TAP po fiton më shumë mbështetës

tapGazsjellësi Trans-Adriatik, i njohur me emrin TAP, është projektuar për të sjellë gazin e Azerbaixhanit në Evropë, projekt i cili, sipas mediave azere, është duke fituar më shumë mbështetës në kontinentin e vjetër.

Kryeministri serb Aleksandar Vucic ishte më herët ka deklaruar interesin e vendit të tij për t’u bashkuar me TAP, iniciativë kjo e mbështetur nga SHBA, për të qenë pjesë e Korridorit Jugor të Gazit nisur nga Azerbajxhani.

Shtetet e Ballkanit njëri pas tjetrit janë duke shprehur interesin e tyre për TAP për të reduktuar vartësinë e tyre në gazin rus dhe për të diversifikuar furnizimin me energji.
Beogradi ka një numër arsyesh të tjera për t’u bashkuar me TAP, shkruajnë mediat azere. Një prej tyre është me të vërtetë interesi i qeverisë në diversifikimin e burimeve të furnizimit me energji dhe për të siguruar sigurinë e saj të energjisë.

“Lidhur me sigurinë e energjisë, ne jemi të gatshëm për të diversifikuar burimet e gazit për Serbinë, e cila është shumë e rëndësishme për miqtë tanë amerikanë”- është shprehur Vucic.
Arsyeja kryesore, pas dëshirës së Beogradit për t’u bashkuar TAP është që të ulin varësinë nga gazi rus dhe që të ketë një furnizim prej më shumë se një lojtar në treg.

TAP, e cila përfshin të pothuajse të gjitha vendet e Ballkanit – Kroacinë, Bosnja dhe Hercegovinën, Slloveninë, Malin e Zi dhe Shqipërinë, është propaganduar gjerësisht nga SHBA.

Gjatë një takimi me udhëheqjen greke, i dërguari i posaçëm i Departamentit të Shtetit të SHBA për çështjet e energjisë Amos Hochstein, i kërkoi palës greke të braktisë projektin turk, në favor të TAP.

TAP ka për qëllim të transportojë gaz nga rajoni i Kaspikut përmes Greqisë, Shqipërisë dhe detit Adriatik në jug të Italisë dhe më tej në Evropën Perëndimore. Gjatësia totale e tubacionit është rreth 870 kilometra.

Ndërtimi i tubacionit pritet të fillojë në 2016. Ndërtimi i TAP jo vetëm që do të sigurojë vende evropiane me gazin e Azerbajxhanit, por edhe të hapë rrugën për krijimin e një tubacion të rëndësishëm gazi dhe rrjetit të infrastrukturës në rajon./Monitor

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “TAP po fiton më shumë mbështetës”

 1. trojani says:

  prite kur te beje dhe ndonje “loje” me azerbaxhanin rusia.
  arsyeja !!?? do nxjer ndonje “rus” te fshehur dhe fillon avazi i vjeter ” minoritetet ruse” jane te kercenuara..
  rusia ben keto lojra se evropa eshte e varur nga gazi rus dhe putini do loze c’do leter te mos ta humbe kete varesi…
  po vine era tym me duket…

 2. Klimax says:

  Ku shkoj “preshi”??!! Ku humbi ai “gjigand” i Ballkanit qe te gjitha vendet e rajonit do ishin ne “varesine” e tij??!! A thua se TAP do te kalonte permes qiellit nga Baku ne ……………. Babice te Vlores dhe qe aty do shperdanin ………….. eshtrat e varrezave te pafundme te qytetit me te madh te pajete ne Ballkan!!!!

  1. eftiqi telendarja says:

   Preshin e ka janulla. Po kruan bithen

 3. plaku i mocem says:

  Llafe vetem llafe,u beme tape me Tap-in,ka kaqe kohe qe tirren vetem llafe,asgje konkrete.

 4. kuq e zi says:

  serbia u dorezua skishte ndryshe o gaz nga shqiperia ose pa gaz
  kjo eshte politika e daje semit i vetmi aleat i besueshem ne ballkan shqiptaret

 5. Emigrant says:

  Kush e ka vizatuar kete harten pa kufinjte e Kosoves?

  1. real says:

   Kete te drejte Emigrant. Tema, po kosoven nga e derguat…apo shfrytezoni kete lajm koti per te na njoftuar se kosova e ka punen pisk,,,se fundja kete pune kane kompanite Shit e Blij…fuck you!!!

Lini një Përgjigje te eftiqi telendarja Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *