Fotografi personal i Enver Hoxhës rrëfen historinë e fotos së fundit të diktatorit

Foto e fundit e Enver Hoxhes

Foto e fundit e Enver Hoxhes

Prej më shumë se 15 vjet, Petrit Kumi ka qenë fotografoi personal i diktatorit Enver Hoxhës.

Ai ka rrëfyer sot në një intervistë për gazetaren e Ditës, Entela Resuli, historinë e fotos së fundit të Hoxhës, i cili në ato kohë ka qenë sëmurë.

Kumi thotë se ka pritur 13 ditë me radhë në një dhomë, për të bërë këtë foto.

Momenti i sikletshëm ka qenë fotografia e fundit e Enver Hoxhës, sepse mora një porosi kur unë isha drejtori i fotografisë në ATSH në vitin 1984. Duhej të shkoja në shtëpinë e Enver Hoxhës dhe t’i bëja një foto. Më dhanë porosi të veçantë dhe një nga dhomat u kthye në studio.

Ajo që kujtoj është se kam pritur 13 ditë rresht që Enver Hoxha të vijë të bëjë fotografinë.

Unë këtë nuk e zbuloja dot në atë kohë, se pse duheshin pritur 13 ditë.

Dikush thoshte se ishte shumë i zënë me punë, dikush tjetër thoshte një arsye tjetër. Po unë isha i vetëm në atë dhomë. Shkoja në orën 9 dhe rrija deri në orën 14:00 pasdite, çdo ditë. Shkoja në mëngjes dhe më thoshin rojet, “mos u mërzit se sot më duket se do dalë”.

Në ditën e 13-të erdhi me të shoqen dhe shoqëruesin e tij Sulo Gradeci. Unë e kisha përgatitur studion duke marr në provë dy punonjës që ishin të gjatë si Enveri, sepse duhej të llogarisja ndriçimin për një njeri të gjatë. Kisha bërë disa foto me persona të tjerë për të llogaritur ndriçimin sipas orarit. Pas nuk mund të bëja me të njëjtin ndriçim si në orën 10 apo dhe në orën 14.00. Nexhmija më thoshte: “Jepi pra, duarve”. Por ishte absurde se më mbajti 13 ditë për të pasur një fotografi të bukur dhe në fund më thoshte: “Jepi duarve”.

Më parë kisha bërë një vizitë në Kinë ku fotografi i Mao Ce Dunit më tregoi disa truke që bënte me Maon për ta fotografuar. Ai në fillim i bënte atij një bisedë, i fliste për rritjen ekonomike apo se si do të jetë koha, dhe a po mban mirë. Kjo e sillte në humor dhe i sillte një pamje më të qeshur dhe kështu çlirohej nga mendimi se do bënte fotografi.

Edhe unë kur isha përballë Enverit në ato momente, e pashë që ishte pak i kontraktuar dhe i them: “Moj shoqja Nexhmije, po sikur t’i marrim ata fëmijët e t’i vendosim rreth e rrotull” – kujtova kështu fotografin kinez.

Unë s’mund të flisja për bujqësi e ekonomi se s’më linte njeri, por mendova më mirë këto fjalë.

Përgjigja e Nexhmijes ishte nervoze: “Po ti ç’flet”, tha, “unë them jepi duarve, ti kërkon fëmijët”. Dikush tjetër rreth e rrotull dëgjonte dhe vepronte.

Pas 10 minutash erdhën fëmijët. E mora më të voglën dhe ia vendosa në prehër. Nexhmija më thotë: “Çfarë bën kështu?”. Enveri u çlirua disi dhe po i thosha që të pozicionohej pak.

Unë zakonisht e kapja nga supet për ta vendosur nga duhej më mirë për dritën, por këtë herë s’më lanë ta prekja.

Aty kuptova se ai ishte i sëmurë. Dhe nga krahu u djathtë s’të linte askush ta prekje. Sapo i bëra foton, iu bëra shenjë atyre që t’i hiqni fëmijët dhe i hoqën menjëherë. Në atë kohë i bëra edhe portretin e famshëm që u përdor shumë ato vite. Frika ishte se si do të dilnin këto filma. Ishin delikate solucionet e filmave me ngjyra, sepse s’të linin fare gabim.

Kur doli e para, u kënaqa sepse doli mirë. Aty u çlirova. Të gjitha këto bëheshin në laboratorin e tyre se nuk të linin të shkoje në vend tjetër. Më pas i mori shoqëruesi i tij dhe iku në Paris që t’i stamponte.

 Atë fotografi (portretin) e përdorën kur vdiq, në 11 prill 1985. Kur Enver Hoxha u nda nga jeta, njerëz të familjes më erdhën në shtëpi dhe më thanë: “Ku i ke?”. U thashë që i kanë të gjitha vetë ata. Shkuam atje dhe zgjodhëm atë që ishte më mirë dhe doli gjitha faqja e parë te “Zëri i Popullit”. Fotoja e fundit është bërë nga unë. Edhe në album unë e kam cilësuar fotografia e fundit. Për pesë-gjashtë muaj ai vdiq”, kujton Kumi në intervistën e tij./b.l

 

REMOTE_ADDR:[]

109 komente në “Fotografi personal i Enver Hoxhës rrëfen historinë e fotos së fundit të diktatorit”

 1. Vezhguesi says:

  Kjo gazetarja e Dites, Entela ne menyre definitive eshte gazetarja me e mire n mediat shqiptare. vetem kjo sjell ndonje personazh ndryshe se te gjithe flasin per politike

  1. Gopisti i NSHRAK-ut says:

   Me kete foto e rropi ATSH-ne deri ne vitin 1991 ky matrapaz. Deri edhe makinat i blinte ky jashte shtetit, me valuten e shqipove pabuksa.
   Ramizi e hoqi sepse e kapi duke xhiruar me jamera ne nje mbledhje te KQ, kur ky ishte vetem fotograf. I fuheshin filmime me ze e me figure se sistemi po ndryshonte dhe duhej kontrabandu cfsre mundej 😉
   Foto Kumi ka gjithandej 🙂

 2. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

  Uh shyqyr tashti do te me zere gjumi rehat me ne fund se vrisja mendjen cfare ka ndodhur ate dite qe Qoftelargut i bene resmen e fundit. Te vjen te thuash te dhjefsha surrane mor hale e mutit.

  1. tafili says:

   komentuesit te mesiperm i dhjevsha jo vetem surratin po edhe rracen qe te shpetoim nga keta ciban maskarenjesh.Lavdi ne shekuj Komandat Komisar Enver Hoxhes.

   1. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

    Tafil, ty meqe te eshte mbaruar asistenca, hajde sot per darke dhe me ha nevojen.

   2. durrsaku says:

    Taqifi

    Tani ke frik ta mbash foton i tij ne xhep si qemoti.

   3. Malsori says:

    Ty o Tafil Ta paska leruar komandanti te gjitha te bukurat e fare-e fisit prandja te mungon, shko e thuaj Edit se ta mbaron Edi ater pune tash e mbrapa, se edhe Edi i gjate eshe. po te pergjigjem me gjuhen qe ke perdorur tek komenti

 3. . says:

  Cfare ka bere super-killeri shpellari komunist SALI BISHA me me shume se ENVERI ?

  Asgje … vec vrasje, vjedhje, shkaterrim … ne DEMOKRACI.

  1. Kulmaku says:

   Ndryshimi eshte se eNveri vrau e preu sa deshi sepse dihej qe ishte diktator i tipit extrem stalinist ,por ndertoje shume,arsimoje,kulturoje,pak a shume hoqi imazhin e Shqiperise anadollake(kujtoni qe ndaloje emrat arab dhe turq) dhe vuri rregull,,ndersa ky demokratisti i cmenduri i tropojes vrau e preu ,por shkatroje,shiti,vodhi,destabilizoje shtetin,etj.te keqia. dhe krijoi anarki dhe pruri perseri anadollizmin ne Shqiperi.

   1. Dasareti says:

    Vertet Enveri I ndaloj disi emrat Arabe,por I lejoj ata Latine,Angloseksjane,gjermanike,Ruse(sllave)dhe ata Te dreqit te mallkuar! Atehere,cuar beri? I Hoqi ata arabe(dhe shume mire beri qe i hoqi)dhe i lejoj,po emra te huaj qe nuk ja dime kuptimin(domethenien)!!

   2. *.* says:

    Enveri ndaloi emrat arabe dhe Turq, ndersa Salih Berisha na beri anetare te konferences islamike!!!!

  2. befana says:

   pamje madheshtore ashtu si ish edhe vete.udheheqesi me i bukur i shekullit qe luftoi e punoi vetem per popullin .po te mos ish ai nuk do kishim Shqiperi.

   1. Jeronim de Rada says:

    Eshte e kunderta. Ai e shkaterroi popullin!

   2. te paska pjerdh truni komplet,ik vizitou ke mjeku urgjent..

  3. Realiteti says:

   Ish Kryeministri shpirterore i trojeve etnike,dr.S.Berisha ka hyre ne histori pasi, rrezoi diktaturen me te eger te njerezimit,ka vu themelet e demokracise europiane,ka zhvilluar infrastrukturen dhe ekonomine e vendit,ka ndertuar Rrugen e kombit,ka ndertuar Autostraden Tirane-Elbasan,ka bere abetaren e pare unike te trojeve shqiptare,ka penguar vrasjet me pagese – tritol sic po behen tani,ka fute Shqiperine ne NATO etj.etj.

   1. zqk says:

    Ka prishur fshatin e vjeter te Gerdecit dhe e ka bere te ri. Ka pakesuar kokepalaret ne bulevard qe as Ducja, as Hitleri, as Zogu as Enveri nuk arriten ta benin dot.

    1. Beso says:

     Ka bere Shqiperine moderne dhe e futi ne NATO,beri Rugen e kombit,ate per Elbasan dhe miera km. te tjera,beri abetaren unike per tere kombasit tane etj.etj.etj.Duhet gjerat te shiqohen nga kendi i sinqeritetit dhe realitetit tone e jo nga kendi gjeografik,i besimit apo injorances primitive provinciale,ose nga nostalgjia per diktatorin monstra dhe bustin e tij, qe i madherishmi ish Kryeminister e gjunjezoi per toke.Kjo ishte fitorja me e madhe drejte c’lirimit te nje populli te roberuar dhe te traumatizuar deri ne ditet e sotme.
     Mirepo,shqiptaret e vertete nuk duhet te brengosen nga mendimet dhe komente e disa te semureve dhe simpatizantve te diktatures,sepse ata jane nje pakice dhe po zvogelohen dita dites.Edhe Adilf Hitler ka perkrahesit e vete,por shume pak dhe pa asnje ndikim ne shoqerine e shtetit gjerman.

  4. Altin says:

   Ata njerëz që nuk e kanë mësuar deri tashti se çfare i bëri Enveri atij populli- e paskan memorrjen ZERO, ose kanë qënë pjesë e krimmeve të Enverit!!

   Enveri Hoxha vrau, burgosi, shkatërroj vendin ekonomikisht vetëm me qëllimin, të ishte vet në krye të vendit!

   Askush se ka bëre deri tashti.. megjithate te mos flaim para kohe..se ndoshta historia perseritet ..Uroj qe jo

 4. sali berisha says:

  Une e kam inat dhe frike akoma, por e verteta eshte se edhe ne oret e fundit te jetes ai mbety nje Yll.

  1. Pune korrakesh says:

   Ti,pasi je militant diktature,atehere te sygjeroi tia le….e Vahides dhe do permbishe nje amanet te rralle te xhaxhit Diktator dhe Monstra.
   Bravo Doktor qe e shkule Figuren e kesaj egeresire nga bulevardi i Tiranes.

   1. kuqo says:

    doktori ishte i pari qe i u servilos e sa njerez ka marre me qafe me spiunlliqet e shpifjet e tij,pastaj vetem per kariere e hodhi poshte.me gjithe ate ,i hodhi bustin e jo figuren e tij madheshtore i cili reshtohet me figura madheshtore si marks,engels lenin e stalin.

 5. Xibraka says:

  Paska mbajt ermal taksistin ne preher?

 6. SA says:

  Ajo qe te ben pershtypje ne kete shkrim eshte se sa njerez te pafytyr ka pjell kjo toke.Ne ato vite kur zoteria hunte e dilte ne bllok pa teklif mbahesh me te madh si ai dhe asnje tjeter,i priste shpata nga te gjith anet ndersa sot na del nje disident i thekur,nje pler me shum eshte ne kete felliqsiren shqiptare.

 7. Albano says:

  Me keqardhje e them se nuk i vjen me atdheut tim nje udheheqes si Enveri. A mund te behet nje krahasim me : Ramizin,Saliun e Ramen. Te mos flasim per rembuthjet: Kastriotin,Gjinushin, Xhozin, Ilirin, Bamirin, Astritin, Paloken,Gramozin. Keta te fundin nuk krahasohen as me Pali Misken. Vajmedet vendi im.

 8. pa emer says:

  Sa vjec je entela?
  Dukesh qe nuk je rritur me 200 mlg.qumesht ne jave.
  Kujt i plasi per fytyren e atij krimineli
  Epafsha ne zjarrin e xhehnemit.

  1. Beni says:

   Ia ke vene vete emrin vetes ”pa emer” dhe e meriton ,se je edhe pa fytyre. Si Enver Hoxha nuk vjen me, sadoqe regjimi qe i tille, gjithandej kampit socialist ,po tjeterkush i meriton ato epitete si psh Sali krimineli.

 9. o4490o says:

  bo bo bo booo
  edhe per nje foto gjithajo hasëll!
  car estrade shqiptarqiqe!
  vetem nje komb i qire ben historira te tilla bythqire!
  pordhi kali n der t hanit! i thojn ksaj storje.

 10. tfgs says:

  ki pederi sunit nuk duhet te ket as varr e jo me ta nxirrni ketu ne foto………….ptuuuuuuuuuuu turkoshak i ndyr!

  1. Dervish Malluta says:

   Hi Tourkopordhos, sot e takova Frankun n´pazar t´dhive, me tregoj qe edhe ti ke linde ne Αργυρόκαστρο dhe se i takon minoritetit greq, a oshte sahí?

 11. butrinti says:

  lavdi enver hoxhes qe eberi shtet sqiperin jo si sali qeni dhedhe bajgade tjer tradhtar qe e shktruan atdheun ton

  1. Ballisti (KS) says:

   @butrinti, si duket ti paske qene qen i sigurimit apo partican, Enveri ishte tmerri i shqiptarve!

  2. Tironsi1 says:

   Lavdi Xhafer Deves,i perkushtuar per Shqiperi etnike, qe vrau tradhetaret dhe spermat e ndyera partizane pro titiste mu ne qender te Tiranes.Mallku qofte diktatori monstra dhe mishngrenesi,Enver Hoxha.

 12. kanan tafili says:

  I PAHARRUAR QOFTE KUJTIMI TIJ,, E la shqiperine pa asnje lek borxh…..

  1. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

   …dhe pa breke ne bithe…

 13. © KENDVESHTRIM TJETER © says:

  Po porosi per Salen,ke marre keto kohet e fundit ?

 14. Arben says:

  ARTIKULLI A ESHTE PER FOTOGRAFIN A PER ENVER MUTIN???!!!!

 15. Radio loja "doshi invazion" says:

  Te nderuar lexues

  Tani qe telenovela Doshi ka mbaruar,shtypi shqiptar do te mbaje komentuesit lidhur me gazetat sidomos keto “on line” per te mbajtur ndezur debatin (lexo luften kibernetike) midis shqiptareve.Per ket qellim fusin per intermexo dhe Enverin per te cilen cdo shqiptar duhet te kete mendimin e tij nga – infinite te + infiniti dhe asnje mendim nuk duhet ndaluar.

  Por ajo qe nuk shkon fare,qe eshte e neveriteshme unlimited eshte se ato qe i ferkonin bolet dje xhaxhit po tregohen me shume se vampire dhe kanibale.

  Te ‘kryqzosh dhe te perdhosesh Enverin sot eshte “krenari” dhe eshte ne mode.

  Shtrohet pyetja pse nje shumice e madhe ne internet e “shajne” enverin me qe e me mace dhe nuk vene emrin e vertete ?

  aresyeja eshte se ato kane qene spermazoide te tij dje dhe sot po i hajne kockat e vedkura si hijena

  i pershendesim keto vampiroide dhe kanibale me kenget qe i kendonin keto vete komandantin e tyre

  Enveri ç’u ngre në këmbë
  Shokë, do t’u them një këngë,
  Si ka qenë historia;
  Si ka qenë dhe si është sot.
  Pesë shekuj Turqia.
  Zogu kur sundoi vëndë,
  Bëri shumë të këqia,
  Na shiti me gjithë rrënjë,
  Na shiti tek Italia.
  Enveri ç’u ngre në këmbë,
  Foli: Nga vate rinia?
  Merrini armët në dorë,
  Të çlirohet Shqipëria!
  Rexhin-Tepelenë, 1981
  ***

  O Enver flamur epoke
  Malet seç e ulën kryet,
  dritën seç e humbën yjet,
  lotët seç na i mbushën sytë.
  Ç’gjëmë na solli kjo ditë!
  Oh, i zi ç’na erdhi lajmi,
  sytë i mbylli Enver djali,
  O Enver flamur epoke,
  na dhe frymë nga fryma jote,
  dritë i dhe gjithë Shqipërisë,
  gaz dhe plakut dhe fëmisë.
  Ti jeton, ti nuk ke vdekur,
  nuk vdes fjala jote hekur,
  se në ballë na prin Partia,
  në gjoks të ka Shqipëria.
  Në çdo vepër, si pishtar,
  do t’na rrish përherë, në ballë,
  në rrugën që çele vetë,
  yll karvani je përjetë.
  Vlorë 1985
  ***
  Ku ka kangë që e merr kët’ burrë
  Kjo Shqipni ka qit’ kaq trima,
  si qet qielli bubullima.
  Nji kreshnik kan’ rrit’ kta male,
  pushkë e madhe, besë e madhe,
  nji kreshnik, nji lis me rrema,
  Enver Hoxhën me shtat’ zemra.
  Kërcet pushka në Tiranë,
  djemtë e Shqipes jan’ me nanë,
  djemtë e Shqipes s’janë jetima,
  vend për vend vetojn’ vetima.
  N’ball’ vetimash kush po prin?
  Enver Hoxha me Partinë,
  pesdhjet’ vjet në luftë e punë,
  pesdhjet’ vjet per ne pa gjumë.
  Shpata kurr’ s’e shpoj Skënderin,
  s’guxoi kush me e prekë Enverin.
  Sa jan’ malet rreth e rrotull,
  garda e tij asht mbar’ nji popull.
  Siç jan’ mbush’ malet me gurra,
  kjo Shqipni asht mbush’ me burra,
  kurrnjiher’ s’ka njoft’ ky vend,
  Enver Hoxha mal me mend.
  Gjith’ kreshnikët tan’ të lashtë
  te ky burrë jan’ bashkue bashkë.
  Duhet kanga nji mij’ rreshta,
  tan’ ortiqet që ka bjeshka,
  duhet t’vij’ deti me valë,
  duhet malet t’ishin fjalë,
  prap’ s’do t’bahej kanga kurrë.
  Ku ka kang’ që e merr kët’ burrë!
  Bajzë-Shkodër 1988

  ***

  Enver Hoxha të qofshim falë

  Enver Hoxha të qofshim falë
  çdo furtune i bane ballë.
  E godite rreptë tradhtinë
  si vigan e mbrojte Partinë
  shembull bote bane Shqipninë.
  Kur prej lajkave s’u gënjeve
  t’ligit shpinën kurrë s’ia ktheve.
  Shumë komplote të kanë kurdisë
  renegatë edhe titistë.
  Deshën t’na fusin në qorrsokak
  e t’na bajnë republikë t’shtatë.
  Krejt gabim jau mori mendja
  për me marrë kalanë nga mrena.
  Koci Xoxe me klyshët e tij
  shpresa e Titos ke n’Shqipni.
  Kur ata i muloi plehu
  në skenë doli Mehmet Shehu.
  Karta e fundit shteg nuk gjeti
  vet ia kthej revolen vetit.
  Ne jem’ kala e lashtë
  s’merrëm mrena as nga jashtë.
  Shpata e mprehtë e Enver Hoxhës
  çdo armiku do t’i bje kokës.

  Grupi i Hasit

  1. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

   Eh mor bir, ti te te rroje bitha, se mendja te paska lene.

  2. E vertete says:

   Po c’fare udheheqesi ky korrak jugore qe ia fali krejte Milladinit,Mugoshes dhe shovenistve tjere titiste.Nga spermat e ndyra te milladinoviqve,linden djajet e kuq qe sot po e kriminalizojne Shqiperine londineze me tritol dhe arrestime te montuara.Sondazhet boterore,kete mishngrenes,e futen ne listen e dhjete diktatoreve me vrastare te kohes.

 16. stela says:

  amon kur kane surrat keto te paftyre dhe komentojne “diktatorin”?! I vetmi Burre Shteti, qe kane pasur shqiptaret!!!!
  Po ai Legjendar e mori Shqiperine nga keneta e analfabetizmi dhe e lulezoi.

  Vrau armiqte?? Po mire e boni, qe ia preu koken, se nuk e linin te ndertonte e te zhvillonte Shqiperine. Po pse keto lideret perendimore neper vendet kapitaliste, nuk i eleminojne kundershtaret e tyre, sot ne shekullin e 21-te???? Enveri te pakten kishte nxjerr ligjin, kush i kundershtonte ishte tradhetar, po keto qe jane ne demokraci gjoja?!

  Hante populli me tollona dhe vetem patate???? Po patate BIO ishin, prandaj ato breza qe kane jetuar ne kohe te tij, rrojne deri ne 90 vjec, ndersa brezat e demokracise jane bere me kancer qe 40 e 50 vjec, kurse femijet e demokracise jane obeze dhe me diabet qe 10 vjec.

  Sa me shume pretendojne, se po ulin ate Burre Shteti, aq me shume lartesohet ai!!!!
  Megjithate, mirenjohja me e madhe i takon atyre qe e piketuan ate Figure (Enver Hoxhen) dhe e vune te drejtonte Shqiperine!!! Paskan qene vertete Burra te Rralle, diten cfare zgjodhen!!!
  Haram i qofte atyre, qe zgjodhen larot te cilet udhehoqen dhe po udheheqin Shqiperine keto 24 vitet e fundit!!!!!!!!

  1. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

   Epo na rrofshin patatet BIO me tallon.

 17. padrino says:

  Lavdi Enver Hoxhës, SHqiptarit që bërë më shumë Shqipërinë, dhe fukaranë.

  1. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

   Ti do te thuash qe e beri te gjithe Shqiperine fukara…

  2. Tironsi1 says:

   Mallku qofte ky monstra qe beri njerezit te ngrene buke,krip dhe domate.Jetojshim ne nje kolektivizim solhoz rus.Me muaj ne vitishim te detyruar te hapim kanale,pnuar token ne menyre primitive dhe ndertuam mbi 800 000 bunkere per te zezen tone.Jetuam si kafshet e Afrikes deri sa u traumatizuam teresisht dhe sot niperit tane jane kampion te krimit europian.

 18. Dibra A says:

  LAVDI SHOKUT ENVER HOXHA!

 19. pa emer says:

  O odibra aduhet te jesh djali i ndonje. hysmeqari te dyerve te medha te dibres

 20. Hahahaha pis milet nderoni ate qe ju vrau,mjeroi,cnderoi,varferoi,degjeneroi,internoi,cburreroi ju beri spiune,te pa fe,te pa prone,ju kafsheroi,ju degjeneroi cdo dite te jetes per 45vjet o katunare pa dinjitet qe hanit mut misri,qe ishit 30 vjec e dukeshit si 60 burra e gra katunare te ndyre as ne Tirone nuk vishit dot pa PASHAPORTIZIM dhe mire ja u bote se e dinte cfare legash ishit.Shkulshit floket kur vdiq Kurvi qanit me oi o qelbesira qe barkun e thare se ngopshit me buke dhe tani ropateni neper Greqi te pa shprese pa te ardhme dhe adhuroni ate qe ju shkerdheu…rrace perverse me sindromen e Stokholmit.

 21. lume e det says:

  Qenka per te lavduar si jo!!! Sepse e sollen ne kohen kur shqiptari ishte analfabet dhe zorethar dhe ashtu e la sic e gjeti… Por tani dhe pa nje copez toke, qe ta rembejne mbasardhesit e tij… DY GJERA JANE TE PA FUNDME, HAPESIRA QIELLORE, DHE INJORANCA E NJERIUT!!! PER TE PAREN JAM I SIGURT, NDERSA PER TE DYTEN…!!! (Aishtajni)

 22. Radio loja "doshi invazion" says:

  LEKSION FALAS PER ATO “SHAHISTET PITHCKAR BUTHSHPUME” QE BENIN SHURREN NE BREKE DJE NGA XHAXHI DHE PO I HAJNE MUNE TASH QE KA 30 VJET QE KA VDEKUR

  Eshte e vertete qe enveristet sot nuk i kalojne as 500-600 vetat dhe jane me pak se sekti i jehovait qe aplikohet sot ne shqiperi por ato qe mendojne se ne shteti i enverit ishte me dinjitoz dhe me i fuqishem se bordelloja e salehut,tosit,lilit ,lulit dhe ed ramushit jane shtuar shume dhe vetem referndumi e ndan shapi nga sheqeri. se shqiptaret pergjithesi jane treguar te moderuar me Enver Hoxhen qe kur ishte gjalle edhe tani pasi ai ka 30 vjet.Por problemi eshte eshte te disa tipa te dhjere si puna juaj pellazg qe jeni nje urrejtje qe kalon ne shkalle psiqike deri sa jeni shendrruar ne vampire dhe hijena qe konsumojne gjera te vdekura.

  Sot rreziku me i madh i kombit eshte i pandehuri Sali Berisha me devilin Lul Basha qe edhe pse “de juro” kane rene nga pushteti ata “de fakto” jane me te fuqishen se qeveria e Rames.Tipa si puna juaj qe mund te fshihet ndonje surrat Mehmet Elezi apo Qemal Lame ose ndonje monstre tjeter per te mbuluar krimet e berishes akoma i binive teneqeve te Enverit qe me shume po ja rrisni lavdine pasi po shkelqeni me idiotizmin tuj permament.

  Me Berishen dhe Bashen ,atë ëndërr që nuk e arritën ta realizonin për qindra vjet regjimet serbe e greke të Pashiqëve, Karagjorgjeviçëve e Venizellosve me luftëra e me kancelaritë evropiane, e arritën pas vitit 1992 nga qeverisja e shqiptarëve me tradhtarin Sali Berisha në krye të Pushtetit, bile me përmasa shumë më tragjike.

  Dëmet që i ka shkaktuar popullit Sali Berisha, janë të pallogaritshme dhe të gjitha janë bërë me dashje, një budalla nga fshati Viçidol do kishte qeverisur shumë më mirë. Dihet se dëmet që i shkakton një vendi armiku i brendshëm, asnjëherë nuk mund t’ia bëjë armiku i jashtëm. Nuk është e vështirë të qeverisësh një vend me një popullsi sa gjysma e Athinës me resurse të shumta, pasuri që nuk i ka asnjë vend i lindjes por edhe vendet e zhvilluara perëndimore.

  Shqipëria është qeverisur kundër interesave të Popullit, është shkatërruar plotësisht ekonomia e vendit, u shkatërrua djersa e popullit e ndërtuar për 45 vite. Populli në këtë vend nuk ka më asnjë mundësi për jetesë. Baza e një shteti është ekonomia dhe uniteti i popullit, nëse ajo shkatërrohet e shitet, nuk ke më shpresa për një jetë më të mirë. Është tradhtuar plotësisht e ardhmja e brezave, papunësia ka kapur shifra rekord, i gjithë brezi i ri është pa punë, të gjithë studentet që mbarojnë shkollat e mesme dhe të larta janë pa punë.Dhe te gjitha keto krime bashke me borxhin e jashtem mbi 65% dhe me borxhin ndaj biznesit rreth gjysem miliardi dollare ja kane lene peshqesh qeverise re e cila ne vend te akuzoje kryetradhetarin berishe I jep llogari sot ne kuvend VRASESIT TE SHTETIT shqiptar Sali QeniNë Shqipëri, pas vitit 1992 jo vetëm nuk është ndërtuar një sistem demokratik por regjimit të pushtetit të Sali Berishës do t’ja kishin zili dhe regjimet më diktatoriale në Botë. Shqipëria është katandisur në një shtet paçavure, më keq se vendet e Afrikës qendrore si Somalia, Uganda etj.
  Nuk ka më keq, por për 20 vjet rresht, përfaqësuesit e Europës nuk po munden të stabilizojnë politikën e një vendi me 2.5 milionë banorë. Më vjen keq të shprehem, por këtu njeriu ka më pak vlerë se një bagëti. Ai tani është pa asnjë të ardhme, pasi ekonomia është rrënuar tërësisht. Konkretisht: – Është shkatërruar totalisht bujqësia, kur dihet se ne jemi një vend bujqësor, janë shkatërruar themelet e bujqësisë; Uzinat e prodhimit të plehrave kimike, superfosfatit e nitratit, plehra me cilësi shumë të lartë dhe me shumicë; Është shkatërruar ujitja, mbi 50 % të rezervuarëve dhe kanaleve ujitëse; Janë shkatërruar institutet e prodhimit të farërave bujqësore që janë bazë për rendimentet e cilësinë e prodhimit, mekanizimi është kthyer si në vitin 1945; 50 % e tokës bujqësore është kthyer në moçalishte kur dihet se nga rreth 260 mijë hektarë tokë që kishte vendi në vitin 1945, në vitin 1992 kishte rreth 645 mijë hektarë tokë bujqësore dhe kjo nga tharja e kënetave. Nga viti 1992 – 1997 u shkatërrua si në asnjë vend tjetër të Lindjes e gjithë industria e lehtë e ushqimore, industria e duhanit, panxhar sheqerit, lulediellit, pemëtaria plotësisht (janë në kujtesë plantacionet e mëdha me agrume në Lukovë e gjithë Jugun e Shqipërisë, plantacionet në Tropojë, Korçë e Dibër).

  U shkatërrua e u shit për 5 grosh industria nxjerrëse e përpunuese, a nuk është kriminale të shkatërrosh industrinë e pasurimit të Ferrokromit në Burrel e Elbasan kur dihet se çmimi i Ferrokromit është 10 fish më tepër se 1 ton krom, industrinë e bakrit totalisht dhe të gjitha industritë nxjerrëse e përpunuese të mineraleve të tjera.

  A nuk është kriminale që vendburimet e nxjerrjes mineraleve shqiptare kanë qenë vetëm burim vjedhjesh e korrupsioni, tani janë kthyer në gërmadha, shko e shihe Kam Tropojën e Rragamin, njëlloj e gjithë Shqipëria.

  Është shkatërruar transporti hekurudhor plotësisht, në vitin 1947 është bërë inagurimi i linjës hekurudhore Tiranë-Durrës- Peqin. Janë shkatërruar e shitur po thuaj totalisht pyjet duke përfshirë dhe qendra turistike si Thethi, Lura e tjerë, po shkatërrohet e vidhet kultura mijë vjeçare e popullit, Akrologjia, monumentet kulturore, kishat e tjera e tjera.

  Është shkatërruar sistemi arsimor, shëndetësor e gjyqësor. Është e patolerueshme dhe kriminale të shkatërrosh arsimin. Është plotësisht i qartë Sali Berisha, se vetëm në rrethin e Tropojës ka patur mbi 20 shkolla të mesme të një niveli shumë të lartë në fshatra e Komuna. A do të mund të dalin kuadro të lartë në fshatra si në Viçidol, Lekbibaj, Çerem e fshatra të tjera në Shqipëri? Kjo dihet që jo. Diplomat po shiten si perime, analfabetizmi që u zhduk në vitet 1950 është kthyer këmbëkryq jo vetëm në fshatra por edhe qytetet kryesore të vendit. Shëndetësia dhe sistemi gjyqësor janë kthyer në organizata biznesi. Është shkatërruar administrata shtetërore.
  Qytetari shqiptar nuk mund të drejtohet askund për të zgjidhur një hall, në administratë mund të punosh vetëm po të jesh militant i PD, pasi edhe Akademik po të jesh hiqesh nga puna. Pas vitit 1992 vuri në funksion nenin famëkeq 24/1 që hiqeshe nga puna pa asnjë motiv, nen i cili funksionon edhe sot. Të gjitha gjyqet e fituara nga të hequrit nga puna, që janë me miliona dollarë, i ka paguar populli, asnjë titullar nuk është vënë para përgjegjësisë ose të shlyejë dëmin e shkaktuar. Asnjëherë lufta e klasave nuk ka qenë më e ashpër se sot. Sali Berisha shpiku firmat piramidale, edhe sot janë të freskëta kujtimet e bashkëpunimit të Sali Berishës me Vehbi Alimuçën, presidentin e firmës “Vefa”, kur tha: Kjo është pionerja e parë e borgjezisë në Shqipëri dhe paret e shqiptarëve janë të pastra e fituar me djersë, veprim që vendin e futi në kolaps të plotë

  .Në vitin 1996 realizoi zgjedhje të manipuluara totalisht, u zgjodh President duke e rrethuar parlamentin. Gjatë vitit 1994-1997, kur regjimi Serb i Millosheviçit bëri kërdinë duke vrarë njerëz të pafajshëm, gra e fëmijë, një genocid i pa parë në Bosnjë Hercegovinë, Kroaci, Slloveni e Kosovë, furnizonte Serbinë me naftë duke thyer dhe embargon e vënë nga OKB dhe BE. Në vitin 1997 mobilizoi mercenarë e sharlatanë duke i armatosur dhe dërguar në Jug të Shqipërisë (Vlorë, Gjirokastër, Përmet e qytete tjera të Jugut) për të luftuar e vrarë, pra organizoi luftën civile, konfliktin Veri – Jug, dëshirë e hershme e qarqeve greke e serbe. Mobilizoi dhe avionë për të gjuajtur Jugun, të cilët zbarkuan në Itali. Dihet se ish ministri i Mbrojtjes, Safet Zhulali nuk pranoi të realizonte atë strategji dhe u arratis në Itali. Me këtë rast, habitem për Labërinë trime, si është e mundur tpleroje një njeri që deshi ti vrasë e ti djegë, si ka mundësi të votojnë e ta mbështesin kur ai duhet të ketë frikë ta kalojë qytetin e Durrësit!?.

  Në vitin 1995 vrau me organet e SHIK-ut të ndjerin Remzi Hoxha, kjo pasi ai filmoi dhe regjistroi takimin sekret në Maqedoni të Sali Berishës me Sllobodan Millosheviçin, edhe sot pas 16 vitesh nuk dihen eshtrat e tij. Në vitin 1992, u takua në Shkodër me Kriminelin serb Arkan, arsyet dihen. Mburret me rrugën e kombit, autostradën Milot – Qafë Morinë, gjatë realizimit të këtij objekti, jo vetëm u vodh dhe u shpërdorua djersa e popullit, por vetëm me vlerën e armatimit të Ushtrisë para vitit 1992 e të shitur për llogari të klanit të tij, do të ishte realizuar e gjithë Infrastruktura rrugore e Shqipërisë në përputhje me standartet europiane.

  Te numerosh krimet e drakules Berishe dhe kelyshit Bashe nuk mjafton ky koment por ajo qe vlen te theksohet eshte se kjo veprimtari antishqiptare 22 vjecare e Sali qenit I ka rrenjet ne hipokrizine e dipllomacise te USA & BE si dhe ne impotence fatale te Qeverise sotme.
  Nqs se nderkombetaret dhe qeveria e sotme nuk denon berishizmin si praktike dhe doctrine antishqiptare duke e futur ne biruce supertradhetarin berishe atehere Enver Hoxha do jete Jezu Krishti I shqipatereve I cili u tregoi vendin hajduteve,krimineleve,imoraleve,tradhetareve,hipokriteve,terroristeve,diversanteve,spiuneve,agjenteve,idioteve pa harruar malokaret & pseudo malsoret dhe porno-ambassadoret..

  1. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

   Kot je munduar kaq shume or koqe, mjaftonte posti i pare per te vertetuar qe te kish lene mendja, keshtuqe neji te fala bithes perseri.

  2. E vertete says:

   Radio…je nje psikopat qe perbine c’do dite medikamente ilegale.Je militant i xhaxhit kriminel qe doktori e palosi per toke bustin famkeq te tij dhe shpetoj Shqiperine nga diktatura e eger komuniste.Berisha,si demokrat dhe atdhetare i devotshem qe ishte realizoi qellimet shekullore te kombit:Shqiptaret udhetojne pa viza,Shqiperia ne NATO,beri abetaren unike per trojet etnike,tani shteti eshte drejte BE-se dhe zhvilloi vendin nga nje fshat anadolli ne shtet modern europian,beri Rrugen e kombit(djajet e kuq ishin kunder),beri Autostraden Tirane-Elbasan dhe miera km, te tjera.

 23. butrinti says:

  o ballist muti te dhjefsha ty dhe te te gjithe ballistat qe vetem fatkeqesi ikeni sjell atdheut ton ju dhe islamiket e qelbur jeni kanceri ishqiperise lavdi te madhit enver hoxha qe beri shtet shkolloj gjithe shqiptaret ndertoj qytete hapi fabrika dhe shum te tjera

  1. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

   Tamam, ato shume te tjerat pse si thua ti, qe vrau, e preu, e internoi, e i qiu nenen miletit e i vuri te hane me tallon. Nejse, qe qihesh ne bithe dhe ishte i rrjedhur nga mente e kokes nuk prish pune se per te zeze te vet e kishte.

  2. Dora Vet says:

   Enveri vizitoi një fermë derrash dhe është fotografuar atje . Në zyrën e gazetës “Zerri I Popullit” , një diskutim është duke u zhvilluar se si ta emerojne foton. ” Shoku Enver ndër derra “, ” Shoku Enver dhe derrat “, dhe ” Derrat rrethojnë shokun Enver ” por të gjitha të refuzohen . Së fundmi,redaktori shpall vendimin e tij : “I treti nga e majta – shokut Enver”

   1. E vertete says:

    Dora vet,me bere me lot se qeshuri.Bravo!

 24. poeti says:

  O ZOTI KUMI PO SI NUK BERE NJE FOTO KUR GJAKATARI SADIST DHE PEDERAST I PRISTE KOKAT E “SHOKEVE” TE TIJ ME TE NGUSHTE, DHE KUR MBUSHI LUMENJ ME GJAK NJERIU TE PAFAJSHEM NE VENDIN TONE?

  Sepse na mallengjeve shume me tregimet e tua tra-la-la me foto diktatoresh dhe gjakataresh, aq shume na mallengjeve sa qame me lot dhe qurre te gjithe bashke me ty o fotografi famoz i Diktatorit dhe pasi qame e vajtuam u kujtuam se Nexhmije Hoxhen e kemi akoma si MOLLE komuniste qe akoma e kujtojne Shqypnine si CIFLIGUN personal te Enver Hoxhes, ashtu sic e la amanet tek Ramizi, Saliu. Likja dhe Edvini.

 25. Mark Gjonaj says:

  DY BURRA SHTETI DHE ME TE MEDHENJET PER KOMBIN TONE JANE GJERGJ KASTRIOTI NGA VERIU DHE ENVER HOXHA NGA JUGU! ASNJE TJETER, NUK MUND TE ARRIJE NE DIMENSIONET E TE DYVE, DUKE I ULUR ATA! ME E TURPSHMJA ISHTE SE SHKRIMTARI KADARE PARA CA KOHESH PRANOI ME GOJEN E TIJ SE, DUKE VETCENSURUAR LETERSINE E SHKRUAR, ATE E KA DEMTUAR RENDE, POR NE TE NJEJTEN KOHE DHE IMAZHIN E BURRIT MA TE MADH TE KOMBIT SHQIPTARE ENVER HOXHA!

  1. Jeronim de Rada says:

   Eshte turp te krahasohet idioti me kolosin Skenderbe!

 26. butrinti says:

  radoja loja shum isakte per keto qe thua tradhtare si sali qeni dhe basha me gjithe demokratet

  1. stela says:

   PO pse Fatos Nano nuk vjen pas Berishes si shkaterrimtar i Shqiperise?????
   Po Ilir floriri me bllok ne dore, qe ka vjedhur e ka obere kerdine?????
   Po pse ky gjatoshi Rama, qe shkaterroi historikisht Tiranen duke e betonizuar e i la brezave te tere trashegimi, nje masaker urbane te kryeqytetit????
   …e te tjeret me rradhe

   Kane surrat keto me i permend emrin atij Kollosi?!

   Shkurt muhabeti, ata qe zgjodhen keto palo udheheqes pas 90-tes, paskan qene kokrrat e deficentave, jo per ndonje gje po kapitalizmi dhe perendimi per popullin shqiptar eshte deshtimi me i madh per Shqiperine ne krahasim me kohen e “diktatorit”!!!

 27. vedeta says:

  Ky burr vrau kriminelet tradhtaret dhe antishqiptaret te ter ata qe thon se beri lumenj gjaku kan te drejt se ky vend ka pjell aq shum mostra tradhtar sa u deshen lumenj gjaku per ti ber zap dhe per te shpetuar vendin, por me çpo shofim sot me kta mostra kriminel antishqiptar dhe mashtrus ai nuk ka ber asnjegje, paska len shum pun pergjysem ne kte vend, te shpetonte ky milet nga llumi i kti kombi,ishte burri me i fort i kti kombi beri SHQIPRIN shtet modern i mori nga zejtaria mesjetare shqiptaret i beri komb me te drejta te plota ne te tera traktatet nderkombetare, i siguroj sovranitetin kti vendi ishte atdhedashes per kte imponon rrespekt,

 28. ju shpelafte mortja! says:

  Per kete pis burre, per kete maskara, per kete kriminel akoma shkruani?!
  Popull hajvan!

 29. lume e det says:

  DY GJERA JANE TE PA FUNDME, HAPESIRA QIELLORE dhe INJORANCA e SHQIPTARIT, PER HAPESIREN NUK JAM I SIGURT…!!!

 30. Eemal gjoni says:

  Po te ishte gjalle Ai te gjthe kata qe jane sote deputet dhe pusht-etare do ishn ne burg.
  Le te flasin dhe vjedhin tani keyo kerma.

 31. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

  Ringjallja e shokut Enver Trushkulur Qoftelarg Hoxha objektiv permanent i levizjes marksiste – leniniste shqiptare me ne krye Radio Lojen Bredhi i Bardhe ne Buze te Lanes. Neser vish kemishe boje portokalli kur te shkosh tek kafja. Aty te pret nje surpize e kendshme, degjove Radioloja?

 32. culi says:

  Ka bere e c’nuk ka bere, nga “urimet” e shumta, me grushta hante, ne fund dhe te pegere, rrojti teper diteziu, nuk ngopej me gjak njeriu, shqiperine me flori e gjeti, pa kacidhe e la “gjeniu”,
  per popull luftoi,
  gjer i doli xhani,
  shoket i groposi,
  me ferman Sulltani,
  e ‘qante’ mileti,
  me lot krokodili,
  shumica gezonte,
  shpetuam nga katili,
  pa buke qe fshatari,
  mbathur me opinga,
  pa breke ne bythe
  jashte me torolinga,
  vuante mileti,
  askush nuk guxonte,
  qe vec te verteten,
  ne sy t’ja tregonte,
  vetem pak Shqiptare,
  qe vertet guxuan,
  ne qelit’e erreta,
  keq i torturuan,
  sa ngordhi katili,
  mori frym mileti,
  rrafshoi kufine,
  yrysh per nga deti,
  shpetuan nga prangat,
  nga padrejtesite,
  po shikojne boten,
  shijojne miresite……

  1. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

   Plotesisht dakord.

 33. w says:

  Derisa Mao ce Duni dhe Fidel Kastro jane reabilituar,ka ardhur koha dhe Enver Hoxha te reabilitohet.

  Eshte turp per dipllomacine amerikane qe akoma ndegjon pordhet (na falni per shprehjen) te elez biberajt,fran shkrelit,rajersoneve dhe arvizuve te cilet kaNe qene nenpunes te filoserbeve MAKARTISTE si podestat,wisnerat,tom rixhat e deri te nikollaq geixh dhe damir fazllicet.

  Ne teatrin e luftes ftohte Enver Hoxha ka qene nje nga “armiqte me te dobishem” te Amerikes dhe ka ardhur koha ta vleresojne per Bazen e Vlores dhe dalja nga traktati Warshaves biles dhe te kerkojne falje per planet per invazion…Le ti themi te vertetat sa do te hidhura te jene..dhe kur thuhen hapur mes miqsh eshte ne interes te njerzimit

  Ndërhyrja ushtarake që parashikonin amerikanët në Shqipëri

  Në Arkivin Kombëtar Amerikan në Avenunë Pensilvania, Washington D.C. gjendet tashmë i deklasifikuar për studiuesit një prej thesareve me të rëndësishme të historisë Shqiptare të Luftës së Ftohtë. Gjithsesi, operacionet sekrete amerikane duhen parë sipas kohes. Jo më larg se 5 vite nga fillimi i Operacioneve klandestine kundrejt Shqipërisë, oficerët e OSS-së, pararendësja e CIA-s, ishin përkrah Enver Hoxhës në marshimin e fitores në bulevardin e Tiranës. Brigadat partizane e marshonin në këtë paradë të armatosur nga forcat aleate dhe të trajnuar nga një sërë oficerësh të shërbimeve sekrete britanike dhe amerikane. Flamuri sovjetik qëndronte në krah të flamurëve amerikanë dhe atij britanik në marshimin e madh, ndërsa avionët amerikanë “Halifax” fluturonin mbi Tiranë duke shpërndarë fletushka në mbështetje të çlirimtarëve.

  projekti i CIA në 1949: Si do ndërhyhej në Tiranë

  TOP SEKRET
  21 mars, 1949
  Për: PILIGRIM
  Nga: CICERO
  OPERACIONI SHQIPTAR

  Për të rrëzuar qeverinë aktuale dhe zëvendësimin e saj me një qeveri të pëlqyer prej nesh,
  mbetet shumë për t’u bërë në terren, përpara se ne të ndërmarrim hapa konkretë. Ne duhet
  të koordinojmë veprimet tona në momentin kur Ushtria kombëtare greke është fitimtare
  në Epir

  Dosja e panjohur e operacioneve sekrete
  Autorët e projektit: Frank Wisner, drejtues i Drejtorisë Sekrete, dhe James Angelton,
  s
  hefi i Kundërzbulimit.
  Ndërhyrja ushtarake që parashikonin amerikanët në Shqipëri
  Në Arkivin Kombëtar Amerikan në Avenunë Pensilvania, Washington D.C. gjendet
  tashmë i deklasifikuar për studiuesit një prej thesareve me të rëndësishme të historisë
  shqiptare
  të Luftës së Ftohtë. Prej vitit të kaluar, rreth 10 mijë dokumente të
  deklasifikuara hedhin dritë për herë të parë mbi operacionet e Shërbimeve Sekrete
  Amerikane ndaj regjimit komunist të Enver Hoxhës. Dokumentet në fjalë i përkasin
  periudhës kohore 1949 -1955, periudhë kur një prej shërbimeve sekrete më të fuqishme të
  botës përgatiste në fshehtësi të plotë operacionet klandestine ndaj vendit më të vogël dhe më të varfër të Ballkanit, Shqipërisë. Gjithsesi, operacionet sekrete amerikane duhen parë në kontekstin e tyre historik dhe politik

  USHTRIA ENVER HOXHES
  “Provokacioni” grek i 2 gushtit 1949, agresion luftarak për pushtim
  Sipas dokumenteve faktike, në sulmin e 2 gushtit 1949, grekët përdorën kundër Shqipërisë ushtrinë me topa, avionë, ushtri tokësore e gjithçka që përdor çdo ushtri që synon të pushtoj një vend tjetër. Ushtria shqiptare, madje edhe populli i cili në regjimin “hoxhist” quhej “popull ushtar e kufitar vigjilent”, iu kundërpërgjigj sulmit pushtues grek, me luftë të armatosur, në mbrojtje të kufijve e trojeve që u sulmuan. Ishte një luftë e përmasave dramatike. Ndërsa Greqia vërsuli drejt Shqipërisë mbi 70 mijë forca të armatosura, mbi 50 avionë, 80 tanke dhe një skalion artilerie me afro 400 gjuajtës, kryesisht topa, shteti shqiptar mobilizoi dhe futi në luftën mbrojtëse 10 mijë ushtarë, ndërkohë që po mbante në gatishmëri edhe 30 mijë trupa të tjerë pranë zonës së sulmuar. Siç dihet, Greqia ka pasur historikisht pretendime e synime për rrëmbim territoresh shqiptare, të cilat në 100 vitet e fundit i ka manifestuar edhe me provokacione e diversione ushtarake, duke tentuar të zaptoj forcërisht trojet shqiptare. Këto diversione e sulme ushtarake, kanë qenë sistematike veçanërisht pas shpalljes së pavarësisë në vitit 1912 dhe sidomos pas vitit 1913, kur “Konferenca e Londrës”, caktoi kufijtë zyrtar shqiptar, duke mbyllur kapitullin e kufijve mes Greqisë e Shqipërisë. Një nga aktet më famëkeqe luftarake greke kundër Shqipërisë, ka qenë sulmi ushtarak i nisur në 2 gusht 1949 në jug të vendit, me objektiv pushtimin dhe aneksimin me forcë të asaj toke shqiptare, që grekët e quajnë “Vorio-Epir”.

  KARNAVALET E SALI BYTHISHES
  Me 10 prill te 1994 i realizua masakra e pergjakur nga skuadro komanda “Pirro 1″ Komando përbëhej nga 7 persona te armatosur me armatim te ushtrisë greke Pjesa tjeter qëndroi ne greke.Ne mesnatë u bë krimi, kunder një reparti me 130 rekrute te rinj dhe te parmatosur.Më 10 prill, në orën 02:40 një komando greke prej 8 personash me uniforma të ushtrisë greke hynë në territorin shqiptar, në afërsi të fshatit Peshkëpi pranë një reparti ushtarak. Komandoja vret në befasi ushtarin Arsen Gjini, kapitenin Fatmir Shehu dhe plagos tre shqiptarë. “Këto i keni për Vorio Epirin”, kanë thirrur ndërsa gjuanin. Gazeta “Elefterotipia” publikon lajmin se vrasja është marrë përsipër nga grupi terrorist “MAVI” (Fronti për Çlirimin e Epirit”. Nata e 10 prillit 1994 do të mbahet mend nga të gjithë shqiptarët. Vendi ynë atëherë u gjend përballë një sulmi ushtarak. Një repart komando hyri nga Greqia 4 kilometra në tokën shqiptare. Pasi kishte studiuar më parë planin, njerëzit që mbanin veshur uniforma ushtarake, sulmuan postën kufitare të Peshkëpisë. Bilanci dy të vrarë, tre të plagosur dhe disa dhjetra ushtarë të traumatizuar. Komandoja greke kishte zgjedhur si moment të duhur për të sulmuar, kohën kur i gjithë reparti kishte rënë në gjumë. Dy persona me uniformë dhe maska hynë në korridorin e kazermës. Komandanti i stërvitjes, Fatmir Shehu, u foli të panjohurve, duke u kërkuar të kursenin ushtarët, por ata e qëlluan me armë duke e lënë të vdekur. Më parë maskat kishin ekzekutuar edhe ushtarin Arsen Gjini. Tre rekrutë të tjerë mbetën të plagosur gjithashtu. Nën këcënimin e armëve maskat që flisnin greqisht duke përmendur Vorio Epirin, i mbyllën 130 ushtarët në një dhomë, ndërsa dy oficerë të tjerë i izoluan në një zyrë tjetër. Ky ishte versioni zyrtar i shtetit shqiptar, porse në traktin e organizatës “MAVI” i botuar edhe nga shtypi grek, shkruhej: “Organizata patriotike MAVI, pasi studioi me kujdes kushtet dhe operacionin që do të kryente në janar 1994, i dha urdhër njërës prej skuadrave të saj të armatosura që të godiste një repart ushtarak shqiptar, pranë vijës kufitare. Në orët e para të datës 10 prill, ditë e diel, në bazë të informatave të dhëna nga “Seksioni i mbledhjes së informatave”, skuadra PIRRO-l, e përbërë nga një grusht luftëtarësh, gjendjej në pozicionin e vrojtimit të objektit, në një kodër aty pranë. Sulmi filloi me kapjen e rojes dhe brenda dy minutash, godina dykatëshe e stërvitjes në Peshkëpi ishte në duart e luftëtarëve tanë. Skuadra e mbajti repartin për 20 minuta. Duke ikur, mori me vete 15 automatikë tip Kallashnikov të prodhimit kinez, dy arka me municion, si dhe oficerin e SHIK-ut, të cilin pak më vonë dhe të lidhur me pranga, e la të lirë.

  JEPINI QEZARIT ATE QE I TAKON !!

 34. zylo says:

  Kur ne duart tuaja peshojne dy te keqija,gjithmone do te zgjedhesh te keqen me te mire.Po cila eshte e keqja me e mire,25 vjet trazitsion apo 45 vjet diktature.Dikur punonin dhe nuk fitoheshe haku,sot duan te punojne po nuk ka pune.Kush nga keto te keqija do te fitoje,me shprese se ne Shqiperi do futemi drejt rruges per ne europe apo Fjala e madhe ne fillim do te me shani por ter jeten tuaj nuk do pushoni se qare per lavdite e mija.

 35. Tarras Zhapkoqi says:

  Sa shume paska vuajtur ai trimi i Bllokut, Petrit Kumi! Po si valle nuk e lejonin te fliste per bujqesine? Si ja bene kete gje kaq te shemtuar ketij zgurdullapi??
  Sa shume paskan vujajtur shkrimtaret, artistet, fotografet, poetet dhe gjithe populli yne i dashur, trim dhe liridashes ne kohen e socializmit Te gjithe qahen dhe thone se cdo gje qe shkruanin dhe pikturonin, krijonin dhe organizonin e benin te detyruar se e verteta nuk ishte ashtu si e paraqisnin ata!
  …Ndersa une kam nje pyetje, PO pse na genjyet more felliqesira?
  Lere qe e bene mashtrimin por edhe na e tregojne tani me mburrje. Funderrina njerzore invertebrore!!

 36. Opinionisti says:

  Pse nuk e pyeti gazetarja se si u bë pronar në Bllok ky fotografi?!

 37. ropize says:

  me se fundi mero tregove fytyren e vertete qe ke dhe te pacavures tende.

 38. ROKU says:

  HAJDE BARCALET HAJDE!

 39. D says:

  Ky maskara fotograf sikur flet me tallje per Enverin. Sikur ishte ky vete gjeniu, sikur Enveri ishte ne dore te tij. Nuk ka faj ky maskara fotograf sepse hengri sa deshi e tani don te haje duke share e tallur Enverin. Eh qyqari, i ha zorra se do te poshteroje Enverin tone. Turp per kete idiot njeri!

  Riza Sinani

  1. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

   Riza, a me ha nje mut!

 40. shqiptari says:

  Meritat e xhaxhit c’eshte e verteta jane te medha.Shkolloi gjithe popullin injorant,zhvilloi industrine dhe ekonomine e nje vendi prehistorik dhe krijoi nje ushtri te forte dhe qe ja kishin friken.mjafton te mendojme qe ai shtet i atehershem mbante ne kembe nje aviacion te tere qe sot nuk ekziston.fatkeqsisht perdori dhe nje cike dhune se ndryshe s’behej.keto te sotmit na kane rrjepur dhe kane mbushur llogarite e tyre ne bankat zviceriane me djersen e ketij populli duke e kthyer ne nje koloni te grekut e serbit vetem qe te rrine ne pushtet.Zoti i dhashte haken gjithsecilit.

 41. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

  Epo atehere more komentues mendjekoqe qe me qani ketu per Qoftelargun, perse nuk bashkoheni te tere juve ne nje parti, merrni edhe ate kelyshin e Enverit, ate Ilirin, se ay tjetri nuk merret vesh ku i ka vajtur mendja, dhe dilni ne Bulevard e protestoni e merrni pushtetin dhe na shpetoni nga e liga. Hajde hidhuni, lerini pordhet ketu te tema dhe he perpara drejt komunizmit…

 42. Radio loja "doshi invazion" says:

  PO ARRESTOHET FRROKU DHE DOSHI NE KETO MOMENTE PER KUNDRAVAJTE,PER SHPIFJE ORDINERE KURSE BERISHA QE KA KRYER KRIME SI SATANA ZGERDHIHET

  PRANDAJ DISA SHERBIME SEKRETE PO FUSIN MISH DHIJE ME DOSHIN PER TE MBULUAR KRIMET E SALI KODOSHIT

  MOS DENIMI I SHTRIGUT BERISHE ESHTE NGRITJA E MONUMENTIT ENVER HOXHES DHE NJE LIBER ME TITULL

  “RREZIKU SERBO-ELEZBIBERIAN PER SHQIPERINE” DUHET SHKRUAR PER PERIUDHEN 1992-2013 SIPAS FAKTEVE TE MEPOSHTEME

  1-puci shtetit2 PRILL 1991
  2-lufta veri-jug 1997
  3-kater mije te vrare ne 1997
  4-urdheri per sulm kimik 1997
  5-remzi hoxha
  6-fshehja e kumbaros
  7-kosta trebicka
  8-fatmir xhindi
  9-oficeri shikut
  10 gjyqtari konomi
  11-viktimat e gerdecit
  12-protestuesit e 21 janarit
  13-akuzoi PS per vrasje nga mbrapa
  14-manipuloi mjeket e spitalit ushtarak
  15-ktheu k/m ne spital fushor
  16-refuzoi dorzimin e gardisteve
  17-terrorizoi presidentin si horr bulevardi
  18-perdhosi k/prokuroren di lavire
  19-ofendoi k/shikasin si pucist
  20-kercenoi ramen me egzekutim
  21-akuzoi dhe kercenoi 4 gazetare
  23-u fshine filmimet
  24-u ndrruan tytat e armeve
  25-u dekorua burri shtetit
  26-u dekorua ylli ne ngjitje
  27-u menderosen ekpertizat e FBI
  28-u zevendesua presidenti
  29-u zevendesua k/prokurri
  30-u zevendesua k/bashkiaku
  31-u zevendesua k/shiku
  32-u terrorizuan gazetare
  33-u tha se do ja u bej prape si ne 21 janar
  34-liroi vrasesit nga burgu ne shkurt 2012
  35-genocid fisit haklajve
  36-tritol te varezat e haklajve
  37-bulldozer te shtepia e haklajve
  38-vrasja mafjoze e Mirush Matit
  39-thika pas shpine Bujar Kaloshit
  40-vrasja e Aleks Kekes
  41-masakrimi Edi Rames
  42-masakrimi Zamir Dules
  43-masakrimi Bardhok Lales
  44-vrasja Florian Viles
  45-egzekutimi Anton Gjergjit
  46-egzekutimi Vaid.Lames
  47-perndjekja e Zef Brozit
  48-perndjekja e gjen.Luan hoxha
  49-perndjekja e Shinasi Rames
  50-terrorizimi Eduart Sallamit
  51-terrorizimi Arben Dukes
  52-rrahja e Paskal Milos ne Bruksel
  53-burgosjae e A.Frangajt
  54-burgosja e A.Ristanit
  55-vdekja misterioze P.Arbnorit
  56-vdekja misterioze Safet zhulalit
  57-vdekja misterioze Ali Spahia
  58-vdekja misterioze Besnik jacellit
  60-vdekja misterioze Gezim Dibra
  61-egzekutimi ahmet krasniqit
  62-egzekutimi ilir koloshevcit
  63-vdekja misterioze xhavit hana (prokurori gerdecit)
  64-eleminimi misterioz i L.Ihsanit (sekretarja berishes 13 vjet)
  65-vdekja misterioze Bashkim Gazidede
  66-vdekja misterioze Ferit R.Hoti
  67-vdekja misterioze Tani Topit
  68-vdekja misterioze Gramoz Pashkos
  68-Eleminimi Gani Malushit
  69-nxjerrja ne prite e azemhajdarit
  70-vrasja e 10 komisareve te policise
  71-vrasja e mbi 500 policeve ne detyre
  72-ngujimi i 3110 familjeve ose jane gjak
  73-…1800 te vrare me kanun
  74-prishjen e qeverise stabilitetit 91′
  75-fronezimi i janullatusit
  76-aderimi ne konferencen islamike pa referedum
  77-sabotimi i levizjeve per pamvaresi ne kosove
  78-furnizimi me nafte i milloshevicit
  79-vjedhjen e votimeve 96′
  80-rrahja masive e demonstrueve ne sheshin Skenderbej
  81-rrezimin e shtetit dhe vellavrasja ne 97′
  82-grushti i shtetit shtator 98′
  83-impikimi familjarisht i tij ne holokaustin e gerdecit
  84-miratimi i varrezave te ushtareve greke
  85-injorimi total i ceshtjes came
  86-shitja e detit jon
  87-implikimi me ligjin e plehrave
  88-vjedhje e votimeve ne 2009
  89-prishja klasave sportive
  90-prishja e rrjeteve kulluese
  91-tallja me shkollene plepave
  92-masakra e 21 janarit
  93-vjedhja e votimeve 2011
  94-perdhosja e luftes N.CL
  95-glorifikimi i satrapit zog
  96-deklarata qe kemi gjak turku.
  97-Shitja e resurseve strategjike
  98-lidhja me mafiozet e podestes
  99-parlameti i ri
  100-stadiumi i ri
  101-xhamia e re
  102-rruga e Arberit
  103-rrethrrotullimi ne unaze
  104-h/c skavices
  105-h/c devollit
  106-mullinjte e eres ne karaburun
  107-centrale atomike per tu bere superfuqi
  108-hekurudha tirane-pekin
  109-superfuqi arroresh
  110-mbjellja e 10 miljon rrenje ullinj
  111-kalimi borxhit jashtem 66% (falimentim)
  112-mos pagimi 500 miljon investitoreve
  113-demi me “Cez-in” rreth i miljard dollare
  114-Krimi me TEC Vlore mbi 200 miljon dollare
  115-qindra miljone me pronaret e tokave (strasburgu)
  116- mashtrimi i te perndjekurve politike ne pagesa
  117-mashtrimi kriminal me legalizimet
  118-deshtimi i censusit
  119-vjedhja e 300 miljon dolarev te rruga kombit
  120-shitja e hidrocentraleve
  121-shitja mafjoze e armatimeve
  122-shitja e reparteve ushtarake + shqup-in
  123-deshtimi i shitjes albetrolit dhe armos
  124-linja e tramvajit Lulit ne tirane
  125-shqiperia 1-euro
  126-denoncimi i Hysen Shoshorit
  127-enoncimi i Margarira Kostaqit
  128-tjetersimi mafjoz i Shqup-it
  129-tjetersimi mafjoz i ambasades kineze
  130-tjetersimi mafjoz i sh.o. Fier
  131-ri-aprovim i ardhjes milionave ton plehrave
  132-tejkalimi borxhit public mbi 65%
  133-borxhi ndaj biznesit 1 miljard dollare
  134-borxhi stratosphere me Cezin
  135-cmenduria me emrin e bjeshkeve te nemuna.
  136-perdhosja e eshtrave te A.Hajdarit dhe VK.
  137-lejimi i rajersonit ne fushate elektorale 1992
  138-mos hapja e dosjes se sigurimit shtetit
  140-poshtrimi i Jon Withersit
  141-poshtrimi i Arvizuse
  142-loja me LHL
  143-komplloti Sokol Olldashit
  144-loja me lazaratin
  145-helmimi Ferdinant Ponit
  146-pagesa e vrasjes se Santos
  147-teatri qe po luan me Fullanin
  148-uzurpimi bsh
  149-uzurpimi i bankes Santos
  150-“Dasma” per kapjen e nipit enverit
  151-‘Nxjerrja” e kalibruar e videos Metes
  152-Nxjerrja” e kalibruar e kamikazit Doshi
  153-Perdorimi i Dritan Priftit si Video Master Spy
  154..vijon…

  JU LUTEMI POLITIKANE TIRANE TE TIRANES DHE JU XHAMBASADORE MOS NA NGRINI ENVER HOXHEN SI PROFET DUKE MOS BURGOSUR SALI SATANAIN

  1. Radio Loja Kanali i Mutit says:

   Shume Radioloja po zhvillohen ketu si vazhdim i tradites se radiolojes “Enveri me bithe te shpuar shum prane eshte afruar”. Njerez jini vigjilente Enverizmi paraqet rrezik te vazhdueshem, sidomos neper cmendina. Ka shume te semure mendore te sapo leshuar apo arratisur nga cmendinat qe jane gati te vdesin me emrin e Enver bithes ne goje. Me te rrezikshmit jane ata qe dalin me lista te gjata, produkt i fillozofise marksiste-leniniste. Kujdes, po pergatitet rithemelimi i PKSH, ja prisni sa te vije 8 Nentori. Te gjithe do te jene te veshur me kemisha boje portokalli te palara dhe do te vijne era përç.

 43. cope fare says:

  “Hya,hya kompania,nje fshatari i humbi dhia.”
  Je fshatar,je fshatar,
  nje kor therret nga blloku,
  ju ini kokpalar,
  nga lesht ju bie zbroku,
  fshatare te leqendisur,
  per pese dhjetvjecare,
  dhe mente q’u dha zoti,
  i hengret bashk me bare,
  asgje nuk ju kujtohet,
  nga koh’e diktatures,
  q’e zjenit gjellen,
  ne pocen e shurres,
  qe flinit te gjithe,
  bashke ne nje dhome,
  q’e ngrohnit ajrin,
  vetem me firome,
  punonit si skllever,
  jo vec per qytetin,
  edhe per birone,
  dhe qorr komitetin,
  ishit katandisur,
  zhele e me gongalla,
  me gojen si pith,
  pa dhemb’e pa dhemballa,
  kujtohu pak fshatar,
  po pate dhe pak tru,
  si ngarkohej “zonja”,
  vetem per ca pike,
  me shum bare dru,
  dhe kur ndonje kafshe,
  dilte nga hauri,
  nuk ishte gje tjeter,
  vec “zonja” dhe burri,
  te shkoi gjith jeta,
  vetem ne mjerrim,
  kallzoje komshiun,
  kot pa perfitim,
  esht’e kot t’a zgjatim,
  c’ka bere diktatura,
  fshatar!ty nga frika,
  s’te mbahej as shurra…….!

 44. IK says:

  zoterinj kometues te bardhe, te zi,te kuq,roze,blu dhe gopisomes

  nuk shtrohet problem per enverin sot por per ato laskare si puna e ketij fotografit I cili ne te dy sistemet kane bere palle ariu.

  Si puna ketij jane me mijra qe ne vitin 1991 kaluan ylberin

  keto plehra kane qene me enver se enveri dhe tani hiqen disidente apo te persekutuar si ky PKumi qe e hoqen me dhune nga reviata ylli te ATSH ??

  kam zgjedhur ca rrjeshta te nje personi qe ishte turbo enverist dje dhe sot kasapi nr 1 I kufomes enver hoxhes…dhe keto tipa po na marrin me qafe sot..ky quhet berishizem qe duhet shkulur nga rrenjet..

  Gjejeni kush eshte ky super enveri qe ka shkruar me poshte ?

  Mirëpo borgjezia dhe revizionistët, duke e kuptuar se thirrja për ndarjen e artit nga populli, ka në vetvete rrezikun e diskreditimit, kërkojnë rrugë më të stërholluara e të maskuara për të realizuar këtë ndarje. Ata e fillojnë rrethimin shumë larg. Për të humbur gjurmët, ata nuk bëjnë thirrje për ndarje nga populli, por për ndarje nga njeriu në përgjithësi. Kështu shpjegohet ai pasion për dehumanizimin e artit, për mënjanimin e njeriut dhe për zëvendësimin e tij me fetishe e maska. Superioriteti im është se unë s’kam zemër, ka thënë një poet dekadent. Kështu shpjegohet për primitivizmin, për mendimin paralogjik, i cili, sipas tyre, është më i thellë, sepse vjen që nga larg, nga barbaria. Lidhur me këto janë përpjekjet për shthurjen e kohës në veprën letrare, për shkatërrimin e ligjeve të kompozicionit, të sintaksës dhe më në fund të gjuhës. (Një nga kryedekadentët, Xhojsi, është përpjekur, për shembull, të krijojë një vepër të tij – gjuhën e ujit dhe të erës).

  Edhe në rastet kur dekadentët e pranojnë njeriun në veprat e tyre, ky nuk është njeri në kuptimin normal të kësaj fjale. Më tepër se një njeri, ai është një surrogate i tij, një qënie biologjike, jashtë kohës, hapësirës dhe shoqërisë. Pikërisht një njeri të tillë, dekadentizmi përpiqet ta bëjë hero tipik të kohës. ‘Njeriu pa cilësi’, është titulli i romanit voluminoz të Myzilit, një nga katekizmat e dekadentizmit modern. Dihet se njeriu që nuk i përket asnjë shoqërie, humbet identitetin e vet dhe kthehet kështu në një maskë. Për të tilla maska ka shumë nevojë sot reaksioni botëror. Kështu arti borgjez përpiqet sot të krijojë një model të ri antiheroi, një autsajdër (ai që është jashtë), sic e kanë pagëzuar në Perëndim. Ky autsajdër, i cili mbush librat, skenat dhe filmat e botës borgjeze e revizioniste, mishëron ikjen nga bota jonë, dezertimin e turpshëm nga koha. Ai nuk është ndonjë shpikje e re; përkundrazi, rrënjët e tij duhet t’i kërkojmë thellë tek Bibla dhe Kurani, këto puse të pashtershme ideshë reaksionare. S’është e rastit që një nga ideologët e sotëm borgjezë ka shkruar: “individi e nis këtë udhë të gjatë si autsajdër dhe do ta mbarojë, ndoshta, si një shenjt”.

  Hipitë e sotëm, autsajderët, antiherojtë e Kamysit ose të Beketit, nuk janë tjetër vecse modifikime të shenjtorëve mjekërgjatë që bridhnin qysh para 2000 vjetëve e më pas nëpër shkretëtirat e Sinait, heremitët, pelegrinët jezuitë dhe musulmanët që niseshin për haxhillëk në Mekë. Gjithë ky arsenal errësire dhe myku është trashëguar nga arti i sotëm borgjez e revisionist. Duke e trashëguar atë, ky art i degraduar, megjithse pretendon të jetë i kohës e modern, në të vërtetë tregon se është i vjetër e dogmatic sa s’ka ku të vejë më.
  Në pleniumin e 4-të të Komitetit Qendror të Partisë shoku Enver, në një mënyrë thellësisht marksiste, zbërtheu esencën e vërtetë konservatore të borgjezisë dhe të revizionistit të sotëm. “Karakter konservator – thotë shoku Enver, – kanë jo vetëm ideologjitë e vjetra që vinë nga thellësitë e shekujve, por edhe ideologjia e kultura e sotme e degjeneruar borgjeze e revizioniste, i gjithë liberalizmi e modernizmi i tyre”. Duke zbatuar tezën e shokut Enver në terrenin e letërsisë dhe të arteve, nuk është vështirë të dallojmë në kohën tonë aleancën e shenjtë të konservatorizmit më të tërbuar me modernizmin më të shthurur.

  Le të kujtojmë disa fakte nga historia e letërsisë sonë. Cili ka qënë konservatori më i madh i letrave shqipe dhe jo vetëm i letrave, por i gjithë kulturës sonë? Përgjigja është e qartë për të gjithë: ky konservator ka qënë Gjergj Fishta. Fanatik i tërbuar, idealizues i çdo gjëje patriarkale, apologjet i fesë, i institucioneve mesjetare, hymnizues i primitivizmit, armik i egër i çdo përparimi – ky është portreti i këtij letrari prift. Mirëpo, nga ana tjetër po të bëjmë pyetje se cili ka qënë liberali më i madh i letërsisë sonë, përgjigja është po ajo: përsëri Gjergj Fishta. Filoitalian i papërmbajtshëm, agjent i Vatikanit, emisar i pushtimit fashist, partizan i çkombëtarizimit dhe i romanizimit të kulturës sonë. Pra, nga një anë kryekonservator fanatik, nga ana tjetër kryeliberal. Shovinist i tërbuar dhe njëkohësisht kozmopolit i tërbuar. Kur ishte fjala për idetë e reja shoqërore, përparimin, për revolucionin, ai ishte konservatori më fanatik. Kur ishte fjala për fatet e atdheut, për lirinë, për kufijtë ai ishte liberali më i madh.
  Të njëjtin shembull na e jep figura e letrarit fashist Ernest Koliqi. Konservatorizmi i tij ekstrem nuk e pengoi të shfrytëzonte në veprën e tij reaksionare, një teori aq të shtrenjtë për modernizmin e sotëm, frojdizmin.

  Kështu në tregimet e tij, ai herë na paraqitet si një namuslli turkoshak, herë si një gagarelë evropjan.
  Dhe në përgjithsi është vështirë të gjendet një teori tjetër që t’u ketë shërbyer me aq zell si konservatorizmit ashtu edhe liberalizmit, sa frojdizmi. Esenca e tij konservatore – thirrje për kthim drejt barbarisë, nuk e pengon aspak, përkundrazi i ndjell akoma më shumë drejt tij dekadentët e të gjitha ngjyrave.
  Kjo aleancë e shenjtë midis konservatorizmit dhe liberalizmit është plotësisht e shpjegueshme po ta shikojmë problemin nga pikpamja marksiste. Në fund të fundit qëllimi i të dy palëve, konservatore dhe liberale është një; kthimi në botën e përmbysur, rifitimi i ‘parajsës së humbur’.

  Ndërsa sulen me tërbim për të shkallmuar spirancën që e lidh njeriun dhe artin e tij me shoqërinë dhe komunitetin njerzor, dekadentët nuk harrojnë për asnjë cast të sulmojnë spirancën tjetër, atë që e mban njeriun dhe artin e tij të lidhur me popullin e vet, me kombin dhe karakterin kombëtar. Ata godasin me tërbim këto dy spiranca, sepse e dinë që me shkallmimin e tyre vlerat shpirtërore do të mbeten në mëshirën e errësirës dhe dallgëve të tërbuara të reaksionit botëror.

  Nuk është e rastit që pseudoshkrimtari dhe armiku i partisë Fadil Paçrami i linte të mbushura pseudodramat e tij me hije dhe jo me njerëz. Nuk është e rastit që ai bashkë me Todi Lubonjën ishin kundërshtarë të tërbuar të karakterit kombëtar në artet tona. Në poezi, F. Paçrami urrente figurën e baballarëve, në skulpturë figurën e nënës, në prozë përbuzte plakat shamizeza. Ai tmerrohej nga figura e Skëndërbeut me keq se një pasha turk. Pra, ai nuk duronte dot asgjë që kishte lidhje me themelet e popullit dhe të kombit. Nga kjo pikpamje ai të kujtonte ata pseudodijetarë të Ishullit të Laputëve, për të cilët Suifti tregon se kërkonin të shpiknin një metodë për të filluar ndërtimin e shtëpive nga catia. Djathtizmi i T. Lubonjës e F. Paçramit, kozmopolitizmi, urrejtja për folklorin dhe antishqiptarizmi i tyre, treguan dhe një herë se lufta e klasave në terrenin e letërsisë dhe të arteve është e gjallë dhe do të jetë e tillë për një kohë shumë të gjatë.

 45. Iliria says:

  @radioloja.. Faliminderit ! Me mire se c’ke thene edhe nese do te doja nuk do te mundesha.Ke thene gjithcka qe u duhet thene shqiptareve ,qe kane nevoje her pas here dhe jo vetem ketu,por duke shfrytezuar cdo hapesire te medias . Mbi te gjitha sepse jane te vertetat e domosdoshme dhe te pamohushme ,qe e theksoj pertej fakteve ,kane nje rendesi te vecante per nje brez te ri te manipuluar dhe te shurdhet nga tymnaja 25 vjecare ,qe e largoi nga realiteti i shqiptarizmit.

 46. 11/04/1985-2005...30 VJET QE USHQEHENI ME TE VDEKURIN O KANIBALE.... says:

  KUSH PO E RINGRE ENVER HOXHEN NGA VARRI ?

  ________________________________________
  Nese ne Shqiperi sot mund te mungoje nje analizim i mirefillte, ashtu sic e meritojne figurat e shquara te historise apo edhe ato te diskredituarat shume vite me pare, sic eshte ajo e Xhafer Deves, kjo nuk do te thote se shqiptareet e shkolluar, apo ata qe kane premisa te njohin te verteten e historise se tyre te terhiqen ne erresiren e mungeses se informacionit, per shkak te papergjegjshmerise se politikes, apo per shkak te konfuzionit te pergjithshem qe mund te krijoje nje tranzicion i sterzgjatur, sic po ndodh me te tashmen shqiptare. Ne lihemi ne ‘konkluzionet’ e ca matufeve-servile qe hane ne cdo regjim e na japin mend., sic eshte historia e turpshme e perpjekjeve per falsifikimin e dates se clirimit – 29 Nentorit, etj etj.

  Fenomeni i shume-perhapur tek ne prej viteve 90 e ketej, me perpjekjet per te erresuar cdo gje te lavdishme dhe per te revizionuar dhe pastruar, jashte te gjitha limiteve, figura te diskredituara te historise shqiptare, eshte e po behet me shume agresiv… Te rinjte e sotem dhe te rinjte e te nesermes historine duhet ta lexojne ashtu sic eshte, sepse ne te kunderten cmimi qe shqiptaret do t’i paguajne historise se te ardhmes do te jete shume i rende dhe do te kete emrin Harrim. Harrim i momenteve qe nuk duhen harruar, harrim i Heronjve te Vertete dhe hapje vend ne Panteonin e Lavdise per figurat, qe e kane vendin ne stolin e turpit ne perjetesi.

  Sot figura si Abaz Kupi, Anton Harapi, Xhafer Deva, Lef Nosi, Hasan Dosti, Rexhep Mitrovica, Abaz Ermenji, Mit’hat Frasheri, Muharrem Bajraktari, Gjon Markagjoni e te tjere, po na paraqiten befas si patriote te medhenj, pershkruhen te zezat e komunizmit ndaj tyre dhe se ato burra te pamposhtur i paskan sherbyer Shqiperise me pergjerim. Per shume prej tyre permendet vetem kalimthi, se i paskan sherbyer nazisteve gjermanit vec per “pak kohe”, vec per “t’i sherbyer” atdheut e “shpetuar” ate nga komunizmi.

  Si mund te merret guximi te revizionohen keto figuara te mbuluara me turp, sepse “me pare” paskan qene burra te mire e patriote apo se me pas, komunizmi i paska “persekutuar”?

  Por e verteta mbetet e vertete dhe komunizmi nuk hyn fare ketu.

  Perse valle njerez si keta Historia Boterore i ka quajtur Kolaboracioniste, apo Kuislinge?

  Ky epitet famekeq vjen nga emri i Vidkun Quisling, qe bashkepunoi me nazistet kunder kombit te tij, Norvergjise. Ne Shqiperi ato qe moren poste ne kohen e pushtimit italian apo gjerman, ishin thjesht tradhetare te atdheut. Te tille u konsideruan “koleget” e tyre ne bote qe bene te njejten gje.

  Perse u dashkan te rishikohen figurat e tyre ? Nese Xhafer Deva paska qene burre i mire, ka dashur Kosoven e Shqiperine pa mase, kjo mund te permendet deri ne kohen qe u be bashkepunetor i Nazisteve.

  Perse? Ne Luften e Dyte Boterore, figura, me pare te respektuara, qe do permendeshin per mire per gjenerata te tera, por vetem per ate hap te gabuar, qe ju bashkuan nazizmit, jane damkosur si tradhetare nga vendet e tyre. Burra shteti, mareshalle, admirale e gjenerale, diplomate e njerez me emer ne fusha te ndryshme, qe per nje arsye a tjeter (ajo tashme nuk ka rendesi) ju sherbyen Nazisteve, quhen e jane denuar si Kolaboracioniste.

  Le te marrim shembullin me primar. Mareshallin Petain, qe sot historianet franceze e quajne thjeshte Philip Petain dhe te denuar si tradhetar te atdheut, e qe quajne Mareshal Hauteclocque, liderin e rezistances Philippe Leclerc de Hauteclocque.

  Petain, nje hero i Luftes se Pare Boterore, zgjodhi qe qe ne te Dyten te behet bashkepunetor i gjermaneve dhe udhehoqi Qeverine Kuislinge te Vishise. Fati i tij dihet ne mbare boten, pas lufte gjykohet e denohet me vdekje (me pas falet nga presidenti De Gol) e sot konsiderohet simboli i turpit per mbare Francen. Askush nuk i referohet atij si burre i mire. Apo si burre i persekutuar, apo se gjyqi pas lufte a denoi pa te drejte.

  E pra, Peten deri ne veren a 1940 respektohej ne mbare boten per emrin e mire, por sic De Gol (qe e kish njohur personalisht) tha nje here “ Peten ka qene nje njeri i madh, por ai Vdiq ne 1925), por reputacioni i meparshem ‘heroit te Verdunit nuk e shpetoi nga damkosja e perjetshme, ne France, ne Bote e ne Histori, u quajt dhe ashtu do mbetet, nje Tradhetar.

  Peten per nga fama, arritjet e reputacioni ka me shume peshe se Xhafer Deva apo kolaboracionistet nga Shqiperia, por ndajne bashke nje fat – te gjithe bashkepunuan me Okupatorin e ne proces tradhetuan atdheun.

  TANI, ne u dashka te shkruajme bemat e tyre dhe te flasim mire per ta? Por si? Cfare kane bere? Apo se persekutoi dhe vrau dhe derdhi gjak popullsie te pafajshme ne rruget e Tiranes me 4 Shkurt te vitit 1944…?? Vepra e tij eshte fakti qe e denon, ashtu si ne shume vende bashkepunetoret me gjermanin e filluan kete ne vitet 40-41, ne Shqiperi dhe kur lufta shihej qarte se kish marre krahun e humbjen per Gjermanine Naziste, Kuislinget Shqiptare u lepinin cizmet e krijonin Regjenca e te tjera grupe, bile deri ne tetor te 1944.

  Per ata njerez eshte shkruar nje here e pergjithmone fati i tradhetise,
  njerez si Xhefer Deva e kane marre nje here e mire vulen e turpit nga Historia
  A kane qene burra te mire Kolaboracionistet Shqiptare deri pak para Bashkepunimit me Hitlerianet e Fashiste te tjere eshte pa rendesi per shqiptaret. Akti i tyre “final” eshte i parevokueshem e askush nuk mund te ktheje dot kohen pas, nuk mund t’i rishikoje ne nje drite tjeter apo te perpiqet te na i paraqese ata ne nje version pozitiv.

  Tradhetare ishin dhe te tille do te mbeten! Ashtu si gjithe kuislinget ne te gjithe Europen e okupuar nga Nazi-Fashizmi. Ky eshte nje fakt i palevizshem. Pavaresisht se historia ne Shqiperi u be rremuje ne keto 20 vjetet e fundit dhe historia a pa anshme e shkencore nuk mund te pretendohet ne keto vite. Per kete le t’i referohemi Historise Boterore
  te te njejtes periudhe – Luftes se Dyte Boterore dhe te bejme sic bene te gjithe, pra le t’i quajme Tradhetaret – Tradhetare dhe Heronjte e vertete – Heronj.

  Xhefer Deva ka qene nje Kuisling, si shume shoke te tij, qe bashkepunuan me okupatorin dhe i tille do ngelet perhere. Te njejte do ngelen dhe Kuislinget a tjere, Dosti, Harapi, Ermenji, Mustafa Kruja e soji i tyre. Nuk mund ta kthesh dot kurre nje kuisling ne Atdhetar…por ne Shqiperi c’fare nuk ndodh…!

  Eshte e trishtueshme qe vitet e fundit po behen perpjekje per rehabilitimin e tij nga kuislinget Berisha dh Basha. sic bene dhe me Zogun Nderrimi i tabeles se deshmoreve te 4 shkurtit 1944 pikerisht ne pervjetorin e Kosoves dhe venia e emrit te Rugoves ketij pinjolli te Deves eshte me teper se skandaloz.I neveritshem ishte dhe qendrimi i Ilir Metes i ketij mender “ antifashisti”qe kur ishte ne kualicjon me PD ne bashkine e Tiranes u be kuisling i Bash-Berishes.

  Por ajo qe ka nje rendesi te vecante eshte qendrimi i disa amerikaneve shqipfoles ne Amerike qe per te luftuar gjasme komunizmin po perdorin si arme zogizmin dhe kuislinget qe ne fakt con te nje percarje kombetare me efekte shkaterruese permanente

  Dihet qe Xhaferr Deva i perket atyre krimineleve te L2B qe duhej te dorzohej per gjykim nga shteti amerikan.Jo vetem kaq por Xhaferri u perdor nga CIA per veprime diversioni ne vitet 50’ por deri ketu nuk ka ndonje problem se ishte lufte e ftohte.

  Por pas 1992 te na vine pinjollet e ketyre kuislingeve per te vendosur “demokracine”kjo nuk shkon.Aq me teper kur Ylli ne ngjitje Lulzim Basha ka parametra te njejta si nje VRASES I qytetareve te Tiranes ne 21 janar 2011 ku qeverite euroatllantike mbyllen syte dhe toleruan nje akt fashist.

  4 shkurti 1944 dhe 21 janari 2011 perbejne nje simetri perfekte,dhe eshte koha qe Amerika dhe Bashkimi Europjan duhet te kerkojne ndjes shqiptareve dhe menyra e vetme per ta shfaqur ate eshte denimi i nazi berishizmit dhe Lul Bashicit ketij Xhaferr Deve junior.

  PO E NGRE SALI BISHA ME ATO QE E PRUNE NGA BEOGRADI NE 1992…

 47. rudin says:

  Nje burre shteti ka nxjerre Shqipria dhe koha e historia nuk mund te c’behen nga hajdutet e 25 vjeteve te fundit.Shteti ishte shtet, hajduti hajdut dhe shkonte ne burg jo ne parlament.Enver Hoxha do ta kete statujen prape atje ku e kish e per kete te jeni te bindur.

 48. latif says:

  Perse vazhdon familja e diktatorit te mbroje nje diktaturre te tmerrshme skllaveruese per nje popull te vuajtur,qe nuk e kishte hak?Edhe pushtuesi me i eger nuk ja ka bere kete shqiptarit.Nuk e njoh kete petrrit kumin,po edhe po pat blere makina per atsh.per shtetin i ka blere,jo per vete.Kete fakt e di vetem liljana hoxha,se ajo ka punuar ne atsh.Eshte e cuditshme,qe varkari i familjes sali maloku,shkrimtari i familjes,ismail kadare,fotografi familjes,petrit kumi.Cfare kane pare keta tek kjo familje,qe u kthyen ne denoncuesit,demaskuesit kryesore te kesaj familje horror?E keqja shqiptareve nis me pushtimin enverist te shqiperise ne 29 nentor 1944.Kjo duhet shenuar si pushtimi i zise,i krimit,Lereni Gjermanin,se gjermani e cliroi shqiperine nga pushtimi sllavo-grek.Ata burra si Xhaferr Deva,Lef Nosi,Pater Anton Harapi nuk ishin bukeshkale mosmirenjohes,qe te luftonin gjermanin.Gjermanin e kane luftuar rrebelet e Haxhi Qamoilit dhe banditet e Enver Miladinit.Te vetmit mbrojtes qe kemi ne Europe jane gjermanet historikisht.Lef Nosi eshte minister i flamurit ne Vlore,eshte babai i shqiperise se pavarur.Si mendoni,e donte shqiperine me shume dobici i Gjirokastres Enver bashjtua,apo Lef Nosi.qe e krijoi?

  1. IK says:

   o latif

   supozojme se te tera cfare thua jane te verteta por po te bejme vetem nje pyetje:

   A mundesh ti bindesh lexuesit dhe komentuesit e Temes qe nuk ke qene ti ai ..opili qe ke bere vargjet e meposhtme per te ngrene pak buke lepurushi nga enveri,kur shoket e tuaj hanin buke misri me krunde..

   faleminderit per mirekuptimin…

   Plot pese shekuj nana priti
   Skenderbeut nji vella ia rriti
   legjendar n’lufte e n’liri
   enver hoxha emni i tij
   gjysem shekulli kombi t’pat
   lum si shqipja qe t’pat djale
   tan’ Shqipnia per ket emer
   me dy sy e me nji zemer
   ushton vaji, vaditi token
   shpi per shpi e ne çdo voter
   per ket’ vdekje t’burrit dheut
   qau dhe shpata e Skenderbeut

   Per Enverin qau dhe moti
   tan’Sshqipnin e ka shtang topi
   monumenti Nan’ Shqipni
   i ban roje birit te tij
   asht perkul i perkedhel ballin
   thue e ka t’pavdekshem djalin.

   S’mbahem vllazen
   E dhimbjen n’force do ta kthejme sot.
   E si ka dasht Enveri jone
   O ai ka dasht vetem qendresen
   O ka dasht punen, ka dasht besen
   Ka dasht nder, ka dasht trimnie
   Keto na i meson gjithe jeta e tij

   1. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

    Or IK, mos i bjere ne qafe latifit se ai i ka mire te gjitha. Apo te dogji se te permendi edhe ty si shkrimtar te oborrit? He, c’na thua? Apo ta hengri macja gjuhen?

 49. DOKTORI says:

  Ne betejen e luftes se ftohte midis enverhoxhes dhe perendimit nuk eshte mire te ndegjojme vetm kundershtaret e tij si elezbiberet,fatoslubonjen,hamitmatjanet,xhaferrdevat,blendifejzite e esat pashe tradhetarit sepse ka konflikt interesi pasi keto armiq te tij kane te drejten e tyre ta denigrojne figuren e tij dhe nuk i paragjykoj eshte 100% e drejte e tyre.

  Eshte e besueshme nje pale e trete dhe per ilustrim ESHTEIndro Montanelin nje nga ikonat e gazetarise boterore me prirje fashiste qe pasi e demaskon fuqishem Enverhoxhen ne nje liber te tij jep dhe keto ane pozitive te tij qe i ke me poshte te sintetizuara nga orgjinali
  Indro Montaneli per Enver Hoxhen

  -burri i shtetit më jetëgjatë përsa i përket ushtrimit të pushteti
  -e fitoi pushtetin si partizan
  – e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.
  -ishte edhe një situatë që i justifikonte persekutimet
  -Shqiperia pas 1945 ishte tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.

  -Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun.
  -Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencën e Paqes. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës
  -Prozelitë e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit
  -në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race.

  -Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur
  -për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar
  -ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë i bashkuar as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën
  -Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, … ndoshta është më mirë që të mos hetohet si i bashkoi.
  -kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.
  -Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi.
  -Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar.
  -nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut
  -në publik shfaqej rrallë
  -ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë.
  –pas vdekjes një boshllëk më të madh sesa vendi që zinte ndërkohë që ishte ende ne jetë.
  E fundit nje “sekret”

  Pa u futur saliserbi ne burg per mijra krimet e tij ,e keni te kote te merreni me enver hoxhen sepse berisha dhe ato qe mbeshtesin akoma ate ne adriatik apo atllantik po i rrisin lavdine atij qe nuk e munden as te gjalle as te vdekur…Tung

  1. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

   Une sa here shoh e degjoj qe lavderojne mender Enverin, sepse me kujtohet ajo dite Shkurti kur Qoftelargut ia rrezuan shtatoren e lidhen me kavo pas nje shyte dhe nje jevgjit i kishte hipur siper, i bente shurren dhe i binte me shkop. Nuk duket si nje fund i lavdishem, qofte edhe per nje burre shteti jetegjate, pa le c’thote Indro Montaneli. Se sa e donte populli u tregua tamam ato dite. Saliu nuk shtoi mut. Mut kish lene Enveri me bollek nga mbrapa, Saliu vetem se e perzjeu dhe keshtu i doli era siper. Dhe ju qe e doni Enverin kaq shume e vazhdoni te na e cani trapin me pordhat tuaja neper forume, ku ishit ate dite te Shkurtit kur ua permirnin evgjitet liderin tuaj te shquar? He mo, ku ishit?

 50. lume e det says:

  Ishin futur neper vryma si minjte, plerat, nga frika. Por tani kane gjete strehe nen sjetullen e ketyre pushtareve politikane. Sa per ceshtjen e ketij figures ne fotografi gjerat jane shume me te thella se sa mendoni… Nje pyetje po bej vetem. Ku shkuan parate e 45 vjet pune te skllavit shqiptar, te stergjysherve,gjyshve ,dhe prinderve tane??? Ata qe sot kerkojne qe ta rehabilitojne jane ata lengjet e haleve qe nuk punuan kure dhe me dy klase i bente brigadjer e oficere, se nga keta pushter ngriti qe te mbante pushtetin. Dhe sot prap keta pushtera jane kudo ne shtet prandaj ska per tu bere kurre kjo shqiperi e gjore. Mallekuar qofshi nga do qe jini hije te kuterbuara.

 51. serberisha jashte burgut = profetizimi i xhaxhit says:

  Shqiptaret ne lidhje me enver hoxhen mund ti ndajme ne tre kategori:

  1- enverista…..me pak se 2 perqind e popullsise

  2- antienverista…rreth 3 perqind e popullsise

  3- a-enveriste rreth 95 perqind e popullsise

  Kategoria e trete pra 95% do te thote qe nuk e rrujne trapin (na fal per shprehjen) per politike as per Enverin…..Biles nqs do behej ndonje kampionat per gabimet e Enverit mund te dilja kampion.POR ..me “P” te madhe duke pare qe atij lideri qe e udhehoqi popullin per 40 vjet i rrethuar barbarisht nga greku,serbi me angloamerikane dhe ruset pas bythe duhet te vendosim nje koeficent per bemat e tij.Biles numri i diversanteve dhe bandave qe jane hedhur nga jashte dhe brenda eshte me i madh se numri i te burgosurve politike…Nese do beja nje liste te te deklasuarve me shkolle te larte apo spiunat vullnetare nga te perndjekurit politike ajo liste do jete aq e madhe sa Enverin do ta quajmeDIKTATORIN E DASHUR DHE TE PAHARRUAR.

  Dekorata me madheshtore qe i takon enver hoxhes eshte

  MOS BURGOSJA E DYSHES 2B VECANERISHT FILOSERBIT LUL BASHICIT I CILI KA KETE DOSJA KRIMINALE ABSOLUTISHT TE DOKUMENTUAR PER TI VENE PRANGAT :
  I pandehuri Luqiim Basha mund t’i ketë shokët e rrallë edhe në Evropë, si një politikan i cili në një hark kohor relativisht të shkurtër, ka krijuar një profil kaq të lartë kriminal dhe korruptiv. Njeriu që mëton të bëhet shefi i opozitës shqiptare pas 22 korrikut, ka tre llogari të hapura me drejtësinë shqiptare. Njërin skandal, ku ka luajtur me 220 milionë euro me rrugën Durrës-Kukës, arriti ta mbyllte me procedurë, falë komandimit të drejtësisë nga Sali Berisha dhe falangat e tij.

  Ndërkaq, për dy histori të tjera kriminale dhe tradhëtare, Lulzim Basha nuk është paraqitur asnjëherë para drejtësisë. Bëhet fjalë për vrasjen e katër protestuesve të pafajshëm në bulevard në 21 Janar 2011, si dhe për shitjen e 300 km katrorë det Greqisë në mënyrë të fshehtë dhe mafioze. Lulzim Basha, i projektuari i familjes Berisha për pasardhës i Berishës në krye të Partisë Demokratike, është aktor i dhjetërave skandaleve dhe aferave të ndryshme, por emri i tij lidhet kryesisht me tre çështje, të cilat mund ta fundosin atë në çdo kohë dhe në çdo rrethanë.
  I
  pandehuri Lulzim Basha është identifikuar përgjegjës për vjedhjen e 220 milionë eurove me tenderin e rrugës Durrës-Kukës, për vrasjen e 4 qytetarëve dhe plagosjen e dhjetërave të tjerëve si dhe për shitjen e detit, Greqisë. Ky njeri i ka kushtuar shtrenjtë Sali Berishës për ta mbajtur. Duke parë tek Basha kukullën me të cilën do të komandonte PD edhe pas dorëheqjes formale, Berisha ndërhyri dhe e shpëtoi Bashën nga drejtësia me procedurë.
  Pas 21 Janarit, Berisha ndërhyri gjithashtu, vodhi zgjedhjet në tavolinë për ta veshur Bashën me postin e kryebashkiakut të Tiranës, post të cilin ai e përdori si antiplumb përballë drejtësisë. –

  DOSJA KRIMINALE E LULZIM BERISHES

  Shitja e detit, Greqisë
  Mbetet historia më e zezë e qeverisë së Sali Berishës. Është konsideruar tradhtia më e madhe kombëtare pas shitjes së Shën Naumit nga Ahmet Zogu dhe shitjes së Shkodrës nga Esat Pashë Toptani. Ky skandal identifikohet me emrin e Lulzim Bashës, i cili asokohe mbante postin e Ministrit të Jashtëm dhe ka negociuar në fshehtësi marrëveshjen për shitjen e detit. Në takimin midis Dora Bakojanis dhe Lulzim Bashës më 20 mars 2008 një nga temat kryesore të bisedimeve ka qenë pikërisht marrëveshja për përcaktimin e kufirit detar. Ky fakt u konfirmua nga të dy ministrat në konferencën e përbashkët për shtyp që zhvilluan në përfundim të këtij takimi. Por në faqen zyrtare në internet të Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme, deklaratat e Bashës dhe Bakojanis janë fshirë. Ndërkohë, në faqen zyrtare në internet të Ministrisë së Punëve të Jashtme greke këto deklarata janë botuar të plota. Më pas, kryeministri grek Kostas Karamanlis erdhi në Tiranë, në një takim me krerët më të lartë të shtetit dhe qeverisë, në një vizitë dy ditore. Berisha dhe Karamalis nënshkruan marrëveshjen për “sheltin detar” që u konsiderua si skandali i radhës.

  TRADHETIA me Bakojanis, Kushtetuesja konfirmoi fajësinë e Bashës

  Gjykata Kushtetuese ka konfirmuar fajësinë e Bashës sa i takon pazareve me Dora Bakojanis për shitjen e detit. Në datën 15 prill 2010, Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë, ka hedhur poshtë si të papajtueshme me Kushtetutën marrëveshjen e lidhur mes Shqipërisë dhe Greqisë “Për delimitimin e zonave të tyre përkatëse, të shelfit kontinental dhe të zonave të tjera detare që u përkasin në bazë të së drejtës ndërkombëtare”. Sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të prillit 2010, shkeljet janë të shumta. Ato nisin që me mungesën e rolit të Presidentit të Republikës në hartimin e kësaj marrëveshjeje – nuk i ishte kërkuar plotfuqishmëria për negociatorët shqiptarë.

  21 Janari
  është ngjarja më e rëndë dhe njolla më e zezë e kësaj qeveri pas Gërdecit. Më 21 Janar qeveria vrau katër qytetarë të pafajshëm dhe plagosi me dhjetëra të tjerë. Sërish, Lulzim Basha u akuzua si përgjegjësi kryesor për vrasjet, në cilësinë e ministrit të Brendshëm. Edhe pse Grada e Republikës varej nga ministri i Brendshëm, Basha dhe komandanti i Gardës, sot i pandehur për vrasje, ai pasuan përgjegjësinë njëri-tjetrit. Edhe sot vijon të shtrohet pyetje se kush dha urdhër për vrasjet? Të gjitha përgjigjet të çojnë drejt Lulzim Bashës dhe Sali Berishës. Por ky i fundit arritë të shpëtojë, të paktën përkohësisht Bashën dhe veten. Në fillim Berisha tha se protestuesit kishin vrarë njeri-tjetrin, më pas pranoi vrasjet, por tha se Garda kishte zbatuar ligjin, pasi demonstruesit ishin vrarë brenda rrethimit.

  Kur u vërtetua se protestuesit ishin vrarë jashtë rrethimit, Berisha sajoi puçin e shtetit dhe ngriti një komision hetimor. Po ashtu, Berisha nuk lejoi as zbatimin e urdhrit të Prokurorisë për arrestimin e komandës së Gardës. Refuzimi i Berishës për të dorëzuar komandantët, shokoi ndërkombëtarët. Kupola në pushtet u përfshi në një tjetër aktivitet kriminal, pasi zhduku të gjitha provat që kompromenton qeverinë në vrase. Zhdukja e pamjeve filmike u vërtetua edhe nga FBI. Më pas Berisha hodhi në koshin e plehrave ekspertizën e FBI për vrasjet. Sot nuk ka asnjë të dënuar për këtë çështje.

  4. SUPER-Skandali me rrugën Durrës-Kukës

  Protagonist është sërish Lulzim Basha. Prokuroria filloi hetimet. Dikasteri i Transporteve u vu akuzë. Procedurat për tenderin në Shqipëri, bazoheshin mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisë çuan deri në heqjen e imunitetit të Lulzim Bashës. Sipas KLSH, në raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri në 232 milionë euro. Firma nis punën pa pasur një projekt konkret. Fatura mbi 1 miliardë euro. Lulzim Basha shkoi para gjykatës, por Sali Berisha arriti t’ia mbyllte gjyqin me procedurë dhe ta shpëtonte përkohësisht duke e veshur me imunitet deputeti. Por kjo dosje mund të hapet në çdo kohë. Fakt dhe provat janë aty. Lulzim Basha është përgjegjës për zhdukjen e 220 milionë eurove.

  Nuk mund të ketë gjykatë në planet që mund t’i hedhë poshtë këto prova.Ajo që shqetëson shumicën absolute te shqiptarevë është se si admistrata amerikane dhe ajo e bashkimit europjan tolerojnë këtë serial killer biles LMT e tij Arvizu paturpësisht e quajti “yll ne ngjitje”

  PRANDAJ CFAREDO TE KETE BERE ENVERHOXHA SI DIKTATOR DO JA FALJA PERPARA KRIMEVE TE DYSHES 2B .KETYRA MONSTRAVE ME FYTYRE NJERIU DHE SHPIRT DJALLI KU DHE KY PETRIT LLOKUMI ESHTE NJE NGA ATO NDYRESIRA QE KUJTOJNE SE BOTA ESHTE NDERTUAR QE ATA TE BEJNE QEJF GJITHE JETEN SI KAMELEONE…DJE BOLELEPIRES..SOT NEKROFAGOS..

  1. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

   …dhe zotrote the qe je ke ai 95% qe nuk e rrun trapin per Enverin? Edhe anonim nuk te rrihet pa rrejt. Mos ke qene gje propagandist ne kohen e Enver Bithes?

  2. Beso says:

   Ti je nje psikopat dhe mjere familja qe te ka.Ndoshta t’u kane hargjuar kanabiset dhe s’ke lek per te blere,ose t’u kane hargjuar medikamentet dhe s’ke lek per t’i blere!Shko ke Kryqi kuq dhe do marrish ndihmat e nevojshme.Shpetoje vehten!

 52. mirel says:

  Gjigant dhe pas vdekjes.

  1. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

   …po i pshurrur ama….

   1. n/a says:

    dy fjale per kometuesin Shah..Pich..Byth.

    Ndryshe nha kometuesit e tjere qe te kritikojne ,une shpreh keq ardhje sepse te konsideroj te semure mendor dhe le ta arugumentojme:

    *Fillimisht nickname qe ke zgjedhur eshte treguesi nr 1 qe keni konvulsine te forta qe vetem nje psikollog interneti mund tju ndihmoje per sherim

    **Numri i komenteve tuaja qe i kalon 10 cope tregon se betejen me Enverin e ke humbur dhe lufton i deshperuar

    ***Niveli rrugaceror i te shkruarit con uje ne mullirin e Enverit se ju qe kritikoni apo shani ate qenkeni pa edukate si talebanet afganistanit psh nje komentuesi i jeni drejtuar :mos ha mut” dhe le te gjykojne komentuesit cfare niveli ke

    **** Betejen me Enveri e keni humbur jo vetem ju ordineret “disidente te djathit’ por dhe dipllomate si Arvizu qe doli ne televizion dhe tha qe Enveri ishte Monster qe tregon jo vetem kapitullimin e tyre por dhe fakti i trishte qe nuk ka asnje lloj te drejte nje dipllomat te merret me ceshtje te tilla kaq me shume kur Berisha e perdori ate si leter higjenike..

    *****Po te jete per ate pshurrjen qe thua zotronte ,ne shqiperi ka mutcihone si puna jote qe bejne veprime te tilla.Edhe Gjergj Kastriotit jo vetem i bene shurren para 500 vjeteve por i coptuan dhe kufomen turkoshaket si puna juaj,pra historia po perseritet.

    Te shkuara te kaluara SH.P.Bythmceftas.
    Take care yourself.

    1. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

     I ke rene pikes me te gjitha, une si person i ndershem edhe mund t’i pranoj te gjitha c’thua ti, me nje kusht, t’i pergjigjesh pyetjes sime te thjeshte dhe te miresjellshme” “Ku ishe ti or njeri me nivel te larte kur liderin e pjerdhur Enver Bitha e rrezuan dhe jevgjiti i bente shurren siper dhe i binte me shkop? Perse nuk luftove si luan per ta mbrojtur ate burre te shquar (shurruar)? Apo kishe bere edhe zotrote shurren ne breke dhe tashti na hiqesh i esnaf?

    2. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

     Edhe dicka tjeter, nqs menyra ime (jone) e te shkruarit na coka uje ne mullirin e Enverit, ti perse behesh merak? A nuk te intereson ty qe Enver Bithes ti mbushet mulliri. Or lesh, po si or burre edhe mbas 25 vjetesh keni ngel qorra dhe nuk e keni marre akoma vesh se ne cfare haleje e kishte futur kete vend Enver Bitha? A nuk e shifni qe muti qe la mbrapa Enver Bitha akoma nuk po mund te pastrohet? PO ti me ate mender edukaten tende fallco vazhdon t’i fshish buzet me picete mbasi vazhdon ta hash kete mut. Tashti me thuaj, po kjo ne mulli te kujt e con ujin? Jane ca gjera ne kete bote qe ca si puna jote t’i kuptojne tamam duhen quajtur me emrin e vet dhe pa miresjellje fallco.

     1. MBYLLE HALENE O NAZISTRADIN says:

      O NASTRADIN NEVRIKU PARATIKU BYTHMCEFTAS.

      NQS SHQIPTARET BENE SIKUR E HODHEN ENVERIN NE 1991 DHE E HARRUAN… JENI JU QE PO JA RINGRINI VLEREN ME SHUME SE NE TE GJITHE HISTORINE E TIJ DHE KUR ISHTE GJALLE

      Nuk kam lexuar kurre per mbi gjysem shekulli literature shqiptare dhe boterore nje rast te tille si per Enver Hoxhen..nje cmenduri kombtare..

      Sa me shume kalon koha aq me shume ai vend po shkon drejt nje degradimi psiqik..qe nuk eshte gje tjeter vecse kurora per ate qe armiqte nuke munden ENVERIN AS TE GJALLE AS TE VDEKUR thjesht ai eshte Jezu KRISHTI I SHQIPTAREVE..ata e kane shenjtin e tyre por keto fenomene duan qindra vjet te evolohen dhe rikuperohen..sidoqofte kthesa ka filluar..

      DESHTIMI JUAJ I PARE

      shqiptaret anti-enveriste e kane humbur betejen me Enver Hoxhen…I vetmi tregues fuqiplote qe Dhjetoristet e pas 1991 te shembnin STATUJEN REALE TE ENVER HOXHES ISHTE

      &&&&&&&& KRIJIMI I NJE SHTETI DEMOKRATIK…&&&&&&&&

      KJO KA DESHTUAR TOTALISHT..
      SOT JEMI NJE REPUBLIKE AMBASADORIALE NEN NIVELIN E VILAJETEVE TE TURQISE PARA 150 VJETESH..pa ushtri pa dipllomaci,me financa te kapitulluara,dhe vendin e ka PUSHTUAR KRIMI,PROSTITUCJONI,DROGA…MJAFTON TE NDIQNI LAJMET SI BULETINE LUFTE …qe as ne kolumbi nuk ndodhin me nje densitet te tille.

      DESHTIMI I DYTE

      deshtimi total I DYTE I SHQIPTAREVE ESHTE ne lidhje me Berishoviqin i cili ka kryer te gjithe spektrin qe ka kodi penal i krimeve te renda..TRADHETI-VRASJE-VJEDHJE MILIJARDASH-SHKATERRIM TOTALE SHTETI-UZURPIM TE DREJTESISE DHE SHUMICEN E MEDIAVE…..Jo vetem qe nuk eshte denuar por ai po tallet dhe po pshurr mbi viktimat e veta dhe mbi 1 miljon votuesit e 23 qershorit qe me zor po kuptojne se ai vend eshte i mbaruar me tradhetine e hapur te Edi Rames dhe frontit te qelbesirave qe u mblodhen per te denuar kriminelin Berishe dhe i …rruajten leshte.DHE PO MBYTEN ME TOME DOSHIN DHE SALI KODOSHIN

      PRANDAJ TI BYTHMCEFTAS NQS DO TA MUNDESH ENVERIN ME TE VERTETE MOS RRI PRAPA FERRAVE ME PSEUDONIM TE KATRANOSUR..PRANDAJ NXIRRE KOKEN O ZVARRANIK OSE MBYLLE HALENE DHE IK

      1. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

       Enverin nuk ka nevoje ta mund une. Enverin e ka mundur ai evgjiti qe i bente shurren siper ate dite te bukur shkurti. Ku ishte ti o trim ate dite? Shqiptaret me renien e Enverizmit kane arritur fitoren me te madhe historike:
       1. Nuk spiunon me vellai vellane
       2. Nuk te qi as drejtori, as sekretari i partise, as kryetari i bashkimeve profesionale.
       3. Te gjithe kane aq lek sa per te blere sapun per t’u lare.
       4. Kush do largohet nga vendi, shkon punon ku i do qejfi dhe ndihmon edhe familjen.
       5. Ushqimet nuk ndahen me me tallona dhe njerezot nuk ngrihen qe ne 2 te mengjezit per nje kile qumesht.

       Per politikanet thua ti? Po keshtu ishte edhe Enveri vetem qe nuk lejonte ta shante njeri se i fuste hellin.

       Tani ti me thua te nxjerr koken. ose te iki. Kush ne pidh te sateme je ti or mut qe me jep mua urdhera????????

       1. ti e ke hallall dajakun e tarrasit says:

        Per komentuesin Sh.P.B.

        Enverit me nder i rruajtet koqet sa ishte gjalle…

        Sistemi qe ai ngriti kishte kohe qe kishte rene per aresye politike-shoqerore se po te ishte per ju PICAKARET edhe sot e kesaj dite do jetonit si zvarranike dhe lepuj qe ju kapte prej veshi dhe ju perplaste ne burg se e krruanit vete sumen.

        Po te jete per gabime dhe gafa ne kohene tij mjafton te lexosh veprat e xhaxhit qe ti Nastradin spiuni I ke perkthyer me “dashuri” ne kohe e tij ku vete ai ka deklaruar qindra gabime te tij qe dhe Ramiz Alia vete I ka thene hapur.

        Por le te themi ca fjale per kete system porno demonkratik qe eshte sot ne Shqypnine e Nastradin Efendiut:

        Ai vend sot po mbijeton nga te ardhurat e emigracjonit (mbi 1 miljon shqipatre) qe shkojne deri ne 1 miljard dollare ne vit dhe llogari sa bejne per dy dekada

        Ai vend sot po mbijeton nga shitjet e pasurive kombetare qe jane shifra astronomike

        Ai vend sot po mbijeton nga miljarda dollare qe prodhojne hidrocentralet e atij xhaxhit qe ju Bythmceftit keni vjedhur 25 vjet dhe kur vjen faturisti ka ndodhur qe dhe e keni vrare

        Ai vend sot po mbijeton se qeverite antishqiptare kane marre aq shume borxhe sa ai vend nuk mund te quhet Sovran se I ben ligjin tjeter kush
        Se po te ishte per ju PITHCKARAT qe rrini gjithe diten neper kafene do kishit ngordhur si qena

        Pamvaresisht nje fare lluksi te 10 perqind te popullsise pjesa tjeter jeton nje jete modeste,te varfer dhe deri ne varferi ekstreme,dhe kjo duket kur ka ndonje permbytje si ne luginen e Vjoses apo te Drinit se si jeton populli I thjeshte.

        Ju pickareve bythmceftas ju pyesim sot:

        -kush e ktheu ate vend ne plantacjon droge si ne kolumbi

        -kush e ktheu gjakmarrjen ku mbi 3 mije familje jane ngujuar,2 mije femije nuk shkojne ne shkolle dhe qindra familje te tilla kane mbushur azilet e Europes

        -kush pruri kolonelin janullatos

        -kush shiti pjes ete detit jon

        -kush ndertoi varrezat e grekut sipas vijes VE

        -kush I shiti mbi 20 miljard leke te armatimit shqiptar ?

        Pse jane vrare mbi 500 police ne detyre

        Pse jane vrare mbi 20 komisare policije

        Pse jane vrare mbi 3000 veta ne 1997

        Kush e zhduku fisin e haklajve

        Kush I vrau deputetet Xhindi,hajdari,olladashi

        Kush e vrau REMZI HOXHEN QE FILMOI SALEN ME MILLOSHIN

        Kush e vrau gjyqtarin konomi

        kush e vrau drejtorin e shikut Isa coba ( I prene gjuhen dhe e dogjen)

        kush e vrau k/komunarin ne kukes

        kush I vrau kuadro te UCK ne shqiperi 1994-98

        Pse jane mbushur burgjet e BE dhe Amerikes me mbi 5 mije kriminel pickare si puna juaj

        Pse jane mbushur bordellot dhe semaforet e botes mbi mbi 20 mije gra .vajza,nena,motra te Pithckarit bythemceftas ?
        I C’nderuar SH.P.B !

        As nuk e kam dashur..as e dua ..as do ta dua apo ta respektoj sistemin apo regjimin e enver hoxhes dhe ne gop te semes shkofte bashke me ty..Por po te them vetem dy gjera dhe futi ne tru se po shperfytyrohesh nga marazi DHE JE BERE MANIAK PSIKOPATIK KOMENTESH

        E PARA
        Ne krahasim dhe me rrethanat historike ky mut sistemi porno demonkratik 1992-2013 ndoshta dhe ne vazhdim ne planin kombetar eshte 1 miljon here me I poshtur se I kohes enverit apo te zogut se atehere KISHTE SHETET kurse tani eshte kthyer BORDELLO

        E DYTA
        Tipa si puna qe flisni dhe mendoni ne kete menyre neveritese ,ai Enveri ndoshta ka bere gjene me te sakte ne jeten e tij.Pa u ngaterruar me shume kundershtare te tij fisnike te persekutuar qe jane relativisht shume (jo per faj te tij),kategoria e juaj e llapaqeneve te forumeve on line qe hidheni helmin antishqiptar non stop 24/24 ore PER CERKE SHEKULLI e keni patur hallall dajakun qe ja u futi Tarrasi..

        1. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

         Ti kush je, Hekri, Muho apo Lenka? Mund te jesh edhe cilido ZAGAR tjeter qe Tarrasi, perpara se te na i raste neve, ua kish rrasur juve me rradhe hurin. Ti thua qe Enverit ne i rruam koqet sa qe gjalle. Ne nuk e benim dot kete pune, se ishte takemi juaj qe ia mbante koqet Enverit gjithe diten ne goje, keshtuqe ne s’kishim ku i gjenim se ju ia mçifnit vazhdimisht ne gojen tuaj me xhelozi te madhne dhe e benit kabull edhe leshin. Ato qe thua ti per porno demokracine, s’kane te bejne fare me Enverin. Te keqijat qe ndodhin sot nuk e bejne Enverin me te mire nga c’qe. Sa per shtetin qe thua zotrote egzistonte ne ate kohe, ai nuk ishte shtet or tungjatjeta, ai ishte nje burg i madh me gjithe bordellon brenda, po meqe ishte sera juaj qe qinte te tjeret ty te dukej si shtet. Tani qe po u qine juve ju duket se vendi eshte bordello. Jo or ti, vendi eshte si shume vende te tjera ne bote, me droge e kurva, me police te korruptuar e cfare te duash ti tjeter, po nuk eshte BURG. A e more vesh tashti or kokelesh?

 53. lume e det says:

  Ju mendoni ose me mire besoni ende qe njeriu u krijua nga majmuni, dhe te tille keni mbete. Ky eshte mesimi qe ju dha… Gje qe ka bere qe shqiperia te ngelet ne udhekryq.

 54. BRITISH says:

  Vetem na te arratisurit qe thyme kufinin e degjenerume figuren e tij e shtetin e ushtrine e ketij diktatori qe sot populli hala nuk din se sa vuajti e ja ke vuajtur prej klyshave te regjimit komunizmit

 55. no comment off says:

  Eshte normale qe ne vigjilje te 30 vjetorit te Enver Hoxhes te jepet nje lajm I tille per fotografine e fundit me detaje por pasi e mbaron kete artikull te vjen keq qe ka nje stonim deri ne peshtirosje nga Petriti I partiese I drejtorit te ATSH.
  Karagjozlleku I tij eshte se e paraqit punen e tij si “vuajtje dhe tortura” se kishte pritur 13 dite,se e kishin cuar me dhune nga Revista YLLI te ATSH qe kur I lexon nje qe ka punuar nga fierza-komani apo nga burgjet e spacit-burrelit me vlersim do kete per enver hoxhen se keto krimba si puna e Kumit.
  Ose shprehjet qe thote per Nexhmijen qe e paraqet si gardiane burgu me nje fjale te tille:
  “jepi duarve”
  “po ti c’flet”
  “Cfare ben keshtu”
  ‘Ku i ke”
  Te krijon peshtypjen se ky fotograf I gjore ishte ne burgun e Gurth-spacit kur ne fakt ky drejtori I ATSH I fotografit per ata qe njohin ka patur priviigje ke pak veta I kane patur ne shqiperi per kurime dhe vizita jashte shtetit dhe duhej te ishte me I “ekulibruar” sepse dhe pas 1992 ka perfituar nga posti dhe ka gllaberuar aq sa mund te shkoi ne burg nqs do kishte shtet si ne kohen e Enverit.
  Keto kavie eksperimentale si P.Kumi qe bejne rolin e disidentit dhe te persekutuarit me petullat e nexhmijes per fat te keq jane shume.
  Gjenerali I vdekur I kesaj ushtrie zvarranikesh kryesohet nga Kadareja per te cilen eshte e te e tepert te flasim,Kemi pare dhe Pellumb Kurven (dissident refugjat) nga Amerika per te cilin Enver Hoxhes duhet ti japim medalje q e stimulonte armiqte e klases edhe pse kishte nje battalion me te pushkatuar dhe te denuar,
  Vijojme me “koken” e ekonomise socialiste Teodor Karecon qe edhe ky nga amerika ushqehet si vampire me idhullin e tij te dikurshem.
  Me skandaloz ishte kryehetusi shqiptar Qemal Lame qe rri fshehur ne GJermani dhe jep intervista se si kishte mundur ne ate kohe Enverin dhe Ramizin dhe ja kishte bere tete me dy.
  Nuk ngelet pa gje he Arben puto apo ai Qaniu I kqppsh per ushtrine qe te neverisin ta quajme vetem shqiptar…
  Apo ish kryetari PD monstra Eduart Selami qe vetem pak jave se te hynte ne levizjen studentore mbron disertacjonin me titull:Estetika e shokut Enver ne anen dipllomatike bla bla..bla.
  Jane pikerisht keto zvarranike,hijena ,kanibale,nekrofagos,vampirode te cilet ne vend te japim llogari per ndyresite e tyre dje dhe sot dalin ne public me keto pacavare qe vetem lavdine ja rrisin Enver Hoxhes.
  Per kortezi lexoni ‘gjeneralin e shkrimtareve te vdekur ‘ Ismail Kadare kur prostituonte per enverin qe tani eshte bere nje zagar i elez biberit

  “Partia ime”, 1977

  Atë që dot s’ ma jepte kush,
  Partia ime ti ma dhe.
  Nj’ armatë shokësh sup më sup,
  Më madhështoren përmbi dhe.

  Me mijëra zemra që janë lidhur
  Si enë komunikuese varg.
  Në dejtë e mi me anë të tyre
  Seç rrjedh ky gjaku yt i madh.

  Dhe ja, po ndjej si gjaku yt
  Me puls të njëjtë rreh në damarë,
  Që nga m’ i thjeshti komunist
  E gjer te Sekretar’ i Parë.

  Të vjetrit shpesh hyjnitë i kanë
  Me shumë flatra, sy e vesh;
  Unë qesh me perënditë indiane,
  Me perënditë greke qesh.

  Me sistem zemrash lidhur bashkë,
  Që ti, Partia jonë na dhe.
  M’ i thjeshti komunist në radhë
  Ngrihet mbi qindra Promete”

 56. Alphade says:

  Historia shkruhet jo mbi bazen e pasioneve por mbi bazen e fakteve dhe dokumentave !
  Nje qind vjet me vone , historia nuk do te pyese as Berishovicin , as Fotaqin e Thanasit ,
  as ”Edvinin” , si duhet ta shkruajne historine per Enver Hoxhen . Nje gje eshte e sigurte
  s’mund t’ja heqin si udheheqes i LNCL dhe si patriot i Madh dhe per kete do te flasin do-
  kumentat dhe faktet qe jane kokeforta te shkruara e zeza mbi te bardhen dhe jane te pa-
  kontestueshme …!
  Komunizmi hoxhist ishte nacionalizmi, mbase ekstremist ….!!!

  1. Shahisti Pichakar Bythamçeftas says:

   Ti nuk e di cfare do te hash neser per dreke, na dike se cfare do te mbaje mend historia pas 100 vjetesh. Tymos noi gjo speciale qe te ben te shofesh te ardhmen pas 100 vjetesh? Hajde, lal, na thuj pak ato numrat e llotos per javen tjeter se per cfare do mbaje mend historia pas 100 vjetesh s’ke si e di ti mer shurraq.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *