FOTOT/ Rrugëtim në Iran, në atdheun e Darit dhe Hafëzit

Nga Ben Andoni*

Shqipëria është krejt e panjohur për pasardhësit iranianë të Revolucionit Islamik, që tashmë kanë lënë kravatat dhe briskun e rrojës dhe kanë vënë mjekrat dhe mbajnë këmishat pa jakë. Konservatorët dhe të Moderuarit, që përplasen rregullisht në të dy krahët e politikës debatojnë pa fund për zhvillimin e vendit.

Dhe, duket se pajtimi i tyre ka bërë që Irani të jetë afër marrëveshjes me Fuqitë e Mëdha në tryezën e 5+1 për të arritur ndalimin e pasurimit të uraniumit për qëllime lufte. Janë krenarë se marrëveshjen e kanë drejtuar sipas tyre dhe firmosja e saj në pak javët në vazhdim pritet të japë impakt të jashtëzakonshëm për vendin, që kryqëzon si pakkush vende në botë civilizime të ndryshme.

Ndërkohë, ankthin për ndryshim e shikon në një ngut të paparë të njerëzve, që ecin si të çmendur dhe pothuaj pa asnjë rregull në qytetin prej 12 milionë banorësh të Teheranit dhe dëshirën e të rinjve për të folur me të huajt. Pazari është vendi ku mblidhet shoqëria e ulët, ndërsa vendet e kuruara dhe larg qytetit janë për autokratët e rinj, pinjollët e të cilëve nuk lënë shumë të dyshosh për dallime të mënyrës së jetesës me Perëndimin.

Në metronë e qytetit lëvizin qindra-mijëra banorë në ditë, ashtu si studentët dhe të rinj përpiqen me çdo mënyrë të kapin elementët e fundit të jetës së Perëndimit. Në këto foto, ka një përmbledhje që tregon pak për jetën në qytetet e Teheranit, Shirazit, vende të shenjta, shtëpinë e Imam Khomeinit, residencën e shahut, rrethinat dhe viktimat e luftës ndaj muxhahedinëve, ndaj të cilëve janë të bindur se nuk do jetë e vonë dita, kur do e pësojnë dhe shqiptarët! “Lusim Zotin për Ju, që të mos Ju gjej gjë!”, na thotë një ish-revolucionar ashtu si ne urojmë që shpejt ata të kthehen aty ku e kanë vendin…

*Javanews.al

iran

 

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “FOTOT/ Rrugëtim në Iran, në atdheun e Darit dhe Hafëzit”

 1. makinist treni says:

  po ata njerzit po mbajn rradhen ke ambasada per viz?

 2. myslym bonxhorrno says:

  vari cart!
  pamje identike: iran.. tehran..tiran…shqipran…arrnautran….

 3. kocimari says:

  pamje qe t kujtojn tiranen,porse me te permbajtura.
  ne qenkemi edhe me keq sesa irani…

 4. fieraku nga ferrasi says:

  Ky hall i madh ma kishte zene
  Si duket irani e cfare bejnee iranianet
  Te shohim vendin tone
  Ku vret babà birin se do te shkoje ne perendim.

 5. Anti-mafia says:

  Shkrim dhe foto pa vlere.
  Ne se doni te shihni vertet, foto nga jeta ne Teheran, klikoni ketu:

  https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10203162361396595.1073741831.1134306941&type=1&l=4c2e76f8c9

 6. fieraku nga ferrasi says:

  Antimafia
  Le shume te drejte
  Ne fund te shkrimit eshte bere edhe fallxhor
  Ma thene keshtu do pesojme edhe ne shqipetaret

 7. kaurri realist says:

  Udhetim ne “parajsen” islamike te Iranit! Sa kohe Persija ishte e lidhun me perendimin, lulezoi e kishte dinjitet. Qysh kur e moren ne dore çallmaxhite e Muhamutit, shkoi per dreq. Jane tuj vuejt sanksione e mangesi ushqimore si puna e Shqipnise ne kohen e hoxhes Enver.
  Kjofte ky nji paralajmerim per skippertaret qi andrrojne nji Shqipni islamike!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *