Një “Jo”pro Tsiprasit mes debatit tonë provincial

bushatiNga Andi Bushati*

Që kur kryeministri grek Aleksis Tsipras shpalli mbajtjen e një referendumi dhe i kërkoi popullit të tij ta mbështesë me një “JO” të fortë për të vazhduar bidedimet me trojkën ( FMN-në, Bankën Qëndrore Europiane dhe Komisionin Europian), kjo ngjarje po shihet me interes të madh edhe në Shqipëri. Ajo po ndiqet me vëmendje jo vetëm për ndikimin që ky precedent i Europës moderne ka mbi ekonominë tonë, mbi bankat greke që ende ruajnë rreth 16% të aseteve në sektorin bankar shqiptar, mbi remitancat që sjellin emigrantët shqiptarë që pothuajse janë përgjysmuar në tetë vitet e fundit, por edhe për jehonën që ajo po merr nëpër botë. Në faqet online shkrimet për referendumin grek janë ndër më të klikuarit ndërsa në emisionet e mbrëmjes po i jepet hapsirë gjithnjë e më e madhe argumentave se pse grekët duhet të votojnë “Po”. Dhe pikërisht këtu qëndron problemi. Po të ndjekësh ata pak ekspertë shqiptarë që flasin për krizën greke me një herë të krijohet ideja se në komunikimin për këtë ngjarje që mund të ndryshojë Europën e së nesërmes ka një trushplarje të frikshme të ndikuar nga ideologjia dominuese e Brukselit. Thënë në mënyrë të thjeshtëzuar në mediat tona është vizatuar klisheja e grekut tipik, që ditën ngrohet në diell dhe natën shkon në buzuqi, që jeton në bollëk me borxhet e marra prej më shumë se 30 vjetësh nga Europa, që del në pension që 45 vjeç dhe që pastaj shkon të jetojë nëpër ishuj. Këtij vizatimi karikatural i shtohen edhe paaftësia e një një vendi për të ngritur shtet, për të mbledhur taksat, për të luftuar korrupsionin galopant, për të zgjedhur një klasë drejtuese pa klientelizëm, për të mos krijuar diferenca aq të frikshme mes familjeve të mëdha që ndërtojnë anije dhe posedojnë media dhe të rijve të papunë numri i të cilëve sot ka arritur deri në 25%.

Pas këtij portretizimi të shtrembruar vijojnë pyetjet: Po pse atëherë Europa duhet ta ndihmojë Greqinë? A nuk u ngopëm me mitin e djepit antik të demokracisë? A nuk i duhet thënë mjaft logjikës që përdori dikur ish presidenti francez Valéry Giscard d’Estaing, kur këmbënguli për pranimin e Athinës në BE-në e sotme (1981) duke thënë shprehjen e famshme: “Nuk mund ta lëmë Platonin të presë”? Pse sllovakët apo bullgarët që nuk janë më të pasur duhet të vazhdojnë të paguajnë për të ndihmuar Greqinë? Pse taksapaguesit gjermanë apo francezë duhet të investojnë pa fund për Athinën? Si kanë paturpësinë këta grekë të kërkojnë falje të re borxhesh? Si guxon një kryeministër i pacipë si Tsipras ti quajë autoritetet e BE-së si shantazhues dhe nje ministër financash me ego të pashoqe si Varufakis, ti konsiderojë praktikat e trojkës që jep paratë si terrorriste?

I gjithë ky mentalitet dhe të gjitha këto pyetje burojnë nga teoritë ultra liberale që mbizotërojnë kontinentin e vjetër prej 30 vjetësh. Ato janë rjedhojë e një mendësie që kapitalin financiar e vendos mbi njeriun e punës, që mosprekjen e fitimit të bankave e vendos mbi viktimat që vetvriten nga skamja, që shifrat e buxhetit i mbivlerson përpara shkatërrimit të kohezionit social, që Europën e teknokratëve e vendos mbi Europën e solidaritetit.

Por e çuditshmja është që kjo optikë mbisunduese është përcjellë e plotë, pa ngjyrime dhe pa kundërthënie edhe në mediat tona. Me kompleksin proverbial të shqiptarëve ndaj atij që duket më i madh, më mbisundues dhe më i fuqishëm, në mjedisin tonë janë fashitur pothuajse totalisht zërat autoritarë që kanë një optikë krejt të ndryshme për krizën greke. Pothuajse janë përjashtuar nga debati ynë lokal të gjithë ata që mendojnë se politikat e kursimit të ndërmara nga trojka kanë qenë një dështim. Se ato sollën rritjen e papunësisë me 25%, rritjen e nivelit të borxhit (në krahasim me GDP-në) nga 117% që qe në vitin 2008 në afro 180%.  Se ato sollën rradhat e gjata të njerzve që qëndrojnë para fondacioneve bamirëse për një pjatë supë, gremisjen e shumë familjeve nën nivelin e varfërisë dhe shtimin tragjik të numrit të vetëvrasjeve.

Kjo tragjedi sociale, më e tmershme se një luftë, solli pesë muaj më parë, rrëzimin e elitave të korruptuara në pushtet, familjeve të mëdha që udhëhiqnin në Athinë që prej rënies së diktaturës së kolonelëve në vitin 1974 dhe ardhjen në qeverisje të radikalëve të majtë Syrizas.  Por edhe pas këtij ndryshimi radikal, këtej nga anët tona vazhdohet të raportohet vetëm qëndrimi i shkaktarëve të tragjedisë greke. Rrallëkush flet se ish drejtori i FMN-së, DSK, pranoi gabimet e këtij fondi në trajtimin e krizës greke. Rallëkush pohon se pothuajse të gjithë ekonomistët botërorë pohojnë njëzëri se borxhi grek, me këtë rritje të ulët ekonomike të shkaktuar nga masat e kursimit, është praktikisht i pashlyeshëm. Rallëkush përmend se të njëjtit propzojnë një rishikim të këtij borxhi dhe ulje të tij, si të vetmen zgjidhje të krizës. Rallëkush kujton se Gjermania e pasluftës filloi ringritjen e madhe 30 vjeçare, vetëm pasi në fillim të viteve 50 iu falën borxhet që i kish lënë trashigim diktatura hitleriane. Pakëkush pyet se nuk ka pse mos ndiqet një politikë e tillë ndaj Athinës, ndërkohë që dëmi që ajo i ka shkaktuar Europës as nuk mund të krahasohet me atë çka i bëri Fhyreri.

Kjo mënyrë e të parit të gjërave ka bërë që në Shqipëri të flitet pak për faktin se miliardat e eurove që thuhet se i janë dhën Greqisë, në të vërtetë i kanë shkuar bankave. Ato nuk kanë qenë ndihmë për qytetarët grekë, por ndihmë që të mos lejonin cënimin e sistemit bankar.  Ajo ka bërë të mbeten të padëgjuar zëra autoritarë si nobelisti Paul Krugman, si një nga ekonomistët më në modë të ditëve tona, Tomas Pckety, si erudite të kalibrit të Jacques Attali, që i kanë dhënë të drejtë shumë prej pretendimeve të qeverisë Tsipras.

Pra shkurt këtej nga anët tona kemi dëgjuar vetëm një pjesë të së vërtetës se përse Aleksis Tsipras, nuk u tregua një frikacak, por në të kundërt një demokrat par exellece, kur ju drejtua popullit të tij, për ti përligjur ose jo me referendum politikat shtrenguese të kreditorëve. Pesë muaj më parë ai nuk morri një mandat të plotë qeverisës, grupimi i tij Syriza vërtet fitoi, por ai nuk arriti mbi 50% të preferencave të publikut, ndaj për një vendim të madh si ky, ai duhej ti drejtohej popullit të shprehej me votë. Duke i kërkuar edhe njëherë mbështetje, për të mos ta shtrënguar lakun mbi shtresat e varfra, mbi pensionistët, mbi të rijtë e papunë. Kërkesa e tij erdhi pas 5 muajsh bisedimesh sfilitëse, kur njerzit e Syrizas flisnin për qytetarin grek, kurse përfaqësuesit e trojkës shqetësoheshin për Greqinë si ndërmarrje, kur të parët flisnin për disa dhjetra euro që i duheshin një njeriu për minimumin jetik, kurse të dytët për miliardat që kërkonin bankat, kur njëra palë fliste për mosshtrenjtësimin  e ushqimeve, ilaçeve dhe energjisë ndërsa pala tjetër për ekzigjencat e ministrit gjerman të financave, Ëolfgang Schaüble.  Në fakt kjo përballje kulturore është edhe shkaku i vërtetë se pse po shkohet tek ky referendum. Sepse në thelb të tij është konfrontimi i dy mendësive: nga njëra anë ata që mbrojnë optikën e njerzve në nevojë dhe nga tjetra ata që mbrojnë atë të bankierëve, të sistemit, të teknokratëve dhe burokratëve të tij.

Në këtë kuptim “JO”-ja që kërkon Tsipras, është një “JO” për Europën e së nesërmes. Është një “JO” për një BE më solidare, më bashkëpunuese, më pak cinike dhe më pak të varur nga interesat e elitave të saj. Ajo nuk është vetm një thirrje për mbrojtjen e grekëve në nevojë. Ajo është shumë më tepër se kaq. Ajo është apel për për një Europë të pasuruar me vlera të reja. Ndaj fitorja e saj është një sfidë historike.

Gjasat  janë që ajo të ndodhë, po aq sa dhe e kundërta e saj. i gjendur i vetëm përballë të gjithëve që kërkojnë me çdo çmim kokën e tij (liderve europianë, kreditorëve, bankës europiane që i imponon kontrollin e kapitaleve, elitës së koruptuar greke dhe mediave klienteliste të vendi të tij) Aleksis Tsipras edhe mund të dështojë.  Por ky nuk do të qe thjeshtë një dështim për të. Ai do të qe së pari dështimi i Greqisë, ku nuk do të qe çudi që të ngriheshin forca ekstremiste të djathta si Agimi i Artë. Ai do të qe edhe dështimi i Europës, që pavarësisht seç profetizojnë ultraliberalët e së djathtës gjermane, do të humbte një shanc për të dëgjuar zërat për më shumë barazi, solidaritet dhe bashkëpunim që i vijnë nga periferia jugore e saj. Në këtë kuptim sa do të duket kontradiktore një ‘Jo” pro Tsiprasit, këtë të dielë, është një “Po” për një Europë më të mirë nesër. Për Europën e Syrizas, Podemosit dhe të indinjuarve që ndoshta nuk do të bëhen kurrë shumicë, por do të shërbejnë për të korigjuar Europën e sotme. E në këtë sfidë të madhe, një “Jo” për Tsiprasin do të jetë një e mirë edhe për pasurimin e debatit tonë provincial. Një mësim për ta përcellë atë jo vetëm si eko trushplarëse të ideologjisë mbisunduese të Brukeslit, por me të gjithë shumëngjyrshmërinë e tij.

*Lapsi.al

REMOTE_ADDR:[]

64 komente në “Një “Jo”pro Tsiprasit mes debatit tonë provincial”

 1. - homeri says:

  …lulezoi geni juaj komuniste ….thjesht nje trajtim ideologjik …. parat ju shkuan bankave , por ato u shperdoruan nga shteti e populli qejfelli e dembel grek… reformat e tilla i perballuan edhe shtete te tjera , dhe po e marrin veten …

 2. Bravo Andi Bushati!Një analizë vërtet e konceptuar dhe trajtuar me nivel të lartë njohjeje..Kjo është e vërteta greke..dhe do bënin mirë gjithë analistët apo elita siç quhen në shqipëri..ta merrnin si një shembull modeli se si duhet parë kriza e një vendi fqinj..me ndikime negative në ekonominë tonë,shqiptare..!Edhe njëherë të lumtë Andi!Respekt!

 3. Mendimi im says:

  Rrespekt,me se fundi lexova nje artikull qe perpiqet tu shpjegoje lexuesve dhe anen tjeter te medaljes.

 4. Tirana says:

  Zoti Bushati, qe eshte edhe po, edhe jo, qe nuk eshte as po, as jo, kete e di edhe me i pashkolluari. Ti perse je analist? Cfare do ndodhe neser – kete duam ne te na thuash dhe po nuk ndodhi ashtu, te mos dalesh me ne publikm per analiza, domethene te besh doreheqje nga gazetaria analitike. Kuptove?

 5. uahahahahahahhahahahahhahaahh,

  po ky bubuzheli cpati keshtu !

  per cilin e mban vehten ky sternipi nastradinit ,

  eh mer rrac sharlatanesh qe jeni kllounet e njerezimit

 6. HAJDUTI says:

  kur flet per jihadin shqip..i ben qejf ISIS…

 7. Luna says:

  O Andi, mos bej kompetentin, po me mire ik bjeri me dore, ose beji nje gojore te shpejt Qiprasit.

 8. gregory.uk says:

  Nuk do ti hiqja asnje presje artikullit. Ata qe udheheqin sot europen nuk shohin njerez por thjesht shifra. Kjo eshte europa e bankjereve dhe jo e popujve. Ceshtje kohe eshte qe kjo e djathte qe udheheq sot europen dhe ka fytyren e Schaeuble te largohet me turpin e shkaterimit te vlerave humane.

 9. Terbaci says:

  E nxori pray Koken komunisti I oreve te para Andi Hysni kapo

 10. Luto Nano says:

  E para here qe opinioni i Bushatit me bind dhe e lexova te “gjithe”.Respekt

 11. RIGRABITJA says:

  tamam provincial…

 12. Platoni says:

  Neveri ndaj Fajdexhinjve Boterore,
  Ketyre Gjakpiresve te Njerezimit.
  Cipras, nje hero Demokrat i vertete;
  Nje Robin Hud Modern;
  qe me te drejte mbron minimumin jetik te popullit te vet
  nga vargonjte e bankierve Shtypes e te poangopur dhe laku i borxhit te pashlyeshem e te detyruar.
  Cipras po vepron ne dallim nga elitat e blera e te korruptuara si psh Rama yne,
  qe eshte nje kelysh, nje lango, pa personalitet i Soros-ve dhe FMN-se, e BB-se, nga te cilet mori 2 Milarde Dollare Borxh, ne vetem 1 vit e gjysem, duke ia shtuar varferise se shqiptareve dhe brezave qe vijne.

 13. Cukalliu says:

  Hajde analize hajde! Ketij nipces se hisniut nese i ka dhene nodnjerit borxh si do ti vinte we borxhliu ti thoshte se nuk ta kam marr une borxhin po babai im ndaj do pyes tere familjen tja kthej apo jo! O bushat we ne fillim ke mbeshtet nje idjot si cipras dhe me ke habitur se me dukesh si kuban i kastros! Gjynah te
  Mbrosh nje ekstremist kaq te majte ose me sakte nje idjot si cipras qe si ka thene kurre miremnhjes punes e bashke me ate varufaksin e gerdire jane bere estrada e ballshit ne bruksel! Gjynah se ke shetitur ca boten dhe te kesh mentalitet kaq antiperendimor eshte e frikshme! Edhe kinezet janr me kaputalist se ty i dashur analist provincial

 14. Manti says:

  Ja ke futur kot o Andi Bushati. Por kot fare. Mbase nuk eshte faji i Ciprasit per gjendjen aktuale te greqise dhe varverise se tejskajshme te grekeve, por edhe nga ana tjeter tek borxhdhenesit europiane qe ne fund te fundit kerkojne parate sipas gjithe rregullave ne nje shoqeri teresisht kapitaliste, pavarsisht se ku kane shkuam lumi i parave qe jane derdhur historikisht per greqine. Eshte momenti i kthimit.Ciprasi qe eshte ne krye dhe perfaqsuesi i hallexhinjve dridhet e perdridhet ne “emer te shtresave qe perfaqson por edhe qe u ka premuar kur erdhi ne pushtet. Ka nje llogjike te gjerave i dashur analist. Nuk duhet qe te jete ciprasi njeriu qe vendos kufijte edhe pse ai do ta prezantoje hallin e tij para europianeve. Gjate gjithe kesaj kohe ka bere sikur ka qendruar dhe rrezistuarne emer te atyre qe perfaqson dhe per ta larguar momentin deçiziv nga vetja shpiku referendumin qe te laje duart si Ponci i romakeve dikur, por sapo ka kaluar ora e afati i fundit nga moskthimi i parave, po ai vete afishoi nje pranim pa kushte duke u solidarizuar me te gjitha çka i kerkohej nga europa( me pak perjashtime krejt te paperfillshme) edhe pse kishte shpallur referendumin qe faktikisht e bente teresisht te pavlefshem. Pra i tradhetoi interesat per te cilat mburet si i perfaqson. Merkeli i a ktheu shuplaken me vendosmerine per perfundimin e referendumit. Greket tani ulerasin dhe akuzojne se europianet jane edhe teroriste dhe guxojne qe te kerkojne JO ne. A nuk duket se diçka nuk funksionon ne kete mes? Borxhleshe dhe kerkues borxhesh eshte greqia ne kete rast dhe jo europa dhe greket nuk ka pse te bejne te fortin duke qene hallexhinjte me te medhenj te europes. Madje bejne edhe cubin ndersa pas referendumit do te shkojne kokeulur qe te lypin para e borxhe. Ciprasi dhe enturazhi i tij qe ne rastin konkret jane nje grusht aventurieresh politike qe luajne me fatin e grekeve dhe historine e nje shteti. Zot mos e paaçim vete ne pjese kete rrugaçeri politike te tejskajshme.

 15. Dean says:

  Nuk te lexova fare,mer bushat,por ajo qe kuptoj nga titulli i shkrimit eshte se midis nesh,”provincialeve” ka edhe njerez te Zgjuar dhe Largpames si puna Jote.
  Je i Neveritshem,bushat,pavarsisht temes qe ”mbron”.

 16. Plaku Mere says:

  E peshtire njenashmeria e medias shqiptare
  pro interesave te nje grusht njerezve trilionere
  dhe kunder popullit grek sot shqiptar neser etj
  JINI ME INTERESIN PUBLIK KUNDER KASTAVE KRIMINALE
  OR NDYRESIA TE SHITBLERE OR KRIMBA PA SHTYLLE KURRIOZORE
  OR PSEUDO-GAZETARE TRANZICIONI

 17. Tasim says:

  Gjithologu Bushati e zgjidhi edhe krizen ne Greqi.

  Aman ktheji syte edhe nga shqipëria o Bushat.

 18. shvejk says:

  Na mbushe mendjen Bushato ,akoma nuk e ke kuptuarse nuk i intereson njeriu opinioni jot?

 19. Sit back.. and .....relaks says:

  Si po si jo te votojne greket they are fucked up all ways. Keshtu qe je lodhur kot o bushat me gjithe kete analize marksist leniniste internacionaliste. Nuk zhbehet europa dhe elitat e saj prej nje greqie te lodhur, mashtruse me nje qeveri aventuriere. Ne nuk na ngelet vec te shijojme tragjikomedine greke. Greqia eshte shembulli se si qytetaret e nje shteti i bejne gropen vetes duke vjedhur dhe mashtruar shtetin e tyre me idene se ajo qe po vjedhin e po mashtrojne nuk ka lidhje me ta. Sido qe ta zeshe ne fund fare fajtor per gjendjen jane cete greket qe akoma nuk po e kuptojne qe gishti qe ju ka hyre ne bythe nuk eshte i europes por i tyri, i vete grekeve dhe europa po perpiqet ti bejne ta kuptojne qe nqs duan progres duhet te heqin gishtin e tyre nga bytha e tyre por greket krenariste rilindiste jane shume krenare per ta pranuar kete dhe vazhdojne te thone qe gishti i zi qe kane ne bythe eshte i europes e jo i tyri. Tani qe europa i pyeti greket, ore a ndjeni gisht ne bythe, po i thane greket, po i kujt mendoni se eshte i pyeti europa, i europes u pergjigjen greket, po qe baba 10 gishtat i tha europa greqise duke i nxjerre perpara te dy duart, hop ngeli qiprasi pa fjale dhe vendosi te beje referendum e ti pyesi greket nqs duan ta heqin gishtin nga bytha apo jo.

 20. Che says:

  Gjithe Bota e qyteteruar eshte solidarizuar me Jo-ne Referendare te Popullit Grek.
  Vetem TV dhe Gazetat Sorosiste te Tiranes nuk japin asgje
  duke e lene ne terr publikun shqiptar
  per nje rrezik qe neser do jete dhe i tyre.
  https://www.youtube.com/watch?v=7MaNRDrMAsU

 21. bregdetari says:

  Ide te qendrueshme. Logjike e paster

 22. Fanoli says:

  hera e pare qe nji gazetar shqiptar po flet si duhet ..duke i bere nji kritike te hollsishme mendimeve injorante ne pergjithsi per krizen greke..
  eshte e pamundur mos ndiesh respekt per Cipren si politikan..kur e kam takuar ishte gati 2 muaj para se tu bente kryeminister, dhe me impresionoi me thjeshtesin e tij ,dhe nuk besoj qe ne Europ te kete politikan me te ndershem se ALEKSI..NJI idealist i vertet edhe tani qe eshte kryeminister dhe jo nji dallaverexhi si shumica e politikanve te brukselit.ndersa me kto banditat ton nuk kan shanc te krahasohen me Cipren,sidomos piktori kreu i PS cakalli i radhes qe i ben temena Merkelit.
  per fat te keq Aleksi do perfundoi si te filmi i Xefirelit qe beri per Krishtin.
  kur shkon Krishti te tempulli i perze matrapazet, tregtaret ,dhe kjo qe arsyeja qe e kryqezuan .
  kete po ben dhe Cipras me trgtaret e matrapazet e brukselit.gje e cila do shkoj isigurt drejt kryqzimit politikisht..

 23. perkthyesi says:

  LERI DACIBAOT E GJAKTA PA LLOGJIKE EKONOMIKE O ANALISTI ANDI BUSHATI

  sepse keto qe shkruan jane nje tra-la-la si nje tollombace boshe. Aventurieri Cipras dhe ministri i tij dallkauk i financave jane te papergjegjshem per fatin e Greqise dhe qe kur morren pushtetin me premtime populiste si ato te Enver Hoxhes ne Kohen e tij te Qepes, pse jo si te Sali Komunistit dhe Edvin Rilindjes ne ditet tona, pra keta te dy mashtrues punuan nen rogoz me shume per oligarket greke te ndertimit te anijeve sic eshte edhe babai i Ciprasit, sepsa per popullin e thjeshte, prandaj edhe transfertat jashte Greqise ne valute gjate qeverisjes se tyre alla komuniste arriten majat historike qe nuk ishin njohur kurre me pare duke mos ndermarre kurfare reformash ne sektoret e rendesishem te ekonomise.

  SI MUND TE ECI NJE SHTET ME BORXHE KUR SHTETI MBYLLET PAS ORES 15?

  Te gjitha institucionet e shtetit ne Greqi mbyllen ne oren 15 dhe askush nuk punon ne kete shtet ne krize pas kesaj ore. Ne oren 19 lokalet mbushen plot me miletin qe ka dale te beje qef dhe relaks me uzo dhe buzuqe si gabelet ne dasem.

  SI MUND TE ECI NJE SHTET ME BORXHE KUR KA NJE POPULL KAQ QEFLI?

  Greqia u mesua keq te jetoje si gjeli maje plehur me LEKAT e BE-se kur Lufta e Ftohte midis Lindjes bolshevike dhe Perendimit kapitalist ishte ne kulmin e saj dhe vendet e pasura mbyllnin syte ndaj shperdorimeve monstruoze financiare te klases politike greke duke kultivuar nje popull dembel dhe te paafte per zhvillimin real te ekonomise se tregut. Ky mbase eshte faji i vetem i Perendimit ndaj Greqise, te gjitha te KEQIAT e tjera greket ja kane bere vete vetes me mungesen e inteligjences dhe intelektit te klases politike.

  GJERMANISE BOTA JA FALI BORXHET KUR FILLOI TE PAGUANTE RREGULLISHT KESTET E JASHTEZAKONSHME QE U KISHTE SHTETEVE DHE BANKAVE DHE KISHTE PAGUAR GJYSMEN E TIJ.

  Sot KONTRIBUTI i Gjermanise ne BE eshte aq sa i te gjitha shteteve te tjera antare, prandaj mos fol brockulla enveriste ne TEMA o Andi Bushati i paditur, sepse Greqia kur te filloje te prodhoje BENCIN Bota mbase do te mendohet qe t’ja fale nje pjese te borxhit te saj, por

  GREQIA JO VETEM QE NUK KA NDERMEND TE PAGUAJE BORXHET QE U KA MARRE TE TJEREVE, POR NUK TREGON ASNJE SHENJE PER REFORMA THELBESORE NE KETE DREJTIM DHE SYRIZA KERKON QE GREKET TE JETOJNE NE KURRIZ TE POPUJVE TE TJERE QE JANE ME TE VARFER SE ATA, SEPSE TREGUESI GDP KA SHKUAR NE ATE TE VITIT 2000 O ANDI BUSHATI,

  prandaj kush ja ka fajon Greqise per borxhet qe ka marre? Kjo eshte ceshtja qe mbetet ta shikojme se si do te zgjidhet. Nje gje eshte e qarte:

  QE ME SYRIZEN OSE PA SYRIZEN GREKET DO TE ULEN NE BYTHE SI QIPRIOTET DHE DO TE ZGJASIN KEMBET SA E KANE JORGANIN.

 24. Eklipso says:

  Bota mban dy lloj njerëzish, ata që vrasin mendjen e mendojnë vetë dhe ata që nuk duan te lodhen duke menduar, por vrtëm ripertypin mendime të vjella diku tjeter.

 25. Ali Beu says:

  Koment perfekt she me nivel te larte. Pergezime Andi…

 26. perkthyesi says:

  LERI DACIBAOT E GJATA PA LLOGJIKE EKONOMIKE O ANALISTI ANDI BUSHATI

  sepse keto qe shkruan jane nje tra-la-la si nje tollombace boshe. Aventurieri Cipras dhe ministri i tij dallkauk i financave jane te papergjegjshem per fatin e Greqise dhe qe kur morren pushtetin me premtime populiste si ato te Enver Hoxhes ne Kohen e tij te Qepes, pse jo si te Sali Komunistit dhe Edvin Rilindjes ne ditet tona, pra keta te dy mashtrues punuan nen rogoz me shume per oligarket greke te ndertimit te anijeve sic eshte edhe babai i Ciprasit, sepsa per popullin e thjeshte, prandaj edhe transfertat jashte Greqise ne valute gjate qeverisjes se tyre alla komuniste arriten majat historike qe nuk ishin njohur kurre me pare duke mos ndermarre kurfare reformash ne sektoret e rendesishem te ekonomise.

  SI MUND TE ECI NJE SHTET ME BORXHE KUR SHTETI MBYLLET PAS ORES 15?

  Te gjitha institucionet e shtetit ne Greqi mbyllen ne oren 15 dhe askush nuk punon ne kete shtet ne krize pas kesaj ore. Ne oren 19 lokalet mbushen plot me miletin qe ka dale te beje qef dhe relaks me uzo dhe buzuqe si gabelet ne dasem.

  SI MUND TE ECI NJE SHTET ME BORXHE KUR KA NJE POPULL KAQ QEFLI?

  Greqia u mesua keq te jetoje si gjeli maje plehur me LEKAT e BE-se kur Lufta e Ftohte midis Lindjes bolshevike dhe Perendimit kapitalist ishte ne kulmin e saj dhe vendet e pasura mbyllnin syte ndaj shperdorimeve monstruoze financiare te klases politike greke duke kultivuar nje popull dembel dhe te paafte per zhvillimin real te ekonomise se tregut. Ky mbase eshte faji i vetem i Perendimit ndaj Greqise, te gjitha te KEQIAT e tjera greket ja kane bere vete vetes me mungesen e inteligjences dhe intelektit te klases politike.

  GJERMANISE BOTA JA FALI BORXHET KUR FILLOI TE PAGUANTE RREGULLISHT KESTET E JASHTEZAKONSHME QE U KISHTE SHTETEVE DHE BANKAVE DHE KISHTE PAGUAR GJYSMEN E TIJ.

  Sot KONTRIBUTI i Gjermanise ne BE eshte aq sa i te gjitha shteteve te tjera antare te marra sebashku, prandaj mos fol brockulla enveriste ne TEMA o Andi Bushati i paditur, sepse Greqia kur te filloje te prodhoje BENC-MERCEDESIN Bota mbase do te mendohet qe t’ja fale nje pjese te borxhit te saj, por

  GREQIA JO VETEM QE NUK KA NDERMEND TE PAGUAJE BORXHET QE U KA MARRE TE TJEREVE, POR NUK TREGON ASNJE SHENJE PER REFORMA THELBESORE NE KETE DREJTIM DHE SYRIZA KERKON QE GREKET TE JETOJNE NE KURRIZ TE POPUJVE TE TJERE QE JANE ME TE VARFER SE ATA, SEPSE TREGUESI GDP KA SHKUAR NE ATE TE VITIT 2000 O ANDI BUSHATI,

  prandaj kush ja ka fajin Greqise per borxhet qe ka marre? Kjo eshte ceshtja qe mbetet ta shikojme se si do te zgjidhet. Nje gje eshte e qarte:

  QE ME SYRIZEN OSE PA SYRIZEN GREKET DO TE ULEN NE BYTHE SI QIPRIOTET DHE DO TE ZGJASIN KEMBET SA E KANE JORGANIN.

 27. lepëri says:

  Çfarë analize, të le me goj hapur….kjo analiz dhe problemi i greqis jan si punë e ati qenit që ndjek bishtin e vet…

 28. batoni says:

  O Bushat! Le te pranoje gabimet drejtori FMN-se sa te doje per krizen greke. Krizen greke e sollen grekerit dhe jo FMN-ja. Lexo me shume. Greket cilesohen si dembela dhe si te tille do ti thone PO referendumit se po i thane Jo ata nuk punojne dhe do katandisen mos me keq. Greket kane vjedhe me shume se kushdo tjeter Europen dhe veten qe nga 1981 e deri me sot. Ka pese vjet qe buxheti grek nuk financon as rrogat e tyre, 5 miljard leke i jepte BE qe ata e çfrytezonin per kete pune. Greket duhet ta pesojne qe te mesojne ndryshe keshtu do te sillen se ne 1981 u futen ne Be pa asnje kusht me te vogel, ne euro u futen me bilanc genjeshter dhe pastaj nga adn doli dobiçi i Simitit qe pasoi te Karamanlisi deri ne zgjedhje. Papandreu ishte nje ure kalimtare qe e gjeti Greqine lakuriq. Pastaj handret qe do ti hidhte Samaras nuk u pelqyen grekeve dhe votuan Aleksin bashke me neonazistet. Tani tu pine lengun. Mos e kerko asnjehere pergjegjesin e familjes tende tek gjitoni, Bushat, merr vesh nga familja ti apo jo. Kerkoje te vetja ta zgjidhesh. Gjitoni mund te ndihmoje, por mund ti beje dhe ate punen tjeter gruas!

 29. enver says:

  Shyqyr qe pashe nje artikull me vlere ,se kemi degjuar vetem gezimin e budallallepsur te disave per çka po ndodh me popullin grek.TSIPRAS KA TE DREJTE.Nuk eshte e vertete qe greket nuk punojne.I vertete eshte hendeku i thelle midis shumices se varfer dhe pakices se majmur me djersen dhe gjakun e atyre qe nuk kane asgje.

 30. Klimax says:

  Andi! Aleksi u zgjodh qe te ndryshoj Greqine dhe jo Europen dhe mbi te gjitha jo te ndryshoj sistemin kapitalist ne bote duke e zevendesuar ate me komunizmin!
  Meqenese paske nostalgji per kete sistem, po te kujtoj gjithashtu se marksisti Aleks, ne vendin e tij mbeshtetet, pervec partise se tij, nga ekstremi i djathte i Grekeve te Pavarur, aleatet ne qeveri dhe mbi te gjitha ne kete JO te referendumit kane dhe mbeshtetjen e partise naziste!!!!!!!!
  Cudi, me te vertete cudi!
  Ne Europe, more Andi, a ke degjuar kush e mbeshtet? Marine Le Pen, Beppe Grillo, Matteo Salvini dhe shume parti te tjera anti-globaliste, populiste, euroskepticiste, fashiste, ultra-nacionaliste, etj.
  Me sa duket cudia kthehet ne frike!
  Kjo eshte Europa e neserme qe kerkojme? Jo! Dhe per kete Jo duhet votuar PO!
  Mbi te gjitha ky referendum antikushtetues eshte dhe qesharak!
  Aleksi nuk vendosi ta beje kete referendum sepse i mungonte shumica parlamentare, ne fund te fundit ky referendum nuk e ndryshon ate numer, por sepse nje pjese e deputeteve te partise se tij nuk do votonin pro ne parlament marveshjen e mundshme te qeverise greke me kreditoret ne Eurogrup. Dhe keshtu, deshira per mbajtjen e pushtetit e detyroj te largoj pergjegjesine nga vetja dhe ta hedhi kete pergjegjesi te nje Greqie buze gremines tek qytetaret e tij me nje pyetje te paqarte dhe per ekspertet e ekonomise!!!!! Pa folur me pas per deklaratat e frikshme, kontradiktore, anti demokratike qe nga kryetarja e parlamentit, ministrit skizofren te ekonomise, tek tifozat e dhrahmise e deri tek “patrioti” Kameno si minister i mbrojtjes!
  Pese muaj genjeshtra, pese muaj shou televiziv dhe propagande populiste, pese muaj te flakura ne koshin e plehrave!
  Mjaft me!
  Jo Andi! Do te votojme PO qe te fitoj Greqia! Do votojme PO qe te fitoj demokracia! Do te votojme PO qe te fitoj Europa e Bashkuar!

 31. Laura says:

  Nje BRAVO te madhe!!! E ke qare kete analize brilante. Kam dite qe po pyesja se cfare “analiste” dhe gazetare trushpalere paskemi ne kur pretendojne te analizojne nje problem ekonomik kaq te madh, dhe qe e kane trajtuar me nje nivel bajat mediat tone shqiptare. Dola ne konkluzionin se jemi shume injorante, qe vetem mohojme principlet baze te ekonomise dhe hiqemi sikur jane me grade akademike.
  Faleminderit qe shkrojte per kete teme kaq signifikante per historine e rajonit tone ne ditet tona.
  Edhe ne, ne Shqiperi kemi nevoje per nje Tsipras dhe nje Varoufakis, se keshtu sic po drejtohemi, si Greqia do perfundojme. Nuk do i behet vone Brukselit per ne kurre, por kujt ti thuash? Politikaneve tane? Kryeminstrit tone dhe Ministrit tone te Jashtem qe nuk dine as ABC e rindertimit ekonomik te nje vendi ne zhvillim si e jona. Keni per te pare ku do perfundojme pas ca vitesh.

 32. anonim says:

  andi kur flet matematika te tjeret heshtin o OQE. me llogjiken tuaj te arit cdo njeri qe kryen nje krim nuk ka pse e vuan denimin se krimi i takon te shkuares dhe per 1 vit qe ka kaluar ne burg ka vuajtur shume.

  ikni o bitheqira qe kujtoni se po vuan greku. o RROTA ARI, ju flisni per greqine si te jete shtet i kulluar O BOLE. leket i merr gjithmone shteti jo POPULLI o BOLEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

  e ke pyetur veten ti si i ka implementuar reformat greqia. nje popull qe ben cdo vit zgjedhje pikerisht se nuk i do keto reforma e llogarit ti ne arsyetimin tend te karit. sa veta iken ne emigracion nga greqia o bytheqire nga 2011 e ketej?! asnje te gjithe rri e prit. asnjehere nuk u mblodhen si popull dhe te mblidhnin bythen e te punonin.

  po mire o moterqire po sipas teje si i pagoi borxhet gjermani pas luftes, apo sjane njerez ata jane kafshe. e kupton o kar qe nuk ka dallim midis dy rasteve apo jo. i vetmi dallim eshte nje popull qe mban pergjegjesite e veta dhe nje qe nuk i mban, o KAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAR.

  historia nuk fillon ne 2011 o bole. ik thuaj gjermaneve ti o bytheqire qe te paguajne borxhet e grekerve

 33. Adriatik Joni says:

  Komplimente Bushat!

 34. goja llap e shpina dap says:

  E dini kush komenton kunder popullit dhr ciprasit ketu ne tema?
  Te gjithe ata dembelat qe ne perendim kane shkuar per te jetuar me wellfare dhe rrine para kompjutwrit gjirhe diten.
  Bravo andi. Kete rradhe e ke qare

 35. lead says:

  Plotesisht e drejte.

 36. Illyrian says:

  Bravo shoku Bushati.
  Po nese I falet borxhi Greqise ashtu si Gjermanise, perse te mos I falet
  Portugalise, Italise, Irlandes?
  Ne kurriz te kujt do jene keto borxhe?
  Analist vk

 37. taqo says:

  Bravo BEN shume objektiv dhe realist ,ky eshte niveli qe prezanton nje gazetar analist te pjekur e te kompletuar,ky eshte niveli qe presim ne gazetat tona pacavure,bravo Ben

 38. Iluministi says:

  Nga te paktat here qe jam dakord me z. Bushati. Do mund te shtoja shume, por po mjaftohem me argumentet dhe pergjithesimet e autorit.

  Njeherazi, do thosha se eshte koha qe analistet tane te kuptojne se mundet te vijojne te terheqin vemendjen e publikut, vetem nese thellojne dijet e tyre filozofike, ekonomike, sociologjike dhe kulturore. Sigurisht, eshte ne doren e tyre.

  Te flasin me pak dhe te thellohen me shume.

 39. xhevahir kraja says:

  Zoti Andi respek per ju si gazetar,te gjitha ato qe rendisni ne artikull qendroje ne prizmin llogjik, e sidomos ne prizmin e nje shoqerie te ardhme, me humane, me njerezore,me te zhvilluar ne psikologjine njerezore se pa pune,pa regull,pa ligj,pa miremanaxhim nuk ka zhvillim.Ne qofte se do njohesh psikologjine dominuse te popullit grek, sidomos te kishes greke, do kishe qene me pak kritikus ndaj europes e me shume kritikus ndaj grekerve Kriza greke ne radhe te pare do ule me kembe ne toke kombin grek,barku nuk ngopet me histori,jeta nuk kalohet me te xhvatur,popujt jane te barabart mes njeritjetrit,kisha do ndare nga shteti,greqia duhet te vendose o me kontinentin o me stepat matane uraleve.Europa duhet te nxjer mesimin,pa mirqenie te te gjitheve nuk ka erop te bashkuar

 40. fshatari says:

  O Bushato pse nuk vazhdove tregtar ventilatoresh sepse je mjeshter t`i besh reklame nje malli te skaduar…ne kete rast mendjes tende

 41. pse says:

  Po c’tu desh o Andi, hajde degjo te sharat tani:

 42. korçari says:

  Z.Bushati ,si (anal)list qe je mendoj se gjithmone shkruan te kunderten e anes logjike mbase eshte menyra juaj per te hapur debat ,dhe nje pyetje shtrohet :Sikur ju te blini nje shtepi me kredi dhe pas njefare kohe nuk e paguani kredine çfare duhet te beje banka te fale kredine apo te shpalle sekuestro te shtepise ?Ju thoni te fale kredine pasi mentaliteti juaj eshte ky dhe nje dite kur kredite e keqia do te arrijne shuma te medha atehere banka duhet te shpalle falimentin per t’ju mbrojtur juve ,nje sygjerim :Nukmund te rroni gjithe jeten me kredi z Bushati nje dite duhet te pononi.

 43. Usb says:

  Shyqyr që lexuam një shrim, analizë më mentë në kokë më në fund, e jo të motivuar nga urrejtja patologjike mbi fqinjët.

 44. oldman says:

  Larg pasioneve false dhe emocioneve te mediokritetit nacionalisto-patriotik, ky shkrim mund te konsiderohet si nje qendrim realist per krizen greke.
  Pavaresisht rezultatit, ne shqiptaret kemi shume nevoje per leksione demokracie.

 45. Baftiari says:

  O Bushat mos kopjo fjale per fjale prej editorialeve te huaj…
  Me e ndershme do ishte te thoje se jam dakord me Cipras dhe te referoje editorialin ku ke shkeputur paragrafet.
  Nga ana tjeter perse druhesh ti emertosh elitat me emrin e vertete ;”kapitalistet”? Edhe ti je peng i prejardhjes familjare…

 46. moderni says:

  pa dyshim qe duhet dhene edhe versioni grek i gjithe kesaj historie o bejtja, dhe ti ben mire qe e paraqet. duhet thene, gjithesesi, qe edhe ne mediat perendimore ka pasur shume pak informacion mbi detajt e nogociatave dhe bindje e opinionit publik ketej ka qene po ajo qe mbizoteron ne shqiperi, dmth e populli qe ka abuzuar me anetaresimin ne euro dhe BE dhe qe tani po paguan. Kuptohet qe te ne ne shqiperi ka me shume injorance, provincializem dhe meri shtese ndaj grekeve, qe per hir te se vertetes duhet thene se mbajne po te njejtat bindje negative per ne shqiptaret. problemi kryesor ne kete mes eshte se mediat nuk paraqesin faktet kryesisht per shkak te paaftesise se gazetareve per te ndjekur nje ceshtje kaq te komplikuar. Shume pak analiste e dine si jane punet dhe per te marr vesh vertet cfare behet duhet te lexosh the economist, FT ose bloomberg. Eshte fakt psh qe liquiditeti ndihme qe i jepet greqise nga ECB kthehet mbrapsht per te paguar gjermanet, po kjo eshte e vertet per 3-4 vitet e fundit. Para 2010 faktet qe shkaktuan krizen ishin pikerisht marrja borxh me norma te uleta qe nuk i takonin greqise dhe perdorimi jo produktiv i ketyre huave…me pak fjale i ben rrush e kumblla pa e vrare mendjen se duhet ti kthenin. parate shkuan per te financuar shpenzime improduktive te shtetit social apo me keq akoma per te kenaqur klientelizmat e ndryshme. pra o bejtja ma pak fjale mediat duhet te paraqesin fakte se per opionione kemi politikanet.

  1. moderni says:

   dmth bushati, jo bejtja

 47. Gattamelata says:

  Nje fitore e “Jo”-se sot eshte nje fitore e te voglit kunder te madhit…eshte nje fitore e te varfrit kunder te pasurit…eshte nje fitore e popullit ndaj bakkierave dhe gjakpiresve moderne! Nje fitore e “Jo”-se ne Greqi dhe nje fitore ne pergjithesi e Greqise ne kauzen e saj na ndihmon edhe ne, pasi jo shume larg prej sot, te njejtat gjera do diskutojme dhe ne me FMN dhe me gjakpiresit franko-gjermane…

  Andi Bushati si gjithmone i paarritshem me shkrimet e tij…

 48. socialisti fukara says:

  Nje analize e sakte dhe objektive. Bravo Bushati.

 49. juli says:

  Nuk ka gje me te poshter nga demagogjia
  Nuk ka gje me te poshter nga teoricienet
  Larg realitetit
  Larg realizmit
  Duke u mbeshtetur ne ideologji qe mbajne ere myk me propoganden e nje greqie qe gjoja po vuan rende nga kriza ekonomike Hahaha anekdote
  C te thone Shqiptaret bullgaret Serbet jashte europes per varferine!!!!!!
  C te thone polaket qe ju futen punes dhe sot jane vendi i pare ne B Europian per eksportimet bujqesore dhe blektorale
  Rrogat e tyre jane 450 -50O Euro
  Nuk u futen ne zonen e Euros
  Por dine te jetojne sa eshte mundesia e tyre
  Larg ekstremit
  Me 1 shtepi dhe jo si grekerit e varfer te cipras dhe Bushatit me dy deri ne tre shtepi
  Me 450 Euro qe per greket e ciprasit dheBushatit 450 Euro jane kulmi i varferise !!!!
  Por si jetojne polaket sllovenet sllovaket lituanezet apo letonezet me keto rroga duke marre pjese edhe ne paketat ndihmese qe i jepen shtetit grek per daljen nga kriza !!!!
  Por sa e vertete eshte kjo demagogji qe kur e degjon te vjen per te vjelle
  A po vuan kaq shume Greqia sic thone demagoget e se majtes radikale Siriza dhe perkrahesit e tyrene bote perfshi ketu edhe qesharakun Bushati
  Shtresa qe po vuan me shume kete krize jane emigrantet
  Sektori i ndertimeve qe punesonte me shume keta emigrante ka pesuare goditjen te rende
  Dhe gjithashtu eshte nje 10-15% e popullesise qe quhet shtresa e varfer e cila po paguan rende pasojat e krizes
  Por rreth 80%e popullesise greke po jeton me dhjamin e mbledhure gjate ketyre 30 viteve te vjedhjes se shtetit duke mos paguare asnje takse finianciare
  Nga burimet e fundit del se kursimet e grekeve deri me 2010 ne bankat greke arrisnin shifren e 450 miliard euro!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Dicka dine gjermanet dhe Brukseli qe kembengulin per masa te reja
  PorCilat jane tezat e demagogeve te Siriza dhe te qesharakut Bushati per ecjen perpara te ekonomise
  Ketu eshte per te qare dhe per te qeshure!
  Keta i japin mend dhe ide edhe gjermanise se si duhet te ndryshoje ekonomia europiane!!!!!!!!!!!!
  Dhe shembullin e paree kane dhene duke shkaterruare cdo gje qe ishte harritur me aq sakrifica nga qeverite e mepareshme
  Me arme dhe ide qe mbajne ere myk dhe vine nga nga thellesia e viteve 30 te shekullit te kaluare motua e tyre eshte shtete sa me shume shtet dhe burokraci
  Jane rimarre ne pune ne adiministraten shteterore mbi 70 mije nepunes!!!duke rritur edhe me shume koston e sektorit shteteror qe kap shifren e 3 miliarde Euro ne muaj per shtetin!!!!! !!!!!
  Kohet e fundit rihapi 4 kanalet televizive shteterore qe qene reduktuare ne dy nga qeveria e mepareshme !
  Dhe kjo ne emer te demokracise !!
  Vecse demokracinee tij e paguajne te tjeret duke paguare 50 euro cdo dy muaj ne faturat e dritave per kanalete propogandes se cipres
  Bashke me rihapjen e ketyre kanaleve risolli ne pune edhe 2600 punojes qe qene larguare nga qeveria e mepareshme
  Dhe jo vetem kaq por i solli rrogat e tyre ne nivelin ku ishin para 2010 qe bashke me bonos kapin shifren e 1500 Euro ne muaj rroge
  Keta dhe tere adiministrata shteterore jane perkrahesit me te zjarrte te Cipres
  Se duke perkrahur sirizen perkrahin dhe mbrojne interesat e tyre
  Ndersa sektori privat atje ku vjen zhvillimi dhe ku mund te hapen vende pune dhe ku mund te behen investime eshte lene ne dore te fatit
  Demagogjia tjeter
  Thone se gjate ketyre viteve jane vetevrare shume vete
  Kur shkojme ne nje baste lojrash fati do te shikojme te varura ne mure dy udhezime
  1 Nuk lejohet loja per ata qe nuk kane mbushure moshen 18 vjec
  2 Lojrat e fatit kane kufi luaj me maturi dhe kufi
  Keta njerez i perkasin kategorise se dyte
  Si pune e atyre qe shisnin shtepite ne shqiperi per te futur parate ne piramidat edhe keta me parate e kredive te bankave ne nje kohe entuziazmi pa menduare se c benini dhe te ardhemen i bene keto kredi rrush e kumbulla
  dhe papriture pas 2010 ju duk se u ra qielli mbi koke duke humbure cdo gje
  Ndermjet burgut dhe aktit tragjik zgjodhen per fat te keq te dytin
  Vecse keto munde te ndodhin edhe ne shtete me zhvillim ekonomik
  Ndersa demagoget i perdorin keto raste tragjike per te bere propoganden e tyre

  Kjo eshte demokracia dhe rruga ekonomike e syrizes qe do na ndryshoka europen sipas qesharakut Bushati
  Dmth dicka si BASHKIMI SOFJETIK I KALUARE
  ZOTI NA RUAJTE NGA TE TILLA ZGJIDHJE

 50. Daja says:

  Po bahesh si Prec Zogaj, expert ne cdo fushe z. Bushati. Si s`pjegohet qe te gjithe ju qe keni mbaru per -gjuh letersi- jeni experte ne te gjithe fushat ?

 51. A.R says:

  Ky eshte shkrimi shqiptar me inteligjent qe kam lexuar mbi krizen greke, deri me sot – BRAVO Andi!
  E kam shkruar disa here ketu, qe keshtu NUK mund te vazhdohet dhe s’kam parasysh vetem Greqine, por edhe Spanjen, Portugaline, Italine qe po sheh ditet me te zeza qe prej 2008 dhe qe po sheh emigracionin e popullsise se saj te re me te larte te 90 viteve te fundit. Personalisht e braktisa kete vend te mrekullueshem pikerisht per kete shkak.
  Europa e sotme eshte Europa e bankave, e lobit te petroliereve te fuqishem (shtate motrat e “famshme”), e lobit berthamor, e atij farmaceutik, atij te industrise se rende, lobit te industrise se luftes. NUK ESHTE EUROPA E POPUJVE, se sa here qe popujt thirren per te vendosur per nje teme te caktuar, kupola e lobeve dhe burokrateve shtremberon surratin. Sepse preferon qe te jene parlamentet e vendeve anetare te marrin vendimet e rendesishme, jo popujt. Parlamentaret – siç e dime, jane gjeresisht te korruptuar, te korruptueshem ose te mbajtur nen kontroll, ndaj edhe jane te preferuarit.
  Tani, duke shpresuar qe mos te etiketohem si anti-shqiptar nga ndonje komentues me mendime jo fort te thella, duam apo jo ta ndryshojme kete Europe?
  Nese po, JO-ja greke eshte shansi me i mire! Shembulli islandez eshte i qarte si drita e Diellit – kushdo e di se çfare ndodhi ne Islanden e para ca viteve: http://www.quifinanza.it/9571/video/l-islanda-lascia-fallire-banche-ed-ora-suo-pil-vola.html?refresh_ce .
  Ja, kjo eshte rruga alternative qe duhet te ndjeke Greqia si dhe shtetet e tjera te roberuara prej Brukselit tiran!
  JO e madhe politikes se piste te BCE-se, Fondit Monetar Nderkombetar, Bankes Boterore, lobeve dhe kastes se burokrateve e politikaneve qe jane sherbetoret e ketyre! JO edhe nese JO do te thote dalje e menjehershme nga monedha e perbashket! JO pageses se borxheve qe ne menyren me te poshter e tinzare u konvertuan nga borxhe private qe qene (te bankave greke) ne borxhe publike te shtetit grek: http://www.beppegrillo.it/2015/07/il_debito_greco_dalle_banche_agli_stati.html
  JO, nuk shtetezohen borxhet, por bankat fajtore! Dhe bashke me to – ne stil te perkryer islandez, arrestohen me denime pa afat bankieret mashtrues dhe politikanet e larte qe fshehurazi nga opinioni publik dhe ne bashkepunim te ngushte me ta, minuan ekonomine greke deri ne kete pike. Arrestime pa afat deri ne dorezimin e qindarkes se fundit qe i grabiten popullit grek!
  Natyrisht muajt e pare pas daljes nga monedha e perbashket dhe ndoshta edhe nga BE-ja, do te ishin muaj te zjarrte per qeverine Cipras che per popullin vete. Kjo do te ishte normale, sepse Trojka qe perfaqeson lobet, do te bente çmos qe Greqia te kalonte nje ferr te vertete.
  Por ne momentin e qetesimit te situates dhe marrjes fund te recesionit ekonomik, shembulli grek do te ndriçonte Europen dhe Boten mbare, duke krijuar emulime anembane Globit. JA SI MINOHET NJE SISTEM FASHIST NGA BRENDA! Renimi i ketij sistemi diktatorial dhe mafioz do te ishte agimi i nje bote te re, te ndertuar mbi te tjera kritere, nga poshte – lart, prej popujve, prej njerezve me te mire te popujve, prej mesuesve shpirterore, prej filozofeve, prej njerezve me progresiste.
  Nje sistem qe s’ka ekonomine per motor dhe parane per karburant, por ekologjine, miresine, filozofine, respektin reciprok, afrimin e njerezve, dashurine per çdo gje te gjalle, ndalimin e çdo lufte, konflikti, urrejtjeje duke ndaluar shpenzimet ushtarake dhe filluar shkaterrimin e armeve – nga SHBA-ja deri ne Kine.
  Kjo eshte bota qe çdo njeri enderron e deshiron. Dhe nuk eshte utopi! Perkufizimi me i qarte i fjales “utopi” eshte PASIVITET! Po, pasivitet, tkurrje, paralize, vetebllokim, frike e humbjes se asaj qe ke per te perqafuar te panjohuren. Por e panjohura s’ka sesi te mos jete e mrekullueshme, sublime, nese te gjitha energjite tona perqendrohen per ta bere realitet!
  Epoka e ndryshimeve te medha ka trokitur ne dere, nuk duhet ta mbajme deren mbyllur! Se ia mbyllim vetes dhe planeti yne magjik i ka ditet e numeruara nese gjerat nuk ndryshojne shpejt. Duhet te jemi sa me aktive qe ky ndryshim te jete sa me i shpejte dhe i pandalueshem prej forcave regresive!

  Le te presim me besim qe shkendijat e ndryshimit te fillojne me JO-ne e referendumit grek, siç keshillon çmimi Nobel (2008) per ekonomine Paul Krugman, çmimi Nobel (2011) per ekonomine Joseph Stiglitz dhe ekonomisti me fame boterore Thomas Piketty: http://www.beppegrillo.it/2015/07/votare_no_al_referendum_greco_parola_di_nobel.html

  Andrea Radi

  1. Perqafoje Djallin me dashuri says:

   I adhurueshmi Andrea!

   Duke respektuar mendimet e tua humane, mendoj qe nuk ekziston dhe nuk ka ekzistuar kurre bota qe pikturon ti.

   Eshte si te thuash ” qengjat do drejtojne pyllin duke bindur luanin te ushqehet me bar”

   Eshte utopi, te pakten derisa njeriut ti punoje truri me shume se 10%. Gjate 10 mije viteve te fundit truri njeriut nuk ka evoluar, keshtu qe i bie duhen miliona vite evolim qe utopia humane te behet realitet.

   Debati qe ju shtroni mbi kete utopi, eshte i konkretizuar shume bukur ne filmin ” Sunset Limited” te kishilloj ta shohesh.

   Pas ketij filmi te keshilloj te shohesh nje tjeter “The Imaginarium of Doctor Parnassus”

   1. A.R says:

    Faleminderit i dashur por per mua s’ka asgje te pamundur, ASGJE, sinqerisht! Vetem mendimi negativ e ben nje objektiv te pamundur. Per te ndryshuar boten nuk duhet te ndryshojne 90% e njerezve – si mund te mendojne shume vete, por vetem 5%!

    Siç ka thene antropologja e njohur amerikane, Margaret Mead: MOS DYSHO KURRE SE NJE GRUP I VOGEL NJEREZISH TE VETEDIJSHEM NUK MUND TE NDRYSHOJE BOTEN; NE TE VERTETE ESHTE I VETMI FAKT I PERJETUAR DERI ME SOT!(Never believe that a few caring people can’t change the world. For, indeed, that’s all who ever have!)

    Ndaj nuk ekziston nese nuk do, ekziston nese e deshiron dhe perpiqesh ta realizosh.
    Per kete jam mese i bindur!

    Gjithe te mirat,
    Andrea

   2. A.R says:

    Te falenderoj per filmat qe me keshillove! Jam duke i shkarkuar ne formatin hd.
    Ndersa une te keshilloj keta tituj (ne anglisht):
    Before Sunset, Forrest Gump, Dead Poets Society, Limitless, The Fifth Estate, Three Wishes, The Spotless Mind, Doubt, Dances With Wolves, Giordano Bruno, What Dreams May Come, K-Pax, Meet Joe Black, Eat Pray Love, Samsara, Mr. Nobody, La Fine è il Mio Inizio, Gandhi si dhe filmat dokumentare How To Grow A Planet (ne tre seri: Life from Light, The Power of Flowers, The Challenger), Religiolus, The Tears of Gaza, Infinity – The Ultimate Journey Beyond Death, Un Altro Mondo.

    Gjithe te mirat,
    Andrea

 52. mira says:

  Shkrim BRILANT.
  JO, nuk eshte nje thirrje per greket por nje apel per nje Europe te pasuruar me vlera.
  Fitorja e saj eshte vertet nje sfide historike.
  Bravo Bushat.

 53. arber1468 says:

  Po mirë po të trajtohet njësoj si dikush që merr borxh bën qejf dhe në fund e ka të pamundur të paguajë apo si dikush tjetër që punon kursen dhe më pas konsumon? Gjermanisë ju falën borxhet pasi u penalizua ndjeshëm për çfarë bëri hitleriane. Po ndëshkimin e asaj që bënë grekët që futën veten në këtë valle kur do e shohim? Kjo nuk është urrejtje patologjike ndaj gabonjësit po promovim I atij që punon shumë për të dekurajuar përtacin Furbo.

 54. Petro says:

  Te enjte parlamenti Grek votoi ligjin qe rikthen pensionet per ata qe Greket i quajne ” pensionistet vorioepiriote”.Ne 2012 Samaras i nderpreu dhenien e ketyre pensioneve nen kushtet e shkurtimit te shpenzimeve.Ne kete menyre do vazhdoje konvertimi i Vlleheve dhe Ortodoseve Shqiptare ne ” Vorioepirione” http://www.himara.gr/4624-psifistike-sti-vouli-to-neo

 55. ari says:

  Analize fantastike e situates,Bravo,shpesoj ta lexoje me shume vemendje dhe Edi rama per te miren e popullit[nqs ja lejon kete literature oligarqia financiare e brendeshme dhe e jashteme]

 56. Rrofte Bizanti i ri says:

  Te gjithe merren me Cipras, askush nuk merret me ata politikane greke qe e shkaktuan krizen greke.

  Ata qe shkaktuan jane pergjegjesit. Ata bene politika ekonomike hileqare, populli popull eshte e ha karremin. Por hileqaret nuk ndihen tani, vetem kritikojne Ciprasin dhe shume shpejte do rikthehen ne pushtet duke bere me gisht nga dordoleci.

  Opinioni rri e merret me dembelizmin e qeflizmin e popullit grek. Komentues te dashur, nqs popullit i ofrohet dicka qyl, sigurisht qe do ta marre, eshte njerezore, nuk eshte ceshtje dembelizmi.

  Oligarket greke shperndane financa qe nuk ishin te tyret, ata jane borxhlinjte e vertete, nuk eshte populli.

  Populli eshte peshku, dhe peshku shkon gjithmone ne tigan. Populli para se te shkoje ne tigan te pakten te qartesohet se kush ja hodhi grepin.

  Sic duket: oligarket e politikes ballkanike jane aktoret e vertete te gjeopolitikes dhe sic duket nga ngjarjet, greqia nuk do jete pjese e gjeopolitikes se re.

  Lideret e rinj, te votuar per sherimin, ata qe vishen me t-shirt, dhe mbajne kemishat jashte, jane dordolecet e perkohshem. Populli i ka votuar masivisht per te sheruar vendin, ne fakt keta dordolece marioneta po spostojne vemendjen larg oligarkeve hileqare, sa te mbarojne botoksin.

  Me kete llogari, popullit do ti leverdiste me mire te mbante oligarket ne pushtet sesa ti shtonte vetes edhe barren e dordoleceve te rinj qe skane finese dhe bejne shume zullume

  1. Moisiu says:

   Z. Bushati shtron nje dialektike te majte, me empati ndaj masave por nuk ka arritur ti shpetoje dot gravitetit idealist.

   Rruga me e denje per nje popull qe e ka ngrene karremin eshte ta pranoje qe e ka ngrene dhe jo ta mohoje, sepse bie ne delir dhe deliri eshte crregullim mendor shume i demshem.

   Si duhet te reagojne greket ndaj kesaj situate?

   Pergjigjja merret duke e shtruar problemin – kush humbet?

   Si Po si Jo, greket mbeten borxhlinj, prandaj vendimi duhet te jete duke humbur sa me pak. Pra duke duke mos humbur BE-ne.

   Mendoj qe humbja me e vogel eshte qe te pranojne kushtet : Po

   Antifashizmi, krenaria, dinjiteti, krahasimi i gabuar me Irlanden jane idealizma qe nuk i sherbejne kushteve popullit grek, apo kujdo populli te vogel sa nje qengj bar-ngrenes.

   Popujt e vegjel duhet te mesojne nga populli i vogel hebre, te cilet investuan fuqishem ne arsimim dhe dije gjithashtu ne nje filozofi kombetare qe mbjell tek hebrenjte qe te vegjel dashurine dhe kohezionin per njeri-tjetrin. Sot hebrenjte jane nga kombet qe sundojne boten. Bravo ju qofte! Gjithcka qe thuhet per ta, sipas ligjeve te natyres perkthehet vetem si xhelozi dhe paaftesi per te qene si ata.

 57. Tironsi says:

  Zoti Andi , me duket se po e mbeshtesni Tsiprasin se ju kujton Shokun Enver , qe i shpalli lufte te gjithe Botes dhe la popullin ne fukarallek.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *