Ai merr votat e atyre që e kanë refuzuar PD-në më 23 Qershor, por që më shumë janë zhgënjyer nga PS-ja pas 23 Qershorit. Në vend që PD-ja të gëzohet për këtë iniciativë politike të tij dhe të ketë një aleat në betejën kundër shumicës, e sulmon më një interes fare meskin, pasi i duket si lider paralel i së djathtës shqiptare dhe ndoshta si bërthamë e ndonjë lëvizje të re politike në të ardhmen. Kjo është shumë regresive, kur mendon që vjen nga opozita.

Nëse sulmin ndaj tij do ta bëjë shumica, e kuptoj. Ajo mund ta bëjë, e para për të ruajtur pushtetin dhe e dyta, ç ’ka është dhe më normale, pasi e ka pasur gjithmonë një kundërshtar të saj. Duke llogaritur dhe faktin që ai mund të thithë votues të zhgënjyer të saj, është shumë më i justifikuar sulmi që Bojaxhiut mund t’i vijë nga e majta, se sa sulmi i pështirë dhe arkaik alla Berishë, që po i bën selia e SHQUP-it.

Bojaxhiu mund t’ia dalë për objektivat e veta, por dhe mund të dështojë. Kjo është çështje e aftësisë së tij për të ruajtur integritetin gjatë gjithë garës, por dhe çështje e ndjeshmërisë që ka opinioni publik për një kandidat të tretë në garë. Dështimi i tij i plotë, është nga pak dështimi i të gjithëve dhe sidomos i atyre që ankohen nga mëngjesi në darkë që nuk kanë për kë të votojnë, se të gjitha palët janë pis.

Ana e dytë regresive e sulmit ndaj Bojaxhiut është profili i tij. Përpjekja për të deinkurajuar Bojaxhiun të kandidojë, është përpjekje tinëzare për të mbajtur kandidat me profil të ulët në fushatë. Duke shpallur dëshirën e tij për të hyrë në garë si i pavarur, Gjergj Bojaxhiu ka futur në sprovë dy partitë e mëdha në vend, për të rritur profilin e tyre të kandidatëve. Rama, duke qenë i sigurtë në fitore mund të bëjë eksperimente me profile administratorësh dhe Basha, i sigurtë në humbje, mund të vendos një figurë alla Aldo Bumçi, por kjo tani rrezikon të kthehet në një boomerang. Bojaxhiu është një kandidat i denjë dhe nëse PS-ja dhe PD-ja vënë profile të ngjashme me të, Bojaxhiu ia ka dhënë vlerën e parë fushatës elektorale. Së paku, do të detyrojë dy të mëdhenjtë të mos tallen me ne. Qoftë dhe për kaq duhet respektuar. Por nëse vazhdon të sulmohet, ka për t’u respektuar më shumë në 22 Qershor. Mund t’ua kthejë ato sulme, në vota kundër tyre.

REMOTE_ADDR:[]

60 komente në “Beteja për të deinkurajuar Bojaxhiun”

 1. katarakti says:

  Po pse mor Mero nuk perdor fjalen shqipe “shkurajuar” ne vend te asaj te huaj “deinkurajuar”!

  1. 50 hijet e Lul kriminelit says:

   E ke filluar me fjale luftarake:beteja,sulm dhe ma merr mendja se keto jane vetem ne mendjet e analisteve.

   Me gjithe kete veprimtari kriminale te Lulit qe eshte nje Bojaxhi qe ka lyer rruget e Tiranes me ngjyren e gjakut te kater protestuesve i ka te gjitha rrugete hapura.Gradimi i tij si YLL NE NGJITJE nga nje ambasador i nje vendi shume te madh tregon se ajo shprehje merret si aksiome pra merret pa vertetim.Nje vrases me kete dosje si poshte ne vend qe te ishte te pakten ne burgut te perjetshem tallet dhe urinon mbi viktimat e tij..ku ne rol ndihmes jane vene dhe zoti Mero ,me Ramen dhe zotin Lu qe po bejne rolin e qorrit dhe shurdhmemecit per krimet e Lul Berishes

   DOSJA KRIMINALE E LULIT TE “PAMPOSHTUR”

   A
   -Enigme do ngeli numri I nje pashaporte amerikane me numra ekstra e paraqitur ne Hollande ne nje zyre noterie (nuk eshte zyre gabelesh) per marrje shtepie.As sot e kesaj dite nuk ka ndonje prononcim zyrtar qe nab en te besojme se eshte nje 007 I prodhimit serb me market e lobit serb te amerikes qe eshte akoma I fuqishen ne shba dhe per kete mjafton te kujtojme damir fazllicin mikun e Tom Rixhit me seli ne Washington qe jane kumbaro te serberishes te sllobo dankes.

   B
   -Enigme do ngeli dhe rrugtimi illegal I maskuar si” inxhinier rrugesh” me pashaporta fallco( kush qe ai udbash qe ja siguroi) ne Bicaj dhe te shtepia e verdhe per te spiunuar “krimet” e UCK.Nqs do shfletojme deshmite e antropologut peruan qe ka kerkuar “eshtrat e serbeve” qe I kishin marre melcite dhe veshkat ne shqiperi I bie qe LUBasha te kete qene si te gjenerali ushtrise vdekur si Koloneli Zampa ne versionin serb..

   C
   -Enigme do ngeli kush e komandoi me pult LUBashen qe pikerisht ne vigjilje te jubileut te Kosoves ne 18 shkurt 2012 ne menyre ektremisht provokative hiqet tabela me emrin e “ deshmoreve te 4 shkurtit” dhe vendoset ajo e IBrugoves. Dihet qe Rrugova eshte kusheri me gjakatarin Xaferr deva qe ka qene filonazist dhe me vone ne luftene ftohte me detyra terroriste kunder shtetit shqiptar.Pra hoqem nje embleme “komuniste” per te vene nje emblem naziste….A kemi te drejte te themi qe LUBasha eshte neonazist…
   D
   -Enigme do ngeli kush e komandoi me pult LUBashen qe pikerisht ne vigjilje te Clirimi teTiranes nga partizanet (te ndihmuar nga anglo-amerikanet) te sjelle eshtrat e Rrahmet Zogut.Kush jane keto forca te errta qe duan te percajne kaq egersisht shqiptaret

   E
   -Enigme do ngeli kush e komandoi me pult LUBashen qe pikerisht ne vigjilje te ardhjes se Rrahmet Zogut ne 24 dhjetor 1924 me bajonetat e serbit I ngriten permendoren te stacjoni trenitEshte po ky edepsez qe eshte shprehur hapur kunder Fan Nolit njeriut me poliedrik shqipfoles per te gjitha kohrat…

   F
   -Enigme do ngeli se pse nga te gjithe “‘6 kokat” e parise Tiranes qe shkuan ne Washington ne pranveren e 2012 per te takuar zotin Filip Riker vetem LUBasha u percoll dhe u prit personalisht nga honorable Arvizu dhe u proklamua ne media si yll ne ngjitje

   G
   -Enigme do ngeli se pse zoti Arvizu ne mars 2011 ne nje proteste rinore te PS ku hidheshin parrulla per ministrin e brendshem “Luli vrases” doli gjoja rastesisht (ofendim pa kufi I shqiptarve) perballe tyre dhe takoi po rasteshit forcat e policies duke I pergezaur per pune e mire kunder kokepalareve..no coment

   J
   -Enigme do ngeli se pse zoti Arvizu ne protesten mbare kombetare kunder LHL ne 15 nendor 2013 u tregua “agresiv” me LUBashen duke I then se ai I shkeli vijen e kuqe..dhe nuk kaloi shume dite po ky ambassador pas pak diteve I kerkon ndjese ‘Yllit te tij ne ngjitje” kur I shkoi te Shqup-I te cilin sapo e kishte grabitur Pedeja…Pra kush ishte me I madh “ne detyre” Luli apo nenpunsi Arvizu..

   M
   -Enigme do ngeli qe gjate “komandimit” te tij si minister I jashtem ndodhi akti me makaber I mundshem me greket me e rende se e detit Jon…jo vetem qe u miratuan varrezat e ushtareve greke sipas vije imagjinare te vorio epirit (tashme varrezat jane enkllava greke) por u be ge shiblerja e kockave ne biznes qe nuk ishte pare ne historine e njerzimit dhe ky minister monster nuke hapi sqepin kurre …

   “PROFILI I LARTE” DEFICENT I DEBILIT LUL

   -LUL LEGENI
   Ajo qe nuk eshte enigma eshte qe e vetmja detyre qe I kane lene shqup-taret – LUBashes ishte organizmi I super pastes per 100 vjetorit qe u degjenerua ne betejen e legenave ,kusijave dhe bidonave te haleve per pasten e Lules

   LUL TRAPI..ME FALNI TRAMI
   Ajo qe e ben debil kete devil eshte ceshtja e tramit.Ajo tregon se ky jo vetem qe eshte “alifmatrak” qe eshte Lul-Nul se nuk kishte mundesi por dhe nga ana urbanistike bashkohore ishte gomarllek por dhe u mundua qe t’ja fusi Rames fajin…

   -LUL MALOKARI
   .Ne nje miting electoral ne 2011 ne nje salle me malsore me moton “nikaj-merturi voton lulzim bashen” ky I fundit akuzen me te madhe per Edi Ramen e kishte se e kishte kthyer bashkine ne zyre partie..Kur nisen pyetjet nje person e pyeti nese fitonte bashkine e Tiranes a do ta pranonte dhe ate te kryetarit te PD…dhe pergjigja dihet..ai tha se une jame drenicak dhe na doli qe qenka jo vetem renacak por dhe kacak.

   LULI KUQ
   Por “kryevepra” e ketij Devil-debili eshte se ne votimet e Tiranes edhe pse u ndihmua nga ai mengeperveshuri (naten) beri te pabesueshmen ..Beri koalicjon me komunistet e Hysni Milloshit me votat e te cilet (+ vjedhjen me ristanet ) mori karriken e bashkise.Dhe monstruoziteti I kesaj felliqsire eshte se ulurim me teper kur ngihet ndone portret I enverit ne ndonje ceremony dhe I thote Rames ..mos luaj me zjarrin…

   LUL I AMBASADORES
   Sipas “International network Foreign policy” publikohej me fakte per lidhjet qe kishin ambasadoret amerikane me Bechelin e rruges kombit ne Shqiperi dhe Kosove dhe jepej sakte shifra e frikeshme e vjedhur ng kjo kompani dhe lidhjet e Delli tne Kosove dhe M.R per Shqiperine ku posacerisht permedej dhe Luli yne si nje pjestar ndoshta me Kryesorin ne kete Vjedhje me permasa boterore.

   Ne kete kontekst te sotem kur Doshi-Gate qe eshte me teper nje hipnoze pa asnje fakt dhe po merret me vrull te papare nga prokuroria (nuk dihet kush qendron pas kesaj bombe antishqiptare) ne fillim duhet te merremi me ato qe kemi fakte.Thjesht qe te behet dekriminalizimi I pari qe duhet te merret I pandehur nga prokuroria eshte Lubasha & Serberisha qe kane qindra dosje ku me kompletuara eshte ajo e rruges Beograd Durres dhe le te thirren si deshmitare dhe ato ambaasdore apo politikane perendimore qe kane afera me keto “dirty job”..dhe kam besim qe prapa skenareve me serialet televizive “Tomka dhe shoket e tij “ jane ato Tomat Lulit ne perendim qe kane partner Damir Fazllicin qe eshte mik shtepie I Sali kerricit dhe Lul Ogicit

   Une do votoj per bojaxhiun Lul qe eshte i zoti se ngjyrosi me ngjyre te kuqe bulevardin e Tiranes ne 21 janar 2011 dhe i futi nje te permjerrur ne zgerdhimjen e Rames,Metes,Meros dhe te Lu-ve te rruga e Elbasanit

   1. 4 shkurt 1944= 21 janar 2011 says:

    Gjergj Bojaxhiu edhe nëse do ketë fuqinë mbinjerëzore te Gjeto Bashë Mujit,edhe sikur të ketë perkrahjen direkte te Obamës dhe Merkelit në atë farë feje si është katandisur Tirana ne getto urbanistike e ka te pamundur te mbijeteje dhe ta besojne njerzit pasi rubinetat e finanacave i ka Rama dhe nuk diskutohet qe qytetaret e Tiranes e kuptojne qe nje k/bashkiak i majte me Ramen k/minister eshte kombinimi me i mire dhe ideal per investime.

    Ajo që kane votuesit ne dorë eshte qe pervec deshtimit spektakular te Bashes qe i iku gjysma e kohes ne avjon Tirane-Europe eshte ta perbuzin per skandale si ai I Tramit ose fakti qe ka ealizuar vetem 20 perqind te premtimeve.

    Por ajo që duhet ta ndeshkojne eshte se ky eshte nje percares I pa precedente I kombit shqiptar dhe ka shfaqur shenja neonazizmi sidomos ne gafen e tij kriminale per heqjen e nje simboli te LNCL dhe zevendesimin e tij me nje pinjoll të nje dere fashiste

    Pikërisht në Ditën e Pavarësisë së Kosovës, Bashkia e Tiranës zhvilloi ceremoninë e emërtimit të një rruge të kryeqytetit me emrin “Ibrahim Rugova”. Bashkia e Tiranës vendosi që këtë emër ta mbajë rruga “Dëshmorët e 4 shkurtit”. Kritika të menjëherëshme kanë ardhur prej veteranëve të luftës së dytë botërore, të cilët dërguan edhe një letër proteste ndaj vendimit të këshillit bashkiak për këtë ndryshim.

    Në letër akuzohet Basha se më këtë veprim bëhet palë me kolaboracionistët. Sipas veteranëve ky akt eshtë zbatim konkret i strategjisë së forcave kolaboracioniste të nazifashizmit, të ringjallura e të përfaqësuara nga pushteti aktual i Sali Berishës e Co.

    “Pinjollët e bashkëpunëtorëve të nazifashizmit, për të shlyer mëkatin dhe turpin e baballarëve të tyre para atdheut e kombit, janë hedhur në sulm të papërmbajtur për të zhvlerësuar historinë, lavdinë e Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare, për të fshirë gjakun e dëshmorëve të kësaj lufte, duke justifikuar masakrat që kanë bërë me parullën e luftës “kundër komunizmit” Ky akt skandaloz, në vazhdën e veprimeve shkatërrimtare 20 vjeçare, eshtë zbatim konkret i strategjisë së forcave kolaboracioniste të nazifashizmit, të ringjallura e të përfaqësuara nga pushteti aktual i Sali Berishës e Co.

    Pinjollët e bashkëpunëtorëve të nazifashizmit, për të shlyer mëkatin dhe turpin e baballarëve të tyre para atdheut e kombit, janë hedhur në sulm të papërmbajtur për të zhvlerësuar historinë, lavdinë e Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare, për të fshirë gjakun e dëshmorëve të kësaj lufte, duke justifikuar masakrat që kanë bërë me parullën e luftës “kundër komunizmit”. Por komunizmi është gjë tjetër, nga lufta për çlirimin e vendit të pushtuar nga fashizmi, gjatë së cilës ranë edhe 84 dëshmorët e 4 Shkurtit.

    Masakra e 4 shkurtit 1944 në Tiranë është ndër masakrat më të përgjakshme, që kryen nazistët gjermanë dhe bashkëpunëtorët e tyre: si Xhafer Deva, Minister i Brendshëm i nazistëve, Kadri Cakrani, komandant i forcave të Ballit Kombëtar, Qazim Mulleti, Prefekti i Tiranës, fashisti Osman Kazazi etj., nën drejtimin e Gestapos gjermane. Natën e 4 shkurtit drejtuesit e xhandermarisë, me lista në duar e me grupe xhandarësh u futën nëpër shtëpitë e qytetarëve të Tiranës, rrembyen djem e burra dhe i pushkatuan nëpër rrugë. Për të futur frikë e tmerr, për të terrorizuar popullin, ata vepruan mbarë, pushkatuan edhe të tjerë që i gjenin në rrugë. I vrisnin dhe i masakronin barbarisht, duke i gjymtuar edhe për së vdekuri, pastaj i hidhnin nëpër kanale, apo dhe në mes të bulevardit.

    Rrugët e Tiranës u mbushën me gjak. Përmasat e kësaj masakre i pohon të nesërmen Komanda e Xhandermarisë në raportin e saj ku thuhet: “Forcat e xhandermarisë, së bashku me forcat e Regjimentit “Kosova” (regjiment mercenarësh të mbledhur nga Xhafer Deva në Kosovë për të shtypur Lëvizjen Nacionalçlirimtare në Shqipëri, së bashku me gjermanët-shën. red.) dhe me vullnetarët e Ballit Kombëtar, këtë natë kanë bastisur 230 shtëpi, ku kanë arrestuar 478 persona të dyshimtë dhe nga këta 84 më të rrezikshmit i kanë pushkatuar. Nga të 84 të pushkatuarit rezulton se 67 janë shqiptarë, 9 italianë, 4 malazezë, 2 maqedonas, 1 grek (minoritar) dhe 1 çifut. Viktimat kanë qenë nga Tirana 29 dhe 37 nga rrethet Fier, Korçë, Durrës, Shkodër, Vlorë e Dibër”.

    Në shenj nderimi e përjetësimi të këtyre bijve të lavdishëm, një rruge kryesore në Tiranë, që kalon paralel me bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, para 68 vjetësh, iu vu emri “Dëshmorët e 4 Shkurtit”.

    Kjo është ngjarja dhe historia e emrit të Rrugës “Dëshmorët e 4 Shkurtit”.

    Tani, pas 68 vjetësh, më datën 28 dhjetor 2011, me propozim të Kryebashalabakut Lulzim Basha, Këshilli Bashkiak, ia hoqi këtë emër.

    Ky akt është shumë i rëndë, antihistorik, antihuman dhe antiligjor. Ky emër i jepte kësaj rruge një peshë të rëndë morale sepse mbartte gjakun e 84 bijve të popullit, që e urrenin dhe e luftonin fashizmin, pushtuesin e vendit tonë. Duke i hequr këtë emër kësaj rruge, kërkohet të harrohet historia e saj, të harrohet masakra e 4 Shkurtit dhe autorët e saj, të rivriten edhe njëherë 84 dëshmorët e masakaruar barabarisht atë natë nëpër rrugët e Tiranës. Ky vendim i Këshillit Bashkiak prekë thellë familjet e dëshmorëve, pasardhësit e tyre ndër breza, veteranët dhe invalidët e Luftës, gjithë patriotët e ndershëm dhe shumicën dërmuese të popullit të Tiranës e të gjithë Shqipërisë.

    Por me sa duket, Kryebashalabaku ku Lulzim Basha, nuk njeh as ligj, as moral. Ai, me këtë rast, dëshiron të rehabilitojë kriminelin Xhafer Deva nëpërmjet honorifikimit të nipit të tij, këtu në një rrugë të Tiranës, që kullon gjak. Pse, vallë, pak rrugë e sheshe ka Tirana, por gjeti rrugën “Dëshmorët e 4 Shkurtit”, për t’i shkurorëzuar 84 dëshmorë e për të kurorëzuar, në vend të tyre, nipin e Devës. Kjo është një intrigë e neveritshme me qellime përçarëse kombëtare. Se vepra e Xhafer Devës në Shqipëri, si dorë e hekurt e nazitëve, me krimet makabre që ka bërë, ka lënë gjurmë të thella. Po edhe Luli, si Ministër i Brendshëm, e ka përgjakur Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” më 21 janar 2011.

    Pra shqiptaret duhet ta cilësojnë Lul Bashën jo vetem si fajtor per krimin e 21 janarit por dhe si një neonazist me aktin e rabilitimit te Xhaferr Deves qe fatkeqesisht dhe shteti amerikan I atehereshem jo vetem qe nuk e dorzoi si kriminel lufte ne vitet 50’-60’ por e perdori si mish per top kunder “kamunizmit” ashtu sic po perdor dhe Xhaferr Deven junior ,si i tha dikush Lulushit pasi kreu vrasjen mizore ne 21 janar 2011 yll ne ngjitje…

    1. xheJ eN Bi says:

     Skypion —

     Ke aftesine qe mund te mbushesh faqe te tera me lojra fjalesh , po pa bereqet .
     Kot ke mare mundimin te shkruash per Gjergj Bojaxhi ,se nuk e ul dote figuren e tij ,se Ai ngelet figura me pozitive qe ka kaluar nga PD-ja.
     Sado qe mundohesh te denigrosh personalitetin e Gjergj Bojaxhi e ben se te gjithe ju te PD-es jeni cmirrezinj,nuk duroni dot qe ndonje kuadro t’ju dale nga vatha se behet per ju delja e zeze.

     Per ato qe pretendon se Bojaxhi eshte nje diversion qe e perdor maxhoranca ,me kete do ti mbushesh mendjen vetes dhe Berishes e Lulit se njeri tjeter nuk te beson.Edhe kundershtaret e Gj. Bojaxhi ja njohin meriten qe ka per aftesite drejtuese dhe te mos jet ushtar i vene ne rrjeshtedhe te veproje si robot i telekomanduar .
     Nuk ma do mendja qe Rama te jete driteshkurter si Saliu e Luli qe te perkrahe kanditaturen e Gjergj Bojaxhi sepse ashtu si pertendon ti se Zaloshnja eshte shamani personal i Rames dhe nga sondazhet qe ka bere Bojaxhi merr 30 % te votave ne Tirane . Kjo tregon se ka balotazh dhe ne balotazh shancin me te madh e ka Gjergj Bojaxhi per ta fituar .

     Skipion , llafe ke shume , po pa bereqet se analist je ,po analize nuk di te besh se as parashikime nuk di te besh se i ben ne baze te deshirave dhe jo ne baz te fakteve.

     Skypion , dy te zhgenjyerit e pare i cileson me identitetin e tyre ,kurse te zhgenjyerin e trete vetem sa e vizaton me anonimat . Derisa nuk te njehe kush je ,pse trembesh ,apo si te njohim ne do te te njohe dhe Bled trafikanti ??? ( dhe une detyrohem te perdor tre pikpyetje ).

    2. geno says:

     Lavdi Gjermanit dhe Italise gjate luftes se dyte boterore se na bene shtet dhe na ndertuan nje infrastructure njerzore dhe materiale qe a gezojme dhe sot…Poshte Turqia…

     1. dr.mentar melek kelmendasi says:

      o geno paske nevoje per nje vizite te mjeku psikiater

      Per Italine ke nje fare te drejte se ndertoi qe ne kohen e zogut kurves qe e shiti vendin dhe mire beri,Por gjermani nuk ka hedhur asnje lopate beton apo kohe zift.Po deshe per bejte qe kendonin atehere ca gabele si geno dhe skypioni ishte: Rrnofte Partia dhe enveri se Mehmeti desh na therri (Mehmeti eshte I jati atij bashkimit qe po pastron dosjet e sigurimit)

   2. Skypion says:

    Kandidatura e Gjergj Bojaxhiut,eshte nje diversion i maxhorances ne pushtet ndaj opozites,ne garen per Tiranen.Kjo kuptohet nga te gjithe.
    Per here te pare ne historine e gares per Kryeqytetin,Partia Socialiste do te dale me dy kandidatura.Kandidatura A dhe ajo B.Kandidatura A eshte kandidatura zyrtare e PS.Kandidatura B,eshte nje kitch kandidature,ne funksion te te pares.Kandidatura e Gjergj Bojaxhiut eshte ne funksion te kandidatures zyrtare te PS-se.
    Votat per Bojaxhiun,jane vota per kandidatin e PS-se.Cdo vote per Bojaxhiun,eshte vote per kandidatin e Edi Rames.Cdo kryeqytetas qe hedh voten ne kuti per Bojaxhiun ,e ka hedhur ate per kandidatin e Edi Rames dhe Partise Socialiste.Cdo kryeqytetas qe e ka ndare mendjen qe tani te votoje per Bojaxhiun,e ka ndare mendjen poashtu te votoje kandidatin e Edi Rames,sepse,eshte i vetedijshem qe vota per Bojaxhiun eshte ne funksion te fitores se kandidatit socialist.Te gjithe ata kryeqytetas,qe jane ne medyshje nese t’ia japim apo jo voten Bojaxhiut,te jene te sigurte qe po te vendosin ta bejne nje gje te tille,kane vendosur ne te njejten kohe ,qe ate vote t’ia japin kandidatit te Edi Rames.
    Keto qe thashe me siper edhe nje femije i di.
    Mirepo,nder te rriturit,ndesh edhe me femije se femijet,prandaj edhe kjo fushate socialiste pro kandidatures se Bojaxhiut.
    Edi Rama ka udhezuar nga lart,qe pervec kandidatures zyrtare te PS-se per Tiranen,te behet fushate paralele edhe per kandidaturen e Gjergj Bojaxhiut.
    Ne zbatim te urdher-porosise se Edi Rames,mediat e majta,me gazetaret dhe analistet e tyre,kane nisur nje fushate sensibilizuese per kandidaturen e Gjergj Bojaxhiut.Ironikja eshte qe, kete fushate e kane nisur para asaj se vertetes,kryesores,per kandidatin socialist,meqe ky nuk eshte vendosur akoma…!!!
    Deri me tani kemi nje sere shkrimesh dhe editorialesh ne mediat e majta qeveritare,nga gazetaret dhe analistet e majte dhe pro- qeveritare,pro kandidatures te te djathtit Gjergj Bojaxhi…!!!
    Me falni per pikat dhe pikecuditeset por,nuk kam mundesi tjeter per te shprehur ndjesine qe kam nga kjo farse sa diversive dhe te ndyre,po aq qesharake!
    Deri me tani,ne forumin tone te nderuar te TemA-s,kemi tre “figura” qe jane investuar per kandidaturen e Bojaxhiut.Mero Baze,Eduard Zaloshnja dhe…Bled trafikanti…po po,edhe Bled trafikanti,Lek Plepi i TemA-s!Te tri keto “figura” me integritet te gazetarise(hihihi),jane zhgenjyer nga qeveria socialiste,dhe kerkojne nga qytetaret te votojne nje kandidature te trete te pavarur…!!!
    I zhgenjyeri i pare i madh,eshte megafoni i pare i saj mediatik,Merua yne!
    I zhgenjyeri i dyte i madh ,eshte shamani personal i Rames ,staticieni i tij personal,staticieni i Partise Socialiste,staticieni i qeverise socialiste,Eduard Zaloshnja!
    I zhgenjyeri i trete i madh,eshte…lere se s’po harxhoj germa kot per avdallin.
    Por,jo vetem keta,por te gjithe mediat e majta,te gjithe analistet e majte,aq te “zhgenjyer” jane me Ramen dhe socialisten e tij,sa kane filluar nje fushate te ethshme per kandidaturen “e pavarur” te Gjergj Bojaxhiut…!
    Pertej gallates,kandidatura e Bojaxhiut eshte e e ulet ne cdo pikepamje,ne cdo aspekt;ngado qe t’i sillesh dhe mbeshtillesh.Sepse,edhe vete Bojaxhiu eshte mese i sigurte qe nuk ka asnje shans,dhe po aq i bindur,qe cdo vote per te eshte vote per kandidatin e Edi Rames.
    Nga ana tjeter,fushata e socialisteve ne favor te kandidatures se Bojaxhiut,nxjerr ne pah dicka tjeter,qe na ben te lumtur,padyshim.Qelbesirat,edhe pse jane investuar fuqishem per ta fituar Tiranen,jo vetem qe nuk jane aspak te sigurte,sic thone e mburren,por kane shume frike se do ta humbasin ate.
    Aq e madhe eshte kjo frike,sa kane mobilizuar gjithe mediat e tyre,gjithe analistet dhe gazetaret e tyre,per t’i bere promon Gjergj Bojaxhiut.
    Te vetedijshem se po bejne nje loje te peshtire,ata po mundohen te bejne krahasime me rastin “Milloshi” ne 2011.Eshte e kote.Krahasimi nuk qendron.Milloshi mori votat e komunisteve te tij.Gjergj Bojaxhiu kerkon te marre votat e demokrateve,duke bere rolin e neveritshem dhe te dale boje tashme te te moderuarit qe kerkon votat e demokrateve te zhgenjyer;dhe pale, po do ta beje me ndihmen e socialisteve dhe Edi Rames!
    Eshte nje taktike e njohur tashme.E perdori edhe berishisti i berishisteve,me i egri nder berishistet,i ndjeri Olldashi, dhe deshtoi me sukses.Njesoj si sot me Bojaxhiun,edhe ne rastin Olldashi, Edi Rama urdheroi mediat edhe gazeterat qeveritare,qe te benin fushate per te.E keshtu nga me i urryeri berishist,Olldashi na u be krejt papritur me i dashuri per socialistet,mediat dhe analistet e majte!
    Deshtoi me sukses kjo loje e turpshme.Po me kaq sukses dot e deshtoje edhe diversioni i Edi Rames me Bojaxhiun.Demokratet,sado te merzitur apo zhgenjyer te jene,nuk do t’i japin kak vote bojaxhiut te Rames,sepse njesoj si te votosh vete Edi Ramen.
    Edhe ata te pavendosurit apo “elektorati gri” sic i thone,e kupton shume mire,qe vota e tyre hipotetike e protestes ndaj gjithe politikes,dhe ne vecanti ndaj dy te medhenjve te politikes,do te shkonte huq po te votonin Bojaxhiun,sepse nga vote proteste kunder Bashes dhe Rames,duke votuar Bojaxhiun,ajo do behej automatikisht vote per Ramen dhe Partine Socialiste.
    Hajt tung,dhe me mend ne koke!

    1. katarakti says:

     Problemi i vetem qe kane Pede-istat me Bojaxhiun, eshte frika e tyre e madhe se mund te dalin te tretet ne zgjedhje. Pra pas atij te PS-se dhe Bojaxhiut. Prandaj gjithe sahanlepiresit e Berishes i jane sulur Bojaxhiut te shkrete duke ia nxjerr fare bojen.

    2. vjosa says:

     Lexova dy-tre here ”Skypion”. Cili eshte ky shqiptar qe na sjell ne faqet e internetit mrekulline e SHQIPES ! Shqipja eshte vertet e mrekullushme, gjuhe fantastike, …gjuhe Perendie sic thoshe Naimi,po te shprehet nga shqiptare te nivelit te Skypion.
     Tani komentet e ”Skypion ” i lexoj jo thjesht per te kuptuare dicka nga rrumpalla e politikes shqiptare, por edhe per kenaqesine qe me jep gjuha e shprehur shqipe. Eshte vertet e bukur.
     Mos humbni rastin te lexoni ”Skypion”, pastaj …shaheni si te mundeni. Fatmiresisht gjuha shqipe eshte ndoshta e vetmja ne Bote e pasur me sharje e mallkime.

     1. dr.mentar melek kelmendasi says:

      Per komentuesin Vjosa:

      Sa here del me “shit storm” Skypi -Spiuni i te gjitha sistemeve Artan Hoxha me komentet e tij te paguara del dhe ti ketu poshte qe i mban ison.

      Mero ka nje shprehje te forte kur thote per disa komentues “idiote te dobishem ” dhe me keto qe shkruan “vjosa” e meriton ta quajme kryetarin e idioteve te Temes.

      Ato qe thua per drejtshkrimin e tij eshte e vertete dhe gjuha e tij e gjarperit (dhe e maskarenjeve e klanit: Frngaj,Fejziu,Lubonja,Zogaj etj) kane bere nje pune te shkelqyer ne shplarjen e trurit te atij kombi qe cdo lloj pushtimi te ndodhe ai popull nuk reagon..sic edhe po ndodh…nuk ka nevoje per ushtri qe te pushtohet nje vend…mjafton te pushtosh mediat e shkruara & vizive dhe te “kontrollohen ” kutite e votimit dhe kaq mjafton qe kuislinget berisha -basha dhe papagallet e tyre si ky Artan Hoxha-Skypioni te nenshtrojne ate vend per 25 vjet biles dhe sot qe gjasme “humben” ne 23 qershor 2013 banda e berishajve jane shume me te fuqishem se kurre.

      Jo me kot serbet deklaruan pardje se jane me te fuqishem ne Shqiperi dhe Kosove pas 1999 dhe kjo spjegohet se kuislinget e tyre Berish-basha dhe lobet e tyre ne amerike dhe europe plus keto gjarperijte ‘ME GJUHE TE BUKUR” si Skypioni e kan kryer mire detyren si renegate dhe te diskutosh per piktore,bojaxhinj dhe zorraxhinj eshte e kote

    3. BM says:

     Nuk dhe asnjë argument pse vota per Gjergj Bojaxhi është vote per kandidatin e PS.
     Shumë fjalë, por pak kuptim. Argumentat mund ti kesh te shumtë, por ne shkrimin tend te gjate nuk dhe asnjë.

    4. oldman says:

     KONSULENTIT TE SUPER PAGUAR NEN DORE,
     QE JEP KESHILLA FALAS PER “TRUSHKULURIT E TEMES”

     Skypion,

     Ka shume “trushkulur” si puna ime qe duam PD-ne por nuk jemi dakord me Berishen dhe aq me teper me kukullat ose kopjet e shemtuara qe dalin ne emer te tij (pa permendur mercenaret anonime si puna jote). Normalisht ne nuk dalim fare per te votuar sepse nuk jemi te “rilindjes”. Meqe ti ke haber nga keto pune, si na keshillon:
     1. Te rrime ne shtepi pa votuar, apo
     2. Te votojme per Gjergji Bojaxhiun qe eshte i PD-se?

     Falemnderit per mirekuptimin (edhe po nuk u pergjigje)

    5. Fati says:

     Akoma ti o zvarranik……..

  2. Juju says:

   Bojaxhiu nqs kandidon ka shume shance. Njesia nr 5 nuke voton berishen por dhe PS e cila ka sulmuar shtresen e mesme nuk merr me te njetjat vota, madje ndoshta as gjysmen. Prandaj mendoj qe bojaxhiu meriton inkurajim qe nje faktor i ri te dali fitues, jo palacot e partive.

  3. fatmiri says:

   Edhe ashtu si e ka perdor Mero eshte fare gabim; nuk thuhet deinkurajuar (absurde, as dy mohime, as dy pohime!), por dekurajuar. Mire ne qe hame njeri tjetrin se e tille rrace paskemi qene, por pse hame dhe gjuhen shqipe! A do ta mbroje njeri apo qeveri ate? Zoti Rama sikur premtoi diçka per gjuhen ne qeveri e media. Pse nuk i del zot gjuhes shqipe qe ai qe e shkel, te pakten te denohet 1 miljone leke , me ligj se gjykatat jane per vete ne dite te hallit per kete pune.

  4. Te verteten says:

   Ju lumte! Kritike me vend.

 2. Hëm... says:

  Mero, djale i mire eshte po mos harro se i beri fresk Sales kaq vite dhe kjo nuk eshte pak per te deshmuar integritet dhe dinjitet. Megjithate me mire vone se kurre por nderkohe Tirana ka nevoje per cun tirone sepse eshte bere corap dhe ata qe jane bere ‘tiranas’ se fundi, nuk e perjetojne njelloj shpirterisht fatin e qytetit. Ata qe jane rritur ne kete qytet, kane nostalgji dhe do te bejne cmos te ruhen vlerat e bartura ne vite ne urbanistike, ndryshe, do prishin prape parqe per te bere pallate.

 3. Elmar Bruku KKJ PE says:

  Problemi i Bojaxhiut qe trajtohet sot ne editorial eshte pambarimisht i vogel me dy detaje te “renda” qe nxjerrin zbuluar faktin se “Doshi Gate” eshte absolutisht nje inskenim i felliqur i bash-berishisteve ne washington dhe bruksel.

  Deklarata BOMBE e kryetarit te komisjonit te jashtem te PE zoti Elmaz Brruk dhe takimi i djeshem pa kuptim i zotit Lu me njerkun e Lulit si Podestamen duhet te gjejne nje kunderhstim te forte nga mediat,intelektualet dhe shoqeria civile pasi Shqiperia po behet nje arne lufte midis dipllomateve dhe sherbimeve te fshehta te shume vendeve.

  Sic kane nisur punet nje gje eshte e sigurte se kryetari Tiranes nje miloneshe do zgjidhet me hile si Nishani,Lalla,Ajazi,.e deri te” Teme Sejko”…prandaj kane ndezur “kapsollat” per Doshin por ka qelluar baruti “i lagur” dhe nuk po plas.

  Per komentuesit e Temes po japim nje situate para 2 vjetesh per te kuptuar se ai popull eshte me shume se i pushtuar…qe do te thote eshte i poshtruar…lexim te kendshem !

  $$$$$$$

  Berisha-Meta-Basha,(B.M.B) takim demostrativ në publik

  Tiranë Saturday, 14 January 2012

  SSali Berisha, Ilir Meta dhe Lulëzim UDBasha kanë pirë kafe në Hotel Rogner në mjedis publik, e cila duket si një shenjë mbështetje ndaj ish zëvendëskryeministrit, i cili gjykohet ditën e hënë për korrupsion aktiv dhe që prokuroria i ka kërkuar dy vjet burg.

  Ky është gjesti i dytë publik që Berisha bën në mbrojtje të partnerit te ngushtë Meta, duke përfshirë në këtë rast dhe një tjetër zyrtar që i ka shpëtuar nga duart drejtësisë me procedurë, Lulzim UDBasha.
  Më vonë në tavolinë është shfaqur dhe Blendi Fevziu( në rolin e hafijes së sigurimit), i cili ka paralajmëruar publikisht mosdënimin e Ilir Metës ditën e hënë me siguri matematikore 101 përqind.
  Prandaj nuk thonë kot që Blendi Feziu është SSala Qeros..por nuk e marrim vesh pse shkon Rama me ministrat e tij ne Opinionin e Klanit si dikur para hetuesve te xhaxhit..

 4. robert says:

  Gjergj Bojaxhi eshte me te vertete figure potenciale per manaxhim, ka aftesi drejtuese ka ekonomi te mire ,por qe te fitoje mbi PS se per PD nuk behet fjale qe i sfidon , duhet mbeshtetje e gjere e medias dhe e shoqerise civile , besoj se Z Mero ka bere nje fillim te mire, une per vete nga votues i kahershem i PS do e mbeshtjesja me qejf si qytetar i ketij qyteti dhe e quaj suport per nje bashkqytetar qe kerkon te manaxhoj qytetin tone te berbashket e meriton te mbeshtetet

 5. © KENDVESHTRIM TJETER © says:

  Prova per “bojaxhinje” ne Kryeqytet eshte lluks!
  Nuk ka pse te fshihet,kandidimi i prish pune te dy kraheve,hakmarrja politike,do ta linte “bojaxhiun” pa boje,per fasadat e Tiranes !
  Fitorja e Bojaxhiut,do te thote fund i dy partive kryesore ne Shqiperi,hapje e nje epoke te pritshme per ata qe besojne e shpresojne tek presporiteti.
  Ndryshimi duhet te filloj nga nje pol i katert,me politikane te rinje,te pa sperkatur me korupsion dhe krime,ky ndryshim duhet te filloj ne zgjedhjet vendore.

 6. Rrumpall-hane says:

  E gjithe beteja eshte e juaja Z Base” se e doni ju kunder Bashes apo kanditatit te PD-s qe tu garantoje fitoren. Te jesh kunder Berishes eshte normale Z Baze se asnje nuk e do me ate plehre, por edhe kunder Lulit qe po mundohet te distancohet nga stili Berishian!!!!!. Kjo do te thote se nuk keni qene kurre i djathte por vetem nje servil i tipit ulet.

 7. Zani T. says:

  Troç: Ende pa dale ne skene Albana Dhimitri, kur pashe emrat e Pandeli Majkos, si nje veteran ne tribunat e qemocme qe mbahej aty ne te njejtin vend se s’kemi c’t’i bejme derisa te shkoje te te shumtet; te perfaqesuesit a.i. i klaneve blokiste Blendi Klosi, si thone ne Shkoder “nje dembel ndocet”, te cilit dhe ne kete moshe ende i gjemojne ne veshe shuplakat e ngrena ne adoleshence dhe thirrmat prinderore “pertype, mor ushqimin, pertype!” pra, si kandidate te mundshem te elektoratit socialist te rehatuar ne punera (me liber shtepie) thashe sa poshte ka rene ky subjekt, per te cilin kam dhene jo pak. Albana Dhimitri me ktheu mendjen, se ne momentin qe doli emri i Gjergj Bojaxhiut, thashe se per te do te votoja, pa ngurrim. Tirana 1 milione e ca banoreve do administratore te forte e te kulturuar. Aksidenti me i madh i tranzicionit per Tiranen pa perpermendur te ndjerin Kelmendi apo Brojken, ka qene dhe mbetet NJERIU ME KOT NE POLITIKEN SHQIPTARE, NJE PLAY BOY I SAJ, LULUSHKA!(packa se ka bere hapa perpara ne ntrashjen e zerit, qe i pjerdhsha me ne goje)Na kane bere te ndyejme edhe gojen!

 8. kris says:

  nje fitore e nje kandidati vertet te pavarur do tregonte se votuesi ka nxjerre mesime nga pushteti kriminal i Sales dhe nga trimat fakire te edvinit te gjate.Pd ka humbur qekur ka ne kraheror Saliun ndersa Ps rron e majmet nen hijen e FMN.Ps e sharlatanit don te beje shtet por pa milet.

  1. fshatari says:

   Ky Bojaxhiu me eshte dukur burr i mire por kur e pash nje dite ne TV qe lobonte me fanatizem per tarifat e Hec private mendova se Bojaxhiu per lek vret edhe baben

 9. qytatari tiranes says:

  Albana eshte nje tekniciene e rritur ne hijen e Rames.Si socialist do votoja me gjithe fisin vetem Pandeli Majkon,ish kryeminister dhe nga te paktet qe i vjen era socialist nga kjo maxhorance pa identitet.

 10. Patriot says:

  U lodhem o Mero duke rendur mbas “heroit” te radhes qe ne keto 25 vite duhej te na kish nxjerre ne selamet !! Bojaxhi duket njeri i mire dhe i vetmuar. Une nuk besoj me tek “heroi” kushdo qofte ai. Deri me sot eksperimentuam ne kurrizin tone me Berishe,Nano,Rama dhe ja ku jemi sot,te varfer dhe te pashprese. Koha iku dhe mire ne qe po fikemi te pa shprese por ja mbyllem rrugen edhe femijeve tane qe me sa duket do te vazhdojne nder vite te rendin te pashprese mbas individeve cudiberes…!

 11. Tarasi says:

  Une do te jem i pari qe votoj Bojaxhiun.

 12. ToniTR says:

  Me ne fund edhe monopolet politike po fillojne te thyhen. Bojaxhiu eshte me te vertete nje personazh interesant dhe kandidimi i tij per Tiranen do ti bente nder fushates. Partia qe duhet te shqetsohet me shume kesaj rradhe eshte PS-ja qe s’do kete me luksin te perballet vetem me personazhe qe premtojne permiresime te cilesise se djellit dhe gjelberime tarracash!

 13. Gerti says:

  Do votoj me gjithe zemer per Bojaxhiun, por do kerkoja qe te mos i rri larg vetem politikes se vjeter po edhe gazetarise se vjeter ku ben pjese ti Mero. Nuk ka ulje me te madhe per fushaten e dikujt qe kandidon si i pavarur se sa te mbrohet nga ish-ekstremist i Berishes i kthyer ne ekstremist te Rames.

 14. lavdosh says:

  Mero me duhet te them qe kesaj analize tendes per here te pare do ti jape nota negative.
  Nuk besoj se Kesh-i ka patur ndonjehere manaxhere te mire dhe te ndershem, sidomos kur mbi drejtoret e Kesh-it ishin ministrat e Berishes, Rames, Nanos.
  Kandidimin e te pavarurve e mirepres sepse duhet ti tregojme klases politike te korruptuar (establishment) qe ka ardhur koha per nje politike tjeter.
  Nuk me duket qe nje qe vjen po nga ky establishment eshte zgjidhja, e dyta kam frike se endrat dhe deshirat tona per nje alternative do te shuhen perseri

 15. shqip hesapi says:

  50 hijet e Lu kriminelit i ke shtruar problemet ashtu sic jane:Berisha+Arvizu = Basha.Basha nuk e ka njerk Berishen por eshte “vjehrri ” i pare dhe ne saj te Argites u ngjit Luli deri ne maje te PD-se,por tani do te dale Abi ne dyluftim me Lulin. Mero se m’u kujtua tani,a eshte denuar Cim Peka per vrasjen qe beri ?Apo ju gazetaret nuk denoheni edhe pse zhdukni jete njerezish ? Mero nuk e di sa mik e keni Bojaxhiun,por ai deri tani ka bojatisur vetem PD-ne,prandaj nuk eshte me i mire se Berisha.Ti miqve tuaj u jep nga nje luster por mbeten vetem luster sic ndodhi me te ndjerin Olldashi,si pjese perberese e krimeve te vete te Saliut.

 16. demokrat says:

  Z.Baze me kete shkrim po i ben sherbimin me te opozites me dy timoniere qe i ka humbur rruga ne oborr. Basha si kryetar i emeruar i PD e ka te qarte fundin, nese projekti Bojaxhi merr te pakten 25% te votave ne Tirane. Pozicionin e Bashes si humbes nuk ka Berishe qe ta kuroj pas zgjedhjeve te Qershorit, per te mos humbur ate cka ngelur nga PD, Berisha do ta detyrohet te zgjedhe midis Bashes dhe nje projekti rilindes per PD, qe nuk mund te iniciohet nga figura me e deshtuar midis kryetareve fiktiv te PD, Selami, Shehu dhe Basha.
  Per elektoratin gri, kandidimi si i pavaruar eshte vetem fillimi i nje rruge qe e cliron nga diktature zgjedhore e dy partive te medha. Per Bojaxhi, eshte nje akt qytetarie dhe shpresoj fillimi i nje projekti civilizues qe sjell nje fryme liberale ne PD.
  Nese doni nje Shqiperi ndryshe, mendoni nje Tirane me administrator Z.Bojaxhi, i lire nga diktati i qeverise dhe i lire nga presioni politik i opozites, dhe votoni.

 17. Tili says:

  Bojaxhiu ka treguar vetëm që është alpinist nuk është figura që të vertetoj se PS dhe PD kanë rënë moralisht

 18. alma says:

  Votoni Bojaxhi, per guximin, per profesionalizmin e padiskutueshem, mencurine dhe urtesine, qytetarine, per moderimin qe sjell ne diskursin publik, si per ti dhene nje mesazh politikes se vjeter te ndyre qe ka nje cerek shekulli qe na ka marre peng. Votoni per te sepse neser nuk keni goje te ankoheni per mungese zgjedhjeje. deshtimi i tij eshte deshtimi yne si popull qe te dale nga qerthulli ku na kane zhytur.

 19. astrit says:

  Nje pol i trete do te me pelqente. Bojaxhiu te bind si figure njerezore.Une personalisht jam i lodhur e mosbesues ndaj dy partive te medha.Te shpresojme te ndodhi mrekullia e arsyeshmerise se banoreve te tiranes qe me pazare te vogla banale nuk shkohet perpara

 20. Bobo says:

  Kandidatura e Kryetarit te Bashkise se Tiranes duhet te plotesoje kriteret e me poshteme:Te jete i zgjuar si Edi Rama,te jete autoritar si Sali Berisha,te jete hileqar e i paskurpullt si Ilir Meta e shpirtkeq si Lulezim Basha e mos te jete nen ndonje agjenture si Skender Gjinushi!Nuk e di kush i ploteson keto kushte por per mua kadidatura me e pershtateshme eshte Mero Baze,pavaresisht per piken e fundit qe nuk e ploteson!

 21. Gjoli says:

  E verteta qe Z.Mero e thote me gjysem zeri,eshte se Gjergj Bojaxhiu,do mare shume me shume nga sa parashikohet,nga votusit e PS dhe sidomos nga 15-20% e te pa vendosurve.Vetem fakti mbreme ku Edvini,nuk ka folur asnje fjale ne takimin me socialistet e Tiranes,te bind,se ai i ka mashtruar,me demagogjine e tij.Kjo i nderuar Mero,eshte fillimi i luftes se ekzistences se Edvinit,sepse nje kryesi e PS te nje rrethi i ka bere mbi 25 shkresa per tu takuar,atij dhe Gramoz Ruçit,ka dy vjet dhe nuk ka denjuar te shkoje,mbasi nuk mund te perballoje,ate urejtje te bazes.Po ne gjithe rrethet do shkoje? JO,Tirana ishte lakmusi qe vertetoi se ne keto zgjedhje,shume te PS,ose nuk do votojne(ashtu si po flitet kudo,ose do e bejne voten te pa vlefshme,)por per PS nuk do jene kure me dakort.Pranda si une e shume te tjere,ne Tirane,Bojaxhiu,ka shanset te fitoje.
  POPULLI DO BEJE EDHE NJE EKSPERIMENT,TE VOTOJE KUNDER PARTIVE DHE PER NJEREZIT,JASHTE PARTIVE.KJO ESHTE MENDIMI,DHE MOTOJA NE KETO ZGJDHJE.PARTITE KANE MASHTRUAR,KANE VJDHUR ME NJEREZIT E TYRE DHE ESPERIMENTI I RI DO JETE I PARI QE DO FITOJE.

 22. human says:

  Shqiptaret jane te “velur” ose me mire me thene i vjen per te vjelle, nga politikanet e dy partive me te medha PD dhe PS, perfshire dhe LSI e cila keto 10 vite ka qene perfituesja me e madhe e pushtetit ne Qeverine e djathte dhe te majte.

  Keta politikane te ndyre kane shkatrruar te gjithe shoqerine, sistemin arsimor,shendetsor,rezervat minerare,mjedisin.Keta birko kane “merite” te veçante qe zevendesuan bujqesine me plantacionet e hashashit, i prene dhe dogjen pyjet, shkaterruan shtreterit e lumenjve, helmuan detin dhe po shkaterrojne malet.E kane rendidur vendin tone ne “vende nderi” per korrupsionin galopant,krimin e organizuar,trafikun e jashtligjshem,rritjen e prostitucionit etj.

  Madje Shqiptaret jane akoma me te zhgenjyer me disa “figurina” gjoja te politikes se pavarur, qe pergatiten ne inkubatore te dyshimte, sikunder jane disa emra qe po na serviren me se fundmi, edhe nga autori i shkrimit ne kete editorial.

  Ne menyre qe Shqiperia te shpetoje nga kjo politike e mbrapshte e ketyre 25 viteve, duhet te gjeje forca te krijoje nje klase te re politike e cila te distancohet nga modelet e siper permendura.

  Kjo klase e re politike mund te krijohet vetem nga nje brez i ri i edukuar dhe shkolluar, dhe mbi te gjitha te kete thelle te brumosur dashurine per kete vend te bekuar.

 23. nora says:

  Vetem nqs,kandidat eshte ZPandeli Majko fiton PS ,bashkine e Tiranes me eksperimentet kryeministrit tip liza ne boten e çudirave ta harroje voten e se majtes.

 24. LEK DUKAGJINI... says:

  …Bufonet e oborrit ,gazetarucet, bejtexhinjte….e te gjithe soj sorollopi i by..lepiresve,…jane aty, qendrojne me gojen hapur e gjuhen jashte, per t’i bere qejfin ustait, pavaresisht kush eshte, dhe presin me padurim ,kocken per t’a lepire…Jane pikerisht keta, qe ne fillim lepijne, pastaj peshtyjne dhe perseri e lepijne vete, çka kane nxjerre nga goja…

 25. georges says:

  Do te votojme si familje per zotin Gjergji Bojaxhi!
  E dime qe eshte e veshtire por do te jete shume e bukur, jashte PS dhe PD.
  Edhe sikur te humbim, ne kemi fituar sepse PS dhe PD do te dalin nga keto zgjedhje te mundura nga aksioni qytetar, ne zgjedhjet parlamentare ne do te kemi levizjen tone te AKSIONIT QYTETAR shume me te fuqishme.

 26. Gjoli says:

  O Nora,Pantalli Majkua,sot e ketu e 10 vjet mund te krahasohet me ata deputete te cilet kane nje dekade deputete dhe nyk kane folur njehere ne parlament,i tille mund te quhet edhe pantalliu.E po te shohesh me kuriozitet,do zbuloshe qe te gjithe te vjetrit e PS,rine si skutha,as u bie ndermend se jetojne njerez ne kete shqiperi,mbasi kane bizneset e tyre,kane te fshehtat e sigurimit te ketyre pasurive,dhe as sulmojne kundershtaret,as flasin per shqiperi,per popull fukara,por kenaqen nga ajo qe kane siguruar dhe qe e shtojne perdite ate pasurite.Pra kesaj kaste i takon dhe Majko.

 27. Luani says:

  Ka ardhur koha per ndryshimin e madh. Z Bojaxhi do tregoje kurajo qytetare nqs do te kandidoje per kryetar bashkie per qytetin e Tiranes.Familjarisht do jemi me ju dhe do te kontribojme qe ju te zgjidheni ne qytetin tone.

 28. Shqiptar says:

  Ne qofte se votoni per ideale eshte njesoj sikur te votoni kot.jane zgjedhje lokale dhe duhet te tregoheni pragmatist qe do te thote sikur edhe kerric gomari te jete kandidati i PS duhet te votoni per ate por ne asnje menure nuk duhet te votohet nje kandidature qe vjen nga LSI nen emblemen e koalicionit te majte.

 29. astrit says:

  Ky “vjosa” qe na pelqeka gjuhen shqipe te “sypionit”, me siguri do te jete vete “skypioni” i shendrruar ne “vjose”.

  1. vjosa says:

   Astrit,
   flm per complimentin. Po me krahasove me ”Skypion” , me ben nje kompliment te madh. Besoj se per shume intelektuale e sidomos gazetaret profesiniste,duhet te jete nje enderr te harrijne nivelin e ”Skypion” ne menyren e te shprehurit te shqipes.
   Ti c’mendim ke? Gjithmone ana gjuhesore ,jo ajo politike.Ajo politike , eshte e qarte c’ efekt ben tek disa trushplare e idiotet e dobishem sic i quan Skypion.

 30. Tironcia says:

  Eshte shume e bukur per te qene e vertete.do jete fat per Tiranen qe te kete nje kryetar bashkie si Gjergj Bojaxhi.

 31. pa emer says:

  Ne nje mbledhje te diaspores ne NY SHBA
  Vendosen da dekorojne Xhafer Deven se kishte luftu komunizmin
  Por ai tha se kjo dekorate itakon Enver hoxhes
  Ai
  ka vra me shume komuniste se un.

  1. Radio loja "doshi invazion" says:

   or tej pa emer & pa tru 7 pa shqiptarizem

   Keni cerek shekulli qe akoma nuk e keni mundur ate enver “atomikun” sepse ju jo vetem nuk dini ta mposhtni ate te vdekur por dhe sa ishte gjalle i ……lesht dhe e pesoi populli qe nga nje ane e shtypte enveri nga krahu tjeter i bente embarko amerikani elezbiberi.

   Eshte turp , antihumane dhe anti shqiptare te mbyllesh syte para krimeve te gerdecit dhe 21 janarit te saliserbit dhe te “masterbosh” me ato dokumentaret e enverit te viteve 40 50-60 deri sa prune dhe papen e shkrete qe i kishin futur prapa kurrizit 40 martiret …

   Eshte turp , antihumane dhe anti shqiptare qe kanibalet e enver hoxhes si pellazgu & company vazhdojne akoma luften artificjale kunder fantazmave te komunizmit kur vete shteti amerikan me shtetin e kubes po lidhin marredhenie dipllomatike….kure me Kinen Komuniste te Maos shokut te armeve te Enverit vazhdon muaji i mjaltit me amerikanet edhe pas kane shtypur ne Tien An Men mijra protestues me tanke…

   Propoganda e shfrenuar me permasa kozmike kunder enverhoxhes e elezbibereve ne amerike dhe e pellazgeve ne shqiperi i ka ka kaluar kufinjte njerzore se fansat e tij nuk i kalojne 1 mije veta….Poooooor…..ato qe mendojne se shteti enver hoxhes apo dhe i zogut qofte dhe shteti ne kohen e fashizmit ishte funksional dhe kete tregon Artan Lame qe dhe ne komunizem,fashizem,zogizem njerzit paguan detyrimet se ishin njerez me edukate

   Kurse sot ne kohen e pushtimit nga barbaret PA EMER dhe talebanet e saliserbit ,pellazgut,infoanalit dhe xhume protopapes kafshet kane dale nga kontrolli sic thoshte i ndjeri trebicka te cilen gestapo e shkelzen berishes e egzekutoi si te fimi “Godfather”

   I nderuar enverofagosi pa emer !

   Ne betejen e luftes se ftohte midis enverhoxhes dhe perendimit nuk eshte mire te ndegjojme vetm kundershtaret e tij si elezbiberet,fatoslubonjen,hamitmatjanet,xhaferrdevat,blendifejzite e esat pashe tradhetarit sepse ka konflikt interesi pasi keto armiq te tij kane te drejten e tyre ta denigrojne figuren e tij dhe nuk i paragjykoj eshte 100% e drejte e tyre.

   Eshte e besueshme nje pale e trete dhe une kam zgjedhur per ilustrim Indro Montanelin nje nga ikonat e gazetarise boterore me prirje fashiste qe pasi e demaskon fuqishem Enverhoxhen ne nje liber te tij jep dhe keto ane pozitive te tij qe i ke me poshte te sintetizuara nga orgjinali
   Indro Montaneli per Enver Hoxhen

   -burri i shtetit më jetëgjatë përsa i përket ushtrimit të pushteti
   -e fitoi pushtetin si partizan

   – e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.

   -ishte edhe një situatë që i justifikonte persekutimet

   -Shqiperia pas 1945 ishte tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.

   -Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun.

   -Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencën e Paqes. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës

   -Prozelitë e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit

   -në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race.

   -Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur

   -për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar

   -ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë i bashkuar as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën

   -Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, … ndoshta është më mirë që të mos hetohet si i bashkoi.

   -kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.

   -Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi.

   -Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar.

   -nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut

   -në publik shfaqej rrallë

   -ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë.

   –pas vdekjes një boshllëk më të madh sesa vendi që zinte ndërkohë që ishte ende ne jetë.

   E fundit nje “sekret”
   Pa u futur saliserbi ne burg per mijra krimet e tij ,e keni te kote te merreni me enver hoxhen sepse berisha dhe ato qe mbeshtesin akoma ate ne adriatik apo atllantik po i rrisin lavdine atij qe nuk e munden as te gjalle as te vdekur…

   Fundja e fundit qofte Enver Hoxha qofte Xhaferr Deva edhe pse u rrjeshtuan ne ane te kundert te detyruar nga kushte historike ato e donin vendin e tyre edhe pse bene babime te renda,kurse mostra berishe e mbeshtetur nga ato amerikare,malokare si biberaj dhe fran shkreli i kane shkerdhur nenen atij vendi deri sa eshte shendruaar ne shprehje gjeografike

 32. vladimir mezini says:

  Po pse nuk ka PD tironsa te vjeter per te kaniduar per tironen si p sh Flamur Noka tirons i vjeter dem baba dem Arben Ristani ne pith asaj qe e bani e shum eshum te tjere

 33. pro.... says:

  -..Bojaxhiu merr “Luanin e arte”deri tani.

 34. kingu. says:

  Mero mos e shiko ashtu si vemje..se nuk eshte ndonjefar soje ..Nje superhajdut eshte..I ikte truru per para sa qe beri xheloz edhe Berishen…

 35. realisti says:

  Nese do me duhej te zgjidhje midis Majkos dhe Bojaxhiut do te thoja se Majko eshte socialist, idealist, i ndershem dhe pasionant ne diskutimet e tije ne publik. Ndersa Bojaxhiu me koncepte te qarta te shtetit ligjor dhe te manaxhimit, pra me praktik , me sa duket nga edukata amerikane qe ka mare gjate shkollimit te tije. Per mua Gjergj Bojaxhi eshte kandidat serios, i besueshem. Gjithashtu nese kandidon me vete, si i pavarur, per Bojaxhuiun kjo do te jete nje vlere e shtuar e kurajos qytetare gje e cila i mungon atyre personave qe deshirojne te bejne karriere ne politike, por qe nuk kane nje projekt apo ide te veten dhe presin nen hijen e kryetareve te partive sepse jane te pa afte te marin pegjegjesi publike mbi vete.

 36. merotrapi says:

  Dekurajoj dhe jo deinkurajoj!

 37. dr.mentar melek kelmendasi says:

  Nje kartoline pershendetje per mikun tone Skypion qe i edhe pse i doli gabzherri fytit te KU KU KLANIT te fejzi esat toptani, perseri me ate shpirtin e zi te tij si nje ish spiun i deklasifikuar dhe ish president per 12 ore (cfare gallate) po na argeton te kjo gazete.

  Fakti i fundit qe prokuroria ka kerkuar arrestimin e doshit,frrokut dhe bamit tregon se i kane shkuar kot skypionit gjithe keto komente dhe nuk di a do ta paguaje bossi sali pordha artan spiunin dhe po i shkon puna dem.
  Me kete rast po i cojme “racjonin”e pershendetjes Skypit pasi po afron dhe weekend-i e le te argetohet me vargjet me poshte..

  neper salla e foltore
  leh si qen dhe pjerdh si gorre
  nder ekrane e n’parlament
  her leh vet,e her ndersen qent

  edhe ktu ne ket forum
  asht dikush qe leh hum-hum
  dhe ketu Sala e ka qenin
  her Skypionin, e her Xenin

  sa pak Salen me ngacmu
  nuk len vend pa shkarrashkru
  me fol keq per Sal nallanen
  si me i ci baben dhe nanen

  Skypo !……I apologize for any inconvenience.

 38. skifteri says:

  Bojaxhiu eshte nje kuader me personalitet I perket te gjitha partive me personalitet ne kete vende te djathta te majta te qendres, perveç P.Demokratike mashtruese shkatrruese te S.Serbit.

 39. Emigrant says:

  Megjithese kam votuar Edi Ramen ne Tirane perhere ne rast se do te isha ne Tirane per zgjedhjet do te votoja per Bojaxhiun pavaresisht se e djathta qe ai ka mbrojtur me ne krye Sali Berishen nuk me ka pelqyer asnjehere dhe nuk ja kam dhene voten ndonjehere.

 40. joana says:

  Me ne fund qytetaret e Tiranes nuk do jene te detyruar te zgjedhin mes shiut dhe bresherit.Gjergj Bojaxhi na ve ne prove, sepse nese nuk e zgjedhim do te thote qe s’kemi per te ndryshuar kurre. Kam votuar per PS , vetem per mungese alternative. Jo vetem qe votoj per Bojaxhi por bej edhe fushate per te, gje qe s’e kam bere ndonjehere .

 41. pro.... says:

  …e pershendes per saktesine; dr.mentar melek kelmendasi!

 42. emer says:

  E perkrah z. Bojaxhi. Fitore

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *