Enver Hoxha, leksione mbi seksin e dashurinë në luftë: Mos të abuzohet me termin dashuri e lirë, se kalohet në kurvëri

enverPas pushkatimti të Ramize Gjebresë në mars të 1944, lidhjet dashurore mes partizanëve ishin gjithnjë nën vëzhgim të rreptë.

Dhjetra letra me spiunime dhe thashetheme mbi lidhjet dashurore gjenden në fondet e dokumentacionit të Luftës.

Në disa prej tyre hetohet frika se këto raste mund të shfrytëzohen nga Balli Kombëtar për ti akuzuar dhe ulur moralin partizan në popull.

Kësisoj pas rastit të bujshëm të pushkatimit të Ramize Gjebresë e akuzuar për lidhje dashurore me Zaho Kokën, vigjilenca e drejtuesve të Partisë Komuniste ishte jashtëzakonisht e lartë.

Enver Hoxha i niste një letër Adil Çarcanit, ku bënte leksione mbi seksin dhe dashurinë, raporton Shqiptarja.com.

Mos kaloni në ekstremitete, mos të abuzohet me termin dashuri e lirë, se kalohet në kurvëri…

Një çift që bashkohet nuk duhet të shikojë vetëm epshet seksuale..”, thuhet në letrën e diktatorit.

 

REMOTE_ADDR:[]

79 komente në “Enver Hoxha, leksione mbi seksin e dashurinë në luftë: Mos të abuzohet me termin dashuri e lirë, se kalohet në kurvëri”

 1. Kondraqi says:

  Flet per kurverine, se nuk ka pa kurverine e mbesave dhe te nuseve te niperve ky psikopat

  1. Epiriíiiiiiii says:

   Politik e Paster dhe e Mencur nga ana e Diktatorit, mir e ka thene, sna duhet Kurveria. kjo dhe shume udhezime si keto e mbajten ne Pushtet 40 vjet

   1. KATHERINA DIE GROSSE(Madona prej Sauku) says:

    Enveri boni shtet dhe e drejtoi ate me pergjegjsi.
    Ai boni dhe gabime,por as nuk vodhi as nuk e shiti token shqiptare.
    Enver Hoxha mbetet Pejkameri i shqiptarise

    1. tiku says:

     @ katherina. Pse Shqiperine etnike qe e cliroi Gjermania. Dhe ky ja ktheu mbrapsh sllaveve dhe grekut ,nuk ishin toka shqiptare??? Kurve Sauku.

     1. Adriatik says:

      Dilema e c’do turkoshqiptari ne politike nuk eshte jemi me mire me kete apo ate.

      Po me ke jemi me pak keq.

      Me pak keq me doktor vdekjen apo me turkoshqiptarin ne emer dhe vepra hoxha ?

      Apo me pashain e janines qe priste koka ???

      Te shkretet turkoshqiptare.

      1. Open your mind.. says:

       Po ti qe flet shqip,çfare je,o zogu i kurves? Apo je shqiptaro-grek? Bastard i ndyre,qe vetem perçarje sjell ketu ne kete forum. Po ju te Temes pse i lejoni keta kopila grek te nxjerrin vrerin e tyre ketu?

   2. albano says:

    po NEXHMIJEN KU E XHETI ENVERI ? ? APO JA PRURI BABAI ME GOMAR NGA KATUNI I GJIROKASTRES …..HA HA HA CPRISNI NGA NJE FSHATAR …. NE FRANCE GJUANTE FEMRAT SI ….BEN LADEN BERI SI ENVERI KUR ISHTE NE ANGLI DILTE NEPER DISKOTEKA ME FEMRA ..PASTAJ JA MORI TRUNIN ZOTI …E BERI BUDALLAH …DHE VRISTE TE PAFAJSHMIT …VENTE BOMBA GJITHANDEJ ….DHE ENVERI ISHTE NJESOJ

   3. al says:

    Po enveri neper bordello rrinte ne france madje dhe i binte ,b…

  2. Naim Frasheri says:

   O Kondraqi, Xhaxhi ta shkerdheu gjithe Fisin Ty Grexit, dhe ti shan Mbesat e Tij qe jane Goca kampjone, dhe shume me te ndershme se Mami Jot qe Drejtori i saj ja hoqi njollen hahahahah

  3. altini says:

   O kondraqi!
   Po ku i njihte Enveri mbesat apo gruan tende qe ishin KURVA???

  4. Albo4Life says:

   Ej rrote qeke. Ai e ka shkruajt ate ne lufte pa u be sefte nexhmia ti del te niperit. nei here ju mungo llogjika fare. Niperit nuk jane ai. eshte pesonale seksualiteti.

 2. Theatrical says:

  hahahahaha..ç’i keni keto mor jahu?!
  po mire ka thene ne fund te fundit,,po ta kishin mendjen tek dashuriçkat,sdo perqendroheshin ne lufte…

  1. rai says:

   Po cfare lufte beri ai?

 3. elona says:

  hallall plako,je i madh 🙂

 4. zhaku i pamposhtur says:

  kerkuat shume per te gjetur keto ‘leksionet’ e hoxhes mo?
  dale ngadale doni ta beni hoxhen profet ju pasardhesit e kopilit…por ‘fatkeqesisht’ per ju ka shume gjak,vuajtje,burgime e internime e egzekutime te padrejta qe kreu diktatori gjate gjithe pushtetit te tij..pra ky leksioni mbi moralin jo qe nuk degjohet por thjesht me shkakton humor…biologjikisht mashkulli nga natyra eshte ‘poligamikos’ me pak fjale do te shkoje me shum femra(ej cuna nqs nuk shkoni me femra te ndryshme duhet te vizitoheni te doktori se do keni ndonje ‘kusur’te vogel..)vetem kim jong un dhe hoxha nuk duan ta njohin darvinin dhe natyren,meqe ra fjala moralin hoxha e kishte vetem per popullin?se tek familja e tij nuk u duk dicka e tille?

  1. moderni says:

   jopo mashkullli poligamidhall..poligamia eshte zakon shoqeror dhe jo tipar biologjik more kokepagdhendur…ne disa shoqeri eshte me i perhapur dhe i ligjeruar se ne te tjera, dhe ne keto te fundit perben devijim nga norma qe perfaqesohet nga fammilja me nje berthame. Sa per vrasjet e xhaxhit, ose me mire te regjimit, ka marre me shume jete 1997a e Saliut se 45 vjet regjim komunist. Nese e vlereson xhaxhin ne kontekstin historik shqiptar e kupton qe eshte nga lideret me te mire qe ka pasur vendi. Nuk duhet gjykuar me mendjen e sotme por do pare cfare germadhe e mjeruar ishte shqiperia kur erdhi xhaxhi dhe ai duhet krahasuar me liderat e tjere qe ka pjellpopulli yne dhe jo me Aizenaurein apo De Gasperin. Po ti shohesh gjerat ne driten relative te historise sone e kupton qe xhaxhi enver del korife..vigan 🙂

  2. Dranoel says:

   Sic duket ti ja ke futur dhe motres dhe momes meqe ato jane femra dhe kane bire

 5. CANI says:

  Hallall gjagji keqen i madhe asgje skamujte met ikure nga syri i juaj magjike .

  1. Cubi says:

   Mero e kuptova se ti e ke antenen brenda si nena e enverit ate te bimbashit nga lindi ky kopili i kurves.por ti je i zgjuar dhe gjeje nga rrjedh fjala Te-pelene. Mero mos u ngaterro me pelenat e kopilave mero thirri mendjes.

   1. Cubi says:

    Mero ti sje per keto pune je i zgjuar me pra leja Kastriot Myftarit se ai o njish per ca gjona .psh ty Mero gje dhe keta gjeegjeza kryeministri nipi i kujt osht, po djali im i madh a djali i babes tim po ai lulushi pse ngja si me pa bo nji non me ate ermal hoxhen apo i ka bo i babe. Mero ti je i zgjute se je nga Te-pelena plako.

 6. nji uj selite te lutem says:

  Te pakten kur flet per ndershmeri dhe moral duhet ti japim rrespekt xhaxhit se e meriton me pash, sa ishte vet kurvllikun e beri zap ne kte vend,ju mbajti te ndershem o popull, sa vdiq dhe erdhi liria me sali qenefin kurvlliku prostitucioni moren rruget e botes zum vend nderi per kurvllik po te ishim vet te ndershem nuk do ndryshonim 100 per 100nde sa hyri demokracia, perderisa ndryshuam ne total ne moral kjo tregon qe xhaxhi e ruajti nderin e kti mileti me dhun;kta jemi ne ne te vertet, per para ky popull shet çdo gje sot,ai e mbajti brenda tradites vendin.le te llapi e te shaj kush te doj kjo esht e verteta,dhe duhet te msoemi pak duke then te verteten.

  1. Gregor says:

   Uje selite po e po, por nje shishe raki balle kazani do t’a kishe prej meje. Ndershmeria eshte gje e madhe vella, por ne radhe te pare njeriu duhet te jete i ndershem me veteveten, ashtu sic the edhe vete.

  2. Artani says:

   pirdh se lirohesh, kur e zune shqiptaret vendin e nderit shqiptaret per prostitucion??? Shumica e femrave te huaja te trfikuara vinin me deshire, dhe ato qe ishi shqiptare detyroheshin…. serbia dhe bullgaria kane pasur me ijra kurva qe ne kohe te zogut e nuk po ja ze njeri ne goje

 7. temujin says:

  Jane formula te gatshme te Cominternit…ky vetem i zbatonte sipas porosive te Popovicit dhe Mugoshes…imoraliteti ul motivimin per lufte dhe moralin revolucionar…eshte shkencore sdo shume mend…ku te behet me kap mitrolozin kur ke kalu nga kofshet…

 8. moderni says:

  ahahha i madh ka qene xhaxhi enver..seksolog i mbaruar..ne ka ka nje fushe ku ishte ekspert ishte ajo e ta futmes ne by… te konkurrenteve…jo me kot e ka pas pseudonimin e luftes Sh. Tarras. Po nejse, per popullin beri aq sa ska bere asnje mbas tij, te pakten ne 20-30 vitet e para..e mori mesjete dhe i beri me uje e drita neper shtepi, i alfabetizoi, i beri gjysem te qyteteruar dhe u solli mjek edhe ne fshat dhe dentist ne cdo shkolle…te huajt cuditen kur u thua keto. periudha e pasluftes eshte e vetmja kur rritja ekonomike ishte vertet me dyshifra. sa per vrasjet e burgosjet ne 45 vjet ta dini se ka marre me shume 1997a se regjimi komunist.

  1. sovjetiku says:

   Ti moderni paske nevoje per ilace…pffff cfare truthari qenke…

   1. moderni says:

    thuaj ndonje gje per te hedhur poshte ato qe them te pakten, jo llap kot si kalama 5 vjecar. shqiptaret nuk dine te debatojne. debati behet me fakte, me shembuj dhe me argumenta, po jo me i pive apo si pive ilacet.

    1. albano says:

     MODERNI …TE KUPTOJ QE E GJUKON KESHTU ….POR MOS HARRO SE KOMUNIZMI E LA VENDIN ME TE VARFERIN NE EUROPE NE BALLKAN …PRANDAJ PO TE PYES …KU ESHTE PUNA E MIRE E QEVERISE SE ENVERIT .. BENE 5 UZINA …3 KOMBINATE POR POPULLI VUANTE …FSHATARET PUNONIN NE 5 TE MENGJEZIT DERI NE 6 TE MBREMJES ME BUKE MISRI ME DJATTHE ..NE QYTETE NUK KISHM MISHIN ..AS 1 HERE NE JAVE . PLAKAT TONA U CONIN NE 4 TE MENGJEZIT PER TE BLERE QUMESHTIN .CDO DITE …BOTA EUROPA KISHIN FRIGO DHE LAVATRICE …QE I REZERVONI MISHNAT DHE I LANIN PLACKAT ME LAVATRICE …NDERSA TEK NE ME GOVATA ..SI NESHEKULLIN E 18 …MODERNI NUK TE GJUKOJ PER MENDIMET TUAJA …KAPITALIZMI ISHTE ME SHUME PERPARA SE NE . NE KAPITALIZEM NUK TE FISNIN NE BURG SE NUK KE IDE MAJTAS APO DJATHTAS ..JO KISHTE LIRI FJALE …A E DIN KETE GJE .. TE PERSHENDES ..DHE NUK TE FYEJ SE NUK KEMI IDE TE NJEJTA ??CIAO

  2. zhaku i pamposhtur says:

   nuk u cuditen te huajt por u cuditen debila si puna jote nga ‘reformat’ e enverit…sa per dijeni athina ne 1900 kishte tram qe e lidhte me pireun ndersa ti nuk ke akoma mbas 120 vjetesh tram…dhe je ti ai qe duhet ta shikosh jeten e diktatures pa emocionet e ‘revolucionit te diktatures se proletariatit’..nqs nuk ke provuar burgun internimin apo diskriminimin ne shkolle apo ne pune mos ha mut kot e na lavderon diktatorin e degjeneruar dhe gjakatar..te fshikullosh me kamzhik nje popull te varfer dhe te pambrojtur nuk quhesh lider por quhesh diktator..do ta kuptoja nostalgjine tende per epoken e diktatures nqs ti vjen nga nje familje qe i sherbyet denjesisht regjimit megjithate duhet te kesh me teper respekt per te gjithe ata persona qe u perndoqen u pushkatuan u burgosen u internuan e u persekutuan nga ky ‘lideri’ yt…

   1. moderni says:

    me ju eshte e kote te diskutosh sepse nuk merni vesh kuptimin e tekstit te shkruar mer jahu. sill argumente kunder atyre qe solla une jo te shkruash absurditete per tramin e athines. Une te shkruajta qe arritjet ne fushen ekonomike dhe sociale qe arriti regjimi ne pjesen e pare te sundimit nuk i ka arritur askush ne historine e shqiptareve. Sa per vrasjet e internimet shiko sa kane vrare regjimet e tjera shiptare (zogu ne 24-39) dhe Saliu ne nje vit te vetem (1997). Prandaj theme qe kontekstin shqiptar xhaxhi eshte lule..e kupton tani cfare do te thote te shohesh gjerat ne driten relative te historise sone? Mos u krahaso me qinje se jane fare tjeter..eshte si te krahasosh floririn me bakrrin. Na jep ndonje argument pro tezes sate (nese e ke nje te tille) qe shqiperia ka pjell lidere me te afte dhe qe i kane sjell me mire popullit tone. Perpiqu te mos shkruash idiotesira.

   2. Gregor says:

    Tram s’kemi por trapa kemi plot. Te tere atyre qe paten trimerine te flasin dhe te veprojne ne kundershtim me politiken e partise se punes, ju heq kapelen dhe duhen nderuar si pishtare te demokracise. Por nuk mbeti vend per ta ne panteonin e kombit sepse pishtar u be Azem Hajdari, ndersa lideri i madh shpirteror u be Saliu. PDja qe shfrytezoi tere shtreesen e perndjekur per kapital politik, asgje nuk ju dha. As nuk ju nderoi sic e meritonit. Por nuk und t’a bente se ishte vete komunist.
    Po t’i shohesh, te tere pinjollet e komunizmit kane qene dhe jane ne pushtet. Vetem emrat e partive jane ndryshe. Por juve te perndjekurit, duke u marre akoma me Enver Hoxhen, po jua merr pula buken nga dora.
    Ai personi me lart qe kundershton ti, ai ben nje vleresim real, pa e fshehur se diktatura persekutoi qindra njerez, edhe te pafajshem. Por nuk eshte kjo e vetmja karakteristike e asaj epoke. Eshte edhe epoka e punes se nje populli te varfer qe doli nga lufta pa breke, por nga fundi i viteve 60-te kishte arritur dicka me pune. Edhe me vone u punua dhe u ndertua, se populli i beri, nuk i beri Enver Hoxha. Ehde ty nuk te erdhi Enver Hoxha tek dera te arrestoi. Pra ishte nje ideologji e tere qe ngriti ne kembe nje sistem. Lufta e klasave ishte vetem nje ane e atij sistemi. Po anet e tjera t’i leme pa studjuar?

   3. ik o xhaxhi says:

    e se ne fakt shqiperia nga 1900 deri ne 1945 kishte tram e autobuse. o qe s’ju ha mortja juve. apo shpresoni qe meqe u be plani marshall do merrte edhe shqiperia me ekonomi 0, ca therrime ndihme me te cilat do behej vend i super zhvilluar, me analfabetizmin 90% qe kishte. u le qe harrova kishte nja 5 inxhiniere te diplomuar ne perendim e shume te tjere te diplomuar ne djepin e dijes ne stamboll te turqis, edhe keta do rrinin te vuanin ne shqiperi. sdq meqense plani marshall nuk u aplikua ne shqiperi dhe nuk u pane efektet te gjithe idiotet thone se do te kish rregulluar vendin, fundja s’ka kush ti kundershtoje se nuk mund ta dime si do kishin vajtur punet. po mednja te thote qe nje vend pa baze nuk mund te ngirhej thjesht se do merrte ca pare, apo do vinin amerikanet te punonin per shqiptaret te cilet do tallnin bolet si rrace dembele qe jane, sic u premtohej ne viete 90. ku jane se spo i shohim. ndaj shkoni mbytuni me shurren tuaj e lereni historine reaht. po mire more motershqyera ato pak gjera fabrika e uzina qe u la xhaxhi ne kembe c’i bete? c’e bete bazen materiale qe ishte ne ato fbrika ap apo i shitet per skrap e per nje cope buke se ishin komuniste e moret malet per te punuar arat e greqise se ministra nuk u ve njeri atje. me kujtohet sh mire kur rrugecet injporante shkatrerronin e vidhnin pasurine publike me justifikimin se do beheshin pronare. po tani c’prodhon shqiperia? apo turshi e djathe. ku eshte industria shqiptare tani? ndaj lani gojen kur flisni per xhaxhin, dhe ju pasardhesve te atyre qe xhaxhi ua vuri ne sume si e meritonin, s’keni goje te flisnit se sa qe gjalle pirdhnit e shihnit prapa nga frika. ja se clloj burrash jeni. e perfaqsoni llumin e shoqesris e zaknoeve shqiptare qe nuk e aprovojne ate qe mburret si i forte pas pilafit

    1. zhaku i pamposhtur says:

     ‘ik o xhaxhi’ me nxorre mallin e sekretarit te partise se asaj kohe qe nuk harronte here pas here te me ‘demaskonte’ne gjimnaz mua dhe kushurinjte e mi(une isha vetem 16 vjec…)si armikun e klases…heheeee ,po ti bej hallall ato fjale qe the per ne te persekutuarit pasi ti si nje sherbetor i denje i regjimit kuptohet qe nuk mund te pajtohesh dot me ata qe luftuan dhe enderruan per nje shqiperi te lire dhe demokratike,jo si demokracia e saliut dhe e nanos as si ajo e ‘rilindasit’qe po na qeverris..per nje gje pooooooo pajtohem me ty…eshte e vertete qe pirdhnim dhe shikonim nga mbrapa sepse na detyruan masakrat dhe perndjekjet qe na beri regjimi i ‘liderit’ tend,nuk po fokusohem aspak te sqaroj se cfare na kane pare syte nga ai regjim por po te them vetem arsyen perse na perndoqi..gjyshi im (rahmet paste)ishte patriot i flakte ku kishte marre pjese ne luften e vlores ne 1920,fare i vogel atehere..gjate LANC familja e gjyshit tim nuk jetonte ne shtepi por ne mal sepse gjyshi ishte eksponent,pra komandant brigade..gabimi i gjyshit tim ishte sepse erdhi kunder vijes se partise dhe enverit pra ishte kunder sekuestrimit te prones private(megjithese vete gjyshi nuk kishte asnje pasuri),pra ai donte te mbronte te gjithe ata miq e patriote qe e ndihmuan dhe e strehuan gjate luftes sepse jo te gjithe dolen ne mal..pra kjo ishte arsyeja e vertete qe gjyshi im u burgos,kuptohet gjyqi iu be me deshmitare te rreme dhe me dyer te mbyllura,bashke me gjyshin u denuan edhe 2 djemte e tij(pra xhaxhallare te mi)qe te dy keta ishin partizane nga 14-15 vjec atehere…sot gjyshi im eshte i derdhur ne bronx dhe qendron ne qendren e qytetit te cilit i kushtoi jeten dhe aktivitetin e tij dhe aty do te mbetet ne jete te jeteve ndersa ne niperit dhe sterniperit kemi marre rruget e evropes dhe botes dhe rrojme me djersen tone ashtu sikurse na mesuan te paret tane.. te bera biografine e familjes sime qe te me thuash se ku ishte gabimi im,i babait apo i gjyshit tim qe mua mu mohua e drejta e arsimit te larte…ti aty me siper u shprehe qe ne jemi burracaker dhe nuk kemi goje te hapim..ke te ‘plotesisht te drejte’ sepse ne u sakrifikuam per kete komb dhe u shperblyem me internime e burgje,po sikur te kishim bere vertet dicka te keqe cfare mund te na priste?une personalisht jam i kenaqur vetem me presionin qe bota demokratike i ben shqiperise sepse po te ishte per pushtetaret shqiptare fotografia e ‘xhaxhit’edhe sot do te ishte ne parlamentin shqiptar pasi ju jeni pikerisht pasardhesit e tij qe vazhdoni rrugen e qoftelargut enver…

  3. Iljona says:

   jam dakort moderni…si heq presjen komentit tend

 9. Klimax says:

  Qe Enver Hoxha ishte diktatori me i madh i vendeve komuniste te Europes Lindore kjo nuk mund te diskutohet, por ka dhe nje POR me shume pika argumentuese qe vertetojne se shqiptaret, packa varferise se vazhdueshme, frikes e izolimit ne kete periudhe pesuan ndryshime kolosole.
  Se pari, zhvillimi arsimor. Shqiptaret para Luftes ishin populli me analfabet i Europes. Per nje kohe te shkurter u be e mundur zhdukja e analfabetizmit dhe arsimimi i detyrueshem per te gjithe.
  Se dyti., zhvillimi shendetesor. Semundjet epidemike dhe vdekshmeria e larte sidomos per femijet deri ne pese vjec ishte nje normalitet. Me vaksinimet popullore dhe me nje sistem shendetesor te mire per kohen u be e mundur zhdukja e pothuajse te gjitha semundjeve epidemike, ulja ne minimum e vdekshmerise se femijve dhe nje ritje e madhe e jetegjatesise se moshes mesatare.
  Se treti, niveli kulturor dhe emancipimi. Nga nje vend plotesisht feudal i prapambetur, u be e mundur nje civilizim i shpejte i popullsise, u zhduk hakmarrja per gjak, u shtua popullsia e qyteteve, u be industrializimi i vendit dhe nje modernizim i vendit, packa shume larg atij perendimor. Mos harrojme se nje pjese e madhe e popullsise nuk njihnin tavolinen, karriket, pjatat, lugen e pirunin. Ushqeheshin ne shesh, rrotull nje tepsie te madhe me duar!!!!
  Gruaja nuk ishte me nje sllave ne shtepi. Kishte te drejte te mos shitej te burri qe 12 vjece, te shkollohej, te dilte ne pune, ne bujqesi e industri, mesuese e inxhiniere, drejtore, shefe e mjeke e deri shofere e ushtarake.
  Mbi te gjitha kishte te drejte te zgjidhte burrin qe donte e te dashuronte. Dhe nuk besoj se dashuria kufizohej nga Partia, por nga “nderi” i familjes ku vellezerit e kushurinjte ne gare se kush te kishte dashnore me shume kur vinte puna tek motra apo kushurira e tyre ktheheshin ne fanatiket me te medhenj!!
  Se katerti, moda e veshjes. Nuk mund te flitej me qe ne qytete te pakten, te rinjte por edhe grate e burrat e moshave te medha te dilnin me veshjet tradicionale krahinore te tyre. Nje mode e re europiane u zhvillua ne vitet 1968-1972, sidomos me futjen e televizionit, u sulmua ashper nga Enver Hoxha, por qe nuk mund te nderpritej me ky zhvillim europian i modes, sidomos ne vitet 1980.
  Se pesti, kinemaja, teatri, estrada, koncertet dhe daljet e qytetareve neper shetitore e restorante te shumta. Ishin keto vende qe ndryshuan jashtezakonisht jeten e qytetareve, lidhjet midis tyre dhe njohjet e reja, te cilat rriten se tepermi kulturen dhe civilizimin e tyre.
  Keto dhe shume argumenta te tjera tregojne ate kontradite te madhe qe kishte ky sistem totalitar brenda tij, liria ndaj diktatures, diktatura ndaj lirise. Ishte si nje tenxhere (kusi) me presion ne zjarr ku gjella qe gatuhej brenda saj (populli) ishte gati te shperthente. Ishte e natyrshme qe ajo diktature do te rrezohej, ashtu sic u rrezua, thjeshte, pa revolucion. Ishte vet koha! Ndjenjat triunfuan ndaj leksioneve!

  1. arbereshi says:

   HAHAHAAAAAA PASKA bo pune agjinimi dhe 6 here klizem ne dite

  2. Gregor says:

   Nderime Klimax. I ke thene drejt te gjitha. Vetem nje pyetje kam. Ku jane tani kinemaja, koncertet, estradat, pallati i sportit, basketbolli, volejbolli, stadiumi Qemal Stafa plot ne ndeshjet Tirana-Partizani, biblioteka kombetare plot. Nuk ka njerez se jane te tere neper kafene duke bere allishverishe. Ajo tenxhrja me presion nuk eshte me. Zjarri eshte fikur, spse vendi eshte mbushur plot me dallkauker si ky qe i thote vetes Arberesh. Nje tetembedhjete vjecar i soem, po e pane shoket duke lexuar libra i thone trap.
   Tani populli nuk eshte nje tenxhere qe vlon, por eshte bere nje supe e ftohte qe Europa duket sikur nuk ka per t’a ngrene kurre. Por, nderime per komentin realist.

 10. grameno says:

  Xhaxhi te gjitha ne i past pase te keqia,nje e ka pas shum te mire u ka shkerdhy ketyre mjekrroshave qe sot kan dal si kpurdhat pas shiut,per mendimin tim xhaxhi ka pasur me shum te mira se te kqia,shiqoi kta turkoavganistano mjekrroshat,spo mund kush ti zhduk ai do i kishte shkertdhy per nje jave,as bira miut sdo i ndalte,Grekut i ka qire mamane,tradhetareve u ka kput koken,e pate se si u bllokua rruga ne mes te tiranes me muxhahedin,thu se shqiperia eshte kabull,une jam vete musliman,por me vje te vjelle kur shofe ket rrace muti se si qdo dite e me shume,po na qesin faqen e zeze para bote.

  1. Dervish Malluta says:

   @Grameno, Enveri ishte nji sadomasochist i cmendun, keq boni qe s´ta keputi edhe ty kryte e trashe qe ke si kungulli i Misirit!

   1. grameno says:

    Dervish mahamuta,ti dje me kritikove se jam,shefqetit e i fuadiqit,kur une flase se kto jane rraca qe duhet me helm miu zhdukur me trajtojne me ndryshe njeri injorant,e keqe e vetevetes je ti,dhe leri ato terma globaliste sadamosochisti,se ne realitetin shqipetar,xhaxhi shum pune te keqia qe sot na kan syrgjynosur e sakatosur,baci me nje te fshime fshese,do e pastronte shqiperin.sidomos tipat si ti qe dhe fytyren dhe mendjen e keni si era,ka te fryn era e ktheni gzofin.

  2. arbereshi says:

   Grameno jam shume dakort me ty

   1. Komshiu says:

    Jam plotesisht dakord me gramenon.

  3. ik o xhaxhi says:

   te lumte goja. vetem per ate meriton te kujtohet me nderim.
   por kur lexon se c’shkruajne disa maskarenj neper komente, vertet e humbet gjakftohtesine dhe uron qe te kesh nje makine kohe qe keta maskarenj ti cosh te te jetojne disa muaj ne kasollet e kashtes se njerzve te asaj kohe e te shohin si jetonin ne ato kushte. shqiperia ndodhej ne europe po zhvillimi ekonomik social ishte si ne vendet me te prapambetura te anadollit. e keta jezite kane fytyre e flasin. po ndoshta s’kane faj keta qe kane lindur idiote

  4. albano says:

   KE TE DREJTE ..NENA IME THONTE …NJE GJE E BERI MIRE QI I PRISHI XHAMIAT DHE KISHAT …SE LAME NAME ..TANI E KANE BERE VENDIN SI NE SIRI TRAPAT ..BOTA NUK BESON ME NE KETO PALLAVRA ZOTI .NE SHQIPERI LANE NAM …VETEM ARABET BEJNE SI NE SHQIPERI ..ME MJEKRA ..DHE VARFERI ..

 11. Dulla says:

  Sa ishte ai e mbajti.
  Dhe e mbajti mire.
  Me nje popull te pazhvilluar dhe analfabet, qe nuk dinte te fliste e jo te dinte çishte seksi e dashuria.
  Shqiptaret dinin qe kishte nje vrim dhe e fusnin. Vrima here ju bente mire se shtoheshin dhe here ju bente keq se hanin plumbin.
  Enveri i dinte keto se ishte me i dale se te tjeret dhe kishte provuar me shume se te tjeret.
  Kurse katunaria me ne krye Salen sa u hap, u hapen edhe ata e nuk u mbyllen dot, u shqyen. Shqipetaret e shqipetaret perfunduan neper semafore dhe çuditen boten, e vazhdojne sot e kesaj dite.

  1. Jeronim de Rada says:

   Edhe Enveri nuk dallonte nga populli. Edhe ai ishte i pazhvilluar dhe gjysmeanalfabet!

 12. Alkidi says:

  Eh iku baca iku ndershmeria …..deputetet tona ne parlament shkojne pa brek, Olta Gixharit ju kishte bere suma qe veshtire ta shpertheje me antitank…kurveri e gjalle….parullat tuaja xhaxhi jane shendrruar ne reklama bythe…buze.Dhe nje here te ngrihesh dhe shiko se cfare solli demokracia berishjane.

 13. taku says:

  po per kurverine e nexhmijes nuk foli enveri, apo mbylli nje sy, hajt me se vetem 2-3 vete e kan pas para meje

 14. besa says:

  Udheheqes i vertete Enver Hoxha.Te besh lufte te organizuar kunder pushtuesve dhe bashkepunetoreve te tyre me ushtri te rregullt ku pjesmarrja e femres ishte e papare ishte nje nder mrekullite e kesaj lufte.Llogarisni mentalitetin injorant te popullit ne ate kohe.Balli Kombetar nuk kishte asnje femer pjesmarrese ne kete lufte,pervecse gjuante per thashetheme e shpifje.

  1. Dervish Malluta says:

   @besa, as alianca anglo-amerikane kur zbriti ne Normandi s´kishte asnji
   femen, femna kishte vetem te satalinistet dhe ne ushtrine e Enverit!

   1. arbereshi says:

    Dervish malluta me fal po qeke me shume se sa duhet dervish, SHBA bente lufte frontale ne normandi, lufta partizane eshte tjeter, per sa i perket femres ne ushtrine amerikane mos e shif si dervish por lexoji ndryshe ndonje liber ne qofte se lexo

    1. Dervish Malluta says:

     @arbresh leshi thot: “ShBA bente lufte frontale ne Normandi”
     Po bandat qafepalame particane cfar lufte bojshin me thundra te shtrembta, pushke te ndryshkuna dhe te vjerruna me tel ne krah?

 15. Lili says:

  Dulla,
  Perfunduan ashtu se prinderit e tyre ishin produkt i enverit!njeri te ri solli si perfundim keto qe kemi sot,Kurse koha e mbretnise bile e edukoj nje brez me vlera e Atdhedashuri,vlera qe duken ne brezin e pare komunist!

 16. Jimi says:

  Ne kete leter te H. Hoxhes jo qe nuk ka gje per te kritikuar, por ajo duhet vleresuar per vizionin e qarte qe kishte P.K.SH per pjesmarjen dhe organizimin e luftes!

 17. resuli says:

  Nqs doni te dini per turkoshakun ahmet zogu qe e ktheu mbreterine ne bordello keni ca leksione seksi poshte tip burgajeti

  lereni enverin rehat se I hengret mutin kur ishte gjalle ju shpetonte shurra dhe tani edhe te vdekur nuk rrini dot pa lavdine e tij..

  kush ishin kurvat e zogut kurves ??

  Ajo ishte një kërcimtare nudo, e përkëdhelura e Parisit, që shkëlqeu në klubet me drita të kuqe, ku për këtë kategori kryeqyteti francez ishte rrugë suksesi, pasurimi dhe karriere.

  Tepër e varfër, Tanja Visarova pozon për piktorët, pastaj hyn në “Foli-Berzher”, thjesht si një “manekin”. Dhe shumë shpejt e njohur si “trupi femëror më i këndshëm i Parisit”, ajo u “morr me qira” nga një mbret, mbreti Ahmet Zogu i Shqipërisë, i cili e mbajti në oborrin e vet. Kjo periudhë e paharrueshme për Tanjën dhe mbretin e shqiptarëve përshkruhet në librin “Nga Kaukazi në Foli-Berzher” të gazetares Maria Krepo. Tanja aty rrëfen përjetimet e saj për atë kohë kur ishte vetëm 20 vjeçe dhe zbuloi Shqipërinë, oborrin mbretëror dhe mbretin Zog. U mbulua me aq bizhuteri, gjerdanë, unaza dhe fustane e pallto sa nuk i kish ëndërruar gjithë jetën. Zogu atëherë 33 -vjeçar, i shpallur mbret vetëm para një viti ishte i marrosur pas 20 -vjeçares. Me poshte pjese nga rrefimi i saj botuar sot ne suplementin memo-enciklopedik te se dieles ne DITA:

  Oferta shqiptare
  Në fillim të vitit 1929, rrëfen kërcimtarja, nisa të dubloj artistë të ndryshëm nëpër skena erotike filmash, ku duhej të luaja çaste nudo. Filmi i parë i kësaj serie ishte “Gruaja dhe Pantini”, në të cilin i huaja trupin Konçita Montenegras. Unë jam edhe cigania që kërcen tek “Monte-Kristoja”. Në tërë këta filma luaja skena kalimtare, por më në fund u bëra violina e parë me një rol të vërtetë. Sakaq, e shoqëruar nga ime më, u nisa për Bruksel, isha ftuar që të kërceja në një mbrëmje zyrtare. Aty kishte dhe shqiptarë të ftuar. Po bëhej rreth një muaj që nga dita kur Ministri Fuqiplotë i Shqipërisë dhe deputeti më kishin bërë kërkesën që të shkoja për të kërcyer në Shqipëri, në teatrin mbretëror të këtij vendi; duhej të kërceja për mbretin Zog (të cilit ia dëgjoja për të parën herë emrin), që së afërmi, në tetor, festonte përvjetorin e parë të hipjes në fron. Në Bruksel, të dy burrat këmbëngulën edhe një herë në kërkesën e tyre. Duhej që të përgjigjesha menjëherë, puna ishte urgjente, në Shqipëri më prisnin. Do të merresha me rolin e Kartakalës, apo do të zgjidhja vallëzimin në Shqipëri?! As vetë nuk mund ta di se përse parapëlqeva të bëja një turne në këtë vend të largët.

  Kur të bie e mira nga qielli
  Erdhi dita që do të niseshim: Ime më, unë, ministri dhe deputeti. Roma ishte lënë si vendi ku do të firmosej kontrata. Kontrata u nënshkrua në Konsullatën e Shqipërisë dhe me kërkesën time edhe atë të Rumanisë. Firmosa për një angazhim tremujor. Të ardhurat nga kontrata i depozituam në një bankë të Parisit dhe nisëm nga vizitat në qytet. Gjëja që më la vërtet përshtypje të çuditshme lidhej me faktin se shqiptarët nisën të blinin veshje. Pasi kishin konstatuar me çudi që përdorja një valixhe të vogël e jo të re të tipit “Samaritan”, në të cilën kisha vendosur kukullën, këmishën e natës që më kishte blerë mamaja dhe një fustan mbrëmjeje për kabaretë, një fustan nga ata që artistët ua rishesin shoshoqit. Qëndruam tri ditë në Romë vetëm për veshjen time. Im më dhe unë po binim të sëmura duke parë çmimet fantastike të veshjeve që na sillnin, këto i kalonin shumat e kontratës, ndaj unë u detyrova t’iu them burrave të Zogut: “Unë nuk mund t’i blej të gjitha këto”! “Nuk ka asnjë rëndësi, është e nevojshme, do t’ju duhet të shëtisni shumë, mos u shqetësoni”…Valixhja nga Samaritania u zëvendësua me një valixhe me lëkurë derri, që hapej sa herë në të duhej të ngjisheshin veshje të reja. M’u krijua një luks i bollshëm. Gjithnjë e më shumë po kthehesha në Hirushen e kohës së Zanave. Unë vajza që nuk kisha patur veçse një kostum të vogël dhe një pallto të zakonshme, tashmë mbulohesha me fustane të shumta të paradites, të pasdites, të mbrëmjes. Mamaja gjithashtu u vesh me rroba serioze kokë e këmbë.

  Dita që shigjeta shpoi zemrën e mbretit
  Pas disaditësh arritëm në Tiranë. Familja mbretërore kishte ambiente të shumta banimi, na drejtuan në njërin nga ata dhe na lanë të prisnim në holl. Pas pak pashë të hynte një burrë i gjatë, i hollë, biond dhe me sy blu, që e mora për një oficer austriak. Por befas deputeti u nxitua të më prezantonte para mbretit. “Ju qenkeni”?-thashë e çuditur. “U zhgënjyet. Më imagjinonit ndryshe”? “Kam jetuar një pjesë të madhe të jetës midis njerëzish orientalë, ndaj më shumë ju përfytyroja si njëfarë pashai. Por ngjani me një oficer austriak ose jugosllav, nuk keni asgjë orientale”. (Ai i shëmbëllente më shumë disa rumunëve që kisha mundur të njoh gjatë jetës dhe që ishin më austriakë se sa austriakët).
  Është e vërtetë, kam lindur mysliman, por ndjehem europian. Veç kësaj kam shkuar një pjesë të jetës në një shkollë austriake”. Kishte një buzëqeshje zbavitëse, që më çuditi pak dhe më nervozoi shumë. Të nesërmen erdhën dhe më kërkuan: duhej të isha e vetme. Zogu më priti si i magjepsur. Folëm gjatë, kuptohet. Mbreti Zog ka qenë shumë njerëzor me mua, shumë i sjellshëm, i butë. Në fund ai arriti atë çka dëshironte, por vetëm pas një muaji të tërë. Nuk më nxiti, priti sa të isha e gatshme. Dhe besoj e kam çuditur, madje jo në pak gjëra.
  Dehje…
  Nëse doja një parfum, do të më sillnin nga ky një sasi sa për gjithë jetën. Mbulohesha me bizhu, me “lecka” shumë të kushtueshme. Zogu ishte si gjithnjë i butë, tepër i sjellshëm, magjepsës. Ai qe tridhjetetre unë njëzet. Kisha jetuar gjithnjë nën presion, duke punuar në mënyrë të vazhdueshme, tani kisha ditët e mia të shplodhjes; lexoja, shëtisja, më dilte koha të admiroja zambakët e rërës, aq të hollë, aq të bukur. Shkonim në Durrës, në plazh, ku hanim bashkë, kaloja pasditen me të. Të dy bënim plazh me kostume të rregullt banje, nuk flitej kurrë të plazhonim nudo. Dhe notonim të dy bashkë deri pranë vaporëve ushtarakë, të ankoruar thellë në det, larg rezidencës së tij. Protokolli parashikonte madje, edhe orët tona të dashurisë. Dashuria bëhej gjithnjë në të njëjtën orë; ndoshta mund ta quaje të gjithë këtë, “nëpunësi”. Zogu, mendoj, nuk ishte një qenie e ndezur në pasione, më dashuronte, kishte dobësi të madhe për mua, por protokolli, kotësitë e funksionit të tij mbretëror merrnin frenat dhe vinin nën kontroll gjithë gjërat e tjera.
  Motrat e Zogut, armike si skifteri mbi mua
  Vetëm pasi mbërritëm në Tiranë njoha familjen e tij, shtatë motrat dhe nënën. Armiqësia e tyre ndaj meje ishte e menjëhershme. Unë isha shumë jashtë shijeve të motrave të Mbretit, nuk kisha prirje të njëjta për gjërat e kota. Ndërsa e ëma e detyroi Zogun t’i premtonte se asnjëherë sa të qe gjallë ajo, ky nuk mund të merrte për grua një vajzë që nuk ishte myslimane. Zogu më foli hapur për martesë. “Unë jam e zgjedhura e zemrës tuaj, siç thoni ju gjithnjë, mirë, pra le të mbetem kështu: e zgjedhura e zemrës suaj! dhe asgjë më shumë”. Martesa me të nuk ishte ndonjë ide që mund të më tërhiqte. Jetoja në një botë që nuk qe imja. Nuk dashurohesha dot pas gjërave që shihja në Tiranë.
  Nëna e Zogut ishte fis i mbretit të Egjiptit, Fuad. I kërkonte të birit që të fejohej me motrën e mbretit Faruk dhe kujtonte se isha unë që e pengoja këtë martesë. Në të vërtetë Zogu donte ta shmangte vetë me çdo kusht një martesë që do ta rilidhte me orientin. Duke qenë oriental, ai donte të fshinte rreth vetes çdo gjë që binte era orient, sipas tij sinonim i “prapambetjes” i “mjerimit”.
  Zogu, një xheloz i pandreqshëm
  Një natë pësova një krizë apendesiti, ndaj thirra Dedë Sulin në mesnatë dhe i kërkova të më sillte një mjek. Mjeku mbërriti shpejt dhe më lehtësoi, por për çudinë time të madhe në orën shtatë të mëngjesit pashë të vinte Zogu me një tërbim të shfrenuar. “Përse e kërkove mjekun? Të pa të zhveshur? Të preku”? Tani u tërbova unë: “Ju mbaheni për europian, por ju po thoni gjëra që vetëm një orientali i vijnë në mendje. Sa për t’u zhveshur, i gjithë Parisi më ka parë të zhveshur, ministrat e tu, deputetët e tu më kanë parë lakuriq, ndërsa tani që u sëmura, qenka e ndaluar të vijë një mjek që të më shohë!!”.
  Skena u mbyll sigurisht, u qetësua duke u ofruar një barcaletë, dhuratë e uljes së tensionit. Por sidoqoftë kishte ndodhur një skenë, e para…Brenda kafazit të artë ku u gjenda edhe një herë e mbyllur, nisi të më shuhej gëzimi, që tek unë kishte qenë aq i natyrshëm.
  “Unë jam mbreti, jam Skënderbeu”…
  Së shpejti do të festonte përvjetorin e parë të ngritjes në fron. I thoja vetes se isha shfaqur tepër herët. Zogu ishte ende në kulm të gjendjes euforike: “Unë jam mbret!”. Fliste si të kishte qenë pasardhës i një dinastie që kishte zaptuar fronin për shekuj. Kalonte për llogari të tij të gjitha lëvizjet kundër turqve. Ëndërronte ta quanin Skënderbe, si heroin e rezistencës në shekullin XV. Madje, zhytej edhe në një të shkuar të thellë, fliste për Shqipërinë e lashtë, për të shkuarën e saj greke, romake, bizantine e të gjitha këto e dehnin. Teksa e dëgjoja, mendoja se i zmadhonte gjërat, por e kuptova se kurora i kishte rënë në kokë, ashtu siç më kishte rënë në kokë mua goditja e fatit. Çdo çast mërmëriste me vete: “Jam mbret!”.
  Si e zhvatnin ministrat Zogun
  Me gjithë frikën që u kallte, ministrat e vidhnin në mënyrë të vazhdueshme. Shpesh ata na kërkonin, mua ose time mëje, që të ndërhynim pranë mbretit, p.sh. për të fituar monopolin në shitjen e një prodhimi. Përpiqeshin të na joshnin me anë të përqindjeve të mëdha që na premtonin, në rast se do t’ia dilnim mbanë kësaj pune. Unë u përgjigjesha vazhdimisht: “Nuk ndodhem këtu për të biseduar çështje tregtare me Mbretin!”. Shpenzimet pa hesap në këtë vend kaq të varfër ishin vërtet çmenduri. Mamaja nuk e pëlqente verën dhe nuk e pinte kurrë një pikë. Megjithatë arka të tëra me verë vinin për të zbukuruar tryezën e saj çdo ditë. Një ditë ajo humbi ombrellën. U sollën dymbëdhjetë ombrella për të zëvendësuar atë që humbi. Zogu domosdo deshi të më ofronte dy pallto, mbërriti vetëm njëra, tjetra u përla…
  Emri dhe historia e Zogut
  Një ditë e pyeta për emrin. Më shpjegoi se emri i tij Zog përfaqësonte në gjuhën shqipe fajkoin ose shpendin. Ishte i biri i një drejtuesi të fuqishëm në klanin Mati. I ati ishte vrarë gjatë një revolte kundër pushtuesve turq dhe Ahmeti (ky ishte emri i tij) ishte dërguar për në Stamboll si peng. Kaloi këtu pesë vjet në Pallatin e Sulltanit dhe u rikthye në vendin e tij vetëm në moshën shtatëmbëdhjetë vjeçare, më 1912 në kohën e luftërave në Ballkan që i krijuan edhe Shqipërisë mundësinë të shkundej një herë e mirë nga zgjedha turke. Shqipëria mbeti e pavarur për dy vjet. Më 1914 austriakët pushtuan vendin. Ahmetin e ri nisën ta trajtojnë me shumë përkujdes, e nisën në Austri, ku do të rrinte deri në fund të luftës. Pas luftës Zogu erdhi përsëri në Shqipëri dhe filloi të merrej me politikë. Aktiviteti i tij shqetësoi presidentin e këshillit të asaj kohe, Mgasitër Fan Noli, i cili nuk vonoi të nxjerrë një mandat arresti për të. Zogu u arratis në Jugosllavi, ku u mor me organizimin e kthimit të tij në Shqipëri. Këtu kthehet në 1924, në krye të një grupi të vogël (të përbërë nga besnikë dhe oficerë rusë të bardhë) me ëndrrën për të qenë Musolini i vendit të vet. Nervi i politikës ishin të hollat, Zogu i shtiu në dorë ato, në sajë të një njeriu: beut të Elbasanit, Shevqet Verlacit, e bija e të cilit kishte qenë deri në marrëzi e dashuruar pas Zogut. Ahmeti i pranoi të hollat, në fund të vitit 1924 u bë president i republikës, por e bija e Vërlacit nuk u bë kurrë bashkëshortja e tij. Që nga ajo kohë, klani i Vërlacit u vu në opozitë me Zogun, por kjo nuk e pengoi aspak matjanin të bëhej mbret i Shqipërisë nën emrin Zog I, më 8 shtator 1928.
  Falsiteti i një oborri
  Zogu ishte një vasal i Italisë, nga e cila ishte krejtësisht i varur, edhe nëse nuk dëshironte ta pranonte këtë. Më fliste gjithnjë për projektet e veta të mëdha, për ato që do të bënte për vendin së afërmi, por gjatë gjithë kohës që unë qëndrova në atë vend, nuk lëvizi asgjë. Burimet ekzistuese, nafta dhe mineralet nuk shfrytëzoheshin. Paratë vinin nga Italia dhe i jepeshin si ndihmë Pallatit. Në të vërtetë, megjithë europianizmin e vet, Ahmet Zogu ishte një despot oriental. Klani i tij dhe të motrat i jepnin vetes një rëndësi të kotë, të padëgjuar-mamaja ime ishte e para që e krahasoi familjen e tij me atë, që i krijoi aq shumë telashe dhe andrralla Napoleonit I. Të motrat u flaknin në kokë ministrave pantoflat. Kur vinte drejtori i pallatit, gjithë përulje, që t’u njoftonte se tualetet e porositura në Paris mund të vononin pakës, ato zhvishnin këpucët dhe ia vërtitnin në fytyrë, drejtori largohej duke u tërhequr mbrapsht e duke fshehur fytyrën pas krahëve.
  Zogu kishte një qen, një barzoi, të quajtur Eros, me një ligësi të pabesueshme. Ky rrinte drejt, i gatshëm për t’u hedhur mbi njeriun që i tregonin me të marrë sinjal nga i zoti. Kur mbetesha vetëm në holl me Erosin, nuk guxoja të lëvizja e të merrja frymë.
  Sa shumë drama pati me të. Një ditë në inat e sipër Zogu i dha shenjë Erosit, i cili u hodh vrik mbi njërin nga adjutantët dhe e kafshoi në krah. Krahu i këtij burri mbeti pak i paralizuar edhe pas një qëndrimi të gjatë në spital. Ministrat që paraqiteshin tek mbreti dridheshin në atë farë feje nga frika se mos hapeshin dosjet. Një herë Zogu më tregonte se kur kishte qenë fare i ri kishte shtënë dashuri me një çupëlinë, meqenëse ajo kishte qenë e fejuar, ai fare thjesht e kishte vrarë të fejuarin e saj në një “duel”.

 18. Tema says:

  Analfabetët përbëjn ktë kategori.

  1. cubi says:

   Ti Resulo je per nje nate te gjate dimri te rrish te lexosh vepren nr enver te bimbashit me nenen e tij. Ndersa Besa mire e ka por Shqiperine Gjermani e kishte bashkuar nga Preveza ne Mitrovice por kopili u ngrit dhe luftoi bashkimim e shqiptareve se ishte jo vasal por nje kukull prej qulli ne dore te serbeve.

   1. Cubi says:

    Tema eshte qe po e kruajte ta shkruajne o Tema se analfabetet nuk dine te shkruajne por vetem te kruajne.

 19. plepat dhe budallenjte behen te gjate says:

  Hahahaha.
  Koha e naltmadhnise thote kjo fycka.
  Naltmadhnia kishte investu ne hapjen e dylberhaneve dhe ruspihaneve.
  Kokra kurvarit. Manjakut sexual.
  E ke lexu bekim fehmiun.
  Zugu kish cu njerez ta rrembenin te emen e tij se desh ta perdhunonte.
  E shkreta u fshihte.
  Ptuuuu rrace kurvash

 20. resuli says:

  dy fjale per komentuesin “cubi”

  enver hoxha jo vetem dha leksione dashurie dhe seksi shqiptareve…por ai u dha leksioneve amerikaneve,ruseve,isalmikeve grekut dhe serbit se si mbrohet nje vend Sovran deri diku I varfer por dinjitoz..dhe jo si sot qe eshte kthyer plantacjon droge dhe kurverie te klase politike deh te ca ambasadoreve te shpifur.

  eshte mekat kombetar qe ahmet zogu ky monster si berisha te kete nje lapidary ne mes te tiranes dhe enver hoxhes I bejne shurren te varri disa psikopate antikomunste

  njihuni akoma me monstren e burgajetit:

  Klasifikimi SEKRET/ Vetëm për zyrtarë të Shteteve të Bashkuara

  AGJENCIA QENDRORE E INTELIGJENCËS (CIA)

  Raporti Nr. 00-B-8501-49
  CD Nr. G-162
  Çështja 2860
  Data e Regjistrimit: 30 Shtator 1949
  Nr i faqeve: 3

  Shteti: Shqipëria
  Subjekti: Mbi Statusin Personal dhe Financiar të Ish-Mbretit Zog
  Vendi ku u sigurua:( ….)
  Data kur u thith nga burimi: Në mesin e Shtatorit 1949

  VLERËSIMI MBI INFORMACIONIN:
  Gjykimi mbi zyrën nga ka ardhur: Nuk mund të gjykohet
  Opinioni i burimit mbi përmbajtjen: Me shumë gjasa informacion i vërtetë

  BURIMI: Një avokat i suksesshëm, i moshës 38 vjeç, i angazhuar me një zyrë ligjore shumë të njohur në SHBA. Nëpërmjet lidhjeve familjare, ai ndodhet shumë pranë mbretit Zog dhe vepron si përfaqësuesi i tij ligjor në Shtetet e Bashkuara.

  Asetet e ish-Mbretit Zog përfshijnë:

  a) 108 mijë dollarë në “National City Bank’ Ne$ York”

  b) Afërsisht 5 mijë dollarë në “Garantee Trust Company”

  c) Një ndërtesë dhe truall në Aleksandri, Egjipt, e vlerësuar 40 mijë Lira Egjiptiane

  d) Bizhuteri të kurorës shqiptare që kapin një vlerë rreth 100 mijë dollarë, ndoshta dhe më tepër.

  e) Rreth 450 mijë dollarë, të mbetura nga rezervat e arit të cilat Zogu i mori nga Shqipëria dhe i çoi në Egjipt dhe që në total vlerësohen si 3 milionë dollarë.

  2. Zogu ka një farë detyrimi moral për t’iu gjendur gjyshes së gruas së tij, duke i dhënë çdo muaj një shumë prej 115 dollarësh. Ai nuk ka detyrime të ngjashme në Shtetet e Bashkuara me sa kam unë dijeni. Në shtete të tjera, ai ka përgjegjësinë dhe kujdestarinë për gruan e tij, katër motrat e tij dhe kunatin e tij, John Apony, i cili është i shtruar në një sanatorium për tuberkulozin në Siçili. Përveç këtyre detyrimeve, unë nuk mendoj që Zogu mund të ketë të tjera detyrime. Miku i tij i ngushtë, Mbreti Faruk, nuk do ta lejonte asnjëherë që ai të hynte në borxhe në Egjipt.

  3. Zogu nuk ka burim të ardhurash në SHBA përveçse interesit që përfiton nga llogaria e tij bankare. Nuk mendoj se ai merr ndonjë të ardhur nga shqiptarët në Shqipëri apo në SHBA.

  4. Të vetmet pagesa që ai i kryen rregullisht janë për gjyshen e gruas së tij. Këto pagesa ai i kryen çdo dy muaj ose çdo tre muaj.

  5. Zogu nuk ka kryer asnjë tërheqje apo depozitim domethënës të ardhurash në llogarinë e tij bankare që prej Prillit të vitit 1949.

  6. Në kuadër të grupimit të tij politik, çështjet financiare i janë lënë në dorë Kryeministrit të tij dhe Truprojës Sotir Martini. Martini rrallë herë largohet prej tij dhe mbikëqyr të gjitha bizneset e Oborrit. Punët e pista të Zogut i janë besuar kontit Alexander De Villa. Zogu përpiqet shumë me vetëmenaxhimin, ndërsa të gjitha përkthimet ia bën bashkëshortja e tij Geraldina.

  7. Në kompaninë ligjore ku punoj, jam i vetmi që mbuloj bizneset e Zogut. Shumica e komunikimeve të mia me Zogun bëhet nëpërmjet letërkëmbimit me Geraldinën, asnjëherë me Zogun drejtpërdrejt. Çështjet urgjente komunikohen direkt me telegraf. Korrierët nuk përdoren asnjëherë ndonëse unë kam ngritur një sistem i cili mund të përdoret në raste urgjente.

  8. Të vetmet kontakte aktive të Zogut në Shtetet e Bashkuara mbahen me gjyshen e bashkëshortes së tij, gruan time, me mua vetë si dhe me shtetasin John Blackburn i cili është bashkëshorti i Virginias, motrës së Geraldinës. Në një letër të fundit që Geraldina i ka dërguar gjyshes së saj, ajo i shkruan se Zogu është përqendruar fort në një grup shqiptarësh, ose disa grupe shqiptare, të cilët ndodhen aktualisht në SHBA. Një pjesë e kësaj letre thoshte:

  “Bashkëshorti im i dashur është tepër i shqetësuar për çdo detyrë shoqërore. Gjërat, siç edhe mund ta kesh kuptuar, nuk është se po na shkëlqejnë, për më tepër atë e bluan fakti se fuqitë nuk kanë për ta dëgjuar atë, apo nuk kanë për ta përdorur fare atë; dhe se kanë formuar një farë Komiteti Shqiptar, i cili nuk ka lidhje fare me realitetin në Shqipëri, e që përbëhet nga ca marioneta që përplasen ndërmjet vetit. Gjithsesi ata po shkojnë në Uashington dhe të paktën Shqipëria do mund të përfaqësohet, pavarësisht nivelit të ulët të përfaqësimit. Kjo lëvizje mund të shkaktojë dhe shkëndijën për të plasur lufta apo trazira atje në tre javët e fundit, por nuk ka për të ndodhur nëse rusët tregohen më të fuqishëm se krahu tjetër. Financiarisht dhe ne nuk është se kemi përfituar ndonjë gjë”.

  Në kontekstin e kësaj letre, unë besoj se Zogu mund të shtyhet për tu bërë më miqësor dhe i lidhur me grupin që përmend Geraldina në këtë letër.

  9.Përfaqësuesit ligjorë të Zogut jashtë vendit, unë nuk i njoh. Unë e kam kuptuar se ai ka një avokat në Aleksandri i cili më pas shikon në mënyrë të hollësishme të gjitha dokumentet që unë përgatis për Zogun. Por unë nuk e di si quhet ky avokat.

  10. As firma ime ligjore dhe as unë personalisht nuk kam kontakte në Shqipëri, por unë besoj se Zogu ka kontakte në vijimësi me nëntokën dhe rrjetin shqiptar. George Gog, i cili drejton policinë e pallatit të Zogut, mundet që të hyjë e të dalë nga Shqipëria. Anëtarët e rrjetit të tij shpesh lëvizin nga Shqipëria në Egjipt.

  11. Nuk ka pikë dyshimi se regjimi aktual në Shqipëri, ka pretendime kundër Zogut, pasi e bëjnë përgjegjës se ka marrë nga Shqipëria 3 milionë dollarë flori’. Zogu nga ana e tij thotë se i ka shpenzuar këto para për mbajtjen e Oborrit të tij në ekzil dhe se i ka shpenzuar me korrektesën më të madhe. Vetëm 450 mijë dollarë flori’ i kanë mbetur tani. Askush nuk e ka të qartë atë që ka ndodhur vërtetë, si në kuptimin ligjor apo dhe të tjera aspekte.

  12. Geraldina, gruaja e Zogut, është tërësisht e përkushtuar ndaj tij, pavarësisht veprimeve të tij të pamatura.

  13. Kontesha Margaret Sherr-Thoss është një nga kushërirat e Geraldinës dhe vajza e nënës birësuese të Geraldinës. I ati i Margaretës ka qenë Shefi i Inteligjencës Ushtarake Gjermane gjatë Luftës së Parë Botërore dhe tani jeton në Klagenfurt, Austri.

  Mamaja e Margaretës, ishte amerikane dhe u detyrua të bëjë vetëvrasje nga Gestapo, gjatë Luftës së Dytë Botërore. Margareta është vajzë e lezetshme, por ajo s’mund të japë ndonjë ndihmë me aq gjëra sa di. Vëllezërit e saj, që të dy qytetarë amerikanë, janë shumë të pamatur.

  14. Gjyshja e Geraldinës, Madame De Strahl d’Ekna, e moshës 82 vjeç, jeton në Shtetet e Bashkuara. Ajo nuk ka ndonjë ndikim mbi Zogun, por përpiqet vazhdimisht që të bindë atë dhe Geraldinën që të vijnë në SHBA. Ajo ka një imagjinatë të spikatur dhe sapo ka shkruar një libër mbi Zogun të cilin kërkon ta tregtojë si skenar për realizimin e filmave.

  15. Motra e Zogut, Zenida (Senija), është një grua idiote e cila ka një ndikim të tmerrshëm mbi të vëllanë. Zogu dhe Zenida kanë një lidhje incesti aktualisht, lidhje për të cilën Geraldina nga ana e saj ka dijeni.

  16. Konti Alexander De Villa, i njohur me nofkën “Skënderi”, është operatori i Zogut për punët e pista. Ai ka namin se është sjellë në Oborrin Mbretëror për të argëtuar Geraldinën, ndërsa Zogu nga ana e tij plekset me Zenidën. De Villa është gjysmë francez dhe gjysmë shqiptar, babai i tij ka qenë ambasador në Francë. Ai është një njeri shumë malinj dhe i pandershëm në kulm. Në vitet e kaluara ai ka trafikuar drogë në Francë , të cilën e fuste në valixhet diplomatike. Ai është një mik i ngushtë i Farukut dhe po përpiqet që të organizojë me të nxjerrjen jashtë Egjiptit të 450 mijë dollarëve flori’ të mbetur aty.

  17. George Gog është Shefi i Rojave të Pallatit të Zogut, përgjegjësi për sigurinë. Ai është gjë e sigurt (siç e quajnë shqiptarët), i pashëm, tipik ushtarak dhe relativisht i ndershëm. Ai shkon e vjen nga Shqipëria dhe mban kontaktet me rrjetin atje.

  18. Kemal Bej Mesari, është kujdestari i Oborrit. Ai mban një palë syze-teke, pëlqen veshjet sportive dhe vepron si spiun i Zogut. Kur e vizitova për herë të parë Zogun, Mesari më pa dhe më dëgjoi mua në hollin e hotelit për 2 orë përpara se të prezantohej vetë dhe të më shoqëronte për në pallat.

  19. Planet e Zogut në të ardhmen përfshijnë marrjen e një shtëpie në Francë në verën e vitit 1950 dhe rikthimin në Aleksandri në dimër. Fiksimi i tij është të kthehet në Shqipëri dhe të dëbojë sovietikët. Ai kërkon mbështetje materiale ushtarake dhe këshilla nga SHBA, por mendon se mund të sigurojë edhe mbështetjen e arabëve të fuqishëm për të ngritur ushtrinë e tij. (Ai është shumë i afërt me Farukun dhe Ibn Saud). Zogu i ka përzemër çështjet ushtarake dhe do ishte shumë komod të diskutonte për to me një oficer ushtrie të rangut kolonel ose dhe më lartë. Nëse Zogu do të jetë efiçent, ai me patjetër duhet të shkëputet nga ndikimi femëror dhe të mendojë më tepër si të kryesojë ndonjë projekt ushtarak që do çlironte Shqipërinë. Ai më ka thënë se do të donte të luftonte për Shqipërinë, atje ku populli i tij po e kërkon. Më tej ai më tha se do përballej me një plebishit dhe se do të ikte jashtë Shqipërisë nëse do dilte i mundur.

  1. Cubi says:

   O resul por une nuk jam zogist por as enverist. Te dy jane negativ por ama te ndryshem por zogu ishte femij i ligjshem enveri qe kopil. Po ti krahasosh zogu mund te shkoj ne parajse por enveri do jete dhe ne ferr ne buker.

  2. Cubi says:

   O resul por une nuk jam zogist por as enverist. Te dy jane negativ por ama te ndryshem por zogu ishte femij i ligjshem enveri qe kopil. Po ti krahasosh zogu mund te shkoj ne parajse por enveri do jete dhe ne ferr ne bunker.

 21. Dulla says:

  Per Cubin

  Ska lidhje lufta e dyte me kufijte e Shqiperise. Ato u vendosen nepermjet nje odiseje te gjate e cila filloi ne vitin 1913 dhe perfundoi ne vitet 1925-1927. Dhe jane ato qe kemi sot. ( me perjashtim çfare fali Zogu ) Kur edhe u njohen ne menyre juridike. Shqiperine e Madhe e krijoi ne rradhe te pare Italia fashiste.
  Por keto nuk mund te justifikojne pushtimet italiane e gjermane te cilat sollen vetem shkaterrim, internime, vrasje e fatkeqesi per pjesen me te madhe te popullit shqipetar pa angazhime politike, te pakten deri ne 41-42 kur nuk kishte akoma formacione ushtarake te mirefillta partizane.
  Nuk po flasim ketu se çfare ndodhi ne vendet e tjera.
  Ishte fat i madh qe shqiperia u rreshtu ne krah te antifashisteve, sepse po te kishte bere ate qe thua ti Cub, sot do te ishim pjese e Serbis dhe e Greqise.

 22. budallaj says:

  prandaj shqiptart i binin me dor se dulla ja kishte mbyll pickat femnave ne magazinat komuniste. dhe vet ishte kryemagazinjer
  rrota e karit!
  edhe me pidhin e vajzave u morr?
  pidhi don kar
  kari don pidh
  dulla i ndalonte!!!!!!!!
  dull komplet mo

 23. Zonj..Milo. says:

  Jan te rralle njerzit si Enver Hoxha.Nuk ben me nena me Enver.Shume njerez mund te flasin sipas oreksit por ai e donte vendin dhe popullin dhe per 40 vjet nuk nuk lejoj askend te prekte token tone apo te dhunonte lirine e popullit ,sice ka ndodhur ne keto 25 vjet demokraci.Ishte merita e tij qe e ringriti vendin nga zeroja te shkaterruar nga lufta,duke filluar nga nga rruge ,hekurudhat ,uzinat fabrikat,minierat etj…etj.Te gjithe njerzit ishin te punesuar jetonim ne harmoni te plote.Kaloje rruges pa frike e s’te prekte njeri.Zhduku ,analfabetin, zduku malarjen,semundjet venerjane beri pajtimin e
  gjaqeve,shendetesija falas,arsimi falas,ngriti institucionet sportive dhe kulturore te cilat ne ate kohe muaren nje nivel shume te madh.Perse nuk i njihen keto miresi qe ai beri per popullin? Me te ardhur demokracia Saliu dha urdher te prisheshin te nga themelet ,sepse ishin pjella e komunizmit.Perse?… ishin te komunizmit?.. Ato ishin te popullit,i cili ne pjesen me te madhe kishte punuar vullnetar ,por dhe ishin punesuar dhe mbanin familjet ne to. Me shkaterrimin e tyre te gjithe te punesuarit u hodhen ne rruge .Kete beri Sali Brrisha e coj vendin perseri ne zero dhe popullin ne varferi te s’ ajshme.Si s’ ka turp kur ngrihet dhe bertet ne parlament si nje rrangalle e prishur. Une nuk e di se si marin guximin te
  tille njerez! Te paklem ai te mos e shqepe gojen fare.Ai njeri te zhduket nga faqja e dheut sepse ketij populli dhe ketij
  vendi i ka sjell shume fatkeqsi,dhe kurr mos ardhte ne pushtet, as me soj e sorollop.Andaj dhe Zoti e ka cilesuar si ( Djallin eShqiperise !)

 24. AMC says:

  sa dite shkojne ngab 11 prill 1985,
  aq me shume larteshet figura e enverit…..
  arsimi falas
  shendetsia falas
  ajri i paster
  nje gozhd pa leje nuk ngulej
  hapesia, pyje,lulishte,hekurrudhe,hidrocentrale,miniera ,plazhete gjitha prte gjithe.
  lufta ka ligje,
  liria ka ligje
  demokrazia nuk ka ligje pervec xhungles,
  martonfemijen tashesin
  papunesia con e mer femijet ne shkolle
  porno,droge,ashash pijne rinia.
  e kafeneve fatkeqe ku nuk gjen vehten
  enveri sa lindje ishe i planifikuar ne shkolle -pune
  ose ushtar-pune.
  ata qe sot kane leke me pandershmeri shajne,
  se kane sekretare e lene familjen,
  gdhihen lokaleve e harrojne femijet
  prindrit dhe pastaj i masakrojne,
  per pronen.
  mbesa mbyti gjyshen se i tha i dashuri
  neser paguht kesti i fundit i masterit ku ateherequhej kurs universitar falas
  dhe nota ishte djerse, e profesori ishte i merituar,sot behesh akdemik
  nga klasa e 8-te, te tjerat blihen kartone, doktoratura,
  edhe nderi……………

 25. fadromisti says:

  SEKSI I ENVERIT ME NEXHMIJEN U BE NE VILEN E BAHRI OMARIT PAPUSHIM NGA 1941 DERI NE 1944 KUR KY ANTIKRISHT VRAU KUNATIN E TIJ BAMIRES.

  Per cfare morali flet atehere njeriu me ANTIMORAL qe ka udhehequr vendin si nje diktator sadist per 50 vjet me radhe dhe qe vrau bukuroshen intelektuale Sabiha Kasimtati vetem sepse i kishte refuzuar seksin me dhune ne rini? Kur e jema e Sabihase i shkoi Nexhmijes per t’i kerkuar meshire per vajzen e saj te pafajshme ajo ja ktheu:

  PARTIA NUK I FAL ARMIQTE E POPULLIT!

 26. Na bashkoj kenga popullore says:

  Lesh me qime

 27. poeti says:

  o fadromist
  o nastradin
  o naziskin

  o kerme e shekullit kaluar

  e ke patur hallall qe ta rrasi tarrasi

  Per te ardhur ne ndihme per debatin qe keni me Nastradinin kete spermazoid te ESAT PASHTRADHTARIT ZOGKURVARIT & SALICARIT po te jap autopsine e kesaj kufome te pa kallur:

  1………………nastradin esat pash toptradhetari

  Marrëveshja e tradhetarit Eset pash Toptani me Jovanoviçin nuk ishte veprimi i parë me të cilin Esat Toptani merrte nëpër këmbë interesat e shenjta të popullit shqiptar, të cilin nuk e deshi dhe nuk e vlerësoi kurrë, por e përdori vetëm për interesat e tij personale. Përmendet sidomos dorëzimi i Shkodrës Malit të Zi në marsin e vitit 1913, pas vrasjes tinzare të komandantit të garnizonit të qytetit, Hasan Riza Pashës, me qëllim që të siguronte përkrahjen e Malit të Zi për t’u vënë në krye të Shqipërisë si dhe për të marrë një shumë prej 600 000 franga, që iu dha nga malazezët. Ky veprim pasohet nga pazarllëku me qeverinë greke në shtatorin e vitit 1913, të cilën e njoftoi se ishte i gatshëm të vihej në dispozicion të saj. Kushti ishte që, kur të shpallej sundimtar i Shqipërisë, Greqia t’i jepte mbështetje diplomatike, asistencë në të holla dhe ndihmë ushtarake për rrëzimin e qeverisë së Vlorës. Në funksion të ndihmës ushtarake Esati do të merrej vesh me grekët për të përcaktuar kufijtë sipas vullnetit të tyre. Edhe qeveria serbe, hyri gjithashtu në traktativa me Esat Pashën. Sipas përfaqësuesit diplomatik serb në Sofje, M.Spalajkoviç, Esat Toptani duhet t’i ketë shprehur të njëjtën gatishmëri edhe Serbisë, të cilës i kërkoi që ta mbështeste për të rrëzuar qeverinë e Vlorës. Si shpërblim do të rregullonte në favor të Serbisë çështjen e daljes serbe në detin Adriatik

  2……………………nastradini zogu kurves

  1.Shipëria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.
  2.Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njohi dinastinë Caragiorgvitch.
  3.Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njohi Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me një herë një kontribut vjetor të shtetit.
  4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anullohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.
  5.Shqipëria do të mbajë një gjindarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e çfarosur çdo lëvizje të ngritur kundëra Ahmet Zogut dhe kundra regjimit të vendosur prej tij.
  6.Në këtë gjindarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficera rus të ish ushtrisë të Gjeneralit Ërangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë gjandarmëri me mjete financiare dhe armë.
  7.Në gjandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerat jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranoi në interes të dy vendeve.
  8.Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganal në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpëmjet kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.
  9.Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllav do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit…….ect ect

  3’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’
  nastradin fashisti

  Kurora e Skënderbeut i dorëzohet nga Nastradin Verlaci mbretit xhuxhmaxhuxh Viktor Emanuelit
  Në datën 16 prill 1939, u zhvillua në Quirinale ceremonia e ofertës së kurorës.
  Në fjalën e tij Nastradin Vërlaci tha: “Vijmë tek ju madhëri, të dërguar prej popullit shqiptar që e ka shprehur vullnetin e tij me votën në Asamblenë Kushtetuese të mbledhur në Tiranë më 12 prill. Vijmë në emër të këtij populli që në një ofertë të njëzëshme i dhuron me devozion shpirtëror ma-dhërisë suaj kurorën e Shqipërisë. Ajo është e denjë për lavdinë tuaj sepse ka breruar kryet e Skënderbeut, heroit kombëtar shqiptar, i cili e valëviti flamurin e tij përbri flamujve të kombit italian. Me besimin në zemër se madhëria juaj do të pranojë këtë votë të njerëzve tanë, ju shprehim sot dëshminë dhe betimin për besnikërinë tonë dhe të të gjithë popullit nastradin shqiptar”.
  Mbreti u përgjigj: “Dë-shirojmë t’ju shprehim ndjenjat tona të mirënjohjes për mesazhin që ju na përcollët në emër të popullit nastradin shqiptar. Ne jemi të lumtur të mirëpresim votën e popullit tuaj trim e fisnik si dhe të pranojmë kurorën e Shqipërisë që ai na ofron, me të cilën lidhen kujtimi i lavdishëm i Skënderbeut.
  Që sot fatet e Shqipërisë do të jenë të pandashme nga ato të Italisë

  4‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin nazisti

  Regjimenti 21 SS Skanderbegu Shqiptar ishte pjese e një Regjimenti SS gjerman si pjese perberese e “Forcave të Armatosura SS”,
  Regjiment malor(alpin) i krijuar nga shefi i Gestapos Heinrich Himler, zyrtarisht nen titullin ne gjermanisht 21.
  Waffen-Gebirgs Division der SS Skanderbeg (Albanische Nr. 1) ishte emëruar sipas emrit te Gjergj Kastrioti Skënderbeut,
  Regjimenti 21 SS Skanderbeg u krijua pas pushtimit nazist në Mbretërinë se Jugosllavisë në vitin 1941. Gjatë 1942 dhe 1943 si Wehrmahti ashtu dhe sherbimi sekret SS kërkuan nga shqiptaret e Kosoves qe të ruanin ligjin dhe rendin,si dhe te pengonin partizanet jugosllave si dhe kunder rezistences antifashiste shqiptare. Njesia ushatarake shqiptare u vu nën komandën e kryegjeneralit August Schmidthuber, te rekrutimit ne regjimente speciale SS. Njesia SS Skanderbeg Malor luftoi kundër forcave partizane të Enver Hoxhës që ishin në rritjen dhe konsolidimin e veprimet e tyre, si në Shqipëri dhe ne Jugosllavi

  5’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin terroristi

  Bandat e “Komitetit të Maleve” kërkonin rrëzimin e pushtetit me çdo kusht dhe me çdo çmim që të ishte i mundur, duke mos kursyer gjakun e askujt, mjaftonte që të arrihej qëllimi. Ishim përballë një terrori dhe një kasaphane të pashembullt. Vrasjet e tyre kishin arritur dhe te gratë, pa pyetur për asnjë ndjenjë njerëzore. Nuk ishte pak rasti i kunatave, Marta e Prena Tarazhi, të cilat u rrëmbyen natën mizorisht nga bandat, vetëm për faktin se kishin shkuar në hekurudhë dhe nxisnin emancipimin në radhët e grave në zonë. Ato u lidhën me litar pas një peme kumbulle dhe aty, në mënyrën më barbare, iu prenë gjinjtë dhe u masakruan me thika derisa vdiqën. Ka raste të tjera si ai i Dilicës së Fregnit, të cilën e grabitën natën po ato banda për të cilat po flasim, duke e hequr me forcë nga duart e nënës së saj qorre, dhe e çuan diku afër shtëpisë, ku pas masakrimit e therën dhe e pushkatuan. Tipike në kësisoj rastesh është ai i vajzës nga Oroshi që quhej Prena Përkola, e cila njihej ndryshe me emrin “Cuca e Oroshit”, që e vranë me armë në prezencën e dy fëmijëve të mitur (Agimit dhe Albinës) në djep. Apo ai i Shkurte Carës apo Mrika Lokës. etj etj qe jane me mijra

  6””””””””””””””””Nastradini spiuni shokeve tip Kasaruho

  Disa këshilltarë të Presidentit të Republikës, Bujar Nissani, rezultojnë spiunë të Sigurimit të Shtetit, ku me raportimet e tyre kanë fikur disa jetë njerëzish. Konstatimi ka ardhur nga shoqata e ish të përndjekurve politikë, me në krye Skënder Tufën, ish-koordinatori i grevës së urisë. Ish të përndjekurit politikë akuzojnë presidentin Nishani, se e ka mbushur institucionin e Presidencës me spiunë të Sigurimit të Shtetit dhe me njerëz me të kaluar të zezë komuniste. Me anë të një deklarate, ata akuzojnë Presidentin se ka dekoruar njerëzit e Sigurimit të Shtetit. Të përndjekurit përmendin edhe një shembull konkret. Bëhet fjalë për Amik Nastradin Kasoruhon, këshilltar i presidentit Nishani, por i implikuar në Sigurimin e Shtetit. Ata deklarojnë se Partia Demokratike është kthyer në një ombrellë e spiunëve. “Mësuam edhe një herë se këshilltari i presidentit Nishani, z Amik Nastradin Kasoruho, ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Ky person ka marrë dekoratën “Nderi i Kombit” për rezistencë në burgje kundër diktaturës, veprim ky që fyen qindra martirë të vërtetë, të cilët rezistuan realisht e sot ndoshta jetojnë në mjerim dhe të harruar. Për këtë arsye, kërkojmë t’i hapet dosja Amik Kasoruhos dhe t’i hiqet menjëherë titulli që mban padrejtësisht. ky nastradin fadromist qe ngeli bisht qeni gjithe jeten..

 28. 1908 says:

  enver hoxha lindi per kete vend,
  qe i dha krenari,
  sot e perdhosini te gjithe imoralet,hajdutet,drogaxhinjte,dhe poltikanet antihqiptar,
  ky vend nga i arsimuar,ku te diplomuar ne shqiperi,jane krenare ne vendet ku emigrojne,ndersa sot vendi u kthye ne analfabet,me diploma per ambalazh kepucesh,e me njerez mjeker te 1908palare,
  qe vetem shikojne njerin tjetrin naten nen driten e hidrocentraleve qe ndertoji koha e enverit.
  mocal eersire do te shprbehej ky vend nga fqinjet,qe na furnizojne edhe me pras e mish me hormone

 29. 1908 says:

  enver hoxha lindi per kete vend,
  qe i dha krenari,
  sot e perdhosini te gjithe imoralet,hajdutet,drogaxhinjte,dhe poltikanet antihqiptar,
  ky vend nga i arsimuar,ku te diplomuar ne shqiperi,jane krenare ne vendet ku emigrojne,ndersa sot vendi u kthye ne analfabet,me diploma per ambalazh kepucesh,e me njerez mjeker te palare,
  qe vetem shikojne njerin tjetrin naten nen driten e hidrocentraleve qe ndertoji koha e enverit.
  mocal eersire do te shprbehej ky vend nga fqinjet,qe na furnizojne edhe me pras e mish me hormone

 30. nji uj selite te lutem says:

  POET ti e ke te drejten me pash ti tregosh te paditurve ne forum te verteten e historis ton, te lind e drejta se je teper i sakt ne theniet e tua, uji selites te ben mir per memorjen rrespekte.

 31. XXX says:

  Nga 29 nentor 1944 deri me shembjen e komunizmit jane vrare dhe ekzekutuar rreth 7000 persona.
  NGA VITI 1991 DERI ME SOT QE FLASIM SA PERSONA JANE EKZEKUTUAR DHE KANE VDEKUR NE SHQIPERI?
  Sigurisht shume e me shume!
  Ju qe e shani Enverin Sot
  O JU o prinderit tuaj cirreshit neper mintingjet e PPSH,sepse JU ose prinderit tuaj nga PPSH u bete PDSH.
  Ptu rrace hipokritsh dhe spiunesh

 32. kanceri
  kombit shqiptare eshte
  muzllumania
  mbetjet turqis ne shqieri
  si pjella te paligjsheme

  Qe te shpetoj ai vend prej ksaj mortaje njerezore ,
  duhet te largosh evakuoshe pjesen shqiptare per nji cast nga shqiperia ,
  dhe te hedhesh aty nji “LITLE BILL” / te ngjashme me ate ne hiroshima.
  vetem keshtu kurohet/pasrtohet shqiperia

 33. petraq says:

  shikoj keto komente dhe me vjen cudi me disa njeres qe flasin pa arsye..nuk ete shtremberojne realitetin te ndryshojne historine.koha e lavdishme e shqiperise nen udheheqjen e enver hoxhes eshte mbyllur perfundimisht ne vitin 9o.por ai dhe ajo periudhe ka mbetur ne histori,ishte nje diktator qe e vuri shqiperine ne miqesi me shtetet me te fuqishme te botes .lidhja e sotme me ameriken eshte perseri nje kontribut i enverit qe i prishi mardheniet me ish bashkimin sovjetik.ai enveri ka qene nje fat i math per shqiperine dhe nje fatkeqesi e madhe per armiqt e mendimit te tije.ai ishte aq i zoti sa ta bente te bardhen te zeze dhe te zezen te bardhe por shqiperine e ndertoi dhe sot mbas 25 vjet demokraci jetojme me dritat e tije me pallatin e kongreseve te tije.ai ishte aq i zoti sa krijoi partite marksiste leniniste ne gjithe boten.i vuri zjarrin gjithe botes.ndaj armiqt e tije u ngritn fuqishem ndaj tije.meren vetem me te qe sot nuk perben me asnje rrezik dhe e kane lene shqiperine ne mjerim ku njerezit vriten si pulat.kemi nje shpres te edi rama se shqiperia do te behet ne aleance me ameriken

 34. luk says:

  idiotet jane te perjetshem ,komentojne ata qe spaten fatin te bejne nje minimum shkolle .felliqesira moderne te hicgheje.

 35. Pardesytë e bardha says:

  Enveri, i dha dinjitet, popullit, dhe Shqipërisë, në arenën ndërkombëtare, me gjithë fajet e gabimet që bëri. , mbetet shqiptari që ka bërë më shumë Shqipërinë, dhe më i afti që ka drejtuar vendin .

 36. Jepini Cezarit ate qe i takon... says:

  Per nje sy te vemendshem,duket qe numri I komenteve qe jane pro Enver Hoxhes (dhe ato abstenime) e kalon 70-80 perqind,Kjo shifer e frikeshme e ka burimin ne dy faktore kryesore; NE MAZHORANCEN E SOTME qe po tregohet DEBILE me krimet e berishes si dhe me faktorin nderkombetar qe jane treguar jo vetem hipokrite por dhe bese prere..nuk eshte fjala vetem per denimin e kriminel berishes..por nderkombetaret po na poshtrojne..pikerisht ne emer te demokracise dhe po abuzojne tmerresisht me enver hoxhen dhe fuckominzmin

  Deri ne mars 1997 kam qene nje kundershtar modest qe kam dhene nje kontribut jo te vogel per ndryshim te atij sistemi ne vitet 90 por jo per hakmarrje dhe gjueti shtrigesh ku ish komunistet u bene me antikomuniste se dhe te burgosurit te Spacit.

  Nga 1997 e deri ne dite e sotme kur shteti shqiptar ka shkuar ne …GOP TE SEMES .cdo sulm dhe denigrim ndaj tij eshte nje nder qe i behet Enver Hoxhes.

  Viktime e kesaj propogande eshte brezi i ri qe po bombardohet non stop 24 ore ne dite me nje rrjet shume te gjere dhe te sofistikuar duke i trullosur deri ne shplarje truri permanente.
  Por vepra e Enverit nuk mund te zbehet pamvaresisht shume gabimeve te ndodhura ne kohen e tij qofte nga eksperianca,qofte nga nje rrethim 40 vjecar nga athina dhe beogradi te ndihmuar ne ate kohe nga perendimi.
  JO VETEM PER ELEKTRIFIKIM AI MERTON MEDALJE SI BURRE SHTETI POR DO TI SHTOJA DHE DISA TE TJERA :

  1-DEKORATE ATDHETARIE
  Mbrojtja hyjnore qe i beri kombit Enver Hoxha ne konferencen e paqes ne Paris kur i tha botes se:
  SHQIPTARET KANE ARDHUR NE PARIS JO PER TE DHENE LLOGARI POR PER TE KERKUAR LLOGARI qe i la me goje hapur udheheqsit boterore me frengjishten e tij perfekte .

  2-DEKORATE TRIMERIE
  Mbrojtja e shkelqyer qe i beri monarko-fashisteve greke ne 1949 qe i …..Kurse nen regjimin e talebanit Berishe ne 1994 komando greke shpartalloi dhe poshtroi maksimalisht duke vrare disa ushtarake shqiptare dhe duke i lidhur si bageti efektivin e nje njesie luftarake te mender berishes.

  3-DEKORATE GUXIMI
  Debimi spektakular qe i beri fllotes ruse ne Pashaliman qe shume stratege e cilesojne si nje nga veprimet me te guximshe ne historine e njerzimit.Ishen vitet 60′ kur Ruset ishin fuqia me e madhe boterore ushtarake derisa ne krizen e karaibeve ne 60′ Hryshovi i trembi amerikanet te cilet deshtuan ne ngjarjen e Gjirit te derrave ne Kube.

  4-DEKORATE LARGPAMESIE
  Trim u tregua dhe ne daljen nga traktati i Varshaves ne shenje proteste kunder pushtimit Cekosllovakise qe mbahet si dita kur u be komunist plehu Sali Birishi nga “mallengjimi” i ketij akti heroik .

  4-DEKORATE INTELIGJENCE
  Enver Trimi drejtoi vendin qe e mori absolutisht te shkaterruar dhe pa asnje kokerr leku ne arken e shtetit.Ai drejtoi dhe luftoi balle per balle me Titon per 30 vjet qe dihet se ishte nje figurat boterore me finoke dhe i mbeshtetur fuqimisht per te shkaterruar shqiperine.

  5-DEKORATE PER DIZINFEKTIM TE TURKOSHAKEVE
  Kjo eshte vepra e tij madheshtore qe vuri si Pashko Vaso ne zbatim moton :feja e shqiptarit eshte shqiptaria.Si rrjedhoje ekesaj politike kemi me mijra familje shqiptare me besim miks qe i ben me teper shqiptare se fetare.Eshte kriminale sot te shohes sumat perpjete te disa besimtareve dallkauke perpara gjergj kastriotit ne Tirane dhe kjo mjafton per kete supermedalje
  Jane shume aspekte qe flasin ne favor te ketij legjendari por pa harruar shume bema te keqia te tij qe nqs do ishte gjalle do ti kerkonte ndjese shqipatreve.

  Ishte sistemi i Enver Hoxhes qe mori Sali morracakun nga vicidoli nga nje familje ekstremisht analfabete ,i dha shkolle e futi ne gjirin e famijes deri te oxhaku i tij dhe pastaj ky gjarper kafshoi te zotin..
  Nuk dua te mbroj Enver Hoxha sepse ka qene ne nje fare menyre i para denuar nga koha qe jetoi dhe ideologjia qe perfaqsoi por Ate KOLLOS NUK MUND TA ZHDUKIN AS UFO-T nqs do vijne nje dite sepse ishte nje ZEUS qe historia e ka futur ne arkivat e saj.

  Ne ditet e sotme kur shqiperia eshte kthyer ne shprehje gjeografike nen ombrellen e Natos dhe klasa politike nuk eshte e afte jo vetem te vere ne funksion shtetin shqiptar por e ka shkaterruar ate perfundimisht duke e lene ne dore te ca ambasdoreve low life figura e tij eshte ne rritje progresive….Vetem nje referendum popullor per Enver Hoxhen do ju mbylli gojen reaksionareve dhe tradhetareve te vendit te cilet ai I lufjtoi per 40 vjet dhe nuk jane pak

  ***************

  Komentshkruesi ka marre pjese ne punen kolosale vullnetare ne elektrifikimin ne vitet 60-70 dhe eshte deshmitar i nje prapambetje te mesjetes hereshme ne shume zona rurale.te shqiperise veriut
  Dikush edhe mos te besoje por kishte familje qe flinin shume prane me kafshet e shtepise,nuk njihej luga ,piruni,krevati apo karrikja.. te canin morrat dhe pleshta…Por keto kafshe dolen nga kontrolli pas 1992 me ardhjen ne fuqi te Talebanit Saleh Berishaj qe i nxorri uje te zi atij vendi.

  Nqs ka kontribut me te madh te Enver Hoxhes ai eshte elektrifikimi i vendit ne 25 tetor 1971 dhe kolloset e Drinit dhe lumenjeve te tjere qe jane FAKTORI NR 1 qe ai vend nuk u gjunjezua.deri ne ditet tona.
  Nqs se ka patur nje rregull ne kohen e zogut per korentin eshte normale pasi vetem 3 perqind e popullsise kishte lluksin per drite elektrike,Kurse ne kohen e xhaxhit ishe 100% vendi qe paguante korentin dhe nuk ja mbante ndonjerit suma te mos paguante.
  Edi Rama ky bythe pambuk (megjithse ka bere disa pune te mira) te mos tregohet trim me Enveri qe ka 30 vjet qe ka vdekur duke na trembur me Bunkartin e Enverit te ai “atomiku” i arizuse por te shikoje dhe Bunkaret ne lumin Drin qe kane prodhuar miljarda dollare energji qe sot nuk kane takat as te menxhojne korentin e xhaxhit.

  Nqs ka njerez qe po i ngrene lavdine Enver Hoxhes jane krimineli berishe ish shurrtari i tij dhe Edi Rama qe u tregua frikacak kur i bertiti arvizu per shallin e kuq dhe portretin e enverit qe i qinte nonen serbit dhe grekut dhe se rruante trapin per superfuqite.
  Ne vend qe arvizute dhe elezbiberet e amerikes te vlersojne enver hoxhen si armikun e tyre me dinjtoz dhe me te dobishem,vazhdonej akoma fushaten kanibaleske 25 vjecare kunder tij njelloj sic bene turqit me skenderbeun para 500 vjeteve.

  ..Beni nje referendum per enver hoxhen…a ka demokraci !…apo do ndegjojme 24 ore non stop ca enverofagos si bledi fejzi..

 37. DEVOOLI says:

  cezo te pershendes bravo te qofte keta bastardet e sotem shajne ENVERIN se nuk bejne dot ate qe beri ai ne kohen e tij.BRAVO TE LUMTE MENDIA DHE DORA PER KETE QE KE KOMENTUAR.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *